PDA

View Full Version : Engjull i pa emer...?!


emine
14-01-11, 19:03
Ishte muaji Prrill i vitit 1999*ishte mu ajo dit kur trupi im behej cdo senkonde dhe me i leht *me dukej sikur fluturoja me krahet e nje qienie te papershkrueshme *ndjeja lehtesim * nuk dija cfare ndodhte*diqka me terhiqte si magnet me bente te shkeputesha nga ketu*ishte ndjenje e mrekullushme ndjenj qe se kisha perjetuar asnjeher*sa behej erresir dhe sa ndriqonte gjithqka*
Dikush me szgjoi*dikush me trembi*dikush me kishte ngritur koken nga nalt dhe me gjith fuqin qe kishte mundohej te me nxirrte diqka nga goja*me dukej sikur dikush donte me gjith fuqin qe kishte te me mbyste te mbyste ate ndjenje te mrekullushme*mundohej te me merrte krahet dhe me perplaste me gjith forcen qe kishte*ishte dikush dikushe *fillova te marr fryme te ndjeje trupin tim se si rendohej*
Fillova te degjoi njerzit rreth meje se si flisnin *cdo fryme qe me vinte ndjeja se isha e rrethuar nga shume njerz*me dukej gjithka e merzitshme *neveritshme*me thonin zgjohuuuuuu ....ndjeja dhimbje dhe sa her degjoja si flisnin :e shkreta vajz kaq e re vdiq *e shkreta vajz *****
Ishte e tmerrshme te hapja syt*me ishin rendu qepallet *dhe kure hapa syte Afer meje ishte nje grua diku rreth 40-tav e cila mundohej me gjith forcen qe kishte te me sjellte ne jete*ishte ajo e cilla me shpetoi*ajo qe ka qen ne minutin gadi te fundit afer meje*ajo ishte Engjulli im*nuke e njihja nuke kisha fuqi ta pyesja kush ishte si quhej.Ajo iku *pa i then Faleminderit pa ditur se si quhej*ishte vetem nje njeri me shpirt Engjulli *ishte Engjulli i pa emer****
Pas nje kohe Nena me rrefente se si kisha ren ne turmen e njerzve dhe per ta isha e vdekur *ajo kishte qen nje ndimse mjeku refugjate si ne *po nga ikja dhe tmerri qe patem * koha nuk kishte mjaftu te pyesin me shume kush ishte ajo*ishte ajo dite kure ne u debuam nga shtepit tona ishte lufta ne Kosove ishte viti 1999*ishte ditelindja ime e dyte*e cilla me dha dhe nje jete te jetoi dhe qe nga ateher gjithqka eshte ndryshe. Kush ishte Ajo grua ?Nga ishte ai Engjull ?Do me percjell gjate gjithe jetes nje njeri qe ndoshta nuk do kem rastin ta takoi kurr*per t'ju falemnderu po do te jete ajo qe 10 vite qe me ben qe ta kujtoi *dhe i falem asaj qe sote jam ketu... Ajo ishte Engjulli pa emer....!