PDA

View Full Version : Mos harro historinė


Zero Cool
15-06-11, 15:23
Mos tė harrohet historia, vuajtjet, burgosjet, maltretimet, vrasje, dhunimet dhe sakrifica e Shqiptarėve tė okupuar qė mė nė fund solli deri te gjysma e rrugės, pavarėsia e Kosovės !
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/190268_135505416523244_100001913596102_221901_5703 662_n.jpg


https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/200185_135553463185106_100001913596102_222292_6466 792_n.jpg


https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/200185_135553466518439_100001913596102_222293_7290 788_n.jpg

Zero Cool
15-06-11, 15:25
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/199322_135553783185074_100001913596102_222297_7068 258_n.jpg


https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/200214_135504919856627_100001913596102_221887_6480 770_n.jpg


https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/200214_135504923189960_100001913596102_221888_8340 442_n.jpg

tipi engjellor
15-06-11, 20:00
fatkeqsisht i kane harruar njerzit me ato qka bejen sot.............. keto qe atyre pak njerzve akoma ju sillen ne koke keto tmerre te luftes.....

emine
15-06-11, 20:17
LAo7M5y_0qM

http://www.botasot.info/reklama/MBETJET-MORTORE2.jpg

emine
15-06-11, 20:22
lGv_A3xP3F8&feature=related

emine
15-06-11, 20:26
SJpG7sxij0Y&feature=related

Lapsi
16-06-11, 14:54
mos valle keto jane njerezit e frustruar sic u quajten nga presidenti historik ???

emine
16-06-11, 18:00
ZcYZCWa7ff4

VoOoglushja
16-06-11, 18:04
http://www.davidrose.co.uk/images/kosovo1.jpg

Zero Cool
19-06-11, 10:53
http://www.worldsfamousphotos.com/wp-content/uploads/2007/09/kosovo_refugee.jpg

Zero Cool
19-06-11, 10:55
http://www.unhcr.cz/vystava/graphics/8_f_06.jpg

Zero Cool
19-06-11, 10:56
http://www.minnpost.com/_asset/2wf7tr/mp_main_wide/Kosovo1999.jpg

Zero Cool
19-06-11, 10:57
http://farm3.static.flickr.com/2316/2266948706_f35e9bd897.jpg

Zero Cool
19-06-11, 11:01
http://dailycensored.com/wp-content/uploads/2011/03/racak.jpg

Zero Cool
24-06-11, 17:24
Gratė dhe vajzat e dhunuara gjatė luftės ende janė nė pritje tė drejtėsisė


http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0620232015780_m.jpg
Igballe RogovaLetėr e hapur me rastin e formimit tė Institutit pėr Krime tė Luftės)

I nderuar z. Prof. Dr. Zejnullah Gruda,
Rrjeti i Grupeve tė Grave tė Kosovės (RrGGK) ju pėrgėzon pėr hapjen e Institutit pėr Krime tė Luftės. Ne besojmė se Instituti mund tė luaj njė rol kyē nė zbatimin e drejtėsisė duke zbuluar tė vėrtetėn lidhur me krimet e kryera gjatė luftės. Njėkohėsisht, ne duam t’ju njoftojmė lidhur me rrethanat dhe nevojat specifike tė grave tė cilat janė tė prekura nga kėto krime, nė veēanti nga dhunimet gjatė luftės.

Pėr mė tepėr se njė dekadė pas luftės, gratė dhe vajzat e dhunuara (numri i tė cilave supozohet se kalon 10,000) ende janė nė pritje tė drejtėsisė pėr to. Hetimi dhe pėrndjekja e dhunimeve dhe veprave tjera penale tė kryera gjatė luftės kundėr grave mbetet ende nė nivel tė ulėt. Tė pakta kanė qenė rastet kur pėr kryerėsit e dhunimeve apo veprave tė tjera penale tė kryera gjatė dhunės janė ngritur aktakuza; kėto vepra shumė rrallė janė pėrfshirė nė aktakuzat e ngritura nga Tribunali Ndėrkombėtar pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi.

Neglizhenca e treguar pėr rastet e dhunės seksuale nė vendet qė kanė kaluar nėpėr konflikte ka ndikim negativ dhe ngadalėson arritjen e paqes dhe krijimin e ndjenjave tė sigurisė brenda komuniteteve pėrkatėse. Pėr mė tepėr, Rezoluta 1325 e Kėshillit tė Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, pėr Gratė, Paqen dhe Sigurinė (e vitit 2000) bėn thirrje pėr mbrojtjen e grave dhe vajzave nga dhuna nė baza gjinore, nė veēanti nga dhunimet apo rastet tjera tė keqtrajtimit seksual.

Dhuna e kryer gjatė luftės ka pasur ndikim nė shėndetin fizik dhe reproduktiv tė grave. Ajo ka rezultuar me pasoja serioze pėr shėndetin mental tė popullatės sė Kosovės. Hulumtimet kanė treguar se pėrafėrsisht njė e katėrta e popullatės vuan nga Ērregullimet e Stresit Pastraumatik – PTSD (ndėrsa qė ka aktivistė se besojnė se ėshtė nė fakt gjysma e popullatės qė pėrballet me tė). Gratė dhe burrat, anėtarėt e familjeve tė tė cilėve janė zhdukur gjatė luftės vazhdojnė tė pėrballen me traumė edhe sot e kėsaj dite. Gratė tė cilat kanė anėtarė tė pagjetur tė familjes pėrballen me sfida edhe mė tė mėdha nė qasjen nė prona dhe pasuri, tė cilat do t’u mundėsonin atyre sigurimin e njė jete nė mėnyrė tė pavarur. Humbjet tė cilat ato pėsuan, edhe tė tė afėrmve tė tyre dhe tė pronės sė tyre, ende mbeten pa u kompensuar.

Ne ju inkurajojmė qė publikisht ta deklaroni dhe ta identifikoni dhunimin gjatė luftės si krim dhe kėrkojmė nga ju qė t’i pėrfshini kėto vepra panele nė hetimin e krimeve tė cilat ndodhėn nė Kosovė gjatė luftės. Me kėtė rast, na lejoni t’jua ofrojmė pėrkrahjen tonė dhe t’ju sigurojmė se do tė gėzoni pėrkrahjen tonė. Si rrjet i 68 organizatave tė grave nė tėrė Kosovėn, ne kemi qasje tek gratė tė cilat kanė pėsuar nga krimet e tilla, por edhe ekspertė tė trajnuar pėr tė pasur njė qasje mė tė ndjeshme gjatė punės me gratė qė ende pėrballen me trauma. Ne mirėpresim bashkėpunimin me ju nė tė ardhmen.

(Autorja ėshtė Drejtore Ekzekutive e Rrjetit tė Grupeve tė Grave tė Kosovės)

Zero Cool
24-06-11, 17:37
Memorandumi II i ASHAS – program i luftės speciale

Tamam 25 vjet pas publikimit tė Memorandumit tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Serbisė (“Veqernje novosti”, prill 1986), “kompania e urtakėve” senilė tė AShAS, me nė krye shkrimtarin autodidakt, babanė e kombit, kryetarin e parė tė RFJ (Serbi e Mali Zi), akademikun pa shkollė tė mesme Dobrica Qosiq, nė marsin e vitit 2011 e “patentoi” Memorandumin 2. Por, kėtė herė nuk e publikoi nė mjetet e informimit, veēse si njė doracak intern ua shpėrndau anėtarėve tė Qeverisė dhe zyrtarėve tjerė tė lartė shtetėror, politik e kishtar tė Serbisė, si njė program i luftės speciale tė veprimit nė punėn e tyre nė tė gjitha segmentet.

Serbia ėshtė e njohur pėr projekte nacionaliste serbomėdha pėr gėlltitjen e tokave tė vendeve rreth veti. Tė gjitha projektet, duke filluar nga “Naēertania” e Ilija Garashaninit (1844), janė nė tė njėjtėn vijė: pushtimi i tokave tė fqinjėve, ndėrrimi i strukturės etnike tė vendeve tė pushtuara, duke shpėrngulur e deportuar popullsinė vendase e kolonizuar me serbė e malazezė. Kėshtu ėshtė vepruar deri nė projektet e fundit tė Jugosllavisė-Serbisė 1989-1990. Tė gjitha ato projekte i kanė iniciuar strukturat intelektuale nacionaliste e shoviniste: akademia e shkencave, universitetet, shoqatat e shkrimtarėve, kreu i kishės dhe personalitetet mė tė njohura tė historisė serbe.

Sipas “Sllobodna Bosna” (nr.749, dt. 24 mars 2011) e cila e para e ka zbuluar Memorandumin 2, pėrmes kanaleve tė saj nga kabineti i kryeministrit tė Serbisė, ky akt makabėr i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Serbisė mban shenjen: “Lexo, por mos e pėrhap mė tutje”.

Memorandumi 2 ėshtė vazhdim i atij tė parit, veēse tash nė kushte tė reja duhet tė zbatohet me metoda tė reja e nė mėnyrė tjetėr; jo me luftė tė armatosur, veēse me luftė speciale tė kthejė ato qė Serbia i ka humbur nė luftėrat e armatosura! Ky ėshtė imperativ politik, historik dhe moral i mbrojtjes sė interesave tė popullit serb nė rajon, mendojnė akademikėt serbė, dhe kėtė e pėrsėrisin pikė pėr pikė politikajt, zyrtarėt e lartė shtetėror e diplomatik. Memorandumi pėrmban udhėzime se si duhet tė veprojnė organet kompetente nė tė gjitha sferat e pushtetit shtetėror. Natyrisht, nė realizimin e kėtij programi, roli i Kishės ortodokse serbe ėshtė i pazėvendėsueshėm, si gjithherė deri mė tash. Ėshtė ky njė dokument me tė cilin akademikėt serbė e kanė pėrcaktuar, ndėrsa organet kompetente tė pushtetit duhet ta operacionalizojnė e zbatojnė doktrinėn gjeopolitike kombėtare serbe.

Memorandumi i parė (1986) ankohej e lamentonte se:
- ēėshtja serbe nuk ėshtė zgjidhur nė RSFJ, prandaj ajo kėrkon zgjidhje tė re,
- kufijtė e Serbisė nuk janė nė pajtim me pėrbėrjen etnike, prandaj duhet tė ndryshohen,
- kushtetuta e vitit 1974 e ka dėmtuar shumė Serbinė, me krijimin e krahinave autonome tė Kosovės dhe Vojvodinės dhe ka dezintegruar Jugosllavinė duke krijuar kufij administrativ artificial, tė cilėt nuk pasqyrojnė pamjen reale etnike,
- ėshtė rrezikuar populli serb nga popujt e tjerė brenda RSFJ: nga asimilimi, eksploatimi, shpėrngulja, pamundėsia e shprehjes, margjinalizimi nė sferėn politike, ekonomike, kulturore e shkencore,
- ėshtė bėrė fuqizimi i forcave antiserbe brenda Jugosllavisė (Shqiptarėt, Kroatėt).

Kėto dhe ēėshtje tjera tė pakėnaqėsisė sė Serbisė e tė popullit serb, imponojnė nevojėn e ndėrmarrjes sė shpejtė tė aksioneve pėr tė penguar rrėnimin e Serbisė e tė popullit serb, apelonin akademikėt autorė tė Memorandumit 1: Pavle Saviq, Antonije Isakoviq, Dushan Kanazir, Mihajllo Markoviq, Dejan Medakoviq, Vasilije Krestiq, Ivan Maksimoviq, Kosta Mihajlloviq... Memorandumi u bė program politik e shtetėror i Serbisė, ngjalli nacionalizmin dhe instrumentalizoi masat (“revolucioni antiburokratik”, “jogurt revolucioni”, bartja e eshtrave tė Car Llazarit, tubimi nė Gazimestan dhe tundjet e tjera tė masave). Memorandumi u bė akt iniciues pėr dramėn e pėrgjakshme jugosllave, luftėrave e krimeve tė tmerrshme, vrasjes masive tė civilėve, djegies dhe shkatėrrimit tė qyteteve e fshatrave, rrėnimit tė objekteve kulturore e fetare, shpėrnguljes e deportimit tė popullatės nga rajone tė tėra, kampe pėrqendrimi, dhunime masive tė femrave, varreza masive, tė cilat e tronditėn botėn sa qė e detyruan tė intervenojė ushtarakisht me forcėn mė tė madhe – NATO-n, pėr tė ndalur ato mizori.

Me qenė se me Memorandumin 1 Serbia, me luftėrat e armatosura tė zhvilluara prej Sllovenisė deri nė Kosovė, jo vetėm se nuk arriti qėllimet e formimit tė Serbisė sė madhe, veēse pėrkundrazi, u shkatėrrua nė ēdo pikėpamje, e madje edhe u zvogėlua me territor, duke u pavarėsua Kosova. Kėto dėshtime dhe humbja e tė gjitha luftėrave tė zhvilluara, e ka demantua thėnien e rreme tė babės sė kombit (Qosiqit), se Serbia gjithnjė ka fituar nė luftė e ka humbur nė paqe. Tash Qosiqi me kompaninė e tij nga AShAS e ka kthyer qyrkun mbrapshtė, dhe pretendon qė atė qė kanė humbur nė luftė – ta kthejė nė paqe!

Cilat janė qėllimet strategjike qė duhet tė arrihen me Memorandumin 2?

Sipas tė gjitha gjasave, Memorandumi 2 ėshtė pėrgatitur para pesė vjetėve, por vetėm tash “ėshtė patentuar” dhe u ėshtė dhėnė udhėheqėsve politik e shtetėror, si njė doracak udhėzues dhe program pėr ta zbatuar, nė mėnyrė qė tė arrijnė tė sanojnė efektet dhe pasojat katastrofale tė projektit serbomadh tė Memorandumit tė parė. Tash Memorandumi 2 ua ka pėrshtatur metodat dhe format e veprimit pėr realizimin e qėllimeve tė njėjta, nė kushte tė reja, duke zhvilluar luftė speciale pėr tė dėmtuar interesat e shteteve fqinje. Jo vetėm organet politike, shtetėrore, diplomatike e kishtare, veēse pėr realizimin e qėllimeve duhet tė formohen edhe shėrbime sekrete pėr veprim, sikur MOSAD-i izraelit, duke rekrutuar nė to protagonistė e kriminel tė luftės, nė bashkėpunim me shtabe tė ndryshme tė organizatave fashiste e tė partive politike radikale qė veprojnė me qendrat nė Serbi.

Nė vija tė pėrgjithshme, Memorandumi 2, qėllimet strategjike synon tė arrihen pėrmes aktivitetit qė kanė pėr efekt:
- tė dobėsohen ekonomikisht vendet fqinje, me bllokada, obstruksione e marifete tė ndryshme alla-serbe,
- tė heqin dorė shtetet fqinje: Kroacia, Bosnje-Hercegovina dhe Kosova nga paditė e ngritura (apo tė pretenduara) nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė kundėr Serbisė,
- tė provokohen pakėnaqėsi, protesta e demonstrata nė vendet e rajonit,
- Serbia tė orientohet kah Kina politikisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht,
- tė krijohet bashkėsia panserbe pėr tė gjithė serbėt nė rajon dhe nė diasporė,
- tė minimizohet pėrgjegjėsia e Serbisė pėr krimet dhe shkatėrrimet e kryera gjatė luftėrave, duke ngritur akuza, fletėarreste ndėrkombėtare dhe procese gjyqėsore kundėr qytetarėve tė Bosnje-Hercegovinės, Kroacisė dhe Kosovės,
- tė hiqet vėmendja e mediave rajonale e ndėrkombėtare nga proceset e gjykimeve tė kryera nė Tribunalin e Hagės kundėr kreut shtetėror, ushtarak e policor tė Serbisė,
- me aksione pendese tė vihet Serbia nė pozitė tė njėjtė tė viktimės me shtetet fqinje tė dėmtuara nga lufta,
- tė insistohet nė mbylljen e Tribunalit tė Hagės, ashtu qė gjykimi i gjeneralit Ratko Mlladiq tė zhvillohet nė gjykatat e vendit,
- tė destabilizohen qeveritė e vendeve fqinje, tė provokohen pakėnaqėsi e tollovi nė to, ashtu qė tė dobėsohet tehu i akuzave kundėr Serbisė,
- tė ndihmohet shkėputja e Republikės Serbe (tė Bosnjės),
- tė insistohet nė fitimin e statusit tė popullit konstituiv tė serbėve nė Kroaci, Mal tė Zi dhe nė Kosovė,
- tė pengohet ndarja e Vojvodinės dhe rajonalizimi i Serbisė, dhe tė dobėsohet veprimi i Bashkėsisė Islame tė Sanxhakut.

Zero Cool
24-06-11, 17:38
Memorandumi II i ASHAS – program i luftės speciale

Qėllimet e njėjta me metoda tjera

Shihet se qėllimet strategjike tė caktuara nė kėtė Memorandum, janė tė njėjta me ato tė memorandumit paraprak, vetėm se metodat dhe mėnyra e arritjes sė tyre ka ndryshuar, duke ua pėrshtatur kushteve tė reja. Fundja, autorėt edhe tė kėtij Memorandumi janė tė njėjtit, me pėrjashtim tė ndonjėrit qė ka vdekur nė ndėrkohė. Akademikėt dhe inspiruesit e tjerė tė Memorandumit konsiderojnė se nė krye tė shtetit e kanė personin e duhur pėr realizimin e qėllimeve tė tyre: Boris Tadiqin, i cili ėshtė i biri i akademikut Lubivoje Tadiq, njėrit nga autorėt e Memorandumit mė tė ri. Tadiqi i ri hiqet edhe si proevropian, vetėm pėr tė fituar besimin dhe pėrkrahjen e Bashkimit Evropian, qė tė trajtohet si lider nė rajon, ndėrsa qėllimet e tij tė fundit janė realizimi i ambicieve tė vjetra nacionaliste pėr krijimin e Serbisė sė madhe, me metoda tė reja tė pėrshtatura kushteve dhe kohės. Nė frymėn e Memorandumit, ai gjithnjė e pėrsėritė, se Serbia kurrė nuk do ta pranojė pavarėsinė e Kosovės, as nė mėnyrė eksplicite as implicite. Ai e kombinon dėshirėn dhe ngutinė pėr tė hyrė nė Evropė me kėrcėnimin pėr ta rimarrė Kosovėn! I bojkoton tė gjitha tubimet ndėrkombėtare nė tė cilat marrin pjesė pėrfaqėsuesit e Kosovės. A s’ėshtė ky kėrcėnim eksplicit, se njė ditė kur tė krijohen kushtet mė tė favorshme pėr Serbinė, do tė pėrpiqet ta ripushtojė Kosovėn? Ėndėrrimtarėt serbomėdhenj mė se njė shekull e gjysmė kurrė nuk kanė hequr as nuk heqin dorė nga ėndrrat e tyre pėr ripushtimin e Kosovės, aneksimin e entitetit serb tė BH dhe shtrirjen e kufirit deri nė Karllobag, Karllovac, Viroviticė (nė Kroaci), dhe krijimin e Serbisė sė madhe.

Udhėheqja serbe tanimė ka nisur operacionalizimin dhe realizimin e synimeve tė Memorandumit mė tė ri. Qeveria e Serbisė ka miratuar Planin aksional pėr 15-20 vitet e ardhshme. Marrėdhėniet speciale dhe mbledhjet e pėrbashkėta tė Qeverisė sė Serbisė dhe asaj tė tė ashtuquajturės Republika Sėrpska, pastaj Ligji pėr diasporėn serbe, Strategjia pėr serbėt e rajonit, tė gjitha kėto janė nė funksion tė realizimit tė qėllimeve nga Memorandumi mė i ri. Deklaratat e ministrit tė jashtėm serb, Vuk Jeremiq, se “Mbrojtja e interesave tė popullit serb nė rajon ėshtė imperativ politik, historik dhe moral”, ėshtė dėshmia mė e mirė se Jeremiqi kėtė Memorandum e ka udhėrrėfyes nė aktivitetin e tij diplomatik. Edhe ministri i brendshėm, Ivica Daēiq disa herė, nė vende tė ndryshme, ka deklaruar se “Ėshtė normale qė prioriteti ynė ėshtė pozita e serbėve nė vendet e tjera tė rajonit”. Tash trumbetojnė haptas ndarjen e Kosovės midis Shqipėrisė e Serbisė. Tė mos flasim pėr qėllimet programore (dhe kushtetuese) tė Vojisllav Koshunicės e tė tjerėve nė lidhje me Kosovėn. Propaganda e zhvilluar serbe pėr procesin e regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė, Mal tė Zi e nė Kroaci, ėshtė po nė kėtė funksion. Millorad Dodik dhe mentorėt e tij nga Beogradi po inspirojnė dhe pėrkrahin krijimin e entitetit tė tretė (kroat) nė Bosnje-Hercegovinė.

Edhepse Memorandumi 2 ėshtė akt anakronik dhe shprehje e dėshpėrimit tė qarqeve tė caktuara nacionaliste, udhėheqėsit e shteteve tė rajonit: Kosovės, Shqipėrisė, Malit tė Zi, Bosnje-Hercegovinės dhe Kroacisė, nuk duhet tė rrinė “kėmbėkryq” e tė presin realizimin e memorandumeve e programeve serbe, veēse duhet ta njoftojnė bashkėsinė ndėrkombėtare me synimet, qėllimet strategjike dhe pėrmbajtjen e Memorandumit mė tė ri tė AShAS, dhe tė gjitha programeve tjera, e tė ndėrmarrin masa pėr mbrojtjen e vendeve tė rajonit nga veprimet e organeve dhe strukturave legale dhe ilegale tė Serbisė pėr dobėsimin dhe destabilizimin e tyre. Ndėrsa bashkėsia ndėrkombėtare duhet t’i gjykojė edhe inspiruesit e krimeve dhe gjenocidit qė Serbia i ka kryer nė rajon. Anėtarėt e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Serbisė, me nė krye Dobrica Qosiqin (i cili veē sa nuk ka pėrfunduar biologjikisht), dhe qarqet e tjera intelektuale-nacionaliste, udhėheqėsit e partive politike tė angazhuar nė programet e Serbisė sė madhe, duhet ta marrin dėnimin e merituar. Ndėrsa veprimet e Serbisė tė mbahen nėn observimin e rreptė tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

Zero Cool
01-07-11, 14:25
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/265074_184202758303817_184196748304418_526616_3819 345_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:27
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270253_184203618303731_184196748304418_526624_3813 924_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270253_184203621637064_184196748304418_526625_4883 919_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270253_184203624970397_184196748304418_526626_4715 853_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/267518_184205078303585_184196748304418_526640_6507 346_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:28
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/270369_184205258303567_184196748304418_526642_1619 659_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270286_184205444970215_184196748304418_526643_2521 561_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/262346_184205921636834_184196748304418_526648_1286 133_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/262346_184205924970167_184196748304418_526649_9110 32_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:31
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/262643_184384401618986_184196748304418_528177_4725 846_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261803_184384968285596_184196748304418_528179_2996 703_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/264344_184387904951969_184196748304418_528207_5969 772_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/260031_184400468284046_184196748304418_528283_1020 313_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:34
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/267657_184583908265702_184196748304418_529548_4713 327_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/267657_184583911599035_184196748304418_529549_2403 182_n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/267657_184583914932368_184196748304418_529550_7164 723_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/267657_184583918265701_184196748304418_529551_5879 565_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:35
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261763_184584458265647_184196748304418_529555_1744 575_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/265022_184587294932030_184196748304418_529583_3769 811_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/265022_184587298265363_184196748304418_529584_1009 220_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/265022_184587301598696_184196748304418_529585_1286 280_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:38
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/265022_184587304932029_184196748304418_529586_2673 51_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/260046_184589571598469_184196748304418_529605_6306 858_n.jpg

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270069_184816998242393_184196748304418_530941_2152 281_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270069_184817001575726_184196748304418_530942_4271 349_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:39
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/268044_184817964908963_184196748304418_530950_7662 549_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261251_185726314818128_184196748304418_534477_9935 78_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261251_185726318151461_184196748304418_534478_1922 047_n.jpg

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/261251_185726321484794_184196748304418_534479_5527 487_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:41
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264386_185727671484659_184196748304418_534498_6536 326_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264386_185727674817992_184196748304418_534499_1832 560_n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264386_185727678151325_184196748304418_534500_3469 194_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270986_185728124817947_184196748304418_534501_5574 087_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:42
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270986_185728128151280_184196748304418_534502_8346 21_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/270986_185728131484613_184196748304418_534503_4982 144_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/262666_185728518151241_184196748304418_534506_1041 885_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/262666_185728524817907_184196748304418_534507_5970 119_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:44
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/263601_185730588151034_184196748304418_534513_2626 755_n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/263601_185730591484367_184196748304418_534514_1468 135_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/263601_185730594817700_184196748304418_534515_5935 703_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264406_185731178150975_184196748304418_534519_2179 056_n.jpg

Zero Cool
01-07-11, 14:45
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264786_185731718150921_184196748304418_534522_8273 081_n.jpg

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264786_185731721484254_184196748304418_534523_6541 917_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264786_185731728150920_184196748304418_534524_5804 281_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/263061_185732348150858_184196748304418_534529_5897 015_n.jpg

jEtA_1
01-07-11, 14:52
http://www.galeriashqiptare.net/albums/UCK/deshmoret_e_koshares3.jpg

Zero Cool
15-10-11, 19:10
REFUGJATĖT
Qyteti qė nė ditėn e pestė tė bombardimėve tė NATO-s dukej si i boshatisur.
Kolona njerzish pa ndėrpre iknin duke i leshuar shtepit e tyre. Nuk dinim kah
shkojnė, por e dinim se po ikin. Kuptuam sė janė banorė tė laxhėve periferike tė
qytetit qė i kishin dėbuar mė forcė nga shtepitė. Banorėt e laxheve tė rrezikura
leviznin prej njė laxhe nė tjetren, kurse njė pjesė drejtohej nė Stacionin e
autobusave dhe tė trenit nė Prishtinė. Pa nderpre kolonat e automjetėve mė
familje shkonin nė drejtim te kufirit tė shtetit tė Maqedonisė e Shqiprisė.
Situata gjithnjė e mė shumė vjen duke u keqėsuar e rreziku pėr jetė duke
u shtuar. Afėr apartmentit ku jetonim vrenim grupe tė paramelitarėve dhe tė
shumė patrollave policore e ushtarake. Poashtu jo larg apartmentėve tė banimit
vrenim kolona tė mėdha , kryesisht gra, femije, pleq e plaka. Ecnin si tė hutuar
e tė pa krye, pa qellime tė caktura, por mė tė vetmin qellim me u strehuar kudo
pėr tė shpetuar. Ishte atmosferė trishtuese dhe e dhimbėshme.
Tė perkujton
sqenat nga filmi "Nėntori i Dytė". Secili i bente pytje vetėvehtes athue sot a
nesėr duhet te ikim nga shtepija dhe qyteti. Qendrimi nė Prishtinė mė nuk ishte
i pamundur.
Tani i erdhi radha laxhes ku jetonim. Shumė policė e paramelitar tė armatosur
deri nė dhembė rrethuan aprtamentet e banimit. Duke shtirė mė armė nė ajr
urdhruan qė shqiptarėt tė largohen prej banesave. Urdhėrat ishin tė prera mė
afatė tė caktuar l0-15 minutėsh qė tė largohem mė kercnim sė do tė na vrasin.
Njerzitė tė hutuar e mė plote frigė delnin nga banesat e
tyre, mė valigje
apo edhe pa asgjė nga plaēkat, duke ikur nė drejtime tė ndryshme, por pjesa mė e
madhe nė drejtim tė stacionit hekurudhor nė Prishtinė. Ishte dite e shtunde,
mengjesi i 3 prillit. Banusit e pallatit
tonė nė kolonė u nisem nė drejtim tė
stacionit tė trenit. Ishim tė detyruar tė hypim nė tren edhe pse nuk dinim sė ku
na qonte. Treni kishte mė shumė sė 20 vagona, por ishte i mbushur pėrplote
udhetarė. Bukur mė veshtėrsi depertuam nė koridor tė njė vagoni. Nė kompoziconin
e trenit akoma nuk ishte vendosur makina terheqėse. Pritnim me plotė frige mos
vallė po na dergojnė nė drejtim tė Nishit. Pas njė orė pritje, treni u nis nė
drejtim tė Fushė Kosovės, e pas njė qendrimi tė
shkurtėr vazhdoi nė drejtim
tė Maqedonisė. Nuk u ndal nė asnjė stacion deri nė Bllacė. Zbritem nga treni.
Policet na urdhėruan tė ecim vetem brenda binareve duke pohuar sė jashtė
binareve janė tė vendosura minatė. Mbrrimė nė zonėn neutrale tė kufirit. U
takuam me shumė familje kosovare qė ishin duke pritur mė javė tė tėra pėr tė
kaluar kufirin. Ne kampin e Bllacės gjetem qindramijra vetė duke pritur nė
kushte shumė tė
vėshtira nga sė Qeveria Maqedonase kishte mbyllur kufirin.
Njė pjesė e tė pranishmėve nė kamp pritnin kot tė rreshtuar tėrė natėn e tėrė
diten duke shpresuar se do tė hapet kufiri. Nė orėt e vona tė pasditės i
ndejknin policet duke perdorur forcėn. Sjelljet e policisė maqedonase ishin
plotė urrejtje ndaj refugjatėve, urrejtje qė nuk mund tė pershkruhet mė fjalė
dhe perdorimi i forcės ishte i pa kufizuar. Mė plotė tė drejtė refugjatėt edhe
sot Bllacen e quajnė "kamp nazist i pėrqendrimit".
Kushtet e qendrimit nė kėtė kamp ishin tėjet tė veshtira. Ishte shumė ftohtė
dhe kohe pas kohe ēdo ditė binte shi. Flenim drejtpersedrejti nė tokė mė nga njė
batani tė shtruar e me valigje ndėr kokė.
Pas disa ditė qendrimi u hap
kufiri dhe na derguan nė kampin e NATO-s nė Stankovec nė periferi tė Shkupit.
Kėtu kushtet jetsore ishin mė tė mira nga se ishim nėn pėrkujdesjen e NATO-s.
Pas disa dite qendrimi nė kėtė kamp, bashkė mė shumė refugjat u vendosem mė
banim nė Gostivar, nė familjet bujare shqiptare. Aty gjetem mirėpritje e
ngrohtėsi vėllazėrore. Nikoqirėt nė ēdo mėnyrė bėnin pėrpjekje mė na i lehtsuar
vuajtjet e preukupimet tona.
Mirėpritja, kujdesi, respekti e bujaria e shqiptarėve qė
jetojnė nė
shtetin e qujtur Maqedoni ishte nė nivel shumė tė lartė. Dispononin mė ndjenja
tė forta patriotike e kombėtare, mė etikė humane e mė dashuri tė madhe
vėllazėrore ndaj refugjatėve. Pėrherė ishin
aty afėr pėr tė na i zbutur
brengat e pėr tė na dhėnė kurajo pėr tė ardhmen mė tė mirė tė Kosovės.

refugjatė kosovar nė kujtimet mė tė mira do tė
mbesin shumė qytetarė tė
Gostivarit dhe rrethinės , si Abaz Nuredini, i qujtur Haxhi i cili edhepse i
moshuar, pjesmarrės i Luftės nė vitet 1944/45, nuk pushonte duke ndihmuar
refugjatėt. Nė shtepinė e tij kishte strehuar l5 refugjatė dhe kujdesej pėr ta
si pėr femijėt e vetė. Nuk kursente kohė as mund qė tu ndihmoi sa herė paraqitej
nevoja. Shumė refugjatė pėrher do ta kujtojnė angazhimin vetmohues tė Naser
Kadriut, i cili pėrveē sė nė shtepinė e tij modeste kishte strehuar
shumė
refugjatė, ai vazhdimisht angazhohej pėr ti pritur e strehuar nė familjet e
Gostivarit e rrethinės refugjatė tė rinjė qė vinin nė Gostivar pothuja ēdo ditė.
Shpesh shkonte edhe nė kampet e refugjatėve nė Shkup, Tetovė, nė Ēegran tė
Gostivarit, e nė Neproshtėn tė Tetovės, pėr tė sjellur nė Gostivar refugjat, ku
kushtet e strehimit ishin mė tė mira. Nuk mund tė harrohen Njazi Kadriu e Ferit
Nuradini nga qyteti i Gostivarit, Safi Miftari nga fshati Ravėn, Halim Shaqiri
nga fshati Debresh dhe shumė e shumė tė tjerė qė mė pėrkushtim tė madh ishin nė
sherbim tė refugjatėve. Pothuja tė gjithė qytetarėt e Gostivarit kishin njė
kujdės e respekt tė shtuar ndaj refugjatėve dhe shpesh u kryenin sherbime
gratisė.

Zero Cool
15-10-11, 19:11
Qendrimi nė Gostivar do tė mbetėt nė kujtimet mė tė mira, pėrkunder halleve e
brengave tona nga ajo qė ndodhte nė Kosovė mė tė afermit tanė , mė popullin
shqiptar tė Kosovės dhe mė pasurine tonė. Jetonim mė bindje se fitorja ėshtė e
sigurt dhe ēdo ditė pritnim
momentin e kapitulimit tė Jugosllavisė fashiste.
Bindja se fitorja ėshtė afėr na i lehtsonte vujtjet dhe na bėnte tė harrojmė
pėrjetimet e dėmet. Mė shumė sė njėmilion
qytetarė shqiptarė e kishin leshuar
Kosovėn e ishin vendosur nė shtetet fqinjė, pjesa mė e madhe nė
Shqipėri.
Ishim tė shqetsuar pėr popullatėn e mbetur nė Kosovė, ndaj tė cilėve bėheshin
ēdo ditė masakra e likvidime. Ata iu kishin nėnshtruar urisė e smundjeve tė
ndryshme dhe luftonin pėr jetė apo vdekje. Vetem njė popull qė ka pėr ideal
lirinė mund tė duroj tė gjitha kėto vujtje e sakrifica dhe mė nė fund tė
trijumfoi.
Mesazhi i Presidentit te SHBA drjetuar kosovarėve, nė momentin mė kritik, na
dha forcė tė re nė pėrballimin e veshtėrsirave. Ishte mesazhė shprese dhe
solidariteti:
"Nė emėr tė tė gjithė amerikanėve, Hillari dhe unė dėrgojmė shprese dhe
solidariti pėr popullin e Kosovės.
Gjatė disa muajve tė kaluara, ju keni qenė
tė detyruar t'ilini shtėpitė tuaja. Keni parė dhunė tė tmerrshme. Shumė nga ju,
ende kėrkojnė shokėt dhe anėtarėt e familjes. Unė u takova me refugjatė kosovarė
nė Gjermani, muajin e kaluar. Bashkėshortja ime, sė fundit u takua me njė grup
tjetėr refugjatėsh nė Maqedoni. Tregimet tuaja na mbushin me pikėllim.Tregimet e
njerėzve tė hijshėm, jeta e tė cilėve ėshtė ē'rrėnjosur me dhunė ne skenat, qė
nuk besonim se do ti shohim mė kurrė nė Evropė.
Tregimet e njerėzve tė pafajshėm tė rrahur e brutalizuar pėr asnjė arsye
tjetėr, pėrveq pėr shkak tė etnitetit dhe besimit - njerėz tė rrethuar nė mes tė
natės, tė detyruar tė hipin nė trena pa ditur se ku po shkojnė, tė ndarė nga
familjet e tyre. Tregimet e njerėzve qė arrijnė nė kampe pėr refugjatė pa asgjė
tjetėr pos vendosmėrisė sė fortė pėr t'u gjetur me tė dashurit e tyre dhe pėr
t'u kthyer nė fshatrat e tyre dhe me kulturė tė paprekur. Por, ju nuk jeni tė
mundur.
Ju nuk jeni dhėnė nė dėshprim. Dhe ju nuk keni lejuar qė tmerri qė
keni parė, t'ju ngurtėsoj zemrėn apo t'ju prish besimin nė njė jetė mė tė mirė
nė vendin ku keni lindur.
Ju e keni lėshuar Kosovėn me njė qėllim: tė
ktheheni nė siguri. Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e saj tė NATO-s
janė duke
punuar po pėr tė njejtin qėllim. Do tė kaloj kohė.
Por, me forcėn tuaj dhe
me vendosmėrinė tonė, nuk ka dyshim se si do tė duket fundi. Kampanja e
pastrimit etnik nė Kosovė do tė pėrfundojė. Ju do tė ktheheni.Kampanja jonė
ushatarake dita-ditės po e
rrit presionin mbi liderėt serb dhe mbi forcat
serbe nė Kosovė. Ata e dinė se ne do tė mbahemi derisa forcat serbe tė shkojnė
dhe derisa ju tė lejoheni tė ktheheni nė shtėpi, sė bashku me NATO-n, qė atje tė
parandalojė kthimin e dhunės.
Nė ndėrkohė, shtetet gjithandej botės,po
punojnė sė bashku tė sjellin ndihma pėr ju dhe familjet tuaja.
Shtetet e
Bashkuara sapo pėrfunduan ndėrtimin e njė qendre tė re, tė quajtur "Kampi
Shpresa", ku do tė mund tė vendosen deri nė 20.000 njerėz. Kongresi ynė sapo
aprovoi mė shumė se 700 milion dollarė nė ndihma humanitare qė tė jemi tė
sigurtė se do tė mund t'i dalim ballė kėrkesave tuaja, si tash ashtu edhe kur ju
tė ktheheni nė shtėpitė tuaja. Ne u jemi mirėnjohėh popullit tė Shqipėrisė dhe
tė Maqedonisė pėr pranimin e refugjatėve nė vendet e tyre dhe nė shtėpitė e
tyre.
Nuk ėshtė lehtė pėr asnjė shtet tė pranoj numėr tė madh njerėzish, e
posaqėrisht nuk ėshtė lehtė pėr dy vendet, qė ende pėrpjeken me nevojat e
populli tė vet. Ne i njohim sakrificat tuaja dhe ne jemi tė vendosur t'ju
ndihmojmė, duke ju lehtėsuar peshėn dhe duke ju ndihmuar qė tė zhvilloni
sigurinė, prosperitetin dhe demokracinė nė vendin tuaj dhe nė vendet fqinje.
Sfidat e mėdha mund ti bashkojnė njerėzit. 19 shtetet e NATO-s nuk janė tė
njejtė. Por, vlerat esenciale i kemi tė pėrbashkėta. Dhe, gadi nė fillim tė
shekullit tė ri, ne refuzojmė qė tė jemi tė kėrcėnuar nga njė diktator qė
mundohet tė na kthej kujtimet mė tė kėqija tė kėtij shekulli qė po e
kalojmė.
Ju falenderoj pėr forcėn tuaj dhe mbani nė mend se pa marrė parasysh
se ēka ju ka ndodhur, ju nuk jeni vet. Shtetet e Bashkuara dhe NATO janė me ju
dhe ne do tė qėndrojmė me ju edhe pėr shumė kohė pasi ju tė ktheheni nė shtėpi"
Bil Klintoni

Zero Cool
15-10-11, 19:11
Mė qenė sė numri i refugjatėve tė strehuar nė Maqedoni arriti nė mbi 300.000
veta dhe sė qeveria maqedonase pa rreshtur insistonte para bashkėsisė
ndėrkombėtare qė tė zvogelohej ky numėr mė motivacionin djallėzor sė po i
rrezikohet siguria e
e shtetit pėr shkak tė prishjes sė baraspeshes
nacionale, pėr ēka kohė pas kohe e mbyllte kufirin. Shumė shtete vendosen tė
pranojne numėr tė
caktuar tė refugjatėve. Nė kuader tė kėsaj iniciative, SHBA muren vendim
tė pranojnė 20.000 refugjat shqiptarė nga Kosova, tė vendosur nė Republiken e
Maqedonisė.

Bashkė mė shumė bashkėkombas tjerė refugjatė , pėrkosisht u
strehuam nė SHBA. Mikėpritje e sinqert nė kontaktin e parė mė pėrsonelin e
Aeroportit Kenedy nė Njujork, e dy orė mė vonė nė Aeroportin e Detroitit. Nė
aeroportin e Detroitit takuam dhjetra shqiptarė qė jetojnė nė Amerikė qė kishin
dalur mė na deshiruar mirėseardhje. Pritja ishte madhėshtore, sa harruam
shkurtazi pėripetit e udhtimit.
Mė gjasė kėjo ishte njė traditė e kahmotshme
e shqiptarve kėtu. Shqiptarėt nė Amerikė edhe pse jetojnė kaq largė nga
vendlindja mė perkushtim ruajne zakonet e traditat e vendlindjes dhe janė tė
mishnuar mė jetenė kosovare. Vizita tė pėrditėshme. Miq dhe dashamirė tė njohur
e tė panjohur vinė pėr tė na shprehė mirėseardhje nė Amerikė. Ftesa nė ndeje e
soliminitete familjare. Bujari e mirėkuptim. Tė gjithė mundohen nė mnyren e vetė
mė na ndihmuar.
Kujdes tė veqant pėr refugjatėt nga Kosova kishin anėtaret e Kishės
Luteriane, e cila ishte sponzor pėr
ardhjen tonė nė Amerikė. Kėshilli i
Kishės kujdesej pėr jeten tonė, pėr vendosje, paime mė gjėra elementare pėr
jetė, orendi shtepijake, ndihma financiare dhe pėr sherbime tė tjera. Kjo
bashkėsi fetare kristjane tė njejtin sherbim e kishte bėrė, mė parė, edhe pėr
refugjatėt musliman nga Bosnja.
Nė Detroit e rrethinė jeton e vepron komunitet i madhė nga tė gjitha trojet
etnike shqipėtare. Nė kėto vite tė vėshtira pėr popullin shqiptarė tė Kosovės,
ky komunitet i bashkuar si njė bashkėsi familjare mė tėrė potencialin e vetė
kombėtarė nė mnyrė pėrmanente ishte i angazhuar rreth ēėshtjes kosovare. Kohė
pas kohe, nė momentėt e kėthesave tė ndryshme tė politikės ndėrkombėtare,
organizonin dhe merrnin pjesė nė shumė proteste e demostrata nė Uashigton e
Njujork pėr tė sensibilizuar opinionin, organizonin kontakte e konsullta mė
shumė kongresist, senator dhe zyrtar
tjerė amerikan pėr ti angazhaur rreth
zgjedhjės sė ēeshtjes sė Kosovės, dergonin ndihma materiale e financiare
popullatės kosovare dhe Ushtrisė Ēlirimtare.
Shtetet e Bashkura tė Amerikės
tė gjithė refugjatėve shqiptarė nga Kosova u dhanė status tė banorėve mė
qendrimit tė pėrhershem. Jemi shumė mirėnjohes dhe kemi shumė falėnderime qė nuk
i pėrkasin vetėm ardhjes sonė nė Amerikė, por pėr shumēka tjetėr,
pėr atė qė
qeveria amerikane dhe qytetarėt e sajė e bėnė dhe po e bėjnė pėr popullin
shqipėtar tė Kosovės, kur Amerika, pėr herė tė dytė nė historinė e kėtij
shekulli i mbrojti interesat e kombit tonė, falė drejtėsisė
dhe principeve
amerikane tė lirive dhe tė drejtave tė popujve tė vegjėl.
Previlegjen qė tė bėhėm banor tė pėrhershem tė Amerikės nuk duam ta pranojmė,
nga se e shohim vetin larg andrrave tona, larg ēdo gjėje qė na bėnė tė lumtur.
Kėtu jeta ėshtė ndryshe. Niveli i jetesės ėshtė shumė mė i ngritur, por neve nuk
na nevojtet kjo. Jetojmė pėr ardhmerin qė nuk do tė jetė kėtu, por atje ku
shpirti i ynė pushon. Nė kėtė moment na duket se jetojmė pa ndjenja. Prej ditės
sė parė qė jemi kėtu, dashurin qe kemi pėr tė afermit ėshtė dyfishue. I
pėrkujtojmė tė gjithė mė radhė mė shumė mall. Hija e tyre na ndjek pa pushim.
Nuk dimė sa do ti perballojmė kėsaj gjendje psikologjike, nga sė e kemi lėnė
shpirtin tonė atje.
Mendojmė sė e kemi njė pėrgjigjje. Pėrgjigjja qendron nė
kėthimin tonė. Kėthimin tonė tė pėrhershem nė tokėn e andrrave tona. Kėto janė
idealet tona. Pa ideale e dashuri jeta ėshtė e humbur nė errsirė.
Deshirojmė qe te afermit tonė, qe per t`i ikur dhunes serbo-sllave kėtu u
strehuan dhe njerzit qe na rrethojnė tė na mirekuptojnė dhe te kenė pėrcaktim se
vendi nė tė cilin jemi lindur, ėshtė vendi ku duhet tė vdesim. Toka e jonė e
vertet ėshtė ajo nė tė cilen prindrit tanė na e dhuruan jeten tonė, ajo e cila u
takon atyre qe na kane rritur. Tė felluar nė kėto mendime, si pa dashje,
kujtohen thenjet kuptimplota tė poetit tonė tė madh:
……" Nė gjuhė shqipe nanat tona
shih prej djepit na kanė thanun,
se adht
njė Zot, qe do ta dona;
njatė, qi jeten na ka dhanun;
edhe shqyp na thanė
se Zoti
pėr shqyptarė Shqypninė e fali,
se sa t`endet stina e moti,
do
ta gzojn kta djalė mbas djali….."
At. Gjergj Fishta

Kėtu pėrgjithmonė do tė jemi tė huaj, edhe pėr njėqind vjet nese kalojnė.
Mendoj qė ata qe mendojnė ndryshe do tė jenė humbės nė tė gjitha aspektet. Do tė
jetojnė pa emėr, pa identifikim. Askush nuk do ti njofė ē`janė. Do tė jetojnė
pergjithmon tė huaj. Trashigimtarėt e tyre kanė rrezik potencial tė asimilohen,
gradualisht ti humbin vyrtytėt e shtrenjėta qė populli shqiptar i posedon, pra
ato vertyte tė cilat njeriu i ka
shpallur tė shenjėta. Do tė pėrvetsojnė
gjuhen
e "bukės", por ekziston rreziku qė gradualisht ta humbin gjuhen e
"zemrės".
"…Po dėshe me ia falė orės s`ligė ditės s`zezė fmminė, o Shqyptar,e mos t`ja
shohish nneren as ti as komi, dergoje nner msojtore t`hueja sa t`jetė
m`kamė
t`vogla, o kee me mrrii me paa t`zezėn t`anne:
maa t`parin tyy ka
me t`pasė gjak nner syy,
manej nanėn e vet, vllazent, e motrat, atdheun e
komin e gjuhen e vet…"*
At Shtjefen Gjeqovi

Zero Cool
25-10-11, 14:24
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/68495_102799686451757_100001651780118_20338_609214 1_n.jpg
Dhuna serbe ndaj shqiptareve

Zero Cool
25-10-11, 14:24
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/72053_102849659780093_100001651780118_20638_787945 9_n.jpg
Ushtria serbe ndaj popullit te Kosoves

Zero Cool
25-10-11, 14:27
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/33896_102801843118208_100001651780118_20366_195038 _n.jpg

hasanmehmeti
26-10-11, 18:18
Diten e Varrimit te Adem Jasharit All-llahu e Meshirofte!

http://img194.imageshack.us/img194/8724/varrimiikomandanlegjend.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/194/varrimiikomandanlegjend.jpg/)

Varri i Emine Muharremit All-llahu e Meshirofte ,75 vjeqare,ne Shqiperi e cila vdiq pas plumbave qe kishte marre ne kembe nga serbet civil ne Mitrovice nje jave me heret,dhe kishte mbijetuar ashtu e plagosur deri ne Shqiperi

http://img834.imageshack.us/img834/3354/varriieminemuharremit75.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/834/varriieminemuharremit75.jpg/)

emine
26-10-11, 20:09
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264386_185727678151325_184196748304418_534500_3469 194_n.jpg

Kosova19
30-10-11, 20:26
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/68495_102799686451757_100001651780118_20338_609214 1_n.jpg
Dhuna serbe ndaj shqiptareve

Ndoket kjo foto ėshtė nga njė masaker nė Bosnie dhe jo nė Kosove.

http://genocideinbosnia.files.wordpress.com/2011/01/bosnian-genocide-bijeljina-massacre-in-march-1992-61.jpg?w=640&h=427

http://genocideinbosnia.files.wordpress.com/2011/01/bosnian-genocide-bijeljina-massacre-in-march-1992-51.jpg?w=640&h=428

Kėtu janė ndokėt ushtaret e Arkanit nė Bosne.

Zero Cool
30-10-11, 21:10
1QCbyV1rWIU&feature=related

Zero Cool
22-12-11, 19:54
MASAKRA E LUBOTENIT SHKUP


ajwzPLNudBs&feature=share

Zero Cool
14-03-12, 19:52
14 Mars 1981http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/417118_328273517220249_103509153030021_818648_1332 093679_n.jpg

Zero Cool
14-03-12, 21:59
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/430433_352868204758314_100001054130075_1124935_183 1211652_n.jpg

Denim
24-05-12, 13:44
SZEpKQ8_lHs

Neferta
12-06-12, 22:56
http://kosova.org/pics/nato/nato-juni-1999-1.jpg (http://kosova.org/pics/nato/nato-juni-1999-a.jpg)http://kosova.org/pics/nato/einzug1.jpg http://kosova.org/pics/nato/nato-juni-1999-2.jpg (http://kosova.org/pics/nato/nato-juni-1999-2.jpg)
(http://kosova.org/pics/nato/nato-juni-1999-2.jpg)


(http://kosova.org/pics/nato/nato-juni-1999-a.jpg)

KUR FORCAT E NATO-S HYNĖ NĖ KOSOVĖ- 13 QERSHOR 1999
..............Kishte rėnė shumė shi njė natė mė parė dhe gazetarė tė tė gjitha kombėsive kishin nxituar pėr tė qėnė pa zbardhur dita, nė Qafėn e Morinės nė Kukės. Njė varg i gjatė makinash tė blinduara, mbushur me transmetues e telefona satelitor popullonte mjedisin qė pėr disa muaj kishte qėnė skenė e njė historie tė dhimshme.
13 qershori, ishte dhe duhej tė ishte njė ditė e shėnuar qė kurorėzonte shprishjen e barrierave tė kufijve tė vendosur nga fuqitė e mėdha nė fillim tė shekullit XX.
Plani i trupave gjermane tė NATO-s ishte t'i hapnin njė rrugė kthimi shqiptarėve tė Kosovės, tė cilėt kishin filluar tė largoheshin me dhunė nga trojet e tyre nė mars tė vitit 1999.
Tė vendosur njė ditė mė parė diku nė periferi tė Kukėsit, zhvendosja e trupave gjermane u shoqėrua nė orėt e para tė mėngjesit me pėrshėndetjen e turmave tė mėdha tė kosovarėve te vendosur nė tė dy anet e rrugėve tė qytetit, i cili u bė pritėsi i mijėra tė larguarėve me dhunė nga trojet e tyre.
Nė pikėn kufitare tė Morinės rojet serbe vėzhgonin nga maja e njė kodre aty prane, ndėrsa njė e shtėne artilerie u degjua rreth ores 08:00 tė mėngjesit nga ana serbe nė krahun e lumit Drini i Bardhe, njė zone e luftimeve te ashpra disa ditė mė parė kėtu.
Operacioni i sapo filluar pėrfaqėsonte dislokimin e parė tė trupave gjermane nė ish-Jugosllavi qė mbas Luftės sė Dytė Botėrore. Sapo tė kapėrcenin kufirin, autokolona gjermane do tė vendosej nė qytetin e Prizrenit brėnda disa orėve.


Nė fakt, lufta e hapur e Presidentit Milosheviē ndaj shqiptarėve etnikė nė Kosovė kishte filluar gati njė vit mė parė. Raporti i vėzhguesve tė Organizatės pėr Sigurimin dhe Bashkėpunimin nė Evropė (OSBE) pėr ato qė ndodhėn nė fshatin Raēak ėshtė njė shembull i asaj qė vazhdoi nė muajt nė vazhdim.
"Njė burrė u qėllua nė bark, ndėrkohė qė po pėrpiqej tė ikte; tre burra u goditėn nė shpinė; njė burrė u vra jashtė shtėpisė sė tij me sopatė pėr vdekje; pesė burra u qėlluan nė kokė; njė burrė i vdekur dhe pa kokė jashtė shtėpisė sė tij; njė grua u qėllua nė shpinė..."
Mė pas serbėt do tė vazhdonin luftėn e tyre mbi bazė njė plani tė hollėsishėm, i cili kishte si qėllim spastrimin etnik dhe largimin me dhunė tė shqiptarėve nga Kosova.
Tani qė Milosheviē kishte kapitulluar njė milion e gjysėm shqiptarė etnikė prisnin tė riktheheshin nė vėndin e tyre.
Trupat e KFOR, qė do tė hynin kėtė tė dielė qershori nė Kosovė, sipas kushteve tė projektrezolutės sė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė do tė frenonin gjithashtu edhe armiqėsitė mes sėrbėve dhe shqiptarėve, do tė ēarmatosnin brėnda njė kohe Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe do tė krijonin njė mjedis tė sigurtė ku mund tė ktheheshin tė dėbuarit.
Me njė makinė me karroceri, tė marrė hua nė Radio-Kukesi, iu bashkangjitem vargut tė gjatė tė makinave. Ishim nisur drejt Prizrenit. Nga karroceria e makinės tė shfaqeshin fshatra pa qėnie njerėzore, shtėpi tė ndėrtuara me shije, por pa jetė, bare, restorante tė shkatėrruara dhe me xhama tė thyera, gropa maramėndėse qė tė bėnin tė kuptoje ēdo tė thotė bombardim.
Rruga e drejtė qė bashkon Qafėn e Morinės me Prizrenin, popullohej nga serbė. Nė Qafė tė Morinės, nė pikėn kufitare, pak minuta mė parė ushtarėt serbė kishin zbritur nga njė kodėr e butė, me kokė dhe sy tė ulur dhe kishin hipur nė makina nėn breshėri thirrjesh dhe sharjesh.
Pak momente mė parė i kisha parė sy ulur.
Tani nė makina ushtarake apo ulur buzė rrugės qesėndisės, por dhe tmerrėsisht tė egėrsuar me sharje dhe me tre gishta tė nderura fort pėr lart prisnin tėrheqjen.
Makina ecte e sforcuar..., shpejt.
Para nesh nė njė makine tė blinduar tė CNN, operatori veshur me antiplumb xhironte tėrheqjen e detyruar tė kėtyre ushtarėve, tė cilėt deri disa orė mė parė kishin kryer shpėrvjeljen e njerėzve qė quhen shqiptarė.
Karroceria e makinės tundej lehtė, ndėrsa shoferi i mėrmeriste nėpėr dhėmbė fjalė lutje pėr tė mos na lėnė nė mes tė rrugės, - se ajo po tė shuhej nuk ndizej mė, -aty ku ushtarėt serb skėrmisnin fjalė tė pėshtirosura bashkuar me pėshtymė.
Nė fakt, ata asnjėherė nuk e kuptuan qė nga ajo karroceri e rraskapitur nga gropat e Shqipėrise, xhironte edhe nje kamera shqiptare, qė nuk ishte e vendeve tė NATO-s, me shtete me tė cilėt sėrbėt ishin detyruar tė nėnshkruanin njė marrėveshje.
-Prizreni mes ēoroditjes se sėrbeve dhe dislokimit tė gjermanėve-
Kufiri i urrejtjes, ēoroditjes, pasivitetit i qesėndisė dhe i makinave tė ndalura, u fshi, kur nė njė shesh tė hapur tė Prizrenit njerezit e tulatur nga tre muaj terror kishin dalė pėr tė pritur ushtarėt gjermane ...
Shumė vite mė parė, ata, gjermanet, kishin ikur nga kjo tokė tė kapitulluar nga njė Luftė, e cila kish nisur nga njė pretekst qesharak, por qė kishte kerkuar mandej shumė gjak, tė vrarė, shkatėrrim.
Tani ajo kohe dukej e harruar nėn kėtė peisazh tė nxehte me njerėzit qė djersijnė jo nga dielli.
Trupat gjermane hynė kėtu nė zgribe tė konceptimit tė njė preteksti, i cili pėr pak mund tė sillte njė Luftė tė tretė nė botė nė fund tė njė shekulli kur armėt dhe raketat arritėn sofistikim dhe shumėllojsheri. Thirrje, lot, gėzim, tragjedi dhe dhimbje, frikė, fitore. Njerėz tė lėnguar nė trup dhe nė shpirt kishin forcė tė jetonin dhe tė fillonin njė jetė tė re, tani, sic thoshin ata, "pa serb".
Shishe tė mbushura me ujė, gure tė tė gjitha madhėsive sharje dhe urrejtje fluturuan atė mesdite me ajer tė lagėsht nė Prizren kundėr autokolonės serbe, e cila tėrhiqej nėpėr rrugėn e Lagjes Tabane rrethuar nga tanke tė mėdha mbushur me ushtarė gjermane. Ushtarėt serbe, tė cilėve instikti i goditjes i ulte kokėn, kokėroshe trima tė cilėt nga xhamat e makinave nxirrnin pistoleta pėr tė qėlluar, por pa qėlluar, fytyra tė zgėrdhira nėn euforinė e shqiptarėve tė lėnduar qė nuk dinin se ku i kishin njerėzit e tyre, tė vrare apo tė gjallė.
Nė shesh njerėzit pėr herė tė parė mbas shumė muajsh gėzonin lirinė e dhunuar. Ishin fshehur nė bodrume, nuk kishin guxuar tė dilnin nga shtepia, ēikat i kishin mbajtur tė fshehura...
Lagja Tusuz atje lart nė kodėr ėshtė masakruar nė njerez dhe nė shtepi ndėrsa tani serbet nė grahmat e tyre tė fundit kėrkojnė tė marrin gjak, tė plaēkisin, tė vjedhin.
Prizreni, ky qytet me vlera nė historinė e Lėvizjes Kombėtare, u bė kryeqendra e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, qė u themelua nė 10 qershor tė vitit 1878 dhe po kėtu nė Prizren e pati edhe seline qeveria e pėrkohshme shqiptare ne vitin 1881, e kryesuar nga Ymer Prizreni.
Njė tank me ushtarė gjermane kishte bllokuar rrugėn qė tė ngjit lart pėr nė qytet. Matane kishte ende serb, atje ku ndodhet shtėpia e rrėnuar e Lidhjes shqiptare te Prizrenit, e para organizate politiko-ushtarake mbareshqiptare kishte ende urrejtje, ndaj njerezit tuteshin tė kalonin atė tank, i cili pėr ta ishte shumė mbeshtetje nė keto orė dreke kur njė ushtar serb qelloi befasisht pa drejtim me nje bresheri automatiku.
Nga veriu i qytetit ate dite hynė shumė tanke dhe makineri e rėndė. Mbi to me gėrma tė mėdha ishte shkruar KFOR. Nė to ushtarė simpatike gjermane prisnin lule nga prizrenasit teksa i pėrshendesin lehtė me dorė dhe sy tė palėvizur.

* * *

Nuk po dinim si tė linim Prizrenin nė atė ndarje dite. Nga euforia e njerėzve nė diten qė ata e quanin mė tė lumturėn dhe me historiken nė vuajtjen e tyre, papritur e ndjemė pėrsėri veten nė atė kahun tjeter tė kėsaj dite, nė urrejtje.
Mbas ēoroditjes sė parė dhe fillimit tė tėrheqjes, sėrbeve iu morri pėrseri aratinė shpirti i tyre...
Shumė civile kishin parkuar makinat e tyre pa targa buzė rrugėve nė periferi tė qytetit gati pėr ikje, ndėrkohe qė shumė prej tyre, teksa kėrkonim njė dalje tė sigurtė nga qyteti na pėrshėndesnin me tyta armėsh dhe pistoletash. Nė njė konferencė shtypi njė gjeneral gjerman tha: "Kthimi ėshtė vetėm i juaji dhe risk i profesionit tuaj. Sėrbėt kanė zėnė daljet e qytetit dhe kontrollojnė tė gjitha pasaportat..."
Njė gazetar i televizionit italian "Canale 5" mori pėrsipėr tė na nxjerrė nga ky qark, i cili niste nė njė dalje tė qytetit plot me ushtarė serbė dhe pėrfundonte nė njė dalje tjetėr, ku civilė serb tė armatosur kontrollonin pasaportat.
Gazetarė apo shqiptarė..., shqiptarė apo gazetarė..., e ē'rėndėsi kishte. Nė fund tė fundit pėr herė tė parė kishim shkelur tokėn e Kosovės.
Kur mbėrritėm nė Qafėn e Morinės ishte ngrysur. Nė Postėn e Kufirit, tė cilėn serbėt e kishim lėnė nė mėngjesin e 13-tė tė muajit qershor '99, ushtarė tė UĒK-sė kontrollonin dhe vėzhgonin pasagjerėt e paktė qė i drejtoheshin Kukėsit. Nga ditari i nje kalimtari

Zero Cool
10-09-12, 20:17
Cwm82VlWMa0&feature=related

Zero Cool
10-09-12, 20:24
_0LMO-fGb3c&feature=fvwrel

Zero Cool
18-10-12, 17:10
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/c0.0.400.400/p403x403/557855_485603078139770_1334869218_n.jpg

Zero Cool
18-10-12, 17:11
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/c0.0.297.297/p403x403/560809_485600818139996_1784903911_n.jpg

Zero Cool
17-01-13, 16:49
U pėrkujtuan viktimat e masakrės sė Reēakut


http://www.youtube.com/watch?v=px4MIkID71U&feature=youtu.be

Zero Cool
10-03-13, 13:43
Gratė e dhunuara, tė lėna pas dore


http://www.toplajmi.com/wp-content/uploads/2013/03/167.jpg


“Pėr afro 3 orė mė dhunuan dy ushtarė serbė”, kėshtu e nis rrėfimin e saj, gruaja e dhunuar gjatė luftės sė fundit nė Kosovė. Rasti i kishte ndodhur nė rrethinėn e Prishtinės, pasi qė ishte dėbuar nga vendlindja e saj, nga Drenica. Ajo edhe pas 14 viteve, ende nuk ka arritur tė harrojė atė qė kishte pėrjetuar. Pasojat e asaj nate e kanė bėrė qė tani tė jetė nėn ndikimin e barnave, dhe terapive tė shumta. Tė gjitha kėto terapi dhe barna, asaj i kushtojnė shumė shtrenjtė. Pasi qė ėshtė e papunė, ajo ēfarė kėrkon tani ėshtė qė t’i njihet statusi si viktimė e dhunės gjatė luftės, dhe tė jetė nėn mbrojtjen e shtetit.

“Asgjė nuk po kėrkoj vetėm tė mė njihet statusi si viktimė e dhunės, dhe tė mė mbajė shteti. Sė paku terapitė dhe barnat t’i kem falas, sepse nuk kam se nga t’i marr tė hollat pėr t’i paguar. Unė nuk mund tė punoj, pasi qė kam mbetur me trauma, nga ajo natė”, thotė viktima e moshės rreth tė 40-ve.

Gratė e dhunuara, pėrmes shoqatave tė ndryshme, disa herė kishin kėrkuar qė t’u njihet statusi si viktima tė dhunuara gjatė luftės, mirėpo kjo ende nuk ka ndodhur, dhe se ato vazhdojnė tė jenė pa mbrojtje institucionale.

Pėrveē problemit tė dhunimit, kjo grua ka edhe njė problem tjetėr. Ajo edhe pas 14 viteve ende nuk ka arritur t’i tregojė familjes sė saj pėr rastin qė i ka ndodhur. “Kam bėrė gabim qė nė fillim nuk iu kam treguar qė mė kanė dhunuar, tash ėshtė shumė vonė, edhe po t’iu tregoj nuk do tė ndryshojė asgjė, e ē’ėshtė mė e keqja nuk e di a do tė mė besonin, kanė kaluar shumė vite, edhe pse pėr mua do tė vdes dhe nuk do ta harroj”, shprehet viktima.

Ajo gjithashtu thekson se do tė ndihet shumė mė e lumtur po ta kishin mbytur, e tė mos jetonte me kėtė vuajtje.

“Vdekja kishte me qenė shumė mė e mirė, se sa qė mė kanė lėnė kėshtu. Kjo ėshtė mė e tmerrshme, ma kanė marrė lumturinė, gėzimin, nuk di se ēfarė ėshtė tė jetosh pa vuajtje”, thotė viktima.

40-vjeēarja e cila tani i ka tre fėmijė dhe jeton me familjen e saj, ajo nuk ka aspak optimizėm pėr jetė. E ndėr tė tjera nuk dėshiron qė familja e saj ta shoh si barrė, pėr ta mbajtur.

“Nuk dua qė tė mė mbajnė vetėm pse jam e dhunuar, ka shumė paragjykime, pėr kėtė edhe kėrkoj pėrkujdesje nga shteti”, thotė nė fund viktima, shkruan “Zėri”.

Ndėrsa nga Qendra pėr Mbrojtjen dhe Rehabilitimin e Grave, Sebahate Pacolli, ka thėnė se ka shumė gra qė janė tė dhunuara, mirėpo hezitojnė qė ta thonė atė. Kjo ndodh pėr arsye se gjykohen nga shoqėria dhe nuk pėrkrahen nga familja.

“Ne kemi shumė gra qė bėjnė terapi nė qendrėn tonė, jemi munduar qė t’i pėrkrahim nė forma tė ndryshme, sepse janė shumė tė lėna pas dore. Ajo ēfarė na mungon ėshtė financimi, si pėr terapi, si pėr barna. Nuk kemi pėrkrahje nga institucionet e vendit pėr kėto gra. Ministria e Integrimeve Evropiane na ka pėrkrahur me njė kampanjė qė ėshtė mbajtur vitin e kaluar, e qė ka pasur synim vetėdijesimin e shoqėrisė, mė kėtė kategori tė grave. Ndėrsa nga Ministria e Shėndetėsisė kemi kėrkuar qė barnat qė i pėrdorin gratė e dhunuara, t’i kenė falas, mirėpo ende nuk ka ndodhur njė ndihmė nga ana e tyre”, ka thėnė Pacolli.

Makresh
11-03-13, 20:45
Po, ka pas gra te dhunuara ! Por historia e tyre nuk duhet bere publike per ēdo jave !
Nese ato gra deshirojn te gjejn nje jete te qet, duhet te mos i besojn ēdo "gazetari", duke ua risjellur ne mend kete trishtim edhe qindra e ndoshta edhe mijera grave tjera !

Kjo eshte nje tragjedi qe duhet, munduar, te sherohen plaget e saja ne privatesin dhe sekretin me absolut !

Zero Cool
15-04-13, 17:37
Shėnohet 14 vjetori i ”Eksodi 99”http://www.knninfo.com/repository/images/eksodi.jpgPrishtinė, 15.04.2013

Sot shėnohet 14-vjetori i ”Eksodit 99”, kur forcat ushtarake, policore e paramilitare sėrbe, dėbuan masovikisht nga trojat e tyre popullaten shqiptare nga mbarė Kosova, duke ushtruar dhunė ēnjerzore mbi ta.

Manifestimi fillon nga Mitrovica dhe pėrfundon nė mbrėmje nė fshatin Xėrxė tė Rahovecit. Pjesėmarrėsit do tė bėjnė homazhe nė varrezat e dėshmorėve nė mbarė vendin tonė.

Fshatari
17-04-13, 04:46
Shėnohet 14 vjetori i ”Eksodi 99”http://www.knninfo.com/repository/images/eksodi.jpgPrishtinė, 15.04.2013

Sot shėnohet 14-vjetori i ”Eksodit 99”, kur forcat ushtarake, policore e paramilitare sėrbe, dėbuan masovikisht nga trojat e tyre popullaten shqiptare nga mbarė Kosova, duke ushtruar dhunė ēnjerzore mbi ta.

Manifestimi fillon nga Mitrovica dhe pėrfundon nė mbrėmje nė fshatin Xėrxė tė Rahovecit. Pjesėmarrėsit do tė bėjnė homazhe nė varrezat e dėshmorėve nė mbarė vendin tonė.

Ky nuk eshte "eksod" po "deportim" i popullit(e jo popullates) shqiptar nga gjithe Kosova. Del sheshit se vetefundosja nuk eshte e pranishme ne kete manifestim perkujtimor te gjenocidit(zhdukja me paramendim i nje populli te tere) nga barbaret ardhacak nga kaukazi jugor(mal dhe lum ne Azine qendrore; ndan Evropen nga Azia).

Fshatari
17-04-13, 06:16
Po, ka pas gra te dhunuara ! Por historia e tyre nuk duhet bere publike per ēdo jave !
Nese ato gra deshirojn te gjejn nje jete te qet, duhet te mos i besojn ēdo "gazetari", duke ua risjellur ne mend kete trishtim edhe qindra e ndoshta edhe mijera grave tjera !

Kjo eshte nje tragjedi qe duhet, munduar, te sherohen plaget e saja ne privatesin dhe sekretin me absolut !

Mbi 2 mije gra shqiptare kane qene te dhunuara nga paramilitaret e nikoliēit(kryetarit serb) te cilit, disa vende humanitare te evropes perendimore, po ia lemojne leshin e po ia lepijne by...po ia pergatisin diskursin e po e fusin ne seline e OKB-se per me denoncue "te gjitha te padrejtat qe gjykatat nderkombetare" ia paskane ba serbise.
Te njejtat gjelbesira "humaniste" e kane pas spastrue terrenin ne Kosoven veriore nga ēdo "element shqiptar", jau kane plaēkit token, shtepine dhe te gjitha te mirat tjera 12 familjeve shqiptare te pjeses veriore te Mitrovices, e jau kane dhane si shperblim ēetnikve te nikoliēit.

Nje krim i tille nuk duhet te heshtet po duhet te denoncohet e te gjykohet nga gjykatat vendore te shtetit te Kosoves e jo nga unmika(mikat e serbise) as nga euleshat qe ia lepijne by... nikoliēit, siē u saktesue pak ma nalt ne kete reagim shume te bute te fshatarit.

Kaqanikasja
25-04-13, 10:48
http://www.worldsfamousphotos.com/wp-content/uploads/2007/09/kosovo_refugee.jpg

jane gjera qe i kam perjetu i kam pa ma sy te mi sa femiaj eshte gjuajt se skan mundur ti mbajne ne duar o zot mos ja bjer kujt ta perjetoj kete mos ti harrojme

natyra
16-05-13, 15:53
Kujtime nga Fėmijėria e Rinia e Ibrahim Rugovės
29
09, 2008


Tmerret e brigadave partizane nė Istog
Pas Luftės sė Dytė Botėrore familja jonė e madhe doli me katėr burra tė vrarė e tė zhdukur: Ibish Sadri Elezi, i vrarė mė 1941 nė Dobrushė, Xhemė Sadria i vrarė nė luftėrat e rugovasve me malazezė te Livadhet e Gjakut, nė kufi me Malin e Zi, e Rrustė Sadria me tė birin Ukėn ( babai i presidentit Rugova) ishin arrestuar nė janar tė vitit 1945 dhe ishin zhdukur pa gjurmė.
Nga Rrustem Rugova

Atmosfera nė familje nė ato kohė tė rėnda, si na e kanė kujtuar shpeshherė nėnat tona, ishte tejet e zymtė kur kishin depėrtuar kėndej brigadat partizane dhe komunistėt serbė, malazezė e shqiptar e kishin vendosur pushtetin edhe nė Komunėn e Istogut, qė atėherė administrativisht ishte nė rangun e njė rrethi. Tė themi se Kosova atėherė ishte e organizuar nė shtatė rrethe me mė shumė komuna brenda tyre. Ishte Rrethi i Prishtinės, Drenicės, Llapit, Anamoravės, Gjakovės, Prizrenit dhe ai i Istogut. Qendra e Rrethit tė Istogut atėherė ishte vendosur nė Gurrakoc, ndėrkaq, burgjet e OZN-ės ishin nė Istog, Dubravė dhe nė Gurrakoc.

Arrestimet e para tė shqiptarėve mė tė njohur tė Komunės sė Istogut

Si nė gjithė Kosovėn, edhe nė Istog nė fund tė vjeshtės sė vitit 1944 kishin filluar tė depėrtonin brigadat partizane, sė pari kėndej kanė depėrtuar partizanėt e Shqipėrisė. Axha Ali mė ka treguar se ato ditė dhjetori nė odėn tone qenka vendosur shtabi I njė brigade tė tillė partizanėsh nga Shqipėria, nė krye tė tė cilitpaska qenė njė far Skėnder Kosova. Aliu atėherė ka qenė 16-17 vjeēar, por si i kujtohet, mbrėmjeve ai paska biseduar gjerė e gjatė mė Rrustė Rugovėn, qė ka qenė njeri i lėvizjeve tė shqiptarėve tė armatosur, njė nėn udhėheqės i vullnetarėve shqiptar qė kanė mbrojtur kufijtė veriperėndimor tė Kosovės me malin e Zi e Serbinė. Aliu thotė se Skėnderi vazhdimisht kishte bėrė pėrpjekje pėr ta bindur Rrustėn dhe gjithė popullatėn shqiptare pėr t’ ju bashkuar brigadave partizane, sepse partizanėt, sipas tij, kishin bėrė luftė tė drejtė kundėr fashizmit, se kishin lidhur besė pėr bashkim – vėllazėrim me serbėt dhe malazeztė, se po vinte kohė e re, se partizanėt me ndihmėn e anglo-amerikanėve e kanė fituar luftėn, etj. Rrusta vazhdimisht i paska thėnė Skėnderit, se herė do kurdo, serbėt do t’ ju tradhtojnė dhe shqiptarėt e Kosovės nuk ua kanė besėn atyre.Mė nė fund Rrusta me Skėnderin kishin bėrė njė marrėveshje, qė t’ ia japė njė mashkull nė brigadėn e tij. Skėnderi qenka ngritur dhe i ka shikuar radhazi meshkujt e familjes Rugova dhe syri iu paska ndalė te Aliu i ri. Rrusta e paska lutur qė t’ia ruaj djalin. Axha Ali mė ka thėnė se Skėnderi vazhdimisht e kishte mbajtur pranė vetes, nė shtab tė brigadės, gjithnjė nga ka marshuar kjo brigade shqiptare, prej Istogut e deri nė Vishegrad tė lumi drina qė ndaj tash Serbinė nga Bosnja e Hercegovina. Edhe djali i madh i Rrustės, Shabani ( babai im) qė e ka shoqėruar dhe pėrcjellė babin e vet gjatė luftėrave mbrojtėse nė Rugovė e nė kufi me malin e Zi, si thuhet, pėr tė shpėtuar, me sugjerimet e atij komandanti partizanėsh shqiptarė, si edhe shumė djem tė tjerė shqiptar , ishte angazhuar nė Brigadėn e njohur partizane tė Malė Sadikut. Nė familje tani kishin mbetur tre vėllezėr, Rrusta, Beka e Azemi. Kur janė tėrhequr brigadat partizane tė Shqipėrisė, dhe kėndej kanė depėrtuar brigadat partizane tė Malit tė Zi ( Brigada e Bokės) dhe ato tė Serbisė, tė cilat nė fshatin Cerrcė, nė Istog dhe nė vende tjera kishin vu njė pushtet tė ri, rrethi i zi ndaj familjeve tė mėdha shqiptare, me traditė e tradicionalisht luftarake kundėr pushtuesve, sa vinte e ngushtohej. Arrestimet e para, si kudo tjetėr nė Kosovė, edhe Rrethin e Istogut komunistėt i filluan nė janar tė vitit 1945. Diku rreth datės 6 janar tė atij viti, nė shtėpinė tone nė Cerrcė njė Brigadė partizane-malazeze, me njė komandant hipur nė kalė, si kujtojnė familjarėt, e ka arrestuar kreun e familjes, Rrustė Rugovėn. Rrusta atėherė ka qenė 67 vjeēar.

Flijimi i Rrustė Rugovės nė mbrojtje tė familjes

Ka qenė njė burrė i gjatė me njė veshje tradicionale rugovase. Tė thuash se ėshtė vetė dorėzuar, si ka thėnė, pėr ta shpėtuar familjen e vet tė madhe. Ėshtė vetė dorėzuar pėr faktin se burrat e tjerė tė fshatit, si ishte Halil Hasani, e ndonjė tjetėr, ia kishin bėrė me dije se do tė arrestohet, se qenka bėrė nė atė kohė njė regjistėr prej nja 70 emrash shqiptarėsh qė do tė eliminoheshin, nė mesin e tyre ishin bajraktari i Gashit, nga Uēa, Col Bajraktari, ish prefekti i Pejės, Bajram Gashi, poashtu me prejardhje nga Uēa, trimi Ramė Alia, Uēė, Ramė Ali Bajramaj, etj. Po atė ditė kur ėshtė arrestuar gjyshi jonė, Rrusta, djali i tij i vogėl, Uka, 27 vjeēar, nuk paska qėlluar aty, por nė ndėrkohė ėshtė kthyer nė shtėpi dhe kur paska marrė vesh arrestimin e babait, paska shkuar pas tij nė Istog, me qėllim pėr ta ndihmuar. Nuk dihet se ēka ka pas ndėrmjet tij dhe krerėve tė OZN-ės atje. Por, mė nuk dihet asgjė pėr fatin e tyre. Babė e birė janė zhdukur pa gjurmė deri mė sot. Njė dėshmitar qė tashmė as ai nuk ėshtė ndėr tė gjallėt, qė po ashtu ka qenė i burgosur nė Kullėn e Popit nė Istog, njė improvizim i burgut, mė ka deklaruar nė vitin 1996 se Rrustėn e Ukėn i kanė nxjerrė nga kjo shtėpi, bashkė me shumė burra tė tjerė, njė natė janari, aty rreth datės 10 janar ( kėtė datė nė deklarimet e veta e ka fiksuar edhe i ndjeri Ibrahim Rugova). Rrustės i ėshtė gjetur njė gjurmė, njė shenjė e veshjes sė tij ėshtė gjetur ditė mė vonė nė grykėn e pėrroit tė Bollovanit, afėrsisht te Zabeli i Sadik Rexhės. Dėshmitarėt kanė treguar se aty, ushtria italiane paska pas hapur do istikame dhe nė to pastaj OZN-a dhe grupet e pushkatimeve, kanė pushkatuar aty shqiptarėt nga Rrethi i Istogut dhe disa sish edhe nga Rrethi i Drenicės. Por pėr Ukėn sot e kėsaj dite nuk ėshtė gjetur asnjė gjurmė. Malet ishin mbushur me grupe tė armatosura shqiptarėsh kryengritės Ekzistojnė disa variante pėr vendin e vrasjes dhe zhdukjes sė tij. Tė gjitha kėto variante pėrmblidhen nė faktin se atė e kanė dėrguar andej kah Burgu i tashėm i Dubravės, nė drejtim tė Mitrovicės dhe ose e kanė zhdukur nė pyjet e atėhershme tė Dubravės, ose dikund kah Pėrroi i Keq, nė vend i izoluar nė rrugėn magjistrale Pejė-Mitrovicė tash nė Komunėn e Skenderajt.

Malet e mbushura me kryengritės shqiptarė

Ai dimėr thuhet se kishte qenė me shumė borė e acar, dimėr i rėndė. Brigadat partizane kishin lėvizur gjithkah. Ndėrkohė kishte plasur edhe kryengritj shqiptare e Shaban Polluzhės nė Drenicė. Nė malet e Istogut kishin vepruar grupe shqiptarėsh tė armatosur, si ishte grupi i Bajram Gashit e Ramė Alisė, nga Uēa, ai i Bardh Isufit nga Orroberda, Nue Pėrlleshit nga Lugu i Drinit Tal Kurteshit nga Isogu, Feriz Bojės nga Kėrnica e Klinės, etj. Po ashtu nė kėto male ishin arratisur edhe disa familje tė mėdha shqiptare, si ishte aje Sadik Rexhės sė Istogut.Pra, gjendja ishte e rėndė. Ibrahim Rugova atėherė s’kishte mė shumė sedy-tre muaj ( Rugova u lind mė 2 dhjetor tė vitit 1944). Lajmet pėr kėto tmerre atėherė sigurisht se kanė ardhur tėrthorazi, nga goja nė gojė, nga veshi nė vesh. Si mė kanė thėnė dėshmitarėt, lajmet vinin edhe ashtu si nuk ishin, zi e mė zi, me qėllim qė tė pėrhapej kjo propagandė, pėr ta tmerruar popullin e pambrojtur. Tmerret mė tė mėdha kanė ndodhur nė Llugė tė Xhamisė sė Istogut, afėr truallit tė tashėm tė motelit “ Trofta “ nė Istog. Aty janė vrarė dhjetėra burra shqiptarė dhe janė varrosur nė dy varre tė pėrbashkėta, qė nuk janė hapur kurrė deri mė sot. Ibrahim Rugova atėherė kishte mbetur foshnje jetimė, vetėm me nėnėn, me bashkė familjarė dhe sidomos e kishte njė pėrkujdesje tė madhe nga dajat e tij, tė familjes sė Qerim Rugovės, nga Llukafci i Begut. Unė u linda mė 3 shtator tė vitit 1946, por mė vonė kam mėsuar se Ibra ishte rritur nė gjirin e ngrohtė tė nėnės sė tij, nėnės Sofė ( ka vdekur dhe ėshtė varrosur nė Prishtinė, mė 1996), nėn pėrkujdesjen e bashkė familjarėve dhe tė dajave, sidomos tė dajės Rrustem Qerim Rugova. Por, mbaj mend vitet e para tė 50-ta, kur ishim nė njė bashkėsi familjare, siē ishim bashkė nė atė bashkėsi deri nė vitin 1967.

Nė emėr tė tepricave bujqėsore, sakatoheshin ekonomikisht familjet e mėdha shqiptare

Nė ato vite familjes sonė i kishte ndodhur edhe diēka e keqe. Duke e trajtuar familje ballistėsh e kullake, ia kishin konfiskuar drithin dhe gjedhėt. Familja jonė e madhe kishte pasur shumė gjedhe, lopė e dele, shumė tokė nė fshatin Cerrcė dhe nė Rugovė, nė fshatin Malaj, nga e kemi prejardhjen, fisi Kelmend, nėn fisi Lajēi. Si mė kanė treguar mė vonė, nė fshat atėherė ishin formuar komisionet e ashtuquajtura pėr grumbullimin e tepricave bujqėsore. Ai komision caktonte se kush ēka ka pėr tė dorėzuar si tepricė ushqimore. Duhej tė dorėzohej sasi e caktuar drithi, gjedhėsh dhe bulmeti. Ai komision, thonė dėshmitarėt thonė se, punonte edhe me hile, dikujt mė shumė i merrte, e dikujt mė pak. Familjes sonė ia kanė gėrryer koshat e drithit, ia kanė marrė lopėt dhe delet dhe e kanė lėnė tė thuash me gishta nė gojė. Por, nė ditėt e vėshtira dallohet miku, thotė njė fjalė e urtė popullore. Familjen tonė, pėr ta pėrballuar kėtė mjerim, e kanė ndihmuar shokėt tanė nga Rugova e Pejės dhe miqtė e tjerė, ndėr ta edhe familja e madhe Boja e Kėrnicės sė Klinės. Kėto familje na kanė ndihmuar me bukė dhe gjedhe dhe kėshtu, mund tė thuhet se, nuk kemi pasur zi buke nė ato vite tė rėnda.

Si u vonua Ibra dy vjet pėr tė nisur klasėn e parė tė fillores nė Istog?

Duke mos dashur tė keqkuptohem para lexuesve, qėllimi i kėtij shkrimi ėshtė qė tė them diēka mė shumė, ashtu si mė kujtohet fėmijėria dhe rinia e hershme e Ibrahim Rugovės, me tė cilin, si thashė, ishim njė gjeneratė nė shkollėn fillore e tė mesme dhe nė njė bashkėsi familjare deri nė vitin 1967. I rritur nė ato kohė tė rėnda, nė kohėn kur familjarėt ende kėrkonin eshtrat dhe varret e tė zhdukurve, kur pėr bacėn Ukė gjithnjė flitej se ėshtė gjallė, se do tė kthehet, ashtu si ishin ligjet atėherė, Rugova nuk e nisi klasėn e parė tė fillores nė moshėn e caktuar, shtatėvjeēare, por afėrsisht nė moshėn nėntėvjeēare. Kėshtu mė ra hise qė tė jem njė gjeneratė me tė, edhe pse isha afro dy vjet mė i ri. Mėsuesja e parė e tij ishte Mynavere Gucia, njė mėsuese e mirė dhe e urtė, e dashur pėr fėmijėt, motra e Ismet Gucisė, njė ekonomisti tė njohur, profesor i Universitetit nė Prishtinė, qė vdiq i ri nė fillim tė viteve ’80-ta.

Hasmėritė e rugovasve me malazeztė

Kur e filluam klasėn e parė tė shkollės fillore “ 17 Nėntori” nė Istog, nė vitin shkollor ‘53-‘54, ne ende nuk dinim gjė pėr tmerret qė u kishin ndodhur burrave shqiptarė pas hyrjes sė partizanėve komunistė nė Istog. Si copėza dinim vetėm atė qė na flitnin nėnat tona, se baca Ukė mund tė jetė gjallė dhe se do tė kthehej, burrat nuk flisnin gjė me ne. Unė, as nė moshėn tjetėr, kurrė me Ibrėn nuk e kam hapur ēėshtjen e zhdukjes sė babait tė tij. Kurrė, asnjėherė, pėr atė ēėshtje nuk kemi bėrė fjalė. Mė vinte keq, mė vinte rėndė qė ta hapnim atė temė. Por, ashtu si copėza kujtimesh, me kanė mbetur fjalėt qė na i pėshpėritnin nė vesh, sa herė qė kalonim rrugės pėr nė shkollė, afėr Llugės sė Xhamisė, njė vend ky tash nė jug tė oborrit tė motelit “Trofta”. Pėshpėritej, me zė tė vogėl, se – shumė njeriut ia ka hėngėr kokėn ajo llugė… Ne dėgjonim, por ishim shumė tė rinj qė tė dinim diēka mė shumė. Besa, njerėzia heshtnin dhe nuk flitnin gjė. Ishte kohė e heshtjes, heshtje varri, se ishin ato kohėt e rėnda tė fillimviteve ’50, kur pėr njė fjalė goje njerėzve u shkonte koka, ose merrnin dėnime tė rėnda burgu. Dua tė them se nė ato vite tė para shumė pak ėshtė folur pėr masakrat qė kishin bėrė partizanėt komunistė nė Istog dhe gjetiu anembanė Kosovės. Them edhe njė herė, nė familjen tonė vetėm dėgjonim fjalė se baca Ukė do tė kthehet njė ditė dhe me atė shpresė kemi jetuar deri vonė. Mė duket sikur sot kur shumė nėna, baballarė, vėllezėr e motra, ende i mban shpresa se tė zhdukurit e tyre gjatė luftės sė fundit, 1998-1999, do tė kthehen njė ditė...

Si u hasmėrua familja jonė me malazeztė

Nė shkollė shkonim nė atė objektin e vjetėr qė ėshtė pikėrisht afėr Kullės sė Popit, ku ka qenė burgu i OZN-ės. Nė oborrin e shkollės ka qenė njė bunar, atėherė pak i mbyllur, pak i hapur, si njė gropė. Por, mė vonė, kur nė vitet ’90 bėja hulumtime pėr librin tim “ Varret e pėrbashkėta - mizoritė serbe dhe qėndresa shqiptare nė Rrethin e Istogut”, nga dėshmitarėt pata mėsuar se edhe nė atė bunar xhelatėt kishin hedhur kufoma shqiptarėsh. Saktėsisht nuk dihet se sa kufoma janė hedhur aty, sepse ajo gropė, varrezė e pėrbashkėt, nuk ėshtė hapur kurrė. Pra, ne si fėmijė qė ishim, mė vonė mėsova, se paskemi lozur, tė gėzuar e ndonjėherė edhe tė hidhėruar, pikėrisht afėr burgut tė OZN-ės dhe pikėrisht afėr atij bunari, gropė, varrezė e pėrbashkėt, ku sigurisht ke mbetje mortore tė shqiptarėve tė vrarė e tė masakruar gjatė atij dimri tė rėndė e tė vėshtirė tė vitit 1945.

Pse nuk hapen varrezat e pėrbashkėta tė shqiptarėve tė vrarė mė 1945?

...vzhdon

natyra
16-05-13, 15:55
As kjo varrezė e pėrbashkėt, e as varreza qė ndodhet te arat e Bytyēėve, nė jug tė motelit “ Trofta”, as varreza e pėrbashkėt nė Bollovan, te Zabeli i Sadik Rexhės, kurrė nuk janė hapur. Tash pas lufte kanė dalė disa iniciativa pėr hapjen e kėtyre varrezave tė pėrbashkėta qė ndodhen gati nė secilin qytet tė Kosovės, prej Prishtine, Gjilani, Ferizaj, Peje, etj. Por deri mė sot kėto varreza nuk janė hapur. Po ashtu, gjatė atyre hulumtimeve tė mia, e pėrsėris, me Ibrėn kurrė dhe me asnjė rast nuk e kemi diskutuar atė temė, asnjė dėshmitar nuk ka ditur tė mė thotė diēka mė shumė pėr fatin e gjyshit, Rrustė Rugovės dhe tė Ukė Rugovės. Deri vonė ka jetuar njė dėshmitar qė e ka pėrjetuar dhe mbijetuar golgotėn e burgjeve tė OZN-ės nė Istrog, Haxhi Bujupi. Ai mė ka deklaruar, si i ka deklaruar edhe bashkėpunėtorit tė “ Botės sot”, Mikel Gojanit, dhe gazetarit tonė, Daut Blakės, se nė Kullė tė Popit ka qėndruar disa net bashkė me Rrustėn, Ukėn, Shaban Ukėn, Llesh Gjon Lleshin e shumė burra tė tjerė shqiptarė. Haxhia e ka pėrshkruar dhomėn ku kanė qenė tė burgosurit, si njė dhomė ferri, tė ngushtė, zagushi, e nė tė njerėzit kanė ndenjur tė thuash nė kėmbė, ose njėri mbi tjetrin. Kjo dhomė ka qenė nė katin e dytė tė kullės, nga ana lindore, e poshtė ka qenė dhoma e torturimeve. Haxhiu pati thėnė se lart shpesh natėn dėgjoheshin klithmat e tė torturuarve. Ushtarėt e armatosur, natėn, grupe-grupe i kanė nxjerrė tė burgosurit dhe i kanė dėrguar nė tri-katėr drejtime, ku i kanė pushkatuar. Edhe dėshmitarė tė tjerė mė kanė pohuar se kur e ka thyer Shaban Uka burgun nė Kullė tė Popit, njerėzia e paskan lutur Rrustėn qė tė arratiset, por edhe me kėtė rast nuk qenka larguar nga burgu duke thėnė se unė po bėhem kurban i familjes! Nė tė vėrtetė Rrusta, me gjasė, e ka pasur tė ditur se malazeztė nuk do ta falin, pėr shkak se familja jonė prej Kongresit tė Berlinit e kėndej ka qenė e hasmėruar me ta, zaten si kanė qenė tė hasmėruara edhe shumė familje tė tjera rugovase, dhe tė gjithė shqiptarėt qė kanė marrė pjesė nė luftėrat pėr mbrojtjen e Plavės, Gucisė, Nokshiqit, Smilevicės, Pazarit tė Ri, e deri nė Tivar e Ulqin.

Vrasja e Halil Sadrisė nė Smilevicė

Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, mė 1994, kur e ka shkruar parathėnien e librit publicistik tė Ibrahim Rugovės, “ Ēėshtja e Kosovės”, nė mėnyrė madhėshtore ka analizuar edhe shkaqet e mizorive serbe e malaziase mbi shqiptarėt qė deri nė atė kohė kanė jetuar nėn sundimin e Turqisė, njė pjesė e tyre kanė pranuar fenė myslimane e njė pjesė tjetėr edhe ėshtė asimiluar. Shumica e serbėve dhe malazezve nė ata shekuj, kanė jetuar si raja, ēipēi, apo vasal tė turkut dhe tė bejlerėve e agallarėve shqiptarė. Por, kriza e madhe lindore, qė e shkaktoi paqen e Shėn Stefanit mė 1878, pastaj Kongresi i Berlinit i atij viti, bėri qė Turqia tė humbė dominimin nė njė pjesė tė Ballkanit e sidomos nė Rumeli. Nėn diktatin e Rurisė cariste, nė ato vite ėshtė zgjeruar autonomia e Serbisė nė drejtim tė Sanxhakut tė Nishit dhe Malit tė Zi, nė drejtim tė Liqenit tė Shkodrės, Tivarit, Ulqinit, Plavės, Gucisė dhe Rugovės. Shqiptarėt atėherė, duke e parė rrezikun e humbjes sė tokave tė veta, janė organizuar nė Lidhjen e Prizrenit qė i ka kundėrshtuar edhe vetė marrėveshjet e Turqisė me fuqitė e mėdha qė synonin copėtimin e tokave shqiptare. Tre vjet luftėra e gjaqe kanė bėrė ushtarėt e Lidhjes pėr tė mbrojtur tokat e veta. Rugovasit mė sė shumti kanė qenė tė angazhuar nė “ Besa – besė “ tė Haxhi Zekės dhe tė Ali Pashė Gucisė. Nė besėlidhjen e Pejės, bashkėluftetar i Haxhi Zekės, pjesėmarrės i tubimit te Verrat e Llukės, ka qenė edhe stėrgjyshi, Sadri Elezi. Djemtė e Sadri Elezit kanė qenė Halili, Beka, Rrusta, Ibishi, Xhema dhe Azemi, fėmijė tė dy nėnave. Prej kėtyre djemve tė Sadri Elezit, sė pari Halili ėshtė vrarė nė Smilevicė duke i mbrojtur tokat e veta. Thuhet se malazeztė Halilin e kanė vrarė nė prita. Smilevica ėshtė njė bjeshkė e bukur nė veri- perėndim tė Rugovės, andej nga Kolashini, tė cilin tash malazeztė e kanė shpallur park nacional. Por ajo bjeshkė tradicionalisht ka qenė e rugovasve, edhe familja jonė ka hise nė atė bjeshkė, qė ėshtė pronė e rugovasve, po tė merret pėr bazė e drejta e pronės nė bazė tė trashėgimisė.

Ibra i parė

Kur ne u vetėdijėsuam pak mė shumė, qė nga klasat e para tė filores, atėherė nisem tė merreni mė shumė edhe me ngjarjet historike. Filluaj tė mendonim se kush nė tė vėrtet ishin t parėt tanė. Nga mė tė vjetėrit filluam tė mėsojmė se kishte ndodhur njė tragji nė familje. Kush ishin tė parėt tanė? Mandej mėsove se unė isha djali I Shabanit, Shani djali i Rrustės, Rrusta i S adrisė, Sadri i Elezit, Elezi i Demės, Dema i Nezirit dhe Neziri i Ibrės dhe Ibra Gjokės…Kur mori Ibrahim Rugova timonėn e lėvizjes shqiptare nė dhjetor tė vitit 1989, propaganda serbe nis tė bėjė zhurmė kundėr tij. Pa hyrė nė detaje, mė kujtohet njė mbledhje qė e kishte organizuar LDK e fshatit Cerrcė, qė I ishte kundėrvėnė propagandas serbe kundėr Ibrahim Rugovės. Shkuam aty, Dush gashi e bėri njė tekst njė “ Bujkun “ e atėhershėm. Por, e vėrteta ėshtė se Ibrėn e mbronin tė gjithė. Atėherė, unė u hidhėrove, kur shkruan se pjesėtarė tė famil;jess ė Rugovės, e dija propagandėn, janė edhe kėta, edhe kėta, e unė bėra njė si marri, shkrova nė njė gazetė, pas mbylljes sė “ Rilindjes”, tash as vet nuk e di se nė cilat gazeta shkruaja atėherė, nė Fjala, Shkėndija, Zėri, etj. Dhe, shkrova, se cila ishte vėrtet familja jonė. Shkrova deri tė prejardhja e familjes sonė tė Ibra, nuk pėrmenda Gjonin. Mė vonė e pashė se kisha gabuar. Historia nuk ndryshohet. Kur lexova Erdelavoviqin, Fishtėn, e kisha lexuar mė parė, Koliqin poashtu mė parė nė “ Shenjėza”, qė nga fundi i viteve ’60, fillova tė mendoj se kush ishte ai Gjoka, para Ibrės, i pari i sonė tė parė. E vėrteta ėshtė se familja jonė rrjedh nga fisi Kelmend. Si kanė shėnuar kronikėt, ky fis i madh e ka mbajtur gjerė e gjatė veriun e Shqipėrisė, gegėt. E dija historinė e Skėnderbeut, qendresėn e tij nė Krujė, humbjen e tij, kthimin e djalit tė tij nga Italia, fitoret e turqėve, ikjen e finsnikėve shqiptarė nė Itali, mė vonė mėsonim pėr poetetin e madh tė Rilindjes kombėtare shqiptare, Jeronim De Radėn dhe kėshtu, copa – copa kompletohet historia. Nuk ėshtė e pa qartėsuar tashmė historia e fiseve tė mėdha tė gegėve.Por, gjithnjė, kur Ibra doli nė krye tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, se ē’ mu rrotullua mendja tek Ibra i parė.

Ndėrhyrja e Ker Sadrisė nė favor tė familjes sė Sadri Elezit

...vzhdon

natyra
16-05-13, 15:57
Kemi pasė ndjenjen edhe si fėmijė se diēka e madhe kishte ndodh me familjen tonė. Kjo familje nė fillim tė kryengritjeve tė mėdha shqiptare 1908-1912 nisiluftėrat me kryengritėsit shqiptar kundėr turqėve.Mė parė pėrmendet Halil Dema, e Demė Neziri, por ne e kujtojmė mirė ndėrhyrjen e Haxhė Kerit, trimit rugovas, nė dobi tė familjes, kur Sadri Elezin e kishin sulmuar disa rrebel vendės, kur familja jonė ka ardhė nė fshatin Cerrcė nė fillim tė shekullit tė kaluar.Familja njė here ishte vendosur nga fshati Malaj i Rugovės nė Gllaviqicė. Sipas axhės Ali, familja e Sadri Elezit kėtu kishte vendosur lidhje me gjyshin e akademik Mark Krasniqit. Mė vonė familja jonė ėshtė vendosur nė Banjicė, afėr, banjės sė Pejės, dhe me ndihmėn e Haxhi Zekės, ėshtė vendosur ku edhe ėshtė sot, nė Cerrcė tė Istogut.Por, disa inate vendėse paskan nxitur disa tė rrebeluar qė ta gėrgasin familjen tonė tė madhe qė ka qenė e vendosur nė njė kullė, aty mbi trollin e tashėm tė shkollės sė fshatit. Nė bjeshkėt Istogut, atėherė paskan qendruar disa tė rrebeluar, qė e paskan sulmuar familjen tonė. Kjo ėshtė e vėrteta: ėshtė dashė qė Keri i Sadri Bardhit tė Rugovės, njė trim i njohur rugovas, qė i kishte dalė zani deri nė Shkodėr, tė vijė me trimat e Rugovės, qė t’ i qetėsojė rrebelėt vendės.Ngjarja ka ndodhur nė Bjeshkėt e Bajshės sė Istogut.

Rugovasit rrethojnė vendėsit nė Bajshe

Dy- tri familje nė fillim tė shekullit tė kaluarkanė qenė mė tė moēme se familja Rugova nė Cerrcė tė Istogut. Cerrca, njė fshat qė shtrihet nja 1,5 km, nga Istogu, nė rrugėn nė drejtim tė Vrellės e Pejės, gati e tėra ishte tokė bejlerėsh tė Pejės. Mė duket se vetėm familja Kaliqanaj ka qenė me tapi tė moēme, sė pakut si thonė vendėsit, familjet e tjera kėtu janė vendosur si ēipēi, nė tokė tė bejlerėve tė Pejės.Para familjes sonė kėtu ka qenė e vendosur familja Rexhaj, Haskaj, Maxharraj, Hasanaj, etj. Kėto familje, me atė Kaliqanaj, edhe sot janė kėtu dominuese.Por, copėzat e historisė qė na i tregonin baballarėt ishin tė rėnda. Pse kulla Sadri Elezit nė grykė tė fshatit Cerrcės sulmohej? Mė thonin se ajo kullė, qė I ka pasė themelet dei vonė, ishte e rrethuar me njė avli tė madhe, e sulmohej, nga kush, e shtroja mė vonė pyejtjen?Sadri Elezi, me vėllezėrit e vet kishte ardhur kėtu me lidhjen qė kishte pasur me Haxhi Zekėn dhe me pjesėtarėt e tjerė tė Lidhjes “ Besa- besė” tė Pejės.Atėherė erdhi Ker Sadria nė Bajshe dhe ua mbledhi betė rrebelėve vendės!

Krenaria e rugovasve dhe ndėrhyrja e dėmshme e vojvodės serb, Miliq Kėrstiqit

Thash edhe mė parė, familjet e mėdha rugovase, edhe kur kemi rėnė nė rrafsh, tradicionalisht e kanė mbrojtur familjen tonė. Njė herė trimi Ker Sadria, mė vonė bajraktarėt e Rugovės, Sak Fazlia e Zhuk Haxhia, e pas LDB, kur familja doli me katėr burra tė vrarė e tė zhdukur, rugovasit na kanė ndihmuar edhe me bukė. Por, me njė rast, krenaria e rugovasve i ka kushtuar familjes sė Rrustės, sė Sadri Elezit (njė rrugė nė Pejė e mban tash kėtė emėr). Nga mesi i viteve ’20 Rrusta e paska martuar vėllanė e vogėl dhe qenka bėrė njė dasmė e madhe. Si ėshtė zakon ndėr malėsorė, nė atė dasmė qenkan ftuar shokė e miq.

Si ia mori tokėn Kėrstiqi Rrustė Rugovės?

Si thuhet, Kėrstiqi ka hyrė e ka dalė ku ka dashur nėpėr Kosovė, ka shkuar me shokėt e vet edhe nėpėr raste tė vdekjeve e dasma tė shqiptarėve, ftuar e paftuar. Kėshtu paska shkuar edhe nė dasmė tė vėllait tė Rrustės. Rugovasit qė paskan qenė aty tė ftuar krushq, nuk ia paskan marrė patin Kėrstiqit, madje nuk paskan lėvizur vendi! Miliqi me shokė atė natė e paska lėshuar dasmėn, paska bėrė konak te njė familje tjetėr e fshatit dhe qenka betuar: “ Pėr kėtė Rrusta ka pėr tė ma pa sherrin”. Disa ditė mė vonė shokėt e Miliqit e kanė ndjekur me pushkė njė burrė tė familjes Rugova nga toka mė e mirė qė e kemi pasur nė Koreniqe, buzė lumit tė Istogut. Ajo tokė ka mbetur e serbėve deri pas luftės sė fundit, kur familjarėt tanė pėrsėri janė kthyer pėr ta punuar. Ėshtė e vėrtetė se familjarėt tanė kanė marrė pjesė nė kryengritjet shqiptare kundėr pushtuesve, por asnjėherė, kurrė, nuk kanė qenė plaēkitės, nė asnjė rast dhe kurrė nuk kanė qenė tė gjakėsuar me shqiptarėt. Deri vonė nga fundi i viteve ’50 nė oborrin e moēėm, tash pronė e xhaxhait, aty e ka truallin edhe Ibrahim Rugova dhe pasardhėsit e tij, ka ekzistuar oda e burrave.

Burgosja e Sahit Zatriqit nė odėn e Rrustė Rugovės

Ajo odė ka qenė e madhe, odė tradicionale, e punuar prej druri. Nė atė odė njė kohė ka qenė i vendosur njė shtab i ushtrisė sė atėhershme italiane gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Kur kanė shkuar italianėt pas shtatorit tė vitit 1943, nė fshat paskan ardhur gjermanėt, por nuk qenkan vendosur kėtu. Njė ditė nė kėtė odė paska ardhur Sahit Zatriqi, njė nėpunės shteti atėherė, por qė ka vepruar nė kėto anė si komunist. Gjermanėt paskan marrė nė dijeni ardhjen e Zatriqit kėtu dhe e paskan rrethuar odėn. Si kanė treguar mė vonė familjarėt dėshmitarė, Sahiti paska arritur qė t’i hedhė nė zjarr disa dokumente qė i paska pasur me vete. Paska ndėrhyrė me pushkė nė dorė edhe njė burrė i familjes, pėr ta mbrojtur Sahitin, si ėshtė zakon ndėr malėsorė, nė bazė tė Kanunit tė Lekė Dukagjinit, qė tė mbrohet mysafiri, pa marrė parasysh sė kush ėshtė ai. Por, gjendja qenka qetėsuar, pa krisma. Zatriqi, si ėshtė shėnuar mė vonė nė “ Monografinė e LNĒ tė Istogut”, qenka mbajtur disa muaj nė burg dhe qenka liruar. Sahit Zatriqi pas LDB ka qenė njėri ndėr njerėzit kryesorė tė pushtetit komunist nė Istog. Pos tij, nė atė pushtet kanė qenė edhe Ruzha Rajiqiqi, Vaso Pavlloviqi, e ndonjė tjetėr. Pavlloviqi ka qenė malazez, kolonist i ardhur nga mėrgata malazeze nė Amerikė. Nė vitin 1973, kur unė fillova tė punoj si gazetar, korrespondent i “ Rilindjes” nga Istogu, zyrėn e kam pas marrė pikėrisht nė shtėpinė e pavlloviqėve qė ishte nė qendėr tė qytetit. Ka qenė njė shtėpi e vogėl, njėkatėshe, me njė podrum tė thellė. Mė kishin folur se nė atė podrum OZN-na kishte torturuar shumė shqiptarė. Mė flitnin se nė atė podrum kishte edhe hallka hekuri me tė cilat ishin mbajtur tė lidhur shqiptarėt. Me plakėn e Pavlloviqėve tė cilės ia bėja ndonjė shėrbim, si ishte telefoni i “ Rilindjes” tė cilin ajo e shfrytėzonte pėr tė biseduar me djemtė e saj nė Beograd, etj. tentoja tė bije nė ujdi pėr tė hyrė njė here nė atė podrum, por ajo kurrė nuk mė ka lejuar dhe kurrė nė asnjė rast nuk fliste pėr masakrat serbe e malazeze mbi shqiptarėt. Stoikisht mbahej e heshtur. E dija se po e luan lojėn mirė, si e luaja edhe unė, por edhe pse burri i saj ka qenė kryetar komune nė Istog menjėherė pas luftės, ajo nuk fliste asgjė. Pėrkundrazi, Stana fliste me pietet pėr ata burra shqiptarė, por detaje mė shumė nuk tregonte. Unė e kuptoja…

Dhunė e vazhdueshme serbe mbi shqiptarėt

....vazhdon

natyra
16-05-13, 15:58
Nė fillim tė fillores, pra kur kalonim nėpėr Istog pėr nė shkollė, menjėherė filluam tė dėgjojmė copėza-copėza ato histori tė tmerrshme. Erdhi edhe ajo koha e rėndė e aksionit tė armėve qė e kishte ndėrmarrė atėherė pushteti serb-komunist pėr tė “ disiplinuar” shqiptarėt. Njė burrė i familjes sonė, Imeri, ishte burgosur e torturuar shumė. Mė vonė ka qenė burgosur edhe Azemi. Imeri e ka mbijetuar atė torturė, por serbėt bashkė me bashkėshorten e tij, Mihanėn dhe gjashtė bashkėfamiljarė tė tjerė, i kanė vrarė e masakruar serbėt nė Kaliqan tė Istogut, mė 13 prill tė vitit 1999.

Rėnia heroike e Xhemė Sadrisė te Livadhet e Gjakut

Kam shkruar edhe njė herė mė parė nė “ Bota sot” se rajoni i Dukagjinit Verior, qė nga Malėsia e Mbishkodrės, Plava, Gucia, Rugova, Peja e Istogu, deri nė veri tė Mitrovicės e Llapi, ėshtė njė rajon strategjik, kufitar me Malin e Zi nė perėndim dhe me Serbinė nė veri. Nė kėto zona, prej Kongresit tė Berlinit e kėndej, vazhdimisht janė bėrė luftėra e gjaqe. Serbėt dhe malazeztė tė trimėruar me pėrkrahjen e Rusisė kanė tentuar vazhdimisht tė grabisin tokat shqiptare, e shqiptarėt vazhdimisht janė vėnė nė mbrojtje tė tyre. Sidomos nė zonat e brezit kufitar, siē ėshtė edhe treva e Rugovės, janė bėrė luftėra e gjaqe. Nė kėto kohė mė tė njohurat janė luftėrat pėr Nokshiqin, ato nė mbrojtje tė Plavės e Gucisė, lufta e Kacuberrit, Pazarit tė Ri, lufta e shqiptarėve pėr tė mbrojtur Rozhajėn, etj. Nė njė betejė tė tillė te Nokshiqi tash nė Mal tė Zi, kishin ndėrhyrė edhe rugovasit dhe ajo luftė ishte fituar nga shqiptarėt pėr tė kėnduar kėngėtari popullor nė stilin: “ Ē’janė kėto gjėmė qė po i bjen era, po luftojnė Rugova e Peja”, dhe “ Ē’ka Limi qė po vjen gjak, ra Rugova po marrin hak”, etj. Nė ato luftėra rugovasit kanė marrė pjesė pėrherė. Ndėr ata luftėtarė ka qenė edhe Xhemė Sadria i Sadri Elezit. Pėr Xhemėn janė pėrfolur disa ngjarje qė duken si legjendė. Si legjendė duket edhe vrasja dhe hakmarrja e tij ndaj malazezve. Xhema kishte qenė i ēalė nė njė kėmbė. Nuk ka lėnė pasardhės. Nė ditėn kur ėshtė vrarė mė 1 korrik tė vitit 1943, si ka shėnuar kronisti Fazli Muriqi, rugovasit paskan qenė nė tėrheqje e sipėr te Livadhet e Gjakut, andej Ēakorrit. Xhema i plagosur rėndė nuk paska mundur tė tėrhiqet dhe qenka vendosur nė njė kaēubė mali dhe e paska luajtur lojėn sikur ėshtė i vdekur. Pararoja malazeze paska menduar vėrtet se ishte i vdekur dhe i paska ftuar shokėt qė tė vijnė aty. Flitet se kur rreth tij kanė ardhur mė shumė malazez, Xhema e paska aktivizuar njė bombė dore dhe e ka copėtuar veten, bashkė me disa malazez. Kjo legjendė i ngjan legjendės sė vetėflijimit tė Oso Kukės nė kullėn e barutit te Liqeni i Shkodrės, nė Vraninė. Unė kisha dėgjuar edhe si fėmijė pėr trimėritė e Xhemė Sadrisė dhe e bėra njė gabim kur shkrova pėr tė nė librin tim ”Varret e pėrbashkėta”, mė 1996. Pata shkruar se trimėrive tė Xhemė Sadrisė u ka kėnduar edhe Fishta kur nė njė kėngė tė “ Lahutės” ka shkruar pėr ata tre trimat rugovas qė qenkan ngutur pushkė me shti, nė ata cubat e Mali tė Zi, Xhemė Sadria si arushė malit, etj. Por njė mik imi mė vonė kur e lexoi dorėshkrimin e atij libri ma kujtoi se Fishta kėngėt e “ Lahutės” i ka pėrmbyllur me ngjarjet historike tė mbledhjes sė Londrės qė ka ndodhur mė 1913 dhe pėr ngjarjet mė vonė nuk ka shkruar dhe aty u binda se Xhema i Fishtės ishte ndonjė trim tjetėr malėsor.

Rugova e qartėsoi toponimin “Istog”, se ėshtė nga shqipja e vjetėr

Ibra ka qenė ndėr tė parėt qė ka pasur nė dorė dorėshkrimin e librit tim “Varret e pėrbashkėta”. Ka qenė vjeshtė e 96-ės. Unė kisha bėrė njė dorėshkrim tė atij libri qė bėnte fjalė edhe pėr mizoritė serbe nė rrethin e Istogut qė nga viti 1912 e kėndej. Aty flitej edhe pėr vrasjen e gjyshit tonė dhe tė babait tė Ibrės, Ukės. Mė kujtohet kur hyra nė zyrėn e tij tė vogėl, nė selinė e LDK-sė atėherė aty afėr stadiumit tė futbollit tė Prishtinės. Ashtu si ishte gjithmonė i qetė, unė i thashė se kisha njė dėshirė tė flaktė qė ta hap temėn e mizorive tė pushtetit serb mbi shqiptarėt e pambrojtur pas luftėrave ballkanike e kėndej. Ai e mori dorėshkrimin, filloi qetazi ta shfletojė, nisi tė bėj ndonjė ndėrhyrje tė vogėl, p.sh. si ishte ndėrhyrja e tij pėr ta rregulluar gjuhėsisht toponimin “Podgurė”. Dukagjini verior, nė anėn e Istogut dhe andej kah burimi i Drinit tė Bardhė, tradicionalisht quhet “Podgurė”. Unė kisha shkruar gabim: “ Podgorė” , emėrtim ky i sllavizuar. Zumė ashtu bashkė tė shfletonim atė dorėshkrim, por nė ato vite Rugova ishte shumė i zėnė me aktivitete politike dhe e ndėrpremė shfletimin. Mė nuk ia kam afruar atė dorėshkrim, edhe pse isha shumė kureshtar qė ai ta lexonte dhe tė bėnte ndėrhyrjet e tij. Edhe vetėm njė njeri e ka parė atė dorėshkrim, para se tė botohej: Sabri Hamiti ( para recensentit tim, Xhevat Syla). Sabriu, gjithnjė me atė mendimin e tij tė prehtė pasi e shikoi pėrciptazi, ia vuri dorėn pėrmbi e mė tha: “Ruaje kėtė dorėshkrim, se e ke vepėr historike!” Shaka pra!

Sulmi i shqiptarėve nė Dobrushė

Unė, vėrtet kisha gabuar. Toponimi Istog, nuk ishte me prejardhje sllave. Mė vonė, nė njė tubim promovues tė LDK-sė nė Istog pas lufte, ndėgjova Rugovėn duke e qartėsuar prejardhjen e toponimit Istog nga shqipja e vjetėr, para ardhjes sė sllavėve nė Ballkan. Nė dorėshkrimin tim unė i ndikuar prej propagandas dhe librave serbe e ideologjike shqiptare atėherė, kisha shėnuar se toponimi Istog-Istok, rrjedhė nga sllavishtja e vjetėr, “ istoēnik”- burim, se nė burimi i lumit tė Istogut ėshtė kėtu, e mendjoa se vėrtet ėshėt ashtu. Ibra qė ishte gjithnjė njė studjues i thellė, nė atė tubim ku kishin ardhur mijėra- e mijėra njerėz, argumentoi tė kundėrtėn, se toponimi Istog, ėshtė fjalė e vjetėr shqipe.

Sulmi i shqiptarėve nė Dobrushė dhe vrasja e Ibish Sadrisė

Pra, kemi tė bėjmė me njė rajon qė gjendet nė trekėndėshin e kufijve tė tashėm administrativ: Shqipėri - Mali i Zi - Serbi. Nė ato kohėra Pejėn me Rrafshin e Kosovės e ka lidhur vetėm njė rrugė magjistrale, ajo Pejė - Mitrovicė, qė ka kaluar nėpėr Istog e Skėnderaj. Nuk ka ekzistuar rruga e tashme Pejė - Prishtinė nėpėr Kijevė. Rruga e trenit ėshtė ndėrtuar shumė mė vonė, nga mesi i viteve ‘30. Prandaj, nuk ėshtė ēudi se nėpėr kėtė rrugė kanė depėrtuar tė gjitha ushtritė e huaja, prej atyre serbe e malazeze, e deri te ato gjermane e italiane. Njė rrugė lokale ka qenė edhe ajo nėpėr Grykė tė Rugovės. Buzė kėtyre rrugėve ushtritė e huaja, mendojmė nė ato serbe dhe malazeze, i kanė bėrė krimet mė tė mėdha dhe sė paru buzė tyre kanė vendosur kolonėt. Njė fshat tė tillė kolonėsh malazezė pushteti atėherė ndėrmjet dy luftrave botėrore e kishte vendosur edhe nė Dobrushė tė Istogut, ndėrmjet Gurrakocit e Banjės. Ushtria jugosllave ishte tėrhequr nga Kosova nė prill tė vitit 1941, por malazeztė e Dobrushės e Vitomiricės, tash Arbreshi, me gjithė lutjet e parisė sė Pejės dhe tė Istogut nuk qenkan tėrhequr nga kishin ardhur mė pare nė tokat e shqiptarėve dhe nė tokat djerrina. Udhėheqja e atėhershme shqiptare paska vendosur tė bėhet njė sulm i improvizuar mbi Dobrushėn, pėr tė detyruar kolonėt qė tė shkojnė nėpėr Grykė tė Rugovės pėr nė Mal tė Zi. Sulmi i organizuar shqiptarė ishte bėrė njė natė tė vjeshtės sė vitit 1941. Malazeztė paskan pasur njė ēetė militarėsh tė organizuar e tė armatosur me njė pushkomitroloz. Pararoja shqiptare paska rėnė nė pritė tė atij pushkomitrolozi qė e paska poseduar njėfar Toma Zhariqi dhe aty ėshtė vrarė Ibish Sadri Rugova dhe njė fqinji i tij, po nga Cerrca, Nazif Fejza. Shqiptarėt pastaj qenkan organizuar dhe e kanė thyer rrezistencėn malazeze. Ėshtė interesant se pikėrisht ai Zhariqi, mė 1945 ėshtė kthyer nė Istog, por tash me brigadat partizane.

Hyrja e ēetnikėve nė brigadat partizane

...vazhdon

natyra
16-05-13, 15:59
Kur gjeneratat tona dikund pas vitit kthesė 1966 filluam tė shfletonim mė shumė librat historik dhe shkrimet historike qė nė atė kohė i bėnin historianėt tanė, mė sė shumti Ali Hadri, Zekeria Cana e ndonjė tjetėr, nė revistat “Pėrparimi”, “Gjurmime Albanoligjike”, “Jeta e Re” dhe nė gazetėn “Rilindja”, arritėm tė mėsojmė diēka mė shumė pėr tmerret qė kishin pėrjetuar shqiptarėt nė periudhat e kaluara historike. Aty mėsova se kur ka qenė ēėshtja e shqiptarėve, janė bėrė bashkė partizanėt e ēetnikėt. Sepse, kur mė 1941 nga Kosova kanė ikur shumica e kolonėve serbė dhe malazezė (ndėrmjet dy luftrave botėrore nė Kosovė ishin vendosur mbi 11 mijė familje kolonėsh me rreth 60 mijė atėtarė) ata nė territorin e Serbisė e tė Malit tė Zi kishin formuar aradha ēetnike. Njė aradhė e tillė, qė ėshtė quajtur, sipas Ali Hadrit “Aradha e Dukagjinit pėr intervenime tė shpejta” nga serbėt dhe malazezėt e Istogut dhe tė Pejės ishte formuar nė Kolashinin e Ibrit, qė ishte nė kufi me Mitrovicėn dhe Istogun. Kjo aradhė kishte hyrė nė formacionet e ēetnikėve tė Drazha Mihajloviqit. Disa formacione tė ngjashme me malazezė i ka udhėhequr Pavle Gjurishiqi. Kėto formacione vazhimisht e kanė sulmuar territorin e Kosovės nė ato vite dhe shqiptarėt me ndihmėn e pushtetit e tė regjencės nė Tiranė e kanė organizuar mbrojtjen e kufijve verior tė Kosovės. Rugovasit me ndihmėn e vullnetarėve tė tjerė e kanė mbrojtur kufirin me Malin e Zi, shqiptarėt e tjerė nga tė gjitha viset e Kosovės, edhe nga Gjilani, Ferizaj e Drenica, i kanė mbrojtur kufijtė verior me Serbinė. Ēetnikėt nuk kanė shkelur nė atė kohė nė Kosovė. Rrustė Rugova ka qenė njėri ndėr udhėheqėsit e mbrojtjes shqiptare nė ato vise. Me tė ka qendruar edhe djali i madh i tij, Shabani. Bajraktar ka qenė Sak Fazlija (Muriqi). Tė themi me kėtė rast se dajallarėt e Ibrahim Rugovės, si e thash edhe mė parė, familja e Qerim Rugovės, me vėllezėrit e nėnės Sofė, Rrustemin e Dinėn, nga Llukafci i Begut tė Komunės sė Istogut, janė farefisni me familjen Muriqi tė Koshutanit tė trevės sė Rugovės. Pos kėsaj familje, edhe njė familje nė Vrellė dhe njė tjetėr nė Banjė tė Pejės e mban mbiemrin Rugova, por nuk janė nė farefisni me familjen tonė Lajēi, si ka tentuar shumė herė tė propagandojė shtypi serb i asaj kohe qė tentonte gjithnjė tė gjente diēka qė nė njė mėnyrė do tė mund ta zbehte imazhin dhe popullaritetin e pakontestueshėm tė Ibrahim Rugovės ndėr shqiptarėt e etshėm pėr liri e pavarėsi.

Depėrtimi nė Istog i brigadės ēetnike tė Ral Vuliqit

Ata ēetnik pasaj janė pėrzier me brigadat parizane qė kanė ardhur nė Kosovė nga Serbia e Mali i Zi. Janė disa dokumente tė shkruara qė dėshmojnė se edhe vet komandanti i partizanėve jugosllav, Tito, i ka rehabilituar ēetnikėt pasi e ka vrarė komandantin e tyre, Drazha Mihajlloviqin dhe ia ka marrė pushtetin. Por, e vėrteta ėshtė, si e thash nė fillim tė kėtij fejtoni, se nė Kosovė sė pari kanė depėrtuar brigadat e partizanėve tė Shqipėrisė, sipas njė marrėveshjeje qė e kishin bėrė atėherė Tito dhe Enver Hoxha, me ndihmėn e Moladin Popoviqit e Dushan Mugoshės.Thash se shtabi i njė brigade tė tillė nė fund tė vitit 1944 ka qenė vendosur edhe nė odėn tonė. Mė tė moshuarit poashtu na kanė treguar se nė radhėt e asaj brigade mė shumė ka pasur partizanė nga jugu i Shqipėrisė qė aty ku ėshtė oborri i sotėm i shkollės sė fshatit Cerrcė madje paskan kėnduar edhe kėngė pėrēmuese pėr gegėt! Sipas axhės Ali, qė ka qenė partizan i kėsaj brigade qė ka luftuar deri nė kufijtė e Bosnjės, komandant i saj ka qenė Skėnder Kosova. Aliu thotė se ai mbase mund tė ketė pasur edhe ndonjė emėr tjetėr, por ne si ushtarė tė tij e kemi njohur me atė emėr e mbiemėr! Vazhdimisht kam tentuar tė gjejė diēka mė shumė nė literaturėn historiografike shqiptare pėr veprimtarinė e kėtyre brigadave shqiptare nė Kosovė, por nuk kam gjetur mė shumė se kujtime tė ndonjė komandanti, apo ushtari… Arkivat shtetėrore nuk janė hapur deri mė sot, sa di unė. Por, poashtu e vėrteta ėshtė se menjėhrė pas largimit tė brigadave shqiptare pėr nė drejtim tė Sanxhakut boshnjak dhe nė drejtim tė Bosnjės, qė nė janar tė vitit 1945 kanė filluar tmeret e partizanėve, tė pėrzier me ēetnik, si nė Istog, e paoshtu edhe nė gjithė Kosovėn. Janė tė njohura masakrat nė Tauk Bashqe dhe nė burgun e Prishtinės, masakrimi i shqiptarėve nė Gjilan, Ferizaj, nė Pejė te Jarina dhe nė pėrrojet e Drenicės… Istogasit e mbajn mend mirė kur kanė shkuar partizanėt e Shqipėrisė dhe ua kanė hapur rrugėn pėr tė depėrtuar kėndej parizanėt jugosllav. Nė bjeshkėt e Isogut, te vendi i quajtur Livadhet e Istogut prej Kolashinit paska depėrtuar edhe brigade ēetnike e Ral Vuliqit, ish kryetar i Istogut nė kohėn e mbretėrisė jugosllave. Me marrėveshje me partizanėt, ēetnikėt e Vuliqit i paskan rruar mjekėrrat nė bjeshkė dhe janė pėrzier me partizanė. Duket se diēka e ngjashme po ndodh edhe sot nėpėr enklavat serbe nė veri tė Mitrovicės e gjetiu, ku mund tė fshehen edhe militarė e paramilitarė serbė e malazezė qė kanė bėrė krime mbi popullsinė civile shqiptare gjatė viteve 98-99 nė Kosovė. Mbrojtja e organizuar shqiptare e viteve 41-45 ka mbetur kėshtu si pa kokė dhe nė gojė tė ujkut. Pėr kėto shkaqe e arsye Rrustė Rugova, ngjashėm si bajraktari i Gashit, Col Bajraktari i Uēės, ėshtė vetėdorėzuar pėr tė mbrojtur familjen.

Cilėt ishin arsimtarėt tanė tė parė, mė tė mirėt e gjuhės dhe letėrsisė shqipe?

Ėshtė interesant se dy arsimtarėt tanė mė tė mirė tė gjuhės dhe letėrsisė shqipe rrjedhnin nga familja Gashi- Hoxha, e Uēės. Ata ishin Abdurrahim Gashi dhe Elez Selmanaj.


Arsimtarėt tanė mė tė mire tė gjuhės shqipe ishin Abdurrahim Gashi e Elez Selmanaj

Por, poashtu e vėrteta ėshtė se menjėhrė pas largimit tė brigadave shqiptare pėr nė drejtim tė Sanxhakut boshnjak dhe nė drejtim tė Bosnjės, qė nė janar tė vitit 1945 kanė filluar tmeret e partizanėve, tė pėrzier me ēetnik, si nė Istog, e paoshtu edhe nė gjithė Kosovėn. Janė tė njohura masakrat nė Tauk Bashqe dhe nė burgun e Prishtinės, masakrimi i shqiptarėve nė Gjilan, Ferizaj, nė Pejė te Jarina, dhe nė pėrrojet e Drenicės.Istogasit e mbajnė mend mirė kur kanė shkuar partizanėt e Shqipėrisė dhe ua kanė hapur rrugėn pėr tė depėrtuar kėndej parizanėt jugosllav. Nė bjeshkėt e Isogut, te vendi i quajtur Livadhet e Istogut prej Kolashinit paska depėrtuar edhe brigade ēetnike e ral Vuliqit, ish kryetar i Istogut nė kohėn e mbretėrisė jugosllave. Me marrėveshje me partizanėt, ēetnikėt e Vuliqit i paskan rruar mjekėrrat nė bjeshkė dhe janė pėrzier me partizanė. Duket se diēka e ngjashme po ndodh edhe sot nėpėr enklavat serbe nė veri tė Mitrovicės e gjetiu, ku mund tė fshehen edhe militarė e paramilitarė serbė e malazezė qė kanė bėrė krime mbi popullsinė civile shqiptare gjatė viteve 98-99 nė Kosovė. Mbrojtja e organizuar shqiptare e viteve 41-45 ka mbetur kėshtu si pa kokė dhe nė gojė tė ujkut. Pėr kėto shkaqe e arsye Rrustė Rugova, ngjashėm si bajraktari i Gashit, Col Bajraktari i Uēės, ėshtė vetėdorėzuar pėr tė mbrojtur familjen.

Cilėt ishin arsimtarėt tanė tė parė, mė tė mirėt e gjuhės dhe letėrsisė shqipe?

Ėshtė interesant se dy arsimtarėt tanė mė tė mire tė gjuhės dhe letėrsisė shqipe rrjedhnin nga familja Gashi- Hoxha, e Uēės. Ata ishin Abdurrahim Gashi dhe Elez Selmanaj. Elezin, tashmė tė ndjer, e pati dekoruar presidenti i atėherėshėm i Shqipėrisė, Sali Berisha, pėr meritat e tij pėr arsimin shqip. Nga kjo familje rrjedhė edhe Vjollca Vokshi, njė gazetare nė Tiranė qė pati bėrė emėr gjatė kohės sė rrėzimit tė diktaturės komuniste nė Shqipėri. Abdurrahim Gashi qė nga klasėt e para tė fillores ėshtė kujdesur shumė qė tė nė mėsoj tė shkruajmė e tė flasim shqip. Ai, si mė ka shpjeguar vet, mbiemrin Gashi e ka marrė kur kusheriri i tij, prefekti i Pejės, Bajram Gashi, e paska regjistruar nė Gjimnazin “ Sami Frashėri” nė Prishtinė dhe vet paska thėnė: “ kėtė djalė tė squar regjistrojeni me mbiemrin tim, Gashi. Pa modesti po e them se Abdurrahimi na i ka dhėnė themelet e para tė arsimit shqip. Por, ka pasur njė simptati tė jashtėzakonshme ndaj nxėnėsit qė, qysh atėherė dallohej nė gjeneratėn tonė, ndaj Ibrahim Rugovės. Sidomos Gashi na i vuri themelet e gjuhės shqipe, morfologjisė dhe sintaksės, ndėrkaq Elez Selmanaj ato tė letėrsisė shqipe, sidomos gjatė dy klasėve tė para tė Normales nė Istog. Thash tashmė se Rugova menjėherė dallohej qė nga klasa e pare e fillors me pedantėrinė e tij nė kryerjen e detyrave, nė lėndėn e bukurshkrimit, nė leximin dhe mėsimin e vjershave, nė lexim… Gjithnjė ka pasur sukses me tė gjitha pesėshe, nė fillore. Mėsuesit dhe arsimtarėt tanė e zgjidhnin kryetar klase, e zgjidhnin udhėheqės tė grupit letrar tė shkollės, posa aty nga fillimi i klasės sė pesėt tė fillores ai nisi tė shkruaj poezitė e para. Arsimtarėt ato poezi na i dėrgonin me postė atėherė nė “ Rilindja” dhe “ Pionieri”. Botoheshin grup autorėsh, apo edhe tė veēanta. Selman Bujupi thoshte se lexuesi mė i rregullt ibibliotekės sė qytetit ishte Ibra Ne vėrtet atėherė ishim tė etshėm pėr shkollė, pėr libra. Ashtu si e ka thėnė Ibrahim Rugova nė librin publicistik, “ Ēėshtja e Kosovės” dhe njė njė intėrvistė me tė huajt, ndshjen e pare me libra Ibra e ka pasur nė dhomėn e fjetjes sė babait tė tij, Ukės, nga cili kishin mbetur ca libra, ndonjė edhe nė gjuhėn italiane, tė cilėn ai e kishte njohur, siē e kishte njohur pjesėrisht dhe gjuhėn gjermane dhe sekro kroate. Ato libra kanė ekzistuar deri vonė, por nuk e di se ku kanė mbetur tash.

Ibra i mbante nė kujtim librat e babait

.....vazhdon

natyra
16-05-13, 16:04
Nė atė dhomė tė vogėl, nė mes tė shtėpisė sonė tė madhe atėherė, tashmė ėshtė rrėnuar, u lind Ibrahim Rugova. Madje, nė atė shtėpi i kemi pasur shumė afėr edhe dhomat e fjetjes. Dhe, mė kujtohet se ndeshjen e parė me libra Ibra e ka pasur me librat e babait tė vet dhe kėtė e ka thėnė edhe nė njė intervistė. Ndeshjen e dytė me libra e patėm qė nga klasa e parė, apo e dytė e fillores. Nė qytet, ku ishte shtėpia e vjetėr e kulturės, nė ato vite ka funksionuar njė bibliotekė. Punonte aty njė dashamir i madh i librit, Selman Bujupi. Ai mbante evidence tė saktė tė librave qė i lexonte dikush. Shpesh ai thoshte atėherė dhe gjithnjė mė vonė se gjithmonė lexuesin mė tė rregullt tė librit e ka pasur Ibrahim Rugovėn. Kėtė pasion tė Ibrės ndaj librit e kam pėrjetuar edhe vetė. Vėrtet unė gati se kisha marrė njė rrugė tjetėr jetėsore, sikur tė mos e kisha Ibrėn pranė vetes. Mė shumė nga kureshtja, nė fillim nisa tė lexoj librat qė i lexonte ai. Ai mbante qė atėherė shėnime pėr librat e lexuar, edhe unė fillova ashtu. Ai filloi tė shkruajė poezitė e para, edhe unė ua bėja adetin ashtu. Por, si e kam ruajtur edhe njė foto nga rinia e hershme e Ibrės, ai edhe kur shkonim nė piknik, apo pėr tė zėnė peshq e pėr t’u freskuar nė Lumin e Istogut, merrte ndonjė libėr me vete.

Nė ato vite atraksionin mė tė madh tė piknikėve e kemi pasur Lumin e Istogut. Ky lumė, qė edhe tash kalon nėpėr oborrin e motelit “Trofta” e qė buron mbi qytetin e Istogut, nja dy kilometra mė poshtė, kalon edhe nėpėr pronat e familjes sonė. Atėherė ka pasur ujė tė pastėr, uji nuk ka qenė i ndotur si tash, me gjithė kėto ujėra tė zeza, plastikė, e kemikale tė tjera. Aty verave tė thuash, pėr ēdo ditė, shkonim pėr t’u freskuar dhe pėr tė zėnė peshq. Lumi ka qenė shumė i pasur me peshq tė llojeve vendės: mė sė shumti me krap, troftė, mlysh dhe ngjala. E punonim ndonjė koshere peshku, me grykėn pak mė tė gjerė, mesin mė tė ngushtė dhe fundin pak mė tė gjerė. Zinim shumė peshq atėherė, edhe ndonjė ngjalė. Mandej patėm filluar tė punonim dhe grepa pėr tė zėnė peshq nga bregu i lumit.

Duhej tė kujdeseshim edhe pėr tufat e bagėtive. Ibra shkonte gjithnjė me libėr nė dorė.

Si iku Ibra prej bjeshkėve tė Rugovės

Duhej t’ i ndihmonim edhe babait tim, Shabanit, atėherė nė punėt e mėdha tė fushės. Por, babai im, tashmė i ndjerė qė ishte lindur dhe ishte rritur nė trevėn e Rugovės, ku ende kemi prona me tapi, sikur i kishte mbetur meraku i moēėm qė tė na dėrgonte pėr verime nė Gjolla tė Leqinatit dhe andej te Guri i Kuq, qė pas Gjeravicės ėshtė maja e dytė mė e lartė nė Kosovė, mbi 2.500 metra tė lartėsisė mbidetare (bjeshkė kjo e Malajve, ku ka hise dhe familja jonė).

Verėn e parė ishim nė klasėn e shtatė. Ibra i bėri ballė verės sė parė. Ai kujdesej pėr tufėn e lopėve, unė pėr atė tė deleve. Verėn e dytė, kur kishim mbaruar klasėn e tetė dhe duhej tė regjistroheshim nė shkollėn e mesme, njė ditė nėna ime, qė po ashtu quhej Sofė, e familjes Bojaj nga Kėrnica e Klinės, mė tha se Ibra ka ikur nė shtėpi. Mbeta unė ashtu njė herė pėr t’u kujdesur pėr tė dy tufat e gjedheve. Mė vonė u binda se Ibra kishte vepruar drejt. Atėherė nė Istog nuk ka pasur shkollė tė mesme. Shkolla tė tilla kishte vetėm nėpėr qytetet e mėdha. Ibra kishte shkuar nė Prishtinė dhe atje ishte regjistruar nė Shkollėn e mesme, Normale. Por, nė shtatorin e atij viti, mbase njė apo dy ditė me vonesė Ibra u kthye nė Istog, sepse nė vitin shkollor 1962/63 pushteti atėherė kishte vendosur tė hapte dy paralele tė Normales sė Pejės nė Istog. Njėra paralele ishte vetėm me nxėnės shqiptarė, e tjetra e pėrzier, serbė e shqiptar bashkė. Nxėnėsit qė vinin nga fshatrat mė tė largėta e qė i konsideronin se njihnin mė pak gjuhėn serbokroate, i vunė nė atė klasėn shqipe, ne nxėnėsve qė kishim mbaruar klasėn e tetė fillore nė Istog na vunė nė klasėn e pėrzier. Mėsonim aty, pėr hir tė serbėve, gati tė gjitha lėndėt serbokroatisht, pos lėndės sė gjuhės dhe letėrsisė shqipe!

Si mė pėrjashtuan nga shkolla?

Ka qenė problem atėherė tė siguroheshin tekstet shkollore. Unė e bėra njė gabim tė madh. Drejtoria e shkollės kishte vendosur qė klasa jonė e pėrzier, tė pėrziheshim edhe nėpėr banka tė shkollės, tė uleshim bashkė, njė serb e njė shqiptar. Mua mė ra hise njė djalė i urtė serb, i pėrmbajtur, njėfarė Pera. Unė qė gjithnjė isha pak mė i rrėmbyer, u ngrita dhe nga kujdestari i klasės kėrkova, nėse ka mundėsi, thashė, pėr shkak tė mungesės sė teksteve mėsimore, tė ulesha me Ibrėn nė njė bankė! Ai reagoi edhe mė keq se unė. Mė kapi menjėherė pėr krahu, mė hodhi te dera e klasės, ma hodhi ēantėn prapa dhe mė tha se nuk ka shkollė nė Jugosllavi qė do tė pranojė mė!

Dy javė unė mbeta jashtė shkollės. E pata njė mik qė punonte atėherė nė pushtet dhe me ndihmėn e drejtorit tė shkollės, arsimtarit tonė tė mirė tė gjuhės shqipe, Abdurrahim Gashit, u ktheva prapė nė klasė. Gashi, pasi qė mė ktheu nė klasė, mė thirri nė drejtori tė shkollės dhe mė udhėzojė qė kujdestarin e klasės qė ishte hidhėruar keqas me mua, ta lusja qė tė mė kthente nė shkollė dhe t’ i kėrkoja falje. Ashtu veprova. Mė lejoi tė hyja nė klasė, nė bankė me Perėn.

Por, ai kujdestari i klasės qė na ligjėronte dy lėndė mėsimore m’u hakmor menjėherė: mė pyeti ndėr tė parėt dhe mė vuri menjėherė dy nota tė dobėta nė ditar. Pas tij mė vunė edhe dy nota tė dobėta, dy kolegė tė tij. Mu bėnė katėr nota tė dobėta, asnjė kaluese. Kaluan muajt, isha nxėnėsi mė me sė shumti nota tė dobėta nė klasė, edhe pse klasėn e tetė e kisha mbaruar shkėlqyeshėm.

Mėsoja dhe heshta. Nė fund megjithatė dola me sukses tė shkėlqyeshėm. Por, edhe nė atė klasė tė pėrzier me serbė e malazez, Ibra ishte nxėnėsi mė i mirė. Madje, mė i miri ishte se edhe nxėnėsit serbė qė tė thuash mėsonin nė gjuhėn e tyre amtare.

Mė kujtohet njė herė reagimi i profesorit tė gjuhės serbokroate, Ratkoviqit, i cili sikur u tha dy-tre nxėnėsve serbė, qė dukej se ishin pak mė tė mirė se tė tjerėt, se duhet t’ju vinte marre qė disa nxėnės shqiptarė ishin mė tė mirė se ata, edhe nė gjuhėn e tyre amtare. Nė mesin e atyre nxėnėsve mė tė mirė isha edhe unė.

Na bėnte mė tė mirėt fakti se lexonim shumė nė atė kohė. Sidomos e lexonim letėrsinė ruse, se mungonte letėrsia shqipe. Lexonim shumė Tolstojin, Dostojevskin, poetėt e mėdhenj rusė Pushkinin e Jesenin, por diē mė vonė pati filluar tė depėrtojė edhe letėrsia e perėndimorėve, tė cilės pastaj Ibra nuk iu nda kurrė.

Nė Pejė na quanin klasa e fshatarėve, por ishim mė tė mirėt!

Pasi mbaruam dy klasat e para tė Normales nė Istog, tri tė tjerat i vazhduam nė Normalen e Pejės. Ashtu si ishim, nuk na copėtuan, na lejuan tė jemi tė gjithė istogasit nė njė klasė, pos qė na i bashkėngjitėn edhe disa nxėnės tė komunės sė Deēanit.

Edhe nė Pejė, si e kanė thėnė tashmė edhe disa nga arsimtarėt tanė, ishim mė tė mirėt. Me vetėdije, apo pa tė, ne ishim gjeneratė qė nuk kishim nga t’ia mbajmė tjetėr, pos tė mėsojmė. Por, nė Pejė kishim pak mė shumė mundėsi tė shėrbeheshim me mė shumė libra. Nė ato vite, mė kujtohet, ne ishim tė dashuruar nė tekstet letrare dhe shkencore qė botoheshin nė revistat “Jeta e re” dhe “Pėrparmi”. Mė parė me kėto revista, si edhe me “Rilindjen” ne jemi ndeshur edhe nė familje. E kemi pasur axhėn Ali, njė dashamir tė gazetave dhe revistave shqipe, qė na i sillte nė familje kėto botime, qė nga shkolla fillore.

Por, nė Pejė tani edhe mosha e bėnte tė veten, kuptonim diēka mė shumė. Edhe atje Ibra ishte dukshėm mė i miri nė gjuhė e letėrsi shqipe. Mikel Gjoka ishte mė i miri nė art (flas pėr mė tė mirėt jo vetėm nė gjeneratė, por nė pėrgjithėsi nė atė shkollė tė mesme, kėshtu kanė thėnė edhe arsimtarėt tanė). Tush Gega ka qenė mė i miri nė shkencat ekzakte, unė mė i miri nė lėndėn e historisė, etj. Njė shok yni, Ibish Hasani, ishte mė i miri nė edukatėn fizike, ishte hendbollist shumė i dalluar. Pra, dalloheshim pėr tė mirė, por na quanin “ klasa e katundarėve”!
Pjesa e dhjete Shpėrthimi i Ibrės nė letrat shqipe

Nė atė kohė, pra sa ishim nxėnės tė Normales sė Pejės (gjenerata jonė ka mbaruar shkollimin atje gjatė vitit shkollor 1966-67) ndodhi edhe njė ngjarje e madhe qė pėr politikėn e atėhershme jugosllave thuhej se ishte njė vit kthesė, mbase pėr tė mirė edhe tė shqiptarėve. Nė verėn e vitit 1966, pati ndodhur ajo ngatėrresa e madhe ndėrmjet komunistėve jugosllavė, qė u zhbė me konfliktin e madh ndėrmjet dy ish-udhėheqėsve mė tė mėdhenj tė asaj kohe nė RSFJ, ndėrmjet Titos kroat dhe Rankoviqit, serb. Periudha rankoviqiste, si quhet ajo periudhė prej vitit 1945 e deri nė atė Plenumin komunist tė Brioneve tė vitit 1966, mbase ka qenė periudha mė e tmerrshme pėr shqiptarėt kėndej kufirit, me pėrjashtim tė periudhės sė Milosheviqit. Gjatė asaj periudhe Kosova ėshtė sunduar nga policia dhe UDB-a. Ishte ajo periudha e tmerrit kur nė fillim tė vitit 1945 shqiptarėt janė vrarė edhe pa gjyq, ose nė bazė tė vendimeve tė gjyqeve tė improvizuara, kur janė pėrndjekur, rrahur e mbytur edhe me mjete tė topitura, jo vetėm gjatė aksionit famėkeq tė grumbullimit tė armėve mė 1956, por ehe gjatė aksionit pėr dėbimin e shqiptarėve pėr nė Turqi.

Ishte ajo periudha e pėrndjekjes dhe dhunės sė madhe, sidomos kur ishte krijuar konflikti ndėrmjet komunistėve rusė, jugosllavė me ata tė Enver Hoxhės. Nė rrethana tė reja ne mbaruam shkollėn e mesme, Ibra pastaj filloi studimet nė Prishtinė, unė u punėsova nė SHF “17 Nėntori” nė Istog, po mė vonė, mė 1973 nė “Rilindje”. Por, vazhdimisht kemi pasur kontakte, ndeja e ahengje.

Pėrplasjet e para intelektuale nė Prishtinė

Pas atij vitit kthesė ’66, nė Kosovė pati shpėrthyer atėherė koha e njė iluminizmi shqiptar. Shqiptarėt e etshėm pėr dije, pėr shkolla e libra shqip, sikur e gėlltitėn atė periudhė, kur u hap edhe ndonjė fakultet shqip, mė vonė edhe Universiteti i Prishtinės. Libri shqip atėherė ishte bėrė bukė e kripė e familjeve shqiptare. Nė fillim tė viteve ’70 pati shpėrthyer edhe Ibra me njė seri shkrimesh qė janė tė pėrmbledhura nė veprėn e tij “ Prehje lirike”. Ato shkrime, diē si prozė poetike, apo ese poetik, pėr poetėt dhe shkrimtarėt tanė tė mėdhenj, Naimin, Migjenin, pėr poetėt dhe shkrimtarėt e mėdhenj botėror, Shilerin, Tagoren, Jeseninin e pėrvuajtur nga vetėvetja, etj. patėn bėrė jehonė tė madhe. Ne, mėsuesit e provincės nuk ėshtė se nuk i pėrcollėm me vėmendje ndodhitė e kohės. Edhe ashtu tė copėzuara, ato ndodhi nguliteshin nė kokat tona. Lexonim shumė atėherė edhe polemikat e kohės. Rugova ka pasur disa polemika tė tilla. Nė tė vėrtetė, si ėshtė formėsuar tash, qė nė fillim tė atyre viteve, nė Prishtinė kishte shpėrthyer gjenerata e re, nė mesin e tė cilėve ishin: Ibrahim Rugova, Rexhep Ismajli, Sabri Hamiti, Anton Pashku, Ali Podrimja, Hivzi Islami, Ymer Shkreli, e ndonjė tjetėr qė e pėrbėnin, si po quhet tash, atė qarkun e parė tė madh intelektual tė Prishtinės, i cili nė tė vėrtetė, sa kuptoj unė, u ka paraprirė edhe disa proceseve e lėvizjeve politike atėherė dhe mė vonė. Botohej atėherė edhe njė revistė, diē si e pavarur, “Dituria” dhe po nė atė kohė u botua edhe programi i kėtyre intelektualėve “Le tė rrjedhė lumi”. Botohej edhe revista e studentėve” Bota e re”, tė cilės njė kohė i ka prirė Ibra, por disa tekste tė saj pushteti atėherė nuk i shikonte me sy tė mirė, e madje nė disa raste edhe kishte reaguar, njė numėr madje edhe e kishin ndaluar. Pėr shkak se qėllimi i kėtij shkrimi nuk ėshtė qė tė hapė polemika, mė qėllim nuk po i pėrmend emrat e atyre intelektualėve tė Prishtinės qė kėtė grup intelektualėsh tė rinj, qė nė fillim i anatemuan si intelektualė dekadencė!

Edhe diēka. Ka qenė atėherė ajo koha kur Ibra vinte pėr pushime nė vendlindje. Qėndronte te nėna e tij nė Cerrcė, pak mė gjatė. E ka pasur adet qė vazhdimisht tė vishej me shije, ndonjėherė mbante edhe flokė tė gjata, dimrit mbante njė pallto tė gjatė e tė zezė. Nuk qėndronte atėherė i tėrhequr, dilnim me shokė edhe nė ndonjė shėtitje. Mė shumė kishte dėshirė tė fliste pėr mendimtarėt dhe shkrimtarėt e mėdhenj botėrorė.

Ibra i ndihmonte tė gjithė…

....vazhdon

natyra
16-05-13, 16:06
Gjatė homazheve pėr Ibrahim Rugovėn sivjet mė kanė pyetur edhe publikisht disa gazetarė: sa ka qenė i afėrt Ibra me bashkėfamiljarėt e vet (mendohej nė rrethin mė tė gjerė familjar). Unė kam thėnė gjithmonė dhe gjithmonė kam pėr ta pėrsėritur se Ibrahim Rugova i lindur dhe i rritur nė ato rrethanat mė tė zeza pėr popullin shqiptar, Ibra qė njė kohė tė fėmijėrisė sė parė e ka kaluar edhe ndėr dajallarėt e tij, te familja e madhe dhe e njohur e Qerim (Muriqi) Rugova, nga Llukafci i Begut, ka qenė i afėrt dhe i ka respektuar tė gjithė. Kurrė ai njeri me askėnd nuk ėshtė ngucur, as si fėmijė, kurrė ai njeri nuk ėshtė kapur fytas me dikė, as me moshatarėt e vet qė i bėnim ndonjė hile tė vogėl! Nuk ėshtė e vėrtetė se ka qenė gjithmonė i mbyllur, si e mbyllen tė tjerėt kur ka filluar pas vitit 1989, tė merret me politikėn e madhe tė shqiptarėve.

Pėrkundrazi, mė kujtohet se ka pasur shumė dėshirė qė tė rri e tė dėgjojė hallet e mė tė moshuarve, tė cilėt e donin dhe e respektonin mė sė shumti ndėr tė gjithė tė tjerėt. Mė kujtohet si vinte nė pushime verore e dimėrore, por edhe nė vdekje e dasma, kur qėndronte me neve gati edhe tėrė natėn, duke bėrė edhe ndonjė shaka. Gazetarėve u kam thėnė se edhe gjatė viteve ’90 unė i kam pasur dyert e hapura te Ibra. Gjithmonė. E vėrteta ėshtė se kam qėndruar pak mė anash ( kam pasur shumė arsye personale…) por nuk jam ndarė i tėri. Tash mė vjen keq tė them, por disa njerėz rreth tij e konsideronin Ibrėn tonė si diēka qė u takuaka vetėm atyre, ose partisė, unė kėshtu kurrė nuk i kisha kuptuar gjėrat. Ai ėshtė problem i tyre, si u pa edhe mė vonė, kur zunė tė largoheshin njė nga njė! Por, ishte edhe rreziku nga pushteti serb, e dija se ata e pėrcillnin ditė e natė…Mirėpo, unė shkoja kur ma merrte mendja vetė se duhej tė isha diku aty ku mbaheshin konferencat e shtypit, kur mbahej Kuvendi i Dytė i LDK-sė nė Shou, i Treti te Dora, kur e detyruan Ibrėn tė thėrrasė e tė mbajė Kuvendin themelues tė Kosovės dhe kur erdhi policia serbe dhe e rrethoi selinė e LDK-sė, konfiskoi materialet e asaj mbledhjeje, por shkoja edhe nė Velani.

Nė Cerrcė ka pasur njė simpati tė jashtėzakonshme pėr nėnėn e madhe tė familjes, nėn Fatime, tė cilėn serbėt e kanė masakruar bashkė me shtatė bashkėfamiljarė tė tjerė, mė 13 prill tė vitit 1999 nė Kaliqan tė Istogut. Ka pasur njė simpati tė jashtėzakonshme pėr axhėn Bekė, vėllai i fundit i Rrustė Sadrisė, qė vdiq nė moshė tė shtyrė nga mesi i viteve ’80. Nė varrimin e nė tė pamėn pėr Bekė Sadrinė kishin ardhur shumė miq e dashamirė. Mė kujtohet Ibra erdhi i heshtur dhe kur shkoi, si ėshtė adet, e la njė grusht para, shumė para pėr atė kohė! Deri vonė ėshtė pėrmendur gjesti i tij human. Humanizmin e vet ai e ka treguar edhe mė herėt. Kur ishim mė tė rinj, ai mua gjithė mė ka dalė zot, si u ka dalė zot edhe rugovasve tė tjerė qė nė fillim tė viteve ’70 filluan tė bėnin fakultete e shkolla tė mesme profesionale nė Prishtinė. Kėtė gjeneratė tė re Ibra jo vetėm qė i ndihmonte materialisht, por edhe u bėnte konak, kur duhej dhe kur i zinte puna pisk nė shehėr.
Pjesa e njembedhjete Ibra, kryetar nė njė manifestim tė “ Rilindjes”

Pastaj me Ibrėn mbanim kontakte, pa politikė, gjatė viteve ’70 e ’80. Unė pastaj erdha me punė nė redaksinė e gazetės “ Rilindja” nė Prishtinė nė verėn e vitit ’78, njė vit mė vonė edhe me familje. Ibrės tashmė i kishin lindur dy djem, Mendimi e Uka (Teuta ka lindur pas tė ’90-tave). Ishim gėzuar shumė pėr djemtė e Ibrės. Ai punonte nė Institutin Albanologjik, ku i kishte shokėt e punės e tė idealit, afėr ishte edhe Universiteti i Prishtinės. Por, mė kujtohet mirė se njė pjesė tė madhe tė kohės Ibra e kalonte nė “ Rilindje”, nė sektorin e botimit tė librit letrar. Aty punonte Sabriu, Aliu, Antoni, Nazmi Rrahmani, qė ndihmonte shumė botimin e librit nė “Rilindje”. Ibra, si zakonisht, vinte i qetė e i heshtur si gjithmonė, me ēantėn e tij tė madhe. Tė themi me kėtė rast se atėherė shtėpia botuese e gazetare “Rilindja” vėrtet ishte ēerdhe e botimeve nė Kosovė. Aty botoheshin librat shkollorė, librat letrarė e shkencorė, botohej gazeta e vetme e pėrditshme, botoheshin revistat shqipe. Ibra ka pasur njė bashkėpunim tė pėrhershėm me “ Rilindjen”. Dhe, me gjasė, nuk e kishte harruar as kur e kishte marrė rrugėn e politikės sė madhe shqiptare, rrugėn e bėrjes sė Kosovės shtet tė pavarur e sovran, tė integruar nė BE e nė NATO. Ishin ato vitet e rėnda e tė kthesės pėr Kosovėn e shqiptarėt. Ishin vitet e ngritjes sė nacionalshovinizmit serb, nė krye me Milosheviqin, kur Ibra doli nė krye tė LDK-sė, qė unė vazhdimisht e kam quajtur lėvizje pėr lirinė e Kosovės. Ishin ato vitet kur pushteti serb hoqi me dhunė autonominė e Kosovės, kur u shtyp me dhunė protesta e shqiptarėve, kur delegatėt e Kuvendit tė Kosovės shpallen Deklaratėn e Pavarėsisė mė 2 Korrik 1990 e nė shtator tė atij viti shpallen edhe Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės nė Kaēanik.

Ishte edhe koha “ kur djemtė tanė shkuan nė Amerikė…” dhe kur para plasjes sė luftės nė ish-Jugosllavi, LDK-ja kishte mobilizuar rreth vetes shumicėn e shqiptarėve, e si thuhet edhe tash, kishte nė radhėt e veta mbi 700 mijė anėtarė.

Ibra erdhi, u tha se e kishte shkurtuar njė qėndrim nė Evropė, me qėllim tė ardhjes nė manifestimin e “ Rilindjes”

Dukej se po vinte koha e lirisė sė shqiptarėve. Nė manifestimin e “ Rilindjes” mė 12 shkurt tė vitit 1991, pėr shkak tė ngjarjeve tė bujshme qė ndodhen nė atė kohė, nga tė cilat unė raportoja dhe komentoja pėr “ Rilindje” m’u nda ēmimi i gazetarit mė tė mirė tė kėsaj gazete pėr vitin 1990. Sabri Hamitit iu nda shpėrblimi i parė pėr veprėn mė tė mirė tė botuar nė “Rilindje” gjatė vitit. Ishte pra pėr mua njė ēast gėzimit. Por, fillimi i ceremonisė ku merrnin pjesė shumica e intelektualėve eminentė tė Kosovės dhe shumė njerėz tė politikės, pak u vonua. Nė interesimin tim mė thanė se po e presin tė vijė drejt e nga rruga, kėtu, Ibrahim Rugovėn. Ibra, si ma sqaruan, kishte shprehur dėshirėn e tij qė tė jetė nė kėtė manifestim tė shtėpisė ku deri mė atėherė i kishte botuar shumicėn e veprave tė tij letrare, e shumė punime shkencore e eseistike. Ibra erdhi, bėmė edhe njė foto tė pėrbashkėt me Rexhep Ismajlin, Sabri Hamitin e Kumrie Rugovėn- Hamitin.

Nga ai manifestim Ibrėn e nxorėn nėpėr do dyer tė tėrthorta tė “Rilindjes”. Pastaj filluan ta ruanin nėpėr zyra, kafene etj. E pashė se Ibrėn e kishin marrė tė tjerėt…. Por, si e thashė edhe mė herėt, edhe nė pyetjet e shumta tė tė afėrmve, shokėve dhe miqve, nė pyetjet e gazetarėve, unė vazhdimisht kam pohuar se Ibra kurrė nuk i ka humbur kontaktet me bashkėfamiljarėt e vet kėtu dhe nė diasporė. Ėshtė ēėshtje tjetėr ana e protokollit, si kam thėnė shumė herė se nė selinė e LDK-sė dhe nė Velani, Ibra nuk ka hapur odė burrash pėr tė hyrė e dalė kush tė dojė! Para lufte, Adnan Merofci, mė siguronte kontakte me Ibrėn, sa herė kam dashur dhe sa herė qė Ibra ka qenė pak mė i lirė. Mė siguronte edhe takime pėr tė tjerėt, kur ata mė drejtoheshin mua pėr takime dhe pėr intervista. Edhe diēka pėr fund: pėr herė tė fundit me Ibrėn po ashtu patėm njė gėzim tė madh. Para dy vjetėsh u pėrurua rruga e asfaltuar Istog-Vrellė, qė kalon edhe nėpėr vendlindjen tonė, Cerrcė. Ibra e bėri pėrurimin e saj. Nė Vrellė u organizua njė manifestim i madh popullor, edhe me kėngė e valle. Vrellasit zemėrgjerė shtruan gosti aty pėr Ibrėn. Istogasit po ashtu shtruan gosti nė motelin tashmė tė njohur “Trofta”. Por kulmi i atij manifestimi ishte hyrja e Ibrės pas sa e sa vjetėsh nė oborrin e shtėpisė (e vjetra e rrėnuar, e reja nė vend tė saj) ku kishte lindur mė 2 dhjetor tė vitit tė rėndė 1944. Nė atė oborr ishin mbledhur, me porosi, vetėm bashkėfamiljarėt Rugova. Ibra, si gjithmonė i afėrt nuk la kėnd pa e pėrshėndetur dhe pėrqafuar. Bėmė edhe shumė foto tė pėrbashkėta (dikush nga shėrbimi i tij teknik kurrė nuk na i ka kthyer ato!). “Jo, jo, tha nė shaka Ibra, nuk ėshtė se vij kėtu pėr herė tė parė pas lufte, mbi kėtė lagje pas lufte shpesh kam kaluar me helikopter tė KFOR-it, e kam parė se si po ngrihen shtėpitė e reja”. Dolėm edhe oborreve tė tjera. Unė vėrtet nuk e dija gjendjen e tij shėndetėsore. E pashė se ishte i rraskapitur, i lodhur, e mbaja pėr krahu! Edhe nė oborrin e Imerajve me Sanijen bėri njė shaka: i tha ku ėshtė fiku qė ka qenė aty, ai fiku i moēėm. I thanė se nuk ėshtė mė. Ibra tha: po rrėnjėt i kanė mbetur!

Nga Rrustem Rugova

29/09/2008 - 22:10:53

natyra
16-05-13, 16:18
Mendoi se ju kam sjellur Fakte te mjaftueshme juve qe nuk e besoni/kuptoni Historin e te te parve te Dr.Rugoves dhe Jetes Vepres Vizionare te Tij dhe me gjere te Rugovasve!!!

LAVDI PER JET E MOTE

nga:Natyra Rugovase/Hajla.

schütze
24-05-13, 11:20
tema asht shum e mir,edhe vet kuptimi i kesaj teme ben thirrje ,"Mos harroni historin"
nese me te vertet nuk e harrojm historin,asht shum mir, por nese ne e para percaktojm historin, ose ja pershkruaj historin ende pa ardh koha,nuk do ishte mir
me kosov ka figura publike shum te njoftura,edhe jan njerz me historit e tyre,mendoj se qdo njeri publik ka meritat edhe te metat e veta,nese ne kujtojm vetem gjerat negative te nje personi, mundemi me fol nat e dit per mangesit e tij
e nese ne kujtojm vetem ato pozitive, prap mundemi me fol nat e dit per gjerat pozitive te nje pesoni

diku ne shkrimin e natyres kishte shkru se Dr Rugova kishte mbi 700 shqiptar ne radhet e veta.

nuk besoj qe kishte 700 mij, por te gjith shqiptaret edhe femiu qe dinte te fliste ndoshta fjalet ne te shpeshta ishin ato ne perkrahja per Dr Rugoven
mendoj se historia e Dr Rugoves ne vitet e 90ta asht nje histori krejt ndryshe nga ajo gjat luftes,edhe pas luftes

un mendoj se aj mentalitet na ka perzjelli me dekada, ata njerz qe kan udheheq para lufte,po ata te njejtin munduan te udheheqin me qdo kusht edhe gjat luftes edhe pas luftes
njejt vepruan edhe keta qe e moren ne dor gjat luftes, donin qe me qdo kusht te udheheqin edhe pas luftes,edhe dojn te udheheqin edhe sod e ksaj dite
mendua se ashtu siq ishim radhitur ne vitet e 90ta per nja qellim,pas qlirimit ne do te punoj edhe me shum edhe do te dina me qmu lirin, por per far te keq jemi zhgenjy me vet veten
un mendoj se ne historin ton,ende nuk kemi politikan qe historia do tregonte vetem ane pozitive

natyra
23-07-13, 14:42
un mendoj se ne historin ton,ende nuk kemi politikan qe historia do tregonte vetem ane pozitive

perkundrazi ne si shqiptar e kundershtoim ate,dhe po te jetet!Ne me shum na pelqen ana negative pavaresisht tek cili nga politikanet?

marr shembull, Dr.Rugoven ku dhe ti e nderuara schutze/kishe cekur ma larte se si dhe Femijet e kan dashur ate,madje e ter populli i Kosoves. Ne shum mire e dim si para lufte dhe pas saj Ai ka qen Politikani ma Adekuat qe ka posedua nje dukuri te rrall posti pozitivisht do them, per gjate gjitha Dekadave ne rrugen per Liri e Demokraci I njohur si President i Kosoves.

Falemnderit/Juve

Natyra.

Zero Cool
30-11-13, 15:05
Dėshmitari i krimeve serbe nė Kosovė: Tmerri nė RahovecBeograd, 30.11.2013

Redaksisė sė botimit elektronik e-novina i ėshtė paraqitur polici Petar Gjorgjeviq, i cili ka akuzuar pjesėtarėt e MUP-it serb pėr krime monstruoze nė Kosovė dhe pas kėsaj, siē pohon, ai ka qenė viktimė e Njėsisė pėr mbrojtjen e dėshmitarėve si dhe tė Prokurorisė pėr krime lufte tė Serbisė. Bashkėbiseduesi i e-novine tashti jeton nė Lihtenshtajn me gruan dhe dy fėmijėt e tij, transmeton Koha.net.

Ai thotė tė jetė motivuar me dėshminė e Sllobodan Stojanoviqit, me vėmendjen e sėrishme tė opinionit qė ka treguar interesim pėr rastin e tyre dhe me gėnjeshtrat qė me kėtė rast i kanė thėnė prokurori Vlladimir Vukēeviq dhe zėvendėsprokurori pėr krime tė luftės Bruno Vekariq.

“Nė njėsinė 37 tė PJP jam nga viti 1998, nga vera kur ndodhin krimet e para tė luftės. Kam qenė nė tė gjitha aksionet nė Kosovė. Mė kujtohen pėrleshjet nė Rahovec e rrethinė, aty pati shumė vrasje, plaēkitje dhe djegie tė shtėpive. Dejan Mihajlloviq-Ēebe dhe Sėrgjan Nikoliq-Luēica ishin bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė komandimit Nenad Stojkoviq pėr tė gjitha punėt e fėlliqura. Vrisnin pleq, fėmijė, me urdhėr tė Stojkoviqit, disa edhe pa urdhėr tė tij.

Kur u takova njė herė me prokurorin Vukēeviq, nė prani tė Dragoljub Stankoviqit dhe disa tė tjerėve, i tregoja pėr vrasjet e dhjetėra civilėve pėr tė cilat kishte dhėnė urdhėr, ose kishte ditur komandanti i njėsisė, Radosllav Mitroviq, si dhe pėr disa varreza masive. Ai e lėmonte mjekrėn e tij dhe mė tha: “Nuk kemi mjaft mish pėr Mitroviqin pėr ta gjykuar”. Isha i shokuar me mėnyrėn se si ai i trajtonte civilėt e vrarė shqiptarė, pėr tė e tėra kjo ishte vetėm “mish”, thotė bashkėbiseduesi i e-novina.

Mirosllav Vidoslavljeviq-Mikica ishte njė kohė komandir nė stacionin policor nė Leskovc. Me tė isha i afėrt njė kohė, derisa nuk u deklarova si “tradhtar”, pastaj i ndėrpremė kontaktet. Por derisa ishim tė afėrt, ai mė tregonte se si ka transportuar kamionė me kufoma. U pamė gjatė vitit 1999 nė rrethinė tė Prizrenit, psikikisht e kishte lėshuar, me gjasė shkaku i asaj qė kishte bėrė e pėrjetuar. Ishte i ri, sapo kishte pėrfunduar Akademinė policore dhe kishte filluar tė punonte. Mė tregonte se urdhrat i merrte nga eprori me nofkėn “Gjeneral”.

Edhe nė stacion flitej pėr kėtė, ai mburrej me kėtė, por si duket nė vete vėshtirė e pėrjetonte kėtė. Ai nė shkurt tė vitit 2009, kur u arrestuan katėr veta kundėr tė cilėve dėshmuam ne, iku nė Beograd, nė Xhandarmėri, ku e pranoi komandanti Bozhidar Dikiq.

HORORI NĖ RAHOVEC: Nga mesi i korrikut 1998, kur policia mori qytetin e Rahovecit, nėpėr rrugė kam parė me qindra kufoma, qė rrinin asisoj nė diell disa ditė. Atėherė, njė ditė punėtorėt komunalė me traktorė morėn kufomat dhe i larguan jashtė qytetit, nė njė breg tė afėrm, mbi lokalitetin ku jetonte shumica serbe. Aty me ditė tė tėra digjej zjarri dhe shumė policė nė atė zjarr ngrohnin ushqimin e konservuar, duke mos ditur qė nė atė zjarr janė djegur rahovecianėt e vrarė qė i sillnin punėtorėt komunalė. Nė kėtė pėrfundim vinim nė bazė tė erės sė rėndė e tė padurueshėm qė vinte nga pjesėt e padjegura tė trupave.

GARA NĖ VRASJEN E CIVILĖVE: Te fshati Obrijė e Epėrme, nė afėrsi tė Prizrenit, ishte njė numėr i madh i civilėve, disa mijė sish. Ishim nė largim e sipėr kur u paraqitėn dy civilė, tė rinj tė moshės rreth tė 20-tave, dikush i kishte zėnė rob, nuk ishin tė armatosur. Nenad Stojkoviq i dorėzoi te Ēebe, i cili i zhveshi lakuriq. Mori njė thupėr tė hollė dhe me tė sillte sa mundte. Ishin krejtėsisht tė pėrgjakur, mė kujtohet qė ulėrinin: "Kuku, nona, kuku, nona!", dhe kėtė sikur e dėgjoj ende. U pėrpoqa t’i them Stojkoviqit qė t’i lirojė, kurse ai i aplaudoi Ēebes dhe tha: "Kjo ėshtė mirė, bravo!", i cili i nxitur nga lavdėrimi i komandantit i rrihte edhe mė me zell. Nė fund tė dy i vrau me pushkė.

Nė fshatin Korishė, Ēebe sillte njerėz nga Prizreni. Ata i zinin Zoran Markoviq-Cecko dhe Dragan Milenkoviq-Shisharka. Drejtori i ndėrmarrjes komunale quhej Jovan, ai i caktonte njerėzit, shqiptarėt e arsimuar, tė cilėt ende fshiheshin nėpėr shtėpia, nuk donin tė largoheshin. Shkonin atje i arrestonin dhe i sillnin nė Korishė dhe nė Korishė, para tė gjithėve vriteshin me plumba tė pistoletės sė kalibrit tė vogėl nė lule tė ballit. Kėtė e bėnte mė sė shpeshti Ēebe, atė e kam parė ta ketė bėrė disa herė. Vriste njerėz edhe nėpėr stalla. Mburrej se disa nga ta kishin urinuar nė automobil, sepse e dinin se ku po i ēonte.

Atė pistoletė tė kalibrit tė vogėl ia kishte dhėnė komandanti Radosllav Mitroviq, pasi qė me urdhra tė tij vriste njerėz qė quheshin "kapital". Kurdo qė vriste dikė, Nenad Stojkoviq e lajmėronte Mitroviqin: "Kapitali shkoi nė rrezitje...", qė do tė thoshte se ishte vrarė.

Kemi pasur vetėm dy robėr nga pėrleshja me UĒK-nė, foto i keni publikuar, ata ishin tė plagosur. Ata i ka vrarė pastaj Zoran Nikoliq-Honda, unė e kam paraqitur nė Prokurori, por asgjė nga kjo.

Ēebe ėshtė i njohur edhe pėr atė se pėr ēdo shqiptar tė vrarė ka bėrė njė gravurė nė kondakun e drurit tė pushkės. Ai lavdėrohej se ka 80 gravura tė tilla, qė do tė thotė se aq njerėz ka vrarė. Unė kam parė shumė likuidime tė kryera nga ai, nuk e di saktėsisht sa. Njėjtė ka vepruar edhe Luēica, ata bėnin gara se kush do tė vrasė mė shumė civilė. Por, Luēica ishte edhe mė brutal, pasi Dejan Ēebe vriste me armė zjarri, kurse Luēica, ta zėmė, e ka prerė njė plak me motosharrė. Nė Korishė, nė hyrje tė fshatit, nė shtėpinė buzė rrugės. Pėr ēfarė arsyeje?! Pėr para, pėr ēka tjetėr do tė vriste.

Luēica ka vrarė edhe dy djelmosha, rrugės pėr nė Bajgorė, kishte edhe policė tė tjerė nė afėrsi qė e kanė parė kėtė, tė gjitha kėto ia kam pėrshkruar Prokurorisė, por asgjė. Ata djelmosha kishin humbur, dikush i kishte zėnė rob, kurse Luēica i detyroi tė ulen nė gjunjė dhe sė pari njėrin e pastaj edhe tjetrin i vrau me plumb nė ballė.

Mė kujtohet edhe njė vrasje qė Luēica e ka kryer nė fshatin Pagarushė, jo larg Rahovecit. Pas marrjes sė fshatit, njė grup i policėve, nė mesin e tė cilėve isha edhe unė, shkaku i shiut u strehua nė njė shitore buzė rrugės nė qendėr tė fshatit. Papritur u paraqit njė njeri me shkop nė dorė dhe me plis nė kokė. Ishte shqiptar nė moshė mbi 80 vjeēare, shkonte qetė, me kokė tė ulur. Kur kaloi afėr shitores, Luēica e ngriti pushkėn dhe e mori nė shenjė, ne tė gjithė e shikonim me habi, duke mos besuar qė ai do tė shtijė nė plakun e paarmatosur. Por, ai e vrau me gjakftohtėsi, duke shtirė nė tė nga njė afėrsi e vogėl. Tėrė kėtė e shikonte krejtėsisht i painteresuar komandiri Stojkoviq.

Pėr nga brutaliteti ishte i njohur edhe Kallajxhiq, emrin ia kam harruar, e quanin Kallajxhija, shofer i kamionit T110. Nė fshatin e minierės Stantėrg, e lidhi plakun mbi 70-vjeēar pėr njė dru. Njėrėn dorė ia lidhi pėr kamion, tjetrėn pėr drurin. Dhe pastaj e shqeu me kamion, njeriu vdiq nė vuajtje tė mėdha. Kufoma mbeti aty kurse mė pas kamionėt (policorė e ushtarakė) kalonin mbi atė kufomė.

PLAĒKITJET DHE DJEGIET: Plaēkitjet nė Kosovė ishin tė rregullta dhe sistematike. Me dhjetėra vetura ndėr mė modernet tė vjedhura silleshin, dhe nė kėtė drejtim printe Vidosavljeviq. I sillte automjetet nė Leskovc, njė prej tyre e bleu edhe polici kolegė Zevko. Atij automjetin ia shiti Vidosavljeviqi, kurse mė vonė ia kurdiste se e ka blerė dhe e ka vozitur automjetin e vjedhur, kėshtu qė Zevko mbeti pa punė. Iu ka shitur edhe tė tjerėve, automjete tė sjella nga Prizreni.

Plaēkitej ari, paratė, dhe pastaj lavdėroheshin me thasėt me para, sidomos Ēebe. Pastaj shkonte dora tjetėr, teknike, televizorėt, video rekorderėt, antenat satelitore, mobiliet. Prapa nesh shkonte pjesa e prapme e ēetės, tė gjitha i ngarkonin nėpėr kamionė dhe i transportonin pėr nė Serbi.

Edhe djegiet ishin gjė e zakonshme, vetėm arrinte urdhri “Shkrepsa” dhe kallje i tėrė fshati. Ndodhte pastaj qė tė nisemi dhe deri nė cakun tjetėr tė na kapte terri, ktheheshim nė atė fshatin e djegur dhe – nuk kishim ku tė flinim, nuk kishte mbetur asnjė shtėpi e tėrė.

Isha i pranishėm nė njė fshat disa kilometra larg Prizrenit, afėr Korishės, kur Mitroviqi i dha urdhėr Nenad Stojkoviqit qė tė zbraznim atė fshat. Stojkoviqi urdhėroi qė tė gjithė tė dėbohen nga shtėpitė e tyre dhe tė dėrgohen pėr nė Shqipėri. Kėto ishin skena rrėqethėse, kur njerėzit dilnin nga shtėpitė, bartnin fėmijėt nė gjoks, tėrheqin prapa gjėrat personale. Tmerr! Ata nuk ishin shqiptarė, mendoj se kanė qenė turq apo boshnjakė dhe pyesnin ‘pėrse na dėrgoni pėr nė Shqipėri, po ne nuk e dimė gjuhėn shqipe!’.

Urdhrat ishin “shkrepsė”, “gomė” dhe “nė rrezitje”. “Gomė” do tė thoshte qė fshati tė shtypet dhe tė mos mbetet asgjė nga ai, sikur tė ishte fshirė me gomė nga toka. “Nė rrezitje” donte tė thoshte tė vritet. Ekzistonin vetėm kėta tre urdhra. Shisharka dhe tė tjerėt mblodhėn automjetet e disa shqiptarėve dhe shkuan pėr nė Serbi, nė prag tė kėrshėndellave 1999.

KUNBDĖR KRIMINELĖVE NĖ MESIN TONĖ: Derisa po e tregoj kėtė, sikur mė gėrryen diēka nė bark, kur njeriu ėshtė nė luftė, nė terren, ngjarjet kalojnė si nėpėr shirit filmik. Mendoni vetėm pėr vete, si tė ruani kokėn, por jo edhe pėr atė se ēka iu ngjan tė tjerėve, nuk mendon qė edhe tjetri ėshtė njeri. Bėn llogari vetėm si tė mbijetosh, tė mos vdesėsh. Por, pasi shpėton, fillojnė tė renditen imazhet...

Pas luftės asgjė nuk mė ka interesuar njė vit tė plotė. Ata qė kanė bėrė ato krime u bėnė kryesorėt nė stacion policor dhe filluan tė sillen nė mėnyrė arrogante. Vidosavljeviqi, Stojkoviqi, Ēebe dhe tė “heronjtė e tjerė tė atdheut” pas luftės u morėn edhe me reketim (zhvatje) tė hotelierėve dhe prodhuesve privatė tė mobilieve, si dhe me biznesmenė tė tjerė nėpėr qytet, si dhe me vepra tė tjera penale... iu shkruheshin edhe fletėparaqitje penale, qėndronin edhe nė paraburgim, por nė fund e tėra pėrfundonte me aktgjykime pėr lirim.

Ēebe u caktua pėr komandim tė njė stacioni policor nė rrethinė, edhe pse kishte vetėm shkollėn e mesme, Nenad Stojkoviq, ndėrkaq, nga komandanti i ēetės u bė kryeshef i Drejtorisė sė policisė, pėrkatėsisht i 12 apo 13-ti njeri nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Serbisė. Njė njeri gjysmėanalfabet. Vidosavljeviqi i ndėrronte automobila, xhipat pėr ēdo ditė. Dhe ata janė kryesorėt, askush asgjė nuk guxon t’iu thotė. Flisja atėbotė: "Deri kur, o njerėz, deri kur!", shumė njerėz nuk pajtoheshin, por heshtnin, sepse lehtė humbet puna nė polici, shumė shpejt mund tė tė kurdisin ēka tė duan.

Me kalimin e kohės fillova tė mendoj pėr atė se sa vite do tė kishte njė djalosh i ri i vrarė, a do tė kishte edhe ai tash familjen e tij, fėmijėt. Edhe ai ėshtė qenie e gjallė.

Kėsisoj. Mė duket se ky ėshtė motivi. Jam i sigurt qė Serbia nuk do tė lėvizė vendit deri sa nė polici dhe ushtri e ku ta di unė tjetėr tė jenė kriminelėt e tillė. Kam dashur edhe unė tė jetoj mė mirė, qė fėmijėt e mi tė jetojnė normalisht, qė Ratko Mladiq tė mos jetė hero popullor, ta dinė se ai nuk ėshtė patriot dhe se kėta vrasės, qė paraqiten si “heronj tė atdheut” nė fakt nuk janė patriotė.

Kam menduar qė sistemi mund tė zgjidhė kėto gjėra, qė ka filluar tė funksionojė, qė Prokuroria pėr krime lufte ėshtė vėrtetė prokurori, qė nuk janė mbrojtės, avokatė dhe strehues tė kriminelėve. Mendoja qė ata i ndjekin dhe arrestojnė vrasėsit pėr t’i sjellė para drejtėsisė. Ka menduar qė Njėsia pėr mbrojtjen e dėshmitarėve ėshtė ajo qė duhet tė jetė, siē e thotė edhe emėrtimi i saj, e jo tė jetė njėsi pėr mbrojtjen e kriminelėve.

*Petar Gjorgjeviq ėshtė pseudonimi i bashkėfolėsit tonė. Identiteti i tij ėshtė i njohur pėr redaksinė e-novine si dhe pėr dėshmitarin e kaluar tė mbrojtur Sllobodan Stojanoviq, qė gjithashtu ka folur pėr e - novine. Identitetin e kėtij dėshmitari tė njohur e di edhe njė pjesėtar i Njėsisė 37 tė Aradhės sė Njėsive Speciale tė policisė serbe, i cili sė shpejti do tė japė internistėn e tij pėr e-novine.

Ylli-1
13-12-13, 08:09
Publikuar: 22:20 / 12.12.2013

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/an-euml-tari-i-nj-euml-sitit-paramilitar-ccedil-akall-euml-t-rr-euml-fen-krimet-n-euml-kosov-euml-video_hd.jpg
Njėsiti paramilitar i Zoran Raskovicit, "Ēakallėt", ėshtė pėrgjegjės pėr masakrat brutale qė ndodhėn nė Lubeniq, Pavlan, Zahaq, Qyshk – fshatra tė Kosovės nė zonėn e Pejės.


Tash dy vjet Raskovic ėshtė duke dėshmuar nė Gjykatėn Speciale nė Beograd njė rast tė krimeve tė luftės, ku sipas aktakuzės, 13 anėtarė tė njėsitit paramilitar "Ēakallėt", kanė vrarė mė shumė se 100 shqiptarė nė vitin 1999.
Qė kur ka filluar gjykimi para 2 viteve, Raskovici ka qenė nėn mbrojtje konstante tė policisė nė Serbi, pėr shkak se ai ka vendosur tė dėshmojė haptas, pa e fshehur fytyrėn.
Si pasojė e kėsaj ai ka marrė kėrcėnime prej ish-anėtarėve paramilitar tė kėsaj njėsie, madje edhe prej njerėzve tė policisė qė ishin caktuar si roje pėr ta mbrojtur atė.
Ai ka vendosur tė flas, sepse ėshtė i bindur qė nė Serbi jeta e tij nuk do tė jetė shume e gjatė pėr shkak tė kėsaj dėshmie.
“Jeta nė Kosovė" sjell rrėfimin se si ndodhi qė njė 18 vjeēar serb, qė iku si refugjat nga Rijeka e Kroacisė, vjen nė Kosovė nė vitet '90, ku kryen shkollėn e mesme nė Pejė dhe shndėrrohet nė paramilitar, pjesė e njėsitit qė bėn kėrdi nė Dukagjin gjatė viteve '98-99 dhe pastaj, mė 2010 vendos tė bėhet dėshmitar i krimeve makabre tė luftėtarėve serbė.
Iu kanė dashur Raskovicit 14 vjet tė marrė guximin tė tregojė krimet e tmerrshme qė i ka shkaktuar njėsiti paramilitar, pjesė e tė cilit ishte ai vetė.
Pas sulmit, mė shumė se 400 fshatarė, duke pėrfshirė gra, fėmijė dhe tė moshuar, lanė shtėpitė e tyre. Para luftės, Qyshku kishte rreth 2000 banorė, shumica me etni shqiptare.
Raskovic pėrshkruan saktė se ēka ka pa atė ditė nė Qyshk. Nė mėngjesin e 1 prillit 1999, tanket dhe paramilitarėt serb tė "Ēakallėve" zbarkuan nė Lubeniq, duke i pėrzėnė njerėzit prej shtėpive tė tyre, duke i vjedhur kėto shtėpi e pastaj duke indezur.
Shumica e grave e fėmijėve ikėn nė male, nė drejtim tė kufirit me Shqipėri. E meshkujt i grumbulluan nė qendėr tė fshatit dhe i pushkatuan, hiq mė pak se 66 prej tyre.
Nė vitin 2010, prokurori serb i Krimeve tė Luftės ngriti aktakuzė kundėr 13 paramilitarėve: Toplica Miladinovic, Srecko Popovic, Slavisha Kastratovic, Boban Bogicevic , Radoslav Brnovic, Vidoje Koricanin, Veljko Koricanin, Abdullah Sokic, Milojko Nikolic, Sinisa Misic, Zoran Obradovic, Dejan Bulatovic dhe Ranko Momic, qė, sipas aktakuzės janė pėrgjegjės pėr vrasjen e mė shumė se 100 shqiptarėve nė Zahaq, Pavlan, Lubenic dhe Qyshk nė 1999.
Gjatė gjykimit Raskovic i identifikoi shumicėn e tė dyshuarve si shkaktarė tė drejtpėrdrejtė tė masakrave. Tė gjithė, pėrveē Toplica Miladinovicit, qė ishte komandant i ushtrisė Jugosllave, akuzohen se kanė qenė pjesė e grupit paramilitar tė quajtur “Ēakallėt”.
Hierarkia komanduese e “Ēakallėve” mbetet ende ēėshtje e hapur ngase shumica e anėtarėve tė saj pohuan gjatė gjykimit se ata ishin anėtarė tė ushtrisė sė rregullt e jo e grupit paramilitar dhe u deklaruan tė pafajshėm .
Pas nėnshkrimit tė marrėveshjes sė Kumanovės, mė 9 qershor 1999, qė i dha fund luftės nė Kosovė, Raskovic dhe familja e tij u arratisėn pėr nė Serbi. Pas kėsaj ai u bė pjesė e disa bandave kriminale dhe pas luftės u dėnua me 12 vjet burgim pėr plaēkitjen e njė banke.
Nė fillim ishte planifikuar qė Raskovic tė dėshmonte me emėr tė koduar pėr tė fshehur identitetin e tij, por pėr herė tė parė nė historinė e gjykatave nė Serbi, njė dėshmitar i mbrojtur vendosi tė dėshmojė publikisht dhe tė “tregonte tė vėrtetėn pėr tmerret nė Kosovė”.
Gjatė gjyqit, ai pati kėrcėnime tė hapura nga ish-shokėt e luftės.
Sot, ai thotė se ėshtė “pa shtet”, sepse nuk ka dokumente zyrtare identiteti. Ka dorėzuar njė kėrkesė pėr lejen e njoftimit dy vjet mė parė, kur ajo e fundit i kishte skaduar, por autoritetet refuzojnė t’ia japin.
Gjykimi nė Serbi ėshtė afėr pėrfundimit. /Jeta nė Kosovė/
Mė poshtė mund tė ndiqini nė video intervistėn e Raskovicit, tė dhėnė pėr emisonin "Jeta nė Kosovė":0aoIK8OSDGQ

Zero Cool
30-12-13, 16:20
Vuēiq:
Nuk ka dėshmi se shqiptarėt i vranė serbėt nė lokalin “Panda” tė Pejės 1998Beograd, 30.12.2013

Shteti serb ka kryer likuidimin e gazetarit Slavko Curuvija , tha zėvendėskryeministri i parė i Serbisė, Aleksandar Vuēiq, duke shtuar se autorėt e drejtpėrdrejtė tė vrasjeve tė tilla janė ende gjallė. Nė njė emision nė TV Pink, ai ka thėnė se si jurist shpejtė do tė dėshmojė se shteti serb ka vrarė kundėrshtarėt, shkruan Telegrafi. “Ky ėshtė njė problem i tmerrshėm pėr vendin tonė”, tha Vuēiq, duke shtuar se fjala ėshtė pėr pushtetin pjesė e tė cilit ka qenė, por qė nuk ka qenė pjesėmarrės e as nuk ka ditur gjė. Ai shton se nė 14 vitet qė nga vrasja e Curuvijsė, ėshtė pėrpjekur qė tė thuhet se “kryesit e krimit nuk janė mė gjallė”, qė tė hiqet dorė nga zbardha e kėtij rasti.

Tė kujtojmė, Vuēiq tė shtunėn ka thėnė se nėse nuk e zgjedh kėtė rast, ai do tė japė dorėheqje.

Zėvendėskryeministri serb tha se janė shumė “gjėra tė tmerrshme me tė cilat duhet tė pėrballen”, duke pėrmendur si shembull “vrasjen e serbėve nė lokalin “Panda” (Pejė), nė Kosovė mė 1998”, pėr tė cilėn tha se nuk ka dėshmi se vrasjen e kanė kryer shqiptarėt, ashtu siē besohej.

Duke folur pėr anėtarėsimin e Serbisė nė BE, Vuēiq tha se viti 2020 ėshtė vėshtirė i arritshėm, por qėllim i mundshėm.

“Pres prapė probleme nė rrugėn drejt BE-sė, por ajo rrugė ėshtė e qartė”, ka thėnė ai.

Zero Cool
07-01-14, 18:28
Shkurt 1999 - dikush lufton e dikush bėnė “Rambouillet Party”http://www.knninfo.com/repository/images/party.jpgNė shkurtin e vitit 1999 nė Kosovė kishte dy botė tė kundėrta. Dikush nė Kryeqytet po bėnte “Ramboullet Party” kur njė pjesė tjetėr e popullatės ishte nė luftė.

Nė Caffe "PUNTO" nė Prishtinė “Associated Press” pati transmetuar pamje tė nj feste tė organizuar nga prishtinasit me emrin “Ramboullet Party” nė kohėn kur nė Ramboullet tė Francės po zhvilloheshin negociatat e mes palės kosovare e pėrbėrė nga Elementi Kosovar i Armatosur (EKA) qė pėrfaqėsonte Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe pjesa poetike e LDK’sė e pėrfaqėsuar nga Ibrahim Rugova si dhe pėrfaqėsues tė tjerė, dhe palės serbe-pėrfaqėsuese vė regjimit tė Miloshevicit.

Nė kėtė video qė po qarkullon nėpėr rrejte sociale, AP kishte filmuar luftėn, por edhe ata qė nė Kryeqytete e bėnin festėn.1UGDC4vN7MY

Zero Cool
09-01-14, 14:49
1912 – kur serbėt dėrgonin shqiptarėt drejt pushkatimit nė BeogradIshte tetori i vitit 1912 kur dhjetėra shqiptarė tė cilėt kishin luftuar pėrkrahė turqve, ishin kapur robėr nga serbėt nė Beograd.

Ata ishin lidhur nga ushtarėt serb duke formuar njė kolonė pėrmes Beogradit dhe mė pas janė dėrguar nė Kalanė e qytetit.

Nuk dihet asgjė mė pėr fatin e tyre edhe pse dyshohet qė tė gjithė janė pushkatuar po atė ditė.http://www.knninfo.com/repository/images/09_01_14_99804_foto.jpg

Zero Cool
15-01-14, 16:22
Presidentja Jahjaga bėri homazhe nė Kompleksin Memorial nė ReēakShtime, 15.01.2014

Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga bėri sot homazhe nė Kompleksin Memorial nė Reēak, nė pėrkujtim tė viktimave tė Masakrės sė Reēakut, 15 vjet mė parė, mė 15 janar 1999.
Gjatė homazheve, presidentja Jahjaga u shoqėrua nga pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Kosovės, udhėheqja komunale e Shtimes dhe qytetarė tė shumtė.http://www.knninfo.com/repository/images/15_01_14_110209_jj.jpghttp://www.knninfo.com/repository/images/15_01_14_143408_jjj.jpgMasakra e Reēakut zgjoi ndėrgjegjen botėrorePrishtinė, 15.01.2014

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė 15 vjetorin e Masakrės sė Reēakut ka deklaruar se pesėmbėdhjetė vjet mė parė, nė fund tė shekullit tė njėzet, nė njė vendbanim tė Kosovės njė akt ēnjerėzor tronditi ndjenjat e botės demokratike nė shkallė planetare.

Thaēi nė profilin e tij Facebook ka shkruar se gra, burra, bujq tė paarmatosur, fėmijė dhe tė rinj ishin vrarė dhe shfytyruar mizorisht nga makineria e kasapit tė Ballkanit, Miloshevic, qė kishte pėrgjakur popuj tė tėrė pėr njė dekadė.

“Falė shpejtėsisė sė informimit dhe ndjeshmėrisė politike tė botės demokratike, Reēaku u bė pikė kthese e zhvillimeve tė vrullshme diplomatike, pėrshpejtuar organizimin e Konferencės Ndėrkombėtare tė Rambujesė”, u shpreh Thaēi.

Kryeministri mė tej tha se mbi gjakun dhe sakrificat e shumta shekullore, mbi gjakun dhe sakrificėn e freskėt tė Reēakut nisi pėrshpejtimin historia e ēlirimit tė Kosovės, kur Perėndimi lėvizi mekanizmin e ushtarak NATO-n.

“Sakrifica e Reēakut ėshtė simbol i zgjimit tė ndėrgjegjes botėrore, ėshtė ēmimi i flijimit pėr lirinė, demokracinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Lavdi e pėrjetshme dėshmorėve tė Reēakut!”, ka deklaruar Thaēi.

Emrat e viktimaveLute Asllani
Banush Azemi
Ragip Bajrami
Halim Beqiri
Rizah Beqiri
Zenel Beqiri
Lutfi Bilalli
Ajet Emini
Bujar Hajrizi
Myfail Hajrizi
Skėnder Halili
Haqif Hysenaj
Hajriz Ibrahimi
Hakip Imeri
Murtez Imeri
Nazmi Imeri
Mehė Ismajli
Muhamet Ismaji
Ahmet Jakupi
Eshref Jakupi
Hajriz Jakupi
Mehmet Jakupi
Xhelal Jakupi
Jashar Jashari
Raif Jashari
Shukri Jashari
Fatmir Limani
Nexhat Limani
Salif Limani
Bajram Mehmeti
Hanumshah Mehmeti
Arif Metushi
Haki Metushi
Ahmet Mustafa
Asllan Mustafa
Muhamet Mustafa
Sadik Osmani
Jashar Salihu
Shukri Salihu
Bajrush Shabani
Ahmet Smajlaj
Sheremet Syla
Shyqėri Syla
Bajram Xheladini
Njazi ZymeriWilliam Wallker: „Nga ajo qė pashė nuk ngurroj tė pėrshkruaj ndodhinė si masakėr dhe krim kundėr njerėzimit (!)“

Zero Cool
24-01-14, 16:04
Gjykimi i “Ēakallėve” dhe terrorizimi i Pejės nė emėr tė Serbisė - IVrasjet, pėrdhunimet, torturat, plaēkitjet dhe djegiet e pronave tė shqiptarėve nė fshatrat e Dukagjinit, nė Qyshk, Pavlan, Lybeniq dhe Zahaq, janė kryer me urdhėr tė kreut shtetėror serb dhe me qėllimin qė shqiptarėt e Kosovės tė dėbohen pėr nė Shqipėri, nė Maqedoni dhe nė Mal tė Zi. Pėr kėto krime, nė Gjykatėn e Lartė nė Beograd janė gjykuar anėtarėt e bandave policore tė njohura si “Ēakallėt”, “Munja” dhe “Grupa 77”. Nė fjalėn pėrfundimtare, pėrfaqėsuesi i akuzės ka kėrkuar 20 vjet burg pėr Toplica Miladinovicin, komandant e Njėsitit 177 tė Policisė sė Serbisė, Ranko Romicin, Milojko Nikolicin, Sinisa Misicin dhe Dejan Bulatovicin; 15 vjet pėr Srecko Popovicin dhe Abdulah Sokicin; si dhe pesė deri nė tetė vjet burg pėr Slavisa Kastratovicin, Boban Bogicevicin, Radoslav Brnovicin dhe Veljko Koricaninin. Telegrafi ju sjell tekstin e portalit e-novine: dėshmitė pėr krimet mizore tė kryera nga shteti serb nė rajonin e Pejės.


Tė sipėrpėrmendurit akuzohen se kanė kryer krime tė pazakonta brutale ndaj mė shumė se 120 civilėve shqiptarė nė fshatrat Qyshk, Zahaq, Pavlan dhe Lybeniq (Komuna e Pejės), nė prill dhe maj tė vitit 1999.

“Krimet e tyre janė dėshmuar qartė gjatė procedurės gjyqėsore”, ka thėnė nė fjalėn e tij pėrfundimtare, Dragoljub Stankovic, zėvendėsprokuror pėr krime lufte.

Kėrkesės pėr shpalljen e tyre pėr fajtorė i ėshtė bashkuar edhe avokati i viktimave, Mustafa Radoniqi, duke paralajmėruar njė tjetėr kėrkesė pėr kompensim, qė do ta dorėzojė nė emėr tė familjeve tė dėmtuara.

Dėnimi me 20 vjet burg ėshtė mė i larti qė mund tė shqiptohet pėr krime tė luftės nė Serbi (nė kohėn e pėrmbarimit ishte zėvendėsim pėr dėnimin me vdekje).Udhėheqės i "Ēakallėve" ishte Nebojsa Minic, i njohur “Mrtvi” (i Vdekuri - v.j.), i cili vdiq pa u ndėshkuar nė Argjentinė.

Krimi monstruoz i organizuar nga shtet serb dhe hezitimet e Prokurorisė sė Serbisė

Nė fund tė nėntorit 2013 ėshtė ngritur njė aktakuzė pėr krime lufte tė kryera ndaj shqiptarėve nė Komunėn e Pejės, kundėr tre ish-anėtarėve tė Ushtrisė jugosllave, pėrfshirė anėtarin aktual e aktiv tė Xhandarmėrisė serbe, Vladan Krstovic Dzudza. Ata, sipas aktakuzės, sė bashku me anėtarėt e "Ēakallėve", kanė marrė pjesė nė vrasjen e tė paktėn 46 civilėve nė fshatin Lybeniq, tė Komunės sė Pejės, mė 1 prill 1999. Ata janė akuzuar se kanė kryer krime, sė bashku me Nenad Lekicin qė banon nė Suedi, Predrag Vukovic i cili ėshtė ende nė arrati, si dhe disa persona tjerė tė paidentifikuar.

Nė fshatin Qyshk ėshtė kryer njė nga krimet mė monstruoze nga shteti i Serbisė: policia dhe bandat qeveritare, pas njė sulmi tė egėr - gjatė tė cilit kanė pėrdhunuar gratė shqiptare dhe kanė plaēkitur gjithēka qė kanė mundur tė marrin me vete - kanė vrarė tė paktėn 44 civilė, nė tri shtėpi tė fshatit tė cilat i kanė djegur. Fshati ėshtė rrafshuar me tokė, ndėrsa nga aty janė dėbuar mė shumė se 400 civilė.

Avokati nga Peja, Mustafa Radoniqi, qė pėrfaqėson palėt e dėmtuara, ka thėnė nė fjalėn e tij pėrfundimtare se po pėrmbyllet njė proces maratonik gjyqėsor, qė ka filluar para katėr viteve, duke shtuar se hetimi i krimeve filloi me dhjetė vjet vonesė. Pėr kėtė proces, sipas tij, Prokuroria serbe nuk ka treguar interes tė mjaftueshėm dhe se nė mėnyrė inerte ka kryer pjesėn e saj tė punės.

“Shumė gjėra janė fshehur dhe njė numėr i madh i dėshmitarėve, duke parė plogėshtinė e Prokurorisė (serbe - v.j.), kanė refuzuar tė japin dėshmi, sepse e kanė humbur plotėsisht besimin. Ndėrsa, ka edhe nga ata qė vdiqėn gjatė procedurės dhe nuk ishte e mundur tė hetohen, ndonėse dėshmia e tyre do tė ofronte tė dhėna tė qarta dhe fakte pėr tė gjitha gjėrat qė kanė ndodhur, si dhe pėr tė pandehurit tė cilėt mirė i kanė njohur. Megjithatė, mendoj se ka prova tė mjaftueshme pėr tė hedhur dritė mbi kėto ngjarje, nė bazė tė tė cilave mund tė thuhet se kėta tė akuzuar ishin pjesėmarrės nė kėto ngjarje tragjike dhe se ishin autorė tė krimeve pėr tė cilat akuzohen.

Tė dėmtuarit ankohen qė ky proces bėhet jo nė vendin ku janė kryer krimet, nė gjykatat lokale, por kėtu nė Beograd. Por, mendojmė se ėshtė gjė e mirė qė gjykohen kėtu, nė vendet jashtė zonės sė krimit, sepse ėshtė e nevojshme qė Serbia dhe opinioni serb tė njohin krimet qė janė bėrė nė emėr tė tyre. Serbia, pėr fat tė keq, njė kohė tė gjatė nuk ka shprehur gatishmėri pėr t'u pėrballur me krimet e luftės tė anėtarėve tė policisė dhe tė ushtrisė sė saj. Mu pėr kėtė ky proces ka filluar pas kaq shumė kohėsh”, ka thėnė Radoniqi, i cili i dha mirėnjohje Kėshillit gjyqėsor, duke theksuar se procesi ėshtė kryer mirė, paanshėm, pa anime ndaj asnjė pjesėmarrėsi nė tė.


“Nata e Kristaltė” nė Pejė

Faktografia e rastit tė Qyshkut, tė egėrsisė sė pėrgjakshme tė urdhėruar nga Slobodan Milosevici, Nikola Sainovici dhe monstruozėt tjerė nga kreu shtetėror serb, tregon se vrasjen e shqiptarėve, banditėt shtetėror serbė i kanė kryer pa pikė shpirti e mizorisht, dhe se shumica e trupave janė djegur qė tė shmanget identifikimi i viktimave.

Herėt, nė mėngjesin e 14 majit 1999, kriminelėt hynė nė fshat Qyshk qė ndodhet nė Lindje tė Pejės. Anėtarėt e forcave tė sigurimit serb, tė veshur me uniforma kamuflazhi dhe me fytyra tė maskuara, kanė ndarė - sipas njė skenari tė planifikuar dhe tė pėrdorur disa herė - burrat nga gratė, fėmijėt dhe tė moshuarit. E rėndėsishme ėshtė tė thuhet se para sulmit fshatarėt nuk e dinin cili do tė ishte epilogu, pasi me njė shef tė policisė nė Pejė kishin folur dhe kishin marrė garanci se do tė jenė tė sigurt, meqė do tė trajtohen si “banorė luajalė ndaj Serbisė”.

Mė shumė se 200 burra maltretohen; 32 meshkuj, tė moshės 16-69 vjeēare janė ndarė nė tri grupe dhe janė dėrguar nė tri shtėpi ku ekzekutohen nga armėt automatike. Nė njėrėn nga shtėpitė jeta e disave ka marrė fund me revole.

Tė vrarė janė: Rasim Rama, Muhamet Shala, Brahim Gashi, Kadri Ēeku, Hasan Ēeku, Halit Gashi, Selim Gashi, Sylė Gaszhi, Skender Gashi, Muharrem Gashi, Ibish Gashi, Ēaush Lushi, Avdi Berisha. Nė shtėpinė e Azem Gashit janė ekzekutuar: Emin Gashi, Jashar Gashi, Ramė Gashi, Halil Gashi, Ibėr Kelmendi, Skėnder Kelmendi, Demė Kelmendi, Ukė Lushi, Osmani Lushi, Ismet Dima, Gani Avdijaj, Isa Gashi. I mbijetuari i vetėm ėshtė Isa Gashi. Nė shtėpinė e Demė Gashit janė vrarė: Ahmet Gashi, Brahim Gashi, Besim Kelmendi, Erdogan Kelmendi, Brahim Kelmendi, Mentor Kelmendi, Sefedin Lushi, Hasan Avdijaj, Ramiz Lushi, Rexhė Kelmendi. Nga kjo shtėpi ka mbijetuar vetėm Rexhė Kelmendi. Nė shtėpinė e Sahit Gashit u vranė: Musė Gashi, Xhafer Gashi, Abdullah Lushi, Xhafer Lushi, Arijan Lushi, Zeqir Aliaj, Isuf Shala, Emrush Krasniqi, Skender Alushi dhe Hazir Berisha.

Dėshmitari Zoran Raskovic, nė gjyq, nė dhjetor 2011, tha se nė Pejė kishte shkuar nė dhjetor tė vitit 1998, “atė ditė kur janė varrosur gjashtė tė rinjtė, tė cilėt shqiptarėt i kishin vrarė nė lokalin ‘Panda’, e ku patriarku i ndjerė Pavle mbajti lutjet pėr tė vdekurit”.

“Pastaj erdhi ‘Nata e Kristaltė’ (sipas Natės sė Xhamave tė Thyer, kur mė 1938 nazistėt thyejnė lokalet e hebrenjve duke i vrarė dhe arrestuar ata - v.j.). Serbėt thyen tė gjitha xhamat e lokaleve shqiptare. Unė isha i punėsuar nė njė lokal si roje e armatosur. Atėherė e njoha Nebojsa Minicin, tė quajtur ‘Mrtvi’. Kur filluan bombardimet, ‘Mrtvi’ na thirri ta thyejmė njė diskotekė shqiptare. Aty ka marrė ēfarė ka mundur. Atėherė mė tha se po shkojmė nė SUP (Sekretariati i Punėve tė Brendshme - v.j.), e pastaj nė kazermė.

Bėrzheniku dhe Lybeniqi si “paralojė” pėr Qyshkun

Kėtu u takua me komandantin Toplica Miladinovic. Aty ka marrė 20 kallashnikovė dhe afro 40 bomba. Nė lokalin ‘Stari Most’ u mblodhėn dhjetėra njerėz. Kėshtu nisėn ‘Ēakallėt’. Aty ishin: Ranko Momic - i cili mburrej se ishte me ‘Tigrat’ e Arkanit, se e kishte kaluar tėrė Bosnjėn dhe Srebernicėn; Zoran Obradovic ‘Buba’, njė figurė lokale; Sinisa Misic - i cili shpejtė e kishte bėrė pėr vete njė vilė tė njė shqiptari; Nikolic Milojko ‘Sumadia’, i cili kishte luftėtar me grupin ‘Munj’ nė Bosnje; Srecko Popovic, i cili nga dita e parė ishte me ne; Kastratovici ishte aty, kishte mjekėr. ‘Mrtvi’ tha se i nevojitemi shtetit, se jemi formacion ushtarak, se jemi legalė. Mė shumė kemi ngjarė me ekip se me formacion. ‘Mrtvi’ u bė lideri jonė.

Natėn e parė i kemi larguar disa shqiptarė nga tregu. Tė gjithė nga ekipi u vendosėm nė shtėpitė e shqiptarėve. Morėm armatim, uniforma. Kishte para, xhipa. ‘Mrtvi’ nė ēdo derė hynte me shkelma. Ai ishte i rėndėsishėm nė qytet. Kishin dėgjuar pėr tė.

Para fshatit Qyshk, krimet kanė ndodhur nė Bėrzhenik (paralarje e Pejės) dhe nė fshatin Lybeniq (Komuna e Pejės, ku mė 1 prill 1999 janė vrarė 66 civilė shqiptarė, por kjo nuk ėshtė lėndė e akuzės). Mė 14 maj 1998, nė ora 8:00, nė shtėpinė e njė shqiptari tė fuqishėm qė u dėbua, u mbajt takimi i shtabit. ‘Mrtvi’ tha ta vozis deri te Toplica Miladinovici. Kur u kthyem, tha: ‘Lėvizje. Gjermanėt po i ndjekim nė gjah’.


Jemi lyer me blozėn e tymit tė veturave dhe me ngjyrėn e kėpucėve. Shumica prej nesh nuk e dinim ku jemi duke shkuar. Rreth orės 9:00, ne, rreth 25-30 persona, nė 7-10 automjete, kemi shkuar rrugės Pejės-Prishtinė. 3-4 kilometra larg ishte fshati Qyshk, nė anėn e djathtė. Ishte fshat shqiptar, ku nuk ka shesh, por njė shtrirje. Aty ishin dhjetėra anėtarė tė njėsisė rezerve tė Mbrojtjes Territoriale, si dhe tė policisė. Filluam sipas planit. Kurrė nuk dihej deri ku do tė shkohet. E kam fjalėn pėr vrasje.

Na kanė ndarė nė katėr grupe. Tė parėn e udhėhoqi ‘Mrtvi’. Nė tė dytėn ishin: ‘Vampiri’, ‘Cale’ (Srecko Popoviq ), ‘Bulati’ (nuk e di pse ai nuk ėshtė nė aktakuzė, sepse ishte me ne nė Lybeniq), Zoran Obradovic ‘Buba’, Bobani. Nė tė tretėn ishin: Ranko ‘Bosanac’, Mladjo Vukovic dhe ‘Memo’ (ai nuk e vrau askėnd, se ishte i ri ). Nė grupin e katėrt ishin: ‘Sumadia’, Bata Lekic, Vuku. Grupet shkuan nė katėr drejtime. ‘Mrtvi’ u nis nė drejtim nga kemi ardhur. Unė rrija si gjithnjė te vetura.

Zero Cool
24-01-14, 16:05
Gjykimi i “Ēakallėve” dhe terrorizimi i Pejės nė emėr tė Serbisė - II
“T’i vrisni tė gjithė nga mosha 12-70 vjeēare”

Kur hynė nė fshatin Qyshk, nga njė derė dalin dy shqiptarė tė moshuar me duart e tyre tė ngritura dhe pyesin se ēfarė po kėrkojnė. Ata u vranė nga ‘Mrtvi’ dhe ‘Vampiri’. Askush nuk gjuante nė ne. Askund nuk kam parė terroristė. Atėherė u shpėrndanė nė fshat. Nisi beteja. Fillimisht dėgjohen tė shtėnat nga tė gjitha anėt. Atėherė kam parė flakė, shtėpitė digjeshin. Nisen gratė, fėmijėt dhe pleqtė - refugjatė. Fėmijėt piskasin nga tmerri. Nuk jam nė gjendje t’ua pėrshkruaj atė skenė, sepse nuk e keni pėrjetuar. Ishte si nė filmat rreth Luftės sė Vietnamit, kur amerikanėt i dėbojnė ata aziatikėt. Tė gjithė i dėbojnė pėr nė Shqipėri.

Atėherė Zoran Obradovic ‘Buba’ e ka marrė njė veturė qė e vodhi. Pastaj ‘Mrtvi’ ka shtėnė nė atė veturė. ‘Buba’ ra nė pamėshirė, sepse ka vrarė njė fėmijė nė rrugėn Pejė-Kullė-Rozhajė. Edhe ekzekutorėt mė tė mėdhenj nė njėsit u neveritėn me kėtė. Ai shpjegonte se si bėhen ‘lėvizjet’. Shqiptarit i afrohesh pas shpine, me njė kėnd tė saktė i shkrepet plumbi nė kokė qė tė shihet mirė se si truri dhe kafka i fluturon. Bata Lekic i kėpuste zinxhirėt e arit dhe kėrkonte para. Dėbimi i shqiptarėve zgjaste.

Pastaj udhėheqėsit e grupeve kthehen me ushtri, shtėpitė digjen dhe dėbimi vazhdon. ‘Mrtvi’ tha: ‘T’i vrisni tė gjithė nga mosha 12-70 vjeēare’. Aty ,‘Cale’, Srecko Popovic, ekzekutoi tre shqiptarė pėr muri, ‘pėr Serbinė’. Ranko ‘Bosanac’ u tha atyre qė tė mos kenė frikė, se po vjen autobusi qė do t’i dėrgojė nė SUP-in e Pejės. U tha atyre qė tė hedhin ēdo gjė nga xhepat e tyre, orėt, byzylykėt, unazat, letėrnjoftimet. ‘Mrtvi’ i tha njė fėmije qė t’i mbledh ato. Nuk mund ta shpjegoj frikėn e atij fėmije. Ai dridhej, ishte pshurrė dhe dhjerė nga frika. ‘Vampiri’ ia vendosi tytėn e kallashnikovit nė kokė. ‘Mrtvi’ i thotė: ‘Lėre, le tė mbetet qė shqiptarėve nesėr t’ju rrėfejė kėtė’.

Pastaj, Ranko, ‘Sumadija’ dhe Mladjo Vukovic hynė nė njė shtėpi. Dėgjohen rafalėt. ‘Sumadia’ doli nga shtėpia me tė sharėn e tij famshme: ‘Ta q... xhaminė dhe orkestrėn e xhamisė’. Mladjo e dogji shtėpinė. E kemi bėrė njė pauzė dhe shkuam tė freskohemi. Atėherė ‘Mrtvi’ urdhėroi tė vazhdojmė tutje, qė tė ‘dėbohet llumi’.

Shkuam nė Pavlan dhe Zahaq. Aty u organizuam nė dy trupe, nė 15 deri 20 veta. Nė grupin e parė ishin ‘Cale’ dhe ‘Sumadija’, e nė tė dytin ‘Mrtvi’ dhe ‘Bosanac’.

Gjatė rrugės ishte i ulur njė plak shqiptar, tė cilin e pyetėn se pse nuk ka ikur. Ai tha se kjo ėshtė shtėpia e tij, dhe e vranė. E pash ‘Bubėn’ tek vret edhe qentė.

Tmerri nė Zahaq

Nė Pavlan e pash Ranko ‘Bosancin’ se si kryen marrėdhėnie seksuale me njė shqiptare. Ajo ishte para kauēit, e strukur. Atėherė na pyet: ‘A doni edhe ju pak’? Ajo rėnkon, nuk gjėmon. Kur mbaroi, e pastroi nė tė, e pastaj ia vuri kallashnikovin dhe e pushkatoi.

Unė kam bėrė njė reformė tė vetėdijes sime. Nuk mund tė ketė justifikime. Keqbėrėsi ėshtė keqbėrės.

Atėherė shkuam nė Zahaq. Aty njė djalė nga Kragujevci i hipi gomarit dhe gjuante me kallashnikov. Srecko Popovic i thotė: ‘Po lėreni djalin, se po shfryhet’. Nė Qyshk gjithēka ishte e organizuar, nė Zahaq ishte mbaja si tė duash. Aty u ‘debatuan’ ‘Mrtvi’ dhe Ranko se si shqiptari flet mė sė shpejti. ‘Mrtvi’ tha kur nxehet hekuri pėr hekurosje dhe ia vė ashtu tė nxehtė shqiptarit, ndėrsa teksa hekuri djegė, ai flet. E, Ranko thoshte se shqiptari flet mė shpejtė kur e godet me kondak nė kokė, kur truri i luan, e flokėt ia shkulė me rrėnjė nga koka. Nė kėtė njėsit jo tė gjithė njerėzit kanė kryer krime .

Aty ishim deri nė ora 15:00. Nga atje jemi nisur me nja 20 vetura tė vjedhura. Ranko ‘Bosanac’ kishte njė certifikatė bosh ku nėnshkruanin shqiptarėt se ia dhurojnė veturat vetėm qė tė mos vriten. Srecko Popovic dhe ‘Sumadia’ nė njė hambar vranė dy shqiptarė.

Kur u kthyem, ktheheshim me kėngė, me tre gishta tė ngritur lart. Mė vonė kuptova se shkuarja kryesore nė fshat ishte Agim Ēeku. Atėherė e dėgjova Sinisėn tek i thotė ‘Mrtvit’: ‘Hallall k... kumbarė, se si e ke prerė, nuk kam pasė nevojė as ta vras’. Atėherė ‘Mrtvin’ e dėrgova nė shtab tek Toplica Miladinovic. Kjo ndodhi atė ditė, aty isha prezent dhe gjithēka kam parė”, ishte dėshmia nė gjyq e Zoran Raskovicit.

Krimi nė fshatin Qyshk ėshtė pėrmendur edhe nė gjyqin kundėr Slobodan Milosevicit nė Hagė, ndėrsa e kanė studiuar edhe Human Rights Watch, Fondi pėr tė Drejtėn Humanitare dhe American RadioWorks. Disa raporte, pėrgjegjės pėr masakrėn nė Qyshk i kanė cilėsuar grupin policor “Munja” nga Peja, qė vepronte nė kuadėr tė MUP-it (Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė - v.j.), qė njihej pėr dhunė dhe krim. Pėrveē grupit ‘Munja’, nė Qyshk thuhej se ishin “Frenkit”, Grupi Operativ (OPG) - njė njėsi elite e policisė serbe - si dhe Njėsiti i III-tė i ashtuquajtur Anti-Terrorist i Ushtrisė sė Jugosllavisė. Banorėt e mbijetuar, me emėr e mbiemėr kanė identifikuar dy anėtarė tė forcave serbe, pėr tė cilėt thuhet se ishin nė Qyshk mė 14 maj: Srecko Popovicin. I dyshuari kryesor, Nebojsa Minic “Mrtvi”, i cili komandonte me formacionin e armatosur “Ēakallėt”, ėshtė arrestuar mė 2005 nė Argjentinė me njė urdhėr tė ICTY-sė (Tribunalit tė Hagės), por gjatė procedurave tė ekstradimit vdiq nga AIDS-i.

Minic ishte polic rezervė nė Pejė dhe i pėrkiste grupeve paramilitare “Munja” dhe “Grupa 77”.

Nė aeroportin e Lubjanės, mė 16 shkurt 2007, arrestohet atėherė 32-vjeēari Igor Golubovic, qytetar i Sllovenisė dhe i Serbisė. Ai u arrestua me urdhėr tė Interpolit tė Sllovenisė, pėr pjesėmarrje nė masakrėn nė Qyshk dhe pėr krimet tjera tė kryera nė rrethinėn e Pejės. Golubovic ishte anėtar i njėsitit “Munja” dhe njė nga bashkėpunėtorėt e afėrt tė Vidomir Salapurės (Shalipuri famėkeq i Pejės, i cili ėshtė vrarė gjatė luftimeve me UĒK-nė). Gjykata e Qarkut nė Lubjanė, mė 12 tetor 2009 e dėnoi Golubovicin me 20 vjet burg pėr vrasjen e sė paku katėr shqiptarėve nė Qyshk, pėr plaēkitje, dėbim tė dhunshėm, plagosje dhe maltretim tė banorėve shqiptarė nė Pejė. Me vendim tė Gjykatės sė Lartė nė Lubjanė, mė 21 dhjetor 2011 atij i zbritet dėnimi nga 20 nė 12 vjet burg.

Krimet janė kryer nga formacionet shtetėrore tė Serbisė

Gjykata e Qarkut nė Stokholm (Suedi), mė 20 janar 2012 e dėnoi Milic Martinovicin, ish-polic serb, me burgim tė pėrjetshėm pėr rolin e tij nė masakrėn e Qyshkut. Martinovici, i cili u arrestua nė Suedi nė prill 2010, u shpall fajtor pėr krime tė rėnda kundėr njerėzimit, pėrfshirė vrasje, tentim-vrasje dhe zjarrvėnie, nė lidhje me masakrėn e sipėrpėrmendur.

I akuzuari Srecko Popovic, mė 22 shkurt 2012, gjatė gjykimit pranė njė gjykate tė Beogradit, tha se njėsia e tij, "Ēakallėt", ka qenė pjesė e njėsisė pėr ndėrhyrje policore brenda Njėsisė sė rregullt 177 tė Ushtrisė jugosllave.

"Nėse duhet tė mė dėnoni, mė dėnoni. Por, mos mė shpallni pėr formacion paramilitar. Kjo ėshtė nėn nderin tim. Unė jam ushtar”, ka thėnė ai.

Mustafa Radoniqi, nė fjalėn pėrfundimtare thotė se “tė akuzuarit ishin kryes tė kėtij plani monstruoz dhe se detyrėn e kanė kryer nė mėnyrėn mė mizore”. Ata e kanė shfrytėzuar situatėn qė edhe tė pasurohen me plaēkitje dhe vjedhje.

"Ata ishin tė vetėdijshėm se po kryejnė njė vepėr qė ėshtė kundėr njė grupi tė caktuar etnik, se ata duhet dėbuar nga fshati, nga qyteti dhe nga tėrė territori qė ėshtė Atdhe i tyre. Qėllimi i tyre ėshtė qė nė mėnyrėn mė mizore tė dėbojnė shqiptarėt, e qė tė krijohet bashkėsia etnikisht e pastėr serbe. Nuk ishte vetėm zbatimi i detyrave qė ua kanė dhėnė strukturat mė tė larta komanduese, por veprat e tyre dhe rezultati i vullnetit tė tyre qė ata ashtu tė veprojnė. Mu pėr kėtė, veprat e tyre janė vepra vullnetare tė cilat me vetėdije i kanė kryer. Kėshtu, pra, mblidhen tri komponentė tė fajėsisė: pėrgjegjėsia, qėllimi dhe vetėdija e plotė se ata po veprojnė nė mėnyrė tė paligjshme.

Gjatė gjykimit, tė akuzuarit nuk kanė treguar asnjė keqardhje pėr viktimat, e as nuk kishin respekt pėr tė dėmtuarit qė kanė dhėnė dėshmitė kėtu, ose pėrmes video-konferencės. Por, me qeshje dhe gjeste, e madje me fjalė tė ulėta i kanė fyer dhe nėnēmuar. Arrogancėn e tyre e treguan edhe me veshje, me fanella me figura tė ndryshme, e me mbishkrime pėr njėfarė ‘patriotizmi’, me ēka i kanė irrituar edhe mė shumė tė dėmtuarit. Prandaj, pėr shkak tė sjelljes sė tillė, gjatė gjykimit jeni detyruar qė disa herė t’ua tėrhiqni vėrejtjen, madje kishte edhe ndėrprerje seancash. Tė gjitha kėto, Kėshill i nderuar, mendoj se duhet t’i keni parasysh gjatė marrjes sė vendimit pėr dėnim.

Prandaj, nė emėr tė tė dėmtuarve, i bashkohem ndjekjes penale dhe fjalėve tė pėrfaqėsuesit tė prokurorisė publike, qė tė akuzuarit tė shpallen tė fajshėm dhe tė dėnohen sipas ligjit. Natyrisht, nė emėr tė tė dėmtuarve e shtroj kėrkesėn pėr dėmshpėrblim, pėr tė cilėn tash nuk jam nė gjendje tė pėrcaktohem pėr shkak tė sasisė sė madhe tė dėmit tė shkaktuar palėve tė dėmtuara. Por, kėto kėrkesa do tė dalin nė dritė pas pėrfundimit tė gjykimit dhe vendimit final, kur kėtė do ta shtrojmė me akuzė tė veēantė nė procedurė gjyqėsore”, pėrfundoi Radoniqi.

Zero Cool
11-02-14, 17:27
106 vjet burg pėr “Ēakallėt” qė vranė mbi 120 shqiptarėBeograd, 11.02.2014

Nėntė pjesėtarėt e formacionit para-ushtarak serb “Ēakallėt” janė dėnuar me 106 vjet burg tė martėn nga njė gjykatė nė Beograd.

Sipas medieve beogradase, dy prej tė akuzuarve janė liruar nga tė gjitha akuzat qė i rėndonin pėr vrasjen e mbi 120 civilėve shqiptarė nė fshatrat e Pejės, gjatė luftės nė vitin 1999.

Ky njėsitė paramilitar ėshtė gjet fajtor pėr vrasjen, dhunimin, shkatėrrimin dhe plaēkitjen e pronės sė shqiptarėve, dhe deportim tė popullatės civile pėr nė Shqipėri.Rashkė, pritet largimi i ndėrtesės mbi varrezėn masivehttp://www.knninfo.com/repository/images/11_02_14_58520_rashke.jpgRashkė, 11.02.2014

Prishtina dhe Beogradi pranuan se duhet shtuar pėrpjekjet e tyre nė kėrkim tė informatave tė reja, dhe u zotuan para familjeve qė tė ndėrmarrin hapa konkret me qėllim qė procesi i kėrkimit tė ecė mė shpejtė pėrpara.

Nėn kryesimin e KNKK-sė, Grupi Punues pėr persona tė zhdukur nė lidhje me ngjarjet e viteve 1998-1999 nė Kosovė, u takua sot nė Beograd.

Pavarėsisht faktit se mbi 70 operacione terreni janė kryer dhe 12 lokacione janė zhvarrosur gjatė 12 muajve tė fundit, vetėm 45 raste janė zgjidhur gjatė vitit 2013. Sfida kryesore vazhdimisht qėndron nė mungesėn e informatave tė reja mbi lokacione vendvarrimesh tė mundshme, transmeton Telegrafi.

Gjatė takimit tė sotėm, familjet shprehėn shqetėsimin e tyre tė thellė mbi progresin e kufizuar tė arritur vitin e kaluar, dhe u bėnė thirrje palėve qė tė ndėrmarrin hapa mė tė shpejtė.

“Tė dy palėt, Beogradi dhe Prishtina, pranuan se duhet shtuar pėrpjekjet e tyre nė kėrkim tė informatave tė reja, dhe u zotuan para familjeve qė tė ndėrmarrin hapa konkret me qėllim qė procesi i kėrkimit tė ecė mė shpejtė pėrpara”, theksoi Lina Milner, kryesuese e Grupit Punues.

“Sa i pėrket Rudnicės, Rashkė, punėt do tė rifillojnė nė pranverėn e vitit 2014, duke u bazuar nė hapat konkret tė propozuar sot nga delegacioni i Beogradit qė parashohin largimin e godinės qė gjendet nė lokacion, zhvarrimin, autopsinė, identifikimin dhe dorėzimin e mbetjeve mortore familjeve, si dhe vlerėsimin e njė lokacioni tjetėr nė zonėn e njėjtė. Delegacioni i Beogradit u zotua se do tė sigurohet qė buxheti i nevojshėm tė ndahet, duke i bėrė thirrje pėr pėrkrahje edhe bashkėsisė ndėrkombėtare, si dhe do tė sigurohet transparenca pėr familjet e personave tė zhdukur dhe tė gjithė akterėt e pėrfshirė mbi tė gjithė hapat e ndėrmarrė, qoftė nė mėnyrė bilaterale apo nėpėrmjet Grupit Punues tė kryesuar nga KNKK-ja”.

Beogradi gjithashtu raportoi mbi mbetjet mortore tė cilat u gjetėn nė lokacion mė datėn 17.12.2013, si dhe lidhur me mbledhjen e mostrave pėr nxjerrjen e profileve tė ADN-sė tė kryer mė datėn 06.02.2014 nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore nė Beograd.

Adresimi i ēėshtjes sė 351 mbetjeve mortore tė paidentifikuara tė cilat mbahen nė morgun e Prishtinės gjithashtu u nėnvizua si prioritet pėr vitin 2014.

“Duke u bazuar nė rekomandimet e ekspertėve mjeko-ligjor tė EULEX-it, tė cilat u bėnė tė ditura nė vitin 2013 nga Delegacioni i Prishtinės, dy palėt u pajtuan pėr nevojėn urgjente pėr veprime tė mėtejshme pėr ato mbetje mortore pėr tė cilat mundėsitė mjeko-ligjore janė shtjerrė; u vendos qė hapat e mėtejshėm do tė pėrcaktohen gjatė muajve nė vijim, nė konsultim me familjet e personave tė zhdukur”, tha Milner.

Sipas sė drejtės ndėrkombėtare humanitare dhe ligjit ndėrkombėtar pėr tė drejta tė njeriut, familja e personit tė zhdukur ka tė drejtė tė informohet mbi fatin dhe vendndodhjen e familjarit tė tyre. Autoritetet dhe ish-palėt ndėrluftuese mbartin pėrgjegjėsinė kryesore pėr tė ofruar pėrgjigje.

Zero Cool
13-04-14, 12:00
Dėshmia e dėshmitarit qė nuk u mor kurrė parasyshhttp://www.knninfo.com/repository/images/deshmi.jpgLlashtica e dėrmuar as pas 15 vitesh nuk mori pėrgjigje nga organet e drejtėsisė. Nuk mjaftuan as deklaratat e Vlora Shabanit, Deli Hysenit, Drita Hysenit, Ymer Ibishit, Nehat Shabanit e tė dėshmitarėve tė tjerė qė kjo Dosje tė paktėn tė marrė njė pėrgjigje zyrtare.Llashtica edhe sot (e diel) pėr kutjon 15 vjetorin e masakrės, por pa asnjė hetim zyrtar, raporton rajonipress.

Edhe pse nė polici, prokurori dhe EULEX e UNMIK janė deponuar dhjetėra dėshmi pėr vrasjet nė kėtė fshat, askush deri tani nuk e ka trajtuar seriozisht Dosjen e Llashticės. Ymer Ibishi dėshmitar vazhdon tė mos heshtė dhe tė kėrkojė drejtėsi pėr viktimat e burg pėr kriminelėt.

Llashtica ėshtė njėri nga fshatrat qė ka pėsuar mė sė shumti dhe ėshtė goditur mbi shumė familje, duke filluar nga vrasjet, pushkatimet, dhunimet e djegiet e kufomave.

“Dosja e Llashticės” mbetet ende e pa hetuar. “Pas luftės KFOR-i, UNMIK-u dhe agjenturat e huaja tė instaluara nė Gjilan kėrkonin dėshmi, kėrkonin fotografi e incizime nga vendi i ngjarjes. Dhe ne ua dhamė tė gjitha duke besuar se ato dėshmi do tė zbardhen ndonjėherė, por kjo kurrė nuk ndodhi, madje as me Luis

Arbur qė atė kohė ishte kryeprokurore e Tribunalit tė Hagės e cila ishte e vetmja qė vizitoj Llashticėsn”. Kėshtu rrėfen pėr rajonipress dėshmitari Ymer Ibishi nga Llashtica.

Ibishi thotė se ndihet i befasuar nga heshtja e hetuesve shqiptarė. “Ėshtė e pafalshme qė asnjė prokuror, asnjė polic hetues nuk gjeti guxim e kurajo qė ta zbardh Dosjen e Llashticės. Kam deponuar nė Prokurorinė e Gjilanit dhjetėra dėshmi, fotografi e prova tė pakontestueshme, por kurrė askush nuk mė ka ftuar pėr tė dhėnė intervistė apo folur pėr ngjarjen nė Llashticė” thotė Ibishi.

Ai ndihet i zhgėnjyer edhe nė EULEX-in dhe nė Tribunalin e Hagės. “Edhe EULEX-i po vepron njėjtė si UNMIKU dikur”.

Ibishi tha se deri mė tani asnjė hetim zyrtarė dhe asnjė dėshmitarė i gjallė nuk u ftua qė tė dėshmojė pėr masakrėn e Llashticės ku mė 13 prill tė vitit 1999 forcat serbe tė udhėhequra nga policia dhe ushtria e rregullt serbe vranė, masakruan dhe djegėn pėr sė gjalli 13 civil tė pafajshėm.

Llashticasit me tė drejtė ankohen edhe nė institucionin e Hagės, meqė nė procesin gjyqėsor ndaj ish zyrtarėve mė tė lartė tė Serbisė tė akuzuar dhe dėnuar edhe pėr krimet e luftės nė Kosovė, masakra dhe djegia pėr sė gjalli e civilėve shqiptarė nė kėtė fshat nuk ėshtė pėrmendur fare.Dėshmitarėt e Llashticės me kujdes e kanė pėrcjellur kėtė proces gjyqėsor, por janė zhgėnjyer nė Gjykatėn e Hagės e cila vetėm kalimthi e ka pėrmendur Llashticėn. Madje ish kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Luis Arbur e cila kishte vizituar menjėherė pas luftės Llashticėn, kishte premtuar hetim tė plotė, por kjo kurrė nuk ndodhi.

Ibishi thotė se edhe patologėt kanadez qė kishin parė kufomat e Llashticės asnjėherė nuk e kanė dorėzuar raportin zyrtar nė organet hetuese. “Ėshtė vėrtet e habitshme sesi EULEX –i po flenė mbi dosjen e kriminelėve tė identifikuar tė Llashticės, derisa prokurorėt shqiptarė vetėm po bėjnė sehir nė kėtė punė”.Sipas, Ibishit hetuesit e EULEX-it kanė fakte trishtuese dhe dosje tė gatshme pėr Llashticėn. Sipas tij ushtria dhe forcat paramilitare mė 13 prill 1999 e kanė rrethuar Llashticėn, derisa konvoji ushtarak mbante nofkėn :”Dora e zezė”.Ndryshe nė kohė dhe rrethana tė ndryshme nė Llashticė nė prill tė vitit 1999, janė vrarė 23 civilė tė pafajshėm . Gjithashtu nė Llashticė janė djegur 120 shtėpi , ėshtė djegur shkolla, biblioteka, janė plaēkitur qindra traktor .Dėshmitari kryesor, Deli Hyseni njeriu qė ka parė me sy vdekjen e mė tė afėrmeve tė tij nė dėshminė e tij pėr masakrėn e 30 prillit 1999 ka thėnė :”Nuk kam forcė as guxim qė tė flas pėr atė tragjedi. Ėshtė njė emocion i madh qė kur flas mezi pėrmbahem. E kam parė vdekjen me sy, kam parė se si vdiqėt pėr sė gjalli, kam parė sesi njeriu ėshtė mė i fortė se guri”.

Dhe kėto fjalė e kėto rrėfime loti tė Deli Hysenit tregojnė pėr vrasjen e 13 shqiptarėve nė shtėpinė e Rifat Shabanit. Deliut i kujtohet ora kur paramilitari rom e qėllon tė parin babanė e tij. “ Romi e qėlloi nė syrin e djathtė babėn dhe vazhdon t`i vras tė gjithė me radhė i ndihmuar edhe nga njė serb”.Deliun e godet plumbi nė fyt dhe i humbet vetėdija. Sėrish e pėrballon kėtė skenė dhe arrin tė dalė nga tymi e flaka.

“E kam parė me sy sesi digjej nėnė Ajshe . Ajo dha shpirt nė duart e mija. E kam parė me sytė e mi Feriz Shabanin teksa po jepte shpirt pėr sė gjalli. Ėshtė karbonizuar nė krahėt e nėnės sė tij Zijaverės”.

Deliu thotė se paramilitari qė ishte rom pas vrasjes sė babait e ka ekzekutuar vėllain Fazliun, kushėririn Rifatin, pastaj Xhavitin. “Unė isha goditur me plumb nė qafė dhe jam alivanosur. Pas gjysmė ore kam parė se i kanė ekzekutuar tė gjithė me nga njė plumb, kurse Ymerit i thanė se ty nuk po tė vrasim , ty po tė lamė me vuajt pėr tėrė jetėn” citon fjalėt e paramilitarit Deliu.

Kjo ka qenė njėra nga dėshmitė e Deli Hysenit , dėshmitarit tė gjallė dhe njeriut qė pa gjithēka dhe madje edhe buldozerin qė erdhi nga Pasjani pėr tė rrafshuar tėrė vendin e krimit.

Edhe rrėfimi i Vlora Shabanit ėshtė mjaft trishtues dhe tregon barbarinė serbe mė 13 prill 1999. Vlora nė kėtė masakėr ka humbur babėn, nėnėn, vėllain dhe babagjyshin.Ajo nga traumat qė ka pėsuar nė kėtė masakėr ėshtė dashur tė shėrohet gjashtė muaj nė SHBA. Vlora nė kėtė masakėr ėshtė plagosur dhe ka parė me sytė e saj se si digjeshin pėr sė gjalli prindėrit e saj dhe vėllai.

Vlora nė dėshminė e saj ka saktėsuar se ishin dy paramilitarė qė me dhunė dhe rrėmbyeshėm kanė hyrė nė shtėpinė e tyre nė Llashticė. “Kėta paramilitarė e detyruan babin tim Selami Shabanin qė t`i ngritė duart lartė . Pas pak na kanė tubuar tė gjithėve sė bashku nė njė dhomė ku kanė nisur t`i ndajnė meshkujt nė njė anė –dhomė, dhe gratė e fėmijėt nė njė dhomė tjetėr” ka rrėfyer Vlora.

Edhe, Nehat Shabani mėsues ishte dėshmitar i dhunės serbe. Ai ėshtė i plagosur nė krahun e djathtė dhe e humbi djalin e tij Lirimin . Nehati mė 13 prill 1999 plagoset nga serbėt derisa banorėt po qėndronin nė male.

Tė pushkatuarit e datės 30 prill 1999 janė: Hysen Deli Hyseni, Ajshe Hysen Hyseni, Fazli Hysen Hyseni, Arife Fazli Hyseni, Driton Fazli Hyseni, Mirije Deli Hyseni, Blerim Ramadan Halili, Rifat Xhemajl Shabani, Selami Rifat Shabani, Zijavere Ejup Shabani, Fisnik Selami Shabani, Sylejman Ymer Ibishi, Xhavit Banush Berisha.

Nė fshatin Llashticė gjithashtu janė vrarė mė 13 prill 1999: Ali Bejtė Selimi, Enver Sylė Murseli, Ymer Kadri Rashiti, Lulzim Feti Musliu, Rukije Qazim Ramushi , Habibe Idriz Ramushi, Nezir Hasan Ramushi, Xhyzide Shaban Hasani, Lirim Nehat Shabani .

Nga procesverbalet e gjetura nė ish Prokurorinė e Qarkut( tė siguruara nga rajonipress), e qė janė tė evidentuara tė gjitha rastet e vdekjeve tė qytetarėve tė pafajshėm nė Gjilan, Kamenicė e Viti, pėr secilin rast tė vrasjes zyrtarėt serb tė Gjykatės sė Qarkut dhe tė ish SPB-sė vetėm kanė shėnuar se vrasja ėshtė bėrė nga personi NN.

Ky vlerėsim ėshtė dhėnė nga Prokuroria e Gjilanit dėrguar njė letėr sekrete Departamentit tė Drejtėsisė sė UNMIK-ut nė vitin 2004. Nga procesverbalet zyrtare tė ish zyrtarėve serb ėshtė parė se nė tė gjitha zhvarrosjet kanė marrė pjesė persona ushtarak, policor dhe gjyqėsor.

Nė kėto procesverbale janė dhėnė shėnime pėr vrasjet nė: Zhegėr, Llovcė, Lladovė, Llashticė, Dobėrqan, Zhegovc, Malishevė, Velekincė, Lubishtė e Vitisė, Verban, Novosellė, Kabash, Smirė, Gjylekarė, Cėrrnicė, Stubėll e Ulėt, Pozharan etj.

Gjykatėsit serb qė kanė fshehur vrasjet ose qė janė munduar t`i fshehin gjurmėt janė : Zhivojin Jankoviq-gjykatės, dr.Pavlloviq Millorad patolog, Bojzhin Ristiq inspektor, Stana Gjokiq, Sergjan Stojanoviq, Svetozar Periq, Petroviq Jovica, Shqekiq Radosav, Goran Cuckiq, Zhivorad Dimiq, Aleksander Simonoviq, Momqillo Antiq, Danijella Cvetkoviq, Jovanka Trajkoviq, Novica Nisiq, Serxhan Marasheviq, Vasiq Hranisllav, Jovica Petrovia, Radovan Dajiq, Toma Ivanoviq.

Pos masakrės fshati Llashticė ka pėrjetuar edhe djegien e shtėpive, ku janė plaēkitur teknika bujqėsore, janė zhdukur bagėtitė e fshatit, ishte dėmtuar shkolla fillore “Esat Berisha”, ishte djegur xhamia e fshatit, ambulanca e fshatit, biblioteka e fshatit.

Nė tėrė fshatin janė djegur 123 shtėpi, 137 objekte ndihmėse, janė plaēkitur 90 traktorė, 120 motokultivator, 3 autokombajna, 3 kombibusa, njė kamion dhe 130 vetura. Gjithashtu sipas tė dhėnave serbėt kishin plaēkitur 680 kafshė tė trasha.

Zero Cool
18-04-14, 19:39
Pamje tmerri tė Shkodrės sė vitit 1912http://www.knninfo.com/repository/images/shkodra_1912.jpg
Kėto ēka do tė shihni janė pamje tmerri tė Shkodrės nė prillin e vitit 1912, nė vazhdėn e bombardimeve tė zgjatura gjatė njė rrethimi nga forcat serbo-malazeze, nė Luftėn e Parė Ballkanike.

Nė video shihen trupa tė vdekur ndėrsa poashtu shihet njė nėnė qė sheh fėmijėn e saj duke vdekur urie.

Fėmijėt detyrohen tė hanė lėvozhga druri. Populli pret me orė tė tėra pėr marrjen e njė cope buke.

Nė fund shihen poashtu familje refugjatėsh tė cilat largohen me gjėsendet e tyre nė drejtim tė njė vendi mė tė mirė pėr ta. E tėra kjo ndodhi nė Shkodėr nė prill tė vitit 1913 saktėsisht 101 vite mė parė.sLbRaiJ_fGE

Zero Cool
20-04-14, 17:37
Top Channel sjell rrėfimet e grave tė dhunuara nė KosovėPrishtinė, 20.04.2014

Mbi 10 mijė shqiptarė tė vrarė, mijėra tė zhdukur, rreth 20 mijė gra tė pėrdhunuara, mbi 1 milion shqiptarė tė shpėngulur nga shtėpitė e tyre. Ky ėshtė bilanci i makinerisė sė hekurt tė Milosheviēit mbi shqiptarėt e Kosovės, gjatė luftės sė fundit.

Por, edhe sot, 15 vjet pas ēlirimit, Kosova mbetet njė dosje e madhe e krimit tė pandėshkuar. Njė nga plagėt mė tė rėnda tė kėsaj lufte mbeten viktimat e gjalla tė pėrdhunimit nga ushtria serbe. Sot, kujtimet e tyre janė mė tė gjalla se vet plagėt e pėrdhunimit. Lufta pėr to nuk ka mbaruar. “Exclusive” sjell vetėm disa nga dėshmitė e rralla tė grave dhe vajzave tė dhunuara gjatė luftės.

Dėshmitė e tyre nuk u pėrdorėn sa duhet, as nė proceset gjyqėsore ndaj ish-udhėheqėsve tė Jugosllavisė, madje edhe u asgjėsuan nga misioni i UNMIK-ut!

Sot, mė 20:05, krimi i padėnuar qė flet, pjesa e parė, nė “Exclusive” nė Top Channel.

KJtTeSxLHBk

Zero Cool
28-04-14, 17:05
03 Prill 1999, Bllacėhttps://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/t1.0-9/321263_218366714895174_1822031972_n.jpg

Zero Cool
29-04-14, 15:45
Krimineli, Goroljub Paunoviq, ish punėtor i PTT nė Vushtri, duke prerė nė fyt djaloshin shqiptar.https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1.0-9/10252139_790005507678995_2142795870467433570_n.jpg