PDA

View Full Version : Sinan Vllasaliu, 30 vjet rrugėtim me kėngėn ...


Jana
14-03-11, 19:05
Nuk ka pikė dyshimi qė Sinan Vllasaliu di tė rrėmbejė me ēdo kusht zemrat e adhuruesve, qoftė me vokalin apo sharmin e tij. Jeta e tij ėshtė mbushur me tallaze dhe i ngjan njė deti tė tėrė ku nė ēdo milimetėr tė lėvizjes ai ka mundur tė nxjerrė na pah vlerat e kėngės dhe mėnyrėn e tė kėnduarit bukur.
Qė tė kuptosh se pėrse njerėzit i duan kaq shumė kėngėt e Sinan Vllasaliut, duhet ta takosh atė. Gjithmonė ka reflektuar butėsi nė zė po ashtu edhe nė pamje. Duket se muzikėn e ka nė gjene gjė qė do ta bėnte tė pa mundur qė Sinani tė merrte njė drejtim tjetėr nė jetė.
Rrugėtimi yt me muzikėn, ē’ėshtė mė e bukura nė profesionin e kėngėtarit?
Mė e bukura ėshtė kur ti e do profesionin qė bėnė. Ka shumė njerėz qė diēka tjetėr kanė profesion e diēka tjetėr bėjnė. Unė i falėnderohem Zotit qė bėj profesionin qė dua, pėr gjithė tė mirat dhe qė kam mundėsi tė mbaj familjen me profesionin qė dua. Kjo mė bėnė qė sinqerisht tė jem i pėrkushtuar nė muzikė.
Shumė vjet nė skenė, shumė emocione, shumė pėrjetime, si ndihesh nė kulmin e karrierės sė suksesshme?
Po tash 30 vjet karrierė, por kjo nuk mė ndalon tė eci tutje, suksesi ėshtė edhe pėrgjegjėsi mė e madhe. Po tė isha kėnaqur me atė qė kam arritur qė nė start, nuk do t'i kisha 30 vjet karrierė.
Njė gjė qė nuk i fali vetes ėshtė qė nuk kam mbajtur ndonjė evidencė pėr vjetėt nė skenė, pėrjetimet, tėrė ato emocione. Por nuk e kemi as nė edukatė, as nė kulturė, shprehi, quaje si tė duash, tė mbajmė shėnime. Ėshtė njė jetė e tėrė me gjėra tė mira e tė kėqija, periudhė e vėshtirė edhe pėr kombin, jo vetėm pėr mua si individ. Ishim gjeneratė e nėmur me aq shumė probleme. Por kemi ditur edhe t ė marrim pėrgjegjėsi pėr veprimet tona. Kjo ėshtė ajo qė duhet tė bėjmė edhe tani, kėtu, tė marrim pėrgjegjėsi pėr veprimet tona. Pėrgjegjėsia ėshtė stadi i parė i vetėdijes.
Nė kulmin e karrierės? Epo ndihem i lumtur, me sinqeritet kam punuar pėr tė arritur deri kėtu, e kjo ėshtė kėnaqėsi. Jam i lumtur.
http://www.telegrafi.com/fo/1sinan.jpg
A do tė ishe i suksesshėm edhe nė ndonjė profesion tjetėr?
Suksesi varet nga karakteri i njeriut. Me karakterin qė kam, them se po, sepse ēdo punė qė e bėj e bėj me pėrkushtim. Kur luaj futboll, dua tė luaj mirė dhe jo keq. Dhe me shenjėn e horoskopit qė kam, dashi, qė e karakterizon kokėfortėsia (qeshet), do tė kisha sukses edhe nė ndonjė profesion tjetėr.
Keni shumė hite, ke bashkėpunuar me kompozitor profesionist, sa i jep kjo vlerė kėngės?
Qasja ime ndaj muzikės, tekstshkruesve, kompozitorėve, ka rezultuar me hite. Kėrkesat e mia, vullneti, energjia ime pėr kėngėn kanė bėrė hitet. Ėshtė sukses i pėrbashkėt me tė gjithė ata qė kam bashkėpunuar. Nuk jam pėr stagnim, por jo edhe tė dal jashtė vetvetes, nga muzika shqipe qė unė e kėndoj dhe e dua.
Jo ēdo kėngė ėshtė hit, publiku bėnė pėrzgjedhjen. E imja ėshtė tė bėj mė tė mirėn nė muzikėn time, me gjithė pėrkushtimin dhe dashurinė qė kam pėr kėngėn.
A kanė tekstet biografi?
Jo, por nė ēdo kėngė njeriu gjen njė segment tė jetės sė tij. Jo vetėm nė kėngėt e mia por edhe nė kėngėt e tė tjerėve. Nė kėngėn 'krejt mbrapsht', mund ta gjejnė veten shumė njerėz, unė, ti, tė tjerėt, nė vargjet pėr njerėzit e natės, por nė pjesė tjetėr jo, nuk gjej biografin time aty.
Keni edhe disa duete, kėngė tė suksesshme, me Gilin, Eli Farėn, Norėn. I bėre se ishin nė trend duetet, apo ishte njė eksperiencė mė shumė? Sa ėshtė sfidė tė bėsh njė duet?
Pjesa mė e vėshtirė nė muzikė ėshtė dueti. Suksesi mė i madh i kėngėtarit ėshtė dueti. Ėshtė shumė mirė kur ia qėllon, katastrofė kur nuk ia qėllon. Sfida ėshtė tek ngjyrat e zėrit, sa pėrshtaten, tonalitetet, dueti ėshtė bashkėdyzim i dy shpirtrave nė muzikė. Secili duet qė kam bėrė ka tė veēantėn e vet, rėndėsinė e vet nė momentin e caktuar, nė periudha tė ndryshme.
Videoklipet tuaja kanė dhe artistiken nė vetvete, sa janė tė realizuara nga kėndi yt, a do t'i bėje ndryshe, po t'i realizoje edhe njėherė?
Edhe ana vizuele ėshtė e rėndėsishme, videoklipet janė tė realizuara mirė. Nuk jam nga personat qė i bėjnė tė gjitha vet, qė marrin komplet pėrgjegjėsinė. Dy-tre mendime janė mė mirė se njė. Ėshtė edhe edukatė, kulturė, tė marrėsh edhe mendimin e tė tjerėve. Kurrė nuk them, o si them unė, o s'ka. Nga natyra im nuk them, e arrita kėtė dhe, stop. Jo, njeriu gjithmonė kėrkon mė tė mirėn nė profesionin qė e do.
A mendon se pėrmes kėngės thuhen tė gjitha?
Nganjėherė me njė fjalė thuhet shumė, krejt varet se si e thua. Mė beso, krejt po t'i mashtrosh, publikun nuk e mashtron dot. Vetėm po tė jesh i sinqertė nė muzikėn tėnde, me kėngėn nga shpirti mund tė arrish deri tek zemra e tyre.
Por ka gjėra edhe qė nuk i shpreh dot me fjalė, disa herė jemi munduar tė bėjmė njė kėngė pėr nėnėn, i gjejmė fjalėt mė tė mira nė botė, por gjithmonė mungon edhe njė fjalė, se nėna ėshtė personi mė i dashur, nė jetė, ėshtė njė dashuri e pastėr qė lidh fėmijėn me nėnėn, dashuria mė e madhe e njeriut, ėshtė njė lidhje e shenjtė...
Pra, jemi munduar tė bėjmė njė tekst pėr nėnėn dhe besoj ia dalim njė ditė.
Kėndon edhe nė dasma, na e pėrshkruaj paksa atė atmosferė, sa po i ruajmė traditat duke u modernizuar?
Ėshtė atmosferė e bukur, ne dimė tė bėjmė dasma tė bukura, ėshtė njė ditė e veēantė qė ndahet me familje, me miq. Nuk jam kundėr modernizimit, por ka disa elemente qė nuk guxojnė me u prek nė traditė, siē ėshtė veshja kombėtare e shumė gjėra tė tjera. Do ta kisha bėtė me ligj tė ruhen traditat tona, ėshtė gjynah mos me i bart tek gjeneratat e tjera. Kemi tradita tė bukura.

Jana
14-03-11, 19:07
Je ndėr kėngėtarėt mė tė preferuar nė diasporė, cila ėshtė ndjesia jote kur je atje?
Kam pasur fat qė me vjet tė tėra jam nė diasporė, kam shumė miq, i dua shumė. Po tė mos ishte diaspora, si do tė mbijetonim gjithė kėto vjet, para, gjatė, pas luftės. Edhe sot ekonominė e shtetit 65 pėrqind e mban diaspora. Por ne nuk gjejmė kohė, vullnet, dėshirė tė krijojmė brenda Ministrisė sė Kulturės njė departament pėr diasporėn. Tė organizojmė festivale, teatro, koncerte, tė gjejmė mėnyra qė t'i falėnderojmė. E kemi edhe detyrė, obligim, ėshtė populli ynė.
Edhe unė ndihem si ata, ka gjenerata qė janė rrit me kėngėt e mia.
E dua diasporėn tonė.

Sa jemi origjinal nė artin muzikor, kur ka aq shumė imitime? Me ēfarė ke ruajtur origjinalitetin tėnd?
Nuk di ēka ėshtė origjinaliteti (e thotė me njė buzėqeshje cinike). A jemi origjinal? Hiq! (qeshet).
Jam i sinqertė nė artin tim, jam vetvetja, kur shoh nė pasqyrė njeriun karshi meje dua t'i kem llogaritė pastėr me tė, secili fajtorin duhet tė kėrkoj brenda vetes.

Po opinioni yt pėr estradėn...?
Estrada! Njė gjellė pa kripė, shumė, shumė pa kripė. Nė estradė ke kėngėtarė qė janė shumė tė mirė dhe ke nga ata qė kanė hyrė nė derėn e gabuar.

Sa ėshtė e lehtė tė arrish famėn dhe sa ėshtė e vėshtirė ta mbash?
Unė punoj, djersitem. Nuk i kam dhėnė trupin, as pamjen muzikės pėr famė, i kam dhėnė shpirtin qė e do muzikėn.

Me ēka krenohesh?
Me atė se jam shqiptar, me vajzėn, me familjen, mbi tė gjitha qė jam shqiptar.

Cili ėshtė suksesi yt mė i madh nė jetė?
Nuk e kam arritur ende.

Si i merr kritikat, po lėvdatat, sa tė bėjnė pėrshtypje?
S'ka mė mirė se lėvdata, lulja, duartrokitjet, ėshtė ushqim shpirtėror pėr kėngėtarin, ėshtė kėnaqėsi.
E kritikat, varet kush i thotė. Gėnjen ai qė thotė, jo unė nuk e kam problem kritikėn. Nėse kritika bazohet nė argumente, ėshtė e mirė, ndihmon tė pėrparosh, tė ecėsh pėrpara. Por kritika pa bazė ėshtė turp, duhet njerėzit tė kenė etikė profesionale, njerėzore. Nėse flasim me inate personale, nuk ėshtė njerėzore, ėshtė keq, ėshtė mėkat.

Ka ndodhur tė pendohesh ndonjėherė gjatė karrierės, me gjithė vitet e suksesshme nė skenė?
Jo! Nuk jam penduar. Nuk ka dy standarde. Je, ose nuk je pėr muzikė. E do kėngėn, ose nuk e do. Nuk jam personi qė pendohet, sepse i mendoj gjėrat para se t'i bėj dhe marrė pėrgjegjėsi pėr ato qė bėj.

Po ndonjė ambicie tjetėr qė nuk e ke realizuar deri tani?
Tė bėj njė kėngė pėr Nėnė Terezėn.

Kur do tė thoshe se e ke arritur kulminacionin nė muzikė, me ambiciet qė ke?
Gjithmonė kėrkoj shumė nga vetja, mbase ky ėshtė stimulimi qė shkoj tutje. Vetėm them se kulmin nuk e kam arritur ende.

Ka shumė thashetheme pėr estradėn, tė bėnė pėr to...
Kur ke 70 pėr qind tė popullit pa punė, nuk kanė ēka bėjnė pėrveē thashethemeve, por edhe 30 pėrqindėshi tjetėr nuk bėjnė punėn e tyre, por merren me tė tjerėt. Nuk mė bėnė pėr to. Nuk kam kohė tė merrem me budallallėqe, absolutisht, kam punė mė tė menēura.

Je i realizuar nė skenė, sa ndihesh i realizuar nė jetėn private?
Po, nė skenė ndihem i realizuar, por nė jetėn private mė pak, shumė mė pak. Realizimin nė skenė e ka vuajtur familja me mungesėn time, por njėkohėsisht edhe unė kam ndjerė mungesėn e familjes. Natyra e profesionit bėnė tė jesh i etur me qenė mė shumė me familje. Tė kesh kohė mė shumė qė tė realizosh mė shumė me familjen, ku ti gjen dashurinė, harmoninė, kėndin e qetėsisė.

Ka ende dashuri tė sinqertė apo ėshtė materializuar?
Po, ka dashuri tė sinqertė, ėshtė e pamundur tė mos ketė. Por duhet kuptuar edhe zhvillimet globale, teknologjinė qė ecėn shumė shpejt. Por jo edhe tė materializojmė dashurinė. Ēfarė na mbetet atėherė?

Pasioni, a mund ta mbajmė edhe me ikjen e viteve?
Mundemi, si nuk mundemi. Vetėm duket imagjinatė. Pasioni ėshtė armė pėr gjithēka, edhe nė dashuri, ėshtė aftėsia pėr tė zbuluar gjėra tė reja. Nuk kalon pasioni me vitet nėse don ta mbash, dėshiron ta mbash.

Pra, je edhe romantik?
Varet nga momentet. Bie borė dhe ndodh e dua, por mundet edhe tė mos jem nė valėt e romantikės dhe nuk e dua. Apo perėndimi i diellit, ka ēaste kur e dua, e pėrjetoj, ka ēaste kur nuk kam kohė.
Por, jam romantik, pse jo.
Jam i mishėruar me natyrėn, i dua shėtitjet nė natyrė. Nėse din ta duash natyrėn edhe ajo din tė tė kthej dashurinė, nuk e merr dot me mend sa ėshtė ndjesi e veēantė, ėshtė kur natyra tė pėrkėdhel, tė merr me vete...

Pėr ēfarė ndjen nostalgji?
Pėr fėmijėrinė, pėr festat, kohė kur ishte e mundur me qenė gjithė familja bashkė pėr festat e Vitit tė Ri, festat fetare, kohė qė nuk ėshtė mė.

Nga e gjithė kjo, sikur ke njė temperament tė qetė, porse dashi nė horoskop ka temperament eksploziv. Ju reflektoni energji pozitive, optimizėm...
Kur e di se deshėt janė ideal, pse po mė pyet (qeshet). Nuk ėshtė ari krejt ēka shkėlqen. Jam natyrė eksplozive, jam temperament, sidomos kur bėhet fjalė pėr padrejtėsitė, ndihem keq dhe eksplodoj. Jo, nuk jam natyrė e qetė. Po, temperamenti ėshtė plot energji pozitive, elan, optimizėm...

Ēfarė do t'u thuash adhuruesve qė i ke tė shumtė?
I dua shumė tė gjithė fansat e kėngės time, i dua kudo qė janė, njė pėrshėndetje pėr tė gjithė. Mė vjen keq pėr ata qė nuk kanė mundėsi tė vijnė kur kėndoj nėpėr Kosovė, kjo politikė e djallėzuar nuk po mendon pėr gjendjen sociale.
Njė befasi e bukur nga unė pėr tė gjithė fansat: Pėr herė tė parė do tė mbaj njė koncert nė Prishtinė, nė stadium. Me vite e kisha nė plan, por mungonin kushtet teknike, por kėtė vit do ta mbaj, do tė jetė koncert me orkestėr tė madhe, disa mysafirė.

emine
14-03-11, 20:33
O qofsh me ymer Sinan:biggrin: