PDA

View Full Version : Fatin e Japonis mund ta kene dhe disa metropole ne Toke


~AnnA~
14-04-11, 16:20
Katastrofa qe ndodhi ne Japoni mund te preke dhe disa Metropole (Megacitys) te tjere

http://estb.msn.com/i/E7/5824A25A3D73BC29569C1E8D43.jpg

Deri me vitin 2015 mund te shkaterrohen edhe 25 Metropole mė me shume se 10 milion banor.

Ne krye te listes si Metropol me i rrezikur nga termetet eshte kryeqyteti i Japonis TOKIO, me 36 milion banor.

http://estb.msn.com/i/85/EBD135DFFAE509FC3F188991F2FF.jpg

~AnnA~
14-04-11, 16:21
Pas Tokios eshte Stambolli ne Turqi me 15 milion banor

http://estb.msn.com/i/89/C767D7932BA217D4463B28AB29B85.jpg

~AnnA~
14-04-11, 16:25
San Francisco ne SHBA(Kaliforni) eshte gjithashtu regjion sezmiologjikisht shume i rrezikuar

http://estb.msn.com/i/55/178128FC2DF2215A8EE741C9955.jpg


Los Angeles (Kaliforni)

http://estb.msn.com/i/55/178128FC2DF2215A8EE741C9955.jpg

~AnnA~
14-04-11, 16:27
Mombay(Bombay) ,Indi

http://estb.msn.com/i/F1/382CC246165324F56FFBABCB4B79.jpg

Mexika, me 20 milion banor

http://estb.msn.com/i/1A/5C18A11172115374BF83832A394AD0.jpg

~AnnA~
14-04-11, 16:29
Jakarta , Indonezi

http://estb.msn.com/i/42/EA9F1FDE5575DC2F71A5AA57D2ACE9.jpg

Neu-Dehli, Indi, me 17 milion banor

http://estb.msn.com/i/84/561955F6E43BB2C267A4AA12C781C.jpg

~AnnA~
14-04-11, 16:32
Shanghai- Kine

http://estb.msn.com/i/27/6B2C20AA1B9CE8B58749BCEC935CFE.jpg

New York, SHBA, me 19 milion banor

http://estb.msn.com/i/0C/42DC1399579D2FCD93B8510F5A5.jpg

rastesishT
14-04-11, 21:16
Hajde deeee eh me mire te ikim ne Kosove te jetojm pra.

drinibardhe
14-04-11, 21:41
nese eshte keshtu ...atehere ...ky eshte fundi

sa mire qe nuk e kap tiranen ........ahaha shqiptaret si rrace e pare do te jete edhe rraca e fundit qe do zhduket .... hajde lavdi Zotit

~AnnA~
15-04-11, 08:03
Me te sigurt nga Tsunami dhe termetet jeni ne Maqedoni :smile:
Ballkanin nuk e kap gje :) nuk shtin rrufeja ne hithra(thojne nga ne) :smile:

4peace
15-04-11, 09:09
[QUOTE]Me te sigurt nga Tsunami dhe termetet jeni ne Maqedoni :smile:

Po vallah, ia ke qelluar.

Ne Shkup nuk ka pasur kurrnjehere tsunami, at termet...
...pos dridhje (dridhma, dridhma, o dridhma belin) :biggrin:

Ballkanin nuk e kap gje :) nuk shtin rrufeja ne hithra(thojne nga ne) :smile:

Mos i perqesh hitherat.:smile:
Problemi i tyre (hithrave) eshte se ka shume.

Perndryshe, laknuri (lakrori) me hithera eshte shume me i shendetshem (edhe i shijshem) se, ta zeme, spinaqi.
Hitherat perdoren ne shume sende...ne mjekesi, industri kimike (sapunė, shamponė...) e shume e shume tjera...

Sa i perket, pasi qy i hyra kesaj teme, termeteve dhe, si rrjedhoje e tyre, tsunameve...
...duhet ta dijme se pjesa me e madhe, mbi 90% te tyre, shkaktohen nga provat (testimet) atomike... qe d.t.th. se ke faj vet njeriu.


***

panta_rhei
15-04-11, 11:07
Mund ta kene?
Ndoshta?

Desha te pyes:
A ka pase termete e katastrofa natyrore para kohes kur kane fillu testet atomike?!

4peace
15-04-11, 11:29
Mund ta kene?
Ndoshta?

Desha te pyes:
A ka pase termete e katastrofa natyrore para kohes kur kane fillu testet atomike?!

Sikur te kisha thene 100%, pyetja jote do te kishte qene valide.

Mirepo, meqe nuk kam thene ashtu, pyetja jote s'ka vlere - eshte invalide/jo valide.:rolleyes:


***

murrizi
15-04-11, 11:42
Falenderimi i takon gjithmonė Allahut !?

Edhe fati, edhe i pafati poashtu duhet kėrkaur nga i lartėpėrmenduri , apo nuk ėshtė ashtu ?
Tybe po quditna qysh ta n'zu goja me fal-jesu njerin e vockel sa grima kundrejt fuqis sė madhe tė allahut.

panta_rhei
15-04-11, 11:52
Sikur te kisha thene 100%, pyetja jote do te kishte qene valide.

Mirepo, meqe nuk kam thene ashtu, pyetja jote s'ka vlere - eshte invalide/jo valide.:rolleyes:


***


4peace,
nuk manipulohet ne kete menyre me lexuesin. Nuk keqperdoret ne kete menyre shprehja e lire. Pale e konsideron veten edhe njeri me pergjegjesi.

Per termete po flitet ketu.

Termetet, tsunamet e vullkanet para mija viteve e shekujsh e dekadash, kane zhduke nga faqja e tokes, kultura te tera, qytete te tera, bile edhe kontinente... kane ndryshu komplet ekosistemet ne hemisfera... se per numer te viktimave te mos flasim...

Nuk lidhet numri i viktimave, me fuqine e termetit ne dite te sodit.
Sot ndertesa, pallati, mund te mbaje banore sa 20 fshatra, edhe pa pase hiq termet nese rrezohet shkakton viktima ma shum se me ra vullkani e tsunami ma i forte ne nje ishull te pabanuar. Sot kemi koncentrim enorm te popullsise ne nje vend. Sot nje autobus t'i shkakton 50 viktima. Treni.

Te dhenat historike, tregojne se fatkeqesite natyrore ne kohet e lashta kane qene shum here me me shume pasoja e me te medha se ne kohet moderne. Maya-t, Pompei, Atlantida etj.

Per chernobilin e dijme te gjithe, eshte shperthim nga havaria teknike, nuk eshte termet. Etj.

Termet dihen te gjitha Po mendoj dihen kur ndodhin.
Ti nese po e ditshe, edhe nese ke pergjegjesi per ato cka flet,
tregona veq tre raste, cilin termet e ka shkaktu cili test atomik?

E lexon, nje lexues i ri, edhe femi, ndoshta naiv,... ate cka e shkruajme ne ketu pa kurrfare mbulese.

Kujdes fjalen, thojne.

Prandaj: Bitte!

4peace
15-04-11, 12:05
***

Paj, une nuk po shpiku dicka prej vetvetes..e kam mesuar/lexuar diku (atje ku s'e ka lexuar/mesuar gjithesejcili)...

Nejse, harrova ta permendi "nentokesore".

Pra, kryesisht jane provat nentokesore ato qe i shkaktojne termetet.


Megjithese eshte dashur ta dije sejcili qe ka te kryer shkollen fillore dhe ka mesuar pak gjeografi...per koret e tokes, pllakat tektonike, vrimat ne toke...
...dhe ta perdor trurin (vetem pakez), mund te vije ne perfundim se cfare eshte e mundur te ndodhe nga nje detonacion i forte atomik...

Te gjitha fuqite atomike (27 a 28 sosh) per cdo vit testojne...disa i larmjerojne e disa jo...

Prandaj, pak gjeografi e pak fizike, ndoshta edhe pakez kimi nga shkolla fillore (s'ka nevoje per gjimnaz apo dic me lart)... mjafton t'i kesh mbajtur ne mend per te ardhur deri tek ky konkludim.

Nese don shpjegime me te hollesishme... mund te sjell material ne anglishte apo gjermanishte.


***

panta_rhei
15-04-11, 12:13
***

Paj, une nuk po shpiku dicka prej vetvetes..e kam mesuar/lexuar diku (atje ku s'e ka lexuar/mesuar gjithesejcili)...

Nejse, harrova ta permendi "nentokesore".

Pra, kryesisht jane provat nentokesore ato qe i shkaktojne termetet.


Megjithese eshte dashur ta dije sejcili qe ka te kryer shkollen fillore dhe ka mesuar pak gjeografi...per koret e tokes, pllakat tektonike, vrimat ne toke...
...dhe ta perdor trurin (vetem pakez), mund te vije ne perfundim se cfare eshte e mundur te ndodhe nga nje detonacion i forte atomik...

Te gjitha fuqite atomike (27 a 28 sosh) per cdo vit testojne...disa i larmjerojne e disa jo...

Prandaj, pak gjeografi e pak fizike, ndoshta edhe pakez kimi nga shkolla fillore (s'ka nevoje per gjimnaz apo dic me lart)... mjafton t'i kesh mbajtur ne mend per te ardhur deri tek ky konkludim.

Nese don shpjegime me te hollesishme... mund te sjell material ne anglishte apo gjermanishte.


***

Po. Te lutem silli, ne te dy gjuhet s'ka problem, vec le te kete informacion te bazuar ne fakte reale.

Por, qe te jem fer, une dashta me te godite ty me ate pjesen e termeteve e katastrofave natyrore qe kane ndodhe ne kohen kur nuk ka ekzistu atomikja.
Pra, ktheju edhe njehere qasaj pjese, nese don.
apet Bitte! :smile:

panta_rhei
15-04-11, 13:03
"Until now, no. That is not to say that future tests will not result in earthquakes. "

4peace,
me ra shi shume, ne nje rajon, zbutet toka, dheu, nuk e mban presionin, peshen, lejon levizje te masivit shkembor.

Me mbajte teper thate, tkurret masa e dheut, krijon zbrazetira ne brendesi te tokes, deri ne ate mase sa bjen pjesa tjeter brenda asaj zbraztesie.
Toka ka shpella gjigande, keto dihen. Kur tkurret toka, zgjerohet shpella, largohen muret, bjen komplet tavani gjigand i shpelles (qe mund te jete nje bjeshke e tere).

Fuqia e vullkanit, hazi i tij.

Valet e forta te oqeanit detit, qe i shkakton era e forte, fryma e forte...

Pozicioni i Henes...

E dridhin token, krejt keto.
E mijera arsye tjera, qe mund te jene edhe banale te permenden ketu, por qe mund te jene vendimtare ne efektin zingjiror.


Aq sa shkenca ka mundesi te detektimit, sot, ne bote ndodhe nje termet ne cdo 4 minuta. Por, nje test atomik ndodhe, maksimumi ne cdo 8 muaj.
Pra, ku eshte perqindja jote per shkaktarin e termeteve???

(I kemi msu ne gjeografi, fizik e kimi keto).


Ne kesi tema, per keto raste... vazhdimisht duhet ne fillim te diskutimit te ceket "prerogativa" NUK PERJASHTOHET MUNDeSIA.

Edhe testet berthamore jane aty, por, te lutem, jo 90%. JO.
As 2% bile.

Citati nga prurja jote, qe e rendita ne krye, i thot (gati) krejt.

4peace
15-04-11, 21:18
[QUOTE]4peace,
me ra shi shume, ne nje rajon, zbutet toka, dheu, nuk e mban presionin, peshen, lejon levizje te masivit shkembor.

Me mbajte teper thate, tkurret masa e dheut, krijon zbrazetira ne brendesi te tokes, deri ne ate mase sa bjen pjesa tjeter brenda asaj zbraztesie.
Toka ka shpella gjigande, keto dihen. Kur tkurret toka, zgjerohet shpella, largohen muret, bjen komplet tavani gjigand i shpelles (qe mund te jete nje bjeshke e tere).


Qe sa mire e ke shpjeguar dhe do te kishte mbete mire sikur ta kishe permendur qe, poqese ndodh nje detonacion ky proces (shembja, pra) ndihmohet, pershpejtohet...ama...Aq sa shkenca ka mundesi te detektimit, sot, ne bote ndodhe nje termet ne cdo 4 minuta. Por, nje test atomik ndodhe, maksimumi ne cdo 8 muaj.
Pra, ku eshte perqindja jote per shkaktarin e termeteve???

(I kemi msu ne gjeografi, fizik e kimi keto).


Nuk e ke lexuar te teren ose nuk e ke kuptuar..."prej 30 termeteve kryesor, 21 ose 22 syresh shkaktohen ne eksplodime nukleare.... kjo po i bie 2% e me pak, a?

Hajde, hajde...

Une e solla nje pjese (fragment) te vogel per arsye te terminologjise qe ti nuk e njeh, dhe s'mund ta njohesh...por nejse

Ne kesi tema, per keto raste... vazhdimisht duhet ne fillim te diskutimit te ceket "prerogativa" NUK PERJASHTOHET MUNDeSIA.

Citati nga prurja jote, qe e rendita ne krye, i thot (gati) krejt

Edhe kete citatin tim qe e ke sjelle ketu nuk e ke kuptuar...behet fjale per termetet ne Peru, Turqi e Japoni para vitit 1995 se a kane lidhje me testime te francezeve ne Guajanen Franceze...
Pra, nuk behet fjale per shtete tjera: SHBA, Rusia, Pakistani, India plus 23 4 shtete tjera...

Kujt i pergjigjem edhe une...:rolleyes:


***

rastesishT
15-04-11, 21:24
Me te sigurt nga Tsunami dhe termetet jeni ne Maqedoni :smile:
Ballkanin nuk e kap gje :) nuk shtin rrufeja ne hithra(thojne nga ne) :smile:

Aty termete e rrokun fort edhe qahet toka ma rrezik

panta_rhei
15-04-11, 22:42
4peace,

edhe njeher,
ne cdo 4 minuta diku ne bote ndodhe nje termet,
ndersa nje test atomik diku ne bote ndodhe, maksimumi, ne cdo 8 muaj.

Jepja ti vete relevancen atij 90% tash, sepse ti the qe 90% e termeteve ne bote shkaktohen nga testet atomike.

Edhe... Qikaq!
Veē llogariti drejt, edhe... Paq jemi!

~AnnA~
16-04-11, 16:26
[QUOTE=~AnnA~;2052664]

Po vallah, ia ke qelluar.

Ne Shkup nuk ka pasur kurrnjehere tsunami, at termet...
:biggrin:


***
Eshte pune e mocme kjo e Shkupit 4peace :smile: e morri rendin e termetit Maqedonia ne vitin 1963, tani eshte jashte rrezikut :)

4peace
16-04-11, 18:04
Eshte pune e mocme kjo e Shkupit 4peace :smile: e morri rendin e termetit Maqedonia ne vitin 1963, tani eshte jashte rrezikut :)

S'di valla, ka ra njaj termet dhe jemi larguar prej Shkupit.

Perndryshe do te kisha qene i lindur ne Shkup :biggrin:


P.S.

Hajde Anna...


...tregona tash:
Kujt hamamin e penguan postimet e mia...qe i leshoj toka ashtu?


***

~AnnA~
19-04-11, 10:26
P.S.

Hajde Anna...


...tregona tash:
Kujt hamamin e penguan postimet e mia...qe i leshoj toka ashtu?


***
Pershendetje 4peace!
Postimet e tua jan hequr shkaku i tekstit ne nje gjuhe te huaj...nese nuk e ke bezdi, na perkthe ate tekst dhe postoje ne gjuhen shqipe se atehere nuk ta fshin askush...
Kurse postimet e te tjereve jan hequr sepse s'kishin te bejne me temen...

Skyfter
20-04-11, 08:58
E lexova nje artikull qe me la pa mend :eek: (nuk e sjell burimin se eshte ne gjuh te huaj e ma fshin AnnA :tongue: masandaj ja marr hala ma shum inat)


Eshte e vertete qe gjithmon ka pas termete me pasoja katastrofale amo jo ne ket forme dhe intesitet gjith planetar :eek:

Thuhet se toka po kalon ne nje faze ku polet magnetike jan ne levizje jo normale (nervoze) dhe se duhet te pergaditemi dhe te shtrengojm rrypin mir e mir ne te ardhmen e afert ......


Per me shume shikone filmin 2012 :tongue: eshte gati i njejt me ket qe lexova!

~AnnA~
20-04-11, 12:08
E lexova nje artikull qe me la pa mend :eek: (nuk e sjell burimin se eshte ne gjuh te huaj e ma fshin AnnA :tongue: masandaj ja marr hala ma shum inat)


Eshte e vertete qe gjithmon ka pas termete me pasoja katastrofale amo jo ne ket forme dhe intesitet gjith planetar :eek:

Thuhet se toka po kalon ne nje faze ku polet magnetike jan ne levizje jo normale (nervoze) dhe se duhet te pergaditemi dhe te shtrengojm rrypin mir e mir ne te ardhmen e afert ......


Per me shume shikone filmin 2012 :tongue: eshte gati i njejt me ket qe lexova!

haha Skyfta
Po sille ne gjuhen shqipe tekstin se atehere nuk ta fshin askush :smile:
Ani, vec une e di se sa inate me ke :D

lirik
23-04-11, 11:08
Kam marre pjese ne diskutime ne nje blog te nje gazete shqiptare

para disa vitesh

me duket dy apo tri vite dhe ekam kundershtuar aq shum centralin berthamor

q e kroacia donte ta ndertoj ne shkoder -


me ashpersine dhe demaskimin me te madh qe i kam bere qellimit armqisor
te kroatve ndaj tokes shqiptare dhe qellimit me prapavia
te rezikshme
te kroatve te cilet e donin energjine elektrike nga ai centra e rrezikun ja donin shqiptarve

dhe benin proven pe r te mashtruar shqiptaret
' per te shfrytzuar energjine vet e rrezikun per te ia lene shqiptarve -

ne anen tjeter ishin ata njerz t disktues q e edhe me fyenin edisa me kan kercnuar

q e me qdo kusht donin ta ndertonin nji central berthamor ne shkoder
per energji elektrike se energjia i duhej shqiperise
-
duke qene se kundershtoja ashper duke njohur pasojat e kesaj se spe shum heret duikure kam pas lexuar material lexues per centralet berthamore si dhe per rreziqet pastakj kam ndejt ne burg me njerz q e i njihnin gjėrat aq mire dhe e kam pa se centrali berthamor esht nji potencial rreziku jetik pe rnjerzimin

ne ato diskutime te mundimshme kisha shum kundrshtar njerz shkurtpamsa qe nuk i njihnin paojat e mundshme
kur un kam thene se siguria nuk esht dhe karrezik qe trojet shqiptare te shkatrrohen nga ai central nese ndodhe diqka dhe kjo prapavi ehst rrezik dhe armqisore per shqiptaret kam qene aq i kundershtuar s a s ka nga diskutuesit q enuk shihnin ne largsi pas para hundes s e vet

lirik
23-04-11, 11:11
Rreziku i nje centrali atomik ne fillim u koncentrua ne mentalitetin anarkist dhe moskujdesin e shqiptarve ndaj rrezqieve serioze si natyre q e kan ne mentalitetin etyre sepse ata nuk jan ne gjendje te menagjojn seriozish t kjeso gjėrash u dokumntua dhe u faktifikua me ratsin e gerdecit qfar absurdi po sikur te ksihte atyx central atomik qka do te ndodhte
por ne diskutimet e mia kam dhene mendimin s enuk ehst vetem te mentaliteti
dhe moskujdesi poer fatkeqsite natyrore mund te godasin ashper q enuk pyesin dhe pastaj patastrfoa esht e pa imagjinueshme q emund te ndodhe
prandaj nuk ka siguri dhe centralet berthamore duhet te mbyllen te gjitha ete sigurohet energjia diellore

teoria ime me ne fund doli dhe jam i lumtur

sherri
09-01-12, 14:47
Lajmėrim i “zi” pėr 21/12/2012 nga vetė princesha e Japonisė


http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/princess-150x137.png (http://www.albobserver.com/archives/39558/princess)Ėshtė e mundur qė vetė princesha, e njė vendi si Japonia tė deklaroi planet e Sundimtarėve?…
Apo fantazinė e skeptikėve dhe tė komplotistėve?… pėr 21/12/2012. Tė gjitha kėto nga njėra prej figurave mė tė mėdha me reputacion tė fuqishėm, si nė botė po dhe nė klasėn politike tė Japonisė!
Ajo fletė pėr njė situatė befasuese nė tė cilėn do tė gjendet sė shpejti mbarė njerėzimi!
Mos vallė kėrkon tė na mbrojė?
Tė na paralajmėrojė?
Mos vallė kėrkon tė na “ushqej”?… pėr tė ndikuar nė sjelljen njerėzore?
Cila ėshtė arsyeja, qė Tani njė deklaratė e tillė vjen nga Japonia fill pas njė tėrmeti dhe cunami shkatėrrues?
Ēfarė dinė liderėt e kėsaj bote dhe nxitojnė tė struken nė ‘Dhe’!
Ėshtė njė nga deklaratat e pakta dhe tė rralla tė dala nga goja e njerėzve me reputacion tė madh -nė rastin tonė vetė princesha e Japonisė- qė paralajmėron Rendin e Ri Botėrore dhe planet e tyre!
Pse ata duan tė bindin gjithė njerėzimin se diēka po vjen dhe njėkohėsisht duhet qė ne tė jemi tė pėrgatitur dhe ta ‘mirėpresim’ atė?
Mos vallė duna tė shmangin panikun se kush do tė ‘strehohet’ i pari?
Siē dhe rezulton, tre ditėt e errėsirės, do tė jenė tre ditėt e Dritės tė kėsaj bote… ditėt e vetmen ku do tė duket e vėrteta!


jUlGCs8YqcQ&feature=player_embedded

Gega 1
15-01-12, 22:07
Lajmėrim i “zi” pėr 21/12/2012 nga vetė princesha e Japonisė


http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2012/01/princess-150x137.png (http://www.albobserver.com/archives/39558/princess)Ėshtė e mundur qė vetė princesha, e njė vendi si Japonia tė deklaroi planet e Sundimtarėve?…
Apo fantazinė e skeptikėve dhe tė komplotistėve?… pėr 21/12/2012. Tė gjitha kėto nga njėra prej figurave mė tė mėdha me reputacion tė fuqishėm, si nė botė po dhe nė klasėn politike tė Japonisė!
Ajo fletė pėr njė situatė befasuese nė tė cilėn do tė gjendet sė shpejti mbarė njerėzimi!
Mos vallė kėrkon tė na mbrojė?
Tė na paralajmėrojė?
Mos vallė kėrkon tė na “ushqej”?… pėr tė ndikuar nė sjelljen njerėzore?
Cila ėshtė arsyeja, qė Tani njė deklaratė e tillė vjen nga Japonia fill pas njė tėrmeti dhe cunami shkatėrrues?
Ēfarė dinė liderėt e kėsaj bote dhe nxitojnė tė struken nė ‘Dhe’!
Ėshtė njė nga deklaratat e pakta dhe tė rralla tė dala nga goja e njerėzve me reputacion tė madh -nė rastin tonė vetė princesha e Japonisė- qė paralajmėron Rendin e Ri Botėrore dhe planet e tyre!
Pse ata duan tė bindin gjithė njerėzimin se diēka po vjen dhe njėkohėsisht duhet qė ne tė jemi tė pėrgatitur dhe ta ‘mirėpresim’ atė?
Mos vallė duna tė shmangin panikun se kush do tė ‘strehohet’ i pari?
Siē dhe rezulton, tre ditėt e errėsirės, do tė jenė tre ditėt e Dritės tė kėsaj bote… ditėt e vetmen ku do tė duket e vėrteta!


jUlGCs8YqcQ&feature=player_embedded
Sherr,cka thu ti allahile?
A jane hajgare t`japankes qeto qe i prune ? Tri dite!Cfare ditsh more?!