PDA

View Full Version : Poetja Hasime Hoti


lirik
20-04-11, 17:53
Ndjehem krenare qė jam mė prejardhje nga Drenica dhe mbesė e Prekazit legjendar

Bisedoi Sokol Demaku
Portret i njė poete tė re nga diaspora: Hasime Hoti


H.Hoti: Jam nga Mitrovica me prejardhje nga Drenica. Nė vitin 1989 edhe familja ime u detyrua si shumė familje tjera tė shpėrngulet nga vendlindja e unė atėherė isha vetėm tre vjeēe. Shkollimin fillor dhe atė tė mesėm kam kryer nė Oulu tė Finlandės ku edhe u kualifikova si laborante e kimisė.


Tani jetoj me familje afėr kryeqytetit te Finlandes nė Helsinki. Pėr momentin jam punėsuar nė spitalin Rinnekoti nė qytetin e Espos.


Kosovarja: Keni studiuar nė shkollėn fillore ne qytetin Oulu te Finlandės . Aty ke mbarua edhe shkollėn e mesme pėr laborante tė kimisė, nė kohe rekord edhe me sukses nė vitin 2010 nė Oulu tė Finlandes. Por ēfarė mund tė na thoni pėr kohėn e studimeve tuaja atje?

lirik
20-04-11, 18:04
Hasime Hoti:Tradhėtarit

Asgjė nuk mbeti mes nesh

Asgjė nga kulla nė ndėrtim

Asgjė dhe vetėm asgjė

Nuk ishe fati imAs koha mos mė takoftė me ty

Deshe me lajka dashuri

Zotit i qofsha falė

Mė shpėtoi nga tiPo tė takoja ndokund

Nuk do tė tė shof me sytė e mi

Kėta sy qė dikur tė shifshin mirė

I vdekur pėr ta sot je tiLėndove njė zemėr do lėndosh akoma

Ty nuk tė duhet femra njeri

Do e lajmroj boten femrore

Secila me u ruajt nga tiJe mė djall se djalli vetė

Shpirtin katil e ke

Ti nė shpirt nuk ke dashuri

I tepėrt je nė kėtė dheKah tė shkel kėmba yte

Vetėm tmerr dhe tė kqija ndjell

O i shkretė i kėsaj bote

Pse i mbush tjerėt me vnerIke e u largove si tradhėtar

Ajo ditė ishte fatlume

Agoi pėr mua dita e re


vargje nga hasime hoti vajza shqiptare ne finlande poete shkollare laborante

lirik
20-04-11, 18:06
KURRĖ - Hasime Hoti

Libra Shqip - Tė vijė ai ēast - Poezi - Hasime Hoti

0 Comments Teilen 0KURRĖ

Kur nisi tė shijoj dritėn mė vėrbove ! Ike.
Dekada ishim bashkė, ēdo gjė me ty ndamė.
Pėrse aq befas, ashtu veprove
mė krijove nė shpirt, kaq shumė gjamė !

Nuk mė kish shkuar nė mendje, se prisja nga ti
Tė krijosh kėtė mjegull - nė shpirt me pikon shi
Por, unė s'ta kthej shpinėn, tė dua tė vish pranė
Ta nisim gėzimin - ta ngrisim kalanė

Sa tė jem gjallė , kurrė nuk tė harroj
Po ti je aq i pa shpirt qė s'dėgjon ēka tė them!
Unė jam nė ēdo ēast, dua tė tė ndihmoj
Vetmia mė mbyti, ndarja shumė mė dhėmb!vargje nga autorja hasime hoti ne finlande

lirik
20-04-11, 18:08
BASHKIMI KOMBETAR DO TE VIJĖ !


Jam bija e tė lashtive Ilir
lindur e rritur nė Dardani
Kemi mikpritje, jemi tė mirė
Por s’tė falim pėr tradhėti!

Edhe ata qė na robėruan
na vranė e ndanė copė – copė
me kokė gjithmon paguan
se shqipja ngadalė I futi nė grope!

E shikoni Shqipėrin e mbetur
pa Qamėri, Kosovė e Topilicė
Po Sulijotėt me Marot luftuan
Si pėr Kosoven Shota Galicė!

Atje nė Iliridė Sulltana e Malsisė
me gersherė i preu dhe i griu
se nuk durohen prangat e robėrisė
qė i ngriti sllavi! I ziu!

Ne jemi ai gjak qe flasim nje gjuhė
Si arbėreshet atje nė Sicili
Nė Kosovė sėrbsllavi ka pėsu,

vargje nga autorja hasime hoti

Guri i madh
20-04-11, 18:50
po de qishtu ju drenica tuj qkrue poezia na e prut shkavin te shpia