PDA

View Full Version : I madhi i famshmi Fazli Grejqefci


lirik
21-04-11, 05:43
I burgosuri politik u burgos

Duke vizatuar lule nė shuplakė dore
Pėr t`ifalur tyNuk u morr me politikė
As kur shkėlqimi i monedhave vėrboi sy te e tu
Prapa hijeveI burgosuri politik u burgos
Nuk u morrr kurrė me politik
Nė agjendėn e shekujve
Ishte skicuar fati i tij
I burgosuri politik ėshtė liria
Qė po i mungon Kosovės
poezi nga Vaxhid Xhelili

http://img1.blogblog.com/img/icon18_wrench_allbkg.png (http://www.blogger.com/rearrange?blogID=1278171845229665625&widgetType=Text&widgetId=Text2&action=editWidget&sectionId=sidebar-right-2-1)

lirik
21-04-11, 05:45
Poeti mesuesi njeriu i madh fenomeni madheshtori heroi i herojve te qendreses qe dha shpirte ne tortura ne duar te rankoviqve poeti mesuesi Fazli grejqefci
LEGJENDE E GJALLE EPERJETSISE DHE VEPRIMTARISE PATRIOTIKE SIMBOLI I FLAMURIT TRIMI I QENDRESES SHQIPTARE KRENARIA E KOMBIT
FAZLI GREQJEFCI I MADH KOLOS I HEROIZMIQT TRIMERISE DHE PATRIOTIZMIT SHQIPTAR

lirik
21-04-11, 05:49
Fazli grejqefci sibpol shqipeje simbol i flamurit simbol i qendreses
shqiptare simbol i heroizmit mesuesi i karakterit stoik dhe nderit e ndergjegjes mesusi i shejt shqiptar poet latrat simbol i qnedrses dhe patriotizmit legjend e legjendave
qe ne te gjitha format e torturave asnjiher nuk u dha deri sa e dha shpirtin me emrin flamur me merin liri ne goje i madhi hero i madhi i trimerise sypatrembur shqiptari i madh fazli grejqefci
mesuesi i madh nga snkofci i drenices patriotike
i vendit te trimave te poetve te patriotve dardan i shquar ilir i shquar fisnik mesues legjendar patriot burre i verret i atdheut
qe krahasohet me hasan prishtinen e madh e shum burra tjere me nam q ei pat shqiptaria

lirik
21-04-11, 05:53
Fletoret poetike te fazli greqiefcit jan fletore me aq malle e vargje te shkruara per atdhe vllau i vetem i gjasht motrave fytyre tipike shqiptare
karakteristike burre trim e fisnik qe e dha jeten per flamur e atdhe
permendorja e tij nuk gjendet sot askund mu ne mes te prishtines do te duhej te ishte
mu ne mes te kryqeqatetit shqiptar te dardanise

lirik
21-04-11, 05:55
Fazli grejqefci poeti karakteristik krijues i vargje te shkelqyera shqiptare qe jan neper fletore qe ja kan ruajt gjasht motrat e ti
veprimtaria dhe biografia e fazli grejqefcit duhet te zgjerohet dhe te studjohet nga te gjitna anet e ete ndriqohet mire ema mire veporimtaria e tij kombtare ne sherbim te atdheut

lirik
21-04-11, 06:53
Amanet po thot oj nanė

autori xhelal ferizi kenge per fazli grejqefcin

amanet po thot oj grue

amanet ti mori zanė

ne se djalė ka me m' lindė mu e

flamur emrin me ja lanė

mbi atdhe per me value

se per te jetė jam tue dhanė

e shqipnia me u bashkue

per me i nxe nji diell e hanė

sa te jen njerzit me jetue

nji flamur shqiptart e kan

me dy krena e kan shpalue

per lirinė e tokes nanė

per atdhe jam tu u flijue

flet fazlia drenicjan

e per te gjallė s' kam me u dorzue

nen thoj te zi t' shkjaut pansllavian

token tonė q ė e kan pushtue

Thrret fazlia e ban gajret

nji flamur nga gjini e qet

e udbashat q -jan terbue

shkjau i shkines po bertet

kur fazliu puthi flamurin

shkjau i shkines shkumbė po qet

qet qetniku shkumbė per goje

thrret stojan e thrret vukoje

e shqipfolsa disa tė mjerė

e udbasha disa tjerė

thrret udbash e agjentura

per ta mbytė fazlinė ne tortura

pse ju gjeten dy flamura

dy flamura ne stemė kombtare

e shum libra ne gjuhė amtare

shum fletore patriote

qe i kndojnė tokes kastriote

por si rrezet ndriqimtare

i kishte shkrue ne gjuhė shqiptare

per ngjyrė te kuqe te flamurit

po qendron si shkambi i gurit

petrit djalė po e kish shqipnia

fort n' torturė qendroj fazlia

tridhjet dit e tridhjet net

nga i pikė ujė e mbante n' jetė

vuajtja e tij e dridhi malin

por se dha kurr idealin

as qendrsen te forte qelike

per liri te shqipnisė etnike

si granit qendroj fazlia

zog shqiponje e pat shqipnia

buzet shkrumb ne tortura tha

por flamurin nuk e dha

le te valoj tha me dy krena

permbi kulla e mbi bedena

kot e keni ju agjentura

se do te vdes tha ne tortura

por s e jap as dhe as gurin

nuk jap shqipe as flamurin

nuk e jap token e te parve

as simbolin e shqiptarve

njiqnid her me me vra e ngjallė

nuk i jap as dhe as zallė

te tokes tonė te shtrejte ilire

kah jan viset gjevahire

as simbolet gjithkombtare

as gjuhė shqipe e abetare

kshtu e tha fjalen fazlia

fort terbue ėsht pansllavia

e te jan turrė si bisha t' malit

permbi trup tė fazli djalit

te msuesit trim te shqiptarise

me ja thye shpirtin te lirisė

por liria nuk po thehet

nder shqiptarė ku do po ndjehet

kshtu fazlia ra ne tortura

ne gji po i mbante dy flamura

e i ka puthė e la me gjak

pa u nėnshtrue e thye aspak

qanin zogjt mbi dardha e molla

qau ditari e ka qa shkolla

msuesi i popullit ra fazlia

qau kosova e qau shqipnia

shum renkuan edhe gurė e dhe

ra fazlia per atdhe

kenge patriotike nga autori xhelal ferizi

kushtuar heroit te kombit legjendes fazli grejqefcit