PDA

View Full Version : Propozim


Gega 1
08-06-11, 22:35
Une dmth Gega…
(allahile qit 1-shin si t`kishi mujt me ma hjeke, jau kisha dite per ner se sen s`po me vyen.Veq e pata qite ne fillim,se thashe mos e ka dikush Gege).
Pra,une vet propozoj qe ne nenforumin e politikes te bahna MODERATOR.
Syla s`ka pse te preket hiq! U` Bashk me qit propozim e qes kerkesen qe Syla te bahet SUPERMODERATOR,se ka stazh ma shume se une;qikjo ke arsyeja e pare,per sa i perket Syles.Arsyeja e dyte ,pse Syla duhet me qene Smod, eshte qe te mos mendoje ai se po du me kane barabar me te.

Tash arsyetimi per propozimin tem per moderator :

Allahile ma te pershtatshem se kini gjete…nashta del Panta tej diku,po jo.Se as ai ma ahmak se u` s`o.
E dyta;Murrizin s`du me pase koleg.Ju lutna,qit kerkese n`lidhje me te ta merrni seriozisht,se ndryshe s`pranoj me u ba moderator!
Tjetra pike; e kom vendos mos me sha ma.
Si t`shaj,po propozoj t`u me qitni moderator ne sport.
Tash masi u qela,po jau thome edhe piken e fundit,qe me shtyni me ba qit propozim :

Vallahi kom shume qef me jau fshi postimet Murrizit,Makreshit edhe Gurit t`madh.Bile sidomos Murrizit.
Qe pse :

Dje kur o`ankue qe na dhate pushim,m`ka shkri tue qesh!
Menihere m`shkoi menja,ah qysh me mujt me shti qe t` ankohet ma shpesh,se na kish shkri tuj qesh.

Me qit dore,po jau jep edhe ni lajmrim : me Xheziden jom idhnu shume.
Jo po,si flas ma!Dej t`um jep rep.At`here po, i flas.

Edhe Kalimeri s`du ma me m`than dejuz.
Qikaq.

Afat per qit propozim ju dha sa t`doni.
Veq pashe Rabilaleminin qe s`ma ktheni mrapsht…se m`vje merzi.

Si zakonisht,ju pershendeti te gjithve,a ma s`pakti Gjovanin.E din ai ,pse.
Falemineres per durimin qe patet me lexue gjith kit shkrim.


Me nderime,

Gega vet

Guri i madh
08-06-11, 22:39
Une dmth Gega…
(allahile qit 1-shin si t`kishi mujt me ma hjeke, jau kisha dite per ner se sen s`po me vyen.Veq e pata qite ne fillim,se thashe mos e ka dikush Gege).
Pra,une vet propozoj qe ne nenforumin e politikes te bahna MODERATOR.
Syla s`ka pse te preket hiq! U` Bashk me qit propozim e qes kerkesen qe Syla te bahet SUPERMODERATOR,se ka stazh ma shume se une;qikjo ke arsyeja e pare,per sa i perket Syles.Arsyeja e dyte ,pse Syla duhet me qene Smod, eshte qe te mos mendoje ai se po du me kane barabar me te.

Tash arsyetimi per propozimin tem per moderator :

Allahile ma te pershtatshem se kini gjete…nashta del Panta tej diku,po jo.Se as ai ma ahmak se u` s`o.
E dyta;Murrizin s`du me pase koleg.Ju lutna,qit kerkese n`lidhje me te ta merrni seriozisht,se ndryshe s`pranoj me u ba moderator!
Tjetra pike; e kom vendos mos me sha ma.
Si t`shaj,po propozoj t`u me qitni moderator ne sport.
Tash masi u qela,po jau thome edhe piken e fundit,qe me shtyni me ba qit propozim :

Vallahi kom shume qef me jau fshi postimet Murrizit,Makreshit edhe Gurit t`madh.Bile sidomos Murrizit.
Qe pse :

Dje kur o`ankue qe na dhate pushim,m`ka shkri tue qesh!
Menihere m`shkoi menja,ah qysh me mujt me shti qe t` ankohet ma shpesh,se na kish shkri tuj qesh.

Me qit dore,po jau jep edhe ni lajmrim : me Xheziden jom idhnu shume.
Jo po,si flas ma!Dej t`um jep rep.At`here po, i flas.

Edhe Kalimeri s`du ma me m`than dejuz.
Qikaq.

Afat per qit propozim ju dha sa t`doni.
Veq pashe Rabilaleminin qe s`ma ktheni mrapsht…se m`vje merzi.

Si zakonisht,ju pershendeti te gjithve,a ma s`pakti Gjovanin.E din ai ,pse.
Falemineres per durimin qe patet me lexue gjith kit shkrim.


Me nderime,

Gega vetqashtu geg merru me cirkuz se atje te ajo tema ti e ke psue denimin si hyra e malisheves edhe valiii e ka pas te njejtin fat


mir e ka pas aj i moqmi qe ka than mos u afro ku bjen tupani

murrizi
09-06-11, 01:15
Pernime Gegush nj;shi je fare a.

edhe nigom mue e mos lzp me tahjek kush kete, e ke pasuni mor lum gega, ku mi marr me pas une, haj tibe se kisha nrrue as me musteqet e g.u.s.l.


geg nj;ishi une e miratoj kerkesen tende (ska cka mi ygat e mi thollu njeri ma tej, po ose jo).

premium
09-06-11, 07:00
Nuk është problem me hek qat nishin Gegë ,

Ti shkruma qitu pasfortin tonde , se s'kom qish me tregu ndryshe

un ta hallakati te kontrol paneli , e qat nish ta baj ndaq 5 :)

Kalimero
09-06-11, 07:22
Une dmth Gega…
(allahile qit 1-shin si t`kishi mujt me ma hjeke, jau kisha dite per ner se sen s`po me vyen.Veq e pata qite ne fillim,se thashe mos e ka dikush Gege).
Pra,une vet propozoj qe ne nenforumin e politikes te bahna MODERATOR.
Syla s`ka pse te preket hiq! U` Bashk me qit propozim e qes kerkesen qe Syla te bahet SUPERMODERATOR,se ka stazh ma shume se une;qikjo ke arsyeja e pare,per sa i perket Syles.Arsyeja e dyte ,pse Syla duhet me qene Smod, eshte qe te mos mendoje ai se po du me kane barabar me te.

Tash arsyetimi per propozimin tem per moderator :

Allahile ma te pershtatshem se kini gjete…nashta del Panta tej diku,po jo.Se as ai ma ahmak se u` s`o.
E dyta;Murrizin s`du me pase koleg.Ju lutna,qit kerkese n`lidhje me te ta merrni seriozisht,se ndryshe s`pranoj me u ba moderator!
Tjetra pike; e kom vendos mos me sha ma.
Si t`shaj,po propozoj t`u me qitni moderator ne sport.
Tash masi u qela,po jau thome edhe piken e fundit,qe me shtyni me ba qit propozim :

Vallahi kom shume qef me jau fshi postimet Murrizit,Makreshit edhe Gurit t`madh.Bile sidomos Murrizit.
Qe pse :

Dje kur o`ankue qe na dhate pushim,m`ka shkri tue qesh!
Menihere m`shkoi menja,ah qysh me mujt me shti qe t` ankohet ma shpesh,se na kish shkri tuj qesh.

Me qit dore,po jau jep edhe ni lajmrim : me Xheziden jom idhnu shume.
Jo po,si flas ma!Dej t`um jep rep.At`here po, i flas.

Edhe Kalimeri s`du ma me m`than dejuz.
Qikaq.

Afat per qit propozim ju dha sa t`doni.
Veq pashe Rabilaleminin qe s`ma ktheni mrapsht…se m`vje merzi.

Si zakonisht,ju pershendeti te gjithve,a ma s`pakti Gjovanin.E din ai ,pse.
Falemineres per durimin qe patet me lexue gjith kit shkrim.


Me nderime,

Gega vet
kshire mare dijuzin (jo dEjuzin),!!!Tibe treqin tibe e pasha qikit kapuq qi pu ma zdrit ftiren sa her pi vnoj, ti qituqene moderator tu politika,e une mus mu konen moderator tu cinzura kurr jo, pa ta kadhen qikit furum me prutesta e vo s'ta kum lonen.

dejuz ,une urganizova pruteste gjithfurumore pur ti edhe pur qata havarat e mi,e ju pafalimenrus as ni sms:biggrin: bile s'ju ka ra un men,pthuuu beee qfar ftire kishi pasen ju.:tongue:
eee qish kesh tu thonen qituqene,Gega qaj 1 tibe pu ta shton hjeshin,pum doket sikur asi qi viq 1-sha ki pasen edhe t'kan purjashtu,viq ta kan thirren prindin.A qe qituqeneun forum t'kan kthi pa prind pa vurtetim fallac:biggrin:,aaaaaa na kejt e dina ku je konen me qat pdhav.......(le se s'pu karzaj jo):biggrin::biggrin:.Une qituqene pu tham botrisht,harrrrroooo ti me kan moderator pa mu,

ps;kurkoj qe:gega1 dhe une qiki gjiks me konen muderator,pur mu e du, edhe ni sekretare asishne pdhavushke,
shum shprisoj qi kjo kurkese me u "shqirtu" un recyclebin,palone mus e bani guzhv kurkesen :biggrin::biggrin:

Hajra
09-06-11, 07:52
kshire mare dijuzin (jo dEjuzin),!!!Tibe treqin tibe e pasha qikit kapuq qi pu ma zdrit ftiren sa her pi vnoj, ti qituqene moderator tu politika,e une mus mu konen moderator tu cinzura kurr jo, pa ta kadhen qikit furum me prutesta e vo s'ta kum lonen.

dejuz ,une urganizova pruteste gjithfurumore pur ti edhe pur qata havarat e mi,e ju pafalimenrus as ni sms:biggrin: bile s'ju ka ra un men,pthuuu beee qfar ftire kishi pasen ju.:tongue:
eee qish kesh tu thonen qituqene,Gega qaj 1 tibe pu ta shton hjeshin,pum doket sikur asi qi viq 1-sha ki pasen edhe t'kan purjashtu,viq ta kan thirren prindin.A qe qituqeneun forum t'kan kthi pa prind pa vurtetim fallac:biggrin:,aaaaaa na kejt e dina ku je konen me qat pdhav.......(le se s'pu karzaj jo):biggrin::biggrin:.Une qituqene pu tham botrisht,harrrrroooo ti me kan moderator pa mu,

ps;kurkoj qe:gega1 dhe une qiki gjiks me konen muderator,pur mu e du, edhe ni sekretare asishne pdhavushke,
shum shprisoj qi kjo kurkese me u "shqirtu" un recyclebin,palone mus e bani guzhv kurkesen :biggrin::biggrin:


....o ty ta hangt dreqi kurkesen, harro ket pun krejt ti nuk guxon me u ba Moderator pa i pas dy pdhavushka, me nji pdhavushk nuk e rrok hiq se ti 24 ore duhet me kan on, dejuz bre hahahah...

E Gegen pa nish bane moderator pse jo, po ka qef njeri mos ja prishni qefin na nuk jemi ketu me prish qefa po me i ndreq ata qy, hahah...

Gega 1
09-06-11, 09:26
Shoqe dhe shoke!
Se pari,ju pershendes : Mir`se keni ardhe n`klubin e t`rrzumve!

Gjithqysh ju falenderoj per perkrahjen qe po ma boni.
Normalitikisht,veqanerisht e pershendes kundershtarin tem (politik) Murrizin dhe i falenderohna per voten qe ma dha.Ksaj udhe ja boj me dije Murrizit qe, ne rast te zgjedhjes teme MODERATOR,postimet kom me ja fshi veq pjesrisht,se s`bon.
Ne kso rastesh,Murrizit i lejohet protesta me vo,a me gure jo se jon shtrejtu xhamat.

Nikohsisht jom i menimit qe Kalimerin duhet me ba MODERATOR te Cenzura.
Qikjo nenkupton edhe nenforumin Pa Cenzure!
Arsyetim : propozoj qe Kalimeri te jete aty MODERATOR, ne rend te pare qe ta bje pak n`men Qelin.Po pra,Qelin vet!
Mos pytni pse,se ju tregoj vet : pej qe jom antar n`qit forum,Qeli veq n`qat nenforum rrin.
Ma thot menja,99% t`postimeve Qeli i ka kah uqkuri n`qat nenforum.
Per me pru punen n`ven dmth qe te jete ne nivel te detyres,Kalimerit i propozoj qe Qelit mos t`i jep pushim ma shume se dy jave per nihere.Ndryshe,idhnohen grate e forumit.

Pamarre parashyse kundershtimet qe mund te vijne,une propozoj qe te LAJMET TAZE Guri i madh te jete moderator.Ju lutna shume qe ta merrni seriozisht edhe qit propozim!
Arsyetim : pasha Xhavitin,si po del ni lajm i ri,Guri ja jep me i here diagnozen… dhe po na pshton!S`po kem nevoje ma me kqyr rreth hollsive per lajmin n`fjale.


Hajren edhe Premiumin i falenderoj poashtu

Qikaq ksaj here

lovely
09-06-11, 13:48
e kam edhe une nje propozim ;

gegen me nish me perjashu krejt, deri te bon dysh bile:biggrin: :P se per moderator pa e bo 5-qe s ka shance hahaha

Gega 1
09-06-11, 16:52
Shoke,qitu ka nise me i ardhe era armi…armikit.
Na nuk lejojna.
Na,si klub i T`rrzumve…qe jena deklarue atdhetare,kombtare,shqiptare deklarojme :

Qitu ka atdhetare.A ma atdhetari o`Kalimeri.
Qiky burre o`que qituqe,mjedis forumit e ka protestue kunder persekutimit ideologjik,patriotik te gjasht musketarve.Na nuk ja harrojna.

Si klub patriotik,na e kena vendos qe si zgjidhje e vetme per forumin o` bashkimi kombtar.
Ju lutna shume,qitu t`keni kujdes e mos na ngatrroni me parti t`Murrizit !

Po m`vje keq me i thane(se m`ka dhane vote a),a partia e Murrizit edhepse o`kombtare,nuk o patriotike !Qitu o`dallimi.
Pse pse kjo parti do me ia bashkangjite Kosoven Shipnise(dmth t`cunguemes).A na jena kunder.
Na jena qe Shipnia(e cungueme,qashtu krejt) me ju bashkangjite Kosoves…se boll kena vujte.
Tash le t`vujne ata…se e kane renin.

Falemineres per mirkuptim

Mledhjen e vazhdojna kur t`vjen shoku yne Kalim….Kalimeri.

Hajra
09-06-11, 20:09
.....valla per heroizmin e Kalimeros une propozoi qe ne shenj mirnjohje me ja ndreq ni bust qatyqene tu grandi, e ka afer masi edhe qaty banon e del prej ballkoni e i sheh pdhavushkat ty ja prek, kapuqin hahaha...

premium
09-06-11, 22:18
,, na u ba bajat mo moderatori i politikës ,
unë i kisha propozu të udhëheq politikën Gega në këtë nenforum , beson vehtit që është e aft për titullin e politikës , ndoshta arrin të ngris titullin edhe me politikën reale .

propozoj Gegën .

tipi engjellor
09-06-11, 23:04
qka me propozu sikur me tenderu ne qeveri.....

rastesishT
10-06-11, 08:10
hahahahahahhaha per qeta tham gjithë une hi ne forum mu knaq me kesh me kalu kohen palidhje qeshtu. :D hahahahahahahahhahaah

vjeshta
10-06-11, 19:18
Propozim edhe nga unë .


Mos bëni humor më Nëna,zvogëlojeni denimin .

Për sharje drejtuar Nënave te merret vetem 24 ore ban është qesharake,pak po me doket dhe s'kan faj antaret qe jan ndier te prekun .;)

Gega 1
10-06-11, 19:20
Qitu i lajmroj perkrahsit e mi qe une jam tuj pregadite…se uji me nejt u`s`rri,pra,jom tuj pregadit per me marre n`dore punen e MODERATORIT.
E para;
nihere hala jom tuj ba listen e kundershtarve t`mi d.m.th. politik,qe kur t`ja nisi punes me t`ju hi ren…
…dove kom me jau shtue do fjale qe s`i kane thane hiq n`postimet e tyne,a do tjerve kom me jau hjeke do fjale qe i kane thane,pra te dy part me i kalle krejt.
Rrafsh e barabar qitash m`u ka hijeshue qikjo puna e MODERATORIT.

U`qit punen e pregaditjes e boj zakonisht mramjeve,a prame kom pas siklet t`madh!
Nuk po thom qe tutna qaq,a prame u kane puna krejt nryshe…qysh kesh tuj ba listen,veq kur krisi n`dere… rram,rram,rram !!
E qela deren,kur t`um del perpara ni njeri me maske!!


-O ti jaran,a je filani ti?
Po vet vallahi.
Qite qat liste qitu!
E qita.
E kqyri nihere mire edhe m`tha :

- do ta diskutojme.
A per qit kerkesen tane per MODERATOR qitu,munesh mej here me e harrue,nese mrena 24 orve nuk e propozon edhe ni kunder kandidat!
A kunderkandidati duhet me kane femen,se nryshe veq lodhesh!
M`i tha qito fjale e duel.


Allahile,tash qitu po flasim e qitu pe lame : veq jom shkue tek shko pasha kam,e jom kthy me pantoll tjere…

U ungja qaty edhe u kujtova.U kujtova,racionalisht edhe seriozisht.
Mas nja ni sahati,m`shkoi menja, e gjeta… qikjo duhet me kane :

QIKA ME KULE.

Allahile,tash n`dore t`juve jena.Kush o`per to,le t`ia jep voten.S`ka,duhet me kane fer.
Qikaq nihere

Gega 1
11-06-11, 17:37
...Pra,siq foli diskutuesi paraprak,na duhet ta kemi parashys dhe te mos e pergojojme qeverine tone,se s`bon.Asht e papranueshme dhe e patolerueshme.
Kta njerz qe e kane mandatin e ni qerek poplli kane asish gjithmone per te miren e bashksis qe i rrethon,qe domethane edhe per popllin qe i ka zgjedhe.Edhe per ata t`deknit qe kane vot…votue.Se dihet,qata me pa kane gjalle,kishin votue.Osht njojt.
Qisaj i thone demokraci e asisht.
Kshtu foli kulaqi.

Ne piken e dyte te rendit te dites,Per gjendjen aktuale ne vend,foli Kalimeri.

Dhonja dhe Thoke,u`jam kunder!
Thituata qitu o`kejta e paknaqme.Mue kejta m`u kane perdhie temat :

E preku,thepreku…qka menoni qitath…a ke athith najhere,thfar menimi kini per qoqet e dathit t`Rathimit t`Manit…a o`ma mier me i pathe t`mdha a t`vogla…
Mathanej edhe fjalt e Dhezideth : jo jena kane ma mire…o nrru i Dhoti thpithe e th`mujta me tjau truth qitune taklladhynave ,thidomoth Gadhepit…me t`ja truth bre bannnnn per ni vjet.
E ith ardh e m`kith thite pordhe me piiizi…qe th`kith gudhu me m`kthyre bre ma… etj. e tj.


Masi i foli qito sene,kalimeri u kollit dy here,ne shnje mirnjohje per vemendjen qe ju ba.Dhe njikohsisht propozoi nje pauze

Gega 1
12-06-11, 11:42
Pas pauzes u mlodhen shoket per me vazhdue mledhjen.Ksaj here pa Kalimerin!
Sic morem vesh pej shefit t`sherbimt t`informativ,zotni Gurit t`madh,Kalimeri o`i zane me pune dmth zyrtare.Ne kohen e pauzes,derisa Kalimeri yne ish kane tuj meditue e tuj pi kafe para Grandi,bash qatyqe prane tavolines se tij, paskan kalue dy bjondina.
Kalimeri yne,si zakonisht syqele dhe i gatshum per cdo rast tundimi,qohet mejhere e ju vardiset…tuj ba planin qysh me jua qite rrethin.

Zonja dhe Zotni, a ja fillojme?, - tha referuesi.
Mejhere n`foltore duel zotni Xhevrek Capolli.
Qitu nuk pat nevoje per sqarim,u dit mejhere per cilen pike po diskutohet :


Per situaten e perjashtme.

…Pra,siq kom thane shpesh here,e s`ma kane kuj,u`jom vazhdimisht n`levizje…aktiv gjith kohen,me t`vetmin qellim qe Ko…sova t`jet e pranume sa ma shume….

Haj q`na e gjigavi !, - foli ni delegat i Vendosjes.A Murrizi s`foli.

…U`kom thane,u` shkoj me pare t`mia se s`ma nin…shkoj me ajroplan…Shkoj mi nimu Kosovs,se vet kom boll.
Edhe n`takim me Gadaf Guxhumin e kom marr premtimin pej ti qe si t`ja dhane lejen rust,ka me na pranue.A qitash ,siq dihet,Gadafi i ka do vishtirsi polit…politike dhe eko…ekonomike.
A me na pranu na pranon.Se qashtu m`ka premtue.

Per situaten n`ven,u` thom duhet ta rujna multi….dhe papritmas kersiten voete!!
Masi i qkepen ni kallabllak voe n`drejtim t`Xhevrekut,delegatet e Vendosjes u qetsun pak.
U`e pashe qe do m`u qu Murrizi,e t`ja priti perpara.

Jom qu me vetmohim dhe kom thane qarte :

Une Gazep Delia,perfaqsus i klubit t`rrzunve e deklaroj qitu… dhe ju lutna shkrune n`protokol,se s`du qikjo me i met Murrizit me Vendosje…
Pra e deklaroj:Na jena per bashkim!


Rri more, mo` m`rruj volet!!, - qito fjale m`i tha Murrizi
Dhe vazhdoi…
Ju lutna,n`qat protokol hiqni fjalt`e Gazepit e qitmi t`miat!
Arsyja asht e thjeshte : tane e dine qe na,Vendosja,pej fillimi jena per bashkim.
Masi i tha qito,ju drejtue Xhevrekut :

A ju zotni Xhevrek,po doket qe ju paska zane shlivovica e rusve dhe shkive
qe po na e zhyte ktu kuvendin me multi t`hamamit!!

Masi m`shkoi menja qe m`kerset naj voe,u bana burre dhe e lash n`te Murrizit.
Ja lash qaty,se per gjith s`ja la kurre!

Virti
12-06-11, 21:46
mbaje qendrimin! :biggrin:

Gega 1
13-06-11, 21:39
U te Grandi dal veq kur du me taku Kalimerin,se m`bje ma ngat.
Shkova une ,si gjithmone, te tavolina jone;kqyr,s`o Kalimeri!
Kur pe shoh Gurin e madh ungjun,pran tavolines tone.


A e pe Kalimerin o Guri ?
Po,qe sa shkoi…edhe shkoi tim, krejt!S`pat faj,ni pdhavushke ja kish pas dhane ksaj here ni leter t`qprazte !
Ani de…
…e ti,qka je kaq mazun o Guri?!
Jom,qysh mos me kane mazun…ti a pe sheh qe s`na bajne punt` hiq,ama bash hiq!!
Gjysa e Mitrovices n`dore t`shkive.Perendimoret s`na marrin hiq seriozisht,se s`jem partnere te denje per ta.Ku me kane ?!
Ma shume se gjysa e njerzve t`pushtetit nuk jane t`kfalifikuem per venat e punes qe i kane zane!`Hype n`pozita t`pushtetit se jane farefis me kta rrencat e mdhaj.

Kqyre anketen qka thot…katastrofe krejt!
Kane ba ankete me thmi deri dhet vjeq,per me pa qka menojne thmija.

Mire,te heronjte pergjegjiet bojne :

Vendlindjet e heronjeve dhe personaliteteve te njohura kombetare

Prekaz : Baca Adem Jashari,hero i popullit
Turuqice : Zahir Pajaziti.hero i popullit
Broje : Ibish Mulaku,rapsod i njoftun popullor
e tj.

Ne pyetjen,Cili duhet te jete kryeqyteti i Shqipnise se Bashkueme ?

Pergjegjiet t`sosin krejt!

30 % thone : Drenica !!
25 % thone : Llapi !!
Do tjere,Gjakova,Shkupi …Prizreni,shume rralle…per Prishtinen poashtu shume pak.E per Tiranen hiq!!
Nja dy kishin pa thane : Kosova duhet me kane kryeqyteti i Shqipnise se Bashkueme!
Kur e kishin pa pyet njanin pej tyne,e pse duhet me kane Kosova,
po Kosova s`osht qytet ?!!
Anicka mos kofte…baba m`ka thane,pa Kosove nuk ka Shipni!!

Ne pyetjen,Cili eshte armiku ma i madh i shqiptareve ?


Permi 80% thone UNMIK-u !
Kur i kane pyet do pej tyne,e pse UNMIK-u ?Qysh pse,kta ja dhane gjysen e Mitrovices shkive…
Po Millosheviqi ? Ai del me kane anmiku ma i madh,e jo UNMIK-u.
Gabim je!, - ju kishin pergjegj thmija.
Millosheviqi na ka bashku dej diku…aj s`mun me kane anmiku ma i madh i yni…!


N`pyetjen tjeter,
Cili eshte sipas jush personaliteti me i popullarizuem nga qeveritaret ?


Diku rreth 5 % kane votue per njerz qe i kane t`anes se vet.
A 95% kane votue per Vedatin…mos vet hiq…
Per cilin Vedat kane votue ?
Po per Vedatin e stupcav !!

Gega 1
16-06-11, 14:21
Oborri ishte koxha i madh e i paq.
Jakupit i ra n`sy qe ketu kishte ba pune dora e t`zellshmit.
Asni mbeturine,as cope druni,as teneqe a gjasende tjera, qe zakonisht gjenden n`oborre t`lanuna.
Mejhere i shkoi menja :
e pasna kap gabimisht kur hina!Ky s`o oborr i lanun…ktu ka punue dora e t`zellshmit dhe,qysh po doket,e ka ba gati me ia nise ndertimit te ndonje godine…ishalla t`naj shkolle!Se boll kem`ndertu dugaja.


N`kthese ne te djathte,krejt n`fund te oborrit,qe nuk kish si te shihej nga hymja e oborrit,Jakupit papritmas iu qfaq ni si shpi e vogel…jo shpi po kasolle.Jakupi ma ne fund muer fryme lirshem dhe mendoi me veti,qitu duhet me kane.
Kur ju afrue kasolles, e pa ni mbishkrim ne deren e saj :

Qitu rrin Ukshin Kryevogli,kandidat.
Ju lutna,mos hini pa trokite!
Me trokite tri here,dal mejhere.
N`raste tjera, ju bje me prite.

Falemineres per mirkuptim.


Pa u hamend,ai i ra deres dy here.
Niher ju dok`qe njeu ni si rropllime nga mrena..masanej njeu zanin e qarte :

Kush po urdhnon?!Se jom tu pi qaj!

O Ukshin,Jakupi jom!Jakupi pej Shkupi!
A ti Jakup a?!Se m`shkoi menja, je Adili!

Ku je be Ukshin,qe sa s`tkom pa!
O n`vorr jom!!A po vje edhe ti?!
Jo tibe,s`muna se jom me ramatis.N`vorr kom nejt boll…tash e kom prehe lapsin,e jom n`pushim.

Ukshino,a do me ardhe n`kuvend ?

O sod s`muj me ardhe!Jom tuj ngu Jakupin pej Drenice,po flet n`televizor.
Hajt pra se shihna!, - tha Jakupi dhe u kthye dhe vazhdoi udhen per n`kuvend.


Ma n`fund ju afrova zyres s`venit edhe jom nale para dere.
Para se me hi,se u` kurr n`zyre s`hi pa trokite,jom kujtue pak.
U kujtova,qe mos t`um ban vaki me harrue diqka, se ky o`takim zyrtar.
U` kujtova edhe i here…ah po,ftesen!…E kom nxjerre pej xhepi ftesen dhe i rashe deres.
I rashe veq dy here, edhe ato projshum,se s`bon.

Urdhnoni !, u ndegjue ni za femne.

U` hina.Me ftese n`dore e drejt e te kjo femna qe m`thirri,qe le t`dihet se kta m`kane ftue vet.A kjo ish kane ni koxha femen!
Nihere m`shkoi menja,qikjo del me kane eminja!Po prap s`besova,se eminja sekretareshe s`punon.Eminja kur punon,punon shefe,ja s`punon hiq!

Urdhnoni ju lutem!Ke po kerkoni?

U` ja dhashe ftesen,per me i ba gjanat e qarta qysh n`fillim.
Ajo e muer ftesen dhe ja lshoi dritat e shkurta qpejt…dhe m`pyeti :

Mbiemrin ?

Mbiemnin tem a?!...Delia…Gazep Delia!

Ajo e kqyri edhe i here ftesen,po ksaj here ma kadale.Masanej e kqyri regjistrin qe e kish perpara,dhe prap ftesen.Dikur e kapi qe une jom vet,edhe n`ftese edhe n`regjistrin e saj.
E bani ftesen pale , ma dha dhe m`tha :

Urdhnoni hyni ne ate deren e madhe atje ne te djathte.Atje jane edhe kandidatet tjere.

Kandidatet tjere !!!, - menova vet me veti
Qfare kandidatsh more?!!Po u` jom i vetmi qe e kom qite propozimin per qit ven pune!!...

Gega 1
23-06-11, 12:21
Masi e gjeta i ven e u ungja,krejt mrapa se perpara i kishin pas zane,jom kurdise e po i kqyri gith ata gjin!
Salla ish kane e madhe,sa me i ba ni ode t`Drenices e njo t`Llapit bashke,e ktyne me jau shtue edhe ka ni ode t`nahive tjera d.m.th. te Gegnise.
Vallahi nuk e di qysh m`ka mete,veq u` gjithmone kom pas respekt per tosket tane.Po,qitash m`u kujtue , babgjyshi m`ka pa thane : kta jon njerez tane,pa marr parasysh n`cilen parti jone,krishtene a muslimane.

Nuk mujta me besue qe gjith keta njerz jane tane kandidate.Ketu ka edhe vrojtues,mendova me vete.N`qito mendime jom kane,kur ndegjova ni bisede..m`u dok qe pej zani jon njerz t`njofshum per mue…

Gjovan,pashe Krishtin qe ma jep ni cigare!Se pasna harru me ble !…po i thote ni ftyr`mrrolqak.
Pasha Rabilaleminin s`ta kom dhane o Mak!Se ti ishe hasmi i pingamerit..s`ke lane gja pa fole kunder partis tone.
Rri be daje,se u` hoka i kom pase…pune sporti daje,qka po prekni…

Ju lutem!...Ju lutem!...Qetesi Ju lutem !....

U ndegjue zani i ni njeri qe ish dale n`balle t`venit,ni koxha burre-me shtat as i ungjt as i nalte,qe koh pas kohe me pllamen e dores s`djathte e pervilke musteqen…niher t`djathten; e t`iu kthejke t`shmajtes per s`dyti,masi e pat pervjele nihere.
Masi i hujdisi musteqet, muer e t`kullet per s`dyti se kollitja e pare nuk i bani pune.
Ra heshtja.

Njani foli : Salihi o`ky.Ngone se ky na knaq mesele….

Ky qe foli,pej zani m`u dok i njofshum.Por jo edhe nga pamja.
Ky ish ni Tip shminkeri,qysh me thane,kuller krejt.I veshun n`jeans, pantoll e jakne, dhe i kish ngjite ni pale syza t`diellit.

Ju lutem!...Qetesi ju lutem!,- tha Salihi dhe vazhdoi….

Ju e dini,ne jemi ketu qe te bejme kuvend.Jemi per fjalen e lire,por, nese kihet parasysh;se mundet te kuptohet gabimisht,a une e di.
Se edhe Xhemail Obrija ka tha : ma mire ni zog n`dore…

Kshire,kshire!...Jo baca Sali,qashtutne ka thane inxhja Fari…a edhe ti konke ferku pak ka ajo a?!, - foli Kalimeri.dhe u pa qe i kish pas kalue gripi,se tash i qitke fjalt`pushke!

Cka tha Salihi be,se s`e mora vesh?!,tha shminkeri dhe vazhdoi …
Po ty bre Salih…ty t`kemi hjeshine e kuvendit!
Ti po flet per fjalen e lire a?!A me na kalle na keni kalle!Haver,na kini kalle keq…e din ti.

Une jom kunder!Ju lutna…!, - fola vet, qe t`mos la vend per huti dhe vazhdova :
A na lejohet te flasim cka menojme,zotni Salih ?!, - e pyeta drejtuesin e kuvendit.

Po,ju lejohet,vetem pa ofendime ju lutem!

Une jom kunder Salihit,se shpesh s`po ja marre vesh meselet.Prandaj,ky s`munet me kane hijeshija e kuvendit!

Ulu!, - tha Salihi dhe i pervol edhe i here te dy musteqet,por ksaj here dy here te djathten e dy here t`shmajten.Masi u kollit,per me na e ba me dije qe tash duhet me hesht,e vazhdoi…

Zonja dhe zotni !Cka jane dy vete qe e prishin kuvendin ?!

Kshire,kshire…edhe qita inxhja Fari ta ka kallxu tibe.Qe t`karzoi u` per qat t`dytin…qaj o`ni niri qe din e tibe s`flet.Se do me folen mas mrami,se do me t`jau ftof tanve tibe!, - tha Kalimeri edhe u nal e po ngon.

Kalimer,rri para kieve po t`thom.Se s`je kurku hiq!, - tha Salihi dhe vazhdoi :

Qata dy qe e prishin kuvendin i kemi n`mesin tone!

Njani veq m`vjen permas.Cka t`thom une, ai ka me m`ra me fjale me bishta.Ai haver m`thote,e haver o`vet.

Tjetri o´edhe ma i zi,veq qe o` i mluet!Ani po do me m`u ba koleg! ..dhe shpejt e pervol mangen e kmishs` perpjete dhe e zgati krahin tuj e ba brryl :

Qita ka me m`u ba koleg!Sa t`jom u` qitu,jo kurre!

Edhe ngoni qka po ju thome qityne dyve :

Pasha kryet e taksiratit,mos um nervozoni se ju hi lloz e ju shtroj per toke !

Prap heshtje….

A ka naj pyetje tjeter?!,-tha Salihi…ksaj here i sarrakuqt krejt!

U que Kalimeri dhe foli koxha qarte :

Zonja dhe Zotni, te kukshi si nervoz tibe… s`kom qka me ju banen.
U´ qituqe,pe qes propozimin pur muderator.Du m`i pas n`dore cenzuren …se kom qef tibe.

Kalimer,lype edhe qaty ku s`ka censure!I lype dy,e nashta ta jepin njanen..se kshtu veq me ni propozim o`shtire!, - I thash Kalimerit

Gazep,rri mus ma tesh ma!!!Tibe s`po muna me t`bajte!Edhe qituqe pu ta thome : Mus fol ma n`emn tem!Se flas vet!...

Kalimer, je i ri o Kalimer !, - qito fjale ia tha Salihi.

Kush o` i ri ?!...se pasha qikit kapuq edhe Hanifen,mus mujsha ma me rrxue…tibe istikfare :
Tphuu,Tphuu,Tphuu…larg pi gojes teme…
Ngoni ktu edhe mus t`ja nij zanin kujna :

SHUNI P`U THOM!!!QETSI!!
Se qitash boj pruteste e jau kalli kuvendin me voe e qka t`um qillon n`dore!!…
Ngoni qitu :

Une, KALIMER KRESHNIKI,qiki gjiks…Shqiptar nizetekater karat, e kom vendos,du mu banen MUDORATOR TU CENZURA edhe pike!!

Baca Salih,ti n`paq diqka me thanen,lajmroju supermoderatorve.Ata n`paqin diqka kundra.le t`lajmrohen te Xhezidja.
Se pa ja gjetun ni lidhje qisaj Xhezides nuk kom me lanun.A Muderator du m`u ba.

Gega 1
30-06-11, 18:37
Ne salle nihere mretnoi heshtja.
S`vonoi, e ja nisen gjinja me fole me njani tjetrin…niher si tuj peshperite,e dikur me za ma t`nalt,po jo qaq t`nalt,si me kane n`klubin e aktivit dmth patriotik.
Folen ata t`renit t`pare,t`renit dyte e kshtu me radhe.Dikur folen edhe kta t`renit ku kesh u` i ungjun.U` i pata ngat Kulaqin,Qelin,Kalimerin edhe do tjere qe s`i nifsha.Shminkerin nuk e pashe ma ,nashta u shkue e u ungj te naj shok i vet…Ni here m`u dok jau niva zanin Fetahit e Shminkerit…po qikjo ka mujt me kane veq e game.
Jemi kane qashtu tuj bisedue,kryesisht biseda patriotike.

Do than` ,duhet me u bashku mejhere,Ni tjeter,qe m`u dok i panjofshum, tha : jo,mejhere s`bon m`u bashku!Nihere duhet me e vendos, dhe le t`dihet.
Le t`dihet pra,kryeqytet ka me kane Gllogoci.
Aman mus na e gjigav!,tha ni tjeter…dhe vazhdoi :
Para Gllogocit del Podjeva dmth Besiana o daje!!Ju atje te Gllogoci veq i kini da funksionet nermjeveti,a kunder shkieve kem luftu na,qe i kem pas n`dere!


Shoke,nuk behet bashkimi keshtu!Duhet ta marrim Camerine nihere,e masanej t`i biem tej n`Nishe…a me fole drejt,duhet me marre edhe Kosoven Lindore se na takon.Keta t`Ilirides,n`dashin bashkim, le te vijne!!
Ky qe foli, ish kane sarrakuqe e mush fryme!Sa deshta me e vet Kulaqin,mos pe njeh qit t`sarrakuqtin…,veq kur u nie zani i Kalimerit :

Shoke,qishti o reni mi marre n`dore Mitrovicen tibe.
Tanshi bashkohna mure,pse mus mu bashku!

Gazep,ky i sarrakuqti o` Ukshini…Ukshin cullaki!Qashtu i thome na,se mbiemnin e ka Kryevogli…Sa m`i tha qito fjale, Kulaqi u que e u pershendet me Ukshinin dhe e ftoi te ungjet ngat neve.

Mirditani shoke!A u lodht`a jo?!...se boll kesh i nxane tuj kqyr lajmet,po s`mujta mos me ardhe.A kini vendos hala naj sen?...se u`jom kunder!...,tha Ukshini dhe na e zgati doren me ren.
- Me`m fale qe po t`veti Ukshin,per qka je kunder ti?!,e pyeta krejt pej kurreshtje.

- U`jom kunder xhamive e kishave.Masanej jom kunder me shku n`shpi t`madhe!!
Jom kunder kuvendit qitu….pse me harxhue pare kot,n`krejt qito sene qe i permena?!!
A e dini ju sa njerin fukare e kemi?!Si n`Kosove,poashtu ne trevat tjera shqiptare!
T`ja nisim pej qituhit….qka jem tuj ba qitu…e preki,se preki…cka je tuj ba qitash,pershendetje t`qpejte…qka menon per qit trullanin/trullajken ma

nalt…e qiso kerefektesh!!Me qka ? Me kompjuter!
E pra,u`jom qe t`i shesim tane kompjuterat e qato pare jav qojme fukareve!
Edhe paret e xhamive e t`kishave duhet ma jav que bash qatyne qe s`kane buke.
Mos t`flas per ata qe shkojne n`shpi t`madhe…me ato pare,n`ven me hi n`gjynah,bo sevap me jav dhane fukarave.

Gega 1
30-06-11, 18:51
- Mos ja merrni per t`madhe Ukshinit,se ky hala o` n`vorr!
Ukshin,a po na e kallxo qit punen e vorrit,se gjysa qitu s`jane tuj e marre vesh?, - tha Qeli

- Ooo qe bre ju kallxoj…u`jom n`vorr,po jo edhe qaq gat ma!
Jom n`vorr daje,se jom me Magdalenen!...Kush o`kane i martum per letra, e din qit pune…se edhe ai o`kane ne vorr!
E qysh ?!...Kur e zuna ma s`pari qit Magdalenen,thashe me vete :

du me e ba shqiptare qita!Qiky o` kane plani jem.
S`um kish pas shku menja, qe edhe ajo bo plan me mue…s`po hi me i kallxue tona pikat, se del gat!
Me i ra shkurt : disa here u kane tu m`i prishe letrat…menxi pshtova!Pshtova, se s`pata qare pa e pranu kompromisin :


Ni jave i laje ent`,e fshij banesen dhe e boj buken gati une, e ajo del e shetit qenin.Javen tjeter, u`dal me qen, e ajo i lane ent`, e i kryn qato punt`e ships`

Qe qishtu…e tash m`ka kape sikleti,kur t`i marre letrat,a thue muj m`u da pej saj?!Se njeri pu dashunojke e s`pi dike hiq!….

- E n`shpi t`madhe?...Nuk ma merr menja qe s`je kane najhere n`shpi t`madhe Ukshin ?!,i tha Qeli.

- O jom kane…po at`here jom kane ma i ri…e tash s`shkoj…rralle naj here…!
Hajt se krejt qka ini qitu,s`e kini lane pa shkue najhere!, tha Ukshini.


N`qato fjale,u`isha kon kuqe!…e tuj mos e dite hiqe…po m`kish pa hetue Kulaqi,e zuni e m`veti :

- Gazep,mos i jep lak,sa here je kane n`shpi t`madhe?!


- O daje sa here jom kane…moni be mus um bini n`qafe…jom kane…,jom kane veq nihere pasha Xhavitin!!E hiq ma shume.


- Hajt de tash…kallxona qysh ke puna qe shkove?!
Se na, tane jemi kane…a di,jemi kane veq me pa qysh o`!, - tha Kulaqi.

- Ooo jom kane se m`zuni puna de…kesh ni nate,kesh si o ma s`miri,tuj e prite Sherafedine.
U` qaty n`krevet e prita qe vje ajo…e ajo erdh.Si gjithmone,u ja nisa dmth diskutimit t`akshamit…edhe po i thom : Sherafedi, hujdisu qishtu…a ajo s`deshti me nie hiq!
- Mo be Sherafedi mo` m`merr n` qafe…u` si me t`mire tuj thane.
Kur ajo ma ktheu :


- Gazep,m`le rahat se po m`dhem kryet sonte…sonte,s`muj!


U`edhe jom koxha inatgji,e pa njo pa dy jom que e jom veshe.
Po dal me ble duhan,se pasna harrue! , - i thashe Sherafedise.

E u` drejt e te kafja,qaty ngat udhs´t`Kajzerit, qitu n`Frankfurt.
Hi u` n`kafe e i zateti krejt qita aktivistat…me Zenel e Martin e…Hasanin..e tan qata qe u bojshin gati per preotesten e neserme.Veq Ndou me Bahtirin s`ishin kane.
U ungja u` qaty me ta edhe t`ja krisi birre…po nja dy sahat kem`pi e ba muhabet,tuj vujt per shqiptari!
Neja u`kane e mire,veq qe na munguen Ndou me Bahtirin.
Dikur Hasani tha : allahile qysh s`na erdhen qata dy!Po pa ata s`kem qysh e nisim protesten!

- Hajt mos u merzit ti!Ata dy neser i kie t`parte ne proteste,si gjithmone…ku u kane puna te organizimi,protestat qata dy na kane pri….flamujt,kasetat e dvd me kange patriotike,qata dy na i kane pru!Allahqe,qmimin s`e kane pase qaq lire,po qa me i ba…edhe patriot edhe lire e pa pare,s`ka!, - tha Martini dhe ju kthye shokut qe e pat afer,tuj e cakerrue
goten e birrs` me to :

A o` qashtu Hisen ?!

- S`ka fjale Martin,qashtu u kane gjith!

E patem qat nej t`mire dhe si n`zakon, Shipnine e kem`bashkue nja niqin here…her me Iliride,her ja shtojshum Camerine… gjithni tuj mush birre barkun bashke e qpraze,njani mas tjetrit, qaty tek shko psha kame.
Mas ni t`qprazne,pe shoh Hisenin,ish kane n`ren tuj prite…po m`thote Hyseni :


- Gazep, u` shkova se i kom do pune.


Qat`here m`ka ra n`men, qe u` per te shpia e madhe jom pa nise!


- Edhe mue m`duhet me shkue, Hisen !,- i thashe

Nejse,u pershendetem me shoke dhe duelem.U`ja majta udhes se kundert me shpin`e madhe.
Jom nale mas nja 50 metrave dhe e kom dheze ni duhan.U ktheva kadale,n`drejtim t`shpis` s`madhe.Veq kur e pashe Hisenin tuj hi si shigjeta,drejt e n`shpi t`madhe!
Kom prite nja pes minuta,e t`drejtohna edhe u` ,ama pa asni drojtje a!
N`dere jom hi,kur pe niej :

Gazep,a edhe ti ktu a?!!
U trema pak,e po kqyri kush ma permeni emnin :

Ndou me Bahtirin!!kta dilshin pej shpise s`madhe e une hisha!

O Ndue..Bahtir…mos shihni be kusure, se m`kish pas marre uja e thashe,t`hi ta blej ni burek!
Burek n`ship t`madhe a?!, - tha Ndou dhe e vazhdoi :

Po get qe je tuj hi s`pari!Mos u mashtro me hi n`kat te pare : krejt xhyvezka t`Afriks´ i kie…kto edhe mujn me ta ngjite gripin e shtire!

As n`te dytin mus hi!Aty i kie krejt do t`qkalafenta pej Azije…ju vje era huder,dy metra s`un ju afrohesh ma ngat! , tha Bahtiri

Jo jo,ti shko drejt e n`kat `trete,qaty i kie t`Brazilit…po ka edhe t`racave tjera…ti lype Paulen,brazilianken…mus harro : Paulen lype!!
Kur ta shihsh,bjer shahadet,se munesh m`u lige!!Pasha Krishtin,qasi femne s`ke pa kurre!Ajo s`ka mjedis hiq….a me pague,o` nizet leke ma shtrejt se kto tjerat…i ka hak a !,- m`tha Ndou

Hajt tung,se shihna nestra n`proteste…tung !, - m`pershendeten e shkuen.

Kur mrrina n`kat `trete,ishin kane do femna ren para dere,secila para der`s te vet.
U`mejhere e lypa Paulen.


- Jo!, - m`tha njana
- Paula o` e nxane !

Hajt ta ha dreqi…kur s`ta lidhe,s`ta lidhe….,menova me veti
Dhe jom kthye e po i kqyri per s`dyti,ren.
Njana qe ish kane e dyta n`ren, m`pilqei koxha fort!Ish kane edhe ftyr`omel,po edhe trup kish pas …me ner me thane,edhe pej gjoksav ish kane mashallah!
Hajt,thash, ta provoj i here,t`del ku t`del.
Sa ju afrova,ajo mejhere ma fali buzqeshjen e ma qeli deren.
Jem hi mrena: ish kane pak si terr!
Veq nja dy qira mi tavoline qe bojshin drite.Me pa kshtu, s`ish kane keq e rregullueme.
Qaty ngat kreveti ish kane ni tavoline me tri fotele : dy ne njanen ane, e njo n`tjetren.Kreveti dhe fotelet ishin kane t`mlueme me pelhura t`holla si mnashi ngjyre t`kalter, qe shkelqenin.Vallahi atmosfere romantike ish kane!
Kjo femna e kish pas emnin Izabel.


- Pej Brazili jom!, - m`tha.
Ani more…nuk o` gajle.As u` s`jom pej ktuhi.,- i thashe.

Izabela m`u afrue edhe po do me ma nimue me hjeke jaknen.
Kur mu afrue krejt ngat,e ndjeva aromen e kojshme e t`lete te parfumit t`saj!
Qaty m`ka pilqye fort!!
Gjithmone m`kane pilqye femnat qe perdorin parfum t`lete e t`kojshum.Diqysh,gjith kom pas bindjen qe qato femna edhe n`shpirt jon

t` kojshme.Jon ma t`buta,dhe kur t`jepen,t`dorzohen krejt…omel e butsisht,qe s`munesh kurre me i harrue!!

Masi e ndjeva n`veshin e shmajte ni shtypje ajri,krejt te lete e t`ngroht,shtypje ajri aq t`kojshme,qe vinte nga huna e Izabeles-frymarrja e saj, u`veq jom ba gati me i thane : o nal,veq t`i hjek` pantollt….

Qetesi Ju lutem!...Qetesi!

Qaty m`duel gjumi dhe e kqyra sahatin…kisha pas flejt,po nja gjys sahati !

Qetesi shoke ! , - tha perseri Salihi dhe vazhdoi :

A pe shihni….,qishtu heshti une…ju m`sulmoni e une heshti!
Sidomos,kur t`um sulmojne Fetahi e Gazepi…ata m`sulmojne me fjale me bishta, e une s`flas hiq!Thjesht, heshti…e atyne jau plasi krrrrrruuuuppp loqken e barkut!!....

Salihi qe foli,m`pshtoi pej taksirati…se u`isha kane n`anderr t`keqe!
Shejtani be daje…shejtani ka pase pune qitu…se u` me lane Sherafedine e me shkue n`shpi t`madhe,qikjo s`ka mujt me kane!!
N`qito mendime jom kane,e t`um cingirron telefoni i dors` .

Alo! Gazep,a je ti ?!
Qpejt me ardhe te shpia,se e kryva perpeqin!
Kur t`bahen nizet dakika,mus m`em ardhe te shpia,e din ti qka t`gjan!
Jo erdha Sherafedi…mus um piskat bre,se pum nijn shokt`e m`vjen inati!

Gega 1
04-07-11, 11:41
Masi hini n`kuvend,kandidati u hujdis nihere mire n`korrike,e bismilllah e te paneli :
i ra panelit,per me pa a e ka livdu kush : Bosh!…
… edhe ksaj here,s`ja kish pas rr.as kush.
Ani more,s`o gja.Hallki s`mujne me nejt veq tuj t`livdu,edhe ti duhet me i livdu ata ka i here.
Tuj u ba gati me e gjete ni teme ku ka fole eminja,se kjo bile po flet qka menon,veq kur t`i ka dale perpara e t`ia zen ekranin : MESAZH!
Masi ra shahadet…se Zoti na rujt,ky ka mujt me kane virus,e n`kso rastesh,ti shnosh se t`shkoi kumpjuteri(!!),pra,masi ra shahadet,e t`filloi qe ky nuk o`virus po mesazh :

“ !!!!!
Qure djale,m`ke shku n`krye sot me qat vjershe !”
Dergusi : Seriozi.

Qikaq, e asni fjale ma shume.As ma pak.

Mendimi i pare qe i erdh kandidatit,ishte ta formuloje nje shkrese e te ia dergoje Seriozit.Krejt me qellim qe te menjanohen keqkuptimet e mundshme ne mes ketyne dyve.
Letren e filloi keshtu :

Shoku Serioz,
na, a jena percaktue nihere?!Po per fjalen e lire po flas pra.
Eh,masi jena percaktue,na qitu jena t`barabart.A ma t`barabartit ini ju,
qe muni me na e truse,e s`kem qka me ju ba.
Per m`i hjeke krejt keqkuptimet e mundshme,e me mete t`barabart krejt,
po ta jap ni propozim :


Ti, me i pa dorzat e boksit, a i njeh ?!
A ringun munesh me caktu vet.Veq pash Rabilaleminin,n`kofsh ner kategori t`mjedisme,mus um merr n`qafe,se u`jom permi 88 killa.

Masi i shkrou qito fjale,kandidati u kujtue pak.
Jo!S`du me ja dergu nihere.Nihere du me kqyre ku ka fole Seriozi, e me t`i ra me kritike t`forte!,mendoi me vete…dhe i gjet nja tri t`folme te Seriozit.

E lexoi t`paren,e t`i kthehet e ta lexon per s`dyti.U habit!
I gjet dhe i lexoi t`folmen e dyte dhe te treten.Prape u habit!Qe te dy keto t`folme,si dhe ajo e para,kandidatit ju doken qe i ka thane vete!!
Mejhere i shkoi menja : ma mire s`po ja dergoi hiq qat shkrese!
Jo po,edhe n`kategori munet me i ga si te shkresa.Qillon qe Seriozi del
permi 88 killa dhe ballafaqimi munet me kane i paparashikueshem….
Allahqe,kandidati pej mjeku e ka : duhet me pase kujdes, mos me ra me hez n`shpine!

Gega 1
15-07-11, 17:15
Zonja dhe Zotni,tani po e bejme nje pauze.
Ata qe duan te vejne propozimet per veti, per moderator,le ta bejne kete te sekretaresha jone,Fllanza.
Ju faleminderit per mirekuptim….tha Salihi, dhe vet duel ne deren tjeter.

Para deres qe gjendej perballe,krejt ne fund te koridorit,kishte nje rend bukur te gjate me njerez,sipas te gjitha gjasave kandidate.Jo kandidate po konkurentat e mi, daje.
Qishtu o`kjo bota jone,si ta marrin vesh njerzia qe po do m`u ba diqka i madh,kane me t`u fluge e me t`dale perpara!Jo veq me t`dale perpara,po jane t`bindun qe jane ma t`mequm se ti!Hiq s ka randsi se kush je ti,a qfare aftsishe i kie.

Emri ?

Kulaq.

Mbiemri ?

Zallishta…Kulaq Zallishta.Pej Zabelit jom.

Qyqy…a s`je pej zallishtav a?

Jo mo` se s`jam.

Ani dads, ani…hiq s`o gajle,kryesorja mbiemrin e paske…


Profesioni?

- Gazetar.Jom gazetar i gazetes ,“Bota Neser”!

- Qyqy…mashallah!Ti koke nime fiskulturan !Jo po doket edhe ketu,pothuaj s`ka teme ku s`i bje ti!

- Jom, jom.Pi natyre jom fiskulturan.Per qka t`um lypsh vallahi!…Per qata due me qite ni propozim qitu : moderator per te gjitha nenforumet, zonja Fllanze!

- Aman mus um dil n`udhe!Jo be Kulaq,qikjo pune s`o e drejte…ti hi n`tjerat,
a n`pulitike mus m`u perziej!Jo per noj gja,po tane e dine : u` jom qitu moti kandidat.Qe,munesh me vete edhe Salihin mus um besofsh., - i thashe vet,me shprese qe ka me m`kuptue.


- Ec more daje!...ti me do vargje t`killavta qitu…qfare politike ti?!Per politike duhet me kane burre!Patjeter burre,e mos me sha askend!

Vallahi m`bani shybeli.

- Konop!!...A ka konop qitu?!!...Zonja Fllanze,mus ju ka mete ku naj konop?!!,i tha njani,qe pej ftyre kallxojke me kane koxha inatgji.

- A jo…jo tybe!Per konop mus na ngushto,se s`kemi.Veq singjire n`dash!Singjire t`rashe!
Per me ngrehe traktorin n`dash.Po s`e di a mun i qon.

- Lej hajgaret zonja Fllanze!Me singjire s` shkon kjo pune!Thjesht, o` kunder kodit.
A ti mus um merr si kalin e Vraniqit,qe tutet pej pordhs s`vet!Per qit pune,qe kryhet veq me konop,duhet me i pas koxha volet e mdha….qito fjale i tha fakiri e duel jashte.

- Kush e qiti qit gjeografi be?!Qfare konopi,a qfare kodi allahile?!...
E kush ke ky njeri?!...Se sen s`po marr vesh qitu….tha Lovli

- O Muharrem Marku ke…e kan idhnu diqka n`parti,n`qit partine qe u hi qitash-se ky n`partine tjeter u kane.Po get,s`e kane zgjedhe n`kryesi.Tash ky,n`shej proteste….po lyp konop…, - tha Fllanza

- A po gutesh pak,se s`po kom kohe tybe.U` veq pata me qite i propozim per supermoderatore dhe….dhe me t`dush ni here oj Fllanze!, - tha Lovly

Gega 1
14-09-11, 21:48
Isha kon habite tue i kqyre kah perqafohen Lovli me Fllanzen.
Fllanza e terhoq Lovlin per se dyti,e puqi faqen e vet me te saj, dhe e shterngoi fort!Masanej vet u terhoq pak mbrapa dhe e kqyri ne sy e i tha :

Me permallove moj Naqe!Per habine time, kur m`dole perballe dhe me fole,menjehere ma kujtove motren e vogel!Ka disa muaj qe nuk e kam pa…edhe ajo eshte shakaxhore…dhe eshte shume e dashur!Besoj,ne keto veti jeni shume te ngjashme…

U` tuj i kqyre keto dyja,s`e kisha pa zamarite Kulaqin hiq, qe m`u kish afrue e dojke me m`thane diqka.Kur e hetoi qe e vuna re,m`u drejtue me fjalet :

- O Gazep,a pe din qysh jane keto punet tona? Na veq bardh` e zi shohim!
E kupton ti?!
Te na,njeri ja o` krejt i mire, ja krejt i keq!T`mjedisem per ne nuk ka!
A une jam kunder kultit.S`ka njeri qe ha buke,qe eshte i perkryer….

- Kadal Kulaq!...n`qit pike s`te kukmi hiq larg!Une vet jom kunder pejngamerizimit te personaliteteve tona.N`qit pike, s`guxojme te bojme perjashtime.Duhet me fole drejt e me deshmite qe dihen dhe pa rrena,per secilin qe bohet fjale.
As Brahim zabuni nuk duhet te jete perjashtim,se ndryshe s`ka kuptim kjo pune.

Qe,u `e maj men Brahimin pej kur pat doktorue…shkojke me do pantoll´ shtof e n`kunra t`zeza.Pantollt` i bishin dicka t`shkurte.

Kur e zuni puna e u muer me politike,krejt poplli e ka perkrahe.Vet o`kane dicka zabun…ja kane lane librat o Kulaq!..U`i thom zabun,se nuk o kane orator i shkathte.Ka pase frike se po shko poplli posht,se s`i kemi pase mjetet o njeri!Ka pase shume te drejte qe ka pase frike.
A te ni pike, nuk ka pase te drejte.Brahimi menojke qe pavarsia fitohet veq me fjale.

…I tha de qato fjale per UCK-ne…ky ishte gabimi ma i madh i tij.
A n`tanesi,Brahimin une e di per patriot dhe s`ka njeri qe ma nrro qit menim.

Masi ja thashe qito,Kulaqi m`kqyrke me ni buzqeshje ironike.A me fole s`foli.
M`shkoi menja,qiky njeri hale ka me u qpalue….

N`qato mendime jom kane….kur u qel dera e koridorit.
Hini Maki.

Selame o xhemate!
A o`Muharrem Marku qitu?

Ra heshtja per dis sekonda.

Muharrem Marku ke,po shkoi. - tha Fllanza.

Ndersa te tjeret e kqyren me habi…

E konopin?!...A dini gja,a kish gjete konop a jo?!

Kesaj here kaluan ma shume caste dhe s`u pergjegj njeri.

O Xhemate,kallxomni be mus um lini vjerrun!...qe dy sahat jem tuj e prite!
E kem` punen qashtu…pa konop na jet puna pa krye…

Ai ke ketu dhe lypi konop,po na s`patem me i dhane.Duel menjehere. ,- tha Fllanza

Gega 1
24-09-11, 21:56
Qashtu i neverikosun(kuku qfar qehresuzi u ba),Maki duel perjasht.
Sa u dale,ja nise e i preke xhepat e setres,here t`pantollve,e prap t`setres, e s`e sheh hiq njanin qe i kish pas dale perballe e gati u ndesh me ta!Kur e gjet poqeten e marliborit,qe e kish pa shti padashje ne xhep t`mrenshum te setres,sa e ka que kryet me pa kush pe tarashkate rishtaz,ky tjetri ja priti :

- Mak!...A mrena tekukshe kane a?...Mos ke Kulaqi agje ?

- Qel…Qel Lika?!

Po vet vallahi.Qel Lika pi Kaqaniki,qiky gjyks!

…Jo tybe,Kulaqin s`e kom pa.
Maki vazhdoi e i preku me ren xhepat e pantollve e t`setres,masanej veq t`setres…por kot.Dikur u kthye i tha Qelit :

- a e pate i fitil o Qel ?…se s`un pe gjaj shkrepsen…thash, ta dhezi ni cingare.

Qeli e nxor shkrepsen e ia dha.

Papritmas, u qel dera dhe duel Kulaqi.
Maki u step kur e pa!
- Aiiii…t`um falsh o Qel!vallahi kejta m`u kane karrabothe do pune me i far sikleti,e mrena jom kane e s`e pasna pa Kulaqin hiq!

- Hajt se s`o gja o Mak, i tha Qeli, dhe ju drejtue te dyve :


eni…eni shkojme n`kafe `Dupit.M`u paskan tha buzt´ per i kafe qebesa.Eja Mak,eja mus na kurse…ti n`dash merre naj qaj.Hajt se na ke ardhe n`shpi e t`kem musafir sod.

N`kafe?!...Paj jom n`siklet me i pune…


- Hajt se edhe na kem pune o Mak,hajt se s`o gja per i gjys ore.

Kalimero
25-09-11, 10:37
e tibe i pash dijuzat tu dalen pi kafes .Bodh u tuta be un cidheen kafe ken,:biggrin:se qisshti edhe kafet jon bo me shej tibe:biggrin:.Shiqir u shlirova ,nuk erdhun pi qati drejtimi kah ke qajo kafja e keqe:biggrin:e nejse ma.Diqka ishin sarakuq ishin ba nirvoz.Evvv thash vitme veti qa paska krisen qituqene.jaaaa thash:ja koka kadhen dardania ja diqka qata "qiviritart"e dardanise kokan kacafit nurmjeveti,.... ee tu gxovaa beeeee diqish shume.a dini pse u gxovaaa?Jo jo se dini po qe po karzaj.
-Thash, be nashta be dikush jep komterheqje :biggrin:zhvzhzhzhzhzhzt e une ungjna qatyqene si car.:cool:
E ni bac qi e kom e veta,- a din gja be bac,po diqka ma kthej diqish keq purgjegjen, E pshtedhke qat duhan ,e lpijke qat letren e duhanit ,edhe pty pty bajke kah une, edhe be sit s'mi shloj. Ma zgati qat kuti e um tha
-:pshtidhe nipash,se m'k edal razie krejt.Une t'thash mu fiju me ni pdhavushke ti hygjym me 7-8,. Qka kujtove ti ti 7-8 e na me gishta un goj a.um tha baci.
-Eeeeeee bac,qishtut e kum gjeten kit dinja qishtut pe la.Dikush kejt t mirat e kti dinjadhaki e dikush i ka atje un qetren dinja
hajt turqeta i thash ,e ika vrap un dardani:biggrin::biggrin:

Kalimero
25-09-11, 10:53
e tibe i pash dijuzat tu dalen pi kafes .Bodh u tuta be un cidheen kafe ken,:biggrin:se qisshti edhe kafet jon bo me shej tibe:biggrin:.Shiqir u shlirova ,nuk erdhun pi qati drejtimi kah ke qajo kafja e keqe:biggrin:e nejse ma.Diqka ishin sarakuq ishin ba nirvoz.Evvv thash vitme veti qa paska krisen qituqene.jaaaa thash:ja koka kadhen dardania ja diqka qata "qiviritart"e dardanise kokan kacafit nurmjeveti,.... ee tu gxovaa beeeee diqish shume.a dini pse u gxovaaa?Jo jo se dini po qe po karzaj.
-Thash, be nashta be dikush jep komterheqje :biggrin:zhvzhzhzhzhzhzt e une ungjna qatyqene si car.:cool:
E ni bac qi e kom e veta,- a din gja be bac,po diqka ma kthej diqish keq purgjegjen, E pshtedhke qat duhan ,e lpijke qat letren e duhanit ,edhe pty pty bajke kah une, edhe be sit s'mi shloj. Ma zgati qat kuti e um tha
-:pshtidhe nipash,se m'k edal razie krejt.Une t'thash mu fiju me ni pdhavushke ti hygjym me 7-8,. Qka kujtove ti ti 7-8 e na me gishta un goj a.um tha baci.
-Eeeeeee bac,qishtut e kum gjeten kit dinja qishtut pe la.Dikush kejt t mirat e kti dinjadhaki e dikush i ka atje un qetren dinja
hajt turqeta i thash ,e ika vrap un dardani:biggrin::biggrin:u munova be me nreqen do gabime po qe te kok bo vone hahah

Gega 1
25-09-11, 11:09
e tibe i pash dijuzat tu dalen pi kafes .Bodh u tuta be un cidheen kafe ken,:biggrin:se qisshti edhe kafet jon bo me shej tibe:biggrin:.Shiqir u shlirova ,nuk erdhun pi qati drejtimi kah ke qajo kafja e keqe:biggrin:e nejse ma.Diqka ishin sarakuq ishin ba nirvoz.Evvv thash vitme veti qa paska krisen qituqene.jaaaa thash:ja koka kadhen dardania ja diqka qata "qiviritart"e dardanise kokan kacafit nurmjeveti,.... ee tu gxovaa beeeee diqish shume.a dini pse u gxovaaa?Jo jo se dini po qe po karzaj.
-Thash, be nashta be dikush jep komterheqje :biggrin:zhvzhzhzhzhzhzt e une ungjna qatyqene si car.:cool:
E ni bac qi e kom e veta,- a din gja be bac,po diqka ma kthej diqish keq purgjegjen, E pshtedhke qat duhan ,e lpijke qat letren e duhanit ,edhe pty pty bajke kah une, edhe be sit s'mi shloj. Ma zgati qat kuti e um tha
-:pshtidhe nipash,se m'k edal razie krejt.Une t'thash mu fiju me ni pdhavushke ti hygjym me 7-8,. Qka kujtove ti ti 7-8 e na me gishta un goj a.um tha baci.
-Eeeeeee bac,qishtut e kum gjeten kit dinja qishtut pe la.Dikush kejt t mirat e kti dinjadhaki e dikush i ka atje un qetren dinja
hajt turqeta i thash ,e ika vrap un dardani:biggrin::biggrin:

Kalimer , dejuz be:biggrin:,po ku T`idhnohet baci ty

Hajt se si t`rish urt qushtu,t`marr me veti :wink:Masi rane n`ujdi ma n`fund,qe te trete e lane tavolinen afer banakut dhe zune vend n`tavoline t`fundit.

- Qe,qitu kom qef me nejt!Deren e kom perballe dhe e shoh…dmth e shoh secilin qe hin e del.
E jo te banaku!Aty mujn me m´ardhe edhe hasmit!Hine e dalin e s`i shoh hiq!

- Po o Mak,po.Veqse n`ket tavoline na duhet me i bertite kamarierit, per me na nie e me na i pru kafet.

- Hajt be Kulaq,u`i porositi…mejhere vjen ai,hiq mus ki dert ti.

Masi i moren pijet qe i porositen,zuni e foli Maki,

- Kqyr knena Kulaq; me qat fundamentalizem qe po na e permen sahat e dakik,je tu na ra n`qafe!
Qfar fundamentalizmi?!Na s`kem pase kso sene perpara.
Rane qita t`juvte,qita perendimort`, tuj i shkele njerzt`tane e tuj jau marre tokat,e na kane pru n`qit dite.
Jo poi bojkan zullum Izraelit!Kush more?!…hizraeli jau ka marre tokat e maro shpia n`toka ´tyne!E qa me bo ky i mjeri?!
Eh,ky qohet pra, e mushe thesin kumpir…asi…barut, dhe i bje!!Se shpirt o`ky.


- E mjekrroshat?! E ningjat?!Qita qe po sillen udhve tona!Qka thu ti per ta ?!
Mo be Mak,se doni me na e bo arapistan mjedis Kosove!

- Lej be mjekrroshat…lej ti ata,se s`dalin as 2 perqin.

- E ningjat ?

Paj,ju po mbaheni t`dishum,e po get qe s`i dini shume do sene.
Qe qysh o`puna e ningjave;kto dalin edhe ma pak (ne perqindje) se mjekrroshat.Pse?!se hileti o Kulaq….
..a e di ti qysh i diq gruja Helmutit t`Kohlit?
E myti vehten,sigurisht. Kjo zoja e kish pas hiletin,qe si t`i bje drita e diellit,ja prishe lkuren!Dihet kjo.
Ju kish pas lodhe shpirti tu mos mujt me dale diten,po veq naten…e shko e mushe grushtin sufata dhe t`fillon per n`ate ane.A feja nuk e lejon qit pune.


Eh, ningjat e kane t`kunderten.Ktyene ju duhet shume drita,per qata vishen ne t`zeza!
Me matematike e gjan,tesha e zeze e merr driten shume ma shume se e bardha.E bardha gati s`e merr hiq.Per qit arsye kto veshen ne tesha t`zeza.

Pranej, po ju thom juve qe po na sulmoni : na jena patriota!Veq qe jena n`udhe t`Zotit.

A e di qka ka thane hasanmehmeti…asi… Faik Konica ?!
Faik Konica ka thane,me pa pase men shqiptart`,paj, krejt dynjaja ju kish marre….se m`u paska perzie diqka…veq e sigurt o`qe ka thane diqka mire per ne,per partine tone.
A per kumunista s`ka thane gja mire,pum vjen keq.

E kush o`kane Faik Konica,dihet.
U shku n`London, i kane thane : ti n`London je i lindun!
U shku n`Paris, i kane thane : ti qitu n`Paris je i lindun.
Pse?! Se shqiptar o daje!Talent dhe kandidat i perjetshum.
Qeshtu

Gega 1
13-10-11, 19:48
Masi i shenoi me kujdes,me date e me sahat, krejt qato sene qe i tha Maki,Kulaqi e mbylli fletroren e shenimeve.Muer e pshteti faqen n`pllamen e dores s`djathte, dhe filloi me u kujtue ;qysh me ja qite diqysh Makit ni pyetje shum befasuese?!
Ni qaso pyetje, qe e zen gafil,t`pa pregaditun….shkurt,ni pyetje qe e shtje n`siklet t`madh!Ne keso rastesh,sic merret me mend, bashk`bisedusi sarrakuqet e ligsavet…me fjale tjera,e hupe busullen krejt!E bash qiky o` qasti :

mejhere duhet me kape qastin,me shti n`syret bashk`bisedusin!

Se,qysh ka thane Nakibi,ni jonizim o daje…jonizimi dhe qkolizja e fotoneve i ka qito pune n`dore!!
(A bashk`bisedusit t`sagelldist, veq drejtoja aparatin e jepi blic! E ti n`fakt, me qat veprim atina i ke ra me fotone, dhe dije qe e ke jonizue!)

N`qat proces,gjithnji sipas Nakibit tone, qkolizja e fotoneve mu n`ftyren qehresuze ja t`qeshun t`bashk`bisedusit,ja qet n`fushe o daje…pikrisht nepermes qisaj pike ku i re me fotone(qikjo o`dritarja e msheft e bashk`bisedusit), qvuuuuuuuuuuup ja zdrite krejt dhomen e tina t`padukshme, ja qet n`fushe tona msheftsite e tina,qe nenkupton edhe qellimet e mira ja
t`rrezikshme-t`mshefta,qe bashk`bisedusi munet me i pase dmth n`dhomen e padukshme,n`at dhomen qe s`kishe mujte kurre me e zdrite pa teorine fotonike te Nakibit tone!


Qisajna na i thome, fotografi fotonikisht e artistikueme.Normalitikisht qe oshte e artistikueme.
Kjo na e jep neve mesazhin, qe o` ma i vlefshum sa nimij fjale!!

I kapluem me qato menime,Kulaqi per ni qast e ndjeu ni sagellti t`madhe!Nihere ju dokt murmurime…
…s`o murmurime,po u dridh toka!!, - menoi vet me veti

Kur deshti me u kthye, me e pa a ja kane msy gjinja deres dmth me ike pej kafje,me pshtue pej termeti, ni za i rrepte ja nderpreu menimet :

mejhere Kulaqit ju ba e qarte, qe ky s`ke termet,po Shehidja!

- Ev,ev Kulaq zeza…u` tuj t`lyp n`Grand, e ti n`kafe `Dupit!
Mirditani argate!Qysh ma kini qefin?!...thash,mus po i kruhet shpina naj njanit..se u` s`pritoj hiq!! …qysh doni vallahi,nash korate,nash kung-fu!! ,


qit pershendetja jau dha Shehidja qe te treve,gjithnji tuj ja shkungullate nga mrapa karriken e Kulaqit

- Shehide!...Kadal be dejuze,se ethet n`bark shti mi kie! , foli Kulaqi

- Qu,qu pej qisaj korrike,se s`po kom vakt!…qu se na kane thirre n`Gllogoc,n`sille.N`perpeq na kane thirre!

- N`perpeq!...Dreqi e rrofte,pu mu dufka mejhere me u que…
…shoke,me m`fale!Mak,intervisten e vazhdojna na.Na dy kem shume gjana me i diskutue.

- Po more,kur dush e vazhdojna…na qisajde jena. – tha Maki

Shehidja,ni femen diqka e imt`,po me karakter baruti,e veshun n`xhinsa e mathe n`Minellka,i priu Kulaqit dhe qe te dy dolen nga kafeteria.
Masi dolen ata,Maki zuni e pyeti Qelin,

- allahile Qel,kush ke qikjo e xekrravta ?!

Kjo a ?!…he,he..kjo o` e bija e hoxhs.
Police o`kjo.Police,po o edhe koratiste,kung-fuiste! Me grade bile!
Qysh i kom nie tuj tregue,kjo qpejt ka me u ba kryetare e komuns t`Gllogocit.
A kjo s`e di hiq per qit plan.Bile, kane thane,n`kofte njo qe e zavenson Atifeten,mas do vjete-kuptohet, qikjo Shehidja ka me kane!

Gega 1
26-10-11, 20:15
Nuk jane pune t` kota o Mak!
Ti po m`i quen tema t`kota kto ku po flas u`, veqse me u nale e me u kujtue,
e sheh vet qe s`jane tema t`kota!
Ngom ti mue,qe i kom provue shume do qeshite te ksaj bote.
N`dash me dite,pikrisht qikjo pune o`qelsi qe t`qon,tash ti zgjidhe vet : n`mjerim ja n`lumtuni!
Jo po,njeri ma s`pari duhet me pase kulm mi krye, idaren themelore,buken,veshen e mathjen per robt e shpise,se as vehten s`bon me e harrue n`qit pike.Sigurisht qe duhet me i pase kto gjana.Veq, bani s`ke mire me grue,s`ke ba gja!
A grus duhet me ia plotsu do dishira vallahi.N`dash me ti plotsu edhe ajo ty.

Me bo,.a di… me bo vaki e mus me ta rroke zari,e ti shko drejt e te drejtori i nderrmarrjes ku je tu punue,shkon o burre me ju ankue;tash ai qe o` drejtor e din vet,qmimet perpjete,thmija jone rrite e po lypin,i kane kerkesat e veta,
a rroga e vogel!
Pra, kur t`i dalsh perpara drejtorit n`at sabah e do me ia ba qat kerkes,
e ai i mrrolqavt!!Ti, ma mire nrroje pytjen!N`dash mus me t`kthye mrapsht,pa krye pune!
Qe, munesh me i thane psh;zotni drejtor, a bo me ardhe edhe t`dielen me punue…se thmija vallahi,koxha do harxhime m`u kane ba…
..ja e pyet diqka t`ngjashme…e qat kerkesen konkrete, le per tjeter here!
E heren tjeter,para se t`i dalesh me ia ba qat kerkes,ti lutju Zotit :
Ishalla naten qe shkoi drejtorit ja ka ba gruja e vet qkolizjen dmth shpirtnore!Se qat`here nuk je pa shanse me ta rrite rrogen!


- Qyre Qel,me ven i kie do fjale qitu.Njeri duhet me kane mire me gru,se s`bo.
Veq edhe do gjana kur po mungojne n`shpi,po t`sakatojne, per Zotin.
U` kur e pata marue qit shpine qe e kom n`kater kat,u harxhova vlla…blej ket sen,blej tjetrin sen,m`u bane shum…edhe vet sa u pata martue,e harxhimet mos vet.
A instalimin e ujit s`pata mujt hala me e krye.Shpise ja pata lane shkallt` per n`kat te dyte,perjasht.
I jep u`shej ni masditje,qaty pak para akshami, grus`,e ajo ma kthe pergjigjen me shej, qysh o` ma s`miri!
E t`qohna u` e ta mushi kusine,qat ma t`madhen,e musha uje e pe qes shkallve per n`kat te dyte,veq kur pe niej kit pishpirikun e mahalls,Gentianin,kah m`thote :

- O Mak, a je sonte aty se du me ardhe masdarke me nejt!

- Ec more daje,mus um pengo qitu n`pune personale….,qito fjale ja thashe me za t`vogel.Nejse,ma…
Po du me thane,u` kusine n`dore shkallve perpjete,e krejt kojshia e marrshin vesh qe sonte kom xhurullti n`rezidencen teme!N`kto raste, as dishira nuk o` bash n`ven, o Qel!

- Ky rasti yt Mak, eshte krejt i vogel,se u kane per kohe t`shkurt,besoj.
Por nese flasim per kohen e babgjyshave tane,kemi mija raste.
Jane gjana qe na i ka veshe koha,vishtirsite ekonomike qe na kane percjelle.
Merre ti me men,pej Gazepi e kom me t`nime qita:

E kish pas nie tinza babgjyshin e vet,kah i tregon shokut t`vet(te dyte pleq)

Ky babgjyshi i Gazepit,kurre s`e kish pas pa grun e vet deshun!!
Hiq,hiq…veq n`tlina,n`pigjame o bac!!A pa to, jaaa kurre hiq!!
Tet thmi i kishin pase me gru t`vet,tane si molla t`shnoshe!Ama,edhe nermjeveti kishin pas kalue fort mire.
N`anen tjeter,a di sa qiftet kane jetu bashke me decenje, e kurre s`jon kane t`lumtun me njani tjetrin?!!
Se,pos tjerash,nuk e kane pase munsine me kane vertet intim me njanitjetrin,t`pa penguem nga tjert!!Sigurisht qe ka pase edhe raste,ku grus s`i ka pilqy burri bash hiq(ose burrit gruja psh)…as intimikisht,as kshtu n`syret!

Prandaj,per mos ma dale pej teme, u` thom, lumtunia i ka edhe do kerkesa tjera,pasha bacen.
Ni njeri qe s`o i plotsuem shpirtnisht,dije qe s`o i lumtun.E kur s`je i lumtun,

e bajsh me shnet deshprimin;veqse deshprimi i vazhdueshem s` ka qysh quhet ndryshe, pos mjerim!
Sikur te qeshtjet tjera me ransi, edhe qekjo „rreth uqkurit“ duhet me u marre me seriozitetin e duhun,qe kur t`na paraqitet problemi,e zgjedhim ma leht.
Per me ja dhane kuptimin vet jetes.

Po du me thane,mashkulli dhe femna qe menojne me rrnue bashke, duhet te ken rast te natyrshem,pa kane t`penguem pej tjerve,ta njohin njani tjetrin n`tana pikat e randsishme.Vetem n`qat mnyre ata e krijojne themelin per nje familje te shendoshe e t`lumtun.
N`lidhje me qito qe i fola,po ta perkujtoj ni gja;
krejt gjanat n`shkofshin me zor,dashnija s`shkon!


A e di ti sa femna e martume o` e palumtun?!Jo veq te na,po thuaja ne qdo popull.
Me statistike o` permen diku: s`paku 70 % te femnave t`martueme t`Ballkanit, ose nuk e arrijne hiq,ose me shume veshtirsi dhe shume rralle e arrijne qkolizjen shpirtnore!
Duhet me fole drejt Mak,ne shumicen e qityne rasteve, faji o` i meshkujve!!
Pse ?!Sepse shumica nga ne jemi egoista o Mak,te tillet menojne veq per qkolizjen e vet shpirtnore,e jo edhe te partneres se vet!!

A femnen,ma s`pari duhet me marre n`dore si flutren!E merr e puno lehte e me butesi,se pikerisht n`qat mnyre ia zgjon natyrshem emocionet e saj dhe e shtje t`i qet n`shesh ato ngjyrat ma t`bukura,qe ka i here ajo as vet s`e din qe i ka!!E kur t`i vje reni,ti e qafe fort-kuptohet,se ajo o` femen,e mun me i shkue menja qe vet o` anderr!A kshtu,kur ta shterngojsh,ka me t`pa qe je ti!!
E pra,mashkulli duhet t`i ndihmoje asaj qe ajo ta kupton vetvehten nihere;
dhe dije :

nese i ke nimue n`qat pike,e ajo e ka vendos me rrnue me ty,qajo femen ka me t`ba t`lumtun!!!- Qel,me m`fale qitu; me qat qkolizje ma ke hupe pak….ti a e kie fjalen per orgazem??!

- Pikrisht,Mak!U ´ i thome qkolizje shpirtnore.
Tash m`binde qe m`ke percjelle qka kom fole!
E sa i perket ksaj pune,ti merre analizo qysh dush,qkolizje shpirtnore ka me te dale.

Se n`fund t`funit o Mak,krejt gjanat jane t`kalueshme.
A ma i kalueshmi o` njeri.
Vet njeri,s`o tjeter veqse kujtim.


- Qel,qitu t`kom prite qe sa kohe…
allahile,n`cilen Hadith i ke marre qito t`mramat qe i the?!


- Allahile,s`i kom marre nga asnji Hadith! Po nga pervoja jeme jetsore i kom.
M`paska dale pej menje, kush pat thane : M`sus pervoja!

Gega 1
28-10-11, 19:53
Folen sa folen me Qelin rreth uqkurit,kur papritmas Maki e perqendroi shikimin n`drejtim t`hymjes t`kafaterise dhe,kur e dalloi mire ftyren e atij qe sapo hyni mrena, mejhere e ngriti doren nalt e i dha shej tue buzqeshe!
Ky fakiri sapo e pa Makin, u nis n`drejtim `tyne. Ky ish ni njeri me shtat mesatar,ftyr qehresuz-po markant, e flok`kaqurrel.A ecjen e kish koxha `drojtun,ni qaso ecje qe te le pershtypjen se ky o tuj pas shum kujdes mus m`i shkele helbete bubrrecat neper toke;per ket njeri me ecje kaq t`kujdesshme, lirisht kishe mujt me thane :
me pa pase melaqja i vlla,qiky ka mujt me kane i vllai saj!
Sa ju afrue tavolines,i sapoardhuni u pershendet me te dyte:

- Selamalejkum shoke!
Qel,qysh t`kom o azgan?!...dhe ja shterngoi doren Qelit.
A ke preke but ma ferk a jo?!

- He he…ka i here o Bilall,ka i here sa mus me lane keq!

Mak!Qysh t`kom vllavit?!...ah, m`paska marre malli me t`qafe i here!...dhe u afrue e u perqafue me te.

- Qel,ti pe njeh Bilallin.Ky o` shok i yni…pi Dumoshi o` ky.
A na i thome,Tarzan!Se ky o` i rrepte.Ky tana gjanave ju bje rrept e drejt,
te ky s`ka kili-vili!
Namazli po,ky s`le xhuma pa fale.Veq kajhere,kur pi idhnojne shnollat,po i bje me marre avdes ka dy here!
Me profesion …qe t`kallxon vet.


- O Qel,na nihmi pak a shume…u` me profesion jom Krasniqe!
T`kryme i kom studimet n`fakultet juridik…e punoj qeshtu kapak.
A n`kuvend qitu,t`i njoh tane si paren e kuqe!Per cilin t`um vetsh,t`kallxoj.

Lej ti kta,po kqyr qa po nabojne qeveria…se s`po guxoj me sha,qe jom me avdes.
Na myten o Qel…na myten dredhagjite,hajnat!E kane marre n`dore pushtetin,e veq per popull s`punojne!Pe sheh vet, as xhamine s`done me na lane me maru…vallahi me kajt nanen,veq vonim,se s`kem me e lane pa e marue…

Se u` sod jom dale per tjeter sen qitu.Dola,thashe, mos pe shoh ku simpatine teme.I kem nrrue do fjale me to pej s`largti e m`ka pilque tybe,s`ju rrej!
Simpati e kom se kjo trunin zhilet e kish!A kur flet,sakice o` krejt!
Veq pi kurreshtje dola,me pa qysh doket?!
Mu menja ma thote;qikjo,rrafsh e barabar, s`del me kane shtatnalte!
Qashtu i fale Zoti kto qe jane flake pi temperamenti,kto jone zakonisht ma t`vogla pej trupi e trunin e kane zhilet!
Nuk du me m`keqkuptue qitu…u`veq shoqnisht po menoj.Nuk jom budall u´,me m`que kjo me pi uje, e une me i lane edhe vesht,pa pi uje hiq!I kom krye kto emisione une.

Qel bre…pum nervozojne shnollat vallahi.E kane marre n`dore vlla.
E kini pa vet,qka t`thone shnollat, po bohet n`shpiat tona!
Pi harrojme vllaznillakun,mixhallarte,njerzt e gjakut….
Ku ke? Te miku valla!Ko e pate prame?Mikun valla…Kah po shkon?Te miku….
Shkurt;veq me miq jem lidhe e po e harrojme vllaznillakun.Qysh ka me kane ma mrapsht dynjaja?!
A u` jom Krasniqe,e s`po muj me i duru qito sene.
Kur pi shoh do pizivella qitu,krejt do qasi t`fajist,qe bojne qka t`thone shnollat, paj,me ta ngjite kryt e me u tranu krejt bre!….edhe lufta na ka ra keq n`kry vallahi!!U`pe shoh te vehtja,ka i here s`po muj i nali hiq pordh…asi.. t`shamet…

Gega 1
31-01-12, 20:41
Qe,a t`karzajsha qe e gjoj una.Qe ku po shkrun : Mirse vini un kafe Dupit!

- Karrimel,po tutna me hi mlena!A ka ele femnim aty, a veq mashklla jone ?!

- Mus ma qatallo emnin edhe nihere,po t`thom!!,se t`bie vallahin!!
Sa here mu t`thane :
Une jom Kalimer!,jo Karramel!!...Ka-li-mer,jom!!

- Mus u tut ti,qituqe ka elle mashklla,ka elle femna budallica,frajerica,ka t`asishta;do jon t`asishta en kry,do jon t`asishta en guhe,si ti!Turli far soji ka ktu.

Kalimeri,ni djale garip,diqka i ungjt pej shtati, i veshun n` pantoll xhins,gati si t`murrizit-veq ky flake t`reja,e n`jakne xhins me ni pallte `trashe permi,n`kunra kaubojka,shpiculka-flake t`reja,u kollite nihere, i hapi krahte,e shtyu gjyksin perpara dhe e qeli deren :

hajde Bibere,hajde hin qishti!Me mu je,mus ta nine; tane um njohin qetu.

Biberja,ni qenje,nga dukja, femnore,me floke t`zeza te lidhta me ni shnolle,veshe n`pantoll me ni fistan permi,ni pallte diqka ma t`gjate e n`kunra pa take,ma n`fund hini mas Kalimerit.
Kafja ishte e mbushur gati plot.

- Hej , Kalimer,t`paska dale darka sonte!...i tha njeri
- Kalimer,ku e zune be?!Ruju se tek o e zajft,e kto jon t`shtira,t`shterngojne shume,mus po ta ze frymen! …i tha ni tjeter.

- Kalimer,ruju mus po del dylbere!Qehren qashtu e paska!!...i tha i treti.

Shuni,mus ma teshni qishti!!S`du me ja nie zanin kujna!A u murum vesh!!

Hahahaha…qeshen do tjere;dhe ma nuk foli njeri.E lane te qete Kalimerin.

Kalimeri e vazhdoi t`ecnen;e mas tij Biberja,qe u majke per qanten e saj te vjerrun mi krah dhe ecke fort e drojtun!
Kur mbrrine te tavolina,Kalimeri u habit nihere :
- Baca Tarzan,a vetun tekokshe a?!
Ku jon be ata argat` tjere?!Maki,Kulaqi e Qeli,ku jon?

- Kalimer!Ah dejuz be,eja t`qafi nihere!, i tha Tarzani, dhe u afrue e qafi Kalimerin.
Kush o`kjo,Kalimer ?!...Hajde ungjnu dyte,ven kem boll.
Sa u ungjen te sapoardhunit,Tarzani e vazhdoi;
Jom mete vetun qitu.Nihere e thirren Kulaqin,e thirren n`perpeq.S`vonoi,erdh Muharrem Marku,menxi e kish pas gjete konopin;e mur Makin e jon dale,kane me da do toke!
U qitu me Qelin,kur ta thirre Kulaqi n`telefon;shkoi edhe ky.
U kesh tu prite Makin,m`tha qe s`vonohet.Po mire ia bane fort qe erdhe,se tybe vetun s`po rrihet.

- E kjo me ty,kush o kjo,Kalimer ?!
- Kjo o`gazetare,shkrun qatyqe un gazete…qe t`kallxon vet.

- Une jom Bibelja…hihihihi;pum vjen male pel emen,gjysja ma ka lone.
Lose Mali e kom emnin e veltete,po tane em thojne Bibele!hihihihi…

Kalimer,qka tha bre?!A kishe mujte me ma perkthy pak?!

Oo Biberja o kjo!Gjyshja ia paska lane;e tanshi kejta e thirrin un qit emen.
A emnin e virtete qishti e paska,Rruza Mari.
Kjo u ardhun qituqe pur mu ba inturviste me gjin qe jone un parti t`ndryshme.
Kjo pu do me diten,qka menojne gjinja per situaten qiknena,edhe qanena.

Sa i tha qato fjale Kalimeri,Biberja i tha atij diqka n`vesh dhe vet u que shpejt!
- U qiiiiqe,gutu,gutu!, I tha Kalimeri

Shka u ba bre,shka u ba?!Bibere, a t`rroke qpesh ty qushtu?,po i thote Tarzani.

Nuk muna me fole,m`duhet qpejt me sku me ba qulen…ku o nuvejtorja!,tha Biberja,dhe,masi u informu pej Tarzanit, u nis shpejt n`drejtimin e duhun.

Gega 1
04-02-12, 14:06
Kalimer,ku t`lidhi puna me ket besherete allahile ?!
Ti koxha frajer je,e i njeh gjinen....e pyti Tarzani

-Arahile baci Tarzan,ma bo qikit mire,e jepja do purgjegje qishti qka t`pyt qikjo
dejuzka.
U` e kom ni shok qatyqe ngat pazari,e ai e ka ni dost qe e ka shpine ngat qisaj busheretes.
Qat pdhavushken qe e zateta pardje tu Grandi…kuuuuu qituqe un zemer um ka hi!!,a mabukuri s`ka hiq!Me dy bisteka un shpine;viq i kom shku permas,une tuj lype rastin e vulitshum,pur mi ja lype…dmth numrin e tilifonit,kur pi sho dostin e shokit tem,viq sa dul pi shpis vet.Kjo pdhavushka hini qatyqe un ni shpi,ngat shpis ktina dostit!

Ai dosti shokit tem,minihere um ka kuptu edhe viq ka qeshun!
- Kalimer,Vjollca o`kjo!
Edhe u` ia kom lype dmth qat numer,e s`ma dha dilingjikja!,um tha
ky dosti.

Qaty um ka karzu kejta kush o` e kah o`kjo pdhavushka.

- Pdhavushka o` qika tezes ksaj busheretes.Kjo busheretja,um tha dosti,o`gazetare qi qkrun un gazeta.
Kshtutne,viq doket turllajke,se sportiste o` kjo;a t`killave kejta,me bo me nga me to! Viq ka qef me ba inturvista me gjin qe jon un parti t`ndryshme.
Kjo po lype mu zatete me qasishne t`partive pulitike,po gjinja s`po dojne
mi dhane inturvista qisaj,se po ju doket e dyshimte :
s`pe dine a o`patriote,a anmike!
Ti ki shume shoke Kalimer!Merre me veti kit dejuzken e zatete qishti me qata shokt qe i kie un politike,e kjo t`njofton ty me pdhavushken!
A ruju a!, se um kane thane gjinja,kjo o`koxha e rruzikshme…um doket qi kjo o` fum…fum…fuministe!!

Qitoqe mi karzai qai dosti shokit tem.
Tanshi kum fole me qikit bushereten;e kjo munxi qi ka prite mu ardhe qituqe,mu taku me juve!

- Arahile baci Tarzan,qka i bie qikjo fum….fum…fuministe?!
A o` kung-fu qiky sport?!Un karate,i di kejta katat.A qikit fum…fum… s`pi di qishti.

- Feministe,Kalimer!A me i ra drejt : po,t`rrezikshme jone keto!
Sportiste t`shtira,fort t`serta,jane feministet!Keto kah t`sillen, bien n`rragje me burrnim.Simas tyne,krejt t`kqijat e ksaj dynjaje vine pej burrnimit!
Me e lane qysh thone feministet,burrnimi duhet me veshe fistana e dimi,
e granimi n`pantoll;edhe ket bote duhet ta drejtojne shnollat,se jane ma t`drejta,simas feministeve.
Masi mirren gjith diten me sport,feministet kur shkojne naten me ra me fjete n`krevet, e bojne qkolizjen shpirtnore me bateri : kili-kili-kili-kili-kili!
Se kto kane fole nihere : na s`kem nevoje per burrnim!,kane thane.

- U qiiiiiiiqeeee!!qka m`karzove ti.
Ere Gazmendi qe u kane ni klase me qiken e inxhes Fari,e kish pa tezene vet qatyqe tu lujt un krevet me ni qasishne be…me bateria…pum vjen marre tibe me ia purmen emnin!
- E qka o`qaj sen ?!, e ka pyten tezen e vet.

- Shuj,se pur rumatis e kom pi mjeku!Mus i karza nokujna pur qit sen,n`dash mu t`ble shiqera!,i ka than tezja Gazmendit.

- Ja,s`i karzaj una kujna hiq!U` s`di as qka o` aj sen,as pur rumatis s`e di vallahin;s`kom pa kurre tibe!,i kish thon tezes vet Gazmendi.

E tezja vet ble shiqera ktina.I kena hanger bashke tibe,me to e me qiken e inxhes Fari.
A mu t`neserten um ka karzu kejta qysh e ka pa tezen e vet.

Gega 1
04-02-12, 21:09
Une eldhaaaa!
A kini fole veq pel mue?!E di qe kini fole,mu s`ma nin hiq!, tha
Biberja dhe u ungj ngat Kalimerit.

Papritmas,cingirrati tilifoni.
E mer Tarzani t`vetin : s`o.
E merr Kalimeri t`vetin :

- Urrnoni!Kalimeri qitu!
Aaaaa mulaqe,ti je a?!A ke vujtun sot boll?!...Qe,qitu me Biberen e bacin Tarzan jena.Hajde mure,se s`na pengon!N`dash edhe Hajrush`efenin merre me veti!...
E msheli Kalimeri tilifonin.
S`vonoi,cingirrati prap;ksaj here tilifoni Biberes.

- Alo,Halime?!Bibelja jom.N`kafe `Dupit jom.A po vjen masanej me ma klu shpinen?
Qoma ni sms.Tung nihele.
Mas dy-tre dakikave :
- Upssss SMS pi Halimes : A 1,vi masdite nesel.T`don shume,Halimja.

Pse mole mu ka kape si liqna qikjo Halimja?!Nuk du mem daste kulkus!Une e du veten.Boll um del qikjo.

- Valla Bibere, krejt po t`njohin qitu n`kuvend!, i tha Tarzani

- M`ngjohin mole…ele une i ngjoh tane.Ty t`ngjoh sume mile,niqin hele i ke nlu
letelnjoftimat,plap t`kane zane! Hihihihi....

... Ktu jan do qe s`dojn mum pa me sy!As une s`i du mole.
Jan qetu nja tle vet qe s`um dojn hiq!As un si du mole!A po do ti qes me emna;
Gazepi…ky m`ka tane tlulajke!Ky o`tlulani ma i madh qitu!Kta veq e kisa loke
skelm un vole,me kam `djathte vole!Tansi ia kisa fut boks dilekt un mjekel!
Nakaut ble e kisa qite!!
Mas Gazepit,qastu : skelm ele boks i kisa la Makit!T`mlamit i kisa la Valdetit,ele
ktina skelm ele boks dilekt!Veq Valdetit i kisa msu masmlami ele ni skelm un plapanice!!
A di pse ja hina un plapanice?!Se ky o`tinxak,ky s`i lespekton hiq dlejtat e glave!

- Jo po doket qe kokshe e rrezikshme!
Allahile qka e paske guhen diqka t`asisht ?!, e pyeti Tarzani

- Guhen e kom moti qistu.Kul jom kane e vogel, jom la en kace t`lasojit me lakna!
Hihihihihi….gjysja um ka nxjel peljast.
Pej athelsit um thojne,je e tharpte!!...hihihihihi

Kalimero
04-02-12, 23:10
baci geg ,e kom i prupuzim be pur tie. qato pdhavushkat qi purzihen si bibere edhe qato qi jon t'tharta ,paaash qikit kapuq mus t'pilqefshin tie, bimi mu qituqene ,
mue dhafin dy s'ma bojn.:biggrin: aa qato qi purdorin qat maslahatin pur rumatis ,hiqmi hiqmi hiqmi miniher se si du qato. qato meri pur veti ti :biggrin::biggrin:

Alima
05-02-12, 11:37
...

Hoi dreçi mos ju hift , ... bre merthe lemza se disha pse !


.

e-uritura
10-02-12, 09:35
Qys kem tu nejt n kafen e Dupit, n`sabah t dlites, e nxana Naivin me ni qys, po ia boj me sy Kalimel dijuzit, demek nisja ele intizo.
Kalimeli kap kameren ele dojke me ia sti n ftyle njelit, lalgou pak i tase o kuku pel mu pel kamelamanin tem. Nejse, ai u lalgu pak, u dast me hyp n kalike se nuk ia lokke ftylen kelkun Naivit, po sok e poste.

E kapa miklofonin une, mu kis kthy mlapst, veq si e hetova e ktheva male.

Milmendesi Z.Naiv - i tase.
Miremengjesi Bibere Katastrofa- m`tha.
A ke flejt a ke pusu?
Mire mire, dijuze.
Te kalojme dlejt ne teme, tka ta mel menja ty pel tituaten ne folum?
Paj tka me thane,..

Kul po kcen Hajlia pej tatjehit ele po thote; Cka kemi me mendu? Ti i largove ata ma t miret e forumit, si Anna, Elvio e shume te tjere.

Plit Hajli ti i thashe, nuk ost al hala leni jyt.
Z.Naiv, me inteleson mendimi yt me kete testje-iu dlejtova ktij.

Paj vallahin bre Bibere nuk po t`marr vesh hiq qka je tu thane.

Hm, mendova, vet ktylja emnin nihele, mos u nxej.

Tys mu kujtu ajo ksila e Ironise; Mos u ndej!

Ok -i thase, kaldom skurt ele stip, pse m save ate dite?

Eeeeee, i kom ra pishmon, Zoti e din.

Tita klejt Maki, Qeli, Hajlia , Talzani, Pdhavushka ma tanej, vet na ktylsin seli, oo miza u nike tu flutulu tanej ble.

Mile z. Naiv, tys e spjegon ti tit tastje, ti vet ke klitiku sume tita ti kan sajt titu, tys eldhe vet n`ate delegje?

Po qe, po gabojke insani, mire t`paska kshillue qai qe t`paska thane; mos u nxej.


Z.Naiv, na tlego ditka pel dasuline?

Ka raste,sigurisht jo aq te shpeshta,kur njeriu e takon femren krejt rastesisht;ne rruge,ne stacion te autobuseve apo te trenit,ne kafeteri,ne biblioteke a gjetiu.Takimi i tille ,ne te cilin mashkulli i kemben krejt pak fjale me femren qe sapo e takoi,mund te zgjate 4-5 minuta,por per mashkullin lehte mund te jete takimi i jetes se tij!!


Ma pelsonale ditka ?

Dashni personale a? Qe, qysh me ia kalle zemren qasaj qe ma kalli mu!Um pat lane,e une vuj!S`ka pase dite qe s`kom vujt.Deri sa um mashtroi ni tjeter.
Vujta sa vujta,me kajt nanen kurre s`mu kthy!
Kur e kish pa vendos me me lane,a u`mos di gja per qat plan,m`tha shkurt :
s`te du ma!Mus ma gjigav,mus um dil ma perpara!
Tybe n`i kom dale ma.A vujt kom boll.


(Mile ta patka bo thase vet me veti, a dulohesh ti?)
Bati Naiv, tlegona nej ndodhi intelesante?

Ngo, ia patem ble ni hendi dhurate djalit per ditelindje kur erdh ditelindja, nuk osht hendi kerkun hiq. U qkoqum tu e lyp me gjithe grue, kur tu i qit Sheqerja do kafe i ra n`men ku e kish pas mshef. Ma pruni edhe ni kokokolle me gjithe kafe, a pej si ka thane Naki se kokokollat jon t rrezikshme, une pi ma rralle.


Kalimel dijuzi nuk u bojke lahat ditka, pe soh ti vet livlitke.

Tka dleqin ki i thase?

Kurgja bre, qika e ingjes Fari osht kam me prit qatje, edhe i kom thane dijuzes qi sot e kem ni intirviste t forte, po qe qidisa here pu ma drrill hendin n xhep.

Qel - i tase Telit, tu spejt bima ni thuper t`hole, ti bi dijuzit. N`vakt t`punes nuk ka kili-mili me pdhavushka. Puna ost pune.

Ajo pdhavushka ma tanej, u tut. Bile bile m`tha ; m`fal qi po t`citoj veq falja bre. Heeej, a e din ti qka osht dashnija? U po nime, ti je robot.

Mos u ndej, ia tita vetit nelmen.
U tha u bo. Une joom folt e ngusme tibe. Tistu e pstoj pdhavushka Kalimelin pa u leh, ele po i tom; Tu t`loft dleqi t`lofte, ec te tika.

Z.Naiv, me vjen ket pel ndelplemjen, vet e vazdojna tjetel hele.

U bo Bibere. Allahilja e Zotit, qe msohesh me fol si njeri.

Uuuu nime, vet edhe ni sen, tato tkoklizjet spiltlole, a po i alin soqja jote dith a po iu vyn ndihme pej kili kili kili?

Pse po vet dijuze ? E re je ti per kto gjana.


Dith m`doket pate sklu dikun ti t`ka tladhtu ai soki hihihihihihih
Jo tybe vet veta, se masi po dise tys funksionojne tata kili kili kili...

Hajt tulqeta!

E tova masanej une Kalimelin tu tika e indes Fari, i las me bo tkoklizjen spiltlole ele vet skova n patinaz.

Tistu te, Bati naiv, na zgenjej ele nihele.
Nuk ka faj blee heeeej, mos u ndej i tase vetit, tastu ost ai, dasnija e jetes e ka lane, klejt bota i ka faj, tas duhet me sa njelzit pel me tit tata t keqt.

valiii
10-02-12, 12:15
Provova me e lexu shkrimin e te uritures deri ne fund. S'ka shance, besomni !

e-uritura
10-02-12, 12:25
Provova me e lexu shkrimin e te uritures deri ne fund. S'ka shance, besomni !


Sykaltrosh, do t`a përkthej, kur të pijmë nga një birrë, apo max dy!

valiii
10-02-12, 12:34
Sykaltrosh, do t`a përkthej, kur të pijmë nga një birrë, apo max dy!


akej darlling po e lem me dy max sepse me pi ma shume munen me na tradhetu emocionet.

M'duhet me pranu se ja ki nis mem hi nbegeni i çik qe thojne keta t'shipnajs ama t vyne shume me punu ndaqe me fitu statusin e dames ne katror :))

e-uritura
10-02-12, 15:56
akej darlling po e lem me dy max sepse me pi ma shume munen me na tradhetu emocionet.

M'duhet me pranu se ja ki nis mem hi nbegeni i çik qe thojne keta t'shipnajs ama t vyne shume me punu ndaqe me fitu statusin e dames ne katror :))


Valiii, hela e fundit ti m`ofendon tistu!

emine
10-02-12, 16:58
mos rrini ka 48 onlliene se ju kap shllogi

Gega 1
10-02-12, 21:35
Dul dejuzka,dul e shkoi n`patinazh, kishe.
Um bani rezil,um bani.Qka kom dite une?!Krejt qka kom fole qetu,um kish pas inqizue!
Bibere Katastrofa ?!Jo shtoja edhe njo : Bibere Katastrofa - Mafia!
Um qoi dreqi e hina qitu,si ia pashe kapuqin kti kryemadhit,Kalimerit.
U bane sa muej qe ma ka marre qat DVD t`Brus Lise e s`ma kthei.
U` per qata hina qitu.
A dejuzka kalle m`ka me qato t`inqizume a!

- Eh,qeshtu o`kjo bote,o Gazep!Ti ia shlo dikujna,prite kur ta shlo tjetri ty!,m`tha Tarzani.

- Jo jo,u` veq qe jom diqka patriot i serte,se kshtu koxha demokrat dal!,ia ktheva Tarzanit

Edhe n`shkolle fillore,n`klase t`katert e kom pa hanger i here n`qit derexhe.
U qu Qamili n`kame m`i kallxu msusit kush mungon, e t`i pervidhna u` e t`ia ngrehi karriken temas!Me mene,si te do me u ungje,bjen e rrxohet!Nuk um shkojke menja,qe ma djege shpulle msusi!Bile,menxi e majsha t`keshmen,tuj e imagjinue qysh ka me ra me shpine pur toke Qamili!
Une n`qat menim jom kane e s`po kqyri hiq permas,veq jom ba gati me u ungje,kur t`jom ra n`kokerr t`shpins!!Arbeni ma kish pas hjeke karriken e ngrehe pej veti!,
Ja thashe qito Tarzanit, e um shkoi edhe i here menja te Bibere Katastrofa
vize Mafia.
- Heu more Zot ia bje qisaj dejuzke qatje en patinazh,bash kur t` hi n`kthese e bo me u kthye,le t`rrshet kshtu per s`mari e t`bjen me hez n`mendere!
Ni qaso ramje e shtire qe me i dhimte mendera sert,sikur ta kene kashue qet e Ahmetit t`Rexhepoviqe!Bile nja dy jave dite mus m`i shku ma menja pur patinazh!!
Veq qe na e shtini fitilin qetu,per qata.

Papritmas,erdh Kalimeri!
- Cka u ba Kalimer ,a s`shkove me dashnin a ?!Po ti a u nise me to e me Biberen?!,e pyti Tarzani
- Ik mure,se jom tuj priten ni tjeter qishti.Ksaj munxi ja marova ni rrene qatyqe,elle e qova tu shpija vet.

Mire qe erdh Kalimeri,ky diqysh gjith e hujdis atmosferen,edhe kur s`flet hiq.

Tanshi muhabetin e vazhdoi Tarzani.
Masi na kallxoi koxha gat per situaten dmth politike qitu n`kuven,e vazhdoi pur
situaten en vend.Gjithnji tuj fole rrept per planet e vendosjes dhe per deshprimin e tina n`politikanet tane.
Masi i kryjti qato sene,Tarzani ju kthy Kalimerit e pe vet :

- allahile Kalimer,ti koxha frajer je kshtu,edhe femna ke pase ma shume se boll,a t`ka shku menja,cilen e ke pase dashnine e madhe?!

Kalimeri e krujti nihere kapuqin e tovoni u kollit.
U kujtue pak,dhe ne ni mnyre na e la pershtypjen qe u zu ngusht nga qikjo pyetje,veq kur ia qkrepi :

- Pur dashnine e malle qishti sun pi vendosi!A munihere mas t`malles, e kom pase qashtutne be ni dashni, qe tibe treqin tibe kurr s`un e harroj!!
A m`ka dashte shume a!Ere una e kom dashte tibe.

Une edhe i hapa vesht me ngue qat tregim t`dashnis Kalimerit…
…kur t`na shshtrisi Tarzani :

- O erdh prap Biberja vallahi!!


Mirmrama!!E di,e di qe jeni merzite per mue!,tha Biberja

Pe kqyri : ju kishin hjeke mrrolat qe i pat n`fillim!Ni ftyre ma t`qeshne edhe…
…ah po,tash fjalte i qitke pushke!!
More!,thashe me vete,qikjo nihere ma shloi mu ni kulaq,me qato inqizimet qe m`i kish pas ba!Po kjo na e paska shlu tanve kulaq,me qat t`folnen e besheretavt!

- Ani,ani qe je ardhe edhe i here,nuk o`gajle!, i thashe une dhe e pyta,

- Qka u ba me patinazh,a harrove me shkue a?!, i thashe kshtu njerzishum,kishe po qprehi keqardhje se mus ju ka qfaqe noj pengese e papritun!
( A vetmeveti tuj menu, o vallahi veq qe s`po lejojne rregllat edhe s`po muj me t`zane ni qysh,se pa t`i dhane nja dy shpulla qaso t`nxeta,e me ta njeh veq njo,s`e kisha lane!!!Dejuze be!!)

- Ish nale rryma.Rojtari dul para dere e na tha :
vendim i qeverise o`!
N`krejt qito senet e sportit t`akshamit,ni jave dite kemi rryme, ni jave jo!
Jem tu shparite, mi nimu dmth Greqise!

U dishprova ni here.Me shku n`shpi,po m`bje pak larg;thashe me vete,po shkoj edhe i here N`kafe `Dupit,t`jau qes edhe nja dy-tri granata!!...hihihihi
Hajgare bona,t`um falni!


Biberja u ungj ngat Kalimerit.

- Jo jo oj Bibere, nuk o`gajle qe je ardhe!,i tha Tarzani dhe iu kthye Kalimerit,

- kallxo Kalimer,kallxona per qat dashnine tane…a ke tu kallxu per dashnine e madhe?

Ja-a,ncuk!Qishti mus ma karraboth elle ti,a ju thashe qe pur t`mallen s`un pi vundosi qishti!Una kesh tu karzu pur qat mas t`malles.

Qekjo o kanun dashni be dajko!Rugina, bash un kafiteri e kum njoftu.
Kjo o kan pi Berlini.

- Karrimel,Regine do ta kete pase emnin!Jo Rugine!, i tha Biberja

Veq kur u qu Kalimeri pej karrike e t`i ngermohet Biberes :
-Sa her mu`t thane tie?!KA-LI-MER!!,jom
Mus ma shtramo emnin se t`bie vallahin!

Edhe u kthye u ungj n`karrike.
- Ku kesh be tuj karzu,se qekjo dejuzka ma ka purzi purqendrimin e kuncentrimit qishti?

- Per Reginen fole!,i tha Tarzani

- Po,Rugina…kuku nana jeme,qfare fugure ka pase qajo!
A pe sheh Biberen?En ftyr o kane edhe ajo thatajke,a mejdis s`ka pase hiq!
Kshir kha,si shish llame ka pase trupin qajo Rugina be dajko!!

Una jom kane nurvoz qat dite,shume nurvoz tibe!Sa pata fole un tilifon me Agen
elle bacin Xheme…a di qa um tha Aga : O Kalimer,veq ty du mu t`pase mire,mus ta nin pur tjeter sen!Na mire jena.Pune s`ka hiq,As pare qaq jo,po pe shtyjna diqysh.Pur buke nuk desum!...qito fjale m`i tha baba.A nana ish kane tu dajt.
Kur e mur qishti baci Xheme,m`u ka llimte kejta!

- Kalimer be bac,kshir knena : bo qat bojsh,gjaja bacit ni pune qatje un gjurmani!S`ka buke ktu,o Kalimer!!...
Shfardo pune bacit,viq mu fitu diqka!Marum o Kalimer,ktu s`ka kurgja!...

Kur e krijta biseden,shum jom kane i purmallshum qatyqe!

Gega 1
10-02-12, 22:01
Mas qati tilifunimi,shum jom kane i purmallshum tibe.
Sa ka nis mum dale ni lot,kur tum thirre un hendi ky muqurufi,Kena!

- Kalimer,pritum tu kafja liqenit.Qatyqe tu shotat.
- Akej,Ken!, i thash qishti elle jom nise.

Dola una tu kafja,qaty purbadhe liqenit. Jom ungj purjashte para kafitirise.
Pe pres Kenen une.Kena o qytetar i Gadimes.
Kshtu me pa, viq doket si dilber,se s`o kanen tibe.
Una ungjun para kafitirise qaty, purbadhe liqeni me shota.Jum knaq tu kqyr shotat tibe,u kan masdite,para akshamit u kane.

Tu arll Kena ,pe shoh une qishti ni zogz,pdhavushke, gati barabar tu ecun me Kenen.A Kena s`pi sheh hiq qat pdhavushken.
Mure?!...,menova me veti,qfare cope tukuka qikjo!Kur erll kejta ngat,viq mi ka shlu dritat e mejdisme!
Qaty um ka shku timperatura pi maje vole…asi pi maje gishtav t`kunrav dej un kapuq…jojo un kapuq nalt,90 me 140 presjon kejta!
Um ka pingu ky muqurufi, Kena; um purshendeti dijuzi!
Qa pum purshendet be dajko?!Una dje t`kom pa.Mus um pengo qishti,ti a pe she qe um kalli qikja pdhavushka…qikja be se s`ia disha emnin!
Qasiherna e ka hetu elle Kena shfar zogze tukoka kjo!A kja qika mire viq kshirke me gjetun ni ven tlire.Sa ka dash me fole Kena,ja kom prite purpara :

- Urrnoni,ulnu qitu!Ven kena boll tibe!, a una gjurmanisht i kom thane.

- Akej,akej!,um tha qatyqe pdhavushka,elle ja kom afru karriken teme.

Masi ma fali ni buz`nqeshje,elle una qishti pe kshiri :
- Paaaa qisaj be dajko,mi ra un dy gujt e me i banun be,mi karzu qish shqiptari vdes pur atdhe,be vallahin!,tu menu une

U ungj ere Kena e na po bojna muhabet qishti.Erll ky argati qi bjen pijet.

-Birre du,i thashe.
Ere Kena ka porisit birre,a qekjo pdhavushka kafe.
Pi kshiri una kit zogzen,po qpreh kjo shum interes pur mu.Em piti,qysh e kom emnin,shfar profisjoni kom,a midhna me sport?
I karzova kejta me ren.Kur i kom pervjedhe mangt e kmishs ere e qita gjiksin qatyqe,pi shoh kit zogzen,viq i ka hap site!

- Rugina jom!Pi Berlini,studente jom!,tha

- Ani bodh mir varra,ere una kom qef mu kan student,i karzova.
A Kena, viq u munajke me shti un muhabet mi folen me ta,po kjo Rugina be nuk mi dajke site,viq mu m`kshirke.
T`ia kena kris birra qatyqe erre muhabet.Dikurna,po m`vet qikjo Rugina :

- Kalimer,a po vjen sonte me mu?!Qishti s`pu jam e sigurt,un koft cimerka jeme un banese,a vi una te ti?!,um tha

Kukunane!!Viq e kom qkumcu elle ni pudhe tu kmishs,qaq tumpirature qe um ka arll en kry!!Elle m`u zu frima tibe!
Kur e shkuna krit nihere,se modhomakeq ka mujt mu kan anderr qikjo
epidhode, e pe kshiri erre nihere ket roben e Zotit : ajo s`mi dajke site hiq!!

- Keno,nimom be dajko!A um veti diqka qishti qikjo robja e Zotit, a viq m`u ka diftu ?!

- Po po Kalimer,kjo pdhavushka t`veti a do me kalue naten sonte me to.T`tha,mos kofte shoqja e saj sonte n`banese,me shku te kjo ju dy;n`kofte shoqja e saj n`banese t`vet,me ardhe kjo me ty te ti!

A kja zogza her e kshirke Kenen kah ma spjegan,her um kshirke mu!
Qatyqe be dajko,um ka shku elle niher dumethan timperatura purpjete!
E marr mi qkomcu elle i pudhe tu kmishs,s`ka!Kejta pudhat nalt i kishna qkomcu…viq e kom qit gjiksin purpara ere i thash shkurt :

qy qka ka,ti pum pilqen!!
Si ia thash qato fjale t`serta,um ka kshir elle nihere viq pak,e t`ia ka krise t` qeshnes mu za!!
Qesha ere une vallahin!

Nuk e kina zgate muhabetin ma,u qu qajo pdhavusha dul tu tilifoni ngat avtamatit cigrev.Ka fola qa ka fole,u kthy m`dul purpara.

- Kalimer,shoqja jeme sonte nuk o aty!Pu shkojna tu une!,um tha.

- Ani,harl i kofte!Shkojna be shkojna.
Viq um ka shku menja;kuku shfar banese kom un,si furrigu i puls!Shiqir qe s`tha,shkojna tu ti!

E kena pi ere ka njo e jena qu.Mu m`u paten ba qishti shume birra vallahin.
Kena u shku un banes tvet,na dy po shkojna kadale tu pdhavushka.
Kah shkojna,m`u pshtet kjo dujuzka un krah.Me na pa,nashta u kane nja dy gisht ma e madhe se una!

Erllum un banese.
Tibe banes t`mire e t`malle e kish pas.Un meniherni jom shku un nevujtore,be
birren e nans…
Jom kthy,kur pe shoh pdhavushka e kish shlu ni muzike,shume rumantike muzika!
- Kalimer, a po do mu pi najsen?,um veti
- Po be Rugine,ni kafe e kisha pi qishti.E qiti kafen kjo.
Une tuj kshir do sireta qatyqe,ajo na i pruni kafet.E kom pi kafen e po t`ia qes tim muni zigare;e dhezi elle Rugina nja.

Qashtutne tuj kshir siretat una,kur pi niej pum xiglitet tu veshi!heu nanen…thash,noj mize qetu!Shfare mize,Rugina ish kane!
Ueee,shfar stili paska qikjo dejuzka : ajo miniher me mpuqa mu!!Masi mi ka llane koxha do mpuqa,um ka hupe purqindrimi mi kqyr siretat tibe.
Viq jom hujdis qishti,thashe ta mpuqi elle une,se s`bon me lan mu prite,kur pi shoh :
Dijuzka i kish hjeke pantollt!!
Ueeee,shfare fugure!Pasha krit e inxhes Fari,fugur ma sportive s`kum pa!
Hiq be pa mejdis!
qishti,masi e mpuqa nja dy her,a kjo s`um livritke hiq be hiq,t`a kom ba ni uskivazh e si vetima i kom hjeke kunrat e i kom palu.
A kjo dejuzka mu ka gjujt un qafe!
Tanshi i hjeka shpejt pantollt,po s`um la mi palu.Um zuni purfuni niher,a t`puqnet s`mi ka da.
Kur u loll ajo,viq e kom shty pak tavulinen qe um pengojke, e ti hi be dajko :

Pi maje t`gishtave qe ia kom masirat komt,e tuj shku purpjete.Hiq pa ja mungu asnje ven.Kur mrrina tu krit,tuj masirat qashtutne,pe kshiri :
ju kish sarrakuq ftira be dajko!
Viq t`um ka shtirngu fort tibe!Thash ma myti frimen kejta!

- Rri ti,se po ia nisi un qishti,um tha.
Jom shtri si frajer,edhe viq e kom shti doren ner kri,qashtu si un siret t`hajrush efenis.Qishti un dore t`pdhavushes une!
Pi kshiri tavanin e baneses elle kejta regallat me ren.qpejt um ka shku menja :

I kane hip t`mires kta be dajko!As nuk i kane nizet vet un shpi mi majt me buke e qaj,as nuk i lut kush i familjes : o aman,gjoma i pune,se marum pa buke!

Qatyqe jom thillu un mendime,se kja pdhavushka um kish un dore qishti.
Pi hetoj un prisjonin e birres,ah nanen e birres…kur pi kshiri :
Rugina um kish hip purmi.Ani mure.
Una me mendime tuj shkepe,e kjo dijuzka her bojke livritje intensive,her t`kadalshme.
Viq kur um ka ra un men baca Xheme!Miniher ju kom kthy Rugines e i kom thanun :

- Rugine,pashe qa ki gjadhe e dekun,paaashe nanen tane,si t`kishe mujt mum ja gjete ni pune vllavit t`malle,bacit Xheme!!

Pe kshiri : ajo viq luvritke,her intunzivisht her kadale elle i kish mshel site!
- Oj Rugine!,ksaj here i kom than me za t`nalte
Au…!ka kci pip elle i qeli site

- Rugine,pash qa ki gjadhe e dekt qe m`ia gjan ni pune bacit Xheme,vllavit tem!!
- Biss…bisedojna nestra,Kalimer!,um tha , e vazhdoi mu t`livritne elle i msheli site!
Qatyqe,um ka rrok prisjon koxha i forte,he nanen e birres…
Kjo i kish hip t`mires be dajko,s`dojke me ni pur tjeter muzike.
Ajo livrit,una qinro,ajo livrite,una qinro…e una doren nerkry qashtutne,si sireti Hajr`efenis.
Sa kom dasht m`i thane :
Zoti t`qofte un hajr se mu s`po m`le birra qe e kom pi!,Viq kur um kan mlu vale-vale!!Kejta sikur un gajzer n`Baj t`Siarins :
vale tu nxeta e t`lagta be dajko!!
Mure,thashe me vete,a u zhyta une qishti a ?!!
Pe kshiri ere nihere Ruginen; kjo qatyqe ish dorzu,viq i shkojshin qehret,rena-rena tuj i nrru : her sariht,her ma zbeht,her kejta kuq!Ere site ikish qelun e um buzqeshi!
U thashe me vete,hajt shiqir be shiqir qe u rahatove qishti!, e po du mu qu,qaq
prisjoni i birrs qe m`kopi kejta,kur t`ma ka ngjite dejuzka pur qafe e shterngo!
O diqa oj…oj..!,s`disha qysh mi thane,s`um vike un goj emni saj.
Dikur um lishoi!Aman shoke,viq jom shku un
banjo e drejt un nevujtore :
a diqa pi presjonit birrs,diqa!!
Kur e hoqa kejta ujin e holle,e kum hitue qe um erdh shpirti un ven!

e-uritura
10-02-12, 22:57
Kah kaldojke Kalimeli tat stolje, klejt titynev; Gazepit, Qorrit, Qelit, Valdrinit, Tarzanit, Kenes, Brus Li-se, pdhavushkes, jargt tikho te mjekla iu plekshin.

Une pel veti as nuk isa klejt e sigult pel tka e ka fjalen Kalimela.

Nejse, Kalimeli njo dy skojke n wc, hala nuk e kis pa tit klejt birren.

Une e thila Luginen n tilifun, ere po i tham; Lugine, bonja tys tja bojs, vllavit t mall doja ni pune taty tu fablika e nans tane.

Ska ploblem Bibele-m`tha.

Nolmal ti s`ka ploblem dijuze, se dhomt ti thej.

Kalimel, titas ty po t tham, ti nuk thil Lugina mlena 4 dite me ni devap pur vllavin e madh, drrillma hendin, ere tonashile une kom pune me to.

Tikat te!

e-uritura
11-02-12, 14:50
Tu u sjedh taty me ni ven n patinaz, kur po m drrill hendi.

Allo, Bibele mafia ktu- u peldeda.

Hello, this is Robert Anderson calling from American InterContinental University in London, field Visual Communication.

Hello Sir- i thase si me dyse zani ditys.

We recieved your aplication a several months ago, and now i have the pleasure to inform you that you`ve been accepted.

Thank you very much for such a good news, sir!

It is my pleasure, young lady. I will send right away all the information your way. I have your adress here, so we will see you soon i guess.

Yes sir, and thanks again.

Stop calling me sir please, call me Robert.

You see, i got troubles saying R, so your name will be Lobelt.

That`s fine Rose Mari. Take good care of yourself.

E msela hendin, ere thase; O Zot, alah a tys e ki emnin, falemineles.

Tuj nga skova n`spi, ere iu karxova tu spia, ata ken tu ma myt frimen tu m purqaf.

Ooo pej gzimit, vet u sjedhsha hala taty, edhe tu e ktyr qiellin tistu me sy msel, ere tu kes sa mujsa, thase hajt t skoj n kafe t Dupit ti karxaj gazepit de t gzhohet pak ere ai.

Gazhep, u planova tatje n angli, nestla kom me sku, ere e deta ni bilete t lile t aeloplanit.

Kadal Bibere, kadale merr frime, nuk po di qka je tu m`thane.

Po skoj o Gazhep , po skoj une. Ere a din tka? Nuk kom kompjutel tatje hit.
Thase ble, a din minova, me tel ni konto titu, ere ju klejt me m`tit pale , ere una me ble ni kompjutel tatje. Nuk e kom pur kuldo tjetel, vet tka boni ju pa mu ble titu hajt? Tka boni?


plitni t jau karxaj histoline e djesit;

Tu e msu une Kalimelin tys me nejt pa u lxu n toke ne patinaz, tu bo laf ere tu kesh, vet kul u irnu Kalimela, ere m`tha;

Mari dijuze, qi niqin here t`kom than mos ma qatrallo emnin. Kalimer e kom, ere ti opet po ma bon Kalimel, Karramel, e turlifare. Oni oni, viq nja pu t tham, kurr ma, kurr nuk du me t pa.

Ere iku Kalimela, u irnu keq u irnu.


Ere Kalimela ish kan und taty me Talzanin n`kafe t`Dupit, ere po nin pel tit pune, ere po thote pej tatjehit;

Bibere mafia, i tham Rugines pur qat kimpjuter, ajo m ka borgj, edhe vllavin ka me ma shti n pune, ere ty ka me ta blenun qat kimpjuter.

Ooo ble gati ia nisa me kajt une. Po tpejt ia tita vetit nelmen; Mos u ndej dleqi t`hifte. Lugina nuk um blen kul kul mu kompjutel. Une nuk e kum dushun pej zogut t kamve e pelpjete..

I lase taty klejt ere skova me bo intelvista..
Ere e polosita ni onder, thase kul t`bi me flejt sante, me ma sjedhun ondren e fundit..

lovely
11-02-12, 16:31
Plopozim:biggrin:

Ju dy, nisjani lirisht, shkrune serialin e ardhshem; Kafeneja e Dupit:biggrin:, besoj se ka me pas sukses, sidomos me Kalimerin edhe Biberen hahahahahahahahaha

Qysh u kujtove me ia lan kete emen kaq simpatik o Gege?:biggrin: