PDA

View Full Version : Lorena Cika


Zero Cool
25-06-11, 18:07
Modelja shqiptare, nuk ėshtė turp tė dalėsh toplessDinjiteti pėr tė ėshtė mė i rėndėsishėm se ēdo gjė, madje mė i rėndėsishėm edhe se vetė karriera. Lorena Cika ėshtė njė vajzė shqiptare, e cila prej 7 vitesh ushtron suksesshėm profesionin e saj si modele nė Itali.http://www.ekonomisti.net/fotot/17051/main_lorena-cika.jpgĖndrra e saj e parė ka qenė liria, ndėrsa tani, ėndrra mė e madhe qė ka ėshtė tė bėhet njė modele e njohur dhe tė depėrtojė nė tregun e vėshtirė tė modelingut edhe pėrtej Italisė. Por pavarėsisht pasionit dhe peripecive, Lorena tregon se asnjėherė dhe pėr asgjė nuk do tė jepte gjithēka pėr t’u bėrė e famshme edhe nėse nė lojė do tė ishte karriera dhe e ardhmja e saj.

“Njoh shumė persona qė pėr tė arritur diku “shesin trupin e tyre”. Jo, unė jam kundėr kėtyre gjėrave edhe sepse po ta kisha bėrė ndoshta nė kėtė orė do tė isha nė Hollywood”, tregon ndėr tė tjera pėr “Game Over” Lorena.

Lorena, keni hyrė nė botėn e modelingut nė moshė fare tė vogėl. Si ka lindur ky pasion tek ty dhe ēfarė ju ka shtyrė drejt modelingut?

Pasionin pėr modėn e kam pasur qė nė moshė tė vogėl, por ėndrra ime e parė nuk ka qenė kjo. Nė moshėn 5 -vjeēare mė kujtohet qė rrija shpesh nė dritare dhe shikoja shqiponjat, dėshiroja qė tė isha si ato, tė fluturoja, tė isha e lirė. Pastaj kur u rrita pak mė pėlqente baleti dhe e vazhdova pėr pak kohė.

U detyrova qė tė hiqja dorė nga kurset e baletit, sepse nuk e pėrballonim dot ekonomikisht. Mė vonė mė pėlqente moda dhe bėja gjithmonė prova nė shtėpi, sfiloja. Me shoqet organizonim gjithmonė konkurse bukurie, “Miss Shkalla”, apo “Miss Lagjia” dhe unė fitoja gjithmonė (qesh)

Cilat kanė qenė eksperiencat e tua nė kėtė fushė?

Eksperiencat kanė qenė tė shumta. Unė nisa nė moshėn 9-10 vjeēare nė televizionin shqiptar “TV-ALBA”. Mė pas kam punuar nė “Radio 1” sė bashku me Dj-Florin. Mė vonė kam punuar pėr dy vjet nė “Radio-Intervista”, derisa nė moshėn 14 -vjeēare erdha nė Itali. Kėtu pėrveē studimeve pikėsynimi im ishte moda. Nisi gjithēka tek konkurset e bukurisė nė lagje dhe pak nga pak arrita tė punoj nė tė gjithė Italinė.

E ka tė vėshtirė qė tė arrijė pasarelat e firmave tė njohura njė modele shqiptare? Cilat janė vėshtirėsitė qė has njė modele nė profesionin e saj?

E vėshtirė ėshtė pėr tė gjithė, jo vetėm pėr vajzat shqiptare. Gjithēka varet nga mėnyra sesi futesh nė atė botė, ēfarė kėrkon dhe mėnyra sesi e kėrkon. Nė kėtė profesion mund tė pėrballesh me shumė njerėz jo tė mirė, njerėz qė tė shfrytėzojnė, qė tė premtojnė, qė kėrkojnė diēka nga ty. Duhet tė jesh ti ajo qė komandon veten dhe jo tė tjerėt ty.

Je cilėsuar si vajza qė nuk buzėqesh kurrė. Ėshtė pjesė e karakterit tėnd kjo cilėsi? Mos ndoshta fakti qė nuk buzėqesh kurrė pėrpara objektivit tė aparatit fotografik ėshtė njė mėnyrė identifikimi pėr ty, apo krijimit tė njė personaliteti tė veēantė si modele?

Ėshtė pjesė e karakterit tim. Nuk mund ta quaj njė cilėsi, nuk mė pėlqen vetja kur qesh nė sfilita, apo pėrpara aparatit fotografik. Aty e shoh veten mė seksuale, sesa lozonjare. Nė jetėn e pėrditshme do tė mė pėlqente qė tė qeshja mė shumė, por karakteri nuk ndryshon. Mundet vetėm qė ta rregullosh atė.

Cilat janė aktualisht angazhimet tuaja nė fushėn e modės?

Aktualisht nuk jam duke punuar. Do tė mė pėlqente qė tė shkruaja njė romancė, pėr tė shprehur mendimet e mia nė lidhje me kėtė profesion.

Pėrveēse modele, jeni diplomuar edhe si stiliste. Ke menduar qė tė punosh nė kėtė profesion?

E kam menduar. Kam studiuar shumė pėr stilim, por nuk ėshtė ky pikėsynimi im nė jetė. Stilimi ėshtė thjesht njė profesion mė shumė. Megjithėse jetės nuk i dihet asnjėherė.

Do tė ndjeheshe mė mirė si stiliste gjatė njė sfilite, apo si modele?

Ka shumė diferencė mes tė dyjave. Si stiliste do tė mė rrihte zemra mė shumė, ndėrsa si modele... ē’tė tė them ėshtė pasioni im.

Lorena, je ndėr tė paktat modele shqiptare qė kanė pozuar topless, apo gjysmė nudo. Ka qenė e vėshtirė ta pranoje qė tė bėjė diēka tė tillė?

Besoj se jam njė ndėr vajzat e para shqiptare qė ka pozuar topless. Herėn e parė e kam pasur tė vėshtirė. Mė kujtohet qė kur pozoja mė lėvizte kėmba nga nervozizmi, por me kalimin e kohės mė kaloi.

Ėshtė thyerje tabush tė pozosh nudo, apo njė domosdoshmėri pėr tė rėnė nė sy nė tregun e modės?

Nuk ėshtė domosdoshmėri, por nė modė ekziston edhe kjo. Adami dhe Eva kanė qenė tė mbuluar nga njė gjethe. Tani jemi nė 2011-ėn dhe tė dalėsh topless nuk ėshtė turp. Turp ėshtė tė bėsh gjėra tė paligjshme.

Je pėrballur me paragjykues pėr kėtė fakt, ndoshta familjarė qė kanė qenė kundėr, apo tė tjerė?

Familja ime nuk ka qenė asnjėherė kundėr vendimeve tė mia dhe fotografitė qė kam bėrė nuk janė vulgare. Pėr tė tjerėt nuk mė intereson, ēdonjėri tė vlerėson siē do vetė. Pastaj, jam unė ajo qė mund t’ju ndryshoj mendjen.

Cilat kanė qenė emocionet e tua kur je gjendur gjysmė lakuriq pėrpara aparatit fotografik dhe fotografit?

Nė Itali organizohet njė herė nė vit festivali i fotografisė mė tė mirė. Pėrpara 8, apo 9 vjetėsh konkurrova dhe u zgjodha si modele, kėshtu bėmė foto nudo artistike. Emocionet janė shumė, por nė atė moment nuk mendoj asgjė.

Ke menduar ndonjėherė qė tė rikthehesh nė Shqipėri, ndoshta edhe pėr tė ushtruar kėtu tė njėjtin profesion, atė tė modeles?

Po, e mendoj shpeshherė dhe do tė mė pėlqente, por mesa kam vėnė re nė Shqipėri nuk tė vlerėsojnė pėr profesionin, por pėr gjėra tė tjera.

Cilat janė synimet e tua pėr tė ardhmen? Ku do tė arrijė Lorena?

Kjo pyetje mė vė nė mendime. Jam nė rritje dhe ndryshoj mendim ēdo ditė. Do tė mė pėlqente tė bėja shumė gjėra, por pėr momentin nuk jam nė gjendje tė vendos pėr tė ardhmen time.

Ke ndjekur njė model gjatė fillimit tė karrierės tėnde? Cili ėshtė idhulli yt nė modė?

Jo, nuk kam ndjekur asnjė model dhe nuk kam ndonjė idhull tė veēantė nė kėtė profesion.

Do tė jepje gjithēka pėr t’u fotografuar nga ... (kush)?

Kjo pyetje mė pėlqen dhe e dini pse? Sepse unė jam krenare qė kam ecur gjithmonė me kėmbėt e mia, kėshtu qė asnjėherė dhe pėr asgjė nuk do tė jepja gjithēka. Njoh shumė persona qė pėr tė arritur diku “shesin trupin e tyre”. Jo, unė jam kundėr kėtyre gjėrave edhe sepse po ta kisha bėrė, ndoshta nė kėtė orė do tė isha nė Hollywood.

Cilat janė sipas teje cilėsitė qė duhet tė ketė njė vajzė pėr tė qenė njė modele e suksesshme?

Janė tė shumta cilėsitė, por ajo qė ėshtė mė kryesore pėr mendimin tim ėshtė serioziteti.

Cilat janė sakrificat qė duhet tė bėjė njė vajzė pėr tė qenė njė modele e suksesshme?

Sakrifica ka shumė. Nuk ėshtė lojė, por ėshtė punė, tė cilėn nėse e merr seriozisht, ndoshta arrin diku.

tipi engjellor
26-06-11, 09:17
qenka shume e bukur edhe per modele mendoj qe do kete suksese..........

Zero Cool
26-06-11, 10:28
http://vip.shqiperia.com/foto/1219483669-Lorena-cika600-347.jpg


http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRU7boH8w8dbRFaPR7dauSHhjIYSRJ9-dmAQxz-3L3WJoBUgtjuqA


http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSZixQ0HduTH_4DC6OFn8zXMjylaytuG qGeWx0ufxk8_YtRGZuK


http://merbraha.com/galeria/albums/userpics/10001/normal_LorenaCika2.jpg

Zanzi/M
26-06-11, 11:42
Me te mira se te Lopezes i paska ;).