PDA

View Full Version : Martohen rrejshem


Hajra
26-11-10, 08:30
Martohen rrejshėm

Dokumentari “Martesa tė rrejshme”, i cili do tė transmetohet nė emisionin ‘Jeta nė Kosovė’, i realizuar nga gazetari Jeton Musliu, trajton njė temė “tabu”, duke u bazuar nė njė artikull, me tė cilin, Musliu zuri vendin e tretė pėr “Gazetari tė shkėlqyeshme”.
Nga Albana S. Muja mė 25 nėntor 2010 nė ora 12:41
Gazetari Jeton Musli para pak kohe pati fituar vendin e tretė pėr “Gazetari tė shkėlqyeshme”, me njė artikull me anė tė sė cilit trajtoi njė temė tabu, ashtu siē ishin kriteret e bursės llogaritėse pėr “Gazetari tė shkėlqyeshme” kėtė vit.

Nga 149 gazetarė tė Ballkanit vetėm dhjetė prej tyre janė pranuar, ndėrsa fitues i vendit tė tretė ishte gazetari Jeton Musliu.

Temėn tė cilėn Musliu trajtoi nė artikullin e tij pėr njė vit rresht, nuk e la vetėm me kaq, vendosi qė kėtė temė ta trajtojė edhe nė formė tė dokumentarit, tė cilin e emėroi “Martesat e rrejshme”.

Dokumentari flet pėr martesat e shqiptarėve me gra tė vendeve tė tjera, njėkohėsisht duke i lėnė gratė e tyre nė pritje, mirėpo duke pėrfituar nga tė dytat, materialisht apo edhe nė forma tjera.

Dokumentari do tė transmetohet edhe pėr njė publikė mė tė gjerė, nė emisionin “Jeta nė Kosovė”, tė enjten mbrėma, nė RTK.

Jeta Xhara, redaktore e kėtij emisioni, flet rreth kėtij fenomeni.

“Ėshtė njė temė tabu nė shoqėrinė kosovare, qė ėshtė duke ndodhur para syve tanė qe disa vite. Gratė Shqiptare ndahen nga burrat e tyre, duke i lėnė kėshtu qė tė ikin pėr tu martuar nė Gjermani apo kudo tjetėr, vetėm pėr arsyeje qė ta shohin njė perspektivė mė tė mirė pėr vetėn dhe fėmijėt e tyre qė tė mund tė kenė tė ardhura mė tė mira ekonomike ose nė tė ardhmen qė tė mund tė emigrojnė. Ėshtė shumė tragjike, nė ēfarė situate duhet tė vihen gratė e Kosovės, nėse e pranojnė njė gjė tė tillė”, u shpreh Xharra.

Sipas Xharrės, ky fenomen asnjėherė nuk ėshtė bėrė temė nė media dhe ėshtė krejtėsisht tabu, ajo thotė se ėshtė edhe mė tabu fakti qė familjet tona i inkurajojnė dhe nuk e ndalojnė, e edhe kjo bėhet pėr arsye financiare, sepse krejt familja pėrfiton nga kjo.
“Kjo pėr mua ėshtė e pa pranueshme edhe si redaktore e kam pa shumė tė nevojshme qė ta zhvilloj kėtė temė, njėkohėsisht jam fasionuar qė njė mashkull gazetar e merr pėrsipėr ta hulumtojė kėtė temė dhe nuk frigohet prej komenteve tė rrethit qė do t’i ketė, e qė mund tė ketė kritika dhe kjo prish imazhin tonė”, u shpreh Xharra.

Audienca e RTK-sė sipas Xharrės ėshtė e gjerė dhe pėrveē Kosovės, edhe diaspora do tė ketė mundėsi ta ndjek kėtė dokumentar duke mos vazhduar tė jenė indiferentė ndaj kėtij fenomeni.

Ajo tha se transmetimi i kėtij dokumentari ėshtė me shumė interes pikėrisht pse transmetohet nė kėtė emision.

“Pėr neve si emision qė merret me analiza mė tė thella dhe prek tabu qė tė diskutoj gjėra qė nuk diskutohen diku tjetėr, tema e Musliut nė dokumentar ėshtė tepėr e rėndėsishme dhe gėzohem qė jemi platformė pėr njė gazetar tė tillė, i cili guxon tė hulumtoj tema tė tilla dhe “Jeta nė Kosovė” ėshtė vendi qė njė guxim tė tillė duhet tė shpėrblejė mė sė paku me transmetim”, tha ajo.

Dokumentari u realizua nė bashkėpunim me “Rrjetin e Gazetarėve Hulumtues Ballkanik- “Birn”, Robert Bosch Stiftung dhe Erste Foundation.

Fshatari
26-11-10, 16:21
Martohen rrejshėm

Dokumentari “Martesa tė rrejshme”, i cili do tė transmetohet nė emisionin ‘Jeta nė Kosovė’, i realizuar nga gazetari Jeton Musliu, trajton njė temė “tabu”, duke u bazuar nė njė artikull, me tė cilin, Musliu zuri vendin e tretė pėr “Gazetari tė shkėlqyeshme”.
Nga Albana S. Muja mė 25 nėntor 2010 nė ora 12:41
Gazetari Jeton Musli para pak kohe pati fituar vendin e tretė pėr “Gazetari tė shkėlqyeshme”, me njė artikull me anė tė sė cilit trajtoi njė temė tabu, ashtu siē ishin kriteret e bursės llogaritėse pėr “Gazetari tė shkėlqyeshme” kėtė vit.

Nga 149 gazetarė tė Ballkanit vetėm dhjetė prej tyre janė pranuar, ndėrsa fitues i vendit tė tretė ishte gazetari Jeton Musliu.

Temėn tė cilėn Musliu trajtoi nė artikullin e tij pėr njė vit rresht, nuk e la vetėm me kaq, vendosi qė kėtė temė ta trajtojė edhe nė formė tė dokumentarit, tė cilin e emėroi “Martesat e rrejshme”.

Dokumentari flet pėr martesat e shqiptarėve me gra tė vendeve tė tjera, njėkohėsisht duke i lėnė gratė e tyre nė pritje, mirėpo duke pėrfituar nga tė dytat, materialisht apo edhe nė forma tjera.

Dokumentari do tė transmetohet edhe pėr njė publikė mė tė gjerė, nė emisionin “Jeta nė Kosovė”, tė enjten mbrėma, nė RTK.

Jeta Xhara, redaktore e kėtij emisioni, flet rreth kėtij fenomeni.

“Ėshtė njė temė tabu nė shoqėrinė kosovare, qė ėshtė duke ndodhur para syve tanė qe disa vite. Gratė Shqiptare ndahen nga burrat e tyre, duke i lėnė kėshtu qė tė ikin pėr tu martuar nė Gjermani apo kudo tjetėr, vetėm pėr arsyeje qė ta shohin njė perspektivė mė tė mirė pėr vetėn dhe fėmijėt e tyre qė tė mund tė kenė tė ardhura mė tė mira ekonomike ose nė tė ardhmen qė tė mund tė emigrojnė. Ėshtė shumė tragjike, nė ēfarė situate duhet tė vihen gratė e Kosovės, nėse e pranojnė njė gjė tė tillė”, u shpreh Xharra.

Sipas Xharrės, ky fenomen asnjėherė nuk ėshtė bėrė temė nė media dhe ėshtė krejtėsisht tabu, ajo thotė se ėshtė edhe mė tabu fakti qė familjet tona i inkurajojnė dhe nuk e ndalojnė, e edhe kjo bėhet pėr arsye financiare, sepse krejt familja pėrfiton nga kjo.
“Kjo pėr mua ėshtė e pa pranueshme edhe si redaktore e kam pa shumė tė nevojshme qė ta zhvilloj kėtė temė, njėkohėsisht jam fasionuar qė njė mashkull gazetar e merr pėrsipėr ta hulumtojė kėtė temė dhe nuk frigohet prej komenteve tė rrethit qė do t’i ketė, e qė mund tė ketė kritika dhe kjo prish imazhin tonė”, u shpreh Xharra.

Audienca e RTK-sė sipas Xharrės ėshtė e gjerė dhe pėrveē Kosovės, edhe diaspora do tė ketė mundėsi ta ndjek kėtė dokumentar duke mos vazhduar tė jenė indiferentė ndaj kėtij fenomeni.

Ajo tha se transmetimi i kėtij dokumentari ėshtė me shumė interes pikėrisht pse transmetohet nė kėtė emision.

“Pėr neve si emision qė merret me analiza mė tė thella dhe prek tabu qė tė diskutoj gjėra qė nuk diskutohen diku tjetėr, tema e Musliut nė dokumentar ėshtė tepėr e rėndėsishme dhe gėzohem qė jemi platformė pėr njė gazetar tė tillė, i cili guxon tė hulumtoj tema tė tilla dhe “Jeta nė Kosovė” ėshtė vendi qė njė guxim tė tillė duhet tė shpėrblejė mė sė paku me transmetim”, tha ajo.

Dokumentari u realizua nė bashkėpunim me “Rrjetin e Gazetarėve Hulumtues Ballkanik- “Birn”, Robert Bosch Stiftung dhe Erste Foundation.

A e shihni pra se nuk ka tema tabu ne shtetin kosovar. Liria e shprehjes eshte e plotė, e pacenueshme.Askush nuk e pengon punen e gazetarevet, por, perkundrazi.

E gjithe kjo bie ndesh me vleresimet e njefare shoqate te "reporterve te pakufi"(me seli n'paris, bruksel, banjalluke,e beograd, ne bashkepunim me jeten e xharrahut, nepunese e zellshme e birnit udbash...):jeta po e mohon shoqaten e reporterve qe po japin kohepaskohe do "verejtje" rreth kufizimit dhe kinse "kercenimeve" te gazetarve ne hapsiren shqiptare! tash ka me ia ngreh vesht ky birni i ivica daēiēit kesaj "zhivotinjes"; kini me pa ju!

tipi engjellor
26-11-10, 17:20
E paska meritu kete qmim,se teme te forte i ka taku se keto gjera sjane diskutuar pra diqka shume e qellueshme,fakteqsisht po them shumica e te rinjeve po mashtrohen qe me rrena jane kah mendojne se duhet me u martu, pa ja kap truri fare qe kjo me vone do te ndikoje negativisht ne martes,e qe qon deri te ndarjet,ka gjera qe i qujne personale pa menduar qe herdokurdo kuptohet gjithqka.

Hajra
26-11-10, 17:33
E paska meritu kete qmim,se teme te forte i ka taku se keto gjera sjane diskutuar pra diqka shume e qellueshme,fakteqsisht po them shumica e te rinjeve po mashtrohen qe me rrena jane kah mendojne se duhet me u martu, pa ja kap truri fare qe kjo me vone do te ndikoje negativisht ne martes,e qe qon deri te ndarjet,ka gjera qe i qujne personale pa menduar qe herdokurdo kuptohet gjithqka.


Keto martesa jane bere dhe behen per interes, me qellim te fitimit te lejeqendrimit ne shtetet evropiane.Sigurisht nje hap te tille e ndermarin per shkak te gjendjes ekonomike sepse duan te ecin ne hap me kohen ku ne shqiptaret mbetem mrapa.Nuk e di a na lan apo mbetem me vetedeshir, mirepo sido qe te jete kjo tregon qe njeriu sakrifikon eshte ne gjendje te sakrifikoi shume per nje te ardhme me te mire, personalisht me vjen keq per te dy palet.
Por do te shtoja nje dukuri me te re ndershqiptare e cila eshte edhe ma tabu, tani kan filluar shqiptaret te martohen mes veti per tia rregulluar qendrimin tjetrit, martohen djali i migjes e marton gruan e djalit te migjes e keshtu me radhe kjo me duket shume ma qoroditese edhe pse prap se prap eshte interesi ekonomik, pra per lejeqendrim.

Fshatari
26-11-10, 17:42
Keto martesa jane bere dhe behen per interes, me qellim te fitimit te lejeqendrimit ne shtetet evropiane.Sigurisht nje hap te tille e ndermarin per shkak te gjendjes ekonomike sepse duan te ecin ne hap me kohen ku ne shqiptaret mbetem mrapa.Nuk e di a na lan apo mbetem me vetedeshir, mirepo sido qe te jete kjo tregon qe njeriu sakrifikon eshte ne gjendje te sakrifikoi shume per nje te ardhme me te mire, personalisht me vjen keq per te dy palet.
Por do te shtoja nje dukuri me te re ndershqiptare e cila eshte edhe ma tabu, tani kan filluar shqiptaret te martohen mes veti per tia rregulluar qendrimin tjetrit, martohen djali i migjes e marton gruan e djalit te migjes e keshtu me radhe kjo me duket shume ma qoroditese edhe pse prap se prap eshte interesi ekonomik, pra per lejeqendrim.

Duhet te jen diku nja 20-30 mije te tille qe martohen, ēmartohen, shesin e blejne, pa moral e pa kurgjo hiē:shkije ma.

Qe ketu posht i ke nja dy nga keta majmuna, dy minispijuna t'udbes qe sillen qashtu qysh po thue ti me martesa e ēmartesa me biejn e xhaxhait, po nuk jane shqiptare keta njerez.
Qe lexoj ti vete ēfare fare e ndyte jane keto shtaze ballkanike:


Gazetarė nga Kosova takohen me kolegė serbė
Njė grup gazetarėsh nga Kosova janė duke qėndruar nė Beograd nė takime me kolegėt serb pėr t’u njohur kolegėt e tyre dhe pėr tė diskutuar pėr sfidat dhe problemet e tyre profesionale.
Takimi i tillė nė nivelin e njė forumi ėshtė organizuar dhe mbėshtetur nga zyra e Agjencisė Evropian pėr Zhvillim dhe Rindėrtim nė Prishtinė dhe Beograd, si dhe zyrave tė OSBE-sė nė Prishtinė dhe Beograd.
Njė vizitė e njėjtė e gazetarėve serbė pritet tė realizohet gjatė vitit tė ardhshėm nė Prishtinė.
Gazetarėt kosovarė kanė vizituar disa media serbe, pėr t’u njohur me punėn e tyre. Ata kanė shprehur problemet e tyre sidomos me lėvizjen e lirė dhe udhėtimin drejt Serbisė.
“Sot kishim problem. Nuk patėm mundėsinė tė marrim pasaportat dhe tė jemi kėtu. Pasaportat tona kanė ngelur nė kufi dhe janė marrė nga ana e autoriteteve kufitare serbe”, theksoi Arta Avdiu nga RTK pėr radio B92.
Ndėrsa Muhamet Hajrulahu nga BIRN ka thėnė se kėto takime janė tė mirėseardhura pėr shkak tė kontakteve dhe njohjeve tė reja me kolegėt nga Serbia. “Ėshtė mirė te kesh kontakte. Nėse te duhet diēka, nėse e bėnė njė shkrim, hulumtim apo diēka tjetėr, ke kė ta kėrkosh qė ta gjejė ndonjė numėr dhe tė ndihmojė”, ka thėnė Hajrullahu. /Telegrafi/

___________________________________
http://www.telegrafi.com/?id=2&a=11482

"Muhamet Hajrulahu nga BIRN", birni eshte nje shoqate e udebes serbe, e muhamedi duhet te jete naj fare algjeriani qe furnizohet me arme nga :(lexoje nga kush ketu ma posht):

Fabrika serbe e bombave nė SHBA
Nga Express mė 25 nėntor 2010 nė ora 20:20
Policia amerikane zbuloi nė San Diego njė fabrikė tė vėrtetė bombash, brenda shtėpisė sė George Djura Jakubec, njė imigrant ky nga Serbia.
Jakubec ėshtė akuzuar pėr plaēkitje bankash dhe pėr posedimin e depos mė tė madhe tė eksplozivit tė prodhuar nė formė artizanale qė ėshtė zbuluar ndonjėherė nė territorin e Shteteve tė Bashkuara. Gjykatėsi amerikan urdhėroi qė Jakubec tė paraburgoset menjėherė, dhe qė ekuacioni pėr lirimin e tij eventual tė jetė pesė milionė dollarė.
Jakubec (54), i cili nė opinion prezantohet si konsulent i softuerėve, u deklarua tė jetė i pafajshėm, pėrkundėr zbulimit tė pajisjeve tė shumta shkatėrruese dhe pėrbėrėsve pėr prodhimin e mjeteve shpėrthyese nė shtėpinė e tij.
Mirėpo, ekspertėt amerikan pėr eksplozive deklaruan se lloji i sasisė enorme tė eksplozivit qė u gjet nė shtėpinė e amerikanit me prejardhje serbe, nė San Diego, ėshtė i njėjtė me atė qė shfrytėzohet nė gjithė botėn pėr sulme vetėvrasėse dhe nga grupet terroriste.
Nė shtėpinė e Jakubec u gjetėn edhe 13 bomba pa mbushje, eksplozivi i nevojshėm pėr to dhe njė sasi e konsiderueshme e shrapnelit. Paraprakisht nga shtėpia u zhvendosėn materiale tė shumta tė rrezikshme, si katėr litra acid hidroklorik, njė litėr acid nitrik, mbi 85 litra acid sulfurik dhe 25 kilogramė heksminė.
Bastisja e bė pasi qė njė javė mė herėt, si pasojė e njė shpėrthimi qė ndodhi nė shtėpinė qė Jakubec, ishte plagosur kopshtari i tij, Mario Garcia (49), dhe si pasojė ishte mbyllur edhe autostrada e afėrt Interstate 15.
Me Jakubec jetonte edhe ish-gruaja e tij, Marina Ivanova, e cila nė vitin 2009 bashkė me tė e kishte plaēkitur shitoren Fry Electronics.
Pėr kėtė plaēkitje Jakubec ishte dėnuar me tri vjet burg, me kusht. (ABC News)
__________________________________________________ ___
http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,18,42339

tipi engjellor
27-11-10, 12:01
Keto martesa jane bere dhe behen per interes, me qellim te fitimit te lejeqendrimit ne shtetet evropiane.Sigurisht nje hap te tille e ndermarin per shkak te gjendjes ekonomike sepse duan te ecin ne hap me kohen ku ne shqiptaret mbetem mrapa.Nuk e di a na lan apo mbetem me vetedeshir, mirepo sido qe te jete kjo tregon qe njeriu sakrifikon eshte ne gjendje te sakrifikoi shume per nje te ardhme me te mire, personalisht me vjen keq per te dy palet.
Por do te shtoja nje dukuri me te re ndershqiptare e cila eshte edhe ma tabu, tani kan filluar shqiptaret te martohen mes veti per tia rregulluar qendrimin tjetrit, martohen djali i migjes e marton gruan e djalit te migjes e keshtu me radhe kjo me duket shume ma qoroditese edhe pse prap se prap eshte interesi ekonomik, pra per lejeqendrim.
Po po kete e kuptoj shume mire se per qejf nuk behen po une kam fol edhe per nje tem tjeter per martesa edhe ne kosove,se per ato qe keni folur ju pajtohem me juve

Shpati
27-11-10, 13:01
Keto martesa jane bere dhe behen per interes, me qellim te fitimit te lejeqendrimit ne shtetet evropiane.Sigurisht nje hap te tille e ndermarin per shkak te gjendjes ekonomike sepse duan te ecin ne hap me kohen ku ne shqiptaret mbetem mrapa.Nuk e di a na lan apo mbetem me vetedeshir, mirepo sido qe te jete kjo tregon qe njeriu sakrifikon eshte ne gjendje te sakrifikoi shume per nje te ardhme me te mire, personalisht me vjen keq per te dy palet.
Por do te shtoja nje dukuri me te re ndershqiptare e cila eshte edhe ma tabu, tani kan filluar shqiptaret te martohen mes veti per tia rregulluar qendrimin tjetrit, martohen djali i migjes e marton gruan e djalit te migjes e keshtu me radhe kjo me duket shume ma qoroditese edhe pse prap se prap eshte interesi ekonomik, pra per lejeqendrim.


Personalisht e njof Martesen si Institut per te krijuar Familje e jo per qeshtje tjera.
Shkelja e kesaj Tabuje nuk esht ne rregull.
Por edhe sikurse mos te shkelej kjo Tabu.
Ne jetojm ne nje Bote qe ndryshon shume shpejt e keto ndryshime do te vine dhe ne Kosove.
Ashtu se ashtu nje Gjermank me nje Burr nuk rri ma shume se 3 vite.
Dhe normal se shumica kan ma shume se nje Burr.

Izraeliti
27-11-10, 22:13
Une dokumentarin se kam parė, mirėpo nga ato qė kam lexuar nė media, shihet qartė se pėrmes kėtij dokumetari tentohet qė tė mirret nėpėr kėmbė morali dhe dinjiteti jo vetėm i shoqėrisė kosovare, por edhe i familjeve shiptare.

Mendoj se kjo dukuri nė Kosovė nuk ėshtė aq shqetėsuese siq ėshtė nė vendet tjera, qofshin ato fqinjė, qofshin edhe vet vendet e BE (ku vrapohet pas parasė),e sidemos te popujt me ngjyrė. Mirėpo s’kam parė qė dikush tė ket bėrė ksi lloj dokumentari, pėrveq Hollywood qė i’a kushtoj njė film kėsaj problematike.

Janė mbledhur 9 persona analfabet rrethė BIRN Kosovo, qė as Mirėmbrėma nuk dijn tė thonė, mirėpo punojn vazhdimisht t’ia marrin ftyren jo vetėm zyrtarėve tanė, por edhe shoqėrisė dhe familjeve tona.

Izraeliti
29-11-10, 13:49
Inserte tė kėtij dokumentari i’u servohen publikut Arab nga shtėpija mediale me renome nė botėn Arabe dhe mė gjėrė - Aljazeera


Aljazeera, 29 Nov 2010

Makresh
29-11-10, 14:01
Jo o ēifut jo, kjo qe ka ndodhur me popullin shqiptar eshte gjitheēka vec moral i mirfillt jo !
Dokumentari duket te jet interesant pasiqe trajton nje tem interesante.
Kultura e gjermanėve dhe e "izraelitėve" s'ka te bej me kulturen e popullit shqiptar.

roadrunner
29-11-10, 15:12
une para se me kritiku kete teme, kisha pas deshir me qel nje POLL ku mund te klikoni dhe ta kuptojm se sa veta atje ne diaspore jane "martuar per letra" me te "huja", sa prej juve keni martu qikat e halles/dajes per me i hjek prej krize, sa prej juve keni bo fmi me ato te "hujat" e i keni lon tuj shetit evropes dhe jau ndalin nje perqindje prej rroges dej tjau bojn 18 vjet, dhe per fund sa prej juve keni shku atje ne kete menyre, para se me fitu statusin e "hajde ta martojm dikon prej kosove e ta hjekmi prej krize ashtu qysh jemi dal na"....bash kam qef mi dit statistikat...

kjo vlen per qeta me maska qe po kritkojn ktupari....se tek e fundit secili ka drejt martese me kon do qe ka qef e tjeret jan shum pak pune.

jadore
29-11-10, 16:53
Une dokumentarin se kam parė, mirėpo nga ato qė kam lexuar nė media, shihet qartė se pėrmes kėtij dokumetari tentohet qė tė mirret nėpėr kėmbė morali dhe dinjiteti jo vetėm i shoqėrisė kosovare, por edhe i familjeve shiptare.

Mendoj se kjo dukuri nė Kosovė nuk ėshtė aq shqetėsuese siq ėshtė nė vendet tjera, qofshin ato fqinjė, qofshin edhe vet vendet e BE (ku vrapohet pas parasė),e sidemos te popujt me ngjyrė. Mirėpo s’kam parė qė dikush tė ket bėrė ksi lloj dokumentari, pėrveq Hollywood qė i’a kushtoj njė film kėsaj problematike.

Janė mbledhur 9 persona analfabet rrethė BIRN Kosovo, qė as Mirėmbrėma nuk dijn tė thonė, mirėpo punojn vazhdimisht t’ia marrin ftyren jo vetėm zyrtarėve tanė, por edhe shoqėrisė dhe familjeve tona.
valla hiq mos sypozo ,po hapi syte ne realitet e shiko me vemendje , se kurr me poshte se ne 2 decenjet e fundit morali i familjes shqiptare nuk ka qene , e kurr me shume se tash nga kryebababallaret dhe pasuesit e tyre nuk eshte trumbetuar per mbrojtje morali ..si duket vrehet lufta e humbur..
keshtu qe pranoni realitetin .

Agroni22
30-11-10, 00:21
martohen se duhet mu martuu haahha

teutaA
30-11-10, 01:17
gjynah valla mjerim per bese disa kan pshtu leht nga nje martes e till e disa e kan humb vehten per jete shum veshtir me u mundu per te gjith e me ja humb vleren vehtes si njeri pa pik ndergjegjeje me shfrytzu dikon per nje leter fundi i fundit njerz jan edhe ata qe kan pas kete fat kan ndjenja edhe pse mu me rrejn qe su ba nami fmin i ka gjermanka por ne shpiert te tyne se besoj qe eshte aq e leht :frown:

Amina
30-11-10, 21:21
Shume i kam gjyku disa nacionalitete, ku femrat vepronin ne kete menyre dhe gjithnje isha e bindur se nje femer shqiptare kurr nuk do ta bente nje gje te tille!!

emine
30-11-10, 23:58
Gjithkujte i dhemb per vehti,pra na dhemb sepse permendet emri shqiptare,perballemi cdo dite me raste ku ka qen ne pyetje (dokumenti) kane linde femijte a nda qifti dhe ky tipi ka martu qike te re ne kosove,jane raste qe cdo dite e me shume dalin ne shesh cdo dite e me shume prekin nderin dhe( kulturen) qe kemi mendu qe kemi apo kultura jone ka qen (nderi),,,pra na pelqeu a nuke na pelqeu kto jane raste qe kan prek shume familje timen tenden dhe te cdo 5 njeri ketu,mos ma shume,ke dhe raste ne kosove qe po pate 4 fmije ne shpi edhe gjithqka ne rregulle kerkone gjermane apo dikonde me ja rregullu letrat,shofin andrra me sy hape si meshkujte ashtu femrat ,sepse TV jau vizatone jeten ashtu e se dine realitetin,,,,
e nese mendoni se vetem shqiptaret martohen rrejshem jeni shume gabim,sdiomos ju ne perendim e dini:Ruset,Afrikanet ,te azis etj etj,cdo i dyti qe a martu me te kombeve te huja a martu per interes paresh letrav,pra kan sgjedh me sheje njerz pasanik te ken rastin edhe per nje jete plote luks,kan extra webe qe lidhen me shtete perendimore agjesi per martesa kasiraten paret edhe u kry puna,
Pra qka qenka diqka e re per ne,kto po ndodhin sepaku qe 20 vjete neper popullin tone,tash edhe femrat edhe dikure ju del uji edhe letrav edhe nisin gjinjah e hajne bari,,,,
PS.Une tham shume here mos qofsha ne lekuren e atyne njerzve,per mu skllaveru e ba rob i dikujte per letra duhet me kan zore ose budallaki se ndryshe njeriu me mendje te shnoshe e vetbesim si lejone vetes nje sgjedhje te tille...

emine
01-12-10, 00:01
Shume i kam gjyku disa nacionalitete, ku femrat vepronin ne kete menyre dhe gjithnje isha e bindur se nje femer shqiptare kurr nuk do ta bente nje gje te tille!!
nuke ke qka bindesh derisa skan pas rastin femrat shqiptare,dhe tek e fundit ke ni pleqt,shif rrushi rrushin e pjeku,

Qika^Me^Kule
01-12-10, 08:11
Shume i kam gjyku disa nacionalitete, ku femrat vepronin ne kete menyre dhe gjithnje isha e bindur se nje femer shqiptare kurr nuk do ta bente nje gje te tille!!


Eh... disi ne mode ka hy tash... te bejshe letra per interesa e tuja... nccncncn Jam shum kunder ketyre gjanave... sidomos tek femrat Shqiptare ihaaaaaaa jemi ba e ne hiq s'di si po na mban toka valla...


P/s. Qe te tregoi nje raste... ketu ka ndodh para 6 apo 7 jave... nje Femer shqiptare e martuar 2 femi po... cfar ka kjo qe ndahet nga buri ??? dhe bashkjeton me nje Austrian... 2 vite dhe mbas ati tipit kinse filu... te hy ne biznes.. me keto gjera.... te pa hishme... duke i mashtru shqiptaret tu ju than se une ti baj letrat me jape mua.... e ceke ajo nje shume te parave ne filim... dikun 12 personave keshtu j'au kinse pa bae... po nje dite u zhduk... qe 6 apo 7 jave nuk din familia e saj se ka u mbet dhe ka u shku.... d.m.th. ra viktime....

Me vie shum gjynah per femie... se dikush don te ka femi po qe se gezon zoti e dikush i ka femit e nuk ju kushton rendesin e tyre....
...

doGzona
01-12-10, 08:52
Qe de,shkaku kesaj i thashe zviceranit jo...thash jo se mendojn njerezia qe po te mar per letra, prit thash sa te i bej letrat vet,mandej shohim ..lol...
Jeta Xharra le te pyet politikuajt tane se pse ky fenomen po rritet, zori i shtyn se qefi jo,dhe shumica i bejn me mareveshje dmth me personin qe ben kunore, bejn pazare ...

Makresh
01-12-10, 10:00
Eh... disi ne mode ka hy tash... te bejshe letra per interesa e tuja... nccncncn Jam shum kunder ketyre gjanave... sidomos tek femrat Shqiptare ihaaaaaaa jemi ba e ne hiq s'di si po na mban toka valla...


P/s. Qe te tregoi nje raste... ketu ka ndodh para 6 apo 7 jave... nje Femer shqiptare e martuar 2 femi po... cfar ka kjo qe ndahet nga buri ??? dhe bashkjeton me nje Austrian... 2 vite dhe mbas ati tipit kinse filu... te hy ne biznes.. me keto gjera.... te pa hishme... duke i mashtru shqiptaret tu ju than se une ti baj letrat me jape mua.... e ceke ajo nje shume te parave ne filim... dikun 12 personave keshtu j'au kinse pa bae... po nje dite u zhduk... qe 6 apo 7 jave nuk din familia e saj se ka u mbet dhe ka u shku.... d.m.th. ra viktime....

Me vie shum gjynah per femie... se dikush don te ka femi po qe se gezon zoti e dikush i ka femit e nuk ju kushton rendesin e tyre....
...

Te shqiptaret eshte me ndryshe.
martohet ne ks, ben femi,.. (3 a 4)
edhe vec kur t'nish qe dul jasht,…
s'shkon larg,
U martu !
I boni femi edhe ksaj t'huajes..
Tani po dahem, se tash qe i bona letrat mas pi marr fmijen pej kosove se po merzitna !

Qeshtu s'bojn nacionalitetet e huaja i thu amines, qeshtu bojn vec shqiptaret.

Qika^Me^Kule
01-12-10, 16:24
Te shqiptaret eshte me ndryshe.
martohet ne ks, ben femi,.. (3 a 4)
edhe vec kur t'nish qe dul jasht,…
s'shkon larg,
U martu !
I boni femi edhe ksaj t'huajes..
Tani po dahem, se tash qe i bona letrat mas pi marr fmijen pej kosove se po merzitna !

Qeshtu s'bojn nacionalitetet e huaja i thu amines, qeshtu bojn vec shqiptaret.

Une e tregova nje ngjarje te vertete.... sigurisht e pase lexuar postimin tim... dhe fatin e asaj tipkes....

Jo jo Makres per mendimin tim valla.... ne pergjigjesi jan keshtu.... jo vetem shqiptaret... por tek ne me heret nuk ka ndodh... e tash disi po na bie befasi....:eek::smile: te degjoim keso lloi..... ndodhje.... marezinashe.... nccncnnnccnncn