PDA

View Full Version : Zbulohen 17 Piramida ne Egjipt!


Murgesha
25-05-11, 21:42
http://www.koha.net/repository/images/25-piramide_2505111246_4.jpg

Publikuar: Sot, mė 25 maj 2011


Kajro, 25 maj – Njė studim i ri satelitor nė Egjipt ka zbuluar 17 piramida tė fshehura nėn tokė dhe mbi 1 mijė varre tė pa gėrmuara.
Njė ekip nga Universiteti i Alabamės ka analizuar imazhet satelitore tė tokė qė janė bėrė me rreze infra tė kuqe, tė cilat mund tė nxjerrin nė pah materiale tė ndryshme nėn tokė.
Mbi 1 mijė varre dhe 3 mijė vendbanime antike janė zbuluar deri tani, transmetojnė agjencitė.
Gėrmimet testuese kanė konfirmuar zbulimet e marra nga studimi satelitor – arkeologėt tashmė kanė ardhur te dy piramidat nėntokėsore.


www.koha.net


Sikur tė i skenonin edhe trojet tona, pale ēfarė do tė gjindej nėn to!