PDA

View Full Version : Melinda* nga kampet e Bllacės nė "American Idol"


Zana_ch
22-01-11, 12:23
Melinda Ademi (16) me origjinė nga Kosova* do tė garojė nė njė nga spektaklet mė prestigjioze dhe mė tė shikuara nė Amerikė* i quajtur Amerikan Idol.

Mbrėmė* nė edicionin e nėntė tė kėtij spektakli* nė njė konkurrim nga mė prestigjiozet nė SHBA* edhe kosovarja e re* me paraqitjen e saj dinjitoze mori vlerėsimin absolut tė jurisė dhe do tė jetė garuese e ardhshme nė kėtė show amerikan.

Ėshtė! Melinda Ademi* e cila* ka qenė refugjate nė kampet e Maqedonisė* por sė bashku me prindėrit e saj - iu largua luftės dhe masakrės sė krye-kasapit tė Ballkanit* Milosheviqit* nė vitin 1999* pėr nė botėn e lirė.

"Viti i tmerrshėm i njė gjenocidi tė paparė* kur rrezikohej deri nė shfarosje populli shqiptarė"* pėrkujtuan mbrėmė prindėrit e Melindės skenat e 1999. Rrėfimi i tyre* shoqėrohej me sekuenca televizive* pėrmes tė cilave* miliona shikues amerikan kanė parė* pamjet tragjike* tė shqiptarėve qė largoheshin me dhunė dhe forcėn e ushtrisė e policisė serbe.

Rreth njė milion shqiptarė mes tyre edhe gra* fėmijė pleq* shqiptarė* edhe tė sėmurė e tė rraskapitur lanė shtėpitė e tyre nė vitin 1999".

Mirėpo* ja qė fati e solli tė paktėn fėmijėt e tyre refugjatė* dhe vajza e tyre* 16 vjeēare tė "kapė" edhe "Eldoradon".

Vajza e ēiftit Ademi* tani ka fituar shansin e parė* qė njė ditė "mund tė hidhet nga 'trapolina' e yjeve tė kėngės Amerikane* pėr suksese.

"Trupi" gjykues*" Randy Jackson* kėngėtari Jackson* aktorja* Jennifer Lopez dhe Steven Tyler* mbrėmė nė fillim tė edicionit tė 9-tė thanė se" Familjarėt s'ka dyshim qė ndihen tė privilegjuar pėr fėmijėt e tyre nė "American Idol"* njofton korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA nė Nju Jork.

Nė facebook -un e saj Melinda Ademi shkruan se: "Unė jam Melinda dhe unė jam 16 vjeēare.Unė dua tė kėndoj! Gjėja mė e dashur gjithė jetėn time* ėshtė veēse tė kėndojė dhe kėtė e kam nisė qė unė kur isha vajzė e vogėl. Ėndrra ime ėshtė qė tė bėhem njė artiste e madhe. Unė e di se ėndrrat e mia janė tė mėdha* por unė do tė jap gjithė atė talentin tim - pėr tė arritur atė megjithėse dhe sfida qė kam pėrpara ėshtė e madhe."http://*****youtube*****/user/MelindaAdemi#p/a/f/0/BQs4y_Qkpdk