PDA

View Full Version : Elsa Lila: Une dhe Evita...


Jana
05-06-11, 20:10
Pėr herė tė parė kėngėtarja e famshme flet pėr jetėn e saj private. Ajo na surprizon sėrish. Kėsaj here jo me zėrin e saj, jo me performancė artistike por se sė shpejti do tė bėhet nėnė. Pret njė vajzė qė do ta ketė emrin Evita. Edhe pse ka vendosur tė mos martohet ajo shijon kėtė moment si mė tė bukurin e jetės sė saj bashkė me djalin e ėndrrave, italianin Alessandro. Tė gjitha detajet e kėsaj dashurie ekzotike
Njė artiste e lindur. Njė personazh i rrallė nė botėn e madhe tė celebriteteve qė me spektrin e ndjeshmėrisė artistike do tė bėnte ēdo audiencė ta adhuronte.
E talentuar, e zhdėrvjellėt, me shumė pasione, njė intelektuale me njė shpirt tė lirė aventure. Kanė qenė tė forta motivet qė e kanė nxitur drejt suksesit e drejt iniciativave qė vetėm ajo ka ditur t’i japė shijen e sė bukurės, shijen e tė vėrtetės.
Elsa Lila na rrėfen me njė stil gati poetik, duke zhvendosur imagjinatėn tonė nė kohė dhe nė vende tė jashtėzakonshme, mes magjisė sė ujit tė oqeanit dhe savanave afrikane.
Pikėrisht atje si nė njė film romantik aventure me skenar ekzotik, ku elementėt e natyrės ndėrthuren me ato tė shqisave dhe ndjenjave pėr t’i dhėnė jetė jo vetėm njė lidhje tė bukur dashurie, por pėr t’i dhėnė jetė njė krijese tė vogėl qė sė shpejti do tė lindė.
Nuk e pyesim pėr kėngėn, pėr projekte muzikore apo performanca artistike por pėr tė gjitha detajet e jetės sė saj private, pėr tė cilėn ajo kurrė mė parė kishte folur.
Nėn qiellin e Madagaskarit, nė ujrat e kthjellta tė Oqeanit Indian Elsa Lila i dha jetė njė jete tė re.
Nuk dėshiron tė martohet, as tė vishet nuse si shumė moshatare tė saj do tė donin. Bashkė mė Alessandron, djalin italian qė sė shpejti bėhet baba do tė presin ardhjen nė jetė tė Evitės, apo “Evės sė vogėl”, qė pėr Elsėn simbolizon shumė mė tepėr sesa ēfarėdo emri tjetėr.
Guximi dhe kurajoja janė ato qė e kanė bėrė tė arrijė suksesin ashtu si tani guxon tė pozojė para objektivit tė fotografit shtatė muajshe shtatzėnė, ashtu si Demi Moore e Monica Belluci ndėr tė vetmet aktore hollivudiane qė patėn po tė njėjtėn kurajo.
Mezi pret qė tė takohet me tė voglėn e saj, Evitėn, ku fare pak ditė e ndajnė nga ardhja e saj nė jetė. Burimi i njė muze tė tėrė, e cila do i japė gjithė energjinė e duhur pėr tė krijuar melodinė e njė kėnge, e njė kėnge jete.
Intervista
Si je njohur me Alessandron, tashmė shokun tėnd tė jetės?

Alessandron e kam njohur gjatė njė udhėtimi shumė tė veēantė nė ishullin e largėt tė Madagaskarit nė Afrikė, vendi ku ai jeton qė prej pesė vitesh dhe punon si zhytės profesionist.

Si ndodhi qė shkove atje?

Ishte fundi i dhjetorit tė 2008-ės dhe unė sapo kisha mbaruar sė prezantuari pėr tė dytėn herė Festivalin nė RTSH. E lodhur dhe e stresuar nga puna e madhe dhe prapaskenat e pakėndshme qė mė ndodhėn atė fundviti pune intensive, vendosa tė shkoja diku larg pėr tė kaluar Vitin e Ri dhe pėr t’u rigjeneruar disi psikologjikisht, shpirtėrisht dhe fizikisht.
Unė dashuroj detin dhe mendova tė shkoja nė njė vend tė nxehtė, prandaj, pasi studiova pėr tė qindėn herė hartėn e botės dhe gjithė vendet nėn ekuator, nuk e di pse, sytė mė shkuan te ishulli i madh i Madagaskarit. Pa e menduar gjatė, organizova udhėtimin dhe si zakonisht vetėm (pasi mua mė pėlqen shumė tė udhėtoj vetėm) u nisa!

Dhe atje kur mbėrrite e njohe qė ditėt e para?
Ditėn e parė tė pushimit, e dehur nga ngjyrat, aromat dhe panoramat e kėtij ishulli magjepsės, kuptova se nuk do largohesha dot aq kollaj nga ai vend. Duke qenė se unė jam zhytėse qė prej disa vitesh, u drejtova tek njėra prej qėndrave tė zhytjes nė ishull pėr tė prenotuar disa “ekskursione” nėnujore.
Aty…ishte Alessandro! Qė nga ai moment, u bėmė gati tė pandashėm, si mbi ujė dhe nėn ujė (qesh). As unė e as ai, nuk e prisnim kėtė shpėrthim tė menjėhershėm ndjenjash…vendosėm, thjesht tė ndiqnim instiktin dhe emocionin duke jetuar ēdo ēast nė maksimum! Ishulli me ngjyrat, aromat, palmat, rėrėn e bardhė dhe detin kristal ishin dhe janė njė peizash perfekt pėr tė filluar dhe jetuar njė histori dashurie shumė romantike.
Filluan arratisjet tona me varkėn e tij modeste nėpėr ishuj tė vegjėl paradiziak tė pabanuar, ndėrtimi i tendave nėpėr plazhe ku ekzistonim vetėm ne dhe ku darkave bėnim zjarr dhe piqnim peshqit qė kishim kapur nė varkė gjatė ditės si dhe shėtitjet nėnujore nėpėr kopshte koralesh shumėngjyrėshe…njė ėndėrr e bukur qė vazhdon ende dhe asnjė prej tė dyve nuk dėshiron tė zgjohet nga gjumi!

Si lindi pasioni i zhytjes tek ty?
Sepse jam gjysmė vlonjate, se kam lindur nė katėr korrik, se prindėrit e mi zhvendoseshin ēdo vit pėr pushimet verore nė bregdetin e mrekullueshėm tė Vlorės…
Ata mė kanė treguar qė mė kanė hedhur nė ujė qė nė atė moshė dhe se mė pėlqente dhe rrija e qetė. Kur u rrita, vazhdoja tė kultivoja njė dashuri e pasion tė madh pėr detėrat e oqeanet, shihja me kuriozitet tė madh dokumentarėt nėnujore.
Vendosa t’i shihja me sytė e mi ato qė deri dje i kisha parė vetėm nė ekran duke bėrė njė kurs zhytjeje nė vitin 2003, tė cilin e bėra nė Egjipt, nė Detin e Kuq.

Je ndjerė ndonjėherė nė rrezik gjatė zhytjeve?
Sigurisht qė nėn ujė ndodhin shpesh tė papritura, herė tė kėndshme, herė tė pakėndshme. Edhe mua mė kanė ndodhur tė shumta, por njėra nė veēanti ishte mbresėlėnėse.
Isha 30 metra nėn ujė qė prej 20 min me Alessandron dhe disa zhytės tė tjerė…ndodhesha nė oqeanin Indian nė ngushticėn e Mozambikut. Koha ishte e keqe, uji i turbullt dhe rryma e fortė. Nė njė moment, rryma mė hodhi nuk e di se ku dhe papritur u gjeta totalisht e vetmuar nė mes tė oqeanit Indian nė thellėsinė 30 metra dhe pa pajisje pėr tė kryer ringjitjen dhe pėr tė lajmėruar nė sipėrfaqe vendodhjen time.
Ndėrkohė qė kafshė tė mėdha e tė vogla nėnujore mė kalonin fare afėr…histori e gjatė zgjidhja e situatės, por pak me fat e pak me gjakftohtėsi arrita tė ringjitem nė sipėrfaqe dhe tė me gjente varka me Alessandron, i cili po mė kėrkonte dėshpėrimisht dhe ndėrkohė qė koha kalonte tmerri i tij shtohej duke qenė se mendonte mė tė keqen duke njohur mirė detin dhe tė papriturat e tij. Pėr fat, ēdo gjė shkoi mė sė miri!

Nė Madagaskar, kėto dy vitet e fundit ke shkuar shumė herė. Thonė qė tė zė “Il mal d’Africa”. Nė rastin tėnd ishte kėshtu apo ishte “il mal d’amore”?
Patjetėr arsyeja kryesore ėshtė “il mal d’amore”, por e ndėrthurur bukur me dashurinė pėr Afrikėn, njė kontinent qė mbart mbi lėkurėn e tij bukuri mahnitėse natyrore, tradita tė hershme tribale e histori tė dhimbshme tė popujve qė e popullojnė.
Qiejt e Afrikės me perėndimet marramendėse, xhungla dhe gjithēka ajo fsheh brenda, banorėt me thjeshtėsinė, virgjinitetin dhe prakticitetin e tyre. Koha qė duket sikur atje rrjedh shumė mė ngadalė…tė gjitha kėto tė bėjnė padyshim tė tė vijė “il mal d’Africa”.

Cila ishte ajo ēfarė tė bėri mė shumė pėrshtypje tek Alessandro nė fillim tė njohjes?
Pėrshtypja qė kam patur pėr tė nė fillim tė njohjes tonė ėshtė e njėjta me atė qė kam tani pas dy vjetėsh pasi ai ėshtė njė njeri shumė i sinqertė dhe transparent…
Ai ėshtė larguar nga Milano, qyteti i tij i lindjes qė prej rreth 17 vitesh pėr tė ndjekur pasionin e zhytjes i cili menjėherė u kthye nė profesion. Pėr kėtė arsye ka qėndruar pėr gjithė kėto vite nė vende ekzotike si Maldive, Meksikė, Egjipt, Santo Domingo, Kube, Venezuelė e shumė tė tjera.
Pėr kėtė arsye ėshtė njė europian atipik. Jeton nė simbiozė me natyrėn dhe detin. Pėrdor shumė pak celularin (sa pėr tė komunikuar me mua), rri mė shumė nė varkė se sa nė makinė, nuk sheh televizor, ecėn zbathur, veshjet pėr tė janė dytėsore pasi jeton nė vend tė nxehtė dhe ėshtė gjithmonė i veshur si pėr plazh, kontrollon ēdo ditė ciklin e hėnės pėr tė parė si do tė jetė batica apo zbatica ditėn e nesėrme pėr tė organizuar zhytjet, ka njė raport krejt tė veēantė me kafshėt nė pėrgjithėsi dhe peshkaqenin nė veēanti tė cilėt ai i adhuron.
Duket sikur ata e kuptojnė kur i ndeshim shpesh herė nėn ujė…afrohen qetėsisht dhe largohen po aq qetėsisht.. Qyteti dhe jeta kaotike, moderniteti dhe gjithēka ai sjell duket se nuk i pėrkasin minimalisht.
Kur kthehet nė Itali pėr tė mė takuar (rrallė herė, pasi shkoj unė mė shpesh atje) duket tamam si ai peshku jashtė ujit. Atėherė mė thotė: hajde kthehemi atje, kėtu tė shkon jeta dėm! Nė tė gjitha kėto mė ngjason shumė mua, dhe karakterit tim prandaj, besoj se nė kėtė rast “ka gjetur tenxherja kapakun”!

Jana
05-06-11, 20:11
Sa problem ėshtė distanca e madhe gjeografike midis jush?

Nė tė kundėrt nga ē’mund tė imagjinohet, distanca i ka ndihmuar raportit tonė. Frymėmarrja dhe largimi nga njėri-tjetri herė pas here ka bėrė qė ndjenja dhe interesi pėr njėri-tjetrin tė mbeten gjithmonė nė maksimum.

Asnjėherė nuk na mbetet kohė tė pėrfundojmė nė rutinėn e pėrditshme dhe mbi tė gjitha na merr malli pėr njėri-tjetrin, gjė shumė e rėndėsishme. Sa herė qė takohemi ėshtė si herėn e parė, dhe kemi shumė histori e tė reja pėr tė treguar qė na kanė ndodhur gjatė kohės sė largimit (qė asnjėherė nuk e kalon tre javėshin apo muajin).

Shtatzėnia ishte e pa parashikuar?

Mendoj se nė kohėrat moderne nė tė cilat jetojmė dhe me gjithė informacionin qė kemi ėshtė e vėshtirė tė mbetesh rastėsisht shtatzėnė. Si unė dhe ai, ndjenim qė kishte ardhur momenti tė bėheshim prindėr…

Janė ato ndjesi qė tė lindin natyrshėm me kalimin e kohės dhe moshės! Pastaj si ai dhe unė i adhurojmė fėmijėt. Ėndėrronim tė dy tė kishim njė vajzė pasi tė dyve na pėlqejnė shumė…dhe pėr fat natyra po na dhuron njė vajzė!

Kur e kuptuat qė ti ishe shtazėnė?

Shtatzėnia ime filloi nė Madagaskar nė qershor tė 2010-ės. E zbuluam kur unė isha pesė javėshe dhe ndėrkohė, duke mos e ditur qė isha shtatzėnė, vazhdoja tė zhytesha ēdo ditė (sport i cili ėshtė rreptėsisht i ndaluar nė gjendje shtatzėnie), tė hidhesha nga shkėmbinj 10 metra tė lart mbi ujė, me kishin pickuar mokafui (mushkonja tipike tė Madagaskarit qė mund tė mbartin dhe malarje), tė haja nėpėr baraket e ishullit ushqime (tė cilat unė i pėlqej shumė) tė gatuara aty pėr aty me mjete rrethanore nga banorėt e ishullit nė kushte jo tė mira higjenike etj etj.

Kur e zbuluam u kthyem menjėherė nė Itali pėr tė bėrė vizitat mjeksore e pėr tė parė nėse gjithēka ishte nė rregull, duke qenė se unė “nuk isha sjellė dhe aq mirė”!

Aty mėsuat qė ishte vajzė?

Po. Dhe unė i propozova ta quanim Evita qė nė spanjisht do tė thotė “Eva e vogėl”. Eva doja ta quaja nė kujtim tė nėnės sime. Dhe ja ku jam tani, nė muajin e tetė e ajo lėviz e shkallmon brenda trupit tim.

Ēfarė ndjesie tė jep kjo gjendje?

Pėr sa i pėrket ndjesisė se tė paturit njė qenie njerėzore brenda teje, gjakun e gjakut tėnd, e cila jeton me ty, ushqehet nga ty, rritet brenda teje, mund tė shkruaj njė libėr mė vete. Ėshtė eksperienca mė e bukur, mė emocionuese, mė e rėndėsishme qė njė grua mund tė pėrjetojė nė jetėn e saj.

Kam qarė me ditė tė tėra nga gėzimi dhe lumturia dhe tani qė i ka ardhur fundi, me zor pres ta “takoj” e ta mbaj nė krahė e tė shoh se ē’fytyrė ka, ē’karakter ka, ēfarė zėri ka kur qan, gjithēka!

Ti je njė natyre ēapkėne dhe e zhdėrvjellėt. Shtatzėnia tė ka ndryshuar?

Unė dhe Evita nuk kemi ndalur njė ēast deri mė sot. Kemi fluturuar pa fund sa pėr punė e sa pėr tė shkuar nė Madagaskar.

Kemi lėvizur tė dyja me motor nėpėr qytet dhe vazhdojmė tė lėvizim edhe tani…Natyrisht qė ēdo lėvizje qė bėj e bėj me kujdesin mė tė madh, ndonėse kam vazhduar tė jetoj sipas natyrės sime.

Po pėr martesė keni menduar?

Si unė dhe ai respektojmė nė maksimum personat qė zgjedhin tė martohen, por ne nuk jemi dakord me kėtė formė rituali. Personalisht mendoj se nėse midis dy njerėzve ka njė ndjenjė tė fortė dashurie dhe respekti, nuk ėshtė aspak e nevojshme tė betohesh para Perėndisė apo ligjit.

Besoj se “burokracia” nė tė dyja rastet, si fetare dhe ligjore, nuk ka tė bėjė fare me lidhjen shpirtėrore midis dy personave, prandaj ne nuk do tė martohemi!

Nėse do tė jetoje nė Shqipėri mendon se do tė ishte e mundur tė bėje njė fėmijė pa bėrė njė martesė pėrpara?

Edhe nėse do tė kisha jetuar nė Shqipėri do tė kisha qėne koherente me mendimet dhe principet e mia dhe do tė kisha vepruar nė tė njėjtėn mėnyrė.

Po familja, gjyshėrit me tė cilėt ti je shumė e lidhur dhe tė afėrmit e tu si e pritėn?

Babai im i cili do tė bėhet gjysh pėr herė tė parė, motra ime e dashur, gjyshėrit e mi tė dashur qė bėhen stėrgjyshėr, tė gjithė tė afėrmit dhe miqtė e pritėn lajmin e ardhjes sė Evitės me njė emocion e dashuri shumė tė madhe. Tė gjithė kujdesen gati ēdo ditė nėpėrmjet telefonit duke u informuar mbi ecurinė dhe shėndetin tonė.

Ke filluar tė blesh robat rozė pėr Evitėn?

Nuk mė ka rėnė radha tė blej ende veshje pėr tė, pasi dhuratat e tė gjithėve janė kaq tė shumta sa e ka pothuajse gati gardėrobėn pėr gjashtė muajt e para tė jetės.

Madje nga Shqipėria, si gjyshja por dhe disa mikesha qė janė shumė tė zonja tė punojnė me shtiza e punėdore, mė kanė pėrgatitur komplete e kuverta shumė tė bukura tė bėra me dorė, tė cilat do t’i ruaj mė pas si kujtim.

Alessandro pėr momentin ėshtė nė Madagaskar. Ėshtė e vėshtirė ta pėrballosh kėtė periudhė paralindjeje vetėm?

Nė fakt unė kam vazhduar tė bėj nėntė orėt e fluturimit deri atje deri nė dhjetor, prandaj nuk shihemi vetėm qė prej njė muaji. Megjithatė ai ėshtė shumė i kujdesshėm tė mė rrijė afėr me telefon dhe internet dhe shumė shpejt do tė jete kėtu pėr tė kaluar sė bashku muajin e fundit tė shtatzėnisė dhe muajin e parė tė jetės sė Evitės.

Mė pas do tė ketė njė tjetėr largim tė shkurtėr nga ana e tij, dhe mė pas, kur Evita tė jetė forcuar e rritur pak, rreth tre muajshe, do tė udhėtojmė sė bashku drejt ishullit magjik ku gjithēka filloi!

Ke frikė se lindja mund tė ndryshojė trupin tėnd?

Deri tani nė muajin e tetė nuk kam pėsuar transformime apo deformime. Kam shtuar pak nė peshė. Jam pothuaj ajo qė kam qenė por me barkun e madh e tė rrumbullakėt normal tė njė gruaje shtatzėnė.

Kam besim se pas lindjes, me pak forcė vullneti do tė rikthehem nė gjendjen e mėparshme. Edhe nėse nuk rikthehem ajo qė isha, pėr mua nuk pėrbėn aspak problem, pasi nuk i kam dhėnė asnjėherė prioritet trupit por tė tjera gjėrave.

Po pėrsa i pėrket kėngės mendon se rritja e njė fėmije mund tė ketė njė kosto?

Mendoj se Evita do tė mė frymėzojė shumė dhe do tė mė japė forcė dhe energji akoma mė pozitive pėr tė bėrė projekte tė bukura muzikore nė tė ardhmen e afėrt.

Ardhjen e saj e ndiej dhe e shoh si shtysė drejt kreativitetit akoma mė tė madh dhe aspak si pengesė. Besoj se kur tė shoh sytė dhe buzėqeshjen e saj, poezitė e tingujt do tė lindin vetvetiu duke harruar botėn e realitetin e vėshtirė qė na rrethon pėrditė e na e ngurtėson fantazinė dhe ndjenjėn. Prandaj: Forca Evita!

Mendon tė pėrfshihesh politikė?

Unė vendosa tė sjell nė jetė njė fėmijė! Ndodhi sapo dola nga njė grevė urie e organizuar nga Opozita pėr votėn e lirė. Hyra si njė qytetare europiane, koshiente pėr njė pėrballje tė egėr me dhembjen dhe vuajtjen vetjake, duke dashur qė vajza ime tė vinte nė jetė jo nė emėr tė dhembjes dhe tė vuajtjes.

Nėse kjo gjė dikujt i duket se ėshtė pėrfshirje nė politikė, i them se sot klithma pėr drejtėsi, mė shumė se kėrkesa pėr bukė, ėshtė politika e vetme qė i duhet kėtij vendi!