PDA

View Full Version : Thėnie nė tė cilat duhet tė bazoheni pėr ta udhėhequr biznesin tuaj


~AnnA~
03-12-10, 12:18
Nė kėtė post ua prezantojmė disa thėnie tė cilat duhet t’i keni parasysh gjersa e bėni biznesin tuaj. Ata janė mbledhur nga shumė shkencėtarė tė njohur dhe biznesmen tė shquar.

“Pėr tė qenė i sukseshėm nė biznes nuk mjafton vetėm ideja e mirė, por gjithashtu duhet edhe ta shesish. Mos u friko ta shesish. Mos e mendo veten si asgjė tjetėr pėrveē si marketer.” —- Pėr disa kjo thėnie ėshtė natyrore, por pėt tė tjerėt ėshtė shumė vėshtirė, veēanėrisht pėr ata qė nuk kanė prapavijė marketingu, pėr ta kjo mund tė duket puna mė e vėshtirė nė botė. Megjithatė tė gjithė pronarėt e bizneseve tė mėdha do t’ju tregojnė se ata kanė qenė pėrfaqėsues kryesorė tė shitjes, nėnkuptohet nė fillim. Patjetėr ti tė jesh ai qė e shet dhe i bėn marketing biznesit tėnd-mos prit kėtė t’ja delegojsh dikujt tjetėr.


“Ēdo brend nuk ėshtė pėr secilin dhe secili nuk ėshtė pėr ēdo brend”
“Kualiteti i brendshėm, qė shumica e ndėrmarrėsve thonė se ju ndihmon ėshtė optimizmi”.— Optimizmi ėshtė karakteristika numėr njė e tė gjithė ndėrmarrėsve tė suksesshėm. Janė shumė gjėra qė mund tė shkojnė prapsht gjersa udhėhiqni biznes, sidomos nė vitet e para. Por patjetėr e ke tė udhėhiqesh nga ndjenja se nė fund ēdo gjė do tė pėrfundoj nė rregull.


“Nėse duhet patjetėr tė zgjedhish njė adresė, atėherė ajo le tė jetė kėndi nė mes tė Artit dhe Shitjes”— Kjo do tė thotė shndėrroje biznesin tėnd nė njė form arti. Kreativiteti ėshtė pjesė e bizneseve tė suksesshme.
“Bėhu agresiv nė transmedimin medial.”— Transmetimi nė media tė ndryshme ėshtė falas, qė ėshtė njė vend atraktiv pėr bizneset e vogla. Por transmetimi nė media nuk ėshtė i rastėsishėm, kėshtu qė gjejeni mėnyrėn mė tė mirė pėr ta marrė hapėsitėn e duhut mediale pėr tta bėrė atraktiv biznesin tuaj.


” Ndiqe lumturinė tėnde”—Bėje atė qė e dashuron dhe paratė do tė vijnė pas. Kur atė qė e bėjmė e bėjmė me pasion, atėherė pasioni shndėrrohet nė kreativitet dhe nė shumė faktorė tė mėdhenj dhe tė vegjėl.
“Tė gjithė luftojmė kundėr mesatares.” —Nė vend qė tė fokusohemi nė konkurrencėn duhet qė tė angazhohemi pėr nivel mė tė lart kreativiteti. Pėr tė krijuar biznes tė madh duhet tė krijoni diēka tė jashtėzakonshme, nė vend qė tė bieni nė grackėn e mesatares.


” Tė gjithė flasin pėr zgjerim tė biznesim, por ajo qė nuk e dėgjon ėshtė rėndėsia e moszgjerimit tė shpejtė tė biznesit.”— Rritja e biznesit mund tė sjell probleme dhe sfida. Rrite biznesin nė atė mėnyrė qė ta kontrollosh dhe tė ballafaqohesh me tė. Nėse mendon se mundesh edhe mė shpejt, atėherė bėje mė shpejtė.

Maxi
03-12-10, 16:54
Te hapesh nje Firme (biznes) eshte shume lehte, por te mbash te hapur paraqet nje art.


"Ngadal por sigurt"

Suelaa
03-12-10, 17:16
Biznes, asht e lehte ta thuash, por ka shum pune ne mbrendesi, per te ecur me sukses nje biznes:

1 duhet te dish se percfar behet fjale, dhe je i afet ta ranish.
2 duhet te jesh, shum korekt, dhe strikt.

Drenusha_80
03-12-10, 19:30
Per te pas sukses ne nje biznes ,ne rend te par duhet te kesh njohuri ne at drejtim,ta duash at profesjon ,edhe te jesh i bindur qe qdo fillim esht i veshtir .Motoja duhet te jet ,,Un mundem ''