PDA

View Full Version : Nė Evrop e treta Kosova


murrizi
26-11-10, 12:06
Kosova e treta nė Evropė pėr rritjen ekonomike

Prishtinė, 26 nėntor - Kosova ėshtė radhitur e treta nė Evropė pėr nga pėrqindja e rritjes ekonomike, sipas njė raporti tė publikuar nė fund tė muajit tetor nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar. Sipas kėtij raporti, pėrqindja e rritjes ekonomike tė Kosovės ėshtė 4.6 pėr qind. Dy vendet qė kanė realizuar pėrqindje tė rritjes ekonomike mė tė lartė se Kosova janė Turqia dhe Bjellorusia. Vlera e prodhimit bruto tė Bjellorusisė ėshtė rritur brenda vitit 2010 pėr 7.2 pėr qind, ndėrsa ajo e Turqisė pėr 7.8 pėr qind.
“Nėse merren parasysh parashikimet e FMN-sė pėr vitin 2011, Kosova me njė rritje ekonomike prej 5,9 pėr qind radhitet e dyta, pas Bjellorusisė, e cila do tė ketė normė tė rritjes 6.2 pėr qind”, thuhet nė njė komunikatė tė Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave, e cila u referohet shifrave tė raportit tė FMN-sė.
Ndėrkohė, nė njė raport tė publikuar ditė mė parė nga Enti i Statistikave i Kosovės, vlera reale e GJDP-sė sė Kosovės gjatė vitit 2009 ėshtė rritur pėr 2.9 pėr qind.
“Bruto produkti vendor nė Kosovė gjatė periudhės 2004-2009 ėshtė rritur nga 2.912 miliardė euro nė 3.912 miliardė euro”, thuhet nė raportin e fundit tė ESK-sė.
Sipas raportit tė Entit, BPV-ja pėr kokė banori ėshtė rritur nga 1.427 euro sa ishte nė vitin 2004, nė 1.795 euro nė vitin 2009. Rritje mė e madhe e BPV-sė ėshtė shėnuar nė vitin 2008 pėr rreth gjysmė miliardi euro, apo sa gjysma e kėtyre pesė viteve tė kalkuluara.
“Komponenti kryesor i BPV-sė ėshtė konsumi final i ekonomive shtėpiake, i cili ėshtė rritur nga 2.487 miliardė euro sa ishte nė 2004, nė 3.584 miliardė euro nė 2009”, thuhet nė raport.
Sipas Entit, shpenzimet e konsumit final tė ekonomive shtėpiake nga 85.4 pėr qind sa janė pėrfaqėsuar te BPV-ja, janė rritur nė 91.6 pėr qind. Shpenzimet e pėrgjithshme tė Qeverisė nė periudhėn 2004 kanė pėrfaqėsuar 24.1, pėrderisa pėrfaqėsimi i tyre ka rėnė nė 17.1 nė vitin 2009. Eksporti i mallrave ka ndikuar me minus 39.2 pėr qind nė vitin 2009 apo dy pėr qind mė pak se viti paraprak. Importi nė vitin e kaluar ka rėnė pėr 1.2 pėr qind.
Ministri nė largim i Ekonomisė dhe i Financave, Ahmet Shala, ka thėnė se rritja e investimeve private mbetet nė qendėr tė vėmendjes sė Qeverisė sė Kosovės.
“Duhet tė vazhdojmė pėrpjekjet pėr rritjen e eksportit dhe krijimin e ambientit edhe mė tėrheqės pėr investime”, ka thėnė Shala.
Nė bazė tė Kornizės Makroekonomike tė Kosovės dhe zhvillimeve ekonomike nė pėrgjithėsi, ėshtė vlerėsuar se pėr vitet 2010 dhe 2011 kontribut mė tė madh nė rritjen ekonomike do tė ketė rritja e konsumit privat qė do tė kontribuojė me njė mesatare 2 pėr qind. Sipas llogarive, rritja e konsumit privat do tė jetė mė e lartė sesa ajo e konsumit publik. Gjithashtu, pritet tė ketė edhe rritje tė investimeve publike dhe private, tė cilat do tė kontribuojnė me 2 pėr qind nė kėtė rritjen ekonomike, si dhe rritja e eksporteve qė do tė kontribuojė mesatarisht me njė pėr qind.
Koha.net

premium
26-11-10, 12:44
Ēfare statistike e paskadh dhanė ... po si ėshtė e mundshme pa fabrikat industriale tė ngritet nė kėmb njė shtet??

Hajra
26-11-10, 13:33
Ēfare statistike e paskadh dhanė ... po si ėshtė e mundshme pa fabrikat industriale tė ngritet nė kėmb njė shtet??

Ashte mundur premium nje parti me pas ne kosove vlen sa 7 fabrika dikun jasht, e na ka dasht zoti bajegi nom do parti i kemi.

Guri i madh
26-11-10, 15:22
po po deri sa qojn pare kta qe jetojn jasht kosoves


po tash edhe kto shtetet e zhvillura i ka rrok kriza

e pare ma pak dergohen ne kosov

Fshatari
26-11-10, 16:43
po po deri sa qojn pare kta qe jetojn jasht kosoves


po tash edhe kto shtetet e zhvillura i ka rrok kriza

e pare ma pak dergohen ne kosov

Mire eshte qe dergojne pare keta qe jetojne jasht Kosoves se ato pare i meritojne me punen e tyne e nuk i vjedhin.

Masi i paska kap kriza keta shtetet e evropes, pse nuk shkojne me u mesue pak ne shtetin me plote prosperitet ekonomok te Kosoves po te zhytyn ne krize deri n'fyt vijne e na shesin mend neve.