PDA

View Full Version : Ēfarė bėjn kėto njerėz tė i quani moderator?


Kercovari
30-06-11, 15:45
Ēfarė bėjn kėto njerėz tė i quani moderator?
http://www.business-wissen.de/uploads/media/VirtuelleArbeit_Visty_-_Fotolia_160.jpg
Moderator

Ēfarė bėjn kėto njerėz tė i quani moderator?

Studimet mbi tregun e internetit kanė sjellė rezultate tė pėrziera:

e-Moderator: Sipas Wiki ėshtė njė mėsues qė mbėshtet nxėnėsit nė tė mėsuarit e virtualitet.

Web-Moderator: Kėrkimi tė ēon pėr tė njohur shumė aktorė qė dinė vetėm tė ofrojnė njė tė mirėpritur nė web faqe,jo gjithmonė!

Moderator Interneti: Ai i njėjtė si nė web.

Pėrveē kėtyre kushteve,nuk ka kompetenca tė jetė i pėrfshirė dhe ėshtė i lehtėsuar nga ēdo telefon dhe video konferencė.

Moderator Virtual: Pėr fat tė keq koncept fatkeq, sepse si moderator nuk ėshtė virtual, por real.

Moderator Dixhital:Me tė njėjtin problem, pėrveē qė sillet nė Fizikė kuantike; .-)

Moderator Online: Me kufizimi reale nga moderimi tradicional.E ku mbeti lidhja me proceset asynkrone?

Dhe kėtu duhet shtuar edhe njė tjetėr problem, qė kėto termė janė ende mezi tė njohur.

Tani na ka mbetur ndoshta iēik kohė pėr tė vepruar nė njė asinkron eksploziv,dhe megjith qė shpreh mendimin tim,pres edhe mindimin tuaj pėr tė vlersuar termet sipėr a premtojnė karrierė moderatori apo vetėm ēaste emocionuese deri nė pėrdorim tė radanit me fishekzjare.

http://img15.imageshack.us/img15/5718/immea.gif

Duket se ky i fundit ka gjetė hapsirė pėrdorimi mė tė gjėrė,dhe ēdo koment i juaj ėshtė i mirėseardhur nė kėto momente ekspolizive tė paktėn tė mos harojnė moderatorėt tė drejtojnė radanin edhe ne drejtime tjera,p.sh.tė mos i kursejnė as miqt sepse kėshtu e ka moderimi.

http://www.shqiponjat.ch/uploads/smil45b2379ee58a9.gif

Honesty^uk.
30-06-11, 23:33
Kerēove; te pershendes
Moderator ne kohet e sotme moderne, do te thote;
me pas thjesht etiketen ( emerimin ) siper nikut,
me kujtuar se fjala moderator i jep graden e pencionit
me u fry tek disa qe nuk dijne ēdo te thote moderues
por mbi te gjitha - moderusit si UNE nuk kan vend ketu , sepse moderator do te thote = rregullues, korrekt, dhe i perpiket.

Honesty

Kercovari
01-07-11, 07:11
Po tė i lexojmė me vemendje studimet mbi tregun e internetit,jo vetėm qė kanė sjellė rezultate tė pėrziera,por fitojmė edhe njė situatė vertet jashtė ēdo realiteti tė japėsh gradėn moderatorė dikujt qė nuk di tė dalloj se ku ėshtė linja qė ndan moderatorin virtual nga ai real.

Ne themi se;"hė ore moderatorė virtual punė e madhe",por shpesh harojmė se tė dy moderatorėt jan real dhe online,dhe kjo bėn ēdo antarė tė ndjehet komod dhe i lirė nė virtualitet kurse moderatorin e njė radio ose televizion e ndigjon dhe e shikon me vemendje,me kėnaqsi dhe i vlerson afṱėsitė e tij dhe punėn,kurse nė virtualitet ndodh shpesh edhe tė kacafyten fatmirisht me germa,dhe kėtu shtrohet pyetja: kush e ka fajin?.
Se tė dy moderatorėt jan real ėshtė faktė, dhe i dallon ajo qė njerin e shikojmė kurse tjetrin e lexojmė,por ligjėrisht qė tė dy jan tė lidhur pėr bririt tė rregullave moderuese:

"Moderatori real ka njė hapsirė tė gjėrė nė dispozicion dhe vepron nė thelb duke u mbėshtet mbi bazat e gazetarisė serioze kritike,dhe pėrkujdeset pėrveē psikologjisė sė masės nė mėnyrė tė barabartė pėr tė bėrė ekspertizėn e tyre pėr vlefshmėrinė e argumenteve kritike nė lidhje me pėrshtatshmėrinė e stilit moderues dhe tė drejtat e palėve tė treta tė prekura".

Ēfarė e bėn njė gazetarė ose radio Tv Moderator tė shkėlqyeshėm nė profesionin e tij?Autori Fritz(Fritc) Aerni nė librin e tij "Fizionomia dhe karkateri",sqaron thelbin e suksesit duke marrė si shembull gazetarin dhe Radio Tv Moderatorin,Roger Schawinsky .

"Si gazetarė kritik, ai pėr tė hetuar nė linjė tė parė kryesisht nuk merret me lloje kritike, por sa lexues kan vullnet pėr tė mėsuar ēėshtjet thelbėsore dhe sa duan nė detaje tė mėsojnė mbi tė dhėnat qė vėshtirsojnė kritikat?

Natyrisht,autori kėtu shkruan pėr suksesin e njė Radi-Tv moderatori,mirė ama vetė titulli moderator e kushtėzon edhe moderatorin virtual me kėtė qė thuhet mė naltė:
"ai pėr tė hetuar nė linjė tė parė kryesisht nuk merret me lloje kritike, por sa lexues kan vullnet pėr tė mėsuar ēėshtjet thelbėsore dhe sa duan nė detaje tė mėsojnė mbi tė dhėnat qė vėshtirsojnė kritikat?"

Dhe Honesty i nderuar,nuk ishte qėlimi qė unė tė merrem me klasifikin e moderatorėve tė kujdoqofshin portali dhe hapsire kush ėshtė e mirė dhe kush i keq,po a janė moderatorėt moderatorė nė kuptimin e plotė tė fjalės, apo ganstera qė nuk njohin rrugėt e kritikės,sepse nga vetė studimi del se nuk kemi rezultat tė qartė mbi moderatorėt virtual,dhe vertet nuk kam dėshirė tė mbyllim kėtė temė per qef tė dikujt se si moderator do tė ndjehet keq,ose rasti konkret ku Honesty thotė se e ka vetėm si titull dhe nuk ndjehet mirė qė gjindet aty nė atė pozitė,por se edhe vendin nuk e ka aty edhe pse ushtron detyrėn e moderatorit apo super moderatorė.

Shprehjet nė forma tė shkurtra nuk i hyn nė punė kritikės sė moderatorit,kėshtu tė paktėn mendon autori i librit"Fizionomia e karakterit"Fritc Aerni dhe shton:

"Njė moderatorė i cili dėshiron tė arrijė masėn mė tė madhe dhe tė ketė sukses nė masė, duhet kuptuar psikologjinė e masave pėr tė pėrdorur.Audienca e tij janė dėgjuesit, shikuesit dhe lexuesit e tij,dhe nė fakt janė masa psikologjike kuptimplotė. Njė masė,sipas njohurive ėshtė nė pėrputhje me mėsimet e psikologjisė impulsive nė masė tė gjėrė,sqetsimi,i paaftė pėr tė menduarit logjik dhe i pavarur, emocional, i ndryshueshėm i lakueshėm,besimtarė i lehtė,sylesh i ndikuar tė kėnaqet me rrjedha veprimi tė ulėta".

Naki
01-07-11, 11:09
Te jeshe nje menagjer i mire,moderues i mire per mes komunikimit te shkronjave kerkohet te reflektosh rolin e ndihmesit ,marrjen dhe dhenjen e kritikes duke anashkalu shprehjen e mendimeve vullgare por gjithmone duke kerkuar pergjigjejen grupore kjo do te thote te vendos balancin ne mes postuesit dhe lexuesit me nje qellim te shkrirjes se shkronjave per te pas lakmi se lexuari.
Menyra dhe shkathetesia moderuese kerkon edhe kompetencen sociale,pregaditjen profesionale kur per mes teknikes komunikuese gjithnje vihet ne pah pozitivizmi dhe nyja e dabatimit.

Kercovari
01-07-11, 14:06
Mua mė duhet tė pranoj se plotsisht pajtohem me tė gjithė atė qė ka shkruar Naki,dhe kur jemi tek kompetencat sociale e cila edhe paraqitet si bazė thelbėsore mu ashtu si edhe e ka sqaruar Naki,edhe nė moderimin virtual.

Kompetencat sociale nė pedagogji eksperimentale,krijon mundėsi pėr fillimin e vetė-organizuar tė mėsuarit pikėrisht me ndihmėn e arsimit ekperiencial,qė do tė thotė se edhe moderimi kėrkon eksperincėn qė buron nga kompetenca sociale si bazė themelore pedagogjike e vetėmėsimit tė njė lėnde tė njohur ose qė duhet tė mėsohet pėr ta njohur atė.


Nga kėndi akademike ėshtė pėr tė ndjekur ēėshtjen se kush janė aspektet teorike tė zhvillimit tė kompetencės sociale qė mund tė sigurohet nė bazė tė tė mėsuarit experiencial. Vėshtirėsia kėtu ėshtė njė kombinim i dobishėm i dy temave tė ndėrlikuara nė veten e tyre, aftėsitė e tyre sociale nga njėra anė, dhe tė arsimit eksperiencial nga ana tjetėr,qė tė mund tė kombinohen nė mėnyrė kuptimplotė.
Mė kėtė nėnkuptohet se pėr tė moderuar njė emision ose edhe disa tema tė caktuara tė web portale,fillimisht behet zgjedhje e temave me tė cilat pėrafėrsisht kemi eksperiencėn tė asaj fushe,qė mė pas tė ushtrojmė kompetencat sociale nė fushėn e aftėsive qė posedojmė.


Pėrkufizimi ose definimi shkon nė skajshmėri diversiteti dhe ėshtė njė pengesė pėr studimin teorik tė edukimit eksperiencial.Faktori kryesorė qė lidhet me kėtė ėshtė edhe punėsimi nė bazė tė aftėsisė sociale qė ka njė shumėllojshmėri tė ngjashme pėrkufizimi. Prandaj, nė studimin aktual nė kuptim shumė tė veēantė kemi edhe arsimin eksperimental me mundėsitė e zhvillimit tė kompetencave sociale tė diskutueshme,
P.sh,njė moderatori kėtu nuk i jepet mundėsia e tė mėsuarit eksperimental pėr tė marrė pėrsipėr seriozisht moderimin nė bazė tė eksperiencė aftėsive qė mė vonė duke mėsuar pedagogjinė eksperimentale tė armatoshet me eksperiencė edukatėn.

Kjo ėshtė bėrė nė bazė tė teorisė sė sistemeve autopoetike, tė cilėt referojnė veten nė teorinė e sistemeve tė tyre"argumentimi dhe konstruktivizmi".


Dhe kur unė i bėjė njė pyetje adminstratorit dhe moderatorit tė faqes se pse ėshtė zhdukur mundi im qė kam dhėnė kėtu,stafi si argument autopoetik ose nuk jep fare sqarim ose thotė se e bėrra unė pėr kėtė ose kėtė arsye,dhe kjo ėshtė forma e konstruktivizmit qė gjithēka tė shkoj sipas konstrukcionit tė tyre.

Kėtu moderatori mbetet nėn hije duke mos qenė i aftė tė kuptoj dhe tė mėsojė ose tė tregoj veten se cilat aftėsi e bėjnė ate moderator,dhe cilat jo,kurse pėr mėsim aksperimental as mund tė diskutohet kur po ky i njėjti shpesh nuk di se moderatori global ka mundėsi tė moderojė po edhe tė modifikojė,dhe shpesh ndonjė ankese tė antarit as qė di tė i pėrgjigjet sepse ai moderotarė global ose admin,modifikon,ndryshon,fshi e shly,dhe kėshtu moderatori privohet edhe nga kompatencat sociale edhe kur ai ka aftėsi dhe eksperiencė mė tė madhe se vetė administratori.

Autorja e librit Pedegogjik"Kompetencat sociale" Ilona Pfaff",nė mes tjerash sqaron dhe pyet:

A ka nevojė pėr kompetencė sociale nė shoqėrinė tonė?

Duke lexuar Nakin, mė duket se ka,po a janė tė njohur tė gjithė si pėrdoret kėtu teoria shkencore dhe si justifikohet qasja epistimelogjike,po edhe cilat janė format e tė kuptuarit didaktik qė mund tė rrjedhin nga njė mėnyrė e tė menduarit konstruktiv?

Ēka kuptohet me kompetenca sociale nga perspektiva e konstruktivizmit dhe autopoetisė?

..dhe nė fund autorja citon pedogogun e madhe Schweitzer tė paktėn pėr tė kuptuar autopoetsinė.

Dhe mė tej theksoi Schweitzer:


"Asnjė prej nesh nuk mund tė i thotė njė tjetėri: Se ne pėr kėtė ose atė arsye i pėrkasim njeri tjetėrit ,dhe unė kam tė drejtė tė di tė gjitha mendimet tuaja. Madje as nėna nuk mund tė pėrdorė kėtė mėnyrė me fėmijėn e saj.Ēdo qėndrim dhe pyetje e kėtij lloji ėshtė e papėrgjegjshme dhe shkatėrrimtare. Kėtu duhet tė egsistojė liria pėr tė i dhėnė vetėm diēka dikujt,sepse vetėm duke i dhėnė e ngre ate. Pjesa shpirtėrore e juaj dhe tė atyre qė me ju janė nė tė njėjtėn rrugė,duhet sa mė shumė qė ju mundeni tė i jepni diēka tė ēmuar,sepse pėr tė marrė diēka nga e ēmuara, me tė ēmuar do tė kthehet tek ju prej tyre qė u keni dhėnė".
Nė kėtė citat tė Schweitzer tė githė ne duhet tė gjejmė veten pėr aq kohė sa jemi duke vepruar kundrazi.