PDA

View Full Version : Agim GASHI


lirik
23-04-11, 17:04
Agim Gashi u lind me 28.04.1959 nė Kryshec tė Drenicės. Shkollėn fillore e kreu nė Polac, kurse gjimnazin nė Skėnderaj. Ka ndjekur studimet nė Fakultetin Filologjik tė Prishtinės, nė degėn Letėrsi dhe Gjuhė Shqipe. Gjatė vitit 1980/81 ka punuar nė arsim, kurse prej vitit 1986 punėsohėt nė Organizatės Punuese Kosovatrans nė Mitrovicė, njėsia nė Skėnderaj.
Ardhja e masave tė dhunshme serbe e gjen nė kėtė organizatė punuese ne krye tė Sindikatės se pavarur, ku ishte kryetar i saj. Kjo bėri qė nė mbarim te vitit 1990 nė mėnyrė tė dhunshme tė largohėt nga puna.
Nė gusht te vitit 1991 emigron jasht atdheut.Fillimisht nė Gjermani e mė vonė nė Francė,ku edhe sot jeton dhe vepron. Nė vitin 2005 ka punar mėsues nė Montbiliard tė Francės ne shkollėn shqipe me mėsim plotėsues,mė fėmijėt e bashatdhetarėve tanė. Me krijime letrare ka filluar te mirrėt qė nė bangat e shkollės se mesme. Ka bashkėpunuar me te gjitha revistat dhe gazetat e asaj kohe,si me: “Zėri i Rinisė”,”Pionieri”,”Gazeta e pionierėve”,”Bujku”,”Rilindjėn pėr fėmijė”,”Thumbi” e tje. Qė nga viti 1985 bėhet bashkėpunėtor i jashtėm i “Zėrit tė Rinisė” dhe qė nga ky vit mbante edhe rubrikėn e pėrhershme nė faqėt e humorit “Fotografia qė flet”.
Shkruan poezi pėr tė rritur e fėmijė dhe humor. Nė letrat shqipe ėshtė prezent qe tri dekada . Nė viton 2009 ka botuar pėrmbledjėn me vjersha pėr fėmijė mė njė titull shumė simpatik “Gjysh tė kam shoqe”e cila u pritė shumė mirė nga kritika dhe lexuesit. Ka nė dorėshkrim edhe njė pėrmbledhje tjetėr me aforizma dhe vargje satirike dhe njė me poezi pėr tė rritur ,qe do tė sheh dritėn se shpejti.