PDA

View Full Version : ... por edhe ajo e Shqipris-Stop regjistrimit tė popullsis mbi baza fetare a etnike


murrizi
12-03-11, 15:52
Regjistrimi mbi baza etnike e fetare, peticioni mbėrrin nė Tiranėhttp://www.balkanweb.com/kryesore/1/images/spacer.gifhttp://www.balkanweb.com/kryesore/1/images/spacer.gifhttp://www.balkanweb.com/kryesore/1/images/spacer.gifhttp://www.balkanweb.com/foto/41216.jpgTIRANE- Peticioni kundėr regjistrimit tė popullsisė mbi baza etnike e fetare ka zbritur nė Tiranė. Hartuesit e peticionit Aleanca “Kuq e Zi” kanė ndėrmarrė fushatėn pėr mbledhjen e 20 mijė firmave.

Nėpėrmjet peticionit kėrkohet anulimi i ligjit tė gjendjes civile qė favorizon ndėrrimin e kombėsisė dhe shpalljes tė paligjshme tė formularit tė regjistrimit me vetdeklarim etnie dhe feje.

Firmėtarėt e peticionit nė Tiranė do ti bashkohen firmėtarėve nė qytete tė tjera si Vlora e Durrėsi.

Ligji I gjėndjes civile qė kėrkohet tė anulohet , favorizon ndėrrimin e kombėsisė nga shqiptare nė tė huaj, kryesisht greke, si dhe, mos aplikimin e kėtij formulari pėr regjistrimin e popullsisė, ku kėrkohet deklarimi i etnisė dhe fesė.”

Pasi tė arrihen 20 mijė firma peticioni do t’u drejtohet institucioneve tė larta tė vendit, Parlamentit tė Shqipėrisė, Presidentit, Kryeministrit, Kryetares sė Kuvendit, Gjykatės Kushtetuese, Bashkimit Europian dhe pėr dijeni Trupit diplomatik tė akredituar nė Tiranė. Nisma e nisur nga Vlora mė 9 mars do tė shtrihet nė tė gjithė Shqipėrinė.
(s.g/BalkanWeb)

Makresh
12-03-11, 15:57
Per deklarimin etnik, jam kontra.
Per deklarimin e fese, jam pro !

Vetem keshtu mund te dim se sa jan shqiptar, e sa s'jan.

Arb
13-03-11, 19:47
Per deklarimin etnik, jam kontra.
Per deklarimin e fese, jam pro !

Vetem keshtu mund te dim se sa jan shqiptar, e sa s'jan.

Mos po i bjen pishman me kete qe ke thane.

Dalin dikun 10 autobusa me njerez "fetare."

Makresh
13-03-11, 19:51
Mos po i bjen pishman me kete qe ke thane.

Dalin dikun 10 autobusa me njerez "fetare."

Jo 10 autobuza,.. po 2 veta le t'dalin.
Me rendesi eshte ta dim se c'permban ajo tok.

elvio
13-03-11, 20:02
Te kesh dy,,,

nje ta ndash,edhe nje ta mbash!!!!.

Harmonia fetare ne Shqiperi eshte shembull anembane globit,edhe deklarimi i fese ndikon negativisht.

Shqiptareve nuk u intereson ,,,,,,,,,,,,,, valle Salen e shqeteson,harmonia???????

Guri i madh
13-03-11, 20:05
Mos po i bjen pishman me kete qe ke thane.

Dalin dikun 10 autobusa me njerez "fetare."#ani edhe kta fetar musliman kur ti ndajm ne sekte fetare se qysh po thojn regjistrimi ne baz te fes po po edhe ne sekte fetare


e ky preshevari i konvertuar ne makresh mbetet vetem me dy autobuza vehabista

Kercovari
13-03-11, 20:10
"Kudra e verber lind kėlysh qora"
Shqiperia ėshtė Shtet unitarė e jo Shtet kėrdarkash,nuk ka as bazė juridike tė zbatohet njė regjistrim i tille po as nuk eshte obligim ligjor dhe moral.
Aman..mos ja futni edhe Shqiperise Ahtisarin u lutem!

murrizi
13-03-11, 20:20
Ev shyqyr, sė paku nė kėtė lėmi po pajtohemi biles.e mos na rafshin msyshi

panta_rhei
13-03-11, 20:57
Kush ka frike nga realiteti dhe e verteta???

Po ishalla krejt shkije grek magjup turq e arab e ortodoks deklarohen.

A po doni me mlu mootin, a cka? ju patriotat.

Ky patriotizmi i shqiptarve u ba si dikush qe nuk lahet ka dy muaj, i vjen era pleh, e qe ia fut parfum per me u dok kishe i paster.

prototyp
13-03-11, 21:04
#ani edhe kta fetar musliman kur ti ndajm ne sekte fetare se qysh po thojn regjistrimi ne baz te fes po po edhe ne sekte fetare


e ky preshevari i konvertuar ne makresh mbetet vetem me dy autobuza vehabista

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif O Guri i madh, thua se mbesin dy autobusa ?
Une kam menduar se ne Shqiperi nuk ka aq shume vehabishta, duke ju falenderuar shpates se GJERGJIT. E per pjeset tjera shqiptare ne kufij me sllav i ka shpetuar ndonje turko-serb asaj shpate dhe pasardhesit e tyre ndoshta mbushin ndonje autobus. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

murrizi
13-03-11, 21:06
Kush ka frike nga realiteti dhe e verteta???

Po ishalla krejt shkije grek magjup turq e arab e ortodoks deklarohen.

A po doni me mlu mootin, a cka? ju patriotat.

Ky patriotizmi i shqiptarve u ba si dikush qe nuk lahet ka dy muaj, i vjen era pleh, e qe ia fut parfum per me u dok kishe i paster.


Nuk po dojm me mlu kurgjohin, o ti kėrkushi.
Po mundohemi ti vetėdijėsojm labilėt si tya qė pėr njė qindark do tė bėheshin shkje, grek, turq apo edhe arab.Korcė, vllehėt: Nuk e ndėrrojmė kombėsinėhttp://www.balkanweb.com/foto/41273.jpgKORCĖ- Deklaratat e konsullit grek Theodhoro Ikonomus se vllehėt janė grek dhe thirrjet qė kėta tė fundit tė regjistrohen si tė tillė duket se janė tė papranueshmė pėr kėtė komunitet.

Nė vijim tė reagimeve dhe nismave kundėr deklaratave nacionaliste tė diplomatit grek banorėt vlehhė tė fshatit Bellovodė nė Korcė thonė se edhe pse janė tė paisur me njė pasaporte greke kjo ka ardhur pėr shkak tė nevojės pėr pėrfitime ekonomike ku ata marrin porcione nga shteti helen, por deklarojnė se janė vllehė shqiptarė dhe kurrsesi nuk mund tė quhen grekė.

‘Nuk kemi kėrkuar pėr kombėsi gjė. Unė kam kombėsi shqiptare, pavarėsisht se pashaportėn e kam greke. Pasaporta greke mė favorizon se mua mė nxorrėn nė pension dhe mė dhanė 300 euro’ .- shprehet njė banor i zonės.

‘Nė 1945 kur ėshtė bėrė regjistrimi i parė e kemi shėnuar vlleh shėtitės. Nė 1955 u hoq ky shėnim dhe u regjistruam si shqipėtarė’:- ėshtė shprehur njė tjetėr banor i fshatit Belllovodė.

Fshati Bellovodė ka reth 60 familje nga tė cilėt 50 janė me dokumenta greke ku dhe pėrfitojnė pensione qė cariojnė deri nė 300 euro nga shteti fqinj.
Qyteti i Korcės ėshtė pėrfshirė nga reagime tė shumta pas rikthimit nė detyrė tė konsullit grek Theodhoro Ikonomus pak ditė mė parė.

prototyp
13-03-11, 21:16
Nuk po dojm me mlu kurgjohin, o ti kėrkushi.
Po mundohemi ti vetėdijėsojm labilėt si tya qė pėr njė qindark do tė bėheshin shkje, grek, turq apo edhe arab.Korcė, vllehėt: Nuk e ndėrrojmė kombėsinėhttp://www.balkanweb.com/foto/41273.jpgKORCĖ- Deklaratat e konsullit grek Theodhoro Ikonomus se vllehėt janė grek dhe thirrjet qė kėta tė fundit tė regjistrohen si tė tillė duket se janė tė papranueshmė pėr kėtė komunitet.

Nė vijim tė reagimeve dhe nismave kundėr deklaratave nacionaliste tė diplomatit grek banorėt vlehhė tė fshatit Bellovodė nė Korcė thonė se edhe pse janė tė paisur me njė pasaporte greke kjo ka ardhur pėr shkak tė nevojės pėr pėrfitime ekonomike ku ata marrin porcione nga shteti helen, por deklarojnė se janė vllehė shqiptarė dhe kurrsesi nuk mund tė quhen grekė.

‘Nuk kemi kėrkuar pėr kombėsi gjė. Unė kam kombėsi shqiptare, pavarėsisht se pashaportėn e kam greke. Pasaporta greke mė favorizon se mua mė nxorrėn nė pension dhe mė dhanė 300 euro’ .- shprehet njė banor i zonės.

‘Nė 1945 kur ėshtė bėrė regjistrimi i parė e kemi shėnuar vlleh shėtitės. Nė 1955 u hoq ky shėnim dhe u regjistruam si shqipėtarė’:- ėshtė shprehur njė tjetėr banor i fshatit Belllovodė.

Fshati Bellovodė ka reth 60 familje nga tė cilėt 50 janė me dokumenta greke ku dhe pėrfitojnė pensione qė cariojnė deri nė 300 euro nga shteti fqinj.
Qyteti i Korcės ėshtė pėrfshirė nga reagime tė shumta pas rikthimit nė detyrė tė konsullit grek Theodhoro Ikonomus pak ditė mė parė.Mendoj se therra i dha vule kesaj teme dhe nuk ka nevoje me per komente tjera.
Vetem nese ndonje deshiron te shkarravite dicka.http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Guri i madh
13-03-11, 22:00
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif O Guri i madh, thua se mbesin dy autobusa ?
Une kam menduar se ne Shqiperi nuk ka aq shume vehabishta, duke ju falenderuar shpates se GJERGJIT. E per pjeset tjera shqiptare ne kufij me sllav i ka shpetuar ndonje turko-serb asaj shpate dhe pasardhesit e tyre ndoshta mbushin ndonje autobus. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


ka bile pas lufte jan shum aktiv po edhe jan te paguar une i die disa burime te financimit

po i njoh edhe ma shum sa marrin pare per kto sherbime qe ja bajn vehabizmit


e kan gjet shqiptarin duke u ballagfaque ne shum fronte ,e ktu e shohin mnyren ma te leht per me depertue


ne njeren ndryshimi i sistemit edhe lufta me okupatorin


ne anen tjter ky globalizimi na ka gjet flejt

ne anen tjter lufta diplomatike per trajtim ma te mir te shqiptarve ne trojet etnike ballkanike

e shum e shum sfida tjera qe po ballafaqohemi


e bash ket moment kta e shfrytzojn per te arritur qellimet e tyre te errta anti komtare

Makresh
13-03-11, 22:02
Cilli eshte qellimi i keti "vehabizmi" o guri ?

Guri i madh
13-03-11, 22:04
Cilli eshte qellimi i keti "vehabizmi" o guri ?


devijimin e kombit shqiptar nga traditat e kultura e historia kombtare

Makresh
13-03-11, 22:09
devijimin e kombit shqiptar nga traditat e kultura e historia kombtare

Asgje s'dmth kjo qe thua,.. nga ēka ta devijon kombin shqiptar ? Cilat jan ato tradita, cila eshte ajo kultur, apo ajo histori me te cilen s'identifikohesh as ti ?

Guri i madh
13-03-11, 22:15
Asgje s'dmth kjo qe thua,.. nga ēka ta devijon kombin shqiptar ? Cilat jan ato tradita, cila eshte ajo kultur, apo ajo histori me te cilen s'identifikohesh as ti ?


po de veq i tregove qellimet e juaja ti e vertet se nuk kie qka run e me qka identifikoheshpo une e ka kombin kulturen edhe historin qe gjithmon do te krenohem

kulturen historin qe kurr nuk do tja lejeoj askujt te mi cenoj sikur qe kurr nuk ja kishin lejue edhe para,ardhsit e mi

Makresh
13-03-11, 22:42
po de veq i tregove qellimet e juaja ti e vertet se nuk kie qka run e me qka identifikoheshpo une e ka kombin kulturen edhe historin qe gjithmon do te krenohem

kulturen historin qe kurr nuk do tja lejeoj askujt te mi cenoj sikur qe kurr nuk ja kishin lejue edhe para,ardhsit e mi


Traditen dhe kulturen e perbejn rregullat fetare e ciles do fe. Ato i ērregulloi komunizmi, tash po i devijon demokracia drejt ateizmit.

Ti llogjikisht, nuk mund te krenohesh me traditat dhe kulturen shqiptare. Nese ke vetem pak intelekt, do te ishte shume e thjesht per ta kuptuar. Perndryshe s'mu pergjigje ne pyetje. Po s'ka dert, e di qe s'ke pergjigje.

Tung.

Guri i madh
13-03-11, 22:50
Traditen dhe kulturen e perbejn rregullat fetare e ciles do fe. Ato i ērregulloi komunizmi, tash po i devijon demokracia drejt ateizmit.

Ti llogjikisht, nuk mund te krenohesh me traditat dhe kulturen shqiptare. Nese ke vetem pak intelekt, do te ishte shume e thjesht per ta kuptuar. Perndryshe s'mu pergjigje ne pyetje. Po s'ka dert, e di qe s'ke pergjigje.

Tung.


hhhaaa pyt ma mir per ty nese une nuk die me u pergjigj ne pytjet tuja