PDA

View Full Version : Ymer Elshani


lirik
21-04-11, 04:24
Ymer Elshani lindi mė 1948 (http://www.dardania.de/wiki/1948) nė Korroticė tė Epėrme tė Drenasit.
Kreu fakultetin pėr gjuhė (http://www.dardania.de/wiki/Gjuha_shqipe) dhe letėrsi shqipe
dhe njė kohė dhe njė kohė tė gjatė punoi nė arsim.

Botoi dhjetėra libra pėr fėmijė me poezi, tregime dhe romane. U vra dhe u masakrua mė 17 prill (http://www.dardania.de/wiki/17_prill) 1999 (http://www.dardania.de/wiki/1999) nga forcat serbe nė fshatin Poklek tė vjetėr tė Drenasit (http://www.dardania.de/wiki/Drenasi) bashkė me gruan, tė katėr djemtė, nėnėn, kunatėn dhe me afro gjashtėdhjetė
bashkėfshatarė tė tij

lirik
21-04-11, 04:30
Ymer elshani shkrimtar poet i madh njeri i madh qe gjevahir spahiu
poeti yne i madh kombtar nga skrapari i shqiperis
me grupin nga shqiperia erdhi dhe qau aq shum ne oborrin e Ymer Elshanit
dhe perkujtimit te tij
e vlerave te tij
Msakrimi barbar i ktyre patriotve shqiptar nga korrotica e drenasit fhsat i bukur dhe strategjik mu ne mes te kosoves komuna e dreenasit ne rrugen prishtine pej afe r kronit t e
mbretit vend magjik i bukurise strategjike te rdaranise antike pike e forte strategjike e ballkanit ne piken jo larg goleshit strategjik
ky vend ka dhene patriota edhe ne te kaluaren
Nga korrotica ishte edhe trimi i madh Abedin Bala qe mizorisht e mbyten udbashet ne burgun e celes ne slloveni ne moshen njizet e pes vjeqare
pse ky ishte i panenshtruar trim dhe patriot dhe ka shkruar romanin me titull un ua tregoj slalvet
sllavet fanatik te terbuar nga ky demaskim qe ua beri abedini barbarise s etyre me nje mjeshtri te pa shoqe te prozave tregimeve dhe romanit e vrane mizorisht ne burg duke urrrejtur talentine tij brilantik te papare

tipi engjellor
21-04-11, 12:49
Ymer elshani nje shkrimtar i madh vertet ka qene qe u vra nga forcat serrbe ne poklek te drenasit.....

lirik
22-04-11, 09:36
ka edhe shum poet te tjere fletoret e te cilve kan perfunduar neper humbje ne tragjedine e luftes e ne djegjen e shtepive

lirik
22-04-11, 09:37
krimi ma i madh ehst se askush nuk i perkrahu asnjiher poetet ne vend qe kultura e jone ekrijimtarise te jet ne vendin e larte te nderit europian -qeveria injoron shtypshkronjat bejne kerdi me qmime prandaj kultura ejone mbeti ku mbeti dhe shum njerz qe ishin krijues talent deshtuan