PDA

View Full Version : Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?


Zanzi/M
25-03-11, 17:44
Si pasoj e nje teme qe po diskutohet ( tete marsi ) dhe kurreshtjes se Kalimeros :wink:, po e hap kete teme.

Jeni me shume per nje grua Shtepiake apo Intelektuale. Ka nga ata qe thone se gruaja duhet te jet shtepiake qe te jet e suksesshme, ndoshta kete argument mund ta rrezoj dikush tjeter .... kush tjeter pervec femrave!

Une jam per intelektuale, po mundesisht te dije ti beje edhe punet e shtepise dhe disa pune te tjera .... tjeraaa!

Murgesha
25-03-11, 17:49
Ha,hahahaahahah Zanzi :biggrin:

Valla nėse nuk din me e gatu bukėn, me fshi shpinė, me ba fėmijė, me i rritė e me i eduku si duhet unė nuk e marr kurrė ha,haahahahahahahahaha! :biggrin: :wink:

Zanzi/M
25-03-11, 17:53
Ha,hahahaahahah Zanzi :biggrin:

Valla nėse nuk din me e gatu bukėn, me fshi shpinė, me ba fėmijė, me i rritė e me i eduku si duhet unė nuk e marr kurrė ha,haahahahahahahahaha! :biggrin: :wink:

Atehere, zgjidhja e vetme qenka bashkjetesa :frown:. Per me bo femije nuk duhet shume filozofi, ama me i eduku ska shume problem bre se me dynja rriten, dicka msojne prej kojshive dicka ne shkoll, valla ne shkoll pak ama hajt :d, me gatu spo gatun kush mo .... restorane sa te dush :biggrin:.

Murgesha
25-03-11, 17:57
Atehere, zgjidhja e vetme qenka bashkjetesa :frown:. Per me bo femije nuk duhet shume filozofi, ama me i eduku ska shume problem bre se me dynja rriten, dicka msojne prej kojshive dicka ne shkoll, valla ne shkoll pak ama hajt :d, me gatu spo gatun kush mo .... restorane sa te dush :biggrin:.


Shaka bera ne shkrimin e me siperm se kjo tem ju dedikohet ju meshkujve!

Ama nėse me diskutimet e juaja nė ēfarėdo mėnyre na lėndoni ne granimin, ksajde na kini. :cool:

p.s po dal qaty nėn hije e po pres kush po then akullin me tregu se ēfarė grua don :biggrin:

Zanzi/M
25-03-11, 18:03
Shaka bera ne shkrimin e me siperm se kjo tem ju dedikohet ju meshkujve!

Ama nėse me diskutimet e juaja nė ēfarėdo mėnyre na lėndoni ne granimin, ksajde na kini. :cool:

p.s po dal qaty nėn hije e po pres kush po then akullin me tregu se ēfarė grua don :biggrin:

Po presim ama si pasoj e asaj temes andej po pritojne me shkru kendej :d

Hajra
25-03-11, 18:14
.....njeriu duhet ta marre ate qe e do, ate qe gjejn gjuhe te perbashket dhe kuptohen, ndersa sa i perket asaj qe a eshte intelektuale , apo e pasur, a diqka tjeter keto jane te dores se dyte dhe se ma shume i shofe si dicka me interes.

klm

Kalimero
25-03-11, 18:16
.....njeriu duhet ta marre ate qe e do, ate qe gjejn gjuhe te perbashket dhe kuptohen, ndersa sa i perket asaj qe a eshte intelektuale , apo e pasur, a diqka tjeter keto jane te dores se dyte dhe se ma shume i shofe si dicka me interes.

klm

a bon me kaqep t'purbashket dejuz a?:biggrin::biggrin:

Jana
25-03-11, 18:20
...itelektiale valla... se me u bo mavise puna ma e leht ..lubra s ate dush po ka ...amo me kan pa njonin tru ta prish koken ...

Hajra
25-03-11, 18:34
a bon me kaqep t'purbashket dejuz a?:biggrin::biggrin:hahahahahahahah....valla bre legjend ishe humorist me plotkuptimin e fjales, kompliment,

...ban edhe me kaqep qysh jo hahah...

...ama problemi ashte qe dashnia dashni, nuk mundesh tani me kurdis qysh te dush ti edhe me i pas te tona, ja i mungon fakulteti ja ka naj ves qe ty nuk te pelqen, etj...

Prandaj une mendoi qe merer vetem ate qe e don dhe qe i ke kaqepat e perbashket hahahahah.....

Tung Ty karramel

valiii
25-03-11, 18:35
E keni parashtru temen ta merr menja njera eshte e kunderta e tjetres, stereotipe....
Demek intelektulja kurqysh nuk bon me ra ne ate derexhe me u bo shtepijake, kurse (gjithnje, bazuar ne teme) shtepijaket po na delkan qe qenkan shumica (mos me thane te gjitha) "gllupejka"...

A z'bon kurqysh me i pas te dyja a ???

Jana
25-03-11, 18:39
E keni parashtru temen ta merr menja njera eshte e kunderta e tjetres, stereotipe....
Demek intelektulja kurqysh nuk bon me ra ne ate derexhe me u bo shtepijake, kurse (gjithnje, bazuar ne teme) shtepijaket po na delkan qe qenkan shumica (mos me thane te gjitha) "gllupejka"...

A z'bon kurqysh me i pas te dyja a ???

Ban ban ...se qashty qysh je vet edhe nafaken ta qet Zoti ...

Oqeani
25-03-11, 18:40
Eh me e pas pas me shami e shall - A kishte pas me mire ahhahaha -

Murgesha
25-03-11, 18:48
Eh me e pas pas me shami e shall - A kishte pas me mire ahhahaha -

Shamia - simbol gruaje
Shalli - simbol burri.

2 ne 1 :biggrin:

Zanzi/M
25-03-11, 18:50
.....njeriu duhet ta marre ate qe e do, ate qe gjejn gjuhe te perbashket dhe kuptohen, ndersa sa i perket asaj qe a eshte intelektuale , apo e pasur, a diqka tjeter keto jane te dores se dyte dhe se ma shume i shofe si dicka me interes.

klm

Kjo qe thua eshte e vertet, mirepo nuk ka te beje me temen, tema sic po shihet eshte ne mes intelektuales dhe shtepiakes.

Sa per temen

Kosova eshte ne nje moment, une mendoj ne mes trandicionales dhe modernes. Kete e them duke u bazuar ne te kaluaren me shume e anuar nga tradicionalja qe dmth qe gruaja ka qene ne shumicen e rasteve me shume shtepiake, mirepo nuk kam nevoj te ju sjel fakte se asnjhere nuk kane munguar grate intelektuale ne shoqerine Shqiptare.

Disa nga femrat e forta te kombit:

1.Teuta ishte princeshė ilire, ajo mekembesoi te shoqin, Agronin, ne vitin 231 p.e.s.. Duke qene gruaja e pare dhe tutore (kujdestare),njerka e Pinit,birit te rritur te Agronit (qe e kishte me gruan e dyte),ajo u vu ne krye te shtetit ilir e te ushtrise,duke mbreteruar e komanduar ne vitet 230-228 p.e.s.

2. Ibe Palikuqi
(1927 - 1944)

Veprimtare e vendosur e Luftės ANĒ, Heroinė e Popullit. Lindi nė qytetin e Dibrės. Qė nga 1942 shtėpia e saj u bė bazė shokėsh ilegalė dhe ajo vetė propagandiste trime e ideve tė luftės ēlirimtare. U arrestua sė bashku me nėnėn dhe u burgos (1943). Pasi doli nga burgu, vijoi veprimtarinė revolucionare. U rreshtua nė batalionin partizan tė Dibrės dhe me organizimin e Brigadės XVIII S (1944) u caktua zėvendėskomisare kompanie. Nė tė gjitha luftimet u shqua pėr guxim e trimėri tė rrallė. Ra heroikisht nė luftė kundėr nazistėve gjermanė dhe tradhtarėve pėr ēlirimin e Kėrēovės nė Maqedoni, mė 23 shtator 1944.

3.SHOT GALICA:(Qerime Galica 1895 - 1927)

Luftetare e shquar e ēetave kryengritese kosovare per ēlirimin bashkimin kombetar te te gjitha viseve shqiptare dhe per nje regjim shtetrore demokratik,ne Shqipri.Heroni e popullit pa perfilluar terorin e armikut dhe ligjet e ashpra te fese e te kanunit luftoi heroikishte per 12 vjet kunder pushtuesve serbe,austrohungarez,e bullgar.

4.Arjeta Ajeti Shabani

Arjeta lindi me 19.06.1982 ne Kumanove.
Shkollen fillore e kreu ne vendlindje.Edhe pse ishte maturante ne shkollen e mesme te mjeksis ne Kumanove,ajo me vullnetin e saj te ēelikte dhe me ndenja te thella atdhetare i nderpreu mesimet dhe shkoje te luftoje per ēlirimin e Kosoves.Stervitjet e para ushtarake i beri ne Burrel te Shqipris.
Ajo luftoj ne zonen e Junikut e me pas edhe ne Koshare.Ne betejen e Koshares hyri me 30 prill 1999,ne piken me strategjike te betejes,te Rrasa e Zogut.Rrjedh prej nje familje arsimdashes.I ati i saj Ajeti,ishte mesues.Arjeta qe luftetarja e pare shqiptare e kesaj ane qe e theu akullin shekullor dhe luftoi bashke me dy shoqet e veta ne beteja te tjera.
Mesazhi i saj ishte qe femra,perveē te qenit ushtare e denje,mund te kryeje edhe detyra operative me pergjegjesi.Pas luftes,ajo me muaj te tere ne Shtabin e Pergjitheshem informativ per ēeshtjet statistikore-informative ne Shtabin e Koshares.

5.Mė 11 maj 1771, lindi Bubulina shqiptare qė luftoi pėr pavarėsinė e Greqisė. Ajo ishte vajza e Stavri dhe Parashqevi Pinocit, e cila lindi dhe u rrit nė Hidėr, fshat me popullsi shqiptare nė Greqi. Bubulina qė 17 vjeē veshi rrobat e luftės dhe ata nuk i hoqi kurrė deri sa vdiq. Bubulina arriti tė bėhej prijėse e shqiptarėve tė Ēamėrisė dhe e grekėve tė Peloponezit nė luftė kundėr Turqisė pėr ēlirimin e Greqisė.


Keto jane disa nga femrat tona te kombit, ka edhe shume e shume.

Oqeani
25-03-11, 18:50
Shamia - simbol gruaje
Shalli - simbol burri.

2 ne 1 :biggrin:Shami + shall mbi shami ne qytet hahah

Vallahe ateher nuk kisha pas dert per kicele e per hekurosje http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

panta_rhei
25-03-11, 19:11
Zanzi/M,

per efekt debati, po edhe mbase the se eshte e nderlidhur kjo teme me debatin e urimit per 8 Marsin:

Pyetja jote, ne kuptimin me miqesor mund te konsiderohet perversitet mashkullor.

Nese bash te interson cfare e don mashkulli gruen:
N'aksham me ra ne shtrat si kurve, e n'sabah me u qu e virgjer.

Te tjerat, krejt jane maskim i kesaj.

Nuk ka respekt per femra ketu. Pyetja jote, eshte deshmi qysh trajtohet femra.
Si n'shitore, a po i don corapet e kuqe a t'bardha.

Fatkeqesia ka shku ne ate nivel qe perversiteti me te cilin meshkujt kenaqen duke e trajtu femren si objekt, ka nise me ju pelqy edhe femrave.
"Mbase meshkujt po kan qef n'c*ca e n'b*th te mdhaja, po shkoj valla po i rriti pak me operacion plastik".
"Mbase meshkujt po kane qef n'miniq, po shplohna e po cullakohna krejt".

...
nejse

Zanzi/M
25-03-11, 19:38
Kjo qe thua eshte e vertet, mirepo nuk ka te beje me temen, tema sic po shihet eshte ne mes intelektuales dhe shtepiakes.

Sa per temen

Kosova eshte ne nje moment, une mendoj ne mes trandicionales dhe modernes. Kete e them duke u bazuar ne te kaluaren me shume e anuar nga tradicionalja qe dmth qe gruaja ka qene ne shumicen e rasteve me shume shtepiake, mirepo nuk kam nevoj te ju sjel fakte se asnjhere nuk kane munguar grate intelektuale ne shoqerine Shqiptare.

Disa nga femrat e forta te kombit:

1.Teuta ishte princeshė ilire, ajo mekembesoi te shoqin, Agronin, ne vitin 231 p.e.s.. Duke qene gruaja e pare dhe tutore (kujdestare),njerka e Pinit,birit te rritur te Agronit (qe e kishte me gruan e dyte),ajo u vu ne krye te shtetit ilir e te ushtrise,duke mbreteruar e komanduar ne vitet 230-228 p.e.s.

2. Ibe Palikuqi
(1927 - 1944)

Veprimtare e vendosur e Luftės ANĒ, Heroinė e Popullit. Lindi nė qytetin e Dibrės. Qė nga 1942 shtėpia e saj u bė bazė shokėsh ilegalė dhe ajo vetė propagandiste trime e ideve tė luftės ēlirimtare. U arrestua sė bashku me nėnėn dhe u burgos (1943). Pasi doli nga burgu, vijoi veprimtarinė revolucionare. U rreshtua nė batalionin partizan tė Dibrės dhe me organizimin e Brigadės XVIII S (1944) u caktua zėvendėskomisare kompanie. Nė tė gjitha luftimet u shqua pėr guxim e trimėri tė rrallė. Ra heroikisht nė luftė kundėr nazistėve gjermanė dhe tradhtarėve pėr ēlirimin e Kėrēovės nė Maqedoni, mė 23 shtator 1944.

3.SHOT GALICA:(Qerime Galica 1895 - 1927)

Luftetare e shquar e ēetave kryengritese kosovare per ēlirimin bashkimin kombetar te te gjitha viseve shqiptare dhe per nje regjim shtetrore demokratik,ne Shqipri.Heroni e popullit pa perfilluar terorin e armikut dhe ligjet e ashpra te fese e te kanunit luftoi heroikishte per 12 vjet kunder pushtuesve serbe,austrohungarez,e bullgar.

4.Arjeta Ajeti Shabani

Arjeta lindi me 19.06.1982 ne Kumanove.
Shkollen fillore e kreu ne vendlindje.Edhe pse ishte maturante ne shkollen e mesme te mjeksis ne Kumanove,ajo me vullnetin e saj te ēelikte dhe me ndenja te thella atdhetare i nderpreu mesimet dhe shkoje te luftoje per ēlirimin e Kosoves.Stervitjet e para ushtarake i beri ne Burrel te Shqipris.
Ajo luftoj ne zonen e Junikut e me pas edhe ne Koshare.Ne betejen e Koshares hyri me 30 prill 1999,ne piken me strategjike te betejes,te Rrasa e Zogut.Rrjedh prej nje familje arsimdashes.I ati i saj Ajeti,ishte mesues.Arjeta qe luftetarja e pare shqiptare e kesaj ane qe e theu akullin shekullor dhe luftoi bashke me dy shoqet e veta ne beteja te tjera.
Mesazhi i saj ishte qe femra,perveē te qenit ushtare e denje,mund te kryeje edhe detyra operative me pergjegjesi.Pas luftes,ajo me muaj te tere ne Shtabin e Pergjitheshem informativ per ēeshtjet statistikore-informative ne Shtabin e Koshares.

5.Mė 11 maj 1771, lindi Bubulina shqiptare qė luftoi pėr pavarėsinė e Greqisė. Ajo ishte vajza e Stavri dhe Parashqevi Pinocit, e cila lindi dhe u rrit nė Hidėr, fshat me popullsi shqiptare nė Greqi. Bubulina qė 17 vjeē veshi rrobat e luftės dhe ata nuk i hoqi kurrė deri sa vdiq. Bubulina arriti tė bėhej prijėse e shqiptarėve tė Ēamėrisė dhe e grekėve tė Peloponezit nė luftė kundėr Turqisė pėr ēlirimin e Greqisė.


Keto jane disa nga femrat tona te kombit, ka edhe shume e shume.

Ti i lazdruari i forumit, une e solla kete shkrim me larte per te treguar disa nga femrat shqiptare. Ndersa per termat extrem te tregoj dicka me posht ndoshta e gjen veten.

Frojdi ka shkruar ne psikoanalize:

E tera u pasqyrua nė njė pjesė tė madhe tė njerezve pėr shkak tė psiqikes sė tyre tė semurė,por edhe tė gjendjes sė pergjtheshme psiqike. Psikoanaliza i pėrkushtohet njohuris dhe shpirtit te njeriut. Freud ishte vetė mjekė dhe se gjendjet neurotike tė pacienteve tė tij pėr tė ishin shumė interesante pėr ti studjuar.Psikoanali za i sqaron ankthet dhe ankthet e detyruara si njė llojė perjetimi tė tronditjes tė cilat kan lenė gjurmė qysh ne fėmijeri. Njeriu nuk duhet qė tė ketė problemet ė medha ose thjeshtė tė jetė i sėmurė psiqik qė tė kerkoj ndihmen nga Psikologu pėr trajtim nė ndonjė terapi. Por shumica e njerezve e kan njė frigė ne veten e vetė qeštė mos jenė si tė shenuar ose regjistruar , mendojnė se kjo ėshte njė punė qe duhet te mbahet seket .

Nese ty te ka leshu lejleku ne male trego nuk ta za per te madhe, mirepo perndryshe, nese ke lind sikur krejt ne atehere respekt ose sill fakte, mirepo keto te fundit per ty nuk ekzistojne.

jEtA_1
25-03-11, 19:41
Nje shtepiake e mir patjeter qe do te jet edhe nje intelektuale e sukseshme te dyjat e bejn nje grua te kompletuar

premium
25-03-11, 19:47
S'ish kan keq mu kan edhe shtirrė e qetrefile , pak me pegllat burrat mos tė gabojnė rrugėn e oborrit tė vet :)

panta_rhei
25-03-11, 19:47
Ti i lazdruari i forumit, une e solla kete shkrim me larte per te treguar disa nga femrat shqiptare. Ndersa per termat extrem te tregoj dicka me posht ndoshta e gjen veten.

Frojdi ka shkruar ne psikoanalize:

E tera u pasqyrua nė njė pjesė tė madhe tė njerezve pėr shkak tė psiqikes sė tyre tė semurė,por edhe tė gjendjes sė pergjtheshme psiqike. Psikoanaliza i pėrkushtohet njohuris dhe shpirtit te njeriut. Freud ishte vetė mjekė dhe se gjendjet neurotike tė pacienteve tė tij pėr tė ishin shumė interesante pėr ti studjuar.Psikoanali za i sqaron ankthet dhe ankthet e detyruara si njė llojė perjetimi tė tronditjes tė cilat kan lenė gjurmė qysh ne fėmijeri. Njeriu nuk duhet qė tė ketė problemet ė medha ose thjeshtė tė jetė i sėmurė psiqik qė tė kerkoj ndihmen nga Psikologu pėr trajtim nė ndonjė terapi. Por shumica e njerezve e kan njė frigė ne veten e vetė qeštė mos jenė si tė shenuar ose regjistruar , mendojnė se kjo ėshte njė punė qe duhet te mbahet seket .

Nese ty te ka leshu lejleku ne male trego nuk ta za per te madhe, mirepo perndryshe, nese ke lind sikur krejt ne atehere respekt ose sill fakte, mirepo keto te fundit per ty nuk ekzistojne.

Keto femrat shembuj qe i solle ti, nuk paten lidhje aspak me kete teme. Hiq!!!

Ah, po:
A e don gruen ne shtrat si shote galica a si ibe palikuqi?

Kjo po. Ka lidhje me temen.

Ndriqona pak, Zanzi/M, ndriqona.

Zanzi/M
25-03-11, 20:20
Keto femrat shembuj qe i solle ti, nuk paten lidhje aspak me kete teme. Hiq!!!

Ah, po:
A e don gruen ne shtrat si shote galica a si ibe palikuqi?

Kjo po. Ka lidhje me temen.

Ndriqona pak, Zanzi/M, ndriqona.

Emrat femrave te cekura i solla per qellim qe te tregohet se shoqeria e jone ka pasur femra te cilat pak a shume kane udhehequr, kane qene lidere dhe ja kane dalur. Te ju tregoj qe shoqeria e jone ka pasur femra intelektuale, te pavaruraqe kane pas role te rendesishme ne momente te caktuara.

Tema: Intelektuale apo shtepiake te reubrika "Gruaja dhe familja" eshte qe te behen diskutime se cka antaret kane deshire ( pse jo edhe te ket paksa humor ). Mirepo gjithsesi se shqiptaret kane pasur dhe do kene gra intelektuale.

Edhe pse ne forum nuk po duken shume .....

Mos i frikeso ti, se qysh po duket jane ka tuten :d

~AnnA~
25-03-11, 20:32
S'do shume mend kjo pyetje...Secila mund te behet nje shtepiake, por jo secila mund te jete intelegjente...

Oqeani
25-03-11, 20:33
S'do shume mend kjo pyetje...Secila mund te behet nje shtepiake, por jo secila mund te jete intelegjente...


Edhe Oqeani po behet "shtepiake " prej zori - besa edhe prej qefi ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

panta_rhei
25-03-11, 20:34
Ani, ani mire shume,

pak patriotizem, pak dilingjillak, pak psikoanalize, tym duhani, caj rusi...
...per burrni s'vyn ma shume.

vazhdoni, vazhdoni

~AnnA~
25-03-11, 20:40
Edhe Oqeani po behet "shtepiake " prej zori - besa edhe prej qefi ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Eshte fjala per grate :smile:
e ti c'kerkon ne pune t'grave? :)))

Oqeani
25-03-11, 20:42
Eshte fjala per grate :smile:
e ti c'kerkon ne pune t'grave? :)))


E ve kicelen http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif ( edhe pyesni )

Murgesha
25-03-11, 20:55
S'do shume mend kjo pyetje...Secila mund te behet nje shtepiake, por jo secila mund te jete intelegjente...


Anna sigurisht ke menduar intelektuale???

Shpati
25-03-11, 21:37
S'do shume mend kjo pyetje...Secila mund te behet nje shtepiake, por jo secila mund te jete intelegjente...

Anna,
Termi intelegjent dhe intelektual kan domethenje te ndryshme !
Intelegjenca matet me IQ.
Ndersa Intelektual esht ai qe ka kualifikim te lart arsimor.

Der Begriff Intellektueller (lat (http://www.dardania.de/wiki/Latein) intellegere – verstehen) bezeichnet im Allgemeinen eine Person, die – meist aufgrund ihrer Ausbildung und Tätigkeit – wissenschaftlich oder künstlerisch gebildet ist. Häufig wird die Bezeichnung, sofern auf die Ausbildung bezogen, irrtümlich synonym (http://www.dardania.de/wiki/Synonym) mit Akademiker (http://www.dardania.de/wiki/Akademiker) gebraucht.
Für die Soziologie (http://www.dardania.de/wiki/Soziologie) (Joseph Schumpeter (http://www.dardania.de/wiki/Joseph_Schumpeter) folgend) sind intellektuelle Menschen solche, die zu reden und zu schreiben verstehen und mit ihrer Kritik öffentlich Dinge zur Sprache bringen, die an sich außerhalb ihrer eigenen Sachkompetenzen und Verantwortungsbereiche liegen. Ihre Erfolgschance beruht auf der Legitimitationsfähigkeit durch in der jeweiligen Gesellschaft verbindlichen Grundwerte und liegt vor allem in ihrem Störpotenzial.
Zu unterscheiden ist der Begriff des Intellektuellen von der soziologischen Kategorie der Intelligenz: Zur Intelligenz zählen all diejenigen, die qua Profession Lebensdeutungen hervorbringen oder die theoretische Voraussetzungen für die rationale praktische Lebensbewältigung schaffen (Theodor Geiger (http://www.dardania.de/wiki/Theodor_Geiger)). Ein Intelligenzler kann zum Intellektuellen werden, sofern er öffentlich zu Fragen Stellung bezieht, die auch außerhalb seiner eigenen Fachkompetenz liegen können, und soziale und politische Vorgänge kritisch analysiert und hinterfragt.


Intelligenz (von lat. intellegere 'verstehen', wörtlich 'wählen zwischen...' von inter 'zwischen' und legere 'lesen, wählen') ist in der Psychologie (http://www.dardania.de/wiki/Psychologie) ein Sammelbegriff (http://www.dardania.de/wiki/Kollektivum) für die kognitive (http://www.dardania.de/wiki/Kognitiv) Leistungsfähigkeit des Menschen. Es gibt keine von allen Psychologen geteilte, eindeutige Definition von Intelligenz. Stattdessen existieren verschiedene Intelligenzmodelle (http://www.dardania.de/wiki/Intelligenztheorien). Da es nicht möglich ist, in einem Artikel auf alle Definitionen von Intelligenz einzugehen, beschränkt sich Wikipedia hier gezwungenermaßen. Es wird im Rahmen dieses Artikels größtenteils davon ausgegangen, dass allem intelligenten Handeln eine latente (nicht direkt beobachtbare) Variable (http://www.dardania.de/wiki/Statistische_Variable) zugrunde liegt und dass zwischen verschiedenen Individuen quantitative Unterschiede bezüglich der Ausprägung dieser Variable bestehen, die auf einer Intervallskala (http://www.dardania.de/wiki/Intervallskala) dargestellt werden können. Einfacher ausgedrückt: Es wird in diesem Artikel davon ausgegangen, dass es nur eine Intelligenz gibt und dass diese bei verschiedenen Menschen verschieden stark ausgeprägt ist.
Jedoch gibt es auch renommierte Forscher, die die These vertreten, dass der Mensch über multiple Intelligenzen (http://www.dardania.de/wiki/Theorie_der_multiplen_Intelligenzen) verfüge, die vollkommen miteinander unkorreliert (http://www.dardania.de/wiki/Korrelation) sind oder gar eine negative Korrelation miteinander aufweisen („wer gut in Mathe ist, ist unsportlich“). Nach derartigen Theorien (http://www.dardania.de/wiki/Theorie) ist es nicht möglich, Menschen hinsichtlich ihrer Intelligenz in eine Reihenfolge zu bringen, da jeder in etwas exzellent ist. Ein bekannter Vertreter dieser Theorie ist beispielsweise Howard Gardner (http://www.dardania.de/wiki/Howard_Gardner).

Zanzi/M
25-03-11, 22:00
S'do shume mend kjo pyetje...Secila mund te behet nje shtepiake, por jo secila mund te jete intelegjente...

Mirepo sigurisht ka nje dallim thelbesor ne mes te nje intelegjenteje dhe Intelektuale!

blueton
26-03-11, 09:44
Une personalisht nuk dua te ju hi nder hak gjinise femrore ,per mua edhe intelektuale edhe shtepiake ,pastaj mos me thoni qe nuk jam i drejte ndaj gj .me te bukur :)

si thua ti Zanzi kam te drejte apo jo??:)

elvio
26-03-11, 12:06
Ka zonja te renda intelektuale qe s'bejne aspak shtepiaken,edhe shtepiake qe quhen,por shtepiake s'jane.

Hec mo se po them intelektualen,se kur respektohet ndihem mire,edhe pse me e keqja eshte te kete alternativen e dyte.

Pa u munduar aspak te thellohem:tongue:

rastesishT
26-03-11, 12:10
Po more shtepiake ke shume obligime.
Po more Intelektuale ke vetem nje obligim, se me ke te tradheton :D hahah. Une akoma nuk arita ta gjej mė ke.

thellenza
26-03-11, 18:05
Intelektuale-virgjiresh ska te rrallat jan ...

pytja shkon keshtu... a ma mire virgjiresh-katroq(gudaq) me ta honger ymrin a intelektuale-jo virgjiresh

Vallahin per veti mendoj ma mire e mar intelektuale...se budalla ta han ymrin... edhe thmija ni shpi rob gu em gu... budall

Ai Zoti hajr e boft hahahahahaha
Cka nuk ndien njeri prej teje.. serizoisht po !! A une gjithe kam mendu se ato qe jan pak me te meqme ja din vleren gjithckajes me shume.. e edhe virgjinitetit !!! Nejse..!!

:rolleyes:

Peja-Boy
26-03-11, 19:24
Zi Shtepiake e ma zi Intelektuale :biggrin::biggrin::biggrin:

Po prap ma mire Intelektuale se shtepiake te merr en qaf :biggrin:,se Intelektualja qka te bon e bon jasht shtepis e smerret vesh e Shtepijakja ti bjen en shpi krejt hahahahahaahah.....

emine
26-03-11, 20:05
shpis more,se meshkujt nuk dojne femren siper vehti:tongue:

turisti
26-03-11, 20:11
Gruaja normale.

Kaqanikasja
27-03-11, 17:03
Ēdo grua intelektuale ka edhe obligimin e shtepise keshtu qe me se miri eshte edhe edhe

Peja-Boy
27-03-11, 17:04
Ēdo grua intelektuale ka edhe obligimin e shtepise keshtu qe me se miri eshte edhe edhe

Obligime shtepiake kan edhe mashkujt ...ato patjeter duhet kryer ...

Kaqanikasja
27-03-11, 17:55
Obligime shtepiake kan edhe mashkujt ...ato patjeter duhet kryer ...


absolut nuk kane sikur femrat po femrat jane te forta i perballojn edhe puneve te shtepise dhe punes se shtetit apo ku punon

Peja-Boy
27-03-11, 18:03
absolut nuk kane sikur femrat po femrat jane te forta i perballojn edhe puneve te shtepise dhe punes se shtetit apo ku punon

Po bash ato punt kryesore i bejn edhe mashkujt ...

Elina
27-03-11, 19:19
Gruaja normale.Kjo po qe eshte pergjigjje me vende !!!

turisti
27-03-11, 19:50
Kjo po qe eshte pergjigjje me vende !!!Faleminderit....... :smile:

romansa
27-03-11, 19:55
nje grua qe eshte intelektuale e mire duhet me qene edhe shtepiake e mire..perpos kohes qe nuk ipremton(me dyjat me mire)

Jana
27-03-11, 20:04
Faleminderit....... :smile:

Turist .. tregom diqka ... se e di qe ti fol drejt ...

Ket tem mi kthy per mashqi qysh pi bjen ..

A ma mir mi mar nje burr intelektual a ...? seriozisht pet ves?

turisti
27-03-11, 20:30
Turist .. tregom diqka ... se e di qe ti fol drejt ...

Ket tem mi kthy per mashqi qysh pi bjen ..

A ma mir mi mar nje burr intelektual a ...? seriozisht pet ves?


Hahahahahahahahahahaha,pyetja e mire,por varet edhe nga deshira e femres..... :

- nese don mu reklamue neper mbremjet solemne >>> intelektual.

- nese don per shtrat >>>> klasen puntore,...sepse burrat qe jane punetoret e thjeshte tan kohen mendojne per shtrat.........,hahahahahahahahaha.

Zana_ch
27-03-11, 20:52
Intelektuale, Shtepiake


diten e pun e naten en shpi

emine
27-03-11, 20:55
tish kan gjyshja jem gjall,tana qto intellektuallkta ti kish rrzu me intiligjenc;)

gipa ka than gruja si kerri o sado e keqe te kryne pune vlla,

roadrunner
27-03-11, 21:34
Nje grua intelektuale, perveq inteligjences qe e zbraz dikund, duhet te dije si te gatuaje, te kujdeset per shtepine, familjen, rrethin, dhe normal, nese don te thot se eshte intelektuale, te dije te respektoje te gjithe ne menyre te barabarte...kjo e ploteson nje grua intelektuale-te ndershme

Idila
27-03-11, 21:38
Si pasoj e nje teme qe po diskutohet ( tete marsi ) dhe kurreshtjes se Kalimeros :wink:, po e hap kete teme.

Jeni me shume per nje grua Shtepiake apo Intelektuale. Ka nga ata qe thone se gruaja duhet te jet shtepiake qe te jet e suksesshme, ndoshta kete argument mund ta rrezoj dikush tjeter .... kush tjeter pervec femrave!

Une jam per intelektuale, po mundesisht te dije ti beje edhe punet e shtepise dhe disa pune te tjera .... tjeraaa!
Zanzi,
njėherit urime pėr drejtshkrimin.

Pėr sa i pėrket njė gruaje karrieriste apo njė amviseje, qė tė dyja janė shumė tė zėna me punėt e tyre pėrkatėse, kryesisht krenare pėr mėnyrėn se si ata e organizojnė jetėn e tyre.
Ballafaqimi mes njė amviseje dhe asaj karrieriste, kjo e fundit si njė grua e fuqishme/e pavarur vjen deri tek ndarja/klasifikimi ndėrmjet tyre.
Megjithatė, ky skenar sot ėshtė anakronik. Polemika se kush ėshtė grua mė e aftė dhe e mirė, tanimė ėshtė e qartė se ėshtė njė femėr me karrierė, nėse asaj nuk i mungon aftėsia pėr tė qenė edhe njė amvise e mirė, mbikqyrėse e devotshme kundrejt familjes sė saj, respektivisht grua e suksesshme - amvise e rregullt. Por nėse nuk i delė koha pėr tė dyja, atėherė duhet tė mbajė njėrėn punė. Tanimė tė gjithė e dimė saktėsisht se ē`duhet tė bėjė njė grua e mirė.

Kjo temė mė sė shumti u dedikohet meshkujve; ēfarė ndjesie do t`u jepte njė grua amvise e rregullt, ndėrkohė qė ju ktheheni tė lodhur nga puna e ngarkuar ditore, ju pret shtėpia e ngrohtė, njė buzėqeshje e ėmbėl, ndėrkohė aroma e shijshme e gjellės tė ngacmon hundėn...etj;
dhe njė grua karrieriste, e kthyer nga puna e rraskapitur... e keni parasysh pra... :P :D

Megjithatė duhet patur parasysh se, mė herėt gruaja nuk duhej tė punonte, arsyeja fėmijėt - familja. Sot domosdo duhet futur punės, arsyeja kushtet ekonomike, pa pyetur dėshirėn e vetfemrės...

P.s. Mirėmbetshit! :))

Daglasi
27-03-11, 23:02
Intelektuale.

Skyfter
28-03-11, 04:17
Ma se mirti nje Ideale, sikurse ajo dy shkrime me lart :tongue: ....

......... nejse bon edhe njo shtepiake nese i ke nervat e forta :rolleyes:

drinibardhe
28-03-11, 08:11
Per kariere jam vete i zgjut jam vete edhe punet e shpise e bej vete ..gruaja duhet te bej ato pune qe bej edhe une .....keshtu jemi ne rregull.... ahaah

panta_rhei
28-03-11, 08:59
mumjesi :smile:

dola (apet) une qiknenaj me kqyre sa asht sahati, ama hiq s'merr mendja qe jeni ne te... nejse ju shumica ckrueni prej se jashtmi, prej botes moderne...
... ama na shuptar jemi krejt e sic e dini na marakin e kemi mi mshel syte... demek ajo qe nuk shihet, as nuk ekziston...
...ose ajo forma tjeter: hajt se po paraqitna sa ma lope e sa ma klloshar, ndoshta realiteti nuk m'i then hundet...

ama yok be, ...o nrru bre sahati qiknenaj, ej...
realiteti sot po thot qe rreth 80% e femrave shqiptare qe jane ne moshen e marteses, per intelektuale as qe vijne ne shprehje, por ne anen tjeter nuk jane ne gjendje as me ta qite nje gote uje qysh duhet.
Potencialisht, nuk ke dere per te cilen mundesh me i nise... sepse s'jane per askund... nejse ndoshta veq ne bordele ose ne xhamia...
...aty po.

Kalimero
28-03-11, 12:14
mumjesi :smile:

dola (apet) une qiknenaj me kqyre sa asht sahati, ama hiq s'merr mendja qe jeni ne te... nejse ju shumica ckrueni prej se jashtmi, prej botes moderne...
... ama na shuptar jemi krejt e sic e dini na marakin e kemi mi mshel syte... demek ajo qe nuk shihet, as nuk ekziston...
...ose ajo forma tjeter: hajt se po paraqitna sa ma lope e sa ma klloshar, ndoshta realiteti nuk m'i then hundet...

ama yok be, ...o nrru bre sahati qiknenaj, ej...
realiteti sot po thot qe rreth 80% e femrave shqiptare qe jane ne moshen e marteses, per intelektuale as qe vijne ne shprehje, por ne anen tjeter nuk jane ne gjendje as me ta qite nje gote uje qysh duhet.
Potencialisht, nuk ke dere per te cilen mundesh me i nise... sepse s'jane per askund... nejse ndoshta veq ne bordele ose ne xhamia...
...aty po.

valla dejuzi qi ishe ti beeee,jaaaaa muzamakeq pur tie!
Viq thuj PO edhe une po ta qes qiken e ingjes fari,ooo me pa qish osht be,e kisha maren une vet po pum gjon behone ,pu thot ritu edhe pak se i vogel tekoka......:biggrin:
eh qish kesh tu thonen,po,ajo nuk i ka bo c*** qashtutne qish the ti me sillikon!uu nime mare dejuz,a put doken tie mashqit viqa me pasen qef un c***,depsez be jon rit tash,ja :biggrin::biggrin:...eh ku meta tu foeln,
me pa qish din me qiten krulana ,veq do qasishne qi kan prashiten ma mir dijn se kjo,nuk din bash mir me prashiten krulanen i mesin duqat e mdhaja :biggrin:
eh qa deshta me t'thonen,op,mus dash qasishne qe be dejuz ta gjoj ato qi ka ardhen pi maqiteves un sheher,eeeeeeeeee aty pak ma kadale ,tibe qish din me dalen e hishme un sireta sexy,e ka qeln ni facebook me pa sa llajkat i kish phuuuuuuuuuuu.
aaaa jojo ,as ksishne s'po dojshe ti.
qe um ra un men qish e don ti.
me konene asishne qi gojė ka gojė s'ka
qa ta prek e shkrin:biggrin:
shkollen e ka kri,po s'ka dalen be kurr hiq be kurr bash hiq s'ka dalen un kafe t'vogla ,veq kur ka dalen me blejt libra e ka maren ni vlla purdore,dejuzka hee.
edhe as nuk i ka nuken vetllat halo,oo ajo s'din qa osht be me shku te Agolli mu feniraten,hiq bee,ni bistek pur shpine e ka,a purnime shkolla i ka shku gjith viq 10 ka maren.
ehh edh ediqka deshta me thonen,ajo din me qiten uj,edhe din gjithqka me gatujten,viq e ka msimin e kullajshem,ni her be t'kallxon qish duhet me qiten uj,edhe qish me ja lustru kundrat edhe ti ki me vazhdu qashtutne be dejuz hee ;)
thuj PO se puna gati u kriee,:biggrin::wink:

Kalimero
28-03-11, 12:33
Si pasoj e nje teme qe po diskutohet ( tete marsi ) dhe kurreshtjes se Kalimeros :wink:, po e hap kete teme.

Jeni me shume per nje grua Shtepiake apo Intelektuale. Ka nga ata qe thone se gruaja duhet te jet shtepiake qe te jet e suksesshme, ndoshta kete argument mund ta rrezoj dikush tjeter .... kush tjeter pervec femrave!

Une jam per intelektuale, po mundesisht te dije ti beje edhe punet e shtepise dhe disa pune te tjera .... tjeraaa!

tibe be s'po di cilla ma e mir.agja shaip pu thot ,u knaqa tibe me qikit shtupiaken teme
axha imer pu thot,u knaqa me intellektuallken tem.Hiq s'po di qa me bo.

ti dejuz a po thu ma mire ato qe rin si ZOJA a?:biggrin::biggrin:qish pu thu ?S pu di be qa me bo.po kshiri edhe pak :biggrin:

Antika
28-03-11, 17:27
Si pasoj e nje teme qe po diskutohet ( tete marsi ) dhe kurreshtjes se Kalimeros :wink:, po e hap kete teme.

Jeni me shume per nje grua Shtepiake apo Intelektuale. Ka nga ata qe thone se gruaja duhet te jet shtepiake qe te jet e suksesshme, ndoshta kete argument mund ta rrezoj dikush tjeter .... kush tjeter pervec femrave!

Une jam per intelektuale, po mundesisht te dije ti beje edhe punet e shtepise dhe disa pune te tjera .... tjeraaa!

Natyrisht,pse a shtepiakja nuk mund te jete e sukseshme ne fushen e saj ?!
"Punet tjera",perveq atyre intelektuale mendon?:cool:
Intelektuale me/pa inteligjence ,ke takuar ndonjeher apo,shtepiake pa/me inteligjence?!
Cilen do zgjidhje ti Zanzi/M

halla e madhe
28-03-11, 18:12
....sikur intelektualja poashtu dhe shtepijakja femijte me Pampers_a po i rritin....besa me sefa po bejn shtepijaket ne ditet e sotit, i kryejn ato obligimet ditore e mandej t'ja therrin sallamadi baca i vet:biggrin:

turisti
28-03-11, 21:02
....sikur intelektualja poashtu dhe shtepijakja femijte me Pampers_a po i rritin....besa me sefa po bejn shtepijaket ne ditet e sotit, i kryejn ato obligimet ditore e mandej t'ja therrin sallamadi baca i vet:biggrin:


Mos jan bo grat :biggrin: robota :biggrin: ?,hahahahahahahahahahahaha.

roadrunner
28-03-11, 21:38
e moj halle, sa mir e ke thane....shume kam pas qef qashtu si do nuse mu bo....me tja kris punve me drit t'sabahit edhe mos me ndi per kurgjo hiq, po ma kan shti prindt n'rroj ket far pune jasht shpije, e tash po duhet mi majt dy, e kjo pune e jemja, spom bon hiq ma tmire e as ma tkeqe se qato intelektualet e shpise, po mu mpelqen kjo jete valla se e ka tmiren e vete. te pershendes ty shume ....sikur intelektualja poashtu dhe shtepijakja femijte me Pampers_a po i rritin....besa me sefa po bejn shtepijaket ne ditet e sotit, i kryejn ato obligimet ditore e mandej t'ja therrin sallamadi baca i vet:biggrin:

jadore
28-03-11, 22:23
mumjesi :smile:

dola (apet) une qiknenaj me kqyre sa asht sahati, ama hiq s'merr mendja qe jeni ne te... nejse ju shumica ckrueni prej se jashtmi, prej botes moderne...
... ama na shuptar jemi krejt e sic e dini na marakin e kemi mi mshel syte... demek ajo qe nuk shihet, as nuk ekziston...
...ose ajo forma tjeter: hajt se po paraqitna sa ma lope e sa ma klloshar, ndoshta realiteti nuk m'i then hundet...

ama yok be, ...o nrru bre sahati qiknenaj, ej...
realiteti sot po thot qe rreth 80% e femrave shqiptare qe jane ne moshen e marteses, per intelektuale as qe vijne ne shprehje, por ne anen tjeter nuk jane ne gjendje as me ta qite nje gote uje qysh duhet.
Potencialisht, nuk ke dere per te cilen mundesh me i nise... sepse s'jane per askund... nejse ndoshta veq ne bordele ose ne xhamia...
...aty po.

fol per veti-a.
qe une per veti krejte pasunin e kisha shkri veq me kone ne nivel te do do kukullave ketu ne forum ,( se live quditerishte nuk i takoj )..diqysh rrnojne bre pr qjef ..lakmi po ju kam..

panta_rhei
28-03-11, 22:35
valla dejuzi qi ishe ti beeee,jaaaaa muzamakeq pur tie!
Viq thuj PO edhe une po ta qes qiken e ingjes fari,ooo me pa qish osht be,e kisha maren une vet po pum gjon behone ,pu thot ritu edhe pak se i vogel tekoka......:biggrin:
eh qish kesh tu thonen,po,ajo nuk i ka bo c*** qashtutne qish the ti me sillikon!uu nime mare dejuz,a put doken tie mashqit viqa me pasen qef un c***,depsez be jon rit tash,ja :biggrin::biggrin:...eh ku meta tu foeln,
me pa qish din me qiten krulana ,veq do qasishne qi kan prashiten ma mir dijn se kjo,nuk din bash mir me prashiten krulanen i mesin duqat e mdhaja :biggrin:
eh qa deshta me t'thonen,op,mus dash qasishne qe be dejuz ta gjoj ato qi ka ardhen pi maqiteves un sheher,eeeeeeeeee aty pak ma kadale ,tibe qish din me dalen e hishme un sireta sexy,e ka qeln ni facebook me pa sa llajkat i kish phuuuuuuuuuuu.
aaaa jojo ,as ksishne s'po dojshe ti.
qe um ra un men qish e don ti.
me konene asishne qi gojė ka gojė s'ka
qa ta prek e shkrin:biggrin:
shkollen e ka kri,po s'ka dalen be kurr hiq be kurr bash hiq s'ka dalen un kafe t'vogla ,veq kur ka dalen me blejt libra e ka maren ni vlla purdore,dejuzka hee.
edhe as nuk i ka nuken vetllat halo,oo ajo s'din qa osht be me shku te Agolli mu feniraten,hiq bee,ni bistek pur shpine e ka,a purnime shkolla i ka shku gjith viq 10 ka maren.
ehh edh ediqka deshta me thonen,ajo din me qiten uj,edhe din gjithqka me gatujten,viq e ka msimin e kullajshem,ni her be t'kallxon qish duhet me qiten uj,edhe qish me ja lustru kundrat edhe ti ki me vazhdu qashtutne be dejuz hee ;)
thuj PO se puna gati u kriee,:biggrin::wink:

vallahi bre kalimer kesh tu bonen gati me te thanen PO per qat qikjen e igjes Fari, po krejt ma ke myt qefin kur m'ki thanen qe t'ka than i vogel tekoka...
ma ki pre buken me qat fjale be dejuz.
duhet me ma karxunen rastin krejt detalisht qysh o kanen puna qe t'ka thanen qashtu...
pse e ki nervozu qiken be edepsuz?
edhe karxom a asht pdhavushk qikjo qikja igjes Fari, ajo? :tongue:

lovely
29-03-11, 13:27
N ren t pare gruja duhet me kan njeri, tani duhet me kan NANĖ (ato qe jane nena) , tani BASHKESHORTE, tani shtepiake, intelektuale, e krejt kto me i krypos kapak me inteligjence...

M`varet prej persont qka-fit i jep perparesi, ka femna qe i kushtohen karrieres, me apo pa dashje..
Por, nese femna don, me pak fat, ajo i mrriin me kan "tonat kapak"

Gjyshja jem e plot gjyshe tjera jan kan shtepiake e nuk e kan pa shkollen me sy po sot osht shtire me gjet asi gra t mecme..

drinibardhe
29-03-11, 19:55
as shpiake dhe as intelektuale ...... rehat

desert
31-03-11, 13:23
mendimi jem eshte se nuk bene me u shiku ky dallim...sot kur eshte nje person i formuar edhe nese eshte karieriste ose shtepiake nuk ka dallim sepse ja din vleren shpise dhe nuk e lejon qe dicka tjeter me i dal para...por te ne eshte nje situate evuluese askush nuk mundet me u bazu ne asgje bile as ne personin qe mendon se e njeh mire dhe ja vlene me ndertu jete me te.

mire eshte me analizu personin e jo edukimin ose mos edukimin!

Kalimero
31-03-11, 15:23
vallahi bre kalimer kesh tu bonen gati me te thanen PO per qat qikjen e igjes Fari, po krejt ma ke myt qefin kur m'ki thanen qe t'ka than i vogel tekoka...
ma ki pre buken me qat fjale be dejuz.
duhet me ma karxunen rastin krejt detalisht qysh o kanen puna qe t'ka thanen qashtu...
pse e ki nervozu qiken be edepsuz?
edhe karxom a asht pdhavushk qikjo qikja igjes Fari, ajo? :tongue:

A jo jo dijuz,nuk te karxoj detallno kurgja hiq,se diqyshnaj tani me vjen inati me karxu qish ke puna qe m tha te koka i vogel :mad:
Pdhavushke nuk osht be ti dikuz,viq qi e don zeshkejke ta qes qiken e ages bajram pij Leteqines :biggrin:

Shpat
02-04-11, 11:01
Inteligjente,misterizoze dhe e vėshtire.Intelektuale apo shtepiake nuk ka rėndėsi haha

Luana
02-04-11, 14:16
Une tash po flas sipas mendimit time dhe eksperiencat e qe i kam kalu ...vetem jam femer dhe jam e kundert me disa raste , qe thojn ska rendesi per femrat intelektuale apo shtepiake ...per mua ka rendesi per ata femra te cilat lindin te edukuara , kur ja jep zoti ja jep me te gjitha te mirat ...kurse disa femra jane si lopa lope veq lidhja kerpeshin edhe qite n'pazar dreqin ,kishim nje rast te shtunen e kaluar ..ishte nje darsem dhe e njoh nje grua qe eshte kinse me humor , ter kohen ka kercy para muzikanteve po qe nuk u nal se nuk u nal hiq ,asnjehere nuk hyri ne valle me kercy si njeri ,te gjitheve i ra ne sy kjo gru ,dikur ma von u qu ajo gruja shkoj te muzikantet dhe ju tha diqka ne vesh ,kjo e mori mikrofonin dhe ja nisi me kendu kinse po e befason qiftin sa po te martuar ...

"ohh kur ti pash rruzat ne fyte
mue K*** mu dallashit ohh "
:biggrin:
u qmenden njerzit , disa familje u quan ne vend shkun ne shtepi , u trenun disa burra , ahhaahahah vllaznit e mije po pyesin , a ka more kjo gru burre ..hahahhaha
deshta me ju then qe ke lloj lloj femra por edukimi i shkolles nuk ja bjen mend kurr po nvaret se ne qfar familje u rrit ...

Afrimi_17
08-04-11, 01:20
Nje Grua Shtepiake padyshim qe duhet te jet edhe intelektuale,dhe anasjelltas!
Njer Grua e zonja sigurisht qe do ta zgjedh nje burr te zoti.
Thenia:Pas qdo burri te suksesshem fshihet nje grua e zonja!
Nje grua nese don ka koh per te gjitha,edhe per ta fituar intelektualitetin shoqeror
e me pas per ta plasuar at edhe ne rrethin familjar,gje qe do te ishte madheshtore.
Grua +Intelektuale +Shtepiake...Kombinim Marramendes!

E sa i perket pytjes suaj direkte?
Qdo Grua intelektuale i sherben nje rrethi qe nje grua shtepiake nuk do te mund ta bente
dhe anasjelltas qdo grua shtepiake i sherben nje pune dhe nje rrethi ku nje grua vetem intelektuale pa pervoj shtepiake nuk do te mund ta bente.

E kush me e mir e kush jo,nvaret nga deshira nga nevoja dhe nga rasti shoqeror i jetes njerezore!

Lapsi
10-04-11, 16:41
Duhet ti konkretizojm gjerat, cfare kuptojm me grua intelektuale e cfare "shtepiake". Nese shprehja "shtepiake" perdoret per nencmim, atehere kemi te bejme me nje kalbje te intelektit nga ato qe i japin nje epitet te keq gruas qe rri ne shpi. Thjeshte, pa mos me qene e shpis ajo nuk mund te jete intelektuale (e kam per edukaten familjare- mesimi fillon nga shtepia) , mandje intelektuale e mire eshte ajo qe mban shtepine e vet

LaDy_Diaspora
21-07-11, 09:27
Si pasoj e nje teme qe po diskutohet ( tete marsi ) dhe kurreshtjes se Kalimeros :wink:, po e hap kete teme.

Jeni me shume per nje grua Shtepiake apo Intelektuale. Ka nga ata qe thone se gruaja duhet te jet shtepiake qe te jet e suksesshme, ndoshta kete argument mund ta rrezoj dikush tjeter .... kush tjeter pervec femrave!

Une jam per intelektuale, po mundesisht te dije ti beje edhe punet e shtepise dhe disa pune te tjera .... tjeraaa!


Unė femėr jam, por do thoja se mė mirė gruaja intelektuale qė din t'i bėjė punėt e shtėpisė, sesa njė femėr krejtė "shoshė" qė t'bėn pishman qė je martu, edhe pse pėr shtėpi do ishte njėsh fare! :smile:

jadore
25-07-11, 21:42
Unė femėr jam, por do thoja se mė mirė gruaja intelektuale qė din t'i bėjė punėt e shtėpisė, sesa njė femėr krejtė "shoshė" qė t'bėn pishman qė je martu, edhe pse pėr shtėpi do ishte njėsh fare! :smile:


..pa na sqaro dhe nje here kete qe the, miss diaspora.?

turisti
25-07-11, 21:57
..pa na sqaro dhe nje here kete qe the, miss diaspora.?

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahaha.

turisti
25-07-11, 22:08
Unė femėr jam, por do thoja se mė mirė gruaja intelektuale qė din t'i bėjė punėt e shtėpisė, sesa njė femėr krejtė "shoshė" qė t'bėn pishman qė je martu, edhe pse pėr shtėpi do ishte njėsh fare! :smile:

Shkrimi forte inetresant i cili jep mundesine e analizimit nga :biggrin: te gjitha kendeve :biggrin:...........

Hm,edhe INTELEKTUALE edhe PUNET E SHPISE mi ba eshte kombinim i veshtire sepse grat qe punojne normal qe lodhen,edhe pak jane nga ato qe kane deshire qe ta mbajne :biggrin: koncert me tengjere :biggrin: pas punes.......

>> Shoshe << ..........hmmmmmmm ka edhe pozivitet sepse cdo SHOSHEVITJE ka naj mjeshtri e me ne fund edhe vetveten e diskualifikon..................

NJESH mund te jet per amvisni,per shtrat mund te jet edhe me NJE XERO ( :biggrin: 10 :biggrin: ) ,po krejt varet se cka kerkojme :

A,

- te bukur ja amvise,

- shoshe ja intelektuale,

- NJESH a me buzeqeshje,

- diplomate ja qe te :biggrin: pishmanizon :biggrin:....................

LaDy_Diaspora
26-07-11, 08:15
..pa na sqaro dhe nje here kete qe the, miss diaspora.?

1) Nuk kam shkruar askund qė jam miss, t'lutėm.
2) Shqip kam shkruar, besoj qė mund ta kuptosh edhe s'ka nevojė pėr sqarime tė mėtutjeshme.

LaDy_Diaspora
26-07-11, 08:21
Shkrimi forte inetresant i cili jep mundesine e analizimit nga :biggrin: te gjitha kendeve :biggrin:...........

Hm,edhe INTELEKTUALE edhe PUNET E SHPISE mi ba eshte kombinim i veshtire sepse grat qe punojne normal qe lodhen,edhe pak jane nga ato qe kane deshire qe ta mbajne :biggrin: koncert me tengjere :biggrin: pas punes.......

>> Shoshe << ..........hmmmmmmm ka edhe pozivitet sepse cdo SHOSHEVITJE ka naj mjeshtri e me ne fund edhe vetveten e diskualifikon..................

NJESH mund te jet per amvisni,per shtrat mund te jet edhe me NJE XERO ( :biggrin: 10 :biggrin: ) ,po krejt varet se cka kerkojme :

A,

- te bukur ja amvise,

- shoshe ja intelektuale,

- NJESH a me buzeqeshje,

- diplomate ja qe te :biggrin: pishmanizon :biggrin:....................

Mirė, mė paske keqkuptuar.
Unė mendoj qė njė grua intelegjente (e menēur apo edhe intelektuale e vėrtetė) mund t'jetė e mirė jo vetėm pėr burrin, por edhe pėr fėmijet. Se ajo ka ēfarė ju jep fėmijeve, nė shumicėn e rasteve fėmijet e njė femre qė ėshtė e shkolluar, kanė fatin qė edhe ajo t'ua jap kėtė privilegj, se ia di vlerėn shkollimit.
Pastaj, ka femra, qė janė shosha - ashtu siē e kam shkruar, qė njėherė flasin e pastaj mendojnė, ndoshta mund t'jenė amvise tė mira, por ja po t'jap njė shembull - ajo ta kthen fjalėn kur je me dikėnd, mundohet gjithėmonė nė praninė e tjerėve me tė ofendu, i duket vetja e fortė. Ka ca gra, qė edhe "budallė" i thonė burrit ndėr sy tė shoqėrisė apo tė familjes - kjo ėshtė mungesė e edukates. Zakonisht femra e shkolluar kėtė nuk e bėn. Po flas nga ajo qė kam parė dhe kam dėgju, jo vetėm nga paragjykimet. Ajo ia thotė burrit, por jo n'praninė e tė tjerėve, sepse ajo ėshtė njė lloj diplomate dhe e ruan integritetin familjar kudo qė shkon.

Tjetėr ėshtė ajo qė meshkujt kanė frikė nga femrat qė janė nė poste mė tė larta ose qė kanė intelegjencė mė t'madhe se meshkujt vetė.
Janė mėsuar me vite qė ata t'jenė "zot shtėpie" e tash po vjen njė lloj konkurrence qė se kanė menduar kurrė. Nė vend se tė mburrėn qė kanė njė grua fisnike, njė grua sokoleshė, burrneshė - ata kanė frikė sepse mendojnė qė ashtu ju humb vlera atyre dhe ju lendohėt egoja e tyre qė e kanė mė tė madhe se vetė trupin e tyre...

Tė pėrshėndes!

Hajra
26-07-11, 18:14
......o ma mire merre nje grua qe te pelqen dhe te pershtatet ne te gjitha sferat e jetes e sidomos ne dhom te nuses hahahah...

turisti
26-07-11, 18:46
Mirė, mė paske keqkuptuar.
Unė mendoj qė njė grua intelegjente (e menēur apo edhe intelektuale e vėrtetė) mund t'jetė e mirė jo vetėm pėr burrin, por edhe pėr fėmijet. Se ajo ka ēfarė ju jep fėmijeve, nė shumicėn e rasteve fėmijet e njė femre qė ėshtė e shkolluar, kanė fatin qė edhe ajo t'ua jap kėtė privilegj, se ia di vlerėn shkollimit.
Pastaj, ka femra, qė janė shosha - ashtu siē e kam shkruar, qė njėherė flasin e pastaj mendojnė, ndoshta mund t'jenė amvise tė mira, por ja po t'jap njė shembull - ajo ta kthen fjalėn kur je me dikėnd, mundohet gjithėmonė nė praninė e tjerėve me tė ofendu, i duket vetja e fortė. Ka ca gra, qė edhe "budallė" i thonė burrit ndėr sy tė shoqėrisė apo tė familjes - kjo ėshtė mungesė e edukates. Zakonisht femra e shkolluar kėtė nuk e bėn. Po flas nga ajo qė kam parė dhe kam dėgju, jo vetėm nga paragjykimet. Ajo ia thotė burrit, por jo n'praninė e tė tjerėve, sepse ajo ėshtė njė lloj diplomate dhe e ruan integritetin familjar kudo qė shkon.

Tjetėr ėshtė ajo qė meshkujt kanė frikė nga femrat qė janė nė poste mė tė larta ose qė kanė intelegjencė mė t'madhe se meshkujt vetė.
Janė mėsuar me vite qė ata t'jenė "zot shtėpie" e tash po vjen njė lloj konkurrence qė se kanė menduar kurrė. Nė vend se tė mburrėn qė kanė njė grua fisnike, njė grua sokoleshė, burrneshė - ata kanė frikė sepse mendojnė qė ashtu ju humb vlera atyre dhe ju lendohėt egoja e tyre qė e kanė mė tė madhe se vetė trupin e tyre...

Tė pėrshėndes!


JO,jo dhe jo,perfundimisht :biggrin: nuk te kam keq kuptuar :biggrin:.Une vetem kohe pas kohe ashtu thellona ne shkrimet duke i analizuar nga te gjitha anet ,ashtu siq pajtohem plotesisht per kete shkrim,aniqe edhe ketu si ne cdo shkrim dhe mendim ka devijime dhe vend per permiresime ose anashkalijme......

Jeta eshte e cuditshme,sepse Zojat SHOSHA munden edhe :biggrin: ferteren :biggrin: me e perbie a munden edhe letren nga avokati me e marre.....,mirepo krejt varet me cilin :biggrin: VIQ :biggrin: ka pune.........edhe DIQKA,por kete nuk dua ketu, me te tregue pse me pelqen ky postim i yti,do te tregoj ne M/P.......

Te pershendes dhe une,

:biggrin: Mister Diaspora /alias TURISTI.:biggrin:,hahahahahahahahahahahahahaha.

jadore
26-07-11, 21:18
he mo , si u vendos , ka apo s'ka grua te mire ..?

elvio
26-07-11, 21:21
he mo , si u vendos , ka apo s'ka grua te mire ..?
:biggrin:

Jadore

Ka por ato qe kemi s'kemi nga ti cojme,sepse s'na lejojne alternative te dyte zgjidhjeje:biggrin:

jadore
26-07-11, 21:25
:biggrin:

Jadore

Ka por ato qe kemi s'kemi nga ti cojme,sepse s'na lejojne alternative te dyte zgjidhjeje:biggrin:


he mo elvio, pa persoseni ato te parat , se mjaftojne ..

turisti
26-07-11, 21:26
he mo , si u vendos , ka apo s'ka grua te mire ..?


Ka ej,sidomos kur te shkymen dritat,te gjitha :biggrin: grat jane te bukura dhe te mira :biggrin:,hahahahahahahahaha.

elvio
26-07-11, 21:27
he mo elvio, pa persoseni ato te parat , se mjaftojne ..


Epo ku di une,se kur shoh teza te ndryshme qe hedhin ne diskutimi behem ziliqar:tongue:

Me dy mendje e kam:biggrin:

Zero Cool
26-07-11, 21:28
:tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: Shtepiako-Intelektuale :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:

jadore
26-07-11, 21:32
Epo ku di une,se kur shoh teza te ndryshme qe hedhin ne diskutimi behem ziliqar:tongue:

Me dy mendje e kam:biggrin:

hiqju te keqen elvio, teza jane ato, teza mbesin .. se qe thua ti , pa dhe zilia eshte e demshme ,nuk sjell dobi..haha..vermak te behet te keqen , ska hajr prej saj..

elvio
26-07-11, 21:37
hiqju te keqen elvio, teza jane ato, teza mbesin .. se qe thua ti , pa dhe zilia eshte e demshme ,nuk sjell dobi..haha..vermak te behet te keqen , ska hajr prej saj..


Ta personalizoj paksa temen:biggrin: qe thua ti,edhe s'the gje Jadore une them
dy:tongue:.

S'thote keq populli qe dy te ngrena s'te bejne keq:biggrin:

premium
26-07-11, 21:45
shtėpiake e qė ka frigėn e Zotit ..... keshtu me tė ardhmen fiton intelektualitetin e pastėrt .

jadore
26-07-11, 21:51
Ta personalizoj paksa temen:biggrin: qe thua ti,edhe s'the gje Jadore une them
dy:tongue:.

S'thote keq populli qe dy te ngrena s'te bejne keq:biggrin:

si ore nuk thote , hamalli (e tepert ) thone ketej nga ne .gjithecka me karar elio, se e teperta te bene zarare haha,
.

elvio
26-07-11, 21:55
Atehere i anashkaloj se demi dem ngelet:biggrin:


Sikurse ish:tongue:

Guri i madh
26-07-11, 22:53
ky intelektuliteti po thojn se nuk ka kufi qaty dikun si mesatare me kan :biggrin:

panta_rhei
26-07-11, 23:16
ky intelektuliteti po thojn se nuk ka kufi qaty dikun si mesatare me kan :biggrin:

ishin kon 5 vllezer :biggrin:

ishin kon martue, mirepo vllau me i vogli e kish pas marre nje nuse teper te bukur, aq te bukur saqe vellezerit tjere dojshin me plase nga xhelozia :P

nejse mo, nje dite keta vllezerit po rrijne me dajen qe kishte ardhe per vizite... nderkohe daja po i drejtohet ketij te voglit "valla bre nip hallall te koft se fort nuse te mire paske zgjedhe!"... ai vellai i madh nuk u durua nga inati e tha "po bre e mire, e mire, ama s'po ditke me gatu!" :tongue:
...kur e degjoi ashtu ky vellai i vogel, u kthy kah daja: "o daj, une e kam marr per me e .. e per me ma knaq synin e shpirtin kur ta shoh e kur te flas me te, se sa per me gatu shkoj e marr ni hasjan (furraxhi) qe ta rras buk krejt katunin". :biggrin:

Guri i madh
27-07-11, 00:14
ishin kon 5 vllezer :biggrin:

ishin kon martue, mirepo vllau me i vogli e kish pas marre nje nuse teper te bukur, aq te bukur saqe vellezerit tjere dojshin me plase nga xhelozia :P

nejse mo, nje dite keta vllezerit po rrijne me dajen qe kishte ardhe per vizite... nderkohe daja po i drejtohet ketij te voglit "valla bre nip hallall te koft se fort nuse te mire paske zgjedhe!"... ai vellai i madh nuk u durua nga inati e tha "po bre e mire, e mire, ama s'po ditke me gatu!" :tongue:
...kur e degjoi ashtu ky vellai i vogel, u kthy kah daja: "o daj, une e kam marr per me e .. e per me ma knaq synin e shpirtin kur ta shoh e kur te flas me te, se sa per me gatu shkoj e marr ni hasjan (furraxhi) qe ta rras buk krejt katunin". :biggrin:


veq edhe me shum intelektualitet prap po duheet me u martue me furragji se intellektuallja nuk po gatun

se me i mjel lopt nuk vjen ne shprehje si mesatare mas miri

LaDy_Diaspora
27-07-11, 12:10
ishin kon 5 vllezer :biggrin:

ishin kon martue, mirepo vllau me i vogli e kish pas marre nje nuse teper te bukur, aq te bukur saqe vellezerit tjere dojshin me plase nga xhelozia :P

nejse mo, nje dite keta vllezerit po rrijne me dajen qe kishte ardhe per vizite... nderkohe daja po i drejtohet ketij te voglit "valla bre nip hallall te koft se fort nuse te mire paske zgjedhe!"... ai vellai i madh nuk u durua nga inati e tha "po bre e mire, e mire, ama s'po ditke me gatu!" :tongue:
...kur e degjoi ashtu ky vellai i vogel, u kthy kah daja: "o daj, une e kam marr per me e .. e per me ma knaq synin e shpirtin kur ta shoh e kur te flas me te, se sa per me gatu shkoj e marr ni hasjan (furraxhi) qe ta rras buk krejt katunin". :biggrin:


To be continued pas 50 viteve, e shohim ēka thotė ky ēuni i ri kur t'plakėt e kur kėmbėt nuk e qojnė as deri tė dera e oborrit. :biggrin::biggrin::biggrin:
Tani kqyrim sa shumė ia kėnaq shpirtin bukuria e vyshkur e sa fortė i ngihet barku me bukė bajat. :biggrin::biggrin::biggrin:

LaDy_Diaspora
27-07-11, 12:11
:tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: Shtepiako-Intelektuale :tongue: :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:

It's all in the mix!

Zero Cool
27-07-11, 12:18
It's all in the mix!

please follow the order

LaDy_Diaspora
27-07-11, 12:29
please follow the order

M'falni.
Mirė, do ta pėrkthej (dhe pėrshtati) pra...

Mė e mira do ishte njė kombinim nga tė dyja. :biggrin:

A bėn kėshtu Zerooooo? :tongue:

Zero Cool
27-07-11, 12:34
M'falni.
Mirė, do ta pėrkthej (dhe pėrshtati) pra...

Mė e mira do ishte njė kombinim nga tė dyja. :biggrin:

A bėn kėshtu Zerooooo? :tongue:o poooooooooooo, por shihe renditjen e fjaleve te mia:

Shtepiako-Intelektuale

LaDy_Diaspora
27-07-11, 12:40
o poooooooooooo, por shihe renditjen e fjaleve te mia:
Shtepiako-Intelektuale

Hajt le njėherė le tė diplomon, se nese ėshtė e shtėpisė t'mirė, nuk rrugavet, por kryen shkollė dhe ka intelegjencė taman edhe pėr punėt e shtėpisė.
S'ka lidhje rėnditja, njėra me tjetrėn lidhėn...apo?!

Por vetėm nese edhe burri ėshtė familjaro-shtepiako-intelektual...atėherė ėshtė ēift vėrtetė i pėrkryer! :wink:

panta_rhei
27-07-11, 13:04
To be continued pas 50 viteve, e shohim ēka thotė ky ēuni i ri kur t'plakėt e kur kėmbėt nuk e qojnė as deri tė dera e oborrit. :biggrin::biggrin::biggrin:
Tani kqyrim sa shumė ia kėnaq shpirtin bukuria e vyshkur e sa fortė i ngihet barku me bukė bajat. :biggrin::biggrin::biggrin:

po ti bre bi a e don burrin shtepiak a intelektual?

ti kur te plakesh e nuk te qojne kembet deri te dera, kush ta ban buken? Gruja a?
Kush?
Kush te tha qe gruaja duhet te jete sherbetore, gatuese, pastruese, a cka po dij?
thash: nese don me te gatu mire, merre nje furraxhi ne vend te grues.

LaDy_Diaspora
27-07-11, 14:24
po ti bre bi a e don burrin shtepiak a intelektual?

ti kur te plakesh e nuk te qojne kembet deri te dera, kush ta ban buken? Gruja a?
Kush?
Kush te tha qe gruaja duhet te jete sherbetore, gatuese, pastruese, a cka po dij?
thash: nese don me te gatu mire, merre nje furraxhi ne vend te grues.

Paaaaaaaj...
Nese ėshtė burri im intelektual dhe me njė edukatė t'mirė, atėherė edhe ai din me gatu e me pastru e me hekuros edhe me fshi etj. etj. dhe s'ka nevojė me i nda krejtė gjėrat. Familjen dhe shtėpinė e kemi bashkė.
Nese tė dy punojmė, atėherė edhe nė shtėpi nuk na gjenė asgjė dhe mund t'i ndajmė punėt pėrgjysmė.

Pastaj, unė mė tepėr e dua njė burrė intelektual, me humor, tė sinqert, tė edukuar sesa njė bukurosh - se atė bukuroshin nuk e kam pėr vete, por pėr sy tė tjerave dhe pėr me fut n'vitrinė se kam burrin, por pėr t'mė bėrė shoqėri gjatė 50-60 viteve tė jetės sime qė do t'i kaloj me tė. Do doja njė njeri tė ngritur, qė din t'mi edukojė fėmijet (kejtė kėto janė nė bashkėpunim me mua, kuptohėt) dhe qė respekton punėn time, familjen time, mua si femėr - njeri, e jo si objekt apo shėrbėtore etj. dhe krejtė kėto do t'ia falja dhe unė nė mėnyrė reciproke.

Besoj qė edhe meshkujt kanė dėshirėn e njejtė si femrat, tė rahatohėn dhe tė gjejnė qetėsinė me shpirtin e tyre binjak, qė ka interesat e pėrbashkėta, dėshirat e njejta, nivelin shkollor tė njejtė (tė burrat bėn t'jetė gruaja edhe mė nivel pak mė tė ulėt, e kundėrta ėshtė mė e vėshtirė) dhe me edukatė tė ngjajshme familjare dhe botėpamje t'njejtė...

Nejse, mos t'shkruaj tepėr tash pėr me dalė prej teme, por thashė tė pėrgjigjjem nė mėnyrė sa mė tė drejtė n'pyetjen qė ma bėrė. :smile:

Tė pėrshėndes...

panta_rhei
27-07-11, 15:27
Paaaaaaaj...
Nese ėshtė burri im intelektual dhe me njė edukatė t'mirė, atėherė edhe ai din me gatu e me pastru e me hekuros edhe me fshi etj. etj. dhe s'ka nevojė me i nda krejtė gjėrat. Familjen dhe shtėpinė e kemi bashkė.
Nese tė dy punojmė, atėherė edhe nė shtėpi nuk na gjenė asgjė dhe mund t'i ndajmė punėt pėrgjysmė.

Pastaj, unė mė tepėr e dua njė burrė intelektual, me humor, tė sinqert, tė edukuar sesa njė bukurosh - se atė bukuroshin nuk e kam pėr vete, por pėr sy tė tjerave dhe pėr me fut n'vitrinė se kam burrin, por pėr t'mė bėrė shoqėri gjatė 50-60 viteve tė jetės sime qė do t'i kaloj me tė. Do doja njė njeri tė ngritur, qė din t'mi edukojė fėmijet (kejtė kėto janė nė bashkėpunim me mua, kuptohėt) dhe qė respekton punėn time, familjen time, mua si femėr - njeri, e jo si objekt apo shėrbėtore etj. dhe krejtė kėto do t'ia falja dhe unė nė mėnyrė reciproke.

Besoj qė edhe meshkujt kanė dėshirėn e njejtė si femrat, tė rahatohėn dhe tė gjejnė qetėsinė me shpirtin e tyre binjak, qė ka interesat e pėrbashkėta, dėshirat e njejta, nivelin shkollor tė njejtė (tė burrat bėn t'jetė gruaja edhe mė nivel pak mė tė ulėt, e kundėrta ėshtė mė e vėshtirė) dhe me edukatė tė ngjajshme familjare dhe botėpamje t'njejtė...

Nejse, mos t'shkruaj tepėr tash pėr me dalė prej teme, por thashė tė pėrgjigjjem nė mėnyrė sa mė tė drejtė n'pyetjen qė ma bėrė. :smile:

Tė pėrshėndes...

bazuar ne menyren se si (nuk) logjikon dhe se si pretendon, ai burri qe e paske pershkruar ti, nuk te merr ty.
Arsyeja?
Gjasat jane shume te medha qe mundesh me i shku shume ne nerva.

Jo per tjeter, por te flas nga pervoja. Sepse une vet jam kon mashkull afer 30 vjet, edhe e dij qysh osht :tongue:

Skyfter
27-07-11, 15:55
Femra, sa me intelekte aq me larg instiktit:tongue: (kuzhin,fshis,fmi,gatim,pastrim etj.) ..... nejse:biggrin: ..... prap se prap ne dit te sodit dallimi mes asaj intelektuale dhe asaj shtepiake eshte vetem 1ore ne dite.


Huuu sa veshtir mu kon mashkull :rolleyes:

taraku-1
27-07-11, 16:31
he mo , si u vendos , ka apo s'ka grua te mire ..?

Njo e di, '' ne past ner me femer '' en qaf teme. msa mi qit qenit hallve.

LaDy_Diaspora
27-07-11, 19:48
bazuar ne menyren se si (nuk) logjikon dhe se si pretendon, ai burri qe e paske pershkruar ti, nuk te merr ty.
Arsyeja?
Gjasat jane shume te medha qe mundesh me i shku shume ne nerva.

Jo per tjeter, por te flas nga pervoja. Sepse une vet jam kon mashkull afer 30 vjet, edhe e dij qysh osht :tongue:

Shih, unė i shkoj nė nerva?
Pa mė thuaj, pse (apo ku e sheh ti qė) nuk logjikoj unė?

emine
27-07-11, 20:02
ajo qe rrin ne shpi dhe rrite fmijte thote:une jam nene dhe grua e mire

tjetra Intelektualja, thote une jam grua e mire moderne,,,

sdi pse pyetni meshkujt ne shumicen e rastev mashkulli nuk din mu anku,a i detyrune me mshel gojen edhe me than,po qysh thote gruja qashtu o(jam i knaqun) amo qka mendojne a diqka tjeter
Ne shypnin meme thoshin( keshtu ka ken rrisku)

turisti
27-07-11, 20:13
Si ajo shtepiake si ajo intelektuale - meritojne demokraci te plote = vetem ne shtrat..........:biggrin:

LaDy_Diaspora
27-07-11, 20:15
Si ajo shtepiake si ajo intelektuale - meritojne demokraci te plote = vetem ne shtrat..........:biggrin:

Jo demokraci, por liri tė plotė...tė levizjes! :tongue::tongue::tongue:

turisti
27-07-11, 22:51
Jo demokraci, por liri tė plotė...tė levizjes! :tongue::tongue::tongue:


Nejse de se nuk i njof mire :biggrin: shenjat e dashurise :biggrin: sepse udhetoj zakonisht me aeroplann.....,hahahahahahahahahaha.

panta_rhei
28-07-11, 07:13
Shih, unė i shkoj nė nerva?
Pa mė thuaj, pse (apo ku e sheh ti qė) nuk logjikoj unė?

ok,
qe po t'u pergjigjem te dy pyetjeve:

I shkon ne nerva sepse eshte logjike shume bajate te shkruash e te flasesh vetem ate qe eshte perfekte, e aspak ate cka eshte reale.
Kjo i bjen ta mashtrosh shume keq vetveten.

Giovanni
28-07-11, 07:32
Te gjithe kur kemi linde kemi qene te njejete dikush e ushtron me shume trurin e dikush me pake por si do qe te jete shkolla nuk ndihmon qe te ndrrosh personalitetin dhe edukaten qe familjaret te japin.

- Intelektuale apo Shtepiake tem e forte bre une per veten time preferoi Intelektuale dhe ju spjegoj motivin, nje grua shetepijake ka me be nje pune te shkalles se ulte ose ska me punu fare qendron thjeshte amvise e cila merzitet me jeten e vet se ska qka ben ter diten e kur vjen burri ne mbremje e ben nervoz edhe burrin, pastaj ate moment qe behet nene kur femija bejn probleme neper shetepi ju thot hajtni allahil edelni pak ne kojshi apo delni luni se me lodhet e si shkon mendja me dal vete me ta po nejse.

- Intelektuale eshte diqka tjeter se femra intelektuale eshte ne rrjedha te jetes i kupton me lehte gjarat ben punen e kur eshte ne mbremje ne banese di te ja kushton kohen familjes, di ta hap nje bisede te bej nje dialog etj... andaj per mua me mire nje grua Intelektuale

LaDy_Diaspora
28-07-11, 10:31
ok,
qe po t'u pergjigjem te dy pyetjeve:

I shkon ne nerva sepse eshte logjike shume bajate te shkruash e te flasesh vetem ate qe eshte perfekte, e aspak ate cka eshte reale.
Kjo i bjen ta mashtrosh shume keq vetveten.

Eh po, shyqyr qė s'kam punė me tė tillė persona qė mendojnė qė s'kam logjikė, tė paktė janė ata qė kanė humbur rrugėn n'oborr ngase i kanė mbyllė sytė para realitetit dhe qė ju lendohėt egoja mashkullore, vetėm pse shohin qė njė femėr din ēka don dhe kėrkon atė qė don. :smile:

Ishalla e gjenė ti njė qė s'ėshtė bajat. Suksese n'kėrkim mister ... :smile:

LaDy_Diaspora
28-07-11, 10:32
Te gjithe kur kemi linde kemi qene te njejete dikush e ushtron me shume trurin e dikush me pake por si do qe te jete shkolla nuk ndihmon qe te ndrrosh personalitetin dhe edukaten qe familjaret te japin.

- Intelektuale apo Shtepiake tem e forte bre une per veten time preferoi Intelektuale dhe ju spjegoj motivin, nje grua shetepijake ka me be nje pune te shkalles se ulte ose ska me punu fare qendron thjeshte amvise e cila merzitet me jeten e vet se ska qka ben ter diten e kur vjen burri ne mbremje e ben nervoz edhe burrin, pastaj ate moment qe behet nene kur femija bejn probleme neper shetepi ju thot hajtni allahil edelni pak ne kojshi apo delni luni se me lodhet e si shkon mendja me dal vete me ta po nejse.

- Intelektuale eshte diqka tjeter se femra intelektuale eshte ne rrjedha te jetes i kupton me lehte gjarat ben punen e kur eshte ne mbremje ne banese di te ja kushton kohen familjes, di ta hap nje bisede te bej nje dialog etj... andaj per mua me mire nje grua Intelektuale

Mė vjen mirė qė paska edhe meshkuj qė s'ju bėhet bajat logjika! :smile:
Tė pėrshėndes pėr kėtė pėrgjigjje tė bukur... :wink:

Hajra
28-07-11, 14:40
....me se miri dy gra, haha...

LaDy_Diaspora
28-07-11, 14:42
....me se miri dy gra, haha...

A nuk ke ndi qė thojnė: Burri me dy gra, kėmisha pa la! :biggrin:

Zero Cool
28-07-11, 14:44
A nuk ke ndi qė thojnė: Burri me dy gra, kėmisha pa la! :biggrin:LOLzzzzz :biggrin:

panta_rhei
28-07-11, 21:37
Eh po, shyqyr qė s'kam punė me tė tillė persona qė mendojnė qė s'kam logjikė, tė paktė janė ata qė kanė humbur rrugėn n'oborr ngase i kanė mbyllė sytė para realitetit dhe qė ju lendohėt egoja mashkullore, vetėm pse shohin qė njė femėr din ēka don dhe kėrkon atė qė don. :smile:

Ishalla e gjenė ti njė qė s'ėshtė bajat. Suksese n'kėrkim mister pink panter... :smile:

why why why gishtat me kajmak
o moj ciki vogel cna bone marak :smile:

kur t'rrijshe e te rrethohesh vec me persona qe ta bojne rrafsh, patjeter je person bajat.
ti me kete (jo)logjike bajate fyen veq boten femerore.
missiz purfecte

LaDy_Diaspora
28-07-11, 21:48
why why why gishtat me kajmak
o moj ciki vogel cna bone marak :smile:

kur t'rrijshe e te rrethohesh vec me persona qe ta bojne rrafsh, patjeter je person bajat.
ti me kete (jo)logjike bajate fyen veq boten femerore.
missiz purfecte

Mirė qė po e fyej vetėm botėn femėrore, e ti pse po kcen pra si zorra n'prush?
Unė askėnd nuk e ofendova, vetėm thashė atė qė mendoj, si person i lirė n'kėtė botė demooooookratike. :wink:


P.S: Nuk jam edhe bash aq e vogėl...

panta_rhei
28-07-11, 21:58
Mirė qė po e fyej vetėm botėn femėrore, e ti pse po kcen pra si zorra n'prush?
Unė askėnd nuk e ofendova, vetėm thashė atė qė mendoj, si person i lirė n'kėtė botė demooooookratike. :wink:


P.S: Nuk jam edhe bash aq e vogėl...

une si zorrja n'RRUSH???

mos bre ciki vogel (nejse jo edhe bash e vogel), ti i bone per 5 dite 300 postime ne forum, pa e thon hala asnje fjale te hajrit.
Ti a je zorre? Nese po, a je n'prush?

ps.
edhe, ungju kur te shkruajsh, mos rri n'kembe.
Kaniher nalu merr fryme. Oksigjen.
Oksigjeni eshte jetik per funksionimin e trurit.

Oqeani
28-07-11, 22:02
A nuk ke ndi qė thojnė: Burri me dy gra, kėmisha pa la! :biggrin:


Kemishes kushi nuk ia xixellen sytehttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

LaDy_Diaspora
28-07-11, 22:04
une si zorrja n'RRUSH???

mos bre ciki vogel (nejse jo edhe bash e vogel), ti i bone per 5 dite 300 postime ne forum, pa e thon hala asnje fjale te hajrit.
Ti a je zorre? Nese po, a je n'prush?

ps.
edhe, ungju kur te shkruajsh, mos rri n'kembe.
Kaniher nalu merr fryme. Oksigjen.
Oksigjeni eshte jetik per funksionimin e trurit.

Falemnderit qė po ma shpjegon profesionin tim. :biggrin:
Ta di pėr nderė.
Paj m'vjen keq qė je lodhė me i lexu gjithė ato afishimet e mija edhe s'ke gjetė send t'hajrit n'to. Ca me ba, s'koka kanė e shkrume me kanė shkrimet e mija t'hajrit - n'sytė e tu. Ulur jam, n'pikė t'qejfit, mos u merakos aq shumė pėr mua.
S'jam zorrė e as nuk jam n'prush, jam n'fotele t'lėkurės t'zezė, me lap n'top (a din anglisht se ndoshta edhe kjo gjuhė s'ėshtė e hajrit) edhe qeshtu...najsend tjetėr a deshte me ditė? :tongue:

Jana
28-07-11, 22:09
..njerzit martohen qashtu qysh jan ... te njejt me kategori ... se perndyshe s'kishim mujt me jetu dy bota te ndryshme ...

Giovanni
28-07-11, 22:10
une si zorrja n'RRUSH???

mos bre ciki vogel (nejse jo edhe bash e vogel), ti i bone per 5 dite 300 postime ne forum, pa e thon hala asnje fjale te hajrit.
Ti a je zorre? Nese po, a je n'prush?

ps.
edhe, ungju kur te shkruajsh, mos rri n'kembe.
Kaniher nalu merr fryme. Oksigjen.
Oksigjeni eshte jetik per funksionimin e trurit.


O ngadal he burre i dheut mos i sulmo femrat, ku mu be keto intelektuae nese ju cungojm gjdo te drejt ne forum po me i pas ne banes qka ju kishim be '? I kishim lan tan diten ne banese me pastru e me hekuros apo ?

Tema eshte per femrat nese nje femer intelektuale siq duket L.Diaspora inkuadrohet ne tem edhe shume postim eme vend i ka pse se leni me shpre mendimet e veta.

Oqeani
28-07-11, 22:11
Me e hajrit pa shkrim e lexim, nuk i lexon mezazhet ....

panta_rhei
28-07-11, 22:20
O ngadal he burre i dheut mos i sulmo femrat, ku mu be keto intelektuae nese ju cungojm gjdo te drejt ne forum po me i pas ne banes qka ju kishim be '? I kishim lan tan diten ne banese me pastru e me hekuros apo ?

Tema eshte per femrat nese nje femer intelektuale siq duket L.Diaspora inkuadrohet ne tem edhe shume postim eme vend i ka pse se leni me shpre mendimet e veta.

o ngadal polic he burre i dheut, se nuk ia hoqa cope.

qitu nuk kallzohet kultura e sjellja ndaj femres. Ketu po shitet homoseksualizem intelektual.

Ti veq kqyre vetin: mashkull i thu vetit, edhe feminist po shitesh.
E femrave cka po ju len ti me ba? Ato as me diskutu e me u shty nuk paskan te drejte sipas teje? Sepse kete e kryen burri i dheut, giovanni.

Rri more burre i dheut para kieve tu, mos u moho femrave te drejten ta mbrojne e ta prezantojne veten.

Giovanni
28-07-11, 22:26
o ngadal polic he burre i dheut, se nuk ia hoqa cope.

qitu nuk kallzohet kultura e sjellja ndaj femres. Ketu po shitet homoseksualizem intelektual.

Ti veq kqyre vetin: mashkull i thu vetit, edhe feminist po shitesh.
E femrave cka po ju len ti me ba? Ato as me diskutu e me u shty nuk paskan te drejte sipas teje? Sepse kete e kryen burri i dheut, giovanni.

Rri more burre i dheut para kieve tu, mos u moho femrave te drejten ta mbrojne e ta prezantojne veten.O une po rri para kive po e pash se ke tu desh t me ra poshte me te be femrat muhasere me fjal per ty e pata mos nij vazhdo ti.

Valla nese te dukem femer ateher paske nevoj per syze se as me shkrime as me dokje nuk jam i tille po nejse vone eshte tash e nisin mu pshtjellu sente se dita e gjate.

Per mos em dal nga tema une jam per femren intelektuale se ju ben me kuptu disave se femra di te jet me shume se amvise.

Pastaj ne kosovaret skem qka qiskutojm per ket pasi te paren e shtetit e kemi femer edhe ate me te zojen se shuum meshkuj qe jan ne qeveri ne kete moment.

Jana
28-07-11, 22:30
..Nje njeri qe i ka dy fije mend en kok ... e din se grus mennqur ja she hajrin shpia ... amo prap po them ... analfabeti me analfabet ... bujku me amvise ... etj ... qishtu asht kjo bot ... se nje njeri qe mendon me lan grun en shpi as nje grua intelektuale so tranu me marr asi burri .. keshtu qe ... Femrat duhet me dijt sha po marrin ... se na e kemi ket pun en dot ...akejjj

panta_rhei
28-07-11, 22:32
O une po rri para kive po e pash se ke tu desh t me ra poshte me te be femrat muhasere me fjal per ty e pata mos nij vazhdo ti.

Valla nese te dukem femer ateher paske nevoj per syze se as me shkrime as me dokje nuk jam i tille po nejse vone eshte tash e nisin mu pshtjellu sente se dita e gjate.

Per mos em dal nga tema une jam per femren intelektuale se ju ben me kuptu disave se femra di te jet me shume se amvise.

Pastaj ne kosovaret skem qka qiskutojm per ket pasi te paren e shtetit e kemi femer edhe ate me te zojen se shuum meshkuj qe jan ne qeveri ne kete moment.

Edhe une qe te mos dal nga tema, po e shtroj ketu nje pyetje publike, pyetja vlen sidomos per ty:

Cili eshte definicioni i fjales Intelektual/e?
Kush quhet intelektual/e? E kush jo?

LaDy_Diaspora
28-07-11, 22:39
..Nje njeri qe i ka dy fije mend en kok ... e din se grus mennqur ja she hajrin shpia ... amo prap po them ... analfabeti me analfabet ... bujku me amvise ... etj ... qishtu asht kjo bot ... se nje njeri qe mendon me lan grun en shpi as nje grua intelektuale so tranu me marr asi burri .. keshtu qe ... Femrat duhet me dijt sha po marrin ... se na e kemi ket pun en dot ...akejjj

Jana disa akoma jetojnė n'atė kohė, kur baba e vėllau kanė vendosė pėr femrėn, dikur, kur ajo vetėm me kokėn ulur ka heshtur dhe ėshtė martuar pėr shkak tė pasurisė, aop pėr shkak tė miqėsisė qė kishin baba me vjehrrin.
Me shiku mirė e mirė, ajo ėshtė shitė, sikur se qė po ndodhė akoma edhe sot nė disa shtete tė prapambetura.

Pastaj, s'janė mėsuar meshkujt qė njė femėr ėshtė e zoja e vetės, por gjithėmonė mendojnė (dhe besa disa edhe dėshirojnė) qė ajo tė jetė nėn hijen e burrit, sikurse ka qenė gjithėmonė. Femra ka qenė gjithėmonė ajo shtylla e fortė e familjes, femra e ka pėrkundė djepin nė tė cilin janė rritur trimat mė tė mėdhenjė dhe njerėzit mė tė shquar, femra ka edukuar dhe ka dhėnė dashuri pėr gjeneratat e reja, mirėpo asnjėherė nuk i ėshtė ditė vlera ashtu siē e ka merituar.

Tash, kur fillon njė kohė e re, disa njerėz, tė shkelur shumė keq nga rrota e historisė, akoma i vajtojnė ato ditė, duke i mbyllė sytė para realitetit dhe para asaj qė ėshtė duke ndodhur nė botėn tonė. Ne po pėrparojmė, ne po bėjmė ndryshime tė mėdha, jemi nė metamorfozėn mė tė madhe tė historisė tonė si femra shqiptare dhe s'bėn tė ndalemi, edhe pse zėrat tė kundėrshtarėve dhe dushmanave nuk ndalėn, por e kemi deshmu qė dijmė dhe kur ne duam edhe vetė, s'ka kush qė na ndalė...

M'falni qė po sheh feminizėm (apo edhe qė jam e emancipuar nė aspekt pozitiv) edhe pse kjo s'ėshtė hiq e hajrit, po shnosh, hajrin ia shoh unė, askush tjetėr, nese vazhdoj hapat e filluara drejtė pavarėsisė tė plotė tė t'menduarit si individ, e jo si pjesė e harruar e shoqėrisė.

Kalimero
28-07-11, 22:46
Jana disa akoma jetojnė n'atė kohė, kur baba e vėllau kanė vendosė pėr femrėn, dikur, kur ajo vetėm me kokėn ulur ka heshtur dhe ėshtė martuar pėr shkak tė pasurisė, aop pėr shkak tė miqėsisė qė kishin baba me vjehrrin.
Me shiku mirė e mirė, ajo ėshtė shitė, sikur se qė po ndodhė akoma edhe sot nė disa shtete tė prapambetura.

Pastaj, s'janė mėsuar meshkujt qė njė femėr ėshtė e zoja e vetės, por gjithėmonė mendojnė (dhe besa disa edhe dėshirojnė) qė ajo tė jetė nėn hijen e burrit, sikurse ka qenė gjithėmonė. Femra ka qenė gjithėmonė ajo shtylla e fortė e familjes, femra e ka pėrkundė djepin nė tė cilin janė rritur trimat mė tė mėdhenjė dhe njerėzit mė tė shquar, femra ka edukuar dhe ka dhėnė dashuri pėr gjeneratat e reja, mirėpo asnjėherė nuk i ėshtė ditė vlera ashtu siē e ka merituar.

Tash, kur fillon njė kohė e re, disa njerėz, tė shkelur shumė keq nga rrota e historisė, akoma i vajtojnė ato ditė, duke i mbyllė sytė para realitetit dhe para asaj qė ėshtė duke ndodhur nė botėn tonė. Ne po pėrparojmė, ne po bėjmė ndryshime tė mėdha, jemi nė metamorfozėn mė tė madhe tė historisė tonė si femra shqiptare dhe s'bėn tė ndalemi, edhe pse zėrat tė kundėrshtarėve dhe dushmanave nuk ndalėn, por e kemi deshmu qė dijmė dhe kur ne duam edhe vetė, s'ka kush qė na ndalė...

M'falni qė po sheh feminizėm (apo edhe qė jam e emancipuar nė aspekt pozitiv) edhe pse kjo s'ėshtė hiq e hajrit, po shnosh, hajrin ia shoh unė, askush tjetėr, nese vazhdoj hapat e filluara drejtė pavarėsisė tė plotė tė t'menduarit si individ, e jo si pjesė e harruar e shoqėrisė.

kshire be dijuzen qish na ka prizantu qituqene neve mashkave, sikur me konen armiq t'femnave :biggrin:

oni be oni:biggrin:

SANTANA-29
28-07-11, 22:47
Me kujtohet nje bisede mes 2 personave kur njeri e pyeti tjetrin ti je arsimtar apo mesues sepse arsimtare ka boll tha sa per te marre rrogen po mesues jane pak.
Keshtu qe intelektuale te mirfillte nuk jane aq sa hiqen :-????-:;-

LaDy_Diaspora
28-07-11, 22:51
Edhe une qe te mos dal nga tema, po e shtroj ketu nje pyetje publike, pyetja vlen sidomos per ty:

Cili eshte definicioni i fjales Intelektual/e?
Kush quhet intelektual/e? E kush jo?

Fjala intelektual apo intelektuale rrjedhė nga fjala intelekt.
Kjo fjalė rrjedhė, si shumė tjera, nga njė fjalė latine - intellectus - qė dmth. nė shqip, nese e pėrshtatim mirė, aftėsia e tė menduarit dhe tė kuptuarit - dmth. aftėsi e trurit pėr tė menduar e perceptuar gjėrat pėrreth.

Njė njeri intelektual ėshtė njė njeri, i cili shkaku i edukatės apo profesionit, ėshtė i aftė pėr t'kuptuar gjėrat qė kanė tė bėjnė pėr shembull me shkencėn, me kulturėn, etj.
Disa njerėz nė vend tė fjalės intelektual pėrdorin edhe fjalėn akademik, qė ndoshta s'ėshtė edhe aq sinonim me fjalėn e parė tė definuar.
Poashtu mund tė themi qė njė njeri intelektual ėshtė njė njeri qė e pėrdorė trurin aty ku duhet... (me pak fjalė)
Ka dy lloje tė intelegjencės - ajo emocionale dhe ajo kognitive...

A mjafton ky shpjegim? (se s'po kam qejf fortė me dal prej teme)

Kalimero
28-07-11, 22:53
Fjala intelektual apo intelektuale rrjedhė nga fjala intelekt.
Kjo fjalė rrjedhė, si shumė tjera, nga njė fjalė latine - intellectus - qė dmth. nė shqip, nese e pėrshtatim mirė, aftėsia e tė menduarit dhe tė kuptuarit - dmth. aftėsi e trurit pėr tė menduar e perceptuar gjėrat pėrreth.

Njė njeri intelektual ėshtė njė njeri, i cili shkaku i edukatės apo profesionit, ėshtė i aftė pėr t'kuptuar gjėrat qė kanė tė bėjnė pėr shembull me shkencėn, me kulturėn, etj.
Disa njerėz nė vend tė fjalės intelektual pėrdorin edhe fjalėn akademik, qė ndoshta s'ėshtė edhe aq sinonim me fjalėn e parė tė definuar.
Poashtu mund tė themi qė njė njeri intelektual ėshtė njė njeri qė e pėrdorė trurin aty ku duhet... (me pak fjalė)
Ka dy lloje tė intelegjencės - ajo emocionale dhe ajo kognitive...

A mjafton ky shpjegim? (se s'po kam qejf fortė me dal prej teme)

a pu ma pursurit viq edh eni her se tibe nuk e kuptova mire :biggrin::biggrin:

LaDy_Diaspora
28-07-11, 22:53
kshire be dijuzen qish na ka prizantu qituqene neve mashkave, sikur me konen armiq t'femnave :biggrin:

oni be oni:biggrin:

Oni oniiii... :biggrin:
Nuk thashė pėr tė gjithė, por a e din, qė ai qė e ka mizėn ner kapuq, flet i pari?!
Nejse, nejse... :biggrin:

LaDy_Diaspora
28-07-11, 22:56
Me kujtohet nje bisede mes 2 personave kur njeri e pyeti tjetrin ti je arsimtar apo mesues sepse arsimtare ka boll tha sa per te marre rrogen po mesues jane pak.
Keshtu qe intelektuale te mirfillte nuk jane aq sa hiqen :-????-:;-Paj kjo gjė edhe pak varet nga shoqėria dhe sa ėshtė i ngritur rrethi nė tė cilin jeton.
Kėto fjalė: Mėsues, arsimtar, profesor - pėrdorėn nė shumė mėnyra.
Nė Kosovė, njė arsimtarit apo mėsuesit tė shkollės sė mesme i thonė profesor, tek ne, nė vendin ku jetoj unė, pa e pasė titullin Prof. nuk i thonė profesor, por mėsues ose arsimtar...qysh t'ju vjen me thanė s'pari. :wink:

Pastaj, ka ndodhė edhe qė njerėzit thonė: Unė punoj nė zyre. Edhe personi tjetėr ka thėnė: Auuu, sa mirė.
Por nuk e ka ditė qė ky person qė punon nė zyre s'ėshtė shef, por pastruesja qė pastron zyrėn ēdo mbrėmje, kur punėtorėt janė me familjet e tyre duke shijuar kohėn e lirė. :biggrin:

LaDy_Diaspora
28-07-11, 22:58
a pu ma pursurit viq edh eni her se tibe nuk e kuptova mire :biggrin::biggrin:

Nauk be, nauuuuk. :biggrin:

panta_rhei
28-07-11, 23:18
Fjala intelektual apo intelektuale rrjedhė nga fjala intelekt.
Kjo fjalė rrjedhė, si shumė tjera, nga njė fjalė latine - intellectus - qė dmth. nė shqip, nese e pėrshtatim mirė, aftėsia e tė menduarit dhe tė kuptuarit - dmth. aftėsi e trurit pėr tė menduar e perceptuar gjėrat pėrreth.

Njė njeri intelektual ėshtė njė njeri, i cili shkaku i edukatės apo profesionit, ėshtė i aftė pėr t'kuptuar gjėrat qė kanė tė bėjnė pėr shembull me shkencėn, me kulturėn, etj.
Disa njerėz nė vend tė fjalės intelektual pėrdorin edhe fjalėn akademik, qė ndoshta s'ėshtė edhe aq sinonim me fjalėn e parė tė definuar.
Poashtu mund tė themi qė njė njeri intelektual ėshtė njė njeri qė e pėrdorė trurin aty ku duhet... (me pak fjalė)
Ka dy lloje tė intelegjencės - ajo emocionale dhe ajo kognitive...

A mjafton ky shpjegim? (se s'po kam qejf fortė me dal prej teme)

Nese intelektual do te thote "dikush qe e ka aftesine e te menduarit dhe te kuptuarit":
Nje shtepiake, a mund ta kete aftesine e te menduarit dhe te kuptuarit?

Ceshtja "shtepiake" "intelektuale", ndarja ne menyra te tilla diskriminuese ndaj femrave shqiptare, gjithmone e luan vallen dor' per dore me varferine ekstreme te popullit shqiptar.
Pa pavaresi ekonomike te femres shqiptare, ska emancipim, (nese doni: intelektualizim) te femres shqiptare. More edhe n'koft ma inteligjente se Ajnshtajni.

Intelektual eshte dikush qe sherben si shembull shume i mire per rrethin e vet, qe e zhvillon rrethin e vet, qe e kthen per se mbari rrethin e vet.

Jana
28-07-11, 23:19
...qe kjo Leady eshte Itelektuale ... a mundet qiftja e ksaj me pas ngat vetit ni burr qe s'ka lidhje me ket dynja ....

p.s te pershendes shum ... mendimet e tua jan shum shum me vend ...

LaDy_Diaspora
28-07-11, 23:21
Nese intelektual do te thote "dikush qe e ka aftesine e te menduarit dhe te kuptuarit":
Nje shtepiake, a mund ta kete aftesine e te menduarit dhe te kuptuarit?

Ceshtja "shtepiake" "intelektuale", ndarja ne menyra te tilla diskriminuese ndaj femrave shqiptare, gjithmone e luan vallen dor' per dore me varferine ekstreme te popullit shqiptar.
Pa pavaresi ekonomike te femres shqiptare, ska emancipim, (nese doni: intelektualizim) te femres shqiptare. More edhe n'koft ma inteligjente se Ajnshtajni.

Intelektual eshte dikush qe sherben si shembull shume i mire per rrethin e vet, qe e zhvillon rrethin e vet, qe e kthen per se mbari rrethin e vet.

Paj...
Njeriu lindė me njė dozė intelekti.
Por ai intelekt duhet tė kultivohėt, e nese rrin gjithė ditėn nė shtėpi, bėn punėt e shtėpisė e shikon vetėm seriale spanjolle - nuk di a ėshtė ky pėrparim e zhvillim pėr shoqėrinė.
Cfarė mendon ti?

LaDy_Diaspora
28-07-11, 23:29
...qe kjo Leady eshte Itelektuale ... a mundet qiftja e ksaj me pas ngat vetit ni burr qe s'ka lidhje me ket dynja ....

p.s te pershendes shum ... mendimet e tua jan shum shum me vend ...

Jo bre s'jam intelektuale unė, vetėm njė gjė e di, zemra mal m'bėhet kur i shoh vajzat e reja (sidomos n'mergim) qė mbajnė poste t'larta dhe qė mbajnė tituj tė ndryshėm dhe mbarojnė fakultete. Kjo mė tregon qė femra po ia dinė kimetin vetės edhe nuk lejon mė tė mbyllėt nė shtėpi.

Tė pėrshėndes edhe unė ty, paj secili ka njė fat tė shkruar, thonė qė femra ėshtė darka e dreqit, ama mendoj qė i ka ardhė koha kėsaj fjalie tė ndryshojė pakėz.

Qysh ka thėnė njėfar vakti edhe Hanko Halla:
Qenka mos na qenka, nje hadi bilmes
na e do per nuse ēupen time mbes’!
Fėt e fėt e mora nje kongjill nga zjarri
nxora dhe nga xhepi nje gjerdan prej ari:
“Na – i thash’, - trazoj’ nuk trazohem kurrė
njeri per ne gusha, tjetri per ne furrė”
U! me mart’ te keqen dhe m’u beft kurban
far e fis i tia an’ e mban’ ku jan’!

panta_rhei
28-07-11, 23:29
Paj...
Njeriu lindė me njė dozė intelekti.
Por ai intelekt duhet tė kultivohėt, e nese rrin gjithė ditėn nė shtėpi, bėn punėt e shtėpisė e shikon vetėm seriale spanjolle - nuk di a ėshtė ky pėrparim e zhvillim pėr shoqėrinė.
Cfarė mendon ti?

mire,
po e zeme se shtepiakja qenka idiote!
po e zeme se ti sot je intelektuale!
po e zeme se ti neser papritmas, per cfaredo arsye, vendose te behesh shtepiake, pra te merresh veq me punet e shtepise!
a behesh idiote, apo mbetesh intelektuale?

LaDy_Diaspora
28-07-11, 23:38
mire,
po e zeme se shtepiakja qenka idiote!
po e zeme se ti sot je intelektuale!
po e zeme se ti neser papritmas, per cfaredo arsye, vendose te behesh shtepiake, pra te merresh veq me punet e shtepise!
a behesh idiote, apo mbetesh intelektuale?

1) Nuk besoj qė e qoj dėm krejtė kėtė shkollė qė e kam bėrė dhe gjithė kėtė mund e sakrificė qė kanė bėrė prindėrit pėr mua. (Ua kam borgj gjithė jetėn qė mė kanė pėrkrahur nė jetėn time)

2) Hajt ta zemė, po u bėjka ashtu. Intelekti thashė, ėshtė njė pjesė e trashėguar, njė pjesė ėshtė fitim i mundit qė bėjmė njė kohė t'gjatė, dmth. atė qė mbjellim duhet edhe me korrė. Unė trurin tim (zhvillimi mė i madh bėhet deri nė moshėn 20 vjeēare) ta zemė, e kam lodhė edhe e kam mbushė me info, nese rri nė shtėpi, sikur lulja, do isha vyeshkur...edhe do merrja ca zanate qė nuk i kam pasė dikur, poashtu s'do isha aspak e lumtur pėr fatin tim.

3) Nuk thashė qė femra qė rrin nė shtėpi dhe kujdeset pėr familje ėshtė idiote, edhe ma thuaj njėherė, si e definon ti fjalėn IDIOTE? Ka tė bėjė me intelegjencė, e di, ama si ėshtė definimi i fjalėve IDIOT, IMBECIL dhe DEBIL? Kėshtu taman nė mėnyrė shkenctare...
Thashė qė kėshtu i ėshtė imponuar shumė, por disa edhe s'dinė ndryshe, nuk kanė prej kujt tė marrin edukatė, nė shumicėn e rasteve, nėna e shtepiakės ėshtė poashtu shtepiake (kush e gjeti kėtė term kaq t'fortė bre) - shumica e femrave qė s'kanė shkollim mė t'lartė se atė tė nivelit tė shkollės tė mesme, martohėn nė moshėn prej 18 deri 22 vjeēare. Ato aty ngelin, nuk vazhdojnė, se shoqėria ua imponon: Martohu se mbete tė baba e tė nėna.
Nė tė kundėrtėn, e shkolluara, ėshtė e pavarur, e emancipuar, e vendosur dhe shkollohėt, themi tash si shembull, deri n'moshėn 25-28 vjeēare dhe martohet, por ajo ia di vlerėn shkollės dhe nuk shkon me marr burrin qoban qė duhet me i rujt delet me tė, por njė njeri tė ngritur dhe intelektual (kombinim i intelegjencės tė trashėguar dhe asaj tė fituar me punė e mėsime) qė poashtu ka dhėnė pėr atė shkollim dhe nuk e dėtyron gruan tė rri nė shtėpi, por e pelqen intelektin dhe vetėbesimin e saj dhe e pėrkrah, njejtė sikurse ajo e bėn pėr tė.
Nejse...se ndoshta u bė tepėr, e di qė ke intelekt pėr t'mė kuptuar, por ndoshta ca gjėra po i keqkupton. Unė aspak nuk jam kundėr femres apo mashkullit, por ja qė luftoj pėr atė qė femra tė shkollohėt, tė pavarėsohėt, se vlera e njė shoqėrie nuk ėshtė numri i atyre qė rrinė nė shtėpi, por i atyre qė japin kontributin e tyre nė mėnyrė intelektuale, tė cilit do pjesė apo shtrese qoftė...

panta_rhei
28-07-11, 23:44
...qe kjo Leady eshte Itelektuale ... a mundet qiftja e ksaj me pas ngat vetit ni burr qe s'ka lidhje me ket dynja ....

p.s te pershendes shum ... mendimet e tua jan shum shum me vend ...

perderisa edhe ti paske arrijte me e vleresu Leadyn si Itelektuale!? U kry! E pat puna e saj!
delmi edhe ti e verejte!? po del qe ti je superitelktuale.

LaDy_Diaspora
28-07-11, 23:49
@panta_rhei - falemnderit pėr bisedėn qė kemi bėrė kėsajde, m'erdh mirė tė diskutoj me ty, ama tash erdhi gjumi dhe thashė t'mos iku pa tė pėrshėndetė.
Gjumė tė ėmbėl edhe ty dhe natėn e mirė, lexohemi herave tjera n'kėtė odė t'madhe dardane. Mirėmbetėsh! :smile:

Jana
28-07-11, 23:51
perderisa edhe ti paske arrijte me e vleresu Leadyn si Itelektuale!? U kry! E pat puna e saj!
delmi edhe ti e verejte!? po del qe ti je superitelktuale.


Qudi qe se paske pas dit ti deri tash qe jam e meqme une ...bash je ka em shtin me dyshu en ty ... nejse ..

Shnetin ty ....

panta_rhei
28-07-11, 23:55
1) Nuk besoj qė e qoj dėm krejtė kėtė shkollė qė e kam bėrė dhe gjithė kėtė mund e sakrificė qė kanė bėrė prindėrit pėr mua. (Ua kam borgj gjithė jetėn qė mė kanė pėrkrahur nė jetėn time)

2) Hajt ta zemė, po u bėjka ashtu. Intelekti thashė, ėshtė njė pjesė e trashėguar, njė pjesė ėshtė fitim i mundit qė bėjmė njė kohė t'gjatė, dmth. atė qė mbjellim duhet edhe me korrė. Unė trurin tim (zhvillimi mė i madh bėhet deri nė moshėn 20 vjeēare) ta zemė, e kam lodhė edhe e kam mbushė me info, nese rri nė shtėpi, sikur lulja, do isha vyeshkur...edhe do merrja ca zanate qė nuk i kam pasė dikur, poashtu s'do isha aspak e lumtur pėr fatin tim.

3) Nuk thashė qė femra qė rrin nė shtėpi dhe kujdeset pėr familje ėshtė idiote, edhe ma thuaj njėherė, si e definon ti fjalėn IDIOTE? Ka tė bėjė me intelegjencė, e di, ama si ėshtė definimi i fjalėve IDIOT, IMBECIL dhe DEBIL? Kėshtu taman nė mėnyrė shkenctare...
Thashė qė kėshtu i ėshtė imponuar shumė, por disa edhe s'dinė ndryshe, nuk kanė prej kujt tė marrin edukatė, nė shumicėn e rasteve, nėna e shtepiakės ėshtė poashtu shtepiake (kush e gjeti kėtė term kaq t'fortė bre) - shumica e femrave qė s'kanė shkollim mė t'lartė se atė tė nivelit tė shkollės tė mesme, martohėn nė moshėn prej 18 deri 22 vjeēare. Ato aty ngelin, nuk vazhdojnė, se shoqėria ua imponon: Martohu se mbete tė baba e tė nėna.
Nė tė kundėrtėn, e shkolluara, ėshtė e pavarur, e emancipuar, e vendosur dhe shkollohėt, themi tash si shembull, deri n'moshėn 25-28 vjeēare dhe martohet, por ajo ia di vlerėn shkollės dhe nuk shkon me marr burrin qoban qė duhet me i rujt delet me tė, por njė njeri tė ngritur dhe intelektual (kombinim i intelegjencės tė trashėguar dhe asaj tė fituar me punė e mėsime) qė poashtu ka dhėnė pėr atė shkollim dhe nuk e dėtyron gruan tė rri nė shtėpi, por e pelqen intelektin dhe vetėbesimin e saj dhe e pėrkrah, njejtė sikurse ajo e bėn pėr tė.
Nejse...se ndoshta u bė tepėr, e di qė ke intelekt pėr t'mė kuptuar, por ndoshta ca gjėra po i keqkupton. Unė aspak nuk jam kundėr femres apo mashkullit, por ja qė luftoj pėr atė qė femra tė shkollohėt, tė pavarėsohėt, se vlera e njė shoqėrie nuk ėshtė numri i atyre qė rrinė nė shtėpi, por i atyre qė japin kontributin e tyre nė mėnyrė intelektuale, tė cilit do pjesė apo shtrese qoftė...

Ti vazhdimisht je e ulur kembekryq ne paragjykime bre bi,
njeri martohet, lidhet dashurohet me qate qe i pelqen. Pike. Qoban, qorr, shtepiak, inteletkual, idiot... ceshtje e tij.

Me intelektual eshte nej qoban qe brenda nates i pjellin 30 dele ia bejne 36 qingja, ne mesin e 200 deleve sa i ka krejt, e ky kurre nuk ua perzien nanat por secilin qingj e qon te thithe te nena e vet,se sa..

Si mendon ti?

LaDy_Diaspora
29-07-11, 00:01
Ti vazhdimisht je e ulur kembekryq ne paragjykime bre bi,
njeri martohet, lidhet dashurohet me qate qe i pelqen. Pike. Qoban, qorr, shtepiak, inteletkual, idiot... ceshtje e tij.

Me intelektual eshte nej qoban qe brenda nates i pjellin 30 dele ia bejne 36 qingja, ne mesin e 200 deleve sa i ka krejt, e ky kurre nuk ua perzien nanat por secilin qingj e qon te thithe te nena e vet, sesa nje femer qe e shet veten per intelektuale neper forume virtuale. Pa pike turpi e njerezie e lavdon veten.

Si mendon ti?

Pse a qingji s'po dika vetė me gjetė mamin e vetė a? Po u dashka me i ndihmu qobani? Nuk e paskam ditė.
...
Sidoqoftė tė falemnderova edhe mė herėt, tash prapė, falemnderit pėr kohėn dhe bisedėn e mirėmbetėsh deri n'herėn tjetėr. Tungi :wink:

vjeshta
29-07-11, 02:21
Kjo teme me ngjane sikur me pyetjen ; a ma mire kepucet me lidhesa apo pa lidhesa ?

Me te dy llojet e kepucava mund ta bejshe te njejten rruge vetem se me njeren pale duhesh me u perulur me i lidhe dhe me i zgjidhe .:wink:.Ku zgjidhjen ,(e kepuceve)nganjehere e bejme sipas pelqimit ,komoditetit dhe elegances e nganjehere zgjidhja na kushtzohet nga shkaku i boshtit kurrizor !lol

jadore
29-07-11, 10:30
Jo bre s'jam intelektuale unė, vetėm njė gjė e di, zemra mal m'bėhet kur i shoh vajzat e reja (sidomos n'mergim) qė mbajnė poste t'larta dhe qė mbajnė tituj tė ndryshėm dhe mbarojnė fakultete. Kjo mė tregon qė femra po ia dinė kimetin vetės edhe nuk lejon mė tė mbyllėt nė shtėpi.

Tė pėrshėndes edhe unė ty, paj secili ka njė fat tė shkruar, thonė qė femra ėshtė darka e dreqit, ama mendoj qė i ka ardhė koha kėsaj fjalie tė ndryshojė pakėz.

!

jo rastesishte citova kete mendim pohues , Lady..

eshte kontraverzale per nje femer te emancipuar apo intelektuale te pranoj nje shprehje te tille , bile bile une barometer te vlersimit per nje intelekt vlersoj a dine ajo apo jo qe egzistojne keso thenje ..

LaDy_Diaspora
29-07-11, 13:27
jo rastesishte citova kete mendim pohues , Lady..
eshte kontraverzale per nje femer te emancipuar apo intelektuale te pranoj nje shprehje te tille , bile bile une barometer te vlersimit per nje intelekt vlersoj a dine ajo apo jo qe egzistojne keso thenje ..Ėshtė edhe njė tjetėr thėnie e urtė: Mė mirė me ditė se me pasė...
Tė pėrshėndes dhe tė uroj njė fundjavė tė qetė! Mirėmbetėsh...

Hajra
29-07-11, 14:05
....o veq le te jet grua per qefi haha...

jadore
29-07-11, 14:18
Ėshtė edhe njė tjetėr thėnie e urtė: Mė mirė me ditė se me pasė...
Tė pėrshėndes dhe tė uroj njė fundjavė tė qetė! Mirėmbetėsh...

gjithemone duke aluduar ne vlersim intelektualiteti ,keto dy kuptime fjalishe del qe japin diametralishte nje qasje te gabuar ..
..te keshe eshte domosodshmeri bile e te diturit .kerkohet nga ai ,si pergjegjesi kyqe .
p.s.
te paditurit i arsyetohet

Hajra
29-07-11, 14:33
gjithemone duke aluduar ne vlersim intelektualiteti ,keto dy kuptime fjalishe del qe japin diametralishte nje qasje te gabuar ..
..te keshe eshte domosodshmeri bile e te diturit .kerkohet nga ai ,si pergjegjesi kyqe .
p.s.
te paditurit i arsyetohet

.....ani bre Jadore qe po ta jap ty titullin superintelektuale e Ladin po e leme intelektuale ndoshta rehatohesh hahahah...

jadore
29-07-11, 16:07
.....ani bre Jadore qe po ta jap ty titullin superintelektuale e Ladin po e leme intelektuale ndoshta rehatohesh hahahah...

a po hajre-a! tek tash ty te ra ne mend-a....?
e cka me bo qe kete van e paska rezervu panta , e jap jannes ..! ku ke pa ti 2 vet per nje post, po a e dine qe sun e rrzoj jannen mas ati potezi qe e fshivi prej faqes se dheut nje Isamil Kadare ,ku kam une asi guximi bre njeri , e qysh me e mbrojte mandej une emrin ..! a i menon ti kto sende a hiq ..veq hajt
p.s.
qe, une i mendoj ani foli , ladyt kesh tu ja perkujtu me shembuj cilat shkalle duhet me i ngjite njeri ne formesim te tije per me e marr ermin intelektual..

Guri i madh
29-07-11, 16:15
per ne fund qysh po jet puna e intelektualitetit

Jana
29-07-11, 16:19
per ne fund qysh po jet puna e intelektualitetit
...hahahahahhahahaha po met aaaa qe une jam intelektuale ...qashtu po thot edhe Jadore .... hahahahahhaa

Te dashura Femra ... merrni shembull ne menqurin time hahahahhha

p.s Guri nje femer e ngrit dhe e ul veten ajo vet ... me sjelljet e saj e tregon intelektin qe e ka ...

...secila nga ne duhet me u krenu me ata qe eshte ... qashtu qysh e ka fal Zoti mos me leju askend mi nenqmu ... me kon krenare per ata qe eshte dhe mos me u dorzu kurr ,,,

p,s Jadore a e kam mir ... nejse qashtu jam une ...

Jana
29-07-11, 16:19
a po hajre-a! tek tash ty te ra ne mend-a....?
e cka me bo qe kete van e paska rezervu panta , e jap jannes ..! ku ke pa ti 2 vet per nje post, po a e dine qe sun e rrzoj jannen mas ati potezi qe e fshivi prej faqes se dheut nje Isamil Kadare ,ku kam une asi guximi bre njeri , e qysh me e mbrojte mandej une emrin ..! a i menon ti kto sende a hiq ..veq hajt
p.s.
qe, une i mendoj ani foli , ladyt kesh tu ja perkujtu me shembuj cilat shkalle duhet me i ngjite njeri ne formesim te tije per me e marr ermin intelektual..
Jo jo mes gabo se s'ta lshoj postin hahahahhaa...
Te pershendes ....

Guri i madh
29-07-11, 16:31
...hahahahahhahahaha po met aaaa qe une jam intelektuale ...qashtu po thot edhe Jadore .... hahahahahhaa

Te dashura Femra ... merrni shembull ne menqurin time hahahahhha

p.s Guri nje femer e ngrit dhe e ul veten ajo vet ... me sjelljet e saj e tregon intelektin qe e ka ...

...secila nga ne duhet me u krenu me ata qe eshte ... qashtu qysh e ka fal Zoti mos me leju askend mi nenqmu ... me kon krenare per ata qe eshte dhe mos me u dorzu kurr ,,,

p,s Jadore a e kam mir ... nejse qashtu jam une ...


tash duhet te arrihet marrveshja edhe duhet te nenshkruhet nga ndermjetsusit e kti dialugu qe esht stafi i dardanis

jadore
29-07-11, 16:38
...hahahahahhahahaha po met aaaa qe une jam intelektuale ...qashtu po thot edhe Jadore .... hahahahahhaa

Te dashura Femra ... merrni shembull ne menqurin time hahahahhha

p.s Guri nje femer e ngrit dhe e ul veten ajo vet ... me sjelljet e saj e tregon intelektin qe e ka ...

...secila nga ne duhet me u krenu me ata qe eshte ... qashtu qysh e ka fal Zoti mos me leju askend mi nenqmu ... me kon krenare per ata qe eshte dhe mos me u dorzu kurr ,,,

p,s Jadore a e kam mir ... nejse qashtu jam une ...

po. zemra jeme , bash per kete te cmoj ,qe ti je krenare qe je vetevetja , plus asaj vendosmerine qe ke e nuk dorzohesh , kjo te bene dy here me te madhe po a ka pergjigje me te sinqerte e me te madhe se me thene qashtu qysh na ka fal Zoti , kjo fjal edhe ateistat i carmatos! .(po sun te livdoj se te kam temen e mandej thojne keta inatqite, me hater jadorja po shkon ...a e morre vesh ma ne fund .. hahha, )
p.s.
po a e dine qe sot na dyja e plakem diten qituqene , edhe krejte kohen isha tuj mendu qysh me ja postu jannes nje caffe po nuk disha ..thash te qarosi nje here qe je kaq origjinale , e qe une kaq shume e lakmoj kete veti ..

panta_rhei
29-07-11, 16:47
ok le te nisemi nga nje premise shume enjehur per te gjithe ne, besoj:

Thenia e Sami Frasherit:

Shkalla e pare e marrezise, e budallakise, eshte te mendosh per veti qe je i/e mencur ose intelektual/e.


Nese ndalemi edhe pak te keto epitete qe rrjedhin direkt nga paragjykimet e jo nga profesionet, sic jane psh: katunar, primitiv, shmeker, i poshter, idiot, intelektual, shtepiake, trullajke etj etj

Ne momentin qe dikujt i mbushet mendja se eshte katunar ose i prapambetur, ai prej atij mementi nuk eshte me i tille.

Ne momentin qe dikujt i mbushet mendja per veti qe eshte intelektual/e, prej atij momenti ai eshte kokrra e katunarit e idiotit.

Nje femer qe nuk rrin ne shtepi hiq, por veq neper disko e neper bahnhofa, a eshte shtepiake a intelektuale?

Jana
29-07-11, 16:52
po. zemra jeme , bash per kete te cmoj ,qe ti je krenare qe je vetevetja , plus asaj vendosmerine qe ke e nuk dorzohesh , kjo te bene dy here me te madhe po a ka pergjigje me te sinqerte e me te madhe se me thene qashtu qysh na ka fal Zoti , kjo fjal edhe ateistat i carmatos! .(po sun te livdoj se te kam temen e mandej thojne keta inatqite, me hater jadorja po shkon ...a e morre vesh ma ne fund .. hahha, )
p.s.
po a e dine qe sot na dyja e plakem diten qituqene , edhe krejte kohen isha tuj mendu qysh me ja postu jannes nje caffe po nuk disha ..thash te qarosi nje here qe je kaq origjinale , e qe une kaq shume e lakmoj kete veti ..


...e tash em s'kuqe ...
Oj Bashkvendase sot ne krejt bot gjithqka po shkon me te njofshem ... ma mir me qmu ata qe e njeh ose qe e ki t'vendid tand se sa nje te huaj ...

Faleminderit shum ...sinqerisht ketu ne Dardani jeni ju dhe disa Femra te tjera tek te cilat kam marr shum gjera pozitive qe me kan ndihmu edhe ne jet ...

... FALEMINDERIT ...

Te pershendes shum ...
....p.s kafen e kishim pi en Gjakov... s'ka vend n'Bote me te buker ...

Jana
29-07-11, 16:57
ok le te nisemi nga nje premise shume enjehur per te gjithe ne, besoj:

Thenia e Sami Frasherit:

Shkalla e pare e marrezise, e budallakise, eshte te mendosh per veti qe je i/e mencur ose intelektual/e.


Nese ndalemi edhe pak te keto epitete qe rrjedhin direkt nga paragjykimet e jo nga profesionet, sic jane psh: katunar, primitiv, shmeker, i poshter, idiot, intelektual, shtepiake, trullajke etj etj

Ne momentin qe dikujt i mbushet mendja se eshte katunar ose i prapambetur, ai prej atij mementi nuk eshte me i tille.

Ne momentin qe dikujt i mbushet mendja per veti qe eshte intelektual/e, prej atij momenti ai eshte kokrra e katunarit e idiotit.

Nje femer qe nuk rrin ne shtepi hiq, por veq neper disko e neper bahnhofa, a eshte shtepiake a intelektuale?


Penta em fal qe po nderhy ... sinqerisht po du mi shpreh mendimin tim ...amo duke errespektu edhe mendimin tuaj ..

Une mendoj qe nje femer e menqur din mi nda jeten ... ne pun ..ne shtepi ...me shoqeri ... me femij ..me familje ... me burr...
Eshte fakt se shkolla te ngrit te jep dije ... amo nje femer intelektuale ... duhet te ket Karaketrin e fort ...vendosmerin ... e kur i ka kto i arrin te gjitha ...

...kalasa e njerzimit ka egzistu gjithmon ... amo shtylla e shtepis eshte nje grua e menqur ...nje amvise e mir ...nje nen e mir ... nje grua e mir ... nje shoqe e mir ...

Personalisht mendoj keshtu dhe jeten time e kam te till ... per gjithqka gjej koh dhe te gjitha i boj ... laj ...fshi ... boj buk ... dal ... por asnjeher nuk lejoj askend me em nenqmu dhe me em ndalu ne synimet e mija ...

...te gjitha keto femra i arrin me leht duke pas ngat vetit nje Burr t'mir ...

Jana
29-07-11, 16:58
tash duhet te arrihet marrveshja edhe duhet te nenshkruhet nga ndermjetsusit e kti dialugu qe esht stafi i dardanis


hahahahahahhahahaha jaaaa qitu nuk pajtona me ty ... se mendjes kurr si dihet ...bo vaki m''bijn msysh e duna me ja lshu postin dikuj tjeter ,,, ma mir pa kontrata ...

jadore
29-07-11, 17:02
Penta em fal qe po nderhy ... sinqerisht po du mi shpreh mendimin tim ...amo duke errespektu edhe mendimin tuaj ..

Une mendoj qe nje femer e menqur din mi nda jeten ... ne pun ..ne shtepi ...me shoqeri ... me femij ..me familje ... me burr...
Eshte fakt se shkolla te ngrit te jep dije ... amo nje femer intelektuale ... duhet te ket Karaketrin e fort ...vendosmerin ... e kur i ka kto i arrin te gjitha ...

...kalasa e njerzimit ka egzistu gjithmon ... amo shtylla e shtepis eshte nje grua e menqur ...nje amvise e mir ...nje nen e mir ... nje grua e mir ... nje shoqe e mir ...

Personalisht mendoj keshtu dhe jeten time e kam te till ... per gjithqka gjej koh dhe te gjitha i boj ... laj ...fshi ... boj buk ... dal ... por asnjeher nuk lejoj askend me em nenqmu dhe me em ndalu ne synimet e mija ...

...te gjitha keto femra i arrin me leht duke pas ngat vetit nje Burr t'mir ...

tash ju tjeret , pa hater e kam a,
janna, i vure kapak .
postim me bindshem te thene e kaq plot jete , ende skam lexu .

LaDy_Diaspora
29-07-11, 17:16
gjithemone duke aluduar ne vlersim intelektualiteti ,keto dy kuptime fjalishe del qe japin diametralishte nje qasje te gabuar ..
..te keshe eshte domosodshmeri bile e te diturit .kerkohet nga ai ,si pergjegjesi kyqe .
p.s.
te paditurit i arsyetohet

Krejtė varet si e pėrcepton kėtė fjali...
Shembull marrim paratė: Mė mirė me dijtė t'i ruash paratė, atėherė dhe do t'i kesh, sesa t'i kesh e t'mos dish t'i ruash...

Sidoqoftė tema ėshtė tjetėr, pres qė t'lexoj se ēfarė mendojnė edhe tė tjerėt.

LaDy_Diaspora
29-07-11, 17:20
Penta em fal qe po nderhy ... sinqerisht po du mi shpreh mendimin tim ...amo duke errespektu edhe mendimin tuaj ..

Une mendoj qe nje femer e menqur din mi nda jeten ... ne pun ..ne shtepi ...me shoqeri ... me femij ..me familje ... me burr...
Eshte fakt se shkolla te ngrit te jep dije ... amo nje femer intelektuale ... duhet te ket Karaketrin e fort ...vendosmerin ... e kur i ka kto i arrin te gjitha ...

...kalasa e njerzimit ka egzistu gjithmon ... amo shtylla e shtepis eshte nje grua e menqur ...nje amvise e mir ...nje nen e mir ... nje grua e mir ... nje shoqe e mir ...

Personalisht mendoj keshtu dhe jeten time e kam te till ... per gjithqka gjej koh dhe te gjitha i boj ... laj ...fshi ... boj buk ... dal ... por asnjeher nuk lejoj askend me em nenqmu dhe me em ndalu ne synimet e mija ...

...te gjitha keto femra i arrin me leht duke pas ngat vetit nje Burr t'mir ...

Kėshtu ėshtė.
Pastaj, disa njerėz thonė qė pas njė burri tė fuqishėm qėndron dhe njė grua e fuqishme! :wink:

Tė pėrshėndes shumė... :smile:

Zero Cool
29-07-11, 17:21
Ku ka gru tkeqe bre? Mos folni kot, se t`mira kto e t`mira ato. Punėn ma tmire qė ka bo Zoti, u kan "gatimi" i femrės. Zot, mos na le pa to.... :smile: :biggrin:

LaDy_Diaspora
29-07-11, 17:23
Ku ka gru tkeqe bre? Mos folni kot, se t`mira kto e t`mira ato. Punėn ma tmire qė ka bo Zoti, u kan "gatimi" i femrės. Zot, mos na le pa to.... :smile: :biggrin:

Amin!
Veē kujdes, se mos po t'quajnė feminist tash! :cool:

Guri i madh
29-07-11, 17:23
ok le te nisemi nga nje premise shume enjehur per te gjithe ne, besoj:

Thenia e Sami Frasherit:

Shkalla e pare e marrezise, e budallakise, eshte te mendosh per veti qe je i/e mencur ose intelektual/e.


Nese ndalemi edhe pak te keto epitete qe rrjedhin direkt nga paragjykimet e jo nga profesionet, sic jane psh: katunar, primitiv, shmeker, i poshter, idiot, intelektual, shtepiake, trullajke etj etj

Ne momentin qe dikujt i mbushet mendja se eshte katunar ose i prapambetur, ai prej atij mementi nuk eshte me i tille.

Ne momentin qe dikujt i mbushet mendja per veti qe eshte intelektual/e, prej atij momenti ai eshte kokrra e katunarit e idiotit.

Nje femer qe nuk rrin ne shtepi hiq, por veq neper disko e neper bahnhofa, a eshte shtepiake a intelektuale?


mas miri u kan ktynehere :biggrin: me u marr vesh duke i rujt delet


tash bisedat shum te komplikume

Hajra
29-07-11, 17:29
......rrnofshin grat, haha...

Zero Cool
29-07-11, 17:31
Amin!
Veē kujdes, se mos po t'quajnė feminist tash! :cool:

Shqiptart e mesjetes a ? Jo bre smerren me mu ata, ata merren me juve, fillimisht ju sulmojne per "mi shtu gjasat" per momentin kur dojne me "ju marre me`t mire" ... :tongue: LOLzzz

LaDy_Diaspora
29-07-11, 17:33
Shqiptart e mesjetes a ? Jo bre smerren me mu ata, ata merren me juve, fillimisht ju sulmojne per "mi shtu gjasat" per momentin kur dojne me "ju marre me`t mire" ... :tongue: LOLzzz

Hmm, do ta kem parasysh, po e pranoj kėtė si njė kėshillė indirekte. :biggrin:

panta_rhei
29-07-11, 17:50
Kėshtu ėshtė.
Pastaj, disa njerėz thonė qė pas njė burri tė fuqishėm qėndron dhe njė grua e fuqishme! :wink:

Tė pėrshėndes shumė... :smile:

op,

pas cdo burri te fuqishem qendron nje grua qe po i plas zemra prej inati :biggrin:

LaDy_Diaspora
29-07-11, 17:54
op,
pas cdo burri te fuqishem qendron nje grua qe po i plas zemra prej inati :biggrin:

...tha panta_rhei! :biggrin:

Skyfter
29-07-11, 19:05
op,

pas cdo burri te fuqishem qendron nje grua qe po i plas zemra prej inati :biggrin:

hahahah .... paskan ardh kto intelektet, tha kamarieri i nje kafiterie intelektuale:tongue: kur ndegjoj mega-zhurmen ne tavolinen e pare te balkonit.

Dojm pasul, pite e flija kshtu qe:


Posht intelektet na rrofshin:tongue: shtepiaket ....

emine
29-07-11, 22:07
ev prej se hupi pushka me teneqe ,hupen edhe burrat me musteqe,met veq forrumi me stervit trunin nganjeher

valiii
29-07-11, 22:39
Kot nuk thuhet "lefsh kake me nafake"... Qashtu veq m'ka hy mendja se asnje ēift bashkshortor se meritojne njani tjetrin ama kjo "nafaka" (per shume kend pa e shpjegueshme/besueshme) i balanson gjerat... Per ēdo dite shofim ndonje mashkull hakaret qe ka per skaj ndonje dive, femer elegate, miss, manekene, hamome qysh doni thirreni, ama ne anen tjeter ka shume mashkuj tipa, bukurusha qe i kane grate qe as bicikleten mos me e mbeshtete ne to... Fatiiii, s'ke ēka i ben.

Per mendimin tim nje intellektualli me se shumti do i shkonte per shtati nje amvise klasike qe sta leshon asnje telenovele pa e shikuar . Tybe e rehaton amvisen e kfjell... E ka marr papejke e nxite per dituri, vetvetiu amvisja lidhe inati me ardhe deri ne ate nivel sa ne diskutime me burrin mos te nxihet ngushte ne asnje aspekt , ne anen tjeter amvisja e mire e rehaton intelektualin, e kqyre sikur pllumin ... E njejta mund te thuhet edhe anasjelltas dashurija s'te pyet...

Une spo di valla ēka po i bjen kjo "intelektualiteti" veq boll pa lidhje e ka kry qaty ekonomikun ose eshte bere jurist edhe i thote vetit intelektual ... Pune e madhe nese ky ka njohuri per ekonomi ose ai tjetri per ligje more edhe inzhinieri elektronik apo ai specialisti ne mjeksi vetem jane te pergaditur/specializuar per nje lemi te caktuar qe perveq te ardhurave te majme nuk i garanton gje me shume.

Mbi 80 % te miliarderave ne bote i ke me shkolle te mesme, bashkshortet i kane aktore, porno starka, kengtare, manekene sepse keta se kane gajlen e gatimit dhe ujitjes se lulave, thjeshte ēiftet merren me interesa reciproke.
Klloshart psh: lakmojne vajza te pasanikeve ose kerkojne vajza per letra veq me ardhe sa ma shpejte deri tek paraja. Dikujte tjeter nuk i intereson pergaditja profesionale e as gjendja sociale thjesht e don ashtu si eshte edhe nese ajo i ka rrujte delet...

S'po e zgjas ma shume, mos t'ju nxjeri pune me lexu shkaravina t'mija, ama pergjigje definitive per kete pyetje s'ka sepse krejt "kakat" i marin "nafakat" e veta. E nese une pyetna personalishte (edhe pse jom zezu tash me :P) kisha pas deshire me e marr ndonje vajze te ndonje diplomati (mundesishte ambasador) te jete e gjate, zeshkejke, syte e gjelbert, gishtat diqysh mi pas te gjate, belin ... Nejse, le t'i kete parametrat e Nikoll Shercingerit edhe mundesishte t'i kete nja dy ose tri fakulteta te perfunduar lol

halla e madhe
30-07-11, 10:42
Valii_bash u merzita per ty qe e paske hjek gajlen e marteses ti me gjithe neve tjerve..ca me boo qe thojne Peja,e paskem pas nafaken qeshtu me intelektualitet a pa pike shkolle po i kalojme keto pak vite qe na kan mbete ... hajt more se se ne "jeten tjeter" ja bejme ndryshe i zgjedhim me katallog e pa bahane..hahahahahaaa

taraku-1
31-07-11, 08:51
Intellektualle apo shtepiake, punoje edhe theja zogun e komes per stene

murrizi
31-07-11, 09:28
Beeep bash u merzita per ty qe e paske hjek gajlen e marteses ti me gjithe neve tjerve..ca me boo qe thojne Peja,e paskem pas nafaken qeshtu me intelektualitet a pa pike shkolle po i kalojme keto pak vite qe na kan mbete ... hajt more se se ne "jeten tjeter" ja bejme ndryshe i zgjedhim me katallog e pa bahane..hahahahahaaa

Hahahahahaha
Hallushe shka mke shtie me kesh ne kete mjes.
A po thu qe u rahatum gati krejt forumi me martesa a ?
hahahahahaha....
Veq njo ka mbet hala tuj lyp "nafaken"ktupari mdoket ?
hallushe po ta nisi nji mesazh nė privat, ke me kesh hala ma shumė. hahahaha...

Idealist
31-07-11, 10:12
mesa lexova ne kete forum, shume anetar i permbahen asaj qe thuhet dashuria ne rend te pare. Mirepo, absurdi krijohet kur mundohet dikush te del e mencur, e shkolluar se nuk perkrah "mbylljen" e ne realitet deshmon tjeter gje- se ne shpi te vet eshte intelektuale qe shkruan vetem neper forume

LaDy_Diaspora
31-07-11, 10:49
mesa lexova ne kete forum, shume anetar i permbahen asaj qe thuhet dashuria ne rend te pare. Mirepo, absurdi krijohet kur mundohet dikush te del e mencur, e shkolluar se nuk perkrah "mbylljen" e ne realitet deshmon tjeter gje- se ne shpi te vet eshte intelektuale qe shkruan vetem neper forume


Shumėkush thotė qė dashuria ėshtė mbi tė gjitha, por nė shumicėn e rasteve jeta na deshmon njė gjė tjetėr.
Intelektualėt nuk janė gjithėmonė nė udhėtime, punojnė, janė edhe kėta njerėz tė thjeshtė dhe ka tė tillė edhe nepėr forume, pse jo, se njė njeri qė ėshtė aktiv, ėshtė aktiv nė shumė gjėra dhe jo gjithėmonė virtualiteti duhet tė merret pėr t'keq...
Sidoqoftė nė fund tė fundit prapė secili ka ato principet e veta dhe dėshirat qė duhet t'mundohet t'i realizojė dhe nuk duhet tė shikojmė ēfarė thonė tė tjerėt, pėrveē nese janė kėshilla nga miqtė qė na duan tė mirėn, por miqė tė tillė nė kėtė botė plotė interes, sot e kėsaj dite ka shumė shumė pak.

Tė pėrshėndes!

Idealist
31-07-11, 10:55
Shumėkush thotė qė dashuria ėshtė mbi tė gjitha, por nė shumicėn e rasteve jeta na deshmon njė gjė tjetėr.
Intelektualėt nuk janė gjithėmonė nė udhėtime, punojnė, janė edhe kėta njerėz tė thjeshtė dhe ka tė tillė edhe nepėr forume, pse jo, se njė njeri qė ėshtė aktiv, ėshtė aktiv nė shumė gjėra dhe jo gjithėmonė virtualiteti duhet tė merret pėr t'keq...
Sidoqoftė nė fund tė fundit prapė secili ka ato principet e veta dhe dėshirat qė duhet t'mundohet t'i realizojė dhe nuk duhet tė shikojmė ēfarė thonė tė tjerėt, pėrveē nese janė kėshilla nga miqtė qė na duan tė mirėn, por miqė tė tillė nė kėtė botė plotė interes, sot e kėsaj dite ka shumė shumė pak.

Tė pėrshėndes!

obobo sa e zgjerove muhabetin, sikur te ishe ne krahet e mushkonjes! Mendimin e kisha dikund tjeter, NEJSE- pershendetje

LaDy_Diaspora
31-07-11, 10:59
obobo sa e zgjerove muhabetin, sikur te ishe ne krahet e mushkonjes! Mendimin e kisha dikund tjeter, NEJSE- pershendetje

Po na pėr muhabet kėtu jemi, jo pėr me ndejt kėmbėkryq e me pi ēaj rusi.
Nganjėherė zgjėrohėn muhabetet, mos mendo qė t'keqkuptova. :smile:

Paē njė ditė tė bukur sot! Mirėmbetėsh... :wink:

Llapjani_HH
31-07-11, 18:07
Me mire grua Intelektuale apo Shtepiake!?

A ban asnjanėn prej ktyne dyav e me marr nja t'Banesav, :biggrin:

Intelektuale = Shtėpiake
Shtėpiake = Intelektuale

emine
13-04-12, 21:41
ku dallone grueja intelektuale nga ajo shtepijake,,,kush i ka pas dy llojet e ktyne femrat qohuni ne kam e tregoni:tongue:se msusja a ka mbyll notat per sivjet

LOJETARI
13-04-12, 21:46
ku dallone grueja intelektuale nga ajo shtepijake,,,kush i ka pas dy llojet e ktyne femrat qohuni ne kam e tregoni:tongue:se msusja a ka mbyll notat per sivjet

pata me tė tregue , po qikjo e uritura meniherė po nderhynė ....

emine
13-04-12, 21:52
pata me tė tregue , po qikjo e uritura meniherė po nderhynė ....

u ksajna zhuga i rafte,ra qekjo e sem mshkrove ma letra dashnije ,,,,,:tongue:

LOJETARI
13-04-12, 21:56
u ksajna zhuga i rafte,ra qekjo e sem mshkrove ma letra dashnije ,,,,,:tongue:

aaaa letėr tė shkruj kur tė dush , veq tregom a me ta shkru njė pėr shtėpiake , a intelektuale ....edhe ta tranojmė tė ulitulėn ......

emine
13-04-12, 21:58
aaaa letėr tė shkruj kur tė dush , veq tregom a me ta shkru njė pėr shtėpiake , a intelektuale ....edhe ta tranojmė tė ulitulėn ......
as per njanen e as per tjetren,per dicka qe ska vend kerkund as kerka,mos na shti tash ne dyjav mu rreh per ty,se une masnej pritoi me humbe betejen:P

Daglasi
13-04-12, 21:58
vec e uritur te jet,se nuk esht gajle a intelektuale a shtepiake:biggrin:

Virti
14-04-12, 23:38
univerzale. :cool:

lovely
14-04-12, 23:41
univerzale. :cool:Osht ni qisi spreji per me i la xhamat, qai e ka emnin universal:biggrin:

Virti
14-04-12, 23:48
Osht ni qisi spreji per me i la xhamat, qai e ka emnin universal:biggrin:
cila grue i lane me ta?

Makresh
15-04-12, 11:43
Nje grua shtepiake mund te jet edhe intelektuale.

Pyetje idiote,

halla e madhe
15-04-12, 11:45
Nje grua shtepiake mund te jet edhe intelektuale.

Pyetje idiote,

..eh de,c'po ja lejn namit me keso pytje,po gru more,kryesorja i ploteson kushtet,cka po na duhet ma shume qyyyyy:biggrin:

emine
15-04-12, 11:58
..eh de,c'po ja lejn namit me keso pytje,po gru more,kryesorja i ploteson kushtet,cka po na duhet ma shume qyyyyy:biggrin:

halle jo gru,se me kan shume intelektuale edhe ne kervet ven presje e pikpyetje e meshkujt kan merzi gramatiken ne kto raste:tongue:

Makresh
15-04-12, 11:59
..eh de,c'po ja lejn namit me keso pytje,po gru more,kryesorja i ploteson kushtet,cka po na duhet ma shume qyyyyy:biggrin:

Mir e ka eminja, neve s'na rrok fort gramatika ahahahaha

lovely
15-04-12, 21:40
cila grue i lane me ta?qito grate e paqta de jaraneshe:biggrin:

GURI SYLAJ
16-04-12, 06:46
Dallimi i vetem ,ne mes ketyre dyave ,eshte ne pergjigjen qe te japin kur i therret per dicka.
Epara ,ajo shtepiakja ,te thot;
Cka kie ,plaq sonte plaq!!
Kurse kjo e dyta ,intelektualja te thot:
Urrdhnoni he te rafte pika sante jarabi!!

emine
16-04-12, 07:12
Dallimi i vetem ,ne mes ketyre dyave ,eshte ne pergjigjen qe te japin kur i therret per dicka.
Epara ,ajo shtepiakja ,te thot;
Cka kie ,plaq sonte plaq!!
Kurse kjo e dyta ,intelektualja te thot:
Urrdhnoni he te rafte pika sante jarabi!!


si u jetojka me nje njeri i cilli te jep keto pergjigje,kjo ska lidhje me shtepijaken apo intelektualen po me edukaten dhe lirin qe ja jep njeri tjetrit me te fole pa rrespekt,,,,per lidhje te tilla ma rehat a njeriu i vetem,sa nje partner/e e cilla ska durimin apo aftsin te i flet si njeri ,mjerim mjerim

Codexx
06-09-12, 08:44
mes dyave... as shnoll por as shum intellektualleeeeee

lovely
06-09-12, 10:48
Qishti una kur te marr ni grue, kom me marr njo qi ka logjike t`insanit. Njo qi din me menue me kri t`vet.
Kom me marr ni grue, shtepiake. Per me i bo punt e shpise, me mi hekuros teshat, me ma bo buken.
Kom me marr ni grue pjedhore, qe mi bon nja 5-6 thmi.
Kom me marr ni grue kurve, qe m`knaq kur t`shkojna n`krevet.
Kom me marr ni grue t meqme, qi din me fol para gjinve, e nuk ma merr ftiren. Demek, "qysh o veni, e bon kuvenin"
Kom me mar ni grue t`hjeshme, edhe qi e due e qi m`don, qi mos me m`shku menja tu qerat.
Kom me marr ni grue ZONJE, qi me u ni krenare kur t`dal un sheher me to.
Kom me marr ni grue t`puns, qe me m`pru pare un shpi, se tibe zor me ni rroge.


Sa gra u bonen qituqene?
Po paramendo, me i gjet krejt qitoqene ne ni grue te vetme?:smile:

Hajra
06-09-12, 11:01
Qishti una kur te marr ni grue, kom me marr njo qi ka logjike t`insanit. Njo qi din me menue me kri t`vet.
Kom me marr ni grue, shtepiake. Per me i bo punt e shpise, me mi hekuros teshat, me ma bo buken.
Kom me marr ni grue pjedhore, qe mi bon nja 5-6 thmi.
Kom me marr ni grue kurve, qe m`knaq kur t`shkojna n`krevet.
Kom me marr ni grue t meqme, qi din me fol para gjinve, e nuk ma merr ftiren. Demek, "qysh o veni, e bon kuvenin"
Kom me mar ni grue t`hjeshme, edhe qi e due e qi m`don, qi mos me m`shku menja tu qerat.
Kom me marr ni grue ZONJE, qi me u ni krenare kur t`dal un sheher me to.
Kom me marr ni grue t`puns, qe me m`pru pare un shpi, se tibe zor me ni rroge.


Sa gra u bonen qituqene?
Po paramendo, me i gjet krejt qitoqene ne ni grue te vetme?:smile:

Do ta shtoj edhe kete: Nje grua qe do ti edukoj femijet mire.

Mos thuaj qe nuk ka ksi grash, qka nuk kish valla :wink: :biggrin:

lovely
06-09-12, 11:05
Do ta shtoj edhe kete: Nje grua qe do ti edukoj femijet mire.

Mos thuaj qe nuk ka ksi grash, qka nuk kish valla :wink: :biggrin:


Definitivisht Hajre:smile: Um fal qi e pasna harrue:wink:

Hajra
06-09-12, 11:07
Definitivisht Hajre:smile: Um fal qi e pasna harrue:wink:

.....mos ma ban rrafsh se merzi e kam, :tongue:

lovely
06-09-12, 11:10
.....mos ma ban rrafsh se merzi e kam, :tongue:


Hahahaha, e foerte:tongue:

Dije qi kurre nuk ta boj rrafsh, nese nuk pajtohem 100% me ty, si ne kete rast.

Pike prej ma kryesoreve, edukimi i femijeve:smile:

Hajra
06-09-12, 11:13
Hahahaha, e foerte:tongue:

Dije qi kurre nuk ta boj rrafsh, nese nuk pajtohem 100% me ty, si ne kete rast.

Pike prej ma kryesoreve, edukimi i femijeve:smile:

...e di o dreq e di, po te nguci se ti e lyp me te nguc :tongue:

Dardanesha
06-09-12, 11:31
Epo, nese eshte shtepiake nuk dmth qe eshte jo intelektuale...

Lona
20-09-12, 10:54
Qishti una kur te marr ni grue, kom me marr njo qi ka logjike t`insanit. Njo qi din me menue me kri t`vet.
Kom me marr ni grue, shtepiake. Per me i bo punt e shpise, me mi hekuros teshat, me ma bo buken.
Kom me marr ni grue pjedhore, qe mi bon nja 5-6 thmi.
Kom me marr ni grue kurve, qe m`knaq kur t`shkojna n`krevet.
Kom me marr ni grue t meqme, qi din me fol para gjinve, e nuk ma merr ftiren. Demek, "qysh o veni, e bon kuvenin"
Kom me mar ni grue t`hjeshme, edhe qi e due e qi m`don, qi mos me m`shku menja tu qerat.
Kom me marr ni grue ZONJE, qi me u ni krenare kur t`dal un sheher me to.
Kom me marr ni grue t`puns, qe me m`pru pare un shpi, se tibe zor me ni rroge.


Sa gra u bonen qituqene?
Po paramendo, me i gjet krejt qitoqene ne ni grue te vetme?:smile:

:biggrin::biggrin::biggrin: sedin as vet sa Gra ju duhen , shkrimi me larte shume hahahahahaa.....

Gjumashja
04-01-13, 21:46
prej 08:00-16:00 intelektuale mandej kohen tjeter shtepiake pse jo

Dardanesha
04-01-13, 21:56
prej 08:00-16:00 intelektuale mandej kohen tjeter shtepiake pse jo


Op de paradite drejtoreshe mas dite pastruse kuzhiniere, dikur ma vone edhe bitch haha all in one , ska gajle me rendesi me pas familje te shendoshe, harmoni, dashuri...pa sakrifica ska kurgjes vjen gratis ne kete bote...

emine
04-01-13, 21:59
ne dit sodit te duhen dy gra vella,nja me pas per dimen e nja per vere:tongue:

a po patjeter intelektuale,:rolleyes:

vec me dit me zi mish e pasul,me maru ,pite flija,

Alima
25-02-13, 21:26
...

Sa mire do ishte te ishte intelektuale ne shtepi!

.

Fshatari
25-02-13, 22:58
E jemja me ka qellue intelektuale e u myt tu m'shit men!

Oqeani
25-02-13, 23:16
Katundar - a edhe ti aaaaaaaaaaaaaaaaaa - doja te thoja si une !!! :(

emine
26-02-13, 08:41
Gruja struja

DEA
27-02-13, 20:57
E jemja me ka qellue intelektuale e u myt tu m'shit men!
Po dyshoj bre, se intelektualeve normal me shume ju shihen punet, se sa ju degjohen fjalet!

lovely
27-02-13, 21:52
Gruja e meqme, nuk e len burrin me i dal pej shpise unt edhe me ate senin e qut.

Qishtu tha ni dite dikush un facebuk :P

Intelektualja, qka ke?

schütze
16-05-13, 22:21
Gruja e meqme, nuk e len burrin me i dal pej shpise unt edhe me ate senin e qut.

Qishtu tha ni dite dikush un facebuk :P

Intelektualja, qka ke?
hahahaahahaha qishtu duhet me kan intelektuale, e mos me ja ba veti ortaken

Jana
21-05-13, 04:44
Gruja e meqme, nuk e len burrin me i dal pej shpise unt edhe me ate senin e qut.

Qishtu tha ni dite dikush un facebuk :P

Intelektualja, qka ke?

Hahahhahahaha bash valla.....

Sa per pytjen ka lloje te ndryshme ?

Kaqanikasja
21-05-13, 08:19
edhe ashtu edhe kshtu mir eshte

schütze
21-05-13, 11:28
mos na lasht zoti pa asnjanen

Adrenalina
04-07-19, 07:26
Mi pas te gjitha shkoll, intelekt, per shtepi edhe ma mir amo jo veq shtepiake...

Lapsi
09-10-19, 21:41
Pse shtepiaket nuk munden me qene intelektuale???

romansa
03-12-19, 20:44
te dyjat bashke

Oqeani
05-12-19, 04:09
Romanse sikur se ti apo ;)

romansa
07-12-19, 18:30
Romanse sikur se ti apo ;)

po ashtu dishka:smile:

Oqeani
07-12-19, 20:03
po ashtu dishka:smile:

☕️ ............

Adrenalina
08-03-20, 09:47
Pse shtepiaket nuk munden me qene intelektuale???

Me thene te drejten TERMAT e intelektit me shume i njohin femnat shtepiake se sa ato qe dalin...se kan apo marin koh per ta ndertu nje intelekt te bukur nga inteligjenca qe kan.. amo mendoj se mos te pajtohen qe te jan te mbyllura shtepiake, por ta hapin te ndertojn diqka te bukur me intelektin e tyre...sjellin diqka te re ne vendin tyre ne shoqrin pse jo! Kur te kish logjike te shendosh edhe intelektin e ke cdo kund me veti !!

power8
05-05-20, 18:06
Edhe njera, edhe tjetra.

Agolli
21-05-20, 08:35
Shtepiake me nje intelekt te persosur :biggrin: