PDA

View Full Version : Makinat elektrike


lirik
10-04-11, 12:53
Bashkimi Europian ka njė program qė do tė ēojė nė eliminimin e tė gjitha makinave me benzinė apo naftė, deri nė vitin 2050. Njė projekt i tillė mund t’i japė edhe mė shumė shtysė programeve pėr ndėrtimin e makinave elektrike apo me burime tė tjera tė energjisė. Pėr momentin, makinat elektrike nuk janė akoma rentabėl pėr njė sėrė arsyesh. Bateritė e tyre kanė nevojė pėr 6-8 orė pėr t’u karikuar, ndėrsa autonomia ėshtė e ulėt dhe pėrdoren vetėm nė rrugė tė shkurtėra brenda qytetit.

Pėr momentin, zhvillimi i tyre pengohet edhe nga mungesa e pikave tė furnizimit nė bėnzinate. Megjithatė, nė tė ardhmen, stacionet e benzinės do tė jenė tė privuar nga pompat aktuale tė naftės dhe nė vendin e tyre do tė ketė vetėm disa kabllo, nė gjendje qė tė rikarikojnė makinat nė rrugėn e tyre. Ajo qė duhet tė ndryshojė deri atėherė, ėshtė koha e rikarikimit dhe autonomisė sė baterisė. Synohet tė arrihet nė performancė tė ngjashme me atė tė naftės sė sotme. Bateria do tė jetė nė gjendje tė karikohet brenda pak sekondash, ndėrsa makinat mund tė pėrshkruajnė disa qindra kilometra pa u furnizuar pėrsėri.

lirik
10-04-11, 12:55
ESHT Bė NJE VONESė TRAGJIKE NE KOHė PER SE DERI ME TANI NUK JAN RREGULUAR
SISTEMET ELEKTRIKE TE MAKINAVE-
mENDOJ S E NAFTA EHST GJėJA ME E KEQE QE ESHT MUNDUR TE MENDOHET PER MAKINEN DHE LEVIZJEN
DERIVATET NDEZESE JAN DIQKA ABSURDE DHE NUK EHST ASPAK MIRE PER CIVILIZIMIN Q EKETO ISHIN SHERBYESE PER CIVILIZIMIN

lirik
10-04-11, 13:00
civilizimi do te duhej te sherbehej me elektrike makinat do te duhej te ishin elektrike me vet karikime mbushje ne menyre q enjeri te ka se paku levizjen ne dispozicion levizja e njerzve ehst fitroja me emadhe e civilizimit -secili njeri levize per biznese dhe per qellime te tij te ket planet prandaj duhet lehtesuar levizjen levizjen enjerzve
jo me qmime te larta por me kushte shum te volitshme
udhtimi njerzor duhet te jet me i liri per shkak s enjeriu ka ardh ne ket bote te shoh boten

dhe levizjet perparojne boten baterite nuk ka nevoj te karkohen shpesh njihe r ne 10000
kilometra mund te karikohen lirė prandaj duhet te heqet dore nga benzina dhe te hyn ne perdorim makina me levizje elektrike deri sa kushtet njerzore po permirsohen me energjine e diellit dhe elektrika duhet te jet ajo qe e ven njerzimin ne levizje per shkak se ambienti njerzor ruhet