PDA

View Full Version : Ankohen Amerikanet, S'po na "dijn" Kosovarėt


murrizi
26-04-11, 14:43
Zėvendėsi i ndihmėsit tė Sekretarit amerikan tė Shtetit, Thomas Countryman, ėshtė ankuar qė Kosovarėt nuk po ja "dijn" sa duhet Amerikės dhe Evropės, ai pasi ėshtė zbrazur mirė e mirė nė atė qė ne Kosovarėt nuk po ja "dijm" sa duhet atijė, nuk ka harruar tė pėrdor edhe retoriken diplomatike, me moton " ju se keni iden sa u duam ne juve (Amerika dhe Evropa).

Pasi e lexova artikullin nė: http://www.koha.net/index.php?cid=1,22,56910 u kujtova ti jap njė pėrgjigje alla murrizqe ( e di ai ;) ).

Nėse zotriu nė fjalė beson qė Shqiptarėt nuk dijn tė zgjedhin mes falenderimit dhe pėrdhosjes sė tė mirės gabon shumė, bile ai (Countryman) gabon deri nė atė mas qė ofendon deri diku Kosovarėt (Shqiptarėt nė kėtė rast) duke kujtuar qė Kosovarėt nuk e kan aftėsin tė dallojn ēfar ėshtė mirė, e ēfar nuk ėshtė mirė pėr ata.
Shqiptarėt dhe shumė nga popujt nė Evropė e kanė tė qart se njė pavarsi totale nga fqinjėt e tyre ėshtė "ilaqi" mė i mirė i Evropės sė Bashkuar, gjė qė (nuk vlen pėr ameriken) kėtė nuk e kėrkojn edhe nga Amerika, pra nuk kėrkon kėrkush me u Pavarsu prej Amerikės !

Nėse zotriu do ta pranonte, qė spo ka shka me i bo kalit, e po bie samarit, atėher dakordohemi, dhe vazhdojm duke kėrkuar zgjidhje tė pėrbashkėt ( e qė Kosovarėt poashtu janė tė vetėdijshėm qė nuk ėshtė e lehtė).

Kercovari
26-04-11, 16:17
Kjo puna jote murriz eshte si puna gjuetari i cili gabimisht gjuan zagarin ne vend te ja meshoj kaprollit...

E cka me pas ka thene Ameri Contrimen:

"Countryman tha se Kosova ka shumė mė shumė miq nė Bruksel dhe nė vendet anėtare tė BE-sė se qė njerėzit me tė vėrtetė kujtojnė.
Duke folur pėr dialogun Beograd-Prishtinė, Countryman tha se ai ėshtė me interes tė jashtėzakonshėm pėr popullin e Kosovės, qe fjala pėr efekt afatshkurtėr, afatmesėm ose afatgjatė.
“Po pati marrėveshje praktike qė do tė mundėsojė qytetarėve tė udhėtojnė e tė bėjnė tregti lirshėm, tė vendoset sundimi i ligjit nė Kosovė, tė ofrojė shėrbimet mė tė mira tė mundshme pėr tė gjithė qytetarėt, tė gjitha kėto do tė kenė ndikim tė drejtpėrdrejtė nė jetėn, dhe kėtė qytetarėt do ta vlerėsojnė e ndiejnė”, ka konstatuar ai, sipas FoNetit.
Sipas mendimit tė Countrymanit, e gjithė kjo nuk do tė vlejė vetėm pėr shqiptarėt, por edhe pėr tė gjithė serbėt e Kosovės.
“Pėr njė periudhė tė gjatė pjesėmarrja konstruktive dhe fleksibile e qeverisė sė Kosovės nė dialog hap atmosferė mė tė favorshme nga aspekti i njohjeve shtesė, pastaj do tė ndihmojė forcimit tė marrėdhėnieve me BE dhe e treta, do t’i ndihmojė Kosovės anėtare nė BE, dhe nė organizatat e tjera ndėrkombėtare”, konsideron ai.
Countryman ka theksuar se kėto janė qėllime qė SHBA i mbėshtesin, ndėrkaq njerėzit nė Prishtinė, tė cilėt kritikojnė pjesėmarrjen e qeverisė sė Kosovės nė dialog nuk kanė njė plan ideal alternativ si tė pėrmbushėn kėto qėllime.
Zyrtari amerikan ka pėrsėritur se ēėshtja e ndarjes sė Kosovės ose e shkėmbimit tė territoreve nuk ėshtė dhe nuk do tė jetė temė e dialogut ndėrmjet Beogradit e Prishtinės dhe kjo “ka qenė e qartė pėr tė dy palėt para fillimit tė dialogut”.
Countryman ėshtė shprehur se ėshtė i shqetėsuar qė banorėt e Kosovės veriore, sidomos serbėt, as Beogradi e as Prishtina nuk i kanė trajtuar si duhet, “por madje as Brukseli ose Washingtoni”.
“Ata kanė shqetėsime legjitime pėr tė ardhmen e tyre nė Republikėn e Kosovės dhe ka rėndėsi qė tani ekziston mundėsia qė tė bisedohet pėr kėto shqetėsime dhe tė qetėsohen banorėt e veriut, duke iu ofruar njė pasqyrė tė qartė se sa liri qytetare dhe mbrojtje tė drejtash mund tė kenė nė Republikėn e Kosovės”, ka konkluduar ai.

Guri i madh
26-04-11, 21:42
nuk kan arsye me na akuzue si anti amerikan ose anti evropjan bile ky ndermjetsusi

mundet me shkue e me vet GJORGJ BUSHIN se a jeni pro apo anti amerikan edhe sa jena falemenderus


po ne po kerkojna qe vet ti zgjedhim institucionet tona e jo KRISTOFER DELL

edhe askush mos tna detyroj me bisedue me shkini

murrizi
27-04-11, 11:26
Lunacek ka gjasa tė mira tė jetė pėrfaqėsuese e BE-sė nė Kosovė
Eurodeputetja e gjelbėr austriake, Ulrike Lunaēek ka gjasa tė mira tė marrė detyrėn e pėrfaqėsuesit tė Bashkimit Evropian nė Kosovė. ...
Postuar: 27.04.2011
Zyra e zonjės Lunacek nė Bruksel i ka konfirmuar Radio Kosovės, se raportuesja e Parlamentit Evropian pėr Kosovėn, Ulrike Lunacek ka udhėtuar sot drejt Uashingtonit pėr njė vizitė zyrtare.

Me zyrtarėt e lartė amerikanė ajo do tė bisedojė edhe ēėshtjen e mundėsisė sė emėrimit tė saj nė postin e pėrfaqėsuesit tė Bashkimit Evropian pėr Kosovė.

Ndėrkohė, kandidimin e saj zonja Lunacek e ka konfirmuar personalisht pėr gazetėn ditore ”Die Presse” e cila nė numrin e sotėm shkruan se zonja Lunacek ka gjasa tė mira tė marrė kėtė detyrė. Sipas gazetės ”Die Presse”, zonja Lunacek ka mbėshtetjen edhe tė pėrfaqėsueses sė Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton dhe tė komisarit tė Bashkimit Evropian pėr fqinjėsi tė mirė Shtefan Fyle.

Lunacek, shkruan ”Die Presse”, ka kontakte intensive me udhėheqėsit e institucioneve tė Kosovės, pėrkrahjen e tė cilėve e gėzon. Luancek ėshtė e njohur sidomos pėr angazhimin e saj qė edhe Kosovės ti hiqen vizat, me ēka ajo ka fituar edhe simpatinė e popullatės sė Kosovės.

Nėse zonja Lunacek do tė marrė postin e pėrfaqėsueses sė Bashkimit Evropian nė Prishtinė atėherė vendin e saj tė raportueses pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian do ta marrė eurodeputetja e gjelbėr austriake, Monika Vana.

(Fadil Gashi)

Komenti im:

Nuk e ka Kosova kėtė nafak ?!

Neferta
27-04-11, 12:00
Neve e duam Ameriken, po ata po ngurrojn te na sjellin ketu nje njeri si i famshmi; Edgar Houver Federal Bureau of Investigation (http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Bureau_of_Investigation) (FBI) gjithashtu nje shtepi ta ndertojmsi shtepija madheshtore; Alkatraz Federal Bureau of Prisons (http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Bureau_of_Prisons).Ateher ne do te punonim per vete pastaj do ta duanim edhe tjetrin.

murrizi
27-05-11, 19:33
Kosova sot e pati njė "NAFAK" tjetėr:

Eshton: Kosova ka perspektivė tė qartė evropiane

Shefja e diplomacisė evropiane, Kethrin Eshton shprehu mbėshtejen e saj pėr perspektivėn evropiane tė Kosovės....
Gjatė takimit me kryeministrin, Hashim Thaci dhe me anėtarėt e ekipit tė Kosovės nė dialogun me Serbinė, ajo ka thėnė se Kosova ka perspektivė tė qartė evropiane. Eshton ėshtė pėrqendruar mė shumė nė kėrkesėn pėr sundimin e rendit dhe ligjit, duke e cilėsuar atė si element kryesor pėr integrimin e Kosovės nė BE.

”Sundimi i rendit dhe ligjit ėshtė ēėshtja mė e rėndėsishme pėr tė ardhmen e Kosovės, pėr qytetarėt e saj dhe element kryesor nė ambiciet e Kosovės pėr integrim nė Bashkimin Evropian. Pėr kėtė arsye jam sot kėtu tė ju falendėroj dhe kėrkoj bashkėpunim tė ngushtė me misionin e Eulexi-t. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė gjithė ta mbėshtesni kėtė mision dhe ta dinė rėndėsinė e punės qė po bėn”, tha ajo.

Ndėrkaq, udhėheqėsja e ekipit tė Kosovės nė dialogun me Serbinė, Edita Tahiri tha se vizita e shefes sė diplomacisė evropiane Kethrin Eshtion, ėshtė njė shtytje pėr dialogun Prishtinė- Beograd. Ajo tha se shumė shpejt pritet tė miratohet njė pako e marrėveshjeve me Serbinė, pėr ēėshtjet qė janė diskutuar deri tani nė Bruksel. Por nuk saktėsoi se pėr ēfarė marrėveshje bėhet fjalė.

Tahiri tha se e kanė siguruar kryediplomaten evropiane se pala kosovare do tė mbetet e pėrkushtuar drejt zgjidhjeve, qė janė nė interes tė qytetarėve tė tė dy vendeve. Zonja Tahiri vlerėsoi se palėt nė dialog kanė arritur pėrparim dhe procesi ėshtė shumė afėr arritjes sė marrėveshjeve nė lėvizje tė lirė, telekomunikacion etj.
Baronesha Eshton do tė ketė njė drekė pune me kryeministrin, Hashim Thaēi dhe disa ministra nė qytetin e Prizrenit.

(Blerim Sopi)

valiii
27-05-11, 21:03
Po shihet per ēka kane luftuar gjithe ata burra ... Per me u ul Atifetja, Edita edhe Eshtonka per te vendosur per te ardhmen tone beepja dreē nonen...

Guri i madh
27-05-11, 21:12
Kosova sot e pati njė "NAFAK" tjetėr:

Eshton: Kosova ka perspektivė tė qartė evropiane

Shefja e diplomacisė evropiane, Kethrin Eshton shprehu mbėshtejen e saj pėr perspektivėn evropiane tė Kosovės....
Gjatė takimit me kryeministrin, Hashim Thaci dhe me anėtarėt e ekipit tė Kosovės nė dialogun me Serbinė, ajo ka thėnė se Kosova ka perspektivė tė qartė evropiane. Eshton ėshtė pėrqendruar mė shumė nė kėrkesėn pėr sundimin e rendit dhe ligjit, duke e cilėsuar atė si element kryesor pėr integrimin e Kosovės nė BE.

”Sundimi i rendit dhe ligjit ėshtė ēėshtja mė e rėndėsishme pėr tė ardhmen e Kosovės, pėr qytetarėt e saj dhe element kryesor nė ambiciet e Kosovės pėr integrim nė Bashkimin Evropian. Pėr kėtė arsye jam sot kėtu tė ju falendėroj dhe kėrkoj bashkėpunim tė ngushtė me misionin e Eulexi-t. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė gjithė ta mbėshtesni kėtė mision dhe ta dinė rėndėsinė e punės qė po bėn”, tha ajo.

Ndėrkaq, udhėheqėsja e ekipit tė Kosovės nė dialogun me Serbinė, Edita Tahiri tha se vizita e shefes sė diplomacisė evropiane Kethrin Eshtion, ėshtė njė shtytje pėr dialogun Prishtinė- Beograd. Ajo tha se shumė shpejt pritet tė miratohet njė pako e marrėveshjeve me Serbinė, pėr ēėshtjet qė janė diskutuar deri tani nė Bruksel. Por nuk saktėsoi se pėr ēfarė marrėveshje bėhet fjalė.

Tahiri tha se e kanė siguruar kryediplomaten evropiane se pala kosovare do tė mbetet e pėrkushtuar drejt zgjidhjeve, qė janė nė interes tė qytetarėve tė tė dy vendeve. Zonja Tahiri vlerėsoi se palėt nė dialog kanė arritur pėrparim dhe procesi ėshtė shumė afėr arritjes sė marrėveshjeve nė lėvizje tė lirė, telekomunikacion etj.
Baronesha Eshton do tė ketė njė drekė pune me kryeministrin, Hashim Thaēi dhe disa ministra nė qytetin e Prizrenit.

(Blerim Sopi)sa her qe dojn me na e thye qafen neve kosovarve kta evropjant na thojn se kosova ka perspektiv evropjane


bile sante e ndegjova edhe hashim panlen duke than se kosova e serrbia kan perspektiv evropjane


prit magar deri sa te del bar i thojn ktyre deklaratave te evropjanve