PDA

View Full Version : I dashuri armiku imė-Pajtimi "historik" mes Shqiptarėve dhe Serbeve


murrizi
04-06-11, 02:04
Tadiq: Shqipėria e Madhe projekt i rrezikshėm, por pjesė e zgjidhjesFrankfurt, 3 qershor - Bashkimi i Kosovės dhe Shqipėrisė mund tė ishte njė zgjidhje pėr konfliktin shumėvjeēar, ka thėnė presidenti i Serbisė, Boris Tadiq, pėr shtypin gjerman, njofton QIK-u.
"Kush e di tė interpretojė historinė do tė vėrejė se formimi i Shqipėrisė sė Madhe ka qenė njė plan afatgjatė politik i shqiptarėve", ka thėnė Tadiq pėr gazetėn gjermane "Frankfurter algamajne cajtung" (FAZ). Sipas Tadiqit, Shqipėria e Madhe ėshtė njė projekt i rrezikshėm, por mund tė jetė pjesė e njė zgjidhjeje mė tė madhe dhe se serbėt "mund tė jetojnė me kėtė (zgjidhje)". Kjo do tė thotė se "qė tė gjitha palėt diēka fitojnė gjė qė tė krijonte njė zgjidhje tė pėrhershme, paqe dhe stabilitet", transmeton DB nė serbisht.
Gazeta gjermane vlerėson se Tadiq la tė kuptohet qė Beogradi si kompensim pėr Kosovėn pret bashkimin e pjesės serbe tė BeH. "Nuk them se Shqipėria e Madhe ėshtė njė zgjidhje e shkėlqyer. Gjithashtu nuk besoj qė Serbia e Madhe ėshtė njė zgjidhje e mirė. Gjithashtu jam kundėr ndarjes sė BeH. Nė pėrgjithėsi, jam kundėrshtar i politikės sė krijimit tė shteteve tė mėdha. Por na lejoni tė kėrkojmė zgjidhje praktike", ka thėnė Tadiq.

Hajra
04-06-11, 07:12
......mire e ke tadiq zgjidhja me e mire dhe me e drejt do te ishte shqiptaret te vene kufirin te molla e kuqe, ky do te quhej vertet pajtim historik, gjdo propozim tjeter eshte i papranushem dhe ne deme te shqiptareve.

Guri i madh
04-06-11, 19:16
kjo esht nji loj e rrezikshme per shqiptart


ne fillim me e fut shqiperin ne ket loj e me nda kosoven lugina e presheves mbetet nen serrbi


at,her i qelen apetitet e grekut per disa pjes te shqiperisme ato pazare fitus del veq serrbia se edhe maqedonia e mal i zi nese i humbin teritoret me shqiptar te vetmen der per me trokit per ndihm do ta ken serrbin

uck_aksh
04-06-11, 23:16
po jam i pajtimi vetem nese e marrin harten ne londer ku i ka pas shqipria kufijt para se kurv evropa qe e ka coptuar me ato kufij po

Guri i madh
05-06-11, 21:45
po jam i pajtimi vetem nese e marrin harten ne londer ku i ka pas shqipria kufijt para se kurv evropa qe e ka coptuar me ato kufij po


deri para lufte per nji paroll te till per shqiprin e madhe serrbia i ka denue shqiptart deri me 18 vite burg

kurse tash e fton shteti shqiptar me e hap nji TREG te ri politik ku shtetsia e kosoves do te zbehet ose do te anulohet nga shqipria duke andrrue per nji sukses ma te madh kombtar

kurse ne anen tjter diplomacia e shkinis nuk ka flejt ka punue qe ket kerkes te shqiperis me e kundershtue shtetet e ballkanit ,qe dihet se i kena armiq te perbetuar me kundershtue


po edhe nese shqipra e arrin ne baz te marrveshejes se re ,ashtu siq e ka planifikue serrba . me marrr nji pjes te kosoves serrbia me e nda kosoven te pakten 40% me i takue serrbis
e nese shqipria ka sukses e maqedonnin perendimore e kthen nen administrimin shqiptar pjesen tjter te maqedonis me e pervetsue serrbia me preteksin se po e mbron nga shqipria e madhe


ku edhe greqia do te pajtohet me nji zgjedhje te till ,po serrbia gjithmon e ka si prioritet qe luginen e presheves me e mbrojt me gjdo kusht se perndryshe lidhjet me maqedoni e greqi do ti nderpriten