PDA

View Full Version : Sekreti i fėmijėve nuse


Naki
11-06-11, 10:43
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/46vc5676.JPG


Sekreti i fėmijėve nuse

Publikuar: E premte 10 Qershor 2011, kosova sot
Syhapura dhe tė fanitura, shprehjet e dhembshme nė fytyrat e kėtyre vajzave shfaqin njė pafajėsi tė rrėmbyer dhunshėm.
Kėto vajza do tė duhej qė tė luanin, mėsonin dhe ta pėrjetonin fėmijėrinė e tyre. Por, nė vend tė kėsaj, kėto vajza, ku disa prej tyre kanė vetėm 5 vjet, martohen nė ceremoni sekrete, apo edhe publike. Vlerėsohet se ēdo vit, kjo u ngjanė 10 deri 12 milionė vajzave nė botėn nė zhvillim.

Shembuj nga India, Jemeni, Afganistani...
Nė Indi, kėto vajza zakonisht martohen me djem 4-5 vjeē mė tė vjetėr, por nė Jemen, Afganistan, Etiopi dhe nė disa vende tė tjera, burrat e tyre mund tė jenė njerėz tė rritur, mesoburra vejanė, apo edhe keqbėrės, tė cilėt mė parė i dhunojnė ato, e pastaj i shpallin gra tė veta.
Disa nga kėto martesa bėhen pėr shkaqe ekonomike, apo pėr tė zgjidhur konfliktet familjare.
Martesat e hershme dhe jo tė vullnetshme janė dukuri e disa regjioneve, shpesh nė mospajtim me ligjet nė fuqi. Shumė njerėz e shohin kėtė veprim si alternativė mė tė mirė, krahasuar me humbjen e virgjėrisė sė vajzave me marrėdhėnie paramartesore.
Ceremonitė e kėtyre martesave zakonisht bėhen nė mes tė natės, derisa tėrė fshati merr pjesė nė ruajtjen e sekretit.
Nė Indi, sipas ligjit vajzat nuk mund tė martohen para moshės 18 vjeēare, por ceremonitė e martesave tė vajzave mė tė reja adoleshente mund tė tolerohen. Por, martesat e vajzave mė tė reja, fėmijėve qė nė disa raste mezi kanė mbushur vitin e pestė tė jetės, zhvillohen fshehurazi.
Para tri vjetėsh, rasti i vajzės Nuxhud Ali u bė i njohur nė mbarė botėn. Vajza dhjetėvjeēare jemenase ia doli qė tė ikte nga shtėpia dhe tė shkonte nė gjykatė, pėr tė kėrkuar shkurorėzim nga burri i saj qė ishte nė tė 30-tat, me tė cilin e kishte martuar babai me dhunė dhe i cili e rrihte shpesh.
Ajo u bė simbol i fėmijėve qė e kanė kėtė problem nė mbarė botėn. Libri me titullin “Unė jam Nuxhud, 10 vjeēare dhe e shkurorėzuar” ėshtė pėrkthyer nė mėse 30 gjuhė. Tani, Nuxhud i ėshtė kthyer familjes sė saj dhe ka rifilluar shkollimin.
Jo tė gjitha vajzat e kanė kėtė fat qė tė ikin. Janė tė pakta ato qė, pas martesės, kanė mundėsi shkollimi, por ka pasoja edhe mė tė mėdha.
Shumė prej tyre dhunohen dhe jetėgjatėsia e tyre ėshtė e vogėl, pėr shkak tė numrit tė madh tė shtatzėnėsive nė njė moshė kaq tė re.
Vajzat frikohen qė tė ikin nga shtėpia, pėr shkak se kėrcėnohen me vdekje.
Dhjetėvjeēarja e martuar me njė burrė 50 vjeēar!
Nė njė rast tjetėr nė Jemen, ishte zbuluar se njė vajzė dhjetėvjeēare, Ajsha, ishte martuar me njė burrė 50 vjeēar.
Motra e saj u tha gazetarėve se Ajsha kishte bėrtitur nga tmerri, kur kishte parė burrin me tė cilin do tė martohej.
Dikush kishte lajmėruar policinė, por ajo nuk ndėrmori asgjė. Edhe sot e kėsaj dite, Ajsha vazhdon qė tė jetojė me atė burrė.
Pasojat shėndetėsore po ashtu janė tepėr tė mėdha, nė disa raste edhe fatale.
Njė doktor nga kryeqyteti i Jemenit, Sana, pėrmendi disa nga pasojat qė vijnė pasi qė vajzat e moshės tepėr tė re detyrohen qė tė kenė marrėdhėnie seksuale dhe tė lindin fėmijė: shqyerjet e mureve vagjinale, shqyerjet e tjera tė brendshme, tė cilat shkaktojnė formimin e fistulave, tė cilat mund tė kenė pasoja afatgjata.
Njerėzit qė janė tė angazhuar me qėllim tė shpėtimit tė kėtyre vajzave nga martesat ilegale dhe pėr ta pėrmirėsuar jetėn e tyre, e dinė se kjo nuk ka tė bėjė aspak me, gjoja shpėtimin e tyre.
Molli Melēing, themeluesja e organizatės “Totsan” me seli nė Senegal, ka thėnė pėr “National Geographic”: “Nėse ne ndajmė njė vajzė dhe e izolojmė atė nga komuniteti ku jeton, ēfarė do tė jetė jeta e saj? Ne nuk duhet qė tė inkurajojmė kėto vajza qė tė ikin nga shtėpia. Normat sociale nuk mund tė ndryshohen duke i luftuar ato, apo duke i turpėruar njerėzit, duke i quajtur ‘tė prapambetur’. Ne kemi parė komunitete tė tėra qė mund tė binden tė ndryshojnė. Kjo ėshtė mahnitėse”. (“Daily Mail”)

Murgesha
11-06-11, 11:15
Ēfarė nuk ka nė kėtė botė?
Me tė vėrtet tė kapin tė rrėnqethurat kur lexon njė shkrim tė tillė.
Dhe thuhet se kėto raste nuk mund tė luftohen e as tė ndalohen, dmth. tė lindėsh vajzė nė disa vende tė botės duhet qė tėrė jetėn tė mallkosh minutin kur ke ardhė nė kėtė botė.
Pastaj kėta burra qė pranojnė tė sexovatin njė fėmi a janė tė sėmur psiqikisht, a nuk dijnė asgjė prej kėsaj jete qė janė nė gjendje tė bėjnė mėkate tė tilla??

Dhe spjegohet.... se nė vendet aziatike klima i banė tė afta femrat qė tė martohen nė moshė tė re...

Absurd!

~AnnA~
11-06-11, 11:52
Tmerr!!!!
Keto far burra kerkojne t'ua presesh koken e t'ua varesh ne nje dege per ti ngrene sorrat.....pedofilia paska arrit kulmin ne ato vende!!!!

Zero Cool
11-06-11, 12:19
Vertete nuk pata qellim te inkuadrohem ne kete diskutim por me shtyri shkrimi i ~Anna~.
Po ti moj e nderume jeton jasht KS, dhe me siguri ke pa mijera raste te tilla. Mua per vette me ka ndodhe qe mos te dija per keto tradita te prapta te atyre njerzve ne shtetet Aziatike etj. dhe mua me ka ndodhe ti drejtohem njeres nga keto vajzave qe ne nje menyre e njihja dhe i thash "po ky gjishi yt te percjelle shpesh ne shkolle ?".
"Nuk e kam gjysh" me tha, "eshte burri im".
Ngela ne pozite te keqe dhe natyrisht pa tekst, dhe vazhdova te jetoj me urrejtje ndaj njerzve dhe traditave te tilla.

PS: E nderuara ~Anna~ kur flet per pedofiline, mos me ngreh per gjuhe te lutem.....

Murgesha
11-06-11, 12:46
Tmerr!!!!
Keto far burra kerkojne t'ua presesh koken e t'ua varesh ne nje dege per ti ngrene sorrat.....pedofilia paska arrit kulmin ne ato vende!!!!

Pedofila ka anėekėnd botės, por nė botėn e civilizuar tė tillėt dėnohen, e nė kėto vende po u martojkan!!!!

desert
23-06-11, 14:47
trishtuese shume....por mos harroni se keto ndodhin edhe ne boten tjeter


bota eshte e tille, asgje nuk eshte e drejte, sepse drejtohet nga njerzit!

nese keni lexu per pronarin e playboy magazine ( une tek para disa diteve) ai ishte 85vjet dhe jeton me dy femra binjake ato diku 20-25vjeqe hiq me shume...kshtu qe keto jane ne nje far menyre te zakonshme duke e marr parasysh qe njerzit jane qenia me e poshter ne planet!!! e per kete paraja i ka krejt fajet ( te cilen e kane shpikur njerezit gjithashtu)!