PDA

View Full Version : "Burri i grave te kqija"


Neferta
07-04-11, 15:15
Vendi i "burrave" me krytare
Atifete Jahjaga presidentja e ardhshme e KosovėsAtifete Jahjaga u lind mė 20 prill 1975 nė Gjakovė, ndėrkaq shkollimin fillor, atė tė mesėm dhe studimet nė Fakultetin Juridik i kreu nė Prishtinė.
Si juriste e diplomuar nga Universiteti i Prishtinės doli nė vitin 2000, ndėrkaq mė vonė pėrfundoi edhe studimet nė Universitetin e Manēesterit nė Angli, certifikimin postdiplomik nė menaxhimin policor dhe tė drejtės penale nė vitin 2006/2007, ndėrsa tash vazhdon studimet e magjistraturės nė shkencat kriminalistike nė Prishtinė.
Atifete Jahjaga ėshtė pjestare e Policisė sė Kosovės. Ajo ėshtė zėvendėsdrejtore e parė e Policisė sė Kosovės. Ka gradėn e koloneles dhe ėshtė pranuar nė Policinė e Kosovės menjhėherė pas themelimit tė saj. Deri mė tash ka kryer mjaft detyra dhe specializime si nė vedn ashtu edhe jashtė vendit. Ka qenė nė specializim nė fushėn e sigurisė edhe nė SHBA.
Ėshtė e martuar me Astriti Kuēin. Nuk ka fėmijė dhe nė fletdėshminė e saj tė deponuar nė Agjencionin Antikorrupsion ka shėnuar se nuk ka kurrfarė pasurie pos njė veture nė vlerė prej 6 mijė eurosh. Ka tė ardhura vjetore nė shumėn prej 12.504 Eurosh dhe ka njė kredi nė Prokredit Bank nė shumėn prej 1900 Eurosh.

valiii
07-04-11, 16:44
Prej multi milionerit rame n gulluguze qe veq 1 kerr e paska n emer te vet, edhe qato ja fshine Pro Crediti nese si paguan me rregull kistet e 1900 € lol
Qetash jena bo taman shtet edhe ma multietnik se Zvicra e ma demokratik se Gjermania.

Atifete alias Angela Merkel e tu kosovs, tash na ka mbete vetem edhe nja 2 ministra homo mi zgjedhe (pune e standardeve) ne vend te Memlit dhe Feridit edhe Gjermania zili do t'na kishte...

Urata
07-04-11, 16:57
Prej multi milionerit rame n gulluguze qe veq 1 kerr e paska n emer te vet, edhe qato ja fshine Pro Crediti nese si paguan me rregull kistet e 1900 € lol
Qetash jena bo taman shtet edhe ma multietnik se Zvicra e ma demokratik se Gjermania.

Atifete alias Angela Merkel e tu kosovs, tash na ka mbete vetem edhe nja 2 ministra homo mi zgjedhe (pune e standardeve) ne vend te Memlit dhe Feridit edhe Gjermania zili do t'na kishte...


paj per zotin, Gjakova eshte djep i vlerave,kultures dhe artit...!s'pate burra tjere per kryetarllek, pritni tani se ju drejton vendin nje grue...!:wink:

s'kam qare pa t'pershendet valiii!

ps: sa here beje Quote afishimin tende, dije se e kam pelqye, ne asnje menyre mos t'guxoj mendja me mendue ndryshe...!:smile:

Murgesha
07-04-11, 17:28
Bash mir qė qenka police, diqysh na shqipet i kemi frigė policėt, hajt ishalla mos po e mbyllim vitin me 0 korrupcion!

Urata
07-04-11, 17:39
Shtetin do ta udheheq POLICIA,a?!!:wink:...!n'kuti" ju ka ardhe "superfuqive" me bo eksperimente "laboratorike" me Kosoven....!


ps: keshtu pra, kur nuk ka burra, edhe Policine e marrin e grate!

Urata
07-04-11, 17:58
bone Zot hajr...!na dul nje 'burr"....!
Prishtinė, 7 prill - (E plotėsuar) Ndėrsa disa media pak mė parė njoftuan pėr dorėheqjen e kryeparlamentarit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, ai i tha portalit Koha.net se njoftimet e tilla janė spekulim mediatik.
Prishtinė, 7 prill (E plotėsuar) - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi e ka quajtur antikushtetuese marrėveshjen e arritur mbrėmė nga Thaēi, Pacolli dhe Mustafa. Nė njė intervistė pėr emisionin Interkativ tė Kohavisionit, ai ka thėnė se mandati 5-vjeēar i presidentit nuk mund tė ndėrpritet. Krasniqi ka pohuar se Thaēi ka thyer statutin e PDK-sė, duke mos e konsultuar fare pėr marrėveshjen. Sipas kreut tė Kuvendit, pushtetin nga radhėt e policisė e ushtrisė e marrin individėt vetėm nė kohė puēesh.
Krasniqi ka thėnė se lideri i PDK-sė ka anashkaluar krejtėsisht organet e partisė pėr marrėveshjen, dhe nė kėtė mėnyrė e ka shkelur statutin e saj. E, sa i pėrket presidentes sė re, Krasniqi ka thėnė se ajo mund tė jetė police e mirė, por vendit i duhej njė president nga sfera politike, ose, nė rastin e konsensusit, nga bota akademike. Madje, ai thotė se dikush i policisė nė pushtet vjen zakonisht nė kohė puēesh. Kryetari i Kuvendit ka shprehur keqardhjen qė partitė e tjera opozitare, AAK-ja dhe Vetėvendosje, janė anashkaluar nga procesi nė mėnyrė tė padrejtė. Ai ka shprehur dyshimin se kjo marrėveshje do tė mund t’i japė fund krizės politike nė vend.

Mė herėt gjatė ditės, sekretari i Pėrgjithshėm i PDK-sė, Krasniqi, nuk mori pjesė nė mbledhjen e Grupit Parlamentar tė PDK-sė. Nė mbledhje nuk mori pjesė as nėnkryetari Fatmir Limaj.
Kėta dy, sė fundi, kanė shprehur hapur pakėnaqėsinė ndaj kreut tė partisė, kryeministrit Hashim Thaēi.
Adem Grabovci, shef i Grupit Parlamentar tė PDK-sė, i pyetur lidhur me mungesėn e Krasniqit e Limajt, tha se ata kanė qenė tė zėnė me angazhime tė tjera.
Kryesia e Kuvendit diskuton pėr seancėn e jashtėzakonshme
Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, mblidhet sot pėr tė shqyrtuar kėrkesėn pėr Seancė tė jashtėzakonshme tė Kuvendit.
Sipas njė njoftimi tė Kuvendit tė Kosovės, Kryesia ka nė rend tė ditės dy pika - ajo e Zgjedhjes sė Presidentit tė Republikės sė Kosovės dhe Rezoluta nė mbėshtetje tė Memorandumit te Marrėveshjes nė mes tė Behgjet Pacolli,Isa Mustafės dhe Hashim Thaēit, tė nėnshkruar me 6 prill 2011.
Faleminderit pėr rekomandimin Faleminderit pėr rekomandimin
Shpėrndaje artikullin:


http://www.koha.net/index.php?cid=1%2C22%2C54816

Zana_ch
07-04-11, 19:29
paj per zotin, Gjakova eshte djep i vlerave,kultures dhe artit...!s'pate burra tjere per kryetarllek, pritni tani se ju drejton vendin nje grue...!:wink:

s'kam qare pa t'pershendet valiii!

ps: sa here beje Quote afishimin tende, dije se e kam pelqye, ne asnje menyre mos t'guxoj mendja me mendue ndryshe...!:smile:Hmmm....athue mos kjo police i ka ra n'ferkam pluhurit se ne ni fare kohe ke vjedh en polici e tash mos me ba kjo tmadhe ket pun don hashim hajni me e ngrit per disa muj me ba Presidente .


A mor hashim hajni shum je tuj mundu me dredh e me shperdredh ....mos harro se edhe ty ka met ardh dita se ky popull asht ka vun shum je tuj lujt me ta qysh po ta don ty qefi .....mos harrao se kur mendon se ki arrit ne maje, ki me ra en guxh t'bythes sa qe edhe boshti i kurrizit ka me ty thye.

valiii
07-04-11, 19:41
paj per zotin, Gjakova eshte djep i vlerave,kultures dhe artit...!s'pate burra tjere per kryetarllek, pritni tani se ju drejton vendin nje grue...!:wink:

s'kam qare pa t'pershendet valiii!

ps: sa here beje Quote afishimin tende, dije se e kam pelqye, ne asnje menyre mos t'guxoj mendja me mendue ndryshe...!:smile:

oooo flm prej teje Urata, ēka me bo tash na t shkretit kur ska ma tmire edhe Atifetja e Jahjages kryn pune... Per Gjakove se di ama n'Peje e thojne pleqt nje fjale: pula qe kendon qu n'sabah e kputja kryte" :))

Oqeani
07-04-11, 19:46
Pyes : Athua eshte edhe kjo e zgjedhur me procedure te rregullt ? !!!

Guri i madh
07-04-11, 19:49
oooo flm prej teje Urata, ēka me bo tash na t shkretit kur ska ma tmire edhe Atifetja e Jahjages kryn pune... Per Gjakove se di ama n'Peje e thojne pleqt nje fjale: pula qe kendon qu n'sabah e kputja kryte" :))e murr gjakova hyqmetin tash veq perpara se nji far polori i drenices gati esht kah na asimilon


ev gjakov gjithmon jeni kan

valiii
07-04-11, 20:02
e murr gjakova hyqmetin tash veq perpara se nji far polori i drenices gati esht kah na asimilon


ev gjakov gjithmon jeni kan

Po edhe bexheti krejt direktivat prej Mimozes i merrke, sille pshtille na murr Gjakova me ka krejt. "kush oshte i zoti mos i shkofte i zi moti"

Guri i madh
07-04-11, 20:48
Po edhe bexheti krejt direktivat prej Mimozes i merrke, sille pshtille na murr Gjakova me ka krejt. "kush oshte i zoti mos i shkofte i zi moti"


e tash ju pejant de te keni si njisi administrative GJakoven

jo kusarka i ka pas hyp capit moti


e ne ket tjtren jam 50% me 50% po ja lana kohes per me vlersue

Urata
07-04-11, 21:52
Pyes : Athua eshte edhe kjo e zgjedhur me procedure te rregullt ? !!!


Jakupi kish thene JO...! "na ka tremb" kete here....! ku ka rregullsi me t'parregulltit...!

Guri i madh
07-04-11, 22:01
Jakupi kish thene JO...! "na ka tremb" kete here....! ku ka rregullsi me t'parregulltit...!edhe pse pse e kan emrue presidenten kjo qeveri nuk e pret shmitrin dukun 6 muju 7 muj


esht nji qeveri e klonume test per her te par nga shtetet e kuintit

e kristofer delli

Llapjani_HH
08-04-11, 18:07
Pyes : Athua eshte edhe kjo e zgjedhur me procedure te rregullt ? !!!

JO

Po qyshtu ėshtė kur mundohen me sundue t'korruptuarit.

Kosova ėshtė njė gjysmė Shtet i okupuar, ku gjithkush luan dhe bėn qka tė doj me pėrjashtim tė Shqiptarėve :mad:

As kjo hajrin mos ja paft asaj pozite, se edhe kjo e bleme ėshtė.

Kjo ėshtė Kosova ku kryetart zgjedhen me SMS-a dhe Zarfa.

Guri i madh
08-04-11, 18:39
JO

Po qyshtu ėshtė kur mundohen me sundue t'korruptuarit.

Kosova ėshtė njė gjysmė Shtet i okupuar, ku gjithkush luan dhe bėn qka tė doj me pėrjashtim tė Shqiptarėve :mad:

As kjo hajrin mos ja paft asaj pozite, se edhe kjo e bleme ėshtė.

Kjo ėshtė Kosova ku kryetart zgjedhen me SMS-a dhe Zarfa.


une po mendoj pasi qe kishte qen prpozim i dellit kjo diqysh e ka ble at post

Neferta
08-04-11, 18:45
une po mendoj pasi qe kishte qen prpozim i dellit kjo diqysh e ka ble at post A e din prrallen e tierqve te gjakovarit ..... se ke prapanicen si filoni. hahaaaaa.

lirik
10-04-11, 09:02
paj per zotin, Gjakova eshte djep i vlerave,kultures dhe artit...!s'pate burra tjere per kryetarllek, pritni tani se ju drejton vendin nje grue...!:wink:

s'kam qare pa t'pershendet valiii!

ps: sa here beje Quote afishimin tende, dije se e kam pelqye, ne asnje menyre mos t'guxoj mendja me mendue ndryshe...!:smile:
-----------------------------------


Pshtoj drenica prej pergojimeve e progandes

se guli mal urates e phanta rhei raiqit


gati ėsht me pshtue se te kishte qenė presidentja

presednikja prej drenice

o nane nane sa pluhuri do te ishte que ktu ne forumin dardania

e ne milet

e kush e di kuveq dal ngadal po me doket do me pshtue drenica prj pushtuesve te

ri pergojsa

keshtu i quaj un pushtuesit e ri shqipfolsa pergojsa nahijegji

si kategaria e urata phanta rhei guri imadh


qe jan nahijegji e mbrenda mahalles vet mandej bejn shkatrrime tjera
me ju ardh dita se nahijegjijte jan hijaneta edhe ne mahalle kta edhe fisin ndajne e prishin num mbeten ma as mahallagji por e shtine thiken edhe mbrenda akraballeku behen akraballekgji klan akraballekgji
e kur ju soset edhe ky sokak i kthehn vehtes e mbysin vehten
qishtu jan hijanettat e klaneve antkombtare
se i noh un kta mire neper pervoja

-
keta qe i gjuhen ne shpinė drenices neper forume edhe perjashta forumeve ka ksi dilingjijsh bile edhe ma te zi jo veq drenices por krejt nahijeve

Po nejse dal ngadal drenica duhet te hiqet prej qdo lloj pushteti

-e te mos perzihet kurr ma aty hiq -

po edhe ather me ba me marr klima diqka keq ne kosove
krejt drenices ja lene fajin ishalla merr kohe me diell
se thone mandej
kta guli mal e urata e phanta a pe shehni thojne
se dilli vjen pi gjakove

drenicė mos gaboni te merrni pjese ktu ne pushtet tu kosoves


mos merrni pjes hiq ne pushtet bejeni univeristetin tuaj ne skenderaj
e studjoni ju vet andej ne ato komuna ishalla qatje s kan qa ju bejne veq mos po ua hane asfaltin se mos e maroni asfaltin prj qokollate se ua hane asfaltin


se hejnat do ta mbikqyrin me mirė tasgh tu kosoven keseven m.........bakallat e urates e te phanrheit e guli mal


ku e ka m........ melin mor e a e din kush se muti e meli kan pas qene legjenda tu kosoves

se na ka pas pshtue qat'her meli m......ti kta dy


mandej ky m............ti u bė edhe kshilltar i do politikanave


kshilltar i politikanve te uqk s qe dolen nga gjiri u uqk s

shum i rrezikshem ky m...uti i urates e phanta rhei

veq melin ku e ka bre

veq para milloshin trrt s' mujti as nje trrt me ja ba

ky m.........uti

S PO DIKE KURGJA HIQ JA KISHIN PAS PREGATIT M:::::::::TIT

ather shkiet referatin ne kateder te beligradit
e ja bishin me lexu te gatqem qelit se ky skish kohe se kishte shum jaranesha veq mir el exojke
e ky e lexojke ne te gatshem referatinNejse te milloshi mbet me trrt as nji trrt s mujti me ja ba


nuk diti kurgja m..........ti qakallo bakalli e ai hejni fadili

qe na pat quajt ne rininse se kosoves plehu i kosoves te kishte

ai hejni tjeter ai fadili hejni


ai thoshte se ekonomia e shqiptarve nuk po ecė


se po mbajn shqiptart leshin e dhis ne tavan me nga disa vjet
e nuk po e tjerrin leshin hahhhhaaaaaaaaaaaa
ne vitin 1981 pat thene keshtu hahhahhhaaaaaaaaaaaaaa

na ka pas pshtue edhe ai jarani i mustaf bakis hejniveq qaj kupa i tu kosoves te ja ftofi milloshit e hages


edhe me fjalė

edhe me burg e ka kallxue vehten edhe ne uqk


edhe kah te duash e ku te duash

qyky kupa qe urates po i doket i keq

kupa prap se prap ja ka ftof qakallo bakallit edhe milloshit
edhe halit barani milloshit e hejni mbeti trrt nuk ja mbajke zuza fjalen
se me zuze nuk shkohet ne pune te mdha po me kokpo urata prap s e prap me qakallo bakallin esht e qka esht kjo urata
qakallo bakalle

se e ka andej te vetin qakallo bakallin kah ana e saj e nahijes se vet e ka kjo nahijegjikja
hahhahhhahhaaaaa hahhahahaaaaaaaaaakatunderja ka ra qitet kjo urata dhe ku nana jeme qka qet per goje kjo


hahhahhhhhaaaaaaaaaaaaaaa
qfar shkyptarsh ka ballkani i mjere shqiptar te mjer mozomakeq
hahhahhhahaaaaaaaaaaaaaa
nahijegji nahijegji
hahhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaa
nahijegji

Leni drenice poushtete kurr mos hypni ne pushtete
edhe ti hashim e jakup karrigat leni menjiher


ti shohim kta te shohim qka po bajne kta hejnat


koncnetrou drenicė nė zhvillimin e

komunes tendelej kta mos u nguc te karriga me ktase te hane te gjall pa pjeke me te pa ne pushtet


qoft edhe nji te vetmin pushtet dikun

te hanė pastaj kta q ejan si urata e gur i madh e phanta rhei te gjalle te hane kta

kqyre tash qysh paska thėne urata antidrenicja


se gjakova ėsht me vlera e demek drenica pa vlera simbas ksaj te bnesueshmes se phanta ragjes ose phanta rhagjja vet
ani more ishalla esht qy ne nuk na vjen inati hiq si ktyne phanta rhejve

haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Shpat
10-04-11, 10:57
Atrujillete Jahjaga

G-2!!!!!

Nga Kastriot MYFTARAJA e dini se kur ka ndodhur mė parė qė njė ambasador amerikan t’ i telefonojė njė oficeri policie dhe t’ i thotė se ai ėshtė nominuar pėr t’ u zgjedhur President i Republikės? Kjo ka ndodhur nė vitin 1930, nė Republikėn Dominikane, kur njeriu me fat ishte Rafael Trujillo. Pėr ata qė nuk e dinė, Republika Dominikane ėshtė njė vend nė Karaibe, nė ishujt ndėrmjet dy kontenteve amerikane. Rafael Trujillo ishte njė oficer i xhandarmėrisė qė krijuan amerikanėt pasiqė e pushtuan Republikėn Dominikane nė vitin 1916. Arsyeja e pushtimit mund tė ngjajė e ēuditshme sot. Republika Dominikane refuzonte tė paguante borxhet qė u kishte bankave tė huaja, ndėr to edhe atyre amerikane. Mospagimi i borxheve nga shtetet atėherė shihej si njė gjė shumė mė serioze se sot, kur Greqia, bie fjala, praktikisht refuzoi qė tė vazhdonte me pagimin e borxheve vitin e kaluar dhe kryeministri Papandreu shkoi vizitė nė Washington ku pas takimit qė pati me Presidentin Obama, ky i fundit deklaroi nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp, se Greqia duhej ndihmuar financiarisht. Nejse.

Amerikanėt pas pushtimit tė Republikės Dominikane krijuan atje atė qė nė anglisht quhet Constabulary dhe qė nė pjesėn mė tė madhe tė vendeve latine quhet Xhandarmėri (Karabinieri, nė italisht). Trujillo hyri nė xhandarmėrinė dominikane dhe i ngjiti me radhė shkallėt e karrierės, qė prej asaj tė nėnoficerit, deri tek ajo e gjeneralit. Si Atifete Jahjaga, e zgjedhur sė fundi Presidente e Kosovės, e cila hyri nė polici si rreshtere dhe sot ėshtė gjeneral-majore. Nė vitin 1930, Republika Dominikane pati njė krizė tė madhe politike ashtu qė brenda pak muajve ranė dy presidentė, Horacio Vasquez dhe Rafael Estrella. Krejt si nė Kosovė, apo jo? Atėherė ambasada amerikane nxiti krijimin e njė partie tė njė lloji tė veēantė, tė quajtur Partia Dominikane, e cila nominoi si kandidat gjeneralin e xhandarmėrisė, Trujillo. Gjenerali Trujillo u nominua nė prill 1930, ēfarė koincidence, apo jo? Trujillo fitoi nė zgjedhjet e majit 1930 95% tė votave. Votuesi i parė nė kėto zgjedhje ishte ambasadori amerikan nė Republikėn Dominikane. Trujillo ishte njeriu i amerikanėve. Ai qėndroi nė pushtet 30 vjet. Kur Presidentin liberal Roosevelt, i cili qėndroi 12 vite nė pushtet paralel me Trujillon (1933-1945) e qortuan qė e lejonte Trujillon tė rrinte nė pushtet, Roosevelt pėrsėriti pėr tė fjalėt qė kishte thėnė nė vitet tridhjetė pėr Somozėn, njė tjetėr diktator bashkėkohės amerikanolatin: He may be a son of a bitch but is our son of a bitch!

Sė paku Somoza nuk kishte qenė polic. Gjithsesi kėto gjėra amerikanėt i kanė nė gjysmėn e parė tė shekullit XX, ndėrsa sot supozohet qė tė jetė njė kohė tjetėr. Studiuesve tė politikės amerikane nė ish-republikat e bananeve nė Amerikėn Qendrore u duhet qė tė lodhen disi duke kėrkuar, pėr tė gjetur prova tė plota tė ndėrhyrjes sė ambasadorėve amerikanė pėr emėrimin nė pushtet tė njerėzve si Trujillo. Se ambasadorėt amerikanė tė kohės, ruanin njėfarė diskrecioni. Nė rastin e ndėrhyrjes sė ambasadorit amerikan nė Kosovė Dell, pėr zgjedhjen presidente tė Atifete Jahjagės, studiuesit nuk ka pėrse tė lodhen. Vetė fatlumja deklaroi se ambasadori Dell i telefonoi dhe i kumtoi se ishte nominuar pėr t’ u zgjedhur Presidente e Kosovės. Ajo pohoi se u gėzua, por ata qė e njohin mirė thonė se mė shumė u gėzua kur u gradua rreshtere nė polici dikur. Nejse, hapi i parė nė karrierė pėrjetohet mė fort.

Kur nė Kosovė hynė trupat e KFOR qė e ēliruan atė, nė 1999, nėse do t’ i thoshin ndonjė shqiptari tė Kosovės, apo ēdo shqiptari, se nė 2011, njė oficere policie do tė bėhej Presidente e Kosovės, ai do tė mendonte se me siguri qė nė 2011 policia e Kosovės do tė kishte bėrė grusht shteti duke arrestuar kryetarėt e partive dhe deputetėt, e duke i detyruar qė tė zgjedhin Shotėn e Policisė si Presidente. E njerėzit do tė bėnin pyetje si: “E ēka ndodhi pastaj bre, ndėrhyri KFORI dhe e rrėzoi Presidenten-police tė Kosovės?” Ose do tė pyesnin: “E prej nga ishte kjo Presidentja-police, bre?” “E Gjakovės, Presidentja e parė femėr e Kosovės”. “Po tė jetė se qenka nga Gjakova, atėherė mund tė themi se nuk ėshtė e para, se Kosovėn gjakovarėt e kanė drejtuar nė kohėn e Titos, e ata njihen si burra me dimije. Kėshtu qė mund tė themi se kemi pasur edhe mė parė femra nė krye tė Kosovės”.

Pėrtej humorit, nuk mund tė mos pyesėsh se pėrse duhet qė Kosova e vitit 2011, tė zgjedhė njė oficere policie si Presidente, dhe madje kjo tė paraqitet si njė mrekulli e madhe, si shpėtim pėr Kosovėn e gjendur nė njė krizė politike tė ndėrlikuar? Kjo tė ngjan me atė historinė e Trujillos, i cili kur erdhi nė pushtet nė 1930, erdhi si shpėtimtar, me sloganin “Dios y Trujillo” (Zoti dhe Trujillo). Atifete Jahjaga ka dhe ngjashmėri tė tjera me Trujillon. Derisa Trujillo gjatė gjithė jetės sė tij fshehu biografinė e tij, Atifete Jahjaga, ende po mendohet pėr jetėshkrimin qė do tė publikojė nė faqen zyrtare online tė Kryetares sė Republikės sė Kosovės. Derisa po bėja kėtė shkrim, mbrėmė nė darkė, hapa faqen zyrtare online tė Presidentes sė Kosovės dhe pashė se ajo ishte pėrditėsuar, ashtu qė ishte vėnė emri i zonjės, fotot e saj si dhe tė gjitha njoftimet mbi veprimtaritė e saj tė para. Ajo qė mungonte ishte jetėshkrimi i Atifete Jahjagės. Atje gjendet jetėshkrimi i kryetarėve tė parė tė Kosovės, Rugovės dhe Sejdiut, por jo i Atifete Jahjagės. Zonja Jahjaga nuk do tė kishte vėshtirėsi pėr tė vendosur jetėshkrimin e saj, se ajo normalisht ka njė jetėshkrim zyrtar tė cilin e ka paraqitur shumė herė gjatė karrierės sė saj, siē janė procedurat administrative. Tash me sa duket Atifetja kėrkon qė tė shpikė njė jetėshkrim presidencial!

Presidentja-police e Kosovės e cila pohon se i telefonoi ambasadori amerikan pėr t’ i dhėnė lajmin e emėrimit tė saj, nuk quhet Atifete por Atrujillete, sepse ajo ėshtė “Trujillo” i Kosovės. Madje pėrshtatja me gjininė femėrore e emrit “Trujillo” nė kėtė rast shkon mirė edhe pėr faktin se, derisa Kosova nuk ėshtė vėrtet shtet, pasiqė me Pakon “Ahtisari” quhet vetėm “shoqėri”, amerikanėt me sa duket kanė menduar se Kosova nuk e meriton njė “Trujillo” mashkull, si Republika Dominikane, qė sė paku ishte shtet, por Kosovės i mjafton njė “Trujilleta”, femėr. Kur paraqitet si ngjarje e madhe qė zgjedhja e njė policeje si Presidente e Kosovės, pėr faktin se kjo ėshtė presidentja e parė femėr, kjo do tė thotė qė t’ i fyesh tė gjitha femrat, me tė gjithė respektin pėr policėt.

GURI SYLAJ
10-04-11, 13:07
Une vetem dicka nuk po kuptoj ne kete mes .
Nese ka qen kaq e lehte zgjedhja (emrimi)i Kryetarit atehere pse Kosova pat kaq shume telashe me kryetaret!??
Dhe, nese eshte kaq lehte te bien gjerat neper binaret e duhaur atehere, mbes me shprese se se shpejti , Kosova nuk do te kete probleme as me krimin politik e ekonomik ,as me korrupsionin dhe hajnine,as me Veriun dhe as me Vizat!! Disa nga keto probleme ,d.m.th mund te zgjidhen me nje zarfe qe del nga Xhepi !!
Nje eshte tash shume e sigurt , Ambasadori i nderuar i din te gjitha qe kan ndodhe dhe ndodhin ne Kosove sepse te preferuarit kan kry detyra kyqe aty ku duhet!!??
I nderuari dhe shume i rrespektuari Ambasador ju urojme pune te mbare dhe te mire ...! Ka shume per t'u bere ...!?

4peace
10-04-11, 13:47
***

As une nuk po i kuptoj shume gjera ne kete mjedis...

Shiheni sa bukur po na zgjidhen problemet (zgjedhen kryetaret)...

...nga "dashamiret", "shumė te dashurit e te rrespektuarit", "miqte shume te ngushte", Madherive te Tyre, Ambasadoreve amerikane...

...fare thjesht:
me SMS ose me ZARF.


Kur zgjidhja do te kishte qene shume me e lehte:
Mjafton nje ZARF apo SMS t'i dorezohet Serbise, me nje permbajtje shume te shkurter:
"Edhe te tjeret duan te jetojne sikur ju" (si njerez).


Qe nenkupton: Te mos perzihet e te mos pengoje Serbia (mbi)jetesen e shtetit te ri. Sepse ky shtet nuk don as me shume e as me pak se iu takon.

Atehere, mbase, edhe problemet tona do t'i zgjidhnim me lehte, tok me kryetare e kryeministra.
Por, jo. Kete nuk po e bejne te fuqishmit "miqė", "dashamirė".... te tu Kosoves.

Ky problem ka mundur te zgjidhet me se voni me 1998, me kusht qe keta "miqtė" te kishin qene vertete miq.


***