PDA

View Full Version : SEKSI GJATĖ SHTATZĖNĖSISĖ: Pozat* dilemat* zgjidhjet!


Janna
27-01-11, 13:47
Edhe pse akti seksual i paraprin ēdo shtatzėnėsie* mė vonė pikėrisht ai aktivitet bėhet njėri nga problemet mė tė mėdha. Seksi gjatė shtatzėnėsisė ndryshon* qoftė kur ėshtė fjala pėr teknikat apo komplet ndjenjat* sepse femra pėson ndryshime tė shumta - edhe fizike* edhe psikike.

Disa shtatzėna ndihen shumė keq* tė tjerat kanė ndjenjėn se mu ashtu siē janė ndihen si femrat mė tė lumtura nė botė. Disa meshkuj humbin dėshirėn pėr seks pėr shkak tė pamjes “sė re” tė partneres* tė tjerėt frikėsohen se mos po e lėndojnė beben* por ka edhe tė tillė tė cilėt e ndiejnė veten tė tepėrt.


Forcon afėrsinė
Secili ēift ėshtė tregim nė vete* andaj problematika nuk mund tė pėrgjithėsohet – shumica kanė seks tė shkėlqyeshėm* madje mė tė mirė se deri para shtatzėnėsisė* ndėrsa tė tjerėt gjatė gjithė kohės abstenojnė. Njė gjė ėshtė e sigurt* marrėdhėniet seksuale gjatė atyre nėntė muajve nuk i shkakton rrezik as nėnės* as pėr bebes* natyrisht me kushtin qė shtatzėnėsia tė jetė normale* pa rrezik dhe qė tė ekzistojė dėshira te tė dy partnerėt. Nėse ēdo gjė rrjedh siē duhet* marrėdhėniet seksuale mund tė praktikohen deri kur tė fillojnė dhembjet dhe tė pėlcasė placenta.
Nė tre muajt e parė* femra mund tė ketė probleme me situatėn e re tė krijuar. Mund tė ketė mundime* dhembje koke* nevojė pėr urinim tė shpeshtė dhe vjellje* vazhdimisht ndien lodhje* andaj tė gjitha kėto nuk krijojnė dėshirė seksuale pėr partneren.
Nė ato rrethana pakkujt i shkon mendja te kėnaqėsia. Ėshtė shumė me rėndėsi qė nė tre muajt e parė tė kultivohet afėrsia ndėrmjet partnerėve* sepse mashkulli mund tė ndihet i pafuqishėm* madje edhe i refuzuar. Megjithatė* ai femrės duhet t’i ofrojė mirėkuptim tė mjaftueshėm* butėsi* ngrohtėsi dhe dashuri* ndėrkaq ajo duhet t’i vlerėsojė kėto.

Orgazmat* shumė mė tė fuqishme
Tremujori i dytė ėshtė mė i pėrballueshėm pėr shtatzėnėn. Pasi organizmi tashmė ėshtė mėsuar me shtatzėnėsinė* pushojnė mundimet* rreziku nga lindja spontane reduktohet nė minimum* ndėrkaq* sipas rregullit* shtatzėna ndihet shumė mirė. Mitra rritet dhe gradualisht i jep formėn abdomenit tė shtatzėnės* mirėpo kjo nuk do tė thotė qė marrėdhėniet seksuale tė jenė tė pakėndshme. Dėshira pėr seks oscilon – te njė pjesė fare nuk ekziston* ndėrkaq te pjesa tjetėr shtohet pėr shkak tė ndryshimeve hormonale. Disa shtatzėna atėherė* pėr herė tė parė pėrjetojnė orgazmėn. Mirėpo* kjo ėshtė periudha kur ēifti fillon tė brengoset – nė mos e lėndon beben* apo mos ndoshta bebja mund tė shohė se ē’po ndodhė aty brenda...
Nė tremujorin e tretė marrėdhėniet seksuale mund tė jenė tė mrekullueshme* por edhe tė pakėndshme kur stomaku gjithnjė e mė i madh fillon edhe tė lėvizė. Mund tė paraqiten refuzimet tė njėrit apo edhe tė tė dy partnerėve pėr shkak tė barkut “tepėr tė madh”. Nė qoftė se ēiftet nuk i kanė ato paragjykime* mund t’i vazhdojnė marrėdhėniet seksuale* tė hulumtojnė poza tė reja* por* nė tė vėrtetė* ato do tė jenė tė pakta* tė cilat mė vonė kurrė nuk do t’i praktikojnė.
Ėshtė konstatuar qė orgazma te femra mund tė shkaktojė kontraksione* tė cilat gjenden nė spermė dhe lidhem me zbutjen e grykės dhe me nxitjen e lindjes. Dhe krejt nė fund tė shtatzėnėsisė* kujdesi ėshtė shumė i rėndėsishėm* sepse fyti i mitrės tėhollohet dhe fillon tė hapet. Atėherė patjetėr duhet tė shkohet pėr t’u konsultuar te gjinekologu. Nė tė vėrtetė* nga fundi i shtatzėnėsisė shumicės sė femrave as qė u shkon mendja te seksi* gjė qė ėshtė e kuptueshme.


Ēfarė mund tė shkaktojė probleme
Gjinjtė. Gjinjtė gjatė shtatzėnėsisė bėhen gati pėr rolin e tyre mė tė rėndėsishėm. Qė nga dita e parė e fekondimit* gjinjtė nėn ndikimin e hormoneve* ndryshojnė. Nė tremujorin e parė thimthat mund tė shkaktojnė dhimbje me rastin e prekjeve* gjė qė do tė pėrjetohet si pėrvojė e pakėndshme edhe me rastin e pėrkėdheljeve gjatė marrėdhėnieve seksuale. Nga fundi i kėsaj periudhe dhembja pushon* ndėrkaq ndjeshmėria e shtuar mund tė rritė kėnaqėsinė nė seks. Posaēėrisht nėse merret parasysh edhe rritja e gjinjve* pastaj plotėsimi dhe forcimi i tyre.
Shumica e ēifteve ndiejnė kėnaqėsi kur e shohin bashkėshorten me gjinj tė tillė!
Mirėpo* nga fundi i shtatzėnėsisė fillon tė tajit kolostrumi (qumėshti i parė)* andaj rrjedhja* edhe pse nuk shkakton dhembje* mund tė jetė pengesė gjatė marrėdhėnieve seksuale. Gjithashtu* stimulimi i gjinjve ndikon nė tajitje tė hormonit tė quajtur oksitocinė* i cili shkakton kontraksione* andaj disa ēifte gjinjtė “nuk i vėnė nė lojė” nė pėrfundim tė shtatzėnėsisė.
Vagjina. Shtimi i qarkullimit tė gjakut nė pjesėn e komblikut pėr shkak tė ndryshimeve hormonale do tė shtojė dėshirėn seksuale te disa shtatzėna* gjė pėr meshkujt do tė thotė mė shumė kėnaqėsi. Megjithatė* sasia e sekretit vagjinal shtohet gjatė shtatzėnėsisė* ndryshon dendėsia e tij* por edhe aroma dhe shija. Shtimi i lagėshtisė aktin seksual mund ta bėjė mė tė kėndshėm* por nė qoftė se kanali vagjinal bėhet shumė i lagėsht dhe i rrėshqitshėm* mund tė krijojė problem te ereksioni. Aroma mund tė paraqesė problem si te mashkulli* ashtu edhe te femra. Nė asnjė rast* shtatzėna nuk duhet tė ndihet e turpėruar* ato janė gjėra normale gjatė shtatzėnėsisė. Nė qoftė se ndihet keq* duhet ta ketė tė qartė se vagjina e saj shumė shpejt do t’i shėrbejė vetėm njė qėllimi* e ai ėshtė qė tė bėhet rruga e bebes pėr tė ardhur nė kėtė botė.

Frika nga bebja. Problemet mė tė shpeshta qė kanė tė bėjnė me shtatzėnėsinė normale janė tė natyrės psikike dhe tė pranimit tė faktit qė “nėna nuk ėshtė mė e vetme”. Kėshtu mund tė paraqitet frika qė penetrimi mund tė lėndojė beben apo tė shkaktojė dėshtim spontan* gjė qė nuk ėshtė e vėrtet. Fetusi ėshtė nė mėnyrė tė shkėlqyeshme i mbrojtur nė qesen amnione nė mitėr* ndėrkaq mitra ėshtė e mbyllur dhe e ndarė nga ambienti i jashtėm me sekrecion tė mukozės dhe ėshtė e mbyllur. E dyta* te disa ēifte paraqitet frika qė bebja ėshtė e vetėdijshme pėr atė qė po bėjnė nėna dhe babai* posaēėrisht nė javėt e fundit tė shtatzėnėsisė* duke e argumentuar kėtė me faktin se bebja kėrcen dhe lėviz ēdoherė pas aktit seksual. Fetusi nuk mund tė jetė i vetėdijshėm pėr kėtė gjė* nuk mund tė dijė se ē’po ndodh* as qė seksi do t’i shkaktojė pasoja psikike tė mėvonshme* ndėrkaq reaksioni i bebes paraqet pėrgjigje ndaj aktivitetit tė hormoneve dhe mitrės pas marrėdhėnies.


Frika nga infeksionet. Po qe se bashkėshorti nuk ka sėmundje ngjitėse* nuk ka rrezik nga infeksionet. Pra* fetusi ėshtė plotėsisht i mbrojtur nga tė gjithė mikroorganizmat* gjithnjė deri sa tė pėlcasė placenta. Meqenėse pėlcitja e placentės mund tė ndodhė nė ēdo ēast nė muajin e fundit tė shtatzėnėsisė* ėshtė i domosdoshėm tė pėrdoret prezervativi si mjet plotėsues “sigurimi” nga infeksionet.
Marrėdhėniet seksuale PLOTĖSISHT ndėrpriten* nėse:
1. ekziston rreziku nga dėshtimi spontan apo nga lindja e parakohshme;
2. ekziston placenta previa;
3. shtatzėna ndien dhembje gjatė aktit seksual;
4. paraqitet gjakrrjedhje pas aktit seksual apo kullim i dyshimtė.
Pėr ēdo rast* nėse ekziston edhe dyshimi mė i vogėl* duhet shkuar pėr konsultime te gjinekologu* sepse asgjė nuk ėshtė mė e rėndėsishme se shėndeti* si i nėnės* ashtu edhe i bebes. Mirėpo* nuk duhet tė dėshpėroheni* por tė kėrkoni mėnyra tė reja tė shfaqjes sė dashurisė dhe tė butėsisė.


Pozita mė e pėrshtatshme dhe seksi – teknikat me barkun e madh
Pozita e pėrshtatshme* pos ekzistimit tė dėshirės sė dyanshme seksuale* duhet tė jetė edhe kujdesi mė i madh. Ndonjėherė ėshtė e vėshtirė tė realizohet* posaēėrisht nga pėrfundimi i shtatzėnėsisė* kur barku i shtatzėnės i ngjan pothuajse njė kodre* tė cilėn mund ta kapėrcejė vetėm personi qė merret me aktivitete sportive. Megjithatė* as mashkulli e as femra* nuk ėshtė e nevojshme tė jenė gjimnastė tė shkėlqyer – u nevojitet vetėm pak tė hulumtojnė.

Pozita misionare duhet patjetėr tė pėrshtatet duke vėnė jastėkun nėn pjesėn e poshtme tė shpinės sė bashkėshortes* me ē’rast bashkėshorti bie nė gjunjė* ndėrkaq gjunjėt i vė nėn kėmbėt e saj.
Bashkėshortja ulet mbi bashkėshortin - ėshtė e pėrshtatshme* edhe pse shpesh shkakton dyshime pėr shkak “tė madhėsisė” sė bashkėshortes. Me kėtė rast mund tė jetė e kthyer nga fytyra e partnerit apo nga shputat e tij* ndėrkaq pozita ulur lė vend tė mjaftueshėm pėr barkun.
“Depėrtimi nga prapa” – me siguri ėshtė zgjedhja mė e mirė* mė komode dhe mė stimuluese pėr femrėn* por edhe pėr mashkullin* sepse u ofron nivel tė lartė stimulimeve fizike dhe vizuale. Variacioni i kėsaj poze ėshtė edhe “pozita e qenit”* qoftė kur ėshtė fjala pėr mbėshtetjen nė gjunjė apo nė shuplaka* qoftė kur femra mbėshtetet nė bėrryla dhe nė duar. Mundėsia e tretė “nga prapa” ėshtė pozita anash ku bashkėshorti shtrihet pas bashkėshortes* nė rastin mė tė mirė nėn kėndin prej 90 shkallėsh.
Stimulimi me dorė (tė dy partnerėt) ėshtė lehtė i praktikueshėm* si edhe kėnaqėsia orale. Nuk duhet tė jeni tė dėshpėruar kur* pėr shkak tė ndonjė arsyeje* njėri nga partnerėt nuk mund tė shkojė “deri nė fund”. Bėrja dashuri* para sė gjithash* kontakti i cili mund tė pėrfshijė vetėm pėrkėdheljet* puthjet* masazh tė lehtė... Vėnia e aktit intim nė krye tė prioriteteve gjatė shtatzėnėsisė i lidh partnerėt nė njė mėnyrė tė veēantė nė kėtė periudhė tė mrekullueshme dhe zhvillon afėrsinė* tė cilėn* mė vonė* do ta ndani me beben.

Peja-Boy
28-01-11, 15:38
Kurgjo skoka kone ajo Ne c'do kohe e ne c'do vend qka koka kjo tash ...Hahahahahahaahahah....

emine
13-01-12, 20:24
o ish dikush e forumit shtazan,koka mire me ja qu copy past qto poza e qto shkrime se nashta heke keq:tongue:

emine
13-01-12, 20:24
Kurgjo skoka kone ajo Ne c'do kohe e ne c'do vend qka koka kjo tash ...Hahahahahahaahahah....

ne mujshe qeshtu se kure ti ki senet shlir a kollaj :tongue:

Jana
13-01-12, 20:32
Vetėm pse jeni shtatzėnė nuk duhet tė ndjeheni jo-atraktive dhe seksualisht jo-joshėse. Ja disa kėshilla pėr tė qenė shtatzėnė seksi.Shfrytėzoni ndryshimet nė trupin tuaj

Hapi i parė pėr kuptimin e shtatzėnisė ėshtė qė femra dhe partneri i saj tė pranojnė ndryshimet nė trupin e nėnės sė ardhshme. Ndryshimi mė i dukshėm ėshtė, padyshim, rritja e barkut. Njerėzit atėherė vazhdimisht duan t’ju prekin, gjė qė nganjėherė ėshtė simpatike, por nganjėherė jua acaron nervat. Pėrveē rritjes sė barkut, rritet edhe sasia e gjakut nė organizėm. Kjo do tė thotė se edhe qarkullimi i gjakut nė vaginė ėshtė mė i madh dhe jeni mė tė eksituara se zakonisht. Kjo ėshtė shpesh arsyeja pse disa femra gjatė shtatzėnisė janė mė ‘tė nxehta’ dhe mė tė eksituara. Interesante janė edhe ndjesitė nė lėkurė, sepse lėkura ėshtė mė e nxehtė se zakonisht, dhe kjo ndodh po ashtu pėr shkak tė rritjes sė qarkullimit tė gjakut. Kėto gjėra janė tė rėndėsishme pėr vetėbesimin gjatė shtatzėnisė. Prandaj mos qėndroni nė shtėpi, por rregullohuni, dilni dhe tregoni se jeni shtatzėnė e bukur, e cila shkėlqen. Nėse tė gjitha ndryshimeve nė trup ua shtojmė edhe rritjen e gjinjve, padyshim se keni arsye tė forta pėr vetėbesim dhe kjo i pėlqen partnerit tuaj, i cili ju bėn tė ndjeheni seksi.


Mos lejoni qė mundimi i mėngjesit t’jua prishė momentin
I ashtuquajturi ‘mundimi mėngjesor’ ėshtė pjesė pėrbėrėse e shtatzėnisė. Ėshtė thelbėsore qė gjatė kėsaj partneri tė jetė nė dispozicionin tuaj dhe t’ju mbėshtesė. Ai duhet t’ju kuptojė kur ndjeheni keq. Ėshtė e vėrtetė se marramendjet dhe mundimi mund tė ndikojnė edhe nė pjesėn tjetėr tė ditės dhe t’ua shkatėrrojnė jetėn seksuale gjatė kėsaj periudhe. Mirėpo, shtatzėnat gabojnė, sepse mendojnė se ēdo aktivitet trupor do ta pėrkeqėsojė edhe mė shumė marramendjen dhe mundimin- gjė qė nuk ėshtė kėshtu. Ndjenjėn e keqe nuk do ta pėrkeqėsojė seksi me partnerin ose shėtitja me shoqet. Seksi gjatė shtatzėnisė ėshtė diēka e veēantė, prandaj sjell kėnaqėsi tė madhe, sidomos pėr ndjeshmėrinė e madhe tė gjinjve dhe thimthave, tė cilat janė tė tendosura nėn gjuhėn e parterit. Partneri duhet qė tė jetė mė i butė me ju, sepse shtatzėnia ėshtė periudhė shumė e ndejshme, prandaj kėtė sqarojani dhe lėshojuni kėnaqėsisė.


Harroni rrobat e gjera
Shumė femra mendojnė se gjatė shtatzėnisė duhet tė veshin rroba tė gjera (jo-atraktive), sepse pėr shkak tė kilogramėve tė tepėrt nuk janė joshėse me veshje tjera. Kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė! Nėpėr dyqane ka reparte tė posaēme pėr shtatzėna, ku ka rroba shumė tė mira, nė tė cilat do tė ndjeheni tė bukura dhe seksi. Edhe yjet e njohura e kanė tė qartė se tė qenit shtatzėnė dhe seksi, janė tė lidhura me njėra-tjetrėn, prandaj shpesh shfaqen nėpėr ballinat e revistave me nam botėror.