PDA

View Full Version : Naim & Mihrija: Dashuria qė ndajmė bashkė ...


Jana
24-02-11, 15:50
Kur bota e trazuar e tė dashuruarve ka ēaste trandjeje, ėshtė pikėrisht dashuria qė e shpėton botėn! Megjithatė, 14 shkurti, sikur ėshtė njė farė testi se sa mund t’i qėndrojė dashuria kohės dhe se a ka nevojė ajo pėr t’u kultivuar pėrmes vėmendjes, dhuratave dhe fjalėve tė ėmbla.
Nuk thuhet kot se, edhe njė fije e barit e ka vlerėn e arit, nėse merret nga dikush qė e do dhe e ėndėrron. Po si e shėnojnė ēifti (i lumtur) i artistėve, Naim Abazi e Mihrije Braha, kėtė festė?
Jeta ėshtė enigmė, fati ėshtė i fshehur. Fshehtėsia juaj u bė publike, pikėrisht meqė fati deshi ashtu.
Kur jeni njohur dhe ēfarė ju tėrhoqi tek njėri-tjetri?
Naimi: Tek Mihrija qė nė takimin e parė nė vitin 1984 mė ka tėrhequr bukuria, ndėrsa mė vonė mė bėri pėr vete edhe mė shumė menēuria e saj.
Mihrija: E kam thėnė edhe mė parė, Naimi sikur ka qenė nė ėndrrat e mia dhe kur e takova pėr herė tė parė, nė vend u dashurova nė tė dhe mė ka tėrhequr menēuria, elokuenca dhe vendosmėria e tij.
http://www.telegrafi.com/fo/1mihr.jpg
Dhe ēfarė ndodhi mė pas?
Mihrija: Mė pas, u deshtė njė periudhe jo e gjatė dhe pas kryqėzimeve tė shumė shikimeve plot zjarre dhe pas takimeve tė shumta, njė mbrėmje, Naimi, tė mė thotė se mė do dhe, unė, nuk hezitova fare, por ia thash se edhe unė e doja.
Ju afruan shijet e pėrbashkėta?
Naimi: Po, dhe ėshtė fat i madh e i rralle qė tė puqen dėshirat, shijet dhe ėndrrat pėrnjėherė dhe pėrgjithmonė.
Mihrije, na e pėrshkruani momentin kur re nė dashuri, si e pėrjetove atė ēast jetėsor?
Mihrija: Ēfarė tė them, njeriu sado ta thotė, ta pėrshkruaj apo edhe ta kėndoj, vėshtirė ta thotė saktė atė ndjesi aq tė bukur kur gjėnė njeriun e zemrės. Mendoj se ėshtė gjėja mė e bukur qė mė ka ndodhur nė atė kohė.
Sa kohė zgjati njohja juaj, deri nė zyrtarizimin e lidhjes suaj?
Mihrija: Jo shumė pas takimeve tė para, sepse e thashė edhe mė parė, neve sikur ishim bėrė shumė mė herėt pėr njėri-tjetrin dhe ēasti i takimit ishte edhe ēasti i qartėsimit tė mendjeve dhe zemrave tė dashuruara.
Si ndodhi propozimi pėr martesė? Ishte romantik?
Naimi: Propozimi pėr martesė ndodhi mė vonė, ne tė dy tė dashuruar, kemi bashkėjetuar gati 8 vjet e pastaj jemi martuar zyrtarisht.
Kur e keni dhuruar pėrqafimin e parė?
Mihrija: Atė natė kur Naimi duke me pėrcjellė pėr nė shtėpi, mė tha se mė do dhe kur Zoti mė bekoi pėrgjithmonė, atė natė jemi pėrqafuar dhe puthur pa fund.
A, ishte romantik, siē e prisnit…njė puthje do tė thoshim me pak helm dhe shumė mjaltė?
Mihrija: Ishte diēka shumė e bukur qė tė ndodhė njė herė nė jetė pėr tė vazhduar pastaj pa fund deri mė sot, ėshtė mjaltė, mjaltė...mjaltė!
http://www.telegrafi.com/fo/mih4.jpg
Ēka iu pėlqeu mė sė shumti tek Mihrija?
Naimi: T’ua them tė drejtėn, ēdo gjė, Mihrija nė sytė e mi, hyjnizohej.
Dashuria juaj duket sikur njė ėndėrr, nga e cila nuk dėshironi tė dilni kurrė nga ajo (kjo) ėndėrr"?
Mihrija: Dashuria ėshtė njė ėndėrr e bukur qė jetėsohet nėse dashuron pa fund dhe pa kushte, andaj s’duam tė dalim nga kjo ėndėrr e bukur.
Poeti i njohur,Visar Zhiti thotė se njeriu nuk bie nė dashuri, por lartėsohet nė dashuri?
Naimi: Njeriu lartėsohet, fisnikėrohet dhe rrotullon edhe botėn kur dashurohet, e, nėse kjo dashuri finalizohet me trup e me shpirt, atėherė s’ka ndjesi mė tė bukurv
E ndjeni veten njeri me fat, apo Ti, Naim, jeni ai qė ia keni hapur rrugėn fatit?
Naimi: Po ndjehem me fat qė e kam gjetur njeriun e zemrės Mihrijen, pastaj edhe ia kemi hapur rrugėn fatit, sepse dashurinė e kemi kultivuar thellė nė shpirt.
Me cilėn shprehje jeni dakord: "Njeriu dashuron vetėm njė herė nė jetė", apo "Dashuron sa herė i jepet mundėsia"?
Mihrija: Pėr mua vlen e para, pra njeriu dashuron vetėm njė herė nė jetė dhe, nėse bėhet fjalė pėr mė shumė dashuri, atėherė edhe aty vetėm njėra ėshtė e vėrteta.
Ke qenė i gatshėm pėr tė dashuruar ndonjėherė tjetėr, tė themi pa qėllim, por me ndjenja dhe shikim?
Naimi: Pasi njoha Mihrijen, ēdo ėndėrr e bukur u skalitė dhe u ėmbėltua nė kėtė dashuri.
http://www.telegrafi.com/fo/mih2.jpg
Ėshtė mė mirė tė jesh i dashuruar, apo tė tė dashurojnė?
Naimi: Nė njė dashuri pėrrallore, si kjo e jona, ėshtė mirė tė jesh i dashuruar.
Shėn Valentini... Si e vlerėsoni kėtė festė, pasiqė ka shumė njerėz qė mendojnė se nuk duhet tė ketė njė ditė speciale pėr tė dashuruarit, nė njė kohė qė tė gjitha ditėt duhet tė jenė tė veēanta dhe speciale pėr ta. Naim, ēka mendon, Ti?
Naimi: Kur dy njerėz dashurohen ēdo ditė ėshtė speciale, por njeriu vet dashurisė ia ka dhuruar kėtė ditė, kėtė festė, sepse dashuria e meritonte njė ditė, njė shenjė, apo njė pėrmendore shpirtėrore.
E shėnoni ju kėtė festė dhe nėse po, si?
Naimi: T’ua themi tė drejtėn, ne, shpesh herė pėr shkak tė impenjimeve tė shumta, nuk mundemi tė jemi vetėm shijues tė festės, por sikur jemi autor dhe kreatorė tė bėrjes sė festės.
Lidhur me Shėn Valentinin, me saktė tri ditė mė pas, do tė jetė edhe Festa e Pavarėsisė sė Kosovės. Do t’ju gjejė diku duke kėnduar 17 shkurti?
Mihrija: Jemi nė kulm tė pėrgatitjes sė spektaklit Odeon dhe atė ditė do tė jemi nė festė dhe nė punė.
Keni ju njė pėrkufizim tė dashurisė, me fjalė qė nuk janė thėnė e dėgjuar ndonjėherė? Besoni se, ndėrmjet gjithė marrėzive qė ndodhin nė jetėn e njeriut, dashuria ėshtė e vetmja qė ka njė dozė hyjnore, qiellore, dhe e vetmja, marrėzi qė ia vlen?
Naimi: Dashuria nuk ka tė bėjė me atė ēfarė ti pret tė marrėsh, ajo ka tė bėj me atė qė ti do tė japėsh, e cila ėshtė gjithēka.
A i besoni thėnies se, dashuria do ta shpėtojė botėn?
Naimi: Po, vetėm dashuria e ka kultivuar jetėn, shpirtin dhe botėn.
Thuhet shpesh se njė njeri njihet nga gjėrat e vogla. Cilat janė ato gjėra “tė vogla“ qė sipas jush e bėjnė Naimin tė jetė Naimi i vėrtetė? Mund tė zbuloni ndonjė ves, mani apo gjėra pa tė cilat e pėrditshmja dhe jeta juaj nuk do tė ishte kjo qė ėshtė
Mihrija: Naimi ėshtė shumė energjik dhe elokuent, i sinqertė, parimor dhe i rreptė, por asnjėherė apatik.
http://www.telegrafi.com/fo/mih3.jpg
Deri tani keni thėnė vetėm fjalė tė mira, pėr punėn qė bėni, por dihet dhe ėshtė i pashmangshėm debati, nganjėherė i nxehtė, apo tė themi i ngrohtė. Pėr ēka debatoni mė shpesh?
Naimi: Edhe debatojmė ndonjėherė, madje edhe me zė tė lartė, por ēdo herė jepemi para argumenteve tė sakta dhe reale.
Kur diskutoni diēka, njė temė tė caktuar, kush ėshtė ai qė sjell argumente mė tė forta?
Naimi: Unė jam ai qė jap argumente mė tė forta dhe pėr fat, Mihrija, i pranon edhe kur ka ndonjė doze maskilizmi nė to.
Duke qenė kaq e suksesshme, normalisht kritikat janė pak tė vėshtira pėr t’u “gėlltitur”. Sepse, rrufeja godet nė Olimp! Kush ėshtė kritiku juaj mė i madh?
Mihrija: Sigurisht rrufeja godet majat dhe prandaj jemi shumė tė kujdesshėm qė tė mos e cenojmė kėtė fushė tė pėrbashkėt me rrethin, por ta kultivojmė, sofistikojmė dhe evoluojmė. Kritiku im mė i madh, prapė, mbetet, Naimi.
Ju kanė prishur punė xhelozitė?
Mihrija: Dashuria jonė e madhe ka vrarė ēdo smirė apo xhelozi, ndėrsa nė mes nesh, ēdo gjė ka qenė e sqaruar me kohė.
Ē’ėshtė xhelozia, nė rastin tuaj: njė mėnyrė e shprehjes sė dashurisė, apo njė mėnyrė e shprehjes sė ndenjės sė pronėsisė?
Mihrija: Ėshtė pjesė e dashurisė, ėshtė mburojė e saj deri sa nuk kalon pėrtej kufijve tė morbiditetit.
Jeni ndjerė ndonjėherė keq, pėr gjėrat qė iu kanė ndodhur?
Mihrija: Jemi ndjerė keq nė momente madhore pėr gjithė kombin dhe vendin, pėrndryshe problemet tona i kemi zgjidhur dhe i zgjedhim vet pa rėnduar jetėt e tė tjerėve.
Kėnga mė e bukur e dashurisė qė ti ke dėgjuar, ndonjėherė?
Naimi: Lotėt nėpėr faqe…
Ēka vlerėsoni mė shumė tek vetja dhe pėr ēfarė thoni ndonjėherė, "mė mirė mos te isha i tillė”?
Naimi: Nuk e di, do tė doja vetėm ti them vetes, stop, se nuk mund ta rregullosh botėn…!
Mihrije, ju shquheni pėr veshjen dhe pėr pėrkushtimin ndaj punės. Nuk jeni kėngėtare qė nxitoni dhe dilni dosido. Kam pėrshtypjen se ēdo kėngė e juaja kėrkon sakrificė dhe shumė mund (arti ėshtė i vėshtirė, kur bėhet mirė e mė dėshirė)?
Mihrija: Sė pari, respekt pėr jetė e mot pėr ata qė kultivojnė dhe konsumojnė atė qė ne krijojmė. Neve kemi shumė kujdes nė ēdo paraqitje, ėshtė skena ajo qė adhurohet dhe qė kultivon shijet.
Me veshjet e shtėpisė, zakonet dhe shėrbimet shtėpiake, jeni po kaq e kėndshme pėr syrin e Naimit?
Mihrija: Naimi thotė se po….ha, ha, ha, mė mirė pyeteni atė!
Po tė japim njė mundėsi tė lavdėrosh pa modesti vetėn tėnde. Ēfarė pėlqen mė shumė tek ti?
Mihrija: Sinqeriteti dhe vendosmėria e rrezatimi pozitiv.
Porosia juaj pėr tė gjithė ata qė janė tė dashuruar, ose janė nė prag tė dashurisė?
Naimi &Mihrija: Asgjė mė tė bukur, asgjė mė tė rrallė se sa dashuria e ēiltėr e ngrohtė dhe e parė. Dashuria shėron njerėzit, atė qė e dhurojnė dhe ata qė e marrin.
Faleminderit dhe urime e gėzuar Festa e pėrbotshme e dashurisė.
Mihrija & Naimi: Urime tė gjithė tė dashuruarve!

Guri i madh
24-02-11, 18:52
kjo mihrija veq po pertrihet garant edhe dy naima ka me i shtjerr:biggrin:

panta_rhei
24-02-11, 19:23
kjo mihrija veq po pertrihet garant edhe dy naima ka me i shtjerr:biggrin:
Guri,
a mos ke ndi qe mihrija ish kon dashnorja e nazim bllaces njo tri vjet rresht mas luftes?!

1. Po m'intereson me dijt mos ki edhe ti informacion :tongue:

2. Vallahi nuk po baj hajgare

rastesishT
24-02-11, 19:27
Ky ėshtė ēifti mė i dėshpėruar qė ka pasur dhe do tė kėtė estrada.

Guri i madh
24-02-11, 20:53
Guri,
a mos ke ndi qe mihrija ish kon dashnorja e nazim bllaces njo tri vjet rresht mas luftes?!

1. Po m'intereson me dijt mos ki edhe ti informacion :tongue:

2. Vallahi nuk po baj hajgare


veq e die se Platori koft me jet te gjat esht NAIM ABAZ me tesh vesh ,po du me than se thash e themet bien posht


Naim Abazi njeri hiq rraspi mashkull

e per ket te dyten qe ju thuni do te angazhohem edhe besoj se dal me vlersime eliminare

Kalimero
24-02-11, 20:58
Guri,
a mos ke ndi qe mihrija ish kon dashnorja e Kalimeros njo tri vjet rresht mas luftes?!

1. Po m'intereson me dijt mos ki edhe ti informacion :tongue:

2. Vallahi nuk po baj hajgare

dejuz be,qish be qishtuqene pum qet un "dell".Haaaajt haaaajt se t 'kallxoj une qishtuqene un bes diqka be depsez be .:biggrin: