PDA

View Full Version : Abuzimi bankar ne Kosove


Januzbrahimi
22-02-11, 21:33
Nuk ka shėrbim qė e ofrojnė bankat nė Kosovė, pėr tė cilin nuk kėrkojnė pagesė. Madje, edhe kur ėshtė fjala pėr nxjerrjen e njė dokumenti tė thjeshtė.

Rast konkret ėshtė me “Visa Confirmation”, njė dokument ky qė e kėrkojnė ambasadat, kur aplikohet pėr vizė. Nė tė figurojnė vetėm tė dhėnat se je klient i bankės dhe detaje tė tjera. Pėr kėtė shėrbim, qytetarėt duhet tė paguajnė dy euro e gjysmė, pavarėsisht se paguajnė rreth 6, 12 e 20 euro nė vit pėr mirėmbajtjen e llogarisė.

Njė rast si ky e ka befasuar qytetarin nga Prishtina, A. K. Ai ėshtė detyruar tė paguajė dy herė, pėr njė “Viza Confirmation”, nė bankėn “ProCredit”. Kjo, pasi nė ambasadė nuk ia kanė pranuar dokumentin me arsyetimin se nuk pėrputheshin datat. Ky qytetar tregon se kur ėshtė kthyer nė bankė pėr ta bėrė atė pėrmirėsim, e kanė detyruar tė paguajė edhe dy euro e gjysmė, edhe pse kaq i kishte dhėnė nė fillim. Do tė thotė 5 euro pėr njė dokument konfirmimi si klient i bankės.

“Unė paguaj njė shumė tė caktuar vjetore pėr mirėmbajtje dhe ata sėrish mė kėrkojnė 2.5 euro pėr njė pasqyrė tė xhirollogarisė qė mendoj se ėshtė detyrim ndaj klientit”, tha ky qytetar i shqetėsuar. Si pėr ēudi, mė tė shtrenjta nė shėrbime janė pikėrisht ato banka qė kanė numrin mė tė madh tė klientėve dhe depozitave. Shembull, banka ProCredit, qė sė bashku me Raiffeisenin, janė ndėr mė tė mėdha nė vend, pėr mirėmbajtjen e xhirollogarisė i marrin qytetarit prej 0.50-0.75 euro nė muaj.

Oqeani
22-02-11, 21:36
Sa mendojsha me e hape nje konto ne Ks - :(

Guri i madh
22-02-11, 22:26
qy abuzim ne bank me pare hhhaa


e kam krijue nji pershtypje se


edhe nji cap qe ka hum pa gjurm e kan abauze politikanet e kosoves

roadrunner
23-02-11, 14:26
Une procreditit ja kam bo BYE-BYE-bi**ches javen e kaluar. Me paret e mia u zajbatshin...dikur me erdh te hunda, edhe kap thesin e ne TEB.... :D

instruktori
23-02-11, 19:09
Kosova eshte katasrof me shume te kqija dhe shume plaqkitje