PDA

View Full Version : Mbyllja e kanalit te lotit te foshnjet...


Jana
02-05-11, 10:47
Te foshnjat shpesh e hasim tė mbyllur kanalin e lotit. Kjo ndodh pėr shkak tė mos hapjes sė valvulės nė kanalin e lotit e cila hapje duhet tė ndodhė pas lindjes.

Shenjat qė i vėrejmė te kėta fėmijė janė: lotim shumė i shprehur, sekret ujor ose i turbullt qė del nga syri, krurje e shprehur e syrit.
Nė literaturėn mė tė re gjejmė se 96% - 98% tė rasteve kanali hapet me masazh (presion tė lehtė tė kėndit tė brendshėm tė syrit) dhe pėrdorim tė antibiotikėve deri sa fėmija tė mbushė 12 muaj.

Nė bazė tė kėtyre tė dhėnave shihet se ėshtė e panevojshme tė bėhet sondimi para moshės njė vjeēare, siē ndodhė te njė numėr i madh i rasteve kėtu nė Kosovė.