PDA

View Full Version : Lind biēikleta qė kap 100 km/h


rastesishT
04-03-11, 00:37
Njė biēikletė me fibra karboni ultramoderne ėshtė nė gjendje tė arrijė deri nė 100 kilometra nė orė, zbuloi sot e pėrditshmja gjermane “Bild”.

Mjeti peshon pak mė pak se 20 kilogramė dhe ėshtė krijuar nėpėrmjet njė ndėrthurrje tė elementeve si karbon, titan dhe njė aliazh alumini e magnezi.
Biēikleta punon falė njė sistemi elektrik, i cili merr nismėn nga energjia mekanike e pedaleve, por ėshtė nė gjendje tė shumėfishojė forcėn e saj nėpėrmjet njė sistemi unik, tė projektuar edhe falė njė studio tė specializuar inxhinjerike tė Shtutgartit.
Fibrat e karbonit e bėjnė njėkohėsisht biēikletėn tė lehtė, por edhe shumė tė fuqishme, edhe mė tė fortė se biēikletat normale tė prodhuara me metale e plastikė tė fortė.


Pėr tė gjithė adhuruesit e shpejtesisė pėr bicikleta ky ėshtė njė lajm i mirė besoj. Por kujdes se mund te ju kushtoj me jetė.