PDA

View Full Version : Pacolli president,Kosovės ju kajt nana !


LOJETARI
16-02-11, 11:24
Ai deputet qė voton Pacollin pėr president tė Kosovės duhet ta ket tė qartė se bėn tradhėti me tė madhe se sa ata deputetė qė votuan ne 1989 shembjen e autonomisė sė Kosovės .

Kaqanikasja
16-02-11, 11:34
Kadale bre se hala su bo se se ka votu parlamenti hala

hasanmehmeti
16-02-11, 12:39
Ehhhhh qka te bene profesioni, jo qe te fut te luajsh ne fushen e gjelbert po edhe ne koke!

Dardani_K1
16-02-11, 13:11
pse bre po e kritikoni Begjet pacollin po qka ashte ma i mire jakup Krasniqi mos ke ma i menqem apo ma i drejt te pakten nga Behxhet pacolli spresim vjedhje ne mase te madhe se ai ka mjaft e kupa hala ska mledhen mjaft miliona e i duhet hala me vjedh po edhe tjetra pune Pacollin e njohin shume milionera biznismena,burre shtetas qe do te ndikon mire ne njohjet e <Kosoves a sa per jakup Krasniqin e disa te tjer se keni pa me sy njohjen e prurjen e kapitali me ba investime e andaj mos ja futni kot se per momentin ma te mire ska se pacolli .

murrizi
16-02-11, 13:37
Ai deputet qė voton Pacollin pėr president tė Kosovės duhet ta ket tė qartė se bėn tradhėti me tė madhe se sa ata deputetė qė votuan ne 1989 shembjen e autonomisė sė Kosovės .

"AI" qė e voton Pacovin ka kontribuar poashtu qė pėr ZONJĖN e parė tė shtetit tė sjell Marien nga St. Petersburgu.
Ah po, Lojtar a je sugjeruar ti pėr kėtė punė me Panten ?

Makresh
16-02-11, 14:24
Kush...
Po vallahi 100 her ma shum se rugova ka punue hic pa u kon kryetar.
Edhe 50 her ma shum se Ashim Thaqi.

Ł ć νD ī ĵ ä
16-02-11, 16:35
Cka doni me mire se Kosova ta kete president Pacollin ndersa Thaqin kryeminister?! Une nuk shoh dika te keqe,perkundrazi jam e knaqne qe u bo kjo zgjedhje....

roadrunner
16-02-11, 19:02
Ani cka

LOJETARI
16-02-11, 19:11
Hajde ta bėjmė Salep Sulltanin president!
Publikuar: Sot, mė 16 shkurt 2011


Enver Robelli
Nė poezinė “Kėnga e Salep Sulltanit” Fan Noli e pėrshkruan me ironi pėshtjellimin politik nė Shqipėri pas largimit tė tij nga pushteti. Duke iu drejtuar miletit Noli tallet me Ahmet Zogun: Ē’ėshtė ky sheqer-kėsmet? / Hallvaxhin’ e pamė mbret. – Peshkopi shqiptar s’kishte ndonjė pėrvojė politike, madje nga shumė historianė qeverisja e tij e shkurtėr nė vitin 1924 shikohet si tepėr problematike, por si Homme de lettres, si njeri i letrave, ai kishte shije tė hollė pėr elegancėn e shtetit, pėr funksionet e larta dhe dinjitetin e zyrtarėve. Noli s’dėshironte ta shihte politikanin shqiptar tė ngjashėm me zyrtarėt barkmėdhenj otomanė, tė cilėt pinė salep e limonadė, hanė hallvė dhe bakllava derisa kuvendojnė pėr ēėshtje tė rėndėsishme tė vendit. Noli ishte ėndėrrimtar nė politikė. Tė tillėt nuk kanė jetė tė gjatė nė kėtė sferė, por pa ta s’bėn!
Historia pėrsėritet pėr ata qė s’i mėsojnė leksionet e saj. Kėto ditė jemi dėshmitarė tė kėsaj pėrsėritjeje nė Kosovė, disa decenie pas poezisė sė Nolit dhe rrafsh tre vjet pas shpalljes sė mėvetėsisė. Krerė tė Partisė Demokratike (PDK) janė shndėrruar nė tyxharė pazari, qė shesin jo vetėm salep e hallvė, bajame e lajthi, por edhe poste tė rėndėsishme politike, siē ėshtė funksioni i presidentit tė shtetit. Nėn dritat e kamerave liderė tė PDK-sė vrapojnė natėn (sidomos natėn!) dhe ditėn nė takime, tė cilat kryesisht zhvillohen nė shtėpi private, restorante dhe qymeze, atje ku ngrihen kurthe dhe ndėrtohen prapaskena. Njė temė, njė pyetje mbizotėron kėto muhabete: kush do tė bėhet president? Duke e futur nė pazar kusuritjesh pėr koalicion kėtė funksion PDK ėshtė bėrė shkatėrrimtare e institucionit tė presidentit. Nėse ekziston njė post qė duhet tė ruhet nga ēdo stėrpikje prej moēalit politik, atėherė ky ėshtė posti i presidentit. Megjithėse ndonjė hallvaxhiu politik s’i intereson fare Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, ėshtė me rėndėsi qė kėtu tė sjellim nė vėmendje tė publikut nenin 83, i cili thotė: “Presidenti ėshtė kreu i shtetit dhe pėrfaqėson unitetin e popullit tė Republikės sė Kosovės“. Udhėheqėsit e PDK-sė nėse mendojnė ndonjėherė pėrtej interesave personale e dinė se unitetin e popullit s’mund ta pėrfaqėsojė Behgjet Pacolli, i cili nė Kosovė gėzon mė pak mbėshtetje se Hosni Mubaraku nė Egjipt apo Ben Aliu nė Tunizi. (Krahasimi i kėtushėm i Pacollit ka tė bėjė vetėm me pėrkrahjen nga shoqėria, jo me mėnyrėn se si kanė sunduar kėta dy autokratė). Sikur tė mos kishte mbėshtetjen e ndonjė shverceri politik kosovar nė tė ashtuquajturat zgjedhje parlamentare Pacolli dhe partia e tij ndoshta nuk do ta kishin kaluar as pragun zgjedhor.

Liri dhe tagji

Nė njė nen tjetėr tė Kushtetutės sė Kosovės thuhet se kryetari i shtetit “garanton funksionimin kushtetues tė institucioneve tė pėrcaktuara me kėtė Kushtetutė”. Pyetja qė duhet t’ia shtrojnė vetes prijėsit e PDK-sė ėshtė se a mund ta bėjė kėtė njė biznesmen qė me vite tė tėra ka qenė nėn hetime nga drejtėsia nė Zvicėr dhe i ka shpėtuar procesit gjyqėsor pėr shkak se drejtėsia nė Rusi ka refuzuar bashkėpunimin. Zakonisht thuhet se nė politikė nuk ka moral. Duhet tė ketė! Prandaj, liderėt e PDK-sė duhet tė pyesin veten: a ėshtė moralisht e pranueshme qė njė tyxhar politik si Pacolli tė bėhet Komandant Suprem i Forcave tė Sigurisė sė Kosovės (FSK)? Historia pėrsėritet pėr ata qė s’i mėsojnė leksionet e saj: Dihet se nė mars tė vitit 1998 Pacolli ka ardhur si korrier i Rusisė dhe i Serbisė nė Prishtinė dhe ėshtė pėrpjekur tė bindė klasėn politike tė Kosovės tė pranojė negociata me Slobodan Milosheviqin – pa ndėrmjetėsim ndėrkombėtar, pa amerikanė dhe europianė perėndimorė! (Kėtė e thonė edhe mediat me prestigjioze nė Europė). Qėllimi i luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ka qenė ndėrkombėtarizimi edhe mė i madh i ēėshtjes sė Kosovės dhe sigurimi i mbėshtetjes perėndimore pėr idenė e ēlirimit nga terrori serb. Tani komandant suprem i FSK-sė, pra i trupės pasardhėse tė UĒK-sė ka gjasa tė bėhet personi qė para hiē mė larg se 13 vjetėsh – me apo pa vetėdije, me qėllim apo nga naiviteti – erdhi tė sabotojė luftėn e UĒK-sė dhe politikėn shtetformuese tė Ibrahim Rugovės. Janė disa hallvaxhinj nė Partinė Demokratike qė pėr kėtė s’bėhen merak fare; ata para syve tė popullit tė Kosovės e kanė dėshmuar se nuk kanė luftuar pėr liri, por pėr tagji, s’kanė luftuar pėr ēlirim, por pėr fitim. Mbetet tė shihet nėse ndonjėri nga deputetėt e PDK-sė nė Kuvendin e ri tė Kosovės do tė ketė guxim tė votojė sipas ndėrgjegjes dhe jo sipas direktivave partiake, tė cilat kėnaqin vetėm apetitet pėr pushtet tė njė tarafi.
Behgjet Pacolli s’e fsheh dot zemėrimin irracional ndaj atyre qė e kritikojnė dhe pėrherė arsyetohet se s’i paskėsh bėrė gjė tė keqe askujt. Kjo retorikė vetėm shpalos mungesėn e pėrvojės qė ai ka nė arenėn politike. Shpesh ndėrton konspiracione, duke akuzuar kritikėt e tij se po i bashkėrendojnė aktivitetet e tyre “me media beogradase”. Kjo ėshtė njė metodė e ulėt e fyerjes sė kritikėve nė mungesė tė argumenteve bindėse. Pacolli nuk arrin tė kuptojė se ėshtė ai vetė qė e ka diskualifikuar veten pėr ēdo post tė rėndėsishėm politik nė Kosovė. I rrethuar shpesh me gazetarė tė blerė, tė cilėt duke pėrtypur narezakė tė importuar i thurin elozhe, pretendenti pėr president tė Kosovės nuk ka arritur tė kuptojė se faktet s’rrėzohen duke sharė lajmėsit.

LOJETARI
16-02-11, 19:13
vazhdon...


Shpalosja vullnetare

Disa prej kėtyre fakteve po i pėrmendim kėtu. Pėrveē Pacollit nė vitet e fundit nuk ekziston ndonjė figurė nga jeta publike e Kosovės qė ka dhėnė intervista dhe deklarata aq problematike pėr mediat serbe. Dhe ēdoherė kur kėto muhabete tė tij janė ribotuar nė mediat e Kosovės Pacolli ėshtė munduar t’i demantojė. Tė pėrmendim kėtu intervistėn pėr gazetėn serbe “Nedeljni Telegraf”, botuar mė 4 janar 2006. Aty Pacolli citohet tė ketė thėnė se “fati i rajonit ėshtė nė duart e Beogradit”, se “Kosova s’mundet pa Serbinė” (“Kosovo ne može bez Srbije”), se “ėshtė koha qė ai (presidenti Ibrahim Rugova, v.j.) tė tėrhiqet”, se pėrgjegjės pėr gjakderdhjen nė Ballkan dhe luftėrat nė Ballkan ėshtė Richard Holbrooke. Menjėherė pas botimit Pacolli ėshtė ngutur t’i pėrgėnjeshtrojė tė gjitha kėto, por vetėm nė njė gazetė tė Prishtinės, jo nė “Nedeljni Telegraf”. Si ėshtė e mundur qė fund e krye gazetarėt serbė ta citojnė keq personin, i cili i kishte pritur ata nė Lugano tė Zvicrės (gazetarėt bile thonė se i kishte gostitur nė shtėpi, ndėrsa Pacolli thotė se ėshtė takuar me ta nė njė apartament tė “hotelit tim nė Lugano”)? Si ėshtė e mundshme qė Pacolli t’i japė intervistė bash njė gazete bulevardeske dhe senzacionaliste serbe si “Nedeljni Telegraf”? Madje intervista ėshtė ilustruar edhe me shumė fotografi nga jeta e bujshme e Pacollit, mes tyre edhe njė fotografi me kėtė legjendė: “Selim Broshai i Pacoli u prištinskom restoranu Dora, 1981”. Fjala ėshtė pėr Selim Broshėn, njė punėtor veteran i shėrbimeve sekrete jugosllave dhe serbe dhe, thėnė mė sė buti, mbikėqyrės i veprimtarive tė emigracionit shqiptar nė Europė. Selim Brosha ėshtė vrarė pas luftės sė fundit. Vrasėsi i vetėdeklaruar Nazim Bllaca lidhur me kėtė rast ka thėnė: “Sa i pėrket Selim Broshės, mė kanė ēuar mua ta shoh nė (restorantin v.j.) ‘Dubrovnik’. E kam pėrcjellė, ka qenė njė person i shėndoshė, shtatshkurtėr dhe atė e kemi pėrcjellė deri nė momentin, nė ditėn e ekzekutimit. Nuk kam marrė pjesė nė ditėn e ekzekutimit tė tij, por kam marrė pjesė nė parapėrgatitjen e vrasjes sė tij. Selim Brosha e ka pasur banesėn prapa ‘Qafės’ dhe aty unė kam qėndruar njė muaj duke shitur cigare pas orarit tė punės kinse po shesim cigare, jemi tregtarė, ndėrsa ėshtė pėrcjellė Selim Brosha, i cili nė atė kohė ka pasur njė ‘Golf 2’ tė bardhė”.

Skandal pas skandali

Nė fund tė dhjetorit 2010 Pacolli i dha njė intervistė skandaloze gazetės serbe “Politika”. Ende pa filluar negociatat, siē po thuhet, “teknike” ai paralajmėron kapitullimin preventiv tė Kosovės, kur thotė: “Veriu (i Kosovės, v.j.) do tė kishte autonomi ekonomike”. Nėse si palė negociatore Prishtina tregon qė tani se ma ēka pajtohet, atėherė pėr palėn tjetėr hapet rruga tė kėrkojė diēka tjetėr, pėr shembull autonomi politike. Kėtu ekziston edhe njė dallim me disa krerė tė PDK-sė, tė cilėt kanė premtuar se veriu s’do tė jetė ēėshtje e bisedimeve me Serbinė, kurse Pacolli mendon krejt diēka tjetėr. Deklarata tjetėr skandaloze e Pacollit ka tė bėjė me premtimin se do t’i kthejė “tė gjithė serbėt e pėrndjekur nė Kosovė”. Sė pari: Nuk janė tė gjithė tė pėrndjekur, njė pjesė e madhe e tyre janė vendosur nė Serbi nė mungesė tė perspektivės ekonomike nė Kosovė ose pasi kanė humbur privilegjet e fituara nga politika e terrorit. Sė dyti: Shifrat e serbėve tė Kosovės janė manipuluar shpesh nga Beogradi, prandaj pa njė regjistrim tė popullsisė s’mund tė flitet kuturu. Sė treti: Njė pjesė e madhe e serbėve tė Kosovės tashmė i kanė shitur pronat e tyre. Si do t’i kthejė kėta Pacolli? Edhe kjo intervistė pėr “Politikėn” e Beogradit tregon se ai ose ėshtė naiv ose qėllimkeq nė politikė. Ende pa u bėrė president ai tashmė i jep autonomi ekonomike veriut. E kur tė bėhet kryetar?
Nė vazhdim njė shembull tjetėr: Pak para zgjedhjeve tė vitit 2007 Pacolli i dha njė intervistė “Zėrit tė Amerikės” ku akuzoi bashkėsinė ndėrkombėtare pse i kishte zhvilluar negociatat pėr Kosovėn nė “Vjenė e Londėr”. Kėto negociata, sipas tij, ėshtė dashur tė zhvillohen “nė Beograd, Kragujevc, nė Prishtinė, Prizren”. Ai kishte kėrkuar qė bisedimet tė bėhen pa pėrkthyes, sepse “secili prej nesh e njeh gjuhėn, mentalitetin (serb, v.j.)”. I pari qė hiēgjė s’merr vesh nga serbishtja ėshtė Hashim Thaēi. Dhe shumė tė tjerė. Njė propozim tjetėr i Pacollit ėshtė po ashtu qesharak: Bisedimet me Serbinė, thoshte ai, duhet tė zhvillohen “diku nė mes, oficiale dhe jo oficiale”. Si tė kuptohet kjo pėrveē se si apel bashkėsisė ndėrkombėtare: ne mund tė merremi vesh vetė me serbėt, sepse dimė serbisht dhe takohemi me ta diku tinėz. Me kėtė ide Pacolli kishte ardhur edhe nė vitin 1998 nė Prishtinė, me mandat tė Kremlinit. Nė intervistėn pėr “Zėrin e Amerikės” Pacolli flet edhe pėr mundėsinė qė Kosova tė shpallė “njėanshėm” pavarėsinė. Ky ėshtė tamam vokabulari i diplomacisė serbe – “jednostrano proglašena nezavisnost Kosova”. E vėrteta ėshtė se Kosova e ka shpallur pavarėsinė nė koordinim me shtetet mė me ndikim nė Perėndim, jo njėanshėm. Sikur tė ishte njėanshėm, atėherė as shtatė shtete s’e kishin pranuar Kosovėn deri mė tani.

“E kam parė Titon cullak”

Para disa muajsh Pacolli i dha intervistė revistės kroate “Globus”. Citohej tė ketė thėnė se dėshiron tė jetė Tito i Kosovės. Sikur nė rastin e “Nedeljni Telegrafit” edhe kėsaj radhe ai u ngut ta demantojė kėtė, por jo nė “Globus”; e dėrgoi njė reagim te “Koha Ditore”; me gjasė nuk e kishte shkruar vetė. Sa i pėrket Titos deklaratat e Pacollit vėrtet janė zbavitėse. Nė njė shkrim tė botuar nė nėntor 2007 nė gazetėn gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” Pacolli e kishte lėnė gojėhapur gazetarin kur i kishte thėnė se nė vitet 70-tė kishte punuar shumė afėr Titos. Nė pyetjen se a e kishte parė ndonjėherė personalisht liderin jugosllav, Pacolli ishte pėrgjigjur: “Po, madje edhe cullak”. Dhe vazhdon: “Unė kam qenė adjutant i tij. I kam ndihmuar nė gardėrobė dhe ia kam bartur valixhet”. Sipas “Frankfurter Allgemeine Zeitung” Pacolli nuk ėshtė orator i mirė, se pėr herė tė parė nė historinė e Kosovės e ka thyer njė tabu, duke bėrė aleancė me dinjitarė myslimanė. Kjo po shihet edhe tani, kur mashtrues me maskė tė fesė islame dalin dhe thonė: “Ėshtė sevap tė votosh pėr Pacollin dhe haram pėr Albin Kurtin”. Gazeta gjermane ka zbuluar po ashtu se shumė projekte me tė cilat krenohet Pacolli nuk ekzistojnė fare, se nė Zvicėr firma e tij pothuaj nuk ėshtė e njohur, se informata se gjoja ka realizuar me sukses disa projekte pėr ndėrtimin e ambasadave nė Berlin ėshtė e rrejshme. Lidhur me misionin e tij si ndėrmjetėsues pėr interesa tė Moskės dhe Beogradit nė vitin 1998 Pacolli mė vonė ishte arsyetuar se e kishte takuar Milosheviqin vetėm pėr t’ia blerė atij Kosovėn pėr “dy miliardė dollarė”. Nė mars tė vitit 2006 nė njė intervistė pėr gazetėn “Zėri” Pacolli kishte thėnė se Rusia nuk do ta pengojė rrugėn e Kosovės drejt pavarėsisė. Realiteti rezultoi krejt ndryshe. Para tė ashtuquajturave zgjedhje tė 12 dhjetorit ish-valixhebartėsi i Titos tha se Kosova nė shtator tė vitit tė ardhshėm (2011) do tė jetė pjesė e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara. Dhe premtoi se do ta bashkojė Kosovėn me Shqipėrinė brenda “10-15 vjetėve”. Gjuha ėshtė prej tuli dhe shkon ngado. Thonė se nė fushata elektorale bėhen premtime tė mėdha. Por, edhe politikanėt mė tė paskrupullt nuk do tė duhej t’i lejonin vetes tė plasonin tė pavėrteta kaq tė mėdha.
Ēfarė presidenti i duhet Kosovės? Si shtet Kosovės s’i ka mbetur tė krahasohet me dikė tjetėr pėrveēse me vende sikur Shqipėria. Por, sa u pėrket presidentėve madje edhe nė Tiranė punėt qėndrojnė mė mirė. Tre presidentėt e fundit – Rexhep Mejdani, Alfred Mojsiu dhe Bamir Topi – kanė pėrfaqėsuar, pėrkundėr disa tė metave, unitetin e popullit. Edhe nė vende me demokraci stabile si Gjermania pėrherė ekzistojnė pėrpjekje qė nė postin e presidentit tė zgjidhen figura qė qėndrojnė mbi pėrditshmėrinė politike. Nė vitin 2004 dhe 2009 kandidate e Partisė Socialdemokrate pėr postin e presidentes ka qenė Gesine Schwan, njė profesoreshė e respektuar e shkencave politike. Kandidati fitues ishte Horst Köhler, njė ekonomist i njohur dhe ish-drejtor i Fondit Monetar Ndėrkombėtar. A nuk do ishte e udhės qė nė kėtė situatė tė rėndė politike Kosova tė kishte njė president nga bota akademike, universitare, njė personalitet qė ka qėndruar larg moēalit politik dhe qė reflekton dinjitet mendor dhe moral? Jehona e zgjedhjes sė Behgjet Pacollit nė mediat ndėrkombėtare do tė jetė kjo: “Kuvendi i Kosovės zgjodhi president tė vendit njė biznesmen, i cili dyshohet tė ketė korruptuar klanin e Jelcinit gjatė viteve 90-tė”. Mandati i presidentit zgjat 5 vjet. Ėshtė njė periudhė vendimtare pėr Kosovėn. Gjatė kėtyre viteve do tė dihet a bėhet Kosova shtet funksional apo dovlet i dėshtuar. Kushtetuta e Kosovės parasheh shkarkimin e presidentit vetėm nė rast se ai shkel rėndė Kushtetutėn, nėse dėnohet pėr krim tė rėndė dhe nėse s’mund tė ushtrojė funksionin pėr shkak tė sėmundjes. Lehtė ėshtė tė zgjidhet njė kandidat i padenjė pėr kėtė post, por vėshtirė tė hiqet pastaj. Por, me kėto ēėshtje nuk merret gati askush nė PDK, me rėndėsi tani ėshtė qė tė ndahet kulaēi i pushtetit, tė vazhdojė manipulimi i tenderėve dhe firmat e njėjta, tė lidhura me ministra, tė ndėrtojnė objekte shtetėrore, pastaj fitimi tė ndahet pėrpjesėtimisht. Me kėtė mendėsi vazhdojmė tė jetojmė si nė vaktin e Salep Sulltanit.

[email protected]

Guri i madh
16-02-11, 20:23
o fuzballer as fatmir sejdue sen nuk pat bae ,po pat bae LDKen e shkatrroj ,e ma ne fund i erdhi puna mas keq se tradhtart kshtu perfundojn


si profesor i drejtsis e shkeli kushtetuten per hater te hashim thaqit per me mbajt peng LDKen per me i sherbye HASHIMIT


edhe fatmir sejdiu ne 1981 kishte diferncue boll shum shqiptar


e tash te provojna behgjetin nuk besoj se esht i mbushur me mekate si FATMIR SEJDIU


tradhtari esht tradhtar kur te tradhton partin idealin e vet krijuar aj e tradhton edhe kombin


po edhe na kan tradhtue e pranun 6 pikshin bashk me kta udbashat e PDKes

Makresh
17-02-11, 08:30
S'ia vlen mu qarrt si qen mas pacollit.
Kemi pas lloj-lloj presidentash e lloj-lloj kryeministrash !

Hajde ky e paska pa Titon cipridon cullak :biggrin:
Po Rambushi kishte klub t'natės (kabaret) ne zvicerr !

Thuhet qe thaēi s'ka qit pushk n'uēk, dhe shembulli i tij eshte i ngjashem me ate te fidel kastros, i vie shanca dhe e shfrytezon kete oportunitet ne kohen dhe vendin e duhun ! Cka mi bo thive,. kan qellue ma nafakli se na ! :tongue:

LOJETARI
17-02-11, 10:15
S'ia vlen mu qarrt si qen mas pacollit.
Kemi pas lloj-lloj presidentash e lloj-lloj kryeministrash !

Hajde ky e paska pa Titon cipridon cullak :biggrin:
Po Rambushi kishte klub t'natės (kabaret) ne zvicerr !

Thuhet qe thaēi s'ka qit pushk n'uēk, dhe shembulli i tij eshte i ngjashem me ate te fidel kastros, i vie shanca dhe e shfrytezon kete oportunitet ne kohen dhe vendin e duhun ! Cka mi bo thive,. kan qellue ma nafakli se na ! :tongue:

Unė ende po dua tė besoj qė tė paktėn dy apo tre deputetė nga radhėt e PDK-sė nuk do ta votojnė .......

BE LK
17-02-11, 10:44
Unė ende po dua tė besoj qė tė paktėn dy apo tre deputetė nga radhėt e PDK-sė nuk do ta votojnė .......
Beso... beso..... !

lazdrani
17-02-11, 10:46
Pacolli per Presdent...Plotesisht me merite. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

LOJETARI
17-02-11, 10:57
Nė kohėn kur Kosova ėshtė gati total e izoluar ,Pacolli kryetar pėr pesė vitet e ardhme dhe Thaqi kryeministėr, ėshtė tmerri mė i madh qė mund tė na ndodhė ....

BE LK
17-02-11, 11:07
Pacolli per Presdent...Plotesisht me merite. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif
Per press-dent e meriton por jo per gje tjeter !

Ajo cka duhet t'i shqetesoj shqipetaret e kosoves eshte qe nje njeri super i pasur vihet ne drejtim te keti jshteti, kjo tregon se vleresohet pasuria dhe pontenciali ekonomik i nje drejtuesi ne kosove se sa potenciali mendor dhe intelektual i nje drejtuesi !
Skam asgje kundra Pacollit, per mua le te behet dhe mbret i shqipetareve !!!

sherri
17-02-11, 11:11
Ata qė mendojnė se paraja i bėnė tė gjitha, pa dyshim janė gati tė bėjnė ēdo gjė pėr para

E. Pjer Boshen

Makresh
17-02-11, 11:19
Unė ende po dua tė besoj qė tė paktėn dy apo tre deputetė nga radhėt e PDK-sė nuk do ta votojnė .......

Dmth, ti beson qe deputetet nga radhat e PDK-ės, jan te pavarur ne vendimet qe i marrin ? T'them drejten, un i shoh me mir si marioneta te krye-"Bossit". Duhesh me dit se sa ja kem tuten ne patronave :tongue:

elvio
17-02-11, 12:42
Ky Pacolli do beje rikonstruksion te Kremlinit,edhe shpreh simpati per serbet.


Vaj medet

murrizi
17-02-11, 15:40
Nė kohėn kur Kosova ėshtė gati total e izoluar ,Pacolli kryetar pėr pesė vitet e ardhme dhe Thaqi kryeministėr, ėshtė tmerri mė i madh qė mund tė na ndodhė ....

Allerdings,

Kosova me Pacollin dhe Thaqin do tė bėhet edhe mė e fort si Shtet multietnik, Por kombėtarisht me kėtė mandat, neve edhe do ti themi lamtumirė pėrgjithmonė flamurit kuq e zi .

panta_rhei
17-02-11, 15:56
Edhe magjupt e arabise jane vetdijesu me ne fund per demokracine dhe lirine... per civilizim e dinjitet... edhe po vdesin rrugeve ne demonstrata kunder jaranave e qiftave e miqve te pacollit.
Kurse na... tek po e zgjedhim president nje mik te kremlinit, gadaffit, mubarakut, berluskonit e shefqet krasniqit...

Nuk e keni bre idenė sa dhimbje, sa marre e sa turp eshte kah me vjen koheve te fundit qe jam shqiptar.

Pash familjen qe m'thoni nuk je shqiptar, po je shka ose grek ose magjup ose krejt pernihere.

4peace
18-02-11, 10:28
***

Une thash atje poshte (tu politika),
"I pari (Hashimi) e shet, kurse i dyti (Pacovi) e blene (belne tendera ma lire se badihava). Tandem "i shkelqyeshem".
Problem eshte se shume pak ka mbetur per t'u shite e per t'u ble, keshtuqe ketyre dyve nuk iu mbetet gje tjeter pos qe ta ruajne pasurine e arritur me (vjedhje e menyra tjera...).
Disa PDK-ista e ca te tjere qe nuk kane haber se cfare po ndodhe, fajin po ua lene partive tjera, kryesisht LDK-se, AAK-se dhe LVV-se. Sepse, gjoja, po mos ta kishin "sabotuar" keto parti Thacin, atehere Thacit nuk do t'i mbetej (gjoja) e vetmja zgjidhje per te bere koalicion (lexo: biznes) me Pacovin.

Per fat te keq, fajin, si per fitoren (ne zgjedhje) ashtu edhe koalicionin per formim te qeverise dhe kandidimit apo (per)zgjedhjes se Pacovit per kryetar...
...e kane "muslimanet" (Ferid Agani) dhe "komunistat" (Agim Ceku). Po te mos kishin qene votat e fituara nga keta te dyte, AKR-ja do te perfundonte ashti sic kishte perfunduar ORA (me heret) dhe LDD-ja (tash).

Pacovit, sa i perket biznesit, duhet t'ia shtrijme doren te gjithe. Kurse, nga politika nuk merr ere.
Keta te pasurit e kane nje te mete shume te madhe. Ne cdo situate duan te japin sa me pak e nga ajo (sa me pak) te nxjerrin sa me shume. Shkurt, jane njerez doreshtrenguar, apo janeta, sic themi ne.
Ky, pra, ne vent qe te bleje vota (me gjithe at buxhet qe e posedon, buxhet me i madh se i Kosoves) deshti ta bleje simpatine.
Duke paguar gazetare, gazeta te veta (private)...
...deshi te bleje simpatine, sidomos te muslimaneve, duke shkuar ne xhami, duke dhene (gjoja) para per ceshtje humanitare, e madje edhe duke "evakuuar" njerez nga zonat e krizes neper bote (sic ishte para ca ditesh edhe nje teme e hapur ketu per, gjoja, organizimin e e evakuimit te kosovareve nga Egjipti [ec e mos qesh pastaj].
Numri me i madh i simpatizanteve dhe zgjedhesve te Pacovit eshte klasa e lipiskave, te cilet, "simpati" te vetme te Pacovi shohin ndonje perfitim material - asgje tjeter.
Shume shpesh kam hasur te lexoj "Pacovi nuk e vjedh Kosoven, sepse ai posedom mjaft". Ketyre mundem vetem t'ua permendi ca biznese (blerja e tenderave) me Thacin, nga te cilat e nxjerr shumefishin...(le t'i gjejne tenderat e blere nga Pacovi dhe le ta shohin vat per cfare eshte fjale).


***

legjionari
18-02-11, 14:50
Shum jam i pajtimit se Pacolli nuk e meriton me kan president, bili bile nuk e kisha lan me hy ne politike hiq, por ajo qe po me intereson eshte se me sa po lexoj nga shkrimet e me siperme nuk po shof asnje arsyetim nga askush pse Pacolli nuk duhet te jet president. bile bile po ti degjosh mediat Ruse ato dhan shum argumente (te tyre) kunder Pacolli. e Ne qe jemi msu vetem me kundershtu nuk e dijm as kur duhet te kundershtojm as pse as si!

ndersa sa ju perket kalkulimeve tjera mendoj se kryesia e PDK-se i kuptu fort mire e bile kogja heret maniverzimet e partive tjera politike. Mos mendoni se me deshir eshte eshte formu koalicioni PDK-AKR, dhe shum me pak ka faj PDK per ket koalicion se AAK qe nuk ka nuk e ka pranu oferten.

mitrovicali
18-02-11, 15:25
Ai deputet qė voton Pacollin pėr president tė Kosovės duhet ta ket tė qartė se bėn tradhėti me tė madhe se sa ata deputetė qė votuan ne 1989 shembjen e autonomisė sė Kosovės .

ty shoki

nuk ja vlen me ta komentu postimin tend po pom shtyn prap se prap,se po dukesh qe je tu ec vetem me trunin e madh se i vogli te paska rae ne gjum apo nuk e kie ne funkcion fare,

ti je msue me udhheq magarin apo magari met udhheq ty

neve se kem at fat me i qit ne krejt qeverin Behxhet pacolla,po qesin njerz fukara e i pasunojna e edhe gishtin e mesem ne byth popullit

Oqeani
18-02-11, 16:21
Shum jam i pajtimit se Pacolli nuk e meriton me kan president, bili bile nuk e kisha lan me hy ne politike hiq, por ajo qe po me intereson eshte se me sa po lexoj nga shkrimet e me siperme nuk po shof asnje arsyetim nga askush pse Pacolli nuk duhet te jet president. bile bile po ti degjosh mediat Ruse ato dhan shum argumente (te tyre) kunder Pacolli. e Ne qe jemi msu vetem me kundershtu nuk e dijm as kur duhet te kundershtojm as pse as si!

ndersa sa ju perket kalkulimeve tjera mendoj se kryesia e PDK-se i kuptu fort mire e bile kogja heret maniverzimet e partive tjera politike. Mos mendoni se me deshir eshte eshte formu koalicioni PDK-AKR, dhe shum me pak ka faj PDK per ket koalicion se AAK qe nuk ka nuk e ka pranu oferten.Nuk dime pse nuk duhet te jep kryetar !

Po dihet si jo !

Kosova posedon nje inteligjence e cila eshte nen hijen e "politikajve" !
Kjo iteligjence eshte po ne ate gjendje siē ishte ajo serbe ne kohen e Millosheviqit!

Gentiani
18-02-11, 23:12
nc,nc,nc bash valla ti Player e kane marue kete newbornen e juve hamamgjik publik, gjiriz politik edhe ēfare ti thuash !

e_martumja
18-02-11, 23:44
Ja erdhe mundsi Pacollit mi punsu ato mijera njerz. Kam bindje qe ka me pas ngritje ne ato ministri qe do ta udheheq AKR. Edhe kam bindje qe ministresh e ekonomis Mimoza Kusari. Aq te fort qe e kan Opoziten patjeter qe duhen me punu hahahhaha

Oqeani
19-02-11, 01:20
Ja erdhe mundsi Pacollit mi punsu ato mijera njerz. Kam bindje qe ka me pas ngritje ne ato ministri qe do ta udheheq AKR. Edhe kam bindje qe ministresh e ekonomis Mimoza Kusari. Aq te fort qe e kan Opoziten patjeter qe duhen me punu hahahhaha


Eh bre - a nuk po thua se ka me i punesue ne bujqesia - me e punue duhan - ka thene PACA - se i duhet ruseve duhan se po desin per narkotike !!!!

Tash i porosite traktorat prej Kazakistani !!!! Nja 10.000 copa !!!!!

LOJETARI
19-02-11, 20:02
Unė po ēuditem me kėtė popull ,pse nuk po del me demostrue kundėr votimit tė tij para se tė bėhet vonė .Mė mirė tė shtyhet formimi i qeverisė edhe 3 muaj se sa ta kemi njė kryeministėr qė ja ka qitė faqen e zezė Kosovės e njė president i cili ėshtė personi mė i papėrshtatshėm pėr kėtė post .
Mė mirė t'ja u kishin dhėnė minoriteteve kėtė post se sa Bexhet Pacollit me dy pėrqind vota tė popullit ,kjo ėshtė pėr me tė lanė mend , kjo ėshtė me plasė prej inati .....

Guri i madh
19-02-11, 20:51
Unė po ēuditem me kėtė popull ,pse nuk po del me demostrue kundėr votimit tė tij para se tė bėhet vonė .Mė mirė tė shtyhet formimi i qeverisė edhe 3 muaj se sa ta kemi njė kryeministėr qė ja ka qitė faqen e zezė Kosovės e njė president i cili ėshtė personi mė i papėrshtatshėm pėr kėtė post .
Mė mirė t'ja u kishin dhėnė minoriteteve kėtė post se sa Bexhet Pacollit me dy pėrqind vota tė popullit ,kjo ėshtė pėr me tė lanė mend , kjo ėshtė me plasė prej inati .....

pse pse


se e kan perkrahjen e DIC MARTIT ne te njejten mnyr serrbia e pat ngrit ne krye te UQKes me emrin zmija


kto jan pazare te sherbimeve sekrete serrbe e evropjane

ne njeren an i kritikojn ne anen tjter ju bajn presion per formimin e qeveris per biseda me serrbin

pa dal populli me i mbush rrugt e qyteteve me bllokue prishten kta nderkombtart e EULEXI qishtu e zgjasin me kso spektaklesh e akuzash

valiii
19-02-11, 22:27
Boll qude pom vjen llapjoni me shajte Bexhetin :P...
Po ngutesh Lojtar. Para do ditve ne nje konference (te mbyllur) per media te mbajtur (diku) ne gollap, Pacolli deklaroje se Podujeven do ta beje metropol dhe pritet qe mbrenda dy mandateve, kryeqyteti te zhvendoset atje.

LOJETARI
19-02-11, 22:54
Boll qude pom vjen llapjoni me shajte Bexhetin :P...
Po ngutesh Lojtar. Para do ditve ne nje konference (te mbyllur) per media te mbajtur (diku) ne gollap, Pacolli deklaroje se Podujeven do ta beje metropol dhe pritet qe mbrenda dy mandateve, kryeqyteti te zhvendoset atje.

Jo Vali mos tė vjen ēudi .Podjeva bėhet edhe pa Bexhetin metropole , por Kosovės ju kajt ma shumė se nana [veq majka po i jet ] prej tė hėnės e anej . Unė hala spo du me besue .......

vjeshta
20-02-11, 00:31
Jo Vali mos tė vjen ēudi .Podjeva bėhet edhe pa Bexhetin metropole , por Kosovės ju kajt ma shumė se nana [veq majka po i jet ] prej tė hėnės e anej . Unė hala spo du me besue .......

E me Hashimin qka iu ka kajt, se une deri me sot kam mendu qe nana ?:redface:

LOJETARI
20-02-11, 00:38
Jo Vali mos tė vjen ēudi .Podjeva bėhet edhe pa Bexhetin metropole , por Kosovės ju kajt ma shumė se nana [veq majka po i jet ] prej tė hėnės e anej . Unė hala spo du me besue .......

Hashimi ,vjeshtė, ja ka zhvesh pjesės shqiptare tė Kosovės ēdo element kombėtar qė e ka e pasė ,e ka lėnė cullak ,Pacolli ka me ja veshė ato tė kojshive .......

valiii
20-02-11, 00:39
E me Hashimin qka iu ka kajt, se une deri me sot kam mendu qe nana ?:redface:

Me shimin jo qe nau ka kajt po nau ka beeep beeep (qysh pi thojne asja bre, po! Koeficientit te intelegjences :P) nonaaaaaa...
O Lojtar Bexheti u bo kretar me ose pa pelqimin tem e tondin, kshtu qe na ka mbete me nejte ni qoshe e me kqyre seri se ēka o ka bohet.
Ky shtet i ka la durte kahere edhe popullit te saj njemend ju kajt nona, qe vazhdon me kete ritem drro se do te plasin protestat edhe me zi se ne Egjipt e Liban. Deri kur keshtu nuk e di, shpresoje se do te behet mire per nje te ardhme te aferte :))

vjeshta
20-02-11, 00:40
Hashimi ,vjeshtė, ja ka zhvesh pjesės shqiptare tė Kosovės ēdo element kombėtar qė e ka e pasė ,e ka lėnė cullak ,Pacolli ka me ja veshė ato tė kojshive .......

Tash vjen tjetra pyetje ,a ma mire me e pa nanen cullak apo me tesha te kojshive ?:biggrin:

vjeshta
20-02-11, 00:45
Me shimin jo qe nau ka kajt po nau ka beeep beeep (qysh pi thojne asja bre, po! Koeficientit te intelegjences :P) nonaaaaaa...
O Lojtar Bexheti u bo kretar me ose pa pelqimin tem e tondin, kshtu qe na ka mbete me nejte ni qoshe e me kqyre seri se ēka o ka bohet.
Ky shtet i ka la durte kahere edhe popullit te saj njemend ju kajt nona, qe vazhdon me kete ritem drro se do te plasin protestat edhe me zi se ne Egjipt e Liban. Deri kur keshtu nuk e di, shpresoje se do te behet mire per nje te ardhme te aferte :))

Seriozisht po flas tash .Une Behxhetin se kam 1km large ,dhe me ate se qka ndihet dhe sa iu ka ndihmu shqiptarve ne rrethinen ku jetoj ,une bash kam besim ne ta ,edhe per te miren e popullit jo te moszhgenjimit tim kisha pas deshir qe te jete ashtu .

valiii
20-02-11, 00:48
Tash vjen tjetra pyetje ,a ma mire me e pa nanen cullak apo me tesha te kojshive ?:biggrin:

Nuk eshte bash krejt 'cipridon', eshte ka mbahet me mercedeska t euleksit dhe me bojelek me 6 ylla(demek para L-it i ka 6 X-a- XXXXXXL)

P.S| edhe kjo metafore bre se gjithcka pom shtini me fol :P

LOJETARI
20-02-11, 00:49
Tash vjen tjetra pyetje ,a ma mire me e pa nanen cullak apo me tesha te kojshive ?:biggrin:


Paj tybe be Vjeshtė ,le tė zgjedhė vet populli qysh e don MAMĖN .....veq me leju Hashimin e Bexhetin me na e ēmontue nanėn qishtu s kisha besue qė vjen kjo ditė ......

vjeshta
20-02-11, 00:52
Paj tybe be Vjeshtė ,le tė zgjedhė vet populli qysh e don MAMĖN .....veq me leju Hashimin e Bexhetin me na e ēmontue nanėn qishtu s kisha besue qė vjen kjo ditė ......


Po pra ,nena i ka djemt (popullin) ,ta shohim se si po e lejojne djemte .

vjeshta
20-02-11, 00:55
Nuk eshte bash krejt 'cipridon', eshte ka mbahet me mercedeska t euleksit dhe me bojelek me 6 ylla(demek para L-it i ka 6 X-a- XXXXXXL)

P.S| edhe kjo metafore bre se gjithcka pom shtini me fol :P

Valli ,te ka ardhe gjumi po m'doket ?:P

valiii
20-02-11, 01:08
Valli ,te ka ardhe gjumi po m'doket ?:P

Qeshtu shkruj une pergjumshem kanihere :)) e i bi ma shkurt.
Po ti me Lojtarin ja niset t part jo e kane zhveshe jo e e veshen jo te zidi e jo mas zidit, e une e pershkruva me ate 'koeficientin e intelegjences', demek me kaēkun tem se tu kosova po mahet ne mercedeska te euleksit (demekl po i hyp kush po mundet), sepse veq ne shtetin tone bane vaki me na ardhe ministrat e jashtem e me na u perzi ne pune te mbrendshme, kurse metafora e bojelekut apo megabrusit gjigand me 6 ylla tregon se (populli oshte lope, edhe) nana jone ka shume tomel qata e kane zhveshe ata qe nuk e konsiderojne nane e po e mjelin sa po munden.

vjeshta
20-02-11, 01:28
Qeshtu shkruj une pergjumshem kanihere :)) e i bi ma shkurt.
Po ti me Lojtarin ja niset t part jo e kane zhveshe jo e e veshen jo te zidi e jo mas zidit, e une e pershkruva me ate 'koeficientin e intelegjences', demek me kaēkun tem se tu kosova po mahet ne mercedeska te euleksit (demekl po i hyp kush po mundet), sepse veq ne shtetin tone bane vaki me na ardhe ministrat e jashtem e me na u perzi ne pune te mbrendshme, kurse metafora e bojelekut apo megabrusit gjigand me 6 ylla tregon se (populli oshte lope, edhe) nana jone ka shume tomel qata e kane zhveshe ata qe nuk e konsiderojne nane e po e mjelin sa po munden.

Dmth ,kur qenke pergjumeshem qenke i sinqert ?:D

Une mendoj ndryshe ,populli eshte i uritur dhe me bark te uritur as koka s'punon ,une mendoj qe populli eshte i sinqert dhe ashtu mendon se edhe qeveria eshte ,une mendoj se populli eshte i mashtru ashtu siq mendon qe edhe qeveria eshte mashtru ...une mendoj se ne perbejme pupullin (duke fut edhe qeverine ketu ) dhe jemi te gjithe ashtu siq the ti !

LOJETARI
20-02-11, 12:14
Pacolli dyshohet se ėshtė Kali i Trojės i Rusisė
Publikuar: Sot, mė 20 shkurt 2011Zurich, 20 shkurt - Gazeta zvicerane «NZZ am Sonntag», qė ėshtė edicioni i sė dielės i gazetės sė famshme «Neue Zürcher Zeitung» shkruan se Behgjet Pacolli nuk ėshtė president i ėndrrave pėr shtetin e ri tė Kosovės. Nė numrin e sė dielės kjo gazetė shkruan: «Ndėrkohė 60-vjeēar, i martuar me njė ruse, Pacolli, i cili ka fituar shumė para nė Rusi dhe nė fillim tė luftės sė Kosovės madje u takua pėr negociata me kryetarin serb Milosheviq, me qėllim qė t’i pėrjashtojė fuqitė perėndimore (nga ndėrmjetėsimi dhe ndėrhyrja nė Kosovė , v.j.), nuk ėshtė president i ėndrrave tė shtetit tė ri. Ai dyshohet se pėr shkak tė lidhjeve tė tij tė mira me Moskėn ėshtė Kali i Trojės i Rusisė, kundėrshtares sė pavarėsisė sė Kosovės».

«NZZ am Sonntag» njofton se nė shkurt 2008 Pacolli nė njė gazetė kroate u citua me deklaratėn se Serbia na qenkėsh nėnė e Kosovės. «Kėtė mendim mbase nuk e ndajnė tė gjithė nė Kosovė. Vėzhgues nė vend dhe nė botėn e jashtme janė tė shqetėsuar: Njė figurė kaq shumėngjyrėshe dhe e diskutueshme gjithsesi nuk do nė ndihmojė nė pėrmirėsimin e imazhit tė shtetit tė ri», thotė deputetit i parlamentit tė Zvicrės Andreas Gross, i cili ėshtė njohės i zhvillimeve nė Kosovė. Gross ėshtė po ashtu anėtar i Kėshillit tė Evropės.

Deri mė 2008 nėn hetime

Pasi pėrshkruan karrierėn e Pacollit gazeta zvicerane nėnvizon se nė kantonin e Tiēinos, ku gjendet selia e firmės sė tij Mabetex, ai pėrmes njė fondacioni bamirės ka organizuar pushime dhe programe ndihmėse pėr fėmijėt nga Lindja. Mė tutje gazeta shton: „Ai (Pacolli, v.j.) mban lidhje tė mira me kryeministrin Hashim Thaēi, i cili ia ka dhėnė njė tender disa milionėsh. Pacolli dhe Thaēi e kanė njė armike tė pėrbashkėt: Carla Del Ponte. Ajo dyshon se Thaēi prej vitesh ėshtė i involvuar nė tregti me organe nė kuadėr tė krimit tė organizuar – njė akuzė qė sė fundi u ngrit edhe nga Dick Marty. (…) Del Ponte e ka ndjekur Pacollin pėr shkak tė dyshimit pėr korrupsion dhe spastrim parash“. Gazeta shkruan se Pacolli deri nė vitin 2008 ka qenė nėn hetime nė Zvicėr pėr shkak tė shpėlarjes sė parave.

LOJETARI
20-02-11, 12:33
Kali i Trojės dhe Pela e Brojės turpi i Kosovės ..........

luckyman
20-02-11, 13:28
Nėse Shqiprija (Kosova) njė ditė do vdesė, mund ti shkruhet njė epitaf i tillė tek varri: "Lindi nga Zoti (idealizmi), shpetoi nga rastėsia dhe vdiq nga politikanet". (F. Konica)

Nese vdesė B. Pacolli, "Sahraniēemoga sa Siptarima, da ne bude Kontrarevolucija"!

sherri
20-02-11, 14:16
Kali i Trojės dhe Pela e Brojės turpi i Kosovės ..........
hahaaahahhahaa Une si fukara :( ket mbishkrim qe duhet te vihet ne hyrjet e cdo qyteti..nuk e kisha publiku kot ( pa nje shperblim) po de ai na e vizatoj nje hart me do ylla i mur 10,mi €vra a sa?

Kercovari
20-02-11, 15:15
Nėse Shqiprija (Kosova) njė ditė do vdesė, mund ti shkruhet njė epitaf i tillė tek varri: "Lindi nga Zoti (idealizmi), shpetoi nga rastėsia dhe vdiq nga politikanet". (F. Konica)

Nese vdesė B. Pacolli, "Sahraniēemoga sa Siptarima, da ne bude Kontrarevolucija"!
Ma daj..bitce seksualna revolucija,albanci jebat ce srbijanke u supak..hahaha

Llapjani_HH
20-02-11, 18:51
Kali i Trojės dhe Pela e Brojės turpi i Kosovės ..........

http://www.zerishqiptar.com/file/pic/photo/2010/04/blero123-vula-e-presindentit-kosoves_150.jpg

http://www.google.de/imgres?imgurl=http://www.ldd-bos.de/600px-Vula.jpg&imgrefurl=http://www.ldd-bos.de/page2.html&usg=__Kow-ypRaoPEM2zpa7q0088fvXLc=&h=480&w=480&sz=43&hl=de&start=76&zoom=1&itbs=1&tbnid=KlXokOdSDxQrgM:&tbnh=129&tbnw=129&prev=/images%3Fq%3Dvula%2Be%2Baprovimit%26start%3D60%26h l%3Dde%26sa%3DN%26gbv%3D2%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch :1&ei=aFJhTaOqEcLysgbY3IC6CA

Naki
20-02-11, 21:25
Demaēi, kundėrkandidati i Pacollit


20-02-2011 20:56 CET
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės do ta kenė njė test tė vėshtirė tė hėnėn, kur pritet tė mbahet seanca e parė e legjislaturės sė re e ku, sipas paralajmėrimeve, do tė votohet edhe pėr presidentin e ri nė vend.
Para vetes do tė kenė dy kandidatė pėr president: Behgjet Pacollin dhe Adem Demaēin.
Pėr Pacollin ka vendosur marrėveshja e koalicionit, kurse pėr Demaēin kanė vendosur partitė opozitare.
Nga burime tė besueshme tė portalit “Qendra”, mėsohet se Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Lėvizja “Vetėvendosje” dhe parti tjera qė nuk janė pėrfshirė nė koalicion me PDK-nė, kanė vendosur qė tė propozojnė pėr postin e presidentit tė Kosovės, veprimtarin e dalluar, Adem Demaēin.
Marrėveshja mėsohet se ėshtė arritur tė dielėn nė mes tė AAK-sė, “Vetėvendosjes”, kurse thuhet se pėrkrahje pėr Demaēin do tė ketė edhe nga Lidhja Demokratike e Kosovės.
Nė njė pozitė tė pavolitshme nė kėtė rast do tė gjenden deputetėt e PDK-sė. Mė parė ėshtė paralajmėruar nė media se njė numėr i deputetėve tė PDK-sė nuk do tė votojnė pėr Pacollin president, e qė me kandidimin e Demaēit mund tė votojnė pėr Adem Demaēin.
Adem Demaēi, veprimtar i njohur i ēėshtjes shqiptare, ishte burgosur shumė herė nga regjimi serb. Ka mbajtur rreth 30 vjet burg, njihet si mendela e Evropės. Pasi u lirua nga burgu ai menjėherė vazhdoi aktivitetin e tij politik.
Adem Demaēi udhėhoqi Kėshillin pėr Mbrojtjen e Drejtave dhe tė Lirive tė Njeriut (KMDLNJ) nga 1990 deri 1995. Nė vitin 1991 u nderua nga Parlamenti Evropian me Ēmimin Saharov. Gjatė periudhės 1998/1999, kur mbaheshin takimet nė Rambouillet pėr tė ardhmen e Kosovės, ai ishte zėdhėnės politik i UĒK-sė. Ishte (2005-2007) kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės

emine
20-02-11, 21:57
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/182861_1800075317624_1112018857_2152436_4357193_n. jpg

arberia
21-02-11, 13:33
te me falin miqte e mi kosovare,te forumit,por une nuk kam ndonje ndjesi te mkire per kete Pacollin,njeri qe e ka bere Perendia me shenje(eshte kuq),por edhe per vete faktin qe ka lidhje me Rusine(armiku i Kosoves),mua nuk me pelqen per President.

Oqeani
21-02-11, 14:50
Z. Demaēi po ia turbullon !

Neferta
21-02-11, 15:50
per hajr na koft genex i beligradit vllau i milloshit me mabetexsin e pacollit pra jarani i jelcinit borisavi dhe financuesi i tij bigjeti me 15000000 dollare. doreshlire ishte kene ky bugjeti more.

Guri i madh
21-02-11, 17:17
per hajr na koft genex i beligradit vllau i milloshit me mabetexsin e pacollit pra jarani i jelcinit borisavi dhe financuesi i tij bigjeti me 15000000 dollare. doreshlire ishte kene ky bugjeti more.


ku i morre ti gjith kto pare qe ja qite BUGJET BACOLLIT aj i ka lajmrue dikund kah 400 meluna ajroku pse vlla nuk folni per familjar te qeveritaerve qe 50 shkie dalin prej gani thaqit e sa te tjer qe jan ngrit ne politik e ne FSK

ky BUXHET PACOLLI e ka nji balosh po ata tjert i kan kah 30 balosha e kush nuk flet

do me than miza u shkue te muti me bashkjetue

Shqiptare_ne_Turqi
21-02-11, 20:08
[QUOTE=Naki;2025432]Demaēi, kundėrkandidati i Pacollit


20-02-2011 20:56 CET
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės do ta kenė njė test tė vėshtirė tė hėnėn, kur pritet tė mbahet seanca e parė e legjislaturės sė re e ku, sipas paralajmėrimeve, do tė votohet edhe pėr presidentin e ri nė vend.
Para vetes do tė kenė dy kandidatė pėr president: Behgjet Pacollin dhe Adem Demaēin.
Pėr Pacollin ka vendosur marrėveshja e koalicionit, kurse pėr Demaēin kanė vendosur partitė opozitare.
Nga burime tė besueshme tė portalit “Qendra”, mėsohet se Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Lėvizja “Vetėvendosje” dhe parti tjera qė nuk janė pėrfshirė nė koalicion me PDK-nė, kanė vendosur qė tė propozojnė pėr postin e presidentit tė Kosovės, veprimtarin e dalluar, Adem Demaēin.
Marrėveshja mėsohet se ėshtė arritur tė dielėn nė mes tė AAK-sė, “Vetėvendosjes”, kurse thuhet se pėrkrahje pėr Demaēin do tė ketė edhe nga Lidhja Demokratike e Kosovės.
Nė njė pozitė tė pavolitshme nė kėtė rast do tė gjenden deputetėt e PDK-sė. Mė parė ėshtė paralajmėruar nė media se njė numėr i deputetėve tė PDK-sė nuk do tė votojnė pėr Pacollin president, e qė me kandidimin e Demaēit mund tė votojnė pėr Adem Demaēin.
Adem Demaēi, veprimtar i njohur i ēėshtjes shqiptare, ishte burgosur shumė herė nga regjimi serb. Ka mbajtur rreth 30 vjet burg, njihet si mendela e Evropės. Pasi u lirua nga burgu ai menjėherė vazhdoi aktivitetin e tij politik.
Adem Demaēi udhėhoqi Kėshillin pėr Mbrojtjen e Drejtave dhe tė Lirive tė Njeriut (KMDLNJ) nga 1990 deri 1995. Nė vitin 1991 u nderua nga Parlamenti Evropian me Ēmimin Saharov. Gjatė periudhės 1998/1999, kur mbaheshin takimet nė Rambouillet pėr tė ardhmen e Kosovės, ai ishte zėdhėnės politik i UĒK-sė. Ishte (2005-2007) kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės
Sikur, te ishen marrur vendime te "drejta",ide e qellueme !!

Shqiptare_ne_Turqi
21-02-11, 20:10
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/182861_1800075317624_1112018857_2152436_4357193_n. jpg

Uuu,fatbardha tii !! :biggrin:

Peja-Boy
21-02-11, 21:42
Pse kur u kon Kosova ma mire ??? Mundemi me fol per te Kaluaren qe jemi deshmitar e per te ardhmen nuk e njohim akoma Pacollin si Politikan ...!

Oqeani
21-02-11, 21:46
Pse kur u kon Kosova ma mire ??? Mundemi me fol per te Kaluaren qe jemi deshmitar e per te ardhmen nuk e njohim akoma Pacollin si Politikan ...!Peja - Pacolli nuk eshte politikan ! - flm

Peja-Boy
21-02-11, 22:51
Peja - Pacolli nuk eshte politikan ! - flm

Politikan eshte po ne ate aspektin e Biznesit ....Ka politik ne biznese,po edhe e ka mundesin qe per shume vjet te jete president nese jep shembull para popullit ....

Guri i madh
21-02-11, 22:57
o mos e bani te madhe se i kish ra pishmanit nuk po don me u zgjedh president


edhe hasha i kish ra pishmanit po thot nuk po due me mbajt KULETEN e tu kasoves

Crazy
21-02-11, 23:11
te kqyrim qka po bon tash ky
ata para tina e kan dhi kejt.

LOJETARI
22-02-11, 00:18
ENVER ROBELI / KOHA DITORE

LEXONE LEXONE , veq kadale
Fakte tė tjera dhe pyetje

Nė intervistėn dhėnė gazetės “Veēernji list” tė datės 24 shkurt 2008 autori Vojislav Mazzocco, duke iu referuar Pacollit, shkruan se ai ka katėr pasaporta: tė Zvicrės, Amerikės, Liberisė dhe tė Kosovės. Nė njė bisedė me gazetėn “Express” tė Prishtinės nė fillim tė shtatorit 2010 Pacolli thotė: “Unė jam Konsull nderi i Republikės sė Liberisė nė Zvicėr”. Nė ditėn kur parlamenti po mblidhet tė zgjedhė presidentin opinioni i Kosovės dhe ndoshta as Hashim Thaēi dhe Partia Demokratike e Kosovės nuk e dinė se sa shtetėsi i ka Pacolli dhe a mund tė paraqesė kjo ndonjė pengesė pėr ushtrimin e funksionit apo diskreditimin e postit tė kryetarit tė shtetit? Liberia, njė shtet nė Afrikė, konsiderohet si njėri prej vendeve mė tė rrezikshme nė botė, nė vitin 2003 revista e famshme britanike “Economist” ia dha Liberisė titullin “Vendi mė i keq nė botė”. Revista zvicerane “Weltwoche” nė numrin e 1 majit 2003 shkruante se sa i pėrket sigurisė, ekonomisė, krimit, cilėsisė sė jetesės Liberia ėshtė njė “njollė turpi mes kombesh”. Shtetėsitė e ndryshme tė Pacollit na bėjnė tė shtrojmė njė varg pyetjesh, tė cilat do tė duhej tė sqaroheshin para se ai tė pėrmendej pėr postin e kryetarit.
Sė pari: Ndaj cilit shtet ėshtė lojal Pacolli? Kosovės? Liberisė? Zvicrės? Amerikės? Kjo ka tė bėjė edhe me sigurinė kombėtare tė Kosovės. Presidenti i shtetit, siē dihet, ėshtė edhe komandant i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK) dhe vendos, mes tjerash, edhe pėr shpalljen e gjendjes sė jashtėzakonshme.
Sė dyti: Pacolli ka dėshtuar ta bėjė transparente sa shtetėsi i ka, sepse ka zėra qė thonė se ėshtė shtetas edhe i Kazakistanit dhe Taxhikistanit? Edhe kėtė do duhej ta sqaronte Pacolli.
Sė treti: Si kryetar shteti ai ėshtė pėrgjegjės pėr politikėn e jashtme. Si i tillė a do tė kishte organizuar ai shkuarje tė njė delegacioni masiv kosovar nė Libi, siē bėri para disa kohėsh? A mund tė jenė kontaktet e Pacollit me shtetet diktatoriale problem pėr imazhin e Kosovės, por edhe pėr bashkėpunimin e vendit me Washingtonin dhe Brukselin? Sa i pėrket Libisė nuk ka ndonjė dilemė se ėshtė shtet diktatorial dhe kjo u pa edhe gjatė fundjavės, kur forcat e sigurisė sė Muamer Gadafit vranė sė paku 200 protestues kundėr regjimit tė tij.
Sė katėrti: Si kryetar shteti Pacolli do tė marrė pėrsipėr edhe dialogun me Beogradin, sepse me Kushtetutė ėshtė pėrgjegjės pėr politikėn e jashtme. Ai nė tė kaluarėn ka insistuar qė nga dialogu me Serbinė tė pėrjashtohen ndėrkombėtarėt dhe qė bisedimet tė mbaheshin “nė Beograd dhe Kragujevc”. Nė mediat serbe Pacolli e ka kritikuar ndėrmjetėsin amerikan Richard Holbrooke pėr rolin e tij nė Ballkan, ndėrsa nė njė bisedė me KTV-nė e ka qortuar diplomatin e famshėm se pėr shkak tė “egos sė tij tė madhe” e paskėsh bllokuar njė nismė tė mirė tė Pacollit pėr t’i takuar liderėt e Kosovės me Slobodan Milosheviqin nė vitin 1998. Nė bazė tė kėtyre deklaratave Pacolli nga ndonjė vėzhgues apo diplomat mund tė shihet edhe si kundėrshtar i angazhimit amerikan nė Ballkan.

Dy fjalė pėr PDK-nė

Lideri i Partisė Demokratike tė Kosovės ka vendosur ta bėjė Behgjet Pacollin president me qėllim qė tė ruajė pėr vete postin e kryeministrit. Hashim Thaēi ka pasur zgjidhje tė tjera. Duke e ditur mirė se zgjedhjet e dhjetorit s’e meritojnė kėtė emėr, ai ėshtė dashur tė kėrkonte dialog me opozitėn, t’i ofronte asaj mundėsinė e reformimit tė legjislacionit zgjedhor dhe mbajtjen e zgjedhjeve brenda dy viteve. Po ashtu Hashim Thaēi do duhej tė merrej vesh me opozitėn pėr njė president qė pėrfaqėson unitetin e popullit, i cili do tė mund tė vinte, pėr shembull, edhe nga bota akademike. Si kundėrshpėrblim opozita me gjasė do ta kishte mbėshtetur njė qeveri tė pakicės me Thaēin kryeministėr kalimtar deri nė zgjedhjet e ardhshme, meqė iu ka bėrė aq shumė merak qė me ēdo kusht dhe duke shkelur disa rregulla tė shkruara dhe tė pashkruara tė mbetet kryeministėr. Thaēi e zgjodhi aventurėn me Pacollin, duke injoruar disponimin kritik tė publikut kundėr kėtij koalicioni. Fenerin kėtij koalicioni do t’ia mbajė edhe Bujar Bukoshi, i cili me hyrjen e tij nė kėtė kabinet e ka njollosur si biografinė e tij politike ashtu edhe kredibilitetin publik. Djaloshi nga Drenica, ndėrkaq, kryeministėr ndoshta do tė jetė edhe nė tė ardhmen, por duhet ta pyesė veten: Pse asnjė parti serioze shqiptare s’deshi tė bėnte koalicion me PDK-nė? Kjo parti po sillet sikur ai personi, tė cilin e kishte leēitur katundi pėr shkak tė sherreve qė bėnte dhe kur dilte nė katunde tė tjera thoshte: “E kam leēitur krejt katundin se jam i fortė!” Pėr PDK-nė nuk ėshtė mirė ta lėēisė Kosovėn, siē po vepron tani!

Kercovari
22-02-11, 08:00
O rroft Pacovi,te pakten nuk do te vjedh Kosoven se i ka boll e sa i perket shitje ose falje te teritore keto jan fale qe moti..shnetje...ahhahaah

legjionari
22-02-11, 12:34
Nuk dime pse nuk duhet te jet kryetar !

Po dihet si jo !

Kosova posedon nje inteligjence e cila eshte nen hijen e "politikajve" !
Kjo iteligjence eshte po ne ate gjendje siē ishte ajo serbe ne kohen e Millosheviqit!

I Nderuar,
ajo qe thash unė eshte se ne kete forum ende askush nuk po na jep nje arsye apo nje fakt te qartė, pse Pacolli nuk duhet te jet kryetar. Nese nuk nuk duhet te jet kryetar, nuk duhet te jet as politikan ...

4peace
22-02-11, 13:36
Shum jam i pajtimit se Pacolli nuk e meriton me kan president, bili bile nuk e kisha lan me hy ne politike hiq, por ajo qe po me intereson eshte se me sa po lexoj nga shkrimet e me siperme nuk po shof asnje arsyetim nga askush pse Pacolli nuk duhet te jet president. .


Te gjitha faktet qe flasin kunder Pacovit...


...jane ARSYET: Perse ai NUK duhet te zgjidhet president.

A po e sheh, sa e lehte eshte kjo?

Ta marrim nje shembull si arsye.
Ne nje gazete beogradase, Pacovi i ka quajtur serbet edhe shqiptaret vellezer. Te nje nene. Kurse kjo nena (majka Srbija) per njerin vella (serbin) paska qene e mire, per tjetrin (shqiptarin) e keqe.

Ama, nese thuhet "nėnė", ne shqiptaret themi keshtu (njesoj thone te gjithe):
"E keqe e mirė, nėnė a kam".

Mirepo, pyetja eshte“: A e paskemi neve nėnė apo majkė Sėrbinė, a?

Ndoshta dikush e ka nėnė/majkė (sikur vet Pacovi).

Ama une nuk e kam. Andaj edhe protestoj/kundershtoj ta kem nje kryetar qe e ka majkė Shkininė.

P.S.

Mos u idhnoni ju qe e keni Serbine Majka!!! :mad:


***

Oqeani
22-02-11, 15:12
I Nderuar,
ajo qe thash unė eshte se ne kete forum ende askush nuk po na jep nje arsye apo nje fakt te qartė, pse Pacolli nuk duhet te jet kryetar. Nese nuk nuk duhet te jet kryetar, nuk duhet te jet as politikan ...


Pacolli nuk duhet te jet president sepse nuk eshte politikan!
Njeri politikan eshte ai qe din te nxjerre popullin nga veshtersite me te medha te jetes, e cilat jane ato?

Ka shume:

Punesimi
Krizat ekonomike
Maredheniet me boten ( por jo me Malin, Liberinė, Malavin ... )
Bashkepunimi me ministrat, me Ambasadoret ....;

Pacolli nuk ka potencial te inteligjences per t'i bere keto!

Nuk do thot se t'i kesh dy kokera dhe te behesh kryetar! ( Keto ndodhin ne vendet e varfura ! )


Flm ne mirekuptim.

Oqeani
22-02-11, 15:15
Politikan eshte po ne ate aspektin e Biznesit ....Ka politik ne biznese,po edhe e ka mundesin qe per shume vjet te jete president nese jep shembull para popullit ....


Peja - Kosova dhe populli i tije nuk kan kohe qe te presin qe per ēdo 3-4 vite te japin njerzit provime para popullit!
Kosoves i duhet nje njeri i AKADEMIK - qe do te flasė pak, e do te thot shume !

flm -

vjeshta
22-02-11, 15:29
Asnjėhere nuk kam thėnė se; ''Serbia ėshtė nėna e Kosovės'' apo se ''Unė do tė bėhem ndonjėherė Tito i Kosovės!''http://www.botasot.info/img/behgjetDSC_0026.jpgTė nderuar,


Gazeta KOHA Ditore edhe televizioni “Kohavizion”, ditėve tė fundit janė duke e zhvilluar njė fushatė intensive dhe tendencioze kundėr personalitetit tim, bile duke shkuar edhe mė tutje me pėrdorimin e gjuhės sė urrejtjes.
Kjo pos qė tenton tė denigrojė pėrsonalitetin tim, nxit urrejtje duke rrezikuar jetėn time dhe tė familjes sime.
Publikimet e pėrdorura nė mediumet e lartpėrmendura janė tė montuara dhe tė shtrembėruara teresisht.
Unė nuk kisha ndėrmend tė reagoja ndaj kėsaj fushate tendencioze, por njė letėr e dy organizatave tė veteranėve lidhura me luftėn, tė cilėn unė e respektoj shumė dhe pėr tė cilėn kam bėrė shumė, mė shtyu tė pėrgjigjem sa mė poshtė.
Me pėrgjegjėsinė time tė plotė morale dhe politike deklaroj se unė asnjėhere nuk kam thėnė, as nuk kam menduar qė :
Serbia ėshtė nėna e Kosovės!”
Se unė do tė bėhem ndonjėherė Tito i Kosovės!
Se I kam quajtur serbėt vėllezėrit tanė!
Sic opinioni ėshtė sqaruar shumė herė pėr takimin me Millosheviqin, ai takim ėshtė pasuar me takimin me udhėheqėsinė mė tė lartė tė Kosovės. Nė atė takim jam dakorduar me udhėheqėsit prezentė dhe qasjen e tyre lidhur me cėshtjen e Kosovės dhe lidhur me proceset qė do tė zhvilloheshin rreth Kosovės. Unė nuk kam kėrkuar nga Millosheviqi bashkėjetesė, por ndarje.
Ditėt e ardhshme intervistat origjinale do t`i ofrohen opinionit publik, dhe tė gjithė tė interesuarve.
Behgjet Pacolli

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=105172 (http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=105172)

Oqeani
22-02-11, 16:07
Tani i hypi "KALIT "

Pacolli u zgjodh kryetar !!!!

Qika^Me^Kule
22-02-11, 16:17
http://www.botasot.info/img/behgjetDSC_0026.jpg

Oooooo Vallai.. nuk e ka suratin per Kryetar... oooo s'po e di tybe populli ngrat per ke te voton se m... hasa e dah ma m.... vasa... po thuajse te gjith te njejt......


Edhe pse kam ndjek emisione e ti.... por hiq nuk me duket per Kryetar....

Kercovari
22-02-11, 18:42
Urime Pacov presidentin e ri,inshalla nuk e ndjek daci opozitari dhe daja mustafa se behet nami me pas...ahhaahah

Urime Kosove,te krijoj diaspora te udheheq diaspora!

rastesishT
22-02-11, 18:44
Me mire me qeveri se te mos kishin zgjedh presidentin, sepse do na kushtonin neve si popull po te shkonim ne zgjedhje tjera. Mendoj qe mbi 20 njohje kan ardh nga pacolli edhe 25 na duhen qe te antarsohemi ne OKB e qe edhe keto do i bej brenda keti viti.

LOJETARI
22-02-11, 18:47
KALI I TROJĖS DHE PELA E BROJĖS TA KAJTĖN NANĖN KOSOVĖ
Mbyllne temėn ju lutem

Guri i madh
22-02-11, 18:51
KALI I TROJĖS DHE PELA E BROJĖS TA KAJTĖN NANĖN KOSOVĖ
Mbyllne temėn ju lutem


po pse po e urren llap e gallak gjithmon kojshillak

na u nadal biznisi me kushumli blejshum arra e dardha te do plaka e i shitshim ne podujev e prishtin ,hhhaaaaaaaaaaaaaaaa :biggrin:


mos e merr krejt ngat zemre se sen nuk ndreq veq plakesh para kohe :biggrin:

teutaA
22-02-11, 20:05
merak mu pat ba me ja dhan kryetarllukun edhe keti nje her masi u ba qushtu si pazar se tybe ma i zi se jakupi e ma i dobt as ky sosht

Makresh
22-02-11, 20:37
A ju kajt nana kosoves, ah ? :redface:

Neferta
22-02-11, 20:37
ndoshta edhe kjo i ndihmon paces e sa per ata tjeret do te hulumtoj.
Living The Life Of Behgjet - IWPR Institute for War & Peace ... (http://iwpr.net/report-news/living-life-behgjet) linkscanner://safe.gif/ (javascript:void(0))

panta_rhei
22-02-11, 20:49
Une shpresoj qe keto vendimet e sotme, te sherbejne si elektroshok per shqiptaret.

(Me elektroshok, pacienti ose kthehet ne jete ose vdes).

PS
Sa per mua, nese e ka nxane akshami kete popull, sabahi mos e ēeltė ishalla.

Llapjani_HH
22-02-11, 20:55
Urime anėtarve dhe pėrkrahėsve tė PDK-ės

http://www.sa-kra.ch/sakras-art/images/Kombinime%20fotografish/presidentofkosovo.jpg
Kta jan UDB-ashėt qė i pėrmendi Fatmir Limaj

Ngushllime Shqiptarėve dhe Kosovės :mad:

Oqeani
22-02-11, 20:58
Urime anėtarve dhe pėrkrahėsve tė PDK-ės


http://www.sa-kra.ch/sakras-art/images/Kombinime%20fotografish/presidentofkosovo.jpg
Kta jan UDB-ashėt qė i pėrmendi Fatmir Limaj

Ngushllime Shqiptarėve dhe Kosovės :mad:
Nuk di pse ngushelloni, kur vet populli i zgjodhi !

rastesishT
22-02-11, 21:00
Llapjani_HH, pse qendroni me mijra kilometra larg kosoves nuk vini dhe te kontriboni per Kosoven e mos ti leni UDBashat ne pushtet po gjoja po e mbroni popullin me letra e me kenge patriotike.
Kjo eshte per tardhur keq nga shqiptaret.

Llapjani_HH
22-02-11, 21:03
Nuk di pse ngushelloni, kur vet populli i zgjodhi !

Populli nuk e zgjodhi Behxhet Pacollin kryetar, por e zgjodhėn tė korruptuarit qė tė mbesin nė pushtet.

Oqeani
22-02-11, 21:05
Populli nuk e zgjodhi Behxhet Pacollin kryetar, por e zgjodhėn tė korruptuarit qė tė mbesin nė pushtet.


Edhe ai arriti ne nje mase te marre vota - e ato vota ishin te popullit ! - ( me keqardhje )

Guri i madh
22-02-11, 21:10
Llapjani_HH, pse qendroni me mijra kilometra larg kosoves nuk vini dhe te kontriboni per Kosoven e mos ti leni UDBashat ne pushtet po gjoja po e mbroni popullin me letra e me kenge patriotike.
Kjo eshte per tardhur keq nga shqiptaret.


pse nuk po vini ju qe jani larg KOSOVES me udh,heq pytje me vend

po pergjigj,ja e ime esht se te gjith kta qe po e udh.heqin kosoven erdhen nga diaspora per me nxan pushtetin

e ne te tjert nuk jemi te till po brengosemi kur po ju shohim se kujt po i duartrokisni

Januzbrahimi
22-02-11, 21:47
Per fat te keq ne nje situate ne te cilen ndodhet Kosova, gjithmone duke u munduar te zgjidhet mes shume te keqijave, e keqja me e vogel, atehere mund te kuptohet keshtu zgjedhja e Pacollit si president, kurse ne anenen tjeter duke pare se ne qfare pozite te palakmueshme gjindet sot Kosova qe ka ne "luhaje" njohjen nderkombetare dhe anetaresimin ne Okb si rezultat i njohjeve te sa me shume shteteve, dhe ne anen tjeter imazhi shume i keq qe Thaēi & Co. i jepin vendit para opinionit nderkombetar lidhur me akuzat e fundit ; pra ne kete paradoks ku kemi personazhe qe kan humb moti besueshmerin e popullit te vet dhe sidomos "shefave" te tyre nderkombetare, Ndoshte ne kete aspekt zgjedhja e Pacollit do te ishte zgjedhja me pak e keqe e mundshme pasiqe douket me i paperlyer sesa keta tjert !

Neferta
22-02-11, 22:14
Pasi i shitem te gjitha pse mos ta shesim edhe Vatanin bile para te bejme nuke eshte per te qeshur.

lazdrani
22-02-11, 22:55
(http://www.procreditbank-kos.com/) http://www.rtklive.com/img/home_bt.jpg (http://www.rtklive.com/)http://www.rtklive.com/img/rss_bt.jpg (http://www.rtklive.com/?cid=3&page=rss&mfjC^V4pm9DZ3elf9f1&3a8~!e&0stmi4OY87Mpf8lZvQpxs*own3r1z78mo-c^vlO*r313I5lxgg5U*[email protected]*wzwA7-+z)http://www.rtklive.com/img/cnt_bt.jpg (http://www.rtklive.com/?cid=3,1&prog=artk&page=kontaktoni)AL (http://www.rtklive.com/)|EN (http://www.rtklive.com/en/)|SR (http://www.rtklive.com/sr/)|BO (http://www.rtklive.com/bs/)|TR (http://www.rtklive.com/tr/)|RO (http://www.rtklive.com/ro/)http://www.rtklive.com/img/bt_m.png http://www.rtklive.com/img/bt_d.png AKTUALE Fjalimi i Presidentit tė Republikės sė Kosovėshttp://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpgJu tė dashur deputetė, mė zgjodhėt mua pėr tė vazhduar rrugėn pėr pėrkryerjen e vizionit tė Presidentit historik, Dr. Ibrahim Rugovės, pėr tė plotėsuar amanetin e heronjve tanė, komandatit historik Adem Jasharit dhe gjithė tė tjerėve qė ranė pėr shtetin e pavarur tė Kosovės....Postuar: 08:37:35 / 22.02.2011Tė nderuar qytetarė tė Kosovės,
I nderuari Kryetar i Kuvendit tė Kosovės, z. Jakup Krasniqi,
I nderuari kandidat pėr Kryeministėr, z. Hashim Thaēi,
Tė nderuar deputetė,
E nderuara familje Rugova,
E nderuara familje Jashari,
Te nderuara familje Haradinaj, Pajaziti dhe te gjitha familjet tjera tė ēmuara tė dėshmorėve,
Tė nderuar pėrfaqėsues tė korit diplomatik nė Kosovė,
Tė nderuar pjesėmarrės:

Sot ėshtė njė ditė e madhe,
pėr mua fillon sfida e radhės me plot pėrgjegjėsi.
Ju tė dashur deputetė, mė zgjodhėt mua pėr tė vazhduar rrugėn pėr pėrkryerjen e vizionit tė Presidentit historik, Dr. Ibrahim Rugovės, pėr tė plotėsuar amanetin e heronjve tanė, komandatit historik Adem Jasharit dhe gjithė tė tjerėve qė ranė pėr shtetin e pavarur tė Kosovės.
Falenderoj presidentin e Republikės sė Kosovės, dr. Fatmir Sejdiun dhe ushtruesin e ketij posti z. Jakup Krasniqin, pėr angazhimin dhe pėrkushtimin e tyre nė kėtė detyrė.
Tė dashur qytetarė,
Sot ndihem i pėrulur para jush dhe ndjej se nuk mė mjaftojnė fjalėt qė tė pėrshkruaj kėtė moment.
Nuk ekziston ndjenjė mė e mirė se tė fitosh besimin e pėrfaqėsuesve tė popullit, qė t’i shėrbesh popullit dhe vendit tėnd.
Une jam i emocionuar, por nga ana tjetėr shumė i pėrgatitur qė kėtė besim qė mu dha sot, ta arsyetoj me dinjitet dhe pėrgjegjėsi me gjithė energjinė, dijen dhe qenien time.
Jam krenar qė jam njė nga ju. I lindur dhe i rritur nė mjediset e njė familje tipike tė Kosovės, domosdoshmėria me shtyu tė ballafaqohem me sfidat e jetės sė civilizuar tė Perėndimit, jetė kjo jo e lehtė pėr njė kosovar tė thjeshtė. Gjatė rrugėtimit tim, shpeshherė jam rrėzuar, por gjithmonė jam ngritur dhe kam vazhduar ende mė i fortė.
Ky rrugėtim mė solli edhe suksese me tė cilat unė krenohem pasi ato I kam arritur me PUNĖ. Ato suksese janė sukseset e mia dhe bashkėpunėtorėve e farefisit tim. Kėto sfida dhe suksese tė arritura nė Perėndim duhej tė plotėsoheshin me arritjet e vendit tim.
Unė u ktheva nė Kosovė dhe e kuptova se kėtu e kam vendin, nė mesin e njerėzve tė mi. Kėtu zemra ime rreh ndryshe. Kėtu i gezohem tokės dhe diellit, mė gėzon ēdo gjė kėtu dhe mė fascionon perėndimi. Perėndimi ėshtė prej nga erdha unė dhe perendimi ėshtė rruga tė cilėn e synon Kosova.

I falenderoj miqtė tanė perėndimor, nė veēanti Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkėsinė Evropiane pėr ndihmėn e madhe qė kontribuan dhe vazhdojnė ta kontribuojnė nė ndėrtimin dhe forcimin e shtetit demokratik tė Kosovės pėr tė gjithė qytetarėt e saj, pėr shqiptarėt, za serbe, tyrkler iēin, za bosnjake i crnogorce, pėr romėt, ashkalinjtė, dhe gjithė tė tjerėt.
Kosova ka fituar Pavaresinė, Lirinė dhe ndėrton Barazinė. Tani po ndėrtojmė shtetin. Kėto arritje i synuam tė gjithė dhe punuam me aq sa ditėm dhe mundėm, por ende jemi larg prej tė qenurit tė kėnaqur me arritjet tona. E arritur e veēantė e shtetit tė ri tė Kosovės, ėshtė njohja nga 75 shtete tė botės, tė cilat i falenderoj nė emėr tė popullit tė Kosovės.
Kosova sot po ballafaqohet me sfidat mė tė mėdha qė nga ēlirimi i saj. Ato janė tė shumta dhe do tė jenė pėrgjegjėsi e funksionit tim qė ma besuat sot.
Pėrpjekjet e kosovarėve pėr njė tė ardhme mė tė mirė janė virtyt i kosovarėve, jo dobėsi. Asnjėherė nuk iu jemi dorėzuar sfidave dhe vėshtirėsive, prandaj, pėrpjekjet tona pėr tė forcuar institucionet dhe njė Kosovė ndryshe, duhet tė trajtohen si virtyt dhe domosdoshmėri e kohės nė tė cilėn jetojmė.
Ishim dėshmitarė tė pėrfoljeve, akuzave, etiketimeve tė pėrmasave globale tė drejtuara shtetit tė Kosovės dhe njerėzve tė saj. Por ju garantoj tė dashur deputetė, se kjo nuk ėshtė asgjė e jashtėzakonshme - e njėjta ka ndodhė edhe diku tjetėr.


Nė procesin e pavarėsimit tė Kosovės, ndodhen veprime tė jashtėzakonshme, si tė njerėzve tė Kosovės, ashtu edhe tė ndėrkombėtarėve, veprime kėto nė tė cilat u pėrqėndrua edhe opinioni botėror. Pavarėsia e Kosovės, ishte njė histori e suksesit; pėrvoja ime mė ka bindur se suksesi mund edhe tė mos falet. Kosova dhe njerėzit e saj, shėnuan njė sukses, shėnuan, historinė e shtetit mė tė ri.
Sot, unė kam marrė njė detyrė jo tė lehtė. Kam zgjedhur pajtimin dhe angazhimin kundrejt konfliktit dhe pasivitetit. Kam zgjedhur tė punoj dhe angazhohem nė kėtė rrugė tė domosdoshme pėr Kosovėn dhe tė ardhmen e saj. Nuk e them se dikush tjetėr do ta kishte mė tė lehtė, sfidat janė pėr t’u tejkaluar, e detyra ime e re ėshtė sfida e radhės. Institucionet demokratike forcohen me angazhimin e pozitės, opozitės dhe shoqėrisė civile.
Unė ju garantoj se do tė pėrfaqėsoj interesat e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, pa marrė parasysh bindjet politike. Institucioni tė cilin pėrfaqėsoj, do tė garantojė unitet, stabilitet dhe jam tėrėsisht i dedikuar t’i shėrbej atij funksioni.
Tė dashur qytetarė,
Unė si President i Republikės sė Kosovės, do tė jem gjithmonė me ju, pjesė e juaja dhe halleve tuaja, do tė punoj dhe angazhohem qė tė jem pjesė e zgjidhjeve tuaja.
Do tė punoj pėr tė sotmen dhe tė ardhmen e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, fėmijėve, tė rinjve, prindėrve dhe veteranėve tė tė gjitha kategorive.
Do tė angazhohem me mundėsitė dhe kompetencat e mia, pėr mirėqenie mė tė mirė dhe zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik. Kosova ka mundėsi pėr mė shumė dhe mė mirė.
Do tė punoj pėr ruajtjen e integritetit dhe tėrėsisė territoriale tė Republikės sė Kosovės, pėr barazinė nė mes tė shqiptarėve dhe komuniteteve tjera etnike si dhe respektimin e tė drejtave tė tė gjithė kosovarėve pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike, fetare, gjinore apo racore – na kraju svi smo ravnopravni gradjani Republike Kosova.
Do tė punoj pėr njė shtet tė sė drejtės dhe pėr njė shtet ku askush nuk ėshtė mbi ligjin. Do tė mbėshtes fuqishėm luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar duke siguruar pavarėsinė e plotė tė sistemit gjyqėsor dhe kushtet optimale pėr punėn e tyre.
Do tė promovoj idenė pėr njė Kosovė tė hapur e cila garanton lėvizje tė lirė tė njerėzve, mallrave dhe shėrbimeve, pėr njė Kosovė tė integruar plotėsisht nė shtėpinė e madhe evropiane, nė NATO dhe nė organizatat e tjera botėrore.
Do tė promovoj idenė pėr plotėsimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės nė mėnyre qė nė tė ardhmen Presidenti i Kosovės tė zgjidhet me votėn e lirė tė qytetarėve.
Do tė promovoj idenė e funksionalizimit te referendumit-referendumi ėshtė qelizė e rėndėsishme e demokracisė.
Do tė promovoj idenė e ndryshimit tė Ligjit zgjedhor nė mėnyre qė tė kemi zgjedhje tė lira, tė drejta,fer dhe korrekte.
Kosova ka qenė dhe mbetet vend i cili respekton fqinjėt dhe kryen obligimet e saj pėr marrėdhėnie sa mė tė mira fqinjėsore me tė gjithė fqinjėt e saj.
E falenderoj shumė Republikėn e Shqiperisė dhe institucionet e saj, pėr kontributin e jashtėzakonshėm dhėnė afirmimit tė shtetit tė Kosovės.
E ēmojmė lart gatishmėrinė e Malit tė Zi dhe Maqedonisė, pėr avansimin e raporteve tė mira fqinjėsore.
Pėr tė gjithė strukturėn politike nė Kosovė ėshtė i rėndėsishėm dialogu me Serbinė. Nė kėtė proces, Kosova do tė prezantojė vlerat, idenė dhe vizionin pėr njė fqinjėsi tė mirė, ku tė drejtat e njeriut respektohen dhe vlerėsohen nė mėnyrė reciproke Parimet e fqinjėsisė sė mirė janė bazė pėr integrime rajonale dhe globale.
Do tė punoj me gjithė qenien time qė ta ngre Kosovėn nė mesin e shteteve tė respektuara dhe tė vlerėsuara tė botes. Nė mesin e shteteve tė respektuara me tė ardhme tė ndritur, atje ku qytetari ėshtė nė qendėr tė vendimmarrjes dhe ėshtė esenca e qeverisjes.
Kosova e meriton kėtė, kosovarėt e meritojnė tė jetojnė nė vend me njė tė ardhme tė ndritur dhe kėtė mund ta arrijmė vetėm me punė tė madhe dhe pėrkushtim tė sinqertė.
Rol tė veēantė nė kėtė proces ka rinia jonė. Per rininė ne duhet tė krijojmė kushte mė te mira jetėsore dhe persepktivė tė sigurtė.
Me kete mandat po hyjmė ne fazėn e re tė shtet-ndėrtimit tė Kosovės, nė fazėn kur duhet tė forcojmė fundamentet e shtetit tė Kosovės, me vizion tė qartė dhe pa frikė nga e ardhmja. Ne do tė korrim sukses sepse jemi tė pėrkushtuar qė suksesin ta arrijmė vetem me punė profesionale dhe tė ndershme .
Prandaj, tė dashur qytetarė tė Kosovės dhe deputetė tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, SĖ BASHKU TĖ IA FILLOJMĖ PUNĖS – JEMI VONUAR

Faleminderit edhe njė herė dhe zoti na ndihmoftė nė rrugėtimin tonė tė pėrbashkėt!
Zoti e bekoftė popullin e Kosovės, zoti i bekoft tė gjithė popujt e botės!

LOJETARI
23-02-11, 00:57
O lazdrani ,

Pashė zotin mos na mundo ma shume se mjaftė pėrjetuam sot live .......

Buqja_ch
23-02-11, 11:06
A thuni kujt ja kushtoi kete kenge Naser Berisha ( hajt shko )


http://www.youtube.com/watch?v=wYIiF0A0mVc&feature=related


.

elvio
23-02-11, 12:44
Mbreme lexova mjaft opinione te qytetareve te Kosoves qe shpreheshin.

Kosoves i nevojitet dikushi qe nderkombetaret e respektojne,edhe ai eshte Pacolli.


Sa mire qe ndodhi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,/

Kercovari
23-02-11, 13:29
Mbreme lexova mjaft opinione te qytetareve te Kosoves qe shpreheshin.

Kosoves i nevojitet dikushi qe nderkombetaret e respektojne,edhe ai eshte Pacolli.


Sa mire qe ndodhi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,/
Ma ke mare fjalen goje elvio,po mos ua merr per te madhe kosovarse sepse mua me kan lene te kuptoj se keto si duket edhe me njerzit e shpise nuk jan ne marredhenje te mira..shkas? vellau xhelozon vellane,motra motren e mos te dalim ne kojshi? jan te gjithe te urryerr!tragjedi!

Guri i madh
23-02-11, 13:35
Ma ke mare fjalen goje elvio,po mos ua merr per te madhe kosovarse sepse mua me kan lene te kuptoj se keto si duket edhe me njerzit e shpise nuk jan ne marredhenje te mira..shkas? vellau xhelozon vellane,motra motren e mos te dalim ne kojshi? jan te gjithe te urryerr!tragjedi!


falmnderit kerqovar per ket opinion tuajn

Kercovari
23-02-11, 13:41
falmnderit kerqovar per ket opinion tuajn
Ska perse Guri,rasti eshte mbret kur duhet te thuesh ate qe mendon mbase nuk kundershtoje askend dhe asnje mendim te tjetrit,nga kritikat edhe mesohet te pakten te mos gabojme heren tjeter..apo?

Qika^Me^Kule
23-02-11, 15:40
Urime anėtarve dhe pėrkrahėsve tė PDK-ės


http://www.sa-kra.ch/sakras-art/images/Kombinime%20fotografish/presidentofkosovo.jpg
Kta jan UDB-ashėt qė i pėrmendi Fatmir Limaj

Ngushllime Shqiptarėve dhe Kosovės :mad:


Hair Inshall-llah...... cfar surata.....se s'un durohen hiq.....

LOJETARI
23-02-11, 16:42
Dje ,nė mėnyrėn mė tė poshtėr qė ekziston ,Kosova i dha vulė kulmit tė sė keqes .Sikur tė ishin duke e zgjedhur kryeēobanin e katunit , e jo kryetarin e shtetit ,tė paftyrėt e vendosėn njeriun mė joshqiptar nė krye tė vendit .Paradoks i shekullit eshte se kjo u mundesua me voten e djalit tė Ibrahim Rugoves , i cili besoj se dje edhe ne varr eshte rrenqeth .Kjo eshte vrasja ma makabre qe mund t“ja ket bere dikush pėr se gjalli e per sė vdekuri .Zoti e marroft kėtė tė pabesė ,zoti e marroft kuvendin e Kosoves dhe te gjithe ata qe paten gisht nė kete pune .Zoti e marroft popullin e Kosoves !

LOJETARI
23-02-11, 16:47
Hiq mos e mbyllni temen !

panta_rhei
23-02-11, 17:04
Hiq mos e mbyllni temen !
hahahahaa lejeni te hapn se ma zi s'ka cka bahet :biggrin:

PS
o kon njani, kur dojke me bo be, betimin ma te rand e ka pas "...mbetsha pa parti...", demek qe sen ma zi s'ka.
Qikjohja na ka gjete po m'doket :tongue:

Qika^Me^Kule
23-02-11, 17:21
hahahahaa lejeni te hapn se ma zi s'ka cka bahet :biggrin:

PS
o kon njani, kur dojke me bo be, betimin ma te rand e ka pas "...mbetsha pa parti...", demek qe sen ma zi s'ka.
Qikjohja na ka gjete po m'doket :tongue:

Shuj bre ti mos ndez barut me shum ce thoin plakat qy.....:tongue:

lukthi na ka kape te gjithve sa duket bre.... a ma se shumti Lojtarin... :biggrin:

vjeshta
23-02-11, 18:06
Shuj bre ti mos ndez barut me shum ce thoin plakat qy.....:tongue:

lukthi na ka kape te gjithve sa duket bre.... a ma se shumti Lojtarin... :biggrin:

Kur ju kape lukthi lehte mos u kapni per politike .:biggrin:

vjeshta
23-02-11, 18:06
Mbreme lexova mjaft opinione te qytetareve te Kosoves qe shpreheshin.

Kosoves i nevojitet dikushi qe nderkombetaret e respektojne,edhe ai eshte Pacolli.


Sa mire qe ndodhi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,/

Edhe une theme sa mire ...flm Elvio!

Kercovari
23-02-11, 18:15
Edhe une theme sa mire ...flm Elvio!
Ti punon me proteksion (me te njofshem)qiko per ate thua mire,e une kam prite qe Dr.Sabri Hamiti kishte merita per vendin e Presidentit por keshtu rrodhen punet edhe Pacolli nuk eshte i keq dhe kam ra ne ujdi..Te na rroj Pacolli,dhe nje gje eshte e sigurt se nuk e vjedh Kosoven mbase ai ka lek te hane lopet dhe te mbetet edhe per kuajt..hahaha

vjeshta
23-02-11, 18:34
Ti punon me proteksion (me te njofshem)qiko per ate thua mire,e une kam prite qe Dr.Sabri Hamiti kishte merita per vendin e Presidentit por keshtu rrodhen punet edhe Pacolli nuk eshte i keq dhe kam ra ne ujdi..Te na rroj Pacolli,dhe nje gje eshte e sigurt se nuk e vjedh Kosoven mbase ai ka lek te hane lopet dhe te mbetet edhe per kuajt..hahaha


Pa e njohte edhe nuk mundesh me e mbeshtet ,por edhe te njofshmit duhet ba nje analiz te thelle dhe rezultati ishte po ky sikur i kuvendit .:biggrin:

rastesishT
23-02-11, 18:34
Pėr shqiptarė asnjė nuk do tė mbetėt i mirė kush do qė do vij nė pushtėt. Tamam si kėnga e Mahmut Feratit mos mė pasė bishtin ta ngjesin e ne paē nė vėnd ta presin.

Neferta
23-02-11, 21:22
Pėr shqiptarė asnjė nuk do tė mbetėt i mirė kush do qė do vij nė pushtėt. Tamam si kėnga e Mahmut Feratit mos mė pasė bishtin ta ngjesin e ne paē nė vėnd ta presin.
PSE more po e ngjesim ate bisht tani askush nuk po na e imponon boll sllavi na sundoj mezi dualem nga zgjedhe e tije e tani prap nen influencen sllave e bajshim me shendet.

rastesishT
23-02-11, 21:35
PSE more po e ngjesim ate bisht tani askush nuk po na e imponon boll sllavi na sundoj mezi dualem nga zgjedhe e tije e tani prap nen influencen sllave e bajshim me shendet.


Pacolli nuk ka qenė pėr atė post dhe pikė. Por askush nuk u ka faj kėtyrė tė tjerėve qė llomotitnin shumė gjat fushatavė elektorale dhe dilnin mė deklarata qė nuk do bėjm koalicion mė qeverinė thaēi, pikėrisht kėto deklarata tė fushatavė e lan AAk-nė jasht koalicionit ku protagonisti kryesor pėr kryetar tė Kosovės ka qenė Blerim Shala, por inati ēka ta bėnė vetja nuk ta bėnė kush. Mė mirė do ishte njė koalicion PDK Aak, se sa ky qė ėshtė bėrė tani.
Thuhėt nga sherri del hajri, nga hajri del sherri. Aty ku nuk pret asgjė tė mirė vjen e mira, tė gjithė jemi demoralizu mė kėtė koalicion dhe shpresojm qė do zhgėnjehemi nga zhgėnjimi yn.

Murgesha
23-02-11, 22:42
More ju kajt a nuk ju kajt kjo nuk dihet ende, po te behmi "burra" e ta pranojm si kryetar se deshtem apo sdeshtem eshte kryetari i te gjith neve! :wink:

Oqeani
23-02-11, 23:09
More ju kajt a nuk ju kajt kjo nuk dihet ende, po te behmi "burra" e ta pranojm si kryetar se deshtem apo sdeshtem eshte kryetari i te gjith neve! :wink:


Po don me thene me e provu si po i vjne punet ! Sa prova do kemi ne KS !

Murgesha
23-02-11, 23:31
Po don me thene me e provu si po i vjne punet ! Sa prova do kemi ne KS !

Jo more nuk thash ashtu, sa per mu sonte qohmi ne demonstrat dhe e heqmi prej aty. :biggrin:

Oqeani
23-02-11, 23:33
Jo more nuk thash ashtu, sa per mu sonte qohmi ne demonstrat dhe e heqmi prej aty. :biggrin:E hjek keshilltari i vet ! ( Thiken e ka pas shpinaku - sikurse Sejdiu, kjo eshte politike!!!)

Murgesha
23-02-11, 23:46
E hjek keshilltari i vet ! ( Thiken e ka pas shpinaku - sikurse Sejdiu, kjo eshte politike!!!)

Tybe me fol ka del shpirti qat bindje e kam edhe une. Gjarperit sja shef njeriu kembet, kan me e fundos edhe Pacollin, e sa po e shani tash keni me e qajt kur te ndodh kjo gje!

Oqeani
23-02-11, 23:52
Tybe me fol ka del shpirti qat bindje e kam edhe une. Gjarperit sja shef njeriu kembet, kan me e fundos edhe Pacollin, e sa po e shani tash keni me e qajt kur te ndodh kjo gje!


Ani se daj naj far tjeter tipi - e e harrojme ket te tashmin !

Guri i madh
23-02-11, 23:54
a dini naj kush ku esht qfletusi se u hup krejt


nejse ky rastsisht esht i ri e nuk e njeh po ju tjrt a dini me tregue

Murgesha
23-02-11, 23:56
a dini naj kush ku esht qfletusi se u hup krejt


nejse ky rastsisht esht i ri e nuk e njeh po ju tjrt a dini me tregue


Valla bash CIA e amerikes je o Guri ha,hahaahahahahahahahahahahaha

Oqeani
23-02-11, 23:57
a dini naj kush ku esht qfletusi se u hup krejt


nejse ky rastsisht esht i ri e nuk e njeh po ju tjrt a dini me tregueU ba i madh tash - ne ministri po punojke :)

Llapjani_HH
24-02-11, 19:24
Behgjet Pacolli mundet me qenė president i Rusisė apo Serbisė, por jo i Kosovės!!!

E Diel, 20 Shkurt 2011 18:10

Azem Hajvalia

Tė gjithė deputetėt shqiptarė tė Kuvendit tė Kosovės, duhet ta hudhin poshtė propozimin e turpshėm dhe tė gabuar tregtaro-politik tė Hashim Thaēit, qė Behgjet Pacollit tė jetė president i Kosovės.

Si baba, ashtu edhe i biri Serbinė e kanė dashur dhe e dojnė njėsoj.

Qe pse: Nė vitin 1994 ose 1995, nuk mė kujtohet saktėsisht data. Gazetarja e RTVP-sė, zonja Ferati e pat bėrė njė foto-intervistė me babėn e Behgjet Pacollit nė shtėpinė e tij.

Ai nė muri tė dhomės sė tij kishte vėnė fotografinė e kornizuar tė Sllobodan Millosheviqit.

Ai, edhe pse nė moshė tė thyer, iu pėrgjigj gazetares se fotografinė e Millosheviqit, e mbante varė nė muri, duke e lavdėruar si “kryetar tė mirė tė Kosovės dhe tė Serbisė…”.

Ky xhirim mund tė gjendet nė arkivėn e RTP tė emisioneve tė kryeredaktores, Harije Rugovės dhe tė Bukurije Feratit, gazetare.

Nėse baba i tij nuk ėshtė gjallė, atėherė vetė Behgjet Pacolli, do tė duhejt’ia tregoonte shkaqet pse baba i tij e ka mbajtur fotografinė e kriminelti Sllobodan Millosheviq, duke e lavdėruar dhe konsideruar si kryetar tė tij dhe tė Kosovės, kur shqiptarėt nė Kosovė pėrpėliteshin pėr jetė a vdekje nga torturat, plagosjet dhe vrasjet e ushtrive, tė policive dhe tė paramilitarėve tė regjimit kriminal dhe gjenocidal tė Serbisė sė Sllobodan Millosheviqit.

Ku ishte nė kohėn e luftės, Behgjet Pacolli? – Mos nė aradhat e UĒK-sė nėpėr male tė Kosovės, sė bashku me Hashim Thaēin, me Ramush Haradinajn dhe me Ilir Konushevcin... etj.???

-Jo, ai nė atė kohė ishte nė Rusi, duke bėrė biznis me rusėt dhe me kariqėt e Serbisė sė Sllobodan Millosheviqit.

–Atėherė, ēka po don ai tash nė Kosovė?
– Tė bėhet president i Kosovės?! Ēfarė turpi!?
Po, nuk ka bre, ashtu, me njė kėmbė nė Rusi, me njė kėmbė nė Serbi dhe me krye nė Kosovė!!!

- Po, a kujtohet Behgjet Pacillit sa inxhinerė shqiptarė tė Kosovės i ka mashtruar dhe, sot e asaj dite nuk ua ka paguar me qindra e mijėra marka gjermane pėr punėn e tyre, qė e kanė bėrė nėpėr kantieret ndėrtimore nė vendet e ndryshme tė Rusisė?!

Behgjet Pacolli mund ta blejė krejt pasurinė e pandushme tė popullit shqiptar tė Kosovės, sikurse qė e ka blerė Grandin etj., duke iu falenderuar thaēistėve tė shitur pėr “njė asht” tė Behgjet Pacollit, tė sjellė nga Rusia dhe nga Serbia, por kryetar dhe ministlėr i Kosovės, nuk do tė bėhet kurrė, edhe pse thaēistėt kanė rėnė grackėn e tij, qe dhjetė vjet, pas pėrfundimit tė luftės sė ndritshme tė UĒK-se, sepse Behgjet Pacolli i ka blerė me marka dhe me valuta tė huaja, jo pse ka luftuar krahakrah me UĒK-nė pėr Kosovėn!

Jo, pse ėshtė bashkidealist dhe bashkėluftėtarė i Hashim Thaēit, i Ramė Bujės, i Agim Ēekut, Ramush Haradinajt...etj., por pse tė gjithė i ka ble me pare tė Rusisė dhe tė Serbisė.

E, tash qe 10 vjet e kanė bėrė “patriot” dhe “luftėtar” tė Kosovės!!! E kanė bėrė partnerė tė tyre tė barabartė tregtar, ekonomik, politik e shtetėror!!!

-Tash, Behgjet Pacolli edhe iu mban “leksione patriotike” se ai mund tė bėjė aleancė me thaēistėt, vetėm nėse atė bėjnė Preisdent tė Republikės sė Kosovės!!! – Ky ėshtė kushti i biznisit tregtar “patrriotik” i Behgjet Pacollit!!! – Ju doni koalicion qeveritar, - unė dua i parė-president i Kosovės!!!!

Kjo, edhe ėshtė formula e suksesit tė politikės tregtare, ekonomike dhe antikombėtare!!! Turp pėr thaēistėt, ia shitėn Kosovėn Behgjet Pacollit, vetėm pėr t’u pasuruar, pėr tė jetuar dhe sunduar vetė nė pushtet, dhe pėr ta shndėrruar Kosovėn nė pronė private familiare, grupore dhe mahalliste e krahinariste.

Por ky “luks” me "humanitaristin" e Rusisė e tė Serbisė, Behgjet Pacolli, sė shpejti ka pėr t’iu dalė “dardhė kakiqke me bisht” se populli i pėrgjakur dhe i varflruar nuk do tė duroj as nuk do tė pranoj qe ta mjelin dhe ta drejtojnė tugjarėt dhe hyzmeqaret e Rusisė dhe tė Serbisė, siē ėshtė Behgjet Pacolli me kariqėt, jellcinėt dhe me thaēistėt e mbytur ne korrupcion, hajni dhe ne borgje te Behgjet Pacollit deri ne fyt!!!

Kuvendi i Kosoves,pos deputeteve magjupe e shkije, duhet ta shkelmojne kualicionin thacist-pacollist.

(Autori ėshtė Kontribuues i Agjencisė sė Lajmeve KosPress)
Kospress.com

Llapjani_HH
24-02-11, 19:29
Nait Hasani fajėson Thaēin pėr zgjedhjen e Pacollit

Thellohen mospajtimet nė PDK pėr shkak tė Behgjet Pacollit.

Pėrkrahėsit e Jakup Krasniqit nė PDK vazhdojnė ta kundėrshtojnė Pacollin qė u zgjodh president me shumė zhurmė.

Pas Fatmir Limajt, anėtari i Kryesisė sė PDK-sė, Nait Hasani, ka deklaruar se Pacolli nuk pėrfaqėson unitetin e qytetarėve tė Kosovės dhe se fuqia e AKR-sė nė Kuvend do tė jetė shumė e dobėt.

Hasani ka pranuar se kryeministri Hashim Thaēi ka insistuar te deputetėt e PDK-sė tė ndryshojnė qėndrimin e tyre dhe ta votojnė Pacollin pėr president nė rundin e tretė tė votimit.

E deputetėt qė votuan pėr Behgjet Pacollin, sipas Hasanit, nuk kanė as dinjitet tė mirėfilltė.

Ai i konfirmon haptas ndarjet nė PDK qė u shkaktuan pėr shkak tė presidentit.

Njeriu mė kėmbėngulės qė ka kundėrshtuar Pacollin pėr president, nėnkryetari i PDK-sė, Fatmir Limaj, ka thėnė se kjo ka qenė zgjedhja mė e keqe dhe e ka quajtur gabim strategjik qė partia e tij ia ka lėnė kėtė post AKR-sė.

Pauza e famshme pesėminutėshe e kėrkuar nga Hashim Thaēi, por qė zgjati 45 minuta, ishte kualifikuar si kundėrkushtetuese dhe presion mbi deputetėt nga kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi.

Anėtarė tė Kryesisė sė PDK-sė kanė demantuar se Kėshilli drejtues i PDK-sė ka marrė vendim me konsensus qė Pacolli tė bėhet president, duke thėnė se ky vendim ėshtė marrė me shumicė votash. Njė pjesė e Kryesisė sė PDK-sė e kishte pėrkrahur Jakup Krasniqin pėr president, kėrkesė qė s’u realizua
Koha.net

Jana
24-02-11, 22:55
Shum keq pem doket se so per Presiden amo me ni an bash mir u bo ... ishalla po dojm me u mbush mend na si popull se perndryshe veq sha jemi ka shkojm ty sharru ...

teutaA
24-02-11, 23:03
ska dert more edhe ashtu kombtarisht kosova ka perfundu moti nen udheheqjen e thaqit edhe ju qka po a boni te madhe flamurin me ylla ne qeveri se ka pru pacolli sen qudi sosht qe u ba kryetar perkundrazi mundet me ju pa hajri ne ekonomi nashta diqka

Kercovari
25-02-11, 08:40
Bosh 24-02-11 23:19shum shkrim i uletDobesia juaj dhe mungesa e te menduarit se shtetin ua krijuan te tjeret kurse ju jeni duke e rrenuar,nuk me demton mua ne asnje aspekt mbase jam penduar per te gjitha qe kam be,aq me pak me iriton qendrimi i juaj me shllyrje te posteve..eshte qendrim i njohur per mua sa injorant qe jeni aq edhe te dobishem per te marre akcione me me efekt ne te arrdhmen....

Shpat
25-02-11, 09:58
http://www.youtube.com/watch?v=kCkd6wr_gDc&feature=player_embedded#at=13


Presum pėrparime nė Kosove.
E vėrtet qė Kosova s'mundet pa Sėrbinė>Krejt bota ka mardhanje tregtare me fqinjėt.Edhe Kosova ashtu
Bexhet puna mbarė.Kosova ka nevojė pėr biznesmen ne kryesi jo pėr barij.

LOJETARI
25-02-11, 16:23
Pacolli , - dita e dytė e punės -

Kosovėn “ ta bėjė njė komb modern dhe multietnik”, pėr tė mbyllur kapitullin e krimeve tė luftės.

roadrunner
25-02-11, 16:55
na veq jemi bo komb multi etnik o pacim pacim zogu...kemi rome, ashkalinj, boshnjak, goran, kroat, e serbt hasreta, kemi bebuqa t'zi, kena juana e juareza, kena michael jordana, e sa per modern, uhaaaa kem me shamija, pa shamija, cullak, mlut, miniqa, shmeka, vetellnukqa, homo, etjeeeee

doGzona
25-02-11, 18:22
Pacolli eshte nje lider i cili e ka perkrahjen e 90% te deputeteve te kuvendit te Kosoves ,per shkak qe present kane qene 67 deputet dhe ky ka marr 61 vota,eshte e pa dyshim lider qe simbolizon unitetin e kombit,kur lidhet dhe para inteligjenca ,suksesi eshte i garantuar.

LOJETARI
25-02-11, 19:13
Pacolli eshte nje lider i cili e ka perkrahjen e 90% te deputeteve te kuvendit te Kosoves ,per shkak qe present kane qene 67 deputet dhe ky ka marr 61 vota,eshte e pa dyshim lider qe simbolizon unitetin e kombit,kur lidhet dhe para inteligjenca ,suksesi eshte i garantuar.pashė zotin zbėrthe kėtė fjali !

doGzona
25-02-11, 19:40
[/SIZE]


pashė zotin zbėrthe kėtė fjali !


Shih ministrat e kabinetit qeveritar te tanishem, shih Enver Hoxhaj, shih Bajram Rexhepin, Mimoza Kusarin-Lila shih Ferid Aganin dhe shume e shume te tjere. A keni gje kunder ketyre ministrave, lere xhelozin ndaj Thaqit .... shiko ministrat. Pacolli eshte nje biznismen shume i fuqishem dhe me ndikim i cili ka shprehur gatishmeri te lidhet me Perendimin, njeri i cili deri me tani na i ka sjlellur disa njohje, ai ne poziten e re do beje edhe me shume per kete vend !:)

Guri i madh
25-02-11, 20:23
tani lirisht mundemi me than se kosoven po e qeveris krahu luftarak


ne njeren an hashimi me UQKEN ne njeren njisit e arkanit te ndihmura nga mercenart rustash knaqnu dernic ne qeveri te gjith jan krah luftarak nuk ka pacifista

Neferta
25-02-11, 22:41
Dekorata ruse per presednikun tone
http://www.lajmifundit.com/lajmet/images/resized/images/stories/kosova/dekorata_ruse_pacolli_200_200.jpg (http://www.lajmifundit.com/lajmet/images/stories/Kosova/dekorata_ruse_pacolli.JPG)

Antika
26-02-11, 16:40
Keto mendime i ka nje pjese e popullit.I lodhur ,zhgenjyer pret nje ndryshim.....,qofte edhe president te ri.Rron me shprese dhe...

I cytur ndoshta edhe nga njė optimizėm i fshehur nė brendinė e qenies sime, parandiej se, sigurisht do tė mė vinte mirė edhe sikur Pacolli tė bėhet president?! Kėshtu qė, nė njėfarė forme, ai pavetėdijshėm dhe nė mėnyrė indirekte do tė kontribuonte nė shpejtimin e disa proceseve drejt vetėdijesimit tė vonshėm, por tė pashmangshėm politik tė popullit tonė.

nė natyrė vepron edhe njė ligj tjetėr universal: “Asgjė nuk mund tė pengoj diēka qė kaherė ėshtė nisur tė ndodhi”!
Andaj, krejt nė fund: me, apo pa Behxhet Pacollin president, nė kokat e njerėzve tanė, njė diēka si proces pėr sė mbari, mbase veē ka filluar tė ndodhi, dhe...

halla e madhe
26-02-11, 18:16
...po lexoj qe sa dite mendimet e disave,mire qe kemi mendime dhe qe mund ti shprehim se paku ne forume e gjetiu,ani mendimet e dikujt jane qe s'hahen me asgje,po nejse ...si Kosova sikur neve,krejt nje brum jemi,si ai i pari si ky i fundit nje lloje gjoje,si kan thone te paret;"sorra s'bene pllumba po sorra"...miljonat nuk bejne pune po s'pat Kosova nje njeri qe fillon punen mbare e mire,e ky presedniki jone ka hy ne politike veq per KAPUQ,por shpejt do ti del perhunde sa ta shef cfar buqkurushi zihet ne oden e Kupes.....po, po "na vjen dita edhe neve" po knohet nje kenge qeshtu:biggrin:

Zanzi/M
26-02-11, 22:09
Keto mendime i ka nje pjese e popullit.I lodhur ,zhgenjyer pret nje ndryshim.....,qofte edhe president te ri.Rron me shprese dhe...

I cytur ndoshta edhe nga njė optimizėm i fshehur nė brendinė e qenies sime, parandiej se, sigurisht do tė mė vinte mirė edhe sikur Pacolli tė bėhet president?! Kėshtu qė, nė njėfarė forme, ai pavetėdijshėm dhe nė mėnyrė indirekte do tė kontribuonte nė shpejtimin e disa proceseve drejt vetėdijesimit tė vonshėm, por tė pashmangshėm politik tė popullit tonė.

nė natyrė vepron edhe njė ligj tjetėr universal: “Asgjė nuk mund tė pengoj diēka qė kaherė ėshtė nisur tė ndodhi”!
Andaj, krejt nė fund: me, apo pa Behxhet Pacollin president, nė kokat e njerėzve tanė, njė diēka si proces pėr sė mbari, mbase veē ka filluar tė ndodhi, dhe...

Nese ish Bo Jakup Krasniqi e kishim bere nje president Antik, ndersa tani e kemi nje perendimor edhe pse ka nga ata qe e quajn nga lindja, ky president eshte me IDE perendimore.

LOJETARI
27-02-11, 21:26
Pacolli rrogėn e presidentit ua ndan 10 familjeve
Publikuar: Sot, mė 27 shkurt 2011

Kėto dhjetė familje , dhe mijėra familje tjera nė Kosovė, nuk e kanė kėtė gjendje tė mjerueshme sepse mungon solidariteti i shoqėrisė ndaj tyre ,por sepse mungon serioziteti i institucioneve shtetėrore ndaj miletit nė pėrgjithėsi. Kėtė joseriozitet zoti presetnik , duke menduar se po bėnė njė vepėr madhėshtore na e servon sot pėrmes kamerave pa i ardhė marre prej mijera familjeve tjera qė do ta kenė shikuar sot ne tv.

Makresh
27-02-11, 21:29
Pacolli rrogėn e presidentit ua ndan 10 familjeve
Publikuar: Sot, mė 27 shkurt 2011

Kėto dhjetė familje , dhe mijėra familje tjera nė Kosovė, nuk e kanė kėtė gjendje tė mjerueshme sepse mungon solidariteti i shoqėrisė ndaj tyre ,por sepse mungon serioziteti i institucioneve shtetėrore ndaj miletit nė pėrgjithėsi. Kėtė joseriozitet zoti presetnik , duke menduar se po bėnė njė vepėr madhėshtore na e servon sot pėrmes kamerave pa i ardhė marre prej mijera familjeve tjera qė do ta kenė shikuar sot ne tv.

Kadal be Lojetar,.. per 2 dit sun e bon Kosoven Zvicerr e Gjermani. Duhet respektuar kete gjest simbolik nga pr. Pacolli.

Zana_ch
27-02-11, 21:35
Pacolli rrogėn e presidentit ua ndan 10 familjeve
Publikuar: Sot, mė 27 shkurt 2011

Kėto dhjetė familje , dhe mijėra familje tjera nė Kosovė, nuk e kanė kėtė gjendje tė mjerueshme sepse mungon solidariteti i shoqėrisė ndaj tyre ,por sepse mungon serioziteti i institucioneve shtetėrore ndaj miletit nė pėrgjithėsi. Kėtė joseriozitet zoti presetnik , duke menduar se po bėnė njė vepėr madhėshtore na e servon sot pėrmes kamerave pa i ardhė marre prej mijera familjeve tjera qė do ta kenė shikuar sot ne tv.EEEEE e ku paska jetu ky far burri i madh se deri me tani nuk i paska dit keto familje qe jetoin ne fukallarak

ne ni an jau ndan kishe rrogen , e ne anen tjeter i mush xhepat e vet me grushta
INTERESI I TIJ ASHTE ME RRIT SA MA SHUM KAPITALIN E VET .....ket qellim ka ky

LOJETARI
27-02-11, 21:38
Kadal be Lojetar,.. per 2 dit sun e bon Kosoven Zvicerr e Gjermani. Duhet respektuar kete gjest simbolik nga pr. Pacolli.

Ky nuk ėshtė gjest simbolik , por ėshtė reklam e filliqt e tij .Kjo ėshtė lojė me dinjitetin e atyre familjeve dhe mijera familjeve tjera .Ai ka mundur qė rrogėn e vet tė ja jap ndonjė shoqate humanitare ,e cila do tė kujdesej pėr destinimin e tyre , por jo ne kėtė mėnyrė.

Makresh
27-02-11, 21:49
Ky nuk ėshtė gjest simbolik , por ėshtė reklam e filliqt e tij .Kjo ėshtė lojė me dinjitetin e atyre familjeve dhe mijera familjeve tjera .Ai ka mundur qė rrogėn e vet tė ja jap ndonjė shoqate humanitare ,e cila do tė kujdesej pėr destinimin e tyre , por jo ne kėtė mėnyrė.


E vertet,....

Neferta
28-02-11, 16:41
s,ka qka me ble ne kosove se ketu fabrika jo toka jo hotele jo banka jo sigurime jo pra edhe posta po pret edhe keku sikur llamarina e rusit alias macollit.

panta_rhei
28-02-11, 17:05
Pacolli rrogėn e presidentit ua ndan 10 familjeve
Publikuar: Sot, mė 27 shkurt 2011

Kėto dhjetė familje , dhe mijėra familje tjera nė Kosovė, nuk e kanė kėtė gjendje tė mjerueshme sepse mungon solidariteti i shoqėrisė ndaj tyre ,por sepse mungon serioziteti i institucioneve shtetėrore ndaj miletit nė pėrgjithėsi. Kėtė joseriozitet zoti presetnik , duke menduar se po bėnė njė vepėr madhėshtore na e servon sot pėrmes kamerave pa i ardhė marre prej mijera familjeve tjera qė do ta kenė shikuar sot ne tv.

A kaq shpejt u zhgenjeve prej pacollit, a???!!!

Guri i madh
28-02-11, 17:13
A kaq shpejt u zhgenjeve prej pacollit, a???!!!lojtari kurr se ka peerkrah Pacollin veq edhe kurr se ka kundershtue Fatmir sejdiun

panta_rhei
28-02-11, 17:15
lojtari kurr se ka peerkrah Pacollin veq edhe kurr se ka kundershtue Fatmir sejdiun
jo lumi Llap, po as ujt e Drinit nuk e lanė bre qit Lojetarin :tongue:

Guri i madh
28-02-11, 17:24
jo lumi Llap, po as ujt e Drinit nuk e lanė bre qit Lojetarin :tongue:


une e vlersoj si intelektual i sjellshum edhe mik


po per FATMIR ZEZEN qe e shpartalloj LDKen kurr nji kritik nuk e ka bae


po qka ti bajsh politika qenka kshtu edhe UK ROGOVA kur me deshproj nuk me mbetet hatri te askush

Llapjani_HH
01-03-11, 19:49
Ekspertėt gjejnė shumė shkelje gjatė zgjedhjes sė Presidentit

Behgjet Pacolli do tė mund tė ishte president legjitim i Kosovės nėse ende do tė ishte nė fuqi Korniza Kushtetues pėr vetėqeverisjen e Kosovės, me tė cilėn UNMIK-u e ka administruar vendin para shpalljes sė pavarėsisė.

Nė njė analizė tė njė grupi ekspertėsh ndėrkombėtarė, njė kopje tė sė cilės ka arritur qė ta sigurojė “Koha Ditore”, shkruhet se ka dallim mes procedurave tė zgjedhjes sė presidentit qė i pėrcakton Kushtetuta e Kosovės, nga procedurat e Kornizės Kushtetuese, qė del tė jetė interpretuar nė zgjedhjen e Pacollit.

“Sipas Kushtetutės, do tė duhej tė merrte pjesė shumica e tė gjithė deputetėve ose 2/3 qė ėshtė e pėrcaktuar nė nenet vijuese, tė cilat qartėsojnė zgjedhjen e presidentit, dhe ndryshon nė thelb me Kornizėn Kushtetuese”, thuhet nė kėtė analizė, autorėt e sė cilės kanė preferuar tė mbeten anonimė.

Sipas ekspertėve, Korniza Kushtetuese e UNMIK-ut ka mundėsuar qė tė mbahet raundi i tretė i votimit edhe vetėm me njė kandidat pėr president, por Kushtetuta e Kosovės nuk e lejon njė gjė tė tillė.

Sipas kėsaj analize, tė dy ish-presidentėt e Kosovės, edhe Fatmir Sejdiu e edhe Ibrahim Rugova kanė ardhur nė krye tė Kosovės nė bazė tė Kornizės Kushtetuese, andaj nuk duhet pėrdorur si procedura krahasuese nė rastin e zgjedhjes sė Pacollit, i cili do tė duhej tė zgjidhej me anė tė Kushtetutės sė Kosovės.

Por, shkruajnė ekspertėt ndėrkombėtarė, anonimitetin e tė cilėve gazeta ka marrė obligim qė ta ruajė, organizimi i tri raundeve tė zgjedhjes sė Pacollit ėshtė bėrė nė frymėn e Kornizės, dhe jo nė atė tė Kushtetutės.

Analiza konstaton sė gjatė zgjedhjes sė Pacollit janė shkelur katėr nga gjithsej gjashtė pikat e nenit 86 qė pėrcaktojnė procedurėn e zgjedhjes sė presidentit tė Kosovės.

Ėshtė shkelur edhe vetė statusi i presidentit i pėrshkruar nė Kushtetutė si dhe ėshtė shkelur neni 70 qė flet pėr mandatin e deputetėve.

Shkelje ka edhe nė nenin 74 tė Kushtetutės qė flet pėr ushtrimin e funksionit.

“Koha Ditore”, ka raportuar ditė mė parė se si Pacolli ka shkelur Kushtetutėn disa minuta pasi ėshtė zgjedhur president, duke e votuar kabinetin e ri qeveritar, gjė qė ia ndalon akti juridik mė i lartė i vendit, njė presidenti tė zgjedhur.

Megjithatė, nė analizėn e tyre, ekspertėt ndėrkombėtarė nuk janė marrė me veprimet e Pacollit, pasi qė ėshtė zgjedhur. Ata kanė analizuar vetėm procedurėn e zgjedhjes sė tij.

Kėta ekspertė vlerėsojnė se procesi i zgjedhjes sė presidentit tė Kosovės, qė pėrshkruhet nė Kushtetutėn e Kosovės, nuk ėshtė procesi mė i mirė, por ai pėrdoret nė shumė vende tė botės dhe rezulton tė jetė i suksesshėm. Model tė ngjashėm sipas tyre pėrdor Estonia.

Sipas ekspertėve, Kushtetuta e Kosovės nuk ka mundėsuar raund tė dytė pėr zgjedhjen e Pacollit, sepse ka qenė kandidati i vetėm.

Raundi dytė dhe i tretė, sipas tė njėjtės analizė, do tė mund tė organizohej vetėm nėse do tė kishte mė shumė se njė kandidat pėr president.

Sipas kėtyre ekspertėve, shkelja e Kushtetutės ka mundur tė evitohej duke u zgjedhur Pacolli president edhe me 67 deputetė prezentė nė sallė, pas daljes sė opozitės.

Sipas tyre, “nė rastin mė tė keq, nė raundin e dytė tė votimit do tė duhej tė kishte tė paktėn dy kandidatė pėr president.

“Po tė kishin marrė pjesė dy kandidatė, atėherė ai qė do tė merrte mė shumė vota nė raundin e tretė do tė zgjidhej president.

Pėr shembull, zoti Pacolli do tė duhej tė nominohej si kandidat vetėm nga 30 deputetė prezentė nė sallė.

Tridhjetė tė tjerė do tė nominonin njė kandidat tjetėr. Njė gjė e tillė do tė mundėsonte garėn deri nė fund”, shkruajnė ekspertėt.

Sipas tyre, njė gjė e tillė ėshtė pamundėsuar, pėr shkak se 67 deputetė kanė nėnshkruar mė herėt nominimin e Pacollit, dhe si pasojė ata nuk kanė mundur tė nominojnė pastaj ndonjė kandidat tjetėr.

Duke i analizuar veē e veē, tė gjitha pikat e nenit 68 tė Kushtetutės, nen qė nė gjashtė pika definon mėnyrėn e zgjedhjes sė presidentit, ekspertėt konstatojnė se janė shkelur katėr nga gjashtė pika tė kėtij neni, si dhe statusi i presidentit.

“Presidenti ėshtė kreu i shtetit dhe pėrfaqėson unitetin e popullit tė Republikės sė Kosovės”, shkruhet nė statusin kushtetues tė presidentit.

Sipas ekspertėve ndėrkombėtarė, fakti qė ėshtė kundėrshtuar nga e tėrė opozita dhe njė numėr aq i madh deputetėsh, Pacolli nuk mund tė jetė presidenti qė kėrkohet sipas kėtij statusi tė pėrshkruar nė Kushtetutė.

Nė pikėn e parė tė kėtij neni thuhet: “Presidenti i Republikės sė Kosovės zgjidhet nga Kuvendi me votim tė fshehtė”.

Sipas ekspertėve SMS-tė e publikuara nė gazeta qė i janė dėrguar Pacollit nga kėshilltari i tij Esad Pushkar, i cili thuhet se nuk ka qenė as nė listėn e mysafirėve pėr kėtė seancė, tregon se ky kriter kushtetues pėr votim tė fshehtė nuk ėshtė plotėsuar gjatė votimit pėr Pacollin.

Sipas ekspertėve, SMS-tė pėrveē urimit pėr president kanė treguar edhe pėr ndėrhyrje nė rezultat, qė nė vete “pėrveē shkeljes kushtetuese paraqesin edhe vepra penale qė duhet tė hetohen”.

Edhe pauza pesėminutėshe qė ka zgjatur 45 minuta, sipas ekspertėve ndėrkombėtarė, tregon se ky kriter nuk ėshtė plotėsuar.

Ekspertėt vlerėsojnė se “deputeti z. Hashim Thaēi nuk ka treguar respekt ndaj kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, duke u larguar nga Kuvendi pa u dhėnė pauza”, gjė qė sipas ekspertėve tregon edhe pėr presion ndaj vetė kryetarit.

Pika kulminante qė dėshmon se kriteri mbi votimin e fshehtė nuk ėshtė plotėsuar, sipas ekspertėve ndėrkombėtarė, ėshtė fakti se anėtarė qė nuk janė pjesė e Kuvendit tė Kosovės, janė lejuar qė gjatė pauzės tė ndėrhyjnė nė vullnetin e deputetėve.

Duke e bėrė njė krahasim me procesin e rregullt zgjedhor, ekspertėt pėrkujtojnė se SMS-tė dhe videot e marra nga telefonat mobilė nė vendvotime kanė shėrbyer si bazė e mjaftueshme qė tė merren disa vendime pėr parregullsitė e zgjedhjeve.

Po ashtu, telefonat nuk janė lejuar tė pėrdoren nė procesin e votimit, ndėrsa prezenca e personave tė paautorizuar nė vendvotime ka qenė e parregullt.

E njėjta gjė, sipas kėtyre ekspertėve, ka ndodhur edhe nė Kuvend, nė institucionin mė tė lartė shtetėror.

Pika dy e kėtij neni, qė tregon se presidenti duhet tė zgjidhet 30 ditė nga pėrfundimi i mandatit tė presidentit tė kaluar, sipas ekspertėve nuk ėshtė shkelur.

Nuk ėshtė shkelur as pika tre e kėtij neni qė flet se cili shtetas i Republikės ka tė drejtė tė kandidohet pėr president.

Mirėpo ekspertėt tėrheqin vėrejtjen, se fakti se nė kėtė pikė thuhet se mund tė kandidojė secili shtetas qė i ka siguruar “nėnshkrimet e tė paktėn 30 deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės”, tregon pėr frymėn e Kushtetutės, qė kėrkon mė shumė se njė kandidat.

Tė tria pikat tjera, ajo katėr, pesė gdhe gjashtė janė shkelur.

Pika katėr e kėtij neni thotė: “Zgjedhja e presidentit bėhet me 2/3 e tė gjithė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės”.

“Kjo pikė pėrcakton dhe definon nė mėnyrė shumė tė qartė se pėr zgjedhjen e presidentit kėrkohet 2/3 e tė gjithė deputetėve, pra e 80 prej tyre.

Sipas ekspertėve, nė dy raundet tjera do tė mund tė procedohej, po tė kishte edhe njė kandidat, por nė kėtė rast ka pasur vetėm, njė”, thuhet nė vlerėsimin e ekspertėve.

Pika pesė e kėtij neni thotė: “Nėse asnjėri kandidat nuk merr shumicėn prej dy tė tretave nė dy votimet e para, organizohet votimi i tretė mes tė dy kandidatėve qė kanė marrė numrin mė tė lartė tė votave nė raundin e dytė dhe kandidati qė merr shumicėn e votave tė tė gjithė deputetėve zgjidhet president i Kosovės”.

Nė kėtė pikė, sipas ekspertėve, janė edhe shkeljet mė tė mėdha tė Kushtetutės.

“Votimi i tretė ėshtė bėrė sipas Kornizės Kushtetuese tė UNMIK-ut.

Kjo pikė me sa duket ėshtė keqkuptuar apo u ėshtė keqinterpretuar paraprakisht deputetėve.

Kjo pikė, nė mėnyrė recidive e pėrcakton se raundi i tretė duhet tė zbatohet vetėm nė rastin kur ka dy apo mė shumė kandidatė”, vlerėsojnė ekspertėt.

Sipas tyre nėse nuk do tė ishte kjo pikė kushtetuese, neni qė flet pėr shkarkimin e presidentit e qė kėrkon 2/3 e votave do tė ishte i pakuptimtė.

Ekspertėt vlerėsojnė se mozgjedhja e Pacollit nuk do tė ēonte vendin nė zgjedhje tė parakohshme.

Pika e gjashtė qė flet pėr kėtė ēėshtje thotė: “Nėse nė votimin e tretė, asnjėri nga kandidatėt nuk zgjidhet president i Republikės sė Kosovės, shpėrndahet Kuvendi dhe shpallen zgjedhjet e reja, tė cilat duhet tė mbahen brenda 45 ditėve”.

Sipas ekspertėve, edhe ky nen flet pėr rastet kur ka mė shumė sė njė kandidat, dhe jo pėr rastin nė fjalė, ku Pacolli ka qenė kandidat i vetėm.

Ekspertėt kanė shpjeguar se shkelje ka pauza dhe presioni ka bėrė qė tė shkelen edhe dy nene tė Kushtetutės.

Ėshtė shkelur neni 70, qė flet pėr mandatin e deputetėve dhe neni 74 i Kushtetutės, qė flet pėr ushtrimin e funksionit.

Koha.net

Guri i madh
01-03-11, 20:04
Ekspertėt gjejnė shumė shkelje gjatė zgjedhjes sė Presidentit

Behgjet Pacolli do tė mund tė ishte president legjitim i Kosovės nėse ende do tė ishte nė fuqi Korniza Kushtetues pėr vetėqeverisjen e Kosovės, me tė cilėn UNMIK-u e ka administruar vendin para shpalljes sė pavarėsisė.

Nė njė analizė tė njė grupi ekspertėsh ndėrkombėtarė, njė kopje tė sė cilės ka arritur qė ta sigurojė “Koha Ditore”, shkruhet se ka dallim mes procedurave tė zgjedhjes sė presidentit qė i pėrcakton Kushtetuta e Kosovės, nga procedurat e Kornizės Kushtetuese, qė del tė jetė interpretuar nė zgjedhjen e Pacollit.

“Sipas Kushtetutės, do tė duhej tė merrte pjesė shumica e tė gjithė deputetėve ose 2/3 qė ėshtė e pėrcaktuar nė nenet vijuese, tė cilat qartėsojnė zgjedhjen e presidentit, dhe ndryshon nė thelb me Kornizėn Kushtetuese”, thuhet nė kėtė analizė, autorėt e sė cilės kanė preferuar tė mbeten anonimė.

Sipas ekspertėve, Korniza Kushtetuese e UNMIK-ut ka mundėsuar qė tė mbahet raundi i tretė i votimit edhe vetėm me njė kandidat pėr president, por Kushtetuta e Kosovės nuk e lejon njė gjė tė tillė.

Sipas kėsaj analize, tė dy ish-presidentėt e Kosovės, edhe Fatmir Sejdiu e edhe Ibrahim Rugova kanė ardhur nė krye tė Kosovės nė bazė tė Kornizės Kushtetuese, andaj nuk duhet pėrdorur si procedura krahasuese nė rastin e zgjedhjes sė Pacollit, i cili do tė duhej tė zgjidhej me anė tė Kushtetutės sė Kosovės.

Por, shkruajnė ekspertėt ndėrkombėtarė, anonimitetin e tė cilėve gazeta ka marrė obligim qė ta ruajė, organizimi i tri raundeve tė zgjedhjes sė Pacollit ėshtė bėrė nė frymėn e Kornizės, dhe jo nė atė tė Kushtetutės.

Analiza konstaton sė gjatė zgjedhjes sė Pacollit janė shkelur katėr nga gjithsej gjashtė pikat e nenit 86 qė pėrcaktojnė procedurėn e zgjedhjes sė presidentit tė Kosovės.

Ėshtė shkelur edhe vetė statusi i presidentit i pėrshkruar nė Kushtetutė si dhe ėshtė shkelur neni 70 qė flet pėr mandatin e deputetėve.

Shkelje ka edhe nė nenin 74 tė Kushtetutės qė flet pėr ushtrimin e funksionit.

“Koha Ditore”, ka raportuar ditė mė parė se si Pacolli ka shkelur Kushtetutėn disa minuta pasi ėshtė zgjedhur president, duke e votuar kabinetin e ri qeveritar, gjė qė ia ndalon akti juridik mė i lartė i vendit, njė presidenti tė zgjedhur.

Megjithatė, nė analizėn e tyre, ekspertėt ndėrkombėtarė nuk janė marrė me veprimet e Pacollit, pasi qė ėshtė zgjedhur. Ata kanė analizuar vetėm procedurėn e zgjedhjes sė tij.

Kėta ekspertė vlerėsojnė se procesi i zgjedhjes sė presidentit tė Kosovės, qė pėrshkruhet nė Kushtetutėn e Kosovės, nuk ėshtė procesi mė i mirė, por ai pėrdoret nė shumė vende tė botės dhe rezulton tė jetė i suksesshėm. Model tė ngjashėm sipas tyre pėrdor Estonia.

Sipas ekspertėve, Kushtetuta e Kosovės nuk ka mundėsuar raund tė dytė pėr zgjedhjen e Pacollit, sepse ka qenė kandidati i vetėm.

Raundi dytė dhe i tretė, sipas tė njėjtės analizė, do tė mund tė organizohej vetėm nėse do tė kishte mė shumė se njė kandidat pėr president.

Sipas kėtyre ekspertėve, shkelja e Kushtetutės ka mundur tė evitohej duke u zgjedhur Pacolli president edhe me 67 deputetė prezentė nė sallė, pas daljes sė opozitės.

Sipas tyre, “nė rastin mė tė keq, nė raundin e dytė tė votimit do tė duhej tė kishte tė paktėn dy kandidatė pėr president.

“Po tė kishin marrė pjesė dy kandidatė, atėherė ai qė do tė merrte mė shumė vota nė raundin e tretė do tė zgjidhej president.

Pėr shembull, zoti Pacolli do tė duhej tė nominohej si kandidat vetėm nga 30 deputetė prezentė nė sallė.

Tridhjetė tė tjerė do tė nominonin njė kandidat tjetėr. Njė gjė e tillė do tė mundėsonte garėn deri nė fund”, shkruajnė ekspertėt.

Sipas tyre, njė gjė e tillė ėshtė pamundėsuar, pėr shkak se 67 deputetė kanė nėnshkruar mė herėt nominimin e Pacollit, dhe si pasojė ata nuk kanė mundur tė nominojnė pastaj ndonjė kandidat tjetėr.

Duke i analizuar veē e veē, tė gjitha pikat e nenit 68 tė Kushtetutės, nen qė nė gjashtė pika definon mėnyrėn e zgjedhjes sė presidentit, ekspertėt konstatojnė se janė shkelur katėr nga gjashtė pika tė kėtij neni, si dhe statusi i presidentit.

“Presidenti ėshtė kreu i shtetit dhe pėrfaqėson unitetin e popullit tė Republikės sė Kosovės”, shkruhet nė statusin kushtetues tė presidentit.

Sipas ekspertėve ndėrkombėtarė, fakti qė ėshtė kundėrshtuar nga e tėrė opozita dhe njė numėr aq i madh deputetėsh, Pacolli nuk mund tė jetė presidenti qė kėrkohet sipas kėtij statusi tė pėrshkruar nė Kushtetutė.

Nė pikėn e parė tė kėtij neni thuhet: “Presidenti i Republikės sė Kosovės zgjidhet nga Kuvendi me votim tė fshehtė”.

Sipas ekspertėve SMS-tė e publikuara nė gazeta qė i janė dėrguar Pacollit nga kėshilltari i tij Esad Pushkar, i cili thuhet se nuk ka qenė as nė listėn e mysafirėve pėr kėtė seancė, tregon se ky kriter kushtetues pėr votim tė fshehtė nuk ėshtė plotėsuar gjatė votimit pėr Pacollin.

Sipas ekspertėve, SMS-tė pėrveē urimit pėr president kanė treguar edhe pėr ndėrhyrje nė rezultat, qė nė vete “pėrveē shkeljes kushtetuese paraqesin edhe vepra penale qė duhet tė hetohen”.

Edhe pauza pesėminutėshe qė ka zgjatur 45 minuta, sipas ekspertėve ndėrkombėtarė, tregon se ky kriter nuk ėshtė plotėsuar.

Ekspertėt vlerėsojnė se “deputeti z. Hashim Thaēi nuk ka treguar respekt ndaj kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, duke u larguar nga Kuvendi pa u dhėnė pauza”, gjė qė sipas ekspertėve tregon edhe pėr presion ndaj vetė kryetarit.

Pika kulminante qė dėshmon se kriteri mbi votimin e fshehtė nuk ėshtė plotėsuar, sipas ekspertėve ndėrkombėtarė, ėshtė fakti se anėtarė qė nuk janė pjesė e Kuvendit tė Kosovės, janė lejuar qė gjatė pauzės tė ndėrhyjnė nė vullnetin e deputetėve.

Duke e bėrė njė krahasim me procesin e rregullt zgjedhor, ekspertėt pėrkujtojnė se SMS-tė dhe videot e marra nga telefonat mobilė nė vendvotime kanė shėrbyer si bazė e mjaftueshme qė tė merren disa vendime pėr parregullsitė e zgjedhjeve.

Po ashtu, telefonat nuk janė lejuar tė pėrdoren nė procesin e votimit, ndėrsa prezenca e personave tė paautorizuar nė vendvotime ka qenė e parregullt.

E njėjta gjė, sipas kėtyre ekspertėve, ka ndodhur edhe nė Kuvend, nė institucionin mė tė lartė shtetėror.

Pika dy e kėtij neni, qė tregon se presidenti duhet tė zgjidhet 30 ditė nga pėrfundimi i mandatit tė presidentit tė kaluar, sipas ekspertėve nuk ėshtė shkelur.

Nuk ėshtė shkelur as pika tre e kėtij neni qė flet se cili shtetas i Republikės ka tė drejtė tė kandidohet pėr president.

Mirėpo ekspertėt tėrheqin vėrejtjen, se fakti se nė kėtė pikė thuhet se mund tė kandidojė secili shtetas qė i ka siguruar “nėnshkrimet e tė paktėn 30 deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės”, tregon pėr frymėn e Kushtetutės, qė kėrkon mė shumė se njė kandidat.

Tė tria pikat tjera, ajo katėr, pesė gdhe gjashtė janė shkelur.

Pika katėr e kėtij neni thotė: “Zgjedhja e presidentit bėhet me 2/3 e tė gjithė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės”.

“Kjo pikė pėrcakton dhe definon nė mėnyrė shumė tė qartė se pėr zgjedhjen e presidentit kėrkohet 2/3 e tė gjithė deputetėve, pra e 80 prej tyre.

Sipas ekspertėve, nė dy raundet tjera do tė mund tė procedohej, po tė kishte edhe njė kandidat, por nė kėtė rast ka pasur vetėm, njė”, thuhet nė vlerėsimin e ekspertėve.

Pika pesė e kėtij neni thotė: “Nėse asnjėri kandidat nuk merr shumicėn prej dy tė tretave nė dy votimet e para, organizohet votimi i tretė mes tė dy kandidatėve qė kanė marrė numrin mė tė lartė tė votave nė raundin e dytė dhe kandidati qė merr shumicėn e votave tė tė gjithė deputetėve zgjidhet president i Kosovės”.

Nė kėtė pikė, sipas ekspertėve, janė edhe shkeljet mė tė mėdha tė Kushtetutės.

“Votimi i tretė ėshtė bėrė sipas Kornizės Kushtetuese tė UNMIK-ut.

Kjo pikė me sa duket ėshtė keqkuptuar apo u ėshtė keqinterpretuar paraprakisht deputetėve.

Kjo pikė, nė mėnyrė recidive e pėrcakton se raundi i tretė duhet tė zbatohet vetėm nė rastin kur ka dy apo mė shumė kandidatė”, vlerėsojnė ekspertėt.

Sipas tyre nėse nuk do tė ishte kjo pikė kushtetuese, neni qė flet pėr shkarkimin e presidentit e qė kėrkon 2/3 e votave do tė ishte i pakuptimtė.

Ekspertėt vlerėsojnė se mozgjedhja e Pacollit nuk do tė ēonte vendin nė zgjedhje tė parakohshme.

Pika e gjashtė qė flet pėr kėtė ēėshtje thotė: “Nėse nė votimin e tretė, asnjėri nga kandidatėt nuk zgjidhet president i Republikės sė Kosovės, shpėrndahet Kuvendi dhe shpallen zgjedhjet e reja, tė cilat duhet tė mbahen brenda 45 ditėve”.

Sipas ekspertėve, edhe ky nen flet pėr rastet kur ka mė shumė sė njė kandidat, dhe jo pėr rastin nė fjalė, ku Pacolli ka qenė kandidat i vetėm.

Ekspertėt kanė shpjeguar se shkelje ka pauza dhe presioni ka bėrė qė tė shkelen edhe dy nene tė Kushtetutės.

Ėshtė shkelur neni 70, qė flet pėr mandatin e deputetėve dhe neni 74 i Kushtetutės, qė flet pėr ushtrimin e funksionit.

Koha.net


kot ankohen te enver hasani ne gjykaten kushtetuse


ato shtetet qe po dojn kosoven me que ne qorr sokak me kto institucione po thojn se nuk u shkel kushtetuta edhe ky kumpiri i qirum kristofer dell po thot se kushtetuta nuk u shkel


na i kan mbyll te gjitha rrugt legale institucionale per me i realizue te drejtat kombtare


te vetmen shpres qe e kam kah mesi i marsit me i mbush rrugt e kosoves me protesta ,se si do te zhvillohen mvaret se si na i imponojn kta qe po e shesin kosoven

LOJETARI
01-03-11, 23:49
jo lumi Llap, po as ujt e Drinit nuk e lanė bre qit Lojetarin :tongue:

Mos e nėnēmo ti lumin Llap ,ani qysh ja kemi ndreq shtratin e ri ....

Guri i madh
02-03-11, 00:33
Mos e nėnēmo ti lumin Llap ,ani qysh ja kemi ndreq shtratin e ri ....jo panta po hec neper koh aj po mendon se ende lahemi me hum


hiq pa gajle rri lojtar se tash nese nuk te lane detergjenti levizja fol i ka ble do sapuna ALLBUS special me i la politikant :biggrin:

rastesishT
02-03-11, 08:40
E mira e pacollit eshte qe pasurine qe e ka fitu nuk e ka fitu brenda kufijve te kosoves dhe me ndjersen e popullit ne Kosove kete nuk mundet te ja njollos askush.
E mira tjeter e pacollit eshte qe pacolli ndihma ka jap edhe herave tjera edhe para kesaj rroges se presidentit, dhe ato ndihma kur i ka jap i ka jap qe emri te mos behej publik thjesht ndihma.
E mira e kesaj qe pacolli ka zgjedh qe rrogen e vet pagen ta shprendaj per te varfurit eshte se permes kesaj ka dasht me shume tua bej me dije qe pushtetaret te tjere qe jan ne pushtet te mos i keqperdorin postet e tyra se per rroge eshte e dijshme qe te tjeret nuk kan mundesi ti shprendajn sepse varen vetem prej rroges se ministrit dhe nuk kan te gjithe biznese si pacolli.
E keqja e pacollit eshte vetem qe pasurine qe e ka fitu eshte se gjithe pasurine e ti e ka fitu me shtetet qe jan antishqiptare ato sllave ato arabe etj etj. Dhe sikur pacolli te kishte mardhanje te mira me amerikane siq i ka pas te mira me rus dhe i ka simbas neve shqiptareve nuk do kerkonim me te mire, por i persosur nuk eshte askush.
Por e mira tjeter e pacollit eshte qe kete pasuri dhe biznisin qe e ka zhvillu nuk e ka zhvillu si shtetas Kosovar por si shtetas Zvicerrian ku posedon pasaport zvicerrane bilem edhe ate amerikane.
Dhe e fundit te gjithe pasurine pacolli qe e ka zhvillu nuk e ka zhvillu si politikan por si biznisman e qdo biznisman i botes qoft amerikan qoft rus serb italian gjerman kinez japonez albaneze nese do te jet i sukses'shem duhet ta shtrij biznisin e vet ne mbar globin dhe sigurisht qe ka kontakte me te gjithe etnicitetet. Dhe ne kete rast nuk mund ta quajm pacollin antishqiptar vetem qe biznisin e ti e ka zhvillu ne rusi dhe ne vendet arabe.

Urata
02-03-11, 09:43
rastesishtT, krejt haramin po e derdh n'Kosove ky fare dhendrri i rusve ,Pacolli....!mjer Kosova, mjer....!


Pavaresin e fituar e varesuam ne kriminel/nenshtrues/servile te grupeve/shoqerive sekrete....! kuku, cka veprojne kollaj e majem kur gjejne vend/njerez te shkokerdhavfte....!


ps: shyqyr qe nuk vret marrja, se perzete edhe nje varr masiv do hapej/mbushej n'Kosove!


ps: halle, t'qafi forte....!

4peace
02-03-11, 10:31
E mira e pacollit eshte qe pasurine qe e ka fitu nuk e ka fitu brenda kufijve te kosoves dhe me ndjersen e popullit ne Kosove kete nuk mundet te ja njollos askush.
E mira tjeter e pacollit eshte qe pacolli ndihma ka jap edhe herave tjera edhe para kesaj rroges se presidentit, dhe ato ndihma kur i ka jap i ka jap qe emri te mos behej publik thjesht ndihma.
E mira e kesaj qe pacolli ka zgjedh qe rrogen e vet pagen ta shprendaj per te varfurit eshte se permes kesaj ka dasht me shume tua bej me dije qe pushtetaret te tjere qe jan ne pushtet te mos i keqperdorin postet e tyra se per rroge eshte e dijshme qe te tjeret nuk kan mundesi ti shprendajn sepse varen vetem prej rroges se ministrit dhe nuk kan te gjithe biznese si pacolli.
E keqja e pacollit eshte vetem qe pasurine qe e ka fitu eshte se gjithe pasurine e ti e ka fitu me shtetet qe jan antishqiptare ato sllave ato arabe etj etj. Dhe sikur pacolli te kishte mardhanje te mira me amerikane siq i ka pas te mira me rus dhe i ka simbas neve shqiptareve nuk do kerkonim me te mire, por i persosur nuk eshte askush.
Por e mira tjeter e pacollit eshte qe kete pasuri dhe biznisin qe e ka zhvillu nuk e ka zhvillu si shtetas Kosovar por si shtetas Zvicerrian ku posedon pasaport zvicerrane bilem edhe ate amerikane.
Dhe e fundit te gjithe pasurine pacolli qe e ka zhvillu nuk e ka zhvillu si politikan por si biznisman e qdo biznisman i botes qoft amerikan qoft rus serb italian gjerman kinez japonez albaneze nese do te jet i sukses'shem duhet ta shtrij biznisin e vet ne mbar globin dhe sigurisht qe ka kontakte me te gjithe etnicitetet. Dhe ne kete rast nuk mund ta quajm pacollin antishqiptar vetem qe biznisin e ti e ka zhvillu ne rusi dhe ne vendet arabe.

S'qenke ne rrjedha, i nderuar...

B. Pacovi, gjat mandatit trevecar te qeverise qe iku, ka deklaruar 200 milione € fitim.
Une nuk besoj qe i ka deklaruar fitimet nga bizneset nderkombetare (jashte Kosove).
Pastaj, te gjithe ata qe jane ne rrjedha e dijne se, megjithese Pacolli ka qene ne opozite, ai ka bashkepunuar me se shumti me qeverine Thaci I... duke fituar tenderė, pikerisht me bizneset qe i ka zhvilluar (ne bashkepunim) me Thacin.

Nuk e mohoj qe Pacovi ka dhene edhe ndihma humanitare.
Mirepo, nese krahasojme shumen qe fiton dhe asaj qe jep per nevoja humanitare eshte shume pak.
Ky humanizem, nese e krahasojme me nje njeri te thjeshte (sipas te ardhurave mesatare) i bie sikur ai (punetori, njeriu i thjeshte) t'i jipte ka 20-30 centė lypsareve te rruges.
Ky, (Pacovi) jep sikur ata te ashtuquajturit V.I.P.-a organizojne Gala humanitare dhe japin nga 200-300 euro, kurse vetem shampanja qe e pijne kushton 500-1500 €. Plus kesaj fitojne publicitet, sepse jane te pranishme edhe mediet.
Pacolli, ne keso rastesh, jep me shume per medie, duke paguar gazetare te cilet shkruajne per "humanizmin" e tij neper gazeta...
Keshtu eshte biznesi sot, qe une e quaj pislesh:
"Jipe minimumim - fitoje maksimumin".


***

Shpati
02-03-11, 10:49
rastesishtT, krejt haramin po e derdh n'Kosove ky fare dhendrri i rusve ,Pacolli....!mjer Kosova, mjer....!


Pavaresin e fituar e varesuam ne kriminel/nenshtrues/servile te grupeve/shoqerive sekrete....! kuku, cka veprojne kollaj e majem kur gjejne vend/njerez te shkokerdhavfte....!


ps: shyqyr qe nuk vret marrja, se perzete edhe nje varr masiv do hapej/mbushej n'Kosove!


ps: halle, t'qafi forte....!

Pavarsine e fituan te tjeret e ti ata qka ke perkrah nuk fituan asgje.
Dhe Populli i hudhi ne rrug.
Mir jav boni

Guri i madh
02-03-11, 17:10
Pavarsine e fituan te tjeret e ti ata qka ke perkrah nuk fituan asgje.
Dhe Populli i hudhi ne rrug.
Mir jav boni


per cillin popull po flet mbeshtetjen me te madhe HASHIMI E KA PREJ SHKJEVE SE PREJ SHQIPTARVE


AKR beshk me 7 parti tjera i ka 7 te deleguar ne parlament


e shkjet pa rada trajkoviqin i kan 17 deputet qe e perkrahin hashim thaqin


do me than nji qeveri e imponume si ne kohen e millosheviqit kur i dergojke drejtor te imponuar ne organizatat punuse

Urata
03-03-11, 01:43
Pavarsine e fituan te tjeret e ti ata qka ke perkrah nuk fituan asgje.
Dhe Populli i hudhi ne rrug.
Mir jav boni


Njerez te Zotit perkrahi une....! e keta qe i perkrah ti jane djajte/satanet....!

As ne keto vendet THIRD WORLD COUNTRIES nuk gjen njerez te tille ne krye t'shtetit....!


ps: per cilet qeveritar te vendeve t'botes dolen DEKLARIME si ato t'Dick Marty....?!!!! e pse nuk ka fare(seed) te se vertetes aty ka.....!!!

Kercovari
03-03-11, 12:47
per cillin popull po flet mbeshtetjen me te madhe HASHIMI E KA PREJ SHKJEVE SE PREJ SHQIPTARVE


AKR beshk me 7 parti tjera i ka 7 te deleguar ne parlament


e shkjet pa rada trajkoviqin i kan 17 deputet qe e perkrahin hashim thaqin


do me than nji qeveri e imponume si ne kohen e millosheviqit kur i dergojke drejtor te imponuar ne organizatat punuse
Pajtohem me ty guri,hashoa asnje nuk mori ne qeveri nga fara jote..."turp"!

Guri i madh
03-03-11, 18:41
Klikoni pėr ta shikuar (mms://video.rtklive.com/speciale/isa_mustafa.wmv)

Intervistė Isa Mustafa, Kryetar i LDK

Neferta
04-03-11, 22:46
Pacolli bile ka dekorate e tjerethttp://gdb.rferl.org/9F5BF284-AE27-4A60-97A1-ECC10291AFAB_mw800_mh600_s.pnge

Urata
05-03-11, 11:22
Nuk me habit fakti qe Pacolli morri titullin kryetar(sepse ishte i direktuar nga qarqet qe e kane dekorue) mirepo me pengon fakti i disa 'intelektualve si kjo kusarja e do tjere qe iu bene bisht.....!!!!

rastesishT
05-03-11, 11:24
Edhe nese nuk ka qene me i mirė se tė tjerėt i vetmi personalitet qė e njohin bota ėshtė ky.

jEtA_1
05-03-11, 11:29
Duhet ti japim mundsi qe te tregohet kushe eshte dhe cka do beje per Kosoven mos te komentojm qysh ne start duhet te jemi optimist dhe ta vlersojm njeher nje President tonin

Kercovari
05-03-11, 14:36
Sa te padurueshem jeni,po jepni kohe njeriut te tregoje se kush eshte dhe cka mundet edhe pse kesaj qeverie dhe presidenti qe ne start u eshte shkurtua jeta..
Me pas,kur Vetevendosja te mere pushtetin ne Kosove fillon nje epoke krejte e re nen qiellin Kosovare-Shqiperia e bashkuar ose ajo natyrale sic e quan Koco Danaj...:biggrin:.

4peace
05-03-11, 14:58
Nuk me habit fakti qe Pacolli morri titullin kryetar(sepse ishte i direktuar nga qarqet qe e kane dekorue) mirepo me pengon fakti i disa 'intelektualve si kjo kusarja e do tjere qe iu bene bisht.....!!!!

Mire (me vend) e ke thene, ama te paska shpetuar (me siguri nuk te ka re n'mend)
dicka me rendesi:

Kusari/kusarja (pirati/piratja) shkon kah ai qe ka me se shumti pre/plaēkė...:biggrin:


*

Gentiani
05-03-11, 15:28
Mire (me vend) e ke thene, ama te paska shpetuar (me siguri nuk te ka re n'mend)
dicka me rendesi:

Kusari/kusarja (pirati/piratja) shkon kah ai qe ka me se shumti pre/plaēkė...:biggrin:


*

Po pra, keshtu ka qene dhe do jete gjithmone !!! edhe shume e ēmoj moton Pirate; godit mu aty ku ka me se shumti dhe del diēka ! :biggrin::biggrin:

valiii
05-03-11, 16:10
(Me t'ndime) Ja kish pa bo ni telefon Pacolli Bekenbauerit edhe ai me aeroplanin e pare erdhi dhe na nderoje neve si popull dhe federaten tone te futbollit, ku edhe u dekorua si ambasador sporti per Kosoven.
Potez i mire ky nga Presidenti kur miret parasysh fakti se kajzeri Bekenbauer eshte faktor i madh ne UEFA dhe personaliteti i ketij kalibri mund te na ndihmoje shume ne daljen ne arenen nderkombetare.
Tjetra ēka mundet me qene me rendesi eshte se, edhe mos ndikofte asgje kjo vizite e Beckit boll eshte qe shkijet jone kalle prej inatit :))

Urata
06-03-11, 08:09
Mire (me vend) e ke thene, ama te paska shpetuar (me siguri nuk te ka re n'mend)
dicka me rendesi:

Kusari/kusarja (pirati/piratja) shkon kah ai qe ka me se shumti pre/plaēkė...:biggrin:


*Jo qe s'me ka ra n'mend po thash mos ' t'lodhem" se dini te gjithe kete pune ....! nuk thuhet kot jo se bota eshte e ndertuar ne baza interesi....!pak intelektual n'Kosove veq vjen nje bredhacak/azilant ani kuku nga Marevci e del n'krye t'shtetit....! pasha kryt e Nanes n'vorr u rrenqetha....! o sa kollaj punohet/manipulohet me varfnjaket....!!!!

Guri i madh
06-03-11, 11:46
thojkn nji fjal popullore LUL esht BEHXHETI qka esht HASHIMI


BEHXHETI e ka nji balosh te dukshme


HASHIMI esht me pes balosha te fshehura

Domira
06-03-11, 12:05
Jo qe s'me ka ra n'mend po thash mos ' t'lodhem" se dini te gjithe kete pune ....! nuk thuhet kot jo se bota eshte e ndertuar ne baza interesi....!pak intelektual n'Kosove veq vjen nje bredhacak/azilant ani kuku nga Marevci e del n'krye t'shtetit....! pasha kryt e Nanes n'vorr u rrenqetha....! o sa kollaj punohet/manipulohet me varfnjaket....!!!!


E dashur, aty ku ka cka mirret si ne shtetet e pasura e te rregullume, hajt ta haje dreqi edhe interesin personal.....por mendesia e pirates se suksesshme ne Kosove, eshte tragjedi per shpirtin e vet dhe per ata qe presin, buke, me shum dashuri, sinqeritet dhe sakrifice per ta ndertu shtetin dhe mireqenjen.

Me paska marre malli me ta lexu mencurine e dashur..........

Zana_ch
06-03-11, 23:10
Duhet ti japim mundsi qe te tregohet kushe eshte dhe cka do beje per Kosoven mos te komentojm qysh ne start duhet te jemi optimist dhe ta vlersojm njeher nje President tonin
uuuu.....une kam menu se veq atyre te moshes se re duhet me ju dhan rasti me tregu se qfar kan msue apo jan te afte me msu ....e per ata te moshes se vjeter se kam dite se duhet me ju dhan rastin me tregu veten se kush jan .............

O ishalla e mramaj ju ven mir se qysh ja kan nis kjo qeveri e re sum duket se ka mi nzan viti i ri bashk joooooohajt se bahet mir ....jo ashte motoja e popullit ton

Neferta
07-03-11, 21:35
thojkn nji fjal popullore LUL esht BEHXHETI qka esht HASHIMI


BEHXHETI e ka nji balosh te dukshme


HASHIMI esht me pes balosha te fshehura
Behgjeti e ka dashte ate baloshe qe gjashtedhjet vjet e thaqi kurr balosha me shkie nuk ka pas deri sote e nese i qorrohen syte per pasuri eshte tjeter pune. Thaqin nuk e dojn shkiet aspak po qe mua e ty qe nuk na shkon pershtati eshte normale se pajtimi behet per interesa sote e dje une e Hasha u pajtuam per ideal kurse Behgjeti u pajtua me armikun per pasuri pra eshte dallim galaktik ne mes dy personave kombetare dhe antikombetare jo sipas deshires sime po sips veprave te te dyve.

Guri i madh
07-03-11, 21:56
Behgjeti e ka dashte ate baloshe qe gjashtedhjet vjet e thaqi kurr balosha me shkie nuk ka pas deri sote e nese i qorrohen syte per pasuri eshte tjeter pune. Thaqin nuk e dojn shkiet aspak po qe mua e ty qe nuk na shkon pershtati eshte normale se pajtimi behet per interesa sote e dje une e Hasha u pajtuam per ideal kurse Behgjeti u pajtua me armikun per pasuri pra eshte dallim galaktik ne mes dy personave kombetare dhe antikombetare jo sipas deshires sime po sips veprave te te dyve.


jo thaqi i ka baloshat prej shkjeve kur e ka marr rrugen per zvicerr bile ne zyren federale per azyl ne zvicer ka derzue nji dokument qe esht duke e kerkue policia e serrbis ,po ket dokument e ka nxjerr vllau i tij GANIU qe ishte bashpuntor i ngusht i policve te serrbis


e ky esht me 5 balosha


po ta kemi nji shtet te mirfillt ligjor nuk esht veshtir me ardh deri te kto dokumenta informata zyrtare nga zyra federale per azyl kerkus ne zvicer ,po per momentin askush nuk pranon bashkpunim me neve se dihet 50 kg drog i kan vjedh ne polici kush pranon me shkembye informacione me kosoven

Neferta
08-03-11, 13:11
Qe ka qene i ndjekur jam i sigurte po se me qka merej ai edhe vllau i ti as qe me ka interesuar ndonjeher, fjala ishte per dy personalitete te ndryshme andaj une me mendimin tim terhiqem vetem pas nje argumenti autentik te kohes. Edhe sikur une do ta mbroja me te gjitha mundesit e mija uni i tije do ta ndiqte tere jeten sikur Pacollin , uni i tij po e demaskon si individ.

valiii
08-03-11, 15:21
shume pi du qetash Packin (emer pergledhes) llegende oshte. Mire e ka pas DR MR IMAM Shefqet Krasniqi votoni AKR...
Urime mr President :))

panta_rhei
08-03-11, 16:36
shume pi du qetash Packin (emer pergledhes) llegende oshte. Mire e ka pas DR MR IMAM Shefqet Krasniqi votoni AKR...
Urime mr President :))
http://www.telegrafi.com/?id=2&a=13317

selam shefqes, a :smile:

uliksi31
09-03-11, 00:03
Shume ishin gezue edhe familjaret e Pacollit qe u zgjodh president..

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/200171_178088862237883_178081732238596_434872_1635 452_n.jpg

hasanmehmeti
09-03-11, 07:51
http://www.telegrafi.com/?id=2&a=13317

selam shefqes, a :smile:

alejkum,

kush vjen per hajr , e presim me hajr, kush lyp sherr ,sherri do e gjej.:wink:

Shkoni Papes puthjani .... se jeni msu , mi tregu se jemi pro vatikanit(po te mjere!) duke ja puthe.

Hajra
09-03-11, 08:23
.......valla neve jo Pacollin po edhe Bill Clintonin me na e ba kryetar edhe ata me krejt paret e Amerikes qe i ka, na pa i gjet behane nuk mujna me e lan, jo per diqka po marak e kemi me ja fut kontra diqka.

Kercovari
09-03-11, 16:49
.......valla neve jo Pacollin po edhe Bill Clintonin me na e ba kryetar edhe ata me krejt paret e Amerikes qe i ka, na pa i gjet behane nuk mujna me e lan, jo per diqka po marak e kemi me ja fut kontra diqka.
po te lumt goja o Hajr tani ke fol ka del shpirti!

Guri i madh
09-03-11, 18:32
hajrush, kerqovar


pse a jeni te knaqur me zgjedhjet e dhjetorit ishin krejt ne rregul


po edhe mnyra se si u zgjedh prasideni e u formue qeveria ishin krejt ne rregull

panta_rhei
09-03-11, 19:10
alejkum,

kush vjen per hajr , e presim me hajr, kush lyp sherr ,sherri do e gjej.:wink:

Shkoni Papes puthjani .... se jeni msu , mi tregu se jemi pro vatikanit(po te mjere!) duke ja puthe.

Paqe hasanmehmeti, paqe, tolerance, pasterti.
Mbaje gojen.
pernryshe, lum vatikani qe i ka armiq qiftat e lopeve te gjalla me mjekerr si shefqeti me bageti... paj mos me qene ju, vatikani moti ish zhduke

valiii
09-03-11, 19:27
Paj qifti i Shefqetit sillet lirshem, shkon edhe ne Vatikan e jep mendimin e tij kurse kcira (me kotille) edhe ne vendin e vet siguron trup rroje... Kjo tregon qarte se tipat kcirovite shajne e renkojne vetem atehere kurr ju ipet mundesia me hy nder fustana t grave.

Guri i madh
09-03-11, 19:35
Paj qifti i Shefqetit sillet lirshem, shkon edhe ne Vatikan e jep mendimin e tij kurse kcira (me kotille) edhe ne vendin e vet siguron trup rroje... Kjo tregon qarte se tipat kcirovite shajne e renkojne vetem atehere kurr ju ipet mundesia me hy nder fustana t grave.


aspak nuk esht ma i mir se kqira as ky shefqeti ,po pasi qe nuk e njihni mendoni se ka vler po jo vali,5 shkie dalin prej shefqet krasniqit

valiii
09-03-11, 19:43
aspak nuk esht ma i mir se kqira as ky shefqeti ,po pasi qe nuk e njihni mendoni se ka vler po jo vali,5 shkie dalin prej shefqet krasniqit

E njoh shume mire po problemi oshte qe ky Shefqeti se njeh askend, bile bile as kreret e BIK ut si njeh kur eshte puna me e fol hakkun ta thote tap rap ne kry... Nuk mshefet as mas monitorit e as mas kurkujna eshte burr me plotekuptimin e fjales.
Hajde Rrnofte Presidenti Pacolli :))

Guri i madh
09-03-11, 19:46
E njoh shume mire po problemi oshte qe ky Shefqeti se njeh askend, bile bile as kreret e BIK ut si njeh kur eshte puna me e fol hakkun ta thote tap rap ne kry... Nuk mshefet as mas monitorit e as mas kurkujna eshte burr me plotekuptimin e fjales.
Hajde Rrnofte Presidenti Pacolli :))


ti e njeh nga mediat


une i njoh kshtu nga jeta e perditshme i njoh edhe bashmendimtart e tij kush ishin e kush jan tani

hasanmehmeti
10-03-11, 09:15
Paqe hasanmehmeti, paqe, tolerance, pasterti.
Mbaje gojen.
pernryshe, lum vatikani qe i ka armiq qiftat e lopeve te gjalla me mjekerr si shefqeti me bageti... paj mos me qene ju, vatikani moti ish zhduke

alejkum (edhe mbi juve qofte ajo paqe,....)

Goja eshte ne nivel dhe mendoj se kam bagazhe mjafte per te ditur me qka e perlyj.Ajo qe e thash eshte e vertet, e verteta e tille eshte ,dhemb po sheron injorancen apo semundjen.

Dhe ti mbaje gojen se lope edhe me e madhe eshte ai qe denigron ne formen siq bene ti qoft me fjalin e mesiperme apo shembujt tjere si te ;shpelles ect.

Vatikani nuk zhduket se ka zagaret kosovare me emra "myslimane"qe i denigrojne myslimanet shqiptare ne njeren ane dhe ne tjeteren shkojne prej flokut deri te kembet i puthin ne vatikan.

Mandej ai(vatikani) nuk ka frike nga mjekrra se eshte mesuar me mjekrren e skenderbeut duke e perdore sa posht sa nalt.

Puthe sa dush e ku dush se ende sna njofen si Shtet.

Makresh
10-03-11, 09:23
E njoh shume mire po problemi oshte qe ky Shefqeti se njeh askend, bile bile as kreret e BIK ut si njeh kur eshte puna me e fol hakkun ta thote tap rap ne kry... Nuk mshefet as mas monitorit e as mas kurkujna eshte burr me plotekuptimin e fjales.
Hajde Rrnofte Presidenti Pacolli :))

Qiky guri, qoban dikur qe e matke kohen me kom, e njeh ma mir se ti Shefqet Krasniqin, se ky shpesh u kon n'xhami, bile thuhet te ket qen edhe nxenes i Shefqetit, kjo shpegohet nga fakti qe din te perdor internetin, bile edhe imejll ka tipi :biggrin:

roadrunner
10-03-11, 09:41
hajt bre mos u boni marak, se veq edhe llokuma po doni me ju maru presidenti....leni njerzit le t'punojne....kujt si pelqen shkoni dilni protesta

roadrunner
10-03-11, 09:43
hahahaha, spom bon reputacioni po thot dil shkep ma larg hahahahahahhahahahahahQiky guri, qoban dikur qe e matke kohen me kom, e njeh ma mir se ti Shefqet Krasniqin, se ky shpesh u kon n'xhami, bile thuhet te ket qen edhe nxenes i Shefqetit, kjo shpegohet nga fakti qe din te perdor internetin, bile edhe imejll ka tipi :biggrin:

GURI SYLAJ
10-03-11, 09:49
Mjafton te lexosh postimet e fundit dhe te binedesh se shume veshtire e kemi te behemi zot te vetevetes.
Ndizet debat per gjera qe me se paku i njohim dhe qe as nuk na bvete kush edhe njemije vjet me pas ymer .
Shahemi pa fije turpi per individ qe nuk kan asnje fije vlere ,individ qe kan harru identitetin e tyre kombtar dhe tash shiten si "DREJTUS" te ligjeve te Zotit!
Si duket , keta Misionare te besimeve, jan ndiku me shume nga Niqe dhe "Zoti ka Vdeke" se sa nga Kurani e Bibla !!Perndryshe do te ishin me te kujdeseshem ne shprendarjen e urrejtjes dhe infektimin, me kete ligesi ,te atyre qe nuk kan mundesi gjykimi me koken e vet por presin me cka do te ua mbushin te tjeret!!

Artisti
10-03-11, 22:15
Politika amerikane:


4 vjet Republikanėt(zhvillojnė luftė arrijnė qėllimet e veta, 4 vjetėt tjera Demokratėt, shtrijnė dorėn e pajtimit atyre vendeve me tė cilat demokratėt zhvilluan luftė, zhvillojnė luftėn tjetėr nė mėnyrė qė pas 4 viteve republikanėt tė shtrojnė dorėn e pajtimit po kėtyre vendeve.


Ndjekja e vijės Pacolli Kryetar ėshtė politik amerikane.

Ish Kryetari Fatmir Sejdiu i ngarkuar dhe i zėshėm me vlera Perėndimore.

Pacolli si ndėrtues i Parlamenteve tė ish Rusis dhe tė tashmes Rusis, mė i afėrt se tė tjerėt
me vendet arabe i ngarkuar dhe i zėshėm me pjesėn tjetėr tė botės, pra tė kundėrtėn e Perėndimit.

.

Urata
11-03-11, 01:46
n,Kanada, me ligj nuk do lejohej nje President i tille, vetem e vetem per arsyen qe personi ne fjale ka jetue/veprue jashte vendit per nje kohe ( e paramendoni Pacolli, edhe azilkerkues, e cfare biznishes udhehequr)....!


ps: ketu nuk eshte lejue per njerin vetem e vetem pse ka punue/ligjerue nje kohe ne Cambridge&Oxford te UK, edhe pse Akademik shembullor.....!

Oqeani
11-03-11, 01:49
Jo vetem qe ka vepruar ne diaspore, por se nuk ka kapacitet per post te tille !

tipi engjellor
11-03-11, 13:51
nuk i dihet jo ndoshta do punoj me vone do jem ne vlersim....

Guri i madh
11-03-11, 20:10
n,Kanada, me ligj nuk do lejohej nje President i tille, vetem e vetem per arsyen qe personi ne fjale ka jetue/veprue jashte vendit per nje kohe ( e paramendoni Pacolli, edhe azilkerkues, e cfare biznishes udhehequr)....!


ps: ketu nuk eshte lejue per njerin vetem e vetem pse ka punue/ligjerue nje kohe ne Cambridge&Oxford te UK, edhe pse Akademik shembullor.....!ehhh tek ne e akuzojn per vepra kriminale e ata akuzusit e formojn qeverin me te akuzurin

e tek ne votimet mbahen veq sa me hargjue pare se qeverin na e formojn nderkomtart


qito zyrat e kuintit

Shpat
13-03-11, 17:42
FT: Nė bisedime, Kosova humb, Serbia fiton09-03-2011 11:47 CET Kanė filluar bisedimet e para tė drejtpėrdrejta nė mes tė Kosovės dhe Serbisė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės nga Serbia para tri vjetėsh, shkruan gazeta prestigjioze londineze “The Financial Times” (FT), raporton QIK.

Pasi jep prononcime tė tė dy kryenegociatorėve, Edita Tahirit dhe Borko Stefanoviqit, FT pėrkujton dėshtimin e bisedave tė viteve 2006-2007, me ndėrmjetėsimin e Marti Ahtisaarit, emisarit special tė OKB-sė, qė “shtyri SHBA-tė dhe shumicėn e vendeve anėtare tė BE-sė tė mbėshtesin aspiratat shtet-formuese tė shqiptarėve tė Kosovės”.

“Kėsaj radhe, Kosova ka mė shumė ē’tė humbė, ndėrsa Serbia ē’tė fitojė nė rrafshin politik”, shkruan korrespondenti i FT-sė nga Beogradi, duke konstatuar se tė dyja palėt duan tė sigurojnė investitorėt e huaj dhe tė bashkėpunojnė me Perėndimin.

Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė (GJND) shpalli nė korrikun e vitit tė kaluar se deklarata e pavarėsisė e Kosovės nuk ka shkelur tė drejtėn ndėrkombėtare, pėrkujton FT, ndėrsa thekson se Serbia ka fituar simpati tė BE-sė me miratimin e rezolutės sė pėrbashkėt nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė nė shtator qė bėn thirrje pėr “dialog...pėr tė pėrmirėsuar jetėn e njerėzve”.

Duke ilustruar mospajtimet qė do tė diskutohen, FT thotė se Serbia refuzon tė pranojė vulat doganore me emėrtimin “Republikė e Kosovės”, duke insistuar nė referencėn “UNMIK”. Pėr pasojė, prodhuesit e Kosovės nuk mund tė transportojnė mallrat e veta nėpėr Serbi. Tė dyja shtetet janė pa dalje nė det, por Serbia kufizohet me BE-nė, shkruan FT.

Sipas gazetės, “vula me emėrtimin ‘Kosovė’ mund tė jetė e pranueshme nga tė dyja palėt”, ka thėnė njė diplomat kosovar, qė nuk pėrmendet me emėr. Duke dhėnė njė ilustrim tjetėr tė llojit tė kompromisit qė mund tė gjejnė Kosova dhe Serbia nė bisedime, FT thotė se Kosova ka kryesinė e CEFTA-sė, njė grupi tė shteteve tė Evropės juglindore qė synojnė anėtarėsimin nė BE.

“Zyrtarėve tė vendeve tė CEFTA-s mund t’u duhet tė mbajnė thjesht shenja me emrat e tyre personalė, pa tituj apo emra tė shteteve”, konstaton gazeta londineze.

Ndėr temat pėr diskutim pėrfshihen telefonia mobile, aviacioni dhe targat e automjeteve – “fusha ku pritet tė ngrihet ēėshtja e vėshtirė e sovranitetit”, pėrfundon FT.

Shpat
14-03-11, 10:09
kush i e solli Bekembaurin,Pacolli vetem fal fames se tij prej biznesmeni me fam boterore.
kush e dha rrogen e vet per ato familjet
kush shkoi ne kryshnosh ne Uglar dhe i dha 5000 euro familjes.

Populli prej nje presidenti nese pret diqka tjeter perpos ngritjes ekonomike,qka duhet te thuhet per ate pupull!

Oqeani
14-03-11, 13:39
kush i e solli Bekembaurin,Pacolli vetem fal fames se tij prej biznesmeni me fam boterore.
kush e dha rrogen e vet per ato familjet
kush shkoi ne kryshnosh ne Uglar dhe i dha 5000 euro familjes.

Populli prej nje presidenti nese pret diqka tjeter perpos ngritjes ekonomike,qka duhet te thuhet per ate pupull!


Bekembaueri nuk ka kurrfar roli ne UEFA dhe FIFA - andaj nuk ēon peshe nje person i tille, perpos qe mund te bisodoje ne koridore me njerz !

Nje dhenie e ndihmave kur permendet humbe ēdo vlere ! Ato jipen per te zbutur gjendjen e nje familje e jo per t'u publikuar ne shtyp e per te bere foto tek te varfurit me kepuce ne dhome e dikush kembzbathur !!!!!!!!!!!!!!!


Ēmenduri njerezore !

Neferta
28-03-11, 17:01
Zgjedha e pacollit me pyka kashte Albana Isufi

Gjykata Kushtetuese e Kosovės ka vendosur njėzėri tė shpallė se "vendimi i Kuvendit tė Kosovės, nr. 04-V-04, lidhur me zgjedhjen e presidentit tė Republikės sė Kosovės mė 22 shkurt, 2011, ėshtė jokushtetues".

Sipas vendimit tė gjykatės, "zgjedhja ėshtė nė kundėrshtim me kėrkesat e nenit 86 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe parimet demokratike tė mishėruara aty".

Ēėshtja e vlerėsimit tė kushtetushmėrisė sė zgjedhjes sė presidentit Bexhet Pacolli ishte dėrguar nė Gjykatėn Kushtetuese nga deputetėt e opozitės.

lirik
29-03-11, 06:49
pse bre po e kritikoni Begjet pacollin po qka ashte ma i mire jakup Krasniqi mos ke ma i menqem apo ma i drejt te pakten nga Behxhet pacolli spresim vjedhje ne mase te madhe se ai ka mjaft e kupa hala ska mledhen mjaft miliona e i duhet hala me vjedh po edhe tjetra pune Pacollin e njohin shume milionera biznismena,burre shtetas qe do te ndikon mire ne njohjet e <Kosoves a sa per jakup Krasniqin e disa te tjer se keni pa me sy njohjen e prurjen e kapitali me ba investime e andaj mos ja futni kot se per momentin ma te mire ska se pacolli .
--------------------------------------

E qarte dhe mendim i drejtė naim maloku as jakup krasniqi nuk bejne hajr per kosoven as behgjeti nuk po tregon akoma interesim te duhur per invstime ne fushat e duhura te ekonomise

Urata
30-03-11, 22:58
me mire qe se lane se pastaj do i dilte me keq hesapi....! rusin kurre sdo ta "bindte" per njohje te pavaresis....! epo mire de!!!!35 dite i jetoj si Kryetar shteti, sa me na e prezentue dhe Mashen....!!!

Murgesha
31-03-11, 23:11
Titulli: Pacolli president,Kosovės ju kajt nana !

Pacolli jo president, Kosoves tash ka me ju (ē` kajt ) kesh nana :biggrin:

Dallandyshja_718
31-03-11, 23:34
Pse, ēka u bo me presidentin:eek: E paska marr vesh se Forumi Dardania nuk po e duom e ka dhane dorehjekje a? :biggrin: Boll mire paska bo, ishalla edhe ne po pajtohna me njani tjetrin tash:wink:

Guri i madh
31-03-11, 23:45
Pse, ēka u bo me presidentin:eek: E paska marr vesh se Forumi Dardania nuk po e duom e ka dhane dorehjekje a? :biggrin: Boll mire paska bo, ishalla edhe ne po pajtohna me njani tjetrin tash:wink:jo larg jena po mendoj forumistat ne mes veti kena dallime te mdha te politika te feja ,e kto dallime ndikojn edhe tek nenforumet tjra

lirik
01-04-11, 06:54
jo larg jena po mendoj forumistat ne mes veti kena dallime te mdha te politika te feja ,e kto dallime ndikojn edhe tek nenforumet tjra
--------------------------------------------

mos ke edhe ky i strofcit se stalinizmin ne kosovė e ka ndihmue kogja shum edhe mehmet hajrizi i strofcit kogja stalinist esht e edhe ai me ket gjavit halitin bashk a mos ken edhe kta prej drenice veq kur te na del edhe jelcini
prej drenice simbas gurit te madh po kta gurat nuk ishin kurgja tjeter veq me knue qyqja mbi ta qyqet e lidikis

ky guri i strofcit kojshi me drenic as rusia as moska ma shum se ky guri i strofcit nuk e urren drenicen

drinibardhe
01-04-11, 08:16
Atehere me ket nenin 86/4 i bie qe kur te doje opozita ta coje vendin ne zgjedhje te reja, nese nuk arrihet korumi i 2/3 per zgjedhjen e presidentit, pra keta deputet duhet te jene ne salle.

E zeme se u zgjidh problemi i Pacollit por sa Pacolla te tjera do konkurojne si presidente ne kosove.


Ne aspektin Juridik sipas mendimit tim neni 86/4 presupuzon pranine e deputeteve ne salle por nuk parashikohet ne kushtetute si taksative cka do te thote qe neni ne fjale eshte nje procedure dhe duhet te merret si konsumim procedurash deri sa te arrihet ne zgjedhjen e presidentit qe eshte me shumicen e deuputeteve. Ketu mund te interpretohet gjithcka por ka nje interpretim qe e njeh jurisprudenca perendimore dhe qe eshte interpetimi teleologjik qe do te thote qe kushtetusja nuk duhet te ndalohet thjeshte ne interperetimin fjale per fjale te nenit por duhet ti jap nje interpretim dhe te kuptoje intencionin e legjislatorit pra cka do te thote nje nen dhe se cfare fsheh ai nen prandaj je dhe kushtetuse sepse je interpretuese.

Ne rrafshin Politik besoj se eshte problematike pasi ne cdo mandat presidenti nese opozit nuk don e con vendin ne zgjedhje te reja e keshtu pafundesisht a thu te jete ky qellimi i ketej Neni dhe nese eshte ky atehere duhet te shfuqizohet me referenfum ose me ligj, ky nen nuk ndihmon nje shtet te ri qe ka nevoje per stabilitet.

prandaj une e quaj "gabim" arsyetimin e gjykates kushtetuese.

Shpat
01-04-11, 09:14
Ju kajt nona tash qė nuk ėshtė president.Biznesmeni mė i madh,njeriu qė ka pa botėn me sy nuk koka i pėrshtatshėm ,kush pra,,,,,

lirik
01-04-11, 13:48
e gjejn qitash ni president te mahalles se urates a phanta rajeviqit se kur te shish gjakoven e strofcin esht njejt si me pa boten

Oqeani
01-04-11, 13:52
Ju kajt nona tash qė nuk ėshtė president.Biznesmeni mė i madh,njeriu qė ka pa botėn me sy nuk koka i pėrshtatshėm ,kush pra,,,,,A duhet me e pa boten e me u ba kryetar athua - apo diksuh qe ka verbuar syte ne shkence e menēuri !

Llapjani_HH
01-04-11, 18:02
oooooo Shqiptar, po a jeni tranu disa prej juve????

Po ku keni pa me ba kryetar dhanrrin e rusis more!!!

Po ky i ka lidhjet me shkie e me rus e ju po thoni me ba kryetar.

Po ky dhanrri i rusve ka than se ka me u ba TITO i Kosovės dhe ka me ba Kosovėn shtet mu(l)tietnik.

Po ku jeni ju qė dhanrrin e rusve po e pėrkrahni e n'anėn tjetėr folni zi e terr pėr persona tjer, kinse ky ka bashkpunue me shkie, ky u zatet me shkie, etj.,etj.

Kosova ka njerz 1000 herė ma t'mir dhe t'aft se dhanrri i rusve, ka n'PDK-ė personalitete tjera pse nuk e propozojn dikė tjetėr?

Deputetėt duhet ta bojkotojn seancėn nėse prap kandidohet dhanrri i rusve.

Ani po quditna dikush qė e ka akuzue dhanrrin e rusve tash po e mbron.
A thue pse?
I ka ble dhanrri i rusve me pare apo u ba sponzor i tyne, e tash u ba i mirė???

Zana_ch
02-04-11, 09:14
e gjejn qitash ni president te mahalles se urates a phanta rajeviqit se kur te shish gjakoven e strofcin esht njejt si me pa boten

e kur ka pas gjakova e rrafshi dugagjinit poletikana .......katunarija e drenices ska dit se shka asht politike e tash e kan kap en dor rrugaqat e shpijunat e serbis, asht ka shihet se si asht ka shkon Kosova perpara

Hajra
02-04-11, 09:43
oooooo Shqiptar, po a jeni tranu disa prej juve????

Po ku keni pa me ba kryetar dhanrrin e rusis more!!!

Po ky i ka lidhjet me shkie e me rus e ju po thoni me ba kryetar.

Po ky dhanrri i rusve ka than se ka me u ba TITO i Kosovės dhe ka me ba Kosovėn shtet mu(l)tietnik.

Po ku jeni ju qė dhanrrin e rusve po e pėrkrahni e n'anėn tjetėr folni zi e terr pėr persona tjer, kinse ky ka bashkpunue me shkie, ky u zatet me shkie, etj.,etj.

Kosova ka njerz 1000 herė ma t'mir dhe t'aft se dhanrri i rusve, ka n'PDK-ė personalitete tjera pse nuk e propozojn dikė tjetėr?

Deputetėt duhet ta bojkotojn seancėn nėse prap kandidohet dhanrri i rusve.

Ani po quditna dikush qė e ka akuzue dhanrrin e rusve tash po e mbron.
A thue pse?
I ka ble dhanrri i rusve me pare apo u ba sponzor i tyne, e tash u ba i mirė???


llapjan pash besen lej keto fjal fyese te kohes se alibungut, le dhanderr e qdhanderr boll ma me keta patriotizma me fjale boshe.Tani jemi ne nje kohe tjeter o llapjan, duhet me hec me kohen e jo hygjym e ne therra.
Ma se pari B.Pacolli eshte njeri i deshmum dhe i sukseseshem ne jeten e tije private, eshte per cdo lakmi dhe lavdat. Neve na duhen njerez qe na udheheqin dhe zhvilloin ekonomin, ky eshte njeriu me adekuat per momentin dhe askush tjeter, nuk na duhet njeri patriot e qe rrin si bander aty sepse asi kemi sa han dreqi.

klm djal i llapit e mos mu idhno

tung

Shpat
02-04-11, 11:07
A duhet me e pa boten e me u ba kryetar athua - apo diksuh qe ka verbuar syte ne shkence e menēuri !
Ata le tė meren me shkencė.Duhet ai qė ka pa botėn qė te sjellė shembuj prej botės.

roadrunner
02-04-11, 11:14
...dhe tash per UD president, kemi ate qe nuk e ka dit nese duhet te zgjedhet president sipas kushtetutes :D...paramendone qfare kontradikte

Peja-Boy
02-04-11, 18:50
Tash kismet po shkojm ne zgjedhje te reja, gjdo Stine do e festojm me zgjedhje !!

Llapjani_HH
02-04-11, 19:07
llapjan pash besen lej keto fjal fyese te kohes se alibungut, le dhanderr e qdhanderr boll ma me keta patriotizma me fjale boshe.Tani jemi ne nje kohe tjeter o llapjan, duhet me hec me kohen e jo hygjym e ne therra.
Ma se pari B.Pacolli eshte njeri i deshmum dhe i sukseseshem ne jeten e tije private, eshte per cdo lakmi dhe lavdat. Neve na duhen njerez qe na udheheqin dhe zhvilloin ekonomin, ky eshte njeriu me adekuat per momentin dhe askush tjeter, nuk na duhet njeri patriot e qe rrin si bander aty sepse asi kemi sa han dreqi.

klm djal i llapit e mos mu idhno

tung

Pėrshėndetje Hajra.

Nuk jena n'klas t'parė me u idhnue :biggrin::tongue:

Me hecė me kohėn po, por ka Kosova njerz edhe ma t'aft se dhanrri i rusis.

Po ky vet ka than se ka me u ba Tita i Kosovės edhe ka me ba Kosovėn Shtet mu(l)tietnik.
Kosovės nuk i vyen Tita.

Kosovės i duhet edhe 1 Kryetar patriot, se pėrndryshe qysh i bajshum qef veti se serbia ka me met veq pashalluku i Beligradit dojna me met na edhe ma zi.

A po e sheh qė edhe bisedimet qė i kan fillue, veq pėr t'mirėn e serbis edhe shkieve po zhvillohen.
E qka po fitojm na Shqiptart e Kosovės prej ktyne bisedimeve?
Kurgja.

KLM

roadrunner
02-04-11, 20:14
Keq me u perzi n'pun te huja, veq se me fol kah del shpirti, Kosoves i duhet njo ma zi se Tita....e ndoshta mledhin mend...se demokracia do-dove, don me i mbet ne fyt he mos u ngifshin ishalla......
Pėrshėndetje Hajra.

Nuk jena n'klas t'parė me u idhnue :biggrin::tongue:

Me hecė me kohėn po, por ka Kosova njerz edhe ma t'aft se dhanrri i rusis.

Po ky vet ka than se ka me u ba Tita i Kosovės edhe ka me ba Kosovėn Shtet mu(l)tietnik.
Kosovės nuk i vyen Tita.

Kosovės i duhet edhe 1 Kryetar patriot, se pėrndryshe qysh i bajshum qef veti se serbia ka me met veq pashalluku i Beligradit dojna me met na edhe ma zi.

A po e sheh qė edhe bisedimet qė i kan fillue, veq pėr t'mirėn e serbis edhe shkieve po zhvillohen.
E qka po fitojm na Shqiptart e Kosovės prej ktyne bisedimeve?
Kurgja.

KLM

Peja-Boy
02-04-11, 21:35
Keq me u perzi n'pun te huja, veq se me fol kah del shpirti, Kosoves i duhet njo ma zi se Tita....e ndoshta mledhin mend...se demokracia do-dove, don me i mbet ne fyt he mos u ngifshin ishalla......

Te gjitha Gjeneratat qe e kan mberri Tito-n si kryetar thone se ateher ka qen Koherat me te mira ne Yugosllavi e ato kohera skan mu kthy kurr ma,ateher pse te jemi kunder nese edhe Pacolli behet sikur Tito???Pacolli eshte njeri qe ka arrit ne jeten e vet shume,por per President nuk e ka asnje fije Mend...Gjeja e par e tij eshte se nuk din si mu shpreh para Meidave si president i nje vendi...
Tjetra eshte se begjet pacolli ka pasuri sa e gjith Kosova e vetmja gje eshte se "Ndoshta" nuk eshte i Etur per me vjedh edhe aj e ne ate menyr mundet me e ndertu Kosoven,por me Ndihmen e nje grupi jo korruptiv....

Shpati
02-04-11, 22:37
oooooo Shqiptar, po a jeni tranu disa prej juve????

Po ku keni pa me ba kryetar dhanrrin e rusis more!!!

Po ky i ka lidhjet me shkie e me rus e ju po thoni me ba kryetar.

Po ky dhanrri i rusve ka than se ka me u ba TITO i Kosovės dhe ka me ba Kosovėn shtet mu(l)tietnik.

Po ku jeni ju qė dhanrrin e rusve po e pėrkrahni e n'anėn tjetėr folni zi e terr pėr persona tjer, kinse ky ka bashkpunue me shkie, ky u zatet me shkie, etj.,etj.

Kosova ka njerz 1000 herė ma t'mir dhe t'aft se dhanrri i rusve, ka n'PDK-ė personalitete tjera pse nuk e propozojn dikė tjetėr?

Deputetėt duhet ta bojkotojn seancėn nėse prap kandidohet dhanrri i rusve.

Ani po quditna dikush qė e ka akuzue dhanrrin e rusve tash po e mbron.
A thue pse?
I ka ble dhanrri i rusve me pare apo u ba sponzor i tyne, e tash u ba i mirė???

Ai, ai !
Pacolli do te behtet Kryetar sepse i njef disa rregulla te cilat ti ose disa nuk i din ose jan aq Kokefort qe nuk duan te pranojn realitetin.
Pse ?
1.LDK- ka ik nga Kolaicioni me PDK- dhe te njetit as skan pas durim te kryejn punen deri ne dite te fundit. Por kan braktis vendet e punes... diqka qka nuk esht normale ne Demokraci.
Pra LDK-ne mos e numero me per Koalicion.
Duke mos shkuar ne Parlament dhe duke ngrit Padi e kan shendrruar veten ne nje Partener te pabesueshem.

2.Per disa vota Vetevendosja tejkaloj q'do kufi te mundeshem .
Pra edhe votat e Vetevendosjes ske pse i numeron.

Ku dallon Behgjeti nga keta Njerz te Prishtet !
Si Tregetar i sukeseshem e din kur dhe qka duhet ber.
Edhe pse vota te mjaftueshme qe te behet Kryetar ska fituar por si Tregetar me pak fiton shume.
Dhender, ma te mir ,etj, jan qeshtje te parendesishme.

Guri i madh
02-04-11, 23:23
Ai, ai !
Pacolli do te behtet Kryetar sepse i njef disa rregulla te cilat ti ose disa nuk i din ose jan aq Kokefort qe nuk duan te pranojn realitetin.
Pse ?
1.LDK- ka ik nga Kolaicioni me PDK- dhe te njetit as skan pas durim te kryejn punen deri ne dite te fundit. Por kan braktis vendet e punes... diqka qka nuk esht normale ne Demokraci.
Pra LDK-ne mos e numero me per Koalicion.
Duke mos shkuar ne Parlament dhe duke ngrit Padi e kan shendrruar veten ne nje Partener te pabesueshem.

2.Per disa vota Vetevendosja tejkaloj q'do kufi te mundeshem .
Pra edhe votat e Vetevendosjes ske pse i numeron.

Ku dallon Behgjeti nga keta Njerz te Prishtet !
Si Tregetar i sukeseshem e din kur dhe qka duhet ber.
Edhe pse vota te mjaftueshme qe te behet Kryetar ska fituar por si Tregetar me pak fiton shume.
Dhender, ma te mir ,etj, jan qeshtje te parendesishme.


shpat a je ti per shtet te mirfillt ligjor ku respektohet ligji edhe kushtetuta


pas qe veq jetoni ne gjermani a kishe me andrrue kosoven si gjermanin

Shpati
03-04-11, 07:09
shpat a je ti per shtet te mirfillt ligjor ku respektohet ligji edhe kushtetuta


pas qe veq jetoni ne gjermani a kishe me andrrue kosoven si gjermanin

Normal se dua qe Shteti yne te jet me i mir se ai Gjerman.
Edhe Delli ua kish derguar nje Selom Shqiptareve ...ne qoft se nuk e doni ju Shtetin tuaj.
Munde te mbesni pa Shtet...
Disa se kan merituar te ken Shtet as se meriojn.

Kercovari
03-04-11, 07:25
shpat a je ti per shtet te mirfillt ligjor ku respektohet ligji edhe kushtetuta


pas qe veq jetoni ne gjermani a kishe me andrrue kosoven si gjermanin
Ku di ti si funkcionon Shteti ligjor o guri?Ne Shtet ku funkcionon ligji thuajse shume pak merret me pune Gjykata Kushtetuese,dhe pikerisht ketu kemi te bejme me mosfunkcionim te Shtetit ligjor.Kur votohet Presidenti asnje parti opozitare nuk e leshon parlamentin.Kjo ndodhi edhe pse ato kan te drejten mos ia japin votat ose te votojne kunder e jo te ikin si kurvat sokaqeve.Gjykata nuk fajsone Pacollin po ato qe e sollen situaten keshtu te shkilet Kushtetuta,sidoqofte, keni pas pese javesh Kupin President,neser vjen Pacolli prape...

GURI SYLAJ
03-04-11, 09:42
Nuk ka asgje te keqe edhe nese Pacolli behet prap President por....!
Presidenti qe vjen si rezultat ,jo i votes por i pazareve , se paku duhet qe keto pazare t'i beje transparente dhe ,atehere, nga koloriti i kesaj TRANSPARENCE te vendosim ;
I duhet Kosoves nje President si ky apo jo???

Hajra
03-04-11, 10:20
Pėrshėndetje Hajra.

Nuk jena n'klas t'parė me u idhnue :biggrin::tongue:

Me hecė me kohėn po, por ka Kosova njerz edhe ma t'aft se dhanrri i rusis.

Po ky vet ka than se ka me u ba Tita i Kosovės edhe ka me ba Kosovėn Shtet mu(l)tietnik.
Kosovės nuk i vyen Tita.

Kosovės i duhet edhe 1 Kryetar patriot, se pėrndryshe qysh i bajshum qef veti se serbia ka me met veq pashalluku i Beligradit dojna me met na edhe ma zi.

A po e sheh qė edhe bisedimet qė i kan fillue, veq pėr t'mirėn e serbis edhe shkieve po zhvillohen.
E qka po fitojm na Shqiptart e Kosovės prej ktyne bisedimeve?
Kurgja.

KLM


pershendetje llapjan

mire e ke qe nuk jemi ne klase te pare por vertet njeriu ketu takon njerez te ndryshem te mencur dhe me pak te mencur si dhe shizofren si puna e Lapsit, prandaj

sa i perket temes dua te them qe zgjedhja e B.Pacollit kryetar nuk ka kurfar ndikimi ne ate se a do te hyje Kosova ne bisedime apo jo, ose cka do te bisedohet dhe cka jo, keto jane gjera qe i vendosin fuqite e medha, me fajin edhe te patrioteve tane qe sollen vendin deri ketu.
Kosova ka nevoj per njohje nderkombetare per zhvillim ekonomik prandaj mendoj qe njeriu me adekuat per kohen qe jetoim eshte B.Pacolli te jete kryetar.
Kujtoni vetem kontributin e tije ne lobimin per njohjen e shtetit te Kosoves, ky vete ka kontribu me shume se vete qeverite, prandaj

Guri i madh
03-04-11, 10:33
Normal se dua qe Shteti yne te jet me i mir se ai Gjerman.
Edhe Delli ua kish derguar nje Selom Shqiptareve ...ne qoft se nuk e doni ju Shtetin tuaj.
Munde te mbesni pa Shtet...
Disa se kan merituar te ken Shtet as se meriojn.e a ndertohet nji shtet i till duke vjedh duke e shkel kushtetuten

e duke i shantazhue njerzit qe deri dje i kishte miq shum te ngusht

Guri i madh
03-04-11, 10:44
Ku di ti si funkcionon Shteti ligjor o guri?Ne Shtet ku funkcionon ligji thuajse shume pak merret me pune Gjykata Kushtetuese,dhe pikerisht ketu kemi te bejme me mosfunkcionim te Shtetit ligjor.Kur votohet Presidenti asnje parti opozitare nuk e leshon parlamentin.Kjo ndodhi edhe pse ato kan te drejten mos ia japin votat ose te votojne kunder e jo te ikin si kurvat sokaqeve.Gjykata nuk fajsone Pacollin po ato qe e sollen situaten keshtu te shkilet Kushtetuta,sidoqofte, keni pas pese javesh Kupin President,neser vjen Pacolli prape...


po une nuk e die per ata esht mir qe ktu ne forum je ti e disa qe marr msim prej juve se edhe une kam deshir me qen i menqur si ju


nga kto zgjedhje qe i patem perpos nji qeverie teknike ku do te prefshiheshin te gjitha partit ,gjdo kulicon tjter esht jo funksional per shtetin

e kushtetuta e kosoves nuk po i obligojke partit politike me qendrue ne parlament gjat zgjedhjes se presidentit

Llapjani_HH
04-04-11, 19:23
pershendetje llapjan

mire e ke qe nuk jemi ne klase te pare por vertet njeriu ketu takon njerez te ndryshem te mencur dhe me pak te mencur si dhe shizofren si puna e Lapsit, prandaj

sa i perket temes dua te them qe zgjedhja e B.Pacollit kryetar nuk ka kurfar ndikimi ne ate se a do te hyje Kosova ne bisedime apo jo, ose cka do te bisedohet dhe cka jo, keto jane gjera qe i vendosin fuqite e medha, me fajin edhe te patrioteve tane qe sollen vendin deri ketu.
Kosova ka nevoj per njohje nderkombetare per zhvillim ekonomik prandaj mendoj qe njeriu me adekuat per kohen qe jetoim eshte B.Pacolli te jete kryetar.
Kujtoni vetem kontributin e tije ne lobimin per njohjen e shtetit te Kosoves, ky vete ka kontribu me shume se vete qeverite, prandaj

Pėrshėndetje Hajra

Kryetarin po dojn me zgjedh me forc edhe me kėrcėnime, kjo ėshtė arsyeja numėr 1 qė aj Kryetar nuk mund tė pranohet.

Kryetari duhet me pas pėrkrahjen e krejt Popullit e jo vetėm tė nja 50 Delegatve, qė pėr interesa personale do ta votonin atė.

Nė qoftė se njė kandidat pėr Kryetar e nė kėtė rast dhanrri i rusve, do tia donte me t'vėtrtet t'mirėn Kosovės, vet ai do ta kishte refuzuar kandidaturėn nė mėnyr qė Kosova tė shkon pėrpara.
Por nuk e bėnė kėtė, mirpo edhe ky nė stilin e Fatmir Sejdiut don ta prishė koalicionin.
Dmth. se edhe ky po mundohet si njė Diktator qė me qdo forc me u ba Kryetar ose me prish koalicionin.

Me kėtė po shihet qė nuk jan partit Opozitare krejt fajtore, po ktu fajtori kryesor ėshtė interesi personal e jo interesi i Kosovės.

Guri i madh
04-04-11, 19:30
Pėrshėndetje Hajra

Kryetarin po dojn me zgjedh me forc edhe me kėrcėnime, kjo ėshtė arsyeja numėr 1 qė aj Kryetar nuk mund tė pranohet.

Kryetari duhet me pas pėrkrahjen e krejt Popullit e jo vetėm tė nja 50 Delegatve, qė pėr interesa personale do ta votonin atė.

Nė qoftė se njė kandidat pėr Kryetar e nė kėtė rast dhanrri i rusve, do tia donte me t'vėtrtet t'mirėn Kosovės, vet ai do ta kishte refuzuar kandidaturėn nė mėnyr qė Kosova tė shkon pėrpara.
Por nuk e bėnė kėtė, mirpo edhe ky nė stilin e Fatmir Sejdiut don ta prishė koalicionin.
Dmth. se edhe ky po mundohet si njė Diktator qė me qdo forc me u ba Kryetar ose me prish koalicionin.

Me kėtė po shihet qė nuk jan partit Opozitare krejt fajtore, po ktu fajtori kryesor ėshtė interesi personal e jo interesi i Kosovės.nese ka veq pak dashuri ndaj atdheut ndaj kosoves BEHXHET PACOLLI nuk de te kandidonte per kryetar shteti


se nji politikan qe e shkel kushtetuten ne shtetet ku politikanin e zgjedh populli e jo kristofer delli aj politikan do ti japte fund karieres se tij politike

valiii
04-04-11, 23:04
nese ka veq pak dashuri ndaj atdheut ndaj kosoves BEHXHET PACOLLI nuk de te kandidonte per kryetar shteti


se nji politikan qe e shkel kushtetuten ne shtetet ku politikanin e zgjedh populli e jo kristofer delli aj politikan do ti japte fund karieres se tij politike

O Guri, Pacolli se ka shkel aspak kushtetuten, tipi munet me qene edhe vet rus (n biemer t'grus) ama kjo nuk ja mohon te drejten kushtetuese qe (ne si shtet "multietnik" ja mundesojme), tipi te formoje nje parti, te merr pjese ne zgjedhje, te formoje koalicion dhe t'i kerkoje parakushtet.
Kushtetuten e shkelen se pari, partite opozitare qe terheken deputetet e tyre nga parlamenti e me pas edhe kryeparlamentari qe mundesoje ate pauze te gjate.
Partite opozitare nuk ju kane bese bartesve te listave te tyre, sikur muren shkolle nga zgjedhja e presidentit Topi ne Shqiperi, ku Nano i koruptoje ish deputetet e vet e ia "rrasi" Edvin Kristaq Rames e me kete sot e ate dite Bamirin e kane president.
Ankesat e tua duhet te shkojne ne adrese te Ahtisarit, stka faj ktu as Bexheti e as Hashimi... Zgjedhja e presidentit do duhej te ishte si ka qene gjithmon, me 'zgjedhje presidenciale' dhe populli le ta thote fjalen e fundit. Me kete kushtetute neser munet edhe Zylfi Merxha me tu bo kryetar e gjykata kushtetuese munet veq me ja bo perhar.
Ne si popull duhet te jemi ma largpames, dhe t'i prekim thelbin problemit. Ketu pikerishte eshte ajo kushtetute e pederave (ne te cilen ju trumbetoni) me fajtorja, edhe meriton jo te shkelet po edhe te pshurret mbi te.

Hajra
05-04-11, 07:18
Pėrshėndetje Hajra

Kryetarin po dojn me zgjedh me forc edhe me kėrcėnime, kjo ėshtė arsyeja numėr 1 qė aj Kryetar nuk mund tė pranohet.

Kryetari duhet me pas pėrkrahjen e krejt Popullit e jo vetėm tė nja 50 Delegatve, qė pėr interesa personale do ta votonin atė.

Nė qoftė se njė kandidat pėr Kryetar e nė kėtė rast dhanrri i rusve, do tia donte me t'vėtrtet t'mirėn Kosovės, vet ai do ta kishte refuzuar kandidaturėn nė mėnyr qė Kosova tė shkon pėrpara.
Por nuk e bėnė kėtė, mirpo edhe ky nė stilin e Fatmir Sejdiut don ta prishė koalicionin.
Dmth. se edhe ky po mundohet si njė Diktator qė me qdo forc me u ba Kryetar ose me prish koalicionin.

Me kėtė po shihet qė nuk jan partit Opozitare krejt fajtore, po ktu fajtori kryesor ėshtė interesi personal e jo interesi i Kosovės.

......kjo me pelqeu shume por vlene per te gjithe politikanet ata ne pozit dhe opozit, pra krejt qellimi eshte biznesi dhe interesi individual dhe partiak dhe jo interesi i pergjithshem.
Simbas teje i nderuar kush do te duhej te ishte prsident i Kosoves ne kete kohe dhe pse?

Guri i madh
05-04-11, 18:08
O Guri, Pacolli se ka shkel aspak kushtetuten, tipi munet me qene edhe vet rus (n biemer t'grus) ama kjo nuk ja mohon te drejten kushtetuese qe (ne si shtet "multietnik" ja mundesojme), tipi te formoje nje parti, te merr pjese ne zgjedhje, te formoje koalicion dhe t'i kerkoje parakushtet.
Kushtetuten e shkelen se pari, partite opozitare qe terheken deputetet e tyre nga parlamenti e me pas edhe kryeparlamentari qe mundesoje ate pauze te gjate.
Partite opozitare nuk ju kane bese bartesve te listave te tyre, sikur muren shkolle nga zgjedhja e presidentit Topi ne Shqiperi, ku Nano i koruptoje ish deputetet e vet e ia "rrasi" Edvin Kristaq Rames e me kete sot e ate dite Bamirin e kane president.
Ankesat e tua duhet te shkojne ne adrese te Ahtisarit, stka faj ktu as Bexheti e as Hashimi... Zgjedhja e presidentit do duhej te ishte si ka qene gjithmon, me 'zgjedhje presidenciale' dhe populli le ta thote fjalen e fundit. Me kete kushtetute neser munet edhe Zylfi Merxha me tu bo kryetar e gjykata kushtetuese munet veq me ja bo perhar.
Ne si popull duhet te jemi ma largpames, dhe t'i prekim thelbin problemit. Ketu pikerishte eshte ajo kushtetute e pederave (ne te cilen ju trumbetoni) me fajtorja, edhe meriton jo te shkelet po edhe te pshurret mbi te.


ose une ose ti nuk i kena ndegjue mjetet e informimit ku shum kjart na kan than ,se askush nuk i detyron delegatet e as partit politike qe te qendrojn ne sallen e parlamentit gjat zgjedhjes se presidentit


po hashimi vet i ka bae gabimet qe ju ka tregue partive opozitare qe i kam do delegat te partive tuja qe kan me votue


e kta bash me ven kan vendos krytart e grupeve parlamantare qe te bojkotojn votimin


e kush prej tyre nuk e bojkoton nuk ka arsye me votat e elektoratit te LDKes ,me i sherbye PDKes

lirik
07-04-11, 06:44
behgjet pacolli tha bashkim kombtar i shqiptarve ketu qendron shkaku kryesor pse te huajt ia dridhen karrigen -nji president te thot gjėra te tiulla publikisht ne kto kohra esht papjekuri -se pari esht dashur te forcohet pozita dhe te gjitha kushtet te gjenden forca te jashtme lobuese te forta perkrahse nderkombtare super fuqi qe te perkrahin ne ket drejtim pastaj te shpallet bshkimi kombtar nga te dy anet shqiperi dhe kosove -
Ne keto kushte te dobta dhe rrethana mjaft te dobta per ne pa asnji perkrahje nga jasht nuk e di se si e ka parapa behgjeti bashkimin kombtar

Shpati
07-04-11, 09:07
behgjet pacolli tha bashkim kombtar i shqiptarve ketu qendron shkaku kryesor pse te huajt ia dridhen karrigen -nji president te thot gjėra te tiulla publikisht ne kto kohra esht papjekuri -se pari esht dashur te forcohet pozita dhe te gjitha kushtet te gjenden forca te jashtme lobuese te forta perkrahse nderkombtare super fuqi qe te perkrahin ne ket drejtim pastaj te shpallet bshkimi kombtar nga te dy anet shqiperi dhe kosove -
Ne keto kushte te dobta dhe rrethana mjaft te dobta per ne pa asnji perkrahje nga jasht nuk e di se si e ka parapa behgjeti bashkimin kombtar

lirik,
Se pari ndigjo mir dekleraten e Pacollit !
Pacolli thot :
Ne duhet te bashkohemi me "marrveshje" siq thot: Nato!
Don te thot !
I njeti ka biseduar me Diplomat te huaj per ket qeshtje.
Marrveshje don te thot !
Marrveshje ndermjet Kosoves, Shqiperis ,Malit te Zi, Maqedonis , Serbis dhe Fuqive te medhaja.
Ose ndryshe !
Sikurse bashkimi i Gjermanis !
Ku Gjermania u bashkua duke ber kompromise (ka hek dor nga 1/3 e Territorit te saj dhe ka zvogeluar Armaten e saj )dhe pastaj dhan OK -Nato dhe Ruset.
Pra Shqiptaret munde te bashkohen !
Por kjo munde te kushtoj ...

Neferta
07-04-11, 11:50
http://www.kospress.com/portali/images/stories/Lajme/Kosove/atifete-jahjaga.jpgAtifete Jahjaga ėshtė e kandiduara e pėrbashkėt e marrėveshjes pėr presidente tė Kosovės me mandat tė kufizuar.

Zyrtarja e lartė e Policisė sė Kosovės kandidohet nga PDK-ja, LDK-ja dhe AKR-ja, si rezultat i marrėveshjes sė arritur nė bisedimet e treshes Hashim Thaēi, Isa Mustafa e Behxhet Pacolli, qė u zhvilluan nėn ndėrmjetėsimin e ambasadorit amerikan nė Prishtinė, Kristofer Dell.

Pjesė e marrėveshjes ėshtė edhe pėrcaktimi i afateve pėr reformat zgjedhore dhe ndryshimet kushtetuese, tė cilat do ta ēojnė vendin nė zgjedhje, tė paktėn, njė vit para skadimit tė mandatit.

Pas bisedimeve qė zgjatėn tri ditė, nė njė konferencė tė pėrbashkėt, kryeministri Thaēi, ish-kandidati pėr president, Pacolli, lideri i LDK-sė, Mustafa, dhe ambasadori Dell dolėn nė njė konferencė para orės 22:00, ku kumtuan pikat e marrėveshjes.

Kryeministri Thaēi, pos qė konfirmoi kandidaten e pėrbashkėt pėr presidente Atifete Jahjagan, tha se marrėveshja pėrcakton edhe reformat dhe afatet.

“Jemi marrė vesh tė formohet njė komision pėr hartimin e ndryshimeve kushtetuese, nė mėnyrė qė presidenti tė zgjidhet drejtpėrdrejt nga populli”, tha Thaēi.

Sipas marrėveshjes, ky komision do ta kryejė punėn e vet brenda 6 - 9 muajsh. Kurse, zgjedhjet e para pėr presidentin do tė mbaheshin jo mė vonė se gjashtė muaj pas fuqizimit tė ndryshimeve kushtetuese.

Pikė tjetėr e marrėveshjes, nėnvizoi Thaēi, ėshtė ndryshimi i Ligjit pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme. Edhe pėr kėto ndryshime do tė formohet njė komision, i cili do tė udhėhiqet nga opozita.

Puna e komisionit do tė pėrmbyllet nė njė afat prej 8 deri nė 12 muaj.

Kurse, zgjedhjet parlamentare nė vend do tė shpallen jo mė vonė se 18 muaj pasi qė ligji i ndryshuar tė hyjė nė fuqi. Kėto zgjedhje u tha se do tė jenė nė njė afat me ato lokale.

I impresionuar me arritjen e marrėveshjes, ambasadori Dell tha se Kosova kaloi njė fazė tė vėshtirė pėr formimin e institucioneve.

“Liderėt u treguan tė gatshėm t’i vendosin interesat e shtetit para interesave tė tyre. Fakti qė unė jam me liderėt kosovarė tregon se ata mund tė punojnė pėr tė mirėn e kėtij vendi”, theksoi Dell.

Teksa lavdėroi konstruktivitetin e Pacollit, i cili me tėrheqjen e tij mundėsoi tejkalimin e krizės, Dell tha se kandidatja e ardhshme, Atifete Jahjaga, ėshtė nė gjendje tė marrė detyrėn dhe ta ushtrojė atė me pėrgjegjėsi siē bėri edhe sa ishte e angazhuar nė kreun e Policisė sė Kosovės.

Ai qė mė sė shumti mori lėvdata pėr arritjen e marėveshjes, ishte Behxhet Pacolli, i cili qe zgjedhur nė postin e presidentit mė 22 shkurt. Por, vetėm 35 ditė mė pas u detyrua tė largohet, pasi qė Gjykata Kushtetuese nxori aktvendimin, me tė cilin konstatoi se Pacolli ishte zgjedhur me procedura anti-kushtetuese.

Pacolli nuk ishte kandidat qė gėzonte mbėshtetjen e opozitės, andaj ai tha se ishte tėrhequr nga gara qė tė mos lejonte qė vendi tė shkojė nė zgjedhje tė jashtėzakonshme.

“Koalicioni qeverisės do tė vazhdojė, ndėrkaq me qėllim tė tejkalimit tė kėsaj krize politike dhe institucionale, unė jam tėrhequr nga rikandidimi im pėr postin e presidentit tė Republikės”.

“Nuk do tė rikandidoj, sepse nuk dua tė pėrjetoj atė qė kam pėrjetuar. Isha viktimė e gabimeve tė tė tjerėve, andaj nuk dua tė paguaj sėrish pėr fajin e dikujt tjetėr”, tha Pacolli, duke u treguar i gatshėm ta vazhdojė garėn politike brenda partisė pėr tė rimarrė kreun e AKR-sė.

Marrėveshja u pėrshėndet edhe nga lideri opozitar, Isa Mustafa.

Ai tha se me marrėveshje ishin respektuar disa nga kėrkesat kryesore tė LDK-sė, qė kishin tė bėnin me presidentin e pranueshėm, reformat zgjedhore e kushtetuese dhe caktimin e afatit pėr zgjedhjet e pėrgjithshme.

Pavarėsisht kėsaj marrėveshjeje, tani mbetet qė nė Kuvendin e Kosovės tė ketė edhe njė kundėrkandidat pėr zgjedhjen e presidentit. Ndėrkaq, ka mbetur pa njė pėrgjigje insistimi i gazetarėve se a paraqet shkelje kushtetuese nominimi i njė kandidati pėr president me afat prej njė deri nė dy vjet, pėrderisa Kushtetuta parasheh qė presidenti tė ketė mandatin pesėvjeēar.

Sipas procedurave, tani marėveshja i dėrgohet Kuvendit ku do tė procedohet tutje deri nė finalizim dhe zgjedhje tė presidentit tė ri tė Kosovės. Pra tani po shifet se politikanet e mbrojten veten pa ra ne duar te popullit

Shpati
07-04-11, 14:47
http://www.kospress.com/portali/images/stories/Lajme/Kosove/atifete-jahjaga.jpgAtifete Jahjaga ėshtė e kandiduara e pėrbashkėt e marrėveshjes pėr presidente tė Kosovės me mandat tė kufizuar.

Zyrtarja e lartė e Policisė sė Kosovės kandidohet nga PDK-ja, LDK-ja dhe AKR-ja, si rezultat i marrėveshjes sė arritur nė bisedimet e treshes Hashim Thaēi, Isa Mustafa e Behxhet Pacolli, qė u zhvilluan nėn ndėrmjetėsimin e ambasadorit amerikan nė Prishtinė, Kristofer Dell.

Pjesė e marrėveshjes ėshtė edhe pėrcaktimi i afateve pėr reformat zgjedhore dhe ndryshimet kushtetuese, tė cilat do ta ēojnė vendin nė zgjedhje, tė paktėn, njė vit para skadimit tė mandatit.

Pas bisedimeve qė zgjatėn tri ditė, nė njė konferencė tė pėrbashkėt, kryeministri Thaēi, ish-kandidati pėr president, Pacolli, lideri i LDK-sė, Mustafa, dhe ambasadori Dell dolėn nė njė konferencė para orės 22:00, ku kumtuan pikat e marrėveshjes.

Kryeministri Thaēi, pos qė konfirmoi kandidaten e pėrbashkėt pėr presidente Atifete Jahjagan, tha se marrėveshja pėrcakton edhe reformat dhe afatet.

“Jemi marrė vesh tė formohet njė komision pėr hartimin e ndryshimeve kushtetuese, nė mėnyrė qė presidenti tė zgjidhet drejtpėrdrejt nga populli”, tha Thaēi.

Sipas marrėveshjes, ky komision do ta kryejė punėn e vet brenda 6 - 9 muajsh. Kurse, zgjedhjet e para pėr presidentin do tė mbaheshin jo mė vonė se gjashtė muaj pas fuqizimit tė ndryshimeve kushtetuese.

Pikė tjetėr e marrėveshjes, nėnvizoi Thaēi, ėshtė ndryshimi i Ligjit pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme. Edhe pėr kėto ndryshime do tė formohet njė komision, i cili do tė udhėhiqet nga opozita.

Puna e komisionit do tė pėrmbyllet nė njė afat prej 8 deri nė 12 muaj.

Kurse, zgjedhjet parlamentare nė vend do tė shpallen jo mė vonė se 18 muaj pasi qė ligji i ndryshuar tė hyjė nė fuqi. Kėto zgjedhje u tha se do tė jenė nė njė afat me ato lokale.

I impresionuar me arritjen e marrėveshjes, ambasadori Dell tha se Kosova kaloi njė fazė tė vėshtirė pėr formimin e institucioneve.

“Liderėt u treguan tė gatshėm t’i vendosin interesat e shtetit para interesave tė tyre. Fakti qė unė jam me liderėt kosovarė tregon se ata mund tė punojnė pėr tė mirėn e kėtij vendi”, theksoi Dell.

Teksa lavdėroi konstruktivitetin e Pacollit, i cili me tėrheqjen e tij mundėsoi tejkalimin e krizės, Dell tha se kandidatja e ardhshme, Atifete Jahjaga, ėshtė nė gjendje tė marrė detyrėn dhe ta ushtrojė atė me pėrgjegjėsi siē bėri edhe sa ishte e angazhuar nė kreun e Policisė sė Kosovės.

Ai qė mė sė shumti mori lėvdata pėr arritjen e marėveshjes, ishte Behxhet Pacolli, i cili qe zgjedhur nė postin e presidentit mė 22 shkurt. Por, vetėm 35 ditė mė pas u detyrua tė largohet, pasi qė Gjykata Kushtetuese nxori aktvendimin, me tė cilin konstatoi se Pacolli ishte zgjedhur me procedura anti-kushtetuese.

Pacolli nuk ishte kandidat qė gėzonte mbėshtetjen e opozitės, andaj ai tha se ishte tėrhequr nga gara qė tė mos lejonte qė vendi tė shkojė nė zgjedhje tė jashtėzakonshme.

“Koalicioni qeverisės do tė vazhdojė, ndėrkaq me qėllim tė tejkalimit tė kėsaj krize politike dhe institucionale, unė jam tėrhequr nga rikandidimi im pėr postin e presidentit tė Republikės”.

“Nuk do tė rikandidoj, sepse nuk dua tė pėrjetoj atė qė kam pėrjetuar. Isha viktimė e gabimeve tė tė tjerėve, andaj nuk dua tė paguaj sėrish pėr fajin e dikujt tjetėr”, tha Pacolli, duke u treguar i gatshėm ta vazhdojė garėn politike brenda partisė pėr tė rimarrė kreun e AKR-sė.

Marrėveshja u pėrshėndet edhe nga lideri opozitar, Isa Mustafa.

Ai tha se me marrėveshje ishin respektuar disa nga kėrkesat kryesore tė LDK-sė, qė kishin tė bėnin me presidentin e pranueshėm, reformat zgjedhore e kushtetuese dhe caktimin e afatit pėr zgjedhjet e pėrgjithshme.

Pavarėsisht kėsaj marrėveshjeje, tani mbetet qė nė Kuvendin e Kosovės tė ketė edhe njė kundėrkandidat pėr zgjedhjen e presidentit. Ndėrkaq, ka mbetur pa njė pėrgjigje insistimi i gazetarėve se a paraqet shkelje kushtetuese nominimi i njė kandidati pėr president me afat prej njė deri nė dy vjet, pėrderisa Kushtetuta parasheh qė presidenti tė ketė mandatin pesėvjeēar.

Sipas procedurave, tani marėveshja i dėrgohet Kuvendit ku do tė procedohet tutje deri nė finalizim dhe zgjedhje tė presidentit tė ri tė Kosovės. Pra tani po shifet se politikanet e mbrojten veten pa ra ne duar te popullit

LDK esht mesuar me rre Popullin dhe se ka derrt.
E njeta e ka planifikue disa muaj mjaftojn per me harrue.

Guri i madh
07-04-11, 17:26
boll e mir qenka kryetarja syni i keq mos e paft

Makresh
07-04-11, 19:25
E vendosen llutken ideale ..... !

Mu kon si ju, s'dal kurr me votue !

Lojetari tha : Ju kajt nona Kusoves !

Un po ju them qe ju "perdhunue" nona kusoves !

Ja pafshin hajrin hartifetkes. Serviliteti qenka edhe me i demshem se korrupcioni !

Dashi me fatue, shkoni n'fesse book, e gjeni presednitken tu prit xhin.

Me tu dhimt gjithe ata njerez qe kan punue e kan dhen nga koha dhe mundi i tyre per me arrit deri tek ky vend, dhe me ne fund,.. pike-pike-koooleeee-graaaaaam! ugurolla arifete, a mun u quve, a fjete ?! A di ēka …

valiii
07-04-11, 19:27
Atifetja kryetare, Kosoves ju ē'kajt nana...

P.S|dertin ma t madhin e kom se keta te huajt kane me pas problem me ja shqiptu mbiemrin (menxi une pi ja shqiptoje)

Shpat
07-04-11, 19:29
Atifetja kryetare, Kosoves ju ē'kajt nana...

P.S|dertin ma t madhin e kom se keta te huajt kane me pas problem me ja shqiptu mbiemrin (menxi une pi ja shqiptoje)
haha veq lexoi ma mirė se Thaqi.met shtetine duar tė grave hah

Guri i madh
07-04-11, 19:30
une e pranoj ket atifeten per kryetare

lirik
09-04-11, 02:59
Pacolli emėrohet zėvendėskryeministėr i parė
08/04/2011 14:04:00
Madhesia e germave:

Kryeministri, Hashim Thaēi ka marrė vendim qė tė emėrojė Behgjet Pacollin zėvendėskryeministėr tė parė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės.

Nė njoftimin pėr media bėhet e ditur se Pacolli do tė jetė i ngarkuar i veēantė pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare pėr tė siguruar njohje tė reja pėr shtetin e Kosovės, si dhe pėr tė sjellė investime tė huaja nė Republikėn e Kosovės.

"Behgjet Pacolli emėrohet Zėvendėskryeministėr i Parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės... Pacolli do tė ketė detyrat dhe pėrgjegjėsitė e pėrcaktuara pėr zėvendėskryeministrin e parė tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, nė pajtim me legjislacionin nė fuqi”, thuhet nė vendim.

Pulebardha
13-04-11, 21:05
Pėrshėndetje;

Lojtari mos vallź more donje golź nga Pacolli, une them vetem se me Dr.Ibrahim Rugoven, nuk dua askend me krahasua... por mbas ti asnjeher Kosova nuk pati, njź kryetar me bindes dhe me potenciale tź forte pźr udheheqjen e shtetit te Kosoves.

Por sigjitheher jemi bimź djalli, dhe po nuk bźmź punen e tij, ne nuk zem vend, cudia e Zotit pa u ulź nź karrigen e Presidentit, disa forumista kishin pregadite, skenarin e shpifjet si gjithmone per secilin veq e veq...

Zoti nź ndihmź...

LaCoStA
13-04-11, 22:50
Atifetja kryetare, Kosoves ju ē'kajt nana...

P.S|dertin ma t madhin e kom se keta te huajt kane me pas problem me ja shqiptu mbiemrin (menxi une pi ja shqiptoje)

n'Kine po ja thojshin mire mbiemrin, XHAXHAGA :biggrin: