PDA

View Full Version : Tuvalu


Fshatari
19-11-10, 12:14
Tuvalu e njeh Kosovėn
Nga Express mė 19 nėntor 2010 nė ora 11:45
Tuvalu, njė shtet i vogėl nė Oqeanin Pacifik, e ka njohur Kosovėn, ka njoftuar kryetari i Aleancės Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli.
Nė njė konferencė me gazetarė, Pacolli paralajmėroi se shumė shpejt do tė vinė njohjet edhe nga Fixhi dhe Turkmenistani, pėr tė cilat tha se ka lobuar personalisht..
Pacolli tha se e ka marrė notėn verbale nga Tuvalu, dhe se pas konferencės atė do ta dėrgojė nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme.
Tuvalu pėrbėhet nga katėr ujdhesa dhe ka 12 373 banorė.
Me Tuvalun, numri i shteteve qė e kanė Kosovėn e pavarur dhe sovrane rritet nė 72.
Edhe njohja e fundit, e cila ka ndodhur mė 21 tetor tė kėtij viti, nga shteti i Kiribatit, ishte njoftuar sė pari nga lideri i AKR-sė, Behgjet Pacolli.
_______________________
Flm Tuvalu!
Flm edhe Behgjet Pacollit

Fshatari
19-11-10, 12:35
Konfirmohet nga Organizata e Kombeve te bashkuara:

Tuvalu, njohja e 72-tė pėr Kosovėn
Misioni i pėrhershėm i Tuvalusė nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara ka njoftuar se qeveria e kėtij vendi e njeh Republikėn e Kosovės si shtet tė pavarur dhe sovran.
Njoftimi u bė i ditur nga Ministria e Jashtme e Kosovės.
Kjo njohje e ēon numrin e vendeve qė e kanė pranuar Kosovėn nė 72.
_______________________________
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101119/704/704.html?id=2224704

murrizi
19-11-10, 12:36
Falimenderit Tuvalu, Pėr njohjen.
--II-- Bexhet Pacollit, pėr Lobimin
--II-- Fshatarit pėr Lajmin e mirė.

Fshatari
19-11-10, 12:47
Falimenderit Tuvalu, Pėr njohjen.
--II-- Bexhet Pacollit, pėr Lobimin
--II-- Fshatarit pėr Lajmin e mirė.

Po shtohen, po shtohen njohjet. I bam 72!
Bile Behgja po thot se edhe nja 2 shtete tjera jnae kah presin ren qaty, e keshtu po bahen diku 74. Edhe Vetevendosja ka fillue me u konsolidue e me jau fut leprin n'bark do diplomateve.Edhe kjo nuk eshte hiē pune e keqe.

Dilaver
19-11-10, 14:16
--I -- Falimenderit Tuvalu, Pėr njohjen.
--II-- Bexhet Pacollit, pėr Lobimin
--III-- Fshatarit pėr Lajmin e mirė.

Ndaj kėtė mendim me z. murrizi dhe kisha pėr tė shtuar; tė lumtė z. Pacolli.

Isha mbrėmė duke menduar se u harrua pavarsia e Kosovės! Por ja qė paskam gabuar.

Guri i madh
19-11-10, 14:18
flm TE VULA ta kthefshum per te mir

Oqeani
19-11-10, 14:58
Athua mos jan fjalet e Thaēit qe thonte : Po pergaditen njohje te reja !
Apo shetitjet e bacit Hysen sikur Syla ne pazar !
APo nuk eshte ēudi se Turky - mestani ka pas thane se po "gropon" e hulumton njoohje te reja per TUUUUUUUU Kosoven !

Honesty^uk.
29-11-10, 23:05
Bash mire qe ra Pavaresia e Kosoves dhe po degjojm disa emra "shtetesh" qe as harta nuk i permban
se jo me te behet fjale per ndonje peshe nderkombetare

Zoti i ruajt per insan

Guri i madh
29-11-10, 23:11
mir esht tash edhe ne EU po hyjna thaqi na ka than , bile krejt datat po i din edhe u dal pare po ju qkep miletit


veq qajo gjaria e avropes e poshter ish qaj ulrike hunaqek i tha mos e rrej popullin se nuk ka dat te caktume

SANTANA-29
29-11-10, 23:18
Ku qindet ky far shteti -Tuvalu-,se po e kerkoj ne google spo e qan,,,hahahahhaha.

shum bukur --FLM..TUVALU---

Guri i madh
29-11-10, 23:25
Ku qindet ky far shteti -Tuvalu-,se po e kerkoj ne google spo e qan,,,hahahahhaha.

shum bukur --FLM..TUVALU---o nji moqal e ka gjet Behgjet pacolli dikund e na ka que selam


po askush se kena gjet po sa te shkojna mik spari e marrim behgjetin e na tregon kah esht rruga

SANTANA-29
29-11-10, 23:32
o nji moqal e ka gjet Behgjet pacolli dikund e na ka que selam


po askush se kena gjet po sa te shkojna mik spari e marrim behgjetin e na tregon kah esht rruga


Mos na Lashte zoti pa Behgjet kolumbo :biggrin:,.-.
Me shkoj mendja mos pacolli e ka sbulu ket far Tuvalun ,,hahahahahhaha,

Po shkoj po e blej nje servis te filgjanave per mik spari:biggrin:

Dilaver
30-11-10, 00:26
Ku qindet ky far shteti -Tuvalu-,se po e kerkoj ne google spo e qan,,,hahahahhaha.

shum bukur --FLM..TUVALU---

Ky shtet gjendet nė mes tė Oqeanit Paqėsor nė ishullin polinezian, Australin e Zelanden e re i ka fqij tė afėrm, numeron 12 000 banorė pėrafėrsisht sa banor ka edhe Dardania.de. Shtet ne vete nuk ja ndien pėr zhupan. Flm atij qė ka lobua dhe asaj qė na ka njohur si shtet.
Nėse e kerkon nė Gogle mjafton tė shkruash Maps kėrko Tuvalu edhe e gjen.

http://www.nanumea.net/Other_Images_of_Nanumea.html

Murgesha
30-11-10, 10:39
Ky shtet gjendet nė mes tė Oqeanit Paqėsor nė ishullin polinezian, Australin e Zelanden e re i ka fqij tė afėrm, numeron 12 000 banorė pėrafėrsisht sa banor ka edhe Dardania.de. Shtet ne vete nuk ja ndien pėr zhupan. Flm atij qė ka lobua dhe asaj qė na ka njohur si shtet.
Nėse e kerkon nė Gogle mjafton tė shkruash Maps kėrko Tuvalu edhe e gjen.

http://www.nanumea.net/Other_Images_of_Nanumea.htmlPo dashka edhe ne te Dardanise me e njoft Kosoven shtet, nje shtet me teper bahmi. :biggrin:


Thenks Tuvalu (se tybe nuk po e di cfare gjuhe flasin keta njerez) :tongue:

Honesty^uk.
30-11-10, 11:22
meqe na ka njoh kjo fare TAVALUJA
tash shtetet tjera nuk i kemi ne tefter
biles po shtyhen ne radhe, se kush me e shkrujt emrin me pare

Hajde TAVALUU piroLla te qoft po nder te madh na ke ba

Skyfter
30-11-10, 11:23
Po dashka edhe ne te Dardanise me e njoft Kosoven shtet, nje shtet me teper bahmi. :biggrin:


Thenks Tuvalu (se tybe nuk po e di cfare gjuhe flasin keta njerez) :tongue:


Me duket se gjuha e tyre (nese nuk gaboj) eshte shum simpatike, flasin kalu gaga gigi gugu, gama gili mili gaga ..... lol .... i kom lexu tu lujt poker.... ja tregojshin kartat njani tjetrit (lujshin ortak) .... cka ishin kta cka ishin, mi murren krejt chipsat :rolleyes:Thank You Tuvalu!