PDA

View Full Version : VATIKANI-Selia e Shejt fton SHTETIN e Kosovės nė LUMTURIMIN e Papa Gjon palit tė dytė


murrizi
30-04-11, 19:43
Me ftesė zyrtare tė shtetit tė Vatikanit, kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, i shoqėruar nga ministri i Jashtėm Enver Hoxhaj, nesėr do tė marrin pjesė nė lumturimin e Papa Gjon Palit tė Dytė, njofton Zyra e kryeministrit.

Ftesėn zyrtare pėr pjesėmarrje tė delegacionit tė Kosovės nė kėtė ceremoni, shtetit tė Kosovės ia ka bėrė Papa Benedikti 16. Nė kėtė ceremoni, nė Vatikan do tė marrin pjesė kryetarė, kryeministra dhe zyrtarė tė lartė tė shteteve tė ndryshme tė botės.

Kjo ėshtė vizita e parė shtetėrore nga institucionet e Kosovės qė po i bėhet Vatikanit, pas shpalljes sė pavarėsisė.

Vatikani ka qenė pėrherė pėrkrah popullit tė Kosovės dhe Papa Gjon Pali i Dytė ka qenė mik i madh i Nėnės Terezė dhe i shqiptarėve nė Ballkan.


Njofton Kosovapressi

murrizi
30-04-11, 19:47
Komenti i shpejt:

A thua a do ta ndiej veten mirė Kryeministri Thaēi, pas ditlindjes sė festuar me 17 Prill ?? ;)

valiii
30-04-11, 20:28
Valla boll marre pre Thaēit, une zdi me ēfare fytyre do t'i del perpara Papes... Tash deshte-z'deshte, ne datelindjen e radhes duhet qe t'ia degoje ftesen edhe Thaēi Papes.

Zana_ch
01-05-11, 15:45
Lumturohet Papa Gjon Pali i dytėSot nė Bazilikėn e Shėn Pjetrit nė Vatikan ėshtė mbajtur ceremonia e shenjtė e lumturimit tė Papa Gjon Pali II. Nė meshėn solemne, qė ėshtė zhvilluar me kėtė rast, kanė qėnė tė pranishėm shumė personalitete tė larta tė Papatit, drejtues e pėrfaqėsues tė lartė tė shtetit italian, kryetarė shtetesh tė vendeve evropiane e botėrore, dhjetėra e mijėra pelegrinė, besimtarė e bashkatdhetarė polakė dhe qytetarė tė tjerė nga mbarė bota.

Nė ceremoninė e lumturimit tė Papės Gjon Pali i II kanė marrė pjesė edhe Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi dhe Zonja e Parė, Teuta Topi, kryeministri Sali Berisha, kryeparlamentarja Jozefina Topalli si dhe kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi i shoqėruar nga ministri i jashtėm Enver Hoxhaj.

http://www.botasot.info/reklama/xWOJTYLA-2.jpg

Ceremonia e lumturimit tė Papės Gjon Pali II, nėpėrmjet meshės madhėshtore, ėshtė drejtuar nga Papa Benedikti XVI. Ky lumturim vjen pasi Selia e Shenjtė vėrtetoi se Papa Gjon Pali ka kryer tė paktėn njė mrekulli. Me dekretin e miratuar nga Papa Benedikti XVI, procesi i lumturimit apo shpallja e Papės Gjon Pali II “i bekuar” shėnon njė hap vendimtar drejt shenjtėrimit tė tij.

Ndėrkohė 1 milionė persona ishin tė pranishėm nė sheshin Shėn Pjetėr nė Vatikan dhe ndoqėn meshėn e mbajtur nga Papa Benedikti XVI.

http://img165.imageshack.us/img165/3609/attachmentth1.jpghttp://www.botasot.info/reklama/200rugova.jpg

Papa i lindur nė Poloni bėri 104 udhėtime nėpėr botė, mė shumė se ēdo papė tjetėr nė histori. Ai gjithashtu fali personin qė u pėrpoq ta vriste atė nė vitin 1981.

Ndėrkohė kundėrshtarėt e lumturimit besojnė se Papa mund tė ketė luajtur rol nė mbulimin e abuzimit seksual tė fėmijėve nga priftėrinjtė. Kritikė tė tjerė mendojnė se ai ishte tepėr pozitiv ndaj zakoneve indigjene.

http://www.botasot.info/reklama/pt2-9462.jpg

Presidenti Topi dhe Zonja e Parė, Teuta Topi gjatė ceremonisė sė Lumturimit tė Papės Gjon Pali II – Bazilikata e Shėn Pjetrit 01/05/2011

Lumturimi i Gjon Palit II ėshtė njė ndihmė pėr Kishėn Katolike dhe duke pėrfituar nga popullariteti i tij i jashtėzakonshėm autoritetet kishtare shpresojnė nė njė rishprehje tė njė mesazhi pa kompromis qė i drejtohet botės sė sotme moderne, e cila shpesh herė nuk i kushton vėmendje institucionit tė besimit.

Kisha ėshtė e vetėdijshme se Gjon Pali II kishte njė fat tė jashtėzakonshėm qė ka magjepsur edhe pėrtej qarqeve tė krishtera.

Vdekja e tij nė vitin 2005 e privoi kishėn nga njė zė unik nė botė.

Megjithėse pasardhėsi i tij Benedikti XVI ėshtė tepėr i respektuar dhe po pėrfiton nga njė efekt mbarėbotėror qė kishte Gjon Pali II, ai nuk ka karizmin e tij.

Mesha po mbahet nga Papa Benedikti XVI.

Festime tė tjera do tė zhvillohen nė kisha tė tjera katolike nė gjithė botėn, pėrfshirė edhe Basilikėn e Uashingtonit.

Kercovari
01-05-11, 18:21
"Er war einer von uns", findet der katholische Familienvater Holmes aus London.
"Ai ishte njė prej nesh, "thotė Holmes,baba i njė familje katolike nga Londra.

luckyman
01-05-11, 20:53
Gjithė ato abuzime ndaj te miturve nga kleriket katolik, e ky pėr 25 vite vetem ka heshtė!!?

E tash po e shpallin tė "Shejtė", ēudi!!!

emine
01-05-11, 20:59
po padyshim kjo dite ju ka shtu tregtareve bugjetin,duk rrit cdo cmimem ,po ashtu hotelet dhe apartmentet kan qen 3 fish me shtrejte se normal,vetem sa kan mar pare per wc boll ma,krejt qto fete jane ba mi faros veq pune biznesi se sen tjeter jo,me ner me than pe dini edhe vet qka ......

Murgesha
01-05-11, 22:50
A thua e pranon Zoti shenjterimin qe bahet nga njerezit?

Makresh
02-05-11, 00:38
… qe mos t'ju dukem si jashttoksor, po kam nje pyetje per keta idhujtaret e Jezus Krishtit.

U "pranua" mrekullia e nje murgeshe ne franc si (Hapni veshet mir) : "MREKULLIA E PAPES GJON PALI II" !

Ne ne Islam, mbi fjalet e Zotit ton besojm qe mrekullit vetem Zoti i ben, dhe vetem ai bekon e shenjteron !

Un si besimtar i 1 Zoti te vetem, a duhet ta kuptoj lumturimin/beatifikimin e keti Polaku qe vuante nga semundja e parkinsonit si "zot" qe beri mrekulli duke e sheruar nje murgesh qe vuante pikerisht nga kjo semundje ?!


Per mua sot ishte nje dit e madhe e shirkut ! Nje mekat per te cilin eshte betuar Zoti qe s'do t'ia fal askujt !
Fatekeqesisht, edhe kryedirigjuesit e dy shteteve rrebele morren pjes ne kete ceremoni fetare, ne meshen e se dieles.

PS: Nikolas Sarkozi, katolik, nuk mori pjes ne kete ceremoni me prektekst qe eshte Kryetar i te gjitheve dhe dirigjon nje shtet "laik" !

Llapjani_HH
02-05-11, 17:52
Rrenė ish se kush nuk i kish thirr qeveritart e Kosovės nė Vatikan.
Ani qysh nuk po ju vjen marre me rrejt!

Nė Vatikan delegacioni i Kosovės shkoi pa ftesė

Vatikani ka reaguar me habi nė lajmin e mediave kosovare se Selia e Shenjtė e ka ftuar njė delegacion shtetėror tė Kosovės pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e lumturimit tė Papės Gjon Pali II.

Njoftimi zyrtar qė u dėrgua nė Zyra e kryeministrit Hashim Thaēi, e qė u botua nė media, thoshte se me ftesėn zyrtare tė shtetit tė Vatikanit, kryeministri Thaēi merr pjesė nė kėtė ceremoni.

Duket se “ftesa” e Vatikanit ėshtė njė zbulim i Qeverisė sė Kosovės, pasi shteti qė gjendet brenda hapėsirės gjeografik tė Romės, nuk dėrgon ftesa, as shteteve mė tė mėdha tė botės.

Shefi i programit shqip tė Radio Vatikanit, Dom Davidi, nuk mund tė besonte se Qeveria e Kosovės mund tė ketė bėrė njė njoftim tė tillė, duke shprehur bindjen se janė mediat ato qė e kanė transmetuar gabimisht lajmin.

“Nuk ka pasur ftesė pėr Kosovėn e askėnd tjetėr, nė raste tė tilla janė pėrfaqėsuesit e qeverive ato qė paralajmėrojnė vetė me dėshirė pjesėmarrjen”, ka thėnė pėrmes telefonit pėr Zėri, Dom Davidi.
Telegrafi

natyra
06-05-11, 05:32
Se di valle, deri kur me GENJESHTRA te Thaqit do mesohet ky popull i (gjore)- Kosovar?!
Ky pa ftes ka shkua,e kur Dr.Rugova shkonte me ftes.."Hasha me fansat e tij e perkeshin,dhe mija akuzime i benin per te,(akoma dhe sot)!
E tani qe ka shkua Hasha,(dhe ate pa ftes bile),,na u mbushen perplot Forumet me kete titull,(te pa vlefshem),lol,

..Te mjeret Gazetart,(qe me muaj si paguajn):(!

Ju pershendes

Natyra.

uck_aksh
14-05-11, 23:49
athua ky shtet me 800 banor edhe te gjith banoret jan ne sherbim te zotit dhe te popullit a jan edhe me kosovaret qe me mund e fituan ket liri me gjak e paguan ket pavarsi e nuk na nje ky shteti i vati..........