PDA

View Full Version : Bijtė e Shqipes


murrizi
09-04-11, 16:15
Pėrkujtohet 12 vjetori i Betejės sė Koshares

Publikuar: Sot, mė 09 prill 2011
Koshare, 9 prill - “Lufta ēlirimtare e popullit tonė ėshtė shquar pėr drejtėsi e pastėrtinė e saj, karakterin ēlirimtar, prandaj askush dhe kurrė nuk do tė arrijė ta njollos apo ta nėpėrkėmbė atė”, ka thėnė kryetari i Parlamentit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, sot nė 12 vjetorin e pėrkujtimit tė Betejės Koshares.
“Lavdi nė tragjeditė e shumta na sollėn ata tė cilėt nuk kursyen as gjakun, e as jetėn e tyre pėr liri, pėr nderin e dinjitetin tonė. Tani radhėn e ka guximi, vendosmėria dhe kėmbėngulėsia politike e tė zgjedhurve tanė, pėr t’i kultivuar e mbrojtur vlerat ēlirimtare nga kushdo qė tenton t’i nėpėrkėmbė ato”, ka thėnė Krasniqi, para mijėra qytetarėve, familjarėve tė dėshmorėve dhe strukturave udhėheqėse nga qendra dhe ato komunale qė kishin ardhur pėr tė shėnuar kėtė datė tė rėndėsishme tė Kosovės. Krasniqi ka lavdėruar luftėtarėt trima tė kėsaj beteje dhe e ka cilėsuar atė si njėrėn nga betejat e lavdishme tė luftės sė UĒK-sė.
Nė pėrkujtim tė kėtij ishte edhe ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė Islam Lauka i cili th se luftėtarėt e Koshares kanė qenė ata qė shemben muret e njė ndarje tė padrejtė njė shekulloret nė mes tė Shqipėrisė sė Kosovės..
Deputeti i AAK-sė Daut Haradinaj tha sė Beteja e Koshares, falė guximit dhe sakrificės qė bėnė luftėtarėt e saj, u bė njė nga kapitujt mė tė fuqishėm tė luftės sonė pėr liri. Haradinaj pėrmendi luftėrat e kėsaj beteje Agim Ramadani e Sali Ēekaj.
Njėri nga protagonistėt kryesorė tė kėsaj lufte Anton Quni, duke kujtuar ato ditė, tha se ”ata djem tė pėrgatitur, tė disiplinuar dhe tė motivuar, ishin shin tė gatshėm pėr tė sakrifikuar ēdo gjė, ashtu dhe si sakrifikuan pėr lirinė atdheut”.
Beteja e Koshares qė nisi mė 9 prill tė vitit 1999 rrėzoi gurėt e kufirit ndėrmjet Kosovės e Shqipėrisė, tė njė populli tė ndarė padrejtėsisht.
Nė kėtė betejė ranė dėshmorė 114 luftėtarė tė UĒK-sė, sė me komandantin e Brigadės 138, Agim Ramadani, emrin e tė cilit mė vonė e mori kjo brigadė.

panta_rhei
10-04-11, 14:28
Gjate gjithe luftes se fundit ne Kosove, jane zhvilluar vetem dy beteja:

Beteja e Loxhes,
edhe
Beteja e Koshares.

Te dyja keto te udhehequra nga ushtaret e Forcave te Armatosura te Republikes se Kosoves - FARK, Tahir Zema, Sali Cekaj, Agim Ramadani, etj.

Krejt pjesa tejer e luftes ka qene masakra klasike ndaj popullsise civile, ndaj shqiptareve.

murrizi
10-04-11, 17:27
Nuk e dijė si ndodhi nė betejat tjera tė luftės ēlirimtare, por beteja e kosharės thuhet tė ishte njėr ndėr betejat mė tė organizuara,
Ku edhe kur vdisje tė kishte hije.
Kjo ndoshta pse e gjitha ishte e organizuar nga jashta zonės sė luftės, dhe nga fakti qė matrijalisht qėndrohej mė mirė.
Panta_rhei si gjithmonė me "inat" pėr ata, mua me tė thėnė tė drejtėn mė kanė kaluar tė gjitha inatet, dhe me gjithėsecilin (nuk po ja vlejke).
Duhet vequar qė nė organizmin e Betejes sė Kosharės morėn pjes edhe ushtarak tė tjerė e ndėr ta edhe vetė Jakup Krasniqi (me uniform tė veshur).
Pėrkundėr faktit se kush luftoj, apo pse luftoj, asnjėri nuk e ka besuar qė lirin do ta shijonim kaq shpejt, ėshtė "pėrfolur" pėr njė luftė tė gjatė guerile tė llojit Kurdėt kunder Turqis, apo edhe mė keq.
Ēfar tė thuhet tjetėr pėr luftėn Shqiptari-Serbi ?!
Ne i'u pėrgjigjem shumė pak "kėrkeses" pėr liri, aq sa u pėrgjigjem, aq liri fituam.
Njė e vėrtetė e tmerrshme !

panta_rhei
10-04-11, 18:20
murrizi,
hiqe prej sodit marakin, jaranit,
nuk eshte e vertete kjo e fundit qe e the.

7 milion shqiptare me i pas rroke pushket e kallashat e brisqit... humbjet tona do te ishin 7 milion here ma te mdhaja... se pa nderhy Amerika, as Durresin nuk e ke pase te sigurte. Per kete kurre mos dysho.

E sa per kualitetin e lirise, Amerika ka nderhy, edhe t'ka ndihmu si burrat. Edhe ta ka perzan shkaun, ta ka cliru Kosoven.

Cka ka me ba ma shume Amerika ne Kosove.
Kend me e zgjedhe president?

Krejt politikanet aktual qe i ka Kosova sot me i mbledhe bashke ne njeren ane, veq vet rada trajkoviqi t'i ban rrotė.
Ky eshte realiteti yne. Tadiqi as qe po don me ndi qe ka politikan bile Kosova. Sepse realisht nuk ka. Po lype me bisedu direkt me Shqiperine. :smile: .

Eshte arsyetim qyqar, cdo tentim per ta arsyetuar mjerimin e sotem me rrjedhen e luftes.
S'ka lidhje me lufte hiq.

Sa per ate, shkijet kane qene ma te organizuar e ma te pergatitur, por e humben luften, bishtin nen kembe e shkuan ne serbi.

Por, bijte e Shqipes, e flliqen me ka krejt.

Urata
11-04-11, 01:56
Gjate gjithe luftes se fundit ne Kosove, jane zhvilluar vetem dy beteja:

Beteja e Loxhes,
edhe
Beteja e Koshares.

Te dyja keto te udhehequra nga ushtaret e Forcave te Armatosura te Republikes se Kosoves - FARK, Tahir Zema, Sali Cekaj, Agim Ramadani, etj.

Krejt pjesa tejer e luftes ka qene masakra klasike ndaj popullsise civile, ndaj shqiptareve.duke mos e harruar kurre edhe AHMET KRASNIQIN...!Tahir Zema, Agim Ramadani,Ahmet Krasniqi,Sali Qeku-Koshare video

per kta trima kendohet kenga shqipe jehon e liris neper shtepijat tona
te cilet i vrane argat e shkaut ...!

Kercovari
11-04-11, 06:47
Paskit harru Gjeneral Kudusi Lama dhe UĒK-ėn,e sa per kete FARUKUN,mos e permendi se u takon diku Bllaca e u tregon mire ...haahahah

Kercovari
11-04-11, 07:47
Mesova se Bllaces ja kan marre lirine,andaj solla kete shkrim te shohim se kush i demton Bijtė e Shqipes:

Kush po e dėmton Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės?!

PSE PO ARRESTOHEN DHE PO AKUZOHEN USHTARĖT E UĒK’sė

Shkruan: Mr.sc.Metush Zenuni

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės lindi, si pasojė e shtypjes sė vazhdueshme 100 vjeēare tė pushtuesit serb kundėr popullit shqiptar nė Kosovė. E inicuar nga grupe ilegale nė Kosovė dhe e formuar juridikisht nga Lėvizja Popullore e Kosovės - LPK, nė vitin 1994, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės deri nė fund tė vitit 1997, organizoi njė varg aksionesh guerile kundėr forcave policore dhe ushtarake serbe, por edhe kundėr tradhėtarėve dhe bashkėpunėtorėve tė pushtuesit Serb qė ishin nė kuadėr tė policisė lokale serbe, nė kuadėr tė partive serbe dhe si bashkėpunėtor tė sigurimit sekret serb.

Me fillimin e luftės sė armatosur nė Kosovė nė mars 1998, dhe rėnies sė Komandantit Adem Jashari, radhėt e UĒK’sė filluan tė shtohen me tė madhe dhe UĒK’ja filloi tė shtrihet njėkohėsisht nė tė gjitha fshatrat dhe qytetet e Kosovės. Gjatė aktivitetit tė shtrirjes dhe zgjerimit tė radhėve tė UĒK’sė bartėsit dhe misionarėt e propagandimit tė luftės shpeshherė kanė hasur nė vėshtirėsi veprimi sa nga policia dhe ushtria e okupatorit, po aq edhe nga bashkėpunėtorėt e tyre qė fatkeqėsisht ishte gjak i prishur i popullit shqiptar.Pėrkundėr faktit se ata bashkėpunonin me armikun, njė pjesė me tė kuptuar realitetin janė larguar nga rruga e dėmshme qė kishin hyrė me apo pa dėshirė, ndėrsa njė pjesė tjetėr edhe pėrkundėr vėrejtjeve me shkrim dhe me goje, tė sqaruara edhe pėrmes Komunikatave tė SH.P tė UĒK’sė, nuk kishin pranuar tė largohen nga rruga e tyre e gabuar dhe e dėmshme pėr popullin e tyre tė pushtuar.

Ėshtė rregull ndoshta i pashkruar qė secili popull qė lufton pėr ēlirim, ti denoj dhe vrasė sė pari tradhėtarėt e vet, andaj edhe gjatė luftės sė popullit shqiptar nė krye me UĒK’nė, njė pjesė e tradhėtarėve u vranė nė luftime tė armatosura kundėr Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės, ndėrsa njė pjesė tjetėr u ekzekutuan pėr.shkak se drejtėpėrsėdrejti dėmtonin dhe rrezikonin luftėm ēlirimtare tė UĒK’sė kundėr forcave serbe, duke dalur nė pėrkrahje tė forcat terroriste armike. Kėshtu kanė vepruar tė gjithė vendet Europiane kur kanė luftuar pėr ēlirim dhe ata nuk duhet tė na shesin mend neve tash kur dihet se kjo ėshtė praktikė e tė gjithė popujve qė luftojnė pėr ēlirim kombėtar.

Gabimi sipas mendimit tim ėshtė bėrė qė pas luftės, SHP i UĒK’sė duhet ta ketė pasur regjistrin e saktė se kush ishin bashkėpuntorėt e Serbisė, ēfarė nivelesh kanė qenė, kush ėshtė ekzekutuar, kush ėshtė falur dhe arsyetimet pse ka ndodhur kėshtu. Pse ėshtė dashur qė UĒK’ja tė ketė frikė ta thotė tė vėrtetėn, ndėrsa sot po ata bashkėpunėtorė tė armikut nuk po kanė frikė ta thonė tė pavėrtetėn dhe pa fije turpi shpifin e gėnjejnė me gjuhėn e nėperkės siē e kanė pasur zakon gjithėherė.

Ēka ndodhi pas pėrfundimit tė luftės sė armatosur nė Kosovė dhe ardhjes e forcave ndėrkombėtare. UNMIK’u dhe OSBE, duke pasur nevojė tė bashkėpunojė me shqiptar tė Kosovės, tė cilėt duheshin tė jenė pėrkthyes, shofer etj, punėsoi nė masė tė madhe ata qė ose ishin nė bashkėpunim me serbėt ose ishin anėtar tė LDK’sė dhe kishin propaganduar kundėr UĒK’sė. Nė anėn tjetėr, asnjė ushtar i UĒK’sė, pavarėsisht profesionit dhe njohjeve tė gjuhėve tė huaja, nuk ėshtė pranuar nė kėto institucione ndėrkombėtare. Shumica e tė punėsuarėve nė UNMIK, KFOR dhe OSBE, ishin tė pėrzgjedhur tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar me institucionet ndėrkombėtare dhe pėr tė propaganduar kundėr UĒK’sė e bartėsve tė tyre.

Tė trimėruar nga propaganda e madhe qė bėhej kundėr UĒK’sė, por edhe tė pėrkrahur nga UNMIKU e KFOR’i, ish bashkėpunėtorėt e armikut, filluan denoncimin dhe ndjekjen e luftėtarėve tė UĒK’sė, nė vend se tė ndodhte e kundėrta. Ata, hartuan lista me emra te ushtarėve dhe komandantėve tė UĒK’sė, i denoncuan para organeve tė UNMIK’ut pėr gjoja vrasjet dhe torturimet qė u kanė bėrė atyre luftėtarėt dhe komandantėt e UĒK’sė nė kohėn kur njė pjesė e tyre ishin burgosur gjatė luftės nga UĒK’ja. Shumė komandant dhe ushtar tė UĒK’sė u arrestuan nė mėnyrė spektakolare nga UNMIK’u dhe KFOR’i, nėn akuza tė rėnda pėr vrasje dhe keqtrajtim gjatė luftės, u mbajtėn me vite tė tėra nė burg dhe shumica nga ta, nė mungesė faktesh u liruan tė pa fajshėm, por kurrė nuk iu dha kurrėfar dėmshpėrblimi, siē ėshtė rregull nė vendet demokratike Evropiane prej nga vijnė KFOR-i dhe UNMIK’u.

Nė anėn tjetėr LDK e cila nė gjirin e saj pėrfshiu shumicėn nga anėtarėt e LKJ’sė dhe tė LKK’sė e tė strukturave tjera komuniste nė Kosovė, duke pretenduar tė jetė njė Lėvizje paqėsore deri nė fillim tė luftės nė vitin 1998, nuk pėrkrahu grupet e armatosura tė UĒK’sė, ndėrsa me fillimin e luftės nė Kosovė, LDK dhe Qeveria Bukoshi formuan FARK’un, gjoja pėr tė luftuar armikun nė mėnyrė institucionale dhe profesionale, por nė fakt FARK’u ishte formuar nga Qeveria e Kosovės pėr tė sabotuar luftėn ēlirimtare tė UĒK’sė.

Mė 19 Nėntor 1998, Kryesia e LDK’sė formoi njė komision pėr tė hetuar krimet e lufės tė kryera nga forcat serbe, vrasjeve enigmatike dhe kėrcėnimeve tė aktivistėve tė LDK’sė, i cili udhėhiqej nga Eqrem Kryeziu anėtar i Kryesisė sė LDK’sė. Qėllimi i kėtij komisioni ishte qė tė mbledhin sa mė shume fakte dhe argumente kompromituese kundėr UĒK’sė dhe sipas logjikės sė tyre pas luftės edhe tė denohen atdhetarėt qė kanė vrarė spiujt e serbisė dhe sabotatorėt e luftės, ēka nė fakt po ndodh nė Kosovė qe 12 vitė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Pas pėrfundimit tė luftės, LDK dhe mbeturinat e FARK’ut poashtu sikur edhe mebturinat e serbisė dhe UDB’sė, hartuan lista e plane pėr tė denoncuar dhe etiketuar ushtarėt dhe komandantėt e UĒK’sė tek UNMIK’u dhe KFOR’i, duke shpresuar kėshtu qė do tė arsyetohen para popullit pėr dėshtimet e vijės sė tyre politike dhe sabotimin e tyre qė kishin bėrė gjatė luftės nė Kosovė.

Sipas propagandės sė LDK’sė dhe tė sabotatorėve tė luftės e bashkėpunėtorėve tė serbisė, vetėm dėshmorėt e rėnė ishin luftėtarė tė mirė, ndėrsa tė gjithė ata qė shpėtun tė gjallė janė kriminel dhe duhet tė etiketohen, tė shahen e injorohen, por edhe duhet tė arrestohen pėr gjoja sipas tyre dėmin qė i kanė shkaktuar Kosovės duke djegur dhe vrarė qytetar tė pa fajshėm, sepse prap sipas propagandės sė tyre Kosova do tė ēlirohej edhe pa luftė. Kjo politikė pacifiste, etiketonte luftėtarėt e UĒK’sė, se gjoja ata na qenkan marksist - leninist, Enverist, komunist e ēka jo tjetėr…ndėrsa veten e tyre kėta komunist tė rryer tė TITO’s e quajnė demokrat..!!!

Njė segment tjetėr me rėndėsi qė prishi mjaft shumė imazhin e luftės sė UĒK’sė, ėshtė edhe sjellja agresive e vet bartėsve tė luftės pas pėrfundimit tė saj dhe euforia qė kaploi ata pas triumfit tė tyre dhe pas krijimit tė partive legale dhe institucioneve Vetėqeverisėse tė Kosovės. Krijimi i partive politike tė dalura nga LPK’ja e paraluftės dhe nga ushtarėt e komandantėt e UĒK’sė, solli nė skenėn politike edhe njė frymė tė re tė bėrjes sė politikės tani legale tė pas ēlirimit. Partitė e ashtuquajtura ,,tė luftės” fillimisht nė radhėt e saja angazhuan shumicėn nga veprimtarėt e LPK’sė, ish tė burgosurit politik dhe luftėtarėt e UĒK-sė, por duke e ndjerė nevojėn dhe interesin e zgjerimit e tė masovizimit tė partisė nė radhėt e veta futėn intelektual, veprimtar, student e qytetar shtresave tė ndryshme.

Kercovari
11-04-11, 07:48
Mė vonė nėpėr nėndegėt, degėt e deri nė qendėr tė kėtyre partive ,,tė luftės”, depėrtuan edhe ish UDB’ash, LDK’istė, Farkist,e deri te biznesmenėt dhe kundėrshtarėt e luftės, tė cilėt duke qenė tė hendikepuar qė nuk kishin kontribuar gjatė luftės ose kishin qenė edhe kundėr saj, tani e konsideronin veten me fat tė jenė nė njė parti me njerėzit e luftės dhe bėheshin servil tė pushtetit dhe tė ish komandantėve tė luftės.

Njė pjesė e tyre kishte bėrė shumė mėkate nė tė kaluarėn dhe tani merrnin azil politik duke gjetur forma tė ndryshme pėr tu futur nė kėto parti, shpeshėherė edhe duke dhėnė para tė majme tek bartėsit kryesor tė kėtyre partive nė Prishtinė ose nėpėr komun tė ndryshme tė Kosovės. Kjo kategori, duke qenė shumica ish anėtar tė LKJ’sė, LDK’sė etj, kishin edhe qėllimet e tyre tė rrezikshme dhe djallėzore pėr tė realizuar nė tė ardhmen siē ėshtė tashti rasti me Bexhet Pacollin, njė proserb dhe njeri me tė kaluar shumė tė dyshimt qė arriti pa meritė, falė njerzve tė luftės tė bėhet Kryetar i Kosovės.

Kėsaj gjuetie kundėr vlerave tė UĒK’sė, i ndihmoi mjaft shumė edhe njė pjesė e qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt meqenėse po dilnin nga robėria 100 vjeēare nėn sundimin serb, nuk ishin nė nivelin e duhur tė vetėdijes pėr tė kuptuar drejtė bartėsit e luftės ēlirimtare, por si popull qė beson lehtė nga propaganda e rrugės dhe kafeneve, njė pjesė e madhe e tyre u pėrfshi nė propagandėn e fėlliqur qė filluan struktura tė LDK-sė dhe tė mbeturinave tė UDB’sė e frikacakė, tė cilėt shkruanin nė gazetėn ,, Bota Sot” dhe bėnin propagandė kundėr UĒK’sė dhe bartėsve tė luftės.

Tė gjitha kėto qė thamė lart dhe lakmia pėr pushtet dhe keqpėrdorimet e disa prej pjestarėve tė UĒK’sė, sollėn deri tek demonizimi i luftės sė UĒK-sė, rrėnimi dhe shkatėrrimi i vlerave tė luftės, shantazhimi dhe izolimi i bartėsve tė luftės nė Kosovė deri nė atė masė saqė tė identifikohesh si pjestar i UĒK’sė, ėshtė vėshtirė tė gjesh njė vend pune, tė inkuadrohesh nė jetėn institucionale, kulturore dhe politike tė Kosovės sė pasluftės. Kjo propagandė e pa skrupullt e segmentėve tė caktuar anti UĒK’sė tė LDK’sė, UDB’sė dhe forcave anti kombėtare dhe anti ēlirimtare nė Kosovė, sollėn Kosovėn nė njė krizė morale dhe politike deri nė atė masė saqė nė pushtet dhe nė Qeveritė e Kosovės erdhėn forca tė dyshimta politike, pa bagazh atdhetar, jo profesionalist, tė cilat Kosovės ia paraqitėn njė fytyrė dhe imazh tė keq para bashkėsisė nderkombėtare, ndėrsa atdhetarėt e vėrtetė ose mbetėn nė rrugė dhe tė izoluar, ose u burgosėn me shumė vite burg, me tė vetmin faj pse morėn armėt dhe i dolėn armikut nė ballė. Tash 12 vjet pas luftės, edhe vet bartėsit e luftės sė UĒK’sė, shpeshėherė po e harrojne luftėn dhe vetėm kur po arrestohet ndonjė Komandant po na kujtohet tė themi Rroftė UĒK. Nėse nuk jemi pėr ēdo ditė ushtar tė Atdheut, shqipėtarėt dhe Shqipėrinė nuk mund tė bėjmė kurrė !!!* ) Autori ėshtė Magjistėr i Historisė dhe Kryetar i Klubit Politik ,,Afrim Zhitia” Prishtinė.

GURI SYLAJ
11-04-11, 10:01
Paskit harru Gjeneral Kudusi Lama dhe UĒK-ėn,e sa per kete FARUKUN,mos e permendi se u takon diku Bllaca e u tregon mire ...haahahah


Miku im i mire!
Nese qendron kjo qe thuani atehere thuajeni ktu ,pa as nje hezitim .Nuk ka rendesi kush e thot Bllaca apo Ju ,njesoj!
Te gjithe vrapojne mbas te vertetes por ,si duket,jo per t'a thene por per t'a fshehe !!?

GURI SYLAJ
11-04-11, 10:14
Paskit harru Gjeneral Kudusi Lama dhe UĒK-ėn,e sa per kete FARUKUN,mos e permendi se u takon diku Bllaca e u tregon mire ...haahahah


Miku im i mire!
Nese qendron kjo qe thuani atehere thuajeni ktu ,pa as nje hezitim .Nuk ka rendesi kush e thot Bllaca apo Ju ,njesoj!
Te gjithe vrapojne mbas te vertetes por ,si duket,jo per t'a thene por per t'a fshehe !!?

Kurse per autorin e shkrimit te me siperm nje porosi .
Nese jeni mr.i Historise atehere ,ju lutem , kini kujdese ne ruajtjen e emrit te profesioniot.
Nje plotesim .
Para vitit 94 ne Shqiperi ushtrojne tri grupe dhe ato pergaditen jo me mjelle kumpira por per lufte!!Nese nuk e dini ,nga keto grupe dalin edhe tre udheheqesit e grupeve guerile .Adem Jashari ne Drenice ,Sali Ceku ne Dugagjin dhe Zahir Pajaziti ne LLap .Atje nuk kan munde te shkojne pa pelqimin e dikujt qe as ataehere e as sot nuk flet fjale te medha sepse ishte kohe e puneve te mdha jo e fjaleve.
Numroj milioneret e mbas luftes dhe e sheh se ku jan sot LPK pa dasht me e kursy ne kete rast as LDK e as nje tjeter qe shkelen dhe u pasuruan mbi gjakun dhe luften per Clirim e Bashkim Kombtar!!
Lenja anash e fakteve me qellim qe shkrimi te merr konatacione politike ,e damton ,ne rend te pare ,shkrimin.

Kercovari
11-04-11, 10:21
Miku im i mire!
Nese qendron kjo qe thuani atehere thuajeni ktu ,pa as nje hezitim .Nuk ka rendesi kush e thot Bllaca apo Ju ,njesoj!
Te gjithe vrapojne mbas te vertetes por ,si duket,jo per t'a thene por per t'a fshehe !!?
Kemi nevoje per informacione objektive Mik i dashur,po edhe kur realiteti eshte i hidhur.Populli yne eshte lodhur nga genjeshtrat dhe talljet me popullin nga kaskaderet partiak,dhe ka ardhe koha te mesoje te verteten.E verteta e Bllaces sipas tij qendron se ai paska likuidu disa njerez si puntore i SHIK-ut,por drejtesia dhe avokati i tij edhe sot qendron pas ketij mendimi:

A ėshtė normal Nazim Bllaca?
Shkruar nga KosPress E Mėrkurė, 02 Dhjetor 2009 11:00
Me akuza pėr vrasje, tentim vrasje dhe krim tė organizuar, Nazim Bllacės i caktohen 30 ditė arrest shtėpiak. Kėshtu vendosi Gjyqtari i EULEX’it, Francesko Florit. Ai nuk pėrfilli kėrkesėn e Prokurorit Mauricio Salustro, pėr njė muaj paraburgim. Avokati i Bllacės, Haxhi Millaku, ka kėrkuar qė tė akuzuarit t’i bėhet ekzaminimi mjekėsor, pėr tė parė nėse ai ėshtė psikikisht nė rregull. Sipas tij, njeriu qė i bėn akuza vetes dhe tė tjerėve, pėr vepra kaq tė rėnda, sė pari duhet tė mėsohet a ėshtė normal a jo.
Nazim Bllacės i ėshtė caktuar masa e arrestit shtėpiak nė afat prej tridhjetė ditėsh. Kėshtu ka vendosur Francesko Florit, gjyqtar ndėrkombėtar i Procedurės Paraprake. Kjo masė i ėshtė shqiptuar Bllacės, tė cilit i ėshtė konfiskuar pasaporta, pavarėsisht se mbi tė rėndojnė akuza tė rėnda si vrasje, tentim vrasje dhe pėrfshirje nė krim tė organizuar.

Nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, Bllaca ėshtė sjellė tė martėn nėn masa shumė tė rrepta tė sigurisė tė Policisė sė EULEX-it. Pėrveē Bllacės dhe avokatit tė tij, Haxhi Millakut, i caktuar sipas detyrės zyrtare, tė gjithė tė tjerėt kanė qenė ndėrkombėtarė. Madje edhe rojet te hyrja e gjykatės.

Avokati Millaku ka kėrkuar nga gjyqtari qė tė akuzuarit t’i bėhet ekzaminimi mjekėsor, pėr tė parė nėse ai ėshtė psikikisht nė rregull. "Unė paraqita konstatimet e mia. Kėrkova kontroll mjekėsor, tė vėrtetohet gjendja e tij psikike dhe t’i bėhet njė ekzaminim mjekėsor", thotė avokat Millaku pėr Express.

Ai tha se deklarime tė tilla tė cilat e inkriminojnė apo e involvojnė vetveten apo njė tė afėrm tė familjes, kėrkojnė qė tė sigurohet gjendja e tij mendore se a ėshtė i vetėdijshėm qė t’i kuptojė pasojat e njė deklarimi tė tillė. "Njeriu qė i bėn akuza vetes dhe tė tjerėve, pėr vepra kaq tė rėnda, sė pari duhet ta dimė a ėshtė normal a jo", ka thėnė avokati Millaku.

"Ligji thotė qė t’i sigurohet mbrojtje e efektshme profesionale qė ėshtė avokati mbrojtės dhe ekzaminimin mjekėsor, sepse natyra e kėtyre veprave ėshtė shumė e rėndė. Prandaj, njė deklaratė, qė tė pėrdoret nė gjykatė si provė duhet t’i plotėsojė parakushtet e nevojshme ligjore", shtoi Millaku.

Andaj une skam cka te them me shume pervec te presim fjalen e fundit te drejtesise.Nje duhet te dish se une kure nuk solidarizohem me vrastaret i kujdoqofte natyre qofshin ato,por jam per prurje para drejtesise te gjithe ato qe e kan demtuar qeshtjen dhe qenjen tone Kombetare.

Kercovari
11-04-11, 10:30
Miku im i mire!
Nese qendron kjo qe thuani atehere thuajeni ktu ,pa as nje hezitim .Nuk ka rendesi kush e thot Bllaca apo Ju ,njesoj!
Te gjithe vrapojne mbas te vertetes por ,si duket,jo per t'a thene por per t'a fshehe !!?

Kurse per autorin e shkrimit te me siperm nje porosi .
Nese jeni mr.i Historise atehere ,ju lutem , kini kujdese ne ruajtjen e emrit te profesioniot.
Nje plotesim .
Para vitit 94 ne Shqiperi ushtrojne tri grupe dhe ato pergaditen jo me mjelle kumpira por per lufte!!Nese nuk e dini ,nga keto grupe dalin edhe tre udheheqesit e grupeve guerile .Adem Jashari ne Drenice ,Sali Ceku ne Dugagjin dhe Zahir Pajaziti ne LLap .Atje nuk kan munde te shkojne pa pelqimin e dikujt qe as ataehere e as sot nuk flet fjale te medha sepse ishte kohe e puneve te mdha jo e fjaleve.
Numroj milioneret e mbas luftes dhe e sheh se ku jan sot LPK pa dasht me e kursy ne kete rast as LDK e as nje tjeter qe shkelen dhe u pasuruan mbi gjakun dhe luften per Clirim e Bashkim Kombtar!!
Lenja anash e fakteve me qellim qe shkrimi te merr konatacione politike ,e damton ,ne rend te pare ,shkrimin.
Eshte mire te analizohet cdo shkrim i kujdoqoft autori ne veqanti Historian,dhe asesi nuk duhet te na iritoje asgje per hire te se vertetes e jo per interesa partiake mbase ato interesa na kan sjelle ne skajin e cdo durimi dhe besimi.
Jemi ne situata shume me te pafavorshme sot fale mos pjekurise dhe digjenerikeve partiak,dhe jemi ne armiqsi me veteveten e jo me armiqt e vertete.

Urata
11-04-11, 15:32
Eshte mire te analizohet cdo shkrim i kujdoqoft autori ne veqanti Historian,dhe asesi nuk duhet te na iritoje asgje per hire te se vertetes e jo per interesa partiake mbase ato interesa na kan sjelle ne skajin e cdo durimi dhe besimi.
Jemi ne situata shume me te pafavorshme sot fale mos pjekurise dhe digjenerikeve partiak,dhe jemi ne armiqsi me veteveten e jo me armiqt e vertete.


Baca, jetoj/veproj ne brendesi te Kosoves dhe i din gjerat mire e kjarte...! Mos guxo te lejosh keqkuptimin n'kete rast....! Na trego/rrefe me shume per Kercoven,Kosove e jashtme pa fajin tende ,t'Baces , timin e te tjerve bije t'shqipes...!


S'mund "t'ekzaminohet tjetri duke e mbajte stetoskopin , dhe duke e bere palpimin fre nje tjeter...!

ps: u lodhem me pretekstin dhe thirrjet 'Partiak'.....!


R.I.P o Bir i shqipes DILAVER KOSOVA...!Ke ditur dhe ke pas shume per te thene per Kosharen dhe Trimat e saj....!

murrizi
11-04-11, 16:23
Ja edhe njė birė Shqiponje se ēfar thotė pėr Betejen e lavdishme tė Kosharės.


Moisiu: Kosova ėshtė krahinė e Shqipėrisė

Prishtinė, 11 prill 2011 (Kosovapress) Koha 14:19
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/akademia-agimi-ramadani-110411_thmb1.jpg
Agim Ramadani ishte jo vetėm luftėtar dhe komandant i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, por ishte edhe vizionar dhe faktor unifikues i luftės sė Kosovės, u tha nė akademinė pėrkujtimore me rastin e 12-vjetorit tė rėnies sė Agim Ramadanit dhe dėshmorėve tė Betejės sė Koshares. Me kėtė rast ish-presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu ka kėrkuar qė termi “kosovar” mos tė pėrdoret pėr t’i dhėnė kuptim tjetėr, por vetėm atė kuptim qė ka, si krahinė e Shqipėrisė, ashtu siē ėshtė Labėria, ose Mirdita.

Neferta
11-04-11, 16:47
http://images.multiply.com/multiply/icons/clean/24x24/photos.pngPHOTOS UĒK LUFTĖ E KOSHARJA,PASHTRIKU, 1999 (http://letnice.multiply.com/photos/album/1/1)http://multiply.com/mu/letnice/image/2/photos/1/500x500/5/album-thumbnail.php.jpg?et=1mzFan%2BDxG0AnxIIqbJEXQ&nmid=242147387KOSHARJA99


LAVDI PER TE GJITHE TE RENET NE KOSHARE E PSHTRIKE.

Kercovari
11-04-11, 17:27
Baca, jetoj/veproj ne brendesi te Kosoves dhe i din gjerat mire e kjarte...! Mos guxo te lejosh keqkuptimin n'kete rast....! Na trego/rrefe me shume per Kercoven,Kosove e jashtme pa fajin tende ,t'Baces , timin e te tjerve bije t'shqipes...!


S'mund "t'ekzaminohet tjetri duke e mbajte stetoskopin , dhe duke e bere palpimin fre nje tjeter...!

ps: u lodhem me pretekstin dhe thirrjet 'Partiak'.....!


R.I.P o Bir i shqipes DILAVER KOSOVA...!Ke ditur dhe ke pas shume per te thene per Kosharen dhe Trimat e saj....!

E nderuar,
Per mua populli eshte Shtet dhe populli do te di se kush dhe si e ka udheheq dhe udheheq Shtetin,andaj te vdesish per idealet e partise e jo per idealin e popullit sdo mend se je i gabuar edhe para Zotit
Qe ne moshen me te re jam perballe me ideollogji te ndryshme ku edhe jan gershetuar interesat Kombetare,po kur nuk kam mbajte ne xhepa libreza partie dhe kur nuk do te beje nje gje te tille sepse dua te vdes per pollin time jo per parti.
Preteksi partiak eshte ne vend dhe je ti nder ato qe mbjelle ketu dhe i ke dhene kesaj faqje driten e partise bashke me themeluesit dhe parardhesit e tu gje qe per mu eshte jashte cdo lidhje me demokracine qe aq shume e proklamoni po me ristalinizmin e Kosoves,andaj ka ardhe koha qe te thuhet ne sy e cdo gje vetem keshtu popolli do te ndeshet me realitein dhe te verteten,dje sot,dhe neser.
Edhe une e kam dhene 3%,po edhe 100% per qindshin gjate luftes jo per ideollogji partiake po per popullin tim dhe tani kam te drejte te fla ne emer te populliut tim e jo ne emer te ideologjise partiake.
Nese mendon se uen jam nga Kercova dhe nuk kam te drejte te flase per Kosoven, athere e kam te kjarte se me kete tregoni fytyren e ketij portali qe e keni quajte mbarekombetere,dhe ne rradhe te dyte friken nga e verteta.
Po se po,edhe bipartizanizmi i ketij portali me efektet negative qe reflekton ne opinioni mbarkombetare.

Urata
11-04-11, 17:54
E nderuar,
Per mua populli eshte Shtet dhe populli do te di se kush dhe si e ka udheheq dhe udheheq Shtetin,andaj te vdesish per idealet e partise e jo per idealin e popullit sdo mend se je i gabuar edhe para Zotit
Qe ne moshen me te re jam perballe me ideollogji te ndryshme ku edhe jan gershetuar interesat Kombetare,po kur nuk kam mbajte ne xhepa libreza partie dhe kur nuk do te beje nje gje te tille sepse dua te vdes per pollin time jo per parti.
Preteksi partiak eshte ne vend dhe je ti nder ato qe mbjelle ketu dhe i ke dhene kesaj faqje driten e partise bashke me themeluesit dhe parardhesit e tu gje qe per mu eshte jashte cdo lidhje me demokracine qe aq shume e proklamoni po me ristalinizmin e Kosoves,andaj ka ardhe koha qe te thuhet ne sy e cdo gje vetem keshtu popolli do te ndeshet me realitein dhe te verteten,dje sot,dhe neser.
Edhe une e kam dhene 3%,po edhe 100% per qindshin gjate luftes jo per ideollogji partiake po per popullin tim dhe tani kam te drejte te fla ne emer te populliut tim e jo ne emer te ideologjise partiake.
Nese mendon se uen jam nga Kercova dhe nuk kam te drejte te flase per Kosoven, athere e kam te kjarte se me kete tregoni fytyren e ketij portali qe e keni quajte mbarekombetere,dhe ne rradhe te dyte friken nga e verteta.
Po se po,edhe bipartizanizmi i ketij portali me efektet negative qe reflekton ne opinioni mbarkombetare.

I nderuar,nuk kam dashur te te them ashtu, mund ta interpretosh si te duash/mundesh...!
Kolonelin e Komandatat i vrane duar shqipetare sherbyes te shkjaut dhe thelbit/vetes se tyre patologjik/kriminal...!

Urata
11-04-11, 18:10
NĖ 12 VJETORIN E EPOPESĖ LEGJENDARE TĖ KOSHARES! LAVDI DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT...!http://www.youtube.com/watch?v=jHPhTG5T92Y


EMRAT E DESHMOREVE TE RENE NE KOSHARE:

A Gj.Gashi,Xhafer H. Lipkovci,Haxhi Sh Kajolli,Adu Ubejde,Murat Muhamed Ali,
Franēesko Xh.Bilder,Sali B. Ceku,Agim J. Ramadani,Ali M Hasli,Abaz J. Thaēi,
Xhemal M. Fetahaj,Bashkim R, Jasiqi,Fadil H. Maloku,Ramiz B. Krasniqi,
Xhevat Caushe Nitaj,Shptim Idriz Bojku,Fisnik B. Saliu,Hafiz H.Thaēi,Hasan N.Beka,
Arben S.Jusufi,Afrim B. Selmani,Aziz B.Gashi,Haziz R Tolaj,Ernez I.Zeqiri,
Xhemshit Z.Asallni,Xhafer H.Lipovci,Afrim Gj.Gashi,Hamdi B.Sheremeti,Lulzim N.Veselaj,
Driton G.Veliu,Faik B.Qahiati,Imer I.Kryeziu,Gazmend Z.Berisha,Arsim R.Rexhepi,
Flurim M. Baliqi,Bejt A. Kodomaqiqi,Emin N. Kryeziu,Sinan S.Thaēi ,Shaban T.Hajzeraj,
Bekim L.Thaēi,Gezim S.Sahiti,Rifat S.Celaj,Ilir A.Hoxha,Zeqirja M.Dardhishta,
Zeki Xh.Shylejma,Gezim H.Morina,Milazim S.Mavraj,Tafil V.Osmani,Ramush J. Shatrolli,
Ali A. Ivaja,Urim G.Mehmeti ,Naim Sh. Orllati,Izet Zeqiraj,Muharrem F Mehemeti,
Nikoll M.Dodaj,Liman A.Mekaj,Milazim Q.Shala,Fatmir H.Kerqeli,Ramadan G.Salihi,
Jonuz M.Krasniqi,Nazmi M.Buduri,Sulejman A Shala,Sokol Ganijali,Luan R.Gashi,Poliari Arnaut Pierre,Nazmi Lushaj,Safet Y. Gjinovci,Fitush Sukaj,Burim A.Griēeci,
Fatos M. Ademaj,Hasan Z. Qerkini,Besim S.Rexhepi,

murrizi
11-04-11, 21:45
Kolonelin e Komandatat i vrane duar shqipetare sherbyes te shkjaut dhe thelbit/vetes se tyre patologjik/kriminal...!

Atėher vrap e nė prokurori z.Urat mos bėni edhe ju tradhti (njėkohėsisht) nė mos-lajmrimin e rastit.

Guri i madh
11-04-11, 21:48
Atėher vrap e nė prokurori z.Urat mos bėni edhe ju tradhti (njėkohėsisht) nė mos-lajmrimin e rastit.


pse a nuk kie dhimbje per ushtareket e politikanet qe u vran pas shpine ,e te flasim per temen qe SALI QEKU u vra pas shpine pasi qe perfundoj lufta ne koshare e nuk ka pas qizme te shkavit asajde

murrizi
11-04-11, 21:54
pse a nuk kie dhimbje per ushtareket e politikanet qe u vran pas shpine ,e te flasim per temen qe SALI QEKU u vra pas shpine pasi qe perfundoj lufta ne koshare e nuk ka pas qizme te shkavit asajde
Jo mor Guri kėtu nuk ėshtė fjala pėr dhimbje.
kėtu ėshtė fjala pėr tradhti lum shoki !
Tradhtia (n'mos e paqi ditė) nuk lahet as me plumb, e nėse dora e Shqiptarit ka vrar Shqiptar atėher as ti, e as unė, e as "urata" nuk kemi tė drejtė tė shukasim por duhet tė vdesim qė ta shėndrisim kėtė tradhti, pėrndryshe kur diēka dijm e shukasim neve bėhemi njėjtė me ta !

Guri i madh
11-04-11, 21:57
Jo mor Guri kėtu nuk ėshtė fjala pėr dhimbje.
kėtu ėshtė fjala pėr tradhti lum shoki !
Tradhtia (n'mos e paqi ditė) nuk lahet as me plumb, e nėse dora e Shqiptarit ka vrar Shqiptar atėher as ti, e as unė, e as "urata" nuk kemi tė drejtė tė shukasim por duhet tė vdesim qė ta shėndrisim kėtė tradhti, pėrndryshe kur diēka dijm e shukasim neve bėhemi njėjtė me ta !


po populli din shum po esht fjala qe ata qe duhet me qen te akuzuar jan pushtet e prokurort i kan do te bifsha serrbis siq esht ISMET KABASH e kta jan te mvarur nga kriminelet e ma vonshem kriminelet e kohes se luftes

Oqeani
11-04-11, 21:58
Jo mor Guri kėtu nuk ėshtė fjala pėr dhimbje.
kėtu ėshtė fjala pėr tradhti lum shoki !
Tradhtia (n'mos e paqi ditė) nuk lahet as me plumb, e nėse dora e Shqiptarit ka vrar Shqiptar atėher as ti, e as unė, e as "urata" nuk kemi tė drejtė tė shukasim por duhet tė vdesim qė ta shėndrisim kėtė tradhti, pėrndryshe kur diēka dijm e shukasim neve bėhemi njėjtė me ta !Nuk mund te zbulosh sepse ata qe i kan verare keta, ( udheheqesat ), ata jane te vrare me pas, andaj nuk ka deshmi ! ( Keshtu mendoj )

Guri i madh
11-04-11, 22:01
Nuk mund te zbulosh sepse ata qe i kan verare keta, ( udheheqesat ), ata jane te vrare me pas, andaj nuk ka deshmi ! ( Keshtu mendoj )jo more te gjith jan te gjall po MONARKU I KOSOVES KRISTOFER DELL po i konvenon qe kosoven me e udh,heq kriminelat


e kjo krejt po shkon ne kurriz te popullit po edhe degradimi i shtetit qe po i bahet tani

Urata
11-04-11, 23:42
Atėher vrap e nė prokurori z.Urat mos bėni edhe ju tradhti (njėkohėsisht) nė mos-lajmrimin e rastit.te gjitha rastet jane te lajmeruara, mirepo' njerezit' i kane mbulue... koha do ti shpalos murriz,koha....!

Kercovari
12-04-11, 07:31
Diktati i Eqės.....!!


Si Kėrēovarė ndoshta nuk kam tė drejtė tė pėrzihem nė punėt e brendshme tė njė Shteti tė "huaj",po gėzoj tė drejtėn tė sjellė shkrime nga autorė shtetas tė ēdo Shteti.
Unė bėra shkėputje nga shkrimi i autorit duke u koncentruar nė atė qė mė shumė mė bėrri pėrshtypje,dhe i kėrkoj ndjesė autorit Sheradin Berisha,qė shkrimin nuk e kam sjellė nė formėn origjinale nė tėrėsi, i vetėdijshėm se me kėtė kam bėrrė shkelje tė rėndė mbi tė drejtėn e autorsisė.

http://www.celebrity-gossip.net/images/thumbnails/rachel-uchitel-blue-12089-4.jpg

Po tė shohim se ēka na del nga Diktati i Eqės i cili mė vonė u tha edhe nga goja e Menduh Thaēit pėr UĒ-Kombėtare.
Tė fyejsh rėndė Ushtrinė e dalė nga gjiri i popullit,s`mund tė quhen ndryshe pėrveē diktate tė ēmendura Eqremo-Thaēiste.


Diktati i Eqės.....!!

Shkruan: Sheradin Berisha - 21. 03. 2009

Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu, qė ushtarėt e UĒK’sė i quante njerėz tė mjerė e avanturierė!

Aktualisht Eqrem Kryeziu pėr nga pozita nė parti ėshtė nėnkryetar i parė i LDK’sė, ndėrsa nė institucionet shtetėrore ėshtė deputet i Grupit Parlamentar tė LDK’sė nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės, dhe pėr mė tepėr, ka pozitėn e anėtarit tė Kryesisė sė Kuvendit si dhe ėshtė anėtar i dy komisioneve mė tė rėndėsishme parlamentare:

1. anėtar i Komisionit pėr Punė tė Jashtme dhe

2. anėtar i Komisionit pėr Punė tė Brendshme dhe Siguri.

Sa e ēuditshme mė duket kjo, kur nė organet mė tė larta, (nė Kryesinė e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės dhe nė komisionet parlamentare), pėrkrahė ish drejtuesve tė UĒK’sė: Jakup Krasniqit, Xhavit Halitit, Rrustem Mustafės - Remit, Naim Malokut, Ramadan Avdiut, Emrush Xhemajlit dhe Zafir Berishės, ėshtė edhe Eqrem Kryeziu.

Mė duket e ēuditshme kjo “bashkėjetesė” pushtetore, pėr faktin, sepse:
Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu, i cili nė verėn e vitit 1998, (derisa njėsitė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės tė udhėhequr nga SHP i UĒK’sė, luftonin nė vija tė frontit, kundėr forcave pushtuese ushtrako-policore tė Serbisė), pa hezitim deklaronte, se: „Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ėshtė njė amalgamė e grupeve tė ndryshme tė armatosura, pa komandė e qendėr komandimi, si njerėz tė mjerė e avanturierė.“!!! ( Lexoni librin - Jakup Krasniqi: Kthesa e Madhe - Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, Prishtinė 2006, faqe 145 )

Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu, i cili me vendim tė presidentit „historik“ Ibrahim Rugova, mė 19 nėntor 1998 caktohet kryetar i komisionit pėr „hulumtimin e krimeve tė luftės“ nė Kosovė nga forcat serbe dhe UĒK’ja!

Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu, i cili gjatė kohės sė bombardimeve tė NATO’s, (nė pranverėn e vitit 1999), nė Prizren ėshtė strehuar dhe ruajtur nga polici i Serbisė Qerim Buzhala, dhe kjo ngjarje, sot e kėsaj dite ka mbetur e mistershme pėr opinionin e gjerė.

Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu, i cili pas pėrfundimit tė luftės, qė nė mbledhjen e parė tė Kryesisė sė LDK’sė mė 05.VII.1999, nė cilėsinė e kryetarit tė Komisionit pėr “hulumtimin e krimeve tė luftės”, propozon (po citoi): “Eqrem Kryeziu: Propozoj qė tė rihapen zyrat e LDK’sė nė tė gjitha qendrat pėr hulumtimin e krimeve tė kryera nga serbėt por edhe UĒK-ja“.

(Dihet mirėfilli se kjo strukturė e LDK’sė, ka qenė mjaftė aktive nė pėrgatitjen e dosjeve dhe dėshmitarėve tė shumtė, nė proceset gjyqėsore kundėr ushtarėve tė UĒK’sė, qė u mbajtėn ( pas luftės) nė Kosovė dhe nė Hagė…)

Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu, i cili pėr disa vjet rresht e kundėrshtoi, vendosjen e shtatoreve tė dėshmorėve tė kombit: Xhevat Berisha dhe Ismet Jashari - Komandant “Kumanova”, nė Sheshet e Prizrenit, ndėrkohė qė qytetarėt prizrenas gjatė gjithė kėsaj periudhe kanė protestuar, kundėr kėtij vendimi absurd, dhe pėr ēudi kėto protesta paqėsore gjithmonė kanė pėrfunduar me ndėrhyrjen brutale tė njėsive speciale tė policisė sė UNMIK’ut!

Dhe ngjarja qė i vė kapakun tė bėmave tė Eqės me kompani, ėshtė djegja e objektit tė Komunės sė Prizrenit, nė tetor 2007.

Kjo ngjarje ka ndodhur, pikėrisht nė kohėn kur po vazhdonte fushata elektorale pėr zgjedhjet e nėntorit tė atij viti, ku sondazhet parazgjedhore e nxirrnin fitues PDK’nė. Me kėtė rast tė kobshėm, jo rastėsisht ndezja e fitilit kishte nisur mu nga zyra e Gjeodezisė dhe Katastrės, (ku mendohet se janė bėrė vjedhjet dhe abuzimet mė tė mėdha nga qeveritarėt komunal nė krye me Eqrem Kryeziun), pėr ta kapluar pastaj krejt objektin gjigant tė kuvendit. Dhe, ēuditėrisht sot e kėsaj dite askush, s’ėshtė marrė nė pėrgjegjėsi pėr kėtė djegje spektakulare !!!

GURI SYLAJ
12-04-11, 07:58
Jo ,Kercovari ka te drejte te thot krejt cka din dhe cka don per Kosoven njesoj sikur qe une kam te drejte te flas e te kendoj per Kercoven e per Manastirin.
Por ,ate qe e thash ne shkrimin me heret ,kur shkruajm HISTORI atehere duhet te kemi kujdese sepse Historine e shkruajn faktet ose diktatoret!!
Ne ,per pesedhjete viete, nuk kemi guxu me mesu ne shkolle per Shaban Polluzhen ,Rifat Berishen e Xheme Gostivarin !?
Pse tash Jakup Krasniqi ne vepren e tij ,qe pretendon te jete histori,"Kthesa e Madhe" e harron Sali Cekun???
Ose pse Sheradini e harron digjen e Flamurit (qe sipas tij nuk paska qen i yni) dhe e heshte tash kete flamurin " tone"???
Historia nuk duron njeanshmeri ,nuk duron ideologji ,nuk duron genjeshtra .Ajo ,Historia ,eshte e etur per FAKTE !!
P.sh. Me 23.12.2000 u vra x.y. ne Fushe te betejes dhe te njejtin e shpallim hero te luftes per clirimin e Kosoves ose ,sot e kesaj dite ...hetimet vazhdojne .
Mjerisht kete histori jemi kah e shkruajm ,e nje popull pa histori apo me dy a tri histori ,eshte ne zhdukje e siper ose veq e ka marre pusi!!!

Kercovari
12-04-11, 11:00
Jo ,Kercovari ka te drejte te thot krejt cka din dhe cka don per Kosoven njesoj sikur qe une kam te drejte te flas e te kendoj per Kercoven e per Manastirin.
Por ,ate qe e thash ne shkrimin me heret ,kur shkruajm HISTORI atehere duhet te kemi kujdese sepse Historine e shkruajn faktet ose diktatoret!!
Ne ,per pesedhjete viete, nuk kemi guxu me mesu ne shkolle per Shaban Polluzhen ,Rifat Berishen e Xheme Gostivarin !?
Pse tash Jakup Krasniqi ne vepren e tij ,qe pretendon te jete histori,"Kthesa e Madhe" e harron Sali Cekun???
Ose pse Sheradini e harron digjen e Flamurit (qe sipas tij nuk paska qen i yni) dhe e heshte tash kete flamurin " tone"???
Historia nuk duron njeanshmeri ,nuk duron ideologji ,nuk duron genjeshtra .Ajo ,Historia ,eshte e etur per FAKTE !!
P.sh. Me 23.12.2000 u vra x.y. ne Fushe te betejes dhe te njejtin e shpallim hero te luftes per clirimin e Kosoves ose ,sot e kesaj dite ...hetimet vazhdojne .
Mjerisht kete histori jemi kah e shkruajm ,e nje popull pa histori apo me dy a tri histori ,eshte ne zhdukje e siper ose veq e ka marre pusi!!!

Jakupi ynė e di shumė mirė se kush ishte Sali Ceku, Remzi Hoxha, Avdyl Loshaj,Azem Hajdari,po kėto nuk i ka nė axhenden e historisė sė tij sepse ai vetė ėshtė figurė "Amblematike Kombetare" aq shumė i shkėlqyer sa dielli nė ėrrėsirėn e mjegullave,e tė tjerėt asesi nuk duhet tė renditen para Kupit tonė,sepse historia do tė merret njė kahje tjetėr.
Ky Kėrēovari nuk di asgjė po di tė llomotis me kohėn,pėr ate edhe nuk nxitoj.
Njerzit e depolitizuar duhet tė jenė objektiv pėr hirė tė sė vertetės,dhė tė veēojnė tė kėqit nga tė mirėt,e jo tė shtrembėrojnė tė vėrtetėn duke njollosur bijtė dhe bijat e Kombit qė dhanė mė tė shtrejtėn pėr liri-Jetėn.

Neferta
12-04-11, 14:15
http://img.youtube.com/vi/RmbXwwRPS5Y/default.jpg?h=60&w=80&sigh=__9f4hpWj3oBbVJNdVDxAC42UFPwA=

(http://www.google.com/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DRmbXwwRPS5Y&sa=X&ei=h0-kTb3rGcvJswaE9ICTCA&ved=0CBoQuAIwAA&usg=AFQjCNH-NmTYqxrHi_8oV_uD0Z7Rc7sc1A)UĒK-ja e Diaspores 1 (http://www.youtube.com/watch?v=RmbXwwRPS5Y)

http://img.youtube.com/vi/lxVsDUbY4T0/default.jpg?h=60&w=80&sigh=__1FCAEbnx8B8-zFjJdfukiI76Hd4=

(http://www.google.com/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DlxVsDUbY4T0&sa=X&ei=h0-kTb3rGcvJswaE9ICTCA&ved=0CB0QuAIwAQ&usg=AFQjCNE0EmT448uBR9GdBCiFiifX-HJLng)UĒK- ja e Diaspores 2 (http://www.youtube.com/watch?v=lxVsDUbY4T0)http://video.google.com/ThumbnailServer2?app=smh&contentid=ac920524135f6e2f&offsetms=1&itag=w160&sigh=KITnyzGW5P4uYTOnD45Kr0bVrD4&h=60&w=80&sigh=__4N_FFGl2Yyvb7r4cXb4NGYol3tc=

(http://www.google.com/url?q=http://www.in.com/videos/watchvideo-uckja-e-diaspores-3289831.html&sa=X&ei=h0-kTb3rGcvJswaE9ICTCA&ved=0CCAQuAIwAg&usg=AFQjCNHnnpoQHE5Fw9Y8vGlfH9SOs1iAZw)UCK-ja e Diaspores (http://www.in.com/videos/watchvideo-uckja-e-diaspores-3289831.html)


Nuk jan keto rrene more burra po kush i ka pejetue di qka thot.


http://img.youtube.com/vi/SjRhZBYzUwk/default.jpg?h=60&w=80&sigh=__mSRYjO9P3wH5bcJVYASERnoTXS8= a i vret ndergjegjja ata qe e mohojne

(http://www.google.com/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DSjRhZBYzUwk&sa=X&ei=h0-kTb3rGcvJswaE9ICTCA&ved=0CCMQuAIwAw&usg=AFQjCNFxnw0al0pHBfN-Voi4w36cHLPTRw)UCK ja e Diaspores 3 (http://www.youtube.com/watch?v=SjRhZBYzUwk)

Zero Cool
04-07-11, 12:48
Ku janė bijt e Shqipes.. atdheu i thrret.. se ty nėnė Kosovė.. ne nuk tė lejm vet.

VoOoglushja
04-07-11, 20:18
Jam Bie e shqipes ...ngadal nder trokas... gjaku vlon per kosove edhe pse jetoj jasht saj...