PDA

View Full Version : Tregime


emine
19-05-11, 18:56
KUSH ESHTE ME I PASUR....Njė pasanik i madh kishte vendosur t’i tregonte birit tė tij se ē’ėshtė varfėria nė mėnyrė qė ai tė dijė t’i ēmojė mė tepėr mirėsitė qė i ka. Shkuan tek disa tė afėrm tė tij, tė cilėt jetonin nė njė fshat tė varfėr dhe kishin shumė fėmijė. Atje qėndruan dy ditė.
“E ke tė qartė tashmė dallimin mes varfėrisė dhe pasurisė?” – e pyeti babai tė birin derisa po ktheheshin nė shtėpi.
“Po, baba!” – u pėrgjigj vogėlushi.
“Unė jam i vetėm, kurse ata janė shumė vėllezėr dhe motra.
Ne, para shtėpisė kemi njė pishinė, ndėrsa ata kanė lumin nė tė cilin mund tė notojnė dhe tė peshkojnė.
Ne kemi klimatizatorė nė shtėpi, ndėrsa ata vetėm e hapin dritaren dhe hyn flladi nga pemėt qė janė afėr dritares.
Ne i shohim zogjtė vetėm nė televizion, kurse atyre zogjtė e vėrtetė i vijnė nė dritare.
Ne kemi qen, kurse ata kanė tufė delesh.
Po baba, e mėsova mirė se ē’ėshtė pasuria. Ndihem i pikėlluar qė edhe ne nuk jemi tė pasur sikurse ata...!

emine
19-05-11, 18:57
Deshtimi mund te sjell dhe suksesin
Tregohet njė herė e njė kohė, se njė burrė merrej me prodhimin e pėlhurave pėr anijet me vela.
Ai punonte gjatė gjithė vitit dhe nė fund, pėlhurėn ua shiste pronarėve tė anijeve.

Njė vit, ai shkoi nė treg pėr tė shitur produktin e tij, por pa qė njė tregtar tjetėr i kishte furnizuar pronarėt e anijeve me pėlhurat e nevojshme.
Padyshim, kjo ishte njė goditje e rėndė, pasi kishte humbur kapitalin e tij.
I mėrzitur, u ul nė njė qoshe dhe filloi tė mendojė.
Ku do ta ēonte gjithė atė mall?
Ēfarė tė bėnte me tė?
Tregtarėt e tjerė, duke e parė tė menduar filluan tė tallen.
Njėri prej tyre i tha: ”Ej, unė tė kėshilloj qė pėlhurėn ta bėsh brekushe dhe t’ua shesėsh marinarėve!”
Tė tjerėt ia plasėn gazit dhe mezi mbaheshin nga tė qeshurat.

Burri nuk u ktheu pėrgjigje, por vazhdoi tė mendonte thellė.
Atij sikur i kishte mbetur nė mendje “kėshilla” ironike e njėrit prej tregtarėve.
Pasi e ēoi mallin nė shtėpi, filloi menjėherė nga puna.
Tė gjithė pėlhurat, filloi ti presė dhe tė qepė rroba tė forta pėr marinarėt.
Pasi kishte qepur disa tė tilla, ai vajti nė treg dhe filloi tė thėrrasė:”Kush dėshiron rroba tė forta marinarėsh, qė i pėrshtaten natyrės sė punės, le tė vijė kėtu se ia jap me ēmim tė favorshėm!”

Njerėzit filluan tė afrohen dhe i kėqyrnin me habi rrobat prej pėlhure.
Disa madje dhe blenė.
Duke parė se kėrkesat filluan tė rriten, burri u premtoi se vitin e ardhshėm, do tė qepte njė sasi mė tė madhe.

Njė vit mė vonė, ai nuk u mor fare me pėlhurėn e velave, por i hyri punės pėr prodhimin e rrobave tė marinarėve.
Ai bėri dhe ca ndėrhyrje tė reja nė prerjen e rrobave, u shtoi disa xhepa qė i pėrshtateshin profesionit etj...
Pastaj, mallin e ri e dėrgoi nė treg pėr t’ua shitur pronarėve tė anijeve, tė cilėt ia blenė tė gjithin.
Thuhet se qė atėherė, marinarėt kanė veshjen e tyre specifike.
Kėshtu, ai arriti qė krizėn dhe dėshtimin, ta shndėrrojė nė sukses.
Nuk janė krizat dhe problemet ato qė e gozhdojnė njeriun dhe e ndrydhin.
Janė pikėrisht mėnyrat tona tė reagimit, ato qė na bėjnė tė shohim para, apo tė kthehemi pas!

emine
19-05-11, 19:08
Ajo ishte studente arkitekture ndersa ai ishte student mjeksie.
Ata u takuan me njeri-tjetrin ne stacionin e autobusit ku po prisnin te dy per te
ikur ne shtepite e tyre.
Ajo kishte qene tek motra, ai tek nje shok.
Pothuajse cdo dite shkonin tek i njejti stacion per te marre te njejtin
autobus pasi e dinin se aty do te takoheshiin perseri.
Kjo ndodhi deri
sa nje dite u martuan.
Jetonin te lumtur me dashurine e tyre dhe nuk i
interesonte nese nje dite ishin mire financiarisht dhe diten tjeter pa
asnje lek ne dore pasi ata kishin dashurine e madhe per njeri-tjetrin
dhe kjo i mjaftonte.
Ajo i thoshte atij se do te vdiste per te dhe ai ja
kthente qe do te vdiste ai per te.
Kjo gje vazhdoi deri sa u bene
arkitekte dhe doktor te njohur.
E vetmja gje qe i shqetesonte ishte se nuk kishin nje femije.
Ishin perpjekur me te gjitha menyrat per ta rregulluar kete gje por perseri nuk kishin gjetur nje zgjidhje por ata perseri nuk dorezoheshin sepse besonin se dashuria e madhe qe kishin per njeri-tjetrin do ti ndihmonte dhe ndoshta do te bente nje mrekulli per kete gje dhe ata vazhdoniin te prisnin me shprese.
Dashuria e tyre rritej dita-dites edhe pse tashme kishin kaluar 20 vjet qe nga martesa e tyre.
Kur ajo cohej ne mengjes, gjente nje leter poshte jastikut ku ai i kishte shkruar: E vetmja ime e dashur, shiko tek pasqyra siper komodines.
Ajo shkonte aty dhe gjente te shkruar dicka qe e drejtonte per ne nje vend tjeter brenda shtepise, dhe keshtu vazhdonte duke kaluar nga dhona ne kuzhine,ne dollap, ne depo,papafingo, deri sa gjente ndonje tufe me lule ose cokollatat qe asaj i pelqenin aq shume.
Pasi kaluan moshen 50 vjecare te dy e reduktuan punen e tyre.
Ai e la punen ne spital dhe filloi te merrte vetem disa paciente ne kliniken e tij private.
Ajo e la punen qe kishte dhe filloi te merrej vetem me disa projekte per njerez te caktuar.
Ne kete menyre ata kishin me shume kohe per njeri-tjetrin dhe do te perkushtoheshin me shume.
Nje dite kur po ecnin bregut te detit pane nje shtepi te vjeter dhe ajo tha: Si thua i dashur sikur ta blejme dhe ta rregullojme kete shtepi? Ai ju pergjigj: Do ta blejme,do ta shembim kete shtepi dhe do te ndertojme nje te re sipas projektit qe do te besh ti ne menyren sesi ty te pelqen dhe do te ulemi cdo dite ne verande duke pire caj me pulebardhat.
Pak kohe pas blerjen se shtepise, ai tha se duhet te shkonte diku jashte vendit per nje problem pune dhe do te qendronte nje jave.
Te qendronin nje jave larg njeri-tjetrit per ta ishte shume e veshtire pasi ishin mesuar te qendronin gjithmone bashke.
Por kjo jave kaloi duke folur pothuajse cdo ore ne telefon me njeri-tjetrin. Kur ai u kthye ajo e kuptoi qe dicka kishte ndryshuar me te.
Kur ajo i afrohej, ai mundohej ti largohej.
Kur ajo i tregoi projektin e shtepise qe do te ndertonin ai i ktheu nje pergjigje te thate qe ate e vrau ne shpirt.
E ndjente se dicka kishte ndodhur.
Duke biseduar me nje shoqe, nje dite asaj i thane se ai kishte nje tjeter sepse e kishin pare duke u takuar me nje grua tjeter tek lokali perballe spitalit ku ai kishte punuar me pare.
Ajo nuk e besoi kete gje dhe mendoi se shoqja ishte thjesht xheloze per te.
Nje dite vajti dhe u ul ne nje cep te atij lokali perballe spitalit ku ai kishte punuar dhe priti qe te shihte se cdo te ndodhte.
Ne nje moment pa ate te shoqeruar me nje grua tjeter dhe e pa tek e perqafonte me nje dashuri teper te madhe.
Ajo e njihte ate gruan. Kishte qene kolege e tij ne spital, madje e kishin ftuar disa here dhe ne shtepi.
Kur u kthye ai ne shtepi ne darke, ajo here duke e goditur, here duke i bertitur ja tha te gjitha se cfare dinte.
Ai nuk i mohoi asgje por i tha qe ndjenjat ndryshojne me kalimin e kohes.
Dhe duke thene keshtu, mori valixhen me rroba dhe u largua. Ajo mori vesh qe ai kishte ikur ne Amerike me ate gruan tjeter.
Ajo arriti ta perballonte gjendjen me ndihmen e miqve te saj. Nje dite degjon deren te trokase dhe sheh se ishte pikerisht gruaja qe i kishte marre ate.
E pyeti se si kishte guximin te vinte ne shtepine e saj por gruaja i tha se duhet ti thoshte dicka urgjente.
Pasi u ulen, gruaja i tha se ai kishte nje ore qe kishte vdekur dhe i la nje kuti ne dore dhe iku. Kur ajo hapi kutine, pa se aty kishte nje leter ku thuhej: E vetmja ime e dashur.
Une gjithmone te kam dashur dhe asnjehere nuk te kam zevendesuar me asnje.
Ne udhetimin qe une bera, u mjekova dhe zbulova qe kisha edhe nje vit jete.
Duke e ditur qe ti do te vdisje per mua nese do ta merrje vesh kete gje, nuk te tregova asgje por ju luta koleges time qe te me ndihmonte te dukeshim ne syte e botes qe ishim te dashur ne menyre qe une te largohesha prej teje.
Kur te gjithe menduan se ne ikem ne Amerike, ne fakt une mora nje shtepi me qera tek stacioni i autobusit ku ne te dy u takuam per here te pare dhe aty prita te me vinte vdekja.
Shtepine ne breg te detit e kam ndertuar sipas projektit qe ti me dhe, dhe sa here te ulesh ne verande per te pire caj me pulebardhat, une do te jem aty duke te te pare dhe duke te te bere shoqeri..

emine
19-05-11, 19:10
Mauro vinte nga njė familje e rregullt , me prindėr tė dashur , 2 vėllezėr dhe 1 motėr
tė cilėt kishin patur sukses si nė jetėn shkollore dhe atė sociale .
Jetonin nė njė lagje tė bukur dhe Mauros nuk i mungonte asgjė .
Nė shkollė Mauro u cilėsua si nxėnės i dobėt dhe i papėrqendruar .
Njėra nga mėsueset e shkollės shkoi njė ditė nė shtėpinė e tij .
Ajo u tha prindėrve : Mauro ka bėrė shumė pėrmirėsim nė kėtė periudhė .
Jemi shumė tė kėnaqur me tė .
Ndoshta keni ngatėrruar familje - pėrgjigjet i habitur i ati .
Mauro ynė nuk ėshtė ky pėr tė cilin ju po flisni , ne ndjehemi tė turpėruar nga ai dhe nuk e dimė arsyen e sjelljes sė tij .
Ndėrsa mėsuesja iku , nėna mendoi : Nė fakt ta mendojmė mirė djali muajin e fundit nuk ėshtė futur nė telashe , pėrkundrazi ka shkuar rregullisht nė shkollė dhe ka ndenjur aty edhe mė shumė se duhej .
Fleta e notave kishte nota tė pėlqyeshme dhe njė vlerėsim pozitiv tė sjelljes .
Nėna dhe babai u shpėrqėndruan .
Kujt i ke qėndruar afėr pėr tė marrė kėto nota - e pyeti i ati me sarkazėm .
E kam bėrė gjithēka vetė - u pėrgjigj djali .
Dyshues prindėrit shkojnė nė shkollė pėr tu takuar me drejtoreshėn .
Ajo i siguroi se i biri po shkonte shumė mirė me mėsime .
Kemi njė mėsuese tė re zėvendėsuese dhe duket qė ajo ka ndikim tė veēantė te djali juaj .
Mendoj se duhet ta njihni .
Kur u afruan afėr mėsueses , ajo ishte me kurrizin tė kthyer dhe iu deshėn pak ēaste pėr tė kuptuar qė kishte vizitorė .
Kur e kuptoi u drejtua nga ata dhe filloi tė komunikonte me duar .
C'ėshtė kjo gjė ? - pyeti i indinjuar i ati i djalit .
Gjuha e shenjave ? Kjo grua ėshtė shurdhmemece !

Ja arsyeja qė ėshtė fantastike - thotė djali duke u futur mes tyre .

Ajo bėn mė shumė baba ,ajo di tė dėgjojė !
Celularet , chati , email , tė gjitha duken qė favorizojnė komunikimin midis njerėzve .
Mund tė shkėmbejmė shumė fjalė dhe shumė mesazhe me shume njerėz , dhe megjithatė ndjehemi tė vetmuar .
Nėse nuk ka njeri qė tė na dėgjojė me tė vėrtetė pėrse na nevojiten shumė fjalė ...?!

Tė dėgjosh me tė vėrtetė do tė thotė tė duash !!!

http://external.ak.fbcdn.net/safe_image.php?d=ff00acfb01890aeb15734ff29370a740&url=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F2ex9013.jpg

Dushku
20-05-11, 16:03
Edhe sot nė atė fshat flitet pėr djaloshin e bukur dhe tė heshtur. Thonė se mburrej me bukurinė e vet po aq sa edhe dashuronte vetminė. Ata qė e mbanin mend, me plot dėshirė presin t’i pyesėsh pėr tė. “Ja e shihni atė shtėpi tė vendosur nė mes tė asaj lulishteje?! I vėreni ato dritare qė janė tė mbuluara me ngjyra tė ylberit? Aty jetonte dikur bukuroshi i fshatit tonė!” - do t’ju thonė nėse shohin se nuk e keni ndėrmend tė pyesni pėr tė. Dhe thellėsisht do tė ofendohen nėse nuk e vizitoni shtėpinė e tij. Nėse nuk tregoni interesim pėr tė shfrytėzuar gatishmėrinė e tyre qė t’ju rrėfejnė si jetohet nė atė fshat. Gjithmonė rrėfimin e fillojnė me ndonjė ngjarje tė sotme qė me mjeshtri dhe pahetueshėm tė shtegtojnė nė kohėrat derisa ende ishte gjallė djaloshi, i cili sipas rrėfimit tė tyre, tėrė jetėn e kishte kaluar nė vetmi. Me dashuri tė veēantė stolisin ndodhitė pėr tė edhe me gjėra qė mund t’ju tingėllojnė tė pabesueshme. Kėshtu qė ėshtė e pamundur tė mos zgjohet nė ju kureshtja dhe tė mos shtroni pyetje se cili ka qenė ai djalosh qė ishte vulosur nė kujtesėn e pleqve tė fshatit po aq sa edhe vet e kaluara e tyre. “Sa djalė sekret ishte...!” - do tė psherėtijė plaku i parė, tė cilin veēanėrisht do ta gėzojė dėshira juaj tė dini ku ndodhet shtėpia dhe varri i bukuroshit tė dikurshėm, i cili vite tė tėra kishte shqetėsuar fshatin me qetėsinė dhe buzėqeshjen e vet. Dhe posa tė ēoheni nė gishta duke pritur qė bashkėbiseduesi juaj t’ju tregojė me dorė drejt ndonjė pullazi tė vendosur nė mes tė kopshteve tė mbuluar me gjelbėrim, plaku nė tė cilin keni rastisur do tė fillojė tė ankohet se druvarėt presin pyllin pa mbajtur llogari pėr ripėrtėritjen e tij. Me vonesė do ta kuptoni se rrėfimi ashtu i filluar i plakut nuk ka aspak pėr qėllim tė zgjojė te ju keqardhje pėr dėmtimin e pyllit, por tė shtroni edhe ndonjė pyetje pėr djaloshin. Sepse, posa tė ktheni kokėn kah pylli, plaku do t’ju kėrkojė tė shikoni lisin e lartė qė duket nė hyrje tė tij, duke theksuar se aty pushonte djaloshi sa herė qė dilte nga pylli para se tė lėshohej nata. Me atė ju jeni kapur nė rrjetėn e rrėfimit tė tij dhe ėshtė e pamundur tė mos thoni zėshėm: “Ē’ka mund tė presėsh tjetėr prej njė druvari tė lodhur nga puna e pėrditshme!” Ai ėshtė sinjal i padyshimtė se ndjellja e plakut ėshtė e suksesshme dhe se mund tė fillojė rrėfimi i ngadalshėm dhe i pėrpiktė pėr djaloshin tė cilin tė moshuarit e rrallė ende e kujtojnė dhe e pėrshkruajnė si bukurosh tė heshtur. Tė vetmuar dhe tė dhėnė pas punėve tė veta tė cilat ēdonjėri nė fshat i komentonte sipas dėshirės. Thjesht, njė nga ata tė rinj qė mund tė haset edhe nė mjedise tė tjera dhe sjellja e tė cilėve del jashtė kornizave tė imponuara, si rregull i tė jetuarit dhe bėhen temė e analizave tė atyre pėr tė cilėt populli thotė se harxhojnė bukėn e vet duke u lodhur pėr hallet e botės. I bukur, pėrsa u takonte pjesėve tė zbuluara tė trupit, por nga ana tjetėr enigmė qė ecte nėpėr fshat thuajse vetėm sa pėr tė ringjallur hutimin dhe sa pėr ta shtuar kureshtjen te fėmijėt dhe te tė rriturit. Jetonte nė njė shtėpi dydhomėshe dhe mė kot bashkėfshatarėt mundoheshin tė zbulojnė ndonjė ngjashmėri nė mes karakterit tė tij me tė prindėrve tė ndjerė, tė cilėt i kujtonin si shtėpiarė tė zellshėm qė respektonin vetveten, fqinjin dhe banorėt e atij fshati, i cili as qė posedonte ndonjė veēori qė do t’ia shtonte namin apo do ta bėnte ta pėrflisnin banorėt e fshatrave tė tjerė. “I mbushi vitet, por nuk i kujtohet tė mjerit tė martohet!” - thoshin me keqardhje plakat e fshatit gjersa e shikonin si shėtiste rrugėve. “Sa i bukur qė ėshtė!” - ofshanin vashat dhembshėm ngaqė u vinte keq qė ajo bukuri tė mbetej e paharxhuar dhe tė mos u takonte atyre. Kishte edhe tė atillė qė pa ndonjė qėllim tė keq e ndalnin nė mes tė rrugės dhe e pyesnin se ēfarė halli e mundon, pse nuk dilte nė shesh tė fshatit qė ta shihnin dhe t’i takonte tė tjerėt.

vazhdon...

Dushku
20-05-11, 16:03
Ai vetėm buzėqeshte, murmuriste diēka tė paqartė dhe nisej drejt pyllit apo nga shtėpia e vet ku futej brenda dhe i mbyllte dyert thuajse frikohej nga vizita e ndonjė mysafiri tė paftuar.
Nuk ishte jeta e tij qė e kalonte nė vetmi e as heshtja, e cila i ishte bėrė aleatja e vetme nė pėrditshmėri, ajo qė e bėnte tė veēantė, tė flitej pėr tė dhe tė rrėfenin edhe nė fshatrat e afėrt. Nuk i ēuditeshin njerėzit pse tėrė natėn mbante dritat e ndezura nė dhomat e veta, sepse ajo u ndodhte edhe tė tjerėve, por habiteshin pse sa herė qė braktiste shtėpinė nisej drejt pyllit dhe zhdukej nė thellėsitė e tij. Shėtitjet e tij nxisnin rrėfime nga mė tė ēuditshmet. Disa thoshin se nė thellėsinė e pyllit ekzistonte njė shpellė ku djaloshi hynte qė aty tė gjurmojė pas njė thesari me para dhe stoli tė vlefshme. Tė tjerėt pėrbetoheshin se e kishin parė duke u ngjitur nėpėr drunjtė e lartė dhe se imitonte zėra tė llojllojshėm pėr t’i gėnjyer shpendėt t’i afroheshin. Shkon nė pyll aq shpesh qė fshehurazi tė takohet me tė dashurėn e vet, shtonin gratė duke puthur bukėn nė shenjė tė betimit dhe theksonin se me sytė e tyre e kishin parė sesi ēonte dashuri nė mes tė pyllit me njė bukuroshe emrin e sė cilės nuk e zinin me gojė. Mos e teproni me ato trillime, qesheshin tė rinjtė e fshatit kur dėgjonin tė flitej pėr moshatarin e tyre tė cilin as qė e njihnin sa duhet sepse kurrė nuk u bashkohej, ai shkon nė pyll qė tė bėj atė qė bėjmė ne sa herė qė na mbushen herdhet dhe nuk kemi ku t’i zbrazim. Meqenėse nuk bėhej fjalė pėr ndonjė sekret qė kėrkonte shumė mjeshtri pėr t’u zbėrthyer, fshatarėt vendosėn qė dy-tre veta ta ndiqnin dhe njėherė e pėrgjithmonė tė bindeshin se cili ishte shkaku i shėtitjeve tė shpeshta tė djaloshit nėpėr pyll. Edhe atė jo pse gjithaq u ishte e rėndėsishme tė dinin ku harxhonte ditėn njė nopran, por pėr shkak se gratė e tyre linin pa bėrė punėt e shtėpisė duke i treguar njėra-tjetrės se ēka kishin dėgjuar mė tė re pėr djaloshin e ēuditshėm. Edhe vashat lanė pas dore pajėn e nusėrisė dhe tėrė ditėn qėndronin nėpėr dritare qė ta shihnin atė kur kalonte rrugės me njė strajcė nė dorė. E ndiqnin me shikim derisa ngjitej kodrinės dhe zhdukej nė pyll. Mė kot nėnat e tyre mundoheshin t’i bindnin tė shikojnė gjilpėrat dhe penjtė e mėndafshtė me tė cilėt qėndisnin mindilat e nusėrisė; ato zgjasnin kokat drejt pyllit qė tė mos u shpėtonte pa parė djaloshi kur kthehej nė mbrėmje me njė buzėqeshje, e cila i joshte si asgjė tjetėr. Flitej se disa ēapkėne tė fshatit ngandonjėherė i viheshin pas dhe ktheheshin nga pylli me faqe tė kuqe dhe tė djersitura duke mos qenė tė afta t’u tregojnė asgjė tė tjerėve se vallė e kishin parė djaloshin e bukur dhe ē’bėnte mes lisave dhe drunajeve. Ata qė i caktoi fshati, njė ditė heshturazi iu vunė pas. E ndoqėn fshehurazi hap pas hapi. U kthyen disa orė pasi qė djaloshi doli nga pylli dhe u lėshua teposhtė qė tė mbyllet si rėndomė nė shtėpinė e vet. Hė de, na thoni se ēka bėnte ai dreq i mallkuar atje nė pyll, pyesnin tė paduruar banorėt qė kishin dalė nė shesh tė fshatit dhe prisnin tė dėgjojnė tė vėrtetėn e pakontestueshme, e cila do t’i jepte fund kėtij sekreti, i cili nuk u lejonte tė bėjnė ndonjė bisedė tjetėr pos tė pyesin dhe shtjellojnė jetėn e djaloshit. “Ai ėshtė i ēmendur!” - tha njėri nga ata tė cilėt asaj dite e ndoqėn hap pas hapi djaloshin. “Shėtit nėpėr pyll nė heshtje, mbledh zogj tė ngordhur dhe pendė shpendėsh”. “E pamė duke hyrė nė njė shpellė dhe qė andej doli me grushtet pėrplot me pendė bufi dhe lakuriqėsh “- tha tjetri dhe pranoi se kishin patur frikė tė futeshin edhe ata nė shpellė sepse posa kishte hyrė djaloshi ishte dėgjuar njė zė i ngjashėm me dėnesjen e foshnjės. “Ngjitej edhe nėpėr drunj dhe diē kėrkonte nėpėr foletė e braktisura tė shpendėve! Di tė flasi me gjuhėn e shpendėve sepse ata jo vetėm qė nuk i frikohen, por ndalen mbi supet e tij, apo i fluturojnė mbi kokė duke kėnduar” - shpjegonin ata dhe mundoheshin tė dėshmojnė se ndershėm kishin kryer detyrėn dhe nuk kishin lėnė hapėsirė pėr paqartėsi. “E pamė edhe duke...!” - filloi tė tregojė diēka njėri prej tyre, por pasi qė e shikuan hidhėrueshėm dy tė tjerėt, kafshoi gjuhėn me dhėmbė dhe nuk tha deri nė fund atė qė deshi tė tregojė. “Thuajini tė gjitha, sepse u porositėm ta shtjelloni e jo edhe mė shumė tė ngatėrroni sekretin!” - reaguan fshatarėt

vazhdon....

Dushku
20-05-11, 16:14
Nuk kishte rrugėdalje. Duhej medoemos t’ju tregohej ēdo gjė, bile edhe ajo se te burimi pranė shpellės djaloshit i ishte afruar njė vashė e bukur me tė cilėn ishin larė sė bashku nė ujėrat e kthjellėt si loti. “Lėre, lėre kėtė se nuk ka tė bėjė me gjėrat qė na interesojnė” - tha njė nga fshatarėt dhe ua lehtėsoi punėn tė gjithė atyre qė i shtrėngonte frika mos pėrmendej emri i vashės sė tyre. Kjo kėrkesė ia lehtėsoi pozitėn edhe atij qė i ra nė hise tė rrėfente pėr ngjarjen qė kishin parė pranė burimit, jo pse do tė duhej ta zbulonte emrin e vashės, e cila pėrkėdhelte djaloshin e zhveshur cullak, por pse ishte e pahijshme tė shtjellonte detaje tė pista nė praninė e grave dhe fėmijėve. Nė tė vėrtetė, njė “ah” e lehtė qė i shpėtoi nga goja njė tė riu, dėshmonte se tė gjithė e kishin tė lehtė ta imagjinonin ē’kishte ndodhur te burimi dhe nė ēfarė pozite tė mundimshme ishin gjetur ata qė kishin ndjekur me shikim lojėn e trupave cullak tė dy tė rinjve. “Uh...!” - psherėtinė gra dhe burra tė bindur se djaloshi ishte njė budalla i mjerė tė cilin e kishin robėruar magji tė errėta dhe e detyronin tė bėjė punė tė ēuditshme. “Ajo nuk ka qenė vajzė e vėrtetė, por fantazmė qė i shoqėron ata trupi i tė cilėve ėshtė shndėrruar nė shtėpi tė xhindeve!” - tha hoxha. “Por, ne...” - deshi tė shpjegojė edhe diēka ai qė rrėfente pak mė parė, por gishti i hoxhės i drejtuar kah atij, tė gjithėve ua bėri me dije se nuk kishte ēka tė shpjegohej mė shumė. U kthyen nėpėr shtėpitė e tyre me njė ndjenjė lehtėsie, por tani edhe mė kureshtarė tė gjithė tė shihnin me sytė e vet atė qė rrėfenin ata dy-tre veta qė kishin ndjekur djaloshin nė pyll. Qė nga ajo ditė plot fshatarė kinse rastėsisht dilnin tė shėtisnin kodrinės pėrpjetė. Futeshin nė pyll dhe fshehurazi ndiqnin djaloshin hap pas hapi. Vashat e fshatit u hidhėroheshin nopranėve qė nuk e linin tė qetė djaloshin tė ecte nėpėr pyll. Nga dita nė ditė zvogėlohej numri i atyre qė lodheshin duke kėrkuar sqarim pse djaloshi aq shpesh fshihej nga shikimi i tė tjerėve nė thellėsitė e pyllit nė vend qė tė pastronte arat qė ia kishte mbuluar kullosa. Nuk i brente as kėrshėria e mėparshme qė tė shihnin se me ēka e mbushte strajcėn qė bartte mbi shpinė kur kthehej nga pylli. Sepse e kishin parė me sytė e vet duke e mbushur me pendė dhe e dinin se kur kthehej nga pylli duke kėrcyer nga gėzimi dhe i buzėqeshur kishte patur ditė tė begatshme; kishte gjetur pendė me ngjyra pėrrallore apo kishte rastisur nė ndonjė fėllėnzė qė moti tė ngordhur dhe tė tharė qė e kishte goditur ndonjė gjuetar, por nuk kishte mundur ta gjente as me ndihmėn e zagarėve tė stėrvitur pėr zbulimin e viktimės sė plagosur. Posa u kthye qetėsia nė fshat dhe gratė filluan tė bėjnė biseda nga mė tė rėndomtat, dikujt iu kujtua tė shtronte pyetjen pse i nevojiteshin ato pendė laramane. Pyetja e tillė zgjoi kėrshėrinė e mėparshme te banorėt e fshatit. Kjo pyetje sinjalizoi trazira tė brendshme te banorėt dhe bėri tė ditur se sekreti ende nuk ishte shpalosur deri nė fund. Nė ēastin kur burrat thuajse u binden se gratė dhe vajzat e tyre do tė harrojnė bukuroshin qė asnjėherė nuk mundje ta shohėsh nė shesh tė fshatit, por ose tė mbyllur nė shtėpi ose duke mbledhur pendė shpendėsh nėpėr pyll, filluan tė shtjellohen rrėfime lidhur me atė se pėr ēka i pėrdorte ai ato pendė shumėngjyrėshe. Edhe nė fshatrat e afėrta dėgjuan pėr djaloshin qė mblidhte pendė dhe njėsoj i xėgiste sekreti se pėr ēka i hynin ato nė punė. “Me siguri i pėrdor pėr tė mbushur jastėkėt dhe dyshekėt qė ta ketė gjumin sa mė tė rehatshėm!” - thoshin vashat faqekuqe dhe ėndėrronin shtratin e tij tė butė. Flitej se, vashat mė tė guximshme natėn e vizitonin fshehurazi dhe braktisnin shtėpinė e tij para se tė lindte dielli si tė pagoja. Nuk kishte zot qė mund t’i ēonte tė rrėfenin se ēka kishin parė dhe pėrjetuar. Pas vizitės sė parė i mundonte dėshira e zjarrtė qė sėrish tė ndiejnė ngrohtė¬sinė e shtratit tė tij. Asgjė nuk tregonin, as prindėrve dhe shtireshin se fare nuk e dinė qė vajzat e tyre natėn vizitonin fshehurazi djaloshin. Ata i shqetėsonte sėmu¬ndja, e cila i kapte me radhė gocat tė cilat njė herė vizitonin djaloshin e bukur; nė vend qė tė bėnin pajėn e nusėrisė, fshehurazi nga prindėrit, shėtisnin megjeve dhe kėrkonin fole shpendėsh pėr tė gjetur ndonjė pendė me ngjyra nga mė tė bukurat qė t’ia ēonin djaloshit, i cili nuk u hiqej mendsh. “Na i morri nė qafė ky pis i ēmendur vashat, dhe na e lodhi shpirtin me sjelljen e vet tė ēuditshme, e cila as tė pengon dhe as tė zė rrugėn, por ama nuk tė lė tė qetė dhe pa e lodhur kokėn me tė!” - thoshin fshatarėt duke shikuar dritėn e zbehtė nė dritaren e dhomės sė djaloshit edhe nė orėt e pasmes¬natės kur rastėsisht dilnin nė ēardak tė ēlodhen nga ndonjė ėndėrr e trishtueshme apo qė tė shohin yjet. “Atė duhet ta largojmė nga fshati!” - propozonin tė rinjtė duke vėshtruar me ēfarė qetėsie djaloshi nisej drejt pyllit dhe kthehej nė shtėpi para se tė lėshohej nata me strajcėn plot pendė dhe shpendė tė ngordhur. “Ai ėshtė magjistar, i cili pendėt i pėrdor pėr tė bėrė ilaēe me tė cilėt shėron zjarrin rinor tė vashave tė fshatit!” - thoshin plakat qė rrinin ulur pranė kroit duke mos lėnė pa pėrmendur se diēka tė tillė nuk mbanin mend as ato, as pleqtė e mėparshėm qė tani i kishte shkrirė dheu. “Thonė se pasi ua shkul pendėt shpendėve tė ngordhur, i var nė mur ku qelben dhe krimben!” - shtonte ndonjė plakė qė kishte imagjinatė mė tė zhvilluar. Shkurt, askush nuk kishte mundėsi t’i ndalte fjalėt e botės qė njėherė kishin marrė dhenė: ēdokund flitej pėr tė dhe thuajse as qė mund tė fillonte apo pėrfundonte ndonjė bisedė po nuk pėrmendej djaloshi, i cili as qė e dinte se ishte bėrė preokupim kryesor i tė gjithėve nė fshat. Djaloshi atė nuk e dinte as asaj dite kur mbylli me dry dyert e shtėpisė dhe me valixhet nė duar u nis rrugės sė fshatit. Sa u habitėn fshatarėt pėr shkak tė valixheve qė bartte nė duar po aq i befasoi kur panė se ai nuk u nis si rėndom drejt pyllit, por teposhtė kodrinės. Shkonte nė njė drejtim tė panjohur. Fshatarėt e vėshtronin nga pak edhe tė gėzuar, sepse ja, ndodhi qė edhe ai i mallkuar njė herė ta ndėrrojė drejtimin. Aq mė shumė u gėzuan kur panė se nė mbrėmje nuk u kthye dhe se dritaret e dhomave nė shtėpinė e tij nuk i ndriēoi drita. Kaluan ditė, muaj dhe vite, por djaloshi as erdhi nė fshat e as u dėgjua diēka pėr tė. Largimi i tij nga fshati i shqetėsoi vashat qė e kishin vizituar. Ato tė mjerat ēdo ditė qėndronin nė dritare duke shpresuar se do ta shihnin si ngjitet kodrinės drejt fshatit. Shpresonin se ai do tė kthehet, se nuk do t’i harronte netėt qė kishte kaluar me to. Derisa vashat i lodhte pagjumėsia dhe ėndrrat pėr bukuroshin me tė cilin kishin kaluar plot net tė kėndshme, fshatarėt e tjerė shpeshherė i afroheshin shtėpisė sė tij duke i lodhur kėrshėria tė shohin ēka fshihej nė ato dhoma me dyer tė kyēura. Disa thonin se djaloshi kishte braktisur shtėpinė meqenėse dhomat i kishte mbushur pėrplot me pendė dhe nuk kishte mė as ku tė flinte e lėre mė tė lėvizte. Kur dėgjonin pohimet e kėtilla, vashat qė kishin parė brendinė e shtėpisė sė djalit, por nuk guxonin tė tregonin, thoshin nė vete: “Sa budallenj qė jeni! Ato dhoma janė tė mbushura plot me piktura dhe bukuri pėrrallore! Jo vetėm qė i ka mbushur jastėkėt dhe dyshekun, por edhe muret i ka mbuluar me pendė tė larmishme!” Njė ditė, fshatarėt vendosėn t’i ēelin me dhunė dyert e dhomave tė djaloshit. Kur hynė brenda mbetėn si tė shtangur; muret ishin tė mbuluar me pendė dhe me plot piktura nga mė tė bukurat. Edhe perdet ishin tė bėra nga pendėt shumėngjyrėshe me kujdes tė radhitura dhe pėrbėnin njė mozaik pėrrallor. Dhomat ishin tė pastra dhe tė rregulluara si mė mirė. Askund nuk vėrehej ndonjė pendė e hedhur e jo mė diēka tjetėr. Nė njė raft qėndronin tė radhitura disa shishe tė mbushura me pluhur me ngjyra tė ndryshme. Atėherė ata kuptuan se djaloshi i bluante pendėt e shpendėve duke bėrė nga pluhuri i tyre ngjyra qė i pėrdorte pėr tė pikturuar. Disa enė, tė cilat gjithashtu qėndronin me kujdes tė radhitura nė raftet e dhomave ishin tė mbushura me lėng tė kuqėrremtė. Ajo ishte rrėshirė e shkrirė tė cilėn e pėrdorte pėr ta pėrzier me pluhurin e bėrė nga pendėt e bluajtura. Kėshtu bėnte ngjyra tė veēanta me tė cilat pikturonte. “Sa piktura tė bukura!” - mahniteshin fshatarėt duke zgurdulluar sytė nė peisazhet dhe hapėsirat pėrrallore qė kishte pikturuar djaloshi. Mbyllėn dyert e dhomave dhe u kthyen nėpėr shtėpitė e veta

vazhdon....

Dushku
20-05-11, 16:15
Asnjeri prej tyre nuk mori vesh se, pėr djaloshin qė ata e llogarisnin tė krisur, kishin shkruajtur tė gjitha gazetat e botės duke e lavdėruar se pėrpos pikturave tė mrekullueshme kishte befasuar botėn edhe me ngjyrat e veēanta pėrbėrjen e tė cilave nuk mund ta zbulonin as njohėsit mė tė mirė tė kemikaleve. Aq ua bėnte fshatarėve se ēka shkruanin gazetat dhe ēka mendonte bota pėr bashkėfshatarin e tyre; ata dėshironin qė ai tė kthehej, tė ishte pranė tyre, ta shihnin si shkon drejt pyllit qė tė mblidhte pendė zogjsh dhe si kthehet i buzėqeshur nė shtėpi. Donin qė dritaret e dhomave tė djaloshit tė ndriēonin si dikur tėrė natėn. Sepse tani e dinin ē’bėnte natėn dhe se pa asnjė arsye i kishin rėnė nė qafė. Betoheshin nė vetvete se fare nuk do t’i hidhėrohen pse nuk shoqėrohej me ta e as do t’ia zinin pėr tė madhe pse natėn e vizitonin vashat mė tė bukura tė fshatit. I kaploi njė shqetėsim i llahtarshėm shumė mė i fuqishėm se ai qė i mundonte kur mundoheshin tė zbėrthejnė sekretin lidhur me sjelljen e tij. Ky shqetėsim i bėri qė tė pyesnin njėri-tjetrin: “Mos ke dėgjuar diēka pėr djaloshin e fshatit tonė! Vallė kur do tė kthehet!” Shikonin rrugės nga kishte ikur duke shpresuar se ai do tė vijė, i heshtur dhe i buzėqeshur mu si atė ditė kur braktisi fshatin. Erdhi, erdhi bėrtitėn njė pasdite nė fshat tė gjithė qė kishin zė dhe gojė duke kumtuar lajmin e gėzueshėm dhe tė gjatėpritur. Askush nuk shtroi kundėrpyetjen se kush ishte ai qė arrinte dhe qė ēoi nė kėmbė tė madh dhe tė vogėl, bile edhe ata tė cilėt me njė kėmbė qėndronin buzė varrit. Tė gjithė dolėn nė rrugė qė tė zinin vend sa mė tė pėrshtatshėm dhe tė shihnin nga afėr djaloshin qė i afrohej fshatit. U mbush rruga kryesore e fshatit deri te kthesa nė hyrje tė tij. Shtyheshin fshataret nė mes tyre, por pėr ēudi fare nuk i hidhėroheshin njėri-tjetrit kur ndodhte padashurazi qė ndonjėri t’ia shkelte kėmbėn tjetrit apo kur ndonjė plakė e pakujdesshme atij pėrpara vetes ia ngulte bastunin thellė nė shpinė. Dritaret e shtėpive qė qėndronin skaj rrugės u mbushėn me kokat e grave dhe fėmijėve nga kishin pamje edhe mė tė bukur se ata qė qėndronin nė rrugė. Gratė, ato llafazane qė sikur t’ua mbyllje gojėn do tė flisnin me veshė, tani heshtnin si troftat nė lumė dhe shikonin pingėrr drejt kthesės nė fund tė fshatit nga duhej tė arrinte ai tė cilin tėrė fshati e priste me padurim. “Kini kujdes dhe mos i shtroni pyetje tė panevojshme!” - u tha hoxha fshatarėve. Fjalėt e tij i gėlltiti ajo mizėri njerėzish qė kishte braktisur shtėpitė dhe tani kishte vetėm njė qėllim; tė jetė sa mė afėr atij qė do tė kalonte rrugėve tė fshatit. “Oh!” - klithi njė plakė nga dhembja qė ia shkaktoi pickama e papritur e duarve tė njė mustaqoku qė i qėndronte mbrapa. “Tė re tė dashuroja, por tė plakur do tė tė pėrdhunojė!” - dėgjoi ajo fjalėt e tij, por nuk pati kohė t’i thotė se edhe ajo nė rininė e vet shumė e kishte dashur, se pėr net tė tėra gjumi nuk e kishte zėnė duke menduar pėr tė, sepse nė atė ēast fshatarėt filluan tė brohorisin duke shikuar drejt kthesės nė fund tė fshatit ku u paraqit djaloshi. Paraqitja e tij ua shtoi tė skuqurit nėpėr fytyra vashave qė ishin ngjitur dhe fėrkonin vithet e tyre nė prehrin e ndonjė tė riu. Tė gjithė shikonin djaloshin, i cili ecte pėrpjetė kodrinės drejt fshatit. Hapėronte lehtė dhe ngadalė duke u luhatur. Kaloi pranė fshatarėve qė hiqeshin anės qė t’i lėshojnė udhė, por fare nuk dėgjoi pėrshėndetjet e tyre. Dukej i lodhur. Buzėqeshjen thuajse e kishte humbur diku rrugės duke u ngjitur kodrinės. Ēeli dyert e dhomave, hyri nė atė ku ishte krevati dhe u shtri. Shikonte pikturat e shumta qė stolisnin muret, tė cilat me aq ėndje i kishte pikturuar. E kapluan djersė. Por djersė gjaku, tė cilat ia skuqnin duart sa herė qė fshinte ballin. Tėrė trupin ia mbulonin pika tė kuqe. U skuq edhe ēarēafi i bardhė i krevatit. Kur nė dhomė hynė disa vasha tė reja t’i dėshironin mirėseardhje, mezi ēoi kokėn t’i pėrshėn¬deste. “Tė paskan helmuar!” - klithėn ato, tė cilat me padurim prisnin kthimin e bukuroshit qė dikur, nė netėt me plot yje u lejonte ta shikojnė ndėrsa pėrziente pluhurin e bluar nga pendėt e zogjve me rrėshirė dhe bėnte ngjyra sekrete qė nuk i njihte asnjė piktor tjetėr. Kur shtrihej tė pushonte mbi dyshekun e butė tė mbushur me pendė, i merrte pranė vetes. Atyre u bėhej se dėgjonin kėngė bilbilash derisa ai i ledhatonte. “Ta paskan helmuar gjakun!” - belbėzonin ato duke ia fshirė djersėt nga tė cilat u skuqeshin duart dhe mindilat e mėndafshtė. Ai asgjė nuk fliste. Zdėrvidhej nė krevat duke mos u ankuar fare nga ndonjė dhembje apo shqetėsim. Mė nė fund trupi i tij u qetėsua. Mbylli ngadalė sytė dhe nė dhomė jehoi kuja e vashave tė trishtuara nga vdekja e beftė e bukuroshit tė cilin aq shumė e dashuronin. Vaji i tyre grumbulloi tėrė fshatin te shtėpia e djaloshit. Tė gjithė qanin. Tė nesėrmen e varrosėn tė riun. As hoxha i fshatit nuk dinte tė shpjegonte pse asaj dite, ndėrsa fshatarėt hidhnin tė lagshtė mbi trupin e tij, qiellin mbi varrezat e mbuluan shpendėt dhe bėnė njė hije, e cila sa i trishtoi po aq i freskonte. Fluturonin duke u pėrplasur njėra me tjetrėn por as krakėllinin, as kėndonin. Duke u ndeshur nė mes tyre u shkuleshin pendė, tė cilat binin mbi kokat e fshatarėve. Vendi ku varrosėn djaloshin u mbulua me pendė laramane tė shpendėve tė llojllojshėm qė fluturonin mbi kokat e fshatarėve. Kur pėrfunduan varrimin dhe u nisėn tė hutuar drejt shtėpive tė veta, edhe shpendėt u shpėrndanė. Pas vdekjes ai edhe mė shumė u bė pjesė e bisedave tė pėrditshme. Banorėt e fshatit kėrkonin shpjegim pėr vdekjen sekrete dhe tė papritur tė tij. Si edhe pėr sjelljen e ēuditshme tė shpendėve. Sqarime tė llojllojshme bluanin kokat e tė gjithėve pos foshnjave qė as mund tė mendonin dhe as e dinin ēka i mundonte tė rriturit. Jo, nuk e kanė helmuar tė tjerėt, por helmin vet e ka futur nė trup nga pakujdesia, kundėrshtonin ata qė jepnin shpjegim tė kundėrt nga ai se djaloshin, disa ditė para se tė kthehej e kishte helmuar njė vajzė ziliqare, e cila nuk ishte mundur tė bindej se ai do tė kthehej nė vendlindje qė tė vazhdojė dashurinė me vashat qė e prisnin. Dhe shpjegonin se djaloshi nga pakujdesia kishte lėpirė duart nė ēastin kur kishte pėrdorur ngjyrė tė bėrė nga pendėt e njė fėllėnzė, e cila kishte ngordhur nga kafshimi i gjarprit. Edhe sot e kėsaj dite nė fshatin e djaloshit nuk bėhet asnjė bisedė tjetėr pėrpos pėr sekretin e vdekjes sė tij. Vashat qė dikur fshehurazi e vizitonin natėn tani janė plaka tė rralla qė tė gėrmuqura ecin rrugėve tė fshatit. Pėshpėritin emrin e tij dhe rregullisht ia vizitojnė varrin. Ia stolisin me lule dhe mindila tė mėndafshtė nusėrie. Dhe i mbledhin pendėt e shpendėve, tė cilėt edhe tani shpeshherė, sipas ndonjė urdhri sekret, grumbullohen dhe fluturojnė me orė tė tėra mbi varrin e djaloshit. Me ato pendė vashat e fshatit mbushin jastėkėt e nusėrisė ku do tė vėnė kokėn natėn e gjerdekut. Thuajse ēdo ditė ndonjė plak qėndron ulur mbi varrin e djaloshit qė dikur mblidhte pendė shpendėsh. Duke dėnesur mbi varrin e tij ata shmangin frikėn nga vdekja dhe shpresoj¬nė se pasi t’i mbyllin pėrgjithmonė sytė do tė shtegtojnė nė kaltėrsinė e ėndrrės sė pavdekshme ku i priste djaloshi, i cili kurrė nuk u hiqej nga kujtesa. Duke hapė¬ruar rėndė pėr ēdo ditė niseshin edhe drejt shtėpisė sė tij dhe atje pastronin dhomat, tė cilat qėndronin tė rregulluara mirė thuajse ēdo ēast do tė kthehej pronari i tyre. Kujdeseshin pėr pikturat qė tė mos i mbulonte pluhuri. Dhe rikujtonin netėt kur kishin mbėshtetur kokėn nė jastėkėt e mbushur me pendė shpendėsh dhe tė qėndisur me pe mėndafshi. Shikonin mallėngjyeshėm perdet e bėra nga pendėt dhe atė mozaik madhėshtor nėpėr tė cilin pėrbiroheshin rrezet e diellit apo tė hėnės. Shpeshherė, nė orėt e mesnatės nė ndonjė nga dhomat dėgjohej dėnesje e dhembshme. Qante ndonjė nga plakat e sotme tė fshatit, e cila e zhytur nė heshtjen e kujtimeve shtegtonte nė thellėsinė e pikturave tė radhitura nė mur. Dhe nė ato thellėsi ku valėviteshin ngjyrat e pėrziera tė ylberit rinor e pėrkėdhelte puhiza e freskėt qė nuk i braktiste dot pikturat. Shtėpinė e vizitonin edhe pleqtė, mocanik e rrallė tė dikurshėm tė djaloshit. Uleshin nė kopshtin pėrpara shtėpisė dhe vraponin nė imagjinatėn pas ditėve tė largėta kur jo qė e urrenin apo ia kishin zili mocanikut tė tyre, por habiteshin sesi e kishte zbuluar mėnyrėn e tė jetuarit qė t’i mjaftojė vetvetja. Sa gėzoheshin kur u afrohet ndonjė i huaj, i cili pyeste pėr djaloshin e bukur. I bėnin vend pranė vetes dhe gjatė e gjerė i rrėfenin pėr bukuroshin, i cili jetoi dhe vdiq nė heshtje. Ata janė gjithmonė tė gatshėm t’ju tregojnė edhe detaje tė tjera pėr shtėpinė e tij, e cila qėndron e zbrazur. Nuk e lėnė pa theksuar me mburrje se mbi pullazin e saj ende nuk kishte ndodhur tė strehohej ndonjė qyqe. Pėrkundrazi, thoshin ata, netėve me hėnė pullazin e shtėpisė e mbulojnė bilbilat dhe zogjtė e natės, tė cilėt kėndojnė pa pushuar. Pleqve tė fshatit u pėlqen t’i shoqėrojnė tė huajt qė vizitojnė shtėpinė e djaloshit dhe tė rrėfejnė pėr tė jo vetėm pse u jepej rasti tė ringjallnin tė kaluarėn e tyre, por qė tė pushonin trupin e rraskapitur nė kopshtin qė ishte shndėrruar nė lulishte. “Po, po asaj dite shpendėt mbuluan qiellin mbi varreza dhe u ngjanin reve tė pėrbėra prej pendėve laramane...!” - do t’ju thotė tregimtari plak nė tė cilin keni rastisur nė momentin kur do tė hetoj se nuk e dėgjoni kujdesshėm. “Tė lutem mė thuaj si e shpjegoni sjelljen e tillė tė tyre....” - medoemos do tė pyesni ngutshėm tė nxitur nga dėshira e zjarrtė qė tė dėgjoni diēka mė shumė pėr atė ngjarje thuajse tė pabesueshme. Ende pa pėrfunduar ju pyetjen, plaku do tė ēohet nė kėmbė dhe do tė largohet thellėsisht i ofenduar si keni mundur rrėfimin pėr bukuroshin e fshatit tė mos e ndiqni me vėmendje. Dhe kurrė mė asnjeri prej tyre nuk do t’ju pėrfillė sikur edhe tė kėrkoni njėmijė herė falje pėr sjelljen tuaj jokorrekte.

K.Mehmeti

panta_rhei
20-05-11, 16:44
Zoti i shfaqet Kolės dhe i thotė: "Kolė, ty, si njeri i mirė dhe besimtar n'mue, po t'paralajmroj qi pas nji jave ka pėr t'qenė Pėrmytja e Madhe"

Shkon Kola tek njerzit e vet dhe ja u thotė Fjalėn e Zotit.
Kush besonte, mlodhi rraqet e kalamajt dhe u nis malesh. Kush s'besonte, filloi tuj qeshė e tuj u tallė me Kolėn... deri sa erdh dita kur uji filloj me zaptue tokat.

Kur ju shkoj ujti n'brez, njerzit filluen me ju hypė lundrave e me shkue drejt malesh. Kur i shkoj uji n'gjoks, Kolės i kalon nji lundėr afėr dhe lundėrtari i thotė: " Kolė, ec e hyp se po nodhė kjameti!", t'cilit Kola i thotė: "Pshtoni vedin, se mue m'pshton Zoti".

Kur i shkoj ujti n'fyt, nji tjetėr lundėr i kalon afėr dhe i thojnė me hypė, e Kola: "Pshtoni vedin, se mue m'pshton Zoti".

Kur e mbuloj uji krejt dhe Kolės ju desh me notue, i kalon aty pari nji lundėr tjetėr qė e fton me hypė: "Hajde Kolė, se kena ven boll n'lundėr"... dhe Kola: "Pshtoni vedin, se mue m'pshton Zoti".

Si pėrfundim, Kola mbytet dhe n'derė t'parajsės takon Shėn Pjetrin, t'cilit i ankohet dhe kėrkon qė t'flasi me atė t'Madhin. Shėn Pjetri shkon tek i Madhi dhe i thotė: "Zot i Madh, kam ra n'hall me nji qi nuk don me hy n'parajsė pa folė me ty".
"E kush asht ai?"- e pyt Zoti Sh.Pjetrin
"Asht Kola, Ai qi i pate diftue pėr Pėrmytjen e Madhe dhe qi i ka metė peng qi nuk vajte me e shpėtue".

"Lene mor trapin t'shkoje ka t'dojė, se i ēova tre herė lundrat pėr me e marrė dhe s'donte me hypė..."- tha Zoti.

Oltiana1
20-05-11, 17:29
Paragjykimi ėshtė i verbėr ! :S

Njė njeri i shtyrė nė moshė po udhėtonte me tren me djalin e tij, i cili ishte 25 vjeē. Nė fytyrėn e djalit, qė ishte ulur afėr dritares, shihej hare e madhe... Nė atė moment, djali nxori dorėn jashtė dritares dhe ndjeu se era po kalonte pėrmes dorės sė tij dhe bėrtiti: -Baba, shiko si drunjtė po ecin pas nesh..! Plaku buzėqeshi.Pranė tyre ishte ulur njė ēift, qė po dėgjonte bisedėn mes babait dhe tė birit dhe u ndjenė pak nė pozicion tė keq; -Si ka mundėsi qė ky djalė 25-vjeēar tė sillet si fėmijė?- menduan ata. Papritmas djali bėrtiti: -Baba shiko liqenin, shiko retė si vijnė pas nesh!Ky ēift prapė u habit nga sjellja e kėtij djali. Mė pas filloi tė bjerė shi. Pikat e shiut filluan tė bien nė dorėn e djalit, tė cilit i shkėlqente fytyra nga gėzimi. Papritmas ai bėrtiti: -Baba, po bie shi, pikat e tij kanė mbushur dorėn time. Shiko...shiko...! Nė fund, ēifti nuk pati mė durim dhe iu drejtua plakut: -Pse nuk shkoni te ndonjė mjek pėr tė gjetur ilaē pėr kėtė djalė? Plaku u pėrgjigj: - Ne sapo dolėm nga spitali, birit tim tani i ka ardhur shikimi dhe po sheh pėr herė tė parė nė jetėn e tij! Ēdo herė kujto: Mos tento tė dish rezultatin pa i ditur mirė detajet!

Oltiana1
20-05-11, 18:57
" Djali me karakter tė keq "

Babai i tij i jep njė ēantė plot me gozhdė dhe i thotė : Sa herė ti tė humbėsh durimin dhe nuk e kontrollon dot veten tėnde kur zihesh me dikė , ngul nga njė gozhdė nė gardhin e shtėpisė.
Ditėn e parė djali nguli plot 37 gozhdė.
Nė javėt qė pasuan mėsoi tė kontrollonte numrin e gozhdėve qė ngulte nė gardh, dhe filloi ti pakėsonte nga dita nė ditė .Ai mėsoi qė ishte mė e thjeshtė tė kontrollonte veten se sa tė ngulte gozhdė.
Mė nė fund erdhi dita kur djali nuk nguli asnjė gozhdė nė gardh dhe i lumtur shkon ti tregojė tė atit .
I jati i thotė : Tani fillo e shkuli gozhdėt qė ke ngulur pėr ēdo ditė qė humbje kontrollin.
Ditėt kaluan dhe djali shkoi pėrsėri te i jati pėr ti treguar qė i kishte shkulur tė gjitha gozhdėt.
Shkuan tė dy para gardhit dhe i thotė tė birit : Biri im je sjellė mirė por shiko se sa vrima ka nė gardh !
Gardhi nuk do tė jetė mė si mė parė !
Kur zihesh me dikė dhe e fyen, i lė plagė si kėto...
Mund ti ngulėsh njė njeriu thikėn , mund edhe t'ja nxjerrėsh mė pas , por do ti rrijė gjithmonė njė shenjė ....
Nuk ka rėndėsi se sa herė mund tė kėrkosh tė falur , plaga do tė rrijė..
Plagėt qė krijohen nga fjalėt vrasin njėsoj si plagėt fizike..!!

P.s ... Emine nuk i kam lexuar , (tani e vėrejta :S )

P.s ... Zero nuk ėshtė me rėndėsi nga vijnė kėto tregime , kryesore janė tregime me vlerė dhe ke dobi nga to nėse i lexon :P:P:P

emine
23-05-11, 18:58
Sekreti i lumturisė

Njė tregtar e dėrgon djalin e tij tė mėsojė Sekretin e lumturisė tek njė njeri i urtė dhe i zgjuar. Djali i ri i pėrhumbur nėpėr shkretetirė udhėton 40 ditė deri sa arrin tek njė kėshtjellė nė majė tė njė mali. Atje jetonte plaku i urtė , tė cilin po kėrkonte djaloshi.

Megjithatė , pas gjetjes sė plakut tė urtė , djaloshi hyn nė njė dhomė dhe sheh njė numėr tė madh njerėzish , tregtarė qė shkonin e vinin , njerėz qė po bisedonin nėpėr qoshe , njė orkestėr tė vogėl qė po luante njė muzikė tė mrekullueshme , dhe atje nė njė qoshe ishte njė tavoline e shtruar me frutet mė tė shijshme tė botės.

Plaku i urtė bisedonte me ēdonjėrin , dhe djaloshit i duhej tė priste gati 2 orė derisa ti vinte radha.

Me njė vigjilencė dhe durim tė madh , plaku i urtė po e dėgjonte arsyen se pse kishte ardhur djaloshi deri atje , por i tha qė nė atė moment ai nuk kishte kohė qė ti shpjegonte Sekretin e Lumturisė.

Ai i propozoi djaloshit qė tė shėtiste rreth nėpėr pallatin e tij dhe tė kthehej pas 2 orėsh.

“Por unė dua qė t’iu kėrkoj diēka” – shtoi plaku i urtė , ndėrkohė qė i dha njė lugė ēaji nė tė cilen futi dy pika vaj – “ Ndėrkohė qė do shėtisėsh nėpėr pallat , ki kujdes lugen se mos tė tė bien dy pikat e vajit”

Djaloshi , shkoi tė shėtise tė gjithė pallatin, ngjiste dhe zbriste shkallėt, dhe shėtiste gjithandej dhe gjithmonė i mbante sytė tek luga. Dhe pas dy orėesh, ai kthehet tek plaku i urtė.

“ E pra “ – pyet plaku i urtė – “ A i pe tapetet Persiane nė dhomen e ngrėnies ? A e pe kopshtin tim , kopėsht pėr tė cilin kopshtarėt e mij kanė shpenzuar 10 vjet pėr ta ndėrtuar ? A e pe bibloteken time madhėshtore ?

I zėnė ngushte, djaloshi pranon qė nuk ka parė asgjė. Ai u kujdes vetėm qė tė mos i derdheshin pikat e vajit , ashtu siē e kishte porositur plaku.

“ Keshtu qė , kthehu dhe shko e shiko mrekullitė e botės time”- tha plaku i urtė. “ Ti nuk mund tė besosh njė njeri nėse nuk e njeh shtėpinė e tij “

Tani me shumė lehtėsi , djaloshi e kap lugen dhe shėtit pėrsėri nėpėr pallatin madhėshtor, kėsaj radhe ai humbet nėpėr bukurinė e mureve tė vizatuara nė mėnyrė artistike. Ai shikon kopshtet, mallet rreth e pėrqark pallatit, lulet dhe trėndafilat me flatrat e tyre delikate dhe magjepsėse. Dhe nė fund kthehet tek plaku i urtė dhe i shpjegon nė detaje atė qė ka parė.

“Por , ku janė dy pikat e vajit qė tė prosita qė tė mos i derdhesh?” e pyet plaku.

Shikon lugen , dhe sheh qė ai e kishte derdhur vajin.

“ E pra , kjo ėshtė keshilla qė tė dhashė ty “ – tha i urti i tė urtėve. “ Sekreti i Lumturisė qėndron nė atė qė tė shijosh tė gjitha bukuritė e botės dhe tė mos harrosh kurrė dy pikat e vajit nė lugė “

Paulo Coelho ( Alkimisti )

emine
23-05-11, 19:03
Vajza, duhet te kuptoni disa gjera…
Neve nuk merzitemi nese flisni me djem te tjer, nuk merzitemi nese keni shok meshkuj, por kur jemi diku me ju dhe vjen nje djal…dhe ju I hidheni siper pa e prezantuar e harroni qe edhe ne jemi ne te njejten dhome, kjo na nervozon.
Ne nuk merzitemi nese dergoni mesazhe me shoket tuaj.
Por kur kjo gje ndodh ne 2 te nates, na ben te dyshojme.
Cfare mund te ket kaq te rendesishme ne 2 te nates?!
Nese ju themi: e bukur, e mrekullueshme, simpatike nuk po genjejm, prandaj mos na thoni qe nuk kemi te drejt sepse nuk do te reshtim kurre se theni keto.
Karakteristika me sensuale e nje vajze esht besimi ne vetvete.
Na puthni kur nuk mund ten a shikoj askush, por edhe nqs na shikojne…do ishte akoma me bukur!
Nuk duhet te visheni enkas per ne. nese ju ftojm diku mos vishni fundin me te shkurter qe keni dhe sa me shum tualet te mundeni.
Neve na pelqeni per ate qe jeni ne te vertet.
Per shembull, mua me pelqen me shum nje vajze e veshur me nje bluze te thjeshte dhe atletet e mia.
Mos e merrni seriozisht cdo gje qe ju themi. S
arkazma esht 1 gje e mrekullueshme.
Mos u merzitni edhe per gjerat me te vogla.
Mos na tregoni sa seksi esht Brad Pitt apo Jessy McCartney …
Eshte e merzitshme.
Keni shoqet tuaja per te folur per kto gjera.
Dua te theksoj, se nese nje djal ju trajton keq, mos u perpiqni ta ndryshoni sepse nuk ka per te ndryshuar!
Gjeni dike qe tju bej te buzeqeshni kur po ndiheni keq . dike qe tju fale edhe kur gaboni.
Qe tju doje pavaresisht dhimbjes qe mund ti shkaktoni.
Dike qe do te ler ne mes punen qe ka ne dore vetem per tju then ‘Te Dua!’
Na jepni neve, djemve te mire, nje mundesi”

emine
23-05-11, 19:06
Ajo ndoshta njė ditė, pas shumė vitesh, do tė gjendet duke pirė nje kafe me atė... Do ti flasė atij per karrieren e saj brillante,per femijet e saj te adhurueshem e per bashkeshortin perfekt qe ka ne krah.
E pastaj, do te ngule syte ne ate filxhan te vogel vetem qe te mos perballet me shikimin e tij,
te mos humbiste ne ata sy qe e bene te shihte per here te pare dashurine e vertete.
Do te perpiqet te degjoje vertete ato qe ai i thote,
duke forcuar mendjen e saj te mos kujtonte se si tingulli i atij zeri,
ja bente zemren ti rrihte aq fort.
E akoma, do te shohe gojen e tij per te mos kujtuar se mungesa e buzeqeshjes se tij i kishte shkaktuar gjithmone lote te hidhur.
Ne fund, pasi ka mbaruar ate kafe te cuditshme duke luftuar ate ndjenje akoma me te cuditshme ne stomak,
do ta pershendese me nje te puthur ne faqe e kur te largohet do te ndjeje ate parfum,
ate parfum qe ajo kishte dashur aq shume ne rrobat e saj.
Keshtu, duke u kthyer ne shtepi e vetme, do te ndjeje nje lot ti rreshkase neper fytyre e vetem atehere do te kuptoje se sa e vertete ishte ajo qe i perserisnin shpesh te gjithe...
"Dashuria e pare nuk harrohet kurre."

Hajra
26-05-11, 14:03
http://illiweb.com/fa/empty.gif Vertet tregim i bukur lexojeni (http://www.klealove.com/t15983-vertet-tregim-i-bukur-lexojeni#689784)

http://illiweb.com/fa/empty.gif nga Wolf prej Sun 22 May 2011 - 17:28
Njė vajzė po priste aeroplanin nė njė aeroport tė madh.
Meqėnėse i duhej tė priste gjatė, vendosi qė tė blinte njė libėr qė tė kalonte kohen.
Bleu librin dhe njė kuti me biskota.
U ul nė vendin ku rrinė zakonisht persona tė rėndėsishėm nė mėnyrė qė askush tė mos e pengonte.
Afėr saj ishte karrigia me biskota dhe njė karrige mė tej njė person tjetėr i cili lexonte gazeten.
Kur ajo filloi tė merrte biskota, edhe zotėria nga karrigia tjetėr mori njė.
Ajo u habit pa masė, por nuk tha asgjė, vetėm vazhdoi tė lexonte librin.
C'do herė qė ajo merrte nga njė biskotė, kėtė e bėnte edhe zotėria pa u mėrzitur fare.
Vazhduan kėshtu deri sa nė kuti mbeti vetėm njė biskotė, dhe vajza mendoi:
Mė intereson tė di se cfarė do tė bėjė ai tani!!
Zotėria e mori biskoten e fundit dhe e ndau nė dy pjesė.

"Kjo me tė vėrtetė ėshtė e tepėrt, filloi tė mendojė nervoze vajza, mori sendet e veta, librin, ēanten dhe shkoi drejt daljes.
Kur u ndje mė mirė, u ul nė njė vend ku nuk ishte askush qė tė mos kishte mė asnjė ndodhi tė tillė tė papritur.
E mbylli librin dhe hapi ēanten qė ta fuse brenda, dhe nė momentin kur shikoi brenda, pa njė kuti me biskota tė pahapur fare.
U turpėrua dhe atėherė e kuptoi se kutia me biskota kishte qenė e zoterisė qe kishte qėnė ulur nė karriken pranė tė sajes, por i cili pa asnjė shqetėsim, nervozizėm apo brengė e ndau edhe biskoten e fundit me tė, krejtėsisht ndryshe nga ajo, qė ndjehej e lėnduar nė krenarinė personale dhe ndjenjat e veta.

Sa herė nė jeten tonė ne kemi ngrėne dhe do tė hamė biskoten e huaj, dhe kėtė nuk e kemi ditur dhe nuk do ta dimė kurrė?

Para se tė vijmė nė ndonje pėrfundim tė shpejtė dhe para se tė fillojmė tė mendojmė keq, shikoni me kujdes detajet, shpesh herė situatat nuk janė tė atilla sic na duken neve nė shikimin e parė..

emine
14-06-11, 19:48
Njė fėmijė shtat shkurtėr, hyri tek berberi, i cili i pėshpėriti klientit qė po qethej:
- ”Ky ėshtė fėmija mė idiot nė botė dhe psenė ta tregoj tani.”
Menjėherė, ai futi dorėn nė xhep dhe qė andej nxori dy monedha, njėra njėqind lekėshe dhe tjetra njėzet lekėshe. Pasi i kėrkoi djaloshit tė afrohej, ai i zgjati dy duart, ku nė secilėn prej tyre kishte njėrėn nga dy monedhat e lartpėrmendura.
Djali mori monedhėn njėzet lekėshe dhe u largua pa thėnė asnjė fjalė.
Mandej, berberi iu drejtua klientit qė po priste dhe i tha:
-”A e nuk tė thashė se ky fėmijė ėshtė idiot dhe nuk merr erė nga kjo botė?! Gjithmonė ai zgjedh njėzet lekėshin, duke lėnė njė qindėshen.”

Pasi klienti u qeth dhe doli jashtė, dalloi djalin i cili po dilte nga dyqani i akulloreve. Kureshtja e shtyri ti afrohet dhe ta pyesė:
-”Pėrse gjithmonė zgjedh njėzet lekėshin dhe nuk merr qindėshen?!”
Djali, me buzėn nė gaz ia ktheu:
-”Atė ditė qė do tė marr qindėshen, lojės time i vjen fundi dhe nuk blej dot mė akullore!”

Morali:
Ndonjėherė, mendojmė se disa njerėz nuk e meritojnė vlerėsimin tonė pėr atė qė bėjnė. Nė fakt, ne i kemi nėnvlerėsuar aftėsitė e tyre, pėr shkak tė padijes tonė. Prandaj, kurrė mos e nėnvleftėso dikė! Kurrė mos e nėnvleftėso dhe mos e ironizo dikė sepse ėshtė i vogėl. Mushkonja ėshtė e vogėl, por tė lė gjithė natėn pa gjumė dhe tė shkakton goxha kokėēarje.!

Dushku
15-06-11, 09:56
Nė njė qytet ishte hapur njė qendėr tregtare ku shiteshin burra, aty ēdo femėr mund tė shkonte pėr tė zgjedhur njė burrė sipas shijes sė saj. Njė ndėr rregullat e shitblerjes nė kėtė qendėr ishte edhe: Ēdo femėr ka vetėm njė shans pėr tė hyrė nė kėtė treg! Ajo duhet tė zgjedhė burrin nė njė prej kateve ose mund tė shkojė deri te kati mė tė epėrm, mirėpo ēdoherė humb tė drejtėn tė zbresė njė kat mė poshtė.

Njė femėr paska hyrė te kjo qendėr tregtare ku shiteshin burra…

Nė hyrje tė katit tė parė shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė dhe janė tė punėsuar

Nė hyrje tė katit tė dytė shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė, janė tė punėsuar dhe i duan fėmijėt

Nė hyrje tė katit tė tretė shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė, janė tė punėsuar, i duan fėmijėt dhe janė shumė tė bukur

Femra mendoi: Woow, nejse do tė shkoj mė lart

Vazhdoi tė ngjitet qė tė arrijė nė katin e katėr ku shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė, janė tė punėsuar, i duan fėmijėt, janė shumė tė bukur dhe u ndihmojnė bashkėshorteve nė punėt e shtėpisė

Ajo u mahnit ndėra zemra i rrihte me shpejtėsi: “O Zot, nuk mund tė mos pranoj, do ta blej nė kėtė kat!”…

Por, sėrish vendosi tė ngjitet mė lart…

Nė hyrje tė katit tė pestė shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė, janė tė punėsuar, I duan fėmijėt, janė shumė tė bukur, janė shumė romantikė dhe vazhdimisht shprehin fjalė dashurie

Femra gati se hyri nė kėtė kat, por vendosi tė ngjitet mė lart.

Nė hyrjen e katit tė gjashtė shkruante:

Ti je vizitorja numėr :4 363 012

Nė kėtė kat nuk shesim burra, Sepse ky kat u ndėrtua veēanėrisht pėr tė argumentuar se gratė nuk mund t’i kėnaqėsh.

Faleminderit pėr shopingun te qendra tregtare e burrave.

Kujdes shkallėve teposhtė ndėrsa ne tė dėshirojmė njė ditė tė lumtur. :tongue:

emine
16-06-11, 17:21
Njė djalė i mirė, tregon mbi njė pėrvojė tė tij me babanė:

Ishim duke pritur radhėn pėr tė blerė biletat e cirkut – tregon ai – shfaqje tė cilėn mezi prisja ta shoh.
Mes nesh dhe shitėsit tė biletave qėndronte njė ēift me tetė fėmijė pas, tė gjithė ishin nėn dymbėdhjetė vjeē.
Nga veshja dhe mėnyra si qėndronin, dukej qė ishte njė familje e varfėr, por tė edukuar dhe tė kulturuar.
Fėmijėt prisnin nė radhė dy e nga dy, tė kapur pėr dore dhe duke biseduar mbi elefantėt veshė mėdhenj qė do tė shohin nė cirk, si dhe palaēos hundėgjatė.
Dukej qartė qė ishte hera e parė qė po shkonin nė shfaqjen e cirkut dhe mesa dukej, shfaqja e asaj nate ishte shumė e rėndėsishme pėr ta.
Prindėrit e fėmijėve ishin nė fillim tė grupit, tė kapur dorė pėr dore dhe kryelartė.
Kur babai i fėmijėve u afrua me biletashitėsin, e pyeti sa kushtonte ēmimi i biletave. Biletashitėsi e pyeti sa bileta dėshironte dhe ai u pėrgjigj:
- ”Dy pėr tė rritur dhe tetė bileta pėr fėmijė.”

Biletashitėsi i tregoi ēmimin e biletave dhe menjėherė filloi tė pėrgatisė biletat. Kur dėgjoi babai ēmimin, uli kokėn, ia lėshoi dorėn tė shoqes, ndėrkohė qė buzat filluan ti dridhen. Ai u pėrkul pak dhe pyeti:
- ”Mė falni, po sa thatė kushtojnė biletat?”
Biletashitėsi ia pėrsėriti dhe njė herė ēmimin e tyre. Duke qartė qė ai nuk i kishte tė hollat e mjaftueshme pėr biletat e cirkut.Si do u thoshte fėmijėve tė tij se nuk i mjaftojnė tė hollat pėr tu blerė bileta tė gjithėve?

E gjitha kjo ndiqej me sy dhe vėmendje nga babai im, i cili futi dorėn nė xhep, nxori njė kartėmonedhė dhe e hodhi pėrtokė. Mandej, u pėrkul, e mori dhe duke ia drejtuar babait tė fėmijėve i tha:
- ”Mė falni, por kjo kartėmonedhė ra nga xhepi juaj.”

Burri e kuptoi kėtė trukim tė babait dhe meqė nuk kishte zgjidhje tjetėr, e pranoi ndihmėn, e cila e nxori nga ai siklet.
Ai e pa babanė nė sy dhe teksa dy lot u shkėputėn nga sytė, i tha gjithė mirėnjohje:
- ”Faleminderit zotėri! Kjo do tė thotė shumė pėr mua dhe pėr familjen time.”

Unė dhe babai u kthyem menjėherė tek makina, pa e parė shfaqjen e asaj nate.
Por nuk ishim kthyer duarbosh!

Pėrgatiti: Ertigen Doēi, Anderson Marku

emine
16-06-11, 20:59
Nė letėrsinė angleze, rrėfehet njė ndodhi e cila u mėsohet fėmijėve nė shkollė.

Gjatė luftės sė dytė botėrore, ushtarėt britanikė ndiheshin tė rraskapitur, me moral tė rėnė dhe u mungonte vullneti pėr tė vazhduar luftėn.
Shumė prej tyre ndiheshin tė pashpresė dhe ishin tė gatshėm qė edhe tė vdisnin, vetėm tė mos luftonin mė.
Njė nga gjeneralėt e luftės, duke menduar mbi njė stimulim, i erdhi nė mendje njė ide interesante.
Ai mendoi qė ēdo ushtar ta lidhė me korrespondencė me njė femėr. Kėshtu, ai u kėrkoi vajzave angleze qė tė lidhen me njė nga ushtarėt nė frontin e luftės, t’i shkruajė dhe t’i japė kurajė.
Si gjithė ushtarėt e tjerė, edhe personazhi i kėsaj ndodhie lidhet me njė vajzė dhe kishte me tė korrespondencė tė rregullt.
Edhe pse nuk ishin parė asnjėherė, lidhjet e tyre u forcuan, saqė tashmė filluan tė lidhen edhe emocionalisht me njėri-tjetrin.Ndėrsa lufta po mbyllej, personazhi ynė i shkruan tė dashurės sė tij se do tė ktheje sė shpejti nė Londėr dhe se dėshironte tė martohej me tė.
Vajza i shkroi se akoma nuk ishin parė dhe nuk ishin pėlqyer fizikisht. Megjithatė, ushtari i shkruan gjithė mirėnjohje dhe besnikėri se ajo e kishte shpėtuar nga vdekja e sigurt, me inkurajimet dhe ngritjen e moralit.
Duke parė vendosmėrinė e tij, vajza i shkroi:
- ”Kam frikė se kur tė mė shohėsh nuk do mė pėlqesh. Prandaj, unė do tė pres tek stacioni i trenit dhe nė xhepin tim tė majtė do tė mbaj njė trėndafil tė kuq. Nėse tė pėlqen pamja ime, qėndro dhe mė fol, nė tė kundėrt largohu pa mė folur, qė mos mė thyesh zemrėn mė shumė. “

Sa mė shumė qė treni afrohem me stacionin ku do tė zbriste, zemra e ushtarit tonė e shtonte ritmin e rrahjes.
- Vallė si do tė ishte ajo qė i kishte dhėnė zemėr dhe inkurajuar? A do tė ishte e bukur siē shpresonte, apo e shėmtuar?

Me tė zbritur nga treni, ai u pėrball me njė vajzė qė mbante njė trėndafil nė xhepin e majtė tė xhaketės. Ai mbeti i hutuar pėr njė farė kohe, pasi vajza qė shihte ishte njė shėmtarake qė nuk e kishte shoqen. Vajza qė kishte pėrballė, nuk kishte asgjė tė pėrbashkėt me atė qė ai kishte imagjinuar gjatė gjithė atyre viteve.
Kjo e bėri qė ta injorojė atė dhe menjėherė u nis pėr nė shtėpi. Pasi kishte bėrė disa hapa, u ndal dhe mendoi me vete:
- ”Ku ėshtė besnikėria dhe mirėnjohja pėr atė qė i kishte qėndruar pranė, e kishte inkurajuar dhe i kishte dhėnė zemėr?Vėrtet qė qenka shumė e shėmtuar, por ajo mė shpėtoi jetėn.”

Nė fund, ai vendos qė tė jetė besnik dhe mirėnjohės me atė qė e kishte shpėtuar nga vdekja e sigurt. Kėshtu, ai kthehet, qėndron para vajzės dhe i thotė:
- ”Unė jam personi tė cilin po kėrkon.” Vajza i buzėqeshi dhe ia ktheu:
- ”Por unė nuk jam ajo qė kėrkon ti. Vajza qė kėrkon ti ėshtė ajo vajza e bukur atje. Ėshtė ajo qė ma dha trėndafilin ta mbaj nė xhep, qė tė testojė nėse je besnik dhe mirėnjohės apo jo.

emine
16-06-11, 21:13
I dashur babi, jam unė, vajza jote e vogel Klea.
Kohet e fundit jam perpjekur shume te jem e forte.
Megjithate, ti me ke ndihmuar te krijoj kujtimet me te mrekullueshme te jetes sime, prandaj kjo leter do te jete e gezueshme.
Ka kaq shume gjera per te cilat dua te te falenderoj Ty.
Faleminderit qe ishe atje qe nga dita ime e pare.
Faleminderit qe me ndihmove te ngrihesha sa here qe rrezohesha ndersa po mesoja te ecja mbi kembet e mia te vogla e te shkurtra.
Dikur mendoja se e beje thjesht qe une te mos vritesha.
Sot kam kuptuar qe po me mesoje te ecja drejt rruges se jetes.
Faleminderit qe nuk me lije kurre ti zgjidhja e vetme problemat super te veshtira te matematikes.
Dikur mendoja se e beje vetem per notat e mira.
Sot kam kuptuar qe po me pergatisje per problemet akoma me te veshtira qe me prisnin ne te ardhmen.
Faleminderit per te gjitha netet qe i ke kaluar pa gjume, prane shtratit tim kur un isha e semure.
Kam kuptuar se ishin provat e dashurise dhe perkujdesjes tende ndaj meje.
Faleminderit qe me mesoje gjithmone te dalloja te miren nga e keqja.
Dikur mendoja se doje te me beje mua, femijen perfekt.
Sot kam kuptuar se po me mesoje cilat jane gjerat qe kane vertet rendesi ne jete dhe njera prej tyre ishte te behesha nje njeri i drejte, ashtu si ti.
Si mund ta pershkruaj me fjale dashurine qe ruaj per ty ne zemer? E pamundur!
Por, e di babi? Ke qene heroi im, frymezimi im i heshtur.
Shpresoj qe duke lexuar keto rreshta aty ne parajse se vetem aty e meriton te ndodhesh...
Te kuptosh se ne kete bote te poshter eshte nje vajze e vogel, vogelushja jote, qe nuk e beson kurre se ti nuk jeton me...
Ty te moren engjejt lart ne parajse,se ti ishe engjelli im ba..
Miss you dad.. :(((

emine
22-06-11, 19:00
Mami mbreme ne darke po enderroja...Ti trokisje ne deren time disi e humbur ne portret.Ishe hera e pare qe pashe ne syte e tu nje ndienje te cuditeshme.Ti e ndjeve per here te pare qe une e ti nuk ishim njesoj.E duke me perqafuar fort u cudite kur pe ne syte e mi gjithe ate trishtim e qetesine qe nuk e kisha me.Sa kohe e gjate kishte kaluar qe nuk te kisha perqafuar e ne ate qetesi qe u kriua ngadale te thashe me fal .Por mjaftoj nje zhurme per te me zgjuar nga gjumi.Per te me bere te qaj e per te me kthyer ne femijerine time .Ne ate femijeri kur qielli ne vere behej det.Une i krahasoja me ty kukullat e mia.Me ty mesoja te gjithe perrallat me te bukura qe ti mi tregonte me ze te ulet.E kur ne krahet e tua me zinte gjumi akoma nuk e kuptoja cfare ishte te ndjeheshe e lumtur.Por kur bera 18 vjec une ndryshova-Tani e shikoj veten se si kam qene atehere.dhe ne nje moment u ndjeva e vetme e deshperuar, sepse une nuk isha vajza qe ti meritoje te kishe.Dhe aty mbaroj kofidenca jone.Ato pak momente qe flisnim bashke ishin per mua gjeja me e madhe.Shpesh here fshihesha ne nje padurim te ftohte sepse mendoja qe ne ato momente ti po qaje per djalin qe kurre se pate.Kaloja shume kohe jashte shtepise.Nuk i duroja dot parashikimet e tua per gjera te kota.Fillova te behesha dhe xheloze sepse ti ishe e madhe e paarriteshme dhe me e bukur se une.E keshtu ju dhurova nje endrre kalimtare duke mbyllur zemren time ne nje shishe,Me mungonte kurajoja te te thoja 2 fjale sepse me vinte keq qe isha une vajza jote.Por ti nuk troket me ne deren time ndaj une kam pare nje enderr qe nuk mund ta realizoj.Sepse une e kam mendimin te mbushur plot me asgjen time dhe krenarija nuk do qe te me fal .Por nese do te trokisje ne deren time me te vertet.Nuk do te mundja te te thoja as edhe nje fjale.Ti do te me flisje me ate shikimin tend pak te eger e une do te ndihesha perseri e vetme.Ndaj te shkruajta kete leter konfuze.te pakten per te rigjetur pak paqe tek vetja.Jo per te kerkuar 100 here falje por vetem qe te mundem te te them mami me vjen keq.Nuk eshte me e vertet qe une kam turp nga vetja.Sepse e ndjej qe ne shpirt jemi shume te ngjashme.Une do te pres me padurim nje tjeter enderr.
Te dua shume mami,
Me shkruaj nje leter ne enderr.
Vajza jote.

emine
22-06-11, 22:09
Ne sallen e operimit ajo rrezikoi shum te vdiste.. Ju shfaq fytyra e Zotit dhe gruaja e pyeti: "Mos valle koha ime mbi toke ka mbaruar tashme?" Ai ju pergjigj: "Jo akoma. Te kan mbetur edhe 43 vite, 2 muaj dhe 8 dite te tjera per te jetuar." Pas sherimit, gruaja vendosi qe te qendronte ne spital dhe te bente nje terheqje lekure, heqje dhjami dhe nje transplant gjoksi. Ajo ndryshoi edhe ngjyren e flokeve dhe zbardhi dhembet. Meqenese i kishte mbetur shume kohe per te jetuar, gruaja mendonte se duhej ta shfrytezonte ate kohe ne maksimum. Pas operacionit te fundit, ajo doli nga spitali, dhe ndersa po kalonte rrugen e shtypi 1 makine. Kur arriti perballe Zotit u ankua: "Ti me the qe kisha edhe 43 vjet, 2 muaj dhe 8 dite per te jetuar. Pse nuk me shpetove nga aksidenti?" dhe Zoti ju pergjigj: "Epo nga ndryshimet qe kishe ber, nuk munda te te njoh

elvio
22-06-11, 22:17
Leter babait nr 2

Atėherė ky qe vetėm fillimi, por ndjesia e hiēit, qė shpesh mė kaplon tė tėrin (ndjesi qė nė rrethana tė tjera ėshtė madje fisnike dhe produktive), e ka zanafillėn sidomos nė ndikimin tėnd.
Do tė kisha pasur nevojė pėr dikė qė tė mė jepte zemėr, pėr pak mirėsjellje, qė do tė ma lehtėsonte udhėn, ndėrsa ti, qėllimisht, mė fusje shkopinj nė rrota, edhe pse e bėje pa tė keq. Por ja qė nuk isha i zoti. Pėr shembull, mė lėvdoje kur pėrshėndesja siē duhej dhe marshoja me hap tė rregullt, por unė s’isha tip pėr ushtar; ose mė jepje zemėr kur haja si ka, madje kur pija edhe birrė, kur nėpėrdhėmbja kėngė qė s’i kuptoja apo pėrsėrisja si papagall thėniet e tua tė parapėlqyera, por asgjė nga kėto s’kish tė bėnte me tė ardhmen time.
Kjo pasqyrohej edhe nė epėrsinė tėnde shpirtėrore. Kishe kapur majat me forcat e tua dhe pėr rrjedhojė kishe besim tė verbėr nė to. Kjo s’mė bėnte dhe aq pėrshtypje nė fėmijėri sesa mė vonė, kur u rrita. Nga kolltuku ku rrije ulurmbizotėroje botėn mbarė. Vetėm kėndvėshtrimi yt ishte i drejtė, gjithēka tjetėr ishte e padrejtė, e ēuditshme, ēmendurake, anormale. I ushqeje vetes njė besim tė tillė qė, edhe kur pėrcartje, tė dukej sikur tė drejtėn e kishe nė anėn tėnde. Rastiste qė pėr njė problem tė caktuar tė mos kishe kufarrė mendimi, duhej tė ishin tė gabuara, pa asnjė pėrjashtim. Fjala vjen, mund tė flisje keq pėr ēekėt, pastaj pėr gjermanėt, pėr hebrenjtė dhe jo vetėm pėr raste tė veēanta, por nė pėrgjithėsi, dhe si pėrfundim, pėrveē teje, tė gjithė dilnin tė njollosur. Nė sytė e mi ishte skicuar figura enigmatike e tiranit, ligji i tė cilit i ka rrėnjėt te personi, jo te mendimi. Tė paktėn kjo ishte pėrshtypja ime.
Edhe nė lidhje me mua, e drejta anonte, rėndom, nga ti, jo vetėm kur bisedonim, pasi dialogu thuajse nuk ekzistonte mes nesh, por edhe nė realitet. Dhe s’duhet shumė pėr tė kuptuar arsyen: gjithė mendimet e mia i nėnshtroheshin shtypjes sate marrafrymėse, edhe ato qė nuk puqeshin me tė tuat, madje sidomos ato. Tė gjitha idetė, nė dukje tė ēliruara nga thundra jote, ishin, qė nė shpėrgėnj, tė damkosura nga gjykimi yt negativ; dhe ishte thuajse e pamundur tė shfaqje njė mendim tė pacunguar e tė arrirė nė njė situatė tė tillė. Nuk flas kėtu pėr mendime tė stėrholluara, por edhe pėr trillet mė tė papėrfillshme fėmijėrore.

Franz Kafka.

elvio
22-06-11, 22:20
Letra nr 1

I dashur baba...
Isha fėmijė frikacak; por edhe kokėfortė, siē janė fėmijėt. Padyshim, mamaja m’i plotėsonte tekat, por nuk mund ta besoj se kam qenė aq i azdsur, s’mund ta besoj se njė fjalė e ngrohtė, njė vėshtrim i pėrdėllyer, duke mė marrė qetėsisht pėr dore, tė mos e platitnin qenien time dhe tė arrije ēka dėshėroje. Dhe ti, nė thelb, je njeri babaxhan dhe i dhembshur (ato ēka po them nuk bien nė kundėrshti, flas pėr pėrshtypjem qė kisha krijuar pėr ty nė vogėli), por jo tė gjithė fėmijėt janė aq kėmbėngulės dhe tė guximshėm qė tė rendin kaq gjatė pas dashurisė, derisa tė gjejnė atė. Ti di ta trajtosh njė fėmijė vetėm sipas midesė sate, gjithė forcė, rrapėllimė e nerva tė cingėrisura dhe, nė rastin tim, kjo tė duket kaq e qėlluar, pasi doje tė shihje tek unė njė djalosh tė fortė e guximplotė.
Sot, ėshtė e qartė, arrij t’i pėrshkruaj vetėm tėrthorazi metodat edukative qė pėrdorje nė hapat e parėt ėjetės sime, por, sidoqoftė, arrij t’i ravijėzoj sėrish nė mendje, duke pasur parasysh periudhat e mėvonshme dhe mėnyrėn se si sillesh me Feliksin. Veē kėsaj, duhet mbajtur parasysh se atėherė ishe mjaft mė i ri, pra mė i fuqishėm, mė energjik, mė i shpėrqendruar, ishe mė pak i kujdesshėm nga ē’je tani dhe i pėrpirė nga puna jote; mezi tė shihja njė herė nė ditė dhe pėrshtypja qė ngjallje tek unė ishte e thellė dhe kurrė nuk u nemit e s’u bė monotone.
Nga vitet e para tė jetės ndėrmendėsohej vetėm njė ndodhi. Ndoshta e kujton edhe ti. Njė natė qarravitesha paprerė, sepse doja ujė, sigurisht jo pėr shkak tė etjes, por ndoshta pėr tė tė bezdisur dhe pėr t’u zbavitur. Meqė kanosjet fjalėrėnda s’kishin bėrė punė, mė ngrite nga shtrati, mė nxore nė ballkon, mbylle derėn dhe mė le aty, pėr pak ēaste, vetėm, nė fill tė kėmishės. S’dua tė them se nuk veprove drejt; ndoshta atė natė, me tė vėrtetė, s’ia dilje dot ndryshe qė tė preheshe nė paqe; desha vetėm tė tė pėrshkruaj mėnyrat e tua edukative dhe vragat qė lanė mbi mua.
Ai ndėshkim, sigurisht, mė bėri mė kokėulur, por mė trallisi nė thellėsi tė shpirtit. Kurrė nuk arrita tė vė nė kandar ujin qė kėrkoja, kokėngjeshur si mushkė, dhe frikėn pa anė e fund qė ndieja teksa gjendesha jashtė. Edhe vite mė vonė mė kallte datėn fantazia brejtėse sikur burri i stėrmadh, im atė, vendi i fundit ku mund tė pėrplasja kokėn, mund tė vinte natėn, pa kufarrė shkaku dhe tė mė nxirrte vrikthi, nga shtrati nė ballkon; pra, pėr tė, s’isha veēse njė zero me xhufkė.
.....................

Franz Kafka.

emine
23-06-11, 20:52
Ishte njėherė njė mbret i cili ishte martuar me katėr gra. Mirėpo gruan e katėrt e donte ēmendurisht dhe bėnte ēdo gjė vetėm qė ta lumturonte atė. Kurse gruan e tretė gjithashtu e donte mirėpo e ndjente sikur ajo po e tradhėtone me dikė tjetėr.
Gruan e dytė, ēdo herė kur mbreti kishte vėshtirėsi kthehej te ajo, dhe ajo ēdo herė e dėgjonte kur ai ishte ngushtė …
Por gruan e parė e linte pas dore dhe nuk kujdesej pėr tė e as nuk ja jepte hakun edhe pse ajo e donte shumė dhe luante rolė tė rėndėsishėm nė ruajtjen e mbretėrisė.Njė ditė sėmuret mbreti dhe e ndjeu se po i vinte fundi. Filloi tė mendoj e tha: “Unė i kam katėr gra, e nuk dua qė tė shkoj nė varrė I vetėm …”
E pyet gruan e katėrt: “Tė desha mė shumė se gratė e tjera, ta plotėsova ēdo dėshirė e ēdo kėrkesė… a dėshiron tė mė bėsh shoqėri nė varrė?” “Kurrė…” – ia kheu ajo, dhe u largua pa mėshirė dhe pa asnjė ndjenjė pėr mbretin, sikur tė mos e njihte fare.
Mbreti e thėrret gruan e tretė dhe e pyet: “Tė kam dashur gjithė jetėn time, a mė shoqėron nė varrė? Ajo ia kthen: “Natyrisht qė jo, jeta ėshtė e bukur, kur tė vdesėsh ti do tė martohem me tjetėrkėnd…”
E thirri tė dytėn dhe i thotė: “Ēdo herė kur kisha ndonjė hall vija te ti dhe ēdo herė ke sakrifikuar pėr mu dhe mė ke ndihmuar, a mė shoqėron pėr nė varrė?” Gruaja e dytė i pėrgjigjet: “Mė fal, por nuk mundem ti pėrgjigjem kėrkesės tėnde, por atė ēka mundem ta bėj ėshtė tė ēoj deri nė varrė…”
U mėrzit mbreti tepėr shumė nga kjo mosmirėnjohje nga gratė e tij.
Kur njė zė nga larg po vjen dhe po i thotė: “Unė do tė shoqėroj ty nė varrė, un do tė jem me ty ku do qė tė shkosh…”
E ngriti kokėn mbreti dhe e pa se ajo ishte gruaja e parė.
Ajo ishte nė gjendje tė mjerueshme, dukej tepėr e dobėsuar dhe e sėmur pėr shkak se burri i saj e kishte hedhur prapa shpinės. Nė atė moment mbreti u pendua shumė pėr moskujdesin e tij ndaj saj deri sa ai ishte i shendosh dhe tha: “Ka qenė dashur tė pėrkujdesėm mė shumė pėr ty se sa pėr tjerat dhe nėse shėrohem tė premtoj se do tė kujdesėm dhe do tė kushtoj rėndėsi mė shumė ty se sa grave tjera…”
Nė realitet secili prej nesh i ka katėr gra.
E katėrta: Trupi (epshi) – sa do qė tė kujdesemi pėr trupat tonė dhe t’i nėnshtrohemi epsheve tona, kur tė vdesim menjėherė do tė na lėnė tė vetmuar.
E treta: Pasuria – do tė na braktis neve dhe do tė shkoj te tjetri.
E dyta: Familja dhe Shoqėria – sa do qė tė sakrifikohen pėr ne nė jetėn tonė, nuk presim mė shumė se sa tė na dėrgojnė deri te varri.
E para: Veprat e mira – duhet tė kujdesemi dhe t’i kushtojmė mė shumė rėndėsi se sa epsheve, pasurisė apo shokėve, sepse veprat e tona do tė jenė tė vetmet qė do tė jenė me ne nė varrė.
Sikur tė personifikohen punėt tona nė formė tė njeriut (ashtu si do tė personifikohen kur tė jemi nė varrė), si do tė ishte forma e tij? Si do tė dukej?
I mjerueshėm i dobėt e i lėnė pas dore!!! Apo i fuqishėm, i pastėr e i shėndoshė

elvio
23-06-11, 21:49
Dorina me letren e saj drejtuar babit qe tashme i ndare nga jeta.Babushi ime kėtu jeta bėhet gjithmon e mė e vėshtirė sepse mė mungon dashuria jote, mė mungon toni i zėrit tėnd, mė mungon pėrqafimi qė mė falje sa herė qė kthehesha nga shkolla.
E gjith bota ime qetėsohej kur pėrpara saj tingllonte zėri yt” PUĒI babi”…une e di qė kjo letėr s’do tė mbėrrij tek ti, por tė paktėn kėshtu do vazhdoj tė genjej veten…drejt njė pritjeje tė pafund, nė ēdo erė qė fryn mundohem tė tė gjej … nė kopshtin ku tė dy meditonim…mundohem tė tė pėrfytyroj dhe humbas nė mendjen time…por mbrėmja ngryset dhe tingujt e njė lutjeje mė zgjojnė… dhe vendi mbetet pėrsėri bosh… kėrkoj pėrqafimet qė mė mbushnin me jetė , njė aromė e ngrohtė qė mė falte mbrojtje, paqe qė mund tė mbėshtetesha gjithmon.

Ti ke qėnė njeriu i vetėm nė kėtė botė qė s’mė ke shkaktuar kurrė lotė trishtimi…por sot, ato bien nga syri pa mė pyetur…kėrkojn njė pjes tėnden diku nė kujtime dhe e gjejnė atė …vetėm tė qeshur…duke mė mbajtur pėr dore pėr t’mė shėtitur e pėr t’mė thėnė:- Ky ėshtė realiteti BIJA IME…por ti mos e ki frikė asnjėherė se un do tė jem gjithmon aty duke u kujdesur pėr ty si dikur… dhe e gjej atė tė durueshėm …nė shi e stuhi duke mė pritur…durueshėm… mė fale vetėm ngrohtėsi qė un tė ndihesha princesha e kėsaj bote… e gjej duke vallzuar, ashtu i qeshur si nė ėndrra…e gjej tė heshtur…tė futur nė mendime… dhe dhimbja ime shkrihet e tėra nė kėto kujtime. Un e di qė ti je i lumtur atje BABI, sepse un besoj tek drejtėsia hyjnore gjithashtu e di qė ti trishtohesh kur vogėlushja jote mėrzitet dhe kėtė e vėrej nė fotografinė tėnde, sa herė qė un jam e qeshur ajo qesh sė bashku me mua e sa herė qė un lotoj ai vėshtrim duket i trisht ashtu si shpirti im brenda…dhe sot marr forcė tė them :
-Me fal…por ndonjėherė ėshtė mė e forte se un dhe nuk mund ta pėrballoj mallin pėr ty BABI. Tek ty mirėsia dhe durimi kishin gjetur strehėn mė tė mirė , ti ishe shėmbulli i sakrificės, durimit, mirėsisė, dlirėsis dhe dashurisė pa kusht. Ti me falje paqe shpirtėrore sepse ti dije tė mė kuptoje, tė depėrtoje nė botėn time, ti dije ta gjeje gjuhėn e pėrshtatshme me mua, edhe kur un shpesh herė mund tė gaboja. Kurse sot Babi, unė jam shkėputur nga dora jote dhe po pėrballem me realitetin qė ti ma prezantove dikur si njė pėrrallė ,kurse sot, kėtė realitet un po e shpalos nė njė letėr pa adresė…"

…ME MALL, DORKA

Zero Cool
24-06-11, 12:56
Nje femije xhdo dite shkonte ne plazh dhe mbi rere shkruante:
"Mami,te dua!" Dhe pastaj shikonte duke buzeqeshur sesi deti e fshinte shkrimin e tij...
Nje plak i trishtuar qe kalonte aty e shikonte femijen xhdo dit te bente te njejten gje dhe mendonte:"Keta te rinjte e sotem jane te cuditshem dhe te perkedhelur.."
Nje dite i afrohet femijes qe ishte pak a shum 10 vjec dhe e pyet:"Po c'kuptim ka te shkruash 'MAMI TE DUA' mbi rere kur e di qe deti do ta marre me vete,shko dhe thuaja asaj qe e do shum..''
Femija ngrihet dhe duke buzeqeshur pergjigjet:"Un nuk e kam mamin...Zoti ma mori,njesoj sic ben deti me shkrimet e mia...Megjithate un kthehem ketu cdo dite qe ti kujtoj mamit dhe Zotit se nuk mund te fshihet dashuria qe nje femije ka per mamin e tij...!"
Plaku u gjunjezua dhe me syt e mbushur me lot filloi te shkruante ne rere "Nita te dua..". Ishte emri i gruas qe sapo i kishte vdekur...
Pastaj e kap femijen per dore dhe bashke shikojne shkrimin teksa fshihet... :((

emine
04-09-11, 22:04
Njė burrė kishte katėr fėmijė .
Ai dėshironte qė fėmijėt e tij tė mos i gjykonin gjėrat me nxitim , prandaj i ftoi ata tė bėnin njė udhėtim pėr tė parė njė pemė nė njė vend tė largėt .
Secili prej tyre u nis nė sezone tė ndryshme .
I pari u nis nė Dimėr , i dyti nė Pranverė , i treti nė Verė dhe i katėrti nė Vjeshtė.
Kur u kthye edhe djal...i i fundit , babai i mblodhi djemtė dhe u kėrkoi atyre t'i thoshin se ēfarė kishin parė .
I pari tha se pema ishte e zhveshur dhe e shėmtuar ...
I dyti nuk ishte dakort , sepse pema ishte e mbuluar me gjethe jeshile dhe me plot jetė ..
I treti tha se pema ishte mbushur me lule plot ngjyra dhe me aromė tė kėndshme .Ai nuk kishte parė kurrė mė parė gjė mė tė bukur ..
Ndėrsa i katėrti tha se pema ishte e mbushur plot me fruta tė mira .
Babai u tha se tė gjitha pėrgjigjet e tyre ishin tė sakta dhe tė vėrteta , sepse secili prej tyre e kishte parė pemėn vetėm nė njė sezon .
Ju nuk mund tė gjykoni njė pemė apo njė person vetėm nė njė sezon .Njeriun e vėrtetė ju mund ta shihni dhe ta gjykoni vetėm kur tė gjithė sezonet tė kompletohen...
Mos lejoni qė dhimbja e njė sezoni t'ju shkatėrrojė gėzimin e sezoneve tė tjerė !
Mos e gjykoni jetėn vetėm nė njė sezon !
Kėmbėngulni , dhe pėrmes vėshtirėsive , kohė mė tė mira , do tė vijnė sigurisht atėherė kur ju nuk e pritni..!!

lovely
16-10-11, 20:01
Pashė nė ėndėrr sikur mora nė intervistė Zotin.
- Pra, ti dėshiron tė mė intervistosh? – pyeti Zoti.
- Nėse ke kohė. – i thashė unė.
Zoti buzėqeshi: – Koha ime ėshtė e pėrjetshme. Ēfarė pyetje keni ndėr mend pėr mua?
Unė pyeta: – Ēfarė tė habit mė shumė me njerėzimin?
...
Zoti u pėrgjigj qė:
Ata mėrziten me fėmijėrinė dhe mezi presin tė rriten, pastaj nuk dojne tjeter gje, pos te ishin femije edhe njehere.
Ata humbin shėndetin pėr tė fituar lekė, pastaj harxhojnė lekėt pėr tė fituar shėndetin.
Nėpėrmjet tė menduarit me ankth pėr tė ardhmen, ata humbin tė tashmen, kėshtu qė ata nuk jetojnė as tė tashmen as tė ardhmen.
Ata jetojnė sikur nuk do tė vdesin kurrė, dhe vdesin sikur nuk kanė jetuar kurrė.

Dora e Perėndisė, kapi dorėn time dhe pėr pak kohė qėndruam nė heshtje.
Pastaj unė e pyeta: Si njė prind, cilat janė disa mėsime pėr jetėn qė ti dėshiron qė bijtė e tu ti mėsojnė?

Zoti u pėrgjigj qė:
Tė mėsojnė qė ata nuk mund tė bėjnė askėnd ti duan ata. Gjithēka qė mund tė bėjnė ėshtė ta lėnė veten tė duhen prej tė tjerėve.
Tė mėsojnė qė nuk ėshtė mirė tė krahasojnė veten me tė tjerėt.
Tė mėsojnė tė falin, duke praktikuar faljen.
Tė mėsojnė qė duhen vetėm disa sekonda pėr t’i hapur plagė tė thella atyre qė duam, por duhen shumė vite pėr t’i shėruar kėto plagė.
Tė mėsojnė qė i pasur nuk ėshtė ai qė ka shumė, por ai qė ndihet i pasur me pak.
Tė mėsojnė qė ka njerėz qė i duan ata shumė, por thjesht nuk kanė mėsuar ende si t’i shprehin ose tregojnė ndjenjat e tyre.
Tė mėsojnė qė dy njerėz mund tė vėshtrojnė tė njėjtėn gjė dhe ta shikojnė ndryshe.
Tė mėsojnė se nuk mjafton qė ata falin njėri-tjetrin, por gjithashtu duhet tė falin edhe veten e tyre.

Faleminderit pėr kohėn. – i thashė me pėrulėsi. – A ka ndonjė gjė tjetėr qė ti dėshiron qė bijtė e tu ta dinė?
Zoti buzėqeshi dhe tha: Tė dinė qė Unė jam kėtu … gjithmonė!

Gega 1
16-10-11, 20:24
Pashė nė ėndėrr sikur mora nė intervistė Zotin.
- Pra, ti dėshiron tė mė intervistosh? – pyeti Zoti.
- Nėse ke kohė. – i thashė unė.
Zoti buzėqeshi: – Koha ime ėshtė e pėrjetshme. Ēfarė pyetje keni ndėr mend pėr mua?
Unė pyeta: – Ēfarė tė habit mė shumė me njerėzimin?
...
Zoti u pėrgjigj qė:
Ata mėrziten me fėmijėrinė dhe mezi presin tė rriten, pastaj nuk dojne tjeter gje, pos te ishin femije edhe njehere.
Ata humbin shėndetin pėr tė fituar lekė, pastaj harxhojnė lekėt pėr tė fituar shėndetin.
Nėpėrmjet tė menduarit me ankth pėr tė ardhmen, ata humbin tė tashmen, kėshtu qė ata nuk jetojnė as tė tashmen as tė ardhmen.
Ata jetojnė sikur nuk do tė vdesin kurrė, dhe vdesin sikur nuk kanė jetuar kurrė.

Dora e Perėndisė, kapi dorėn time dhe pėr pak kohė qėndruam nė heshtje.
Pastaj unė e pyeta: Si njė prind, cilat janė disa mėsime pėr jetėn qė ti dėshiron qė bijtė e tu ti mėsojnė?

Zoti u pėrgjigj qė:
Tė mėsojnė qė ata nuk mund tė bėjnė askėnd ti duan ata. Gjithēka qė mund tė bėjnė ėshtė ta lėnė veten tė duhen prej tė tjerėve.
Tė mėsojnė qė nuk ėshtė mirė tė krahasojnė veten me tė tjerėt.
Tė mėsojnė tė falin, duke praktikuar faljen.
Tė mėsojnė qė duhen vetėm disa sekonda pėr t’i hapur plagė tė thella atyre qė duam, por duhen shumė vite pėr t’i shėruar kėto plagė.
Tė mėsojnė qė i pasur nuk ėshtė ai qė ka shumė, por ai qė ndihet i pasur me pak.
Tė mėsojnė qė ka njerėz qė i duan ata shumė, por thjesht nuk kanė mėsuar ende si t’i shprehin ose tregojnė ndjenjat e tyre.
Tė mėsojnė qė dy njerėz mund tė vėshtrojnė tė njėjtėn gjė dhe ta shikojnė ndryshe.
Tė mėsojnė se nuk mjafton qė ata falin njėri-tjetrin, por gjithashtu duhet tė falin edhe veten e tyre.

Faleminderit pėr kohėn. – i thashė me pėrulėsi. – A ka ndonjė gjė tjetėr qė ti dėshiron qė bijtė e tu ta dinė?
Zoti buzėqeshi dhe tha: Tė dinė qė Unė jam kėtu … gjithmonė!

Bukur fort o Lovely!
Per Zotin,mua me pelqejne shume keto mendimet tua! :smile:
Rrnofsh!

lovely
16-10-11, 20:47
Bukur fort o Lovely!
Per Zotin,mua me pelqejne shume keto mendimet tua! :smile:
Rrnofsh!


Gege, harrova me shtu se e vodha ne facebook.

:smile:

lovely
17-10-11, 21:47
Ne tė gjithė jemi tė varur nga etiketat, nga mendimi i tė tjerėve pėr ne, nga ego jonė... nga gjithēka!... Pse e lejojmė? - Qė tė na pranojė rrethi, njė shoqėri e rrejshme apo qė padroni (ego) jonė tė jetė i kėnaqur me veprimet tona?
A e keni vėrejtur deri ku shkon verbėria e njė personi? A e keni vėrejtur se sa qesharak bėhet njė person vetėm e vetėm qė ta pranojė njė shoqėri?... Mendoni po t'ju ...thotė dikush: "Jeni njė gjeni!" Ēka do tė bėni ju? Pėr atė Dikush-in ju do tė krijoni respekt tė rrejshėm, do ta ēmoni, do ta doni e do ta nderoni, por Vetes i keni bėrė njė gropė. Gjithmonė ju do tė ndjeheni nė siklet qė ta arsyetoni atė "gjenialitet". Ju kaplon frika se mos ndoshta do tė bėni diēka qė do ta zbehte imazhin qė Dikushi ka krijuar pėr ju, madje edhe nė mungesė tė tij ju vazhdoni tė jeni qesharak, keni frikė edhe nga mendimet tuaja, keni turp nga egoja juaj, jeni 'tė tmerruar' nga njė fjalė.
Por, ē'bėhet kur ju quajnė tė ēmendur?! A do tė filloni tė ēmendeni vetėm se dikush ju tha se jeni i tillė?... Patetike! Sa shumė kanė ndikim fjalėt nė ne... Nė fakt s'do tė duhej tė kishin fare. Ato janė vetėm ajo ēka tė tjerėt shohin nė njė moment nė ju! Ju nuk jeni ata!
Nuk duhet lejuar tė ngjiteni pėr fjalė qė thonė tė tjerėt, pėr imazhet qė tė tjerėt kanė pėr ju, nuk duhet menduar pėr mendimet e tyre apo pėr mospranimet e tyre... Ne kemi mundėsinė tė jemi tė lirė nga ēdo ndikim i jashtėm. Duhet ta shqyrtojmė ēdo gjė qė vjen nga jashtė e jo ta gėlltisim sikur tė ishte njė ėmbėlsirė.
Me dorėn nė zemėr, tė gjithė duam tė ēmohemi nga tė tjerėt, tė na duan e tė na vlerėsojnė, por kjo ėshtė njė varshmėri, si droga, sepse do t'i shohim tė tjerėt vetėm si paterica pėr tė arritur tek ajo ēka duam.
Sikur tė kėrkoja ta pėrshkruani veten me pak fjalė, si do ta bėni?... "Unė jam Dr., Mr., Akademik, sportist, artist, inxhinier, shkencėtar..."
Por, kujt i bėn kjo?! Ē'rėndėsi ka?!
Ju mbase mund tė jeni Dr., e unė vetėm njė paciente, por a ju bėn tė jeni nė pozitė mė tė lartė se unė? Absolutisht jo!
Kam njohur njerėz tė pasur e tė varfėr, tė suksesshėm e dėshtak, tė rinj e pleq, tė famshėm e lypsarė... por shumė rrallė nė sytė e tyre kam vėrejtur shkėlqimin e rrezeve tė lumturisė. Nėse lumturia ėshtė pėr tė gjithė, atėherė pse njerėzit zgjedhin mjerimin?! Mbase mund ta krijojmė fatin tonė vetė, pse s'e bėjmė ashtu si duam? Nėse ėshtė i shkruar pse s'e pranojnė ashtu si ėshtė?!...
Nėse do ta krahasoja jetėn me lojėn, atėherė ne jemi tė luajturit (topi), pėrderisa lojtarė janė tė tjerėt. Programi i tė tjerėve ėshtė mishėruar nė ne, sa po tė pėrpiqet dikush tė ndėrhyj, ne bėhemi tė marrė, madje jemi nė gjendje edhe tė luftojmė pėr tė... Qėllimi i secilit, do tė duhej tė ishte liria e natyrshme, luajtja e lojės sė vetė sipas rregullave tė veta, vallėzimi i valles sė vetė, kėndimi i kėngės sė vetė, shkrimi i librit tė vetė... jo atyre tė imponuara nė ne. Duhet ta kemi lirinė e natyrshme, duhet ta kontrollojmė jetėn tonė, duhet ta shohim realitetin me sytė tanė jo si na kanė mėsuar pėrmes nocioneve e fjalėve, duhet ta pėrjetojmė vetė, ta ndjejmė vetė... sepse kohė tė gjatė kemi qenė marioneta tė tė tjerėve, e kemi bėrė sipas kodeve shoqėrore, kulturore, fetare...
Ėshtė e dhimbshme tė hapėsh sytė, ėshtė e dhimbshme tė kuptosh, ėshtė e dhimbshme tė rrėnosh, por ėshtė e domosdoshme. Tė heqėsh dorė nga tė gjitha iluzionet, nga ego, nga ajo qė tė tjerėt e quajnė normale ėshtė sikur tė heqėsh lėkurėn jo kėmishėn!
Duhet ta shohim dritėn qė ta dimė ēka ėshtė, duhet vetė tė prekim shkėmbin qė ta dimė se ėshtė i fortė, duhet t'i shijojmė vetė frutat pėr ta ditur shijen, pėrndryshe kot na thonė tė tjerėt ēka duhet bėrė e si janė gjėrat, nėse nuk biem nė kontakt me realitetin... Kontakti me realitetin ėshtė kuptueshmėri e plotė!
Nė fund ju them miqėsisht se:
Jeta ėshtė njė dhuratė, si njė fije shkrepse, mund ta shfrytėzosh vetėm njė herė. Prej teje varet a do tė duash tė ndezėsh qirinj apo do ta lėsh tė pėrfundojė nė hi!


huazuar nga facebook

Zero Cool
17-10-11, 21:56
Ndėshkimi i mėsuesit

Njėherė, Diogjeni, takoi nė rrugė njė vogėlush, i cili shoqėrohej nga mėsuesi i tij. Fėmija rrėmbeu njė gur dhe e qėlloi Diogjenin. Filozofi, nė vend qė tė kėshillonte fėmijėn, qėlloi me shkop mėsuesim, duke treguar me kėtė mėnyrė se kush e kishte fajin.

Nga libri: “Urtėsia e shekujve”


Monedha e mirėsisė

Njėherė, shkrimtari i madh rus Dostojevski ishte duke bėrė shėtitjen e mbrėmjes. Ashtu, duke ecur i shkujdesur, dėgjoi zėrin e njė lypėseje, qė i kėrkonte t’i jepte diēka.
Dostojevski kėrkoi nėpėr xhepat e tij pėr tė gjetur ndonjė monedhė, por mė kot. Atėherė, shkrimtari i madh u ul nė gjunjė dhe duke i puthur dorėn lypėses i thotė:
- Tė mė falni, sepse nė kėto ēaste nuk mė ndodhet asnjė monedhė.
E lypėsja iu pėrgjigj;
- Tė faleminderit. E mora monedhėn. Atė qė mė dhatė juve, nuk ma ka dhėnė askush tjetėr.
A ka monedhė mė me vlerė se monedha e mirėsisė?

Nga libri: “Urtėsia e shekujve”

emine
23-10-11, 15:31
Njє dķtє njє вurrє єrdhķ nє shtєpķ vσnє ķ lσdhur ngα punα...ķ vєtmķ pєrsσn qє є prķstє ķ vєtєm nє shtєpķ ķshtє djαlķ ķ tķj 7 vjєē ..pαsķ mαmαjα є tķj nuk jetonte me :( ...

Sαpσ hчrķ nє shtєpķ djαlķ vrαpσķ drєjtє вαвαķt dhє ķ thα :

djαlķ:вαвķ mund tє tє вєj njє pчєtjє?
вαвķ:pαtjєtєr ...

djαlķ:вα dσjα tє dķjα sє sα tє pαguαjnє nє njє σrє?
вαвķ :kjσ nuk єshtє punα jσtє ,tчķ є kє punєn tєndє ,shkσllєn ...

djαlķ:σ tє lutєm вαвķ mє thuαj ..sαα??
вαвķ:σk ,20є

djαlķ:вα,mundєsh tє mє hush muα 10є,tє lutєm??
вαвαķ ķ вєrtķtķ tє shkσntє tє flķntє ...
djαlķt ķu mвushєn sчtє mє lσtє ,ulķ kσkєn dhє ķku dukє qαrє є dukє mвчllur ķ trķshtuαr dєrєn є dhσmєs...:(

Pαs pαk mķn вαвαķ u qєtєsuα dhє shkσķ nє dhσmєn є tє вķrķt...dhє ķ thα:mє fαl вķrķ ķm qє u trєgσvα αq ķ єgєrr mє tч ...jє ķ vєtmķ qє kαm dhє sduα tє tє mєrzķsє pєr αsgjє є αq mє pαk pєr 10є ...ja ku i ke 10є...

djαlķ :σh shumє fαlєmķndєrķt вαвķ ...
dhє nхσrrķ ngα jαstєku dķsα tє hσllα ,є pσ ķ numєrσntє mє shpejtєsķ ...u drєjtuα ngα вαвαķ dhє ķ thα :
вαshkє mє lєkєt qє mє dhє tķ tαnķ kαm 20є ...

α mund tє вlєjє 1 σrє tє punєs tєndє??
dhe tє lutєm єjα shpєjt nєsєr nє shtєpķ...
dσ dσjα tє hαjα dαrkє mє tч :)

mσrαlķ :plєαsє kushtσjķnķ kσhє njєrєzvє qє dσnķ mє shumє :)
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/298453_254297731287618_125338090850250_823832_1593 554674_n.jpg

emine
23-10-11, 15:33
Ishtє njєhєrє njє djαlє ķ vσgєl...
dαshurķα є pαrє є tє cķlķt ķshtє njє vαjzє є vσgєl
nє njє fσtσ

tє cķlєn αķ є gjєtķ nє njє cєp rrugє...
pσr αķ ishte thjєshtє fєmķjє

dhє αjσ ķshtє thjєshtє njє foto e humbur
e nje vαjzє tє vσgєl.

Kαlσķ kσhє dhє αķ u mαrtuα
,pσr fσtσn є mвαntє єndє ...

Njє dķtє gruαjα є pα fσtσn dhє ķ thα :
ku є kє gjєtur kєtє fσtσ ???

вurrķ ķ thα : Ahh kjo foto є kαm gjєtur ate
qє kur kαm qєnє njє fєmķjє ...
pσrr...tķ pєrsє pσ pчєt ???

Gruαjα u kthєhet dhe duke iu dridhur zeri thote :
Te pyeta sєpsє kete foto є humвα kur ķshα 7 vjєē

emine
27-10-11, 20:39
Do te martohesh me mua?”Xhejms pyeti,duke u perulur prane Xhejnit.Ai e ka dashur ate qe prej takimit te pare.Xhejn kishte mbetur pa fjale,dhe ktheu pergjigjen me nje te qeshur shume te embel,qe do te thote po!Ata pergatiten gjithqka,dhe nuk mund te prisnin derisa te shkonin tek altari…
Nje nate perpara marteses,Xhejms pati nje makth.Ai enderroi te fejuaren e tij duke u ndjekur nga njerez te frikshem me maska.Xhejn ishte atje,lakuriq dhe e pashprese,dhe pastaj ndodhi!Xhejms pa ate…ishte e tmerrshme,dhe ai nuk mund te bente asgje.Xhejn ishte vrare dhe rrjepur,dhe…pastaj iu hoq lekura!!.
Diten e ardhshme,Xhejms thjesht injoroi endrren,duke u frikesuar se Xhejnit do i binte te fiket,nese do ti tregonte. Ai kishte shkuar heret,dhe si zakonisht,nusja ishte vone.Ceremonia vazhdoi,Xhejms ishte shume i emocionuar,por pastaj,pastaj erdhi deri tek pika qe Xhejni nuk erdhi fare!Ai u shqetesua.
Ai shkoi ne shtepi zemerthyer,duke e ngare makinen i dehur. Kur mberriti ne shtepi,ai ndjeu nje te ftohte,Por,thjesht e injoroi.Ai ndezi televizorin,dhe ne nje kanal ne lajme,i pikelluar se endrra e tij kishte qene e vertet.Trupi i Xhejnit,epo e pakta qe kishte mbetur prej saj,ishte gjetur ne nje fushe,e shkreta Xhejn…!!
Xhejms,papritur degjoi nje peshperitje ne veshin e tij:”Une jam mire,mos u shqeteso per mua…Une do te te dua gjithmone”!!!

Zero Cool
27-10-11, 22:16
Ishte njėherė njė mbret i cili ishte martuar me katėr gra. Mirėpo gruan e katėrt e donte ēmendurisht dhe bėnte ēdo gjė vetėm qė ta lumturonte atė. Kurse gruan e tretė gjithashtu e donte mirėpo e ndjente sikur ajo po e tradhėtone me dikė tjetėr.
Gruan e dytė, ēdo herė kur mbreti kishte vėshtirėsi kthehej te ajo, dhe ajo ēdo herė e dėgjonte kur ai ishte ngushtė …
Por gruan e parė e linte pas dore dhe nuk kujdesej pėr tė e as nuk ja jepte hakun edhe pse ajo e donte shumė dhe luante rolė tė rėndėsishėm nė ruajtjen e mbretėrisė.Njė ditė sėmuret mbreti dhe e ndjeu se po i vinte fundi. Filloi tė mendoj e tha: “Unė i kam katėr gra, e nuk dua qė tė shkoj nė varrė I vetėm …”
E pyet gruan e katėrt: “Tė desha mė shumė se gratė e tjera, ta plotėsova ēdo dėshirė e ēdo kėrkesė… a dėshiron tė mė bėsh shoqėri nė varrė?” “Kurrė…” – ia kheu ajo, dhe u largua pa mėshirė dhe pa asnjė ndjenjė pėr mbretin, sikur tė mos e njihte fare.
Mbreti e thėrret gruan e tretė dhe e pyet: “Tė kam dashur gjithė jetėn time, a mė shoqėron nė varrė? Ajo ia kthen: “Natyrisht qė jo, jeta ėshtė e bukur, kur tė vdesėsh ti do tė martohem me tjetėrkėnd…”
E thirri tė dytėn dhe i thotė: “Ēdo herė kur kisha ndonjė hall vija te ti dhe ēdo herė ke sakrifikuar pėr mu dhe mė ke ndihmuar, a mė shoqėron pėr nė varrė?” Gruaja e dytė i pėrgjigjet: “Mė fal, por nuk mundem ti pėrgjigjem kėrkesės tėnde, por atė ēka mundem ta bėj ėshtė tė ēoj deri nė varrė…”
U mėrzit mbreti tepėr shumė nga kjo mosmirėnjohje nga gratė e tij.
Kur njė zė nga larg po vjen dhe po i thotė: “Unė do tė shoqėroj ty nė varrė, un do tė jem me ty ku do qė tė shkosh…”
E ngriti kokėn mbreti dhe e pa se ajo ishte gruaja e parė.

Ajo ishte nė gjendje tė mjerueshme, dukej tepėr e dobėsuar dhe e sėmur pėr shkak se burri i saj e kishte hedhur prapa shpinės. Nė atė moment mbreti u pendua shumė pėr moskujdesin e tij ndaj saj deri sa ai ishte i shendosh dhe tha: “Ka qenė dashur tė pėrkujdesėm mė shumė pėr ty se sa pėr tjerat dhe nėse shėrohem tė premtoj se do tė kujdesėm dhe do tė kushtoj rėndėsi mė shumė ty se sa grave tjera…”

Nė realitet secili prej nesh i ka katėr gra.

E katėrta: Trupi (epshi) – sa do qė tė kujdesemi pėr trupat tonė dhe t’i nėnshtrohemi epsheve tona, kur tė vdesim menjėherė do tė na lėnė tė vetmuar.

E treta: Pasuria – do tė na braktis neve dhe do tė shkoj te tjetri.

E dyta: Familja dhe Shoqėria – sa do qė tė sakrifikohen pėr ne nė jetėn tonė, nuk presim mė shumė se sa tė na dėrgojnė deri te varri.

E para: Veprat e mira – duhet tė kujdesemi dhe t’i kushtojmė mė shumė rėndėsi se sa epsheve, pasurisė apo shokėve, sepse veprat e tona do tė jenė tė vetmet qė do tė jenė me ne nė varrė.


Sikur tė personifikohen punėt tona nė formė tė njeriut (ashtu si do tė personifikohen kur tė jemi nė varrė), si do tė ishte forma e tij? Si do tė dukej?

I mjerueshėm i dobėt e i lėnė pas dore!!! Apo i fuqishėm, i pastėr e i shėndoshė..!!

Zero Cool
29-10-11, 11:19
Sot i erdhi momenti pėr tė treguar njė turp njerėzor...

Jetonte dikur nje plak qe Zoti i kishte dhuruar nje dhuratė te c'muar:nje djalé te vetem.E sic i thone nje shprehje:qe nje gjac e vetme zjarri,djegen nje katund,e une i bashkangjes "Mund ta djegi gjaca e vetem katundin vetem nese Zoti ta ben hallall".E jo si ky katili qe do lexoni me poshte.::Djali filloi te rritej,e plaku i mjerė ne vetvete lumturohej kur shikonte teksa rritej djali cdo dité.E fejoi dhe e martoi me mundime e sakrifica te medha.Djali krijoi familje dhe po jetonin per mrekulli...Por pas ca vitesh,nje gjest i djalit Babait te mjeré i ra si bombé mbi koke.Kishte enderruar kaq vite per keto dité lumturie,por nuk ndodhi keshtu.:-Djali mori nje cop derrasė dhe e vuri ne tok,dhe i tha Babait qe tani e tutje ti do hash buké ne kete derrasé.Plaku i gjoré ju mbushen syté me lot,por nuk tha asgje.

Mu kujtua nje shprehje qe e perdorim ketej nga Zona ime i thonė:-"Fjala e djalit,pushka ballit..E fjala e resė (Nusės)pushka kresė (kokės)"!Ditet kalonin e plaku hante bukė pėrtok ne nje cop derrasé,e jo si me paré ne Sofėr...Por nje dité Ēifti vuri re se djali i tyre i vogli,kishte filluar me gdhendur nje cop derrase me sqepar..Ēifti ju afruan djalit té tyre dhe pyeten,-ē'po ben aty bir me ate derrasé?-
Djali ua ktheu prindėrve te tij:po pergadis kete derrasé,qe kur unė te rritem,e ju te plakeni.Do ju vej te hani bukė ne kete derrase..Se perderisa ju ja beni kete Gjyshit tim,edhe une keshtu do ua bej une juve..Plaku i mjeré e degjoi biseden,vuri buzėn ne gaz,por nuk tha asgje.
Ēifti u preken,ngelen te habitur nga fjalet e djalit te tyre.Perqafuan djalin,e moren ne krahė.Dhe shkuan tek Plaku i kerkuan falje,dhe u bashkuan e nisėn jeten si mė parź....!

emine
29-10-11, 18:04
Fjalėt e nje vajze drejtuar ish tė dashurit.:
Gjėrat qė ti nuk i bėre kurrė ...

Tė kujtohet kur tė mora makinėn tėnde tė re pėr njė xhiro dhe e pėrplasa ??
Mendova se do "mė vrisje " por nuk e bėre .
Tė kujtohet dita kur tė tėrhoqa zvarrė nė plazh edhe pse ti the qė ishte koha pėr shi , dhe me tė vėrtetė ra shi ??
Mendova se do mė bėrtisje : Tė thashė ! Por ti nuk e bėre !
Tė kujtohet koha kur unė flirtoja me tė gjithė pėr tė tė bėrė xheloz , dhe ti me tė vėrtetė u bėre ??
Mendova se do tė mė lije , por ti nuk e bėre !
Tė kujtohet dita kur unė hodha me qėllim tortėn me luleshtrydhe sipėr sediljeve tė makinės tėnde ??
Mendova se do mė godisje por ti nuk e bėre !
Tė kujtohet dita qė unė harrova tė tė thosha se nė festė duhej tė vije me kostum , dhe ti erdhe i veshur me xhinse ??
Mendova pėrsėri se mund tė mė lije por ti nuk e bėre !
Kishe shumė durim me mua , mė dashuroje dhe mė mbroje !
Kisha shumė gabime qė dėshiroja tė mi falje kur tė ktheheshe nga Vietnami .
Por ti nuk e bėre mė !
Nuk u ktheve kurrė nga Vietnami !!!:((
Ndonjehere nuk eshte e veshtire ti thuash gjerat e duhura por te gjesh kohen e duhur per t'i thene..

emine
29-10-11, 18:05
Fjalėt e njė vajze drejtuar tė nėnės sė saj :
Ti je e vetmja qe ke duruar te qaren time ne mes te nates dhe ke sakrifikuar oret e gjumit per tu kujdesur per mua.
Ti me ate dashurine tende te embel,me ke veshur,me ke zhveshur,me ke lare dhe nuk je lodhur aspak.
Prej teje kam mesuar se cdo te thote te duash nje mashkull dhe te vleresosh te qenit femer.
Ti me ke treguar sekretet e jetes,si te jesh e sjellshme,e dashur apo indiferente.
Ti me ke mbeshtetur kaq e kaq here,edhe kur te gjithe ishin kundra meje,me ke falur cdo gabim sikur te mos kishte ndodhur.
Nene,ti me ke pergatitur si te jem shume veta brenda meje: shoqe,vajze e dikujt,bashkeshorte,nene edhe si te jem femer mbi te gjitha.
Ajo ndjesia e perkedheljes tende,me mahnit tek pershkon floket e mi,shoqeruar me ate shikimin tend dhe duket sikur thote:

"Ah vajza ime,je rritur tashme,rrugen e ben edhe vetem dhe une jam kaq krenare per ty".
Por,ajo qe eshte krenare,jam une per ty.

Zero Cool
24-11-11, 13:59
Tradhtia e kunatės


Bėrtiti dhe ēirej mėme Sofia herė me zė tė lartė e herė mė butė se djemtė e vegjėl kishin hypur nė majė tė mėnit tė kuq e tė lartė qė kishte nė obor dhe nga frika se mos rrėzoheshin u bėrtiste si mė tė ėmbėl….na more Kostaq….tė keqen mėma, zbrisni andej, pse ju ka hedhur perėndia gjithė ditėn mbi tė, do na bėni hatanė do na bėni, zbrisni qė andej edhe ata mė tė vegjėlit zbriti avash avash…hė t’u bėfsha dhe tė marēa tė keqen…s’keni lodra tė tjera tė bėni…u hodhi perėndia ēdo dite nė majė tė mėnit…zbrisni ju bėftė mėma, zbrisni, mos na bėni ndonjė hata !
Kostaqi, si mė i madhi qė ishte ndėr fėmijėt e tjerė e kishte gjetur si lodėr qė sė bashku me ata mė tė vegjėlit disa orė tė ditės t’i kalonte mbi mėnin e lartė tė oborit tė tij, nga ku dukesh si nė pėllėmbė tė dorės si deti, mali qoftė edhe dritaret oboret e shtėpive karshi apo pėrreth.
. Ndėrsa kur u bėrtiste gjyshe Sofia, tė gjithė fėmijėt heshtnin dhe me fytyrat e tyre tė lyera me mėna tė kuq nga ku nuk u dalloheshin as sytė mėshiheshin pas gjetheve e pas frutit tė kuq duke mos nxjerė as zė.
Herė i dallonte gjyshja dhe herė nuk i dallonte qė ishin lart…mbi pemėn e madhe, mbasi ata nuk dėgjoheshin hiē fare,bile nė mė tė shumtėn e rasteve, u fliste kuturu duke menduar se ishin lart .
Fėmijėt nuk bėheshin si tė gjallė,.mbėrtheheshin mbas degėve dhe vazhdonin ritualin e pėrditshem, deri afėr drekės, pastaj tė gjithė zbrisnin me qetėsi tė mos dėgjonte as gjyshja plakė dhe me vrap shkonin e laheshin nė det deri mbaditeve vonė kur prindėt ktheheshin nga puna.
Kjo punė zgjati gjithė beharin, dhe pėr ēudi edhe kur mbaruan mėnat,ata atje e kishin vėndin.
Njė ditė nga ditėt gjyshja e paezmatuar nga frika e ndonjė hataje i raportoi tė birit se fėmijėt e tij dhe shokėt e tyre qė bėheshin pesė agjashtė edhe tani qė fryti ka mbaruar i shikoj qė ngjiten dhe rinė me orė tė tėra aty mbi mėn, mbase e kam edhe gabim po shikoje xhano kėtė punė mirė se do tė na bien fėmijėt dhe do tė na vriten…!
Mirė nėno e kishte qetėsuar i biri, do tu flas unė…edhe unė ēuditem dhe nuk e kuptoj, tani qė pema s’ka frut e ē’dreqin duan qė hypin lart?
Kjo, e vuri nė dyshim tė atin e Kostaqit, cili ikte nė punė nė mėngjes dhe mbrinte nė darkė vonė nė shtėpi ama mėndjen e kishte tek fėmijėt tė cilėt i porosiste qė tė mos hypnin mbi mėn..
Sėrish plaka e shkretė i tha tė birit njė ditė, preje atė mėn, tė marsha tė ligat, se do tė na bėsh hatanė do tė na bėsh, ata hypin atje dhe nuk flasin asnjė fjalė sikur nuk janė atje lart, se kuptoj pse fshihen pas degėve, unė skam sy ti shikoj po e mar me mėnd se ata ngjiten atje pėrditė.
E thiri i ati Kostaqin qe nuk ishte as 13 vjeē dhe i kėrkoi llogari duke e kėrcėnuar se po e gjeti nė mėn do ta hidhte poshtė ose do ta bėnte copė copė atė edhe ata mė tė vegjelit…Kostaqi ju betua se ata nuk ngjiteshin mė atje…!
U mendua i ati i Kostaqit dhe vrau mėndjen pse fėmijėt i kishte hdhur perėndia mbi mėn., me gjithė porositė e tij, plaka ankohej sėrrish se ata, atė punė bėnin ēdo ditė.

Hej… belaja na zuri tha me vete dhe vendosi tė kontollonte vetė gjėndjen, do rinte pa punė do mshifej nė ndonjė vėnd dhe do nxirte konkluzionin se c’farė dreqi i shtynte fėmijėt tė hypnin lart, sa orė rinin dhe pse,ē’farė mund tė shikojnė qė aty dhe pse hypin pėrditė ? Pyetje kjo qė e vuri nė siklet pėr njė farė kohe deri sa njė ditė vendosi.
U paraqit si i sėmurė dhe u tha fėmijėve qė do jem disa ditė nė shtėpi, fėmijėt dolėn nė lodra tė tjera dhe nuk mund tė ngjiteshin nė mėn si mė parė deri sa i ati ishte aty.
I la fėmijėt dolėn dhe i tha plakės mos ta shqetėsonte se do mbyllej nė dhomė se e ndiente veten sėmurė.
E ėma e besoi dhe ajo vazhdoi tė tirte ne furkė si zakonisht afėr oxhakut nė katin e parė tė shtėpisė sė gurtė.
Avash dhe pa rėnė nė sy u ngjit vetė nė mėn, u pėrpoq tė maskohej dhe filloi tė vrojtonte me kujdes majtas djathtas lart poshte dhe cep mė cep tė fshatit ….duke kontrolluar njė nga njė dritaret dhe dyert oboret,rruget dhe rugicat, pastaj kqyrte me kujdes nga mali nga deti e gjithėandej sa i hante syri.
Nuk vonoi as gjysėm ore dhe u llahtaris sa humbi toruan krejt kur shikoi mirė e bukur te kunatėn e tij Zamirėn nė katin e dytė tė shtėpisė saj karshi as njėqind metra duke kryer maredhenie intime me n/mjekun e fshatit i cili ahere shkonte pėr tė vizituar tė sėmurėt mė ēdo shtėpi…..!
Nuk u besoi syve dhe u trondit.
Vrojtoi me kujdes deri sa u bind plotesisht, nga mėni dukej mirė e bukur dritarja gjysėm e hapur e Zamirės, i shoqi i sė cilės vėllai i tij, ishte oficer kufiri nė marinė.

Zero Cool
24-11-11, 14:00
Zamira, sė bashku me tė shoqin, kishin kohė qė kishin ftohur marėdhėniet me tė vėllanė dhe tė ėmėn.midis tyre kishte njė ngrirje tė plotė.
Si oficeri edhe babai i Kostaqit qė ishte mė i madh kishin gati dy vjet qė nuk flisnin si vėllezėr, bile aqė sa oficeri nuk pyeste as pėr tė ėmėn e tij plakė.
Oficeri qė s’kishte as dy vjet i martuar i gėzohej Zamirės nuses sė tij tė re, e tė bukur,e kishte marė me dashuri nga njė fshat tjatėr e kishte me kimet, nuk e kishte nxjerė as nė punė, duke menduar pėr njė trasferim tė mundshėm nė qytet bile as fėmijė nuk kishin bėrė.
Zamira, nuk jepte pėrshytpjen se ja dridhte tė vėllait, njė gjė dihej se ajo, sa erdhi nuse u distancua nga e ėma e tė shoqit, nga kunati, kunata dhe nga tarafi i burit, u ftoh me ta dhe nuk u foli qysh nė fillim duke bėrė indiferenten dhe mėndjemadhen.
U vuri me pak fjalė distancė. I shoqi akoma mė keq, mbante anėn e tė shoqes si i fantaksur dhe s’pyeti mė as pėr vėlla e as pėr nėnėn qė i kishte bėrė kokėn. Tė dy palėt u pajtuan me kėtė gjėndje dhe heshtja e tyre u bė ortek....shkėputje totale nga njėri tjatri.
Zbriti nga mėni i pezmatuar i hidhėruar nė kulm dhe i ofenduar deri nė palcė....mirė ja bėn maskarait, im vėlla ėshtė qor, i pa fytyrė dhe sylesh...ja bėn mirė ajo kucka...prandaj prishi tė gjitha marėdhėniet qė tė mos fliste me ne dhe tė mos kishte pengesė dhe trazira....dridhja moj dridhja...tu lumte....tha i ziu vėlla kur zbriti nga mėni tu lumtė ajo p.....!
U vu nė nė siklet tė madh, vėllait mbasi kishin kohė pa folur, nuk mund t’i thoshte tragjedinė ose historinė e Zamirės....se mund tė ngatėronte veten familjen fėmijėt...por mund tė kishte dhe pasoja duke e akuzuar si shpifės e thashethemaxhi....!
Ishte ne dilemė...tė madhe,tė behej sehirxhi do ta vriste ndėrgjegja pėr gjithė jetėn, t’i thoshte ishte akoma mė keq...si duhej tė vepronte....?
Tė nesėrmen nuk vajti sėrish nė punė...mori Kostaqin dhe e shtrydhi tė voglin nė pyetje duke e kėrcėnuar e duke e rahur t’i thoshte tė vėrtetėn....djali u zbėrthye me njeherė...ne, tha ai, pėr ēdo ditė shikojmė teta Zamirėn nė krevat me doktorin, ata nuk na shikojnė neve....!
Mirė. mos thoni gjė e porositi i ati, se po thatė gjė vjen policia e u hedh nga mėni...doktori shkon tek teta Zamira se i bėn “gjėlpėrėn” ēdo ditė mbasi ajo ėshtė ėshte e sėmurė, kėtė nuk e dini JU , prandaj shkon ai, atje....!
Nuk dua tė dėgjoj asgjė reth kėsaj ēėshtje as ty as tė tjerėve...haj qėrrou kėndej dhe po mora vesh qė hypėt pėrsėri nė mėn do tu hedh qė andej.
Erdhi e ėma e Kostaqit nga puna mė darkė, e pyeti tė shoqin pse ishte i mėrzitur...ai nuk i tha asgjė, jam pak pa qejf....pyeti tė vjerėn veēas...as ajo s’dinte gjė...pyeti tė birin sėrish veēas...ai i tregoi tė vėrtetėn...!
Dėgjo kėtu i tha tė shoqit plot inat e mėri…!.
Po deshe mos na mer me qafė.
Zamira ka kohė qė sillet me doktorin, ty je i vonuar qė e mer vesh…hesht e mos u dėgjo, mos thuaj gjė se do na marish mė qafė e do tė na bėsh gjėmėn…le tė krejnė sytė, ajo qėllimisht nuk u bė me neve qė nė fillim, tė mos e pengonim nė dashuritė e saja qė s’janė tė parat.
Vellait tėnd i janė mbyllur sytė dhe sikur ta kapi nė flagrancė ja fal…po po ja fal….ai, pėrgjėrohet pėr Zamirėn, prandaj tė lutem mbylle kėtė histori, sikur nuk ke parė asgjė.kujdes Kostaqin dhe fėmijėt…fshati e di i tėri se doktori shkon atje ēdo saba se i bėn “gjėlpėrėn” tė shkretės…!
Tė lutem mos thuaj kurkujt asgjė, as atij.
Kaluan, ditė e kaluan muaj, dy vėllezėrit as shifeshin me njėri tjatrin as donin tė dinin pėr gjė, gjithėkush nė punė tė vet.
Babanė e Kostaqit, se zinte gjumi, e ėma e Kostaqit e qortonte nga herė se e kuptonte qė tė shoqin se mbante vėndi pėr historinė e bukur tė Zamirės…
Lėre tė krrejė zverkun, ē’tė duhet ty more I shkretė, apo do tė na shkatėrosh tė gjithėve….!
Jo moj grua, i kam vėnė kyēin gojės dhe nuk them gjė, se i mar me mėnd pasojat, ama mė grryen pėrbrėnda, si ai lumėmadhi im vėlla qė mos qoftė s’po mer vesh….!
Kaluan kohė dhe babai i Kostaqit…u ngjit sėrish nė mėn, ishte fund vjeshte…dritarja e katit tė dytė tek flinte Zamira ishte mbyllur.

Zero Cool
24-11-11, 14:00
Doktori mbasi vrojtoi si zakonisht ne rugice me ēanten me “gjėlpėra” nė dorė hyri si vjedhurazi nė obor, u fut brėnda dhe doli mbas dy orėsh i pėrcjellur nga Zamira me buzėqeshje e cila e falenderonte doktorin pėr “shėrbimin”…!
Skenė e llahtarėshme qė as dheu se tret….! Plasi nga Inati...dridhej i tėri !
Do ti them domosdo...kėshtu vendosi, do ti them tė dalė ku tė dalė...pėr njė nder ron njeriu, na mori mė qafė maskaresha, mirė neve po nėnės tė mos i flasė...po kėto aventura pse i bėn...turp, jazėk i qoftė jazėk...! Kuēka e mutit, e degjeneruara ! Kishte ditė qė luftonte me veten e tij...!
E priti tė vėllanė njė mėngjes, i irrituar dhe pa u kosultuar me tė shoqen ose tė ėmėm qė ishte plakė e madhe por ishte nėna e tė dyve, i tha plot gojėn....gomar, maskara, i fėlliqur nuk e ke kuptuar more der se doktori po tė shk......Zamirėn ? Laro, fėlliqėsirė vurė nderin nė vėnd !
I vėllai desh tė vazhdonte rrugėn pa i bėrė fare pėrshtypje ato qė dėgjoi, por pastaj ndaloi ēapin e i tha:
Dėgjo kėtu, i gjegjet oficeri qetė qetė, ty tė hėngėri cmira, zilia, se ne jetojmė mė mirė nga ty, Zamira ėshtė e bukur me shkollė nuk e ēoj nė punė dhe ty shpif....pse mi thua kėto gjėra tek e tek...se shpif, cmirsėz, ziliqar....zėmėrlig,mi thuaj nė prezencė tė njerzve, pa, po nuk tė kalba nė burg, nuk do tė mė thonė nė emėr...hapėm rrugėn tė mos tė tė hedh trutė ne erė...kėto thuaji sat shoqeje asaj fshatarkės shpifės i keq..
Babai i Kostaqit u mek...dridhej i tėri dhe nuk tha dot njė fjalė...ju muar goja....hė i tha i vėllai, pse s’flet por je shpifės thashethemaxhi intrigant dhe njeri i keq prandaj tė mbeti fjalė nė grykė, guak...do tė na sjellėsh pėrcarje mes ēiftit, Zamira, tė bėjė ē’farė tė dojė ē’tė kruan ty...ziliqar, hapėm rrugėn i poshtėr hapėm rrugėn se do tė tė kalb nė burg. S’tė vjen turp qė hap tė tilla muhabete...fshati do tė tė ...
Iku i shkreti vėlla me bisht nė shalė...u bė pishman se dhe nuk nxori gjė nė dritė, u skandalizua me ē’farė molloisi i vėllai.
Ah...Perėndia ime, merėm hakė thoshte gjthmonė dhe nga hera...!
U bė pishman, asgjė e provuar, njė “thashethem” i madh mendonte me vete. Mirė mė ka thėnė ime shoqe...se ēfarė do tė ndreq me kėtė punė...Zamira, vazhdon punėn e saj...mirė t’ja bėjė maskarait, imoralit...oficer pale, muti...kur i kruhet asaj ne pse na ha lloia ?
Oficeri mė anėn tjatėr nuk duroi dot pa ja thėnė tė gjitha Zamirės, po tė pėrgjojnė moj e shkretė, sot mė doli para ai byrazeri e mė zbrazi njėmijė e njė....mė tha me plot gojėn qė doktori tė shk......Zamirėn...po ti ē’farė i the mo i shkretė....unė i bėrtita i thashė je shpifės ziliqar i keq....doktori shkon i bėn gjėlpėrat nė shtėpi, ja kėshtu i thashė...njė tė vertetė i ke thėnė tha Zamira rrėndė rrėndė,habitem me kėta njerėz si nė kohė tė baba qemos meren me fjalė e me shpifje nuk shikojnė punėn e tyre po qanė hallin e botės mė marēin tė keqen, ata plasėn qė nuk u flasim ne....ai, do kalbur nė burg...atė i thashė edhe unė tha merumi, por s’kisha dėshmimtarė....lėre tė llapin mos u mer me kėtė punė i tha ajo plot gojėn...se sa ta zgjasėsh aqė mė keq ėshtė, fshati muhabet kėrkon, doktori nuk vjen fshehurazi, unė ta kam bėrė tė qartė..ai vjen e mė bėn “gjėlpėrėn” dhe iken bile as pėr kafe nuk qėndron...uaaaa ējanė kėto shpifje..turp tė kenė qelbesirat, tė poshtrit....! Doktori ashtu shkon mė ēdo shtėpi,ajo ėshtė puna e tij tė bėjė gjėlpėra...Mos u mėrzit tė marsha tė keqen i tha oficeri tė shoqes...ja sa tė na vijė trasferimi e tė ikim nė qytet kėta do plasin fare....!
Kismet tha e shoqja,si tė jetė mė e mira do bėjmė.

Zero Cool
24-11-11, 14:01
Kaluan kohė dhe vėllazėria e tyre kishtė marė tatėpjetėn,ata ishin egėrsuar me njėri tjatrin sa pėr inat tė tyre oficeri ishte bėrė akoma me “mik” me doktorin nd/mjek...tė vinte pėr tė peshtirė, i gjithė fshati ziente....pėr kėtė miqėsi tė re tė oficerit me tė dashurin e gruas po kohėt qenė tė liga dhe kujt nuk ja mbante tė fliste...fundi fundi ajo,e kishte plaēkėn e saj dhe nuk i jepte llogari kėrkujt, ajo shtoi dozėn e vizitave tek mjeku edhe nė qytet. te pėrdorte alibinė si e sėmurė...merte ilaēe aty...dhe n/mjeku i fshatit, ‘miku, si zakonisht i bėnte “gjėlpėrat” duke u futur nė shtėpinė e saj sa herė tė deshte pa kurrėfare ndrojtje..
Ndėrsa i vėllai mė anė tjetėr po pėlciste, disa shokė tė tij ja hidhnin anės e anės....pėr aktivitetin e tė kunatės. Ēdo njeri varet nga kėmbėt e tij u thoshte dhe e kalonte muhabetin gjetkė, por nga ana tjetėr i plasi zemra nga inati...donte tė vinte nderin nė vėnd e ti tregonte tė vėllait qorr e miop tė vėrtetėn po si e qysh se kishte konkretizuar akoma.
Gjithė burat e fshatit ishin nė zbor ushtarak pėr pesėmėdhjetė ditė, bashkė me ta edhe nd/mjeku. Zborin e bėnin njė orė larg fshatit nė njė qėndėr lokalitetit, ku ishin mbledhur nga gjithė fshatrat pėr reth, batalioni ishte reshtuar sipas kompanive nga ku do tė fillonte stėrvitja me trupa nė teren malor.
Ishte njė vapė e ēmėndur, temperaturat shėnonin 38 gradė, zboristėt spekullonin tė gjithė me stėrvitjen dhe futeshin rrėzave apo nė hien e pemėve, disa tė tjerė ja mbathnin mshehurazi e laheshin nė det....tė gjithė ishin katandisur si ushtria e Haxhi Qamilit pa regull e disiplinė, oficerat pėrpiqeshin tė mbanin kėtė turmė tė ēmėndurish por mė kot, e aqė mė keq qė kishin njohje me njėri tjatrin.
Kėshtu vazhduan ditėt e zborit deri sa ndodhi ēudia. ...se siē thotė populli kur i vjen ngordhja qėnit pėrmjer nė derė tė xhamisė.
Nga njė plasje granate gjat stėrvitjes plagosen rėndė tre zborista.
Alarmohet komanda dhe urgjent kėrkon qė t’u jepet ndihma e shpejtė, kerkojnė me ngut doktorin e repartit ai s’gjėndej gjikundi, me njėherė me makinėn e komandantit i nisėn tė plagosurit nė spitalin e qytetit, ndėr kohė e mer vesh korpusi dhe menjėherė mbritėn oficerė madhorė pėr tė ekspertuar ngajrjen...atje raportohet qė doktori kishte dezertuar dhe nė momentin e aksidentit nuk ju dha dot ndihma e parė tė sėmurėve....!
Me njėherė shefi i shtabit te divizionit mer nė telefon Prokurorin ushtarak dhe urdhėron arestimin e menjhershėm tė doktorit qė ka braktisė detyrėn
Ndėr ushtarėt qė u caktuan pėr ta arestuar me kėrkesėn dhe kėmbėnguljen e tij u caktua edhe ....babai i Kostaqit.
Me makinėn e repartit urgjent shkuan tė kėrkonin doktorin nė shtėpinė e tij,nuk e gjetėn aty....!
Mė erdhe nė shteg o qėn qėni ja do ma bėsh mėmėn ja do ta bėj...do tė hedh trutė nė erė bashkė me atė kuēkėn qė na turpėroi....!
U thotė shokėve e di unė ku ėshtė doktori....e mar me mėnd dhe ėshtė e vetmja e sigurtėėėė !
Tė tre zboristėt qė ishin djem tė rinj edhe shoferi me ta hypėn nė mėn.
Dritarja ishte gjysėm e hapur, dukej mirė doktori me tė kunatėn.
Zbritėn dhe kėrkoi nga shokėt tė shkonin ta kapnin nė flagrancė...asnjėri nuk ishte dakort dhe hoqėn b***ėt mėnjanė, duke sygjeruar tė prisnin tė mbaronte”gjėlpėrat” me tė sėmurėn dhe pastaj ta arestonin....!
Babai i Kostaqit u egėrsua dhe aty pėr aty pa pyetur shokėt, i ēmėndur plotėsisht u tur drejt shtėpisė vėllait, kėrceu mbi avllinė e oborit , ngjiti shkallėt e jashtme tė katit tė dytė ku ishin “mėkatarėt” qėlloi me shkelm derėn dhe u fut brėnda si i xhindosur....duke shtirė me automatik nga dritarja....mos luani se u vrava, asnjė lėvizje......maskarenj....po i bėn “gjėlpėrat”.....hėėėėė mos luani asnjė lėvizje se u hodha trutė nė erė....!
Zamira, me duart ne mes tė shalėve lakuriq siē ishte i ra tė fikėt….doktori kishte zėnė fytyrėn me dorė dhe filloi tė qante si frikacak....me b***ėn pėrjashta !
Ēdo gjė ka njė fund bėrtiste pengmarėsi, pengjeve...mos lėvizni se u vrava
Me njėherė sa u dėgjuan armėt obori i shtėpisė dhe dhoma u mbush me ushtarakėt qė kishin ardhė tė arestonin doktorin dezertor dhe qivaē....i gjithė fshati u alarmua dhe u qas aty, me gra e pleq e plaka e fėmijė.... se burat ishin nė ditėn e fundit tė zborit...! Mbas disa orėsh ata do tė ishin aty.
Kostaqi dhe fėmijėt e pėrjetuan gjithė skenėn duke vrojtuar nė majė tė mėnit....!
U lajmėrua policia e cila mori me vete “krieminelėt” por ndėrkohė arestoi edhe babanė e Kostaqit tė cilin mė pas e dėnuan me 12 vjet burg pėr teror dhe “pėrdhunim banese”!
Epilog
Po pyetėt pėr Zamirėn, ajo ka tani dy fėmijė dhe ėshtė nė krah me burin e saj ish oficerin e marinės nė emigracion.Jeton si zonjė e madhe, natyrisht “gjėlpėrat’ e sėmundjes sė pa shėrueshme besoj se nuk i ndan ende !.
Ndėrsa doktorin e ndau gruaja dhe mbasi njė internimi reth pesė a gjashtė vjet, sot jeton nė Itali keq pėr ibret tė zotit.

Zero Cool
25-11-11, 21:20
Jam i edukuar sipas principeve tė pėrgjithshme morale:

Kur isha i vogėl: prindėrit, profesorėt, gjyshėrit, tė afėrmit, fqinjėt.... ishin njerėz tė denjė pėr t’i nderuar.
Sa mė tė afėrt qė ishin ose mė tė moshuar, aq mė shumė na jepnin keshilla e ndjenja te ngrohta.

Ishte jashtėzakonisht sjellje jo e mirė pėr tua kthyer fjalėn tė moshuarve, mėsuesve ose tė panjohurve me te vjeter...

KISHA RESPEKT.

Kishim besim tek ata qė ishin mė tė vjetėr sepse ishin prindėrit, nėnat ose tė afėrmit e tė gjithė fėmijėve, qofshin tė grupit tė lagjes ose tė qytetit....

Frikėsoheshim vetėm nga errėsira, gogolėt, shtrigat dhe nga filmat e frikshėm.

Sot jam pa masė e pikėlluar pėr ēdo gjė qė kemi humbur, pėr tė gjitha ato nga tė cilat nipėrit e mijė do tė jenė njė ditė tė frikėsuar nga frika nė shikimin e fėmijėve, tė rinjve tė rriturve dhe tė vjetėrve.

Tė drejtat e njeriut pėr kriminelet...?
Tė drejtat e pakufizuara pėr qytetaret e ndershėm...?
Pagesat e faturave, kthimi i borxheve dhe je i marrė...?

Amnisti pėr mashtruesit...?
Tė ndershmit janė budallenj...?
Mos shfrytėzimi i pėrparėsisė dhe del se je budalla...?
Ēfarė ėshtė duke na ndodhur kėshtu ???
Profesorėt e rrahur nėpėr shkolla! tregtarėt iu kėrcėnohen ekonomistėve!
Grilat nėpėr dritare tona!
Secili i mbyllur nė botėn e vetė!


Ēfarė vlera janė kėto?
Automobili qė vlen mė shumė se pėrqafimi,
fėmijėt qė kėrkojnė shpėrblim pėr tė kryer njė vit shkollor.
Celularėt nė ēantat e fėmijėve qė posa kanė dalė nga pelenat.


Ēfarė kėrkon nė kėmbim pėr njė pėrqafim?
Mė shumė vlen njė Armani se sa diploma.
Mė shumė vlen njė ekran i madh se sa njė bisedė.
Mė shumė vlen njė makijazh i shtrenjtė se sa njė akullore e pėrbashkėt.
Mė shumė vlen DUKJA se QENJA.

Kur ndodhi kjo kėshtu qė tė gjitha tė zhduken ose tė duken qesharake?
Dua qė ti heq grilat nga dritaret qė tė mund nė to t’i vej lulet!
Dėshiroj tė ulem jashtė nė lagjen time dhe t'i lė dyert e hapura gjatė netėve verore....
Dua ndershmėrinė si nxitje tė krenarisė.
Dua karakter tė shėndosh, faqen e bardhė dhe shikimin drejtė nė sy.
Dua turpėrimin dhe solidaritetin.
Dua shpresė, gėzim, mirėbesim...
Dua t’i kthehem jetės sė vėrtetė, tė thjeshtė porsi shiu, tė pastėr si qielli i prillit, tė lehtė si puhiza nė agim.

Poshtė “KAM"

Rroftė "JAM"

E ēmoj jetėn e pėrbashkėt the tė thjeshtė; tė bazuar nė Dashuri, Dhembshuri dhe Solidaritet.
Neveri kundrejt mungesės sė etikės, moralit dhe respektit....
Tė kthehemi pėr tė qenė "NJERĖZ",

Pėr tė ndėrtuar njė botė mė tė mirė, mė tė drejtė, ku njeriu e respekton njeriun....

Domira
25-11-11, 23:56
Jam i edukuar sipas principeve tė pėrgjithshme morale:

Kur isha i vogėl: prindėrit, profesorėt, gjyshėrit, tė afėrmit, fqinjėt.... ishin njerėz tė denjė pėr t’i nderuar.
Sa mė tė afėrt qė ishin ose mė tė moshuar, aq mė shumė na jepnin keshilla e ndjenja te ngrohta.

Ishte jashtėzakonisht sjellje jo e mirė pėr tua kthyer fjalėn tė moshuarve, mėsuesve ose tė panjohurve me te vjeter...

KISHA RESPEKT.

Kishim besim tek ata qė ishin mė tė vjetėr sepse ishin prindėrit, nėnat ose tė afėrmit e tė gjithė fėmijėve, qofshin tė grupit tė lagjes ose tė qytetit....

Frikėsoheshim vetėm nga errėsira, gogolėt, shtrigat dhe nga filmat e frikshėm.

Sot jam pa masė e pikėlluar pėr ēdo gjė qė kemi humbur, pėr tė gjitha ato nga tė cilat nipėrit e mijė do tė jenė njė ditė tė frikėsuar nga frika nė shikimin e fėmijėve, tė rinjve tė rriturve dhe tė vjetėrve.

Tė drejtat e njeriut pėr kriminelet...?
Tė drejtat e pakufizuara pėr qytetaret e ndershėm...?
Pagesat e faturave, kthimi i borxheve dhe je i marrė...?

Amnisti pėr mashtruesit...?
Tė ndershmit janė budallenj...?
Mos shfrytėzimi i pėrparėsisė dhe del se je budalla...?
Ēfarė ėshtė duke na ndodhur kėshtu ???
Profesorėt e rrahur nėpėr shkolla! tregtarėt iu kėrcėnohen ekonomistėve!
Grilat nėpėr dritare tona!
Secili i mbyllur nė botėn e vetė!


Ēfarė vlera janė kėto?
Automobili qė vlen mė shumė se pėrqafimi,
fėmijėt qė kėrkojnė shpėrblim pėr tė kryer njė vit shkollor.
Celularėt nė ēantat e fėmijėve qė posa kanė dalė nga pelenat.


Ēfarė kėrkon nė kėmbim pėr njė pėrqafim?
Mė shumė vlen njė Armani se sa diploma.
Mė shumė vlen njė ekran i madh se sa njė bisedė.
Mė shumė vlen njė makijazh i shtrenjtė se sa njė akullore e pėrbashkėt.
Mė shumė vlen DUKJA se QENJA.

Kur ndodhi kjo kėshtu qė tė gjitha tė zhduken ose tė duken qesharake?
Dua qė ti heq grilat nga dritaret qė tė mund nė to t’i vej lulet!
Dėshiroj tė ulem jashtė nė lagjen time dhe t'i lė dyert e hapura gjatė netėve verore....
Dua ndershmėrinė si nxitje tė krenarisė.
Dua karakter tė shėndosh, faqen e bardhė dhe shikimin drejtė nė sy.
Dua turpėrimin dhe solidaritetin.
Dua shpresė, gėzim, mirėbesim...
Dua t’i kthehem jetės sė vėrtetė, tė thjeshtė porsi shiu, tė pastėr si qielli i prillit, tė lehtė si puhiza nė agim.

Poshtė “KAM"

Rroftė "JAM"

E ēmoj jetėn e pėrbashkėt the tė thjeshtė; tė bazuar nė Dashuri, Dhembshuri dhe Solidaritet.
Neveri kundrejt mungesės sė etikės, moralit dhe respektit....
Tė kthehemi pėr tė qenė "NJERĖZ",

Pėr tė ndėrtuar njė botė mė tė mirė, mė tė drejtė, ku njeriu e respekton njeriun....


Sa bukur je shprehur ZC:smile:...duket se ke dashuri per njeriun dhe jeten. Te pergezoj per kete shkrim te bukur. Uroj qe ta lexojne e mendojne sa me shume forumista.

lovely
04-12-11, 00:11
Kam falur gabime gati te pafalshme, kam provuar te zevendesoj persona te pazevendesueshem dhe kam harruar persona te paharrueshem.
Kam vepruar sipar momentit, jam zhgenjyer nga persona qe nuk e mendoja kurre se mund te zhgenjehesha, por dhe une kam zhgenjyer.
Kam mbajtur dike mes kraheve te mi per ta mbrojtur, jam bere mik perjete.
Kam qeshur kur nuk ka qene e nevojshme, kam dashuruar, me kane das...huruar, por edhe me kane refuzuar.
Me kane dashuruar dhe nuk kam ditur si tua kthej dashurine.
Kam bertitur dhe jam hedhur perpjete per kaq shume gezime, per kaq shume,,,
Kam perjetuar dashurine e kam bere premtime te perjeteshme, por me eshte thyer zemra kaq e kaq here!
Kam qare duke degjuar muzike e duke pare disa fotografi te mbushura me kujtime.
Kam telefonuar thjesht per te degjuar nje ze.
Jam dashuruar perseri me nje buzeqeshje.
Kam besuar perseri me nostalgji dhe... kam pasur frike te humbas nje person shume te vecante ( te cilin kam perfunduar duke e humbur)... por kam mbijetuar!
Dhe jetoj atoma!
Dhe jeta , nuk me lodh!
Dhe ti... nuk duhet te lodhesh nga jeta.
JETO!
Eshte mrekulli te perpiqesh me bindje, te perqafosh jeten dhe ta jetosh me pasion.
Te humbesh me klas dhe te fitosh me guxim. Sepse bota i perket atij qe guxon!


e huazuar

Zero Cool
07-12-11, 18:47
Derisa po shihja tv, i shtrire ne divan, cingerroi zilja e deres. Kjo paksa me habiti, por pa pertese dola dhe e hapa. Se`c kishte ndodhur nuk e di por dritat ne koridor ishin te fikura dhe po mbreteronte nje erresi gati apsolute, para meje po qendronte nje siluete. Silueta e nje femre qe nuk po dallohej ne erresire. E vetmja qe po shihja ishte nje kapele e bardhe ne koken e saj e futur thelle ne koke. Qendrova ashtu para saj gjate, shume gjate, pa asnje fjale, edhepse ne te vertete nuk kisha qendruar as nje sekond, perderisa mendja po punonte me shpejtesi marramendese ne kerkim te dallimit te personit qe qendronte para meje. Nuk e di as vete pse, e as si, por nje levizje automatike pershkoi mendjen time dhe zgjata duart, ja kapa faqet gjysme te mbuluara nga kapela dhe shalli i bardhe, dhe fillova ta puth,,, Si`c duket edhe ajo u befasua nga ky veprim i papritur i imi, dhe per momentin nuk reagoi fare ne puthjet qe po ja dhuroja. Vazhdova ta puthe deri kur me shtyu dhe me tha: "Cka ki budallo" ? Huh, tani nga zeri e dallova qe po puthja personin e gabuar, po e puthja dikend tjeter duke mendu qe ishte dikush tjeter :$ :@...
Paj, me mori malli, ia ktheva.
Ku te mori malli- tha, ska as 10 minuta qe me ishim bashk...


Ky ishte tregimi apo ma mire ta quaj ngjarja qe i ndodhi "nones se vakive" , perkatesisht mua ...

Zero Cool
11-12-11, 13:38
Zakonisht, gjate vozitjes, degjoj muzike me ze te ulet, shpesh here edhe nuk degjoj fare. Nuk e di aresyjen pse por dje isha ne disponim te tille qe te degjoj muzike me ze me te larte nga normalja derisa po vozitja neper "autobahnat" Gjermane.
Se cfare ndodhi nuk e di por ne nje moment u ndal muzika dhe degjoj dicka qe mu duk si lajm. Me kete gjermanishten time te qale e kuptova disi keshtu: "achtung" "achtung" po thoshte, "ne filan autobahnin (nuk e mbajta mend numrin) , eshte fute dikush ne drejtim te kundert, makina ka kete ngjyre dhe ka tabela Holandeze, blla blla, blla,,, lajmi u perserit disa here kurse une po mendoja, "he Zot, po rracista qe jane keta Gjermanet, paska hy nje Holandez gabimisht ne drejtimin e kundert, e kta e bejne kjamet, perderisa para meje vozitin te gjitha keto makina me tabela Gjermane, dheeee te gjithe kan hy ne anen e kundert, por askush nuk lajmeron per kete .....:rolleyes:

nona vakive ,,,

emine
13-12-11, 19:44
Une shkova ne feste dhe mbajta mend ate qe me the ti.
- Me the te mos pija alkool, keshtu qe une piva nje Spritie dhe ndishesha krenare me veten time ashtu si me the edhe ti, qe ndiheshe krenare per mua!
- Me the qe nuk duhet te pi dhe te ngas makinen, ndryshe nga disa miq, keshillat e tua kane qene gjithmone te drejta.
- Kur festa mbaroi njerezit filluan te ngisnin makinat e tyre pa qene ne gjendje per ti ngare ato.
- Une shkova ne makinen time me mendimin se do te kthehesha ne shtepine time si gjithmone.Nuk e mendoja se cfare me priste.
- Nene tani jam e shtrire ne rruge dhe degjoj policine qe thote: "Ajo qe shkaktoi aksidentin ishte e pire."
Nene, zeri i tij me ngjan shume i larget. Gjaku im eshte perhapur gjithandej dhe une po perpiqem me gjithe forcat e mija qe te mbijetoj.
Degjoj doktorin qe thote: "Vajza nuk ka per te mbijetuar." - "Jam e sigurt se ai qe shkaktoi aksidentin kishte pire, dhe mua tani me duhet te vdes. Pse e bejne kete gje njerezit nene? Duke ditur qe keshtu do te marrin shume jete. Dhimbja me ther si njemije thika.Thuaj motres qe te mos qaj, thuaj babit qe te jete i forte, se kur te shkoj ne parajse do tju shikoj gjithmone nga lart te gjitheve.
- Dikush duhet ta kish mesuar ate vajze, se te pish dhe te ngasesh, eshte e gabuar.
Ndoshta nese prinderit e saj do ti kishin thene, une nuk do isha duke vdekur tani.
Frymemarrja po me dobesohet me shume.
- Nene keto jane castet e mija te fundit dhe jam shume e deshperuar.
Do doja te te perqafoja nene, nderkohe qe jam e shtrire ketu, te te thoja se sa shume te dua, nene...te...dua...nene......lamtumire."

| Keto fjale jane shkruar prej ne gazetari i cili ishte deshmitar i gjithe aksidentit.Me shume dhimbje ai i shkroi keto fjale dhe menjehere filloi sensibilizimin ne qytetin e tij.

lovely
12-01-12, 17:20
Moti kohe, ishin kan tuj punue ne nje fabrike te rrobaqepjes, 3 femna e 2 meshkuj. Punonin krah per krah, dite e nate, kishin me i dorzue filan rrobet n kohe t caktune.

Krejt kontribojshin , po si pshtjellt shkojke puna. Shukrija po i kqyr seri, edhe dikur u qu,, i qiti dy durt n mes, edhe po flet;

Qishtu, qishtu, qishtu nashta ish kane ma mire. E qiten edhe n vota kete fare pune, e shumica e votoi pro. Nese vazhdojme qishtu- vazhdoi Shukrija-, nuk kena me i perfundu rrobat ne daten e dorezimit.

U pajtuen, edhe vazhduen, puna shkojke mire. Edhe mire u kry qe besa, po, njana prej atyne, diqka u tranue. U tranue se keshillat e koleges, paten sukses.

Ni dite, po i qet ajo dy duert n mes, edhe po i drejtohet;

Oj Shukrije?

O hoja tha ajo.

A mos po t doket se e bane namin?

Namin? E pse une namin?- tha Shukrija pa dit kurgjo.

Po po, erdhe ktu krejt e vendost me vendime te prera , e sigurte se reagimet tua jane me te arsyeshme se tonat?

Oj Raze, i tha Shukrija, une veq i paraqita si ide, u perkrahen nga shumica, edhe patem sukses.


Raza nuk foli mo, se edhe vet e kish perkrah ate ide...

Po kqyr qka ndodhi masanej, Raza dul neper katun e tu fol fjale palidhje, Tu fol fjale t thmive, qe pasha zotin nuk folen hiq.

Qe thashe une kur e njeva kete histori, dy gra s duhet me i lan bashke kun.

Po Shukrija tybe dul ma burrneshe, ajo nuk e zgati mo ate pune. U bo kishemile une nuk po marr vesh kurgjo !

Zero Cool
14-01-12, 23:21
Kishte kcy delja nje stõm edhe kur bjen andej i lakohet bishti, qellon afer dhija edhe i thot: "ta pash, ta pash" e lodhi delen me kete thanje, dikure pi thot delja dhis, : "po une jam ka ta shoh perdit e spo tham gjo, e ti nihere ma pae ngazete don mem qit"

Zero Cool
15-01-12, 23:24
Njė natė mora njė telefonatė nga njė mik i mirė .
U ndieva shumė mirė nga telefonata e tij. Gjėja e parė qė mė pyeti ishte :
- Si je ?
Nuk e di pse iu pėrgjigja :
- Ndihem i vetmuar !
Dėshiron tė flasim ? - mė tha .
Iu pėrgjigja - Po !
Dhe ai menjėherė mė tha : Dėshiron tė vi nė shtėpinė tėnde dhe tė flasim ?
Unė iu pėrgjigja - Po !
Ula telefonin dhe pėr 15 minuta shoku im ishte para derės duke i rėnė ziles .
I fola pėr orė tė tėra pėr gjithēka , pėr punėn time , familjen , tė fejuarėn , pėr dyshimet e mia , dhe ai mė dėgjonte gjithmonė me kujdes .
Pa kujtuar ishte zbardhur , ndihesha i shlodhur mendėrisht ,u ndieva mirė nga shoqėria e tij , mbi tė gjitha nga dėgjimi i tij ,mė bėri tė kuptoj gabimet e mia . Ndihesha shumė mė mirė , dhe kur ai e vuri re qė ndihesha mirė mė tha : - Mirė ! Tani qė ndihesh mė mirė , unė po iki nė punė .
U ēudita dhe i thashė : - Pėrse nuk mė lajmėrove qė do ikje nė punė ?
Shiko sa ėshtė ora dhe ti nuk ke flejtur fare , tė humba gjithė kohėn kėtė natė !
Ai qeshi dhe mė tha : - S'ka problem , pėr kėtė janė miqtė !
U ndieva i lumtur dhe krenar qė kisha njė mik tė tillė .
E pėrcolla deri te dera e jashtme e shtėpisė dhe ndėrsa ai po shkonte drejt makinės i bėrtita nga larg : - Tani ēdo gjė ėshtė nė rregull , po pėrse mė telefonove aq vonė mbrėmė ?
Ai u kthye drejt meje dhe mė tha me zė ulėt qė dėshironte tė mė jepte njė lajm , dhe unė i thashė : - Ēfarė ka ndodhur ?
Mu pėrgjigj : - Shkova tek doktori , dhe ai mė tha qė jam shumė sėmurė ..
Unė ngela pa fjalė , por ai buzėqeshi dhe mė tha : Do tė flasim pėrsėri , tė uroj njė ditė tė bukur !
Ktheu kurrizin dhe iku .Mu desh pak kohė qė tė vija nė vete dhe pyesja veten : Pėrse kur mė pyeti si isha , unė harrova ta pyes pėr veten e tij dhe fola vetėm pėr vete ?
Ku e gjeti forcėn tė mė buzėqeshte ,tė mė jepte kurajė ,tė mė thoshte gjithēka , nė atė situatė qė gjendej ? Kjo ėshtė e pabesueshme !
Qė nga ai moment jeta ime ndryshoi .
Tani jam mė pak dramatik pėr problemet e mia ,dhe luftoj shumė pėr gjėrat e bukura nė jetė .Tani iu kushtoj shumė kohė njerėzve qė dua dhe problemeve tė tyre ...
I uroj ata tė kenė njė ditė tė bukur dhe iu kujtoj se : Ai qė nuk rron pėr tė ndihmuar tė tjerėt , nuk ia vlen tė jetojė...

Jeta ėshtė si njė shkallė , nėse ti shikon lart do tė jesh gjithmonė i fundit nė rresht ,por nėse ti shikon poshtė do tė shohėsh qė janė tė shumtė njerėzit qė do tė dėshironin tė ishin nė vendin tėnd !

e huazuar.

Domira
16-01-12, 00:12
Njė natė mora njė telefonatė nga njė mik i mirė .
U ndieva shumė mirė nga telefonata e tij. Gjėja e parė qė mė pyeti ishte :
- Si je ?
Nuk e di pse iu pėrgjigja :
- Ndihem i vetmuar !
Dėshiron tė flasim ? - mė tha .
Iu pėrgjigja - Po !
Dhe ai menjėherė mė tha : Dėshiron tė vi nė shtėpinė tėnde dhe tė flasim ?
Unė iu pėrgjigja - Po !
Ula telefonin dhe pėr 15 minuta shoku im ishte para derės duke i rėnė ziles .
I fola pėr orė tė tėra pėr gjithēka , pėr punėn time , familjen , tė fejuarėn , pėr dyshimet e mia , dhe ai mė dėgjonte gjithmonė me kujdes .
Pa kujtuar ishte zbardhur , ndihesha i shlodhur mendėrisht ,u ndieva mirė nga shoqėria e tij , mbi tė gjitha nga dėgjimi i tij ,mė bėri tė kuptoj gabimet e mia . Ndihesha shumė mė mirė , dhe kur ai e vuri re qė ndihesha mirė mė tha : - Mirė ! Tani qė ndihesh mė mirė , unė po iki nė punė .
U ēudita dhe i thashė : - Pėrse nuk mė lajmėrove qė do ikje nė punė ?
Shiko sa ėshtė ora dhe ti nuk ke flejtur fare , tė humba gjithė kohėn kėtė natė !
Ai qeshi dhe mė tha : - S'ka problem , pėr kėtė janė miqtė !
U ndieva i lumtur dhe krenar qė kisha njė mik tė tillė .
E pėrcolla deri te dera e jashtme e shtėpisė dhe ndėrsa ai po shkonte drejt makinės i bėrtita nga larg : - Tani ēdo gjė ėshtė nė rregull , po pėrse mė telefonove aq vonė mbrėmė ?
Ai u kthye drejt meje dhe mė tha me zė ulėt qė dėshironte tė mė jepte njė lajm , dhe unė i thashė : - Ēfarė ka ndodhur ?
Mu pėrgjigj : - Shkova tek doktori , dhe ai mė tha qė jam shumė sėmurė ..
Unė ngela pa fjalė , por ai buzėqeshi dhe mė tha : Do tė flasim pėrsėri , tė uroj njė ditė tė bukur !
Ktheu kurrizin dhe iku .Mu desh pak kohė qė tė vija nė vete dhe pyesja veten : Pėrse kur mė pyeti si isha , unė harrova ta pyes pėr veten e tij dhe fola vetėm pėr vete ?
Ku e gjeti forcėn tė mė buzėqeshte ,tė mė jepte kurajė ,tė mė thoshte gjithēka , nė atė situatė qė gjendej ? Kjo ėshtė e pabesueshme !
Qė nga ai moment jeta ime ndryshoi .
Tani jam mė pak dramatik pėr problemet e mia ,dhe luftoj shumė pėr gjėrat e bukura nė jetė .Tani iu kushtoj shumė kohė njerėzve qė dua dhe problemeve tė tyre ...
I uroj ata tė kenė njė ditė tė bukur dhe iu kujtoj se : Ai qė nuk rron pėr tė ndihmuar tė tjerėt , nuk ia vlen tė jetojė...

Jeta ėshtė si njė shkallė , nėse ti shikon lart do tė jesh gjithmonė i fundit nė rresht ,por nėse ti shikon poshtė do tė shohėsh qė janė tė shumtė njerėzit qė do tė dėshironin tė ishin nė vendin tėnd !

e huazuar.

ZC, a e din se gjithmon ki dit me i zgjedh dhe shkru keto lloj te tregimeve :) FLM e te lumte!

Zero Cool
16-01-12, 16:58
Zakonisht, gjate vozitjes, degjoj muzike me ze te ulet, shpesh here edhe nuk degjoj fare. Nuk e di aresyjen pse por dje isha ne disponim te tille qe te degjoj muzike me ze me te larte nga normalja derisa po vozitja neper "autobahnat" Gjermane.
Se cfare ndodhi nuk e di por ne nje moment u ndal muzika dhe degjoj dicka qe mu duk si lajm. Me kete gjermanishten time te qale e kuptova disi keshtu: "achtung" "achtung" po thoshte, "ne filan autobahnin (nuk e mbajta mend numrin) , eshte fute dikush ne drejtim te kundert, makina ka kete ngjyre dhe ka tabela Holandeze, blla blla, blla,,, lajmi u perserit disa here kurse une po mendoja, "he Zot, po rracista qe jane keta Gjermanet, paska hy nje Holandez gabimisht ne drejtimin e kundert, e kta e bejne kjamet, perderisa para meje vozitin te gjitha keto makina me tabela Gjermane, dheeee te gjithe kan hy ne anen e kundert, por askush nuk lajmeron per kete .....:rolleyes:

nona vakive ,,,

upssssssss: :biggrin:


Njė burrė pas pune shkon dhe pin nė klub. Pasi pin mire e mire i dehur i hypen makines dhe niset pėr ne shtepi por hyn ne autostrade ne anen e gabuar.
Nė lajmet e radios folėsi thote: – “kujdes tė gjithė shoferėt sepse njė i dehur ne filan autostrade ka hyrė nė ane tė kundert.
Gruaja e tė dehurit i degjon lajmet dhe e merr burrin nė telefon e i thote: – “kujdes se eshte nje i dehur ne autostrade nė krah te kundert”.
Burri i pėrgjigjet: – “NUK ESHTE VETEM NJE ,JANE ME QINDRA”.

emine
18-01-12, 22:33
Diku ishin 2 shok qė duheshin aq shume saqė mund te sakrifikonin gjithēka per njeri tjetrin. Ishin njohur gjatė studimeve e kishin qėndruar nė te njėjtėn shtėpi. Njeri prej tyre dukej si mė kurnac, kurse tjetri shume bujar.

Vjen nje ditė qė shokut kurnac i ishin prishur punėt e biznesit. Asnje pėrpjekje nuk ndikonte ne pėrmirėsimin e punės . Shkon tek shoku i tij bujar e i kėrkon qė ta ndihmojė me nje shumė tė caktuar tė hollash. Miku i tij nxorri ē’kishte e ia dhuroi me shume dėshirė. “Urdhėro vėlla, gjithēka kam le te jete e jotja”, i tha dhe ashtu u ndanė.

Shoku qė nuk kursehej per asgjė, tashmė ishte fejuar e priste qė sė shpejti te martohej. Miku i tij kurnac, vjen ,e fton per kafe. “Dua tė te them diēka shume tė rėndėsishme, por sdi se si”, i tha ai.Te ketė vallė gjė mė te rėndėsishme se miqėsia jonė? – ju kthye miku bujar.Dėgjo vėlla, mua me pėlqen shume e fejuara jote, prandaj dua te martohem me tė, tha ai duke ulur kokėn pėrdhe.

Pas nje qetėsia tė dyfishtė, miku bujar u mendua gjatė e nga dashuria qė kishte per shokun e tij s’ia refuzoi atė. “Le te bėhet ajo qė thua ti”,- i tha e kėshtu u nda nga e fejuara per te bėrė te lumtur mikun e tij.

Kalojnė vite dhe punėt e mikut te mirė po i shkonin keq e mė keq. “Tė shkoj te kėrkoj pune tek miku im”, tha ai me vete. “Ai duhet te mė ndihmojė patjetėr.”, vazhdoi ai. Kur trokiti ne portėn e mikut tė tij dhe i kėrkoi punė, ē’tė shikonte e ē’tė dėgjonte. “Nuk kam si tė te ndihmojė”, i tha ai e ashtu e pėrcolli

I miri, i mėrzitur per atė qė kishte ndodhur nisi te mendonte sėrish pozitivisht. “S’ka gjė,s'dihet si kanė ardhur punėt, prandaj s mė ndihmoi dot…

Kaluan dite djali bujar takon nrrugė 1 burrė te vjetėr e te sėmurė, qė po i afronte vdekja. E merr, e ēon ne shtėpinė e tij , e ndihmon dhe e pėrcjell deri diku ku mund te gjente shtėpinė e tij. Pas disa ditėsh ai tashmė kishte vdekur. 1 avokat troket ne derėn e shtėpisė sė djalit bujar e i thotė qė plaku te cilin kishte ndihmuar kishte qenė shume i pasur dhe e i kishte lėnė atij te gjithė pasurinė qė kishte. Kalojnė ditė e javė dhe djali, tashmė i pasur, merr 1 shtėpi pranė asaj te mikut tė tij. 1 ditė, teksa po kthehej nė shtėpi, pranė portės takon 1 grua tė lodhur e te sėmurė qė i kėrkon diēka per tė ngrėnė pasi ishte shume e uritur. Djali, e merr ne shtėpi, e ushqen dhe duke qenė se jetonte vetem i kėrkon asaj qė te qėndrojė me tė. “Ti merru me punėt e shtėpisė dhe me gatimin, un shkoj ne punė e vij. Kėshtu as ti s'mbetesh rrugėve, as unė s'vuaj nga kėto gjėra”, tha ai. E moshuara pranoi me kėnaqėsi.Pas disa kohėsh, gruaja, e kthyer nė nje nėnė per djalin qė e kishte ndihmuar aq shume, i kėrkon atij qė te gjej 1 vajzė e te martohet. “Ne fakt, dhe unė kam menduar, por deri tani smė ka dalė ndonje njeri i pėrshtatshėm pėrballė”, thotė djali. Gruaja i propozoi te martohej me nje vajzė qė e njihte nga afėr. 2 tė rinjtė njihen dhe mė ne fund vendosin te martohen. Erdhi koha per dasmėn dhe te riut bujar i duhej tė mendonte per te ftuarit. Sido qė punėt kishin ardhur, atij i duhej tė ftonte dhe mikun e tij te vjetėr. “Miqėsia jonė duhet tjetė me e fortė se keqardhjet. Prandaj do ta ftoj dhe atė nė kete ditė te lumtur timen.”, mendoi dhe i dėrgoi ftesėn.

Ne ditėn e dasmės, dhėndri e nusja dukej se ishin mė te bukur se gjithkush tjeter..Nisi muzika e te gjithė po argėtoheshin mė se miri. Dhėndri, merr mikrofonin dhe nisi te shpjegojė historinė e jetės sė tij.

Nje herė e nje kohe, kam pasur 1 mik per kokė. E doja shume e jepja kokėn per tė. Nje ditė, kur punėt po i shkonin keq, mė kėrkoi para e i dhashė gjithēka . Nje ditė tjeter, me kėrkoi te fejuarėn qė e doja shume. I mėrzitur, i dhashė dhe atė, se nė ishim miq, e donim njeri-tjetrin. Pas disa kohėsh, kur un isha ne gjendje tė keqe ekonomike, ju drejtova atij e i kėrkova punė. smė dha, madje me nje zė tė vrazhdė gati sa smė pėrzuri. U mėrzita, por pėrsėri smund te mendoja keq per tė. Ishte miku im i shtrenjtė.

Pas kėtyre fjalėve, miku kurnac, me sytė e pėrlotur merr mikrofonin dhe nis tė tregojė:

Nje herė e Nje kohė dhe unė kisha nje mik per kokė. Kur punėt spo mė ecnin siē duhet, i kėrkova ndihmė e mė dha gjithēka kishte. i kėrkova dhe te fejuarėn edhe atė ma dha. Arsyeja pse i kėrkova te fejuarėn, ishte se ajo vajzė s’ishte e duhura per tė, ishte 1 grua e pamoralshme. Ne ketė mėnyrė, shpėtova mikun tim te shtrenjtė nga ajo grua jo e denjė per tė. Nje ditė, kur punėt spo i shkonin mire miku erdhi e kėrkoi punė nga unė. Une si dhashė diēka tė tillė, pasi smund tė urdhėroja atė qė te bėnte diēka nė atė ambient. Ndėrsa, burri i moshuar qė miku im takoi ne rrugė, ishte babai im. Im atė ishte nė prag tė vdekjes e unė e dėrgova pranė mikut tim. I kėrkova babait qė te gjithė pasurinė qė kishte t’ia linte atij. Kurse, gruaja lypsare qė i erdhi shtėpi, ėshtė nėna ime. E dėrgova atė qė te kujdesej per mikun tim e ta ndihmonte qė te kalonte 1 jetė sa mė te qetė. Ndėrsa vajza me te cilėn miku im po martohet, ėshtė motra ime. Unė e binda atė qė te martohej me mikun tim

lovely
18-01-12, 22:41
Jaran, beso zemra n kam mu ka que, e shuplaka po rreh per kete tregim kaq te dhimbshem, me happy end :(

Falemineres qe na e solle :)

emine
19-01-12, 10:37
Jaran, beso zemra n kam mu ka que, e shuplaka po rreh per kete tregim kaq te dhimbshem, me happy end :(

Falemineres qe na e solle :)

SKa gje...!me vjen mire qe t'ka pelqy!Nje fjal qe kam lexu diku:nese dikush nuk te do ashtu siq ti deshirone,kjo nuk don te thote qe nuk te do me gjith Zemer!

lazdrani
19-01-12, 22:52
Lind, zhvillohesh, mėson, kujton dhe mė nė fund e vetmja rrugėdalje: VDEKJA. Si mund tė kuptohet vdekja? Si mund tė pranohet ajo? Asgjė mė tė vėshtirė se pajtimi me vdekjen nuk ka. Dhimbja mė e madhe pėr ata qė mbesin pas. Nuk di se ēfarė ndodhė dhe a ka diēka pas vdekjes…, por shpresa vdes e fundit e le tė vdes atėherė me vdekjen time sepse unė shpresoj dhe besoj nė shpirt dhe nė jetė pas vdekjes.
Duhet tė ketė. Duhet… Ndryshe nuk mund ta pranoj vdekjen! Ndryshe nuk do tė kishte kuptim. Por ēfarė tė bėjmė qė ta pranojmė vdekjen pak mė lehtė, vdekjen tonė dhe tė atyre qė na lan pas?! Ta shijojmė ēdo moment. Ta ēmojmė ēdo frymėmarrje. Thjeshtė: „Tė jetojmė me vetėdije“. Ēdo hap qė e bėn, bėje me vetėdije. Ēdo vendim qė merr, merre me vetėdije tė plot. Trajtoje ēdo njeri dhe gjallesė sikur ta pėrjetosh momentin e fundit me tė sepse ashtu mund tė jetė. Pas vdekjes nuk ke mundėsi mė ta pėrmirėsosh sjelljen tėnde apo tė kėrkosh falje. Mos mbaj hidhėrim dhe inat me njerėz tė dashur e tė afėr sepse ndoshta kurrė mė nuk do kesh mundėsi tė pajtohesh me ata. Vizito prindėrit rregullisht, shokėt, kushėrinjtė sepse ndoshta nesėr nuk i sheh mė. Tregoju tė gjithė atyre dashurinė qė i do me tė vėrtetė sepse nesėr mund tė jetė vonė. Mos merr asgjė qė nuk tė takon ty ,se ndoshta nuk do kesh kohė mė ta kthesh ose tė revanshohesh. Ēdo fjalė para se tė del nga goja, mendoje mirė se mos e lėndon dike. Dhe nėse ēdo gjė e ke bėrė me vetėdije, DASHURI dhe ndėrgjegje tė pastėr ndaj tė tjerėve, nuk do e qan vdekjen e askujt ashtu si do ta kishe qarė dhe vajtuar nėse nuk do tė ishe sjell ashtu. Vdekja nuk i merr veē tė tjerėt por do tė na troket edhe neve njė ditė, por duhet pritur edhe ajo me plot vetėdije duke e ditur qė ēdo gjė qė e ke bėrė nė kėtė botė ėshtė nė kujtesė shumė tė qartė, si nė njė libėr qė mund ta shfletosh, si shfleton kapitujt. Edhe vdekja duhet ta ketė faqen pas faqes sė fundit tė librit tėnd, sepse nė ēdo faqe tjetėr tė pashėnuar mund tė jetė ajo e vdekjes. Dhe kėshtu mund ta bėjmė vdekjen pjesė tė jetės, ajo qė ėshtė. Kur ndėrron jetė njė i dashur, na shtangohet bota, asgjė nuk lėvizė. Gjaku nė trupin tonė sikur nuk qarkullon mė. Dėgjojmė vetėm zėrat e vajit dhe tė dhembjes, po ai zė qė na kthen prapa nė jetė duke na bėrė tė vetėdijshėm se sa i shtrenjtė ėshtė ēdo moment i jetės dhe dashuria mes njėri-tjetrit…


F.A

lovely
20-01-12, 11:13
Tragjedi shekspiriane ne Tirane. Anxhelina Cerpja, shkoi dje pasdite ne varrin e sapombyllur te te fejuarit te saj Altin Koci dhe gelltiti disa kokrra helm duke iu bashkuar ne ate bote, njeriut te zemres. Altini, u vetevra me cifte dy dite me pare, pasi po vuante shume, prej diabetit. Deshmite ne vendngjarje dhe letra e viktimes

S.C.

TIRANE – Romanca e dashurise perfundon ne nje tragjedi per dy te rinjte e dashuruar. Altin Koci dhe Anxhelina Cerpja jane vetevrare njeri-pas tjetrit, pas nje grindje mes tyre. Gjithcka ka nisur dy jave me pare. Altini pas nje semundje te pasherueshme vendos te prishe maredheniet me Anxhelinen. Grinden dhe ndahen eprfundimisht. Por ne nje cast depresioni, diten e shtune 24-vjecari vendos te vetevritet me cifte. Gjithacka ka qene tragjike per familjen e tij, pasi vetevrasja u realizua ne banese. Trupi u percoll per ne banese te fundit, diten e diele, nderkohe ne varrim kishte mare pjese edhe Anxhelina. Por pak kush e priste se te njejtin veprim do te merte edhe 22-vjecarja, duke ndryshuar mjetin e vetevrasjes. Ne te tretat e te dashurit, vajza shkon te varri dhe qan, nderkohe me vete kishte marre edhe nje helm. Pasi kishte pire nje sasi te konsiderueshme, vajza prehet mbi varrin e te dashurit perjetesisht, ndersa pas disa casteve familjaret e Altinit kane gjetur trupine e pajete te Anxhelines dhe kane tentuar me te gjitha menyrat per ta sjelle ne jete, por perpjekjet ishin te kota.

“Mbi varr edhe nje leter”

Familjaret e Altinit, te cilet kishin shkuar per azhdisje mbi varrin e te dashurit te tyre, gjate tentatives per sjelljen ne jete te Anxhelines, gjeten nje leter, ku shkruheshin motivet e vetevrasjes. Letra u gjend afer trupit te pajete dhe mbi varrin e 24-vjecarit. Mesohet se letra e Anxhelines eshte lexuar nga te afermit, te cilet nuk e kane bere publike. Ndersa burime nga Komisariati i Policise Nr.5 bejne te ditur se vetevrasja e 22-vjecares ka ndodhur rreth ores 15.00, dhe ngjarja ka ndodhur ne varrezat e Kamzes. Mesohet, sipas policise, se vajza kishte shkuar e pergatitur, duke marre edhe helmin me vete. Policia thote se ende nuk ka mesuar ne lidhje me helmin qe ka pire vajza, duke ia lene ekspertizes mjeko-ligjore. Nderkohe te pyetur per lidhjen midis dy te rinjve, familjet e tyre kane mohuar gjithcka, duke cituar se nuk dinin asnje per ta.

Vetevrasja e Altinit

Rreth kater dite me pare, diten e shtune, Altin Koci, u vetevra ne shtepine e tij ne lagjen “Bregu i Lumit”, ne Kamez, periferi e Tiranes. Ngjarja ka qene e dhimbshme per familjene tij, pasi 22-vjecari u vetevra me cifte ne dhomen e gjumit. Pas ngjarjes u aludua nga familjaret fakti se Altini vuante nga nje semundje e pasherueshme. Ai ishte me diabet dhe kishte nje plage qe nuk kishte sherim. Semundjet qe kishte si dhe problemet me te dashuren, sollen edhe vetevrasjen, e cila u pasua nga veteflijimi i Anxhelines, te dashures se tij.

Zero Cool
30-01-12, 16:37
Zemra e njė nėne, flet nga parajsa !


Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjėt !
Unė tanimė nuk jam nė mesin tuaj,unė tanimė kam kaluar nė pėrjetėsi, unė tanimė di atė qė ti nuk e dini, shoh atė qė ti nuk mund ta shohėsh, dhe pėrjetojė atė qė ti ende s’mund ta kuptosh.
Unė jam nė parajsėn e pėrjetshme dhe tė mrekullueshme.Gjithēka kėtu ėshtė e pėrkryer dhe ideale.Kėtu nuk ekziston padrejtėsia,sėmundjet,uria,dhimbja as vuajtjet, veēse njė rend i paimagjinueshem, Hyjnor.

Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjėt !
Kėtu nė parajsėn qiellore ekziston njė dritare ku unė mund tė tė shoh ty.Unė mund tė tė shoh vetėm nė dy situata.Sa herė qė pėr cfardo arsye ti ndihesh e lumtur, e hareshme dhe e qeshur unė mund tė tė shoh dhe kjo ma shton lumturinė aq shumė, sa me fjalė nuk e pėrshkruaj dot dhe nė rastin tjetėr kur unė mund tė tė shoh ėshtė sa herė qė ti ndihesh e mėrzitur dhe e trishtuar pėr shkakun tim, dhe ta dish se kur tė shoh kėshtu po mė bėn tė ndihem shumė nė siklet, nė njė mėnyrė po mi mohon kėnaqėsitė e parajsės.
Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjėt !
Tė lutem, pėr hir tė Zotit mėshirė plot e shpėrblyes shumė, pėr hir tė sė vėrtetės, ma plotėso njė amanet. Qesh sa mė shumė e bėhu e lumtur, se kjo mė bėn tė lumtur mua, mė kujto ashtu si qė isha nė ēastet e lumtura e tė hareshme. Asnjėherė nuk dua te mė kujtosh nė rastėt kur kam qenė keq apo kur kam vuajtur. Ti nuk e di atė qė e di unė kėtu nė parajsė, ti nuk e di se pėr ēdo vuajtje a mundim qė kam pas nė atė jetė, jam shpėrblyer miliona fish, me shumė tė mira qė mendja e truri yt nuk ka aftėsi dhe mundėsi ti imagjinoje dhe kuptojė. Edhe pėr ēdo xhėmb trėndafili qė mė ka shpuar sado pak, padashje, unė jam shperblyer pafundėsisht. Kėshtu janė ligjet e tė Mirit Zot. Kur shoh shpėrblimet e tė mirat qė dhurohen edhe pėr dhimbjen mė tė vogėl nė atė botė, them shpesh; ’’po si nuk vuajta pak edhe unė nė atė botė’’ , sepse njė hiq janė ato qė unė dikur apo ju sot, i quajtėm vujatje nė atė botė nė krahasim me tė mirat qė dhurohen nė shpagim tė tyre,kėtu nė pėrjetėsi.

Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjėt !
Nuk dua tė tė shoh tek sa mėrzitesh pėr mua, kjo mė bėn keq edhe kėtu ku jam. Ti e di se zemra e nėnės tė gjitha i bėn hallall por edhe ta dish se mėrzitja jote e tepruar dhe sikleti pėr mua mė dhėmbin edhe kėtu. Nuk tė bėj me faj pse s’i ndalon lotėt tek sa po lexon fjalėt e mia por e kam tė vėshtirė tė ta fal nėse pasi ta lexosh plotėsisht amanetin tim, nuk e beson me gjithė zemėr dhe nuk qeshesh me gjithė shpirt si qė bėnim shpesh sė bashku e nėse nuk bėhesh e lumtur, nėse nuk lutesh me shpirt pėr mua dhe pėr tė gjitha zemrat e nėnave dhe nėse nuk e falenderon Zotin e Mirė
me tėrė qenien tuaj pėr kėto mirėsi pa fund qė na ka dhėnė.
Pėr asgjė mos e fajso vetėn. Asnjėherė mos e torturo vetėn e tė thuash se u solle keq me mua apo se nuk bėre pėr mua atė qė ėshtė dashur ta bėje. Ti bėrė pėr mua shumė, shumė,tė tėrėn atė ēfarė kam dashur e ēfarė kam pasur nevojė. Zemra e nėnės ti thotė nga zemra kėto fjalė. Ti bėrė shumė mė shumė se sa kam bėrė unė pėr prindėrit e mi dhe bėrė shumė mė pak gabime se sa kam bėrė unė, prandaj zemra e nėnės ti bėn hallall tė gjitha sepse ti e meriton kėtė ashtu si qė unė e di se ti ma bėre hallall gjithė atė kujdes e butėsi qė ma dhurove sa herė qė kisha nevojė.

Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjėt !
Ndonjėherė kur e ndjej se ndihesh keq pse unė kalova nė pėrjetėsi, mė bėn tė mendojė pėr vetėn time.Edhe unė dikur pėrcolla pėr nė pėrjetėsi nėnėn time. Mu pat dukur se mu shkėput gjysma e trupit tim, mu pat dukur se ndaloi forca qė mė pomponte, mu pat dukur se shterroi uji qė sillte gurin e mullirit qė prodhonte lumturinė time. Ishin fjalėt e nėnės sime qė mė bėnė shpejt ta rimerrja vetėn e ti kthehesha arsyes. Kur ajo kaloi nė pėrjetėsi ma dorėzoi mua stafetėn e jetės dhe unė duhej tė gjeja forcė qė ta mbaja kėtė stafetė. Zoti i madh njė ditė ma bėri dhuratė trupin tėnd. Tek ti unė gjeta pėrsėri gjysmėn time, gjeta forcėn pompuese, burimin e ujit, gjeta shumė gjėra. Zoti i Madh e paisi universin me ligje tė pėrsosura qė asnjėherė nuk arrijm ti kuptojm plotėsisht, prandaj kur erdhi koha qė unė ta dorzoja ty stafetėn unė duhet ta bėja kėtė,dhe unė e bėra kėtė sepse ligjet e Zotit janė tė pandryshueshme dhe se kishte ardhur koha qė unė ta shijoja parajėsn hyjnore, bukuritė dhe mrekullitė e sė cilės nuk pėrshkruhen dot. Kishte ardhur ēasti tė bėhesha bashkė me tė dashurit e mi qė dikur i kisha pėrcjellur dhe qė mė pritėn mua tė lumtur, ashtu si qė unė, njė ditė, kur ti tė bėhesh njė zonjė plakė dhe kur ta kryesh misionin tėnd nė atė botė, do tė tė pres ty. Por mos harro se ti ke njė mision atje, ta mbash gjallė stafetėn e jetės ta rrisėsh e ta edukosh gjenin tonė pasardhės e tė ndihesh e lumtur dhe e krenuar me frytin tėnd ashtu si qė una u ndiva e lumtur dhe krenare me ty.

Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjėt !
Unė mund tė lumturohem dhe krenohem pėrseri nga ti, edhe kėtu ku jam,sepse dashuria, mirėsia dhe butėsia depėrtojnė kudo, qoftė edhe mes dy jetėrave dhe botėrave tė ndryshme,unė kėtu mund ta dėgjoje ēdo tė qeshur tėnden, tė lutem qesh sa mė shumė kjo vėrtetė mė lumturon.
Unė kėtu mund ta dėgjojė ēdo kėngė tėndėn, tė lutem kėndo sa mė shumė sepse kėngėt e tua mė bėjn tė lumtur, bėj sa mė shumė vepra tė mira, sepse unė e di kėtė , sa herė qė ti bėn njė vepėr tė mirė ēoftė edhe njė vizit tek njė i sėmur apo njė pėrkdhelje e flokėve tė njė jetimi, mua engjujt me sjellin dhurata tė shumta dhe kur unė i pyes prej nga vijnė kėto, ata mė pėrgjigjen; ’’nga stafeta jote e jetes qė ke lėnė nė atė botė’’.
Njė ditė ke pėr ta kuptuar se vdekja ėshtė fjalė e gabuar dhe se vdekja nuk ekziston. Njė ditė ke pėr ta kuptuar se ndarjet janė tė pėrkohėshme dhe se ata qė dikur u ndan do bashkohen perseri.

Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjėt !
Shpėrndaji dhe pėrhapi kėto fjalė nga ti tek tė tjerėt dhe thuaji tė tjerėve ti shpėrndajnė tek tė tjerėt sepse kėto janė fjalėt e tė gjitha zemrave tė nėnave qė nė parajsėn e mrekullueshme shijojnė pėrjetėsinė,e qė u transmetuan nga zemra e njė nėne pėrmes Menqurisė sė pafund deri tek njė njėri i vdekshėm pėr t’ju treguar ju njė tė vėrtetė. Pėrktheji kėto fjalė nė gjuhėt qė di dhe thuaji tė tjerėve qė ti pėtkthejnė ne gjuhėt qė dinė dhe t’ua transmetojėn tė gjithė bijave dhe bijėve sepse zemrat e nėnėve kėtu nuk dallojnė as pėr nga gjuha, as pėr nga ngjyra, as pėr nga feja dhe as pėr nga ndonjė cilėsi tjetėr, tė gjitha zemrat e nėnėave kėtu janė tė mira, tė bukura, tė bardha, tė pastėrta ,tė pasura.
Tani zemra e nėnės tėnde qė tė do shumė tė pėrshėndet. Ma plotėso amanetin tim, gjithmonė dhe tashti, tani fshiji lotėt, beso pa dyshime se kėto qė tė thashė janė tė vėrteta, qesh nga fundi i zemrės dhe nisja kėngės mė tė bukur qė di…. hajt bėje…tani... unė po tė vėzhgojė…qetsohu…relaksohu…qeshu…kėndo…tani dhe pėrherė….tė jesh e sigurt, sa herė tė bėsh kėshtu, me lejėn e Zotit tė mirė unė do tė tė jap njė shenjė se mė knaqe…..dhe ti vėrtetė po mė kėnaq…mė knaqe…sa jam krenare pėr ty…….
…kėto fjalė u diktuan nga zemra e njė nėne qė gjendėt nė parajsė pėr bijėn dhe birin e saj dhe janė fjalėt e tė gjitha nėnėve tė parajsės dėrguar tė gjith bijave dhe bijėve tė tyre nė kėtė botė...

Zero Cool
01-02-12, 17:33
Dhelprat vdesin vetėm.


Vetmia i shoqėron dhelprat ne momentin qe vdesin, s`bashku me jehonėn e mėkateve te tyre qe pandėrprera godet muret e asaj pak ndėrgjegje qe i ka mbetur – ishin fjalėt qe dikur, shpesh i pėrdorte im gjysh.
- Po pse vdesin dhelprat o gjysh – e pyesja unė
- Vdesin o bir vdesin – mu pėrgjigj ai – dhe turpi dhe tmerri i shoqėron ne ēastet e fundit.
- Dėgjo zogu i gjyshit - me tha njė here – do jetosh gjatė e do shohėsh shumė. Asnjėherė mos lejo qe dyshimi tė tė behet brejtės e helm o jetės tende, por asnjėherė mos e hidh krejtėsisht prapa krahėve. Ki kujdes jo rralle do te bie qe te hasesh ne dhelpra, mos i shko pas, mos bjer ne grackėn e tyre, kane lajka shume, te tundojnė, buzėqeshin tepėr ėmbėl edhe pse ne zemėr kane helmin, bėjnė sikur qajnė me lot nga dhimbja e malli e ne shpirt e kane grackėn gati, ta shtrėngojnė dorėn fort e te pėrulen pėrpara vetėm qe te qohen me pas kundėr teje te egėrsuar. Ato as nuk kane gjini, as moshe, as race, shumė shpejt ngrihen por edhe shume shpejt bien . Edhe diēka, mos i urre tepėr dhe mos mendo shume pėr to se do bėhesh edhe ti ashtu, e po u bere ashtu do te vdesėsh vetėm.

Atė kohe me mendjen e njė fėmije, thoja se gjyshi flet pėrēart, se e ka nga pleqėria. “Hajde gjysh hajde”- thoja duke u tallur, po si buzėqeshkan dhelprat, po pse kane gishtrinje ato te ta shtrėngojnė dorėn, po ku qajnė ato dhe vazhdoja me talljet e mia.

Koha eci shpejt e mua me mėsoi shume gjera. Ne jete shume here me ra te takoja ne dhelpra, ishin te vogla dhe i shmangesha e nuk harxhoja kohe te merresha me to, por kur ne pranvere u pėrhap lajmi pėr vdekjen e dhelprės se thinjur, spontanisht diēka me shtyri te mendoje pėr jetėn dhe vdekjen e saj.
Dhelpra e thinjur qysh si e vogėl kishte filluar me dredhitė dhe pabesit e veta, drejtėsia dhe mirėsia nuk ekzistonin ne fjalorin e saj. Gjaku dhe vetėm gjaku e kėnaqnin atė. Kur u rrit mblodhi rreth vetes dhelprat e vogla, bindi sojin e vet qe ti shkoj pas,veshi njė vello qengji dhe u nis ne rrugėn e saj pėr te zhdukur gjithēka qe si takon dhelprave dhe qe s’ishte dhelpėr.

Me parullėn ,,Bota i takon dhelprave,, dhe ,,Te mėshirshmit, vdesin te mjere”, ajo beri njė milion e njė te zeza, e lau token me gjak, e shkrumboi dhe I dha ere baroti. Sa here qe derdhte gjak te njome a shkrumbonte njė vend te ri, shkonte para pasqyrės, e sodiste veten me nj kėnaqėsi te sėmurė dhe i thoshte ,,Je madhe,je shume e madhe’’. Kishte filluar te mendoj se ėshtė e pėrjetshme,e pazėvendėsueshme, kishte filluar te besoj se ėshtė perėndi.

Kur fliste para sojit te vet dhe para kopilėve te vet qe ishin pjelle e kurvėrive te saj, i premtonte se shume shpejt bota do te marr fryme si do ajo, do te lėviz si i thotė ajo dhe do mendoje ashtu si dėshiron ajo.

Koha e dredhive te saj nuk zgjati aq sa ajo mendonte, maska i ra paritur, u zbulua dhe lajmi pėr mizoritė e saj morri dhėne.

Gjuetaret e mire nuk e duruan ketė padrejtėsi. E rrethuan strofullin e saj. Ajo kėrcėnohej se nuk do te dal e gjalle nga aty. Kopilėt e saj qe ajo i kishte rritur duke i ushqyer me gjak te pa fajshmish, pėr ta shpėtuar kokėn e tyre, e nxirren atė me dhunė nga skrofulla ku ishte mbyllur dhe ia dorėzuan gjuetareve te mire. Ata nuk e vranė, e mbyllen ne qarkun me grila dhe s’donin ta dėnonin pa e ballafaquar me viktimat e saj.

Edhe pse ne fillim mundohej te mbahej, jeta e tillė po e ēmende fare. Ishte mėsuar te vras,te djeg,te shkatėrroj e s’mund ta pranonte se asnjėherė me s’do mund te bėnte gjera te tilla. Tradhtia e dhelprave te vogla ia dėrrmoi vetėbesimin dhe krenarinė e tij rebele dita-ditės qarku i tij me grila po behej me i vogėl, aq i vogėl sa filloi te frymoj me vėshtirėsi, i behej se diēka po e shtrėngonte ne fyte. Kishte filluar te fliste me vete, bėrtiste duke thėnė se prapa lėkurės se tij fshihet njė zemėr e but, se me keni mbyll pa faj,se ju jeni vrasės e se unė do t’ju mposht, pastaj heshte dhe zhytej ne mendime e pas pėrsėri fillonte te dėrdėlliste.

Ndonjėherė ne mesnatėn e vonshme mundohej te zbriste shkalleve teposhte shpirtit te vet,por nuk arrinte ta bėnte ketė, haste ne uturimat e zogjve qe kishte vrarė me duart e veta,ne mallkimet e nenave, ne flaket e ēerdheve te ndėrtuara me shume mund e qe ajo kishte djegur pėr njė ēast, nuk bėnte asnjė hap me tutje se e zinte frika, kishte frika nga ato qe kishte bere,dhe mbyllte sytė me duar, por e tere jeta e vet i shfaqej pėrpara syve si nė ekran, e kapta kriza dhe duke goditur fuqishėm me shputa grilat e kafazit,duke u munduar te binte boten pėr pafajėsinė e vet bėrtiste duke thėnė se ėshtė pafaj, se unė i kam bere nder atyre qe kam vrarė por i behej se dėgjonte te qeshura pėrbuzėse ,nuk e bindte dot askėnd, madje nuk arrinte dot ta binte as atė qe ajo me shpirt dėshironte ta bindte, veten e saj, sepse zėri qe i fliste nga brenda i tregonte asaj fytyrėn e saj te vėrtet.

Vetmia,urrejtja e botes ndaj saj dhe e saj ndaj botes e kishte lodhur, e kishte fishkur e kishte molisur, thinjat e saj qe dikur I mbante te krehura me kujdes i ishin shprishur dhe pleshtat banonin brenda tyre, fytyra i ishte zbehur dhe sytė i ishin future thele ne gropa, e zhxhebosur dhe duke lėshuar njė kundėrmim te fort urine ne mesnatėn e njė pranvere ajo po e shihte fundin e vet,po e ndjente se po vdiste. Shumė gjak kishte pire, asnjėherė nuk ishte ngopur dhe tash po vdiste shume e uritur.
E pėrvėluar nga etja pėr dashuri,me dėshirėn e pėrflakte qe ta kishte edhe dike tjetėr afėr pėrveē pleshtave, me turp e frikė pėr ato qe kishte bere, dhe me ankthin e tmerrshėm ku po shkon, e dėrrmuar, e pėrjargur, e shastisur, dhelpra e thinjur nguli sytė ne njėrin nga grilat e kafazit dhe frymoi pėr te fundit here.

Askush nuk ndjeu dhembje pėr vdekjen e saj, askush nuk e donte qe ngordhėsira e saj te varrosej ne token e tyre,as soji i vet,kishin frik mos i ndjek ndonjė mallkim.
Pėr t’ia varrosur trupin nuk shkuan as soji i vet, as kopilėt e vet, te vetmet qe ia mbulon trupin me dhe ishin pese apo gjashte dhelpra te rrudhura e te kėrrusura qe kishin ardhur jo nga dhimbja pėr te dhe as nga dashuria, por ankthi torturues pėr fundin e vet.
Tani e di se gjyshi kishte te drejtė. Dhelprat vdesin vetėm.

Zero Cool
03-02-12, 15:02
E keqja ėshtė mungesė e dashurisė.

Nė njė fakultet evropian, profesori vendosi qė kohėn e rregullt tė ligjėratės sė asaj dite, t’ia kushtoj njė diskutimi tė lirė me studentėt. Ai pyeti:
- "A krijoj Zoti ēdo gjė qė ekziston?"
Nė kėtė pyetje tė gjithė studentėt njėzėri u pėrgjigjen pozitivisht.
- "Ēdo gjė?" - pyeti sėrish profesori.
- "Po,ēdo gjė dhe gjithēka." Ishte pėrgjigja e studentėve.
- " Pra, me kėtė logjik tė konkludimit tuaj nėnkuptohet se ai e ka krijuar edhe tė keqen, apo jo”? – konstatoi profesori.
Studentėt u bėnė tė heshtur. Nuk kishte asnjė pėrgjigje pėr kėtė pyetje. Ndėrsa, nga ana tjetėr, profesori mbeti i kėnaqur nė lindshmėrinė e vėrtetėsisė sė tij se Zoti dhe pėrgjithėsisht religjioni janė vetėm MITE dhe asgjė tjetėr. Por, pas njė kohe tė shkurtė, njė student ngriti dorėn dhe ju drejtua profesorit:
- "Mund tė ju pyes diēka, profesor?"
- "Sigurisht ," - ju gjegj profesori.
-"A ekziston i ftohti?"
- "Sigurisht qė ekziston, kolegė i nderuar. A, nuk e keni ndjerė kurrė JU ndonjėherė tė ftohtin, a?
- " E kam nderė, por, nė fakt, profesor, tė ftohtit nuk ekziston! Sipas asaj qė thonė studimet dhe zbulimet mė tė fundit nė fizikė, ftohtėsia ėshtė vetėm mungesa e nxehtėsisė. Atė mund ta vėrtetojmė nėse ndonjė objekt e ofrojmė burimit tė energjisė dhe do tė shohim se ajo ngrohet. Pra, pa ngrohje objektet janė inerte dhe nuk reagojnė, e kjo do tė thotė se “tė ftohtit” nuk ekziston. Pikėrisht, ne, pėr tė shpjeguar mungesėn e nxehtėsisė e kemi trilluar tė ftohtit".
- "Dhe, errėsira?" pyeti nė vazhdim studenti profesorin.
- "Ajo thjesht ekziston." – u pėrgjigj kėtė herė i sigurt nė vete profesori.
- "Pėrsėri, ju gaboni, zotėri profesor! Errėsira ėshtė mungesa e plotė dritės. Ne mund ta studiojmė dritėn dhe shkėlqim, por kurrė errėsirėn. Prizma e Nicholsit tregon shumėllojshmėrinė e ngjyrave tė ndryshme nė tė cilat drita ėshtė e thyer nė varėsi nga gjatėsia valore. Errėsira ėshtė term qė ne e kemi krijuar pėr tė shpjeguar mungesa e dritės.”
- Sė fundi, student pyeti: " E, e keqja, zotėri profesor, a ekziston”?"
Profesor nė kėtė rast ishte i heshtur.
Studenti mė pas vazhdoi:
- "Zoti nuk e krijoi tė keqen? E keqja ėshtė mungesa e Zotit nė zemrat e njerėzve. Ajo ėshtė mungesė e dashurisė dhe e besimit nė mes njerzėve. Dashuria dhe besimi janė si ngrohje dhe dritė, profesor! Ato ekzistojnė dhe pikėrisht mungesa e tyre sjell "tė keqen" mes nesh"
Pas kėtij konstatimi tė studentit tė tij, profesori mbeti i nemitur dhe nuk e hapi gojėn mė
Ky student ishte: Albert Ajnshtajni.

e-uritura
03-02-12, 15:16
Dhelprat vdesin vetėm.


Vetmia i shoqėron dhelprat ne momentin qe vdesin, s`bashku me jehonėn e mėkateve te tyre qe pandėrprera godet muret e asaj pak ndėrgjegje qe i ka mbetur – ishin fjalėt qe dikur, shpesh i pėrdorte im gjysh.
- Po pse vdesin dhelprat o gjysh – e pyesja unė
- Vdesin o bir vdesin – mu pėrgjigj ai – dhe turpi dhe tmerri i shoqėron ne ēastet e fundit.
- Dėgjo zogu i gjyshit - me tha njė here – do jetosh gjatė e do shohėsh shumė. Asnjėherė mos lejo qe dyshimi tė tė behet brejtės e helm o jetės tende, por asnjėherė mos e hidh krejtėsisht prapa krahėve. Ki kujdes jo rralle do te bie qe te hasesh ne dhelpra, mos i shko pas, mos bjer ne grackėn e tyre, kane lajka shume, te tundojnė, buzėqeshin tepėr ėmbėl edhe pse ne zemėr kane helmin, bėjnė sikur qajnė me lot nga dhimbja e malli e ne shpirt e kane grackėn gati, ta shtrėngojnė dorėn fort e te pėrulen pėrpara vetėm qe te qohen me pas kundėr teje te egėrsuar. Ato as nuk kane gjini, as moshe, as race, shumė shpejt ngrihen por edhe shume shpejt bien . Edhe diēka, mos i urre tepėr dhe mos mendo shume pėr to se do bėhesh edhe ti ashtu, e po u bere ashtu do te vdesėsh vetėm.

Atė kohe me mendjen e njė fėmije, thoja se gjyshi flet pėrēart, se e ka nga pleqėria. “Hajde gjysh hajde”- thoja duke u tallur, po si buzėqeshkan dhelprat, po pse kane gishtrinje ato te ta shtrėngojnė dorėn, po ku qajnė ato dhe vazhdoja me talljet e mia.

Koha eci shpejt e mua me mėsoi shume gjera. Ne jete shume here me ra te takoja ne dhelpra, ishin te vogla dhe i shmangesha e nuk harxhoja kohe te merresha me to, por kur ne pranvere u pėrhap lajmi pėr vdekjen e dhelprės se thinjur, spontanisht diēka me shtyri te mendoje pėr jetėn dhe vdekjen e saj.
Dhelpra e thinjur qysh si e vogėl kishte filluar me dredhitė dhe pabesit e veta, drejtėsia dhe mirėsia nuk ekzistonin ne fjalorin e saj. Gjaku dhe vetėm gjaku e kėnaqnin atė. Kur u rrit mblodhi rreth vetes dhelprat e vogla, bindi sojin e vet qe ti shkoj pas,veshi njė vello qengji dhe u nis ne rrugėn e saj pėr te zhdukur gjithēka qe si takon dhelprave dhe qe s’ishte dhelpėr.

Me parullėn ,,Bota i takon dhelprave,, dhe ,,Te mėshirshmit, vdesin te mjere”, ajo beri njė milion e njė te zeza, e lau token me gjak, e shkrumboi dhe I dha ere baroti. Sa here qe derdhte gjak te njome a shkrumbonte njė vend te ri, shkonte para pasqyrės, e sodiste veten me nj kėnaqėsi te sėmurė dhe i thoshte ,,Je madhe,je shume e madhe’’. Kishte filluar te mendoj se ėshtė e pėrjetshme,e pazėvendėsueshme, kishte filluar te besoj se ėshtė perėndi.

Kur fliste para sojit te vet dhe para kopilėve te vet qe ishin pjelle e kurvėrive te saj, i premtonte se shume shpejt bota do te marr fryme si do ajo, do te lėviz si i thotė ajo dhe do mendoje ashtu si dėshiron ajo.

Koha e dredhive te saj nuk zgjati aq sa ajo mendonte, maska i ra paritur, u zbulua dhe lajmi pėr mizoritė e saj morri dhėne.

Gjuetaret e mire nuk e duruan ketė padrejtėsi. E rrethuan strofullin e saj. Ajo kėrcėnohej se nuk do te dal e gjalle nga aty. Kopilėt e saj qe ajo i kishte rritur duke i ushqyer me gjak te pa fajshmish, pėr ta shpėtuar kokėn e tyre, e nxirren atė me dhunė nga skrofulla ku ishte mbyllur dhe ia dorėzuan gjuetareve te mire. Ata nuk e vranė, e mbyllen ne qarkun me grila dhe s’donin ta dėnonin pa e ballafaquar me viktimat e saj.

Edhe pse ne fillim mundohej te mbahej, jeta e tillė po e ēmende fare. Ishte mėsuar te vras,te djeg,te shkatėrroj e s’mund ta pranonte se asnjėherė me s’do mund te bėnte gjera te tilla. Tradhtia e dhelprave te vogla ia dėrrmoi vetėbesimin dhe krenarinė e tij rebele dita-ditės qarku i tij me grila po behej me i vogėl, aq i vogėl sa filloi te frymoj me vėshtirėsi, i behej se diēka po e shtrėngonte ne fyte. Kishte filluar te fliste me vete, bėrtiste duke thėnė se prapa lėkurės se tij fshihet njė zemėr e but, se me keni mbyll pa faj,se ju jeni vrasės e se unė do t’ju mposht, pastaj heshte dhe zhytej ne mendime e pas pėrsėri fillonte te dėrdėlliste.

Ndonjėherė ne mesnatėn e vonshme mundohej te zbriste shkalleve teposhte shpirtit te vet,por nuk arrinte ta bėnte ketė, haste ne uturimat e zogjve qe kishte vrarė me duart e veta,ne mallkimet e nenave, ne flaket e ēerdheve te ndėrtuara me shume mund e qe ajo kishte djegur pėr njė ēast, nuk bėnte asnjė hap me tutje se e zinte frika, kishte frika nga ato qe kishte bere,dhe mbyllte sytė me duar, por e tere jeta e vet i shfaqej pėrpara syve si nė ekran, e kapta kriza dhe duke goditur fuqishėm me shputa grilat e kafazit,duke u munduar te binte boten pėr pafajėsinė e vet bėrtiste duke thėnė se ėshtė pafaj, se unė i kam bere nder atyre qe kam vrarė por i behej se dėgjonte te qeshura pėrbuzėse ,nuk e bindte dot askėnd, madje nuk arrinte dot ta binte as atė qe ajo me shpirt dėshironte ta bindte, veten e saj, sepse zėri qe i fliste nga brenda i tregonte asaj fytyrėn e saj te vėrtet.

Vetmia,urrejtja e botes ndaj saj dhe e saj ndaj botes e kishte lodhur, e kishte fishkur e kishte molisur, thinjat e saj qe dikur I mbante te krehura me kujdes i ishin shprishur dhe pleshtat banonin brenda tyre, fytyra i ishte zbehur dhe sytė i ishin future thele ne gropa, e zhxhebosur dhe duke lėshuar njė kundėrmim te fort urine ne mesnatėn e njė pranvere ajo po e shihte fundin e vet,po e ndjente se po vdiste. Shumė gjak kishte pire, asnjėherė nuk ishte ngopur dhe tash po vdiste shume e uritur.
E pėrvėluar nga etja pėr dashuri,me dėshirėn e pėrflakte qe ta kishte edhe dike tjetėr afėr pėrveē pleshtave, me turp e frikė pėr ato qe kishte bere, dhe me ankthin e tmerrshėm ku po shkon, e dėrrmuar, e pėrjargur, e shastisur, dhelpra e thinjur nguli sytė ne njėrin nga grilat e kafazit dhe frymoi pėr te fundit here.

Askush nuk ndjeu dhembje pėr vdekjen e saj, askush nuk e donte qe ngordhėsira e saj te varrosej ne token e tyre,as soji i vet,kishin frik mos i ndjek ndonjė mallkim.
Pėr t’ia varrosur trupin nuk shkuan as soji i vet, as kopilėt e vet, te vetmet qe ia mbulon trupin me dhe ishin pese apo gjashte dhelpra te rrudhura e te kėrrusura qe kishin ardhur jo nga dhimbja pėr te dhe as nga dashuria, por ankthi torturues pėr fundin e vet.
Tani e di se gjyshi kishte te drejtė. Dhelprat vdesin vetėm.


Shpeshherė gjatė leximit mė ngjau se fole pėr mua!:biggrin:

Zero Cool
04-02-12, 11:22
Njė tregim nga njė urtėsi e lashtė indiane:

Pasi Zoti e krijo njeriun, me kohė vėrejti se ai gjithnjė, lypte diēka, ankohej pa ndėrpre, nuk ėshtė i kėnaqur me shumėēka....dhe ishte mėrzitur seriozisht nga kėto veprime tė krijesės sė vetė. Kėshtu, njė ditė, AI vendos qė ta braktis njeriun dhe tė fshihet diku. Po ku se? E dinte Zoti, qė kudo tė fshihe, njeriu do ta gjente. Kėshtu, duke shėtitur njė ditė nė mendime, rrugės e takon njė tė urtė. Ai e pyet:

- "Zoti im i madh, sot ju shoh pak sa tė brengosur dhe nė mendime?
- Po- i pėrgjigjet Zoti tė urtit, dhe ja shpalosur problemin qė kishte.
- Mos u brengos Perėndi i madhėruar - ja kthen i urti - unė tė tregoj se ku tė fshihesh. Hynė nė brendinė e zemrės sė njeriut dhe ai kurrė nuk do tė kėrkoj aty.

Sado metaforik ky tregim, ka njė porosi tejet domethėnėse. Ne, Zotin dhe hyjnoren jemi mėsuar qė ta kėrkojmė jashtė nesh, diku larg nė qiell, e ku ta di se ku tjetėr, e realisht, ai ėshtė nė ne dhe i fshehur nė zemrėn tonė. Por, atė, assesi, nuk mund ta gjejmė duke menduar pėr tė kaluarėn dhe pėr tė ardhmen, por, duke qenė nė mendje me tė tashmen. Sepse, Zoti ėshtė tani dhe pėrherė tani. E kaluara dhe e ardhmja janė ēelėsi i gabuar pėr tė hap kėtė derė. Duke qenė tė koncentruar nė tė tashmen, ne komunikojmė me Zotin pėrmes lutjes sė sinqertė pėr dėshirat dhe synimet tona, ndėrsa, Zoti me ne, komunikon pėrmes sinjaleve qė na vijnė nga intuita e jonė (parandjenja e jonė). Edhe kėtė konstatim ta sqarojmė me njė metaforė tė thjesht: t'i lutesh Zotit duke u pėrqendruar me mendje nė tė tashmen, ėshtė njėjtė sikur t'i telefonosh ati, ndėrsa sinjalet qė na arrijnė nė vetėdijen tonė pėrmes intuitės, ėshtė njėjtė, sikur Zoti tė tė telefonoj ty.

ssara
06-02-12, 21:06
Kur shkova te nate ne shtepi, gruaja ime me sherbeu darken. I kapa doren dhe i thashe se kisha dicka per t'i thene.Ajo u ul ne karrike dhe filloi te hante qetesisht. Veshtrova dhembje ne syte e saj. Nuk dija si te hapja gojen serish porduhet t'ia thoja te qe kisha ne mendje.
"-Dua divorcin" i thashe. Ajo nuk u duk e shqetesuar, dhe m'u pergjigj butesisht "-Pse?"
Iu shmanga pyetjes se saj. Kjo e beri te nervozohej. Hodhi lugen qe mbante ne dore dhe uleriti "-Ti nuk je burre"
Ate nate nuk i folem njeri tjetrit. Ajo po qante, donte te dinte c'kishte ndodhur me martesen tone. Dhe pergjigja i e ishte se zemra ime i perkiste dikujt tjeter, ia kisha dhene te dashures dhe per gruan ndjeja vec meshire.
Me nje ndjenje faji hartova nje marrevshje ku i lashe gruas shtepine tone, makinen dhe 30% te aksioneve te kompanise. Ajo e lexoi dhe e grisi ne qindra copeza. Njeriu qe kisha ndare 10 vjet me te,tani ishte kthyer ne nje e huaj. Me erdhi keq per kohen e saj te humbur dhe energjite e shpenzuara kot por nuk mund ta ktheja mbrapa qe qe kisha thene, doja te dashuren tashme. Filloi te qante me te madhe, dicka qe e prisja. Ta shihja te qante ishte si nje lloj lehtesimi per mua, duke qene se ideja e divorcit me kishte torturuar per jave me rradhe. Diten tjeter shkova ne shtepi shume vone dhe e pashe te shkruante dicka. Nuk e pyeta dhe shkova te flija pas nje dite te ngarkuar ne pune dhe me te dashuren. Ne mengjes me dha marreveshjen e saj te divorcit, nuk donte asgje prej meje pervecse nje muaj vemendje. Kerkoi qe ne ate muaj te perpiqeshim te benim nje jete normale dhe arsyeja e saj ishte shume e thjeshte:djali yne kishte provime ate muaj dhe nuk donte qe div orci yne te ndikonte tek ai. Kjo ishte e pranueshme per mua, por ajo kerkoi edhe dicka me shume. Donte ta ngrija ne krahe cdo mengjes nga krevati deri tek dhima e ndenjies ashtu sic kishim bere ne ditet e para te marteses sone. Mendova se ajo po cmendej, gjithsesi pranova. Kur ia tregova kete te dashures, filloi te qeshte me te madhe dhe iu duk absurde. Une dhe gruaja ime nuk kishim pasur kontakte fizike per nje kohe te gjate.
Kur e ngrita ne krahe diten e pare, djali yne erdhi mbrapa nesh dhe bertiti i lumtur -"Babi po ngre mamin ne krahe"
U ndjeva shume ne faj ne ato momente. Eca me te ne krahe per rreth 10 metra. Ajo me tha me ze te ulet"Mos i trego djalit tone per divorcin" . Serish vura re dhembje ne syte e saj. Diten e dyte ishte e lehte per ne. Ajo u mbeshtet ne gjoksin tim dhe munda te ndjeja parfumin e saj. Kisha kohe qe nuk e shihja me si femer. Vura re se nuk ishte me e re, floket i ishin bere gri dhe rrudhat i ishin shtuar. U ndjeva keq per ate cka i kisha bere. Ne diten e katert kur e ngrita serish ne krahe ndjeva njefare intimiteti te rikthehej. Ne ditet ne vazhdim filloi te rritej edhe me shume. Nje mengjes ajo po kerkonte cte vishte, pornte gjitha rrobat i rrinin me te medha. Ne ate moment vura re sesa ishte dobesuar, ja pra pse e ngrija aq lehtesisht ne krahe. Ndjeva dhembje ne shpirt, ajo kishte mbledhur kaq shume vuajtje dhe lot ne zemren e saj. Pa vetedije iu afrova dhe i perkedhela floket. Ne ate moment vjen djali dhe thote " Babi eshte koha te ngresh mamin ne krahe". Kjo ishte bere tashme si pjese e jetes se tij. E ngrita serish, ajo me hodhi duart rreth qafes dhe cuditerisht u ndjeva si ne diten e pare te marteses. Diten e fundit te " marreveshjes" kur e ngrita serish ne krahe, nuk doja ta leshoja me.
Me pas shkova te takoja te dashuren.
"Nuk dua te divorcohem me " - i thashe. Me pa, me vuri doren ne balle e me tha mos kisha temperature e ndaj flisja percart.
"- E degjove mire c'te thashe, nuk dua te divorcohem me". Me dha nje shpulle dhe perplasi deren e iku. Martesa ime ishte bere e merzitshme sepse une nuk kisha vleresuar me gjerat e vogla, jo sepse dashuria nuk ishte me. Shkova ne nje dyqan me lule dhe prosita nje buqete, ku ne nje shenim shkruajta " Do te te ngre ne krahe derisa vdekja te na ndaje". Vrapova ne shtepi me lulet ne dore dhe me buzeqeshje ne fytyre. Ngjita shkallet dhe ne krevat gjej gruan time ne shtrat....te vdekur....
Ajo kishte luftuar me kancerin per muaj me rradhe dhe une isha shume i zene me te dashuren , per ta vene re. Ajo e dinte qe do te vdiste shpejt , por donte qe ne syte e djalit tone une te mbetesha nje bashkshort i mrekullueshem...
Vleresojini gjerat, perpara se ti humbisni, sepse atehere do te jete shume vone per t'i kthyer pas.

ssara
06-02-12, 21:10
Diku nė njė qytet bregdetar, kishte dy shok qė duheshin aq shumė saqė mund tė sakrifikonin gjithēka pėr njėri tjetrin. Ishin njohur gjatė studimeve universitare dhe kishin qėndruar nė tė njėjtėn shtėpi. Njėri prej tyre dukej si mė kurnac, kurse tjetri shumė bujar.
Vjen njė ditė qė shokut kurnac i ishin prishur punėt e biznesit. Asnjė pėrpjekje nuk ndikonte nė pėrmirėsimin e punės sė tij. Shkon tek shoku i tij bujar dhe i kėrkon qė ta ndihmojė me njė shumė tė caktuar tė hollash. Miku i tij nxorri ē’kishte dhe ia dhuroi me shumė dėshirė. “Urdhėro vėlla, gjithēka kam le tė jetė e jotja”, i tha dhe ashtu u ndanė.
Shoku qė nuk kursehej pėr asgjė, tashmė ishte fejuar dhe priste qė sė shpejti tė martohej. Miku i tij kurnac, vjen dhe e fton pėr njė kafe. “Dua tė tė them diēka shumė tė rėndėsishme, por nuk e di se si”, i tha ai.
Tė ketė vallė gjė mė tė rėndėsishme se miqėsia jonė? – ju kthye miku bujar.
Dėgjo vėlla, mua mė pėlqen shumė e fejuara jote, prandaj edhe dua tė martohem me tė, tha ai duke ulur kokėn pėrdhe.
Pas njė qetėsia tė dyfishtė, miku bujar u mendua gjatė dhe nga dashuria qė kishte pėr shokun e tij nuk ia refuzoi atė. “Le tė bėhet ajo qė thua ti”,- i tha dhe kėshtu u nda nga e fejuara pėr tė bėrė tė lumtur mikun e tij.
Kalojnė dy tre vjet dhe punėt e mikut tė mirė po shkonin keq e mė keq. “Tė shkoj tė kėrkoj punė tek miku im”, tha ai me vete. “Ai duhet tė mė ndihmojė patjetėr.”, vazhdoi ai. Kur trokiti nė portėn e mikut tė tij dhe i kėrkoi punė, ē’tė shikonte e ē’tė dėgjonte. “Nuk kam si tė tė ndihmojė”, i tha ai dhe ashtu e pėrcolli deri nė fund tė sokakut.
I miri, i mėrzitur pėr atė qė kishte ndodhur nisi tė mendonte sėrish pozitivisht. “S’ka gjė, nuk dihet si i kanė ardhur punėt, prandaj edhe nuk mė ndihmoi dot”, tha me vete.
Kaluan disa ditė dhe djali bujar takon nė rrugė njė burrė tė vjetėr e tė sėmurė. Dukej qė atij po i afronte vdekja. E merr, e ēon nė shtėpinė e tij dhe e ndihmon dhe e pėrcjell deri diku ku mund tė gjente shtėpinė e tij. Pas disa ditėsh ai tashmė kishte vdekur. Njė avokat troket nė derėn e shtėpisė sė djalit bujar dhe i thotė qė plaku tė cilin kishte ndihmuar kishte qenė shumė i pasur dhe se i kishte lėnė atij tė gjithė pasurinė qė kishte. Kalojnė ditė e javė dhe djali, tashmė i pasur, merr njė shtėpi pranė asaj tė mikut tė tij. Njė ditė, teksa po kthehej nė shtėpi, pranė portės takon njė grua tė lodhur e tė sėmurė qė i kėrkon diēka pėr tė ngrėnė pasi ishte shumė e uritur. Djali, e merr nė shtėpi, e ushqen dhe duke qenė se jetonte i vetėm i kėrkon asaj qė tė qėndrojė me tė. “Ti merru me punėt e shtėpisė dhe me gatimin, kurse unė shkoj nė punė e vij. Kėshtu as ti nuk mbetesh rrugėve, as unė nuk vuaj nga kėto gjėra”, tha ai. E moshuara pranoi me kėnaqėsi.
Pas disa kohėsh, gruaja, tashmė e kthyer nė njė nėnė pėr djalin qė e kishte ndihmuar aq shumė, i kėrkon atij qė tė gjej njė vajzė dhe tė martohet. “Nė fakt, edhe unė kam menduar, por deri mė tani nuk mė ka dalė ndonjė njeri i pėrshtatshėm pėrballė”, thotė djali. Gruaja i propozoi tė martohej me njė vajzė qė e njihte nga afėr. Dy tė rinjtė njihen dhe mė nė fund vendosin tė martohen. Erdhi koha pėr dasmėn dhe tė riut bujar i duhej tė mendonte pėr tė ftuarit. Sido qė punėt kishin ardhur, atij i duhej tė ftonte edhe mikun e tij tė vjetėr. “Miqėsia jonė duhet tė jetė me e fortė se keqardhjet. Prandaj do ta ftoj edhe atė nė kėtė ditė tė lumtur timen.”, mendoi dhe i dėrgoi ftesėn.
Nė ditėn e dasmės, dhėndri dhe nusja dukej se ishin mė tė bukur se gjithkush tjetėr. Lumturia dhe gėzimi pasqyroheshin nga sytė e tyre. Nė njė sallon tė zbukuruar mjaft kėndshėm, u futėn nėn shoqėrinė e duartrokitjeve tė tė ftuarve. Nisi muzika dhe tė gjithė po argėtoheshin mė se miri.
Dhėndri, merr mikrofonin dhe nisi tė shpjegojė historinė e jetės sė tij.
-Njė herė e njė koha, kam pasur njė mik pėr kokė. E doja shumė, madje mund tė jepja edhe kokėn pėr tė. Njė ditė, kur punėt po i shkon mė sė keqi, mė kėrkoi para dhe i dhashė gjithēka kisha. Njė ditė tjetėr, mė kėrkoi tė fejuarėn qė e doja aq shumė. I mėrzitur, i dhashė edhe atė, sepse nė ishim miq, e donim njėri tjetrin dhe nuk duhet tė kishte ndonjė gjė qė tė na ndante. Pas disa kohėsh, kur unė isha nė gjendje tė keqe ekonomike, ju drejtova atij dhe i kėrkova punė. Nuk mė dha, madje me njė zė tė vrazhdė gati sa nuk mė pėrzuri. U mėrzita shumė, por pėrsėri nuk mund tė mendoja keq pėr tė. Ishte miku im i shtrenjtė.
Pas kėtyre fjalėve, miku kurnac, me sytė e pėrlotur merr mikrofonin dhe nis tė tregojė:
- Njė herė e njė kohė edhe unė kisha njė mik pėr kokė. Kur punėt nuk po mė ecnin siē duhet, i kėrkova ndihmė dhe mė dha gjithēka kishte. Mė pas, i kėrkova edhe tė fejuarėn dhe edhe atė ma dha. Arsyeja se pse i kėrkova tė fejuarėn, ishte se ajo vajzė nuk ishte e duhura pėr tė. Ajo ishte njė grua e pamoralshme. Nė kėtė mėnyrė, shpėtova mikun tim tė shtrenjtė nga ajo grua jo e denjė pėr tė. Njė ditė, kur punėt nuk po i shkonin siē duhej, miku im erdhi dhe kėrkoi punė nga unė. Unė nuk i dhashė diēka tė tillė, pasi nuk mund tė urdhėroja atė qė tė bėnte diēka nė atė ambient. Ndėrsa, burri i moshuar qė miku im takoi nė rrugė, ishte babai im. Im atė ishte nė prag tė vdekjes dhe unė e dėrgova pranė mikut tim. I kėrkova babait qė tė gjithė pasurinė qė kishte t’ia linte atij. Kurse, gruaja lypsare qė i erdhi shtėpi, ėshtė nėna ime. E dėrgova atė qė tė kujdesej pėr mikun tim e ta ndihmonte qė tė kalonte njė jetė sa mė tė qetė. Ndėrsa vajza me tė cilėn miku im po martohet, ėshtė motra ime. Unė e binda atė qė tė martohej me mikun tim.

Zero Cool
08-02-12, 21:12
Koha lėviz nė procesin e vet tė pandalshėm... ajo nuk ėshtė e varur prej nesh! Ne po, ne jemi nė varėsi tė saj! Ne numėrojmė sekonda, minuta, orė, ditė, vite... Disa thonė se koha shėron plagėt, por kjo nuk mė duket e qėndrueshme: sa mė tepėr qė koha kalon, aq mė e ndjeshme bėhet dhembja e tyre... por pėr njė gjė u binda nė kontekst me kohė: Ajo na bėnė ta kuptojmė se sa i fuqishėm ėshtė malli i dashurisė.

Ditėt e janarit janė tė ftohta!... Edhe kur rrezaton dielli, pėrveē shkėlqimit qė reflektohet mbi borė e ngrica, acari mbetet sunduesi i heshtur dhe i plotfuqishėm i kėtij muaji. Ndryshe nga rrezet e diellit pranverorė, kur gjithēka frymon, merr jetė... kjo gjallėri ėshtė e zbehur nė kėtė muaj tė akullt. Dhe kjo atmosferė e zymtė shtresohet edhe nė qenien time nė trajta tė lloj-llojshme duke provokuar lojėn e dhembjes por edhe tė mallit. Megjithėse fjalėt nuk arrijnė ta zgjidhin asnjėherė enigmėn e shpirtit, unė do tė vazhdoj t’i rendis ato mbi letėr tė bardhė, si udhėrrėfyese tė ndjesive mė tė thella shpirtėrore... Thellėsitė shpirtėrore janė tė pafundme m’u sikurse edhe universi... ndoshta edhe vet shpirti ėshtė univers nė vete - pa fillim e pa mbarim!

Renditja e shkronjave nuk ėshtė edhe aq e lehtė, sepse shpeshherė dora rrėmbehet nga emocionet e ēastit dhe ndjek plagėt e zemrės, plagė tė pashėrueshme... Dhe derisa lundroj me shkronja mbi valėt e kujtimeve, nuk mund t’i ik ndjesisė sė mallit... sa mė thellė qė depėrtoj, aq mė e fuqishėm bėhet edhe kjo ndjesi e cili papėrshkrueshėm pushton gjithė qenien time... Pėrpiqem e pėrpiqem me gjithė fuqinė qė kam pėr t’i kapur ato copėza tė shpėrndara nėpėr vite e pėr t’i vendosur nė mozaikun e dikurshėm, pėr ta pėrmbushur sėrish atė - s’paku virtualisht! E nė kėrkim tė shtigjeve pėr zgjidhjen e kėsaj enigme shpirtėrore, vėrtitėm pafund nė labirintin e ngatėrruar tė jetės.... pa shtegdalje...

Nuk kam frikė e as nuk vuaj nga temperamenti mashkullor! Jo, jo, as nga komplekset e gjinisė sė fuqishme e as nga mentaliteti patriarkal. Unė jam ky qė jam dhe nuk mund ta mohoj as ndryshoj realitetin, andaj as nuk dua t’i fsheh dhembjet e zemrės... para askujt - ndjej mall! Po a ka ndonjė mendje tė ndritur qė nuk e ka ndjerė peshėn e mallit, ju lutėm mė thoni?!...

...dhe lexoj vargje tė Ēajupit:

Doje dritė o qiell more dritėn time
dhe ma mbushe jetėn plot me hidhėrime
Tani rroj pa shpresė ndaj s'dua tė rroj
Se dhe perėndinė tani s'e besoj.

Pastaj edhe tė Kadaresė:

Ca pika shiu ranė mbi qelq
Dhe unė pėr ty seē ndjeva mall...

...edhe tė Agollit:

Trupi m’u nda nga shpirti pak e nga pak.
Tani tė dy jetojmė mė vete me ditė e me net,
Trupi djersitet, ecėn nė rrugė, ha nė tryezė e prehet nė shtrat,
Shpirti me ėndrrat, mendimet e dhimbjet flet...

Ah vargjet e Fatosit:

Unė e desha pėrtej vdekjes,
Ashtu dashurova unė
Edhe prapė s'ia fal dot vetes:
S'i s'e desha pak mė shumė...

... e kėshtu me radhė valėvitėm mbi vargje si njė varkė nė mes tė stuhisė!
Por malli nuk ėshtė dukuri organike, edhe pse pasojat e tij reflektohen fuqishėm nė botėn materiale, malli ėshtė ndjenjė, ndjenjė e thellė shpirtėrore, dhembje dhe dashuri njėkohėsisht!... Kot mundohet ta fsheh ndokush mallin, ai shpėrthen nė brendi me fuqinė e vullkanit dhe llava e derdhur prej tij ėshtė pėrvėluese... Atė e ndjen, e pėrjeton secili nė botėn “sekrete” tė unit tė tij, pavarėsisht kamuflimit qė mundohet t’ia bėj!...

Edhe ky vit qė kaloi, sikurse edhe tre vitet e tjerė, pėrveē zgjimit tė kujtimeve pėr kohėn e kaluar, pėrfytyrimeve imagjinare dhe bredhjes nėpėr to, nuk e lehtėsoi aspak mungesėn e pranisė sė saj... por unė, megjithatė, provoj ta mbajė ritmin e tingujve tė shthurur. E di se ato nota nuk mund t’i kap e rendis mė asnjėherė sipas dėshirės sime nė pentagramin e jetės, por pėrpiqem tė ndjek valėzimin e pakoordinuar tė tonalitetit tė tyre! Thjesht, t’i vė nė lojė ndjenjat - t’i gėnjej ato!!! Tė aktroj nė teatrin e jetės pėr hir tė engjėjve tė dritės. E keni parė ylberin?! Fenomen qė tė mahnit me ngjyrat e bukura tė tij... dhe sado qė tė mundohemi, ne nuk do tė arrijmė kurrė ta prekim madhėshtinė e atyre nuancave!

Koha lėviz nė procesin e vet tė pandalshėm... ajo nuk ėshtė e varur prej nesh! Ne po, ne jemi nė varėsi tė saj! Ne numėrojmė sekonda, minuta, orė, ditė, vite... Disa thonė se koha shėron plagėt, por kjo nuk mė duket e qėndrueshme: sa mė tepėr qė koha kalon, aq mė e ndjeshme bėhet dhembja e tyre... por pėr njė gjė u binda nė kontekst me kohėn: Ajo na bėnė ta kuptojmė se sa i fuqishėm ėshtė malli i dashurisė.
Mall i pėrjetshėm...

natyra
09-02-12, 02:48
Pershendetje juve larte...

Me pak shtes..dhe nga Njė tregim – Novel nga Suzana Kuqi

Atij ju errėn sytė nga dhėmbja. Ajo qėnie qė dergjej mbi atė shtrat nuk kish asgjė tė ngjashme me bijėn e tij tė dashur. Kėrkoi sytė e saj por ata nuk shiheshin nė atė fytyrė tė enjtur e tė shtrembėruar, ku vende tė enjtura e tė nxira kishin zėnė vendin e tipareve tė ėmbla. Me dorė tė dridhur tėrhoqi pak ēarēafin e vėreu se edhe trupi nuk ish nė gjendje mė tė mirė. Dėnesat e sė shoqes ju pėshtollėn si peshqirė tė akullt nė shpirt dhe ai u kthye nga ajo dhe e pėrqafoi me kujdes sikur tė ishte prejqelqi, pasi e dinte se ē’forcė tė madhe dėrrmuese kish kjo pamje pėr tė dhe priti derisa dėnesat u shuan ngadalė mbi krahėrorin e tij. Kur hyri doktori nė dhomė e largoi ngadalė tė shoqen por duart e tij ishin tė forta e agresive kur kapėn jakėn e bluzės sė tij dhe ja afroi aq shumė fytyrėn pranė vetes sa ndjeu frymėn e tij qė binte erė duhan e kafe dhe kjo e acaroi edhe mė shumė. Si kish mundėsi qė e bija e tij dergjej aty nė atė gjendje ndėrsa ai nė vend qė tė rrinte pranė saj e ta mjekonte shkonte e pinte kafe. Ndjeu sytė t’i digjnin nga lotė zemėrimi dhe nuk e njohu zėrin e tij tek i ulėriti: “E dua gjallė doktor…Dua vajzėn time gjallė, ndryshe mjerė ti…” Pastaj sytė ju errėn dhe pati ndjesinė se po rrėshqiste poshtė nė humnerė.

- 0 -
Ai dergjej atje poshtė nė humnerėn e lagėsht e tė errėt qė i ngjante qelisė sė burgut tė tij. Ftohtė, terr, tmerr. Ai pak shpirt i mbetur nė atė trup tė dobėt e tė rraskapitur klithte: “Ndihmė o Zot, ndihmė, tė paktėn njė rreze drite”. Atėherė njė engjėll i vogėl zbriste nga lart me njė qiri nė dorė, e ky engjėll kish fytyrėn e vajzės sė tij. Atij i drithėrohej zemra kur mendonte se atje jashtė ndodhej ajo krijesė e pafajshme nė njė botė tė pamėshirėshme dhe ai nuk mund ta mbronte. E kishin futur nė burg kur ajo gjėndej ende brenda barkut tė ngrohtė tė sė ėmės dhe nuk e kish parė as kur kish lindur. Kish munguar nė ditėlindjet e saj pėr tetėmbėdhjetė vjet me rradhė. Kujtimi i ēasteve te pakta kur i linin t'i vinin pėr vizitė, ata sy qė ibuzėqeshnin ėmbėl e bėnin tė kuptonte se nuk i mbanin mėri qė i kish lėnė vetėm. Jo, ai nuk ishte kriminel, nuk kish vrarė njeri, nuk kish vjedhur, nuk i kish bėrė keq askujt
nė jetė tė tij por ai kish bėrė krimin mė tė tmerrshėm qė mund tė bėhej nė atė kohė, kish folur kundėr regjimit. Ah ē’po them dhe unė, kujt rregjimi, thjesht kish thėnė se nuk mund t’i siguronte fėmijės qė priste tė lindte ato qė ai do tė dėshėronte, pasi tregjet ishin bosh. Se nuk kish as rroba dhe as ushqim as edhe fruta… po ku i kish thėnė, kujt, ah po kolegut tė zyrės qė i tmerruar nga shkurtimi i personelit dhe frika se mos i binte gėrshėra e kish hequr qafe pa ngurruar… Dhe atė natė tė bekuar kur gruan e kishin kapur dhimbjet e lindjes, e kish ēuar nė maternitet dhe nė kthim kish gjetur nė shtėpi dy policė qė pa i dhėnė asnjė sqarim i kishin vėnė prangat, e kishin hipur nė njė makinė dhe e kishin zbrazur si njė thes bosh nė njė qeli, e kishin lėnė nė errėsirė… Dhe njė qenie hije qė rrėshqiste ngadalė nga muri, zvarritej nė dysheme drejt tij… oh sa neveri…Po ėshtė shumė errėsirė, ku ėshtė engjėlli im… ku je o bijė, ku ke humbur. I alarmuar brofi mė kėmbė duke dihatur dhe pa se gjendej nė njė dhomė spitali. Doli me vrap nga dhoma dhe nė fund tė korridorit pa dy policė qė rrinin para njė dere. U kujtua se atje ndodhej vajza e tij e masakruar dhe u drejtua drejt tyre. Njė polic i doli pėrpara dhe i tha se nuk mund tė hynte pasi do tė vinte oficeri ihetuesisė e do t'a merrte vajzėn nė pyetje. Ai e shtyu me forcė por ndėrkohė ndėrhyri polici tjetėr dhe i bllokuan derėn. Kur po bėhej gati tė fuste nė punė grushtet, u afrua njė djalė i ri, veshur me njė kostum gri dhe u bėri shenjė policėve tė largohen.

- Ju lutem, - i tha duke i bėrė shenjė nga dera, - hymė bashkė.

- Jo, dua tė hyj vetėm.
Tjetri e vėshtroi njė ēast nė sy dhe pastaj orėn.

- Dhjetė minuta, pastaj do tė hyj unė pėr ta pyetur. Mjeku tha se ėshtė nė gjėndje tė pėrgjigjet.
Shtyu derėn dhe hyri me hap e zemėr tė dridhur. Pra ka shpresė, nėse mund tė flase e tė pėrgjigjet, ka shpresė. O Zot, ti vetėm shpėtoje se hakun do t’ja marr unė… tė lutem!

- Baba!- njė fill zėri e bėri tė fėrgėllonte.
Ai ju afrua edhe me pranė e u pėrkul sipėr saj aq sa fytyrat gati u cekėn. C’nuk do tė jepte pėr tė ndėrruar vend me tė.

- Fol moj bijė, fol moj e mira ime. Tregoji babait kush ishte dhe ē’tė ka bėrė.


- o -
Njė pėshpėrimė u ngrit nga ato buzė tė enjtura e tė deformuara dhe ai afroi veshin edhe mė shumė pėr t'a dėgjuar. Kur mbaroi i foli ngadalė pranė veshit me ton urdhėrues:-“Askujt bija ime, askujt, as edhe vetes tėnde nuk dua t’ja pėrsėritėsh mė kėto fjalė. Ti nuk ke parė njeri, ti nuk e ke idenė se kush ishin. ” Pastaj u pėrkul edhe njė herė pėr t’i dhėnė njė tė puthur me kujdes mbi ballė, aty ku mendoi se do t’i dhimbte mė pak e doli. Tek dera hasi oficerin e hetuesisė.

- Eshtė e tėra jotja. Pyete!
Kur u gjend jashtė ndezi njė cigare. U ul tek shkallėt e hyrjes sė spitalit duke fiksuar njė pikė nė hapėsirė pa vėnė re se kush hynte e dilte nga porta e spitalit. Diku ju afrua e shoqja dhe i foli diēka por ai nuk u pėrgjigj biles nuk i luajti as edhe njė qerpik. Ajo me hap tė trishtėm hyri pėrsėri brenda pėr t’i qėndruar pranė sė bijės. Ai djali simpatik qė ishte hetues i kaloi pėrpara por pastaj siē duket ndėrroi mendje, u kthye e u ul pranė tij. Ndenji disa ēaste nė heshtje.

- Mė vjen keq pėr ē’ka i ka ndodhur vajzės suaj, por doktori tha se ėshtė jashtė rrezikut. Por ajo pėr tė cilėn mė vjen mė shumė keq ėshtė se tani pėr tani nuk kemi as edhe njė pistė. Vajza nuk ka arritur ta shohė nė fytyrė personin qė e ka sulmuar…Por tė siguroj se do tė bėj ē’tė jetė e mundur pėr ta gjetur.
Ai nuk i ktheu pėrgjigje. Djali i ri ndenji dhe pak e u ēua, edhe ai i kredhur nė mendime duke u pėrpjekur tė provonte se ē’farė do tė ndjente ai po tė ish nė vendin e atij burri. U rrėnqeth pėr atė qė hamendėsoi por ishte i vetėdijshėm se edhe kjo ishte shumė, shumė larg realitetit, pasi ai ishte djale i ri, nuk ishte i martuar e nuk kishte fėmijė...


- o -
Tani themi se ka ardhur momenti tė bėjmė prezantimin e disa personazheve. Vajza qė gjendet nė shtratin e spitalit quhet Vesa, ėshtė pėrdhunuar dhe e rrahur gati pėr vdekje, tani ėshtė jashtė rrezikut dhe ndoshta me kalimin e kohės ē’do gjė do tė shkojė mirė ose nuk di sesi do tė mund tė thuhet mirė nė kėto raste kur mbetesh e sakatuar nė shpirt pėr gjithė jetėn, por megjithatė do tė ishte njė farė soji “mirė” nėse nuk ka mbetur shtatzėnė, gjė tė cilėn nuk e dime ende dhe nėse do tė jetė e vėrtetė do tė duhen akoma edhe shumė ditė pėr ta marrė vesh. Ajo ėshtė pak mė shumė se tetėmbėdhjetė vjeē, sa ka mbaruar gjimnazin dhe po pėrgatitet pėr tė konkuruar pėr drejtėsi. E bukur, e edukuar dhe mbi tė gjitha tepėr inteligjente me pak fjalė njė vajzė qėe ka tė ardhmen pėrpara. Tė fejuar akoma asnjė, ndonjė simpati tek tuk, njė herė qė i pėlqeu vėrtet njė djalė dhe qė mendoi se e dashuronte, hoqi dorė sapo mori vesh se ishte i biri i personit qė kish futur nė burg babanė e saj. I ati, Shpendi, ish inxhinier nė uzinėn e traktorėve, ish i burgosur politik pėr agjitacion e propagandė, banues jo pak por pėr tetėmbėdhjetė vjet nė burgun e Spaēit, burgosur natėn qė lindi e bija. Rita, e shoqja, ish mėsuese nė njė shkollė tetėvjeēare, mė pas puntore magazine pasi dihej qė nuk mund tė vazhdonte tė punonte nė arėsim pas burgosjes sė tė shoqit, bile ishte fat i madh qė nuk e internuan sė bashku me vajzėn e vogėl. Themi fat por nė fakt qe njė miku i babait tė saj i cili ndėrhyri aty ku duhej pėr tė mos e internuar. Grua fjalėpakė e me karakter mjaft tė fortė qė bjen nė kundėrshtim me pamjen e saj tė brishtė e delikate, i bėri ballė vėshtirėsive e nuk e ndau tė shoqin as edhe formalisht siē kėmbėngulėn tė afėrmit e miqtė e saj pėr t'i shpėtuar pėrndjekjes e bezdive tėdegės sė brendėshme dhe qė jetėn ja kushtoi vajzės. Besim quhet oficeri i hetuesisė qė nė tregimin tonė nuk luan ndonjė rol kushedi se ēfarė por gjithsesi do tė jetė mjaft prezent pasi ėshtė i pranishėm nė jetėn e qytetit. E lėmė kėtu prezantimin e personazheve qė do tė vazhdojmė t'a bėjmė mė vonė, po tė shohim se ēfarė do tė ndodhė tani me kėtė familje qė i ka rėnė kjo fatkeqėsi mbi kokė.


- o -
Shpendi ndenji orė tė tėra i ulur tek shkallėt e hyrjes qėndrore tė spitalit e refuzoi tė hante e tė pinte por vetėm thithte cigaret me shikimin ngulur hapėsirės qė ndėrronte ngjyrė sipas orėve derisa u kthye nė errėsirė tė plotė pasi nata ishte e vranėt e nuk kish as hėnė dhe as yje. Afėr mėngjesit ju afrua doktori qė e njoftoi se gjendja e sė bijės ishte nė pėrmirėsim dhe pasi u largua ai, i shkoi pranė e shoqja. Ai i bėri shenjė tė ulej pranė tij. Folėn me zė shumė tė ulėt edhe pse nuk kish asnjė aty rrotull pėr t'i dėgjuar apo pėrgjuar, folėn gjatė. Nė fillim u duk sikur Rita nuk ishte dakord por ai kėmbėnguli dhe nėse dikush do tė ishte aty pranė do tė shikonte se ai mundohej tė shprehej me tėrė mimikėn e duart e tij bėnin gjeste ngalutėse deri kėrcėnuese. Mė nė fund gruaja u duk sikur ju nėnshtrua vullnetit tė tij dhe kokėulur e ngadalė, me gjunjė tė prerė u fut brenda nė spital. Ja tek u ndal njė ēast tek porta, u kthye duke e parė me sy tė pėrlotur e pėrgjėrues por ai as nuk e ktheu kokėn drejt saj. Ajo u zhduk brenda ndėrtesės ndėrsa ai mbeti atje, tashmė pjesė e shkallėve si njė statujė qė dikush e kish harruar padashje. Ndenji kėshtu deri nė orėn e ndėrrimit tė turneve tė natės me tė mėngjesit dhe kur shkallėt filluan tė gjallėroheshin nga lėvizjet e personelit, me rrezen e parė tė diellit shpėrtheu dhe ulėrima e tij e parė ējerrėse e cila u pasua nga njė tjetėr e tė tjera akoma, e vazhduan pa pushim derisa erdhi njė mjek me dy infermierė tė cilėt e ngritėn peshė dhe e futėn brenda pa ja vėnė shumė veshin kundėrshtimeve, grushtave e shkelmave tė tij. Ndėrkohė mjeku i nguli njė shiringė nė rrugė e sipėr. Mė vonė u hap fjala se Shpendi ishte ēmendur dhe e kishin shtruar nė psikiatri.


- o -
Kush i dėgjoi kėto fjalė nė qytet dhe nuk i erdhi keq. U hap edhe njė herė historia se si kish hyrė nė burg dhe tėrė qyteti dėnoi, themi dėnoi nėse do tė quhet kėshtu, tė shprehėsh ndonjė mendim me gjysėm zėri dhe prapa krahėve kundrejt dikujt qė pėr momentin ėshtė bėrė goxha i fuqishėm, qoftė ekonomikisht po ashtu edhe me pushtet. Arifi, kėshtu quhet ish kolegu i Shpendit i cili e spiunoi se bėnte agjitacion e propagandė, gjė e cila e futi brenda. Ky kish qenė vetėm fillimi, pasi e bėri edhe pėr njė tjetėr mė vonė e do ta bėnte pambarimisht po t'i jepej rasti por, meqėnėse nuk dihet se si u mor vesh kjo, tė gjithė i ruheshin e flisnin me kujdes nė prani tė tij. Kjo nuk e pengoi tė bėnte karierė dhe ai nga inxhinier u bė kryeinxhinier, e mė pas bram, ėshtė e vėrtetė qė ndodhin ēudira me natyrėn e njeriut, ai u bė demokrat i flaktė dhe nė demokraci u bė drejtor i po asaj uzine. Me privatizimin bleu pjesėn mė tė madhe tė saj dhe nėse dikush don tė dije se ku i gjeti paratė do tė ishte shumė e lehtė nėse do tė gjente librat e llogarisė dhe gjendjet e magazinave tė ndėrmarrjes disa muaj para privatizimit, por pėr fat tė keq kjo nuk mund tė bėhet pasi tamam nė zyrėn e llogarisė ra zjarr njė ditė tė bukur. Dhe fati e desh qė po kėtė ditė nė kėtė zyrė tė gjendeshin edhe librat e magazinave pasi po bėnin rakordimet e inventarit. Siē ndodh shpesh kur njerėzit kanė para dhe pozitė gėzojnė edhe respektin e tė tjerėve. I paskrupullt ai dinte ta shfrytėzonte kėtė. E vetmja pikė e dobėt e tij ishtei biri, Luani, kėrkesave tė tė cilit nuk i rezistonte dot pasi e kish djalė tė vetėm. Jo vetėm kaq por edhe ja ushqente egon dhe prapėsitė, sepse shihte nė to ato anė tė errėta tė shpirtit tė tij qė nuk i kish kėnaqur dot nė rininė e tij. Nėpėrmjet tė birit, ai sikur rijetonte rininė e tij, kėshtu qė i plotėsonte gjithshka vetėm me njė kusht, i biri duhej t'i tregonte gjithshka bėnte dhe ai pėrpinte ēdo fjalė tė tij e ēdo natė tek binte tė flinte fantazonte gjėrat qė i tregonte i biri sikur i bėnte ai vetė dhe kjo e eksitonte, e bėnte tė ndjehej i ri…Atė e kish eksituar pa masė dashuria e tė birit pėr tė bijėn e Shpendit. Jo, ai nuk mendonte qė ajo tė bėhej nusja e Luanit, por dėshėronte qė i biri tė dėfrehej me tė ashtu siē kish dashur tė bėnte ai me tė ėmėn e saj, Ritėn. I kujtoheshin netėt nė tė cilat nuk e zinte gjumi ndėrsa dėgjonte gėrhimėn e lehtė tė sė shoqes nė shtrat ndėrsa... ai ėndėrronte Ritėn. Ajo po qė ishte grua e bukur, siē do ta kish dashur ai tė tijėn po ta kish zgjedhur vetė, por nuk kish mundur, i ati kish vendosur pėr tė… Ai i ishte vardisur Ritės pasi Shpendi ish futur brenda dhe pėr shumė e shumė herė por ajo ja kish treguar gjithnjė vendin e marazi sa vinte e i shtohej por nuk kish se ēfarė tė bėnte. Ajo kish njė kushėri me pozitė, nė njė vend kyē nė ministrine e brendėshme dhe ai hoqi dorė kur e kėrcėnoi se do tė shkonte ta denonconte. Nga ajo ditė ai bėnte sikur nuk e shikonte kur e haste rrugės por kurrė nuk e kish harruar atė refuzim qė e kish ofenduar e lėnduar nė sedėr. Kur e bija e saj i dha duart tė birit, atij ju mblodh njė lėmsh nė grykė e i tha: “Mos e lė tė tė bėjė budalla, vepro, hakmerru!”

- o -
vijon...

natyra
09-02-12, 02:55
Ndjeu kėnaqėsi kur mendoi se i biri do t’i bėnte keq asaj vajze tė pafajshme. Tė shikonte njerėz qė vuanin dhe aq mė tepėr pėr shkak tė tij, i jepte ndjesinė se ishte i fortė, i jepte pushtet. E kish ndjerė pėr herė tė parė nė shkollė tė mesme kur kish spiunuar shokun e tij tė bankės qė ndėrkohė ishte dhe shoku i tij i ngushtė, se lexonte njė libėr tė ndaluar. Pasojat kishin qenė tė rėnda, atė djalė e kishin pezulluar nga shkolla pėr dy javė dhe i vunė fletėrrufe shoqėruar me njė karikaturė. Tė nesėrmen nė mėngjes, mes nxėnėsve qė qeshnin me karikaturėn ai kish ndjerė gjakun t’i lėvrinte nė damarė duke i dhėnė njė kėnaqėsi shumė tė madhe, biles ishte eksituar e kish ndjerė pantallonat t’i fryheshin pėrpara. Kjo kėnaqėsi e fundit kish fshirė edhe hijen mė tė vogėl tė dyshimit apo tė brerjes sė ndėrgjegjes qė kish patur njė natė mė parė. Vetja ju duk si njė zot i vogėl qė mund tė luante me fatet e tė tjerėve e ai kish ndjerė dėshirėn e nevojėn ta bėnte pėrsėri. Sa herė qė e ndjente veteninferior karshi dikujt e kompensonte duke i punuar ndonjė rreng nga prapa. Ah, kėta djem inteligjentė, tė zgjuar e tė edukuar, ata nuk e dinin se me kė kishin tė bėnin. Mjerė kush i dilte pėrpara dhe i zinte rrugėn. E kjo i jepte shumė kėnaqėsi, mė shumėkėnaqėsi se sa seksi. Me kalimin e kohės ju bė nevojė e domosdoshme, njė lloj droge qė i duhej pėr tė harruar se ishte njė njeri pa dhunti, pa merita apo talent tė veēantė qė tė shkėlqente, njė njeri i rėndomtė qė duhej tė bėnte njė jetė tė rėndomtė me njė grua tė rėndomtė qė nuk e kish dashur kurrė por qė i kish falur njė alamet djali, dhe me njė baba qė kurrė nuk e kish vlerėsuar por gjithmonė e kish poshtėruar e urdhėruar. Pėrsa i pėrket gruas, doemos nje tip si ai nuk kish se si t'i qėndronte besnik. U vinte syrin gjithnjė grave tė martuara edhe pse i ati shpesh i kish tėrhequr vėmendjen pėr kėtė, por ēfarė lezeti kish tė shkonte me dikė kur nuk kish askėnd pėr t'a lėnduar. Mendimi se i hynte nė pjesė dikujt tjetėr, se i bėnte tė shoqen e eksitonin dhe e kėnaqnin pa masė. Ai edhe tani qė Rita nuk ish mė e re dhe e bukur si mė parė e dėshironte me gjithė shpirt, jo sepse e dashuronte, kjo ndjenjė ishte e huaj pėr tė, por sepse kėshtu realizonte plotėsisht atė qė kish patur ndėrmend t’i bėnte Shpendit, ja kish futur atij por do tė ishte njė mrekulli nėse ja fuste edhe sė shoqes…Nejse, ēfarė nuk kish mundur tė bėnte ai, do ta bėnte i biri me vajzėn e tyre qė ishte drita e syve tė Shpendit. Ai pėrfytyroi dhimbjen qė do t’i shkaktonte kėtij tė fundit dhe buzėqeshi me ligėsi nė errėsirė ndėrsa ndjente organin e tij tė ngrihej e tė krijonte njė xhungė mbi sipėrfaqen e jorganit tė atllasit e filloi tė masturbohej ngadalė qė tė mos zgjonte tė shoqen. Nėse e shoqja do tė ishte zgjuar atė moment do tė ish tmerruar jo nga ajo qė po bėnte, por nga ajo buzėqeshje e ligė dhe e pėshtirėshme qė i kish ngrirė mbi fytyrė.


- o -

Atė natė qė Shpendi qėndronte si statujė mbi shkallėt e spitalit, njė makinė me drita tė shuara u afrua e ndali pranė hyrjes. Nuk dallohej se kush ishte brenda, herė pas here shihej vetėm xixėllima e njė cigareje tė ndezur. Asnjė tingull, radio efikur, qetėsi e plotė. Shpendi nuk e kish vėnė re, dhe mė mirė pėr tė. Po ta kish parė se kush ishte brenda ndoshta kjo histori do tė mbyllej atė natė dhe gjėrat do tė ishin shuar pak e nga pak derisa tė harroheshin pėr tė mos u zgjuar mė. Por ai i humburnė mendimet e veta, i poshtėruar pėrsa i kish ndodhur sė bijės dhe ndjenja e dobėsisė dhe pafuqisė karshi sė keqes qė sundonte nė botė e qė shkonte e godiste gjithnjė mė tė pafajshmit, nuk e la t'a shikonte makinėn. Jo, nuk kish se si, ai ndėrkohė po i bėnte vetes njė betim, se ai… Para tij qėndronte ajo hije e zezė e pėshtirėshme qė i afrohej nė qeli ēdo natė duke u zvarrisur e i kėrkonte shoqėri, qė donte tė bėheshin miq, se i thosh se duhej tė ndryshonte e pastaj ajo do ta kėshillonte se ē’duhej tė bėnte pėr tė dalė sa mė shpejt qė andej, nuk ishte e vėshtirė, biles mjaft e lehtė se sa mund ta pėrfytyronte, duhej veē…tė spiunonte ata qė ndanin burgun me tė... Ai e kish shtyrė pėrherė me neveri. Por kėtė natė kjo masė e neveritėshme e kish gjetur pėrsėri e pėr mė tepėr nuk zvarritej por qėndronte drejt mė kėmbė para tij, gjė e cila siē dukej e lodhte duke e bėrė tė dihaste dhe ai ndjente frymėn e saj qė kutėrbonte si njė kufomė e kalbur dhe e pyeste nėse ai do tė vazhdonte tė ishte “i miri” apo do tė reagonte. Nėse kish vendosur tė merrte hak, nuk mund ta bėnte dot vetė, ai ishte tashmė shumė “plak” pėr tė ndėrruar stil, ai kish nevojė pėr ndihmė, pėr njė aleat si puna e saj qė t'a mėsonte, t'a udhėhiqte. Dhe ajo ishte gati. Por rregullat e lojės do t'i bėnte ajo, ndėrsa ai duhej ti bindej. Sė pari duhej tė mėsonte tė zvarritej. Tė zvarritej!? A nuk po zvarritej vallė shpirti i tij e po ēirrej nė ēdo centimetėr tė rrugėve tė kėtij qyteti tė dashur tė cilin e kish ėndėrruar ēdo natė nė atė qeli tė errėt tek pėrzinte me pėrbuzje kėtė gjėnė neveritėse? Ai kish ėndėrruar tė ecte mbi kėto rrugė krenar pasi e keqja e shpirtit nuk e kish mundur. E ē’kish vlejtur vallė e gjithė kjo, tani qė lot gjaku e plagė shpirti, pamja e Vesės mbi atė shtrat spitali i kishin thėrrmuar e hedhur tutje tėrė krenarinė e tė mirėn qė kish patur nė zemėr?

“Dakort”- tha dhe sytė i shkrepėtinė si shenjė vulosje e kėtij pakti. Njeriu nė makinėn me drita tė shuara nuk e vuri re shkėlqimin e syve tė Shpendit, nuk kish sesi pasi ndodhej relativisht larg, por edhe sikur tė ish mė afėr ishte aq i mbushur me veten dhe kėnaqėsinė qė po provonte kėto ēaste me dorėn futur thellė nė zinxhirin e hapur tė pantallonave, sa nuk do ta vinte re. Nė rast tė kundėrt do ta kish vėnė veten nė mendime dhe do tė kish qenė mė i kujdesshėm


- o -
Nuk thonė kot se mrekullia mė e madhe zgjat vetėm tri ditė. Qyteti ynė tashmė ishte rritur shumė, kish shumė tė ardhur dhe shumė lėvizje, kėshtu qė shpesh ndodhnin ngjarje tė cilat tėrhiqnin vėmendjen e njerėzve, e nga ana tjetėr njerėzit nuk ishin mėsuar ende me ritmet e ekonomisė sė tregut, tė sapodalė nga sistemi i vjetėr, ishin shumė tė stresuar. Por ne, banorėt e lagjes, dhe lagja jonė ėshtė nga mė tė vjetrat e qytetit, merrnim informata pėr njėri tjetrin tek klubi nė fund tė rrugės, tė cilin Miri, biri i Dėshirės e cila arriti ta privatizonte lokalin. Pasi punoi njė vit jashtė shtetit, Miri u kthye me paisje jo tė reja por goxha tė mira dhe e shndėrroi vėrtet nė njė klub simpatik ku u pėlqente tė shkonin njerėz tė tė gjithė brezave, nga pleqtė e lagjes deri tek djemtė e rinj, biles shpesh shihje dhe vajza. Dhe ishte kėtu qė unė me Shpendin si dhe me tre shokė tė tjerė qė ishim rritur bashkė nė kėtė lagje, mblidheshim mėngjeseve e pasditeve pėr tė pirė njė kafe. Dhe ishte po kėtuqė mora vesh se Rita me tė bijėn kishin ikur nė Itali. I shkreti Shpend! Psherėtimė tė katėrt dhe ndėrruam muhabet. Pak nga pak kishim filluar tė mos e zinim mė nė gojė. Tek tavolina qė ishte pranė derės shpėrthyen tė qeshura qė na bėnė tė kthejmė kokėn. Ah, ėshtė Luani me tre a katėr djem tė tjerė qė po ngacmojnė kamarieren qė ėshtė vajzė e re dhe goxha e mirė. Miri, i cili ndodhej nė banak u skuq, vajza ishte kushėrira e tij qė kish nevojė pėr punė dhe atij i erdhi keq pėr tė se ishte i detyruar ta pushonte. Jo, ai nuk do tė merrte mė vajza si kamariere, nuk donte sherre nė lokalin e tij. E thirri dhe diē i tha me zė tė ulėt. Ne nuk dėgjuam gjė por kur vajza u afrua tė merrte paratė e kafeve i kishte sytė e skuqur. E dinim tė gjithė se nuk ishte faji isaj por nuk kish rėndėsi kjo, rėndėsi kish tė mos kruheshe me Luan Zikon, tė birin e Arifit, qė ja tek po hyn, ashtu i kapėrdisur, me barkun e kėrcyer mbėrthyer nė njė kostum blu dopjopetė prej cohe tė shtrenjtė dhe drejtohet nga tryeza e tyre. Nga shprehja e fytyrės kuptohet sa krenar ėshtė pėr tė birin. Ata i tregojne diēka duke qeshur e ai kthen kokėn, shikon kamarieren, e qesh edhe ai. Pasi pin kafenė dhe i lė njė shuk parash tė birit mbi tavolinė, e kėtė e bėn nė mėnyrė qė ta shohin tė gjithė, ngrihete ikėn duke na pėrshėndetur tė gjithėve. Me kapadaillėk drejtohet tek “benzi”i tij qė e pret tek cepi i rrugės dhe ne shikojmė nga dritarja shoferin qė nxiton e i hap derėn e makinės e qėndron aty deri sa ai tė zėrė vend nė ndenjėsen e pasme. Tek kthej kokėn pėr tė ndjekur makinėn qė largohet, sytė me hasin Besimin, oficerin e hetuesisė, nė tryezėn pranė, qė megjithėse sytė i ka tek xhami e shikon rrugėn, mua mė lė pėrshtypjen se ėshtė tjetėr gjė dhe jo rruga ajo qė i intereson, po pėrpiqej tė dėgjojė se pėr ēfarė flitet nė tavolinėn e zhurmėshme. E pse jo? Kisha dėgjuar se i biri i Arifit po kurdiste ca biznese tė leverdisėshme, por ajo pėr tė cilėn pėshpėritej nė qytet ishte pluhuri i bardhė. Vėshtrova filxhanin e kafesė qė e kisha mbaruar dhe u ngrita. Me mua u ngritėn edhe miqtė e mi dhe u shpėrndamė tė gjithė, secili nė punėt e hallet e veta.


- o -
Tani dashur padashur mė duhet tė prezantoj veten. Edhe unė kam mbaruar studimet pėr inxhinieri mekanike dhe kam punuar nė tė njėjtėn byro teknike me Shpendin dhe Arifin. Por nuk isha unė, ai i talentuari dhe i shkathėti siē ishte i pari e qė pėr fat tė keq i mungonte ambicja pėr tė bėrė karrierė megjithėse shkėlqente me punėn qė bėnte dhe kjo nuk mund tė kalonte pa u vėnė re. Nuk isha ambicioz si i dyti qė urrente kėdo qė ja kalonte. Me mbylljen e uzinės e kalimin nė asistencė, vjehrri mė ndihmoi me disa lekė dhe sajova njė kjoskė tė cilėn e vendosa aty nė lagje, jo shumė larg klubit. Nė fakt duhet tė pėrshkruaj lagjen time qė shtrihet nė tė dy anėt e njė rrugice e cila ėshtė mjaft e ngushtė, me shtėpitė pothuaj ngjitur me njėra tjetrėn. Ka qenė njė lagje e qetė me djem tė mirė qė dinin tė shikonin punėn e tyre, t'a kishin mirė me partinė e pushtetin dhe nė darkė tė shikonin lajmet tek raiuno qė jepte lajme mė tė sakta dhe jo vetėm ato tė rendimenteve tė larta nėpėr fusha e tė lėvizjeve nacionalēlirimtare nėpėr botė, qė jepte televizioni ynė. Rruga apo mė mirė rrugica jonė, zbriste nga kodra e mbaronte perpendikularisht tek njė rrugė mė e madhe nga ku, nė anėn tjetėr tė saj, mund tė hyhet nė njė rrugicė tjetėr akoma mė tė vogėl qė po ta vazhdosh, tė nxjerr tek bulevardi kryesor. Kėto rrugica ishin tė ndėrthurura me tė tjera mė tė vogla apo mė pak tė rėndėsishme dhe nė to gjeje ndėrtesa tė kohėve e tė stileve tė ndryshme, nga ato tė “italisė” deri tek ato mė tė rejat. Ajo qė tė bėnte mė shumė pėrshtypje ose mė mirė gjėja qė kishin mė tė shėmtuar kėto rrugica kaq tė dashura pėr ne, ishin bunkerėt. Nuk e di pėrse i bėnė, e akoma nuk e di se pse i bėnė kaq tė shėmtuara, megjithėse nuk kish se si tė ishin ndryshe, frut i njė psikologjie e mendjeje akoma mė tė shėmtuar. Kam patur bindjen se hije apo forca tė errėta e tė kobshme gjenin strehė nė to dhe nuk do tė habitesha aspak sikur dikush, ndonjė ditė do tė tregonte se kish parė lugatėr tė dilnin natėn prej tyre. Unė do ta kisha besuar…


- o -
vijon...

natyra
09-02-12, 02:56
Qe njė traumė pėr tė gjithė ne qė po pinim kafenė e mėngjesit nė klub kur pamė nga dritarja Shpendin, apo mė mirė njė burre qė ecte i kėrrusur me njė sup pak mė tė rėnė se tjetri, veshur me njė kostum tė grisur e nė kėmbėt e zbathura njė palė shapka tė mėdha e tė vjetra. I tėri i zbardhur e me faqe tė rrufitura, dukej mė shumė njė fantazėm ose drejt tė themi dukej karikatura e fantazmės sė tij. E ndoqėm me sy tek i afrohej portės sė klubit, dėgjuam zhap zhupin e shapkave tė tij tek i afrohej tryezės sonė dhe nuk kishim guxim ta vėshtronim nė sy. Padashur, nuk e di sepse, por e ndjemė veten fajtorė karshi tij. Tre muaj mė parė e dinim qė e kishin futur nė ēmendinė dhe pastaj e kishim harruar, nuk kishim marrė asnjė lajm nga ai por edhe ne nuk ishte se ishim interesuar pėr tė. Njė natė mė parė tek kaloja poshtė shtėpisė sė tij nuk kisha vėnė re as edhe njė dritė tė ndezur, shenjė kjo qė nuk kish njeri nė atė shtėpi tė mbetur bosh prej muajsh. Unė kaloja ēdo ditė andej pasi banoja pranė dhe po tė kishte patur ndonjė lėvizje do ta kisha vėnė re. Fati, kėshtu quhet njėri prej nesh u ngrit dhe i afroi njė karrike. Por ai na shikoi tė gjithėve me rradhė me sytė e zbrazur dhe pėr ēudinė tonė zgjati dorėn…jo ashtu siē jepet dora, por me pėllėmbė tė shtrirė lart ashtu siē bėjnė lypėsit…


- o -

Ditėt vazhdonin rrjedhėn e tyre, me ritėm herė mė tė shpejtė e herė mė tė ngadaltė, me probleme e preokupacione qė varionin, por ajo qė nuk ndryshonte ose mė mirė qė ndryshonte mė pak ishte kafja e mėngjesit dhe e pasdites sė vonė tek klubi ku edhe klientėt e tjerė ishin pothuaj tė njėjtėt. Zakonisht tryeza jonė, veē rasteve kur vinte ndonjėri qė nuk ishte i lagjes dhe e zinte, ishte pranė dritares, dy mė tej ishte ajo e hetuesit qė nuk e di sepse por nuk ishte mė hetues e kishte hapur njė agjensi udhėtimesh nė fund tė rrugės, apo mė mirė nė kryqėzimin e rrugicės sonė me rrugėn poshtė, ndėrsa tryeza pranė derės sė xhamit ishte ajo e Luanit me shokė. Pjesė e pandashme e tablosė ishte Shpendi me zhap zhupin e shapkave tė tij qė kalonteēdo mėngjes e mbrėmje nė tė gjitha tryezat, me pėrjashtim tonės, pėr tė lypur dhe pastaj dilte e ulej pranė pragut tė klubit nė njė stol tė vogėl druri qė pėr ēudi e linte atje dhe askush nuk ja luante. Nuk fliste me njeri, nuk ja kishim dėgjuar mė zėrin, rrinte i heshtur e tymoste deri nė orėt e vona tė natės dhe pasi klubi mbyllej ngrihej e fillonte tė ecte kuturu nėpėr qytet. Nė fillim e ndoqėm prapa me frikėn se mos humbiste nėpėr rrugica, por jo, aty afėr mėngjesit kthehej i lodhur e i rraskapitur nėshtėpi e pastaj prapė nė mėngjes ja tek afrohej ngadalė me zhapzhupin e tij e hynte nė klub. Ne nuk i jepnim para dhe as nuk na i kėrkoi mė veē ditės sė parė, por i paguanim kafenė tė cilėn kamarieri ja ēonte e ja linte pėrtokė nė njė tabaka tė vjetėr druri qė ne e quanim tabakaja e Shpendit. Herė herė nė tė i vendosnim edhe ndonjė panine apo byrek qė ai e hante ngadalė e pa fjalė dhe nganjėhere kur guaja ime gatuante diēka tė mirė e vija nė njė kuti plastike nga ato qė pėrdoren pėr tė ruajtur ushqimet nėfrigorifer dhe ja vendosja mbi tabaka. Po ashtu edhe tė tjerėt. Ndonjėherė i ēonim ndonjė kėmishė dhe ndėrresa tė pastra dhe ai megjithėse i merrte nuk e pamė kurrė t’i vishte, kėshtu qė nuk i ēuam mė. Pasi hante e pinte dhe klubi boshatisej, dremiste ashtu ulur derisa klubi zinte e gjallėrohej e bashkė me tė gjallėroheshin dhe sytė e tij qė ishin magjepsės e tė ēuditshėm ashtu siē janė ata tė njė njeriu jo normal nga trutė. Zinte e vėshtronte njerėzit qė hynin e dilnin nė mėnyrė tė tillė sa kush nuk e njihte ndjehej nė siklet, ndėrsa pėr ne ishte thjesht i “shkreti” Shpend ose mė mirė budallai i shkretė…


- o -
Besimi hyri vonė nė mbrėmje nė shtėpi dhe pasi bėri njė dush me ujė gati tė ftohtė pasi bėnte shumė vapė, doli nė ballkon e ndezi njė cigare. Kish tre muaj qė kish dhėnė “dorėheqje” nga hetuesia dhe kish hapur njė agjensi udhėtimesh e cila nė fakt ishte koperturė. Ai ishte me antidrogėn e kish kaluar me interpolin e kėtė gjė shumė pak vetė e dinin. Pėr momentin po ndiqte grupin e Luanit por akoma nuk kish gjetur provat e duhura pėr ta mbėrthyer. Qėllimi i tij ishte tė futej nė kėtė grup pėr tė siguruar prova por ata gjithsesi i ruheshin e nuk kishin besim tek ai. Nga ana tjetėr paratė dhe lidhja me kriminelė me tė cilėt luante kėtė loj tė rrezikshme, e kishin shndėrruar Luanin nė njeri qė duhej patur frikė. Pėshpėritej se ai kish vrarė shokė qė e tradhėtonin, pa patur as edhe prova tė sigurta pėr tradhtinė e tyre, por thjesht se kėshtu i thosh intuita. Asnjė nga ata tė cilėt i rrinin rrotull nuk e kish kundėrshtuar pasi kishin frikė. Kishin parė atė shkėlqim qė kishin sytė e tij nė ēaste zemėrimi e tėrbimi, e dinin se i pėlqente tė vriste, dhe nuk do tė ngurronte t'a bėnte prapė pa ju dridhur dora. Kėshtu qė Besimi nuk mund tė ndėrmerrte njė hap tė pamenduar dhe pa u krijuar kushtet e duhura. Mė parė duhej tė blinte besimin e tij, po si mund ta bėnte kur nuk e linin t’u afrohej, ndėrsa Luani e shihte sikur tė kishte zgjeben vetėm se mė parė kish punuar me policinė. Pasi mbaroi cigaren u kthye nė dhomė dhe hapi kompjuterin tė kontrollonte postėn private. Nuk mund ta bėnte nė agjensi. Kish vetėm njė mesazh tė ri nga “i panjohuri”. Kush ishte ky “i panjohur”? Si kish hyrė nė adresė tė tij apo ishte ndonjė koleg i interpolit e kish dashur tė bėnte ndonjė shaka? Ta lexoj njė herė mendoi, do tė mė sqarojė. Por ajo qė lexoi e ngatėrroi edhe mėkeq.

“Nesėr nė mesnatė. Rrugica qė tė ēon nė bulevard. Kemi specialistė tė shquar dhe ilaē tė mirė pėr dhimbjen e dhėmbit. Natėn e mirė. ”
Lexoi e rilexoi mesazhin por nuk po kuptonte gjė. Kush ja kish dėrguar, ku e kish gjetur adresėn e email-it tė tij? Cila ishte kjo rrugicė, pasi rrugica qė tė ēonin nė bulevard ishin me dhjetra e ai nuk mund t’i kontrollonte tė gjitha edhe sikur tė nxirrte tė gjitha patrullat e policisė. Pastaj edhe nuk ishte se e njihte mjaft mirė kėtė qytet se ishte i ardhur e nuk ishte rritur kėtu. Nxorri njė hartė tė qytetit e shqyrtoi me vėmėndje bulevardin kryesor pasi sigurisht pėr tė bėhej fjalė, dhe konstatoi se me tė vėrtetė ishin me dhjetra rrugicat qė tė ēonin nė tė. Duhet tė jetė ndonjė i lajthitur. Ai palosi hartėn. Por …kur flitet pėr ilaē kundėr dhėmbjes duhet tė jetė drogė, e kur flitej pėr specialistė do tė thosh se ishin njerėz tė armatosur e tė rrezikshėm. Gjumi e braktisi. Cfarė duhej tė bėnte? Ja, le t'a mirrte tė mirėqėnė, si duhej tė vepronte? E nėse ky mesazh tė ishte gabim i dikujt, apo dikush kish dėshirė tė tallej me tė? Me siguri kėshtu duhej tė ishte. Ai buzėqeshi nė errėsirė tek shtrihej nė shtrat, kur mendoi se ē’do t'i punonte atij qė i kish punuar kėtė rreng. Por pas pak dyshimi filloi t'a gėrryente sėrish. E nėse ishte dikush i infiltruar tė cilit i kishin dhėnė adresėn e tij, dhe jo vetėm kaq por qė mund tė ishte edhe nė rrezik atėherė si do t'i bėnte llogaritė me ndėrgjegjen e tij kur ta ngarkonte me vdekjen e dikujt e jo mė pak po tė njė kolegu tė tij? Ai u rrotullua nė anėn tjetėr por nuk gjeti as pėrgjigje dhe as edhe njė fill ku tė mbėrthehej pas gjumit.


- o -
Mėngjesin tjetėr nė klub ēdo gjė rrodhi si gjithė mėngjeset e tjera, e vetmja gjė qė mė ra nė sy ishte Besimi, pra komshiu i tryezes sonė nuk ndjehej mirė e porositi njė kafe tė dytė tė shoqėruar me konjak, por edhe pas kėsaj nuk dukej mė mirė. Akoma mė keq dukej kur e pamė tė hynte pasdite. E pyeta se si ndjehej por mė tha “mirė” me njė shprehje tė fytyrės sikur donte tė mė thoshte “mos mė ēa kokėn“. Pastaj shohim Shpendin qė vjen drejt tavolinave dhe kish lidhur njė shami nė kokė e cila ikalonte poshtė nofullės. Luani qė ishte si gjithmonė me grupin e tij i thėrret:

”- Zhap zhup ē’tė ka gjetur? Ke frikė se tė ikėn truri?”- Fjalė kėto qė u shoqėruan me tė qeshura nė kor ndėrsa Shpendi i shkretė tregon me gisht nofullėn me njė pamje pėrvuajtėse e cila donte tė thoshte se i dhimbte dhėmballa. Atėherė Luani ikėnaqur pa masė me shakanė e tij i hedh pėrtokė dy kartėmonedha.

- Skapi zhap zhup. Skapi e shko tek dentisti.
Nuk ishte hera e parė qė e trajtonte ashtu. Dhe si ē’do herė sytė e Shpendit u pėrshkėnditėn e u dukėn sikur ndėrruan ngjyrė ndėrsa Luani rrinte me dorėn nė brez ku mbante revolen. E kishim vėnė re se e bente shpesh kėtė gjest dhe kishim menduar se nė njėfarė mėnyre i trembej Shpendit. E pas disa ēastesh qetėsoheshin tė dy, njėri ulej e merrte paratė e tjetri i kthehej gotės. Nuk e kemi marrė vesh kurrė se ē’bente Shpendi me paratė. Pėr tė ngrėnė e pėr tė pirė i jepnim ne nė klub, normalisht me ato kėrkesa qė kish nuk duhej tė lypte por nejse nuk e kishim vrarė mendjen pėr kėtė dhe as qė donim ta vrisnim. E shikonim tė ulur jashtė me kokėn tė pėshtetur nė dorė shenjė kjo qė dhimbja e dhėmbadhės e torturonte, derisa Fati u ēua dhe tha se do ta shoqėronte tek dentisti nė klinikėn qėndrore. Medet, tha, qė dentistin nė fund tė rrugicės tjetėr poshtė e kishin mbyllur, ishte kaq afėr, na vinte pėr mbarė. Ai doli dhe mori Shpendin pėr krahu qė me zhap zhupin e tij e ndoqi siē ndjek njė qen tė zotin. Pas pak pashė Besimin qė doli nga klubi.

Vijimin mund ta lexoni duke klikuar kėtu (http://gazetakritika.net/literatur/nje_tregim.html)
Nga Suzana Kuqi

Zero Cool
12-02-12, 20:45
Miranda jetonte e vetėm nė shtėpinė lukzose qė gjendej nė Wollishofen, njė lagje shumė e njohur e Zürich-ut, me pamje piktoreske nga liqeni.
Kishte ardhur si pesėvjeēare me familje nė Zvicėr, dhe pasi kishte pėrfunduar studimet, ishte punėsuar si menaxhere nė njė bankė tė njohur tė vendit. Martohet me Florin, njė ekonomist i diplomuar, dhe pas disa vitesh jetė tė lumtur martesore, Florin e godet njė sėmundje e rėnd nga e cila edhe, pas disa muajsh, ai ndėrron jetė! Kjo e traumatizon rėndė shpirti e Mirandės! Sikur tė mos i mjaftonte e gjithė kjo, asaj i vdes edhe nėna pak muaj mė vonė... Buzėqeshja kishte kohė qė nuk ishte stacionuar nė fytyrėn dhe zemrėn e saj. Optimizmi i jetės sa vinte e zbehej, edhe vullneti pėr punėn, po ashtu. Nuk i interesonte mė as menaxhimi i saj i suksesshėm, as kapitali. E ndjente edhe ajo kėtė dobėsi, por nuk mund ta luftonte, i mungonte energjia, fuqia, dashuria pėr jetėn... dhe e dorėzuar para kėsaj sfide, kėrkoi edhe ndihmėn e psikologes.

E shtypi nė teledirigjues butonin Off tė TV-s dhe, e thelluar nė mendime, po shkonte drejt dhomės sė gjumit qė gjendej nė katin e dytė. Kishte kaluar mesnata... Para se ta fik dritėn e korridorit, e hodhi shikim drejt pasqyrės sė madhe dhe tė bukur qė gjendej pėrball, mu pranė dhomės sė gjumit ku dikur, pėrmes saj, sodiste me shumė ėmbėlsi pėrqafimet dhe puthjet e Florit derisa ai e bartte nė krahė pėr nė dhomėn e ėndrrave... Frikshėm klithi kur nė pasqyre, pas saj, pa njė fytyrė tė njė gruaje tjetėr qė dukej e tmerrshme - e mbuluar nė gjak... e masakruar... Ktheu kokėn prapa... nuk kishte asgjė... Shikoi sėrish pasqyrėn, fytyra nuk ishte mė aty! Fiku dritėn shpejt dhe u fut nė dhomė.

Tė nesėrmen vizitoi sėrish psikologen dhe i tregoi pėr ndodhin e mbrėmshme e bindur se ajo qė kishte pėrjetuar, nėse nuk ishte lloj halucinacioni, ishte njė realitet i tmerrshėm. Mjekja u pėrpoq ta qetėsoj duke e lidhur rastin me ndikimet enorm tė krizave emocionale qė e kishin goditur nga tragjeditė e njėpasnjėshme, e qė tek ajo dukshėm kishin lėnė gjurmė tė thella psikike. I dha edhe tableta qetėsimi.
Natėn e dytė vendosi tė ik mė herėt nė botėn e gjumit, aty ku edhe gjente prehje shpirti i saj. Dyshonte se mos vallė kishte kaluar pragun e normalitetit, iluzione, halucinacione, apo ishin kėto shenjat e para tė ēmendurisė. Kishte frike se, pas humbjes sė bashkėshortit dhe nėnės, do ta humbė edhe mendjen... Dhe sėrish u ngjitė shkallėve duke u mbajtur pėr parmak hekuarsh tė dekoruar, sikur tė kėrkonte mbėshtetje dhe guxim nga ta. Kishte vendosur qė mos tė shikonte nė pasqyrė. U afrua tek dhoma e gjumit, dhe kur deshi ta fik dritėn e korridorit, sytė e tradhtuan, dhe shikimi i saj u pėrball mė pasqyrėn! Sėrish ajo fytyrė e pėrgjakur e asaj gruaje pas saj... E tmerruar nga frika u fut shpejtė nė dhomė, mbylli derėn dhe u shkreh e tėra nė vaj.

Natėn e tretė, e thyer moralisht, shpirtėrisht e fizikisht, qėndroi nė dhomėn e fjetjes... nuk zbriti poshtė nė sallon pėr tė shikuar TV-n as edhe lajmet e mbrėmjes qė i pėrcillte vazhdimisht!
Diku nė mesnatė e zgjoi zhurma e thyerjes sė njė xhamit qė erdhi nga salloni. U zgjua frikshėm... ndezi dritė pranė krevatit, mblodhi veten dhe u afrua pranė derės. Dėgjoi me kujdes dhe pas pakė e hapi derėn. Njė dorė e fuqishme e mbėrtheu nga qafa... dhe mė kot pėrpiqej t'i shmangej asaj duke goditur me duar e shqelma dhe klithur e bėrtitur me sa fuqi qė kishte, dhe kur sulmuesi, qė tashme e mbante fuqishėm nga mbrapa, afroi thikėn pėr ta goditur nė qafė, ajo veē ishte e kthyer kah pasqyra, dhe nė atė moment shikimet e te dyve u takuan nė pasqyrė, nė vend tė fytyrės sė Mirandės, ata panė fytyrėn e masakruar tė asaj gruaje... Sulmuesi i tmerruar e lėshoi Mirandėn, dhe nė panik e sipėr, u pėrplasė mbi parmakė tė shkallėve dhe ra poshtė... ashtu i lėnduar filloi tė ik.... Miranda menjėherė alarmoi policinė tė cilėt edhe e kapėn shpejtė sulmuesin, pasi nga lėndimet e pėsuar, ai nuk kishte arritur tė lėviz edhe aq larg.

Pėr policinė ky edhe nuk ishte njė person i panjohur! Para ca kohėsh kishte ikur nga burgu, nė tė cilin vuante dėnim tė rėnd pėr shkak tė vrasjes sė njė gruaje tjetėr.
Dy ditė mė vonė, derisa po intervistohej nga policia pėr rastin, Miranda mbeti gojėhapur dhe e shtangur, kur nė fotografinė qė e kishte para vetės mbi tavolinė, njohu viktimėn. Ishte po ajo fytyrė e tmerrshme e asaj gruaje tė mjerė, tė cilėn e kishte masakruar ky kriminel, fytyrė qė ia shpėtoi jetėn dhe, qė nga ajo natė, nuk u paraqitė asnjėherė mė!

Zero Cool
24-02-12, 15:52
Po kaloja ne nje pazar te madh per te blere disa gjera kur pashe nje shites duke folur me nje djale te vogel, jo me shume se 4-5 vjec.
Shitesi i tha" Me vjen keq,por ti nuk ke mjaftueshem para per te blere kete kukull"
Ne ate moment djali i vogel me pa,u kthye nga une dhe me tha:
-" Xhaxhi, je i sigurt qe nuk kam mjaftueshem para?"
I numerova leket e tij dhe i thashe" Ti e di i dashur, qe nuk ke mjafueshem para per te blere kukullen"
Djali i vogel mbante akoma kukullen te shtrenguar ne duart e tij.
I afrova dhe me teper dhe e pyeta se perse e donte kukullen.
" Eshte kukulla qe motra ime e donte aq shume, doja t'ia dhuroja asaj per ditelindje. Duhet t'ia jap kukullen mamit tim keshtuqe ajo mund t'ia jape asaj kur te shkoje atje."
Syte e tij ishin kaq te trishtuar kur tha kete.
" Motra ime ka shkuar te jete me Zotin,babi me tha qe edhe mami do te shkoje atje shume shpejt, keshtuqe une mendova t'ia jap kukullen ta marre me vete e t'ia jape motres sime."
Zemra ime sa nuk ndaloi. Vogelushi me pa serish dhe me tha:
" Une i thashe babit ti thote mamit te mos shkoje pa u kthyer une nga dyqani.",dhe me pas me tregoi nje foto te vogel te tij ku ai ishte duke qeshur.
Pastaj me tha" Dua qe mami te marre kete foto me vete keshtuqe motra ime nuk do me harroje. Une e dua mamin dhe dua qe ajo te mos me lere vetem,por babi me tha qe ajo duhet te shkoje te rrije me motren time"
Pastaj serish hodhi syte nga kukulla, qetesisht, me sy te trishtuar.
Shpejt gjeta portofolin tim dhe i thashe vogelushit " Le te kerkojme serish, se mos ke para mjaftueshem per te blere kukullen"
"Ok,shpresoj te kem", tha vogelushi

Shtova disa para shtese tek parate e tij, pa u vene re dhe filluam t'i numerojme. Ishin mjaftueshem per kukullen dhe disa para te tjera shtese.
Vogelushi tha" Faleminderit Zot qe me dhe para mjaftueshem"
Pastaj me veshtroi dhe me tha:
" Naten e shkuar, perpara se te flija, iu luta Zotit te kisha mjaftueshem para te nesermen ne menyre qe te blija kukullen per motren time, dhe Ai me degjoi. Gjithashtu doja te kisha para ti bleja mamit nje trendafil te bardhe, por nuk ia kerkova sepse m'u duk shume. Por Zoti me ndihmoi per te dyja"

Mbarova blerjet e mia, ne nje gjendje shpirterore shume ndryshe nga sa isha me pare. Nuk mund te largoja nga mendja djalin e vogel.

Pastaj m'u kujtua nje artikull ne gazete qe kisha lexuar 2 dite me pare e cila fliste per nje te dehur i cili kishte goditur nje makine ne te cilen ndodhej nje grua dhe nje vajze e vogel. Vajza e vogel kishte vdekur dhe gruaja ishte ne gjendje kritike per jeten. Familja kishte vendosur t'ia hiqte aparaturat qe e mbanin akoma ne jete, sepse ishte e pamundur qe ajo te rikuperohej nga koma. A ishte kjo familja e djalit te vogel?
Pas dy ditesh nga takimi me djalin e vogel lexova ne gazete qe edhe gruaja kishte vdekur. Nuk mund te ndaloja veten, ndaj bleva nje buqete te madhe me trendafla te bardhe dhe shkova ne ceremonine mortore, ne te cilen ndodhej trupi i gruas, e ku njerezit mund t'i jepnin lamtumiren e fundit. Ajo ishte atje, ne arkivolin e saj, me nje trendafil te bardhe ne duar dhe nje foto te djalit te vogel ne gjoks. Anash saj ndodhej kukulla. U largova nga ai vend me lote ne sy, dhe ndjeva se jeta ime kishte ndryshuar pergjithmone...
Dashuria qe vogelushi kishte per nenen dhe motren e tij ishte e paimagjinueshme dhe ne nje sekonde nje shofer i dehur ia largoi pa meshire.

lovely
04-03-12, 19:55
Nje nene hyn ne dhomen e se bijes dhe e gjen bosh.

Mbi krevat nje leter. Duke hapur letren, ajo imagjinon me te keqen …

« Mama e dashur,
...
Me vjen shume keq qe me duhet te te them se kam ikur nga shtepia per te vajtur me djalin qe dua. Ai eshte dashuria e jetes sime. Duhet ta takosh, ai eshte aq i embel me ato tatuazhet, pirsing dhe motorin e tij. Por s'eshte vetem kjo mama e dashur. Jam shtatzene dhe Abdyli thote qe do kemi nje jetese te mrekullueshme ne rulotin e tij ne mes te pyllit. Ai ka qejf te bejme shume kalamaj sebashku, dhe kjo eshte edhe endrra ime. Me ne fund e kam kuptuar se marihuana eshte e mire per shendetin dhe lehteson dhimbjet. Ne do ta kultivojme dhe do u japim edhe miqve tane kur t'u mbarohet heroina apo kokaina, ne menyre qe te mos vuajne. Nderkohe, shpresoj shume qe shkenca te kete gjetur nje kure sheruese per siden ne menyre qe Abdyli te behet me mire. Ta dish, se ai e meriton kete.

Mos ki merak per mua mama, une jam 13 vjece tashme dhe mund te kujdesem per veten krejtesisht e vetme, dhe ate pak eksperience qe me mungon, Abdyli mund te ma kompensoje me 44 vjetet e tij. Shpresoj te te bej nje vizite se shpejti, keshtu do te njohesh niperit e tu. Por me se pari do shkoj me Abdylin tek prinderit e tij ne rulot ne menyre qe te mund te martohemi. Keshtu do te jete me e lehte per te qe te nxjerre lejeqendrimin.

Vajza jote qe te do shume.
PS : Po te shkruaj ca idiotesira mama, jam tek komshijte !

Doja vetem te te thoja se ne jete ka gjera shume me te keqija se sa lista e notave qe do te gjesh mbi tavoline. Te dua !»

Ja pergjigja e babait:

Ja dhashe letren tende nenes. Pa mbaruar mire letren asaj i ra infarkt dhe e shtruam urgjent ne spital ku mbahet gjalle me ilace. Pasi fola me avokatin e familjes per kete, ai me keshilloi qe te te mohojme si vajze.
Keshtu vendosem qe ti nuk je me femija yne dhe te kemi hequr nga testamenti. Dhomen tende e zbrazem dhe kemi nderruar celesin e deres. Duhet te gjesh vend tjeter ku te sistemohesh por mos u mundo te perdoresh karten e kreditit pasi e kemi anulluar. As per te na telefonuar mos u mundo pasi e kemi anulluar telefonin tend celular. Tere lodrat e tua bashke me koleksionin e CD dhe te fotografive ja shitem komshiut (atij qe na ke treguar qe te ngul syte tek penxherja kur ti vishesh)
Te duhet te gjesh pune per te mbajtur veten qe sot e tutje....
Se fundi, uroj te jesh e lumtur ne kete jeten tende te re.

Ish babai yt.

PS: E dashur, bej shaka! Po shohim televizor me mamin qe eshte per bukuri. Doja thjeshte te te tregoja qe ne kete bote ka gjera shume me te tmerreshme se 8 jave pa dale nga shtepia dhe pa televizor! Ky eshte denimi per notat e ulta qe ke marre dhe per humorin tend pa kripe.

Nga facebuku

ssara
05-03-12, 23:01
Shume, shume kohe me pare ekzistonte nje ishull, ku jetonin te gjitha ndjenjat e njerezve: humori i mire, merzitja, dituria dhe te gjitha ndjenjat e tjera, midis tyre ishte edhe dashuria. Nje dite ndjenjat moren lajmin e keq, se ishulli do permbytet, keshtu qe te gjithe pergatiten anijet dhe po braktisnin ishullin, vetem dashuria deshironte te priste deri ne momentin e fundit. Para se ishulli te fundosej, dashuria kerkoi ndihme. Pasuria po kalonte me nje anije luksose perpara Dashurise. Ajo e pyeti: "Pasuri a mund te me marresh me vete?"
" Jo, nuk mundem. Ne anijen time une kam shume ar dhe argjend. Nuk ka me vend per ty." Atehere Dashuria pyeti Krenarine, e cila po kalonte me nje anije te mrekullueshme para saj: "Krenari, te lutem, a mund te me marresh me vete?" "Dashuri, nuk mund te mar me vete" u pergjigj krenaria "ketu cdo gje eshte perfekte. ti mund ta prishesh anijen time!" Atehere Dashuria pyeti Merzitjen, e cila po kalonte para saj: "Merzitje te lutem me merr me vete.."
"Ah Dashuri" tha merzitja "jam aq e merzitur, sa me duhet te rri vetem." Edhe humori i mire po kalonte para Dashuris por qe aq i kenaqur sa nuk e degjoi qe Dashuria po e therriste. Papritur u degjua nje ze .. : "Eja dashuri, te marr une me vete", ishte nje ze i moshuar, ai qe foli. Dashuria ishte aq mirenjohese dhe e lumtur sa qe harroi ta pyeste te moshuarin per emrin. Kur mberriten ne toke ai iku. Dashuria e vuri re se ishte shume borxhli, pranda pyeti Diturine: "Dituri, a mund te me thuash se kush me ndihmoi?" "Ishte koha!" u pergjigj Dituria "Koha?" -pyeti dashuria. "Perse me ndihmoi koha?" Dhe Dituria u pergjigje:

Zero Cool
07-03-12, 15:24
Kam shkruar pėr vdekjen por vetė isha i gjallė, gėnjeva.
Shkruajta pėr beteja tė pėrgjakshme por vetė s’luftova kurrė.
Pėr ata qė vuajnė pėr bukėn e gojės vetė kam qenė i ngopur.
M’kanė mėsuar si tė dezertoj dhe t’jem luftėnxitės, ka qenė rrenė.
Kur i kam shkruar kėto mendoj se nuk jam shtirur dhe ndoshta s’kam mundur t’ju tregoj asgjė. Disa mė thonė mė mirė tė kisha heshtur dhe tė kisha vdekur pa bėrė zė.

Dhe nėse kam gėnjyer m’jan’ dukur tė vėrteta. Duke i pėrmbytur vargjet me ujė t’kulluar burimesh jam dehur nga meloditė e magjishme t’fyellit, pastaj si fėmijė jam shkrehur nė vaj duke pritur dhurata dhe fjalė urimesh.

Kam gėnjyer nėse kam dashur t’ndriēoj errėsirėn dhe dielli i zjarrtė kurrė t’mos perėndohej.

Gėnjeshtra, hipokrizi, i shprehja t’zbukuruar mirė dhe shpirti mė rėnkonte e zemra m’coptohej.
E pra t’gjitha sa thashė janė tė kota ku ēdo gjė mė vė nė mendime. Nga hijet vetėm pak zbehet drita, por ashtu si dija thashė kėngėn time.
Si qelq i thyer dhe krah t’lidhura me zinxhirė jam munduar fjalėt t’i rėndis nė varg. Brenda meje shpirti k’shtu mė nxiste.

Si hipokrit ju gėnjeva por t’vėrtetėn sinqerisht e thashė.

Alima
11-03-12, 11:10
...

TE DUA SI DITEN E PAREPasi kishin kaluar 18 vjet martese, pas nje lodhje te gjate nga gatimi i perditshem,gruaja pergatiti ushqimin per burrin e saj.Por kjo gjelle nuk ishte si zakonisht…Zarzavatet ishin zier shume,mishi ishte djegur dhe sallata kishte shume kripe.Bashkeshorti u ul per te ngrene dhe gjate gjithe kohes qendroi i heshtur.
Kur gruaja po lante pjatat,ai iu afrua gruas se tij dhe e pe...rqafoi.Ajo e pyeti e habitur:”C’ne ky perqafim ?”Burri iu pergjigj:”Sepse gatimi yt sot i ngjante gatimit te nje nuseje te re dhe une mendova qe te te trajtoj si nuse te re !”
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/425368_334547786591944_100001101752403_867271_1974 229126_n.jpgPS.Valle , nuk eshte me mire ta korrigjosh gruan tende ne nje menyre te bute
dhe qe shton dashurine mes jush, sesa te bertasesh
dhe ta ngresh zerin me ofendime dhe ankesa ?!

E huazuar !
.

emine
11-03-12, 11:15
...

TE DUA SI DITEN E PAREPasi kishin kaluar 18 vjet martese, pas nje lodhje te gjate nga gatimi i perditshem,gruaja pergatiti ushqimin per burrin e saj.Por kjo gjelle nuk ishte si zakonisht…Zarzavatet ishin zier shume,mishi ishte djegur dhe sallata kishte shume kripe.Bashkeshorti u ul per te ngrene dhe gjate gjithe kohes qendroi i heshtur.
Kur gruaja po lante pjatat,ai iu afrua gruas se tij dhe e pe...rqafoi.Ajo e pyeti e habitur:”C’ne ky perqafim ?”Burri iu pergjigj:”Sepse gatimi yt sot i ngjante gatimit te nje nuseje te re dhe une mendova qe te te trajtoj si nuse te re !”
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/425368_334547786591944_100001101752403_867271_1974 229126_n.jpgPS.Valle , nuk eshte me mire ta korrigjosh gruan tende ne nje menyre te bute
dhe qe shton dashurine mes jush, sesa te bertasesh
dhe ta ngresh zerin me ofendime dhe ankesa ?!

E huazuar !
.
dy qifte i njoh qe duhen dhe mas shume vitesh shume,a knaqsi te shofesh njerz te tille,po fatkesi sote jan te rradhet ,,,,

shume shkrim i bukur!

Murgesha
13-03-12, 22:59
Kafja me kripė!

Ishin takuar rastėsisht nė njė festė… Ajo ishte e pėrkryer. Ato ditė kishte aq shumė djem tė pashėm qė i vardiseshin asaj… Pas mbrėmjes ai e kishte ftuar vajzėn pėr tė pirė bashkė njė kafe. Vajza ishte ēuditur pakėz pėr ftesėn e papritur tė djaloshit, qė as nuk i kishte rėnė nė sy gjatė mbrėmjes.

Menjėherė u ulėn nė kafenenė e thjeshtė pėrbri. Djaloshi ishte aq i emocionuar dhe nga tė rrahurat e zemrės nuk nxirrte dot asnjė fjalė. Kjo gjendje dukej se i largoi kėnaqėsinė dhe vajzės.

Ndėrsa ajo po bėhej gati tė thoshte: “Gjithsesi, unė tani po iki”, djaloshi kishte thirrur kamerierin.

- Tė lutem, mė sill pak kripė. Mė duhet pėr kafen.

Nga tavolinat pėrbri sy tė habitur nisėn tė vėshtrojnė djaloshin. Kafe me kripė!

Dhe djaloshi u skuq i gjithi nga ndrojtja, hodhi kripėn nė kafe dhe nisi ta pijė.

Dhe vajza e merakosur iu drejtua: “Paskeni shije tė ēuditshme”.

Djaloshi u shpjegua: “Nė fėmijėri kemi jetuar nė breg tė detit. Pėrherė luaja nė det dhe nė breg tė detit. Shija e ujit tė kripur tė detit, asnjėherė nuk mė ėshtė ndarė nga goja. Me kėtė shije jam rritur. Kėtė shije e dashuroj shumė. Kjo ėshtė dhe arsyeja se pėrse mė pėlqen qė kafen ta shijoj me kripė. Sa herė qė ndiej atė shijen e kripės nė gojė, kujtoj pėrherė fėmijėrinė, shtėpinė dhe familjen time tė lumtur… Nėna dhe babai akoma jetojnė nė atė shtėpi nė breg tė detit. Aq shumė ndiej mall pėr ta dhe pėr shtėpinė…”

Ndėrsa thoshte kėto, sytė e djaloshit ishin pėrlotur… Dhe vajza dukej e prekur shumė nga ato qė sapo dėgjoi. Nga ajo qė kishte shpjeguar me sinqeritet djaloshi dukej se kishte shumė mall pėr familjen, shtėpinė dhe ishte tip i gjidshėm dhe i dashuronte shumė familjen dhe jetėn familjare. Dikush qė ka mall pėr shtėpinė, pėr familjen sigurisht qė do ishte njė tip familjar… Ndėrkohė dhe vajza kishte nisur tė tregonte rreth familjes sė saj. Dhe ajo e kishte shtėpinė larg, ashtu si jeta dhe fėmijėria e djaloshit…

Edhe ajo i tregoi pėr familjen. U bė njė bisedė e kėndshme, e ngrohtė dhe e ėmbėl. Dhe kjo bisedė u bė dhe themel i njė lidhjeje tė gjatė dhe tė mrekullueshme, tamam si nė ėndėrr... vazhduan tė takoheshin dhe tė pinin kafe dhe ashtu si nė ēdo ėndėrr tė bukur, princi dhe princesha u martuan bashkė. Dhe jetuan njė jetė tė lumtur deri nė fund. Nė ēdo kafe qė princesha pėrgatiste pėr princin nuk harronte asnjėherė tė hidhte brenda njė lugė tė vogėl kripė, gjatė gjithė jetės…

E dinte se ai ashtu e pėlqente kafenė…

40 vjet mė vonė, djaloshi tashmė i plakur largohet nga jeta. Tė dashurės sė jetės i kishte lenė njė letėr me mbishkrimin: “Hape pas vdekjes sime”. Thua se e ndiente se do largohej i pari nga kjo jetė.

Dhe mes rreshtave shkruhej: “Dashuria ime, e ėmbla ime. Tė pėrgjėrohem, me fal. Mė fal, sepse gjithė jetėn tonė e kam ndėrtuar mbi njė gėnjeshtėr. Njė herė tė vetme tė kam gėnjyer nė jetė. Kafja me kripė. Besoj e kujton ditėn e parė tė takimit tonė? Isha aq i emocionuar dhe i bllokuar sa nė vend qė tė thoja sheqer, kėrkova kripė nga kamerieri. Ndėrsa ti dhe tė tjerėt rreth e rrotull mė shikonit me habi, vazhdova me gėnjeshtėr. Nuk mė kishte shkuar nė mendje se kjo gėnjeshtėr do tė ishte shkaku kryesor i lidhjes sonė. Kam menduar me dhjetėra e qindra herė tė tė tregoj tė vėrtetėn. Mirėpo ēdo herė kam hequr dorė nga frika. Tashmė po vdes ndaj dhe s’kam asnjė arsye tė kem frikė…

E vėrteta: Asnjėherė s’mė ka pėlqyer kafeja me kripė! Ėshtė njė shije e ēuditshme dhe njėkohėsisht e shpifur. Por, qė nga dita qė tė kam njohur e kam pirė atė kafen me shije tė shpifur. Dhe, nė tė vėrtetė, nuk ndiej aspak keqardhje. Tė qenit bashkė me ty gjatė gjithė jetės ka qenė kėnaqėsia mė e madhe e imja dhe pėr kėtė lumturi i detyrohem kafes me kripė. Sikur tė vija dhe njė herė nė jetė, tė kem mundėsi tė rijetoj dhe njė herė nga fillimi ēdo ēast, do tė kisha dashur sėrish tė tė njihja ty dhe tė kaloja gjithė jetėn me ty. Edhe sikur tė isha i detyruar tė pija gjatė gjithė jetės kafe me kripė…”

Lotėt e gruas, tashmė tė plakur, njomnin letrėn. Njė ditė njėri nga tė afėrmit e pyeti gruan e plakur: “Si ėshtė tė pish njė kafe me kripė?”

Gruas iu pėrlotėn sytė… Dhe mjaftoi vetėm duke thėnė: “Shumė e ėmbėl…”

Zero Cool
14-03-12, 17:49
Alime, kojshia im i pare eshte i martuar qe 28 vjet. Po ti shohesh ata dy do te thuash qe kan gjetur burimin e dashurise se pafund. ne te gjitha sjelljet ne te gjitha fjalet ata reflektojne vetem dashuri.

Para ca kohe e pyta fqinjin: "... allahile tregom a e ke tradhtu naj here ..."
Buzeqeshi, dhe me th: " asnjehere me zemer."

Nuk e kuptova pergjegjen e tij por krenaria nuk me lejoi ta pyes per spjegim.
Sidoqofte mendoj qe ka njerez te cilet pas shume vitesh se bashku , duhen njejte si diten e pare te dashurise se tyre....

TE DUA SI DITEN E PAREPasi kishin kaluar 18 vjet martese, pas nje lodhje te gjate nga gatimi i perditshem,gruaja pergatiti ushqimin per burrin e saj.Por kjo gjelle nuk ishte si zakonisht…Zarzavatet ishin zier shume,mishi ishte djegur dhe sallata kishte shume kripe.Bashkeshorti u ul per te ngrene dhe gjate gjithe kohes qendroi i heshtur.
Kur gruaja po lante pjatat,ai iu afrua gruas se tij dhe e pe...rqafoi.Ajo e pyeti e habitur:”C’ne ky perqafim ?”Burri iu pergjigj:”Sepse gatimi yt sot i ngjante gatimit te nje nuseje te re dhe une mendova qe te te trajtoj si nuse te re !”
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/425368_334547786591944_100001101752403_867271_1974 229126_n.jpgPS.Valle , nuk eshte me mire ta korrigjosh gruan tende ne nje menyre te bute
dhe qe shton dashurine mes jush, sesa te bertasesh
dhe ta ngresh zerin me ofendime dhe ankesa ?!

E huazuar !
.

Zero Cool
14-03-12, 19:12
Pse po qan?
Sepse jam grua, pėrgjigjet ajo.
Nuk tė kuptoj, i thotė fėmija.
E ėma e pėrqafon fort dhe i thotė: Nuk do ta kuptosh kurrė!

Mė vonė fėmija pyet tė atin: Pse qan mami?
Tė gjithė gratė qajnė pa asnjė arsye, kėto fjalė i tha babai.

Mė pas femija u rrit e pyeti zotin: Zot, pse gratė qajnė kaq lehtė?
E ai i pergjigjet: Kur e krijova, gruaja duhet tė ishte e veēantė. I dhashė supe mjaftueshėm tė forta pėr tė mbajtur nė tė barrėn e botės, dhe mjaftueshėm tė buta pėr ti bėrė tė rehatshme. I dhashė forcė pėr tė dhuruar jetė, pėr tė pranuar refuzimin qė shpesh i vjen nga fėmijėt e saj. I dhashė forcė pėr tė vazhduar kur gjithė tė tjerėt e braktisin. Forcėn pėr tu kujdesur pėr familjen e saj duke mos menduar pėr semundjen dhe lodhjen. I dhashė forcė pėr tė duruar miqtė nė dobėsitė e tyre, dhe pėr ti qėndruar atyre pranė. I dhashė lotė qė ti derdhė sa herė tė ketė nevojė. Shiko biri im, bukuria e njė gruaje nuk ėshtė gjithmonė tek rrobat qė ajo vesh, nė fytyrėn ose flokėt e saj. Bukuria e njė gruaje ėshtė nė sytė e saj.

Ato jan porta pėr tė hyrė nė zemrėn e saj, ėshtė porta ku banonte dashuria.Dhe shpesh me lotėt ja shikon zemren.

emine
14-03-12, 21:48
Nė tavolinėn e njė gruaje tė vjetėr , e cila ishtė shtruar nė njė spital pėr pleq , njė ditė pasi kishte vdekur , gjetėn kėtė letėr.
I ishte adresuar infermieres mė tė re qė punonte aty .
Ēfarė shikon ti kur mė kuron ? Kė shikon kur mė vėshtron ?
Ēfarė mendon kur largohesh ?Dhe ēfarė thua kur flet pėr mua?
Shumicėn e kohės shikon njė plakė pak tė ēmendur , me njė vėshtrim tė hutuar , qė nuk ėshtė plotėsisht plot shkėlqim , qė bėn pis kur ha dhe nuk pėrgjigjet kurrė nė kohėn e duhur . Qė nuk pushon sė humbur rroba e kėpucė, tė lejon tė bėsh ēfarė tė duash , banjot dhe ushqimet , pėr tė shtyrė ditėt e gjata nė ngjyrė gri...
Kjo ėshtė ajo qė shikon ?
Atėherė hapi sytė ! Nuk jam unė ! Do tė tė tregoj kush jam !
Jam fėmija i dhjetė i prindėrve tė mi , motra e motrave dhe vėllezėrve qė duheshin shumė.
Njė vajzė e re 16 vjeē , me krahė nė kėmbėt e saj , ėndėrrimtare qė sė shpejti do tė takonte tė dashurin e jetės .
E martuar qė 20 vjeē. Zemra ime ngazėllente atė ditė nga premtimet e bėra .
Jam 25 vjeē dhe kam njė fėmijė , i cili ka nevojė pėr mua .
Jam njė grua 30 vjeē , djali im rritet shpejt , jemi tė lidhur me njėri - tjetrin .
40 vjeē , sė shpejti ai do tė ikė , por im shoq do tė mė rrijė pranė .
50 vjeē , pėrreth meje luajnė pėrsėri fėmijė .
Dhe ja ditėt e errta , im shoq vdes . Shikoj tė ardhmen , dridhem nga frika , fėmijėt e mi janė tė zėnė duke rritur fėmijėt e tyre .
Mendoj pėr vitet dhe dashurinė time .
Tani jam plakur . Natyra ėshtė e pashpirt ,kėnaqet duke e treguar pleqėrinė si ēmenduri . Trupi im mė lė , bukuria dhe forca po mė braktisin .
Dhe me moshėn e avancuar atje ku dikur kisha njė zemėr tani kam njė gur .Por nė kėtė pleqėri , duke kėrkuar tė jem pėrsėri e re , zemra mė gufon ...
Kujtoj gėzimet , dhimbjet ,dhe pėrjetoj sėrish nga e para jetėn time dhe dashurinė .
Rimendoj vitet e kaluara shpejt .
Dhe pranoj realitetin e hidhur : Asgjė nuk zgjat pėrjetėsisht ...
Atėherė hapi sytė ti qė mė kuron , mos shiko plakun e ēmendur . Mė shiko mirė ...!
Sa fytyra ,sa sy , sa duar kryqėzojmė ēdo ditė ?
Ēfarė shikojmė ?
Rrudhat ,armiqėsitė , dyshimet , ngurtėsitė .
Po sikur tė fillojmė tė shikojmė ėndrrat , rrahjet , dashuritė , qė shpesh herė janė tė fshehura me kujdes ?http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/424947_264168143663495_100556283358016_601263_3072 58722_n.jpg

Zero Cool
03-04-12, 17:31
Shpesh janė rrėfyer tregime pėr shqiponjat qė nė kthetrat e tyre kanė rrėmbyer qengja apo fėmijė tė vegjėl, por shembujt pėr ndodhjen e kėtyre ngjarjeve nė jetėn reale janė tė pakta.

Ėshtė njė pajtim i pėrgjithshėm nga ornitologėt se njė shqiponjė e ka tė pamundur qė tė bartė njė peshė e cila e tejkalon peshėn e vet dhe vetėm disa nga kėta shpezė grabitqarė e kalojnė peshėn prej 6 kilogramėve.

Mirėpo, nuk ekziston asnjė arsyes pėr dyshim nė pėrvojėn e tmerrshme tė katėrvjeēares Svenhild Hansen, e cila nė tė vėrtetė ishte ‘kidnapuar’ nga njė shqiponjė afėr qytetit Trondheim nė Norvegji nė qershor tė vitit 1932.

Ajo ishte duke lozur nė kopshtin e shtėpisė-fermė tė prindėrve tė saj, kur njė shqiponjė e madhe i ishte vėrsulur, duke e kapur pėr fat vetėm fustanin nė kthetrat e saj. Shpendi gjigant pastaj e ka bartur pėr mė shumė se 1.5 kilometra drejt folesė sė saj.

Pasi ishte lodhur, ajo e kishte lėshuar vajzėn buzė njė shkėmbi tė lartė 400 metra dhe vetėm 50 metra larg folesė sė saj. Vetėm fakti se shqiponja ėshtė parė duke fluturuar pandėrprerė mbi vendin ku ndodhej vajza, u kishte dhėnė sinjal prindėrve tė tmerruar tė vajzės dhe kėrkuesve tė tjerė se ku gjendej ajo.

Nė fund, Svenhild e vogėl ėshtė gjetur atje nė gjumė tė thellė, e palėnduar pėrveē disa gėrvishtjeve tė vogla. Sot, si njė grua e martuar, ajo e mban fustanin e shqyer si njė kujtim pėr aventurėn e saj mė mahnitėse nė jetė. Pasi ėshtė shprehi e shqiponjave pėr ta mbytur prenė e saj para se tė sjellin nė fole, shpėtimi i Svenhild-it ėshtė njė mrekulli nė vete.

Denim
03-04-12, 21:29
Ernest HemingwayNjėherė e njė kohė na ishte njė luan qė jetonte nė Afrikė me plot luanė tė tjerė. Luanėt e tjerė ishin tė gjithė tė kėqij dhe ēdo ditė hanin zebra, egėrsira dhe ēdo lloj antilope qė gjenin. Nganjėherė luanėt e kėqij hanin dhe njerėz. Ata i hanin Suahilit,
Umbulusit dhe Undorobosit, por mė shumė pėlqenin tė hanin tregtarėt Hindu.
Gjithė tregtarėt Hindu janė shumė tė ngjallur dhe shumė tė shijshėm pėr njė luan.
Por ky luan, qė ne e duam sepse ėshtė shumė i mirė, kishte flatra mbi shpinė. Pėr shkak tė flatrave mbi shpinė luanėt e tjerė talleshin me tė.

- Shikoni atė me flatra nė shpinė, - thoshin ata e pastaj tė gjithė buluronin nė tė qeshura.
- Pa shikoni se ēfarė ha, - thoshin mė pas, sepse luani i mirė hante vetėm makarona dhe karkaleca deti ngaqė ishte shumė i mirė.
Luanėt e kėqij do tė buluronin nė tė qeshura dhe do tė hanin njė tregtar tjetėr Hindu, kurse gratė e tyre do tė pinin gjakun e tij: llap, llap, llap me ato gjuhėt e tyre si ca mace tė mėdha.
Ata sapo mbaruan sė hungėrituri dhe buluritur nga tė qeshurat iu kėrleshėn flatrave tė tij. Ishin vėrtet luanė shumė tė kėqij dhe tė rrezikshėm.

Por luani i mirė do tė rrinte, do tė shpaloste flatrat dhe do tė kėrkonte plot edukatė ndonjė Negroni ose Americano tė cilėn e pinte gjithnjė nė vend tė gjakut tė tregtarėve Hindu. Njė ditė ai refuzoi tė hante nga tetė gjedhėt Masai dhe hėngri vetėm ca Tagliateli dhe piu njė gotė me lėng domateje.
Kjo i zemėroi shumė luanėt e kėqij, kurse njė nga luaneshat, ajo qė ishte mė e rrezikshmja ndėr ta, sė cilės nuk iu shqit asnjėherė gjaku i tregtarėve Hindu prej mustaqeve, madje dhe atėherė kur e fėrkonte fytyrėn e saj pas barit, tha: - Kush je ti qė tė duket vetja mė i mirė se ne? Prej nga vjen o luan makaronaxhi? Ēfarė bėn kėtu pra? -
Ajo i buluriu atij dhe tė gjithė gjėmuan nė ulėrima pa bėrė fare shaka.
- Babai im jeton nė njė qytet; atje qėndron nėn kullėn me sahat dhe poshtė sheh me mijėra pėllumba qė janė nėnshtetasit e tij. Kur fluturojnė ata bėjnė njė zhurmė qė ngjan me gurgullimėn e njė lumi. Nė qytetin e babait ka mė tepėr pallate se nė gjithė
Afrikėn, ka edhe katėr kuaj madhėshtorė bronzi qė i qėndrojnė pėrballė; ata kanė ngritur njėrėn kėmbė nė ajėr sepse kanė frikė. prej tij.

Nė qytetin e babait njerėzit baresin mė kėmbė ose me barka dhe asnjė kalė i vėrtetė s'mund tė hyjė nė qytet nga frika e tim eti.
- Yt atė ka qenė grifon, - tha luanesha e keqe duke lėpirė mustaqet e saj.
- Je njė gėnjeshtar, - tha njė nga luanėt e kėqij. - Nuk ka asnjė qytet tė tillė.
- Mė jep njė copė tjetėr tregtari Hindu, - tha njė nga luanėt e kėqij. - Kjo lopė Masai ėshtė e sapo mbytur.
- Je gėnjeshtar i pavlerė dhe djali i njė grifoni, - tha luanesha mė e keqe. - Tani them tė tė vras dhe tė tė ha tė tėrin me gjithė flatra.

Kjo e frikėsoi krejt luanin e mirė sepse ai mundi tė shihte sytė e saj tė verdhė, bishtin qė i tundej lart e poshtė, gjakun e tharė nė mustaqet e saj, pastaj ndjeu aromėn e frymės sė saj qė ishte fort e keqe sepse ajo s'i kishte larė kurrė dhėmbėt gjatė gjithė jetės sė saj. Gjithashtu ajo kishte copėza nga tregtari Hindu tė mbetura prej kohėsh nė kthetrat e saj.
- Mos mė vrit, - tha luani i mirė. - Babai im ėshtė luan fisnik; gjithmonė ka qenė i respektuar dhe ēka tė thashė ėshtė e vėrtetė.
Pikėrisht atėherė luanesha iu hodh. Por ai u ngrit nė ajėr me flatrat e tij dhe i erdhi vėrdallė grupit me luanė tė kėqij ndėrsa tė gjithė ulėrinin dhe e ndiqnin me sy.
Ai shikoi poshtė dhe mendoi: - Ēfarė dreq egėrsirash janė kėta luanėt!
U rrotullua edhe njėherė mbi ta pėr t'i bėrė tė ulėrinin edhe mė fort. Pastaj u lėshua teposhtė, kėshtu qė mundi tė shikonte sytė e luaneshės sė keqe e cila u ngrit kas mbi kėmbėt e pasme qė tė ndeshej dhe tė kapej me tė. Por s'mundi ta shtjerė ndėr kthetra.
- Adios, - tha, sepse fliste njė spanjishte tė mrekullueshme, duke qenė njė luan me kulturė.
- Au revoir, - iu tha atyre me frėngjishten e tij tė rrallė.

Tė gjithė ata gjėmuan nė ulėrima nė dialektin afrikan tė luanėve.
Pastaj luani i mirė u rrotullua lart e mė lart dhe mori drejtimin pėr Venecia. Zbriti nė Piazza dhe tė gjithė lumturoheshin kur e shihnin. Fluturoi lart pėr njė ēast dhe e puthi tė atin nė tė dyja faqet; pa qė kuajt ishin ende tė ngritur kas, ndėrsa Bazilica dukej mė e bukur se njė flluskė sapuni. Campanile ishte po nė atė vend, kurse pėllumbat do tė shkonin pas pak nė foletė e tyre pėr tė kaluar natėn.

- Si ishte Afrika? - i tha babai.
- Shumė e egėr baba, - ia ktheu luani i mirė.
- Tani e kemi natėn tė ndriēuar kėtu, - tha babai.
- Po e shoh, - tha luani i mirė si njė bir i bindur.
- Mi vret ca sytė, - i tha i ati nė mirėbesim.
- Ku po shkon, bir?
- Tek bari i Harrit, - ia ktheu luani i mirė.
- Kujtohu pėr mua tek Cipriani dhe i thuaj qė do tė shkoj kėto ditė tė shoh faturėn time, - i tha i ati.
- Po baba, - tha luani i mirė dhe fluturimthi u lėshua teposhtė lehtazi dhe hyri nė barin e Harrit duke ecur mbi putrat e veta.
Te Cipriani asgjė s'kish ndryshuar. Tė gjithė miqtė e tij ishin atje. Por ai kishte ndryshuar paksa meqė kish qenė nė Afrikė.
- Njė Negroni, Signor Barone? - e pyeti zoti Cipriani.
Veēse luani i mirė kishte flatruar gjithė atė rrugė nga Afrika dhe Afrika e kishte ndryshuar disi.
- A keni ndonjė sanduic me mish tregtari Hindu? - e pyeti Ciprianin.
- Jo, por mund tė porosis disa.
- Sa tė vijnė ato mė bėj njė Martini tė fortė. - Pastaj shtoi, - Me xhin Gordon's.
- Shumė mirė, - tha Cipriani. - Me tė vėrtetė shumė mirė.
Vetėm tani luani pa pėrreth fytyrat e gjithė atyre njerėzve tė kėndshėm dhe u kujtua qė ishte nė shtėpi, por gjithashtu edhe qė kish udhėtuar gjatė. Dhe ishte shumė i lumtur.

emine
09-04-12, 08:49
Kur nje nene e re vendosi kembet e saj ne rrugen e gjate te jetes pyeti:
- A do te jete e gjate kjo rruge? Dhe te tjeret iu pergjigjen:
-Po, do te jete nje rruge e veshtire dhe ne fund te saj ti do te jesh plakur, por kujto, fundi do te jete me i bukur se fillimi..

Ajo ishte e lumtur, dhe mendonte se nuk do te kishte dite me te bukura se keto. Keshtu qe ajo luante me femijet e saj, kujdesej per ta, i lante, i edukonte.
Nje nate bente stuhi dhe femijet kishin frike dhe ftohte.... Ajo i mblodhi pas vetes dhe i mbuloi me mantelin e saj. Femijet i thane:
-Nene, ne nuk kemi frike per sa kohe ti je ketu me ne.
Diten tjeter ne mengjes u duhej te ngjisnin nje koder. Ngjitja ishte e veshtire si per nenen ashtu edhe per femijet,por nena gjate gjithe kohes u thoshte:
-Pak durim edhe do te arrijme.
Kur arriten ne maje femijet i thane:
-Nene ne nuk do ta kishim ngjitur dot pa ty.
Nena kur ra per te fjetur ne darke , veshtroi qiellin dhe tha:
-Kjo dite eshte me e mire se e fundit, dje u mesova femijeve te mi kurajon dhe sot u mesova forcen.
Diten tjeter re te zeza mbuluan token dhe gjithcka ishte ne erresire.
Femijet u mblodhen pas nenes dhe ajo u tha:
-Shikoni lart, drejtojini syte nga drita.
Femijet vune re nje drite ne mes te gjithe asaj erresire dhe nena u tha se ajo ishte drita qe do ti udhezonte ne erresire, dhe u foli per Krijuesin.
Ate nate ajo mendoi se ishte dita me e mire nga te gjitha sepse ate dite ajo u kishte folur femijeve te saj per Zotin.
Ditet, muajt, vitet kaluan dhe nena u plak, por femijet e saj ishin akoma te forte dhe te rinj. Nje dite nena u tha:
- Kam arritur ne fundin e rruges time dhe tani e kuptoj se fundi eshte me i mire se fillimi. Ju keni mesuar kurajon, forcen, rrugen e Zotit,dhe mund te ecni vetem tani dhe te njejten gje do te bejne dhe femijet tuaj.
Femijet i thane:
- Nene, ti do te ecesh gjithmone me ne.
Me dhembje e pane nenen te largohej nga ajo bote dhe thane:
- Ne nuk mund ta shohim, por ajo eshte akoma mes nesh. Nje nene si e jona eshte me shume se nje kujtim, ajo vazhdon te jetoje ne te tashmen tek ne...
-------------
-Nena juaj eshe gjithmone tek ju. Ajo eshte persheprima e gjetheve ne rruget e gjata te jetes, ajo eshte aroma e mire e rrobave tuaja te lara,ajo eshte ilaci juaj kur jeni semure dhe nuk ndiheni mire. Nena juaj jeton ne buzeqeshjet tuaja dhe eshtė e kristalizuar ne cdo lot qe bie. Ajo eshte vendi nga keni ardhur, shtepia juaj e pare, ajo eshte harta juaj ne cdo hap.
Ajo eshte dashuria juaj e pare dhe rrahja e pare e zemres....dhe asgje nuk mund t'iu ndaje ne kete bote, as koha, as hapesira, madje as ...vdekja....!!Mhttp://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/423111_270720306341612_100556283358016_617556_1541 918792_n.jpg


(http://www.facebook.com/photo.php?fbid=270720306341612&set=a.270720263008283.68719.100556283358016&type=1)

emine
09-05-12, 18:34
Nėse njė ditė do mė shohėsh plak.. nėse bėhem pis kur ha apo nuk arrij tė vishem… ki durim. Kujto kohėn qė kam kaluar pėr tė ta mėsuar…
Nėse kur flas me ty tė pėrsėris gjthmonė te njėjtat fjalė… mos mė ndėrprit… dėgjomė. Kur ishe i vogėl, duhej tė tė tregoja cdo natė tė njejtėn pėrrallė qė tė flije…
Kur nuk dua tė lahem, mos mė bertit… Kujto kur tė ndiqja dhe sajoja 100 histori sepse nuk doje tė laheshe..
Kur tė shohėsh mosdijen time mbi teknologjinė e re, kij durim dhe mė ndihmo.. Mos mė shih me atė buzėqeshje ironike, por kujto sa kohė m’u desht tė tėmėsoja abc…
Nėse nė njė moment nuk arrij tė mbaj mend, mė jep kohė dhe mos u nervozo.. Gjėja mė e rėndėsishme nuk ėshtė ajo qė them, por nevoja pėr tė qėnė me ty gjthmonė…
Kur kėmbėt e mija tė mos mė shėrbejnė mė, mos mė trajto sikur tė isha njė barrė pėr ty. Mė ndihmo njėsoj siē bėra unė kur ti ishe i vogėl…
Kur them qė dua tė vdes, mos u merzit… Njė ditė do e kuptosh ēfarė mė shtynte ta thoja. Do kuptosh qė nė moshėn time nuk jetohet por mbijetohet… Njė ditė do tė kuptosh qė pavarėsisht gabimeve tė mia… kam kėrkuar mė tė mirėn pėr ty… qė gjithnjė jam munduar tė tė ndihmoj… Mė jep pak kohė… mė jep pak durim… mė jep njė shpatull nė tė cilėn unė tė qaj ashtu si ti e ke bėrė shumė herė… Mė ndihmo tė ecė… mė ndihmo tė mbaroj ditėt e mia me dashuri dhe durim…
Nė kėmbim unė do tė jap njė buzėqeshje dhe dashurinė e pafund… qė gjithnjė kam pasur pėr ty... tė dua shumė dhe do tė lutem gjithnje pėr ty..

jadore
09-05-12, 21:37
Nėse njė ditė do mė shohėsh plak.. nėse bėhem pis kur ha apo nuk arrij tė vishem… ki durim. Kujto kohėn qė kam kaluar pėr tė ta mėsuar…
Nėse kur flas me ty tė pėrsėris gjthmonė te njėjtat fjalė… mos mė ndėrprit… dėgjomė. Kur ishe i vogėl, duhej tė tė tregoja cdo natė tė njejtėn pėrrallė qė tė flije…
Kur nuk dua tė lahem, mos mė bertit… Kujto kur tė ndiqja dhe sajoja 100 histori sepse nuk doje tė laheshe..
Kur tė shohėsh mosdijen time mbi teknologjinė e re, kij durim dhe mė ndihmo.. Mos mė shih me atė buzėqeshje ironike, por kujto sa kohė m’u desht tė tėmėsoja abc…
Nėse nė njė moment nuk arrij tė mbaj mend, mė jep kohė dhe mos u nervozo.. Gjėja mė e rėndėsishme nuk ėshtė ajo qė them, por nevoja pėr tė qėnė me ty gjthmonė…
Kur kėmbėt e mija tė mos mė shėrbejnė mė, mos mė trajto sikur tė isha njė barrė pėr ty. Mė ndihmo njėsoj siē bėra unė kur ti ishe i vogėl…
Kur them qė dua tė vdes, mos u merzit… Njė ditė do e kuptosh ēfarė mė shtynte ta thoja. Do kuptosh qė nė moshėn time nuk jetohet por mbijetohet… Njė ditė do tė kuptosh qė pavarėsisht gabimeve tė mia… kam kėrkuar mė tė mirėn pėr ty… qė gjithnjė jam munduar tė tė ndihmoj… Mė jep pak kohė… mė jep pak durim… mė jep njė shpatull nė tė cilėn unė tė qaj ashtu si ti e ke bėrė shumė herė… Mė ndihmo tė ecė… mė ndihmo tė mbaroj ditėt e mia me dashuri dhe durim…
Nė kėmbim unė do tė jap njė buzėqeshje dhe dashurinė e pafund… qė gjithnjė kam pasur pėr ty... tė dua shumė dhe do tė lutem gjithnje pėr ty..

ky nuk eshte tregim . eshte gjyhnah te renditet ne kategori te tregimit ..

kjo eshte nje esse mbi jeten ..shume e bukur , shume demethenese ,me pak thene shume ..

Denim
14-05-12, 17:30
Tregojnė pėr Shėn Filip Neri. Njė grua shkonte tė rrėfente gjithmonė tė njėtin mėkat: thashethėmet e vazhdueshme. Gruaja nuk mund tė ndryshonte sjelljen sepse mendonte se ishte njė mėkat i vogėl. Derisa njė ditė, Shėn Filipi i vuri si pendesė qė tė shkonte nėpėr tė gjithė lagjen duke shpupluar njė pulė te ngordhur dhe pastas tė kthehej nė rrėfyestore. Gruaja bėri sikur e kishte porositur Shėn Filipi. Kur u kthye, rrėfyesi i tha qė tė bėntė sėrish tė njėjtėn rrugė dhe t’i kthente tė gjitha puplat ne vendin e vet. Gruaja e pa se ishte e pamundur. Atėherė, Shėn Filipi i tha: “Nėse nuk mundesh tė mbledhesh puplat e marra nga era, si mundesh tė paguash pėr tė gjitha gėnjeshtrat dhe tė thėnat pėr gjithė njerėzit dhe pėr paragjykimet pėr tė afėrmit?

lovely
25-07-12, 15:12
MENDJA DHE URTĖSIA

Na rronte njėherė njė prijės i ri, qė njihej jo vetėm pėr trimėrinė por kryesisht pėr karakterin e harbuar e tekanjoz. Njėherė thirri me plakun e fshatit tė rripte njė gur e pastaj tė pėrgadiste njė drekė pėr tė ftuarit e tij.
Plaku,i zėnė ngushtė u kthye nė shtėpi i vrerosur dhe i tregoi vajzės sė tij tė vetme pėr urdhėrin e ēuditshėm tė prijsit. Vajza ishte e re, shumė e bukur por edhe shumė mendjeprehtė.
Ajo e qetėsoi tė atin dhe i premtoi se do ta ndihmonte. Dhe me tė vėrtetė, nė mėngjez shkoi te babai i saj me njė habxhar nė dorė dhe i tha: ”Jepja kėtė thikė prijėsit dhe i thuaj ta therė nė fillim gurin e pastaj ti mund ta rrjepėsh e t’i marrėsh lėkurėn”.
Plaku veproi tamam ashtu siē e mėsoi e bija. Prijėsi u zemrua dhe i tha:
- Ku ke ndėgjuar or plak, qė tė theret guri? Mos kėrkon tė tallesh me mua?
Plaku u pėrkul tėrė nderim dhe iu pėrgjigj:
- Nuk guxoj tė tė kundėrshtoj, o prijės, po ku ėshtė ndėgjuar tė rrjepėsh lėkurė nga njė gur?!
Prijėsit i pėlqeu pėrgjigja dhe duke marrė vesh se fjalėt e plakut dilnin nga mendja e sė bijės, u martua me tė.
Vėshtirė e pati prijėsi me gruan e tij tė re. Ajo doli mė e zgjuar nga i shoqi dhe kjo cenoi keq sedrėn e sėmurė tė prijėsit,aq sa vendosi tė ndahet prej saj, megjithėse e donte si mė parė.
- Unė po shkoi pėr gjueti,por ki mendjen po qe se ti para kthimit tim do tė zgjidhėsh qoftė edhe njė ēėshtje, me mua nuk ke punė mė, do tė ndahemi njėherė e mirė.
Kaloi njė ditė, dy apo mė tepėr dhe te fqinjėt erdhi njė mik. Natėn pela e mikut polli njė mėz.
Nė mėngjez miku, kur mori vesh lajmin u gėzua shumė, por tė zotėt e shtėpisė filluan tė ngulnin kėmbė se mėzin e polli qerrja ku ishte lidhur pela.
Filluan tė grindėshin dhe pėr tė sheshuar problemin vendosėn tė ftojnė gruan e prijėsit.
Dhe kjo erdhi por me mjaft vonesė. Ajo kėrkoi ndjesė pėr vonesėn duke u shfajėsuar se rrugės, duke ardhur, pa pėrroin qė kishte marrė zjarr dhe e shojti duke i hedhur fletė tė thata.
Tė gjithė u habitėn.Edhe miku edhe tė zotėt e shtėpisė.:
- Zjarrin e shuajnė me ujė e jo me fletė tė thata, e pastaj, ku ėshtė dėgjuar qė tė digjet uji?!- thanė ata.
Grueja e prijėsit qeshi nėn buzė dhe u pėrgjigj:
- Po qe se e keni tė qartė se kjo nuk ndodhė, si nuk mund tė kuptoni se qerrja s’mund tė pjellė mėza?
Nė kėtė mėnyrė u zgjidh edhe grindja nė dobi tė mikut.
Kur u kthye nga gjyetia, prijėsi mori vesh qė grueja e tij kishte shkelur porosinė ēfarė qė i kishte dhėnė, ai u gėzua dhe i propozoi gruas tė marrė me vete gjithēka dhe ēfardo qė do e tė largohet nga shtėpia e tij e tė shkojė te tė sajtė, apo ku tė dėshirojė.
- Mirė, unė pranoj, por para se tė largohem dėshiroj tė hamė sėbashku darkėn e fundit tė lamtumirės, - u lut ajo dhe,pasi mori pėlqimin e tė shoqit,shtoi sofrėn.
Gjatė darkės ajo e dehu tė shoqin, pastaj,me kujdes, qė tė mos zgjonte, e ngarkoi nė qerre dhe sėbashku me tė u nis pėr te prindėrit e saj.
Rrugės prijėsi u zgjua dhe i habitur qeshi:
- Ku po mė qon kėshtu?
E shoqja, si gjithnjė, u pėrgjigj qetė:
- Si ku? A mė urdhėrove tė largohem nga shtėpia jote dhe mė lejove tė marr me vete gjithēka mė nevojitet dhe ēfarėdo qė dua? E pra,unė ty tė dua mė tepėr dhe asgjė tjetėr. Prandaj dhe tė mora vetėm ty pėr tė prindėrit e mi.
Prijėsi i habitur me mendjen e mprehtė tė gruas u kthye nė shtėpi dhe jetoi i lumtur me gruan e tij.

lovely
05-08-12, 12:16
NJĖ GOTE QUMĖSHT!


Njė ditė njė djalosh i varfėr qė shiste gjėsende derė mė derė, pėr tė paguar shkollimin e tij, pa se nuk kishte tė holla e ishte shumė i uritur.
Vendosi qė tė kėrkonte diēka pėr tė ngrėne nė shtėpinė e radhės ku trokiti pėr tė shitur diēka.
Megjithatė ai humbi fuqinė dhe kur nė derė u lajmėrua njė zonjė, ai nė vend tė ushqimit kėrkoi njė gotė qumėsht.
Asaj ja mori mendja se ai mund tė jetė shumė i uritur dhe i solli njė gotė tė madhe me qumėsht.
Ai e piu ngadalė dhe e pyeti "Sa ju kam borxh?"
" Nuk me ke borxh asgjė" ia ktheu ajo "nėna" na ka mėsuar qė kur tė bėjmė mirė tė mos marrim asnjė para!"
Ai ia ktheu" Atėherė tė falėnderoj nga zemra!"

Kur Howard Kelli u largua nga ajo shtėpi jo vetėm qė u ndje me i fuqishėm fizikisht por besimi i tij nė Zot dhe nė njeri ishte edhe me i fuqishėm. Deri nė atė moment ai qe nė gjendje tė hiqte dorė nga gjithēka. Disa vite mė vonė ajo grua u sėmur rėndė.
Mjeket lokal nuk kishin shprese se do tė shpėtonte, dhe mė nė fund e dėrguan nė qytetin e madh ku u mblodhėn shumė specialistė qė tė studiojnė sėmundjen e saj tė rrallė.
Pėr konsultime ishte thirrur Dr. Howard Kelly. Kur ai dėgjoi emrin e qytetit se nga ishte ajo grua, njė shkėlqim i ēuditshėm shkėlqeu sytė. Pėrnjėherė u ngrit dhe duke vrapuar shkoi nė dhomėn e saj ku ishte e shtrirė.
I veshur me mantelin e tij tė bardhė hyri ta vizitojė atė.
E njohu sapo e pa.
U kthye nė dhomėn e konsultimeve i vendosur qė tė bėjė gjithēka qė ta shpėtojė jetėn e saj. Qė nga ajo ditė u dha vetėm pas atij rasti. Pas peripecive tė gjata, beteja u fitua.
DR. Kelly kėrkoi nga zyra e biznesit qė t'i dėrgojnė atij faturėn pėr aprovim. Ai e shikoi njėherė, e pastaj shkroi diēka nė fund tė faturės dhe iu tha qe t'ia dėrgojnė nė dhomėn e saj.
Ajo kishte frikė ta hapte sepse e dinte se do t'i duhej qė gjatė tėrė jetės sė saj tė paguante pėr atė faturė.
Mė nė fund e hapi, dhe diēka e tėrhoqi vėmendjen e saj nė fund tė faturės.
Ajo i lexoi kėta rreshta:
"E paguar me njė gotė qumėsht"

(E nėnshkruar)
Dr. Howard Kelly.

Lotėt e kėnaqėsisė mbushen sytė e saj dhe me gjithė zemėr u lut:

"Tė faleminderit Zot, qė dashuria jote ėshtė e shpėrndarė pėrmes duarve dhe zemrave tė njerėzve!"


http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/427019_504743019542594_1333072951_n.jpg

emine
12-10-12, 20:09
Njė njeri i menēur njė ditė e uli djalin e tij pranė tij, teksa kujtonte sfidat qė kishte pasur nė jetėn e tij. Ndėrkohė filloi t'i fliste:
-Djali im, ik (largohu) nga armiku dhe kujdes se me kė po shoqėrohesh dhe mos iu qas asaj qė nuk tė intereson.
-Djali im, shenjat e ziliqarit janė tri: e pėrgojon shokun nė mosprani, kur dėshmon, bėn lajka, gėzohet me fatkeqėsinė e tjetrit.
-Djali im, nėse dės
hiron tė zėsh shok ndonjėrin, sė pari hidhėroje, nėse tregohet i drejtė nė ato momente, shoqėrohu me tė, pėrndryshe largohu nga ai.
-Djali im, fjala e mirė dhe buzėqeshja jote janė mė tė dashura te njerėzit sesa ndihma materiale.
-Djali im, shokun vėre nė atė pozitė sikur nuk ka nevojė fare pėr ty, ndėrsa ti pėr atė ēdoherė ke nevojė.
-Djali im, mos dėshiro qė njerėzit tė tė lėvdojnė, as mos u jep shkas qė tė tė fyejnė, ti ēdoherė lodhu (pėrpiqu qė t’i ndihmosh), ndėrsa tė tjerėt tė jenė nga ti tė qetė.
-Djali im, mos u bėj mė i paaftė se gjeli, i cili kėndon para mėngjesit, ndėrsa ti je nė gjumė.
-Djali im, kam bartur gur dhe hekur, mirėpo nuk kam gjetur asgjė mė tė rėndė se borxhi. I shijova te gjitha mirėsitė e nuk shijova asgjė mė tė mirė se shėndeti. I shijova te gjitha tė hidhurat e nuk shijova asgjė mė tė hidhur se nevoja ime pėr njerėzit.

Oltiana1
17-10-12, 15:42
Njė ēift i ri jetonin nė njė zonė tė qetė tė qytetit.
Njė mėngjes, ndėrsa pinin kafenė, gruaja duke pare nga dritarja, sheh fqinjėn e saj duke varur disa rroba dhe thotė:
- Shiko sa tė pista i paska rrobat, mbase ka nevoj pėr njė lloj tjetėr detergjenti. Mbase ndonjė nga kėto ditė do t'i tregoj sesi pastrohen rrobat.
Burri e dėgjoi dhe heshti.
E njėjta skenė ndodhi prapė, ndėrsa fqinja varte rrobat nė erė dhe nė shi .
Pas njė muaji gruaja u mrekullua kur sheh rrobat e fqinjės tė bardha dhe tė pastra dhe i thotė burrit:
- Shiko, fqinja jonė paska mėsuar sesi t`i pastroj rrobat, kush do t'ia ketė mėsuar vallė?!
Burri i pėrgjigjet:
-" Askush nuk e ka mėsuar, thjesht kėtė mėngjes, u ngrita me shpejt, dhe ndėrsa t'i rregulloheshe, pastrova xhamat e dritares sonė.
Kėshtu ėshtė nė jetė. Gjithēka varet nga pastėrtia e dritares qė shohim faktet.
Pėrpara se tė kritikojmė, duhet tė shohim nėse e kemi pastruar zemrėn tonė pėr tė parė mė qartė, atėherė mund tė shohim mė qartė dhe pastėrtinė e zemrės sė fqinjit ,apo tė tjerėve !

Oltiana1
25-10-12, 10:42
Gjėja mė e bukur nė botė

Njė piktor qė kishte realizuar shumė vepra tė ndryshme dhe tė bukura , ishte i bindur se akoma nuk kishte pikturuar punėn e tij mė tė mirė.
Ai u nis nė kėrkim tė frymėzimit , mund tė ishte njė rrugė me pluhur ,... njė model , apo njė dite ...
Rrugės takon njė prift , ai e pyet : Pėr ku je nisur ?
...Nuk e di ? - pėrgjigjet piktori .Unė dua tė pikturoj gjėnė mė tė bukur nė botė .Ndoshta ju mund tė mė tregoni se ku ta gjej .
Ėshtė shumė e thjeshtė - thotė prifti .
Nė ēdo kishė , apo besim ju mund tė gjeni atė qė kėrkoni .Besimi ėshtė gjėja mė e bukur nė botė .

Piktori vazhdoi tė ecte .Rrugės takoi njė nuse tė re .
Ai e pyeti : A mund tė mė thuash kush ėshtė gjėja mė e bukur nė botė ?
Dashuria !- pėrgjigjet nusja e re .
Ėshtė dashuria ajo qė tė varfėrin e pasuron , kuron plagėt , dhe mbush atje ku ėshtė boshllėk ...Pa dashuri nuk ka lumturi !

Piktori vazhdoi kėrkimin e tij .
Njė ushtar i rraskapitur shkėmbeu rrugėn me tė .
Kur piktori i bėri tė njėjtėn pyetje ,ai u pėrgjigj : Paqja !
Paqja ėshtė gjėja mė e bukur nė botė !Lufta ėshtė gjėja mė e shėmtuar ...
Aty ku ka paqe do gjesh edhe bukurinė !Besim , Dashuri , dhe Paqe !
Si mund ti pikturoj ?! Ai mendonte i trishtuar ...Duke tundur kokėn ai i drejtohet shtėpisė .
Duke hyrė nė shtėpi , pa gjėnė mė tė bukur nė botė :
Nė sytė e fėmijėve tė tij pa Besimin .
Dashuria shkėlqente nė buzėqeshjen e gruas sė tij .
Nė shtėpi mbizotėronte Paqja , pėr tė cilėn i kishte folur ushtari .
Artisti krijoi pikturėn mė tė bukur dhe e titulloi " SHTEPIA IME "

Alima
26-10-12, 23:03
...

DY ORGANET ME TE MIRA DHE ME TE KEQIJATransmetohet qė Lukmani i urtė ka qenė shėrbėtor te njė i pasur.


Njė ditė, zotėriu i tij e urdhėroi ta therrė njė dele dhe t’ia sjellė dy organet mė tė mira. Lukmani pasi e therri delen, ia dėrgoi zotėriut tė tij gjuhėn dhe zemrėn. Pas njė kohe pėrsėri e urdhėroi ta therrė njė dele dhe tani t’ia sjellė dy organet mė tė kėqija, dhe Lukmani pėrsėri solli gjuhėn dhe zemrėn.
I ēuditur me sjelljen e tij, zotėriu i tha:

- Unė tė urdhėrova qė tė mė sjellėsh dy organet mė tė mira, e ti mė solle gjuhėn dhe zemrėn, pastaj tė urdhėrova qė tė mė sjellės dy organet mė tė kėqija, e ti pėrsėri mė solle gjuhėn dhe zemrėn - ku ėshtė fshehtėsia e sjelljes tėnde nė kėtė mėnyrė?”

Lukmani u pėrgjigj:

- "Vėrtetė nuk ka gjė mė tė bukur se gjuha dhe zemra kur janė tė pastėrta, dhe asgjė mė tė keqe se kėto kur janė tė prishura".
.

Le jardin des disparus
30-10-12, 11:58
(...)

Ajo ėshtė njė dhomė e cila ngjan me njė univers ėndrrash; njė dhomė me tė vėrtetė spirituale, ajri i sė cilės ka mbetur si i ngrirė, ngjyrosur lehtėsisht nė rozė e blu. Shpirti aty zhytet nė njė banjė plogėshtie, parfumuar me keqardhje dhe dėshirė. Ėshtė njė ndjenjė e ēuditshme ajo qė pėrjeton aty, diēka si perėndimi i diellit mes blusė e ngjyrės rozė, njė ėndėrr epshi nė eklips. Nė atė dhomė, mobilet kanė forma tė shtrira, tė sfilitura, tė kapitura. Ato duket sikur pėrjetojnė ėndrra, sikur janė krijuar pėr tė bėrė jetė somnambuli, diēka vegjetale apo minerale. Mbulesat pėrreth, flasin njė gjuhe memece, tė shurdhet si lulet, si qiejt, si diejt nė perėndim. Mbi mure, asnjė zhgaravinė artistike. Pėrgjithėsisht, nė ėndėrr, nė pėrshtypjen e pa analizuar, nė artin e menduar, arti pozitiv ėshtė njė blasfemi. Kurse, kėtu, gjithēka ka dritėn e mjaftueshme dhe errėsirėn delikate tė harmonisė. Ndihet njė aromė fare pakėz e lehtė, zgjedhur me delikatesė, nė tė cilėn pėrzihet njė lagėshti tepėr e lehtė, njė atmosferė ku shpirti i pėrgjumur pėrkundet nga ndijimet e njė serre tė vaket. Perdja e bollshme dhe fine prej mėndafshi, derdhet si kaskadė e lehtė dėbore para dritareve dhe shtratit. Mbi shtrat ėshtė shtrire Idhulli, mbretėresha e ėndrrave. Po nga erdhi ajo, gjer kėtu? Kush e solli ? Cila fuqi magjike e vendosi nė kėtė fron ėndrrash ?... Po ē’rėndėsi ka kjo ? Ajo ėshtė aty e unė e njoh. Ja, ata sy ku flaka kalon perėndimin, ata sy finokė si dy shėnjestra, tė cilėve unė ua njoh prej kohesh dinakėrinė e frikshme. Janė tėrheqės, robėrues. Pėrpijnė shikimin e atij qė tregohet i pakujdesshėm dhe i sodit. Ata yje tė zinj, tė cilėt imponojnė kureshtje e admirim, prej kohėsh me vemendje i kam studiuar. Cilit demon dashamirės i detyrohem pėr ketė gjendje misteri, heshtje, paqeje dhe parfumesh? O, lumturi ! Ai emėr me tė cilin ne quajmė pėrgjithėsisht jetėn, bile edhe momentet tona mė tė hareshme, s’ka asgjė tė pėrbashkėt me ketė jetė supreme tė cilėn tashme po pėrjetoj e shijoj minutė pas minute, sekondė pas sekonde ! Jo ! S’behet fjalė pėr minuta, s’ėshtė fjala pėr sekonda. Koha vetė s'ekziston mė. Ajo qė tani mbretėron ėshtė Pafundesia, njė pafundėsi kėnaqėsish!
(... Por, njė goditje e fortė, e tmerrshme, u dėgjua sakaq nė portė e si nė ėndrrat e lemerishme, m’u duk sikur njė majė kazme m'u fut thellė nė stomak. E, pastaj, nė dhomė u duk njė Spektėr. Atė e mbanin njeheresh dora e njė pėrmbaruesi, i cili vinte tė mė torturonte nė emėr tė ligjit; njė grua e paturp qė sokėllinte me tė madhe pėr mjerimin e saj duke dashur t`i shtojė gjithė banalitetin e saj dhembjeve te jetės sime apo me saktė, ishte servili i njė drejtori gazete i cili mė kėrkonte vazhdimin e njė shkrimi. Dhoma e parajsės, idhulli, princesha e ėndrrave - gjithė ajo magji u zhduk nga zhurma brutale e goditjes sė Spektrit. Tmerr ! S'e harroj, s’mundem ta harroj ! Po ! Ajo dhomė, ajo karakatinė, ai ēast zhgėnjimi pa fund, ishin te miat. Dhe, para syve te mi, pashė tė kthehej pėrmbys gjithēka. Mobilet humben hijeshinė, u vjetruan, u mbuluan me njė okė pluhur; oxhaku humbi flakėn dhe prushin, dritaret u errėsuan e xhamat u mbushėn me vijėza pisllėku, dorėshkrimet e mia u fshinė e u shndėrruan nė fletė tė pashkruara e, ditari im, s'kish mė shenime por ca zhgaravina bėrė me laps ! E ai parfum i njė bote tjetėr, me tė cilin isha dehur me njė duf tė pafund e tepėr sensual, medet, ish zėvendėsuar nga njė arome e qelbur duhani, pėrzier me njėfarė ere tjetėr myku qė tė pėrziente stomakun. Nė ato ēaste, unė po thithja, kutėrbimin e zhgėnjimit. Nė atė botė tė ngushtė, tė mbushur plot pėrēmim e neveri, mė buzėqeshi vetėm njė send: shishja e vogėl e verės, mikesha ime e vjetėr dhe e tmerrshme, si gjithė mikeshat, pėr fat tė keq ! Tė mbarsura me pėrkėdhelje dhe tradhėti. Po ! Po ! Koha e ndalur, nisi tė ecte. Ajo morri pamjen qė kish pasur mė parė : mbretėreshė e njėherėsh perandoreshė! Ju betohem se, nė ato ēaste, sekondat nisin tė ikin shpejt e me njė zhurmė solemne e ēdonjėra prej tyre, binte nga lavjerrėsi i orės dhe thosh: Unė jam Jeta, e padurueshmja, e pamėshirshmja, Jetė!)

Bona-us
30-10-12, 17:09
Charles Baudelaire - Spleen de Paris


Ideali dhe realiteti


Pata njohur njė farė Benedikta, njė vajzė ēamarroke nė sytė e sė cilės shihja gjithmonė vetėm madhėshti, bukuri, lavdi e gjithēka qė mund tė merret si e pavdekshme. Njė vajzė e cila ngado qė shkonte, rrezatonte e shpėrndante, njė atmosferė plot Ideale. Por ajo krijesė e mrekullueshme, ish shumė e bukur pėr tė jetuar gjatė. Ajo, vdiq para ca ditėsh, jo shumė kohė pasi isha njohur me tė. Dhe e varrosa me duart e mia, pikėrisht nė njė ditė pranvere qė sa kish nisur tė shpėrndante, erėrat e saj tė mira... Po, isha unė qė e futa nė dhč, tė mbyllur e tė parfumuar si nė arkėzat e Indisė ! E, ndėrkohė qė isha ulur pranė saj e sytė i kisha ngulur nė vendin ku prehej thesari im, prej dheut endč tė freskėt, pashė tė delte njė krijesė e vockėl e cila ngjante si dy pika uji me tė zgjedhurėn e zemrės sime. Ajo u shfaq para meje dhe me foli me njė zė tė ēuditshėm, arrogant e plot qesėndi: - A s'po mė njeh?... Jam unė !... Unė, Benedikta e vėrtetė! Jam unė ajo vashėza e pacipė ! U ringjalla pėr tė ndėshkuar marrinė e verbimin tėnd e, qė ti, paskėtaj, tė mė duash pafundėsisht !... E, unė, plot zemėrim, iu zbraza: - Oh, jo ! Jo! Jo ! S'eshte e vėrtetė ! Dhe, pėr tė shprehur edhe mė tepėr pakėnaqėsinė e refuzimin tim, pėrplasa kėmbėn mbi dhč aq fort sa qė ajo krijesė e frikshme, u fut edhe mė thellė nė baltėn e varrit endč tė freskėt, duke renė brenda si ujku nė ēark e duke mbetur pėrjetė, nė atė qė ishte ndofta: Varri i Idealit ...

Oltiana1
31-10-12, 11:01
Njė njeri kur arriti moshėn e pleqėrisė i mblodhi djemtė e tij dhe u tha:
- O djemtė e mi! Unė arrita pleqėrinė dhe nga gjithė kėto vite kam nxjerrė shumė mėsime, prandaj o djemtė e mi, para se tė vdes, dėshiroj t’ju kėshilloj.
- Djemtė e mi! Kjo botė ėshtė kalimtare dhe njeriu ėshtė vetėm mysafir nė tė. Ju kėshilloj, kur tė jeni nė mesin e njerėzve mbani gjithmonė tri...
gjėra me vete: Njė metėr, njė gurė kandari dhe njė gjilpėrė.
Djemtė u ēuditėn me kėshillėn e babait dhe filluan ta pyesnin.
- Pėrse ta mbajmė metrin? Pyeti djali i madh.
- Qė me tė ta matni vendin ku do tė rrini nė mesin e tė tjerėve, tha plaku.
- Po pėrse gurin e kandarit? Pyeti djali tjetėr.
- Ta peshoni me tė fjalėn para se ta flitni, tha plaku.
- Po gjilpėrėn? Pyeti djali i vogėl.
- Qė me tė ta thumboni vetėn, para se ta thumboni tjetrin, tha plaku dhe nuk foli mė..!

emine
04-11-12, 23:15
Dhandrri dhe grueja e meēme

Ish kanė ni djalė koxha mźnjemadh edhe ish kanė martue.
Masi fjet natėn e parė me grue, t’nesėrmen u ēue e shkoi me mjellė grunė n’arė edhe u tha te shpija:

- Bukėn me ma pru djali!
Kur shkon te ara edhe ja nis me livrue. Po pret ēka po bājnė robt e shpisė - kush po ja ēon bukėn.
Kta te shpija s’dinė qysh me ja ba. A bāhet prāmė me u martuee e sod me ja ēue bukėn djali te ara. Mirėpo, ajo nusja ish kānė e meēme edhe u thotė robve t’shpisė:

- Binma bukėn edhe ni drapėn , se une kam me ja ēue bukėn.
Ja bien bukėn e drapnin e niset nusja me shkue te ara. Kur mrrin tu i shoqi i tha:
- Puna e marė!
- Marė paē!
- Ku me ja nisė me korrė, o njeri?
- Qysh me korrė - i tha i shoqi - po une qe sa ja nisa me livrue…!
- Po si qaj djali yt, o njeri - i tha grueja - promė u martove e sod po don me ta pru djali bukėn.

Zero Cool
30-11-12, 15:53
Rrėfim mbi jetėn e padrejtė !

Na ishte njėherė njė familje aristokrate ata kishin njė bijė, nėna i jepte shtypje qė bija e saj tė bėj martesė racionale, babai poashtu dėshiron tė jenė njerėz tė krevatės e kėpucėve.

Bija e don djalin e rėndom, nuk e don djalin, tė cilin e kishin bindur se per t'u rritur pasuria duhej tė ketė afėr vetėm nivelin ku edhe ai i takonte. Cilen t'a zgjedh athua ?

U pėrgjigj njė shkrimtarė : Nė poezit qė kam hasur patė shkruar:
- Paranė e fiton me punė dhe pa tė !
- Bukurinė e ke dhunti por dhe e bėn !
- Luksin e ke trashigimi por dhe e bėn me mund por edhe pa tė !

Por : zemėrgjėrėsina, nderi, sinqeriteti mbillet nė shpirt atė s'e blen dot dhe s'i ik dot tė vėrtetės !

Ai fėmijė qė ėshtė rritur me shoqėrimin e uritjes pėr bukėn, etjes pėr ujin, shpresėn pėr tė mirėn ai duhet ta dijė kodin e jetės i cili thotė:

''Zemrėn dhe mendjen kurrė bashk mos i bė, po i bėre tė dish se ke humbur shumė nė kėtė jetė''.

Ndėgjo zemrėn, ndėgjo ndjenjėn e shpirtit dhe rehatin e saj !

Zero Cool
29-12-12, 01:52
Ai e pa dhe ajo gjithashtu. Syte e tyre per nje moment ndaluan duke pare njeri tjetrin. Zemrat e tyre rihnin fort, mbas atij shikimi te shpejt te fiksuar tek njeri tjetri secili nga nga te dy vazhdoi rrugen e tij, kjo pune dihej, asnjeri nga ata sdo e mar guximin te flase. Rrnofte krenaria.

Zero Cool
15-01-13, 22:07
Njė nėnė nė Britaninė e Madhe vendosi qė tė mos e abortojė fėmijėn e saj, pavarėsisht se mjekėt i thanė se do tė lindte me shumė probleme.

Shkak pėr kėtė u bė njė buzėqeshje qė i dhuroi bebja nė skanerin 3D. Kur pa fėmijėn e saj nė bark, Katyia Rowe vendosi ta mbante atė, edhe pse mjekėt i thanė se truri nuk ishte formuar sa duhet dhe se ai nuk do ecte dhe nuk do fliste dot.
Por Rowe nuk u step dhe mori vendimin prekės.

Nė mėnyrė tragjike Luēiani vdiq nėntė orė pasi lindi.

Pavarėsisht kėtij tmerri, Rowe thotė se ajo nuk ndjehet keq, por shton se ishte e lumtur qė mund ta pėrqafonte beben e saj

26 vjeēarja thotė se ajo dhe i shoqi ishin lumturuar kur morėn vesh qė do bėheshin me fėmijė.
Mjekėt i thanė se nuk dihej sesa kohė do jetonte fėmija dhe i theksuan se do duhej kujdes 24 orė pėr tė.

“Lindja e tij ishte pa dyshim momenti mė i bukur nė jetėn time. Luēiani mund tė kishte vdekur kurdo nė mitėr, por ai rezistoi sa tė na takonte siē duhet,” thotė Rowe.

Zero Cool
25-01-13, 15:19
E premtja e sė vėrtetės.

Lagjja ime ėshtė e qetė, njė ndėr lagjet mė tė qeta nė kėtv rrethinė. Ėshtė aq e qetė sa qė mund tė dėgjosh pėrshpėritjen e puhizės nė gjethet e drunjėve tė parkut tė gjelbėruar. Edhe kur bie borė ka gjelbrim, ka zėra tė puhizės e cila pandėrpre pėrshpėritė me zėrin e vet te kėndshem.
Njė vend idilik, njė vend ku qetėsia thjeshtė `dėgjohet`. Njė vend pa trazira dhe pa lajme senzacionale. Thjeshtė njė copėz i kopshtit te Edenit...

Me dy fjalė kjo ėshtė pasqyra e qetė e lagjes sime. Kjo ėshtė ajo qė udhetarit tė rastėsishėm i bie nė sy, kjo ėshtė ajo qė shihet nė shikimin e parė pa u thelluar nė jetėn e njerzve...

Mirėpo herė pas here edhe kėtu shpėrthejne lajme nga me te ndryshmet. Lajme tė cilat si llava e njė vullkani shkatėrron tė gjitha iluzionet e njė lagjeje te qetė, tė njė parajse nė tokė...

Ishte e premte, njė ditė e zakonshme, kur njė burri rastėsisht iu nevojit ti telefononte beshkėshortės sė vet ne punė. Nė telefon iu lajmėrua kolegu i saj. nė pyetjen a mund te bisedoj me gruen time kolegu i saj pėrgjigjet: shoqja yte nuk punon tė premteve, nuk ka punar kurrė tė premteve, ditė e premte e ka tė lirė !
Kjo i erdhi si bumerang burrit i cili nuk bėzajti por bėri termin nė spitalin mė tė afėrt pėr tė bėrė ADN-nė e dy yllave tė tyre, dy femijėve tė tyre.

Rezultati nuk vonoi: asnjėri nga tė dy femijėt nuk janė fėmijet e tu !

E premtja e sė vėrtetės. E premtja kur lajmi shpėrtheu dhe ndezi lagjen time te heshtur...

Mbetet pytja: ėshtė mė mirė tė vdesėsh dhe mos ti dish disa gjėra kurrė ?!?

ps: ėshtė nje tregim i vėrtetė e lagjės sime sė qetė.

Zero Cool
06-02-13, 18:57
Ah…, Ah..., ofshani thellė gjyshja. E shikova gjatė nė sytė e saj tė pėrlotur dhe e pyeta:

Ē“ke gjyshe?

Dėshiroja tė mė tregonte...tė mė ritregonte brengėn e saj qindvjeēare. Prapė ofshani theeellė , pa lėshuar kurrfarė zėri dhe sytė iu mbushen lotė. Ishin lotė shkrumbi... lotė malli, qė dendur i pėrshkuan faqet e saj tė vyshkura. Nė fillim me pika tė vogla, por pastaj u rriten pikat duke u shndėrruar nė vrushkuj lotėsh, qė ia vijėzuan faqet rrudhake. Dhe hopa, mė sillet nė mend njė mot i shkuar, kur me tė vėrtetė faqet e gjyshės sime kanė qenė tė ēara prej vuajtjesh, prej dhimbjes e lotėve tė shkrumbit, si gjethet nėn shiun vjeshtak.

Sikur e shikoj edhe sot pamjen e pėrlotur tė gjyshes sime, me faqet e saja plotė rrudha... e ēuditem. Po, ēdo kush ēuditet varėsisht prej ndjenjės qė ka brenda... ndėrsa mua ēudia me kthehet nė tronditje, nė pėrhumbje, nė ndėrgjegjje tė vrarė ndaj atyre lotėve... ndaj atyre vrushkuj lotėsh, qė derdhėn tė parėt tanė. Ah, lotė pėrvėlues!

Dhe?!

Midis nesh mbretėroi heshtje varri, heshtje gjakuese. Heshtje dhe mendim i heshtur, pėrvėlimtar. Dhe pėrsėri mendime, pėrsiatje, tė dridhura e rrėqethje mė kaplonin, me mbanin, kur shihja faqet e ēara tė gjyshes sime. Pėrsėri pyetje... pyetjedhe nė fund heshtje dhe lot. Ndėrkohė, mė kaplonin tė dridhura dhe lotoja bashkė me gjyshen, edhe pse nuk e dija mirė shkakun e vajit tė saj. E lusja tė mė pėrgjigjej. Tė fliste, sepse e dija, qė kur njeriu flet, heq nga trupi barrėt e rėnda tė kohės. Ēlirohet. Tė mendosh,ta kujtosh tė ligėn e pėrjetuar e tė mos flasėsh, do tė thotė: njė dekik e mė parė ta palosėsh vetėn nė tokėn e zezė! Dhe i kthehem gjyshės, e lus tė flas, tė m“i tregoj brengat, vuajtjet e dhimbjet qė i mban tė mbyllura nė shpirtin e saj tė bardhė.
Gjyshja nisi tė flas me atė zėrin e saj tė mekur nga pesha e viteve:

Po nipi im, linde nė mesin e jetės pakėz mė tė re, nė agimin pranveror pėrpopujt tjerė…, qė erdhi sė bashku me gjakun e lotėt tanė. Dhe nė truallin tonė dimri pėrsėri po vazhdon, vetėm me acar tjetėr lloj. Po, linde pas kafshatės sė bylmyer me lot e gjak. Linde pas njė mijė gjinjsh nėnash duarthata. Linde pas furtunės me ujq tė uritur tė motit tė keq. Linde…, qė tė kėndosh me zemėr tė pėrtėrirė, pėr lulet e pėrgjakura nė njomėsinė e parė. Dhe tė kėndosh vetėdijshėm, pėr gjakun e derdhur nė dimrin e parė dhe pėr jetėn njėmijė ngjyrėshe qė shkoi, ėshtė, e do tė vijė. Tė kėndosh me gjuhė tė zjarrtė:

Kopshtin e Lulėzimit tė Artė, qė ėshtė kėrkuar, e pritur,dhe qė ėshtė dashur ta ketė sot kjo Tokė, Toka Jonė, Toka e Kosovės Martire. Tė kėndosh, pėr tė vėnė nė fund tė zemrės porositė e motit tė keq. Bėhu njeri i mirė , kėndo pėr jetėn e mbarė dhe mos harro se… linde nėn hijen e mjegullave tė dendura tė kohės, qė na i vrau edhe fėmijėt nė djep... njėherė e njė kohė, dikush... njė zė gruaje kishte thirrur nė derė tė oborrit.

Kishte dalė plaku:
“Si je bre fisnike?...” erdha, erdha he medet pėr ne... jam e shoqja e Fetah Gjelės, jemi kumtėr, erdha... ika... mezi shpėtova... na dogjėn, na poqėn, na plaēkitėn gjithė ēka kishim... edhe gjėnė e gjallė – tha me gjysmė zėri dhe e mbushur frymė. “Po kush breee…!” – e kishte pyetur plaku i egėrsuar. Hajdutėt... ēetnikėt! Eh! E rrahėn keq Hamitin! Ah, vakt o vakt ! – ishte dėgjuar ofshama e rėnduar e plakut. S“deshi t“ua lejojė lopėt – kishte vazhduar gruaja me zėrin e trazuar.

Nė shtėpinė tonė, nė bukėn tonė... s“po na lanė rehat ēetnikėt... Nuk ka gajle pasi e lanė tė gjallė... s“po mėrzitem shumė besa – tha nė fund me zė ngushėllues dhe iku duke psherėtitė vet me vete... ndoshta duke u lutur… e plaku mbeti me kokė ndėr duar. Sillej vėrdallė duke turfulluar... duke mallkuar hajdutėt, ēetnikėt , kusarėt , dhelpėraket, qė ua kishin grabitur lopėn e kosit fėmijėve buzė shkrumbuar. “Burrat kacafyten me burra e jo me gra a fėmijė” fliste gjyshi yt si nė kllapi.

“Tė poshtėrit, tė marrėt, fėlliqanėt, tė tillėt duhet… Ah medet, nuk na mbeti tjetėr vetėm tė vdesim pėr truallin tonė, pėr nderin tonė... mė mirė tė vdesim se sa tė poshtėrohemi botėrisht. Heeej, iuuuuu, pooooshtė hajdutė, tradhtarė, ēetnikė, gjakatarė!!! “– briti deri nė ēmendi gjyshi yt atėbotė. “Tė ruajmė nderė, fytyrė , virtyte e emrin tonė. Nuk durojmė pėrbuzje... pėrēmim por as tradhėti, tė ēoroditur me lloj lloj ofiqesh. Jemi njerėz dhe duam jetėn, nderin, burrėrinė e bujarinė! Eheheheeeeeej, pėrgatituni... bashkohuni… zemrat t“i bėjmė njė, sepse vetėm kėshtu mund t“u thyemė dhėmbėt tė gjithė atyre, qė vėrsulen si ujqit e uritur mbi delet e mbetura jashtė vathės... e kishte dhėnė kushtrimin gjyshi yt at botė, jehona e tė cilit sillet vėrdallė edhe sot e kėsaj dite!

Dardanesha
19-02-13, 13:51
Njė djalė i tha babait tė tij: "Unė pashė njė vajzė dhe unė dua tė martohem me tė. Ajo ėshtė aq e bukur dhe ajo ka sytė e mrekullueshėm . Babai iu pėrgjigj birit tė tij: Natyrisht, le tė kėrkojmė dorėn e saj pėr martesė. "

Kur babai pa vajzėn, ai admironte bukurinė e saj dhe ai i tha birit tė tij: " Ti nuk e meriton kėtė vajzė, ajo ka nevojė pėr dikė qė ka pėrvojė nė jetė, pėr dikė si unė"

Djali ishte i befasuar nga qėndrimi i babait tė tij dhe ai i tha atij: "Ajo do tė martohet me mua, jo me ty" Ata filluan tė luftojnė dhe nė fund vendosėn tė dy pėr tė shkuar nė stacionin e policisė pėr tė zgjidhur problemin e tyre..

Kur ata tregojnė historinė e tyre tė oficerit tė policisė, ai u tha atyre: "sjelleni vajzėn kėtu qė ne tė mund tė japim mendimin nė lidhje me kėtė. "Kur zyrtari pa bukurinė e vajzės ai i tha djalit dhe babait tė tij:" ju tė dy nuk e meritoni atė, ajo ka nevojė pėr dikė qė ka prestigj si unė ".

Tė 3 burrat filluan njė luftė dhe vendosėn pėr tė shkuar nė ministri pėr tė zgjidhur problemin e tyre. Kur ministri pa vajzėn, ai tha: "Ajo meriton tė jetė martuar me njė ministėr si unė"
Edhe Princi dėgjoi pėr problemin e tyre dhe I ftoi tė gjithė pėr t’i ndihmuar ata tė zgjedhin problemin, por dhe kur e pa vajzėn e ai tha:. "Kjo vajzė do tė martohet me mua ".

Tė gjithė, 5 burrat filluan tė luftojnė. Sė fundi, vajza tha: "Unė kam njė zgjidhje! Unė do tė fillojė pėr tė vrapuar dhe kushdo qė mė kap mė parė, ai do tė jetė burri im. "Kur ajo filloi tė vrapojė, djali, babai i tij, polici, ministri dhe princi filluan tė vrapojnė pėr ta kapur atė. Papritmas 5 burra ranė nė njė gropė tė thellė.

Vajza u dukej atyre nga lart dhe ajo tha: "a e dini kush jam unė?"

Unė jam Jeta e kėsa bote!!!

Njerėzit vrapojnė pėr tė mė kapur mua, ata janė nė gara tė mė kenė mua. Duke bėrė kėtė, ata harrojnė fenė e tyre, derisa ata pėrfundojnė nė varret e tyre dhe nuk do tė mė kenė mė !

Zero Cool
12-04-13, 18:18
Tregohet se njė burrė i menēur kishte njė kalė race tė mirė. Ai preferonte tė jetojė i vetmuar me familjen e tij, mbi njė kodėr tė rrethuar nga pyje e drurė tė shumtė. Njė ditė, kali i tij mori arratinė dhe u zhduk. Tė afėrmit dhe fshatarėt, vajtėn ta ngushėllojnė, duke i thėnė:”Ēfarė qe kjo fatkeqėsi?!”
Plaku i menēur u pėrgjigjej gjithė urtėsie maturi:”E ku e dini ju se ėshtė fatkeqėsi?”
Disa ditė mė vonė, kali i tij i dashur kthehet nė shtėpi, nė shoqėrinė e njė tufe tė madhe me kuaj tė egėr. Atėherė tė gjithė komshinjtė dhe tė njohurit vajtėn ta urojnė duke i thėnė:”Ah ēfarė fati!”
Kurse plaku u pėrgjigjej me qetėsi:”E ku e dini ju se ėshtė fat i mirė?”
Pa kaluar disa ditė, djali i tij, duke u orvatur tė shalojė njėrin nga hamshorėt e egėr, rrėzohet dhe thyen kėmbėn. Tė gjithė tė afėrmit dhe fshatarėt vajtėn ta ngushėllojnė duke i thėnė:”Ē’qe ky fat i zi kėshtu?”
Kurse plaku u pėrgjigjej me durim e urtėsi:”E ku e dini ju se ishte fat i zi?”
Disa javė mė vonė, shpallet gjendje lufte dhe tė gjithė tė rinjtė mobilizohen pėr luftė, sakaq djali i plakut tė urtė shpėtoi pasi kishte thyer kėmbėn.
E kėshtu, fati i keq pasohej nga ai i mirė dhe anasjelltas, deri nė pafundėsi.


Diēka e ngjashme i ndodh secilit prej nesh nė jetė. Njerėzit e menēur, nuk e teprojnė me dėshpėrim pėr diēka tė humbur, pasi nuk e dinė me siguri nėse ajo qė u ka humbur ishte e hairit apo e sherrit. Ata nuk e teprojnė as me gėzim dhe ngazėllim pėr mirėsitė, duke e falėnderuar Zotin nė ēdo gjendje. Njerėz tė tillė gėzohen me masė dhe hidhėrohen me masė. Njeriu s’ka pse tė ngazėllehet pėr fatin e tij tė mirė, pasi kjo mund tė jetė pikėnisja e vuajtjeve dhe e kundėrta. Njeri i lumtur ėshtė ai qė arrin ta vėrė nė praktikė konceptin e tė qenurit i kėnaqur me caktimin e Zotit. Ai pėrballet me kaderin me besim dhe elasticitet. Kėta janė njerėzit e vetėm tė lumtur.

Zero Cool
09-06-13, 13:24
Njėri prej Tushilės ishte i varfėr e i vetėm.
Fejohet me shumė mundime i shkreti, se tė varfėritė, si gjithkund, bartin peshėn e rėnd tė jetės.
Gėzohet shumė pėr fejesėn dhe nis ta ēezojė nusen. Merr para hua dhe blen pambuk e qo te nusja. Ēo mėndafsh, lesh... e gjithfarė harxhesh qė i duheshin pėr ēejzin e nusėrisė.
“Ore, - i thoshin, - je pak i hollė prej takatit, ndale dorėn se kėto para qė po i merr hua, njė ditė duhet kthyer!”
- Veē le tė ēejzohet mirė nusja se unė punoj. Punoj e fitoj dhe, njė ditė, edhe borxhet i kthej.
Zgjati kjo punė, po, nja dy vjet e tepėr.
Erdhi koha. Nusja kishte bėrė ēejzin gati. Ishte caktuar edhe ditėn e dasmės, u nda vadja.
Pikėrisht kur u nda edhe vadja, ēohet njė Smakiē i Arbrisė e t’i grabitė nusen me krejt ēejzin e gatshėm.
Ky i shkreti ra pėr tokė: ta vriste Smakiēin, nuk ishte punė qė bėhej, tė zinte nuse tjetėr - ruajna zot, se ishte i mbytur nė borxhe deri nė fyt.
Mbeti edhe pa nuse, edhe duhej punuar ditė e natė pėr t’i kthyer borxhet.
Nuk shkoi gjatė e i doli kėnga:
Dikush hiq e vuj,
Dikush puth e duj!

Miriam
16-06-13, 13:30
Komentet e djemve nuk kishin tė sosur e pasioni i tyre ngjante si zjarret gjatė stinės sė verės, kur sapo fikej njė vatėr zjarri, merrte flakė pylli tjetėr...

Edlira i kishte quajtur me mendjen e saj “Pylli i meshkujve” ato mesazhet e ftesat e panumėrta tė miqėsisė on-line. Ajo as qė do ta kishte hapur mė postėn eletronike tek profili i saj nė internet sikur midis morisė tė komenteve tė mos spikaste njė i panjohur i pazakonshėm.

Kur djemtė e tjerė komentonin fotot e saj nė plazh nė mėnyrėn sikur do ta “mbysnin nė det” ose do t’i merrnin frymėn... po t’u binte ndėr duar, i panjohuri... jo vetėm qė nuk pėrzihej nė atė lėmsh po edhe e ledhatonte me fjalė. Nė fakt ai “pėrkėdhelte” pamjen nė foto, pozicionin e saj, shprehjen e syve duke i bėrė krahasime me figura mitologjike, ose me yje, ende tė pazbuluar... E kjo e bėnte komentuesin enigmatik tepėr interesant pėr Edlirėn.

“Shkencėtarėt janė vazhdimėsisht nė kėrkim tė yjeve, eksplorimit tė universit, pa iu shkėputur shpresės sė zbulimit tė ndonjė planeti tė ri, tė ngjashėm me tokėn, po ata nuk patėn fatin tė zbulonin tė vetmen vajzė "jashtėtokėsore" qė ka ardhur nga qielli midis nesh. Janė sytė e tu qė vėrtetojnė preardhjen tėnde nga njė botė tjetėr, mbase e shpikur nga fantazia ime, po meqė s’kam parė kurrė mė parė njė ikonė bukurie si ty, detyrimisht tė pėrulem, tė respektoj, e do tė mbroj, ashtu siē mbrohen sytė e ballit....” Ky qe njėri nga komentet e djalit tė panjohur dhe natyrisht Edlira kishte buzėqeshur, qe kėnaqur dhe, e kishte mėsuar pėrmendsh.

I egzagjeruar, i veēantė dhe ka llafe tė lezetshme, u kishte thėnė mė pas mikeshave. – Po pse mua nuk mė shkruan asnjėri kėsi gjėrash?! Hi,hi,hi Jepi dhe adresėn e profilit tim! I kishte thėnė njė shoqe buzagaz.
Edlira u kishte treguar disa hollėsira shoqeve; Ai nuk shton foto tė vetat, nuk mė nis foto nė privat, flet pėr gjithēka po jo pėr veten e tij. Kjo gjė e bėn edhe tė “urryer” po edhe tundues. Jam kureshtare... dua ta njoh!...

Mė shkruan nė shqipen letrare dhe s’para bėn gabime drejtshkrimore, krejt ndryshe nga shumica e atyre qė komentojnė fotografitė, me atė gjuhėn e keqshkruar: shatra/patra.

Ftesė pėr takim/e-mail
Edlira! Yjet ndriēojnė ēdo natė, e unė s’mund tė pres pėrherė natėn pėr tė tė kėrkuar me sy nėpėr univers. Do tė doja tė tė takoja gjatė ditės e jam i bindur se ti do i bėsh konkurrencė diellit me dritėn e bukurisė tėnde, me zjarrin e fshehtė qė ke brenda zemrės: madje mė mirė tė takohemi ndonjė ditė me shi, sepse do ta shijoj mė tepėr shkėlqimin e syve tė tu. Rrezikoj tė verbohem nga bukuria jote, po kjo s’mė tremb. A dėshiron tė njihemi nga afėr?
Jetonin tė dy nė tė njėjtin qytet dhe kjo i pakėsonte telashet qė shkaktonte njohja nė distancė. Prej ditėsh mendohej pėr atė takim e nuk i mbushej mendja ndonėse ja kishte ėndja ta njihte atė...

Pėrgjigje e-mail nga Edlira
Po mirė o miku im, mė shpjego pse duhet tė njihem me ty, kur ftesat mė arrijnė nga tė gjitha anėt, kur e kam bezdi tė dal shėtitje se mė hedhin fjalė ēunat pėrgjatė shėtitores. Kur s’gjej rehat sa herė qė shkoj nė plazh se mė hanė me sy “ujqėrit”... A kupton? Jam e “mbytur” me propozime..... Pse pikėrisht ty ? Pėrse duhet ta pranoj takimin? Vetėm kaq mė sqaro e mė pas do vendos...

Ai u pėrgjigj me vrull dhe eufori.
Ke tė drejtė Edlira! Po me lejen tėnde po shpreh mendimin tim duke tė premtuar se do respektoj ēdo vendim qė ti do marrėsh. Arsyeja pse do tė ishte mirė tė takohemi mund tė jetė njė, po ndoshta ka edhe njėmijė arsye pėr tė mos u takuar. Pra ti mund tė kesh njėmijė arsye pėr tė mė refuzuar, dhe vetėm njė pėr tė mė pranuar.

Kam vėnė re se na pėlqen tė bisedojmė sė bashku. Mirėkuptimi ynė, ėmbėlsia e karakterit e ndoshta edukata njerėzore me tė cilėn shoqėrohen bisedat tona on-line, janė disa motive qė na afrojnė. Nė tė njėjtėn kohė nuk na largon asgjė. Jemi kaq pranė, nė ide, nė shijet tona, madje nė tė njėjtin qytet. Pėrse mos tė shihemi sy mė sy si njerėz tė lirė, si dy tė rinj qė kanė interesa tė pėrbashkėta e duke u njohur nga afėr, mund tė lidhen shpirtėrisht. Ndėrkaq do tė bėj tė ndihesh e lirė, tė bėsh njė pėrzgjedhje si tė ta dojė ty zemra, ngaqė unė nuk sillem si “ujqėrit” qė pėrmende. Eja tė shihemi dhe merr sa kohė tė duash pėr tė vendosur...

Po si nuk qenke kurioze tė mė shohėsh? Ku ta dish, ndoshta tė pėlqej...?!

Miriam
16-06-13, 13:32
Edlira hyri nė qėndrėn tregtare ku do takoheshin. E kishte menduar gjerė e gjatė vendin e takimit dhe kishte zgjedhur njė vend tė tejmbushur me njerėz pėr tė shmangur ndonjė tė papritur.. tė papėlqyeshme. Nuk i dihej kurrė se me kė bisedoje nė internet... Gjithsesi s’i kishte thėnė dot “jo”. Ajo nuk duronte dot mė pa lexuar mesazhet e tij, komentet e shumta tė fotove. I lexonte disa herė e i kujtonte herė pa here fjalėt e tij. E nuhaste qė personi i komenteve kishte diēka tė veēantė. E ndiente se kjo njohje mund t’i ndryshonte mjaft gjėra tė pėrditshmes se saj. Do tė mund tė lindte njė histori dashurie...? Nuk i dihej.

“unė kam bėrė dashuri me fjalėt e tua” tha me vete ajo kur po i afrohej djalit tek vendi i takimit...
Ajo ngriu nė vend dhe shqyeu sytė. – Edlira, jam unė Rudi. Besoj se mė mban mend. Si je me shėndet?
Edlira nuk foli. E shikoi me ankth, drojtje, e nė ēastet e fundit provoj mall. Sa kohė kishte rrjedhur nga takimi i fundit.

-Rudi?! Po pse nuk ma the nė fillim qė ishe kthyer? Ke dy muaj qė mė shkruan ndėrmjet internetit?
Ata qėndronin tė palėvizur pėrballė njėri-tjetrit. Tetė vjet nga takimi i tyre i fundit. Kishin qenė ēift, tė dashuruar nė universitet po ai papritur ja kishte mbathur jashtė shtetit nė njė kontinent tė largėt ashtu siē bėnin shumė tė tjerė...

-Tė lutem Edlira mė dėgjo me vėmendje!- Pas kaq vitesh nuk e shihja tė logjikshme tė paraqitesha pėrballė teje si ish i dashuri yt. Nuk pata kurajo tė tė dilja pėrballė sepse ti nuk mė pėrket, ti je e lirė e nuk mė detyrohesh asgjė. Ai u mendua pak pėr tė gjetur argumenta tė pėrshtatshėm dhe i tha:
E dija se me ty do tė lypej tė rifilloja nga e para, tė tė vardisesha njėlloj si ata qė nuk ke njohur kurrė, sikur tė mos kisha qenė kurrė i yti. Prandaj tė kontaktova nė internet dhe tė “ledhatova” me fjalėt e mia me shpresėn se do tė rifitoja simpatinė tėnde e tė me jepje mundėsinė e takimit. Nė tė vėrtetė komentet e mia qenė veē grimca fjalėsh, thėrime tė papėrfillshme tė paafta pėr tė pėrshkruar bukurinė tėnde... shpirtėrore.

Unė jam kthyer e mbase historia jonė mund tė rifilloi paēka se pėr kėtė nevojitet shumė kohė. E kuptoj qė ti ke tė drejtėn tėnde tė mendohesh dhe tė bėsh zgjedhjen mė tė pėrshtatshme, pėr veten tėnde, pa u prekur nga nostalgjia pėr historinė tonė. Dhe, nėse mė lejon ta them; as andej nėpėr botė s’kishte bukuroshe si ty. He, he, he, Edlira buzėqeshi.

– Ti mė braktise Rudi... si mund tė ta fal. Dakort se ashtu rrodhėn ngjarjet e tė gjithė ēunat e shumė goca provuan tė iknin nga ky vend. Po ky fakt, se nuk jam e vetmja ndėr tė braktisurat... nuk mė ngushėllon. Vetė e the se jam ndryshe, jashtėtokėsore e tė tjera broēkulla, me tė cilat shkrihesha sė qeshuri sa herė qė m’i shkruaje. Rudi! Ti s’ke tė drejtė tė ikėsh e tė kthehesh kur tė tė dojė qejfi.

Ajo u mendua dhe i tha: -Unė s’kam besim tek ty Rudi edhe pse dikur tė desha si e ēmendur. Ti ishe i pari pėr mua, tė dashuroja verbėrisht. Ti u zhduke pėr tetė vite....

Rudi mbeti i topitur. U prek nga fjalėt e asaj. Iu lidh goja, nuk mund tė mohonte asgjė. Edlira thoshte tė vėrtetėn. Ndarjet e ēifteve tė reja dhe familjeve pėr arsye mėrgimi qenė tė panumėrta, e kalonin vite derisa kryheshin ribashkimet e familjeve... e kjo dihej tashmė nga tė gjithė. Ndihej fajtor ndaj Edlirės dhe e parashikonte se qe njė “betejė” e humbur. Ai s’kishte asnjė dėshirė ta mashtronte... dhe nuk foli fare.
Shumė persona bėnin varavingo nė qendrėn tregtare, kurse ata tė dy rrinin tė ngrirė si dy shtatore.
-Mė fal Edlira! Tha ai syulur siē bėjnė djemtė e turpshėm e jo rrallė edhe fajtorėt.

-O Rudi, pėr ēfarė mė kėrkon falje? Pėr ikjen tėnde, pėr kėtė ardhjen e beftė, apo pėr ato komentet e fotografive tė mia? Ti mė bėre tė ėndėrroja... , mezi i prisja mesazhet e tua, mė merrte malli, pothuajse uria... pėr “ushqim” shpirtėror. Ku i ke mėsuar ti gjithė ato gjėra? Apo atje nė atė kontinentin e arratisjes tėnde?

-Ah jo, Edlira! Pėr komentet s’tė kėrkoj falje. Kėtė ta heqėsh nga mendja, sepse kur shkruaja komente nuk gėnjeja. Unė thjesht ngrita njė “monument” me paragrafė pėr bukurinė tėnde. Duke qenė kėshtu, deri diku jam i shfajėsuar pėr ikjen apo rikthimin tim. Ndėrkaq ti erdhe plot kurreshtje e dėshirė pėr njohje nė takim gjė e cila do tė thotė se neve mund tė marrim kohė, pėr tė shkrirė akullin e viteve tė mungesės time. Edlira, mbase do tė jetė mė mirė lidhja me mua qė mė njeh se kush jam, qė mė lexove e dėgjove se si flas, qė e di shumė mirė se si sillem, sesa njė tjetėr me tė cilin mund tė ndodhi pėr fat tė keq edhe ndryshe, qė mos tė kesh jetė tė lumtur, tė tė tradhėtoj, keqtrajtoj etj,. Tė paktėn me mua disa garanci i ke, edhepse nuk mjaftojnė kurrė. Pėr mendimin tim do tė ishte e vlefshme tė frekuentohemi disa kohė e shohim nėse midis nesh do tė mund tė rilindi njė histori dashurie....

Ai rifitoi pozicionin e tij si orator i paepur dhe kėrkonte me shumė takt qė ajo tė bindej pėr qėllimet e tij tė sinqerta. Edlira e dėgjonte pa i ndarė vėshtrimin zhbirues dhe e ndjeu se Rudi i pėlqente shumė. Pėr dreq ai kishte njėfarė avantazhi psikologjik ndaj saj. Ishte thuajse nė epėrsi ndaj saj, meqė ishte i pari djalė me tė cilin Edlira kishte fjetur...

I mirė apo i keq, ai qe i pari fare... e detyrimisht i paharrueshėm. Paēka se i paharueshėm, nuk do tė thoshte se qe i pazėvendėsueshėm... Tashmė qe burrėruar e kishte marrė njė tjetėr hije, mė joshės se kurrė! Kur e kishte dashuruar si e marrė nuk e imagjinonte dot jetėn pa atė, dhe ja tani ai ndodhej sėrisht pėrballė saj, afėr saj, po ajo ende se kishte prekur... e dėgjonte e pėrhumbur, deri diku e mposhtur. Detajet e oratorit qenė tė shumta. Dalėngadalė ai po fitonte terren e nga goja i dilnin fjalė bindėse. Edlira po dorėzohej..., s’donte tė dėgjonte argumenta tė tjera: Mjaft. Qenė sqaruar.

Ajo zbukuroi shikimin, buzėqeshi, e provokoi me sy tė ėmbėl siē bėjnė gocat kur u pėlqen djali. Po pėrpiqej tė jepte pėshtypjen se qe dakort. Ai e kuptoi dhe pėrfitoi menjėherė me shkathtėsi vendimtare. Shkathtėsia e reagimit, shpejtėsia e tė menduarit shumė shpeh ndihmonin e jo rrallė shkatėrronin.
-Kėshtu pra Edlira, erdhi momenti mė i lumtur i jetės time. Sapo lexova nė sytė e tu magjepsės fjalėn; pėrqafim. Duket sikur thua:“Mė pėrqafo”

-Ti Rudi i lexon sytė sipas leverdisė tėnde po je tejet i ēuditshėm pasi shtove edhe fjalėn magjepse ha,ha,ha . Ty nuk tė mjafton pėrqafimi po kur e lexon kėtė fjalė e do tė shkruar nė sy magjepsės. Jo sy dosido hi.hi,hi Qeshi edhe ai dhe me pak frikė tė pėrzier me padurim e pėrqafoi me ndjenjė
“Mė paska marrė shumė malli” mendoi Edlira gjatė pėrqafimit, e nė tė njėjtė kohė ai i mumuriti
– Mė ke munguar shumė!!

Ajo nuk iu pėrgjigj. E shtrėngoi fort me krahėt e saj atė qė kishte qenė i dashuri i saj i parė, ēmenduria e parė, emocioni mė i fuqishėm, plaga e madhe kur ai ishte ikur. Gėzimi mė i madh sepse ai qe kthyer...

Emigracioni ndonėse i lodhi, i ndau njerėzit, nuk i shkatėrroi tė gjitha dashuritė. Kur qe e shkruar nga perėndia, dashuritė triumfonin..., pas shumė peripecish ose me shumė vonesė...

Zero Cool
01-07-13, 06:12
Nė kohėt e lashta, njė nga perandorėt kinezė, urdhėroi qė nė rrugėn kryesore ku kalonin njerėzit dhe karvanėt, tė vihej njė shkėmb i madh, dhe ashtu u bė. Shkėmbi, pothuaj e bllokoi tė gjithė rrugėn. Nga ana tjetėr, perandori urdhėroi njėrin nga rojat e tij, qė tė fshihet pas njė peme dhe tė vėshtrojė reagimet e njerėzve.

Kaloi personi i parė, i cili ishte njė nga tregtarėt dhe zengjinėt mė tė mėdhenj nė vend. Ai i hodhi njė vėshtrim plot mllef e neveri shkėmbit dhe tha:”Kush ėshtė ai horr qė e ka sjellė kėtė shkėmb kėtu nė mes tė rrugės?! Ėshtė prishur mileti fare!” pa e ditur se ishte pikėrisht perandori i vendit. Mandej, u soll rreth shkėmbit dhe mezi gjeti njė hapėsirė pėr tė kaluar. Teksa kalonte me vėshtirėsi, tha:”Mjerė ai qė e ka vėnė ē’ka pėr tė hequr! Kėtė ēėshtje do e ēoj gjer tek organet mė tė larta tė perandorisė! Nuk mbaron me kaq kjo punė!”

Personi i dytė qė erdhi, ishte njė burrė qė punonte nė ndėrtim. Edhe ai u mbush gjithė neveri kur e pa shkėmbin nė mes tė rrugės, por zėri apelues i tij ishte disi mė i ulėt se i tregtarit. S’kishte si tė ishte ndryshe, ai nuk i pėrkiste tė njėjtės shtresė.

Mė pas, vijnė tre tė rinj plot energji, tė cilėt ishin nė kėrkim tė identitetit tė tyre dhe njė qėllimi nė jetė. Ata qėndruan pranė shkėmbit dhe filluan tė ironizojnė personat qė e kishin sjellė atė shkėmb dhe e kishin vėnė nė mes tė rrugės. Jo vetėm kaq, por vajtuan dhe gjendjen e mjerė ku ishte zhytur vendi. “Ai qė e ka bėrė kėtė akt tė shėmtuar, duhet tė jetė ndonjė horr, idiot dhe injorant! Mjerė ne dhe mjerė vendi nga njerėz tė tillė!” thanė djemtė, pastaj u larguan pėr nė shtėpitė e tyre.

Kaluan dy ditė dhe shkėmbi qėndronte nė tė njėjtin vend. Derisa erdhi njė bujk i thjeshtė, nga shtresa e varfėr e perandorisė. Me ta vėnė re shkėmbin, pa folur fare ai pėrveshi mėngėt dhe ia nisi punės pėr tė bėrė diēka. Duke parė se ishte i pafuqishėm vetėm pėr ta lėvizur shkėmbin, u kėrkoi ndihmė dhe kalimtarėve tė tjerė, duke i motivuar se vetėm kėshtu mund tė lirohej rruga dhe se ankesat dhe sharjet s’kishin asnjė dobi. Pasi u mblodhėn disa burra, arritėn ta largojnė shkėmbin nga rruga. Teksa kthehej pėr tė marrė torbėn e tij tė cilėn e kishte vėnė mėnjanė, bujkut i zunė sytė njė sėnduk tė vogėl, i cili kishte qenė poshtė shkėmbit. E hapi dhe pa qė brenda tij gjendej njė pllakė floriri dhe njė letėr, e cila mbante emrin e perandorit tė Kinės dhe ku shkruhej:”Nga perandori, drejtuar atij qė do tė heqė kėtė shkėmb nga rruga. Ky ėshtė shpėrblim pėr individin pozitiv dhe iniciator pėr zgjidhjen e problemeve, nė vend tė ankesave tė padobishme.”

Hidh sytė pėrreth dhe shih sa probleme presin njė zgjidhje nga ana jote! Shumė prej tyre janė lehtėsisht tė zgjidhshme. Thjesht duhet bėrė diēka nė vend tė ankesave, fajėsimeve dhe kritikave qė adresohen lart e poshtė!

Le jardin des disparus
27-09-13, 16:07
Duetto


E njoh prej kohėsh. Kur erdhi pėr tė parėn herė nė shtėpinė t’ime ishte ende e vogėl, e bardhė, si pambuku. Rrinte si e huaj. Mė shikonte, e habitur, me njė vėshtrim ku shprehej njė ndjesi e butė, njė dėshirė e pakuptuar. E mirrja pranė edhe e gėzoja lehtazi duke ia shkuar dorėn time mbi flokėt e pambukta. Nuk lėvizte dhe unė vazhdoja t’a pėrkėdheja.
U rrit shpejt. Hodhi shtat nė pak kohė e sipėr. Sytė i ndritnin edhe mė shumė, edhe mė shumė i qeshte fytyra e saj e vogėl, por ajo mbeti gjithmonė ashtu e bardhė, ashtu e bardhė si pambuku.
Sot u mbushnė tre vjet qė nga dita q’e kam njohur pėr tė parėn herė. Mė duket tashti sikur e njoh prej shumė vjetėsh. Sikur ka qėnė kurdoherė pranė meje dhe sikur mė ka shoqėruar gjithmonė nė gėzimet dhe nė mjerimet e mia. Sikur s’mė ėsht ndarė kurrė!

***
Mbrėmjeve kur kthehem nė shtėpi e di sigurisht qė do t’a gjej te pragu i portės. Mė shikon qė prej sė largu dhe shpejton nė drejtimin tim. Mė vjen pranė dhe unė e pėrkėdhel, i gėzuar. Njė natė, koha ishte e bukur. Qielli i llambaritur. Yjzit xixėllonin pafundėsitė kristalore. E pashė nė rrugė kur zbardhėllente nė rrezet e hėnės. M’u duk mė e bukur, mė ledhatare, mė dashnore se ēdo herė tjetėr. Dola fushave me tė dhe shėtitėm bashkė mbi barin e njomur nga lotėt e natės. Ishte e gėzuar, i gėzuar isha dhe unė. I thashė se mos ishte e lodhur dhe nėse donte tė pushonim pak mbi njė gur, n’anėn e rrugės. Nuk mė foli. Mė shikoi me sytė e saj tė vegjėl, me njė vėshtrim t’ėmbėl, kokėn pak t’anuar. Ndėnja pak mbi gurin e madh q’ishte n’anėn e rrugės edhe ajo erdhi e pushoi pranė meje. E mora edhe mė pranė, e gėzova lehtazi duke ia shkuar dorėn time mbi flokėt e pambukta ndėrsa ajo e shikonte hėnėn pa folur.

***
Kur vjen dimri dhe thėllimi, ajo nuk del te pragu i portės qė tė mė presė si ē’bėn nė pranverė. Por e di se do t’a gjej prapa derės dhe do tė hidhet sapo tė mė shikojė. Rrimė sė bashku natėn vonė, pranė vatrės, unė me njė libėr nė dorė edhe ajo pranė meje. Kur lodhem sė kėnduari e sytė mė vriten nga gėrmat e vogla shikoj gjarpėrimin e zhdėrvjelltė tė flakėve. Rrimė sė bashku duke e shikuar zjarrin, pėr njė kohė tė gjatė, unė duke ia pėrkėdhelur lehtazi flokėt e pambukta dhe ajo duke i mbyllur pėrgjysmė sytė e vogjėl. E kam shoqen mė tė mirė nė jetė. Mė rri pranė dhe mė kupton shumė herė. E dua shumė qenin tim Titi, tė bardhė, si pambuku.


Vedat Kokona

natyra
28-09-13, 23:53
http://www.zeriyt.com/Themes/zyv5omega2/images/post/xx.gif (http://www.zeriyt.com/kerkoje-drite-t40802.0.html;msg575665#msg575665) Kėrkojė drite! (http://www.zeriyt.com/kerkoje-drite-t40802.0.html;msg575665#msg575665)

Ishte natė. Nė tė gjithė anėt mbretėronte qetėsia... nė njė ēast tė tillė e ndjeva veten tė vetmuar. Mejtoja: “ Ē’u bė gjithė ajo gjallėri e ditės? Ku shkuan kėngėt, vajet, britmat... e ... ditės? Ēdo gjė ka vdekur. Vetėm unė jetoj, unė me kandilin tim tė vogėl me vaj tė mirė. Tani s’kam frikė nga hiēgjė. Jam i lirė tė bėj ē’tė dua. Por duhet tė lėviz, tė punoj, tė punoj, tė flas... tė bėj gjithēka e tė ndėrtoj njė botė tė re. . por si do ta bėj pa njė shok?
Shikoj flakėn e kandilit tim qė nė fund ėshtė shumė e shkėlqyer...e pastaj vjen tyli i hollė qė shkon drejt pėrpjetė.
Njė fllad i kėndshėm mė pėrkėdhel fytyrėn. Flaka e kandilit lėkundet. Lėkundet dhe tymi i saj valė-valė si tallazet e detit, por pėrpjetė.
***
Po afron mesi i natės. Flaka e kandilit sapo vjen e po venitet. Kaloi pak kohė dhe...flaka e kandilit u lėkund nja dy dy-tri herė, por pa fuqi dhe u zhduk nė errėsirė. Fitili i kandilit dhe shkėndijat, njėra pas tjetrės, me radhė, po zhduken, gjersa mbaruan tė gjitha. Edhe mua me kandilin mė mbuloi cipa e zezė e natės: errėsira! Asgjė s’jeton, veē meje. Sytė e mi drejtohen nga kandili, sikur kėrkojnė tė gjejnė diēka: ndoshta dritėn qė humbi...
Papandehur kėndon njė kėndez. Me kėngėn e tij mė vjen sikur mė thotė: “Ē’bėn, pse shikon kandilin?...”
Berat 16 qershor 1939

Jani Dodi
Mare nga gazetashqiptare
_____________________