PDA

View Full Version : Gjithėsia nė shifra


~AnnA~
17-06-11, 11:28
Gjithėsia lindi para rreth 15 miliardė vjetėsh. Nėse kėtė distancė kohore do ta rillogaritnim sikur tė ishte njė vit, atėherė njeriu modern do tė shfaqej pėr herė tė parė natėn e fundit tė vitit nė orėn 23:53.

Qė prej atėherė ai ėndėrron mbi njė udhėtim pėr tek yjet, por kjo nuk ėshtė e lehtė.
Njė anijeje kozmike qė tė mposhtė forcėn tėrheqėse tė Tokės i duhet tė fluturojė me tė paktėn njė shpejtėsi prej 11 kilometrash nė sekondė. Kjo ėshtė arrirė tashmė.

Por kjo shpejtėsi ėshtė tepėr e vogėl pėr largėsitė e papėrfytyrueshme tė Gjithėsisė; nėse njeriu do tė kishte madhėsinė e njė atomi dhe Toka jonė tė njė qershie (me njė diametėr prej 1,3 cm), atėherė deri nė planetin Mars do tė ishin 230 metra, pėr tek Plutoni i cili do tė kishte madhėsinė e njė kokrre piperi do tė ishin 6 kilometra. Dhe deri tek qendra e Udhės sonė Qumėshtore do tė ishin 280 kilometra tė pakapėrcyeshme.

Edhe sikur anije kozmike tė fluturonte me njė shpejtėsi pranė asaj tė dritės prej 300 000 kilometrash nė sekondė, njė astronauti do t''''i duheshin 13 vjet pėr tė shkuar tek ylli mė pranė nesh Proxima Centauri e kthyer.Pėrgatiti pėr Rruzull.net : Alvin Ekmekēiu

Marre nga:RruzulliNet