PDA

View Full Version : Vjen DELEGATI Apostolik nė Kosovė


Kercovari
23-06-11, 07:53
"Dikush s’e do miqėsinė e shqiptarėve me Selinė e Shenjtė”

22-06-2011 / Gazeta 55

Reagon Kisha katolike nė Kosovė

Nė deklaratė pėrmendet emėrimi sė fundi i Legatit Apostolik tė Vatikanit pėr shtetin e Kosovės. Gazeta “55” publikon edhe njė historik tė shkurtėr tė kontributit qė Papa Gjon Pali II dhe Benedikti XVI kanė dhėnė pėr lirimin e shqiptarėve tė Kosovės nga kolonizimi serb

Zyra Ipeshkvnore e Kishės Katolike nė Kosovė ka shfaqur shqetėsimin pėrmes njė komunikate pėr tendencat e individėve qė tė dėmtohen raportet tradicionalisht tė mira mes popullit shqiptar dhe Selisė sė Shenjtė.
Nė komunikatė theksohet: “Kisha Katolike nė Kosovė, si “Nėnė dhe Mėsuese e mirė”, pėr dashurinė qė ka ndaj popullit tė vet, ka qenė dhe mbetet gjithnjė nė shėrbim tė mirės sė tij dhe ndėrmjetėsuese e natyrshme mes shqiptarėve dhe Europės, nėpėrmjet mbėshtetjes sė Selisė sė Shenjtė – Vatikanit. Nė kohėn e fundit, shfaqen disa dukuri tė huaja dhe tė dėmshme pėr popullin dhe shtetin tonė, dukuri kėto tė cilat rrezikojnė, edhe ashtu, gjendjen e brishtė e jostabile qė kemi. Aq mė tepėr na befason heshtja institucionale, politike, shoqėrore dhe kulturore ndaj kėtyre dukurive tė dėmshme. Me shqetėsim konstatojmė se qėndrimet dhe veprimet e papėrgjegjshme, tė kujtdo, mundė tė ndėrrojnė orientimin e pėrcaktimit tonė tė natyrshėm me demokracinė dhe qytetėrimin perėndimor – europian, tė cilit tashmė mė shekuj i pėrkasim. Nisur nga kjo, e shohim tė nevojshme ta japim vlerėsimin tonė rreth kėtyre ēėshtjeve tė ndėrlikuara dhe tė rrezikshme pėr kombin dhe njomėsinė e shtetit tė Kosovės. -Vėrehen simptomat e qarta se si disa individė dhe grupe po shprehin haptas tendenca pėr pėrkeqėsimin e marrėdhėnieve tė shkėlqyera historike dhe aktuale mes Vatikani dhe popullit tonė, sidomos Kosovės para, gjatė dhe pas Luftės. -Kjo po ndodh pikėrisht tani, kur Vatikani kohė mė parė e emėroi Delegatin e vet Apostolik pėr shtetin e Kosovės, si njė shenjė e dashurisė sė vazhdueshme dhe domethėnėse tė pėrkrahjes ndaj nesh. -Papa i tanishėm Bendikti XVI asnjė herė nuk ka deklaruar se Kosova ėshtė ndonjė “djep” i popullit Serb, ose pjesė pėrbėrėse e Serbisė, ashtu qė keqinterpretimet nė ketė drejtim jo vetėm se nuk janė tė sakta, por sipas tė gjitha gjasave kanė prapavijė njollosėse ndaj figurės morale tė Atit tė Shenjt. Kjo pa dyshim e dėmton vendin tonė, i cili edhe ashtu ėshtė nė pritje pėr njohjeve nga shtet dhe vende, mes tė cilave pritet me padurim qė kėtė gjė ta bėjė edhe Vatikani. Prandaj, fuqimisht kėrkojmė qė institucionet shtetėrore dhe kulturore, akademikėt dhe tė gjithė njerėzit vullnetmirė, tė gjejnė guximin dhe mėnyrėn pėr t’iu pėrgjigjur botėrisht, vendosmėrisht dhe nė kohėn e duhur tė gjitha dukurive negative qė e ēorientojnė tė ardhmen tonė tė pėrbashkėt, hutojnė opinionin publik dhe promovojnė tė pavėrtetėn. Jemi tė bindur se vetėm nė kėtė mėnyrė, mund tė bashkėndėrtojmė tė ardhmen e sigurt, bashkėjetesėn nė paqe dhe mbrojtjen e vlerave”, pėrfundon komunikata e Zyrės Ipeshkvnore nė Prishtinė.
.

Makresh
25-06-11, 16:21
Adem Demaēi ne KlanKosova : "Zoti e marroft Papėn, qė eshte nje kriminel i ngjashėm me Gadaffin, shėrbėtor i fashizmit Serbė"... fund i citatit.

Gega 1
25-06-11, 18:46
Makresh,mbaje mend nje gja;para se me qene fetar duhet me qene njeri,qe do te thote burre!
Me qene shqiptar,duhet me qene koxha burre!Ne kete kuptim,nuk duhet me u lodhe e me diskutue se, cka tha per shqiptaret Vatikani,Arapistani a moskovi me konstantinopolin.
Me rendesi eshte te diskutojme se, cka thone shqiptaret per problemet e shqiptareve.

Per me e pru n`pike ku pe lyp ti,qe ku e kie :

Me e pase n`dore katoliket tane,Vatikani na e kish pranue Kosoven mejhere!!
Ai qe dyshon ne kete qendrim te katolikeve shqiptare,ja nuk ka qene kurre shqiptar,ja ka qene e nuk eshte ma!
E njejta eshte edhe me shqiptaret muslimane.Me u pyet ata,krejt Arapistani na kish pranue.

Makresh
25-06-11, 23:11
Makresh,mbaje mend nje gja;para se me qene fetar duhet me qene njeri,qe do te thote burre!
Me qene shqiptar,duhet me qene koxha burre!Ne kete kuptim,nuk duhet me u lodhe e me diskutue se, cka tha per shqiptaret Vatikani,Arapistani a moskovi me konstantinopolin.
Me rendesi eshte te diskutojme se, cka thone shqiptaret per problemet e shqiptareve.

Per me e pru n`pike ku pe lyp ti,qe ku e kie :

Me e pase n`dore katoliket tane,Vatikani na e kish pranue Kosoven mejhere!!
Ai qe dyshon ne kete qendrim te katolikeve shqiptare,ja nuk ka qene kurre shqiptar,ja ka qene e nuk eshte ma!
E njejta eshte edhe me shqiptaret muslimane.Me u pyet ata,krejt Arapistani na kish pranue.

Nuk mund te mos bie dakord me ket qe thue.
Ja kam nis, e po lexoj edhe tek forumishqiptar disa komente t'katolikve shqiptar, t'them t'drejten hic sme pelqyen mendimet e tyre te errta !

Muslimanet s'jan te lidht per qeveritaret arab, ata s'jan askushi per neve, bile as vllazen ne fe shumicen e tyre si kemi.
Kurse Vatikani per katoliket o si zot mbi tok, kjo ose dmth qe Jezus Krishti (zoti i ortodoksve dhe i krishterve) o kunder liris se shqiptareve, ose vatikani dhe zoti i te krishterve o ne konflikt kunder njeri tjetrit ! Pra mos t'em predikojn kta mue paqe e dashuri, kur ne s'fond, qellimi i gjithe kesaj prralle, eshte interesi i vatikanit qe mund te nxjerr nga konvertimi yn, ne fen e tyre !

Adem Demaēi, o ndoshta shqiptari me i vertet sot qe e kemi gjall.

Artisti
26-06-11, 08:46
Nuk mund te mos bie dakord me ket qe thue.
Ja kam nis, e po lexoj edhe tek forumishqiptar disa komente t'katolikve shqiptar, t'them t'drejten hic sme pelqyen mendimet e tyre te errta !

Muslimanet s'jan te lidht per qeveritaret arab, ata s'jan askushi per neve, bile as vllazen ne fe shumicen e tyre si kemi.
Kurse Vatikani per katoliket o si zot mbi tok, kjo ose dmth qe Jezus Krishti (zoti i ortodoksve dhe i krishterve) o kunder liris se shqiptareve, ose vatikani dhe zoti i te krishterve o ne konflikt kunder njeri tjetrit ! Pra mos t'em predikojn kta mue paqe e dashuri, kur ne s'fond, qellimi i gjithe kesaj prralle, eshte interesi i vatikanit qe mund te nxjerr nga konvertimi yn, ne fen e tyre !

Adem Demaēi, o ndoshta shqiptari me i vertet sot qe e kemi gjall.


Por jeni tė lidhur edhe mė keq, me ndjenja shpirtėrore sepse praktikoni me fanatizėm ndjenjat e tyre shpirtėrore.

Rreziku mė i madhi i njė trupi tė njė njeriu ėshtė kur lidhesh shpirtėrisht me njė kulturė tė panjohur dhe tė rrezikshme e rreziku shtohet edhe mė lartė kur edhe e praktikon atė.

Do tė lusja tė mos mė keqkuptosh!

E Adem Demaēi paska qėllue shumė mirė se Papa I Vatikanit, e kaluara e tij ėshtė e njollosur me tė dhėna Naciste.


.

Makresh
26-06-11, 09:31
Por jeni tė lidhur edhe mė keq, me ndjenja shpirtėrore sepse praktikoni me fanatizėm ndjenjat e tyre shpirtėrore.

Rreziku mė i madhi i njė trupi tė njė njeriu ėshtė kur lidhesh shpirtėrisht me njė kulturė tė panjohur dhe tė rrezikshme e rreziku shtohet edhe mė lartė kur edhe e praktikon atė.

Do tė lusja tė mos mė keqkuptosh!

E Adem Demaēi paska qėllue shumė mirė se Papa I Vatikanit, e kaluara e tij ėshtė e njollosur me tė dhėna Naciste.


.


Kjo kultur eshte per ty, e pa njohur ! E jo edhe per ata qe e praktikojn, ndryshe nuk do t'besonin ! Mendo pakes, e mos fol pa-lidhje, se jo gjitheqfar per ty eshte e panjohur, eshte doemos "e rrezikshme" ! Nuk ishin muslimanet ata qe ben masakra mbi te krishteret ne ballkan, por ishin te krishteret (serbo-greko-maqedono-malazezet) qe ben masakra mbi muslimanet !