PDA

View Full Version : Shtate rreziqet me te medha te marteses ..


Janna
11-01-11, 16:00
Te kesh nje martese te lumtur mund te themi qe eshte endrra e te gjitha cifteve, por mbajtja ne kembe e nje marredhenieje ndonjehere mund te jete gjeja me e veshtire.

Nese marrim parasysh faktin se numri i divorceve eshte shtuar shume ditet e sotme, atehere duhet te analizojme dhe nje here problemet e marteses. Ne rastet kur nuk mund te riparojme problemet me te vogla, ata kthehen ne nje pengese qe mund te shkaterroje martesen. Ja 7 problemet me te medha qe mund te prekin martesen. Nese edhe ju perjetoni nje ose disa prej tyre, atehere duhet te nderhyni menjehere per te permiresuar marredheniet bashkeshortore.

1. Mungesa e komunikimit: ne vend te zgjidhjes se problemeve duke folur, bashkeshortet preferojne t’i lene mbas dore ose perkundrazi te zihen. Ne fund problemet e pazgjidhura mblidhen dhe mund te sjellin fundin e marteses. Bashkeshortet duhet te mesojne te shprehin mendimet dhe ndjenjat e tyre pa fyer dhe ofenduar njeri-tjetrin.

2.Mungesa e interesit: mosvleresimi apo mosinteresimi i duhur me familjen apo bashkeshortin/en, nga ana tjeter vleresimi maksimal i punes mund te zhduke dashurine dhe besimin.
3. Tradhtia: te tradhetosh bashkeshortin/en eshte nje nga arsyet, e cila mund ta shkaterroje martesen. Krahas kesaj eshte nje veprim kompensimi i te cilit duket i pamundur. Per kete arsye besnikeria ndaj bashkeshortit/es duhet te jete nje nga principet baze ne martesen tuaj.

4. Mosmarreveshjet ekonomike: edhe ne martesat e lumtura mund te perjetohen probleme ekonomike. Nje nga bashkeshortet mund te jete shume i papergjegjshem dhe shpenzues dhe ky fakt mund te ndikoje negativisht ne martese.

5. Problemet mendore dhe shpirterore: nese pas muajve te pare kur perdoreshin fjalet “shpirt, zemer” bashkeshorti juaj eshte kthyer ne nje person te pasjellshem, shkaku i kesaj sjelljeje mund te jene problemet mendore dhe shpirterore.

6. Largesia: kjo nuk do te thote vetem largimi me ore te tera nga shtepia per arsye pune. Ketu nenkuptohet dhe largesia emocionale.

7. Vartesia ndaj alkoolit dhe materiales: vartesia si nje problem qe shfaqet si tek burrat ashtu dhe tek grate mund te fuse ne krize martesen. Sepse, bashkeshortet te cilet nga paraqitja e jashtme duken si engjej mund te kthehen ne djaj per shkak te vartesise. Prandaj eshte shume i rendesishem qendrimi larg ketyre produkteve dhe nese jeni te varur duhet te kuroheni.

Oqeani
11-01-11, 16:02
Duhet te mendohem per kete !

emine
11-01-11, 17:02
nja veq o,me ba pahiri mu martu:tongue:

roadrunner
21-01-11, 14:15
hahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa* moti skam kesh kshtu hahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaanja veq o*me ba pahiri mu martu:tongue:

tipi engjellor
21-01-11, 17:39
hiq mos mu martu ma mire koka zor

JaneDahliaDoe
22-01-11, 13:06
hiq mos mu martu ma mire koka zor

Po de po!

Dallandyshja_718
23-01-11, 16:11
Jana* po e shtoj edhe nje* kur bashkeshorti im e ka rrogen me t'vogel se sa m'kushton mua nje fustan...:)))

Janna
26-01-11, 15:03
Jana* po e shtoj edhe nje* kur bashkeshorti im e ka rrogen me t'vogel se sa m'kushton mua nje fustan...:)))


Hahahahhahaa e per kete so problem ... ka fustana edhe me 20 e... hhaaahhaaa

Kushtet ekonomike jan nje nder faktoret kryesor...

Guri i madh
26-01-11, 16:45
shtir po e kalxojn ket pun tash e tutje * ktynehere kena rrezikue e jena martue qysh thojn ku rafsha mos u vrafsha


tash po mbetkan krejt pa u martue