PDA

View Full Version : Celular ne 1928???


~AnnA~
11-11-10, 17:57
Nė internet mund tė gjendet praktikisht ēdo gjė. Sekrete tė publikuara online, zbavitje, punė personale, idiotėsi dhe gjenialitete nga mė tė ndryshmet dhe mė tė pafundmet e nė pararojė tė kėtyre funksioneve qendron faqja “Youtube”.
Mirėpo mė pak se dy javė mė parė njė video e publikuar pa shumė pretendime, po bėhet qendra e debatit, pėr vizitorė tė zakonshėm tė faqes, ekspertė tė gjithėfarlloj fushash, gazetash me famė dhe prestigj, pra njė infektim global.
Kjo video flet pėr premierėn e filmit tė Charlie Chaplin “Cirku”. Xhirimi ndodh ne Hollywood dhe pamjet janė lehtėsisht tė gjindshme tek dvd-ja e filmit. Nė plan tė dytė njė grua futet nė kuadėr dhe shikoni ē’po bėn.

Zonja nė video duket sikur po flet nė cellular dhe po flasim pėr vitin 1928.

Kjo video ka bėrė dhe mė skeptikėt tė heshtin, ndėrsa mė tė entuziazmuarit kanė vėrshuar nė komente. As ne nuk i shpėtuam kuriozitetit dhe pėr tė mbajtur qendrimet tona thirrėm ekspertėt nė fushė. Zamir Kokonozi, kineast dhe ekspert i analizės sė imazhit ishte para nesh nė dijeni tė videos.

“Ėshtė diēka shokuese sidomos me pamjen e parė. Mbase regjisori Charlie Chaplin mund tė jetė nisur nga njė ide e imitimit tė njė telefonate, duke qenė se ka qenė njė regjisor shumė krijues dhe ėndėrrimtar”, thotė Kokonozi.

Krahas tij nė ndihmėn tonė erdhi edhe historiani i njohur Moikom Zeqo dhe prezantimi me kėtė video pėr tė ishte mbi tė gjitha njė kėnaqėsi.

“Mund tė ketė disa pista tė kuptueshmėrisė. Njė do tė ishte mundėsia e njė falsifikimi tė ndėrhyrjes nė njė film tė vjetėr, gjė qė ėshtė e pėrjashtueshme sepse nė njė film tė vjetėr nuk ka asnjė motiv pėr tė bėrė njė gjė tė tillė. Ajo qė ka ngjallur kuriozitetin botėror ėshtė qė kjo tė kujton pozicionin e mbajtjes sė njė celulari dhe ajo qė mė bėn pėrshtypje ėshtė problemi i dorės. Ajo ėshtė e hapur dhe duket qartė se mban njė send. Nuk mund tė jetė njė xhest i tillė nė periudhėn e mesjetės, as nė fillimin e shekullit tė 20”, shprehet Zeqo.

Ndoshta udhėtimi nė kohė ėshtė njė situatė abstrakte dhe pėrgjithėsisht ėndėrrimtarėt mund tė shpenzojnė kohė duke fantazuar mbi temėn.

Profesor Kokonozi bėhet shumė i vlefshėm pėr kėrkimin tonė teksa analizon ēdo fraksion imazhi pasi na tregon qė me teknologjinė e kohės nuk ekzistonte mundėsia e manipulimit.

“Unė e ripash videon disa herė dhe duke u nisur nga disa detaje tė vogla, mendoj se ka mundėsi tė jetė njė spekulim mbi imazhin. Pėrpara se tė dalė personi qė flet nė celular ėshtė njė burrė qė kalon i cili ka fytyrėn tė maskuar. Pra njė si tip maske pėrpara dhe poshtė kapeles ka njė si tip fashoje tė bardhė shumė tė vogėl. Nė momentin qė ai kalon nė gjysmėn tjetėr tė ekranit ajo bėhet komplet e zezė, duket sikur ėshtė hija e kapeles qė ai mban. Ky ishte njė detaj qė mė bėri tė dyshoj, plus detaji tjetėr ėshtė zebra dhe pozicioni i hijeve. Hijet e personave qė kalojnė pas saj ėshtė mė e gjatė se ajo zebrės”, shpjegon Kokonozi.

Pėr shumė kohė kjo video do tė ngjallė pikėpyetje dhe kuriozitet e ka njė mėnyrė shumė tė mirė pėr tė qenė tė sigurt pėr faktin.

“Kam idenė se ajo lloj enigme ėshtė nga ato qė nė mėnyrė shteruese nuk do tė zbulohet asnjėherė. Ka disa enigma tė historisė sė qytetrimeve qė tė vėnė nė mendime. Akoma edhe sot mgjithėse shkenca ka ecur nė mėnyrė tė veēantė, ndėrtimi i piramidave tė Egjiptit pėr atė periudhė aq tė lashtė ėshtė e pakonceptueshme. Mendja jonė nuk i koncepton kėto gjėra, sepse jemi mėsuar me gjėra tė prekshme dhe tė kufizuara”, shpjegon Zeqo.

Dikush duke folur nė cellular, udhėtim nė kohė, alien, montazh, fantazi e ēmendur apo njė e ēmendur me fantazi, zgjidhni tė preferuarėn tuaj.
SkwLqBs9SWU&feature=related


Burimi:TopChannel

Skyfter
12-11-10, 10:20
Hi AnnA :tongue: ...........


"Misteri i keti celulari" eshte zgjedhur .... Eshte mjet ndegjimi (per shurdhejka:biggrin:) qe kan perdorur ne ato vite!

~AnnA~
19-11-10, 11:58
Hi AnnA :tongue: ...........


"Misteri i keti celulari" eshte zgjedhur .... Eshte mjet ndegjimi (per shurdhejka:biggrin:) qe kan perdorur ne ato vite!

Po skyfter, e lexova ne nje faqe qe eshte zbuluar ky mister...Nga siti i LiveScience.com vjen nje shpjegim racional mbi “misterin” e celularit te shfaqur ne filmin e Carli Caplinit, qysh me 1928. Ndryshe nga cmund te mendonin “ekspertet” qe e analizuan videon, asnje mister dhe asnje udhetim ne kohe nuk fshihej pas saj. Aparati qe gruaja ne video mbante ne dore, mundet te kete qene shume mire nje aparat primitiv per te ndihmuar degjimin. Sic duket edhe nga fotoja me poshte, keto aparate kishin pak a shume madhesine e nje telefoni celular dhe duhet te mbaheshin ne te njejten menyre per te lehtesuar degjimin.

http://i.livescience.com/images/ear-trumpet-1-101028-02.jpg

kosborn
19-05-11, 17:53
nuk eshte e mundur qe nje grua e vetme pa shoqrues te degjoi me at aparat degjimimi, ku nuk e ka as kend afer vehtes qe te mundohet ta degjoi kjo mund te jet nje mister dhe nuk mund te konfirmohet aq lehte pa i bere analizen e videos ndonje expert.