PDA

View Full Version : Komunikimi eshte talenti i lindur...


Jana
05-06-11, 20:22
Njė raport i “Wall Street Journal” ka treguar se arsyeja e vetme mė e madhe qė njerėzit dėshtojnė pėr tė avancuar nė karrierėn e tyre ėshtė mungesa e aftėsive tė mira komunikuese. Tė jesh njė komunikues i mirė ėshtė njė aftėsi natyrale vetėm pėr pak njerėz. Shumė prej duhet tė punojnė pėr ta arritur kėtė. A jeni ndonjėherė i ngadaltė pėr tė komunikuar me tė tjerėt nė punė? Atėherė ju mund tė keni vėshtirėsi komunikimi, njė term i pėrdorur pėr tė pėrshkruar profesionistėt, qė janė tė zotėt nė shumė fusha nė punėn e tyre, por kanė problem me komunikimin. Nėse ky problem ju duket i njohur, ju nuk jeni vetėm. Nė fakt, njė raport i “Wall Street Journal” ka treguar se arsyeja e vetme mė e madhe qė njerėzit dėshtojnė pėr tė avancuar nė karrierėn e tyre, ėshtė mungesa e aftėsive tė mira komunikuese.

Ka disa shenja qė ju mund tė pėrdorni pėr tė pėrcaktuar nėse ju apo tė tjerėt jeni duke penguar njė proces komunikimi. Ato fillojnė duke pyetur veten nėse ju:
Pėrdorni gjuhėn e dykuptimtė tė trupit
Kujtohuni, se kur ju komunikoni, nuk janė vetėm fjalėt qė pėrcjellin mesazhin, por ajo qė ekspertėt e medias e quajnė “krijimi juaj”. Kjo merr nėn kontroll gjithė elementėt e trupit tuaj. Pėr shembull, nėse qėndroni me shpinėn gjysmė tė kthyer ndaj dikujt, nėse vazhdimisht shikoni larg, nėse koka juaj ėshtė e ulur ose nėse dukeni sikur mezi po prisni tė ikni, gjuha e trupit po ju dėrgon njė sinjal se ju nuk jeni tė interesuar pėr tė mbajtur njė bisedė.

Momente heshtjeje
Herėn tjetėr qė do tė zhvilloni njė bisedė me ndonjė kolegun tuaj mbani mend se sa herė ju qėndroni tė heshtur, heshtjet periodike i lejojnė njerėzit tė bėjnė pyetje, tė kuptojnė se ēfarė jeni duke thėnė dhe tė ofrojnė idetė e tyre.

Flisni shumė shpejt
Kjo ėshtė njė nga pengesat mė tė zakonshme tė komunikimit. Anasjelltas, njė ligjėratė e servirur ngadalė nėnkupton fjalė tė zgjedhura mirė dhe forcon rėndėsinė e mesazhit qė ju pėrcillni. Po ashtu, tė flasėsh me njerėzit jo nė mėnyrė tė shpejtė i jep dėgjuesve kohė tė pėrvetėsojnė atė ēka ju keni thėnė.

Flisni me mjetet
A luani me stilolapsat, kruani kokėn, kėrcisni gishtat apo pastroni fytin kur jeni duke folur me dikė? Kėto mėnyra tė veēanta mund tė jenė tė pavullnetshme, por ato mund tė mėrzisin tė tjerėt, ēka i bėn ata t’ju shohin me mė pak seriozitet.

Kontakti me sy
Kur ju bėni kontakte me sy, ju jeni duke i treguar dikujt se ju jeni i interesuar pėr atė, se ju mendoni qė ky person ėshtė i rėndėsishėm, dhe se ju doni tė dėgjoni se ēfarė ai apo ajo ka pėr tė thėnė.

Mos flisni me fjalė tė mėdha

Aristoteli ka thėnė: “Mendo ashtu si tė zgjuarit bėjnė dhe fol ashtu si njerėzit e zakonshėm bėjnė”. Mos pėrdorni fjalėt e mėdha apo tė paqarta. Nėse tė tjerėt duken konfuzė sa herė qė ju hapni gojėn, ju mund tė jeni fajtor pėr shkak se flisni shumė, njė tjetėr pengesė komunikimi qė i ēon njerėzit tė gjejnė fjalorin mė tė afėrt.

Ndėrprerja

Njerėzit qė ndėrpresin tė tjerėt nė mes tė fjalisė jo vetėm qė pėrēojnė njė mesazh tė pakėndshėm (nuk mė bėhet vonė se ēfarė po thua), por ata gjithashtu e nxjerrin veten jashtė procesit tė komunikimit. Kujtoni qė komunikimi ėshtė njė shkėmbim, dhe ne mėsojmė mė shumė nga dėgjimi se sa nga tė folurit.
Tė jesh njė komunikues i mirė, ėshtė njė aftėsi natyrale vetėm pėr pak njerėz. Shumė prej duhet tė punojnė pėr ta arritur kėtė.