PDA

View Full Version : Mitet false te shtatzanise...


Jana
01-06-11, 21:24
Njė grua shtatzėnė nuk ėshtė e sėmurė. Ky ėshtė thelbi i manualit “The Mommy Docs Ultimate Guide to Pregnancy and Birth”, njė libėr i shkruar nga tre gjinekologe kaliforniane, tė cilat kanė vendosur qė tė hedhin poshtė tė gjithė mitet false tė njė gruaje nė pritje tė lindjes sė fėmijės sė saj. Shumė besojnė se jeta e njė gruaje shtatzėnė ndryshon plotėsisht dhe se ajo duhet tė kufizohet nė cdo gjė. Ja tė gjitha mitet false tė shtatzanisė:
Nuk mund tė udhėtosh me avion
Po, mund tė udhėtosh me avion sepse njeriu duhet tė lėvizė mė shpejt dhe tė shkurtojė kohė. Shumė kompani ajrore nuk lejojnė udhėtimin e grave nė trimestrin e fundit sepse kanė frikėn e lindjeve nė bord.
Mos pėrdor taka tė larta
Nuk ka asnjė tė dhėnė qė tė tregojė dėmin nga takat, mjafton qė ato tė jenė tė qėndrueshme.
Mos lyej flokėt
Asnjė studim shkencor nuk ka treguar se ekspozimi ndaj ngjyruesve mund tė shkaktojė dėme nė fetus.
Qendroni larg maceve
Duhet tė evitoni kontaktin me fecet e maceve, por nuk ka asgjė nėse jeni pranė tyre.
Mos pini kafe
Nuk duhet ta ekzagjėroni, por njė ose dy kafe nė ditė nuk sjellin asnjė problem.
Mos pini alkool
Duhet evituar konsumi i alkoolit nė tre muajt e parė.Mė pas nėse pihen dy gota nė javė nuk sjellin probleme tė rėnda.
Mos bėni seks
False! Eshte e keshillueshme, vetėm kujdes duhet treguar nė rastet me probleme
Duhet tė hani sa pėr dy
Shtatzania kėrkon vetėm 300 kalori ekstra nė ditė. Obeziteti te nėnat mund tė sjelle efekte negative te fėmijėt dhe mund tė provokojė komplikacione gjatė lindjes.
Fėmija i parė lind vonė
Vetėm 5 pėrqind e fėmijėve lindin nė datėn e paracaktuar
Kremerat dhe vajėrat ndalojnė carjen e lėkurės
Asnjė produkt nuk mudn tė evitojė carjen e lėkurės, sepse kjo varet nga kolagjeni dhe faktorėt gjenetikė.

Zero Cool
04-09-11, 23:28
Pozitat mė tė mira pėr tė ngelur shtatzėnė


http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.0823231342820_m.jpg


Nėse dėshironi fėmijė, nuk mjafton vetėm tė ēoni dashuri nė ditėt kur ovulacioni ėshtė nė kulm. Rol tė rėndėsishėm luajnė edhe pozitat tė cilat i zgjidhni gjatė seksit.
Besohet se disa pozita bėjnė mrekulli kur bėhet fjalė pėr bėrjen e foshnjės. Ekspertėt mendojnė se nėse praktikoni pozita tė cilat mundėsojnė qė sperma tė qėndrojė sa mė gjatė nė vaginė, shanset pėr fekondim rriten.

Prandaj, shumica e ekspertėve pohojnė qė ‘pozita e misionarit’ ėshtė mė e mira pėr shumė arsye. Para sė gjithash lejon penetrim mė tė thellė, ndėrsa sperma qėndron drejtpėrdrejtė nė hyrjen e mitrės. Duke qenė se mashkulli ėshtė pėrmbi, pesha e tij do ta pengojė daljen e ejakulatit nga vagina.

Njė tjetėr pozitė e cila shton shanset pėr shtatzėni ėshtė ajo ‘e qenit’. Kjo pozitė ėshtė mjaft e efektshme pasi qė partneri hy nė vaginė nga prapa, ashtu qė spermatozoidet duhet tė kalojnė rrugė mė tė shkurtėr drejt cakut.

Nėse partneri juaj ka tepricė kilogramėsh dhe kjo pozitė ju shkakton pakėndshmėri, atėherė provojeni nė pozitė tė shtrirė.

Pozita anėsore, kur partneri vendoset prapa femrės, ėshtė njė tjetėr pozitė pėrmes sė cilės sperma arrin mė lehtė nė qafėn e mitrės.

Gjasa mė tė vogla pėr shtatzėni do tė keni nėse bėni dashuri duke qėndruar nė kėmbė, ulur ose kur femra ėshtė pėrmbi. Kėto pozita nuk e lejojnė qėndrimin e gjatė tė spermės nė vaginė.

Zero Cool
07-09-11, 16:32
Shkaku i shterpesise mund te jete ne tru


http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=arkiva/Art-Kulture/06pafry_0609111409_1_307669896.jpg&size=article_mediumLilles – Nje grup shkencetaresh franceze nga Lilles kane zbuluar se shterpesia rrjedh nga truri, transmetojne media franceze. Hulumtimi i ketyre shkencetareve ka deshmuar se ne periudhen e pubertetit aktivizohet njp grup shume i posacem neuronesh - GnRH te vendosur ne pjesen e trurit hipotalamus, dhe kjo sjell deri te ngjitja e hormoneve GnRH.


Behet fjale per hormonin qe nxit sintezen dhe lirimin e dy hormoneve tjera – hormonit folikulostimul dhe hormoni lutein me aftesine qe ne periudhen e pubertetit te nxisin rritjen sekondare te organeve gjenitale.


Keto hormone pastaj gjate gjithe jetes sigurojne funksionimin e sistemit riprodhues.


Behet fjale per nje zbulim shume te rendesishem pasi nga shterpesia vuajne shume miliona cifte ne bote.


Shkencetaret nga Lilles perkujtojne se parashihet qe ne dhjete vjetet e ardhshem shterpesia te dyfishohet ne Evrope.

Zero Cool
16-09-11, 19:42
Qumėsht pėr ... binjakė


http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.0915234134486_m.jpg


Studime tė reja ia dedikojnė kėtij "fenomeni" edhe ush¬qyerjes, pasi femrat qė pinė ēdo ditė 1-2 gota qumėsht, kanė 5 herė mė shumė mundėsi tė lindin binjakė.


Rritja e lindjeve tė fėmijėve binjakė nuk ka lidhje vetėm me terapitė e fertilitetit.
Rol tė rėndėsishėm duket se luan njė proteinė qė ndodhet nė mėlēinė e lopėve, e cila "kalon" tek 'produktet bulmetore nėpėrmjet mjeljes, duke nxitur organizmin tė prodhojė mė shumė vezė (nė ovare) dhe mė tė shėndetshme.