PDA

View Full Version : Pse bashkėshortėt tradhėtojnė njėri-tjetrin..


Janna
12-01-11, 22:34
[/URL]Psikologjia e tradhtisė sė meshkujve dhe femrave i ka rrėnjėt nė baza tė ndryshme. Burri tradhton nga mėrzitja, pėr ta kaluar monotoninė, ndėrsa gruaja nga pakėnaqėsia. Vetė vlerėsoni cila tradhti ėshtė mė e rėndė. Unė do tė mundohem t’ju sqarojė pse ajo ju tradhton? Tė gjitha studimet kanė treguar dhe mė nuk ka dyshim se gratė tradhtojnė mė shpesh. Vetmia, mungesa e vetėbesimit dhe komunikacioni me partnerėt janė shkaqet, pse ajo ju tradhton… Dhe, ja nga njė fjalė pėr tė gjithė.

Mungesa e komunikimit
Shumicės prej nesh, nėse i pėrmendet kjo temė, gati jemi pėr tė qarė me zė. “Dhe, tėrė jetėn diēka flasim!” Por, nuk ėshtė puna tek ajo se a flasim, por pėr ēfarė flasim. Temat familjare – a janė tė sėmurė fėmijėt , sa janė llogaritė… ato janė tema qė partnerėve u bėhen rutinė. Komunikimi i vėrtetė pėrbėhet nga bisedat intime pėr plane, qėllimet e jetės, dėshirat, ndjenja, pasion… E di se ėshtė shumė e vėshtirė pėr ne burrat ėshtė shumė e vėshtirė tė flasim pėr atė, por mundohuni, pse ajo do tė gjejė zėvendėsim tė mirė qė do ta dėgjojė sa duhet dhe do tė jetė burri i saj qė pėrkujdeset, ndėrsa ju do tė jeni tė zhgėnjyerit.

Vetmia

Ajo qė jeni nė njė [URL="http://www.gazetaonline.net/shqip/marredhenie"]marrėdhėnie (http://gazetaonline.net/2010/pse-bashkeshortet-tradhetojne-njeri-tjetrin.html/traddhetia) tė gjatė apo nė njė martesė nuk do tė thotė asgjė. Momenti nė tė cilin gruaja mbetet e vetmuar sigurisht (http://www.gazetaonline.net/shqip/sigurisht) e keni para hunde, por gjithmonė tė gjithė e lėshojmė. Arsyeja ėshtė se jemi tė rehatshėm nė sigurinė e lidhjes stabile dhe kjo ēon deri nė monotoni. Pasioni ndalet dhe prej ēiftit qė ėshtė shumė i dashuruar transformoheni nė ēift ku tė gjitha ditėt janė tė njėjta dhe kėshtu e jetoni jetėn – si “robot”. Me siguri, nuk them se gjithmonė fluturojnė flutura, por asnjėherė nuk duhet tė lejoni se ndonjėherė keni qenė ēmendurisht tė dashuruar. Megjithatė, pėr shkak tė atyre ndjenjave jeni ende bashkė.

Hakmarrje (http://www.gazetaonline.net/shqip/hakmarrje)
Nė kėtė histori vetė jemi fajtorė – ai qė tradhton, mbetet i tradhtuar. Ky ėshtė njė rregull i pashkruar dhe nėse dikush i pėrmbahet kėsaj rregulle, atėherė ajo ėshtė gruaja e tradhtuar. Ndjenja e lėndimit, tėrbimi pėr hakmarrje, qė ju tė ndjeheni njėjtė si ėshtė ndjerė dhe ajo. Sy pėr sy, dhėmbė pėr dhėmbė!
Mungesė e vetėbesimit
Lidhja e gjatė ėshtė e mbushur me probleme (http://www.gazetaonline.net/shqip/probleme). Nė mėnyrė tė veēantė pėr gratė. Ajo nė lidhje tė tillė mund tė humbasė, tė ndjehet si mė pak tėrheqėse, mė pak e dashur…
Vetėbesimi bie nė njė nivel mė tė ulėt, nėse vėren se nuk i kushtoni vėmendje tė mjaftueshme, e gjitha tė ēon nė njė rezultat – do tė gjejė dikė qė do ta bėjė atė. Pėr ta parandaluar kėtė mendoni ndonjėherė edhe pėr tė. Dhurata, komplimente, dy bileta pėr nė kinema (http://www.gazetaonline.net/shqip/kinema) apo nė teatėr… do duhej tė kryenin punė dhe tė jenė tė mira qė ajo tė mbetet e juaja.
Sigurisht, kjo nuk duhet tė bėhet njė udhėzim apo leksion (http://www.gazetaonline.net/shqip/leksion), sepse do tė fitoni njė lidhje tė mirė, por tė korruptuar (http://www.gazetaonline.net/shqip/korruptuar), ndėrsa pėr korrupsion tek ne njerėzit pėrfundojnė nė burg (http://www.gazetaonline.net/shqip/burg). Thjesht, jini tė sinqertė ndaj saj, por edhe ndaj vetes. Ndoshta nė marrėdhėnien tuaj litari ėshtė i hollė...

Janna
13-01-11, 10:09
Na tradhtojm apo kerkojm me u martue perseri, sherri i shnolles faji eshte te shnolla hahahah u krye ky muhabet.


Hahahahahhaha me ket shnoll edhe ti ... merre e dergo te frizeri edhe hejka at shnoll ...
p/s me kand po tradhtoni ju.... o krejt bota eshte n'dur t'femres bre Tarak ...

Janna
13-01-11, 10:20
Mendimi pozitiv eshte i mire per me vazhdue jeten...


S'kam syime te tilla ... ato qe i kam jan te arritshme... veq ty dashta met tregu ...

emine
13-01-11, 10:50
se pula e kojshive ju doket ma shishme

Besi:)
14-01-11, 03:13
se pula e kojshive ju doket ma shishme
UNE MAROVA ME DO PULA TE KOJSHIS, A KNUJSIT KURR SI DALIN KNENA :wink:

emine
14-01-11, 08:00
UNE MAROVA ME DO PULA TE KOJSHIS* A KNUJSIT KURR SI DALIN KNENA :wink:
gjethve ju doket se knujsit s'dalin po kqyre vete ne kujshi te kallxojne qka po del e hin pert tej gadhiqev

Besi:)
14-01-11, 13:58
gjethve ju doket se knujsit s'dalin po kqyre vete ne kujshi te kallxojne qka po del e hin pert tej gadhiqev
Eminjo gardhi per tonet njisoj* po me rendesi me gjet nji kojshi t`mir * se dikur edhe gardhi mos me egzistu* doket kojshia larg

Dushku
16-01-11, 15:13
Pse ndonjeher hyjme dhe ne rruge njedrejtim-she* per me i ra me shkurt (me krye punen) dhe thjesht nuk na tremb synin qofte edhe ndonje aksident qe mundet me ndodh.....!
:D
C'ka pozitive ne tradheti?
Tradhetia ne ben te hapim me shume syte per njeri-tjetrin.


http://*****shqipmedia*****/wp-content/uploads/2011/01/images6.jpg

tipi engjellor
18-01-11, 14:23
pse gjithe nuk hahet buka me pasul

emine
18-01-11, 14:42
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs788.snc4/66836_175955469100806_135399769823043_494106_71044 51_n.jpg (http://*****facebook*****/photo.php?pid=494108&id=135399769823043)

turisti
18-01-11, 14:57
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs788.snc4/66836_175955469100806_135399769823043_494106_71044 51_n.jpg (http://*****facebook*****/photo.php?pid=494108&id=135399769823043)


Kjo eshte arsyja me e dobet...........Ku jane :biggrin: kthesat :biggrin: ??

Hajra
18-01-11, 23:27
jo bre s tradhtoin* propagand armiqsore eshte kjo hahahahah...

SANTANA-29
18-01-11, 23:49
Paj ma mer mendja qe qiftet qe bejn gjera te tilla nuk jan te lumtur me njeri tjetrin. Pra thjesht mungon dicka tek partneri/partnerja dhe kete gje mundohen ta kompenzojn diku tjeter.

Ma mire mos mu martu hiq valla* se qka po nin njeriu haj me det haj**:biggrin:

Mos Tradhtoni se sashte mir**

valiii
19-01-11, 00:31
Veq per shmek !

roadrunner
19-01-11, 10:44
se dalin pi kolloseki.....e kur dalsh pi kolloseki* nuk i ki punt mire :D....tradhtaret zakonisht se dijn mire matematiken. Nuk dijn me llogarit se qka mujn me humb* e dikush dikush e paguan per tere jeten...Nese nuk je ne gjendje te kuptosh kete para se me i marr hapat drejt asaj pune* ateher ti je nje deshtak/e

emine
19-01-11, 10:50
Kjo eshte arsyja me e dobet...........Ku jane :biggrin: kthesat :biggrin: ??
jo valla kjo rruga qeshtutne a autoban veq me dal pahiri guma kerrit venit se veq gaz i jep deri ne marim te rruges

Besi:)
20-01-11, 23:24
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs788.snc4/66836_175955469100806_135399769823043_494106_71044 51_n.jpg (http://*****facebook*****/photo.php?pid=494108&id=135399769823043)
Kjo rruge nuk ndodh kerkun * po Eminja ka deshte me than se edhe pse rruga ėshtė e drejt respektoj rrethat* dot thot Vija e plote mos hy ne tejkalim* APO EMINE ???
Po Tradhetia ėshtė pjes e jetes* keshtu qe une nuk e kundershtoj po mundohena mos me kan viktim po me kan personazh :)

JaneDahliaDoe
21-01-11, 11:13
Psikologjia e tradhtisė sė meshkujve dhe femrave i ka rrėnjėt nė baza tė ndryshme. Burri tradhton nga mėrzitja* pėr ta kaluar monotoninė* ndėrsa gruaja nga pakėnaqėsia. Vetė vlerėsoni cila tradhti ėshtė mė e rėndė. Unė do tė mundohem t’ju sqarojė pse ajo ju tradhton? Tė gjitha studimet kanė treguar dhe mė nuk ka dyshim se gratė tradhtojnė mė shpesh. Vetmia* mungesa e vetėbesimit dhe komunikacioni me partnerėt janė shkaqet* pse ajo ju tradhton… Dhe* ja nga njė fjalė pėr tė gjithė.


Arsy'a s'ka lidhje. Tradhtija eshte tradhti... kjo nuk falet edhe pik!

emine
23-01-11, 18:19
se nuk ju del taman:tongue:

Zanzi/M
25-01-11, 21:34
Kur ndodh tradhetia* thone qe atehere lidhja behet me e fort ( edhe skom qysh me e dite ) ama mos e besofsha* kjo i bjen rrase ku t mundesh

jEtA_1
26-01-11, 09:49
Per mendimin tim tradhtia vjene ateher kur njeri prej bashkshortve humb interesimin per palen tjeter

Hajra
26-01-11, 10:22
Besoi qe ndikoin shume faktor dhe kjo qeshtje kerkon studim te thlle per shkak te natyres se komplikuar te saj.Nuk munde te theme per kete arsye ose nje tjeter behen veprime te tilla* sepse njerezit jane te ndryshem prandaj kane edhe specifikat e tyre.Mirepo nje gje duhet ta dije se cili/a qe nje hap i tille munde te kete edhe pasoja dhe ketu duhet njeriu te pyes veten a eshte ne gjendje te perballet me pasojat qe munde te dalin dhe a ja vlen.

arti69
26-01-11, 16:27
po ku mos me tradhtu ato qe martohen me tipa si taraku* se kan qaren pa e tradhtu tarak ti duhet me ba ni vizit te psikiatri se nuk ishe mire ne kry

Elina
26-01-11, 17:50
Titulli i kesaj teme ma kujtoj nje teme te hapur me heret...Grate tradhetojne burrat e tyre virtualisht.Kurre se lam shpirtin rahat e hajt :tongue:

Amina
26-01-11, 22:10
Titulli i kesaj teme ma kujtoj nje teme te hapur me heret...Grate tradhetojne burrat e tyre virtualisht.Kurre se lam shpirtin rahat e hajt :tongue:


Elina* po nuk ka veq njeres pal me ja lan shpirtin rahat hahaah

Elina
26-01-11, 22:58
Elina* po nuk ka veq njeres pal me ja lan shpirtin rahat hahaah


JO moj...na ne pergjithesi nuk e lame shpirtin rahat...as mashkujt as femrat....mendja eshte e poshter...fiqiron edhe pa vend nganjehere :biggrin:

Oqeani
26-01-11, 23:00
Dashta te them diē* por po ma merr mendja se po e dini hahaha

valiii
26-01-11, 23:09
Titulli i kesaj teme ma kujtoj nje teme te hapur me heret...Grate tradhetojne burrat e tyre virtualisht.Kurre se lam shpirtin rahat e hajt :tongue:

Oj Eline po ku je bre sisski :))... Po bre virtualishte u kputen tu trathtu dejuskat* e tash parameno sa lehte eshte me bo konvertimin prej virtuales ne reale* vetem vie ne pyetje distanca/km* hahahaaa...
Mu kujtu njoni thojke po ēfar virtuale t'leshit bre* une e shihsha live tipken ne kamere* demek full realitet veē kane mbete mi montu 'shipkat e nikllovatme' gjinja :P...

Gentiani
27-01-11, 12:01
Oj Eline po ku je bre sisski :))... Po bre virtualishte u kputen tu trathtu dejuskat* e tash parameno sa lehte eshte me bo konvertimin prej virtuales ne reale* vetem vie ne pyetje distanca/km* hahahaaa...
Mu kujtu njoni thojke po ēfar virtuale t'leshit bre* une e shihsha live tipken ne kamere* demek full realitet veē kane mbete mi montu 'shipkat e nikllovatme' gjinja :P...


mo* mo ... mos um trano motrushe :biggrin: ihaaaaa kane rrejte sahi motrushe... eh sa po i shohim qishtu ne kamera televizive... po presim kur te dalin kamerat 3D :biggrin: edhe aty qfap doren ; ka je* ka jeeeeee ? ohahahaha edhe ate; paja ma ngate kqyre sa me eshte bere haat* dora dora pra :tongue:

Hajra
27-01-11, 13:09
Besnikria eshte tradheti ndaj shpirtit tend.

JaneDahliaDoe
27-01-11, 14:36
Dikush ka qef me hanger me dy luge.

Hajra
27-01-11, 14:45
Besnikria eshte tradhti ndaj epshit* ndersa epshi eshte armik i shpirtit


Njeriu edhe pa epsh munde te dashurohet.

Hajra
27-01-11, 14:52
e melaqet ? hahahaha demek engjujt me gramatik hahahahahah

gabim je !


Jam shume i sigurt ne ate qe e them.

Hajra
27-01-11, 14:58
hajde na i spjego pak.... si dashuron njeri pa e ndje...* mos fol per natyren per piktura e skulptura* por per temen hahaha

epshi o sen i keq nese se kontrollon njeri.

epshi dhe dashurija jane dy gjera te ndara.

Hajra
27-01-11, 15:10
e ndjenja edhe epshi a kan dallim qysh edhe si...


qka te shtyn te tradhtojsh ..qka eshte ai sen qe te shtyn te tradhtosh* emertohet ne emra te ndryshem por eshte epsh/deshire.

ps" se jam ka e ngoj meden edhe skallperin e kam rrej qetu hahahaha

kush te tha qe tradhtoj? ne po diskutoim dhe kjo nuk do te thot automatikisht qe tradhtojm.

Dashuria ka te beje vetem me dashuri ndersa epshi me seks.

Hajra
27-01-11, 15:15
seksi dashruija jan te nderlidhura me epshin... kur o ne pytje tema.

kush ka fat ti kete te nderlidhura eshte lidhja me ideale por keto te dyja munde te jene te pa varura nga njera tjetra.

~AnnA~
27-01-11, 15:29
Tradhetia ndodh per arsye te ndryshme....
-jeta e pakenaqur mes nje cifti
-dsshira per t'u ndjere i deshiruar
-forme hakmarrjeje ndaj partnerit/es...me nje fjale per t'i rikthyer vetes te drejten per te qene i lumtur...

Sido qe te jete* sado te justifikueshme te me duken keto arsye* nuk do mundja te fal kurre tradhetine(po as le mos me falin nese vij deri ne ate deshire)

Hajra
27-01-11, 15:57
..thuhet qe dashuria nuk njef kufij prandaj le ta trajtoim po ne kte menyre* te vendos gjdo njeri se si ta shijoi ate pa asnje paragjykim.

~AnnA~
27-01-11, 15:59
..thuhet qe dashuria nuk njef kufij prandaj le ta trajtoim po ne kte menyre* te vendos gjdo njeri se si ta shijoi ate pa asnje paragjykim.

Kemi nje jete dhe vetem nje mundesi per t'ja plotesuar vetit cdo deshir :)

Hajra
27-01-11, 16:01
Kemi nje jete dhe vetem nje mundesi per t'ja plotesuar vetit cdo deshir :)


une ndaje te njeitin mendim me ty.

~AnnA~
27-01-11, 16:03
une ndaje te njeitin mendim me ty.

hajre* tradhetar qenke ti ahahah >(shaka)
Po sikur te ishte vertete deshira e vetme apo e fundit kjo* do mundohesha ta arsyetoj* por sa e sa deshira i kemi* qe po arritem ti realizojme te gjitha* atehere mund te themi qe kemi jetuar te lumtur.....

Hajra
27-01-11, 16:10
hajre* tradhetar qenke ti ahahah >(shaka)
Po sikur te ishte vertete deshira e vetme apo e fundit kjo* do mundohesha ta arsyetoj* por sa e sa deshira i kemi* qe po arritem ti realizojme te gjitha* atehere mund te themi qe kemi jetuar te lumtur.....

Lumturia e perhershme duhet te jet synim i secilit*

ne nji menyre ne te gjithe jemi "tradhtare" ose ndaj vetevetes ose ndaj te tjereve hahahha...

Oqeani
27-01-11, 16:49
Mos u lodhni bre pse e qysh -

Te pushushem/e boll - seriale me i mesuar dashuriēkat - plot e perplot ...

Tutė e dro hiē -

Ja me tradhetu ja me u tranu !!!

roadrunner
27-01-11, 16:58
tradhtia ka ekzistuar gjithmon oqean* edhe kur ska pas TV* edhe kur tuta ka qen ilaqi ma i fort se kemoterapia :biggrin:


Mos u lodhni bre pse e qysh -

Te pushushem/e boll - seriale me i mesuar dashuriēkat - plot e perplot ...

Tutė e dro hiē -

Ja me tradhetu ja me u tranu !!!

Oqeani
27-01-11, 17:03
tradhtia ka ekzistuar gjithmon oqean* edhe kur ska pas TV* edhe kur tuta ka qen ilaqi ma i fort se kemoterapia :biggrin:


E po thojne se po - por tash ka dale HIT - !

DEA
27-01-11, 19:57
Ma merr mendja* se ata qe tradhtojne ne nje fare lloji jane te pakenaqur me ate qe posedojne.

Mund te mungoj muhabeti* Shoqerija ne mes partnereve* dashuria* sex-i* stressi ditor* mosperkrahja* mos kryerja e detyrave qe i takojne nenes si nene e babait si baba per familje * mosrespektimi i anetareve te tjere te familjes etj....

elvio
29-01-11, 13:19
s'ka te beje me mua
s'di te komentoj ne lidhje me kete fenomen.


Per te permend arsye ka njemije e nje.

Lapsi
29-01-11, 13:51
e para dhe e fundit eshte moskuptimi i sistemit te quajtur familje

Kalimtare
29-01-11, 14:48
sepse ka dal prej Mode Monogamia!!!

halla e madhe
29-01-11, 17:32
sepse ka dal prej Mode Monogamia!!!

..oj lum ti Kalimtarja*cka asht bre bi qajo fjale (monogamia)asht far recpte e torteve a far programi i televizise*hajt moj kallxona ta dijm cka koka hy tash ne mode?:wink::tongue:

Shpat
29-01-11, 20:24
..oj lum ti Kalimtarja*cka asht bre bi qajo fjale (monogamia)asht far recpte e torteve a far programi i televizise*hajt moj kallxona ta dijm cka koka hy tash ne mode?:wink::tongue:

mos me nejt me njė gru po me pas edhe dashnore*edhe martesa funksionon mė mirė.Qė nuk besoni provoni!

halla e madhe
29-01-11, 22:12
mos me nejt me njė gru po me pas edhe dashnore*edhe martesa funksionon mė mirė.Qė nuk besoni provoni!


..a ti je Kalimtarja a?..o nuk te veta ty more!!!:confused:

Oqeani
29-01-11, 22:14
..a ti je Kalimtarja a?..o nuk te veta ty more!!!:confused:hahah ka ndegjuar tek shtylla hahaha

halla e madhe
29-01-11, 22:18
hahah ka ndegjuar tek shtylla hahaha


..s'kemi hobi me te mire se pergjimin mbas shtyllave:rolleyes::biggrin:

Oqeani
29-01-11, 22:27
..s'kemi hobi me te mire se pergjimin mbas shtyllave:rolleyes::biggrin:


Asesi !

GURI SYLAJ
29-01-11, 22:56
Zahera na te rrokat nuk kishim pas dite sen!!

Virti
29-01-11, 23:14
ia rrallojne mundimet njeri-tjetrit... :biggrin::cool:

LOJETARI
29-01-11, 23:19
O gabimisht e keni shtru pytjen vallahi .Se pse? * ajo dihet mirė .Kurkush nuk tradhton se ka qef me fol pėr politikė a pėr globalizim a pėr klimė a* por me u seksavė .
A nėse doni me bisedue se a duhet me tradhtue * atėherė e qelim njė temė tjetėr .

emine
29-01-11, 23:57
thojke ni plak*une rri mire po dreqi ne pike shnosht me kap per veshi edhe me qone ku z'duhet*ke veq arsye mos mu ni keq ju qka jeni tradhtare te kauqav bashkshortor:biggrin:

emine
06-01-12, 18:50
nuk a marre me tradhtu,marre a me ju nxan ka tradhtoni,qike hani shtikull kres

Zanzi/M
06-01-12, 22:23
Njani thojke:" me rendesi osht mos me e pranu qe ke tradhetu" kur e pranon, mbyllen dyert.

winona
06-01-12, 23:03
E di pse tradhtojn,por nuk e di pse jan martue kur i dojn t'jerat....

tipi engjellor
07-01-12, 16:23
E di pse tradhtojn,por nuk e di pse jan martue kur i dojn t'jerat....

zakoni e don me u martu a me shiju ben edhe tjeter kah hahahahahhaha

Naki
08-01-12, 17:22
Varfėrija mendore,zbehja e dashurisė,lakmija e semuarė mund tė jenė shkaktarėt e veprimeve tradhėtar nė bashkėshortėsi .Njė gjendje e tillė ka vetėm njė epilogė divorcin.

Buqja_ch
08-01-12, 18:29
Varfėrija mendore,zbehja e dashurisė,lakmija e semuarė mund tė jenė shkaktarėt e veprimeve tradhėtar nė bashkėshortėsi .Njė gjendje e tillė ka vetėm njė epilogė divorcin.


Ku ku Naki qka paske then ma shume se gjysa e dynjas po dalkan te smure ncncncnc ...


PSE ... une nuk e DI

premium
09-01-12, 00:46
Varfėrija mendore,zbehja e dashurisė,lakmija e semuarė mund tė jenė shkaktarėt e veprimeve tradhėtar nė bashkėshortėsi .Njė gjendje e tillė ka vetėm njė epilogė divorcin.
Gjitha kėto fazat njeriu e krijon prej vehtės , e njeriu mundet me zhduk .
njeri pa moral psiqike mundet me grumbullu gjitha kėto problemet mashtruese .

Vetėm ata/o tė cilėt nuk e ka frigėn e Zotit kėshtu mendojnė.

shembull
mentaliteti tek Shqiptaret ėshtė burri kur po e mashtron gruan , po mundohen me mbulu rastin ..
ndėrsa kundėrta kur po ndodh , johjoh ti nuk qenke pėr kėtė shpi


. Feja Islame ju preferon tė mbani drejtat e barabarta (ke mashkull apo femėr) mashrtimi ėshtė zina .

emine
10-01-12, 08:19
qe se u myta pram ka e lypi qit tem edhe sune e gjajsha,
Dje qaty ne TV bajshin llaf qet muhabet,mashkllat e as femnat nuk tradhtojne se kan burrin apo grune e keqe,bile edhe Kendei e kish pa tradhtu grune,ather kllintoni,ato grat te mira ,meqme, puntore po,amo ata diqka kishin pa lypen se njeri ish ne kerkim te diqkaje,e ne fund s po gjake sen,tash me tjerr holle e me mledh shumzu e pjestu,asni insone sish i mire,krejt bitivi ishim te prinun me tradhtu e ba sene qesoje,veq disav sju jepka shansa e disa prej dhimbts madhe e krenarin nuk pi hishin qetij muhabetie me igjrome po deka njeri mos mi pervu do sene,,,,mos ma nxini per te madhe se qeshtu niva qeshtu po ju kallxoi,,,,

Oqeani
10-01-12, 18:17
Jo po, Minushe shume mire paska kallxu !

Po ne kur po shkruajmeketu realitetin,dikush po na kritikon hahahah !

Nejse tash shkurt po kallxoj perse tradhetojne njeri tjetrin :
Mashkulli: E ka gjenin te tillė!
Femra : Nuk e di ! ( Po ia le femrave me treguar ).

Kallxoni ju shti drejte !

emine
10-01-12, 18:21
Jo po, Minushe shume mire paska kallxu !

Po ne kur po shkruajmeketu realitetin,dikush po na kritikon hahahah !

Nejse tash shkurt po kallxoj perse tradhetojne njeri tjetrin :
Mashkulli: E ka gjenin te tillė!
Femra : Nuk e di ! ( Po ia le femrave me treguar ).

Kallxoni ju shti drejte !

e bre sherr njeri,me kallxu femnat pse tradhtojne ateher e din ti cillat kan rrshit ne akull,,,sje ka di ti se krejt jena qtu te pafajshum:P

Oqeani
10-01-12, 18:24
e bre sherr njeri,me kallxu femnat pse tradhtojne ateher e din ti cillat kan rrshit ne akull,,,sje ka di ti se krejt jena qtu te pafajshum:PUne po e di se te pa fajshme : Por nuk po e di perse te pafajshme ;) - Nejse ... edhe ti mendo pak se - koke-trashit duhet me ia thane troē ahhahahah

winona
10-01-12, 20:24
Sepse e dinč qe gruaja shqiptare pas lindjes se femiut nuk kah ,kah t'ja mbaj sepse per hir te prinderve apo te rrethit jan te detyruara te rrin me ate burrč edhe pse nuk e dojnč atč mč!!!!

emine
10-01-12, 20:34
Sepse e dinč qe gruaja shqiptare pas lindjes se femiut nuk kah ,kah t'ja mbaj sepse per hir te prinderve apo te rrethit jan te detyruara te rrin me ate burrč edhe pse nuk e dojnč atč mč!!!!

o pasha qet nate a ik qaj vakth,o ka ike bre o ka ike shyqyre zotit

Oqeani
10-01-12, 20:45
Per meshkujt ju thash me lart, e per femrat nuk e di breeeeeee !

Murgesha
10-01-12, 21:34
Shkurt, krejt shkurt.

Molla e kojshiut gjithmonė duket mė e pjekur, mė e ėmbėl, mė e kuqe, mė e madhe.
Duket se gjithnjė ėshtė aty, enkas e krijume pėr ty. Ti dhe vetėm ti duhet ta marrėsh ta shijosh, pėr tu bind jo rrallė se molla e jote ishte mė e mirė....

Dhe ktu nuk bėjnė pėrjashtim asnjėra gjini :biggrin:

emine
10-01-12, 21:38
Shkurt, krejt shkurt.

Molla e kojshiut gjithmonė duket mė e pjekur, mė e ėmbėl, mė e kuqe, mė e madhe.
Duket se gjithnjė ėshtė aty, enkas e krijume pėr ty. Ti dhe vetėm ti duhet ta marrėsh ta shijosh, pėr tu bind jo rrallė se molla e jote ishte mė e mirė....

Dhe ktu nuk bėjnė pėrjashtim asnjėra gjini :biggrin:

t prita ty se su bajke me fole une ma vogla para te mdhajve

Oqeani
10-01-12, 21:38
Shkurt, krejt shkurt.

Molla e kojshiut gjithmonė duket mė e pjekur, mė e ėmbėl, mė e kuqe, mė e madhe.
Duket se gjithnjė ėshtė aty, enkas e krijume pėr ty. Ti dhe vetėm ti duhet ta marrėsh ta shijosh, pėr tu bind jo rrallė se molla e jote ishte mė e mirė....

Dhe ktu nuk bėjnė pėrjashtim asnjėra gjini :biggrin:


Per njeren e kam ditur !

Murgesha
10-01-12, 21:42
t prita ty se su bajke me fole une ma vogla para te mdhajve

Mirė ke bėrė emine qė mke prit mu, tash ishalla po knaqemi me gjetjen e pėrgjigjes.

Murgesha
10-01-12, 21:43
Per njeren e kam ditur !

Mos mė shti me e thonė prap atė qė e kam thėnė shumė herė kėtu.

Ajo gjinia pėr tė cilėn e paske ditė ishalla su ēmend me tradhėtu gjinin tjetėr me lopė.

Oqeani
10-01-12, 21:46
Mos mė shti me e thonė prap atė qė e kam thėnė shumė herė kėtu.

Ajo gjinia pėr tė cilėn e paske ditė ishalla su ēmend me tradhėtu gjinin tjetėr me lopė.


Mire qe e the, ket nuk e paskam ditur qe mund te ndodhe edhe kjo!

vjeshta
10-01-12, 23:24
Mbas tradhtisė sa vlen parashtrimi i pyetjes PSE?

Kodra
11-01-12, 06:52
Shkurt, krejt shkurt.

Molla e kojshiut gjithmonė duket mė e pjekur, mė e ėmbėl, mė e kuqe, mė e madhe.
Duket se gjithnjė ėshtė aty, enkas e krijume pėr ty. Ti dhe vetėm ti duhet ta marrėsh ta shijosh, pėr tu bind jo rrallė se molla e jote ishte mė e mirė....

Dhe ktu nuk bėjnė pėrjashtim asnjėra gjini :biggrin:**********
**********
**********


Qysh thotė ArtistiPikė

winona
11-01-12, 12:26
Sepse gjinia mashkullore jan ata qe me se shumti po ankohet jo qe molla e huaj po ju duket me embel,po nuk po hahet e njejta''gjell'' perhere ..thonč ata!
Une nuk e kisha perzie ketu edhe gjinin femrore.
Nje grua e martueme shqiptare ,ajo krenohet me femijet e saj,
Ajo kurr nuk do ta mohoj familjen ,vetem per ta bere per vete nje mashkull sado qe ai ti kete syt e bukur e te kaltert!!!

tipi engjellor
11-01-12, 12:42
Sepse gjinia mashkullore jan ata qe me se shumti po ankohet jo qe molla e huaj po ju duket me embel,po nuk po hahet e njejta''gjell'' perhere ..thonč ata!
Une nuk e kisha perzie ketu edhe gjinin femrore.
Nje grua e martueme shqiptare ,ajo krenohet me femijet e saj,
Ajo kurr nuk do ta mohoj familjen ,vetem per ta bere per vete nje mashkull sado qe ai ti kete syt e bukur e te kaltert!!!

ti mire qiko ke thene ama nuk eshte ajo kohe as per gruan shqiptare me.....tash jane barazu gjinite nuk eshte ma veq mashkulli po tybe edhe grate ......une po flas per realitetin .....sot gjithqka po shkon ne barazpesh.....

winona
11-01-12, 12:51
ti mire qiko ke thene ama nuk eshte ajo kohe as per gruan shqiptare me.....tash jane barazu gjinite nuk eshte ma veq mashkulli po tybe edhe grate ......une po flas per realitetin .....sot gjithqka po shkon ne barazpesh.....
Haha..por jo tek ne shqiptaret,barazim te till se lejon feja islame ore...!

tipi engjellor
11-01-12, 12:53
Haha..por jo tek ne shqiptaret,barazim te till se lejon feja islame ore...!

po as feja nuk thote nenshtrim edhe aty eshte kujdesi e respketi i madhe ndaj gruas po perpara si ju ka konvenuar e kane bere....
.qiko a ke pi kafe sot a jo ma kafe ste qes se ate nate nja ta qita e se pive.....

emine
12-01-12, 18:40
http://www.facebook.com/ajax/messaging/attachment.php?attach_id=b6f47c5da2f42e0ccd2f5f7c6 f5c3688&mid=id.196819917080706&ext=1326393305&hash=AQCig4ug5pcqLhqp

Gega 1
12-01-12, 19:20
http://www.facebook.com/ajax/messaging/attachment.php?attach_id=b6f47c5da2f42e0ccd2f5f7c6 f5c3688&mid=id.196819917080706&ext=1326393305&hash=AQCig4ug5pcqLhqp
emine,qa ke thane qitu,se s`mujta me marre vesh sen?!

A me trathtu,s`bon se o gjynah.
Pse trathtojne?
Paj,kisha thane,mus mi pilqy gruja nakujna.Ja grus mus mi pilqy burri.

Qyre,se ka pas ksi raste.Ai erifi s`ka pas femen en dore kurre....
At erifen e puso Zoti, e naj dredhagji(msiti rrenc o`) ha pare qashtu....
Tash qati erifit ia bien e shtine femnen en dhome.
Qka me ba ajo?!S`ka qka bo,e kane dhane qaty.
Ky erifi en kofte trullan,ti s`munesh mi thane fajtore!Gjithkush ka qef me kane i mequm,po s`o.Hajde edhe qaty,nashta nusja o` e dhimshme erri te qaj
trullan : elhyqmirilah,me t`u dridhe krejt trupi,veq me t`shku menja!
Nejse ma,turllan,trullan,qa me bo.Po del e zeza tjeter : qati turllanit i vje era gojs`!Vallahin,me fajsu qat gru,veq en gjynah hin....po du me thane,jo me trathtu burrin,po le ta le krejt....
A msitin e saj fejese me pa zane lloz....

Murgesha
12-01-12, 19:27
O Gege, keto punt me msitni moti jon kon.

Ēka me bo qė sot po pėlqehen vet me njoni tjerin e pas njė kohe, valla u ndava me te se mė tadhėtoi?

emine
12-01-12, 19:32
O Gege, keto punt me msitni moti jon kon.

Ēka me bo qė sot po pėlqehen vet me njoni tjerin e pas njė kohe, valla u ndava me te se mė tadhėtoi?

po fole per kto dy vitet e fundit murgesh se deri dje me msitni shyptari a martu edhe dje e sote besa

Gega 1
12-01-12, 19:35
Po kajtja oj Murgeshe,pra.
Ti a the vet,mollat e kujshise pi doken ma t`omla,
e qaso kerefektesh.

Murgesha
12-01-12, 19:35
po fole per kto dy vitet e fundit murgesh se deri dje me msitni shyptari a martu edhe dje e sote besa


Po Emine po.

Edhe sot martohen me msitni, por nuk mund tė thuash qė nuk ka fare martesa si rezultat i njė dashurie e po ashtu edhe dalje nga njė martesė si pasojė dashurie pėr shkak tė tradhėtisė sė njėrit ēift.

emine
12-01-12, 19:38
Po Emine po.

Edhe sot martohen me msitni, por nuk mund tė thuash qė nuk ka fare martesa si rezultat i njė dashurie e po ashtu edhe dalje nga njė martesė si pasojė dashurie pėr shkak tė tradhėtisė sė njėrit ēift.pa dyshim qe ka,po deri dje ka pas shkaku impunimev qe permendi baci gege

Alima
12-01-12, 19:52
...

Ne mungese morali, jo per tjeter !


.

emine
13-01-12, 09:46
Mos me marr jeten pak me humore,na bahmi me hanger veten n 'dham

Pse tradhtone njeri,a te ka ndodhe me ba be qe kurre ske me ra pre e nje rrenci,mas nje kohe e veren prap te paska rrejt dikush,si u bane budall e si i besove,si krijese emocionale apo munges e aktivizimet te dijes perjetimev hutohesh se ksi heri je ka ngone rren tjeter

Ani pse u martun ,tash duhet mos me gabu kurre,bile as mos me kqyre kan kurre si kuajt veq perpara,kqyre perara po me kohe tu pa njesoi msohen syte dhe ste ngaxmone asgje,je msu me pa cullak je msu me at sen ste motivone se aj njeri njet a,mendone se gjithmone duhet mi prije nje ritmi monotone per me te qendru partneri afer,harrojne shume partner se jeta eshte nje burim i pashterrshem monotonia i sjell gjitha kto,te prekim te na josh diqka tjeter e cilla duke interesante dhe terheqese,jo gjithmone bukuria,ne munges te ngrohtesis ne munges te kujdesit ne munges te asaj qka ti se merr kurre e kerkond dikund duke ber mekat,
Pyet njerzit qe kan kalu nje jete te ter duke tradhtu,gjithe jane pendu dhe gjithe skan pergjigje te arsyetohen me faktin se kan ber nga monotonia,jo nga hakmirrja jo nga mosdija dhe jo nga trania,,,,,
Qeshtje krakteri ka njerz qe kan karakter te forte sado ti tundoje joshja ata kurre nuk bijne pre e tradhtis,ta llogjikosh mire askend se tradhtone duke ber sex me nje njeri tjeter,thjesht ke mohu veten dhe betimin tende qe do qendrosh besinik ter jetes gruas apo burrit tende,thjesht ke manipulu veten ne qaste monotonie
Meshkujte
Meshkujte veprojne krejt ndryshe nga femrat ata shume here skan qellim me lendu partneren e tyre,ju duhet deshmi e nje tjetres se ata jane te afte sekualisht po partnerja tyre duke e njofte si ve vesh kerkesav te tyre,ata jan shume here ne kerkim te diqkaje dhe sjan te vedishem qka kerkojne,joshen shume lehte dhe jan shume te dobte perball joshjes,perball diqkaje qe duan te provojne diqkaje te rrezikshme e cilla i ngaxmone dhe i ben te ndihem Mashkullore

femrat
Nje femer terheqese ajo perballet ne cdo hap te jetes se saj me ngaxmime,komplimente dhe veshtrime te meshkujve,moskujdesi i partnerit saj,moslumturia ne lidhje,dhe poashtu si tek meshkujt rutina jane shkase qe dhe femra ndjene nevoje te ndihet femer,nevoje te cmohet,te perkdhelet te adhurohet,dhe kure femra tradhtone ne shumicen e rastev per tu hakmarr,ate qka ti di t ma bejsh si mashkull di dhe une ta bej,,,,,,

Fatkeqesi e shofe faktin kure njeriu e veren veten se niset ksaj rruge,te mendoje per nje sgjidhje,te mendoi thelle a eshte e nevojshme nje jete e dyfisht,a meritojme te jan zbersim moralin vetes dhe te kalohet nje jete me afere,ku ne ate lidhje qe ke asgje ste mbane,as joshja as ngrohtesia dhe as mirkuptimi,per ket arsye e shofe shume te nevojshme Ndarjen dhe shkurorzimet.
Jeta munde te perfundoi shume shpejt po dhe munde te zgjat shume,dhe ndenja e fajit cdokujte nje dite i ngritet ne moral dhe e sulmone,ne nuk mundemi askend ta tradhtojme pos vetes dhe dinjitetit tone.

tipi engjellor
13-01-12, 19:58
tybe edhe femnat sot thojn vet hej bre nuk hahet gjithe veq me pasul.....po me kan me i shku femnes me i ec takimet e mshefta tybe kurr nuk lyp divorc se i shkon pershtatje bani e hetove merr fund.....

emine
14-01-12, 11:59
Vjen burri ne shtėpi dhe e kap gruan e tij nė shtrat me njė burrė tė panjohur.
“Grua, ēfarė bėn ky njeri nė shtratin tim?!”
“Mrekulli i dashur, ky bėn mrekulli!”

Gega 1
14-01-12, 12:28
Vjen burri ne shtėpi dhe e kap gruan e tij nė shtrat me njė burrė tė panjohur.
“Grua, ēfarė bėn ky njeri nė shtratin tim?!”
“Mrekulli i dashur, ky bėn mrekulli!”
Minush,e kam pa nje emision dokumentar(ngjarja e vertete) ne TV gjermane.
Ka 4-5 vite,besoj.Thelbi i ngjarjes eshte si vijon.
Vjen mashklli(qe thue ti :biggrin:) ne shtepi dhe e ze gruan ne dhome te fjetjes me tjetrin!Kjamet bre!!
E merr ky erifi i lloz t`bejzbolli qaty afer, e ti hin atij qe ia ka "mrekullue" grun!
E kish pas hujdise mire, lloz!
Nejse ma,ai i rrehti e qet ne gjygj ket t`deshprunin!
U hap diskutimi ne studio(TV).Qaty me kane shkue floket perpjete,pej sikleti!
Me e perthekue me pak fjale,diskutimin qe u ba ;

megjithese shumica(jo te gjithe!), e ndjenin terbimin e arsyeshem te dorasit,
pra,reagimine tij "pa kontrolle"(sic e quanin),te gjithe thane : dorasi ka ba gabim qe i ka ra njerit !Juridikisht doli gabim.
M`u tranu krejt a :biggrin:

emine
14-01-12, 12:31
Minush,e kam pa nje emision dokumentar(ngjarja e vertete) ne TV gjermane.
Ka 4-5 vite,besoj.Thelbi i ngjarjes eshte si vijon.
Vjen mashklli(qe thue ti :biggrin:) ne shtepi dhe e ze gruan ne dhome te fjetjes me tjetrin!Kjamet bre!!
E merr ky erifi i lloz t`bejzbolli qaty afer, e ti hin atij qe ia ka "mrekullue" grun!
E kish pas hujdise mire, lloz!
Nejse ma,ai i rrehti e qet ne gjygj ket t`deshprunin!
U hap diskutimi ne studio(TV).Qaty me kane shkue floket perpjete,pej sikleti!
Me e perthekue me pak fjale,diskutimin qe u ba ;

megjithese shumica(jo te gjithe!), e ndjenin terbimin e arsyeshem te dorasit,
pra,reagimine tij "pa kontrolle"(sic e quanin),te gjithe thane : dorasi ka ba gabim qe i ka ra njerit !Juridikisht doli gabim.
M`u tranu krejt a :biggrin:

qysh thone grat njefshe mos e provofsh,

emine
14-01-12, 15:33
Tradhėtia ėshtė gjenetike tek meshkujt

Meshkujt tradhėtojnė pasi kjo ėshtė e shkruar nė gjenetikėn e tyre.

Ky ishte pėrfundimi i njė studimi kontradiktor tė publikuar nga sociologu Eric Anderson, i Universitetit tė Uirēesterit nė Angli.

“Tradhėtia ėshtė njė normė, jo njė pėrjashtim prej saj. Gjithmonė e mė shumė njerėz janė duke pranuar pasjen e idhjeve tė hapura pikėrisht pėr kėtė arsye, pėr tė patur marrėdhėnie seksuale me mė shumė se njė partner”, shkruan sociologu nė studimin e tij.

Anderson testoi 120 meshkuj tė diplomuar pėrpara publikimit tė studimit, hetero dhe homoseksualė, duke nxjerrė pėrfundimin se 78% e tyre kishin tradhėtuar tė paktėn njė herė partneren edhe atėherė kur ishin tė dashuruar.

“Krijimi dhe rritja e njė familjeje ėshtė njė faktor emocional dhe jo seksual. Kjo do tė thotė se meshkujt mund tė jenė prindėr shumė tė mirė, por jo partnerė besnikė. Rregullat qė eliminojnė monogaminė kanė krijuar njė lloj kriminalizimi tė njė aspekti natyror gjenetik dhe mendor tek meshkujt”, shkruan mė tej nė studimin e tij sociologu.

“Dėshirat tona fizike nuk vdesin, thjesht fshihen ose ndėrrojnė formė nga njė partner tek tjetri. Njė marrėdhėnie e vėrtetė nis atėherė kur vdes seksi. Ndryshe, do tė jetė seksi udhėheqėsi i mendimeve tė vėrteta. Megjithatė, tradhėtia, pavarėsisht se si dėnohet, nė tė vėrtetė nuk ka asnjė lidhje me ndienjat pasi ato janė dy sfera tė ndryshme”.

Nė artikullin e tij, Anderson shkon mė tej, duke kritikuar normat e shoqėrisė moderne, tė cilat sipas tij, janė tepėr shtrėnguese dhe kanė vendosur njė standart tė pamundur realizimi nga meshkujt.

Pavarėsisht punimit tė sociologut, ekzistojnė studime tė mėparshme qė e kundėrshtojnė kėtė version. Sipas njėrit prej tyre, tradhėtia llogaritet nė njė nė dy persona, ndėrsa diferenca midis meshkujve dhe femrave nuk ėshtė e dukshme.

Zero Cool
20-01-12, 10:34
Jo femra tradhton, jo mashkulli tradhton,,,,
Qyre se cfare mu kujtu:

ne ate kohe kishin pas zakon (ndoshat edhe sote) mi vra me gure ato/ata qe bejne tradheti, keshtu ne nje rast derisa po kalonte Jezusi asajde , populli ish bere gati me gurose nje grua qe paska ba kurvillaqhone. Nderi ma i madh paska qene me caktu personin i cili do ta qellonte me gurin e pare. Jezusi i paska thene atyre: "ta qelloj i pari ai/ajo qe nuk ka bere mekat".
Asnje nuk doli ta qellonte i pari dhe, ajo mekatarja shpetoi....

Hajt edhe ju qe s`keni ne shpirtin e juaj kete mekat, na ttregoni arsyjen e vertete pse po tradhtojkan bashkeshortet dhe partneret ?

Zero Cool
31-01-12, 17:16
Burri i ofron gruan fqinjit (http://www.lajme.gen.al/2012-01-30/burri-i-ofron-gruan-fqinjit.html?r=cnb311)


Legjendat e tradhėtive bashkėshortore me ndihmėn e fqinjėve janė tė njohura, por rasti qė pėrcolli tė premten njė e pėrditshme gjermane ėshtė pa dyshim i padėgjuar mė parė.

Njė shtetas greko-gjerman, Demetrius Soupolus, i kėrkoi fqinjit tė tij Frank Maus qė t’i bėnte “njė nder”, pasi ai ishte steril dhe nuk mund tė kishte fėmijė. Nga ana e tij, Maus kishte tipare tė mira fizike dhe dy fėmijė tė shėndetshėm.

Megjithatė, pasi konsumoi raporte tre herė nė javė, pėr njė total prej 72 raportesh me gruan e fqinjit, asnjė shenjė nga shtatzania e pritur nuk erdhi. I testuar nė praninė e tij, Maus rezultoi gjithashtu steril.

Pas kėtij rezultati, “i dėmtuari” paditi fqinjin e tij nė gjykatėn e Shtutgartit, duke e akuzuar pėr mashtrim mė kontratėn qė lidhėn gojarisht dhe “dėme” ndaj gruas sė tij. Megjithatė, i akuzuari ka njė pikė tė fortė mbrotjeje: Ai asnjėherė nuk i pati thėnė fqinjit qė i ofroi gruan se fėmijėt nuk ishin realisht tė tijėt.

Naki
31-01-12, 19:22
Ndjenja e paknaqėsis,e vetmisė mungesa e mirėfilltė e komunikimit ,prishja reciproke e ėndrrave dhe ndertimi i rrugėve tė gropuara nė mllefe mund te jenė disa nga faktorėt e prsihjes sė kontratės bashkėshortore me tradhėti tė kuponit tė mbjellur nga vetė personazhet.

Zero Cool
31-01-12, 20:13
Shoqėria shqiptare po ndeshet gjithnjė e mė hapur me dukurinė e tradhtisė nė ēift, duke e konsideruar si njė fenomen social jo aq tabu. Sociologėt zbulojnė mjaft prej shkaqeve tė saj, njė pjesė e tė cilave tė pėrbotshme. Ka shumė arsye pse partnerėt nė ēift tradhtojnė. Disa nė tradhti tė lehta e tė tjerė nė tradhti dramatike. Por si duhet kuptuar ajo? Si realitet i natyrshėm, si ilaē i dashurisė apo si disfatė personale?
Nė mendjen dhe kulturėn tonė tradhtia ka njė ngarkesė negative: jo mė kot Dante Aligeri nė “Komedinė Hyjnore” i degdis dy tradhtarėt Paolo dhe Francesca nė rrethin e Ferrit.

Por megjithatė nuk ėshtė e thėnė qė tradhtia tė jetė gjithmonė “negative”….Edhe pse statistikat tregojnė se mbi 70 pėr qind e njerėzve tradhtojnė, kjo mund tė lexohet qė “nėse nuk jemi ne personi qė tradhton, atėherė ėshtė partneri ynė….”. Midis pyetjeve tė shumta qė i janė bėrė ēifteve rreth faktorit kyē nė njė marrėdhėnie dashurie, duket se pėrgjigja rezulton unike. Ajo ėshtė e njėjtė edhe pse njerėzit janė tė karaktereve e tė mendjeve tė ndryshme. Besimi dhe tė qenurit besnik. Kjo ėshtė ajo qė kėrkojnė partnerėt nga njėri tjetri. Tradhtia ėshtė ana mė e errėt e ēdo ndjenje dhe marrėdhėnieje. Njėsia matėse mė delikate qė shpreh vlerat e vėrteta tė njė raporti. Por sa e afėrt dhe e largėt ėshtė ajo, edhe kur partnerėt mendohet tė jenė nė kushtet mė ideale tė njė dashurie? Sa kėrcėnues duket faktori i pabesueshmėrisė nė situata mė ē’komplekse dhe tė kundėrta dashurore? A shihen efekte pozitive pėrtej fenomenit “dramė”? Cilat janė pistat nė tė cilat duket se marrin jetė tradhtitė e lehta apo problematike? Edhe pse fajėsinė e merr vetėm njėri a ėshtė i vetmi qė i duhet ta pėrballojė? Janė kėto shumė problematika qė lidhen nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me filozofinė e gjerė tė tradhtisė. Arsye tė shumta qė ēojnė nė dilema tė ndryshme. Pasione, inate, hakmarrje, kėrkim pėr vetėvlerėsim, siguri dhe revoltė janė tė gjitha kėto komponentė tė cilėt duket se nxisin tė njėjtin reaksion, tradhtinė.

Ana e errėt e dashurisė

Tradhtia ėshtė ajo qė shumė ēifte duken se i tremben mė shumė gjatė bashkėjetesės sė tyre. Ėshtė ana mė e erret e njė raporti dashurie, duke pasuar dhembje, zhgėnjim, vuajtje, frikė tė vazhdueshme, humbje besimi, zemėrim dhe ankth. Ajo ėshtė cilėsuar mė tė drejtė si mashtrimi mė “perfekt” qė tė bėhet atėherė kur nuk e pret. Vjen papritur dhe pakuptuar nė njė mėnyrė tė frikshme dhe ikėn me shumė gjurmė tė thella nė ndėrgjegje, duke tė vjedhur buzėqeshjen nė mėnyrėn mė tė padrejtė. Ėshtė kostoja qė paguan ironikisht. Ky ėshtė perceptimi qė mund tė pėrshkruhet rreth dramave tė ndryshme qė pėrjetohen ēdo ditė midis shumė historive shqiptare. Rrethanat mund tė jenė tė ndryshme por shpesh herė tė paqarta. Njė djalė rreth moshės 25 vjeē lidhet me njė grua tė martuar, kjo 31 vjeēe me 2 fėmijė. Deri kėtu dikush mund tė mendojė se tė dy ata i lidh vetėm seksi, pasi s’duhet tė ketė dashuri mes tyre, por ēudia ėshtė se ky person ka njė tė dashur 21 vjeēe. Nė fakt kėto janė histori qė ndodhin ēdo ditė. Janė histori ku tė gjithė mund tė gjejnė pak nga vetja dhe tė kuptojnė se pavarėsisht se lidhja e tyre duket se ecėn mirė e shtruar, tradhtia mund tė shfaqet kur nuk e pret dhe as e mendon.

Pėrse ndodh tradhtia?

Kjo ėshtė njė ndėr pyetjet pėrgjigja e sė cilės ėshtė vėrtet komplekse. Sigurisht qė brenda mureve tė errėta tė dramės sė paevitueshme duhet tė ketė themele tė forta pėr tė arritur deri aty. Sipas psikoanalistit tė njohur Zigmund Froid, ajo qė ēon kryesisht nė tradhti ėshtė monotonia qė lind nė njė marrėdhėnie tė caktuar. Njė ēift edhe pse duket se ka njė raport tė mirė e pozitiv, shpesh herė ndihet se mungon dėshira pėr tė provuar ndjesi tė reja, pėr tė thyer monotoninė mbizotėruese. Ata qė e marrin iniciativėn mė lehtė nė kėto lloj situatash duket se janė meshkujt. Kjo shpjegohet edhe me natyrėn e tyre biologjike e psikologjike. Tek mashkulli ėshtė shumė e zhvilluar dėshira pėr tė provuar ndjesi tė shumta seksuale qė nė termat e mjekėsisė pėrcaktohet me emrin “libido”, e thėnė ndryshe “uri seksuale”. Ndėrsa tek femrat kjo lloj gjendjeje, ėshtė shumė mė e kontrolluar. Ato janė disi mė tė vetpėrmbajtura e mė tė “arsyeshme”. Prandaj ndodh qė edhe pas shumė ndarjeve qė mund tė pėsojnė tė dyja palėt si meshkujt apo femrat, shpeshherė, meshkujt e kanė mė tė lehtė tė krijojnė njė raport tė ri. Ata janė mė tė lirė pėr tė provuar emocione tė reja. Si pasojė adoptohen shumė lehtė ndaj aventurave tė ndryshme qė ndėrmarrin. Njė tjetėr arsye qė ēon nė fenomenin e padėshiruar ėshtė thjesht pėr hir tė njė dashurie apo pasioni mė tė fortė qė lind. Kjo zakonisht ndodh prej femrave tė cilat nėse tradhtojnė e bėjnė sepse kanė gjetur njė emocion tepėr tė fortė dhe bindės, pas tė cilit do ishin tė gatshme tė paguanin me “ēdo gjė”. Madje edhe me humbjen e njė raporti tė gjatė dashurie qė mund tė kenė pasur. Ato arrijnė tė zėvendėsojnė mė lehtė emocione, por vetėm nė rastet kur kanė kuptuar se pėrjetojnė njė emocion vėrtet tė fortė. Me pak fjalė, nė rastin e femrave tradhtia ndodh kur ato dashurojnė vėrtet. Nė emėr tė pasionit kanė “ngulur” njė thikė pas shpine. Duket se kjo ėshtė me e fortė se ajo e meshkujve tė cilėt tradhtojnė, nė kuptime mė seksuale. Megjithatė asgjė nuk ėshtė e prerė me thikė edhe pse kėto mendohet tė jenė rastet mė tipike, midis shumė tė tjerave, edhe pse sociologėt tė ndryshėm pohojnė se kėto janė rastet kur tradhtia ėshtė mė e vrazhdė e mė goditėse. Pasi tradhti tė tjera tė cilat mund tė shihen nė njė sy mė pak tragjik janė ato qė ndodhin nė situata disi mė lehtėsuese. Shpeshherė partnerėt ndihen tė pavlerėsuar nga njėri tjetri. Ajo qė duan dhe kėrkojnė ėshtė pak mė shumė stimė, vėmendje dhe besim vlerėsues. Pas debatesh tė ndryshme ndodh qė shumė prej partnerėve meshkuj apo femra, duket se kėrkojnė njė tjetėr person i cili mund tė jetė njė dėgjues i mirė, qoftė edhe pėr pak kohė. Kjo pėrbėn njė tjetėr arsye flagrante qė ēon nė tradhti. Pak a shumė kjo pėrngjason me njė tjetėr formė, atė tė hakmarrjes. Nė shumė raste ndodh qė partnerėt pėr arsye xhelozie, apo inate tė papritura e tė pakuptimta revoltohen aq shumė saqė do tė mjaftonte njė tjetėr njėri pėr tė nxjerrė dufin dhe inatin e fshehur. Sigurisht shpirti kėrkon shpagim, por le tė themi qė kjo nuk ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta marrė atė.

Ndarje pėrgjegjėsish

Receta e parė qė do jepnim pas njė fenomeni kaq tė rėndė e tė dhimbshėm do ish faji. I kujt ėshtė faji? Kush e bėri kėtė gjė? Marrja e pėrgjegjėsive pas akteve tė tilla, qė pėr hir tė sė vėrtetės janė tė shėmtuara, ėshtė njė tjetėr aspekt paksa i vėshtirė pėr t’u konsideruar. Faji, ashtu siē thuhet shpesh nė biseda tė pėrditshme, mbetet “jetim”. Por nėse do flisnim pėr kėtė lloj “meseleje” qė ngatėrrohen shumė elementė, individė, ndjenja e faktorė, subjekti ėshtė paksa mė i ndėrlikuar sa duket. Ashtu si edhe shumė arsye tė ēojnė nė fenomenin nė fjalė ashtu edhe shumė pasoja e shoqėrojnė atė. Nėse Arbri doli me shokėt e tij pėr tė dėfryer nė njė pasdite tė diele, ishte sepse e dashura e tij nuk pranoi tė dilte me tė pasi impenjime tė tjera ishin bėrė mė tė rėndėsishme pėr tė. Duket se koha qė Arbri kalonte me shoqėrinė e tij ishte mė madhe se ajo qė kalonte me tė dashurėn. Rastėsisht ndodh qė tė gjendet me njė nga ish miket e vjetra. Tė njėjtėn panoramė mund tė tregonin edhe pėr shumė ēifte tė tjera, ashtu si pėr shembull pėr Anjezėn me Klejdin. Historia e tyre ishte njė histori e bukur por qė ish bėrė tepėr inpasionante. Pas disa muajsh tė fejuar Anjeza kupton se nuk ndihej mė e dashuruar. Ajo shprehet se bashkėjetesa ndryshoi gjithēka. Ashtu sikurse edhe Klejdi i cili filloi tė ishte mė dyshues, mė i ftohtė, shumė ndryshe. Nė kėto lloj rrethanash ajo qė kuptoi ishin ndjenjat qė kishin lindur pėr shokun e saj tė punės. Nė histori tė ndryshme, po tė hedhėsh vėzhgime investiguese kupton se ftohja apo tradhtia lind mbi pista tė forta, madje tė qėndrueshme edhe pse tė papranueshme si tė justifikueshme. Por duke analizuar historitė e lartpėrmendura, duket se do ishte e padrejtė nėse fajėsinė do e merrte vetėm njėri prej partnerėve. Pasi akti drejt rrugės sė shėmtuar duket se ėshtė performuar nga tė dyja palėt. Le tė themi qė njė raport dashurie i ngjan njė vallėzimi tė bukur, apo njė tangoje tė thjeshtė. Pėr tė arritur njė interpretim tė mirė duhet vėmendje dhe pjesėmarrje nė vallėzim nga tė dyja palėt. Nė tė kundėrt ai nuk ėshtė mė njė vallėzim i realizuar.

Pėrtej efekteve anėsore

Por midis ndjesive mė negative qė prodhon fenomeni i tradhtisė, mendohet gjithashtu se ėshtė fenomeni qė e ka njė anė tjetėr tė medaljes. E frikshme por e besueshme. Rrethanat qė ēojnė individė tė ndryshėm nė kryerjen e njė drame tė tillė janė nga mė tė larmishmet, ashtu siē i pėrmendėm mė lart. Por midis arsyeve mė banale fshihen tė vėrteta ēliruese qė ndonjėherė janė tė nevojshme. Ato janė edhe rastet mė tė mira tė cilat ndonjėherė tė bėjnė tė kuptosh tė vėrteta triumfuese. Pas njė tradhtie tė rėndomtė apo jo tė tillė, tė ndodh tė pėrshkosh ndjesi nga mė tė paparashikuarat. Qė nga kėnaqėsia e pėrjetuar, rigjetje e vetvetes, njė aventurė e kėrkuar, deri te vetėgjyqėsia apo pendimi i rėndė. Ėshtė pikėrisht kjo, ana e medaljes, qė kushdo qė e ka ndjerė ka kuptuar se jeta e tij ka marrė njė tjetėr kuptim. Pikėrisht tė ndodh qė pas njė tradhtie, tė kuptosh ndjenjat e vėrteta qė ekzistojnė brenda teje. Arrin tė kuptosh qė prapaskena tė tilla, tė kanė pėrzgjedhur aktorin mė tė mirė tė njė historie tė vėrtetė dashurie. Ndoshta pas tė tilla rrethanash njeriu kupton se pasioni i vėrtetė ėshtė pasioni qė ka provuar nė dashurinė e tij. Ėshtė ajo dashuria pėr tė cilėn ia vlen tė vazhdosh, ndoshta mė me shumė vendosmėri, shpirt dhe brendi. Nė kėto lloj rastesh gjithēka kuptohet se pas njė akti, qė edhe pse i shėmtuar nė dukje, nė depėrtime tė thella mbart vlera tė vėrteta shėruese. Ndaj mė tė drejtė mund tė themi se tradhtia pėrpos efekteve negative, ndodh tė shndėrrohet si njė kurues i njė marrėdhėnieje tė caktuar e cila rilind falė efekteve tė panjohura por ekzistente dhe pozitive.

Ēfarė sugjerohet?

Ajo qė sugjerojnė sociologėt e ndryshėm ėshtė gjetja e njė zgjidhjeje. Pėr tė mbrojtur njė raport nga vdekja e tij ka mėnyra qė mund ta mbajnė nė jetė. Cilat janė ato? Si mund tė shmanget tradhtia? Tradhtia ėshtė shumė flagrante dhe si e tillė shmangia saj rrallė ndodh. Megjithatė ka dhe raste shprese. Njė bisedė e hapur me partnerin duke i treguar gjithēka rreth ndjenjave tė reja, do ishte ajo qė sugjerohet nga shumė sociologė. Tė flasėsh pėr ndjenjat e reja ėshtė njė ushtrim shumė i mirė pėr tė ēliruar nga mėkati “ndėrgjegjen e vrarė”. Pas njė bisede mund tė kuptohet nėse ėshtė ajo qė kėrkon vėrtet apo ruajtja e raport tė parė. Konsultimi me ekspertė martesorė ėshtė njė mėnyrė tjetėr efikase qė do tė ndihmonte pėr mbrojtjen e lidhjes. Ēfarė sugjerohet nėse “dėmi” ėshtė bėrė? E vėshtirė, por i riparueshėm. Duket se e njėjta pilulė sugjerohet. Pas njė tradhtie tė menduar apo ajo, tė flasėsh me partnerin ėshtė gjėja mė e mirė qė mund tė bėhet. Edhe pse shumė do tė mendonin shprehjen e famshme “pse tė shkosh si cjapi te kasapi?”, ekzistojnė rrugė lehtėsuese. Duke folur nė mėnyrė tė sinqertė, pėr pendim dhe breje ndėrgjegje situata mund tė shihet me sy mė pak tragjik. Falje apo jo, pėrgjigja mbetet relative. Kjo varet se sa e pėrballueshme ėshtė tradhtia nga tjetri dhe i dėshirueshėm mund tė jetė jetėgjatėsia e raportit.

Pėrse tradhtojmė:

Sepse dashurojmė njė tjetėr (30%)
Pėr tė luftuar monotoninė, dėshira pėr pushtime tė reja (22,6%)
Dėshira pėr tė provuar eksperienca tė ndryshme seksuale (19%)
Sepse ndihemi tė pakėnaqur nga partneri (15,3%)
Sepse ndihemi tė pakėnaqur nga jeta dhe duam njė konfirmim

Zero Cool
31-01-12, 20:20
Martesa dhe tradhtia martesore!? Njėra nevojė dhe obligim shoqėror, kurse tjetra e hidhur, por si duket e paevitueshme, qė ndoshta duhet tė ndodhė sė paku njė herė nė jetė. Nė kontest tė kėsaj teme, m'u kujtuan dy definicione pėr martesėn, tė cilat i pėrzgjodha jo rastėsisht.▪ "Martesa ėshtė gjėja mė e keqe, pa tė cilėn nuk bėn nė jetė!", mė kishte thėnė njė i dėshpėruar, kurse njė tjetėr, si duket, paksa mė i arsyeshėm, martesėn e konsideronte "si njė kėshtjellė, nė tė cilėn, ata qė janė jashtė, mezi presin tė hynė brenda, ndėrsa ata qė janė brenda, mezi presin tė dalin jashtė".
Sado qė kėto definime nė fillim duken alegorike, nėse analizohen me vėmendje, nė to mund tė ketė njė dozė realiteti.
Por, sido qė tė jetė, vetė institucioni i martesės dhe fenomeni i tradhtisė martesore, ėshtė njė ēėshtje serioze dhe komplekse shoqėrore, definimi i plotė i sė cilave, kėrkon njė qasje multidisciplinare. E, nė rend tė parė, psikologjike. Me njė tendencė tė kėrkimit tė njė pėrgjigje mė meritore profesionale rreth kėsaj teme, u drejtuam pėr njė bisedė tek eksperti jonė i mirėnjohur nė kėtė lami, Mr. Enver ēesko, i cili, momentalisht, jeton dhe punon nė Prizren.

Cili ėshtė kuptimi psikologjik i martesės nė shoqėri?

- Martesa ėshtė njė institucion shoqėror tė lidhjes sė ēifteve bashkėshortore, pėr tė punuar dhe jetuar si bashkėsi. Shpesh, nga shumica prej nesh, ka paragjykime tė gabuara pėr martesėn. Jeta bashkėshortore nuk ėshtė jetė e ėndrrave dhe iluzioneve tė dy ēifteve. Nė tė janė tė mundshme mosmarrėveshjet, ngacmimet dhe problemet tjera tė paevitueshme. Hulumtimet e shumta nė kėtė fushė, tregojnė se problemet bashkėshortore paraqiten te tė gjitha ēiftet bashkėshortore, por se, nė mes veti, dallojnė, si pėr nga natyra, ashtu edhe intensiteti i tyre. Njė hulumtim i tillė, bėrė kohė mė parė nė mesin tonė dhe nė Shqipėri, kanė dhėnė rezultate interesante. Kėto tė dhėna tregojnė se problemet e jetės bashkėshortore tek ne mund tė grupohen nė tri grupe karakteristike. Grupin e parė e pėrbėjnė, problemet e natyrės psiko-sociale tė jetės bashkėshortore. Grupin e dytė e pėrbėjnė problemet e natyrės ekonomiko-sociale nė jetėn bashkėshortore, dhe nė grupin e tretė bėjnė pjesė problemet e natyrės psiko-seksuale nė jetėn bashkėshortore.

"Besnikėria martesore" - virtyt i pėrsosur etik, apo kompleks egoist? Sa i besoni ju personalisht besnikėrisė ideale, ta zėmė, martesė tridhjetė vite pa tradhti?

- Hulumtimet mė tė reja tregojnė se 50 pėr qind e popullatės amerikane mė sė paku njė herė ka pasur marrėdhėnie seksuale jashtė martesės. Arsyeja pėr njė gjė tė tillė rrjedh prej natyrės sė mashkullit nė formė tė ndjenjės sė nevojės pėr kėnaqjen e kėrshėrisė, apo edhe ndonjė nevoje tjetėr alternative tė marrėdhėnieve seksuale jashtė martesės. Posaēėrisht, bazuar nė rezultatet e hulumtimeve tė A. Kinsit dhe bashkėpunėtorėve tė tij, 12-13 pėr qind tė femrave tė martuara kanė pasur marrėdhėnie seksuale jashtė martese, kurse hulumtimet mė tė reja tregojnė se, viteve tė fundit, ky numėr ėshtė rritur deri nė 40 pėr qind. Andaj, besnikėria martesore nuk mund tė konsiderohet si virtyt i pėrsosur, por ėshtė njė ēėshtje morale dhe institucionale qė e ndėrton martesėn si njė kategori shoqėrore. Kuptimi i besnikėrisė rrjedh prej vetė besimit, prandaj, pėr kėtė koncept, mund tė diskutohet varėsisht nga bindjet dhe besimi i formuluar tek ēdo individ nė veēanti. Unė, personalisht, nuk i besoj besnikėrisė ideale, sepse nuk ka ideale. Njeriu ėshtė qenie qė gabon dhe pendohet, por me rėndėsi ėshtė qė ai tė dijė se pse dhe ēka e ka shtyrė qė tė gabojė dhe ky vetėdijesim duhet ta shpjerė deri tek pendimi pėr gabimet e bėra. Vėrtet, kemi tė bėjmė me njė ēėshtje komplekse, ashtuqė nė shumė shkaqe tė besnikėrisė apo tradhtisė nė martesė, mund tė determinojnė edhe kultura, edukata, tradita, besimi, bindjet dhe faktorėt tjerė psiko-biologjik.

Shpesh nė shkrimet dhe paraqitjet tuaja nėpėr media keni dalė me konstatim se, krahasuar me shtetet e zhvilluara tė Perėndimit, gratė shqiptarė mė sė shumti i tradhtojnė burrat gjatė martesės. Sa ėshtė i vėrtetė ky konstatim dhe ku e mbėshtetni shkencėrisht kėtė tezė?

- Jo, nuk mund tė pajtohem me ju se unė kėtė tezė e kam shprehur shpesh. Por, qė ka tradhti nė martesėnkosovare dhe ajo ėshtė mjaft e pėrhapur, ėshtė shumė e vėrtetė. Kėtė e kam dėshmuar edhe pėrmes hulumtimit tim tė bėrė para njėzet vitesh. E nėse krahasojmė me jetėn tonė tė pėrditshme tė viteve 2000, kjo dukuri duhet tė jetė shumė mė e shprehur. Derisa rezultatet e hulumtimit tim tė bėra para njėzet vitesh kanė treguar se lidhja jashtėmartesore tek ne ėshtė bėrė dukuri e kureshtjes, sot kėsaj teze mund t'i shtohen edhe faktorė tjerė, sikurse janė ato tė natyrės socio-ekonomik, tranzicionit kulturor midis gjinive etj. Bashkėshortėt e sotėm, nė qėndrimet e tyre pėr besnikėrinė bashkėshortore janė shumė mė tolerant se kurdoherė mė parė. Njė gjė tė tillė na tregojnė rezultatet e hulumtimit tonė, ku shihet se, 65, 86, pėr qind tė bashkėshortėve (prej tyre 70,70 pėr qind te meshkujve dhe 83,17 pėr qind tė femrave tė martuara) deklarojnė se "varėsisht prej situatės, tradhtia e njėrit prej partnerėve duhet tė kuptohet dhe tė arsyetohet, sepse, nė martesė kjo ėshtė njė dukuri normale, prandaj, nuk ke pse tė merret si tragjike". Nga ana tjetėr, rezultatet e hulumtimeve tė bėra nė Shqipėri gjatė vitit 2000, tregojnė se, 14.7 pėr qind tė femrave dhe 11.2 pėr qind tė meshkujve, e tradhtojnė partnerin. Nga hulumtimet tona statistikore tė bėra nė vitin 1987, del se, tek ne, 13.9 pėr qind tė ēifteve bashkėshortore shkurorėzohen pėr arsye tė tradhtisė nė martesė. Shoqėria jonė, kėto shifra statistikore paralajmėruese nuk duhet marrė si tė parėndėsishme.

Si ėshtė gjendja me meshkujt shqiptarė, sa i janė ata besnikė bashėshortėsisė pa tradhti?

- Siē thashė edhe mė lart, gjatė hulumtimeve tė bėra si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė, na del se, tek ne shqiptarėt, mashkulli nė bashkėshortėsi zakonisht mundohet tė ndihet mė "komfor", ose, sa i pėrket tradhtisė sė bashkėshortes, edhe nėse nuk e bėn, sė paku gjithnjė mendon pėr nė aventurė mė "tjetėr", prandaj, nuk ėshtė e kotė thėnia tek ne: "meshkujt dashurojnė me sy, kurse femrat dashurojnė me vesh".

Cilat janė shkaqet psikologjike qė e shtyjnė gruan ta tradhtojė besnikėrinė bashkėshortore?

- Hulumtimet e shumė seksologėve, psikiatėrve dhe psikologėve, tregojnė se ekzistojnė dy lloje tė tradhtive. E para ėshtė tradhtia e dėshiruar qė bėhet me vetė qėllimin e njėrit prej bashkėshortėve; dhe e dyta, ėshtė tradhtia e pa dėshiruar qė bėhet pa qėllimin e ēifteve bashkėshortor. Tradhtia e paqėllimshme krahasohet me fatkeqėsinė nė komunikacion, kur ajo na ndodh pa dėshirėn tonė. Ky lloj i tradhtisė ndodh nė ato situata kur njėri prej ēiftit bashkėshortor pa u pėrgatitur paraprakisht dhe papritmas, ndeshet me personin e tjetėr tė seksit tė kundėrt. Kjo ėshtė njėra prej aspekteve tė shprehura, tė cilės, shumica e grave tė martuara nuk i kushtojnė kujdes tė duhur. Statistikat tregojnė se ky lloj i tradhtisė ėshtė i shpeshtė, ashtuqė, nė kėto raste, qė tė pengohet kriza martesore eventuale, patjetėr, nė mes vetė ēiftit, duhet tė ekzistojė mirėkuptimi dhe toleranca maksimale.


Motivet e tradhtisė sė dėshiruar mund tė ndahen nė tri kategori.
Nė kategorinė e parė bėn pjesė tradhtia vetėm pėr kėnaqėsi, pra "seksi pėr seks", pastaj, nevoja pėr ndryshim, pėr fitimin e pėrvojės ... etj, e qė tė gjitha kėto mund tė klasifikohen si motive kureshtare. Nė kėtė grup tė tradhtisė bėjnė pjesė mė tepėr meshkujt se sa femrat.


Nė kategorinė e dytė tė tradhtisė janė tentimet e personave qė tė lirohen nga ndonjė lidhje e mėparshme ose ekzistuese e dashurisė. Kėshtu, p.sh. shumica e femrave tė pakėnaqura shpesh pėrgatisin martesėn tjetėr edhe pse ende kėnaqen nė sigurinė e martesės sė parė. Dhe, sė fundi, nė grupin e tretė tė tradhtisė, bėjnė pjesė tradhtitė qė bėhet prej inatit, hakmarrjes, sadizmit apo pėr tė treguar efikasitetin e seksualitetit personal.

A mund tė konsiderohet mungesa e orgazmės gjatė aktit seksual me burrin, si shkas i shpeshtė i tradhtisė bashkėshortore tek ne, kur dihet se nė tė shumtėn e rasteve, burrat tanė aktin seksual e pėrfundojnė vetėm me kėnaqėsinė e ejakulimit personal, pa u brengosur" pėr orgazmėn e partnerit tjetėr?

- Njė prej faktorėve kryesor qė femra nuk ėshtė e kėnaqur nė marrėdhėniet seksuale, ėshtė arsye se ajo nuk pėrjeton orgazėm. Hulumtimet nė botė tregojnė se vetėm 47 pėr qind tė femrave pėrjetojnė orgazėm sė paku njėherė nė marrėdhėniet seksuale, kurse hulumtimet qė kam bėrė unė, kanė treguar se 69 pėr qind tė bashkėshortėve nuk pėrjetojnė orgazėm nė marrėdhėniet seksuale. Prej tyre 71.86 pėr qind tė femrave dhe 87.75 pėr qind tė meshkujve mendojnė se mospėrjetimi i orgazmės ėshtė njėra prej arsyeve kryesore nė tradhtinė bashkėshortore.


Pėrjetimi i ndjenjave seksuale te meshkujt dhe femrat ndryshojnė, prandaj kėto kanė edhe fazat e gradacionit tė paraqitjes sė tyre. Te femrat ndonjė fazė kalon mė ndryshe se te meshkujt. Shpesh faza e akumulimit tė ngacmimeve zgjat mė tepėr se sa te meshkujt, kėshtu qė kulmi apo "platoa" vjen mė vonė, kurse faza e relaksimit ėshtė zakonisht mė e gjatė.
Pėrjetimi i orgazmės-kėnaqėsisė seksuale, te femra mund tė jenė nė dy forma; si orgazėm me kohėzgjatje tė shkurtėr dhe orgazma e vazhduar gjegjėsisht valė-valėsh. Derisa reakcionet psiko-emocionale nė kohėn e pėrjetimit tė orgazmės te meshkujt mund tė jenė tė ndryshme, tė pėrcjella me shqetėsim tė madh dhe tė fortė, deri te orgazma shumė pak e ndjeshme, te femra, parametrat e saj arrin nė pėrmasa shumė mė tė mėdha. Mirėpo, kurrsesi nuk duhet harruar faktin se, pėrjetimi i orgazmės, si te femrat ashtu edhe tek meshkujt ėshtė njė dukuri individuale dhe ajo shumė vėshtirė mund tė parashikohet mė parė. Gjithēka varet prej gjendjes fizike, emocionale nė momentin e aktit seksual, parapėrgatitjes, "paralojės seksuale" dhe faktorėve tjerė psiko-fizik. ėshtė e vėrtetė se natyra e mashkullit ėshtė mė tepėr egoiste prandaj ai, pas orgazmės i kthehet "gjumit" kurse femra mbetet me "gojė tė hapur".

ē'ėshtė Nimfomania dhe sa ėshtė e shprehur kjo dukuri tek femrat, si dhe a mund tė konsiderohet si shkas i shpeshtė i tradhtisė martesore tė gruas?

- Nimfomania ėshtė njė ērregullim psiko-seksual qė nėnkupton vėshtirėsi nė pėrjetimin e kėnaqėsisė seksuale te femrat. Arsyeja kryesore ėshtė nė psikologjinė e zhvillimit psiko-seksual tė femrės. Gjatė pėrvojės sime njėzet e pesė-vjeēare te klientet me inhibicione psiko-seksuale, kam pasur raste qė nė ordinancėn time, shumė gra tona kanė kėrkuar ndihmė dhe tretmane nga ērregullimet nimfomanike. Ky ērregullim mund tė mjekohet, por vėshtirė tė shėrohet, sepse rrėnjėt janė nė fazėn e zhvilimit psiko-seksual tė femrės. Pajtohem plotėsisht me ju se, edhe "nimfomania" mund tė konsiderohet si njėra prej arsyeve pėr "tė gjetur mashkullin tjetėr qė do t'i kėnaqte epshet e saja".

Dhe, pėr fund, si porosi?

- Nėse dėshironi qė martesa e juaj tė mos vyshket dhe nė kėtė mėnyrė qė tė jeni tė harmonizuar nė jetėn bashkėshortore, atėherė riorganizoni dhe ndryshoni bashkėshortėsinė e juaj dhe ēdo ndryshim pėr juve do tė jetė preventiv pėr paraqitjen e problemeve, tradhtisė dhe ftohjes seksuale. Kjo ėshtė porosia ime pėr lexuesit tė juaj.

Zero Cool
31-01-12, 20:27
Sipas zodiakut:


Shenjat e zjarrit e shkelin kurorėn pėr shkak tė lakmisė dhe tė dėshirės pėr t’u treguar, shenjat tokėsore pėr shkak tė pakėnaqėsisė me martesėn, shenjat e ajrit pėr shkak tė kureshtjes, ndėrsa ato tė ujit pėr shkak emocioneve dhe revanshit.

Tė dymbėdhjetė shenjat, secila nė mėnyrėn e vet, e pėrjetojnė faktin se partneri po i mashtron, ose, megjithatė, janė vetė tė pabesa. Mirėpo, duke mos i marrė parasysh dallimet ė secilės veē e veē, shenjat mund t’i pėrfshijmė nė katėr grupe, sipas kėtyre elementeve – zjarrit, tokės, ajrit dhe ujit.

Shenjat e zjarrit (dashi, luani dhe shigjetari) bėjnė pjesė nė tėrėsinė e pėrkrahėsve tė seksualitetit tė shėndoshė, tė cilėt nė rend tė parė do tė bėheshin kurorėshkelės pėr shkak tė pamundėsisė qė ta kontrollojnė epshin e fuqishėm seksual (libidonė seksuale), por edhe pėr shkak se duan qė tė dėshmohen. Pėr pjesėtarėt e tė tri kėtyre shenjave mund tė thuhet se janė gjuetarė, tė cilėt nuk i qetėson martesa, pėrkundrazi tradhtisė bashkėshortore ajo i jep ngjyrim tė rrezikshėm. Meqenėse e adhurojnė ndjenjėn se si adrenalina u kalon nėpėr vena, shkeljes sė kurorės nuk do tė mund t’i kundėrvihen as edhe kur janė tė dashuruar nė partnerin e tyre.

Ėshtė interesant se nė tė njėjtėn kohė janė shumė tė ndjeshėm kur ėshtė fjala pėr besnikėrinė e partnerit tė tyre, nė rend tė parė pėr shkak tė egos dhe mburrjes sė tepruar. Diēka mė tolerant, kundruall dy tė tjerėve, ėshtė shigjetari, aventurier i ēiltėr, i cili seksin e koncepton si sport, njė ushtrim tė veēantė pėr trupin dhe shpirtin.

Shenjat tokėsore (demi, virgjėresha dhe bricjapi) janė shumė tė matura dhe tė kontrolluara. Megjithatė, ndėr kėto shenja pėrjashtim bėn demi, shenjė e udhėtimit, tė cilėn sundimtarja Venera mund ta bėjė tė varur nga seksi. Virgjėresha e kujdesshme do tė tradhtojė nė rast se ėshtė e pakėnaqur me lidhjen e saj ose me martesėn, ndėrsa kėtė do ta bėnte nė rastet mė tė shpeshta me dikė qė, sikundėr ajo, nuk ėshtė i lirė. Pėr bricjapin e ftohtė thuhet se i shtohet apetiti seksual me rritjen e fuqisė dhe tė ndikimit tė tij, megjithėse edhe ai, sikundėr edhe dy shenjat e tjera tokėsore, do tė bėhej kurorėshkelės nė rastin kur ėshtė i pakėnaqur me martesėn, ose kur nuk ėshtė i vetėdijshėm!

Pjesėtarėt e kėtyre shenjave do ta shikonin nėpėr gishta tradhtinė e partnerit me qėllim qė ta ruajnė martesėn, nė rend tė parė virgjėresha, por jo gjithaq lehtė sikundėr ngjet kjo me shenjat e ajrit.

Pėr shenjat e ajrit (binjakėt, peshorja, ujori) ėshtė me rėndėsi tė madhe komunikimi mental, ndėrsa janė tė prirė qė ta dallojnė tradhtinė emocionale nga tradhtia trupore. Seksin qė bėhet vetėm pėr shkak tė seksit do t’ia falnin si vetes, ashtu edhe partnerit, por kur e vėrejnė se aty ndėrlidhet edhe diēka tjetėr, do tė kėmbėngulin qė pėr tė gjithat tė diskutojnė hollėsisht (dhe nė mėnyrė tė mundimshme), ashtu qė tė vendosin se si do tė rrjedhin gjerat mė tej.

Nė astrologji pjesėtarėt e shenjės sė peshores ēmohen si kryesorėt sa i pėrket shkeljes sė kurorės, sa pėr faktin se janė tė lindur si tė pavendosur, po aq edhe pėr shkak tė dėshirės qė t’u pėlqejnė tė tjerėve. Mė shumė se nė kurorėshkeljen e vėrtetė, ndiejnė kėnaqėsi nė flirt, por shpesh nuk janė ata qė mund ta pėrcaktojnė se deri ku do tė shkojnė. Binjakėt bukuroshė dinė tė luajnė me emocionet dhe seksualitetin, derisa disa ujorė mashtrojnė nė frymėn "fėmijėt e luleve" – bėni dashuri dhe jo luftė!

Tė lindurit nė shenjat ujore (gaforrja, akrepi dhe peshqit) dallojnė shumė ndėrmjet tyre. Megjithatė, forca e ndjenjės ėshtė ajo qė i bashkon dhe qė i mban besnikė. Ata lidhen pėr shkak tė dashurisė dhe jo pėr shkak tė interesave tė tjera, ndaj edhe tradhtinė do ta kundrojnė nėpėrmjet optikės sė personit tė dashuruar. Kjo, nė mėnyrė tė veēantė, vlen pėr gaforren e ndjeshme dhe peshqit, tė cilėt janė kurorėshkelės vetėm nė raste tė jashtėzakonshme dhe qė dashurohen nė dikė me tė cilin duan tė kenė "seks kalimthi" (kuptohet, nėse ka qenė i mirė!).

Akrepi, megjithatė, ėshtė tregim nė vete. Kjo shenjė erotike nuk mund ta durojė faktin se personi i dashur po e mashtron, prandaj edhe ai nuk do tė vendosė qė aq lehtė tė tradhtojė. Martesa pėr tė ėshtė si njė lidhje gjaku, ku secila nga fjalėt e ritualit ka njė domethėnie tė veēantė. Sidomos fjalia "...pėrderisa vdekja tė mos na ndajė!".

Ndėr shenjat e Zodiakut kampioni i tradhtisė nė lidhje ėshtė peshorja, ndėrsa atė e ndjekin shenjat e zjarrit, nė rend tė parė shigjetari.

Zero Cool
06-02-12, 21:15
Transmetohet nga Ebu Hurejre r.a. se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė:
“Pasha Atė, nė dorė tė tė cilit gjendet shpirti im, sikur ju tė mos bėnit mėkat, do t’ju zhdukte All-llahu dhe do tė sillte njė popull qė bėn mėkate, pastaj kėrkon falje dhe All-llahu i Madhėruar i fal”.

SAGITARIUS
23-02-12, 01:29
Sepse definitivisht nuk e don me te vertete bashkeshortin/en,se po te e dashuronte me te vertete atehere do i frenonte epshet e veta seksuale!!!!! e nuk do e lendonte apo nuk do e rrezikonte martesen per nje qejf te shkurter!!!

natyra
23-02-12, 06:53
Paj ma mer mendja qe qiftet qe bejn gjera te tilla nuk jan te lumtur me njeri tjetrin. Pra thjesht mungon dicka tek partneri/partnerja dhe kete gje mundohen ta kompenzojn diku tjeter.

Ma mire mos mu martu hiq valla* se qka po nin njeriu haj me det haj**:biggrin:

Mos Tradhtoni se sashte mir**


"Gjitha qenkan than nga SANTANA-29..edhe se me pak fjale,per qfare une nuk kisha te shtoi.:smile:

RESPEKT

N.

Dali!Keq!ch
23-02-12, 15:45
Un personalisht mendoi qe nese burri tradhton, ateher i hap arsyn gruas me tradhtu ate.
Mund me kan edhe gabim, por tek ne populli yn cdo send behet me shum me inat.

elvio
09-11-12, 22:01
Perse?
Mendimet e gjykimet e tradhetise marrin forma te ndryshme ,duke e arsyetuar vete ai qe eshte pjese e saj ,por pa hezitim perfundimi eshte i njejte,e cila eshte hapesira e lene qe eshte mungese dashurie,respekti drejt VETES,edhe atij/asaj qe jane emeruar bashkeshorte(PIKE).

Oqeani
09-11-12, 22:15
elvio - veje - , - me mire eshte ...

Gjumashja
04-01-13, 21:41
s'mundem me i kuptu keta persona, personalisht mendoj qe s'jane n'rregull n'kry

Zero Cool
04-01-13, 22:05
s'mundem me i kuptu keta persona, personalisht mendoj qe s'jane n'rregull n'kry

Njė nė dy njerėz tradhėtojnė, ja motivi i tradhėtisė


04.01.2013


http://www.knninfo.com/repository/images/nje_ne_dy.jpgTradhėtia nuk njeh kufinj dhe ėshtė shumė mė e pėrhapur nga sa mendohet, zbuloi njė anketim i kryer nė disa vende tė Bashkimit Europian.

Nė rezultatin e pėrgjithshėm, plot 47% e tė anketuarve pranuan se e kanė tradhėtuar partnerin e tyre, ndėrsa 63% kanė zbuluar se janė tradhėtuar tė paktėn njė herė.

Autori i njė libri tė hollėsishėm mbi seksualitetin e njeriut, britaniku Siski Green, theksoi se “rezultate tė tilla konfirmojnė diēka qė dihej, qėnia njerėzore ėshtė e pritur drejt zbulimeve tė reja. Kėshtu ndodh qė na pėlqen muzika e re, ndėrrojmė ushqimet e preferuara, veshim rroba tė reja dhe e njėjta gjė ndodh edhe me partnerėt”.

Motivi kryesor qė shtyn drejt tradhėtisė duket se ėshtė alkooli, me 25% tė njerėzve qė e kanė cituar, ndėrsa 20% motivohen nga hakmarrja, pasi dyshojnė qė partneri mund t’i tradhėtojė ose i ka tradhėtuar.