PDA

View Full Version : Hiqni dore nga enet plastike


~AnnA~
03-05-11, 11:06
Pėrdorni xham, dėrrasė dhe ēelik
Gėrryerja e enėve plastike lehtėson shtimin e mikrobeve. Para se t’i pėrdorni kėta enė bėni kujdes tė mos jenė me lagėshtirė. Mikrobet pėrhapen mė shpejt nė ambjente tė lagėshta. Nėse ėshtė e mundur duhet tė pėrdoret material prej druri. Kėta materiale duhet tė pastrohen mire duke i larė me sapun dhe dezikfektues.
Enėt plastike mund tė lahen nė pjatalarėse por nėse lahen nė njė nxehtėsi tė lartė kėta enė mund tė ēlirojnė disa substance. Nėse mbi njė pjatė plastike vendosni gjellė tė nxehtė plastika hyn menjėherė nė kontakt me ushqimin. Duhet tė preferojmė enė mė origjinale. P. sh enėt prej ēeliku janė mė tė pėrshtatshmet. Pėr tė ruajtur ushqimet mund tė pėrdorni enėt prej xhami.
Plastika, bėhet shkak pėr sėmundje
Kur plastika vihet nėn njė nxehtėsi tė lartė atėherė ajo ēliron disa substanca tė cilat mund tė jenė kancerogjene. Edhe nė materialet e njohura si karbon nėn kushte tė ngjashme ēlirohet substance BPA. Kjo substance shkakton veēanėrisht kancerin e gjirit tek grate dhe sėmundjen e prostates tek meshkujt.
Arsyeja e kėsaj ėshtė se kjo substance nė trup kthehet nė hormonin e ostrogjenit. Nėse ky hormon hiqet qė nė moshė tė vogėl fėmija mund tė arrijė mė shpejt moshėn e pjekurisė. Gjithashtu mund tė shkaktojė dėmtim tė kockave dhe sėmundjen e obezitetit.

Kini kujdes!
Fėmijėt janė ato tė cilėt ndikohen mė shumė nga enėt plastike sepse nuk kanė imunitet ndaj sėmundjeve. Specialistėt e alergjisė tek fėmijėt theksojnė se duhet tė zgjidhet gjithmonė njė plastikė cilėsore pėr tė parandaluar gjithė kėta rreziqe.
Si kuptohet plastika cilėsore?
Llojet e plastikės klasifikohen nė mes numrave njė deri nė shtatė, kur duam tė blejmė enė plastike duhet tė shohim numrat e shkruar nėn enė. Ata enė qė kanė tė shkruar numrat 3, 6,dhe 7 janė tė dėmshme dhe nuk duhet t’i pėrdorim.
Nėse nėn enė nuk ka asnjė numėr –siē ndodh nė materialet e shitura nė tregjet Shqiptare –ėshtė edhe mė keq! Prandaj ėshtė e rėndėsishme brenda mundėsive qė kemi tė marrim produkte cilėsore. Cilėsinė e enėve plastike qė keni marrė mė pare mund ta kuptoni nga era e keqe dhe nga marrja ngjyre e pecetės sė lagur kur e fshijmė.

A lahen enėt plastike nė pjatalarėse?
Larja e enėve nė pjatalarėse ėshtė e lidhur pėrsėri me cilėsinė e tyre. Inxhinieri i pajisjeve elektronike, pjatalarėseve Vestel, Orhan Hulagu, pohon se enėt plastike mund tė lahen nė pjatalarėse.
E njėjta gjė vlen edhe pėr materialet prej xhami dhe shprehet kėshtu: nėse janė enė plastike tė mira nuk ka asnjė problem, por nėse prodhohen nga njė firmė e dorės sė dytė atėherė dallohen menjėherė.
Sa mė shumė qė tė lahen kėta enė krijojnė pak si pluhur nė sipėrfaqe. Me kalimin e kohės ky pluhur pėrzihet edhe nė gjellė dhe rrezikon shėndetin. Enėt plastike lahen nė pjatalarėse por duhet tė jenė rezistente ndaj nxehtėsisė.’

Jana
03-05-11, 11:19
...flm per kete info Anna ...
Nuk i kam perdor kurr por zakonisht femijeve ju japim ne ene te tilla.. do ta kem parasysh ...

rastesishT
04-05-11, 22:01
Edhe naj dite si kan fillu me shkencen kemi me mbet pa hanger. Mos ha me luge te hekurit mos ha me te drunit mos ha ashtu mos ha kshtu ky viran dicka po duhet me hanger. shpirti veq me aroma nuk mbahet...

emine
05-05-11, 07:10
une skam mund kurr te ha ne pjata te pllastikes apo te pi ne got te pllastikes,per se qka thone sisha merzit edhe me luge te aluminit kisha hanger,po enet e pllastikes mbajne aromen e ushqimit dhe jan per mu te papastra