PDA

View Full Version : Lopa prodhon qumėsht njeriu !?


Zero Cool
12-06-11, 11:34
Klonohet lopa, prodhon qumėsht njeriu (http://www.telegrafi.com/?id=85&a=147)

http://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.0612102645306_210.jpg

Falė klonimit, njė laborator nė Argjentinė ka krijuar lopėn e parė transgjenike, e cila pėrdor gjenet e njeriut pėr tė prodhur qumėsht tė njėjtė me atė tė nėnave qė ushqejnė foshnjet e tyre.
Lajmi ėshtė konfirmuar nga Institui i Argjentinės dhe Univeristeti Kombėtar i San Martinit nė Buenos Aires. “Qėllimi ynė ėshtė tė krijojmė tė njėjtin qumėsht qė prodhojnė edhe nėnat. Pėr tė realizuar kėtė, kemi injektuar dy gjene njerėzore, proteinėn lactoferrin, atė qė parandalon bakteriet dhe qė siguron mbrojtjen virale, dhe lysozyme, qė ėshtė gjithashtu njė agjent anti-bakterial”, - tha njė prej ekspertėve tė kėtij instituti.

Lopa mbi tė cilėn ėshtė realizuar kloni quhet Rosita, dhe ėshtė kafsha e parė qė i nėnshtrohet njė testi tė tillė. /Telegrafi/

emine
12-06-11, 12:18
qumshti i nenes eshte i vetmi qumshte qe prodhohet per at organizem qe ka aj femije,eshte i vetmi ilaq kunder shume semundjev ,dhe asnje qumshte nuk munet te zevendsoi kerkesat e organizit te femijes ,mos mvari ne lope e qumshte pluhur sepse pasojat qe do ket femijasidomo m alergjit jan te pasherushme,andaj eshte e udhes te hiqet dore nga kto produkte dhe te jipet femijes se posalindur qumshti i nenes se tij derisa aj te rritet dhe usheqhet me luge,,,dr:emine:P

~AnnA~
12-06-11, 16:32
qumshti i nenes eshte i vetmi qumshte qe prodhohet per at organizem qe ka aj femije,eshte i vetmi ilaq kunder shume semundjev ,dhe asnje qumshte nuk munet te zevendsoi kerkesat e organizit te femijes ,mos mvari ne lope e qumshte pluhur sepse pasojat qe do ket femijasidomo m alergjit jan te pasherushme,andaj eshte e udhes te hiqet dore nga kto produkte dhe te jipet femijes se posalindur qumshti i nenes se tij derisa aj te rritet dhe usheqhet me luge,,,dr:emine:P

Flm per keshillen emine :) do i kemi parasyshe ...
Qumeshti i nenes mbetet nje perzierje e pazevendesueshme.....ky qumesht i kesaj lope te klonuar mund te jete i ngjashem, por jo i njejte me ate te nje nene...

Zero Cool
11-09-11, 20:12
Fėmija thithė nė gjirin e lopės


Ndodh e ē’nuk ndodh! Nė Kamboxhia njė fėmijė 20 muajsh nė vend tė qumėshtit tė nėnės thithte qumėshtin e lopės! Fėmija ishte mėsuar kėtė duke e parė viēin !


http://www.ekonomisti.net/fotot/25652/main_femiu.jpg


11 shtator 2011
Gjyshi i fėmijės rrėfeu se si prindėrit e kėtij fėmije nė Kamboxhia kishin shkuar nga fshati i tyre nė qytet nė kėrkim tė ndonjė pune, pėr ē’ arsye nipi 20-muajsh pjesėrisht u ushqye me qumėshtin e lopės. Fėmija Tha Sophat nisi tė thithė qumėshtin e lopės pasi qė kishte parė se si kėtė e bėnte viēi. Gjyshi e tij e largoi njė herė fėmijėn nga lopa, por pasi qė fėmija zuri tė ankohej e ka lėnė qė ta thithė edhe mė tej qumėshtin e lopės. Dhe mė pas fėmija thithte qumėshtin e lopės njė deri nė dy herė nė ditė. Gjyshi tregoi se lopės nuk i pengonte thithja e qumėshtit nga fėmija, por , siē u shpreh, kishte drojė se ē’do tė thoshin banorėt e fshatit.

Zero Cool
15-09-11, 08:40
Helm nga bocat e fėmijėve


http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.0915002131519_m.jpg


0:21 / 15.09.2011

Meqenėse shumė shkencėtarė qė moti kanė paralajmėruar ndikimin e dėmshėm tė bisfenolit A (substancė kimike e pranishme nė bocat plastike tė fėmijėve), Qeveria kanadeze ėshtė shumė pranė proklamimit tė kėtyre bocave si tė dėmshme pėr shėndetin e fėmijėve.

Bisfenoli A, e pranishme nė kėnaēe dhe produktet plastike, pėrfshirė kėtu edhe shishet e fėmijėve, mund tė jetė e lidhur me pubertetin e hershme, si edhe me zhvillimin e kancerit tė gjirit dhe tė prostatės nė fazat e mėvonshme jetėsore, kanė njoftuar shkencėtarėt amerikanė nga Programi Kombėtar Toksikologjik.
Pas zbulimit tė tyre, ata kanė kėrkuar nga Agjencia pėr Ushqim dhe Barna qė tė caktojė qėndrimet e saja nė lidhje me sigurinė e bisfenolit A te fėmijėt. Megjithatė ata janė pėrgjigjur negativisht duke thėnė: “Nuk mund tė vėrtetohet ndikimi negativ i bisfenolit A te zhvillimi i fėmijėve. Pėr ta ndėrprerė pėrdorimin e tij janė tė nevojshme studime tė mėtutjeshme”.