PDA

View Full Version : Dile Jaku me 126 pasardhės,tani ajo ėshtė 116 vjec


emine
16-05-11, 19:12
Dile Jaku,djemėt e saj betohėn se e ėma ėshtė 116 vjec,tregojn pasaportėn biometrike tė saj ku evidenton se ajo ėshtė e lindur mė 05.07 1895 nė Manati,Lezhė.Nėse kėmbėngulim pėr vėrtetesinė e datlindjes sė Dila Jakut ka njė fakt qė na e hedh posht dyshimin tonė,djali i saj i madh ėshtė 87 vjec i quajtur Palė Jaku,ai mund tė jet edhe pasaporta mė e sakt e nėnės sė ti.
Gruaja tashmė ka 126 fėmijė, nipėr e stėrnipa. “I kam rritur fėmijėt me punė e mund, pa i shtrirė dorėn askujt. Tashmė mė mbajnė nė pėllėmbė tė dorės”,- rrėfen e moshuara me gotėn e uzos nė dorė
Dile Jaku nga fshati Balldre i Lezhės apo si e thėrrasin ndryshe “Nėnė Dila” ka jetuar nė plot tre shekuj.
E mbetur jetime qė nė moshėn 3-muajshe ka kaluar njė jetė plot vuajtje dhe mundim dhe, sipas rrėfimit tė saj, sot ka njė pleqėri tė mbarė. Me 5 korrik 2010 (dje) ajo festoi me fėmijė, nipėr dhe stėrnipėr 115-vjetorin e lindjes sė saj. Nėnė Dila pohon se i ka rritur 5 fėmijėt me mund dhe punė pa i shtrirė dorėn askujt dhe sot tė gjithė e mbajnė nė pėllėmbė tė dorės.
“Me irzė tė ballit, me punė dhe mund kam rritur 5 fėmijė, pa i shtrirė dorėn askujt.
Nuk kam dalė kurrė me shkop dhe trastė pėr tė kėrkuar lėmoshė, kam mbledhė barishte nė kopsht duke i shitur pėr tė blerė njė thes miell pėr fėmijėt e mi, pasi burri mė ka vdekur nė moshė tė re dhe mė ėshtė dashur tė rris edhe unė 5 fėmijė jetimė, ashtu si edhe unė jam rritur jetime”, thotė Nėnė Dila, e cila troket gotėn me uzo me stėrnipėrit e saj nė kėtė ditėlindje tė 115-tė, duke rrėfyer se nuk ndien asnjė dhimbje dhe nuk ka asnjė sėmundje nė trupin e saj.
Ajo bėn njė jetė normale duke u ushqyer normalisht dhe nėn pėrkujdesin e fėmijėve dhe trashėgimtarėve tė saj qė kanė arritur deri nė brezin e 5-tė qė ėshtė njė fėmijė 3

vUSJOXdeL54&feature=player_embedded

Zanzi/M
16-05-11, 20:53
Dasht Zoti edhe 100 tjera :)

~AnnA~
23-05-11, 18:59
116 vjecare dhe ende me shendet te plote, kjo eshte shume e rralle diteve te sodit, ku mosha mesatare nuk eshte as sa gjysmat e viteve te Nenes Dila....paska vuajtur shume, por te pakten ka pasur pleqeri te mbare...
I uroj e festoje edhe 100 te tjera :smile:

roadrunner
24-05-11, 16:22
Rrofsh edhe 100 tjera oj halle