PDA

View Full Version : 22 pagezime gjate Meshes se pashkes.


Zanzi/M
25-04-11, 17:23
Ne prishtine u be pagezimi i 22 personave te moshave te rritura (nuk preferoj ti quaj konvertime) ne katedralen Nene Tereza ne Prishtine. Ata sipas ipeshkvit i jane nenshtruar nje procedure te mesim fese per disa muaj pasi te vije deri te pagezimi ne katolik.

Dardani_K1
25-04-11, 22:17
E paskan knaqen ata njerez qe e nderrojn fen si qorapet ata njerez sjan besnik ndaj askujt si ajo fjala O Mark Muharremi kishen se deshte gjamis sja dite renin ku hamamin ja bane vetit venin edhe keta persona sjane as me kishe e as me Xhami keta per interesa e kane ba kete pune ty mendue se si katolik kane me i pasen punet ma mire me dalen ne Evrop po jane ne gabim te madhe se as skan me i pa letrat me sy dhe as fare dobije skane me pasen se veq veten e kane rrejten.

Kercovari
26-04-11, 09:55
Konvertimet qė nuk janė konvertime

Duke lexuar ditėve tė fundit deklaratat pompoze pėr konvertim nė fenė e rrėnjėve mu kujtua i madhi George Bernard Show. Me njė rast ai pati thenė: "Konvertimi i Palit nuk ishte konvertim fare; ishte nė fakt Pali ai qė e konvertoi religjionin qė e kishte ngritur njė njeri mbi mėkatin dhe vdekjen". Hallall! Edhe kėta tė ashtuquajtur tė konvertuar nuk janė aspak tė konvertuar nė katolicizėm; ata janė thjeshtė shėndėrrues tė dėmshėm tė fesė nė ideologji urrejtjenxitėse dhe pėrēmuese. Njėri nga ta derdhi gjithė atė urrejtje ndaj fesė sė 97 % tė bashkėkombasve tė tij dhe nuk kisha si tė mos mendoj se njerėz tė tillė jo vetėm qė nuk i bėjnė shėrbim katolicizmit, mashtrohen thellė ata qė e mendojnė kėshtu, por me njė bagazh tė tillė smire dhe amullie morale do t’ia tundin thellė edhe ato pak themele sinqeriteti qė mund ti ketė Kisha Katolike nė Kosovė.

Nuk e di pse kleri katolik abuzon me fjalėn ‘konvertim’ kur tė gjithė nga ‘tė konvertuarit’ e supozuar kanė pohuar se nuk kanė qenė asnjėherė muslimanė pėrveē emrit tė cilin e kanė trashėguar. Dihet fare mirė se gjatė fundit tė Perandorisė Osmane ekzistonte njė numėr i caktuar i shqiptarėve tė Kosovės tė cilėt formalisht morėn emra muslimanė duke dashur qė ti bashkohen shumicės sė popullatės qė nė masė tė madhe pėr arsye patriotike dhe tė mėvetėsimit e kishte flakur besimin kristian dhe e kishte pranuar Islamin,
. Duhet t’u jemi mirėnjohės natė e ditė atyre paraardhėsve tanė tė menēur tė cilėt e kundėrshtuan lojėn satanike tė Kishės dhe e ruajtėn qenien e tyre shqiptare nėpėrmjet Islamit. Pa ta sot do tė ishim vartės luajalė tė histerisė Serbe nė Ballkan. Burimet e Vatikanit pohojnė se nė gjysmėn e dytė tė shekullit XVII, nė trekėndėshin Deēan-Pejė-Drenicė nuk kishte katolikė fare.

Lexo shkrimin nė tėrėsi:
Je pse nuk do tė bėhemi Katolikė
http://fr-fr.facebook.com/note.php?note_id=416555681794&comments (http://fr-fr.facebook.com/note.php?note_id=416555681794&comments)