PDA

View Full Version : Pas ēdo ngjyre, njė personalitet. Ju cilės i pėrkisni?


Naki
12-06-11, 21:28
Pas ēdo ngjyre, njė personalitet. Ju cilės i pėrkisni?

Ngjyra dhe personaliteti i njė njeriu janė fort tė lidhura me ngjyrat. Ja shpjegimi konkret pėr secilėn ngjyrė, nga e kuqja nė tė bardhė, pėr tė zbuluar kuptimin e secilės dhe lidhjen me personalitetin tuaj.

PORTOKALLI – Ėshtė njė ngjyrė e energjisė dhe vitalitetit dhe simbolizon diellin nė rritje dhe nė kulturėn japoneze e kineze, portokallia ėshtė e lidhur edhe me dashurinė pėr gėzimin e jetėn, kėshtu qė ėshtė e pėrshtatshme edhe si njė antidepresiv, duke ju bėrė pėrgjithėsisht mė tė fuqizuar dhe stimulues. Nė qoftė se ju e zgjidhni atė dhe e vishni atė, tregon se ju jeni krijues, i lumtur, tė vendosur dhe jeni nė gjendje tė arrini sukses. Ashtu si tė gjitha ngjyrat e ndritshme tė njė humori tė mirė janė ngjitėse.

E VERDHA - Nėse ju pėlqen e verdha jeni nė gjendje ta gėzoni jetėn, dashurinė dhe tė ndiheni mirė nė lidhje me veten, kjo ngjyrė ėshtė nė fakt e lidhur me ndjenjėn e identitetit dhe aftėsisė pėr tė bashkėvepruar me tė tjerėt. Tregon se jeni tė fortė dhe besnikė, por edhe dėshirėn pėr ndryshim, dėshira pėr tė takuar gjėra tė reja. Ai pėrfaqėson dritėn e diellit dhe rritjes ekonomike dhe stimulon vėmendje ndaj mėsimit, rrit forcėn e muskujve dhe energjinė.

E GJELBRA - Ngjyra e natyrės dhe e bilancit tė energjisė: zbutėse, freskuese, ndihmon pėr tė qenė tė qetė dhe reflektuar, por, mė e rėndėsishmja ėshtė qė tė ēon sigurinė, stabilitetin dhe rezistencėn emocionale nė fytyrėn e fatkeqėsisė. Pėr budistėt, e gjelbra pėrfaqėson jetėn dhe ėshtė konsideruar si njė ndjesi detoksifikimi.

KAFJA - Kafja ėshtė ngjyra e tokės dhe drurit, kėshtu qė ėshtė e lidhur me qėndrueshmėrinė, forcėn dhe situatėn e stabilitetin emocional. Nė qoftė se ju e zgjidhni, tregon se jeni tė fortė dhe ambiciozė, ju pėlqen tė jeni tė kultivuar dhe tė mbani lidhjet shumė tė fortė me familjen dhe traditat e sė kaluarės.

E BARDHA - Pėrfaqėson pastėrtinė dhe pafajėsinė e freskinė, qartėson mendjen tuaj dhe promovon tė menduarit. E bardha mishėron tė gjitha ngjyrat dhe kjo ėshtė pėrdorur simbolikisht tė shoqėrojė fazat e ndryshme tė jetės, pėr shembull, ėshtė ngjyra e martesės. Sė bashku me tė zezėn, pėrfaqėson dyfishimin, tė mirėn dhe tė keqen, dhe si e zeza ėshtė e mirė pėr tė gjithė, flokėverdhė dhe tė kuqe nė vendin e parė.

E KALTRA - Ngjyrė qė simbolizon harmoninė e vėrtetė, kėmbėnguljen dhe intelektin dhe ėshtė njė ngjyrė e ftohtė qė ndihmon tė sjellė relaksim tė thellė dhe njė pėrqendrim tė fortė mendor. Pėr fuqinė e saj qetėsuese ėshtė e dobishme nė rastin e stresit, nervozizmit, ankthit, pagjumėsisė. Nėse ju pėlqen dhe e vishni atė shpesh, ju jeni njė rezervuar dhe i matur, por gjithmonė i vėmendshėm ndaj stimujve dhe njerėzit rreth jush, ju doni tė qėndroni mėnjanė nė situata kaotike, dhe vendosni tė mos pėrpiqeni shumė pėr angazhimin tuaj nė punė dhe nė jetė. Jeni tė urtė dhe tė menēurit, ju mund tė jeni edhe njė mik i mirė dhe njė pikė referimi pėr tė gjithė.

marre nga VOA

Naki
12-06-11, 22:00
KAFJA - Kafja ėshtė ngjyra e tokės dhe drurit, kėshtu qė ėshtė e lidhur me qėndrueshmėrinė, forcėn dhe situatėn e stabilitetin emocional. Nė qoftė se ju e zgjidhni, tregon se jeni tė fortė dhe ambiciozė, ju pėlqen tė jeni tė kultivuar dhe tė mbani lidhjet shumė tė fortė me familjen dhe traditat e sė kaluarės.Ėshte ngjyra me e preferuar keto 5 viteve te fundit!

emine
19-02-12, 15:14
E BARDHA - Pėrfaqėson pastėrtinė dhe pafajėsinė e freskinė, qartėson mendjen tuaj dhe promovon tė menduarit. E bardha mishėron tė gjitha ngjyrat dhe kjo ėshtė pėrdorur simbolikisht tė shoqėrojė fazat e ndryshme tė jetės, pėr shembull, ėshtė ngjyra e martesės. Sė bashku me tė zezėn, pėrfaqėson dyfishimin, tė mirėn dhe tė keqen, dhe si e zeza ėshtė e mirė pėr tė gjithė, flokėverdhė dhe tė kuqe nė vendin e parė.

E GJELBRA - Ngjyra e natyrės dhe e bilancit tė energjisė: zbutėse, freskuese, ndihmon pėr tė qenė tė qetė dhe reflektuar, por, mė e rėndėsishmja ėshtė qė tė ēon sigurinė, stabilitetin dhe rezistencėn emocionale nė fytyrėn e fatkeqėsisė. Pėr budistėt, e gjelbra pėrfaqėson jetėn dhe ėshtė konsideruar si njė ndjesi detoksifikimi.

Dardanesha
12-01-13, 22:03
E BARDHA - Pėrfaqėson pastėrtinė dhe pafajėsinė e freskinė, qartėson mendjen tuaj dhe promovon tė menduarit. E bardha mishėron tė gjitha ngjyrat dhe kjo ėshtė pėrdorur simbolikisht tė shoqėrojė fazat e ndryshme tė jetės, pėr shembull, ėshtė ngjyra e martesės. Sė bashku me tė zezėn, pėrfaqėson dyfishimin, tė mirėn dhe tė keqen, dhe si e zeza ėshtė e mirė pėr tė gjithė, flokėverdhė dhe tė kuqe nė vendin e parė.
E KALTRA - Ngjyrė qė simbolizon harmoninė e vėrtetė, kėmbėnguljen dhe intelektin dhe ėshtė njė ngjyrė e ftohtė qė ndihmon tė sjellė relaksim tė thellė dhe njė pėrqendrim tė fortė mendor. Pėr fuqinė e saj qetėsuese ėshtė e dobishme nė rastin e stresit, nervozizmit, ankthit, pagjumėsisė. Nėse ju pėlqen dhe e vishni atė shpesh, ju jeni njė rezervuar dhe i matur, por gjithmonė i vėmendshėm ndaj stimujve dhe njerėzit rreth jush, ju doni tė qėndroni mėnjanė nė situata kaotike, dhe vendosni tė mos pėrpiqeni shumė pėr angazhimin tuaj nė punė dhe nė jetė. Jeni tė urtė dhe tė menēurit, ju mund tė jeni edhe njė mik i mirė dhe njė pikė referimi pėr tė gjithė.

Gjumashja
13-01-13, 00:08
ku osht e kuqja, pinku :tongue:


e kaltra, kafeja, hirta, vjollce, vishnje kryesisht keto ngjyra I pelqej ma teper ndersa sa I perket personalitetit qendroj tek dy tparat qe I permenda

emine
13-01-13, 09:44
ku osht e kuqja, pinku :tongue:


e kaltra, kafeja, hirta, vjollce, vishnje kryesisht keto ngjyra I pelqej ma teper ndersa sa I perket personalitetit qendroj tek dy tparat qe I permenda
qetu i ke krejt,merri e perzij se te dalin ngjurat qe i do:tongue: