PDA

View Full Version : Marie Logoreci


Zero Cool
31-05-11, 21:01
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQils2rhRknCuQPlqHH0SjzmLGbXNn_-Eby2PvZuv36SE22mGM4Marie Logoreci lindi mė 23 Shtator tė vitit 1920 nė Shkodėr. Ishte aktore shqiptare e teatrit dhe filmit. Paraqitja pėr herė tė parė nė film ishte tek "Skėnderbeu", mė pas nė filmin e parė shqiptar me metrazh te shkurter "Fėmijet e saj", dhe me pas ne filmin e pare shqiptar "Tana" dhe "Toka jonė" etj.. Maria bėri regjinė e dramės "Drita" te M. Luca. Ajo luajti ne filmin televiziv, "Gjenerali i Ushtrise se Vdekur". Ka mbetur si nje nga aktoret me te medha te Shqiperise. Ajo ngriti ne art karaktere te ndryshme te nenave shqiptare, duke u kthyer vete ne simbol te Nenes shqiptare.