PDA

View Full Version : 15 eksperienca qe duhet te kalosh para marteses...


Janna
08-01-11, 14:32
Nėse njė ditė vendos tė martohesh, konsultohu atėherė me kėtė listė gjėrash argėtuese, tė ēmendura dhe absurde qė duhet tė provosh pėrpara se tė marrėsh rrugėn pėr nė altar.
1- Dil vetėm nga dėshira pėr t’u argėtuar
Duhet ta pranosh se je tashmė e ndėrgjegjshme se njė burrė nuk paraqet gjithmonė cilėsitė e duhura pėr t’u bėrė i fejuari yt, nuk tė telefonon kur thotė se do ta bėjė kėtė vetėm se ai interesohet vetėm pėr veten e tij dhe nuk tė kushton vėmendjen qė ti meriton. Por megjithatė ky ėshtė njė tip qė tė kėnaq herė pas here sepse ėshtė tepėr i shkathėt kėshtu qė mundohu ta shfrytėzosh duke mbajtur parasysh faktorin kėnaqėsi personale. 2- Jeto vetėm
Nėse nuk do qė trajektorja e jetės tėnde tė jetė vetėm ajo qė shkon nga shtėpia e prindėrve tė tu tek shtėpia e tė fejuarit apo bashkėshortit tėnd me njė ndalesė nė konviktet e kolegjit apo universitetit, mundohu tė jetosh njė eksperiencė tė tė jetuarit tėrėsisht e pavarur. Autonomia totale do tė thotė tė shijosh tėrėsisht jetėn nė shoqėrinė tėnde, aftėsia pėr tė kryer dhe pėrmbushur tė gjitha detyrat vetjake. “Mė pėlqente tej mase tė jetoja vetėm, kujton Suzana, njė gazetare 34- vjeēare, mund t’i kushtosh njė mbasdite tė tėrė ritualeve tė bukurisė ose tė gatuash tėrė kohės. Tė jetosh vetėm do tė thotė tė piqesh sa mė shumė, nėse dikush tjetėr paguan faturat pėr ty ose kryen punėt e shtėpisė pėr ty, kjo nuk tė mėson kurrė tė marrėsh pėrgjegjėsitė e jetės tėnde”.
3- Kapėrce frikėn e tė rėnit nė dashuri kokė e kėmbė
Tė gjitha kemi frikė kur bėhet fjalė pėr tė krijuar marrėdhėnie sentimentale. “I fejuari im mė mashtronte dhe qė nga ky rast e kam tė vėshtirė tė krijoj besim tek burrat”, kujton Laura 32- vjeēare. Nga kjo tė duket se pas unazės sė martesės, vellos dhe gjithė ceremonisė edhe ty mund tė tė ndodhė e njėjta gjė. Pavarėsisht nga kjo ēlirohu nga frika jote dhe mbėshtetu nė arsye mė tė forta pėr t’u lidhur me njė burrė.
4- Besoji xhepave tė tu
Do tė jetė fėmijėrore tė mendosh se kur tė martohesh do tė jetosh nė kurriz tė burrit tėnd apo se prindėrit e tu do tė vazhdojnė tė tė ndihmojnė ekonomikisht. As mos e ēo nėpėr mend qė tė shmangėsh pėrgjegjėsitė e tua ekonomike. E mira do tė jetė tė kursesh dhe njė pjesė tė detyrimeve mujore t’i pėrmbushėsh vetė. Njė marrėdhėnie nuk duhet tė ketė asnjė kufizim apo kusht tė ēfarėdo lloji, bile as edhe ekonomik. A nuk ėshtė e rėndė ta pyesėsh bashkėshortin tėnd se si shkoni nga ana financiare.
5- Ji spontane
Mos ki frikė tė jesh e ndryshme nga dita nė ditė, merr pjesė nė konkurse qė mendon se do t’ia dalėsh mbanė, shijoje lirinė qė ke pėr momentin dhe mos ia vėr veshin shpesh mikeshave tė tua. Nėse jeta jote paramartesore ėshtė njė rutinė e vėrtetė, kėshtu ka rrezik tė vazhdojė edhe nė bashkėjetesė dhe mė pastaj. Nuk rrezikon asgjė tė provosh diēka qė s’e ke provuar, si mund tė thuash pėr japrakėt me gjethe rrushi qė nuk tė pėlqejnė nėse nuk i ke provuar kurrė.
6- Hiq dorė nga njė punė qė nuk tė pėlqen
“Ndihesh nė siklet nė punėn tėnde? Nėse nuk beson nė tė, ėshtė e pamundur qė t’i dedikohesh asaj me entuziazėm. Por mos shpreso qė tė largohesh nga puna jote, siē bėjnė shumė vajza tė tjera duke shpresuar se do tė takosh njė djalė dhe pastaj do tė japėsh dorėheqje. “Unė kisha dy preokupacione: nuk mė pėlqente puna ime (isha shitėse) dhe nuk kisha tė fejuar”- shpjegon Alma, 29 vjeē.Por nuk e kuptoja pse mė ishte krijuar ideja se po tė ndėrroja punė do tė gjeja edhe tė fejuar. Mendoja se puna qė nuk mė pėlqente mė pengonte tė gjeja edhe lumturinė nė dashuri.” Krejt e gabuar. Nė vend qė tė ndėrrosh punėn pėr tė gjetur njė tė fejuar, mė mirė gjej njė punė qė e ke pasion. Dashuria nuk duhet tė shndėrrohet as nė njė barrierė mbrojtėse as njė arenė ku ty tė tė jepet mundėsia tė luftosh.
7- Gjej miq tė rinj
Por ama tė mos jenė brenda rrethit tėnd shoqėror tė zakonshėm, si pėr shembull miq tė shkollės, tė punės apo tė rrethit familjar… Fito mė shumė liri, dil zbulo eksperienca tė reja dhe njihu me njerėz tė rinj. Kėshtu dil me mikeshėn tėnde qė njohe nė supermarket apo me djaloshin simpatik dhe interesant qė njohe nė njė ekspozitė apo panair. Nėse e kalon tėrė kohėn me tė njėjtėt njerėz dhe nė tė njėjtat vende, asnjėherė nuk do tė zbulosh aftėsitė dhe kufizimet e tua.
8- Bėhu mikja mė e mirė e vetvetes
Mendon se je robinė e klishesė “arri idealen” dhe se kjo nuk tė jep mundėsi tė shfrytėzosh jetėn tėnde deri nė fund? Mendohu mirė. Sillu nė mėnyrėn mė tė mirė qė e mendon dhe qė tė pėlqen pėr tė gjetur burrin e ėndrrave tė tua.Dėrgo lule dhe ha darkė nėn dritėn e qiriut ose lejoi vetes njė seancė ēlodhėse nė njė institut bukurie. Pėrdore kėtė etapė tė jetės tėnde pėr tė zbuluar se ēfarė tė argėton, shijo veten me dhurata qė i ke merituar plotėsisht dhe para sė gjithash mėso tė marrėsh dhe tė dhurosh sa mė shumė dashuri. Ē’tė kushton tė pranosh njė tufė me lule kur mendon se pas kėsaj do tė kesh pėrkrah pėr gjithė jetėn njė burrė tė mrekullueshėm.
9- Bėj blerje tė rėndėsishme
Njė kolltuk tė rehatshėm, njė pardesy praktike, njė udhėtim. Nėse zotėron mjetet e duhura, bėj blerjet e duhura, mendohu se gratė e martuara nuk mund t’i lejojnė vetes gjithēka edhe pse mund tė fitojnė para nė mėnyrė tė mjaftueshme. “Im shoq administron paratė tona, - tregon Aida 33- vjeēare, dhe kur guxoj t’i kėrkoj ndonjė gjė duhet ta bisedoj me tė paraprakisht dhe t’i marr atij aprovimin. Kur mė shkrepte pėrpara diēka nė kokė pėr ta blerė e blija dhe kaq, kjo nuk ndodh mė tani”.
10- Mėso pėr jetėn nė ēift qė tė pret
“Unė u martova me tė parin dhe tė vetmin djalė qė njoha, tregon Ilva 27-vjeēare, dhe nuk kisha asnjė ide pėr jetėn seksuale, sepse nuk kisha pasur marrėdhėnie me askėnd pėrpara”Prandaj nė situata tė tilla shija qė provon kur zbulon kėtė veprim si dhe veprimi vetė shpesh janė zhgėnjyes. Jo vetėm sepse zbulimi mund tė duket mė joshės se sa rezultatet e veprimit qė mundtė zhgėnjejnė nė njė masė tepėr tė madhe.
11- Mbrohu nga padrejtėsitė
Tė mos kesh njė burrė nė jetėn tėnde nuk do tė thotė tė mos kėrkosh dhe tė mbrosh tė drejtat e tua dhe tė lejosh qė padrejtėsi tė caktuara tė bėhen nė kurrizin tėnd, si pėr shembull tė mos kesh tė drejtė tė kėrkosh njė tavolinė tė mirė nė restorant ose tė kėrkosh tė zėsh njė vend tė privilegjuar social. “Mė pėrpara me shumė vėshtirėsi e kuptoja pėrse duhet tė kėmbėngulja nė kėrkimin e njė tė drejte, thotė Meri 27-vjeēare, stiliste, por tani jam tepėr e vetėdijshme sepse nuk mund tė lesh askėnd tė tė marrė nėpėr kėmbė dhe se duhet tė mėsosh tė mbrosh tė drejtat e tua etėm, me hir ose pahir”.
12- Mėso tė gatuash
Po pate kėtė aftėsi do tė dish si tua fitosh zemrėn miqve tė tu. Kjo ėshtė tepėr pozitive edhe nė marrėdhėniet me burrin tėnd tė ardhshėm. Kjo nėn kupton qė duhet ta kalosh nivelin e omėletės dhe makaronave dhe tė kalosh nė gjėra mė tė komplikuara si tė tavat me te mbushura dhe mishrat me garniturė. Mund tė konsultohesh me njė libėr kuzhine se si tė pėrgatisėsh gjellėrat pėr tė pėrmirėsuar teknikėn tėnde tė gatimit. Kėnaqėsia jote kur tė tė vlerėsojnė se je as nė kuzhinė do tė jetė tepėr mė e madhe se kėnaqėsia qė vetė pjatat ofrojnė.
13- Mėso tė duash trupin tėnd
“Nuk e keni idenė se sa kohė kaloja me fiksimin se kisha shtuar nė peshė, thotė Irisi 28-vjeēare, pėrpara se tė martohesha. Pas kėsaj fillova tė pranoja ndryshimet ne bustin tim dhe rėndėsi kishte qė ky i pėlqente burrit tim”. Duhet tė tė mbushet mendja se bukuria e vėrtetė qėndron brenda teje dhe tek fakti se sa e dashuron njė burrė dhe qė pamja e jashtme mbase tė kalojė edhe nė plan tė dytė. Por ėshtė mė e vėshtirė kur je vetėm dhe I vetmi burim informimi nė kėtė fushė mbetet pasqyra. E vetmja zgjidhje ėshtė tė mėsosh tė duash trupin tėnd dhe kur ke mundėsi tė punosh ta ndryshosh atė pa kaluar nė teprime qė shpesh ēojnė nė degradim.
14- Shko me pushime me mikeshat e tua
Telefono mikeshat e tua mė tė mira, mbush makinėn me karburant ose prenoto biletėn e avionit, vėr disa bluza pambuku, jeans dhe disa tė brendshme nė njė ēante dhe nisu ” Njė nga gjėrat e lezetshme tė tė qenit beqare ėshtė liria pėr tė shkuar ku tė teket pa u preokupuar pėr asgjė, thotė Mimoza 29-vjeēare, Motra ime mė e madhe ėshtė e martuar dhe shoh se i kushton qimet e kokės qė tė udhėtojė. Ndėrsa unė mund tė kaloj gjithė Evropėn sepse nuk kam preokupime familjare dhe as njė burrė me tė cilin duhet tė mė pėrputhen shijet.
15- Por ata ēfarė mendojnė?
Pėr pjesėn mė tė madhe tė burrave mosha ideale pėr t’u martuar ėshtė 32 vjeē. 72 pėr qind janė pėr klasiken dhe preferojnė tė bėjnė propozimin pėr martesė duke i rėnė nė gjunjė tė dashurės sė tyre. 85 pėr qind e tė martuarve mendojnė dhe shpresojnė ta kalojnė jetėn sė bashku me bashkėshorten e tyre deri nė vdekje.

Suelaa
08-01-11, 15:18
Experiencat nuk mbarojne as nje her, cdo experjenc e ka lezetin e vet.si para martese si mbas martese.

Oqeani
08-01-11, 17:54
Experiencat nuk mbarojne as nje her, cdo experjenc e ka lezetin e vet.si para martese si mbas martese.


Mbas martese !!! Ke dashte me thene : Ne vejushkellek a hahahahah -

Para dhe gjat marteses e kam provuar - e pas jo !!!

Mos po ma sjell zoti me e provu ahahhahah

emine
08-01-11, 18:10
edhe treqind kan mu ba e prep menja sme shkone mu martu:wink:

turisti
08-01-11, 21:38
edhe treqind kan mu ba e prep menja sme shkone mu martu:wink:

Hahahahahahahahaahahahahahahaahahahahahahahahaahah ahahaha.

Mos u ngut.........:biggrin: zemra nuk e njef trurin :biggrin:...........

Hajra
08-01-11, 21:38
edhe treqind kan mu ba e prep menja sme shkone mu martu:wink:

valla edhe une po te them kurr mos u marto pa e ndje veten qe done te martohesh e jo se duhet te martohesh pa marre parasysh sa vjeqe je a 20 a 77.

emine
08-01-11, 21:41
Hahahahahahahahaahahahahahahaahahahahahahahahaahah ahahaha.

Mos u ngut.........:biggrin: zemra nuk e njef trurin :biggrin:...........
shife shife,tisha kan mashkulli sahi se kisha pas trunin krejt diku tjeter:biggrin:

tipi engjellor
08-01-11, 21:44
po eksperineca duhet po ka edhe pa eksiperineca qe martohen sja vesin hiq hahahahah

turisti
08-01-11, 21:48
shife shife,tisha kan mashkulli sahi se kisha pas trunin krejt diku tjeter:biggrin:


Mos e lako.....ne dashuri zakonisht truri e ka vendin e dyte,megjith se realisht me fole : kurre nuk ban zemra me shku para trurit,po hajde e ngoje :biggrin: koken :biggrin:..........

tipi engjellor
09-01-11, 01:07
Mos e lako.....ne dashuri zakonisht truri e ka vendin e dyte,megjith se realisht me fole : kurre nuk ban zemra me shku para trurit,po hajde e ngoje :biggrin: koken :biggrin:..........

ooo ti ja qellon gjithe po spo te ngojne ja dime renin une e ti hahahahah

Besi:)
10-01-11, 23:46
2 i paskna veq edhe 13 um kan met edhe po martohena

Ma merr mendja kadal kadale sahora shkojne edhe keto 13
Jana sa kritere i mush ti moj qe po i din gjithe keto sene???

Janna
11-01-11, 01:03
2 i paskna veq edhe 13 um kan met edhe po martohena

Ma merr mendja kadal kadale sahora shkojne edhe keto 13
Jana sa kritere i mush ti moj qe po i din gjithe keto sene???

I kam permbush une te gjitha keto ...e tash kam fillu mi permbush k'to qe vijn pas martese ....


p.s asnjeher nuk postoj diqka qe s'me len pershtypje mu , prandaj kam deshir ti njoftoj edhe te tjeret ....