PDA

View Full Version : Gabimet e rrezikshme ne edukimin e femijeve..


Jana
23-03-11, 13:43
http://www.tiranachat.net/shqip/wp-content/uploads/2011/03/child.jpg

Nėse mendoni se nuk mund ta edukoni fėmijėn pa e frikėsuar, atėherė kėtė mund ta bėni me anė tė metodave tė drejta tė disiplinės dhe me dashuri. Shpeshherė, prindėrit pėrdorin metodat e frikėsimit ndaj fėmijėve tė vegjėl pėr tė arritur te qėllimet e tyre. Nė rastet kur fėmija nuk fle, nuk ha, apo nuk i bindet prindėrve, tė rriturit menjėherė “strehohen” tek shprehjet e famshme tė frikėsimit pėr tė sjellė nė vend disiplinėn.
Problemi kryesor sipas psikologėve, ėshtė se fėmijėt jo rrallė mund tė mbeten peng i kėtyre frikėsimeve duke u mbyllur nė vetvete apo duke i pėrjetuar rėndė shumė situata normale.
Asnjėherė mos e lini vetėm me objektin nga i cili frikėsohet: kjo teknikė mund tė jetė e vlefshme pėr tė rriturit. Por tek fėmijėt mund tė hapė plagė tė pashėrueshme nė tė ardhmen. Mos e lini vetėm nė errėsirė fėmijėn qė ka frikė nga errėsira. Mos mendoni se do tė mėsohet. Ky veprim ndoshta bėhet shkak pėr thellimin e ērregullimit nė sjellje (thithja e gishtit, ngrėnia e thonjve, tė lagurit natėn etj).
Mėsojeni fėmijėn tuaj gradualisht me gjėnė nga e cila ka frikė; fėmijės qė ka frikė macen thojini ta vizatojė atė, pastaj merrini njė mace lojė, luani bashkė me tė, pėrkėdheleni ju mė parė, pastaj pėrkėdheleni bashke dhe ushqejeni.
Tregohuni tė kujdesshėm nė krijimin e njė ambienti tė qetė nė shtėpi: frika e fėmijės do tė shtohet nė njė shtėpi ku pėrjetohen shpesh grindje dhe tensione tė ndryshme familjare.
Mos tregoni shenja frike afėr fėmijės: Sepse fėmija mund ta mėsojė frikėn nėpėrmjet imitimit dhe shembullit qė i jepet.

Oqeani
23-03-11, 15:55
Per me u rahatu shiptari i thot - Shuj se uki po vjen per oxhaku !!!!

rastesishT
23-03-11, 16:03
Gabimet

Nr1, eshte qe mos te futemi ne internet sa te jen femijet prezent sepse ai mban mend dhe eshte si nje CD qe inqizon dhe nuk harron, te njejten gje do ta bej sapo ti te largohesh.

Nr2, mosmarrveshjet qe keni me partnerin nenen e femijeve mos u mundoni ti zgjidhni ne prani te femijeve e aq me shume kur ato shoqerohen me grindje sepse edhe ketu femiu do te marr pak edukate nga kjo grindje.
Nr3 , shikojeni shokun/shoqen e femiut tuaj se qfare e ka dhe mos u besoni fjaleve qe thon si jan prind del dhe femiu sepse ne te shumten e rasteve shoqeria tek femiu luan rrol kyq ne zhvillimin e ti personal.
Nr4,kur femiun mundoheni me mashtru me diqka dhe ai per nje kohe mashtrohet duke menduar qe do ta ket ate dhurate qe ti i ke premtu beni mire qe te ja bleni sepse pasojat jan te mevonshme.
Nr5 dhe e fundit amani u koft mbrohuni nga shtatezania e padeshiruar mos beni femij shume sepse ne Kosove shtesat e femijeve jan te vogla.
Per ata qe jan ne austri ju bej thirrje qe sa me shume te mirren me prodhimin e femijeve sepse shteti per femij dhe per nenen e femiut qe kujdeset per te jep para te mira, per ata qe jan ne gjermani nuk jan edhe aq mire po ja vlen deri ne 3 ti keni :P

Oqeani
23-03-11, 16:06
Gabimet

Nr1, eshte qe mos te futemi ne internet sa te jen femijet prezent sepse ai mban mend dhe eshte si nje CD qe inqizon dhe nuk harron, te njejten gje do ta bej sapo ti te largohesh.

Nr2, mosmarrveshjet qe keni me partnerin nenen e femijeve mos u mundoni ti zgjidhni ne prani te femijeve e aq me shume kur ato shoqerohen me grindje sepse edhe ketu femiu do te marr pak edukate nga kjo grindje.
Nr3 , shikojeni shokun/shoqen e femiut tuaj se qfare e ka dhe mos u besoni fjaleve qe thon si jan prind del dhe femiu sepse ne te shumten e rasteve shoqeria tek femiu luan rrol kyq ne zhvillimin e ti personal.
Nr4,kur femiun mundoheni me mashtru me diqka dhe ai per nje kohe mashtrohet duke menduar qe do ta ket ate dhurate qe ti i ke premtu beni mire qe te ja bleni sepse pasojat jan te mevonshme.
Nr5 dhe e fundit amani u koft mbrohuni nga shtatezania e padeshiruar mos beni femij shume sepse ne Kosove shtesat e femijeve jan te vogla.
Per ata qe jan ne austri ju bej thirrje qe sa me shume te mirren me prodhimin e femijeve sepse shteti per femij dhe per nenen e femiut qe kujdeset per te jep para te mira, per ata qe jan ne gjermani nuk jan edhe aq mire po ja vlen deri ne 3 ti keni :P


hhhahaah a nuk po bejka me mbeteme dy a hahahahah

rastesishT
23-03-11, 16:09
hhhahaah a nuk po bejka me mbeteme dy a hahahahah


Ahahaha une nuk ju kisha thane . A kush do le ta provoj veq mos ta kap kryt tani me dore me thane kuku qka bana... :P :smile:

Qika^Me^Kule
23-03-11, 16:19
Ne fakte edukoi femijet e tjerve... ( ne pune)

Une personalisht ende se kam perjetu kete gje.... inshall-llah vie dita sa me par ce edhe une ta edukoi femiun tim ashtu sic i ka hie nje nźnź SHQIPTARE !!

Makresh
23-03-11, 18:46
Te rrezikshem jan ata prinder qe rrezikojn jeten e femive.

Vetem 3 vjet, dhe Lu Hao, peshon mbi 60 KG ! ! ! !

http://www.20min.ch/dyim/8e5cba/B.M600,1000/images/content/1/0/1/10116858/6/topelement.jpg

Nese nuk mban diet ne ditet qe vien, ky femi do te vdes.

emine
16-05-11, 21:32
Cdo prind ben gabime gjat edukimit te femijes tij,po nje gje eshte e sigurte dhe prindi nga femijte e tije mesone shume,sa per frigen gjith jemi rrite em frige se ka lugata e gargamella e kulshedra ,,,,mos prindi ke degju tek kujshit,me kohe njeriu pjeket dhe ballafaqohet me realitetin arsyeja e shume traumav dhe gjanav qe smundemi ti leshojme qe nga femijeria ka te baj se sa jemi te afte te vedisohemi te rritemi te pjekemi dhe ti shofim gjanat si jan e jo si kan desht apo na kan msu tjeret,
dhe mos harroni se fmija nuk edukohet me ato lexime qe merr neper revista dhe libra,njeriu ka instinktin qe kure te behet prind fillone te funksionoi vetvetiu se si duhet eduku e perkujdes per nje femije,pa hy ne ata brutale qe disa prind sjan te afte mentalisht dhe te dobte (pa fajin e tyre) te edukojne dhe rrisin femije,,,

Hajra
17-05-11, 08:54
.......hmm...: gabime te rrezikshme munde te quhen sipas mendimit tim keto:

mos me shpreh dashurin ndaj femise,
mos me qortu atehere kur bene ndonje pune jo te mire,
mos me lavdru kure bene pune te mira,
mos me fole shqip ne familje
mos me u interesu per gjendjen e tije ne shkolle dhe ne mesime,
mos me ia plotesu kushtet qka i takon nje femije,
mos me kriju besimin te femija qe ai te mundet te flas me prindin si me shokun,
mos me luajt lojerat qe i ka perzemer femija yte bashke me te,
mos me e dite prindi se me kende shoqrohet femija,
mos me pas harmoni familjare,
me fole per problemet e te rriturve para femijes,

etj...etj..

dhe ne fund mos u bani si femija hahah...

Qika^Me^Kule
17-05-11, 18:18
Ne fakte edukoi femijet e tjerve... ( ne pune)

Une personalisht ende se kam perjetu kete gje.... inshall-llah vie dita sa me par ce edhe une ta edukoi femiun tim ashtu sic i ka hie nje nźnź SHQIPTARE !!

Femijet jan gjeja me e vlerfshme ne jeten e njeriut , andai Lus ALL-LLAHUN ce cdo kend ta gezon me ta , dhe te ja din vleren e tyre edhe me teper !!

" Ndoshta " nje dite do te jem nje Nźnź Inshall-llah , do te edukoi sic i ka hije nje Femiu Shqiptar !!

halla e madhe
20-05-11, 08:51
Gabimet

Nr1, eshte qe mos te futemi ne internet sa te jen femijet prezent sepse ai mban mend dhe eshte si nje CD qe inqizon dhe nuk harron, te njejten gje do ta bej sapo ti te largohesh.

Nr2, mosmarrveshjet qe keni me partnerin nenen e femijeve mos u mundoni ti zgjidhni ne prani te femijeve e aq me shume kur ato shoqerohen me grindje sepse edhe ketu femiu do te marr pak edukate nga kjo grindje.
Nr3 , shikojeni shokun/shoqen e femiut tuaj se qfare e ka dhe mos u besoni fjaleve qe thon si jan prind del dhe femiu sepse ne te shumten e rasteve shoqeria tek femiu luan rrol kyq ne zhvillimin e ti personal.
Nr4,kur femiun mundoheni me mashtru me diqka dhe ai per nje kohe mashtrohet duke menduar qe do ta ket ate dhurate qe ti i ke premtu beni mire qe te ja bleni sepse pasojat jan te mevonshme.
Nr5 dhe e fundit amani u koft mbrohuni nga shtatezania e padeshiruar mos beni femij shume sepse ne Kosove shtesat e femijeve jan te vogla.
Per ata qe jan ne austri ju bej thirrje qe sa me shume te mirren me prodhimin e femijeve sepse shteti per femij dhe per nenen e femiut qe kujdeset per te jep para te mira, per ata qe jan ne gjermani nuk jan edhe aq mire po ja vlen deri ne 3 ti keni :P

...na qe jemi ne Austri te mirremi me prodhimin e femijve shkaku i shtesave te medha te femijve??????...... auuuuu q'ja fute kot,a din ti sa kushton nje femije ti perkushtohet ashtu si duhet,s'ka cmim djalo,sa per shtesa s'do beja femije,femiu ne kete jete eshte i pa zavendesuar me asgje ne bote, prandaj nese shtesat luajn rol me kryesor se femiu athere ky eshte GABIM me i madh qe kam ndi ndonjehere!

lovely
20-05-11, 14:34
“While we try to teach our children all about life, our children teach us what life is all about.”

There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ~Chinese Proverb

Hajra
20-05-11, 15:05
“While we try to teach our children all about life, our children teach us what life is all about.”

There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ~Chinese Proverb


....nuk e morra vesh veq mire e ke ashtu eshte hahaha...

Qika^Me^Kule
20-05-11, 19:48
...na qe jemi ne Austri te mirremi me prodhimin e femijve shkaku i shtesave te medha te femijve??????...... auuuuu q'ja fute kot,a din ti sa kushton nje femije ti perkushtohet ashtu si duhet,s'ka cmim djalo,sa per shtesa s'do beja femije,femiu ne kete jete eshte i pa zavendesuar me asgje ne bote, prandaj nese shtesat luajn rol me kryesor se femiu athere ky eshte GABIM me i madh qe kam ndi ndonjehere!

Halloke ka persona ce Femiun mund ta krahasoin me cikrim te vogla , por ka person ce Femiu i tyre nuk ka krahasim me asgje ne Bote :wink:

Per mendimin time , Femiun nuk e krahasoi me asgje amo hiq bre hiq , e le me pare ,ce nuk vie ne shprehje hiq , amo pasa mendime te tilla :smile:

P/s : Ani tash ce j'au kan rite Karenzgeld :biggrin: paska me u rite Austria doppelte :tongue: e plus shtesat , Austria do me dal fitimtare moi llokume :biggrin:

emine
22-05-11, 11:24
sB-OyQhG6Rk