PDA

View Full Version : Te "drejtat" e gruas ne Avganistan


Hajra
29-01-11, 08:50
mbrame pata rastin te shof nje dokumentar qe bente fjale per jeten dhe te drejtat e grave ne Avganistan* une u shokova se qfar jete benin ato dhe sa te vuajtura dhe te shtypura ishin. TMERR I VERTET vuajtjet e tyre jane te pa para dhe te pa imagjinushme per kohen qe jetoim por jo vetem per kete kohe.

Ndjej keqardhje te thelle per ato vajza*gra dhe nena* solidarizohem me to ngase ishin grate me te shtypura ne kete planet.

jadore
29-01-11, 11:58
Kqyre kur ti gjuhen fes tash bigari hak.... kto bijat tona...

jo Fese. por botekuptimeve te mykura te sistemit patriakal demek gjinise mashkullore ..qe per gjithe ate diskriminim qe bejne ne ato mjedise ku munden kudo neper bote meritojne te shkojne ne gijotine dhe ate kolektivishte bile..

Hajra
31-01-11, 02:05
Revolutionary Association of the Women of Afghanistan (RAWA)

elvio
31-01-11, 20:12
Burri qe sheh gruan e tij si princeshe*edhe fakt -prove qe ai eshte rrit nga nje mbretereshe.

Formula ekziston e tille.

Nga se u vjen e gjithe ajo vuajtje te gjithe mos them shumica e dijme*por qe s'duhet ta komentoj me gjate*************eshte me mire.


Per tu deshiruar qe ate mentalitet s'do munde askushi ta nderronte.


Valle ju pelqen.

Thelle ne shpirt besoj KURREEEEE

Hajra
02-02-11, 16:11
Diskriminimi i gruas ne Avganistan ishte i tejskashem dhe i pa precident* nuk kishte kod ose ligj qe i permbahej* nuk thirrej ne fe dhe as ne shtet* thjesht gruaja ketu trajtohej me keq se kafsha. Jeta ne kete bote eshte e lloj llojshme prandaj do te ishte mire qe njerzit sa me shume te informohen dhe te shofin se qka ngjan ne ne bote.

Respekt per femren ne Avganistan.

Guri i madh
02-02-11, 16:34
NUK KA edhe pik

Elina
13-02-11, 19:16
Ku ka te njerezit e eger drejtesi pash besen...vec sa e shikova nje film ...si ne Iran e ekzekutuan nje femer me gure...tmerr tmerr :(

Murgesha
13-02-11, 19:24
Mos u tmerro oj Elina, se garant ajo femer; ka kqyr noj burr te huaj, zot mos e bon nashta edhe e ka dasht najkon.
Ligjet e Allahut nuk duhet me i thy :frown:

Hajra
13-02-11, 19:31
Ku ka te njerezit e eger drejtesi pash besen...vec sa e shikova nje film ...si ne Iran e ekzekutuan nje femer me gure...tmerr tmerr :(

Elina drejt me te thane une ate film e pash para do diteve por jo deri ne fund, ate gurezimin nuk desha ta shof, tmerr i vertet.

roadrunner
13-02-11, 19:59
Afgania e masakruar – fotografia e vitit
Portreti i njė gruaje afgane me hundė dhe veshė tė prerė ka fituar ēmimin e fotografisė mė tė mirė gazetareske pėr vitin 2011.
Fotografia e foto-reporteres Xhodi Biber ishte botuar nė kopertinėn e revistės “Time” mė 1 gusht. Anėtarėt e jurisė thanė se fotografia, edhe pse tronditėse, merr ēmimin e parė pasi adreson dhunėn kundėr grave me njė imazh tė denjė.
Gruas 18-vjeēare Bibi Aisha talibanėt i kishin prerė veshėt dhe hundėn si dėnim pasi ishte ndarė nga burri. Ajo ishte shpėtuar nga forcat e Shteteve tė Bashkuara dhe tani jeton nė Amerikė.
http://www.botasot.info/reklama/ffeevv541AA4.jpg

Makresh
14-02-11, 08:49
mbrame pata rastin te shof nje dokumentar qe bente fjale per jeten dhe te drejtat e grave ne Avganistan* une u shokova se qfar jete benin ato dhe sa te vuajtura dhe te shtypura ishin. TMERR I VERTET vuajtjet e tyre jane te pa para dhe te pa imagjinushme per kohen qe jetoim por jo vetem per kete kohe.

Ndjej keqardhje te thelle per ato vajza*gra dhe nena* solidarizohem me to ngase ishin grate me te shtypura ne kete planet.

Po be pisat, cka s'pi marojshin grave qaqe,.. mos vet me bo me t'kallxu ne detaje, se metesh me gishta .. n'goj !

Hajra
14-02-11, 08:58
Po be pisat, cka s'pi marojshin grave qaqe,.. mos vet me bo me t'kallxu ne detaje, se metesh me gishta .. n'goj !

Vetem mos me thuaj qe mire e kane sepse vertet do te me zhgenjeje shume.

Makresh
14-02-11, 13:39
Vetem mos me thuaj qe mire e kane sepse vertet do te me zhgenjeje shume.

A mendon qe nje besimtar do ta shemtonte nje krijes te Zotit ?!…
Ne as bubrrecave nuk kemi drejt tu shkaktojm deme, e le me gruas !

Makresh
14-02-11, 13:47
Afgania e masakruar – fotografia e vitit
Portreti i njė gruaje afgane me hundė dhe veshė tė prerė ka fituar ēmimin e fotografisė mė tė mirė gazetareske pėr vitin 2011.
Fotografia e foto-reporteres Xhodi Biber ishte botuar nė kopertinėn e revistės “Time” mė 1 gusht. Anėtarėt e jurisė thanė se fotografia, edhe pse tronditėse, merr ēmimin e parė pasi adreson dhunėn kundėr grave me njė imazh tė denjė.
Gruas 18-vjeēare Bibi Aisha talibanėt i kishin prerė veshėt dhe hundėn si dėnim pasi ishte ndarė nga burri. Ajo ishte shpėtuar nga forcat e Shteteve tė Bashkuara dhe tani jeton nė Amerikė.
http://www.botasot.info/reklama/ffeevv541AA4.jpg

Kur i kan thon qe : Ta shkuli hunen, e paska zon hajgare kjo :biggrin:
Po keshi pak, se e di qe tash eshte me hun fill taze :tongue:

roadrunner
14-02-11, 13:51
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Po te keshet?

Kur i kan thon qe : Ta shkuli hunen, e paska zon hajgare kjo :biggrin:
Po keshi pak, se e di qe tash eshte me hun fill taze :tongue:

Makresh
14-02-11, 14:09
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Po te keshet?


:biggrin: Paramendo pakes mos me ja pas shkul hunen,... apo mendon qe e kish fitue ēmimin e fotos me te mir a ?! tybe.,.. as letrat per n'amerik s 'ju kishin boe :tongue:

Makresh
14-02-11, 14:10
Francezt njihen si goj-madha... n'baz te kesaj dalin lloj-lloj teorie rreth tyre shijeve tyre lol,.

Hajra
14-02-11, 14:23
A mendon qe nje besimtar do ta shemtonte nje krijes te Zotit ?!…
Ne as bubrrecave nuk kemi drejt tu shkaktojm deme, e le me gruas !


Une ma larte e ceka qe keta njerez nuk po vepronin ne baze te fese dhe as te ligjit, ata ligjin po e benin taman ashtu si ju konvenon atyre, thjeshte ishin bisha per mendimin tim.

Hajra
14-02-11, 18:10
Tarak pasha qato dy postimet tua mire e ki hahahahahah....ani qaj qekiqi 18 killa ma i shtiri ish asfalltin uj po ta bajke hahahah...